18 Temmuz 2021

Polisin darp ettiği hamile kadın yaşadıklarını anlattı

İdil’de yapılan ev baskınında polislerce darp edilen 8 aylık hamile Hatice Baykara, “Belime dipçikle vurdular. Saçımdan tutup yere attılar” diyerek, polisler hakkında şikayetçi oldu.

 

‘Korkuyorum’ paylaşımı yapan Aysel Y. 7 ay sonra öldürüldü

Ölen kadınların dijital anıtını “Ben de korkuyorum” notuyla paylaşan öğretmen Aysel Y., uzman çavuş eşi Hacı Y. tarafından öldürüldü.

 

YÖK’e 45 sayfalık rapor: Melih Bulu’nun unvanları geri alınsın

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi, görevden alınan Melih Bulu’nun tezlerindeki intihalleri tespit edip YÖK’e gönderdi ve akademik unvanlarının geri alınmasını istedi.

 

Cumhur İttifakı’nda Boğaziçi krizi çıktı!

Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu’nun YÖK tarafından istenmediği AKP milletvekillerinin müdahalesi neticesinde MHP’ye yakın olduğu iddia edilen Naci İnci yerine Bulu’nun atandığı iddiasında bulundu.

 

AK Partili avukat TBMM’de İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını eleştirdi

Anadolu’dan Yeryüzüne Sivil Toplum Kuruluşları Vakfı Başkanı Serpil Balat, Meclis’te konuştu. “Yandaş denebilecek kadar AK Partiliyim” diyen Balat İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını eleştirdi.

 

Merkel, afet bölgesinde: İklim krizine karşı mücadelede hızlı olmalıyız

“İklim krizine karşı mücadelede daha hızlı olmalıyız” diyen Angela Merkel iklim değişikliğinin sonuçlarına uyumun sadece Afrika’da değil, Almanya’da da bir konu olduğunu belirterek buna daha fazla dikkat harcanması gerektiğini belirtti.

 

Adana’da Suruç Katliamı anmasına polis saldırdı

Polis, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

 

CHP’DEN YURTLAR VE KURAN KURSLARI İÇİN ÖNERGE

“M.H.Y’ye ne oldu, küçücük çocuk kendisini nasıl astı?”

CHP’li Sevda Erdan Kılıç, M.H.Y. olayı ile birlikte “cemaat ve tarikat öğrenci yurtları ile kuran kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve intihar iddialarının” incelenmesini istedi.

 

Orman alanlarını dahi ticarete açan Turizm Teşvik Kanunu kabul edildi

“Turizm merkezleri”, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri dışında kalmakla birlikte bu bölgelerin niteliğini taşıyan, turizm hareketleri ve faaliyetleri açısından öncelikle geliştirilmesinde kamu yararı bulunan orman vasıflı olanlar dahil, Hazine taşınmazları ile tescili mümkün olan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerde yeri, mevkisi ve sınırları, Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilen alanları tanımlayacak.

 

DSÖ’den Türkiye’ye “rehavet” uyarısı: Aynı hatayı yapmayı göze almamalıyız

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa ve Türkiye’deki en yetkili isimleri, bayram dolayısıyla Türkiye için özel bir mesaj yayımladı. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ve DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev tarafından ortak kaleme alınan açıklamada, zorlu geçen pandeminin, toplumun ruh sağlığının yanı sıra herkes için zorlu geçen bir dönem olduğu ve herkesin rahatlamak istemesinin çok doğal karşılanması gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Ancak geçen yaz yine aynı zamanları yaşadık. Bazı Avrupa ülkelerinde kısıtlamalar çok hızlı bir şekilde gevşetildiğinde, Avrupa Bölgesi genelinde bizi tekrar karantina almaya zorlayan vaka artışları ve ölümlerde üzücü bir yükseliş gözlemledik. Şimdi, sağlık sistemlerimiz, okullarımız, geçim kaynaklarımız, ekonomilerimiz, fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerindeki bir yıldan fazla süren baskıdan sonra, aynı hatayı yapmayı göze almamalıyız” uyarısı yapıldı.

 

Muhalefetin şerh düştüğü torba kanun TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan kararnamelerle getirilen bazı düzenlemelerin süresi de 1 yıl uzatılacak. Yasa teklifinin komisyondan geçen halinde bu süre 3 yıl olarak öngörülüyordu. Ancak muhalefetin, “İktidar, seçini OHAL koşullarında yapmak istiyor” şeklindeki itirazları sonrasında süre 1 yıla indirildi. Yasanın ilgili maddesine göre, “Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 yıl uzatılacak.”

 

 

19 Temmuz 2021

Erdoğan’ın müjdesi: KKTC’ye külliye yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye ‘müjde’sini açıkladı. Erdoğan yapılacak külliyenin inşaatına kısa sürede başlanacağını söyledi.

 

TTB’den ‘eylülde okulları açalım’ çağrısı

Türk Tabipleri Birliği, eylül ayında okulların yüz yüze eğitime başlaması için çağrı yaptı, “Okulları güvenli olarak açalım. Okulları geleceğimiz için açalım. Okulları çocuklarımız için açalım” dedi.

 

Pegasus, Türkiye’de de kullanılıyor: ‘Kaşıkçı savcısı izlendi’

The Guardian’da Pegasus adlı casus yazılımla ilgili yayınlanan haber, yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Peker’in de bahsettiği casus yazılımın, Pegasus olup olmadığı sorusu akıllara geliyor.

 

Casus ‘Pegasus’: Türkiye’dekiler dahil binlerce telefon izlenmiş

NSO Group’un geliştirdiği casus yazılım ile 50 binden fazla telefon numarasının takip edildiği ileri sürüldü. Listede, Kaşıkçı’nın nişanlısı Cengiz’in yanı sıra Türkiye’den isimler de yer alıyor.

 

Afyon’da Kürt işçilere ırkçı saldırı: 2’si kadın 7 kişi yaralandı

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Kürt işçilerin aileleri ile olay yerine gelen jandarmanın diyaloğu da görüntülere yansıdı. Bir işçinin jandarmaya, “Abi bu olayda biz mi haklı çıkacağız yoksa onlar mı?” diye sorduğu görülüyor.

 

Mersin’de 13 yılda 650 bin dekar tarım alanı yok oldu

HDP Mersin İl Örgütü Ekoloji Komisyonu’nun yaptığı toplantıda konuşan HDP’li Rıdvan Turan, tarım arazilerinin aynı hızla yok edilmeye devam edilmesi durumunda Mersin’de 60 yıl sonra tarım yapılacak alan kalmayacağına dikkat çekti.

Boğaziçi akademisyenleri: Candan’ın ve Erçin’in yanındayız

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, yaptıkları açıklamada “Tek amaçları üniversitemizin özerkliğini korumak olan Can Candan ve Feyzi Erçin hocalarımız hakkında verilen kararların kurumsal yıkımı derinleştireceğine inanıyoruz” dedi.

 

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener: “Aşılanmış kişiler Delta varyantına enfekte olsalar dahi hastalığı kolay atlatıyorlar”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs salgınının yeni mutantı olan Delta varyantının, Türkiye’de yaygın görülmeye başladığını belirtti.

 

İşçi çıkarma yasağının kalkmasıyla 2.2 milyon işçi, işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya

İşten çıkarmalar başlarken yıllarca uzayan işe iade davaları da yeniden gündemde. İşçi temsilcileri hak kaybına yol açan arabuluculuğun kaldırılmasını istiyor.

 

Afgan göçmenler anlatıyor: Türkiye’ye neden ve nasıl geliyorlar? Ne istiyorlar?

Çatışmalar, siyasi çalkantılar ve ekonomik zorluklar gibi nedenlerle ülkelerinden ayrılan Afgan vatandaşlarının yasa dışı yollarla İran sınırı üzerinden Türkiye’ye giriş çabaları sürüyor.

 

Afganistan’da son durum: Erdoğan’dan Taliban’a ‘Bu işgal hareketini bırakın’ çağrısı

Erdoğan, Taliban’ın yaptığı açıklamalarla ilgili soruya “Taliban’ın yapmış olduğu açıklamalarda Türkiye’yi istemiyoruz gibi ifadeler yok. Onlar kendilerine göre bazı açıklamaları yapmış durumdalar, bu açıklamalarla da güya bize yönelik bazı yaklaşım türleri var. Bu konuda Türkiye’deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban gayet iyi biliyor.” yanıtını verdi.

 

 

20 Temmuz

 

Ankara, İzmir ve İstanbul’da Suruç Katliamı anmasına polis engeli

İstanbul, Ankara ve İzmir’de gençlik örgütlerinin Suruç Katliamı’nı anma eylemine polisler izin vermedi, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

 

Salgında son 24 saat: 46 kişi öldü, 8 bin 780 vaka tespit edildi

Türkiye’de korona virüsü nedeniyle 46 kişi öldü. 8 bin 780 yeni vaka tespit edilirken, 4 bin 561 kişi iyileşti.

 

Maraş açılımı Rum tarafını alarma geçirdi: Lefkoşa’nın güneyinde olağanüstü toplantı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın kamuoyuna açıkladığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamladığı Maraş açılımı, Kıbrıs Rum tarafını alarma geçirdi. Maraş’ın bir kısmının statüsünün değiştirilmesi, Kıbrıs’ta tepkileri beraberinde getirdi.

 

Van Erciş’te toplu halde yürüyen 113 Afgan mülteci gözaltına alındı

Van Erciş’e bağlı Haydarbey Mahallesi kırsalında toplu halde yürüyen 113 kaçak göçmen yakalandı.

