17.02.2022

İç Politika

Muharrem Sarıkaya tokat attığı muhabire 50 bin lira ödedi

İHA muhabiri Ahmet Demir’e tokat atan Muharrem Sarıkaya’nın, Demir’e 50 bin lira ödediği açıklandı. Demir bu ödeme üzerine uzlaşmayı kabul etti.

Kanal İstanbul güzergahında tapu tartışması: Yerler değiştirildi

Kanal İstanbul projesine cephesi olan Şahintepe Mahallesi’nde tapular üzerinde oyun oynandığını söyleyen CHP’li Meclis üyesi Özbakır, “5 kat imar izni verilen kat maliklerinin ismi gizleniyor” dedi.

Karma Komisyon’dan ‘HDP’li Güzel’in dokunulmazlığı kaldırılsın’ kararı

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar aldı.

Tarkan’dan yeni şarkı: Geççek | Yakındır sabrın zaferi

Tarkan, yeni şarkısı “Geççek”i dinleyicisiyle buluşturdu: “Geççek geççek elbet bu da geççek/Gör bak umudun gününü gün etçek/Oh oh zilleri takıp oynıycaz o zaman/O çiçekten günler çok yakın inan.”

Sıla’nın öldürülmesini değerlendiren avukatlar devletin sorumluluğuna dikkat çekti

“Önlem almayan, yasaları uygulamayan, ihmali olanlar da cezalandırılmalıdır. İdari kurumların çocuğu koruma yükümlülüğü çerçevesinde düşünüp, suçları bir bütün halinde değerlendirmesi gerekiyor.”

Erdoğan’dan AKP’li belediyelere su tariflerinde KDV indirimi talimatı

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, AKP’li belediyelere “suda en az yüzde 7 KDV indirimi” talimatı verdi.

İBB’nin dayanışma parasına el koyuldu

İBB’nin salgından etkilenen ve maddi güçlük çeken yurttaşlara destek için topladığı 6.2 milyon liraya el konuldu. 2 yıldır bloke halde bulunan para, İstanbul defterdarlığı banka hesabına aktarıldı.

Dış Politika

Türk heyeti, İsrail yetkilileriyle görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bulunduğu heyet, İsrail Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Rusya’dan ABD’ye “Güvenlik garantileri” yanıtı: Ukrayna’nın NATO’ya üye olması çatışmaya yol açar

“Güvenlik garantileri” ile ilgili Rusya’nın ABD’ye yanıtında işgalinin planlanmadığı yeniden vurgulandı; ABD’nin, Rusya’nın güvenliği kosunda yasal garantileri hazırlaması gerektiği belirtildi.

İş bırakan işçiler 6 bin 500 net ücret ve ara dinlenme istiyor

Akkuyu’da işçilerin iş bırakması üzerine USSA SARLY firması yetkilileri işten atmakla gözdağı verirken, işçiler ise net 6 bin 500 lira ücret ve ara dinlenme haklarını istediklerini söyledi.

HDP Yüreğir ilçe binasına kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi

Adana’da HDP Yüreğir İlçe Örgütü binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırı düzenlendi, binaya patlayıcı madde atıldı.

Ekonomi

Kısa vadeli dış borç stoku, aralık ayında arttı: 125,6 milyar dolar

TCMB, kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklandı. Kısa vadeli dış borç stoku, geçen yılın aralık ayından 2020 yıl sonuna göre yüzde 10,2 artarak 125,6 milyar dolara çıktı.

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün toplanarak şubat ayı faiz kararını açıkladı. MB, politika faizinin yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

 

18.2.2022

İç Politika

Tuncay Özilhan’ın evinin önünde eylem yapan Migros işçileri gözaltına alındı

Tuncay Özilhan’ın evinin önünde eylem yapan Migros işçileri, ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Bir işçi “Ters kelepçe nedir? Yeter artık yeter. Bir ekmek parası istedik ya” diye tepki gösterdi.

Silvan’da 6 partiden elektrik zammına ortak tepki

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bir araya gelen HDP, DBP, CHP, DEVA, Gelecek Partisi ve İYİ Parti elektrik zamlarını eleştirerek geri çekilmesini istedi.

Avukatların Aysel Tuğluk eylemine polis engeli: Avukatlar adliye kapsında açıklama yaptı

Ankara’da avukatlar, tutuklu olan eski HDP’li vekil Aysel Tuğluk’a verilen raporu protesto etti. Adliye kapısına barikat kuran polisler, açıklamaya izin vermeyince açıklama kapıda yapıldı.

İstanbul ve Bursa’da yurttaşlar “Geçinemiyoruz” diyerek eylem düzenledi

İstanbul’da Şişli ve Maltepe’de, Bursa’da da Nilüfer’de “Geçinemiyoruz” diyerek sokağa çıkan yurttaşlar, artan hayat pahalılığını protesto edip “Zamlar geri alınsın” talebini dile getirdi.

ODTÜ öğrencileri: Yemekhane hem zamlı, hem kalitesiz

ODTÜ’de ara tatilin ardından yemekhanedeki öğün fiyatı yüzde 44 zam ile 2.95 TL’den 4.25 TL’ye çıkarıldı. Zamma tepkili olan öğrenciler ucuz ve kaliteli yemek talep ediyor.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı: RTÜK, Tarkan’ın şarkısı için Saray’dan talimat bekliyor

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, “RTÜK, sevgili Tarkan’ın müthiş şarkısını sessizce, sarayı pür dikkat dinliyor televizyonlara göstermeyin talimatı verip vermemek için” dedi.

İmamoğlu: İSKİ’nin 2022’deki elektrik faturası 3 milyar TL’yi aşacak, bu zamları ben mi yaptım?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İSKİ açıklamaları sonrası basın toplantısı düzenldi. İmamoğlu “İSKİ’nin giderinin yüzde 25’i elektrik. Bu zamları ben mi yaptım?” diye sordu.

Marmara Üniversitesi’nin kampüsü Boğaziçi’ne verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Marmara Üniversitesi’nin kullanımında bulunan Anadolu Hisarı’ndaki kampüs alanını Boğaziçi Üniversitesi’ne verildi. Kayyum rektör Prof. Dr. Naci İnci, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Dış politika

Putin: Kiev’in yapması gereken tek şey masaya oturmak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna yönetimini gerilimi körüklemekle suçlayarak, ‘Kiev’in yapması gereken tek şey masaya oturmak’ dedi.

