19 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

Hrant Dink katledilişinin 16. yılında anıldı: “Nefreti bu toprakların dibine gömmek imkansız değil”

Savcılıktan Sinan Ateş açıklaması: Savcı değişmedi, bir savcı daha görevlendirildi

Anayasa’da “iki defa Cumhurbaşkanı olabilir” deniyor, AKP ilkini saymıyor: Yorum değil cambazlık!

Hukukçu Turgut Kazan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan aday olabilir” açıklamalarıyla Anayasa’nın çiğnendiğini vurgulayarak “Cambazlıklarla Anayasa yorumu yapmaya kalkıyorlar” dedi.

HDP’li Meral Danış Beştaş: 14 Mayıs’ta Erdoğan aday olamaz, yeni seçim yasası uygulanmaz

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 14 Mayıs’ta yapılacak bir seçimde yeni seçim yasasının uygulanamayacağını ve Meclis seçim kararı almazsa cumhurbaşkanının 3. kez aday olamayacağını söyledi.

YÖK kanun teklifi Meclis’te

AKP, tarafından hazırlanan, MİT bünyesinde, ‘Milli İstihbarat Akademisi’ kurulması 50D statüsünde olanlara kadro verilmesini öngören YÖK kanun teklifi Meclis TBMM Başkanlığına sunuldu.

Evli olduğu kadını “evden ayrıldı” bahanesiyle tabancayla vurup ağır yaraladı

7’inci kattan düşen Sedefnur Çağlar davasında polis Ahmet Ata tahliye edildi

Kocaeli’de, Sedefnur Çağlar’ın 7’nci kattaki evin balkonundan düşerek ağır yaralanmasıyla ilgili yargılanan polis memuru erkek arkadaşı Ahmet Ata, yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edildi.

Birlikte yaşadığı kadını öldürüp, intihara kalkıştı

Kürtçe selama ceza Meclis’e taşındı: “Kürtçe konuşmak yasak mı?”

Diyarbakır Cezaevinden götürüldüğü hastanede bir arkadaşına Kürtçe selam verdiği için tedavi edilmeyen siyasetçi Uğur’la ilgili, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir önerge verdi.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden kitap yasağına tepki: Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetine müdahale

Hatay’da kanser hastaları hâlâ doktorsuz

Hatay’da Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan tıbbi onkoloğun geçen ay Ankara’ya tayini çıkması üzerine hastalar bir aydır mağduriyet yaşıyor.

 

EKONOMİ

 

Kamuda çalışan sözleşmelilere kadro teklifi Meclis’te yasalaştı

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Trendyol Go eyleminden yansıyanlar

Ücretleri ödenmeyen tersane işçileri iş bıraktı

Yalova’daki Beşiktaş tersanesinde zam oranları açıklanmayan ve ücretleri yatmayan işçiler iş bıraktı.

CHP PM üyesi Eren Erdem hakkında savcı hapis ve siyasi yasak talep etti

CHP PM üyesi Eren Erdem’in “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla yargılandığı davada savcı Erdem hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ve siyasi yasak talep etti.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Hollanda’da toplu taşıma çalışanları greve çıktı

Hollanda’da toplu taşıma çalışanları zam oranının iyileştirilmesi talebinin karşılanmaması üzerine ülke genelinde 2 günlük greve başladı.

Polisin sokakları kan gölüne çevirdiği Peru’da sendikalardan genel grev çağrısı geldi

Peru’da Cumhurbaşkanı Boluarte’nin istifası ve erken seçim talebiyle düzenlenen gösterilerde can kaybı 53’e yükseldi. Genel İşçi Konfederasyonu, yarın için genel grev çağrısı yaptı.

Avrupa Parlamentosu İran Devrim Muhafızları Ordusunu terör örgütü ilan etti

Avrupa Parlamentosu temsilcileri, İran’daki protestoların bastırılmasını kınayan ve İran Devrim Muhafızları Ordusunu terör örgütü ilan eden 32 maddelik kararı onayladı.

Fransa ‘95 ruhuyla’ alanlarda

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmak istenmesine karşı yüz binlerce işçi ve emekçi üretimi durdurarak alanlara çıktı. Bugünkü gelişmeler Kasım-Aralık 1995’deki direnişi hatırlattı.

20 Ocak 

 

İÇ POLİTİKA

 

Çocuk istismarına ilişkin paylaşımlara 6 ilde operasyon: 22 gözaltı

Sosyal medya üzerinden çocukların cinsel istismarı içerikli paylaşımlarda bulunan 22 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Türkiye’de Kurak Günler-1: Yağış olmazsa buğday kurtarılamaz

Türkiye’de yağışlar, son 40 yılın en düşük seviyesinde. Ülkeyi etkisi altına alınan kuraklık, tarım üretimini de etkiliyor. 15 gün içinde yeterli yağış olmaza buğday üretimi büyük tehlikeye girecek.

Peker ‘dijital tecrit kalkmadan paylaşım imkansız gibi’ mesajı verdi

Sedat Peker yine “seçime 2 ay kala yapacağı paylaşımlar” için muhalefete “dijital tecridin kaldırılmasına yönelik çaba gösterme” çağrısı yapan paylaşımları retweet etti, sonra sildi.

HAK-İŞ Konfederasyonu’ndan Ekrem İmamoğlu’na destek ziyareti: ‘Sandıkla gelen sandıkla gider’

HAK-İŞ Konfederasyonu üyesi yaklaşık 40 sendikacı, hakkında hapis ve siyasi yasak kararı verilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek ziyaretinde bulundu. Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz “Demokrasiyle gelen demokrasiyle gider, sandıkla gelen sandıkla gider. Bu düşüncedeyiz” dedi.

Peker “rüşvet ağında” demişti | Ünsal Ban’ın MASAK raporundan Korkmaz Karaca çıktı: 1.9 milyonluk transfer

Rapora göre, Ban’ın gizli kasası olduğu öne sürülen şoförü Ahmet Karakaş, Peker’in iddialarından sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığından istifa eden Korkmaz Karaca’ya 1 milyon 917 bin lira gönderdi. Raporda, yaklaşık 3.5 yıl evli kalan Taşkesenlioğlu ve Ban çifti arasında tek bir hesap hareketi dahi olmaması ise dikkat çekti. Boşanma davasının dilekçesinde, Taşkesenlioğlu’nun Ban’a 2.5 milyon dolar verdiği, Ban’ın da bu paralarla lüks bir tekne ve Matrix isimli bir şirketten hisse aldığı öne sürülüyordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: Adayımız Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: “Tekrar söylüyoruz, Altılı Masa’nın gösterdiği aday, bizim adayımız olacak. Bizim adayımız Kemal Kılıçdaroğlu, takdir Altılı Masa’nın.”