 

Afganistan’da son durum: Erdoğan, Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama konusunda ABD’ye 3 şart iletti

“Amerika birinci olarak diplomatik ilişkilerde bizim yanımızda yer alacak. İkinci olarak lojistik imkanlarını seferber edecek. Hangi gücü varsa lojistik anlamda, bunları Türkiye’ye devredecek ve mali olarak da Türkiye’ye destek verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse, biz Kabil Havalimanı’nın işletmesini almayı düşünüyoruz.”

 

ILO: 13 milyon daha az kadın istihdam edilecek

ILO, pandeminin kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizlikleri daha da derinleştirdiğine dikkat çekerek, 2021’de 2019’a kıyasla 13 milyon daha az kadın istihdam edileceğini duyurdu.

 

290 çocuğa Cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı 

CHP’li Tanrıkulu, 2020’de Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla başlatılan 45 bin soruşturmada 9 bin 773 kişiye dava açıldığını ve dava açılanların 290’ının çocuk olduğuna dikkat çekti.

 

Mustafa Akıncı’dan, Erdoğan’a ‘külliye’ eleştirisi: Devletin itibarı binaların ihtişamıyla değil, yurttaşlarının refah düzeyiyle ölçülür

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC Cumhurbaşkanlığı’na ve KKTC Meclisi’ne yeni bir külliye inşaatı yapılacağını müjdelemesine sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi.

 

“Yeni parti S-400’lerin Türkiye’ye tesliminde sona gelindi”

Rosoboronexport CEO’su Mikheyev’e göre, yeni parti S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin bir finansal model ve teknik işbirliği programı oluşturuldu. Nihai istişareler ise halihazırda devam ediyor.

 

TGS’den Suruç anmasında polisin basına yönelik plastik mermili müdahalesine tepki

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Kadıköy’deki Suruç Katliamı protestosunda polisin gazetecilere yönelik müdahalesine tepki gösterdi. Sosyal medya hesaplarında açıklama yapan TGS, “Gazetecilere yönelik bu sistemli kolluk şiddetini lanetliyoruz” denildi.

 

Katalonya Özerk Yönetim’i tanımaya hazırlanıyor

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’daki parlamento üyeleri Rojava Devrimi’nin 9’uncu yıldönümü olan 19 Temmuz’da Katalonya Parlamentosu’na Özerk Yönetimi tanımayı ve her alanda dayanışmayı hedefleyen bir karar tasarısı sundu

 

Açlık grevleri 236’ncı gününde devam ediyor

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 22 yıldır tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım 2020’de başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevi, 47’nci grupla 236’ncı gününde devam ediyor. Tutuklular, 5’er gün olan eylemi, 14 Temmuz’dan itibaren 15 güne çıkardı.

 

 

21 Temmuz

 

ABD Dışişleri: Türkiye’nin Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlaması ABD için hayati önemde

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye’nin Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama konusunun ABD’nin ülkede güçlü diplomatik varlığı için “hayati önemde” olduğunu söyledi.

İHD Diyarbakır Şubesi: Kürt yurttaşların kimliğine ve yaşamına kast ediliyor

İHD Diyarbakır Şubesi, Konya’da Kürt aileye yapılan Hakim Dal’ın hayatını kaybettiği ırkçı saldırıyı kınadı. İHD, “Failler hakkındaki cezasızlık sona erdirilmeli” dedi.

 

Konya’da bir Kürt aileye ırkçı saldırı: Bir ölü

Konya’nın Meram ilçesinde, 60 kişilik grup Diyarbakırlı Kürt aileye saldırdı. Saldırıda Hakim Dal öldürüldü.

 

Ankara’da Kürt aileye saldırı: 4 yaralı

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bir Kürt aileye yönelik silahlı saldırıda, 2’si ağır 4 kişi yaralandı.

 

Alman polisi Erk Acarer’e saldırıda soruşturmayı genişletti

Berlin’de yaşayan gazeteci Erk Acarer’in evinde uğradığı saldırının ardından önceki gün de tehdit edilmesi üzerine Alman polisi soruşturmayı genişletme kararı aldı.

 

Erdoğan: ‘Artık bizim için Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs yok, sadece bağımsız devletler vardır’

Cumhurbaşkanı, “Biliyorsunuz Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz yıllarca kendilerini sahte vaatler, yalanlarla, iki yüzlülükle aldatanlara cevaplarını bir süre önce açıkladıkları yeni bir kararla verdiler. Artık Kıbrıs Türklerinin uluslararası görüşmelerde masadaki tek talebi, egemen devlet statülerinin tanınmasıdır. Bunun dışındaki tüm teklifler geçerliliğini yitirmiştir” dedi.

 

Maraş: ABD, Avrupa ve Rusya’dan Erdoğan’ın ‘bölgenin bir kısmının daha açılacağı’ sözlerine sert tepki

“ABD, Kıbrıs Türklerinin Türkiye’nin desteğiyle Maraş’ta attığı bu adımları provokatif, kabul edilemez ve çözüm müzakerelerinde yapıcı şekilde yer alma sözleriyle uyumsuz olarak değerlendiriyor. Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’ye bugün açıkladıkları kararı ve Ekim 2020’den bu yana attıkları tüm adımları geri almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.”

 

ABD: Kıbrıs’ta iki bağımsız devletli çözümü reddediyoruz, Biden S-400 yaptırımlarını sürdürmekte kararlı

ABD’nin Siyasi İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Türkiye’nin Kıbrıs ile ilgili son dönemde gündeme getirdiği iki bağımsız devletli çözümü kabul etmediklerini belirterek, Başkan Joe Biden’ın Rusya’dan S-400 füze savunma sisteminin satın alınmasıyla ilgili getirilen yaptırımları sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

 

 

22 Temmuz 2021

Taliban: Türkiye’nin Afganistan’a birliklerini sokmasına izin vermeyeceğiz

Taliban, Türkiye’nin Kabil Havaalanı’yla ilgili kararına karşı olduklarını belirterek “Türkiye’nin Afganistan’da kalmasına izin vermeyiz” açıklamasını yaptı.

Weimar İnsan Hakları ödülü Selahattin Demirtaş’a verildi

Weimar İnsan Hakları Ödülü’nün bu yıl, 2016’dan beri tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verildiği açıklandı.

 

Artvin ve Rize sele teslim

Rize ve Artvin’de etkili olan yağış sele yol açtı. Birçok köye ulaşım kapandı. Süleyman Soylu, Artvin Murgul’da bir kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

 

İzmir barosu: İktidarın ırkçı söylemleri ihlallere davetiye çıkarıyor

Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara ilişkin açıklama yapan İzmir Barosu Başkanlığı, siyasi iktidarın ırkçı söylemlerinin, ağır insan hakkı ihlallerine davetiye çıkardığını belirtti.

 

İran’ın İslami Uyanış Kurultayı’na Doğu Perinçek katıldı

İran, İslami Uyanış Kurultayı’nda Doğu Perinçek’i konuk etti. Perinçek, “Türk ordusu Amerika emperyalizmi ile savaşmaktadır” dedi.

Fahrettin Altun: ‘Ülke dışından fonlanan medyayla ilgili düzenlemelere ihtiyaç var’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD’deki bir vakfın Türkiye’de bazı medya kuruluşlarına fon sağladığı yolunda Odatv haber sitesinde yayınlanan bir haber üzerine açıklama yaparak, “iddiaları yakından takip ettiklerini söyledi.

“Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır” diyen Altun, “ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız” diye ekledi.

 

Turgay Yıldız: Eleştirel politik mizah videolarıyla bilinen oyuncu 56 yaşında hayatını kaybetti

 

Merkel’den dikkat çeken Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı, Avrupa Birliği ile yapılan  anlaşmanın parçası olarak çok sayıda Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yaptığı için Türkiye’ye övgüde bulundu. Ankara ile yakın ilişkiler kurmak istediğini ifade eden Merkel, “Türkiye’nin AB üyeliğini beklemediğini” söyledi. Merkel basın toplantısında, “Türkiye Suriyeli sığınmacılarla ilgilenmek konusunda sıra dışı bir iş yapıyor. Bu anlaşmanın devam etmesini istiyorum, insanlar için en iyisi bu” ifadelerini kullandı.

 

Boğaziçi akademisyenlerinden mükerrer oy davası

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri atanmış yönetiminin mükerrer oy kullanarak aldıkları kararlara ilişkin yürütmenin durdurulması talebiyle yeni bir dava açtı.

 

Yargıtay Başsavcılığı Ceylanpınar davasındaki beraat kararlarının bozulmasını istedi

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz 2015 tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Uçar’ın öldürülmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 9 sanıklı davada verilen beraat kararlarına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından itiraz geldi. Suruç Katliamı’ndan iki gün sonra işlenen cinayetlerle Kürt sorununa dair başlatılan “çözüm süreci” sonlanmış ve çatışma süreci yeniden başlamıştı. Cinayetlerle ilgili açılan davanın 1 Mart 2018 tarihinde görülen son duruşmasında tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının bozulması talebinde bulundu.

Günlük vaka sayısı 10 bine yaklaştı

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 pandemisine ilişkin günlük resmi verileri açıkladı. Verilere göre, son 24 saate 9 bin 586 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 52 kişi daha yaşamını yitirdi.

 

Altun Habertürk’ü ‘kınadı’, kanalın programcısından ‘aynı tonda’ yanıt geldi

“Habertürk, karalama, dezenformasyon ve yalan haberden bir türlü vazgeçmiyor” diye yazan Altun, halkın doğru haber alma hakkını, genel olarak medyanın itibarını garanti altına almak için çalışacaklarını ifade etti.

