17 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Savcılık, tutuklu olan Tuğluk için “yakalama kararı” istedi

Aysel Tuğluk hakkında verilen tahliye kararına savcılık, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı itiraz etti.

Kulis: DEVA Partisi’ne göre Davutoğlu Suriye konusunda 6’lı masanın çizgisine yaklaşacak

Göçmen Eylem Planı’nı duyuran DEVA Partisi’ne göre, Ahmet Davutoğlu da Suriye konusundaki tavrını güncelleyecek ve farklı durduğu 6’lı masanın tutumuna yaklaşacak.

MHP’liler, Esenyurt’ta İYİ Partililere saldırdı

Esenyurt’ta İYİ Partililer kalabalık bir grubun saldırısına uğradı. Saldırganlar arasında bölgede esnaf ziyareti yapan MHP’li yetkililer de yer aldı.

Rober Koptaş’tan İmamoğlu’na destek: Az demiş bence

Sabah gazetesine verdiği söyleşide, İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’nu eleştiren, Erdoğan’a ise minnettar olduğunu açıklayan Konstantin Yuvanidis’e İmamoğlu tepki göstermişti.

Boğaziçi’nin ‘kayyım yönetimi’, mezunların kartlarını gerekçesiz iptal ediyor

Anadolu Üniversitesi’nde kadın çalışanlara etek boyu ‘uyarısı’

Anadolu Üniversitesi yönetimi personele gönderdiği yönetmelikte kadınları kısa etek, kolsuz ve açık yakalı giymemeleri konusunda uyarırken, erkeklerden ütülü ve temiz giyinmelerini istedi.

Türkiye’deki LGBTİ+’lara yönelik baskı dünya basınında

İHSDA’nın ağustos bülteninde, Türkiye’de temmuz ayındaki hak ihlallerine yer verilirken LGBTİ+’lara yönelik baskılar da Al Araby tarafından derlendi.

‘Denize gidenler araçlarından inip bizi bir ‘mahlukat’ gibi fotoğraflıyor. Biz onlar için insan değiliz’

Mevsimlik tarım işçileri yaşadıklarını +Gerçek’e anlattı. Bir km uzaklıktaki denizi hiç görmediğini belirten bir işçinin, kendilerini fotoğraflayanlara dair sözleri, yaşadıklarını özetliyor.

Zeytinli Rock Festivali ertelendi

Mahkemeye taşınan Zeytinli Rock Festivali iptali kararı sonucunda, organizatörler festivalin 22 – 25 Eylül tarihine ertelendiğini duyurdu.

EKONOMİ

Kamu bankalarının kısa vadeli dış borcu 24 milyar doları aştı

DIŞ POLİTİKA

Kuzey Suriye’de Bombardıman

TSK Fırat’ın doğusu ve batısında 19 Kürt yerleşimine topçu atışı yaptı

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi (SOHR) ve ANHA Haber ajansı, TSK’nin Halep, Êfrîn, Qamişlo, Heseke ve Kobanê kuzey köylerini, Kobanê kent merkezini, topçu ve havan atışı altına aldığını bildirdi. Sivil yerleşimler isabet aldı, evler hasra gördü, bir çocuk yaralandı.

‘İkinci S-400’ iddiasının ardından ABD’den Türkiye’ye uyarı geldi

Rus medyasında çıkan ‘Türkiye ile Rusya arasında ikinci parti S-400 hava savunma sistemleri için anlaşma imzalandı” iddiası hakkında ABD’den ilk açıklama geldi.

Taliban, “Afgan mültecilerin durumunu” görüşmek üzere Türkiye’ye heyet gönderecek

İlişkilerde tam diplomatik temsiliyete dönüş: Türkiye ve İsrail karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldı

Çavuşoğlu: Filistin’in haklarını savunmaya devam edeceğiz

Malezya Kralı Abdullah Şah ve Hulusi Akar, savunma şirketini ziyaret etti

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, zırhlı araçlar üreten FNSS şirketini ziyaret etti.

18 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Gökçek’ten jelibondan sonra montaj taziye: ‘Danışman yaptı’ dedi

Melih Gökçek, eski Beşiktaşlı futbolcu Vincet Aboubakar’a yapılan montaj bir görseli sosyal medya hesabından paylaşarak karakol baskınında şehit olduğunu yazdı. Gökçek paylaşımı silerek özür diledi.

‘CHP’liler Gökçek döneminde karşı oldukları yola şimdi ses çıkarmıyor’

Mansur Yavaş ve CHP’li milletvekillerinin Melih Gökçek döneminde planlanan yola ilişkin sözlerini hatırlatan ODTÜ’lüler, ‘Gökçek’in yanlış politikalarından vazgeçin’ dedi.

Avukat İnce’den hakkında suç duyurusunda bulunan Paylan’a tehdit: Kahraman yapmak istemedik seni

Avukat Mehmet Sinan İnce, HDP Milletvekili Garo Paylan’ı, hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından sosyal medyadan tehdit etti: Kahraman yapmak istemedik seni…

HDP kayyım atamalarını yürüyüşle protesto edecek

HDP Diyarbakır İl Örgütü, kayyım atamalarını yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklama, 19 Ağustos günü Diyarbakır’da gerçekleştireceği yürüyüş için katılım çağrısında bulundu.

Lice Davası’nda sanıkların ‘şüpheli’ ölümleri: Cezasızlıkla mı bitecek?

Yargıtay’a taşınan Lice Davası’nda hakkındaki beraat kararının bozulması istenen alay komutanı Eşref Hatipoğlu’nun öldüğü iddia edildi. Sanık üsteğmen hakkındaki suçlamalar da ‘vefat’tan düşürülmüştü.

Perinçek’in Suriye ziyareti: Şam Havaalanı’nı açacağız

Doğu Perinçek, Suriye’de Beşar Esad ile yapacağı görüşmede ‘terör’ ve ‘Suriyelilerin dönüşü’ konularının konuşulacağını belirtti ve Türkiye’den uçuş yapılmayan Şam Havaalanı’nı açacaklarını söyledi.

Alevi kurumlarından cemevi dedelerine çağrı: Yanlışa düşmeyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemevi ziyaretlerine yönelik tartışmalar sürüyor. Alevi örgütleri, yaşananları devletin kendi Alevilerini oluşturmak istemesi olarak değerlendirirken, bunun cemevleri üzerinden yapıldığına dikkat çekti.

Ölüm orucundaki Sibel Balaç’ın annesi: Belki kızımı son kez göreceğim

Ölüm orucundaki Sibel Balaç’ın annesi Nuray Balaç kızını görmek istiyor. Ancak 48 aylık görüş yasağı buna izin vermiyor. Anne Balaç yetkililere seslenerek, “Belki kızımı son kez göreceğim” dedi.

Bakan, ‘Erdoğan mektuplu ev ziyareti’ haberimizi doğruladı: Kısa bir selamlama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Diken’de yayımlanan ‘Seçimler yaklaşırken: Memurlara Erdoğan imzalı mektupla ev ziyareti talimatı’ başlıklı haberdeki iddiaları kabul etti.

Zeytinli’de ne oldu, şimdi ne olacak?

Zeytinli Rock Festivali’nin iptal sürecini, ardından yaşananları ve beklentileri, festivalin organizatörlerinden Serkan Fidan ile konuştum. Fidan, “Teknik olarak elimizdeki tüm imkânları sonuna kadar zorlayıp, geç kalınmış da olsa bu festivali gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

‘Kayyım rektör’ün müdahale ettiği Mithat Alam Film Merkezi’ni sinemacılar anlattı

Soylu: Alevilere pozitif ayrımcılık yapıyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de 3 milyon 650 bin Suriyeli sığınmacı olduğunu belirterek “Sığınmacılar elbette ülkelerine dönecek” dedi. Soylu, Alevilere ‘pozitif ayrımcılık’ yapıldığını söyledi.

Diyanet TV kadınları hedef aldı: Pantolon tasvip edilemez

Diyanet TV’de yayınlanan ve “pantolonlar daracık, toplum içine çıkılmamalı” denilen programda, imam Halil Konakcı ve İdris Bozkurt’un kadınları hedef gösterdiği sözleri gündem oldu.

EKONOMİ

İYİ Parti ‘Ekonomide Kurtuluş Planı’nı açıkladı

İYİ Parti İstanbul’da, ‘Ekonomik İstikrar ve Kapsayıcı Büyüme İçin Eylem Planı’ açıkladı.

Uzmanlar TCMB’nin faiz indirimi kararını değerlendirdi: Halk sefalete sürükleniyor

Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi sonrası dolar ve euro kurlarıyla risk priminde hızlı yükseliş yaşandı. Uzmanlar, dünyanın tam tersi şekilde alınan faiz indirimi kararını eleştirdi.

Ünlü ekonomist Ash’ten faiz kararı yorumu: TCMB, Rusya ve Körfez’den gelen paraya güveniyor

Kararı, ‘gülünç ve saçma’ bulduğunu söyleyen Timothy Ash, ‘Belli ki ceplerinde Rusya ve Körfez’den gelen nakit para var, faizi indirerek lirayı tutabileceklerini düşünüyorlar’ dedi.

Merkez Bankası kararından sonra döviz fırladı

Merkez Bankası’nın faizi kararı sonrası dolar 18 lirayı aştı.

KKM teminatlı ticari kredi dönemi

Bankalar şirketlerin döviz mevduatını KKM’ye çevirme yarışına hız verdi. Şirketlerin döviz mevduatını KKM’ye çevirmesi durumunda bunu teminat kabul eden bankalar yüzde 14-18 arasında ticari kredi faizi vermeye başladı.

Financial Times: Türkiye’nin Rusya’ya ihracatındaki artış, Batı’yı rahatsız ediyor

Financial Times, Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının son üç ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46 arttığını ve bu durumun Batılı ülkeleri kaygılandırdığını yazdı.

Almanya’da doğal gaza uygulanan KDV oranı düşürüldü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enerji krizi nedeniyle geçici bir süre doğal gaza uygulanan KDV oranının yüzde 19’dan 7’ye düşürüleceğini açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

‘Esad’ın Erdoğan’dan 5 talebi var’

Türkiye gazetesi, ‘Şam-Ankara temasında Esad cephesinin öncelikli 5 isteği olduğunu’, Ankara’nın ise önce ‘PKK ile YPG’nin temizlenmesi’ ve ‘Suriyelilerin güvenli dönüşü’ talepleri olduğunu öne sürdü.

Perinçek’in Suriye ziyareti: Şam Havaalanı’nı açacağız

Doğu Perinçek, Suriye’de Beşar Esad ile yapacağı görüşmede ‘terör’ ve ‘Suriyelilerin dönüşü’ konularının konuşulacağını belirtti ve Türkiye’den uçuş yapılmayan Şam Havaalanı’nı açacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan savaşın başlamasından bu yana ilk kez Ukrayna’ya gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlaması sonrasında ilk defa bugün Ukrayna’da olacak. Ukrayna lideri Zelenskiy ile ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirecek.

Erdoğan: Ukrayna’nın yeniden imarı için gereken desteği vereceğiz

Erdoğan ve Guterres’in Ukrayna ziyareti öncesi Rusya’dan iddia: Nükleer provokasyon planlıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ukrayna’nın ziyareti öncesi, Moskova’dan Zaporojye Nükleer Santrali konusunda bir iddia geldi.

Rusya: Türkiye’ye ikinci S-400 tedarikine ilişkin sözleşme hayata geçirilmeye başladı

Rusya Federal Askeri ve Teknik İş Birliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev,S-400 füze sistemlerinin ikinci parti teslimiyle ilgili açıklamada bulundu.