 

19.02.2021

İç Politika

Gazeteci Güngör Arslan hayatını kaybetti

Kocaeli’de, Ses Kocaeli Gazetesi sahibi Güngör Arslan, ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Hastanede tedavi altına alınan Arslan’ın hayatını kaybettiği belirtildi.

Ankara’da 8 Mart’a çağrı yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etti

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programının duyurulacağı basın açıklaması öncesinde gözaltına alındı.

10 Ekim katliamı dosyası: IŞİD’in eski “Türkiye vilayeti” sorumlusuna ait belgeler

MİT operasyonuyla yakalanan IŞİD’in eski “Türkiye vilayeti” sorumlusu Kasım Güler’e ait olduğu belirtilen ve Ankara Gar Katliamı yargılama dosyasına giren belgede, “İstanbul’da çok sayıda malzeme; Mersin’de kalaşnikof, ağır makinalı biksi; İzmir, Van, Sakarya’da kalaşnikof ve binlerce mermi olduğuna” ilişkin ifadelerin yazılı olduğu görüldü. Ağustos 2021’de yapılan aramada Güler’in verdiği koordinatta silah ve mühimmat bulunamadı.

Marmara ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri: Kayyımlar gidecek, biz kazanacağız

Marmara Üniversitesi’ne ait Anadolu Hisarı Kampüsü’nün Boğaziçi Üniversitesi’ne verilmesine tepki gösteren Marmara ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ortak açıklama yayınladı.

Özel sektör öğretmenleri insanca yaşanacak bir ücret talebiyle eylem yaptı

Ankara’da özel sektörde çalışan öğretmenler insanca yaşam ve ücret talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antep’te Karpen işçileri sefalet zammını kabul etmeyerek direnişe geçti

Antep’te Plastik PVC profil üretimi yapılan Karpen’de işçiler,yapılan zama karşı eyleme geçti. Dün geceden beri direnişte olan işçiler asgari ücrete mahkum edilmek istemiyor.

Ekonomi

Doğalgaz yardımına başvurular başladı: Kimler, nasıl yararlanabiliyor?

Uygulamayla dört milyon haneye yılda toplam 450 lira ile 1150 arasında doğalgaz yardımı yapılması öngörülüyor. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor.

 

20.02.2022

İç politika

DGD-SEN: Migros’ta mutabakat sağlandı

Migros Depo işçilerinin hakları için başlattığı direniş sonucunda şirket yönetimi ile yapılan toplantı neticelendi ve DGD-SEN, Migros yönetimi ile mutabakata vardıklarını açıkladı.

İstanbul’da zamlara karşı ortak eylem: Geçinemiyoruz, zamlar geri alınsın!

İstanbul’da siyasi partiler, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin bir araya geldiği İstanbul Zamlar Geri Alınsın Koordinasyonu, “geçinemiyoruz” diyerek eylem yaptı, fatura yaktı.

Gemi söküm işçileri Aliağa meydanından seslendi: Ücretlerimize zam yapılsın, çalışma koşullarımız düzeltilsin

İş bırakma eylemlerini sürdüren Aliağa gemi söküm işçileri taleplerini Aliağa Demokrasi Meydanı’nda haykırdı. Eyleme, Emek ve Demokrasi Güçleri de destek verdi.

Gazeteci Güngör Arslan’ı öldüren tetikçi: 2 kişi geldi, “Arslan’ı öldüreceksin, seni rahat ettireceğiz” dedi

Ses Kocaeli Gazetesi sahibi Güngör Arslan cinayetinin faili, ilk ifadesinde 2 kişinin kendisine “Güngör Arslan’ı vuracağız. Bunu da sen yapacaksın. Seni çok rahat ettireceğiz” dediğini anlattı.

Sancaktepe’de zam protestosu: Kuru ekmek değil insanca yaşamak istiyoruz

İstanbul Sancaktepe’de sokağa çıkan yurttaşlar, “Kuru ekmek değil insanca yaşamak istiyoruz, zamlar geri alınsın” dedi.

Dış Politika

Kremlin: Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği iddiaları provokasyon

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği iddialarına kulak asmadığını, bunların provokasyondan ibaret olduğunu söyledi.

Lugansk yönetimi, Ukrayna saldırılarında iki sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı

Lugansk yönetimi, Ukrayna güçlerinin sabaha karşı düzenlediği saldırıda 2 sivilin öldüğünü açıkladı. Donetsk yönetimi de son 24 saatte Ukrayna’nın ateşkesi 82 kez ihlal ettiğini söyledi.

Ekonomi

Gençlerin yüzde 81’i yoksulluk sınırının altındaki hanelerde yaşıyor

Araştırmaya göre; gençlerin yüzde 97’si politikacılara güvenmiyor, yüzde 90’ı ise gelecek kaygısı taşıyor.

Bakan Nebati: 155,9 milyar liralık alacak yapılandırıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kamu alacaklarının yapılandırılması kapsamında 5 milyon 876 bin 279 mükellefin başvuru yaptığını, 155,9 milyar TL tutarında alacağın ise yapılandırıldığını açıkladı.

TL için risk: JP Morgan, Fed tahminini açıkladı

JP Morgan, Fed’den beklediği faiz artışı sayısını dokuza çıkardı. Ekonomistler, hükümetin ekonomi politikaları nedeniyle çok daha kırılgan hale gelen Türk Lirası’ndaki değer kaybını hızlandırabileceğini açıkladı.

Kart ve kredi borcunu ödeyemediler: 1.7 milyon kişi takipte

Bankaya borcunu ödeyemediği için takibe düşen kişi sayısı, geçen yıl 1.7 milyon daha arttı. Toplam rakam 4.1 milyon kişiye ulaştı.

 

21.02.2022

İç politika

Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektörü Naci İnci, TÜBİTAK yönetimine atandı

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla, Prof. Dr. Hasan Mandal yeniden TÜBİTAK yönetim kurulu başkanı oldu. Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektörü Naci İnci de TÜBİTAK yönetimine atandı.

Gezi davası ile Çarşı davası ayrıldı, Osman Kavala’nın tutukluluğu devam edecek

Gezi davası duruşmasında, Çarşı dosyasının Gezi davasında ayrılmasına karar verildi. Mahkeme ayrıca Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Demirtaş’a “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten verilen ceza onandı, bir hakim karara şerh koydu

Selahattin Demirtaş’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen 3 yıl 6 aylık hapis cezası onandı. Bir hakim karara muhalefet şerhi koydu.