Meteoroloji uzmanı: Kuraklık konusunda olağanüstü hal ilan edilmeli

Türkiye’de son yapılan kuraklık ölçümleri, ‘olağanüstü kurak‘ bölgelerin ciddi düzeyde arttığını göstermişti. Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, Türkiye’nin hızla çöl iklimine doğru gittiğini söyledi ve ekledi: “Kuraklık konusunda muhakkak olağanüstü hal ilan edilmeli.”

 

AB’den Afgan mülteciler için mali yardım planı hazırlığı: “Türkiye ev sahipliği için rol oynayabilir

Afganistan’dan kaçan sığınmacıları Avrupa’dan uzak tutmak için Brüksel’in mali yardım paketi planladığı iddia edildi. Türkiye’nin de daha fazla Afgan’a ev sahipliği yapmak konusunda bir rol oynayabileceği öne sürüldü.

 

 

23 Temmuz 2021

 

Covid-19 salgını: Günlük vaka sayısı 11 bini geçti

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 11 bin 94 kişinin testi pozitif çıktı, 60 kişi vefat etti.

AFP: Erdoğan’ı kınayan metin BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi

Fransız haber ajansı AFP, BM Güvenlik Konseyi’nin Maraş’ın kısmen açılması ve Kıbrıs’ta iki devletli çözüm açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kınayan metni kabul ettiğini duyurdu.

 

Alman Gazeteciler Sendikası’ndan ’55 kişilik infaz listesi’ne tepki: Türk Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmalı

Alman Gazeteciler Sendikası, Türkiyeli muhalifleri hedef alan 55 kişilik infaz listesi bulunduğunu belirterek Alman hükümetinden harekete geçmesini istedi.

 

Altun’dan sonra RTÜK de devrede: Medyaya ‘dışarıdan dizayn’ suçlaması

‘Fon’ haberleri ve ‘medyaya düzenleme’ işaretinin ardından RTÜK de “Türkiye’yi dışarıdan dizayn etme çabasında olanların kullandığı en önemli argümanların başında medya gelmektedir” açıklaması yaptı.

23 basın kuruluşundan ortak bildiri: Bağımsız medya düşmanlaştırılıyor

Hükümet tarafından gündeme getirilen ‘medya düzenlemesi’ ile ilgili bildiri yayınlayan 23 basın kuruluşu, “Atılan adımların bağımsız medyayı düşmanlaştırmak için atıldığı barizdir” dedi.

 

Yeni Şafak, ırkçı saldırıları kınayan baroları hedef gösterdi

Konya’da Kürt bir aileye yapılan ırkçı saldırıyı kınayan 15 baro, Yeni Şafak gazetesi tarafından hedef gösterildi. Baro başkanları ve siyasetçiler, gazetenin haberine tepki gösterdi.

İletişim Başkanlığı, Fatih Altaylı’nın Erdoğan yazısı için Habertürk’ten kurumsal özür istedi

Fatih Altaylı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video mesajına dair yazısı nedeniyle patlak veren İletişim Başkanlığı-Habertürk gerilimi sürüyor. İletişim Başkanlığı, Habertürk’ten ‘kurumsal özür’ istedi.

Bingöl’de kuraklık: Ekolojik kırımla karşı karşıyayız

Bingöl’de su kaynakları, akarsu ve göllerin seviyesinde düşüş gözlenirken, köylerde de susuzluk yaşanıyor. Genç ilçesinde ise toplu balık ölümleri başlamış durumda.

Taliban, Afganistan’ın yüzde 90’ını kontrol ettiklerini öne sürdü, Savunma Bakanlığı yalanladı

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Perşembe günü Rus devlet haber ajansı RIA Novosti’ye verdiği röportajda “Afganistan’ın Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran’la olan sınırlarıyla birlikte yüzde 90’lık bölümü bizim kontrolümüz altında” iddiasında bulundu. Afganistan Savunma Bakanlığı ise bu iddiayı yalanladı. İddia, bağımsız kaynaklar tarafından da teyit edilemiyor.

Eriyen buzullardan 15 bin yıllık virüsler çıkıyor

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bir ekip, Çin’deki bir buzulun buzunda daha önce hiç görülmemiş bir virüs koleksiyonu keşfetti.

 

Erdoğan’a iki kötü haber birden! ORC’nin son anketi ortaya koydu

ORC’nin yayımladığı araştırma sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa AKP’nin oy oranı yüzde 33 seviyesinde kalırken AKP’nin ortağı MHP ise yüzde 10 barajını geçemiyor.

Temmuz ayında gıda fiyatlarında art arda zam

Araştırmaya göre, gıda fiyatlarında temmuzda yüzde 4,2 ile hızlanarak devam eden artış, nüfusun büyük bir bölümünün enflasyon karşısında korumasız olduğu işgücünün yüzde 30’una yakınını oluşturan 9,7 milyona yakın yurttaşın atıl durumda olduğunu ortaya koydu. Türkiye’de açlık ve yoksulluk riskini önemli ölçüde artırdığı vurgulanan araştırmada, maaş, ücret ve aylık alanların da gıda karşısındaki satın alma gücü aydan aya azaldığı belirtildi.

 

24 Temmuz 2021

 

Salgında son durum: 12 bin 381 yeni vaka, 58 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte 12 bin 381 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 58 kişi vefat etti.

 

Afganistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Afgan hükümeti artan şiddet nedeniyle ülkenin geniş kesimlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. ABD ise Afgan mülteciler için 100 milyon dolarlık fon oluşturdu.

Can Öz’den ‘Kürdistan’ sansürü açıklaması: Olur mu öyle saçmalık, hemen toplatıp düzeltiyoruz

Salman Rushdie’nin ‘Floransa Büyücüsü’ romanında ‘Kürdistan’ kelimesinin sansürlendiği ortaya çıktı. Can Yayınları sahibi Can Öz, kitabın toplatılacağını ve düzeltileceğini söyledi.

İsrail askerleri, ‘taş atan’ Filistinli genci öldürdü

İşgal altındaki Batı Şeria’da yasadışı yerleşimciler ile Filistinliler arasındaki gerilim tırmanıyor. İsrail askerleri dünkü protestolarda 17 yaşındaki Muhammad Munir al Tamimi’yi öldürdü.

 

‘İslamcı bölücülükle mücadele’ yasası Fransız Meclisi’nden geçti

Fransız Meclisi, ‘Cumhuriyet İlkelerine Saygıyı Güçlendiren Yasa Tasarısı’nı kabul etti. İslamcı bölücülükle mücadeleyi esas alan yasa, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

 

İbrahim Kahveci yazdı: Osmangazi Köprüsü’ne nasıl 13 milyar dolar Hazine garantisi verildi?

Osmangazi Köprüsü’nün yapım maliyeti ve verilen garanti ücretini gündeme getiren İbrahim Kahveci, “Türk Halkı bu paraları nasıl ödeyecek?” diye sordu.

 

Ayasofya: Dışişleri Bakanlığı, UNESCO’nun rapor talebine ‘Yapılar Türkiye’nin mülküdür’ diyerek ret yanıtını verdi

Dışişleri Bakanlığı, Ayasofya ve Kariye Camilerine ilişkin Türkiye’den rapor isteyen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi’ne ret yanıtı verdi. Bakanlık, komitenin talebinin “taraflı ve siyasi saiklerle kaleme alındığını” savundu.

 

Afgan aileler: “Çocuklarımız eğitim alsın diye Türkiye’ye kaçtık”

Göçmenlerin büyük bir bölümünü genç erkekler oluşturuyor.

BBC Türkçe, Van’ın İpekyolu ilçesinde, şehir merkezine uzak olmayan bir noktada, düzensiz göçmen olarak Afganistan’dan gelen iki çocuklu aileyle karşılaştı.

Aile üyeleri, ülkelerinden ayrılmalarının en büyük nedeninin yaşadıkları Kunduz ve Feryab kentlerindeki savaş olduğunu, çocuklarına iyi, güvenli ve eğitim alabilecekleri bir gelecek kurmak istediklerini söylüyor.

Yekta Saraç, Melih Bulu ve Naci İnci hakkında suç duyurusu

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, üniversite yönetimine atanan kayyım, yardımcıları ve YÖK Başkanı Saraç hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

ABD’den Dedeağaç’a yüzlerce tank ve zırhlı araç sevkiyatı

ABD Dedeağaç üssüne 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevkiyatı yaptı. ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi (DVIDS), sevkiyatla ilgili fotoğrafları, “Dedeağaç’ın stratejik olarak konumlandırılmış limanı, ABD Ordusu kuvvetleri için kritik derecede önemli bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi” mesajıyla paylaştı.

 

Bir ilk: Banka devi JP Morgan’dan kripto para fonları kararı

JP Morgan, bireysel varlık yönetim müşterilerine beş farklı kripto para fonuna yatırım yapma imkanı sunmaya başladı. Diğer önde gelen bankaların aksine JPMorgan, erişimi yalnızca ultra varlıklı müşterilerle sınırlandırmayacak.

 

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Yekta Saraç, Melih Bulu ve Naci İnci hakkında suç duyurusu

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, üniversite yönetimine atanan Prof. Dr. Melih Bulu, yardımcısı ve Bulu’nun görevden alınmasını ardından vekaleten rektörlüğe atanan Prof. Naci İnci ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

MSB: Fırat Kalkanı Bölgesi’nde askeri araca saldırı düzenlendi, iki asker şehit

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’de Fırat Kalkanı Bölgesi’nde ‘kirpi’ aracına düzenlenen saldırıda iki askerin vefat ettiğini, iki askerin de yaralandığını duyurdu.