Demirtaş: HDP, ortak aday için kapılarını tümden kapatmadan, kendi adayı için ciddiyetle hazırlık yapıyor Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “HDP, ortak aday için kapılarını tümden kapatmadan, kendi adayı için ciddiyetle hazırlık yapıyor” açıklamasını yaptı. Demirtaş, “ Altılı Masa diyalog için önemli ve kıymetli bir deneyimdir ama yetmez, kimsenin dışarıda bırakılmayacağı bir demokratik Cumhuriyet için daha cesur olmak gerek” düşüncesini dile getirdi.

Nesin Vakfı’nın parasına el konuldu

Aziz Nesin tarafından kurulan ve bu yıl 50’nci yılını kutlamaya hazırlanan Nesin Vakfı’na yönelik baskılar sürüyor. İzmir’in Tire ilçesindeki 60 dönümlük zeytinliği kundaklanan, İstanbul Çatalca’da da İsmailağa Cemaati’nin hedef aldığı Nesin Vakfı’nın yaklaşık 2 milyon TL’sine el konularak Hazine’ye aktarıldı.

İbrahim Kalın’dan ‘Adil seçim yapılmazsa Türkiye NATO’dan çıkarılsın’ diyen John Bolton’a tepki: Sömürge valiliği oynadığınız günler geride kaldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, eski ABD Başkanları Donald Trump ve George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’nı yapan John Bolton’un Türkiye’ye ‘Avrupa’nın hasta adamı’ diye hitap etmesi ve seçimlerin adil olmaması durumunda NATO’dan çıkarılması için çağrı yapmasına tepki gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Ersoy görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Ersoy, “dekan ile uyumlu çalışmama” ve disiplin soruşturması gerekçesiyle görevden alındı.

Toroslar Ülkü Ocakları astıkları afişle Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti

Toroslar Ülkü Ocakları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin ziyareti öncesi, “Şayet yüreğin varsa buraya gel” yazan afiş ile tehdit etti.

Bahçeli’den “14 Mayıs” açıklaması: Sandık tarihi takriben belli olmuştur

Dersim’de basın açıklamasına katılan sağlıkçılar sürgün edildi

Dersim’de SES üyesi 5 sağlık çalışanı siyasi kadrolaşmaya, baskı, sürgün ve mobbinge tepki göstermek için sendikanın düzenlediği açıklamaya katıldıktan sonra sürgün edildi.

Savunma Sanayi etkinliğini protesto eden ODTÜ topluluklarının faaliyetleri yasaklandı

ODTÜ Savunma Sanayi Topluluğu tarafından düzenlenmek istenen “Savunma Sanayi” etkinliğini protesto eden ODTÜ bünyesindeki 17 öğrenci topluluğunun faaliyetleri, rektörlük tarafından 45 gün süreyle durduruldu.

İznik Gölü’nün bazı bölümlerinde su çekilmesi 100 metreye ulaştı

Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynaklarından İznik Gölü’nün bazı bölümlerinde 100 metreye varan çekilme yaşandı; 2014’te keşfedilen batık bazilika kalıntısının büyük bölümü görünür hale geldi.

ASKİ’den Ankaralılara “su tasarrufu” çağrısı

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk olarak yaşanan kuraklığa işaret ederek, Ankaralılara “Suyumuzu her zamankinden daha temkinli, özenli, israf etmeden kullanalım.” çağrısında bulundu.

Adana’da sayacıların grevi yüzde 60 zamla bitti

Parça başı ücretlerine zam talebi ile iş bırakan yerli ve mülteci sayacıların birliği kazanım getirdi. Sayacılar yüzde 60 zam alarak iş bırakma eylemini bitirdi.

Ekonomi

 

‘Eylem dalgası’ kapıda: Kurye kuryeyle, kurye zamanla, zaman Azrail ile yarışıyor

2022 yılında 58 motokurye iş cinayetinde hayatını kaybetti. Motokuryeler, ‘Tehlikeli Meslekler Sınıfı’na dahil edilmek ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

En kapsamlı borç yapılandırma paketi geliyor

Devlete olan vergi, ceza ve prim borçları için Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi geliyor. 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan borçların tümü yapılandırılacak.

Merkez Bankası faize sarıldı

TCMB, bankaların zorunlu karşılık yükümlülükleri haricinde yurt içinde tutacakları yabancı para cinsinden hesaplara yüzde 4,5 faiz ödeyecek.

Kartonsan grevine uluslararası ziyaret

Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Kartonsan’ da grev devam ediyor. Grevin 29. gününde grev alanını IndustriALL European Trade UnioN Genel Sekreteri Luc Triangle, IndustriALL Global Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ziyaret etti.

 

Dış Politika

 

Peru’da hükümet karşıtı protestocular havaalanını bastı

Peru’da Boluarte hükümetina karşı başlayan protestolarda eylemciler ülkenin en büyük ikinci kenti Arequipa’da havaalanına girmeye çalıştı.

Zelenskiy’den Almanya’ya Leopard 2 tepkisi: Bu bir oyun değil, elinizde varsa bize verin

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Almanya’nın ülkesine Leopard 2 tanklarını göndermekte tereddüt etmesini eleştirerek, “Altı ay daha konuşabilirsiniz ama burada her gün insanlar ölüyor” dedi.

Ukrayna ağır silahlarla donatılacak

Almanya’nın Ramstein kentindeki ABD üssünde bir araya gelen NATO ve müttefiki ülkelerin savunma bakanlarının başlıca gündemi Ukrayna’yı ağır silahlarla donatmak.

Yunanistan Başbakanı Davos’ta: “Türkiye ile savaşa girmeyeceğiz”

Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki temel sorunun Ege ve Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması olduğunu hatırlatarak “Türkiye ile mantıklı yetişkinler gibi oturup temel sorunumuzu çözebiliyor olmamız gerek” dedi.

AP’den Laçin Koridoru çağrısı: “Ablukayı derhal kaldırın”

Avrupa Parlamentosu, Genel Kurul’da kabul ettiği “Dağlık Karabağ’daki ablukanın insani sonuçları” başlıklı kararda, Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan tek ulaşım yolu olan Laçin Koridoru’nun açık tutulması çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri yanıtladı: F-16’lar yaptırım kapsamına girmiyor mu?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Patel, “Ne değişti de Türkiye’ye F-16 vermek istiyorsunuz?” sorusuna cevaben, her askeri satışın ayrı ele alınıp değerlendirdiğini ve CAATSA yaptırımları konusunda spesifik bir değerlendirmesinin olmadığını söyledi.

ABD, Rus paralı asker grubu Wagner’i uluslararası suç örgütü olarak tanıyacak

Beyaz Saray, ABD Hazine Bakanlığı’nın Rus paralı asker grubu Wagner’i uluslararası suç örgütü olarak tanıyacağını duyurdu.