Marmara Üniversitesi öğrencileri, Anadolu Hisarı Kampüsü’nün devredilmesine tepki gösterdi

Marmara Üniversitesi öğrencileri, Anadolu Hisarı Kampüsü’nün Boğaziçi Üniversitesi’ne devredilmesini protesto etti.

Yangın sonrası Marmaris’te erozyon ve kirlilik tehdidi

Geçtiğimiz yıl çıkan yangında ormanların tahrip olduğu Marmaris’te, erozyon riski ve kirliliğin arttığı belirlendi. Marmaris Çevrecileri Derneği, ‘Köprüden Önce Son Çıkış’ adlı projeyi hayata geçirdi.

Dış politika

Rusya-Ukrayna krizinde yeni perde | Putin, Donetsk ve Lugansk’ı tanıdıklarını açıkladı

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanıma kararı aldı. Putin “Tanıma kararını parlamentoya getireceğiz” dedi.

Beyaz Saray: Biden, işgal olmaması durumunda Putin’le buluşmayı kabul etti

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaması halinde, Biden’ın Putin’le buluşmayı prensipte kabul ettiğini açıkladı.

ABD’nin Rusya Büyükelçiliği vatandaşlarının ülkeyi terk etmeye hazırlanmasını istedi

ABD’nin Rusya Büyükelçiliği, ülkede halka açık yerlere yönelik saldırı tehditlerinin mevcut olduğunu belirterek ABD vatandaşlarının ülkeyi terk etmeye hazırlanmalarını istedi.

Kuzey Kıbrıs’ta Faiz Sucuoğlu başkanlığında yeni hükümet kuruldu

Kuzey Kıbrıs’ta Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisinden (YDP) oluşan koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında kuruldu.

Rusya, sınır ihlali yaptıklarını savunduğu 5 Ukraynalıyı öldürdüğünü duyurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, sabotajcı oldukları ve sınır ihlali yaptıklarını savunduğu 5 Ukraynalıyı öldürdüğünü duyurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanı ise bölgeye sabotajcı göndermediklerini söyledi.

Ekonomi

Çiftçi zararına üretiyor: Tarımsal girdi fiyat endeksi, Aralık 2021’de yıllık yüzde 45,61 yükseldi

Türkiye’de tarımsal girdi endeksi yüzde 45,61’e yükseldi. Yıllık bazda en fazla yüzde 152 ile gübre fiyatları zamlandı. Üretici fiyatları, girdi maliyetlerinin 9 puan altında kaldı.

Yurt dışı üretici enflasyonu rekor kırdı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi, ocak ayında yıllık yüzde 96,44 arttı. Böylelikle endeksin en yüksek yıllık artış rakamı kaydedildi.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski’den enflasyon çıkışı

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, enflasyonla mücadele için üç bacaklı bir programa ihtiyaç olduğunu söyledi. Kaslowski, bu üç bacağın doğru para politikası, bununla uyumlu maliye politikası ve üretimi destekleyecek yapısal değişimler olduğunu kaydetti.

İsviçre bankası Credit Suisse’te bulunan siyasilerin hesapları ifşa oldu

İsviçre’nin bankacılık devi Credit Suisse’te bulunan 18 bin hesap ifşa oldu. 100 milyar doların bulunduğu hesapların politikacılara, suç örgütü liderlerine ve istihbaratçılara ait olduğu ortaya çıkarıldı.

 

22.02.2022

İç politika

Uğur Tekstil işçileri kazandı, işten çıkarılan 97 işçi geri alınacak

Uğur Tekstil işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı. Sendikalı oldukları için 18 Kasım’da işten çıkarılan 97 işçi işe geri alındı.

Gemi Söküm işçilerinin iş bırakma eylemi 11. gününde sona erdi

İzmir Aliağa’da gemi söküm işçilerinin düşük ücret ve kötü çalışma koşullarına karşı başlattıkları iş bırakma eylemi 11’inci gününde sona erdi.

Bahçeli’nin gündeminde Tarkan vardı: İktidar şarkı ile yıkılamaz

Grup toplantısındaki konuşmasında Tarkan ve “Geççek” şarkısına geniş yer ayıran Bahçeli, “İktidar şarkı ile kurulmadı. Velev ki iddialar doğru olsa bile şarkı ile yıkılmaz, yıkılamaz” dedi.

Dış politika

Putin, Donetsk ve Lugansk’a ‘barış gücü’ gönderme talimatı verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne Rusya tarafından tanınan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerine ‘barış gücü’ gönderme talimatı verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlalidir

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanımasının ardından açıklamalarda bulundu: “Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlalidir.”

Son Dakika: Putin’e ülke dışında askeri güç kullanımı için yetki

Son dakika gelişme… Rusya’da yasama sisteminin üst meclisi Federasyon Konseyi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğu Ukrayna’daki ‘barışı koruma’ operasyonları için asker gönderme talebini oy birliğiyle kabul etti.

Son dakika: Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanıyor… AB harekete geçti

Son dakika: Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, AB Yüsek Temsilcisi Josep Borrell ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oybirliğiyle Rusya’ya yönelik yaptırımlar üzerinde anlaştıklarını duyurdu. Borell ise, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma üyesi 351 kişinin yaptırım listesinde olduğunu ifade ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in listede olmadığını aktardı.

AB: Rus gazına fazla bağımlıyız, tedarikçileri çeşitlendirmeliyiz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya ile yaşanan krizde Rus gazına fazla bağımlı olduklarının ortaya çıktığını, tedarikçileri çeşitlendirmeleri ve yenilenebilir enerjiye muazzam yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

Biden, Rusya’nın hamlesine “işgalin başlangıcı” dedi, uygulanacak yaptırımları açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanıma kararı hakkında açıklama yaptı, “Bu, Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlangıcıdır” dedi.

Almanya, Kuzey Akım 2’nin tescillenmesi sürecini durdurdu

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rus gazını Almanya’ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecini durdurduklarını açıkladı.

Ekonomi

Süt, üreticide 4 lira 30 kuruş markette 14 lira | “Sütün kaymağını aracılar yiyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Üretici kazanamıyor, vatandaş pahalıya alıyor, sütün kaymağını aracılar yiyor” dedi.