Davutoğlu’ndan Putin’e çağrı: Suriye rejimini ikna et

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin hazırladığı ‘Düzensiz Göç’ raporunu açıkladı, iktidar kanadının ‘Suriye’ konusundaki adımlarını eleştirdi.

Süleyman Soylu, Taliban heyetiyle görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Taliban’ın Mülteciler Bakan Yardımcısı ve heyetini kabul etti. Görüşmede, Türkiye’de yakalanan Afgan göçmenlerin geri gönderilmesi değerlendirildi

19 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Aysel Tuğluk’un Sağlık Durumu

Hakan Gürvit: Hekimler olarak bir an önce duruma el koymamız gerekiyor

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Gürvit: “Aysel Tuğluk bırakılsın, bizim merkeze getirilsin, tanıyı kesinleştirelim ve burada inceleyelim.”

Kayyımlar Diyarbakır’da protesto edildi: İrade hırsızları

HDP, Diyarbakır’da kayyım atamalarının yıl dönümünde protesto eylemi düzenledi. Cezaevinde bulunan belediye eşbaşkanları Adnan Selçuk Mızrak ve Hülya Alökmen Uyanık’ın gönderdikleri mesaj da okundu.

Yeni bir ittifak kuruluyor: Devrim Hareketi, Sol Parti, TKP ve TKH’den çağrı

Devrim Hareketi, Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi ve Türkiye Komünist Hareketi Ankara’da ‘Sosyalist Güç Birliği’ni ilan edecek.

Boğaziçi’ne ‘adrese teslim’ ilanla atanan akademisyenden senatoya hızlı geçiş

Mahkeme yıkım tamamlandıktan sonra ihaleyi iptal etti: ‘Maalesef adalet yine geç geldi’

Tartışmalara neden olan Buca Cezaevi’nin yıkımına ilişkin İzmir Barosu tarafından açılan davada mahkeme, ihalenin iptaline karar verdi. Mahkemenin bu kararından önce ise yıkım tamamlandı.

Avukat Kaymak: Geri gönderme merkezlerinde kapasitenin çok üzerinde yabancı tutuluyor

Avukat Ayşe Kaymak, ekonomik krizin ve yoksulluğun kaynağının mülteciler olmadığını belirtti ve “Onlar da bizimle birlikte bu sorunları ve mülteci olmalarının getirdiği sorunları yaşıyorlar” dedi.

Uzmandan ‘vaka artışı’ uyarısı: Mutasyonu körüklüyor

“Vaka sayılarının artışı, mutasyonları da körükleyen bir durum” diyen Prof. Dr. Yorulmaz, “Maskeden vazgeçmememiz gerekli” ifadelerini kullandı.

Mahkemeden Latuff’un Erdoğan karikatürlerine ‘silme’ kararı

Mahkeme, Latuff’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili karikatürlerinin yer aldığı 10 ayrı haberin ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle silinmesine karar verdi.

Fenerbahçe, İçişleri Bakanlığı’na dava açtı

Fenerbahçe Spor Kulübü, İçişleri Bakanlığı’na dava açtıklarını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şirketin, futbolda şike iddiasıyla 3 Temmuz 2011’de başlatılan soruşturmayla ilgili ve devamında ‘zarara uğratıldığı’ gerekçe gösterildi.

EKONOMİ

Ağaoğlu son projeyi tamamlayamadı

Ali Ağaoğlu devam eden konut projesini tamamlayamadı, daire alanlar mağdur olduklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ta ana muhalefet euro para birimine geçiş talep ediyor

Kuzey Kıbrıs’ta ana muhalefetin TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle euro para birimine geçiş önerisi getirmesi tartışma yarattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yasayla verilen yetkisi genelgeyle geri alındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İETT tarafından yapılan havalimanından şehir merkezine olan ulaşım hizmetleri ihalesi yapma yetkisini genelgeyle İBB’den aldı.

Danıştay İBB’yi haklı buldu: HAVAİST, Sabiha Gökçen’de yetkisiz çalışıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı’na taşımacılık yapan HAVAİST firmasıyla ilgili açılan davada Danıştay, firmanın hukuksuz ve yetkisiz olarak çalıştığına karar verdi.

‘Gözde’ işadamlarına ‘gübre’ kıyağı Meclis gündeminde: Teşviklerde yok yok

Daha önce 49 yıllığına arazi tahsisini kapan, Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Türkiye Varlık Fonu (TVF) yönetim kurulu üyesi Fuat Tosyalı’nın şirketine Resmi Gazete’deki kararla teşvik yağmıştı.

Üst düzey bankacı: Faiz kararının ardından en az 1 milyar dolar satıldı

Merkez Bankası’nın dün faizleri yüzde 14’ten yüzde 13’e indirmesiyle dolar/TL 17,95 seviyesinden 18,10 seviyesine yükseldi. Reuters’a konuşan üst düzey bir bankacı, dolar/TL paritesi fazla yükselmesin diye Merkez Bankası’nın 1 milyar doların üzerinde döviz sattığını tahmin ettiğini söyledi.

Çin ve Rusya’dan G-20 zirvesine katılma kararı

Endonezya’da kasım ayında yapılacak G-20 zirvesine Rusya ve Çin liderlerinin katılacağı duyuruldu.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Suriye ile daha ileri seviyede adımları temin etmemiz gerek

Ukrayna dönüşü açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’de attığımız her adımda güvenlik güçlerimiz, istihbaratımız, Milli Savunma Bakanlığımız olarak Rusya’yla irtibat halindeyiz” dedi.

Suriye’nin kuzeyindeki El Bab’da füzeli saldırı

Suriye’nin kuzeyinde rejim muhaliflerinin kontrolündeki El-Bab kentindeki saldırıda en az 14 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Ukrayna ziyareti Avrupa basınında: “Erdoğan ikili oynuyor”

BM Genel Sekreteri Guterres, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lviv’deki görüşmesi Avrupa basınında da geniş yer buldu: “Putin ve Erdoğan’ın bir kazan-kazan durumunda olduğu görülüyor.”

Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti Almanya basınında: ‘İçeride baskıcı, dışarıda fırsatçı’

Almanya basını, Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretini iç politikada seçim yatırımı olarak nitelendirdi. Yorumlarda, Türkiye’nin Rusya ile ekonomik ilişkilerinin gelişmesinin Batı’yı rahatsız ettiği belirtildi

Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’nden askerlerini çekmeyi reddetti

Bir Rus yetkili yaptığı açıklamada askerleri çekmenin santrali daha da savunmasız hale getireceğini öne sürdü.

Kırım’da hava üssü yakınlarında patlama: Ukrayna İHA’sı düşürüldü

Kırım’da Ukrayna İHA’sını düşürmesi sonrası Rusya’nın kontrolündeki Belbek Hava Üssü yakınlarında en az dört patlama olduğu aktarıldı.

İngiltere’de kamu çalışanları 50 yıl sonra en büyük greve hazırlanıyor

İngiltere’de kamu çalışanlarının bağlı olduğu sendikalar, artan yaşam maliyetleri karşısında yapılan maaş zammı oranlarının yetersizliğine dikkat çekerek farklı sektörlerde kitlesel greve hazırlanıyor

20 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Anket: Cumhur ittifakı eriyor, ikinci turda Akşener önde

Hbs Araştırma ve Danışmanlık, seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre Cumhur ittifakı 2018 seçimlerine kıyasla büyük oranda oy kaybederken Meral Akşener ise oy oranını iki katına çıkardı.

Antep’te kaza: 16 ölü, 21 yaralı

Antep’te meydana gelen trafik kazasında 16 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başsavcılığın kazayla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı.

Mardin’deki kazada ölü sayısı 19’a yükseldi

Mardin’de bir kazaya müdahale edenlere TIR çarptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kazada 19 kişinin öldüğünü, 6’sı ağır 26 kişi yaralandığını açıkladı.

7’li masa 25’inde ‘fotoğraf verecek’, eylülde deklarasyon yayınlayacak

7’li masanın, ittifakı da içerecek olan deklarasyon çalışmalarında sona gelindi. Liderlerin 25 Ağustos’taki açıklamasının ardından eylülde deklarasyon ilan edilecek.

Devrim Hareketi, Sol Parti, TKP ve TKH ‘güç birliğini’ ilan etti

‘Ülkemizin Geleceğine Birlikte Sahip Çıkıyoruz’ sloganıyla Ankara’da yapılan açıklamada, Devrim Hareketi, Sol Parti, TKP ve TKH’nin ‘Sosyalist Güç Birliği’ kurduğu ilan edildi.

Mahkeme kararını tanımayan şantiye şefi çevrecileri şikayet etti: Çalışmamıza engel oluyorlar

Mahkeme kararına rağmen Kızılbük’teki şantiyede inşaat faaliyetlerine devam eden Sinpaş GYO’nun şantiye şefi, çalışmalara engel oldukları gerekçesiyle çevrecilerden şikayetçi oldu.

DİAYDER üyelerinin namaz kıldığı mescid mühürlendi

DİAYDER üyelerinin namaz kılıp vaaz verdiği Hz. Ömer Mescidi, dün Cuma namazının kılınacağı saatlerde mühürlendi. Seyda İbrahim Yalın, kapatmanın siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Bingöl’de 27 yıldır ‘yasaklı’ olan köy harap edilmiş

Bingöl’ün Yedisu ilçesine bağlı Dınik köyünün 27 yıldan sonra “yasak bölge” kararı kaldırıldı. Köylerine dönmek isteyen köylüler, yolun sular altında kaldığına, evlerin yakıldığına şahit oldu.

Açlık grevindeki mahpuslar IŞİD’lilerle aynı koridorda tutuluyor

Kürkçüler Cezaevi’nde hak ihlallerine karşı açlık grevinde olan mahpuslar, IŞİD’lilerle aynı koridorda tutulduklarını söyledi. Mahpuslar yaşadıkları hak ihlallerinin son bulması çağrısında bulundu.

Mülteciler için açık cezaevi Türkiye

Seçime kadar tabela kontrolleri, kayıta kapanan iltica ve geçici koruma sistemi, yabancılar için oturuma kapatılan mahalleler ile ülkede yaşayan göçmen ve mültecileri zor günler bekliyor.

Balıkesir Valisi’nden Zeytinli Rock Festivali açıklaması: Asgari koşullar sağlanmadı

Balıkesir’de Vali Hasan Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yargıya taşınan Zeytinli Rock Festivaline dair konuştu. Şıldak açıklamasında “Şirket, asgari koşulları sağlamadı” dedi.

Gece aydınlatmasıyla yollarını şaşıran caretta caretta yavruları öldü

Sorgun Halk Plajı’nda gece saatlerinde yuvadan çıkan 11 caretta caretta yavrusu deniz yerine yola yönelince araçlar tarafından ezildi. Belediye konuyla ilgili gerekli önlemlerin alındığını savundu.

EKONOMİ

Mahfi Eğilmez: Türkiye stagflasyona gidiyor

İktisatçı Mahfi Eğilmez, TCMB’nin son faiz indirimi sonrası Türkiye’nin stagflasyona doğru gittiğini belirtti.

Merkez Bankası’ndan ticari kredi faizlerine müdahale

Politika faizini yüzde 13’e indiren Merkez Bankası, yüzde 50’lere ulaştığı için şikayet konusu olan ticari kredi faizlerine de müdahale etti. Bankaların ticari kredilerde yüzde 30’u aşan faiz istemesi zorlaşırken, kredi büyümesini sınırlı tutacak da adım geldi.