Fransa’da sokakları dolduranlar: İlk raundu kazandık, yine geleceğiz

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 64’e çıkarmayı hedefleyen yasa tasarısına karşı sokakları dolduran emekçiler, “İlk raundu kazandık, yine geleceğiz” dedi.

Almanya’da Deutsche Post ve DHL çalışanları grevde

Alman Posta İdaresi çalışanları, artan enflasyona karşı yüzde 15’lik ücret artışı talebiyle 2 günlük greve çıktı.

Google 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu

Google’ın çatı şirketi Alphabet “değişen ekonomik gerçekliği” gerekçe göstererek 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

21 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

Twitter sohbet odasında “Kürdistan’ın başkenti Ankara’dır, İstanbul’dur” ifadelerini kullanan Ezhel, iktidara yakın gazetelerce hedef gösterildi.

Twitter sohbet odasında konuşan Ezhel “Zaten Rumlar gitmiş, zaten Ermeniler gitmiş. Ben bir de Kürtler giderse benim kalbim artık dayanmaz. Kürdistan’ı ve Kürt halkının şeyini savunuyorum ama bence zaten Kürdistan’ın başkenti Ankara’dır İstanbul’dur” demiş ve meselenin çözüleceğine inandığını belirtmişti. Ezhel devamında “Ben de zamanında bir faşisttim. Otobüste iki kişi arasında Kürtçe konuşunca uyuz oluyordum. Çünkü bana böyle öğretildi. Güzel günler göreceğimize inanıyorum” diyerek devam etti.

 

İmamoğlu: Bu rejimi değiştirmeliyiz

Kastamonu’da konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bir kişinin aklına dayalı bir sistem bizi her türlü belayla buluşturur. Bir an önce bu rejimi değiştirmeliyiz” dedi.

Erdoğan’ın mitinginde Sinan Ateş pankartı açıldı, polis müdahale etti

 

CHP’li Torun: Şubatta cumhurbaşkanı adayımızı 6’lı masa açıklayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Şubat ayı içerisinde mutlaka cumhurbaşkanı adayımızı 6’lı masa açıklayacak ve yolumuza güvenli bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu: Seçimin 14 Mayıs’ta yapılması bizim için sorun teşkil etmiyor

Kılıçdaroğlu seçim takviminin sorulması üzerine “14 Mayıs olarak ifade ediyorlar. Bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. 14 Mayıs gelince de söz milletin dedik. Millet İttifakı’da bunu istiyor” ifadelerini kullandı.

Mersin Ülkü Ocakları’ndan CHP liderine tehdit: “Şayet yüreğin varsa buraya gel”

Toroslar Ülkü Ocakları, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin ziyareti öncesi, “Şayet yüreğin varsa buraya gel” yazan afiş ile tehdit etti.

Amasra’daki maden katliamına 1080’er yıl hapis istemi

Tutuklu bulunan Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural hakkında “olası kastla öldürme” suçundan 42 kez, “olası kastla yaralama” suçundan 10 kez ayrı ayrı olmak üzere toplamda 1080’er yıl hapis cezası talep edildi.Diğer 4’ü tutuklu 20 şüphelinin ise “taksirle ölüme sebep olma” suçundan 15’er yıla, “taksirle yaralama” suçundan 3’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Barajlar son yılın en düşük seviyesinde: Tarihi Çakmak Hattı ortaya çıktı

İstanbul’un barajların 10 yılın en düşük seviyesinde. Büyükçekmece Baraj gölünde su seviyesinin düşmesiyle tarihi Çakmak Hattı’nın bazı bölümleri ortaya çıktı. İSKİ “uzun vadede su sorunu yok” dedi.

Alperen Ocakları İsveç Konsolosluğu önünde bayrak yaktı

İstanbul Alperen Ocakları Birliği ve Türk Dünyası Dayanışması İsveç Konsolosluğu önünde eylem yaptı.

‘Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi’ ile ilgili genelge yayımlandı

Genelgede, Roman vatandaşların kamu hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmesi için eğitim, sağlık, istihdam, barınma, sosyal hizmet ve sosyal yardım gibi alanlarda yürütülen çalışmalarla sosyoekonomik refah seviyelerinin yükseltilmesi ve sosyal uyumlarının güçlendirilmesi yolunda önemli politikaların hayata geçirildiği vurguları yer aldı.

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu’ndan  evrim konferansı yasağına karşı dayanışma çağrısı

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu, öğrenci topluluklarının etkinliklerinin yasaklanması üzerine Aykut Kence Evrim Konferansı’nı yapmakta ısrarcı olduklarını belirterek dayanışma çağrısı yaptı.

 

Anneannesi ile teyzesini yakarak öldürdü

Antalya’da bir evdeki yangında Hülya Çetinkaya ile Filiz Kaplan hayatını kaybetti. Gözaltına alınan Okan Altay anneannesi ile teyzesinin üzerine benzin döküp yaktığını itiraf etti.

AKP’li Van Edremit Belediyesi’nde 7 müdüre “huzur hakkı” adı altında çift maaş!

CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesine cevap veren Bakan Murat Kurum, AKP’li Van Edremit Belediyesi’nde müdür kadrosundaki 7 kişiye huzur hakkı ödendiğini açıkladı.

Öğrencisine istismardan ceza alan okul müdürü ikinci bir istismar davası olmasına rağmen tahliye edildi

Sivas’ta R.E. isimli okul müdürüne, 9.sınıf kız öğrencisini istismar ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 9 ay ceza verildi. Müdür başka bir istismar davası olmasına rağmen tahliye edildi.

H.K.G. davası: Savcının görev yeri değiştirildi

6 yaşında ‘evlendirilen’ H.K.G davasında iddianameyi yazan İstanbul Anadolu Adliyesi Savcısı Ercan Ateş’in görev yeri değiştirildi.

‘MİT’e alacağız’ diyerek lise öğrencisine istismara 37’şer yıla kadar hapis istemi

Konya’da lise öğrencisi G.A.’nın “MİT’E alacağız” diye kandırılıp istismarı ile ilgili, Ahmet Mandal ve okul müdürleri Harun Avcu ve Asuman Sahar Koleri hakkında 37’şer yıla kadar hapis istendi.

İstanbul’da şüpheli kadın ölümü: İsveçli Yasmine Mejri 5 yıldızlı otelde düşerek öldü

Kağıthane’de bulunan ünlü bir otelde kalan İsveçli Yasmine Mejri, ölü bulundu. Kadının düşerek öldüğü öne sürülürken Mejri’nin cansız bedeni incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

SES Etlik Şehir Hastanesi ilk 2. ay raporu: Hastanelerimiz yavaş yavaş kapatılmakta

SES Ankara Şubesi’nin Etlik Şehir Hastanesi 2. ay raporunda Ankara’daki 5 hastanenin personel ve ekipmanların Etlik Şehir Hastanesine çekilmesi sonrası hastanelerin kapanacak duruma geldiği belirtildi.