İlk etkiler görülmeye başladı: Rusya-Ukrayna gerilimi Türkiye ekonomisini vuracak

Küresel piyasalarda artan Rusya ve Ukrayna gerilimi piyasaların odağında izlenirken, geriliminin Türkiye ekonomisine ilk etkisi takip edilmeye başlandı. Yaşanan gelişmeler sonrası İstanbul Analytics’in değerlendirmesine göre, ”Cari fazla ile fiyat istikrarı hedefleyen hükümetin planlarına önemli darbe olacak” ifadeleri yer aldı.

Güven endeksi tüm sektörlerde sert düştü

Sektörel güven endeksleri hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi şubat ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,8 ve inşaat sektöründe yüzde 3,3 azaldı. Buna göre, tüm sektörler endekslerde gerileme görüldü.

Dövizin gerçek kişilere ait mevduatlardaki payı yüzde 63.9 olarak kaldı

Döviz kurundaki aşırı yükselişi “ekonomik hedef” gibi sunan AKP iktidarı, kur – faiz – enflasyon sarmalından çıkamıyor. Bir yandan mevduatlardaki döviz ağırlığı sürerken diğer yandan yabancı yatırımcı hisse senedi ve iç borçlanma kâğıtlarını satınca ülkedeki sıcak para eridi.

 

23.2.2022

İç Politika

AİHM, Osman Kavala dosyasında taraflara 19 Nisan’a kadar süre verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Osman Kavala ile ilgili Türkiye’ye yönelik ihlal sürecini görüşmek üzere, taraflara görüşlerini sunması için 19 Nisan’a kadar süre verdi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri Türkiye Barolar Birliği’ni ziyaret etti

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’ı ziyaret etti. Bir yılı aşkın süredir devam eden hukuk mücadelesinde kendilerine destek olmalarını istedi.

BUÇEP, Uludağ Milli Parkı’nın Bakanlığa devredilmek istenmesini protesto etti

BUÇEP, Uludağ Milli Parkı’nın milli park statüsünden çıkarılarak, Uludağ Alan Başkanlığı adı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesine dair hazırlanan kanun tasarısını protesto etti.

Müsilaj Marmara’da yeniden görülüyor | Dr. Kubilay Kaptan: Radikal tedbirler gerekli

Bakan Kurum, Marmara’nın yüzeyinde de dibinde de musilaj olmadığını savunsa da Maltepe açıklarında yeniden musilaj görüldü. Dr. Kubilay Kaptan, denizin dipten dibe çürümeye devam ettiğini söyledi.

TMMOB, Köroğlu Dağları’ndaki rant projesine tepki gösterdi

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu, Köroğlu Dağları’nda yapılması planlanan turizm vadisi ve vadinin imara açılmasıyla oluşacak yapılaşmaya karşı basın açıklaması düzenledi.

Adalet Bakanlığı, BAE’den Sedat Peker’in tutuklanmasını istedi

Adalet Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nden, hakkında kırmızı bülten çıkarılan Sedat Peker’in Türkiye’ye iadesi amacıyla geçici tutuklanmasını talep etti.

Falyalı cinayeti | Mustafa Söylemez ifade vermedi, Mehmet Söylemez “İlgim yok” dedi

Halil Falyalı cinayetine dair tutuklanan Söylemez kardeşlerin ifadelerine ulaşıldı. Mehmet Söylemez “Olayla ilgim yok” derken Mustafa Söylemez kendini iyi hissetmediğini söyleyerek ifade vermedi.

Dış Politika

Venezuela, Küba ve Çin’den gerilimde Rusya’yı destekleyen açıklamalar yapıldı

Batı ve Rusya arasındaki gerilim yaptırım kararlarıyla devam ederken Venezuela, Küba ve Çin’den Rusya’yı destekleyen nitelikte açıklamalar yapıldı.

Rusya’ya yönelik yaptırım kararları açıklanmaya devam ediyor

Avustralya, Kanada ve Japonya, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanıyan Rusya’ya ekonomik yaptırım kararları açıkladı. Öte yandan Avrupa Birliği, Rusya için hazırlanan yaptırımları kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptırım soruldu, “Rusya’dan da Ukrayna’dan da vazgeçemeyiz” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Rusya gerilimi için NATO’nun bir an önce karar vermesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin Rusya’dan da Ukrayna’dan da vazgeçemeyeceğini belirtti.

 

24.2.2022

İç Politika

Gazeteci Güngör Arslan cinayetinde tutuklu sayısı 7’ye yükseldi

Kocaeli’de gazeteci Güngör Arslan’ın ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin 5 kişi daha tutuklanırken, toplam tutuklu sayısı 7’ye yükseldi.

Pehlivan: Kavala konusunda Erdoğan ve Uçum ikna edilemiyor

Gazeteci Barış Pehlivan kulis haberinde, Osman Kavala ve Gezi davasında ceza verilmesini ise en çok isteyen ismin Mehmet Uçum olduğunu belirterek, Erdoğan’ın da en çok bu ismi dikkate aldığını yazdı.

Vakıf üniversiteleri için emsal karar: Ücretler eşitlenecek

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 7. Dava Dairesi, vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenleri yakından ilgilendiren bir karara imza attı.

HDP’li Güzel hakkında hazırlanan rapor Meclis Genel Kurulu’na sunuldu

Karma Komisyon, hakkında iki ayrı fezleke hazırlanan HDP Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde hazırladığı raporu, TBMM Genel Kurulu’na havale etti.

Milyonlarca liralık TÜGVA yurdu zararı: İBB harekete geçti

İBB müfettişleri, önceki yönetim döneminde TÜGVA’nın kullandığı yurt ve tefrişatı nedeniyle milyonlarca lira kamu zararı oluştuğunu tespit etti. Zararın tazmini için harekete geçildi.

HKMO: Kanal İstanbul imar uygulaması tescil edilirse geri dönüş mümkün olmaz

Kanal İstanbul İmar Uygulaması hakkında açıklama yapan TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası planların tescil edilmemesi çağrısında bulundu.

Kaos GL’den “LGBTİ+’ların İnsan Hakları 2021 Raporu”: Nefret söylemi arttı, ifade özgürlüğü engellendi

Kaos GL tarafından “LGBTİ+’ların İnsan Hakları 2021 Raporu” yayımlandı. Geçen yıl en az 8 nefret cinayeti raporlandı, aktivistlere yönelik işkence arttı, derneklere idari baskı yoğunlaştı.