Tuzla Belediyesi çalışanlarına 26 bin 400 lira promosyon

Tuzla Belediyesi’nde görevli 312 memur ve kadrolu işçiye kişi başı 26 bin 400 lira banka promosyonu verilecek.

DIŞ POLİTİKA

Hamas’tan Türkiye’ye ‘İsrail’ tepkisi: Reddediyoruz

Hamas’ın Siyaset ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Dr. Basem Naim, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme adımlarına tepki göstererek, “Atılacak her adımı reddediyoruz” dedi.

ABD: Ruslar, Türkiye üzerinden yaptırımları aşmaya çalışıyor

Türkiyeli mevkidaşı Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile görüşen ABD’li Wally Adeyemo, Rusların yaptırımları aşmak için Türkiye’yi kullanmaya çalıştığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Türkiye’ye ‘tahıl koridoru’ teşekkürü

İstanbul’a gelen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hulusi Akar ile birlikte yaptığı ortak basın açıklamasında, “Türkiye’ye Karadeniz Tahıl Girişimi’ndeki önemli rolü için teşekkür ederim” dedi.

Bakan Bozdağ’dan İsveç ve Finlandiya açıklaması

Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan beklentisiyle ilgili “Beklentimiz dolandırıcılık isnadı olanlarla ilgili değil, hakkında terör suçu isnadı bulunan kimse iade edilmedi” dedi.

Yunanistan’dan Süleyman Soylu’ya yanıt: Açıklamaları provokatif ve gerçek dışı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Lavrion’da PKK’lilerin eğitildiği’ ve Meriç’teki mültecilerin geri itildiği yönündeki açıklamalarına Yunan mevkidaşı Takis Theodorikakos’tan yanıt geldi.

21 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Altı siyasi parti liderinden ortak açıklama: Ortak cumhurbaşkanı adayımız ‘herkesin cumhurbaşkanı’ olacak

‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakat metnine imza atan altı siyasi parti lideri altıncı buluşmayı bugün yaptı. Altı siyasi parti genel başkanı, ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Cemil Çiçek, Erdoğan’ı eleştirdi: Siyasette adama kirlettiği testiden su içirirler

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek’e göre ülke, ‘Siyasetçilerin yapmaları gerekeni yapmamaları, yapmamaları gerekeni yapmalarından dolayı bedel ödüyor.’

HDP ‘ihmal var’ demişti: Soylu’dan Mardin’deki kazaya ilişkin ‘ihmal var mı araştıracağız’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’de 20 kişinin öldüğü kazayla ilgili ihmal ve kasıt olup olmadığını araştırılacağını söyledi. HDP, kazadaki ihmallere dikkat çekmişti.

HDP heyeti Derik’te: Cenaze sahiplerine GBT yapıldı, cenazeler araçta bekletildi

21 kişinin öldüğü Derik’te açıklama yapan HDP’li Beştaş, cenaze sahiplerine dahi GBT yapılarak, cenazelerin bu sıcakta araçta bekletilmesine tepki gösterdi.

Cengiz Holding’den Mardin’deki kazaya ilişkin açıklama: Sorumluluğu alıcıya attılar!

Mardin’deki kazada 20 kişinin ölümüne neden olan tırların Cengiz Holding’e ait olduğu iddiası gündem oldu. Holdingten yapılan açıklamada tırların, alıcının sorumluluğunda olduğu ifade edildi.

İki askerin yakılması fetvasını veren ‘IŞİD kadısı’ , mahkemede pazarlık yaptı: Yakanın ismini veririm ama

IŞİD’in yakarak öldürdüğü TSK üniformalı Mehmet Şahin ve şehitlik unvanı verilen er Sefter Taş’ın ölümüyle ilgili davada tutuklu sanık Jamal Alwi, söyleyecekleri karşılığında tahliye istedi.

“Çevik Bir tahliye edildi, Aysel Tuğluk neden edilmiyor?”

MED TUHAD-FED ile TUHAY-DER, cezaevlerinde yaşanan ölümlere ilişkin açıklama yaptı: “Cezaevlerinde yaşanan katliamlara sessiz kalmayacağız.”

İBB, konser için başvuran Kürt sanatçıya salon vermedi

Kürt sanatçı Onur Evin, yeni albümü “Em Nadin”ın tanıtımı için konser başvurusu yaptığı İBB, “tadilat var” diyerek salon vermedi.

Bozdağ’dan hasta tutuklular açıklaması: Uzmanlarla istişare ediyoruz

Hasta tutuklularla ilgili ayrım olmadığını söyleyen Bakan Bozdağ, “Adli Tıp Kurumu tek başına hayatını idame ettiremeyecek raporu verirse, bu değerlendiriliyor” dedi

Vize başvurularında retler arttı: ‘Geri dönmeme ihtimaliniz var’

Yurt dışına gitmek isteyen Türkiye vatandaşlarının başvurularında gecikmeler yaşanırken, yanıt ise genellikle ret oluyor. Kararlar, ‘geri döneceğiniz şüpheli’ maddesine dayandırılıyor.

Limter İş: Tersanede yaşanan iş cinayetinin ardından ölen işçiye emniyet kemeri takılmaya çalışıldı

Limter İş, Yalova Sefine Tersanesinde yüksekten düşerek yaşamını yitiren 19 yaşındaki Yasin Demirdağ’a ölümünün ardından emniyet kemeri giydirilmeye çalışıldığını duyurdu.

İstanbul Barosu, Havrita’ya erişimin engellenmesi için harekete geçiyor

Başıboş köpeklerin nerede olduğunu ‘gösteren’ Havrita isimli uygulamanın birçok köpeğin ölümüne neden olduğu iddia edildi. İstanbul Barosu, Havrita’ya erişimin engellenmesi için pazartesi günü başvuruda bulunacak.

Şarkıcı Reyhan Karaca da sahnede LGBTİ+ bayrağı açtı

EKONOMİ

Prof. Yılmaz, ekonomideki gelişmeleri irdeledi: Sonbaharda erken seçim ihtimali yüksek

Prof. Dr. Kamil Yılmaz, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının AKP hükümetinin seçim sürecine yönelik planı hakkında bazı ipuçları verdiğini söyledi; sonbaharda bir erken seçim olasılığını gündeme getirdi.

DIŞ POLİTİKA

İddia: Erdoğan ile Esad, 16-17 Eylül’de Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde görüşebilir

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Esad’ın Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesinde Bir araya gelebileceğini iddia etti.

Hüsnü Mahalli: AKP, Esad’la barışacakmış gibi yapıyor

AKP yönetiminde Ankara; Esad ile barışacakmış gibi yapıyor çünkü derdi bambaşka. Öyle olmazsaydı üç gün önce Suriye’nin en büyük düşmanı İsrail’e yeni büyükelçi atayacağını açıklamaz ve Cumhurbaşkanı Erdoğan son Suriye açıklamasından önce ve sonra İsrail Başbakanı Lapid ve Cumhurbaşkanı Herzog’u aramazdı.

Şam-Ankara arasında esen rüzgarlar yumuşatılabilir mi? Siyaset, Suriye ile açılmak istenen yeni sayfayı tartışıyor

Ankara Suriye politikasında değişikliğe gidiyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da zeytin dalı uzattı

Erdoğan’ın son açıklamalarının Esad yönetimindeki yankısı: Dışişleri’nde istekliler var ama ordu yakınlaşmaya taraftar değil

Sorularımızı yanıtlayan Suriyeli gazeteciler Sultan ve Kassargian farklı değerlendirmede bulundu. Her iki ismin verdiği bilgilere bakılınca Suriye kamuoyunda da kafalar karışmış görünüyor

Somali’de Eş-Şebab’ın otel baskını sonlandı: En az 20 kişi öldü

Eş-Şebab terör örgütü üyelerinin cuma günü başkent Mogadişu’daki Hayat Otel’e yönelik 30 saat süren baskını sonlandı. Saldırıda çoğu sivil en az 20 kişinin öldüğü belirtiliyor.

İngiltere’nin en büyük konteyner limanının işçileri 8 günlük greve başladı

‘Parti kızı’ Başbakan Sanna Marin

Marin’in davranışını eleştirenler, başbakanlık makamını zayıflattığını öne sürüyor. Aksi yöndeki sesler ise önceki dönem orta yaşlı erkek başbakanların da çılgınca partilediğini, fakat bunların kapalı kapılar ardında olduğunu hatırlatıyor. Hangisi daha iyi?

Kadınlardan Sanna Marin’e destek: Yüzlerce dans videosu paylaşıldı

Finlandiya’nın yanı sıra dünyanın birçok yerinden kadınlar, özel bir partide dans ederken çekilen görüntüleri gündem olan Başbakan Sanna Marin’e kendi dans videolarını paylaşarak destek verdi.

22 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Beykoz’da AKP’li belediyenin zorla tahliye etmek istediği Tokatköy halkına polis müdahalesi

Beykoz Belediyesi, Tokatköy’de kentsel dönüşüm projesi adı altında yıkımı planlanan bölgedeki yurttaşları zorla tahliye etmeye çalıştı. Halkın barikat kurması üzerine polis müdahale etti.

Üsküdar Belediyesi yine Validebağ Korusu’nda: Bu kez gerekçe ot biçme

AKP’li Üsküdar Belediyesi ekipleri, Koruma Kurulu kararına rağmen polis ve zabıta eşliğinde ‘ot biçme’ gerekçesiyle, sabah saatlerinde Validebağ Korusu’na girdi.

9 Eylül afişinde ‘barış’ı vurgulayan Soyer, İYİ Partili Dervişoğlu’nun hedefinde

İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavad Dervişoğlu, ‘9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü’ kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin astığı afişlerde geçen ‘barışın yüzyılı’ ifadesi gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i hedef aldı.

Paylan: Skandal açıklama yapmaması için Nebati’ye irticalen konuşma yasağı getirildi

Soru önergesine cevap veren Hazine Bakanı Nebati’nin yanıtlarını ve kamuoyuna yaptığı açıklamaları değerlendiren HDP’li Paylan ‘Artık sayın Nebati de prompterla konuşmaya başladı’ dedi.

Genel Sağlık-İş: İstifa eden ve emekliye ayrılan doktor sayısı 10 bini aştı

Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, Covid-19 salgını sırasında getirilen istifa yasağının kalkmasının ardından emekliye ayrılan ve istifa eden doktor sayısının 10 bini aştığını söyledi.

Antep’teki kazadaki ilk tespitler: 130 km hız, 307 metre fren izi

Antep’te 15 kişinin öldüğü kazayla yapılan ilgili ilk tespitler ortaya çıktı. Jandarmanın yaptığı ilk incelemede otobüsün hızının 130 km olduğu ve 307 metrelik bir fren izi olduğu belirlendi.

Mithat Sancar Mardin’de: Basit kaza değil, bir Kırmızı Pazartesi vakası

Mardin’de meydana kazada hayatını kaybedenler için taziye ziyaretinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu basit bir kaza değildir. Göz göre göre gelmiş bir cinayettir” dedi.

Mardin’de ‘üçüncü tır’ iddiası: Fotoğraf yayınlandı

Mardin’de 21 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın ardından İçişleri Bakanı Soylu’nun ‘yok’ dediği 3’üncü tırın görüntülendiği iddia edildi.

16 mahpus gazeteci için İstanbul’da dayanışma gecesi düzenleniyor

28 Ağustos Pazar günü İstanbul Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte Bandista, Kadir Çat ve Koma Aryen sahne alacak.