 

EKONOMİ

 

Birleşik Kamu İş: Gıda fiyatları yüzde 152 arttı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonunun ARGE birimi KAMU-AR, “halkın enflasyonu araştırması”nın ocak ayı sonuçlarını açıkladı. Birleşik Kamu İş Konfederasyonunun ocak ayı ‘halkın enflasyonu araştırması’na göre; ortalama fiyatlar esas alındığında gıda fiyatlarında son 12 ayda 152.6 oranında artış yaşandı.

 

Anlaşma sağlanamadı MESS’te grev başlıyor

Görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine, MESS’e üye Schneider Enerji, Grid Solutıons Enerji ve Hitachi işletmelerine bağlı 6 fabrikadan 1400 işçi pazartesi günü greve çıkıyor.

 

Ege’de tütün üreticileri mitingi: Şirketler bin 900 kazanırken biz neden 55 liraya razı olalım

Aydın, Manisa, Muğla, Uşak ve Denizli’den tütün üreticileri, yaptıkları mitingde şirketlerin verdiği fiyata tepki göstererek; “Şirketler bin 900 kazanırken biz neden 55 liraya razı olalım” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Dışişleri Bakanlığından İsveç’teki Erdoğan karşıtı gösteriye tepki

Dışişleri Bakanlığı, İsveç’te AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik protesto eylemine tepki gösterdi, “Üçlü Ahitname taahhüdünün açık ihlalidir” dedi.

İsveç’te ırkçı lider Paludan büyükelçilik önünde 2’nci kez Kur’an yaktı

İsveç’te ırkçı Stram Kurs partisinin kurucusu Rasmus Paludan Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde ikinci kez Kur’an yaktı. Dışişleri Bakanlığı yapılan eylemi kınayan açıklama yaptı.

Bakan Akar, İsveç savunma bakanının Türkiye ziyaretini iptal etti

Milli Savunma Bakanı Akar, “Geldiğimiz noktada İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik” dedi.

22 Ocak

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: Seçim tarihini Mart’ın 10’unda açıklayacağız

AKP’nin Bursa’da düzenlediği ‘Gençlik Buluşması’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim tarihi ile ilgili “İnşallah Mayıs bir başka olacak, bu bahar bir başka bahar olacak. (Seçim tarihi) Kararımızı inşallah mart ayının 10’unda açıklayacağız.” dedi.

Mansur Yavaş’tan Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına destek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, park temel atma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını desteklediğini Kılıçdaroğlu’na “İnşallah bu parkın açılışına Cumhurbaşkanı olarak teşrif edersiniz’ ifadeleri ile gösterdi.

“Böyle giderse Türkiye İsveç’in NATO’ya girmesini onaylamayacak”

AKP’li Numan Kurtulmuş: “Böyle giderse İsveç’in NATO’ya girme meselesi Türkiye tarafından asla onaylanmayacak ve Türkiye bu süreçte İsveç’ten imzaladıkları yükümlülükleri yerine getirmesini bekleyecektir.”

HDP: İslam’a yönelik nefret suçunu kınıyoruz

İsveç’te Kuran yakılmasını kınayan HDP, “Bu provokasyonlar; farklı inançları içinde barındıran toplumlarda düşmanlık ve bölünme duygularını körükleyen girişimlerdir” dedi.

Soylu, Tevfik Göksu’ya yine kalkan oldu | Soruşturma izni yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Esenler Belediye Başkanı AKP’li Tevfik Göksu hakkında eski AKP yöneticisine rant sağlandığı gerekçesiyle yapılan suç duyurusunda, yargılanma izni vermedi.

Maraş’ta evde çıkan yangında Suriyeli 3 kardeş hayatını kaybetti

Maraş’ta bir evde çıkan yangında dumandan etkilenen Suriyeli 3 çocuk hayatını kaybetti. Çocukların babasının daha önce hayatını kaybettiği, annelerinin ise yangın sırasında evde bulunmadığı öğrenildi.

Amasra iddianamesi: Madende patlamayı engellemek için atılan adım yok

14 Ekim’de 42 işçinin hayatını kaybettiği Amasra maden katliamına ilişkin hazırlanan iddianamede, ihmaller ve katliamın göz göre göre geldiği bir kez daha ortaya çıktı.

 

EKONOMİ

Metalde grev için son iki fabrika kaldı

Birleşik Metal-İş, Schneider Elektrik, Arıtaş Kriyojenik ve Hitachi  Energy’de anlaşma sağlandığını duyurdu. Schneider Enerji ve Grid Solutions işçileri ise yarın greve çıkacak.

Diyarbakır’da inşaat işçileri eylemde: Taban fiyat 600 lira olsun

Diyarbakır’da yevmiye ücretleri ve yoğun çalışma koşullarını protesto eden inşaat işçileri, yevmiyelerinin taban fiyatının 600 lira olmasını istedi.

Sinan Ateş’in dayısı: Yeğenimin katilleri Meclis’te

Ateş’in dayısı Halil İbrahim Bozkurt, yeğeninin partide güçlenmemesi için öldürüldüğünü ifade etti ve katillerinin Meclis’te olduğunu söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna Savunma Bakanlığında yolsuzluk skandalı

Ukrayna Parlamentosu, Savunma Bakanlığının üst düzey yetkililerini, ordu için fahiş fiyatlarla gıda satın alındığı iddialarını yanıtlamaya çağırdı.

Peru’da polis üniversiteye tankla baskın düzenledi, 200 öğrenciyi gözaltına aldı

Peru’da Boluarte’nin istifası ve erken seçim talebiyle düzenlenen protestolarda can kaybı 60’a yükseldi. Üniversiteye tankla baskın yapan polis 200 öğrenciyi gözaltına aldı.

Çin’de bir haftada 12 bin 658 kişi Covid-19’dan yaşamını yitirdi

Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) 13-19 Ocak tarihlerinde Covid-19 bağlı 12 bin 658 ölüm yaşandığını duyurdu.

Londra’da İran için büyük kadın yürüyüşü yapılacak

Dünya Zerdüşt Örgütü, Jiyan Kadın Meclisi ve İran Kadın Özgürlük Hareketi ile Uluslararası Dayanışma Hareketi, İran’da yaşanan hak ihlallerini ve idamları 29 Ocak’ta Londra’da protesto edecek.