Dış Politika

Rusya-Ukrayna kriziyle ilgili uzmanlar konuştu: Savaş başladı, etkileri Suriye ve Gürcistan’da da görülecek

Dış politika uzmanları, Rus askerlerinin Ukrayna’ya girmesiyle savaşın başladığını söylüyor, etkilerinin tüm bölgedeki ülkelerde görüleceği konusunda uyarıyor.

Rusya’ya yaptırımlardan AB içinde en çok Almanya etkilenecek

Moskova’nın Donestk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıması üzerine Kuzey Akım 2 doğalgaz hattının askıya alınması, Rusya kadar Almanya’nın da ekonomisini zorlayacak.

Rus Novaya gazetesinden savaş karşıtı bildiri: Keder ve utanç içindeyiz

Muhalif Rus gazetesi Novaya, Ukrayna operasyonunun başlaması sonrası savaş karşıtı bildiri yayımladı. Nobel Barış Ödülü sahibi yayın yönetmeni Muratov, “Kederle birlikte bir de utanç içindeyiz” dedi.

NATO, Doğu Avrupa’daki ülkelere daha fazla asker gönderecek

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sona erdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya çok ağır bir bedeli önümüzdeki yıllar boyunca ödemeye devam edecek” dedi.

Almanya Başbakanı Scholz: AB, NATO ve G7 müttefikleri ile yaptırım paketi üzerinde anlaştık

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine ilişkin konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “75 yılı aşkın süreden beri Avrupa’da yaşamadığımız bir savaşın başlangıcına tanık oluyoruz” dedi.

Ekonomi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Türkiye ekonomisini nasıl etkileyebilir?

Rusya’nın bu sabah saatlerinde başlayan Ukrayna işgali, küresel piyasalardan enerji fiyatlarına ve uluslararası yaptırımlara kadar geniş çapta ekonomik sarsıntılara gebe olabilir. Uzmanlar, halihazırda baskı altında olan Türkiye ekonomisinin bu krizden tüm yönleriyle olumsuz etkilenebileceği görüşünde. Peki Türkiye’nin ekonomisini korumak için uluslararası yaptırımları desteklememesi ne kadar etkili olabilir? Türkiye ekonomisi Rusya’nın Ukrayna işgalinde nasıl etkilenir?

Türkiye hem Ukrayna’dan hem Rusya’dan buğday ithal ediyor: Buğday bulamayabiliz

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, Rusya ve Ukrayna’dan buğday ithal eden konuma gelen Türkiye’nin savaş nedeniyle buğday bulamaz hale gelebileceğini söyledi.

 

25.2.2022

İç Politika

Genel Sağlık İş: 14-15-16 Mart’ta tüm yurtta iş bırakıyoruz

“Sağlıkçıların görevlerini huzur ve işyeri barışı ile sürdürmeleri imkânsız hale getirilmektedir” diyen Genel Sağlık-İş, 14, 15 ve 16 Mart tarihlerinde ülke genelinde iş bırakacaklarını açıkladı.

7 siyasi parti ve örgüt ikinci kez buluştu: Çalışmaların planlaması için koordinasyon oluşturduk

HDP, TİP, EMEP, TÖP, EHP, SMF ve Halkevleri temsilcileri “3. seçenek” gündemli görüşmelerinin ikincisi için Ankara’da bir araya geldi.

TTB ve uzmanlık derneklerinden uyarı: Pandemi bitti algısı yanlış, önlemler sürmeli

TTB ve uzmanlık dernekleri, “Özellikle kapalı ortamlarda maske çıkarılmamalı ve eksik aşılar tamamlanmalı” çağrısını yaptı.

Akbelen Ormanı için yeni bilirkişi keşfi 1 Mart’ta yapılacak

Muğla’daki Akbelen Ormanı’nın Limak Holding’e ait termik santrale kömür temini için kesilmesine karşı mücadele sürüyor. Davanın tekrarlanan bilirkişi keşfi 1 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Dış Politika

Rusya halkından barış çağrısı: Bu bizim savaşımız değil

Rusya’da insan hakları aktivistleri, gazeteciler ve bilim insanları “Savaşa hayır” çağrısı yapıyor. Savaş karşıtı eylemlerde gözaltına alınanların sayısı ise 2 bine yaklaştı

Çavuşoğlu, Blinken ile telefonda görüştü: Rusya’nın operasyonu uluslararası hukukun ihlali

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya harekatının kabul edilemez olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

Ekonomi

Görülmemiş zam sonrası benzin ve motorin kuyrukları

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzin ve motorine gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10’un üzerinde zam yapıldığını açıklamıştı. Zammın açıklanmasının ardından ülkenin dört bir yanında yurttaşlar akaryakıt istasyonlarının önünde benzin ve motorin kuyrukları oluşturdu.

Fitch: ‘Ukrayna krizi Türkiye’nin cari dengesini vurabilir’

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin cari dengesini vurabileceği uyarısında bulundu. Fitch Ratings Direktörü ve Türkiye analisti Erich Arispe, artan emtia fiyatlarının ithalat faturasını yükseltmesiyle 2022’de Türkiye’nin cari dengesinin olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

Açlık sınırı asgari ücretin 300 TL üstüne çıktı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun şubatta bir önceki aya göre yüzde 7.1 arttığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının ise bu ay asgari ücretin 300 TL üzerine çıktığını açıkladı.

Ukrayna’da yaşananlar sonrası turizmde rezervasyonlar geriledi

Türkiye 2020’den beri Ukrayna’nın en büyük yabancı sermaye yatırımcısı konumunda. 5 milyar dolar yatırımı bulunan bine yakın şirket, heyecanla gelişmeleri izliyor.

Ukrayna operasyonunun Türkiye’ye maliyeti: TL’yi bekleyen tehlikeyi açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattı. Operasyon devam ederken açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, dolar kuru nedeniyle ‘Kur Korumalı Mevduat’ için devletin kasasından en az 20 milyar TL çıkacağını açıkladı.

Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliği askıya alındı, AB ve ABD Putin ve Lavrov’u yaptırım listesine aldı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Rusya Federasyonu’nu üyelikten çıkarma kararı aldı. AB ve ABD, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov’u yaptırım listesine aldığını duyurdu.