Basın İlan Kurumu, Evrensel Gazetesi’nin reklam yayımlama hakkını iptal etti

Basın İlan Kurumu’nun 2019’da aldığı reklam durdurma kararı nedeniyle Evrensel’e 3 yıldır ilan verilmiyordu. Alınan son kararla, askıda tutulan bu hak tümüyle iptal edilmiş oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Zenginobuz görevden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, hakkında açılan bir ‘soruşturma’ gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırıldı.

Hayvanları ve hayvanseverleri hedefe koyan Havrita’ya erişim engeli

Sokak köpeklerinin yerlerinin tespit edilmesi için kullanılan havrita.com adlı uygulamaya Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişim engeli getirildi.

Greenpeace asbestli gemi için uyardı: Durdurmak için son 20 gün

EKONOMİ

Üretici 2008 krizini hatırlatarak uyardı: Ette ve sütte geri dönülmez yola giriyoruz

2008 yılında yaşanan süt kriziyle 1 milyonu aşkın hayvanın kesime gittiğini ve ette ithalat bağımlılığının arttığını hatırlatan Keskin ‘Aynı senaryoyu bir daha yaşamayalım’ dedi.

Tüpraş rafinerisinde arıza: 110 milyon dolarlık kayıp bekleniyor

Tüpraş, İzmit rafinerisindeki üretim ünitelerinden birini arıza diğerini de bakım nedeniyle dört hafta durduracak. Üretim azalışına bağlı olarak 110 milyon dolar faiz, amortisman, vergi öncesi kâr (FAVÖK) kaybı söz konusu olabilir.

Bloomberg’ten dikkat çeken analiz: Rusya, Türkiye’ye borç mu verecek?

Bloomberg, bir Rus bankasının Türkiye’ye ruble cinsi kredi verebileceğini, Türkiye’nin de bu ruble ile Gazprom’a ödeme yapabileceğini yazdı, yaptırım riskine de işaret etti.

Türkiye, Rusya’dan petrol ithalatını ikiye katladı

Türkiye’nin risk primi 800 baz puan eşiğini aştı

Türkiye’nin risk primi yeni haftanın ilk işlem gününde 800 baz puanın üzerini test ederek, 29 Temmuz tarihinden bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

ÇİFTÇİ-SEN: Küçük çiftçiyi yok etmeye yönelik politikalara karşı mücadele etmek zorundayız

ÇİFTÇİ-SEN, kuru üzümün kilogram maliyetinin 24 TL civarında olduğunu ve üreticilerin aç kalmadan üretimi devam ettirebilmeleri için asgari 39,5 TL’den üzümünü satması gerektiğini belirtti.

Erdoğan: Hepimiz aynı Türkiye gemisinin içindeyiz; batarsa hepimiz boğulacağız

Erdoğan, vatandaşa ve iş dünyasına ‘TL’ye dönün’ çağrısı yaparak, ‘paralarına güvenmeleri’ tavsiyesinde bulundu

DIŞ POLİTİKA

Türkiye ile diyaloğun başlaması için Şam’ın ilk şartını Esad’a yakın isim açıkladı

Esad’a yakınlığı ile tanınan Suriyeli eski milletvekili Şerif eş-Şehade, ‘Türkiye gökyüzünden inmiş bir ilah değil, işgalcidir… Çıkarsa o zaman diyalog olur’ dedi.

Şam ile diyalog Kürtler için yeni bir, baskı-inkâr dönemi mi olacak?

Evrensel yazarı Fatih Polat, Ankara Şam diyaloğunun bölgedeki Kürtlerde yeni bir baskı ve inkâr dönemi endişesi yarattığını yazdı.

Erdoğan’dan Suriye açıklaması: ’11 yıllık zulüm ve saldırı’ dedi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni’nde yaptığı açıklamalarda ”Suriye’de 11 yıldır devam eden zulüm ve saldırılar” ifadelerini kullandı.

Ukrayna: Rusya, nükleer santral yakınındaki Nikopol’ü vurdu

Nikopol bölge valisi Valentyn Reznichenko, kentte 3 bin konuta giden elektriğin kesildiğini ve en az dört kişinin yaralandığını iddia etti.

‘Kıbrıs, İsrail’in Demir Kubbesi’ni muhtemelen Türk İHA’larına karşı satın aldı’

Türkiye, Aralık 2019’da Geçitkale hava üssüne Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını konuşlandırdı. Lefkoşa yönetimi Türk insansız hava araçlarını potansiyel tehdit olarak görüyor.

Doğu Akdeniz’de sular ısınacak: Fransız ve İtalyan şirketler Kıbrıs açıklarında doğalgaz buldu

Fransız TotalEnergies ile İtalyan Eni, Kıbrıs açıklarında doğalgaz rezervi keşfettiklerini duyurdu. Doğalgazın bulunduğu konumda hem Güney Kıbrıs hem de Türkiye hak talep ediyor.

23 Ağustos

İÇ POLİTİKA

HDP’li tüm vekiller sordu: Cengiz Holding soruşturma kapsamında mı?

Derik’teki faciayı Meclis gündemine taşıyan HDP’liler ‘Kazada üst düzey sorumluluğu bulunan Cengiz Holding’in neden olduğu kazanın ayrıntılarının  paylaşılmamasının izahı nedir?’ diye sordu.

Tersane işçisi: Arbede kemeri takma değil çıkarma sırasında yaşandı, 35 kişiyi işten attılar

Tersane’de iş cinayeti sonucu hayatını kaybeden 19 yaşındaki Yasin Demirdağ’la ilgili konuşan bir işçi ‘Güverte ile ambar arasında ‘yaşam halatı’ olması lazım. O halat yokmuş’ dedi.

Adliye önünde ablukaya alınan Emine Şenyaşar Erdoğan’a seslendi: Sende vicdan yok mu?

AKP’li Halil Yıldız ve yakınlarının saldırısında ölen eşi ve çocukları için Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar, Erdoğan’a ‘Ailemi katlettiniz. Gelin bizi de öldürün!’ diye selendi.

Soylu, Şirin Payzın’ı hedef aldı: Oğlum ve şirketi hakkında kim ne biliyorsa 1 hafta süre

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazeteci Şirin Payzın’ın oğlu ve şirketine ilişkin iddialara yanıt vermesini istemesi üzerine sosyal medyadan yanıt verdi. Soylu, “Kim ne biliyorsa 1 hafta süre” dedi.

Erdoğan’ın atadığı rektör tarafından görevden uzaklaştırılan Prof. Dr. Zenginobuz: Kampüse giremeyeceğim

Boğaziçi’nde ‘ikinci kayyım rektör’ denilerek aylardır protesto edilen Naci İnci tarafından görevinden uzaklaştırılan Zenginobuz ‘Hemen elektronik imzamı, e-posta adresimi kapatmışlar’ dedi.

Alevilerin yaşadığı köy duvarlarına üç hilal çizilip tehdit yazıları yazıldı

Balıkesir’de Güre köyünde Alevi yurttaşların yaşadığı iki sokağın kesişimine tehdit mesajları yazıldığını bildirildi. Fotoğraflarda duvarlara ‘Herkese mermi bundan sonra’ yazıldığı görüldü.

Kılıçdaroğlu: Valileri uyarıyorum, şakşakçılık yapmayın, devletin valisi olun

Milyon Fest’in yasaklanmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, ‘Valileri uyarıyorum. Konser yasaklamaya devam ederseniz, milyonları karşınızda bulacaksınız. Şakşakçılık yapmayın’ dedi.

Festival yasaklarına bir yenisi eklendi: Milyonfest iptal edildi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 1-14 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Milyon Fest Fethiye, Muğla Valiliği tarafından iptal edildi.

Diyanet okulöncesi eğitimin peşini bırakmıyor: Kuran kursları için milyonlarca liralık kitap bastırdı

Kuran kurslarını ‘okul öncesi bir nevi kreş’ diye tanımlayan Diyanet, 4-6 yaşlarındaki çocukların katılmasını planladığı Kuran kurslarında kullanmak için 10,4 milyon TL’lik kitap bastırdı.

MHP, sadece polis memuru için başsağlığı diledi; tepkiler üzerine ölen 35 kişi için yeni mesaj yayımladı

MHP’nin Antep ve Mardin’deki kazalarda ölen 35 kişi içinden sadece polis memuru için başsağlığı mesajı yayımlaması tepki çekti. Tepkiler üzerine 37 dakika sonra yeni mesaj yayımlandı.

Asbestli gemiyi protesto eden İzmirliler bedenleri ile ‘Durduracağız’ yazdı

Ölüm Gemisini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen İzmirliler, asbest ve tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo uçak geminin Aliağa’da sökülmesini protesto etti.

Yusufeli’nde esnaf kepenk indirdi, 3 kişi gözaltına alındı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı süren baraj nedeniyle sular altına gömülecek olan ilçede, hak kayıpları ve taşınma sürecinin uzaması tepkilere neden oldu.

EKONOMİ

İcra dosyası sayısı 25 milyona yaklaştı: Gelir seviyesi yüksek mahalleye bile günde 10 dosya geliyor

1 Ocak 2022’den bu yana icra dosyası sayısı 1.5 milyondan fazla artarken, İstanbul’daki muhtarlar icra dosyalarında yığılma olduğunu anlattı, yardım başvurularının arttığını bildirdi.

Gıda fiyatları bu yılın ilk sekiz ayında yüzde 91,7 arttı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun verilerine göre, bu yılın ilk sekiz aylık döneminde gıda fiyatlarında yüzde 91,7 oranında artış yaşandı.

TÜSİAD, ABD’nin yaptırım mektubu doğruladı

TÜSİAD, ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Adeyemo’nun Rusya’yla çalışan şirketlere yaptırım uygulanabileceğine dair mektup gönderdiği haberinin doğru olduğunu açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

PYD: “Rusya, Ankara’nın SİHA saldırılarına yeşil ışık yakıyor”

PYD yöneticisi, “görünen o ki Rusya Türkiye’nin savaş uçakları, SİHA ve obüsler ile saldırmasına izin vermiş durumda” diyor. ABD’li yorumcular da “ABD ve Rusya’nın Ankara’nın basıncını almak için SİHA saldırılarını tolere ettikleri” görüşünde.

Moskova’dan Ankara’ya Suriye operasyonu için ‘kırmızı ışık’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine planladığı harekât hakkında ‘Suriye’de yeni askeri eylemler kabul edilemez’ dedi.

ABD’den Türkiye’ye Suriye operasyonu uyarısı: Ateşkes hattı korunmalı

Türkiye’nin olası Suriye operasyonu bölgede askeri hareketliliği artırırken, ABD yönetiminden yeni bir açıklama geldi.

Akar’dan olası Suriye operasyonu açıklaması: Türkiye’nin en doğal hakkı

Milli Savunma Bakanı, olası Suriye operasyonunu “uluslararası hukuk ve meşru müdafaa açısından operasyon yapmak Türkiye’nin en doğal hakkıdır.” diyerek savundu.

Çavuşoğlu Esad ile görüşme iddialarını yalanladı: Böyle bir şey yok

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Esad’ın Özbekistan’da bir araya geleceğine yönelik iddiaları yalanladı.

Faysal Mikdad: Türkiye, Şam ile ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için Suriye’den çekilmeli

Suriye Dışişleri Bakanı, Ankara ile Şam arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için ‘Türk işgalinin bitmesi gerekiyor’ dedi.