 

İsveç Başbakanından Kuran yakılmasına dair açıklama

İsveç Başbakanı Kristersson, “İfade özgürlüğü demokrasinin temel bir parçasıdır. Ancak her yasal olan şey, uygun değildir. Birçokları için kutsal olan kitapları yakmak son derece saygısız bir davranış” dedi.

 

Peru | Eylemlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 60’a çıktı

Başkent Lima başta olmak üzere birçok kentte sokaklara inen binlerce kişiye güvenlik güçleri müdahale etti. Puno şehrindeki eylemlerde 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle, 11 Aralık’tan bu yana ölenlerin sayısı 60’a çıktı.

 

23 Ocak

İÇ POLİTİKA

‘Akli dengesi yerinde değil’ raporu alan cemevleri saldırganı adalet karşısına çıkacak

Ankara’da Muharrem Orucu’nun ilk günü 4 Alevi kurumuna saldıran Ahmet Ozan Karaca’nın yargılandığı dava başlıyor: Alevi kurumlarını hedef alan saldırıda söz konusu kurumlar muhatap alınmadı.

Silopi elektriğe hasret: Isınma yok, internet yok, beyaz eşya yok

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki elektrik kesintileri, herkesi mağdur ediyor. Halk, Dicle Elektrik’i suçlarken şirket alt yapı çalışmalarını ve ilçedeki kaçak elektrik kullanımını gerekçe gösteriyor.

Ben Fero’dan ‘Kürdistan’ diyen Ezhel’e tepki: ‘Devrim var, başa geç’ diye çağırsanız ya geç kalır ya hiç gelmez

Ben Fero, “Kürdistan” açıklaması yapan Ezhel’e tepki gösterdi. Rapçi, “Günlerdir halkım, ülkem gibi söylemlerle sanki bir kurtarıcıymış gibi davranıyor” dedi.

‘Abdullah Gül’e yasak konulmasını bizzat Erdoğan istedi’

Gazeteci Barış Terkoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selefi Abdullah Gül’ün ikinci kez aday olamaması için koydurduğu yasağın perde arkasını anlattı.

Oğuzhan Uğur-Mansur Yavaş diyaloğu: Kemal bey benim için çok savaştı

Oğuzhan Uğur, Mansur Yavaş’ın ‘Kemal Bey benim için çok savaştı, asla önüne geçmem, masa ne derse o’ dediğini aktardı.

Meral Akşener: Diyarbakır’dan vekil çıkaracağız

Yaklaşan seçimlere dair konuşan Meral Akşener, “Diyarbakır’da milletvekili çıkarabilir pozisyondayız. CHP de çıkarabilir. Şanlıurfa’da ortak listeyle 4 milletvekili çıkabilir” dedi.

Kürtçe eğitim için dokuz partiye yedi talepli mektup ve bir rapor verildi: Kim ne dedi?

Ortaokullarda 2023-2024 eğitim yılında seçmeli dersler için süreç devam ediyor. HezKurd heyeti Ankara’da AK Parti, CHP, HDP, İYİ, DEVA, Gelecek, SAADET, Ses Partisi ve HÜDAPAR ile görüştü.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın adaylığına kilitlenmeyeceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili soruya, “Erdoğan’ın aday olup olmamasına kilitlenmek gibi bir düşüncemiz yok” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın adaylığına “itiraz edecek yer yok” diye sessiz kalmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili neden sessiz kaldığı yönündeki soruya, “İtiraz edeceğin hiçbir yer yok” yanıtını verdi.

Nihal Olçok: Bana bir şey olursa açılacak iki mektup var

15 Temmuz’da eski eşi Erol Olçok’u ve oğlunu kaybeden Nihal Olçok, “Beni ortadan kaldırmak çok kolay. Ama bana bir şey olursa açılacak iki mektup var” diye konuştu.

Altılı Masa ‘seçim ittifakı’ komisyonu kurdu

Altılı Masa ‘seçim ittifakı’ komisyonu kurdu. Komisyon, Altılı Masa’daki partilerin TBMM’de anayasal çoğunluğu elde etmek için milletvekili seçimlerinde uygulayabileceği alternatifleri çalışacak.

Selahattin Demirtaş, ortak aday vurgusu yaptı, liderlere seslendi: Yakında hepinizle bir araya geleceğiz; ya içeride ya dışarıda!

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 6 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ortak aday vurgusu yaptığı açıklamasında, “Tüm liderlere sesleniyorum, yakında hepinizle bir araya geleceğiz. Ya içeride ya dışarıda!” dedi.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri HDP ile dayanışma için yarın Meclis’te olacak

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin genel başkanları, eş başkanları ve sözcüleri, HDP’nin hazine yardımı hesabına yönelik bloke kararına ve HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davaya tepki göstermek amacıyla HDP’nin grup toplantısına katılacak.

İstanbul’da üç haftada 613 kilodan fazla uyuşturucu ele geçirildi

İstanbul’da yılın ilk üç haftasında 11 ilçede düzenlenen operasyonlarda 613 kilo 250 gram uyuşturucu bulundu; 3 bin 916 kişi gözaltına alındı, 315 kişi tutuklandı.

AYM: Eylemcinin yüzüne yumruk atmak “hukuka uygun” değil

Gözaltındayken polisin darp etmesi sonucu göz kemiğinde kırık oluşan Nazan Bozkurt’la ilgili kararını açıklayan AYM, eziyet yasağının ihlal edildiğine ve polislerin soruşturulmasına hükmetti.

Boğaziçi mezunlarından Rektörlüğe: “Mezunlar yuvasından çıkarılamaz”

Yaklaşık 10 bin mezunun imzaladığı dilekçede, “Rahatsızlığın temel nedeni biz mezunlar ile üniversitemiz arasındaki bağın ne yazık ki mal sahibi-kiracı ilişkisine indirgenmesi” denildi.

Beyoğlu’nda Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi’nde yangın çıktı: 2 kişi hayatını kaybetti

AKP Milletvekili Şenel Yediyıldız: Tayyip abinin ayakkabısını elimizle yalamamız lazım

AKP Milletvekili Şenel Yediyıldız: “Tayyip abiye ihaneti bırak, sırtımızda taşımamız ya, ayakkabısını elimizle yalamamız lazım ya… Karşı çıkan cinsler var, çok pahalı bilmem ne, lahavle diyorsun.”

Doğu Karadeniz’de, yer altı ve yüzey sularında azalma bekleniyor

Prof. Dr. Arzu Fırat Ersoy, Doğu Karadeniz’de yağışın azalmasının yer altı sularını etkileyeceğini, birkaç yıl sonra yer altı suyu kitlelerinde önemli miktarda düşme beklediklerini söyledi.

Ekonomi

TÜİK: Tüketici güven endeksi ocakta yüzde 4,6 arttı

Tüketici güven endeksi Ocak’ta aylık bazda yüzde 4,6 artarak 79,1 oldu.