 

Diyanet’e 13 milyarlık bütçe yetmedi! 

Bütçesi katlanarak artan Diyanet, ödeneğinin artmasını talep etti. Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin halka tam olarak ulaşamadığını öne sürerek bu konuda yeni önlemler alınmasını istedi. Özellikle büyük kentlerdeki site tarzı yapıların etrafında Kuran kursu açılması gerektiği savunuldu.

 

25 Temmuz 2021

 

İç Politika

 

Vaka sayısındaki tırmanış sürüyor: 14 bin 230 yeni vaka, 55 ölüm

Korona virüsü salgınında vaka sayısındaki hızlı yükseliş sürüyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saate 14 bin 230 kişinin testi pozitif çıktı, 55 kişi vefat etti.

 

’23 milyon kişi aşı olmadı, üçüncü doza gelmeyenlerin sayısı 9 milyon’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yaklaşık 23 milyon kişinin aşı olmadığını ve çift doz aşı olup üçüncü doz aşıya gelmeyenlerin sayısının 9 milyona yakın” dedi.

 

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Turan: Vakalarda piki yaşıyoruz fakat aşılamada dipteyiz

Günlük vaka sayısının 500’e ulaştığı Diyarbakır’da, salgın yayılmaya devam ediyor. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, tek çıkış yolunun aşı olduğunu belirterek halkı aşı olmaya çağırdı.

 

Dr. Altındiş: Türkiye 4. zirvenin yükselişi içinde

Harvard Üniversitesi’nden Doçent Emrah Altındiş, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Türkiye’nin 4. zirvenin yükselişi içinde olduğunu” söylerken, kısıtlamaların erken kalktığını belirtti.

 

Batman Belediyesi eski başkanı tahliye oldu

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nden (DTP) Batman Belediyesi Başkanı seçilen Hüseyin Kalkan, Los Angeles Times Gazetesi ile Roj Tv’de yaptığı açıklamada “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle aldığı cezanın bitmesinin ardından tahliye oldu.

 

Çiftçiler elektrik kesintilerine karşı TEİAŞ’ı bastı

Siverek’teki çiftçiler elektrik kesintilerine karşı TEİAŞ trafo merkezini bastı.

 

Şenyaşar ailesi 139 gündür ‘adalet’ bekliyor

Şenyaşar ailesi, adalet nöbetlerinin 139’uncu gününde: Bir milletvekili ailesi hastanede bir katliam yapıyor. Cesaretli bir savcı çıkıp hesap soramıyor

 

48 barodan, baroları hedef gösteren Yeni Şafak’a tepki

48 il barosu, ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama yapan baroları hedef gösteren Yeni Şafak gazetesini kınadı, açıklama yapan baroların yanında olduklarını duyurdu.

 

 Marmara’da müsilaj bitmedi: Kırmızı mercanların büyük kısmı öldü, kalanlar can çekişiyor

Marmara’da yüzeyden temizlenen müsilaj, deniz dibinde devam ediyor. Prof. Mustafa Sarı yaptığı dalıştan fotoğraf yayınladı: “Kırmızı mercanların büyük kısmı öldü. Kalanlar can çekişiyor….”

 

Dış politika

 

Irak’ta insan hakları savunucusu Ali Kerim öldürüldü

Yerel medyada çıkan haberlere göre, güvenlik güçleri, ülkenin güneyindeki Basra vilayetinde ikamet eden Kerim’in cesedini, dün gece saatlerinde (24 Temmuz 2021) Zubeyr ilçesi yakınlarında yer alan bir yol kenarında buldu. Kerim’in cesedinde kurşun izlerinin tespit edildiği belirtildi.

 

26 Temmuz 2021

 

İç Politika

 

Covid-19 salgını: Yeni vaka sayısı 17 bin sınırında

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 16 bin 809 kişinin testi pozitif çıktı, 63 kişi vefat etti.

 

Prof. Dr. Ceyhan: Birkaç defa artış dalgaları göreceğiz

Prof. Mehmet Ceyhan, korona salgınında vaka sayılarının artışını değerlendirdi. Ceyhan, “Unutmayalım ki hiç aşı yapmasanız da, önlem almasanız da bu salgın dalgalar şeklinde devam ediyor” dedi.

 

Veliler ‘Yüz yüze eğitim başlasın’ kampanyası başlattı

Öğrenci Veli Derneği (Veli Der), yüz yüze eğitimin 6 Eylül’de başlatılması için kampanya başlattı. Veli-Der Başkanı Ömer Yılmaz, “Bir günü dahi kaybetmeye tahammülümüz kalmadı” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Şu andaki bakışımız okulların 6 Eylül’de açılmasıyla ilgili

Pandemi nedeniyle okullarda yüz yüze yapılıp yapılamayacağı merak konusu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bizim şu andaki bakış açımız, tamamen okulların 6 Eylül’de açılmasıyla ilgili” dedi.

 

‘Kafe, bar ve lokantalara girişte 2 doz aşı şartı olsun’

TURYİD, 1 EYlül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğünlere girişte 2 doz aşı şartı aranmasıni istedi.

 

Boğaziçi akademisyenleri oturma eylemine başladı

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, atanmış rektör vekili Naci İnci’nin 16 Temmuz’da “görevine son verdiği” akademisyen ve belgesel sinemacı Can Candan’ın işe iadesini talep etti.

 

Boğaziçili akademisyenler rektör adaylık sisteminde uzlaştı

Boğaziçili Akademisyenler, rektör adaylık sistemi üzerinde uzlaştıklarını duyurdu. Akademisyenler arasında destek oylaması yapılacak ve üçte birden fazla karşı oy alan adaylar desteklenmeyecek. Dışarıdan adaylar oylamaya dahil edilmeyecek.

 

AK Partili Ayvatoğlu’nun kanından ‘pudra şekeri’ değil kokain çıktı

Lüks araçta uyuşturucu madde kullanırken görüntülenen AK Partili Kürşat Ayvatoğlu’nun kanında uyuşturucu madde tespit edildi. Ayvatoğlu, “Kokain değil pudra şekeriydi” demişti.

 

Hasip Kaplan: Alman polisi suikast uyarısı yaptı

Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan, Alman polisinin kendisini arayarak “Suikast listesinde adınız var” uyarısı yaptığını duyurdu.

 

Yargıtay Demirtaş’ın Kobanê konuşması suç teşkil etmiyor dedi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestolarına dair yaptığı konuşmanın suç teşkil etmediği yönünde değerlendirmelerde bulunduğu kararını onadı

 

Açlık grevi eylemi 242’nci günde devam ediyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemi 242’nci gününde devam ederken, Öcalan’ın avukatları, müvekkilleriyle görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir kez daha başvurdu

 

Yeni sosyal medya yasası: Hapis cezası önerisi

AKP, sosyal medya ile ilgili Meclis’te Ekim ayında düzenleme yapmayı planlıyor. Önergeye göre, sosya medya paylaşımlarına hapis cezası gelebilir

 

Türkiye kadın voleybol takımına destek Şenocak’a tepki

İhsan Şenocak, “İslamın kızı! Sen oyun alanlarının değil, imanın, iffetin, ahlakın, hayanın, edebin sultanısın” paylaşımı yaptı, tepki yağdı.

 

Karadeniz’i vuran sel: Temel problem doğanın rant aracı olarak kullanılmasıdır

Rize ve Artvin’i vuran sel felaketine Hidroelektrik Santralleri (HES), maden ve taş ocaklarının sebep olduğu kaydediliyor. CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Karadeniz’in AKP projeleriyle tahrip edildiğine dikkati çekti

 

Ekonomi

 

Moody’s Raporu: Türkiye’de risk büyüyor

Moody’s, gelişen ülke bankalarının varlık risklerine ilişkin rapor yayımladı. Rapora göre yavaşlayan kredi büyümesi ile artan yeniden yapılandırmaların Türkiye’deki hesaplamaları etkilemesi bekleniyor

 

Memurun zam talebi: 600 TL seyyanen zam, 2022’de yüzde 21

Memur ve diğer kamu görevlileri için sendikaların istediği zam açıklandı. Sendikalar kamu görevlileri için 600 TL seyyanen zam, 2022 için yüzde 21, 2023 için ise yüzde 17 zam istedi.

 

Ağbaba: 2021’in ilk altı ayında 47 bin 572 esnaf iflas etti

CHP’li Ağbaba, Haziran’da iflas eden esnaf sayısının bir önceki aya göre yüzde 94’lük artışla toplam 7 bin 568’e ulaştığını, kapanan şirket sayısının ise yüzde 116 artışla bin 226’ya çıktığını aktardı. 2021’in ilk altı ayında iflas eden esnaf sayısı 47 bin 572.

 

“2021’in ilk yarısında en az 1155 işçi yaşamını yitirdi”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2021’in ilk yarısında yaşamını yitiren 1155 işçinin yaşamını yitirdiğini aktardı. Gürer, işçilerin yüzde 34’ünün COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

 

Bolu Belediyesi’nden mültecilerin su faturasına 10 kat zam

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. ‘İş yeri ruhsatı vermiyorum’ diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik” dedi.