 

26.2.2022

İç Politika

CHP Kadın Kolları’ndan 81 ilde Sedef Kabaş açıklaması

CHP Kadın Kolları, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklanan gazeteci Sedeef Kabaş için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaparak, “Sedef Kabaş’a özgürlük” dedi.

İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Akgün: Kanal İstanbul projesiyle Bağcılar’ın üç katı imara açılıyor

İstanbul’da imar planı yapma yetkisi sadece İBB’ye ait değil. Devreye giren bakanlıklar İBB’nin elini kolunu bağlayabiliyor. Bu durumu İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün’le konuştuk.

Ankara Büyükşehir: EGO’nun toplam geliri sadece yakıt giderini karşılayamaz hale geldi

Akaryakıttaki son zamma Ankara Büyükşehir Belediyesi de isyan etti: Benzine 1.61, motorine 1,51 TL zam geleceği açıklandı. EGO’nun toplam geliri, sadece akaryakıt giderini karşılayamaz duruma geldi.

5 Haziran katliamı davasında polislerin cezası bozuldu, sorumluluk belediyeye atıldı

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, HDP mitingine yönelik bombalı saldırıyla ilgili “Görevi kötüye kullanmak”tan yargılanan 14 polisten 4’üne verilen hapis cezasını bozdu.

Dış Politika

Ukrayna, ‘Bayraktar SİHA’larıyla vurulan Rus konvoyunun’ görüntülerini yayınladı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği,  ‘Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin Bayraktar TB2 SİHA’larıyla Kherson şehrine giren Rus konvoyu etkisiz hale getirdiğini’ duyurarak görüntü yayınladı.

Fransa, Manş Denizi’nde bir Rus gemisine el koydu

Fransa, Ukrayna krizi nedeniyle getirilen ticari yaptırımları ihlal ettiği şüphesiyle, Manş Denizi’nde bir Rus kargo gemisine el koydu.

Bazı Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarılıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonları sürerken Kiev’den direniş çağrıları yapılıyor. Son olarak Batı dünyası, bazı Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkarma kararı aldı.

Rusya’dan iki ülkeye daha uyarı: NATO’ya katılırsanız askeri sonuçları olur

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması durumunda bunun askeri sonuçları olacağını söyledi

Almanya, Belçika, Estonya ve Hollanda Ukrayna’ya silah göndereceğini açıkladı

Almanya, Belçika, Estonya ve Hollanda Rusya’nın askeri müdahaleyi sürdürdüğü Ukrayna’ya silah ve mühimmat göndereceklerini açıkladı.

 

27.2.2022

İç Politika

Alevi örgütleri pek çok kentten seslendi: Zorunlu din dersleri kaldırılsın

Alevi örgütleri çeşitli illerde yaptıkları açıklamalarla zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, cemevlerinin ibadethane sayılmasını istedi.

İklim Değişikliği Şurası “hayal kırıklığı” ile sonuçlandı: Karar vericiler iklim değişikliğinin farkında bile değil!

Doğanay Tolunay: Alınan kararlar karar vericilerin henüz iklim değişikliğinin farkında olmadığını ya da enerji arz güvenliğini iklim değişikliğinin etkilerinden daha fazla önemsediklerini göstermekte.

Dış Politika

AB, hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını açıkladı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB hava sahasını Rus uçaklarına kapatacaklarını ve Rus devletinin yayın organlarını hedef alacaklarını açıkladı.

Ukrayna, Rusya ile Belarus sınırında müzakere görüşmesi yapılacağını teyit etti

Kremlin, Rusya heyetinin Ukrayna ile müzakere için Belarus’a ulaştığını açıkladı. Ukrayna’dan başta ret yanıtı geldi ancak daha sonra müzakere teklifinin kabul edildiği bildirildi.

Almanya bir tabuyu daha yıktı, sıcak savaşın parçası oldu

“Savaş ve çatışmaların sürdüğü bölgelere silah satmama” prensibinin geçerli olduğu Almanya’da bir tabu daha yıkıldı. Hükümet, Ukrayna’ya 1000 tanksavar ve 500 stinger füzesi göndermeye karar verdi.

ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’yı SWIFT’ten çıkarıyor

ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimine karşı yeni ekonomik yaptırımlar duyurdu. Rusya uluslararası para transferi sistemi SWIFT’ten çıkarılacak.

Ukrayna’da radyoaktif atık depolama tesisleri vuruldu

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Ukrayna’da iki radyoaktif atık depolama tesisinin vurulduğunu duyurdu.

Çavuşoğlu Montrö’yü uygulayacağız dedi: Montrö nedir, önemli maddeleri nelerdir?

Rusya ve Ukrayna arasında süren gerginlik, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tekrar gündeme getirdi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 4. gününde devam ederken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna topraklarındaki durumun “savaş” a dönüştüğünü ve Montrö Sözleşmesi’nin “bütün hükümlerini şeffaf bir şekilde” uygulanacağını açıkladı. Türkiye’nin savaştaki konumunu etkileyen Montrö nedir, savaşın kaderi için neden önemlidir?

‘Putin Almanya’ya NATO’nun yaptıramadığını yaptırdı’

Rusya’nın Ukrayna operasyonu, Almanya’nın 2. Dünya Savaşı sonrası benimsediği dış politikada tarihi bir dönüşüme yol açtı. Uzmanlar, Berlin’in silahlanma kararını ‘dönüm noktası’ olarak niteledi.

UAEA: Ukrayna’da iki radyoaktif atık depolama tesisi vuruldu

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Ukraynalı yetkililerden, ‘biri başkent Kiev’de diğeri Kharkiv kentindeki iki radyoaktif atık depolama tesisinin vurulduğu’ bilgisinin geldiğini açıkladı.

Putin, nükleer caydırıcı kuvvetleri alarma geçirdi

Rusya Devlet Başkanı Putin, ekonomik yaptırımları ve ‘önde gelen NATO üyelerinin üst düzey yetkililerinin saldırgan açıklamalarını’ gerekçe göstererek nükleer caydırıcı kuvvetleri alarma geçirdi.

AB: Tarihimizde ilk kez bir ülke için silah alımı ve teslimatı finanse edilecek

Ursula von der Leyen, AB’nin tarihinde ilk kez bir ülke için silah alımı ve teslimatını finanse edeceklerini açıkladı, “Bu bir dönüm noktasıdır” dedi. Leyen, yeni yaptırımları duyurdu.