Erdoğan kamu borçlarının cezalarını siliyor, borçları takside bağlıyor

Erdoğan Beştepe’de kabine toplantısı sonrasında seçim tarihini 14 Mayıs olarak ilan ettikten sonra kamuya tüm borçların cezalarını sileceklerini, borçları takside bağlayacaklarını açıkladı. 2 bin TL’ye kadar vergiyle ilgili tüm borçlar da silinecek.

Metal işçileri greve çıktı

Birleşik Metal-İş, MESS’e bağlı Schneider Elektrik, Arıtaş Kriyojenik ve Hitachi Energy’de TİS imzaladı. Ancak anlaşma sağlanamayan Schneider Enerji ve Grid Solutions işçileri bugün itibariyle greve çıktı. Grid Solutions grev öncesi sendikayla masaya oturdu.

Bingöl fırın işçileri: Haklarımızı ve emeğimizin karşılığını istiyoruz

Bingöl’de fırın işçileri, düşük ücret, kötü ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı Saat Kulesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada ‘Ekmek ucuz olabilir ama emek ucuz olamaz!” pankartı açıldı. İşçiler, işverenler arasındaki rekabetin emekçilere kesilmemesi gerektiğini söyledi. Disk/Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan ise fırın işçilerinin yanlarında olduklarını belirtti.

DIŞ POLİTİKA

Şarkul Avsat: Ankara, M4 karayolu için esneklik gösteriyor

Ankara-Şam müzakerelerinde, dikkatlerin M4 karayoluna çevrildiği belirtildi. Şarkul Avsat, Ankara’nın M4 karayolunun kontrolünü devralma konusunda ‘esneklik gösterdiğini’ iddia etti.

Almanya’dan Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tank göndermesine yeşil ışık

Polonya’nın Ukrayna’ya Alman menşeli Leopard tankı sevk etmek istemesi halinde ‘karşı çıkmayacaklarını’ söyleyen Baerbock, “Buna engel olmazdık” dedi.

Latin Amerika’nın Nabzı: ‘Peru’da Castillo yanlısı gösterilerde 62 kişi hayatını kaybetti’

Uluslararası Af Örgütü, Peru’da polisin Castillo yandaşlarına uyguladığı orantısız gücü kınadı. Papa 1. Franciscus da diyalog yolunun açılmasını istedi.

32 bin Türk vatandaşı Meksika’dan ABD’ye kaçak geçti

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi’nin verilerine göre, 2020 yılında bin 944, 2021 yılında 4 bin 989 2022 yılında ise 24 bin 362 Türk vatandaşı, Meksika sınırından ABD’ye sığınmacı olarak gitti.

ABD: Başkan Biden’ın evinde 6 gizli belge daha bulundu

Wilmington’daki evinde Cuma günü yapılan aramada da, Biden’in, senatörlüğü ve Barack Obama yönetiminde Başkan Yardımcılığı dönemlerine ait bazı belgeler bulunmuştu. Biden’ın avukatı Bob Bauer “el yazısıyla tutulmuş notlar” ve “bunlarla ilgili belgelere” de el konduğunu söyledi.

 

Milli Savunma Bakanı Akar’dan İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin açıklama: Bu şekilde gittiği takdirde bizim tutumumuz çok açık

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç’te, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Kuran-ı Kerim’e yönelik gerçekleştirilen provokatif eylemlerle tepki gösterdi. Akar, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin, “Her türlü alçaklığı, rezilliği, iğrenç girişimi görmezlikten gelmek, bunlara sessiz, tedbirsiz kalmak kabul edilebilir bir şey değil. Bu şekilde gittiği takdirde bizim tutumumuz, tavrımız çok açık, net belli” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı İsveç’e kapıyı kapattı: “NATO üyeliği konusunda bir şey beklemeyin”

Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında Stockholm’de Kuran yakılmasının kamu gücüyle korunduğunu vurguladı. Olayı “kepazelik” olarak niteledi, “sebebiyet verenlerin NATO üyeliği konusunda hayırhahlık beklememesi gerektiğini” söyledi.

AB Türkiye Delegasyonu: Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da zirve yapılacak

Meyer-Landrut, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da zirve gerçekleştirileceğini belirterek, 22 Şubat’taki zirveye Ukraynalı bir hükümet yetkilisinin de davet edileceğini söyledi.

Zelenski: NATO üyeliği, Ukrayna için en iyi garanti olacak

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock da Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları teslim etmesi halinde ne olacağı sorusuna, “Şu anda bu soru sorulmadı ancak sorulsaydı buna engel olmazdık” yanıtını verdi.

Macaristan, Rusya’ya yönelik nükleer enerji yaptırımını desteklemeyecek

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan-Rusya nükleer iş birliğini kısıtlayıcı hiçbir yaptırımı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Esad, Tel Rıfat çevresine askeri takviye gönderdi

Esad, YPG’nin bulunduğu Tel Rıfat’ın çevresindeki askeri noktalara takviye gönderdi.

AB Komisyonu: Kur’an’ın yakılmasıyla ilgili İsveç makamları adım atmalı

Roe-Wade kararının 50. yılı: “Yasalarınızı bedenimden çekin”

Kürtaj hakkı savunucuları, ABD’de kürtaj hakkının anayasal bir hak olarak güvence altına alınmasının zeminini hazırlayan mahkeme kararının bozulmasını, kararın 50. yıldönümünde Yüksek Mahkeme’nin önünde protesto etti.

Spotify çalışanlarının yüzde 6’sını işten çıkarıyor

Spotify patronlarından Daniel Ek, şirket çalışanlarına gönderdiği mesajda, son birkaç ‘verimliliği artırmaya eskisi kadar odaklanmadıklarını’ söyleyerek ‘daha fazla verimlilik sağlamak, maliyetleri yönetmek ve karar vermeyi hızlandırmak amacıyla’ çalışan sayısını azaltma kararı aldıklarını duyurdu.

İngiltere’de pratisyen hekimler de greve çıkacak

İngiltere’de Hastane Danışmanları ve Uzmanları Birliği (HCSA) üyesi pratisyen hekimler grev kararı aldı.

24 Ocak

İÇ POLİTİKA

AKP’nin laikliğe aykırı, ayrımcı anayasa değişikliği teklifi komisyondan geçti!

AKP’nin başörtüsü ve aileye yönelik düzenlemeler içeren anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Ortak önergeleri reddedilen CHP ve İYİ Parti görüşmeleri terk etti.

HDP’den bloke kararına karşı kampanya: Halkımız hazinemizdir

HDP, hazine yardımı hesaplarının Anayasa Mahkemesi kararıyla ‘bloke’ edilmesine karşı kampanya başlatıyor. Kampanyanın sloganı ‘Halkımız hazinemizdir’ olacak.