 

Dış Politika

 

Dışişleri’nden Kurz’a: Türkiye AB’nin sınır muhafızı olmayacak

Avusturya Başbakanı Kurz’un Türkiye’yi Afgan sığınmacılar için “daha doğru yer” olarak göstermesine Dışişleri tepki gösterdi. Açıklamada “Türkiye Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı olmayacak” denildi.

 

MSB: Kuzey Irak Hakurk’ta bir asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak Hakurk’taki Pençe Harekatı bölgesinde taciz ateşi sonucu bir askerin vefat ettiğini açıkladı.

 

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said, Başbakanı görevden aldı

Tunus Cumhurbaşkanı Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını bildirdi.

 

Tunus: Meclisin askıya alındığı ülkede neler oluyor?

Arap Baharı’nın başlangıç noktası Tunus’taki ekonomik kriz ve sağlık krizi ani bir hükümet krizine evrildi.

 

Afganistan: Taliban güçleniyor, ölümler artıyor

BM raporu, Taliban’ın güçlenmesiyle Afganistan’da ölüm ve yaralanmalarda “akut artış” olduğunu ortaya koyuyor. Avusturya Başbakanı Kurz ise Afganistan mültecilerinin “Türkiye gibi ülkelere gitmesi gerektiğini” söyledi.

 

Fransa’da Covid yasası: Neden karşı çıkıldı?

Ülkede haftalardır protesto edilen koronavirüsle mücadele yasa tasarısı mecliste kabul edildi. Yasa neler getiriyor?

 

27 Temmuz 2021

 

İç politika

 

Son 24 saatte 19 bin 761vaka, 51 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 246 bin 648 test yapıldığını, 19 bin 761 kişiye COVID-19 tanısı konduğun, 51 kişinin COVID-19 nedeniyle öldüğünü ve 1 milyon 214 bin 958 doz aşı uygulandığını açıkladı.

 

Tarihi geçmiş COVID-19 ilacı kullanılıyor iddiasına yalanlama

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla COVID-19 hastalarına verildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

 

AB’de yetişkinlerin yüzde 70’i 1 doz aşılandı

AB Komisyonu Başkanı Leyen, Temmuz ayı için koydukları yetişkinlerin yüzde 70’inin en az bir doz aşı olması hedefine ulaştıklarını ve yetişkinlerin yüzde 57’sinin de iki doz aşılandığını belirtti.

 

Manisa Tabip Odası Başkanı Duran: 50’den fazla hekim istifa dilekçesi verdi

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, sağlık sektöründeki istifa yasağının 1 Temmuz’da kalkmasının ardından Manisa genelinde 50’den fazla hekimin istifa dilekçesi verdiğini söyledi.

 

Eğlence sektörü: Aşı, kapalı mekan etkinliklerinde zorunlu olsun

TESDER, eğlence sektörünün temsilcisi olarak, yaklaşan sonbahar ve kış mevsimi için ciddi endişeleri olduğunu dile getirdi.

 

Araştırma: Sinovac’ın etkisi 6 ay sürüyor

Çinli araştırmacılar tarafından gerçekleştiren yeni araştırma Sinovac aşısının ikinci dozdan altı ay sonra etkisini kaybettiğini ortaya koydu. Araştırmacılara göre bu durum üçüncü dozda değişebilir.

 

Boğaziçili akademisyenler Basın Özgürlüğü Ödülü’nü Can Candan’a ithaf etti

TGC’nin 2021 Basın Özgürlüğü Ödülü’nü kurum dalında TTB ile paylaşan Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri, ödülü, görevine son verilen Boğaziçi akademisyeni Can Candan’a ithaf etti.

 

Can Candan: Mücadeleden vazgeçmemiz mümkün değil

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektör vekili Naci İnci’nin “görevine son verdiği” akademisyen ve belgesel sinemacı Can Candan, yedi aydır devam eden “akademik özerklik” mücadelelerini anlatıyor.

 

Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın ırkçı açıklamalarına suç duyurusu

Bolu Belediye Başkanı Özcan hakkında, mültecilere yönelik ırkçı açıklama ve uygulamaları nedeniyle, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “görevi kötüye kullanma”dan suç duyurusunda bulunuldu.

 

Diyarbakır Barosu’ndan Yeni Şafak hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama yapan 15 baroyu hedef gösteren Yeni Şafak Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Van Valisi: İran sınırının tamamına duvar örülecek

Van Valisi Bilmez, 295 kilometrelik Türkiye-İran sınır hattının tamamına duvar örüleceğini açıkladı. Bilmez ayrıca, yıl sonuna kadar 160 kilometre hendek kazılacağını ve sınırda görev yapacak 500 korucu alınacağını duyurdu.

 

Ekonomi

 

 

Bakan “rekor kırıldı” dedi ancak 9 günlük tatilde dahi geçiş garantileri dolmadı

Bakan Adil Karaismailoğlu, temmuz ayında otoyollardan geçen araç sayısına dair bilgi verdi. Bakan her ne kadar “geçiş rekoru kırıldı” dese de bayramda bile garantiyi dolduramayan yollar oldu.

 

Urfa’da elektrik kesintilerine ve faturalara isyan eden çiftçiler AKP binasına gitti

 

Borç yapılandırmaya başvuran milyonlarca kişi yapılandırılan borcu ödeyemedi

Ödenemeyen borç için yapılandırmaya başvuran milyonlarca yurttaş, taksitlendirdiği borçları da ödeyemedi. 1,8 milyon kişi, zamanında ödeme yapmadığı için kanundan yararlanma hakkını kaybetti.

 

 

Dış Politika

 

ABD-Irak anlaştı: “Savaş misyonu” sonlanıyor

ABD liderliğindeki koalisyon Saddam Hüseyin’in elinde kitle imha silahları olduğu gerekçesiyle 2003 Mart’ında Irak’ı işgal etmişti.

 

Almanya infaz listelerinin varlığını doğruladı

Federal hükümet, Evrim Sommer’in soru önergesine verdiği yanıtta Almanya’da bulunan Türkiyeli gazetecilere yönelik infaz listelerinin varlığını teyit etti.

Başbakan, yeni biri atanırsa görevi teslim edeceğini açıkladı

Tunus’un görevden alınan Başbakanı Hişam el-Meşişi, Cumhurbaşkanı Said’in atayacağı yeni bir başbakana görevi teslim edeceğini açıkladı. Ülkede 1 ay sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

“Pençe” harekatında bir asker hayatını kaybetti

Milli Savunma Bakanlığı, “Pençe Harekâtı” kapsamında bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

 

28 Temmuz 2021

 

İç Politika

 

Covid-19 salgını: 22 bin 291 yeni vaka, 76 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 22 bin 291 kişinin testi pozitif çıktı, 76 kişi vefat etti.

 

Prof. Dr. Orhan Yıldız: Yerli aşımız Sinovac’tan çok daha etkili

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Orhan Yıldız, Faz-3 çalışması süren yerli Turkovac aşısıyla ilgili “Sinovac’tan çok daha etkili olduğunu gördük. Çok daha yüksek antikor düzeyine sahip” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okulları açmak noktasında çok kararlıyız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların yüz yüze eğitime açılması noktasında kararlı olduklarını bildirdi. Selçuk, aşı yaşının düşürülmesinin bilim kurulunun da gündeminde olduğunu söyledi.

 

Aktif vakaların yüzde 87’si aşısı tamamlanmayanlar

Sağlık Bakanı Koca, son iki haftada vaka sayılarında çok hızlı yükseliş yaşandığını ve aktif COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 87’sinin aşısı tamamlanmamış kişiler olduğunu belirterek, kayıpları önlemek için aşı olmanın şart olduğunu vurguladı.

 

Sancar: Kim ne derse desin bakmayın, mutlaka aşı olun

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Ağrı’da yaptığı konuşmada bölge insanına aşı olmaları yönünde çağrı yaptı. “HDP olarak halkla yürüyeceğiz, halkın istediği kararları vereceğiz” diyen Sancar, Kurdî ittifakı en geniş noktaya taşıyacaklarını söyledi.

 

Boğaziçi Dayanışması’ndan akademisyenlere seçim mesajı:“Güvenoyu yerine, demokratik üniversite ve kayyumsuz ülke kampanyası”

Boğaziçi Dayanışması, güvenoyu sistemine dayanarak Rektör adayı belirleme sürecine ilişkin akademisyenlere yazdıkları mektupta güvenoyu sisteminin siyasetsizliği beslediğini söyledi. Mektupta “Boğaziçi Dayanışması olarak sizi güvenoyu sisteminden vazgeçmeye ve tek bir aday ya da yönetim kadrosu etrafında talep/ilkeleri ön plana çıkaran aktif, tüm bileşenlerin ortak katıldığı bir kampanya örmeye davet ediyoruz” denildi

 

Melih Bulu’nun yardımcısı Kumbaroğlu adaylığını açıkladı

Görevden alınan Melih Bulu’nun yardımcılığı görevini kabul eden Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne adaylığını açıkladı. Adaylığını açıklayanların sayısı 12 oldu.

 

Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 206’ncı günde

Boğaziçi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 206’ncı güne girdi.

 

Manavgat’ta felaket: Alevler dört bir yanı sardı

Manavgat’ta öğlen saatlerinde başlayan yangın geç saatlere kadar kontrol altına alınamadı. Muhittin Böcek “Antalya’da bugüne kadar bu büyüklükte yangın görmedik” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’dan mülteci açıklaması: O demiş, bu söylenmiş önemli değil, 2 yılda çözeceğim

CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP’li Özcan’ın mültecilere yönelik ırkçı sözlerinin ardından açıklama yaptı: “Ne mültecilerin sömürülmesine ne de ülkemizin mülteci hapishanesine dönüştürülmesine razıyım.”