ABD’den Türk şirketlere uyarı mektubu: Ruslarla iş yapan yaptırımla karşılaşır

FHKC Lübnan Sorumlusu Abdel-Al: Filistinlilerin kendini koruma hakkı yok mu?

FHKC Lübnan Sorumlusu Marwan Abdel-Al, Filistin gündemine ilişkin, “Çözümü değil, haklarımızın ne olduğunu konuşmak istiyoruz” dedi.

Erdoğan: İsrail’le atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi azaltmayacak

Filistin Devlet Başkanı Abbas’la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır” dedi.

MSB: Yunanistan, F-16 uçaklarımıza ‘radar kilidi’ attı; karşılık verdik

24 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Diyanet’ten müftülere seçim talimatı iddiası: ‘Sahaya inip ev ev gezin, kazanımlarımızı kaybetmemeliyiz’

‘Acele’ denilerek toplantıya çağrılan müftülere ‘Seçime 9 ay kaldı. Kazanırsak hep beraber kazanırız, kaybedersek hep beraber kaybederiz. Herkes ev ev gezsin’ denildiği iddia edildi.

Soylu, festival yasaklarını savundu, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı

Mersin Valiliği İHD’nin 1 Eylül konserini yasakladı

Mersin Valiliği, İHD’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında yapacağı konserini yasakladı.

İslamcı grubun hedefinde bu kez Fanta Gençlik Festivali var

Türkiye’de festivaller çeşitli bahanelerle art arda iptal edilirken, ‘Müdafaai İslam Hareketi’ isimli bir oluşum Milyon Fest Fethiye ve diğer festivallerin yasaklanmasının kendi girişimleri sayesinde olduğunu öne sürdü, Malatya’daki Fanta Fest’in iptali için çağrıda bulundu.

Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi | 80 yaşında ‘örgüte yardım’dan tutuklanan Makbule Özer’in avukatı: Hastalıkları daha da ağırlaştı

80 yaşındaki ağır hasta tutuklu Makbule Özer’in, dün İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edildiği öğrenildi. Avukat Dilan Kunt, “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurumuzu yapmıştık. Sevk edileceğinden haberimiz vardı” dedi.

Garo Paylan’a yönelik tehditlere sessiz kalınamaz

HDP’li Garo Paylan’a yönelik tehditlerin devam etmesi üzerine aralarında yazar, gazeteci, akademisyen ve avukatların bulunduğu 424 isim ortak açıklama yayınlayarak, çağrıda bulundu.

AYM, Cömert hakkındaki ‘yaşam hakkı ihlali’ başvurusunu ‘kabul edilemez’ buldu

Hanefi Avcı’dan Soylu hakkında suç duyurusu, Erdoğan’a mektup

Sedat Peker’in Beykoz’daki mülkü ‘Milli Parklar ve Bahçeler’e devredildi

Sedat Peker’in avukatı, “Öyle bir hile yapmışlar ki çevredeki evler faydalanmış. Bir tek Peker’e ait ev milli parklar alanına dahil edilmiş” dedi.

Kılıçdaroğlu: Varlık şirketlerine borçlarınızı ödemeyin, onlarla ben konuşacağım

CHP Lideri, banka borcu varlık şirketlerine devredilen yurttaşlara seslendi, “Sizi tehdit edecekler sakın ödemeyin, seçimden sonra bunlarla ben konuşacağım” dedi

Adnan Polat’ın ‘Büyük kentsel projesi’ halkı evsiz bıraktı: Bir hafta misafir, ondan sonrası Allah Kerim

Polat Holding tarafından evlerinden çıkarılan, eşyaları Piyalepaşa’da bir depoya götürülen Hacıhüsrev Mahallesi halkı, geceyi evlerinin önünde geçirecek: ‘Devlet kapıya vurulan mühür oldu.’

Tepki çekmişti: İBB, Danıştay kararına rağmen devam edilen projeyi iptal etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş’taki eski Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisi üzerindeki yapı ruhsatının iptaline karar verildiğini bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 16 akademisyen daha uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Naci İnci yönetimi, 16 akademisyenin derslerini iptal ederek ofislerini boşaltmasını istedi. Geçen günlerde mahkeme kararına karşın üniversiteyle ilişiğini kestiği Can Candan’ın 15 yıllık ofisi boşaltılmıştı. Önceki gün de ekonomi bölümü başkanı Ünal Zenginobuz görevinden uzaklaştırıldı. İnci yönetimi bu kez de okulda yıllardır ders veren ve fakülteler tarafından başarılı bulunan 16 akademisyenin derslerini iptal etti.

Boğaziçi’nde kadrolaşma tam gaz: Çok sayıda ‘adrese teslim’ kadro ilanı

Boğaziçi Üniversitesi, bugünkü Resmi Gazete’de kadro ilanı yayımladı. Buna göre çeşitli bölüm ve enstitüler için 17 öğretim üyesi alınacak. İlanda yer alan şartlar ve bölümlerin görüşleri kadroların adrese teslim olduğunu gösteriyor.

Asbestli gemiye karşı İzmirliler ayakta: Ortak dava ve imza kampanyası

Bakanlığın asbestli geminin sökümü için verdiği iznin iptali için bugün ortak bir dava açıldı. Gemiye karşı başlatılan kampanyada imza sayısı kısa sürede 100 bine yaklaştı.

‘Lafun Aykirisi’ yayında: ‘‘Bu Türkiye’nin saati durdu evladım; buna pil lazım, pil lazım’’

Eren Dağıstanlı, ‘‘Lafun Aykırısı’’ adını verdiği bir video-röportaj serisini Youtube üzerinden yayınladı. Seride, Karadeniz’de doğasına sahip çıkmak için mücadele eden kadınlar yer aldı.

Şırnak’ta katliam! Eşini ve 3 kızını uykularında kafalarına ateş ederek öldürdü

Türkiye güne bu vahşetle uyandı… Şırnak’ta Hasan Karaaslan, eşini ve üç kızını uykularında pompalı tüfekle öldürdü. 40 yaşındaki cani, silahıyla birlikte polise giderek teslim oldu.

EKONOMİ

‘Çiftçi kendi toprağında bir köle haline gelmiştir’

Uzmanlar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin sunduğu yeni tarım, orman ve hayvancılık modeli ile çiftçinin kendi toprağının kölesi olacağını söyledi. Agroekolojik tarıma dikkat çekti.

Erdoğan: Ülkemiz krizi fırsata çevirdi

Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birileri felaket tellallığı yaparak moral bozmaya çalışsa da ülkemiz krizi fırsata çevirdi” dedi.

Enflasyon liginde son durum: Venezuela artık Türkiye’yle rakip

TL’deki değer kaybı, 1,2 milyon turisti alışverişe çekti: İlk sırada Suudiler var

DIŞ POLİTİKA

Aydın Selcen:  Esad’la görüşmek: Nerede, ne amaçla, hangi bağlamda?

Esat’la iletişim hatta Şam’da büyükelçilik açmak doğru. Ama Özbekistan’da ŞİÖ toplantısı marjında olacaksa yer de, zamanlama da, aracı (Putin) da yanlış

ABD, Suriye’ye hava saldırısı düzenledi

Türkiye Suriye’nin kuzeyine yeni operasyon hazırlıklarını sürdürürken, operasyona karşı açıklamalar yapan ve gerilimin artmasını istemediğini belirten ABD, Suriye’de İran’la bağlantılı hedeflere hava saldırısı düzenledi.

Suriye’de, ABD İran destekli grupları, Rusya da El Nusra’yı vurdu

Suriye’de ABD ordusu, İran destekli hedeflere hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Rusya da El Nusra Cephesi’nin bir kampını vurduğunu açıkladı.

‘Irak bir Şii iç savaşını kaldıramaz’

Irak’taki bir vekalet savaşı değil, bir güç mücadelesi. İki taraf da gücü kendileri için istiyor, iki taraf da siyasi sistemin en azından Şii kısmını kontrol etmek istiyor, iki taraf da devleti kontrol etmek istiyor. Ancak her iki taraf için de devletin kontrol gücünü elde ettiklerinde ne olacağını tahmin etmek güç. Sicilleri pek ümit vermiyor.

ABD, Ukrayna’ya 3 milyar dolarlık askeri yardım paketi açıklayacak

ABD yönetimi, Ukrayna’ya yönelik 3 milyar dolarlık yeni askeri yardım paketi açıklanacağını duyurdu.

Rusya-Ukrayna savaşı | 6 ayın ardından korkular ve umutlar

ABD’li akademisyen ve yazar Dan La Botz, savaşın altıncı ayında kaleme aldığı makalede, “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, şu anda dünyaya en büyük tehlikeyi teşkil ediyor. Peki, bu aynı zamanda bir fırsat olabilir mi?” diye soruyor.

Yunanistan, Türkiye sınırının tamamını çelik bariyerle kapatacak

Yunanistan hükümeti, düzensiz göçmenlere karşı Meriç’teki çelik bariyeri Türkiye sınırının tamamına uzatma kararı aldı.

JRC: Avrupa son 500 yılın en kurak dönemini yaşıyor

Uzmanlar, AB topraklarının yüzde 47’sinin hala ‘uyarı verici’ durumla karşı karşıya olduğu, AB’nin yüzde 17’sinde ise ‘alarm verici’ bir kuraklık bulunduğunu rapor etti.

Şili Anayasası İçin Geri Sayım

Şili’nin demokratik, sosyal, çoğulcu, çok uluslu, kadın özgürlükçü anayasası bıçak sırtında

Şili yeni anayasa taslağını 4 Eylül’de oylayacak. 2021’de yüzde 79’la Anayasa Meclisi seçen Şilililer, oylamaya 10 gün kala Yerli hakları, çok ulusluluk, sosyal devlet, doğa hakları ve kadınların eşitliği konularında ayrışıyor. Sonucu kararsızların tutumu belirleyecek.

Parti görüntüleri gündem olmuştu: Helsinki Emniyeti’nden ‘Sanna Marin’ açıklaması

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in şikayette bulunulan parti videoları hakkında işlem başlatmayacağını açıkladı.

Teksas’ta dinozor ayak izleri, 100 milyon yıl sonra kuraklık yüzünden gün yüzüne çıktı

Teksas’taki şiddetli kuraklık koşullarıyla kuruyan Paluxy Nehri yatağında 100 milyon yıldan daha eski dinozor ayak izleri ortaya çıktı.

25 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Gülşen tutuklandı

Şarkıcı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla soruşturma başlatmasının ardından tutuklandı.

Gülşen’e ‘imam hatip’ sözleri hakkında jet soruşturma: Polis eşliğinde ifadeye götürülecek

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şarkıcı Gülşen hakkında soruşturma başlattı. Gülşen’in kolluk görevlilerince mevcutlu bir şekilde Cumhuriyet Başsavcılığı’nda hazır edilmesi talimatı da verildi.

Kadın dernekleri protesto ediyor, stadyumlardan Gülşen şarkıları yükseliyor

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Gülşen’in tutuklanmasını “adaletin karanlığa sürüklenmesi” diye niteleyip protesto ederken, onbinlerce Fenerbahçe taraftarı, Avrupa maçında şarkıcının “Yurtta Aşk, Cihanda Aşk” şarkısını hep bir ağızdan söyledi.

Toplumsal ve demokratik muhalefet güçlerinin en geniş ortaklığı yola koyuluyor

HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen 6 parti “Emek ve Özgürlük” ittifakını ilan etti. HDP bileşeni sosyalist ve yurtsever partilerle birlikte en geniş sol zemine yerleşen ittifak, Kürdistani güçler, inanç kurumları, kadın ve ekoloji hareketleriyle genişlemeyi amaçlıyor.