TCDD’de sürgün ‘dava’sı: Demirtaş’ın kitabını okumak özel hayat değil

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Selahattin Demirtaş’ın Leylan kitabını çekmecesinde bulundurduğu için sürgün edilen TCDD avukatının çekmecesinin karıştırılmasını özel hayatın gizliliği saymadı.

Bahçeli, HDP’yi hedef aldı, AYM’ye ‘vakit kaybetmeyin’ dedi

Partisinin grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, HDP’ye kapatma davasının seçimden sonraya bırakılmasını görüşecek AYM’ye tepki göstererek, “HDP kapatılmalıdır hem de vakit kaybetmeksizin” dedi.

Selahattin Demirtaş’tan ‘tek liste’ çağrısı

Selahattin Demirtaş, Emek ve Özgürlük İttifakı’na seçimlere tek listeyle girme çağrısı yaptı.

İsmailağa Cemaati içinde ‘saadet zinciri’: Ölen cemaat liderinin adını kullandılar

İsmailağa Cemaati’nden Metin Balkanlıoğlu’nun da parasını işlettiğini söyleyen Abdullah Doğan, saadet zinciri ile 100’den fazla kişiden para topladı. Paralarını geri alamayan 19 kişi dava açtı.

İsmailağa Cemaatinde “saadet zinciri” mağduriyeti

İsmailağa Cemaatine mensup 19 kişi ‘kâr payı’ vaadiyle faizsiz kazanç elde etmek isterken ‘saadet zinciri’ yöntemi ile dolandırıldıkları iddiasıyla dava açtı.

Cumhur ittifakı içindeki anlaşmazlık Yargıtay’daki YSK üyeliği seçimlerini kilitledi

YSK’ya yeni üyeler için Yargıtay’da yapılan seçimin 14. turundan da sonuç çıkmadı. Cumhur ittifakı arasındaki anlaşmazlığın 2 üyenin seçimini kilitlediği iddia edildi.

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında 2 kişi daha tutuklandı

Bahçeli, Sinan Ateş’i soran gazeteciye “İşine bak” dedi, yanındakiler gazeteciyi itti

Devlet Bahçeli, Sinan Ateş sorusu soran gazeteciye “İşine bak” dedi, yanındakiler gazeteciyi itti. MHP’nin “Gazeteci değil” dediği Yazıcıoğlu, Bahçeli’nin mitinglerini MHP konvoyunda takip etmiş.

Devlet Bahçeli, yine AYM’yi hedef aldı: “Bu neyin görüşmesi, HDP vakit kaybetmeksizin kapatılmalıdır”

Bahçeli, daha önce kapatılmasını istediği AYM’yi bir kez daha hedef aldı, “AYM’nin kapatılma davasının seçim sonrasına bırakılmasını görüşecek olması adalet ilkelerine aykırıdır” iddiasını öne sürdü.

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Schneider Elektrik grevini de 60 gün ‘yasakladı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Metal İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Schneider Elektrik’teki grev kararını da “milli güvenliği bozucu nitelikte gördüğünden” 60 gün süreyle ‘erteledi.’

MESS görüşme talep etti, grevdeki Schneider Enerji işçileri ‘sözleşme’ dedi

Schneider Enerji işçileri, Erdoğan’ın kararıyla ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle 60 günlük ‘erteleme’ kararı verilen greve 2’inci gününde devam ediyor.

Grevdeki Schneider Enerji’de anlaşma sağlandı

Grevdeki Schneider Enerji’de anlaşma sağlandı, ilk 6 ay için saat ücretlerine yüzde 46,3 oranına ilaveten seyyanen 20 TL, ikinci 6 ay için saat ücretlerine yüzde 18 zamma imza atıldı.

MESS kapsamında olmayan fabrikalarda ek zam talebi sürüyor

Toplu iş sözleşmesine göre nisan ayında ücretlerine enflasyon farkının yansıtılacağını hatırlatan işçiler, nisan ayının beklenmeden ücretlere ek zam yapılmasını istiyor.

 Kamu çerçeve görüşmeleri başladı: Türk-İş kurulu yarın üçüncü kez toplanacak

Kamuda çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren kamu çerçeve protokolü süreci resmen başladı.

Trendyol’da anlaşma sağlandı: Daha iyisi için birlik olmak lazım

Trendyol kuryeleri yapılan anlaşmanın ardından eylemlerini sonlandırdı. Kazanım elde etseler de yaşadıkları önemli sorunların çözülmediğini aktaran kuryeler “Daha iyisi için birlik olmak lazım” diyor.

Derde çare olmadı: Konut kampanyası

Hükümet art arda konut kampanyaları açıklıyor ancak ev sahibi olmak isteyenlerin hayalleri gerçekleşmiyor. Her ne kadar düşük faizli kredi oranları açıklansa da yaşanan sorunlar katlanarak artıyor.

Hazine bugünkü tahvil ihalesinde 2 milyar 184,1 lira borçlandı

Hazine bugün düzenlediği TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesinde 2 milyar 184,1 milyon lira borçlanmaya gitti.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye, İsveç ve Finlandiya görüşmelerine ara verildi

Ankara’nın talebi üzerine görüşmelere ara verildi.

Zelenskiy’den hükümette ‘değişiklik’ sinyali: Yolsuzluk iddialarının ardından peş peşe istifalar

Zelenskiy, hükümete bağlı kurumlarda personel değişikliğinin yapılacağını belirtti. Açıklamadan saatler sonra, ‘yolsuzluk’ iddialarının gündemde olduğu ülkede, hükümetten peş peşe istifalar geldi.

ABD Ukrayna’ya 31 adet Abrams tankı gönderecek

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 31 adet Abrams tankı göndereceklerini açıkladı.

AB’den İran’a yeni yaptırımlar: ‘Karşılık verilecek’

Tahran hükümetinden, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin yaptırım açıklamalarına tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ‘yaptırımlara karşılık vereceklerini’ duyurdu.

Irkçı lider Kuran yaktı, Hollanda’nın Ankara büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Irkçı Edwin Wagensveld, Lahey kentinde yaptığı eylemde Kuran yırttı. Olayın ardından Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Finlandiya: Türkiye ile üçlü NATO görüşmelerine ara verilmeli

“Üçlü görüşmelere ara verilmesi gerekiyor” diyen Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Ortam sakinleştikten sonra devam etmek en iyisi” ifadelerini kullandı.

Hırvatistan’da temizlik işçileri grevde

Hırvatistan’da, temizlik işçileri düşük maaş ve üç meslektaşlarının işten çıkarılması nedeniyle greve gitti.