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a soruşturma

Yabancı uyruklu kişilerin su faturalarına ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapılacağını açıklayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” suçlarından soruşturma başlatıldı.

 

Manavgat’ta dört ayrı yerde yangın

Kavaklı, Sarılar, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki ormanlık alanda çıkan yangın, kısa sürede yayıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de bugüne kadar böyle bir yangın görmediğini dile getirirken Manavgat Kaymakamı ise “Yangın, turizm bölgesine uzak bir bölgede” dedi.

 

Artı Gerçek, Artı TV’den ayrıldı

Artı TV İcra Kurulu, 2017’de yayın hayatına başlayan Artı Gerçek haber sitesiyle yollarını ayırdığını duyurdu.

 

Muğla Barosu İkizköylülerin davasına müdahil olacak

İkizköy’de ağaç kesimine karşı orman nöbeti tutan köylüleri ziyaret eden Muğla Barosu avukatları, köylülerin açtığı iptal davasına müdahil olacaklarını açıkladı.

 

Orhanlı’da köylüler JES şirketinin toplantısını iptal ettirdi

Seferihisar’a bağlı Orhanlı’da yapılmak istenen jeotermal santral projesine karşı bir araya gelen köylüler, şirketin yapmak istediği Halkın Katılım Toplantısını iptal ettirdi.

 

Ekonomi

 

Mahkeme Yurtiçi Kargo işçilerinin işe iadesine karar verdi

Sendikalı oldukları için Yurtiçi Kargo’da işten çıkarılan işçilerin açtığı davalarda mahkeme işe iade ve tazminat ödenmesine hükmetti.

 

Açlık sınırı 2 bin 903, asgari ücret 2 bin 825 TL

Türk-İş’in araştırmasına göre Temmuz’da açlık sınırı 2 bin 903, yoksulluk sınırı da 9 bin 457 TL oldu.

 

Fed politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı

Fed, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

 

Dış Politika

 

HRW: İsrail, Gazze’de aileleri yok etti

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarının Uluslararası Ceza Mahkemesince soruşturulması gerektiğini açıklayan HRW, savaş hukukunun ihlal edildiğini ifade etti.

 

AB’den Kapalı Maraş uyarısı, Türkiye’den tepki

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Kapalı Maraş konusunda uyarı geldi. Birlik, Maraş’ın yeniden açılması halinde “AB çıkarlarını savunmak için ellerindeki araçların kullanılacağı” mesajını verdi.

 

“Pençe” harekatında iki asker hayatını kaybetti

Irak’ta “Pençe Harekatı” bölgesinde çıkan çatışmada 2 asker yaşamını yitirdi, yaralanan bir asker ise hastaneye sevk edildi.

 

29 Temmuz 2021

 

Son 24 saatte 22 bin 161 vaka, 60 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 261 bin 198 test yapıldığını, 22 bin 161 kişiye COVID-19 tanısı konduğun, 60 kişinin COVID-19 nedeniyle öldüğünü ve 1 milyon 336 bin 724 doz aşı uygulandığını açıkladı.

 

Bakan Koca: Aydın ve Eskişehir mavi, Aksaray turuncu kategoriye geçti

Sağlık Bakanı Koca en az 1 doz aşılanma oranında yüzde 75’in üzerine çıkan Aydın ve Eskişehir’in mavi, Aksaray’ın ise turuncu kategoriye geçtiğni açıkladı.

 

İstanbul anketi: Aşısızların yüzde 41,5’i aşı olmak istemiyor

İstanbul Planlama Ajansı’nın raporuna göre, henüz aşı olmayan katılımcıların yüzde 41,5’i aşı olmak istemiyor. Katılımcıların yüzde 62,7’si Kanal İstanbul’un israf olduğunu söyledi.

 

Birinci doz aşıda yüzde 65’i geçen İstanbul’un aşı tablosunda rengi sarıya döndü

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, birinci doz Kovid-19 aşısında yüzde 65’i geçen kentin aşı tablosunda renginin sarıya döndüğünü açıkladı.

 

“Okullar açılmalı, her hafta PCR testi yapılmalı”

Türk TORAKS Derneği vaka sayılarında görülen artışta Delta varyantının etkili olduğunu söyleyerek, okulların açılmasının tehlikeye girmemesi için alınması gereken önlemleri sıraladı.

 

Diyarbakır’da günlük vaka sayısı yüzlerden binlere çıktı

Diyarbakır’da günlük vakalar artıyor. Kentteki durumu değerlendiren SES Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Şiyar Güldiken, “Temel neden aşılama oranındaki düşüklük. Aşı olursak yüzde 90 korunabiliriz” dedi.

 

Manavgat’ta sorumlu iktidar!

Manavgat’ta henüz bilinmeyen bir nedenle 4 noktadan başladığı iddia edilen orman yangını 15 km’lik bir alana genişlerken 3 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Külliye müjdesi vermek için Kıbrıs’a 11 uçakla giden iktidar ise Manavgat’a ancak gecikmeli olarak 2 uçak gönderebildi

 

Manavgat yangını: Alevlerin boyu 7-8 metreye çıkmıştı

Manavgat yangınından en çok etkilenen Kalemler Mahallesi’nde canını zor kurtaran Sercan Bayat, o anları, “Bir anda alevlerin içerisinde kaldık. Alevlerin boyu 7-8 metreye çıkmıştı” diye anlattı.

 

Antalya’da yeni yangınlar: Bir mahalle boşaltıldı

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde çıkan orman yangını nedeniyle bir mahalle boşaltıldı. Alanya’da çıkan yangın ise kısmen kontrol altına alındı.

 

Marmaris’te orman yangını

Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi’nde orman yangını çıktı. Ekiplerin müdahalesi sürüyor. Başsavcılık, yangın ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

 

2 günde 53 orman yangını: 4 kişi öldü, 2 kişi kayıp

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2 günde 53 orman yangını çıktığını bunlardan 36’sının kontrol altına alındığını açıkladı. Manavgat ve Akseki’de 3, Marmaris’te 1 kişi yangınlarda hayatını kaybetti. Mersin’de ise iki çoban kayıp.

 

21 ilde çıkan 63 yangının 43’ü kontrol altına alındı

Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla ve Kayseri olmak üzere 6 ilde 20 noktada yangınlara müdahale henüz sürüyor.

 

Fahrettin Altun: Yangınların ortaya çıkış sebebi üzerine soruşturmalar başlatıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, iki gündür devam eden orman yangınlarıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

 

Soylu’dan CHP’li Özkoç’a: Yangınlarda sabotaj olduğuna dair bilgiye henüz ulaşılmadı

CHP’li Engin Özkoç, Bakan Süleyman Soylu’yla görüştü. Soylu, orman yangınlarının bir sabotaj sonucu çıktığına dair bir bilgiye henüz ulaşılmadığı bilgisini paylaştı.

 

Akseki’deki orman yangınında 1 kişi hayatını kaybetti

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangın kontrol altına alınırken, Akseki ilçesindeki yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Akseki’de dumandan etkilenen 82 yaşında bir vatandaş hayatını kaybetti.

 

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya istifa etti: Alev Coşkun ‘sendikayı bırakın’ dedi

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un toplu sözleşme öncesi editörlerin sendikadan istifa etmesini istediğini belirterek istİfa etti.

 

Yeni Akit sekiz yıl sonra ‘Kabataş yalanı’nı kabul etti!

Yeni Akit gazetesi, başörtüsünü çıkaran Karar gazetesi yazarı Elif Çakır’ı eleştirdiği haberinde ‘Kabataş Yalanı’nı 8 yıl sonra kabul etti. Akit, ‘Kabataş yalanı’nın provokasyon olduğunu belirtti.

 

Çocuğunu “istismar eden” baba, adli kontrolle serbest

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, “Adli Tıp Raporu’nda istismar bulgusu yer almasına rağmen istismar davasında baba adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Deliller toplanmadan gerçekleşen bu durumun hukukla alakası yok” dedi.

 

Danıştay’dan Kirazlıyayla kararı: Mahkeme kararı iptal

Danıştay, Kirazlıyayla’da Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’yle ilgili bilirkişi raporuna rağmen ÇED raporu iptali istemini reddeden mahkemenin kararını bozdu.

 

CEİD 16 alanda cinsiyet eşitsizliği raporunu yayınladı

Rapor, Türkiye’de cinsiyet eşitliği alanında gelişmelere kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyor.

 

Ankara Elmadağ’da ırkçı saldırıya uğrayan aile taşınmak zorunda kaldı

Ankara’nın Elmadağ ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesi’nde Kürt bir aile komşularının ırkçı saldırısı sonucu mahalleden taşınmak zorunda kaldı.

 

Ekonomi

 

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği verilen kişi sayısı 8 milyon

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işsizlik ödeneği kapsamında 8 milyon kişiye 57 milyar lira ödendiğini duyurdu.

 

Mevsimlik tarım işçileri baraka ve çadırlarda kalıp, sigortasız çalıştırılıyorlar

Bölge illerinden İzmir’e gelen mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları sorunlara ilişkin bir rapor hazılandı. Sigortasız çalıştırılanlar arasında 10 yaşından büyük çocuklar da var.

 

Konaklama, yeme-içme, ulaşım ve diğer hizmetlerde KDV’de indirim süresi 2 ay uzatıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, salgından olumsuz etkilenen konaklama, yeme-içme, ulaşım, işyeri kiralama ve diğer hizmetlerde KDV oran indirimlerinin süresinin 2 ay daha uzatıldığını açıkladı.