Ekonomi

Savaş ekonomiyi vurdu: Buğday bir günde 3 TL zamlandı!

Rusya Ukrayna savaşı Türkiye’nin ekonomisini vurdu. Denizli’deki bir çiftçi, buğdayın bir günde 3 TL birden zamlandığını söyledi.

12 milyon ton açık bekleniyor, TMO nereden ithalat yapacağını düşünüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı operasyonlar, Türkiye ekonomisini etkilemeye devam ediyor. Operasyonların, hububat ve bu kapsamda buğday için yaratacağı sorunlar hakkında çalışma yapan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Doğru bir planlama ile mevcut arazi miktarı ve çiftçi sayımızla bu ihtiyacı rahatlıkla karşılayabilirdik. Ancak 2022 için bu tren kaçtı diyebiliriz” dedi.

Dünya Bankası’ndan Türkiye değerlendirmesi

Dünya Bankası’nın Türkiye Ekonomi Monitörü raporunun son sayısına göre, 2021 yılında beklentilerin üzerinde güçlü bir büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin 2022’de artan yurt içi makroekonomik ve finansal zorlukların büyümeyi yavaşlatması ile birlikte çok daha düşük bir hızda büyümesi bekleniyor.

 

28.2.2022

İç Politika

6 lider imzaları attı: Yarının Türkiye’si Mutabakat Metni açıklandı

6 siyasi partinin genel başkanları, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’ni Ankara’da imzaladı.

Havai fişek fabrikası patlamasında karar: İki patrona 16 yıl hapis

Hendek’teki bir havai fişek fabrikasında yaşanan patlamayla ilgili karar duruşması sona erdi. Buna göre fabrika patronları Ali Rıza Coşkun ve Yaşar Coşkun’a 16 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

AYM, MASAK’ın ‘herkesten, her kurumdan, her türlü belgeyi isteyebilme’ yetkisini iptal etti

AYM, CHP’nin başvurusu üzerine Mali Suçları Araştırma Kurulu’a istediği her kurum ve kişiden ‘her türlü bilgi ve belgeyi’ isteme yetkisi veren Cumhurbaşkanı kararnamesini iptal etti.

Dış Politika

Rusya-Ukrayna görüşmelerinden ne çıktı, Putin hangi şartları koştu?

Ukrayna ile Rusya’nın Belarus’ta gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra taraflar hangi açıklamaları yaptı? Putin, Macron’la görüşmesinde hangi koşulları öne sürdü?

Avrupa’ya göç akışında son durum: Ukraynalı göçmen sayısı 400 bini aştı

BM, Ukrayna’dan Avrupa ülkelerine giden göçmen sayısının 422 bine ulaştığını açıkladı. En çok Polonya’ya göç yapılırken güvenlik görevlilerinin Afrikalı göçmenleri engellediği görüntüler paylaşıldı.

Putin, savaş için bir günde 277 milyar TL harcıyor: Kiev, 10 gün daha direnirse…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin beşinci gününde çatışmalar şiddetlenirken, İngiliz ve Estonya istihbaratlarından çarpıcı iddialar ortaya atıldı. Estonya’nın eski savunma şefi Riho Terras, Putin’in savaş için günde 277 milyar TL’yi gözden çıkardığını açıklarken, “Kiev 10 gün direnirse, müzakerelerden sonuç çıkabilir.” dedi.

Çavuşoğlu’ndan Montrö açıklaması: Ülkeleri boğazlardan savaş gemisi geçirmeme konusunda uyardık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna’nın AB’ye katılımı için başvuru dilekçesini imzaladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne katılımı için başvuru dilekçesini imzaladı. Zelenskiy, “AB’ye Ukrayna’nın derhal katılımı için çağrıda bulunuyoruz” açıklaması yapmıştı.

Ekonomi

LPG’ye 33 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 96 kuruş, benzinin litre fiyatına 72 kuruş indirim yapılacak, LPG’de ise 33 kuruş zam uygulanacak.

TÜİK büyüme rakamlarını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye’de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2021 yılında yüzde 11,0 arttı

Ukrayna krizi petrolü vurdu: Fiyatlarda sert artış!

Ukrayna krizinin hafta sonu hızla büyümesiyle petrol fiyatları haftaya sert artışla başladı. Ham petrolde yeniden 105 dolar seviyesi görüldü.

Doğal gaz fiyatları uçtu, SWIFT yaptırımı büyüdü, Rusya kur krizine girdi

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırı beşinci gününde, Avrupa’da doğal gaz fiyatları artarken Rusya’ya yönelik çeşitli yaptırımların etkisi ise hissedilmeye başlandı.

Dış ticaret açığı ocak ayında yüzde 235 arttı

Ocak ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 234,9 artarak 3 milyar 64 milyon dolardan, 10 milyar 261 milyon dolara yükseldi.

Belarus’ta ‘nükleer referandum’: Rus nükleer silahlarının iadesinin yolu açıldı

Rusya’nın yakın müttefiki ve Ukrayna operasyonu için topraklarını kullandığı Belarus, anayasa değişikliğine gidiyor. Ülkenin anayasasında nükleer tarafsızlığı garanti eden 18’inci madde kaldırılacak.

 

1.3.2022

İç politika

Resmi Gazete’de yayımlandı: Zeytinlikler ‘faaliyet bitiminde rehabilite edilmek’ şartıyla maden sahası yapılabilecek

Zeytinliklerin maden sahasına dönüştürülmesine imkan tanıyan yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre sahanın ‘faaliyet bittiğinde rehabilite edilmesi’ şartı aranacak.

Türkiye’de milyonlarca genç ve çocuk, eğitim sisteminin dışında

Çocuklar 13 yaştan sonra artan bir şekilde eğitim dışına çıkıyor. 14 yaşındaki çocukların yüzde 3.6’sı okula kayıtlı değil. 17 yaşındaki çocuklarda bu oran yüzde 15.5’e yükseliyor.