Özgür Özel’den ‘İmam Hatip’ cevabı: ‘CHP döneminde yasa ile kuruldu, takipçisiyiz’,

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Özel, toplantı sonunda basın mensuplarının sorduğu soruları yanıtladı ve Gülşen’in tartışma yaratan “İmam Hatip” çıkışıyla ilgili konuştu.

Koruma altındaki İşkencedere’yle ilgili skandal karar! Mahkeme izin verdi

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan ve koruma altındaki İşkencedere Vadisi’nde yapımı devam eden taş ocağına karşı bölge halkının açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, Cengiz İnşaat’ın vadiye taş ocağı yapmasında sakınca olmadığını belirterek açılan davanın reddine karar verdi.

THK’nin oteline çökme planı!

THK’yi yöneten kayyum heyeti, İstanbul’da bulunan ve yaklaşık 10 milyar TL değeriyle kurumun en değerli mülkü olan oteli Varlık Fonu’na devredecek. Eski yöneticiler, “Varlık Fonu oteli Katarlılara mı satacak?” diye sordu.

YÖK’ten Yeni Şafak’ın ‘denklik’ haberine yalanlama

Yükseköğretim Kurulu; yandaş Yeni Şafak gazetesinin, Mısır’daki El Ezher ve Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesi’ne 2015 yılından bugüne kadar verdiği doğrudan denklik uygulamasını şarta bağladığı yönündeki haberi bir açıklama yayınlayarak yalanladı. Açıklamada, “Bu haberler, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi ve Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan üniversiteler arasındadır” ifadelerine yer verildi.

Sol ‘altılı masa’nın adı, ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ oldu

HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen 6 parti ve örgüt, kurdukları ittifakın adının “Emek ve Özgürlük İttifakı” olduğunu açıkladı. İttifakın kuruluşu eylül sonunda ilan edilecek.

Halkevleri 7’li masadan çekildi

Halkevleri, HDP, TİP, EMEP, SMF, EHP ve TÖP’le birlikte oluşturdukları 7’li masadan çekildiğini açıkladı.

Rektörlüğün “alkol yasağı”, BÜMED’i mühürletti

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarına BÜMED’e ve lokale destek yapmaları istendi.

EKONOMİ

Bakan Nebati: Dar gelirli vatandaşlarımızın yaklaşık 30 milyar liralık icra borçlarını yakında tasfiye ediyoruz.

Hazine ve Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, icraatlarıyla dar gelirli vatandaşların yanında olmaya devam ettiklerini, yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icra borçlarını yakında tasviye edeceklerini bildirdi.

Birleşik Kamu İş: “Yoksulluk sınırında son bir yılda 9 bin 351 liralık artış yaşandı”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından açıklanan araştırma sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin 282 lira, yoksulluk sınırı ise 21 bin 784 liraya ulaştı. Yoksulluk sınırında, bu yılın ilk sekiz aylık döneminde 8 bin 236 liralık, son bir yılda ise 9 bin 351 liralık artış yaşandı.

Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Nebati’ye: Gece panikle bana yazmışsınız

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nuredin Nebati’nin, kendisine “Anlaşılan siyasi beklentileriniz uğruna hesapsızca konuşmakta ve adeta bir piyasa manipülatörü gibi davranmakta ısrarcısınız” söylemine ilişkin ifadelerine sosyal medya hesabından yanıt verdi.

“TCMB faiz indirimi taşıt ve konut kredilerine yansımadı”  

Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan indirmesinin ardından kredi karşılaştırma platformu HangiKredi CEO’su Oray Durmazoğlu, özel bankaların ihtiyaç kredisinde 24 ay ve altı vadelerde aylık 20-30 baz puan arası faiz düşürdüğünü, taşıt ve konut kredilerinde ise henüz bir düşüş olmadığını söyledi.

Reel kesim güven endeksi 1,6 puan azaldı

Merkez Bankası verilerine göre reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre 1,6 puan azalarak 102,1 seviyesine geriledi.

DIŞ POLİTİKA

Millî Savunma Bakanlığı kaynakları: Türk F-16’larına Yunan uçakları tarafından radar kilidi atıldı

Ege Denizi’nde NATO görevi yapan Türk uçaklarına, NATO üyesi Yunan F-16’larınca radar kilidi atılarak tacizde bulunulduğu belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege Denizi’nde icra edilen NATO’nun havadan erken ihbar AWACS uçağı ve Nexus Ace eğitim görevini gerçekleştiren 2 Türk F-16 savaş uçağı, 24 Ağustos’ta Yunanistan’a ait F-16 savaş uçakları tarafından radar kilidi atıldı.

TÜSİAD’a gelen mektup havacıları tedirgin etti: Bir anda filosuz kalabiliriz

Batı, ambargo koyarken, Rusya’ya 5 dakikada bir 1 sefer yapmakla övünen Türkiye havacılık sektörü; ABD’den TÜSİAD’a gönderilen mektupla tedirgin oldu. SÖZCÜ için Türkiye’ye olası yaptırımları değerlendiren havacılık uzmanları uyardı: “Adamlar, mealen benim ürettiğim uçakları kullanarak ticaret yapanı da ambargo kapsamına alırım diyor. Biz Türküz, bize bir şey olmaz diyoruz. Canımızı çok yakabilirler. Bir anda filosuz kalabiliriz.”

26 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Gülşen tutuklandı

Şarkıcı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla soruşturma başlatmasının ardından tutuklandı.

Gülşen’in avukatı: Durumu gayet iyi, gayet güçlü

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Gülşen’i ziyaret eden avukatı Gökçe Kılıç Gülsaran, “Durumu gayet iyi. Gayet güçlü. Ben hukukçuyum, bu neticenin böyle olmaması gerekiyor” dedi.

HSK’dan Gülşen açıklaması

HSK, şarkıcı Gülşen’in tutuklanmasına yönelik açıklama yaptı. Açıklamada, hakimlere emir ve talimat niteliği taşıyan her türlü eylem ve söylemden kaçınılmasının anayasal zorunluluk olduğu belirtildi. Açıklamada hakimlerin görevlerinde bağımsız  ve hukuka uygun hüküm verdiklerine vurgu yapıldı.

Gülşen’in tutuklanmasını hukukçular nasıl yorumladı?

Sanatçı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, 30 Nisan’da verdiği bir konser sırasında kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılmasının ardından dün “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla tutuklandı. BBC Türkçe’ye konuşan hukukçular, eleştirdikleri Gülşen’e yönelik tutuklama kararının, Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve yargı açısından gelinen noktayı gösterdiğini söyledi.

Usulsüz bir şekilde atanmıştı: Gülşen’in tutuklanmasını isteyen savcı tanıdık çıktı

Sanatçı Gülşen’i tutuklamaya sevk eden savcı usulsüz bir şekilde atanan Türkşad Kunthan Uçuk çıktı.

Gülşen’i tutuklatan savcı Sezen Aksu için “Dillerini keseceğiz, beyinlerine sıkacağız” tehdidini eleştiri saymış

halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, Gülşen’i tutuklatan savcı Türkşad Kunthan Uçuk’un Sezen Aksu hakkında “Dilleriniz keseceğiz, beyinlerine sıkacağız” diyen 15 Temmuz Şehitler ve Gaziler Platformu Başkanı Erol Bulut hakkında aynı suçtan kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiğini yazdı.

Tarkan, Feridun Düzağaç, mor ve ötesi, Hadise, Redd… Ünlü isimlerden Gülşen’in tutuklanmasına tepki

Gülşen’in dört ay önce yaptığı bir espri nedeniyle tutuklanmasının ardından sanatçılar da karara tepki gösteren paylaşımlar yaptı.

Murat Kurum: Asbestli geminin Türk karasularına girişine izin verilmeyecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Brezilya’dan İzmir’e gelmek üzere yola çıkan ve asbestli olduğu için tepki gösterilen NAe São Paulo gemisinin Türkiye’ye girmeyeceğini duyurdu.

Brezilya, Türkiye’ye São Paulo raporu hazırlamayı reddetti

Brezilya, geminin Tehlikeli Madde Envanteri raporunun Türkiye girişinde yapılmasının “uygun olduğuna” dair bir yazı iletti.

Tunç Soyer: Çöplük olmak istemiyoruz, o gemi gelirse herkes ne yapacağımızı görecek!

Söküm için Aliağa’ya getirilmesine izin verilen Brezilya donanmasına ait savaş gemisi Nae Sao Paulo’nun gelmesine 20 gün var. Zehir yüklü bir geminin gelmesine neden izin veriliyor, bir grup sermayedarın kâr hırsı mı devreye girdi? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sordum, “Tek neden kâr hırsı. Ama şunu biliyoruz ki emperyalist güçler 100 yıl önceki gibi çizmeleriyle işgal etmiyorlar artık. Tohumlarıyla işgal ediyorlar. Zehirli atık taşıyan çöpleriyle işgal ediyorlar. Biz de 100 sene öncesinde olduğu gibi atalarımızın yaptığını yapıp bu işgale direneceğiz. Bunu kabul etmeyeceğiz” diyor.

Havrita şimdi de köpekleri hedef gösterdiği için engellendi

Havrita’nın “Sokak köpeklerini hedef gösterdiği ve tehlikeye attığı” Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki içki satışı yapan restoran mühürlendi

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği bünyesindeki restoran, üniversiteye kayyum olarak atanan rektör Naci İnci’nin içki satışının yapılmasını yasaklamasının ardından Sarıyer Belediyesi tarafından mühürlendi.

Ateşli silahlar, bıçaklar ve diğer aletlere ilişkin yönetmelikte değişiklik

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikle silah taşımalarına izin verilen kamu görevlilerinin kapsamı genişletildi.

Gezi tutuklularının başvurusuna ret: “Bu kararlar AYM kapısına kilit vurdu”

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi tutukluları Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın başvurusunu kabul edilemez buldu. Kararı BirGün’e değerlendiren tutuklarının avukatlarından Evren İşler, “Esasa dahi girmeden hızlıca dosyanın üzerini kapattılar. Hiçbir hukuki gerekçe yok. Bu kararlar Anayasa Mahkemesi kapısına kilit vurdu” dedi.

Bakan Kurum | “Asbestli São Paulo Türkiye karasularına sokulmayacak”

Bakan Murat Kurum, ÇŞİD web sayfasından, Aliağa’da sökülmek üzere Brezilya’dan yola çıkarılan asbestli NAE São Paulo uçak gemisinin Türkiye karasularına sokulmayacağını duyurdu. Çevreciler aylardır bakanı uyarıyor, Kurum risk olmadığını savunuyordu.

LGBTİ+ derneklerinden ortak açıklama: Gülşen’e özgürlük

Dernekler, şarkıcı Gülşen’in tutuklanmasını “Gülşen nezdinde herkesi sessizleştirmeye çalışan bir gözdağı” olarak yorumladı.

Gülşen’in tutukluluğuna itiraz

Gülşen’in avukatı Emek Emre, müvekkilinin itiraz dilekçesini Nöbetçi İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesine sundu.

Havrita şimdi de köpekleri hedef gösterdiği için engellendi

Havrita’nın “Sokak köpeklerini hedef gösterdiği ve tehlikeye attığı” Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.