 

Merkez Bankası, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltti

Merkez Bankası, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,1’e 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7,8’e yükseltti.

 

Dış Politika

 

KDP’den Xelîfan bölgesinde HPG’ye saldırı

TSK’nin Metîna, Zap ve Avaşîn bölgelerine yönelik 23 Nisan’da başlattığı operasyon 100 günü geride bırakırken KDP’nin de HPG güçlerine operasyon yaptığı açıklandı. KDP’ye çağrı yapan HPG “ilgili tüm siyasi çevreleri ulusal görevleri açısından sorumluluğa davet ediyoruz” dedi. KDP’ye bağlı güçlerin 26 Temmuz Pazartesi günü bir grup HPG’liyi kuşattığı kaydediliyor.

 

Kızılyürek: Kıbrıs’ta iki devletli çözüm mümkün değil

Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Milletvekili Niyazi Kızılyürek Kıbrıs’ta kısa vadede çözüm yolunun tıkandığını söylerken, Türkiye’nin Kıbrıs’ın iç işlerine müdahil olmasını eleştirdi.

 

 

30 Temmuz 2021

 

Türkiye’de koronavirüs | Son 24 saatte 22 bin 83 yeni vaka, 69 can kaybı

Türkiye’de son 24 saatte 256 bin 460 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 83 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi hayatını kaybetti.

 

Meslek örgütlerinden salgından çıkış için 7 öneri

TTB, DİSK, KESK ve TMMOB yaptıkları ortak açıklamada, bilimsel bilgi değil politik tercihleriyle hareket eden iktidarın her COVID-19 hastasında ve bu hastalığa bağlı ölümlerde sorumluluğu olduğunu belirterek salgından çıkış için 7 öneride bulundu.

 

Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar, YÖK Başkanlığı’na getirildi; Yekta Saraç, Erdoğan’ın başdanışmanı oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç görev süresinin dolmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olurken, YÖK Başkanlığı’na, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar getirildi.

 

Yeni YÖK Başkanı Özvar: Akademik performans odaklı bir yönetim olacağız

Yeni YÖK Başkanı Erol Özvar, yaptığı ilk açıklamada “Eğitim-öğretimde kalitenin artırılması, araştırma geliştirme faaliyetlerinin en yüksek düzeye çıkması için YÖK olarak üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

 

Bakan Pakdemirli: Envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok

“Envantere de uçak alımı ile ilgili sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile çalışmalara başladık”

 

Son üç günde 24 ilde 81 yangın: 11’i devam ediyor

24 ilde çıkan 80’in üzerindeki orman yangılarında 4 kişi hayatını kaybetti. Binlerce dekar orman ve tarım alanı zarar gördü. Bakan Pakdemirli, yangınlarından 70’inin kontrol altına alındığını, 11 yerde ise devam ettiğini duyurdu.

 

“Orman Bakanı da ‘kurtardık’ diyor ama yalan”

Manavgat Baraj Gölü’nde işletme sahibi Enhoş, yangın gecesini anlatıyor: “Kara yolu kapanmıştı. Allah’a emanettik, her şeyimizi geride bırakıp gölden botla karaya ulaşmaya çalıştık.” 112’yi defalarca aramasına rağmen hiçbir yardımın gelmediğini belirtiyor ve “Bütün yetkililerden şikayetçiyim” diyor.

 

Erdoğan: THK’nin elinde uçak filan yok

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin ve yurttaşların orman yangınlarıyla ilgili eleştirilerini “Böyle bunların anlattığı gibi değil. THK’nin uçakları varmış da… Neye göre söylüyorsun bunu?” ifadeleriyle yanıtladı.

 

Mevlüt Çavuşoğlu: Yardım hesabı açıldı, milletimiz cömerttir

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ormanlık alanda başlayan yangın yerleşim yerlerine sıçradı. Söndürme çalışmaları sürüyor. Bölgede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yardım için çağrıda bulundu.

 

Konya’da ırkçı saldırı: 7 kişi evlerinde öldürüldü

Konya’nın Meram ilçesinde daha önce defalarca ırkçı saldırıların hedefi olan Dedeoğulları ailesinden 7 kişi evlerinde katledildiler. Silahlı saldırganlar evi ateşe verip kaçtılar.

 

Marmaris’te HDP’ye bir ayda ikinci saldırı yapıldı

Marmaris’de HDP İlçe Örgütü binasına dün saat 02.00 sıralarında yine saldırı yapıldı. Binanın camlarını kıran saldırgan, olay yerinde gözaltına alındı.

 

“Yangınlara etkili müdahale edilmediği için tehlike büyüdü”

Tarım Orkam-Sen, Bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınlara etkili müdahale edememesi sebebiyle tehlikenin gittikçe büyüdüğünü belirterek, orman yangınlarıyla mücadele eylem planlarının kamuoyuna net bir şekilde açıklanmasını talep etti.

 

Kılıçdaroğlu: THK’nin uçaklarını kiralamak için aradım ama kayyuma ulaşamadım

Kemal Kılıçdaroğlu, THK’nin uçaklarını belediyelerin kiralaması için aradığını kayyuma ulaşamadığını söyledi.

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı: THK’yi aradım, görüşecek yetkili bulamadım

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, THK’yi uçak kiralamak için aradığını, ancak “Burada kimse yok. Herkes saat 15.30’da çıktı. Yarın arayın” yanıtını aldığını belirtti.

 

THK: 20 hava aracı yangınlara müdahalede bulunuyor

THK, yangınlara toplam 20 hava aracının müdahale ettiği açıklaması yaptı.

 

İmamoğlu: Hacı Bektaş Veli’nin 750. vefat yılında yapılacak etkinlikler ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hacı Bektaş Veli etkinliklerinin orman yangınları ve kayıplar nedeniyle ileri bir tarihe erteledi.

 

çArşı ve Gezi davalarının birleştirilmesine muvafakat

çArşı davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi dosyasının kendilerinde birleştirilmesine muvafakat (onay) verdiği yazıyı İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

 

“Kanal’a değil orman yangınlarına karşı mücadeleye bütçe”

Ekoloji Birliği, 2 gündür ülkenin birçok noktasında devam eden yangınlara ilişkin açıklamasında Kanal İstanbul’a, yollara, madenlere, enerji yatırımlarına değil orman yangınlarına karşı mücadeleye bütçe ayırılmasını istedi.

 

“Desteklemediğimiz adayları yönetimde kabul etmeyeceğiz”

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, atanmış yönetimin istifası talebiyle tuttukları nöbetin 208. gününde.

 

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, rektör adaylarını oylamaya başladı

Erdoğan tarafından 2 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun 6 ay sonra görevden alınmasının ardından yeni rektör için seçim süreci başladı.

 

EMO raporu: TEİAŞ ülkemizin şalteridir, şalteri indirtmeyeceğiz

Elektrik Mühendisleri Odası, TEİAŞ’nin temel görevlerini ve işlevini anlatan bir rapor hazırlayarak, TEİAŞ’ın neden özelleştirilemeyeceğini gerekçeleriyle birlikte ortaya koydu.

 

Dış Politika

 

Ermenistan: Azerbaycan hava sahasını ihlal etti

Ermenistan Savunma Bakanlığı, hafta başındaki çatışmaların ardından bugün de Azerbaycan’ın hava sahasını ihlal ettiğini söyledi.

 

31 Temmuz 2021

 

İç Politika

 

Son 24 saatte 22 bin 332 vaka, 79 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 259 bin 196 test yapıldığını, 22 bin 332 kişiye COVID-19 tanısı konduğun, 79 kişinin COVID-19 nedeniyle öldüğünü ve 617 bin 245 doz aşı uygulandığını açıkladı.

 

Meram’da, ırkçı saldırı ile Dedeoğulları ailesinin katledilmesinin ardından tepkiler sürüyor

Konya’nın Meram ilçesinde, aynı aileden 7 Kürdü katledip, evi ateşe verdiler. Olayın ardından birçok yerde eylem gerçekleşti sosyal medyada ise tepkiler dile getirildi.

 

Konya’daki katliama her yerden tepki: Husumet değil ırkçı saldırı

7 kişinin öldürüldüğü Konya Katliamı, Türkiye’nin pek çok ilinde protesto ediliyor.

 

Sosyalist partilerden Konya’daki katliam için açıklama: Faşizme geçit vermeyeceğiz

Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileye yapılan ırkçı saldırının ardından siyasi partiler yaptıkları açıklamalarla katliama tepki gösterdi.

 

Konya’daki katliama dair siyasilerden peş peşe açıklamalar

 

Konya’da silahlı saldırı: Aynı aileden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili neler biliniyor? Kim ne dedi?

 

CHP ve Sol Partiden Konya katliamı açıklaması: İktidar katliama zemin hazırlıyor

 

Cenaze töreninde konuşan Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli bir saldırı kampanyasına dönüşmüştür

Faşist saldırı sonucu hayatını kaybeden Kürt aile toprağa verildi. Cenaze törenine katılan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, ırkçı katliamın temelinde nefret politikaları olduğunu söyledi:  Halklar arasında birlikteliği zehirleyecek en önemli şey ırkçı zihniyettir, bu Kürtlere karşı sistemli bir saldırı kampanyasına dönüşmüştür

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği, Konya’daki katliamı kınadı: İktidar nefret söylemlerini terk etsin, olay aydınlatılsın

 

Katliamdan günler önce atandı: Engin Dinç’in kabarık sicili

Trabzon İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönem Hrant Dink’in öldürüleceğini önceden bilen, 10 Ekim Katliamı’na dair istihbaratı geç gönderen Konya Emniyet Müdürü Engin Dinç, Konya’da Kürt ailenin katledilmesinden kısa süre önce Erdoğan tarafından atandı

 

“Burayı terk etmezseniz sizi öldüreceğiz diyorlardı”

Konya’daki ırkçı saldırıda yaşamını yitiren 70 yaşındaki Yaşar Dedeoğulları’nın amcasının oğlu Erol Şen, “Yaşar Abi’ye ‘evini bize ver çık, seni burada barındırmayacağız’ demişlerdi. O mahallede tek Kürt aile de Yaşar Abilerdi” dedi.