Soylu’dan 6 partinin imzaladığı mutabakat hakkında açıklama: ‘Millet bu treni geri döndürecek değil’

İçişleri Bakanı Soylu, 6 muhalefet partisi liderinin gerçekleştirdiği ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ toplantısını hedef aldı. Soylu, “Varsın birileri, eski vesayeti allayıp pullayıp tekrar canlandırmaya, güya ‘güçlendirilmiş sistem’ diye tekrar başımıza bekçi dikmeye kalksın. Millet bu treni geri döndürecek değildir” dedi.

HDP’den ‘ittifak’ açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Toplumu kutuplaştıran, iki seçenek varmış gibi dayatan anlayışlara karşı ‘üçüncü yolda demokrasi ittifakı’ dedik ve partimizin 27 Eylül’de yayımladığı deklarasyonda da tutumumuzu net bir şekilde ortaya koyduk” açıklamasında bulundu.

AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan ‘bireysel başvuru’ çağrısı: Bu yükü nasıl hafifleteceğiz?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, AYM’ye bireysel başvurularda iş yükünün arttığını ve alınan tedbirlerin bu konuda yeterli olmadığını belirterek, “Uzun yargılama şikayetleri için bir etkili yol oluşturulması gerekiyor” dedi.

Türk Tabipleri Birliği’nden 14-15 Mart’ta grev kararı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 14 Mart Tıp Bayramı yaklaşırken 10 maddelik acil önlem çağrısı yaptı. İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, talepleri yerine getirilmezse 14-15 Mart’ta iş bırakacaklarını söyledi.

Hekimlerden 10 maddelik acil önlem çağrısı: ‘Taleplerimiz karşılanmazsa iş bırakacağız’

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 14 Mart Tıp Bayramı yaklaşırken 10 maddelik acil önlem çağrısı yaptı. “Hekimini koruyamayan toplumu da koruyamıyor” diyen TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, toplumu da verdikleri hak mücadelesine destek olmaya çağırdı. İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip de talepleri yerine getirilmezse 14- 15 Mart’ta iş bırakacaklarını söyledi.

Dış Politika

Erdoğan: Ukrayna hassasiyetini Türkiye için de gösterin, NATO üyeleri de AB ülkeleri de laf üretiyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB ülkelerine seslenerek, “Ukrayna hassasiyetini Türkiye için de gösterin. NATO üyeleri de Avrupa Birliği ülkeleri de laf üretiyor. Türkiye’yi ne için AB’ye almakta endişe ediyorsunuz, yoksa birileri saldırdığı zaman mı Türkiye’yi gündeme alacaksınız? Ukrayna ve Rusya arasında biran önce ateşkes sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Ukrayna: Daha fazla SİHA konusunda Türkiye ile temas halindeyiz

Ukrayna’nın İngiltere Büyükelçisi Vadim Prystaiko: Ordu mensupları Türk yapımı saldırı drone’ları ile ilgili Türkiye’de hali hazırda eğitim alıyor. Daha fazla SİHA alımı için temas halindeyiz.

BM: Ukrayna’da 13’ü çocuk, en az 256 sivil öldü

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği: Ukrayna’da perşembeden beri 13’ü çocuk, en az 136 sivil öldü.

Lavrov: ABD Avrupa’daki nükleer silahlarını çekmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna krizine dair değerlendirmesinde ABD’ye eski Sovyet ülkelerinde askeri tesis kurmaktan vazgeçme çağrısı yaptı.

Ekonomi

Doğal gazda elektrik santrallarına yüzde 18.3 zam yapıldı

Doğal gazda Mart ayı için elektrik üretim santrallarının tarifesine yüzde 18.3 zam yapıldı mesken ve sanayi tarifesi ise sabit kaldı.

EPDK’dan enerjide yeni tarife açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, elektrik faturalarında yeni düzenlemeye gidildiğini açıklamıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Erdoğan’ın açıkladığı enerjide yeni tarife uygulamasının 1 Mart’tan itibaren geçerli olacağını açıkladı.

Türk müteahhitlerin 25 milyar doları riske girdi

Rusya-Ukrayna savaşı pahalıya patlayabilir. Türk müteahhitlerin Ukrayna ve Rusya’daki 25 milyar dolarlık projeleri savaş kısa sürede sona ermezse riske girecek.

İstanbul’un enflasyonu belli oldu

İstanbul’da perakende fiyatlar aylık bazda yüzde 4,44 artış kaydederken, yıllık artış yüzde 55,32’ye ulaştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden ekmek ve ayçiçek yağı fiyatları artacak: “Depolarda bir aylık yağ kaldı”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle dünya piyasalarında buğday fiyatları 14 yılın zirvesine çıktı. Türkiye, geçen yıl buğday ithalatının yüzde 90’ını Rusya ve Ukrayna’dan gerçekleştirdi. Uzmanlar artan ithalat ve enerji maliyetleri düşünüldüğünde Türkiye’deki ekmek gibi unlu mamullerde ve ayçiçek yağı fiyatlarında artış yaşanacağını öngörüyor.

Önerilen yazılar:

Mustafa Sönmez,

Faiz-silah bütçesinden, yarım-yamalak bütçeye

Bu yıl bakalım ne cambazlıklar yapılacak ve büyüyecek bütçe açığının ortaya çıkaracağı ek sorunlar karşısında ne yapılacak. Bütçe için borçlanmaların faizleri hızla tırmandırması ve bunun yeni bir enflasyon sarmalı yaratması, krizi derinleştirmesi kaçınılmaz.

Elektrik neden pahalı?

Nedim Bülent Damar yazdı: Kâr maksimizasyonu şiarı ile hareket etmek üzere kurulmuş olan özel sektör kuruluşlarının halkın alım gücü seviyelerinde elektrik satışı yapacağını beklemek hayalciliktir.

Habibe Özdal: Zelenskiy Ukrayna’nın yalnız bırakılacağını biliyordu

Tezini Ukrayna üzerine yazan Habibe Özdal’a göre Putin’in “Ukrayna’yı neo-Nazilerden kurtaracağız” söyleminin sahada karşılığı yok. Çünkü Ukrayna halkı zaten bu grupları desteklemiyordu.

Prof. Dr. İlhan Uzgel: NATO’nun da Rusya’nın da yayılmacılığına itiraz edilmeli

Evrensel’e konuşan Prof. Dr. İlhan Uzgel, olası bir savaşın yaratacağı sonuçlara da dikkat çekerek, “Rusya-Amerikan çekişmesinin dünya haklarına, mazlum insanlara hiçbir faydası yok” dedi.