Aysel Tuğluk için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru

HDP’den Danış-Beştaş ve Kurtulan, demans hastası tutuklu siyasetçi Tuğluk’un tahliyesinin sağlanması üzere Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

Mezunlar, Boğaziçi Üniversitesi’ne alınmadı: “Kapıya kara liste bırakılmış”

Üniversitenin eski öğrencisi Mithat Alam Film Merkezi’nde çeşitli görevlerde bulunan, sinema yapımcısı Okur, “Kapıya Rektörlük tarafından üniversite girişi yasaklanmış mezunların olduğu bir kara liste bırakılmış” dedi.

HDP: Bakanlık, Adli Tıp ve cezaevleri ölümlerden sorumlu

“Toplumsal barışın sağlanması, cezaevlerindeki işkence ve yaşam hakkı ihlallerinin son bulması için Adalet Bakanlığını acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Akkuyu’da 500 işçi işten çıkarıldı

İş bırakma eylemi yaptıkları için işten çıkarılan işçilerin giriş kartları da iptal edildi. İşçiler asker ablukasına alındı.

Gülşen LGBTİ+’ları yalnız bırakmadı, biz de onu yalnız bırakmayacağız

Gülşen’den bir kahraman yaratmaya çalışmıyorum. Gülşen’in direnişine ve muhalif kesimin bile “artık” uzak durduğu LGBTİ+’larla dayanışmasına saygı duyuyorum. Ve elbette bazı şarkılarını çok seviyorum.

TBB: Tutuklama, cezalandırma olarak kullanılıyor

Türkiye Barolar Birliği, Gülşen’in tutuklanmasına dair açıklamasında, hukuk dışı uygulamalar ile yargı eliyle kamuoyunda baskı atmosferini yarattığını belirtti.

EKONOMİ

Bakan Nebati: ABD’nin mektubunun endişe yaratması anlamsız

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ABD Hazine Bakanlığı’nın Türkiye’deki şirketlere gönderdiği ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamına giren kişi ve kuruluşlarla iş yapılmaması uyarısında bulunan mektupla ilgili açıklama yaptı.

Yeni icra ve haciz paketi yolda: 6 milyon kişinin 30 milyar liralık borcu silinecek

“Dar gelirliye destek” kapsamında hazırlanan pakete dair paylaşılan yeni ayrıntılara göre 6 milyon kişinin 30 milyar liralık borcu silinecek.

HDP’li Eksik gıda fiyatlarını Meclis gündemine taşıdı

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, bir yıl içerisinde gıda fiyatlarındaki yüzde 176’lık artışı Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye sordu.

Erdoğan geri adım atar mı?

ABD’nin “ikincil yaptırım” uyarısı, mali kaynak için Rusya’ya umut bağlayan Erdoğan’ı zorlu tercihlerle karşı karşıya getirdi. Uzmanlar, Erdoğan’ın bu tercihlerini belirleyecek dinamikleri, DW Türkçe’ye değerlendirdi.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye, İsveç ve Finlandiya, ‘NATO üyeliği ‘için ilk toplantıda Helsinki’de buluşuyor

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan üst düzey yetkililer, haziran ayı sonunda iki İskandinav ülkesinin Ankara’nın güvenlik endişelerini karşılamaları koşuluyla NATO’ya kabulü için bir mutabakat yaptı. Ülkeler bu kapsamda ilk toplantıları için Helsinki’de buluşuyor.

Zelenskiy: Dünya Zaporijya’da radyasyon kazasından kıl payı kurtuldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın işgali altındaki Zaporijya nükleer santralinin Perşembe günü Ukrayna’nın elektrik şebekesinden bağlantısının koptuğunu; Avrupa’nın ciddi radyasyon felaketiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

FIFA’nın baskısı sonucu İranlı kadınlar 1979 sonrası ilk kez bir lig maçını stadyumda izledi

FIFA ve AFC’nin ‘müsabakalardan men’ uyarısı sonucu İran’da yaklaşık 40 yıldır ilk kez kadın taraftarlar bir lig maçını stadyumda izleyebildi. Ev sahibi İstiklal’in renklerine bürünen yaklaşık 500 kadın, tuttukları takımı desteklemenin coşkusunu yaşadı.

ABD Dışişleri | Türkiye’nin Suriye’yle “normalleşme”sini desteklemiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Genel İşler Bürosu Sözcüsü Pratel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Suriye’yle diyalog için şart koşmuyoruz” sözünü yanıtladı: “Hiçbir ülkenin “Esad rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesini desteklemiyoruz.”

İsveç ve Finlandiya “NATO vizesi” için Türkiye’yle görüşmeleri sürdürecek

Finlandiya’nın Vantaa kentindeki Türkiye-İsveç-Finlandiya “Daimi Ortak Mekanizması” toplantısında görüşmelerin sonbaharda uzman düzeyinde sürmesi kararlaştırıldı. İsveç ve Finlandiya ortak “Memorandum”a bağlılıklarını tekrarladılar.

İran, kadınlara maç izleme yasağını kaldırmak zorunda kaldı

1979’daki “İran Devrimi”nden sonra ilk kez İran Süper Ligi tribünlerinde kadınlara yer açıldı.

Brezilya, Türkiye’ye São Paulo raporu hazırlamayı reddetti

Brezilya, geminin Tehlikeli Madde Envanteri raporunun Türkiye girişinde yapılmasının “uygun olduğuna” dair bir yazı iletti.

ABD’den Suriye’deki İran destekli gruplara ikinci hava saldırısı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, 23 Ağustos’ta Suriye’nin doğusundaki Deyrizor’a yönelik hava saldırısının ardından 25 Ağustos’ta “İran destekli grupları” yeniden vurdu. ABD’nin bölgedeki üslerine bir gün önce füze saldırısı düzenlenmişti.

Zelenski: Zaporijya’da radyasyon felaketine çok yaklaştık

Rusya güçlerinin kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’nin elektrik şebekesiyle bağlantısı ilk defa dün kesildi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve Rusya Devlet Duması Konseyi, elektrik bağlantısının yeniden sağlanmasının ardından açıklama yaptı.

27 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Sedat Peker’den eski SPK Başkanı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı hakkında rüşvet iddiası

Deli Çavuş isimli sosyal medya hesabından paylaşım yapan Peker, Eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu’nun, Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etti.

Gezi tutuklularına dayanışma mektubu: “Arkadaşlarımıza nefes olsun”

Kadıköy’deki PTT önünde buluşan yurttaşlar, dayanışma mektup ve kartlarını Gezi Davası’nda tutuklanan; Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden’e gönderdi.

Amedspor’a ilk maçında taraftar yasağı

“Seyirci yasağının kalkması adına yaptığımız görüşme neticesinde, Ispartaspor Kulübü, İl Güvenlik Kurulu ile görüşmüş ancak seyirci yasağının uygulanacağı kararı tekrar edilmiştir.”

Gergerlioğlu: ODTÜ yoluyla ilgili CHP’li vekiller neden suskun?

ODTÜ yolu projesine dair konuşan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “2017 yılında Melih Gökçek bu yolu yapmaya kalktığında CHP’li vekiller çok net bir şekilde karşı çıkmışlardı,” dedi.

Bakanlar Komitesi, Öcalan için Türkiye’den savunma istedi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla ilgili “umut hakkını” doğuracak yasal düzenlemeler ve uygulama değişikliklerinin sağlanması için Türkiye’ye yönelik denetim süreci başlattı.

EKONOMİ

DIŞ POLİTİKA

“Şam-Ankara diyaloguna Suriye’den çok Türkiye ve Rusya muhtaç

HDP Onursal Başkanı, ANF’nin “olası Şam-Ankara diyalogu”na ilişkin sorularını yanıtladı: “Şam’ın eli güçlendi. Rusya’nın Batı’ya karşı, Türkiye’yi yanında göstermeye ihtiyacı var, Türkiye’ninse Suriye’de Rusya’nın gösterdiği yol dışında çok fazla seçeneği yok.”

28 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Sedat Peker’den Zehra ve Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında yeni iddialar

Sosyal medyadan açıklama yapan Peker, Ali Fuat Tașkesenlioğlu’nun rüşvet karşılığı aldığı 100’e yakın mal varlığı olduğunu iddia etti. Taşkesenlioğlu, Peker’in bir gün önceki iddiaları ile ilgili suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Polis amiri Hanifi Zengin hakkında tahkikat başlatıldı

Hanifi Zengin’in, 26 Haziran’daki Onur Yürüyüşü’nde bir kadını taciz ettiği anların video kaydı ortaya çıkmıştı. 7 Temmuz’daki sağlıkta şiddete karşı yürüyüşte Zengin’in sağlık çalışanlarını ve eylemi takip eden gazetecileri tartaklama görüntüleri basına yansımıştı.

İş insanı Mine Tozlu Sineren, Peker’in rüşvet iddialarını doğruladı

Peker’in, öne sürdüğü rüşvet ağı iddialarının odağındaki Tozlu-Sineren, iddiaları doğruladı. Her seferinde devlet kurumlarına bildirdiğini belirten Tozlu-Sineren, Cumhurbaşkanı Danışmanı Taranoğlu’nun kendisine, “Para vermezsen bu işler asla olmaz” dediğini aktardı.

Peker’in iddialarının ardından Kılıçdaroğlu: Suç duyurusunda bulunacağız

Cumhurbaşkanı Danışmanı, AKP Erzurum Milletvekili, eski SPK Başkanının da adının geçtiği rüşvet iddialarını yargıya taşıyacaklarını belirten CHP lider, “Vatan kurtaran savcı ve hakim, haydi göreyim sizi; hem konser falan değil, konu SPK…” dedi.

Becerebilirsen zapt et hadi!

Sahi hapsedip tutukladığınız kaç kadın, hapishanelerden sizin istediğiniz düşüncelere çıktı? Kimin düşüncesi değişti de Gülşen’in var oluşu, onu o yapan değerleri değişecek?

EKONOMİ

Bakan Muş: 90 milyar dolar ihracat hedefliyoruz

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Hedefimiz, 2022 yılı sonunda 90 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek ve 2023’te 130 milyar doları yakalamak.” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Hollanda, Türkiye’den sığınmacı kabulünü askıya alıyor

Ter Apel sığınma merkezindeki yoğunlukla başa çıkmaya çalışan Hollanda, Türkiye ve AB arasında 2016’da imzalanan Geri Kabul Anlaşması gereği yükümlü olduğu Türkiye’deki kamplardan sığınmacı kabulünü 2023’ün sonuna kadar askıya aldı.

ABD savaş gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçti, Çin “teyakkuz” ilan etti

ABD Donanmasına ait iki savaş gemisi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Çin’in “kendi toprağı” olarak gördüğü Tayvan’a resmi ziyaretinden haftalar sonra Tayvan Boğazı’ndan geçiş yaptı.

Libya’da ölü sayısı 32’ye yükseldi: “Çatışmaları durdurun”

Libya’nın başkenti Trablus’ta 27 Ağustos sabahı başlayan çatışmalarda 32 kişi hayatını kaybetti, 159 kişi yaralandı. Aralarında BM ve Türkiye’nin de olduğu ülke ve örgütler taraflara çatışmalara son verme çağrısı yaptı.

Pakistan’da şiddetli yağışlar nedeniyle ölenlerin sayısı 1033’e çıktı

Muson yağmurları nedeniyle ulusal acil durum ilan edilen Pakistan’da son 24 saatte 119 kişi yaşamını yitirdi.