 

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı duyurdu; 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili gözaltı sayısı 13’e yükseldi

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Meram’da aynı aileden 7 kişinin katledildiği silahlı saldırıyla ilgili gözaltı sayısının 13 olduğunu açıkladı.

 

Konya’daki saldırının görüntüleri yayınlandı

Konya’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledildiği ırkçı saldırı anına dair görüntüler çıktı.

 

Konya’daki katliam Taksim’de protesto edildi

Konya’daki katliamı Taksim’de protesto edildi. Eylemde, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

 

Diyarbakır’daki 24 STK’den açıklama: Katliama davetiye çıkarıldı

Diyarbakır’da Konya’daki katliama ilişkin yapılan açıklamada konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, “yaşanan saldırıların, siyasi politikalardan bağımsız olmadığını, münferit ve salt adli olaylar olarak görülemeyeceğini” söyledi.

 

Avukat Karabulut: Saldırı çok profesyonelce gerçekleştirilmiş

Avukat Abdurrahman Karabulut, “7 kişiye 20’den fazla kurşun sıkılmış, Bu da cinayetin birden fazla kişi tarafından işlendiği şüphesi doğuruyor ya da birden fazla silah kullanılmış. Çoğunun da kafasına sıkılmış” dedi.

 

CHP heyeti katliamı araştırmak için Konya’ya gidiyor

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Konya’da ırkçı saldırıların hedefi olan Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesine ilişkin heyet kurulması talimatı verdi.

 

İzmir’de katliam protestosu: Barışı savunmaya devam edeceğiz

Konya’da Dedeoğlu ailesinden 7 kişinin katledildiği saldırı, İzmir’de basın açıklamasıyla protesto edildi.

 

Konya’da katledilen 7 kişi için Ankara’da eylem: Katiller hesap verecek

Ankara’da Konya’nın Meram ilçesinde yaşanan ve 7 kişinin öldürüldüğü saldırıyı protesto etmek isteyen gruba polis biber gazı sıktı. Polisler 1 kişiyi gözaltına aldı.

 

Sağlık Bakanı: Biontech’in Türkiye’ye sevkiyatında birkaç gün azalma olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech’in Türkiye’ye sevkiyatında birkaç gün azalma olacağını, Sinovac’ta aksama olmadığını söyledi.

 

10 ayrı noktada yangın devam ediyor

Orman yangınının 3 gündür kontrol altına alınamadığı Manavgat’ta, bir mahalle daha boşaltıldı. Fethiye ilçesinin dünyaca ünlü turistlik bölgesi Ölüdeniz’in Ovacık mevkiinde saat 00.30 civarı orman yangını çıktı

 

Erdoğan, “sıkıntı THK’nin” dedi ama THK’nin ‘yangın söndürme’ görevi yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın söndürme açıklamasında THK’yi suçladı. THK tüzüğüne göre ise kurumun ‘yangın söndürmek’ gibi bir asli görevi yok.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesi Marmaris’te vatandaşlara çay fırlattı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarının devam ettiği Muğla’nın Marmaris İlçesinde yaptığı konuşmanın ardından vatandaşlara çay fırlattı.

 

“Düğüne gittim” diyen THK Kayyım Heyeti Başkanı’ndan yeni açıklama: Düğüne değil nikâha gittim

“Vatandaşımızda, ‘THK Başkanı dahil herkes yangın çıktığında yangına koşturacak’ diye bir beklenti var, bu işin asıl vazifesi olan yer Orman Genel Müdürlüğü”

 

Bodrum’daki yangın tersane ve otellerin bulunduğu bölgeye ulaştı, 3 otel boşaltıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki makilik alanda çıkan yangında alevler, İçmeler Mahallesi’nde tersaneler ve otellerin bulunduğu bölgeye ulaştı. Polis ekipleri, 3 oteli tahliye etti.

 

Yangınlarda son durum: Muğla ve Antalya’da tahliyeler

Türkiye genelinde 28-31 Temmuz aralığında meydana gelen yangın sayısı 101’i bulurken yangınlardan 91’i kontrol altına alındı. Muğla ve Antalya’nın bazı bölgeleri ile ve Mersin’in Silifke ilçesindeki yangınlar henüz devam ediyor.

 

CHP’li heyetten ‘Konya katliamı’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Konya’da, yedi kişinin öldürüldüğü katliam sonrası görevlendirdiği heyet ilk incelemelerinin ardından açıklama yaptı.

 

Rusya, Türkiye’ye 11 hava aracı gönderiyor

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye’nin talebi üzerine orman yangınıyla mücadele için ek olarak 11 hava aracı gönderileceğini açıkladı.

 

Çiftçilerden DEDAŞ’a tepki

DEDAŞ’ın bölgedeki elektrik kesintilerine ve yüksek gelen hayali faturalarına tepki gösteren çiftçiler, ‘Bir kuyuya DEDAŞ’ın kestiği fatura 200-250 bin TL civarında’ dedi

 

İkizdereliler nöbetin 100. gününde eylem yaptı

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı, bölge halkının doğa nöbeti 100’üncü gününde. Yöre halkı 100. günde eylem yaptı.

 

Mahkemeyi somut delil de kesmedi

AKP-MHP’nin ‘yasa’ adı altında devreye soktuğu uygulamalarla tecavüzcüler serbest bırakılıyor. 5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği raporla kanıtlanan AKP’li Refik Yakıt da tahliye edildi

 

Kod 29 yürüyüşünde 7 kişi gözaltına alındı

Kod 29’a karşı Ankara’ya yürümek isteyen Sinbo işçisi Dilbent Türker ve Onur Eyidoğan’la birlikte sendika üyesi en az 7 kişi gözaltına alındı.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni rektör seçimi: Akademisyenler, destekledikleri adayları açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki akademisyenler arasında yapılan oylamada, Prof. Dr. Melih Bulu’nun yerine geçici olarak getirilen rektör vekili Naci İnci ile Bulu’nun yardımcısı Gürkan Kumbaroğlu’na destek çıkmadı.

 

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, destekledikleri rektör adaylarını seçti

Komisyonun seçimlere ilişkin raporunu ve ayrıntılı bilgileri öğrenmek için TIKLAYIN.

 

Devlet Bahçeli’den AKP’yle çelişen ‘göçmen’ açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sığınmacılar hakkında yaptığı açıklamada, “Bayram münasebetiyle kendi ülkelerine gidebilenlerin, bu gidişlerinde sorun yaşamayanların geri dönüşlerine de lüzum yoktur” diyerek bileşeni olduğu iktidarın bu yöndeki politikasını eleştirdi.

 

Devlet Bahçeli’den ‘Afgan’ çıkışı: Adı konmamış bir istiladır

MHP lideri Bahçeli, Afgan sığınmacılar hakkında yaptığı açıklamada, “Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır” ifadelerini kullandı.

 

Dış Politika

Kürt ulusal birliği için KNK’nin görüşme taleplerine yanıt vermeyen Mesut Barzani, Neçirvan Barzani ve Mesrur Barzani, iki gün içinde Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi ile görüştü

Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Zap, Avaşin ve Metina alanlarına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) başlattığı saldırılar aylardır devam ediyor. Çatışmaların yaşandığı bölgede TSK’nin büyük kayıplar verdiği belirtiliyor. KDP güçleri de TSK’ye destek vererek HPG’lilerin bulunduğu alanlara yığınak yapıyor.

Taliban’dan üç kritik kente operasyon

ABD-NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilme sürecinde son 30 gün kalırken Taliban, Herat, Leşker Gah ve Kandahar’ı ele geçirme harekatı yapıyor

Tunus’ta iki milletvekili gözaltına alındı

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya alma kararı sonrasında, bağımsız milletvekili Yasin el-İyari ve Onur Koalisyonu milletvekili Mahir Zeyd gözaltına alındı.

Afganistan’da BM merkezine saldırı; en az bir güvenlik görevlisi hayatını kaybetti

Afganistan’ın batısındaki Herat vilayetinin başkentinde yer alan Birleşmiş Milletler’e ait bir merkez “hükümet karşıtı unsurların” saldırısına uğradı. Afganistan’daki BM Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından yapılan açıklamada olayda en az bir güvenlik görevlisinin öldüğü belirtildi.

 

Önerilen Yazılar

 

Murat Yetkin: Türkiye Avrupa Birliği’nin mülteci bekçisi olmamalı

 

Murat Yetkin: Afgan göçünün 5 yüksek riski

 

Nikolaos Stelya: Kıbrıs adımları ‘dışarıda’ Anastasiadis’e, ‘içeride’ AK Parti-MHP koalisyonuna yaradı

 

Fehim Taştekin: Tunus bu virajı alabilecek mi?

 

Erkek adalet değil, gerçek adalet; Rojava Toplumsal Sözleşmesi