29 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Arslan’ın kemiklerinin 7 yıl sonra torbada teslim edilmesi tepki çekti: Temel haklar ihlal edildi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın kemikleri 7 yıl aradan sonra babasına bir torba içerisinde teslim edildi. Suç duyurusunda bulunan Diyarbakır Barosunun Yöneticisi Mehdi Özdemir, “Ulusal ve uluslararası cenazenin teslim alınmasına dönük kişi hatırasına saygı, gömülme hakkı gibi temel hak ve hürriyetler Diyarbakır adliyesinde ihlal edilmiş” dedi.

Sedat Peker’in iddialarında adı geçen Ünsal Ban gözaltına alındı

AA’nın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde hakkında gözaltı kararı bulunan Ban’ın, deniz yoluyla yurt dışına kaçacağı ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti. Ban, Muğla’nın Milas ilçesinde kendisine ait olmayan bir araçla seyir halindeyken polis ekiplerince yakalandı.

SPK’den Mine Tozlu Sineren hakkında suç duyurusu

Sedat Peker tarafından eski başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında rüşvet iddiaları gündeme gelen SPK, Mine Tozlu Sineren ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Hürriyet’ten ‘Burak Taşçı’ açıklaması: Yalan haberlere karşı hukuki işlemler başlatıldı

Hürriyet gazetesi, ekonomi editörü Burak Taşçı’nın Hürriyet internet sitesindeki yazılarının kaldırıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Taşçı hakkında bazı basın ve yayın organları ile birlikte sosyal medya hesaplarında yayınlanan gerçek dışı ifadeler ile ilgili hukuki işlemler başlatıldı” açıklamasını yaptı. Suç örgütü lideri Sedat Peker, yaptığı açıklamada Taşçı’nın “borsa manipülasyonları” yaptığını öne sürmüştü.

“Soylu ve Bahçeli mahkeme heyetini yönlendiriyor”

Demirtaş: “MHP, Kobanî ve HDP kapatma davalarının bitirilmesi için, bizim ceza almamız için Meclis’te açık açık çağrı yaptı. Bu davalar iktidarın bekası açısından olmazsa olmaz iki davadır.”

Peker’in iddialarında adı geçen Ünsal Ban gözaltına alındı

Eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ban hakkında, AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ait kişisel verileri Peker ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları bulunuyor.

Gülşen’e ev hapsi kararı da yasal değil”

Hukukçular, ev hapsinin ancak tutukluluk koşulları varsa verilebileceğini belirtti. Öte yandan mahkemenin tahliye gerekçesinde “bakmakla mükellef olduğu yaşı küçük çocuğunun bulunması” ifadesini yurttaşlar, “Evinde otur, çocuk bak” olarak yorumladı.

AKP Milletvekili Taşkesenlioğlu’ndan açıklama

Peker’in iddialarında görüntüleri yer alan AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, hukuki süreç başlattığını ifade etti.

Siyasi partilerden Peker’in iddialarıyla ilgili suç duyurusu

CHP ve Zafer Partisi, Peker’in rüşvet iddialarının araştırılması için suç duyurusu yaptı. TİP de suç duyurusu yapacaklarını açıkladı.

Gülşen ev hapsi şartıyla tahliye edildi

Mahkeme yapılan değerlendirme sonucunda Gülşen’in adli kontrol tedbirlerinden olan “konutu terk etmeme” şartıyla tahliyesine karar verdi.

HDP: Yargı nerede, savcılar nerede?

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış-Beştaş: “Bu kadar haber, yorum ve açıklama karşısında susan savcılara çağrı yapmak istiyorum. HDP adına suç duyurusunda bulunuyorum.”

EKONOMİ

CHP Sözcüsü Öztrak: Dış ticaret açığı hedefi ilk 7 ayda, 11 milyar dolar aşıldı

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yılın 7 ayında dış ticaret açığının 62 milyar dolara çıktığını belirterek, “İthalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 70’e düştü” diye konuştu.

Erdoğan: Utanmadan sıkılmadan diyorlar ki işsizlik var, ne işsizliği ya?

Kütahya’da 30 Ağustos etkinliğinde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Utanmadan sıkılmadan diyorlar ki işsizlik var. Ne işsizliği ya? İş çok. Ama ne diyor, benim istediğim gibi iş yok” dedi.

Bankacılık sektörünün net kârı 7 ayda beş kattan fazla arttı

BDDK verilerine göre, bankacılık sektörünün net kârı ilk 7 ayda beş kattan fazla artarak 207,8 milyar TL’ye yükseldi.

Kartlı ödemeler temmuz ayında yüzde 109 arttı

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, temmuz ayında kartlı ödemeler yıllık yüzde 109 artarak 316,9 milyar TL tutarında gerçekleşti.

Türk-İş araştırması: Ağustosta 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 22 bin 442 lira oldu

Türk-İş’in araştırmasında, ağustos ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 889 lira, yoksulluk sınırı 22 bin 442 lira olarak hesaplandı.

TÜİK verilerine göre ağustos ayı ekonomik güven endeksi 94,3 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayı ekonomik güven endeksi ağustos ayında yüzde 1 artışla 94,3 değerini aldı.

Erdoğan: Tedbirlerin olumlu yansımasını yılbaşından sonra göreceğiz

Kütahya’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını daha iyi göreceğiz.” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Sadrcılar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı işgal etti, 2 ölü 22 yaralı

Şii lider Mukteda Es-Sadr “siyasetten çekildiğini” ilan ederken Sadrcılar sokaklara çıktı. Göstericilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı işgaline ordunun müdahalesinde 2 kişi öldürüldü, 22 kişi yaralandı. ABD “itidal” çağrısı yaptı.

Pakistan’da muson yağmurları nedeniyle ölenlerin sayısı 1061’e çıktı

Evlerini terk eden insanlar daha yüksek ve kuru noktalara hareket ederken, Pakistan yönetimi uluslararası camiadan daha fazla yardım talebinde bulundu.

Nijerya’da sel göçü: 8 bin 400 kişi yerinden oldu

Tropikal iklim kuşağındaki ülkede, yıllık ortalama yağış miktarı bölgesel olarak farklılık gösteriyor.

Sırbistan’da düzenlenmesi planlanan Europride iptal edildi

Aktivistler Europride’ın yasaklanmasının meşru olmadığını belirterek yürüyüşün gerçekleşeceğini söyledi.

BM ekibi Zaporijya Nükleer Santrali’nde inceleme yapacak

Bu hafta içinde şehre varacak olan 14 kişilik ekip, santral çevresindeki çatışmaların herhangi bir nükleer sızıntı veya tehlikeye yol açıp açmadığını inceleyecek.

30 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Ceyhan Kaymakamı İlkay Akkaya’nın “Zafer Bayramı Konseri”ni yasakladı

İlkay Akkaya’nın 30 Ağustos’ta Ceyhan’da, belediyenin “Zafer Bayramı” etkinliklerinde vereceği konser, Ceyhan Kaymakamı tarafından yasaklandı. Yasak öncesinde Akkaya Yeni Şafak tarafından hedef gösterildi.

EKONOMİ

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından açıklama geldi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda ekonomik-finansal gelişmelerin ve Orta Vadeli Program’dan yer alan politikaların ele alındığı bildirildi.

DIŞ POLİTİKA

İran, Irak ile tüm kara sınırlarını kapattı, Bağdat’a uçuşları durdurdu

İran, Sadr’ın siyasetten çekildiği Irak’taki “istikrarsız ortam” nedeniyle İran ve Irak’ın tüm kara sınırlarının kapatıldığını ilan etti.

Dışişleri Bakanlığı Irak’a seyahat etmeme konusunda uyardı

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta Mukteda es-Sadr yanlılarının başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan cumhurbaşkanlığı sarayını basmalarının ardından süren çatışmalar nedeniyle Irak’a yönelik seyahat uyarısında bulundu.

Önerilen makale, haber analiz, söyleşi ve videolar

Dağhan Irak: Hasmâne devletle yüzleşmek…

Derin devlet miti-I: Askeri-sınai-mafyatik kompleks

Tarihçi Dr. Ryan Gingeras, Türkiye’de derin devlet üzerine yaptığı araştırmalarda en büyük sorunun bir süreklilik tezi oluşturmak için yeterince kanıt bulamamak olduğunu belirtiyor. Adı üstünde ‘gizli devlet’. Semptomları ise hepimizin malumu: Siyasi suikastlar, tehcir ve soykırım, kitle katliamları, yargısız infazlar, Kürt savaşı, cihatçı vekâlet çeteleri, korunan katiller, provokasyonlar…

Derin devlet miti-II: Fantastik devlet

Vadi, bir dezenformasyon aparatı olmakla birlikte derin devlet denilen olgunun en azından bir ucunun ‘mafyatik-endüstriyel kompleks’ olarak adlandırılabilecek bir nitelik arz ettiğini göstermektedir.

Namık Tan:     Siyasi Populizmin Ağır Bedeli: Suriye

Fehim Taştekin: Esad, Türkiye ile ‘İdlib’ pazarlığı yapmıyor

Fehim Taştekin: Şam’la barış nasıl yapılmaz?

Uzmanlar yorumladı: Merkez Bankası yüksek kur ve enflasyon riskine rağmen neden yeniden faiz indirdi?

Prof. Ercan Uygur ve Kerim Rota; Murat Sabuncu ve Candan Yıldız’a yorumladı

Mahfi Eğilmez: Kur Korumalı Mevduat Üzerine Tartışmalar

Ercan Uygur: Faiz kararı, TL ve döviz borçlanma faizi ve CDS

CDS oranlarını; küresel finansal koşullar, ülkenin döviz borçları ve ülkenin döviz ödeme kapasitesi belirliyor. CDS ise dış borçlanma faizini etkiliyor. Türkiye’deki parasal politikaların bu etkileri ve dış dünyadaki Türkiye değerlendirmelerini de dikkate alması gerekiyor

Alaattin AKTAŞ: Bakılması gereken büyük resim, o da seçim!

Gülşen: Cinselliğin netlik ayarı

Gülşen bir taktisyen değil stratejisyendir ve hedefi cinselliğin sıfır noktasıdır. Kadın, orada cinselliğini erkeğin elinden kurtarıp, eril kurumsal genelahlâk ideolojilerinden arındırıp, biyolojinin işlevsel özgürlüğünün ve estetiğinin zemininde yeniden üretebilir artık.

Domların sinemayla imtihanı: Gönül

Mezardan çıkıp kavuşmak ve mezara girip kavuşmak gibi sembollerle aşkın ne denli büyük olduğunu anlatan “Gönül”, süresi ve akıcılığı ile oldukça izlenebilir ama bir şeylerin de tam olmadığı bir film.

Mihenginde ayet-i kerimeler değil, hisse senetleri varmış

Borsa çevreleri de Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığı döneminde halka arz ya da bedelli sermaye arttırımı için başvuranların “İşiniz daha hızlı hallolur” denilerek, Maya’ya yönlendirildiğini savunuyor. Bu çevreler, Ban’ın işlemlerinden Taşkesenlioğlu kardeşlerin haberdar olduğunu düşünüyor. Ban’ın ücret karşılığı kimi şirketlerin borsadaki işlem yasağını kaldırdığını belirterek, bir şeker fabrikasının adını veriyor.

Bir Boşanma Davasının Perde Arkası: İslami Çevrenin Sermaye ile Sınavı

Dünyada gıda fiyatları düşerken bizde neden artıyor?

“Ulusal parasının değerinin yüzde 34 civarında değer kaybettiği Türkiye’de küresel gıda fiyatlarındaki son düşüşlerin hanelerin bütçesine, gıda faturasının azalması biçiminde, yansıması beklenmemeli”