İspanya’da grevler etkili oluyor

İspanya’da sağlık ve adalet hizmetlerinde başlayan grevler ülkenin diğer özerk yönetimlerinden Endülüs ve Katalonya’ya da yayıldı, grevler günlük hayatı etkilemeye başladı.

Ford Avrupa’da binlerce işçinin işine son verecek

Ford, Avrupa’daki tesislerinde çalışan binlerce işçiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. IG Metal Sendikası “Ford geleceğini baltalıyor” dedi.

Peru’da halk erken seçim için alanlarda

Peru’nun başkenti Lima’da, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifa etmesi ve erken seçime gitmesi talebiyle eylem devam ediyor. Eylemlere polisin müdahalesiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 62 oldu.

25 Ocak

İÇ POLİTİKA

MGK bildirisi: Türkiye NATO’nun açık kapı politikasını destekliyor

Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, “Türkiye NATO’nun açık kapı politikasını destekliyor” denildi.

Meral Akşener’den Erdoğan’a Sinan Ateş tepkisi: Sen bostan korkuluğu musun?

Meral Akşener, Sinan Ateş cinayetine dair bundan sonra susmayacaklarını belirtip Erdoğan’a “Sen bostan korkuluğu musun? Görevini yerine getir” diye seslendi.

MHP’li Yalçın: Emre Yüksel isimli bir çalışanımız yok

MHP’li Semih Yalçın, Sinan Ateş suikastı soruşturmasında bugün gözaltına alınan Emre Yüksel’in özel kalem müdürü olmadığını açıkladı.

EŞİK’ten ‘başörtüsü’ çağrısı: Anayasa oylamasına katılmayın

Eşitlik İçin Kadın Platformu, Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak olan ‘başörtüsüne’ ilişkin anayasa değişikliği teklifine dair muhalefete çağrı yaptı, oylamaya katılınmamasını istedi.

Kılıçdaroğlu belediye başkanlarına adaylık için şubatı işaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu büyükşehir belediye başkanlarını ağırladı, görüşmede seçimler masaya yatırıldı. Başkanlar adayın bir an önce açıklanmasını talep ederken CHP lideri şubat ortasını işaret etti.

Seçim anketi: İttifaklar baş başa, ikinci turda Kılıçdaroğlu kazanıyor

Saros Araştırma’nın anketine göre Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasındaki farkı 0.3 puan. Seçim ikinci tura kalırsa Kılıçdaroğlu ve Yavaş, Erdoğan’ı geçiyor.

Bakan Yanık eşcinselliğin ‘kamusal alanda problem’ olduğunu savundu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşcinsellerin ‘kamusal alanda problem’ olduğunu savundu.

Sakarya Barosu “Erkek Hakları Komisyonu” kurdu

Sakarya Barosunun kadın üyelerinin katılmadığı yönetim kurulu toplantısında “Erkek Hakları Komisyonu” kurulmasına karar verildi.

Yargıtay’dan YSK üyeliğine seçilen ikinci isim Talip Bakır oldu

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi üyesi Feyzi Eroğlu’nun ardından Yargıtay 10. Hukuk Dairesi üyesi Talip Bakır da YSK üyeliğine seçildi. Üçüncü ismin belirlenmesi için seçimlere devam edilecek.

Barajlarda sular çekildi, atıklar gün yüzüne çıktı

İstanbul’da barajlarda suların azalmasıyla atıklar ortaya çıktı. İBB ortaya çıkan atıklar için kapsamlı temizlik çalışması başlattı. Toplanan çöpler geri kazanım ve kompost tesisine gönderilecek.

EKONOMİ

‘Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin kanun teklifi Meclis’te kabul edildi

Orta gelirlilerin düşük faizli konuk kredisi kullanabilmesi için hazırlanan kanun teklifi, TBMM’de kabul edildi.

TÜPRAŞ’ta işçiler ek zam için eyleme başlıyor

TÜPRAŞ İzmit rafinerisinde bugün Petrol-İş Sendikası ve patron temsilcileri arasında gerçekleşen ek zam görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine eylem kararı alındı.

Diyarbakır fırın işçileri Gıda-İş Sendikası ile bir araya geldi

Kötü çalışma koşulları ve düşük ücrete karşı eylemlerini sürdüren Diyarbakır’daki fırın işçileri, DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan ile bir araya geldi.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna doğruladı: Birlikler Soledar’dan çekildi

Ukrayna Doğu Askeri Komutanlığı Sözcüsü Serhiy Cherevatyi, “Savunma kuvvetleri, askerlerin hayatını kurtarmak için Soledar’dan çekildi” ifadelerini kullandı.

İran’dan AB ve İngiltere’ye ‘misilleme’: 30 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım

İran Dışişleri Bakanlığı, 30 kişiye ve 4 kuruluşa yaptırım kararı alındığını duyurdu. Söz konusu karar, AB’nin ve İngiltere’nin yaptırımları duyurmasının ardından açıklandı.

MGK: NATO’ya katılmak isteyen devletler müttefiklik hukukuna uygun hareket etmeli

MGK toplantısından sonra yapılan açıklamada, NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya’nın “müttefiklik hukukuna” uyması istendi.

ABD, Ukrayna’ya 31 adet ‘M1 Abrams’ tankı gönderecek

ABD’li yetkililer, Ukrayna’ya 31 adet ‘M1 Abrams’ ile 8 adet “M88” tank kurtarma aracı gönderileceğini duyurdu.

Ukrayna’ya Leopard tankı verilmesine onay: Almanya adım adım savaşın parçası oluyor

14 adet Leopard 2 tankının Ukrayna’ya verilmesi kararı, Almanya’nın adım adım savaşın parçası olmak istediğini gösteriyor.

26 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

Cihan Paçacı: İYİ Parti’de Kılıçdaroğlu istifası

Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığına karşı çıkan açıklamalar yaparak Ekrem İmamoğlu ismini gündeme taşıyan İYİ Partili Cihan Paçacı, partideki görevlerinden istifa etti.

Cihan Paçacı’nın istifasını Akşener istedi

İYİ Partili Cihan Paçacı’nın, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik ifadelerinin ardından açıkladığı istifasının İYİ Parti lideri Meral Akşener tarafından istendiği öğrenildi.

AYM’nin HDP kararı: Bundan sonra ne olacak?

AYM’nin HDP’nin “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” talebini reddetmesi sonrasında gözler dava sürecine çevrildi. HDP’deki beklenti, kapatma kararının seçim öncesi nisan ayında çıkması yönünde.

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında iki tutuklama daha

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan Tolgahan Demirbaş ve E.Y. çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Türkiye AİHM’de “bir” numara

Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden dışlanması Türkiye’yi “AİHM’de en çok dava başvurusu olan devlet” konumuna getirdi. Başvuruların çoğu 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında alınan tedbirlerle ilgili.

Son seçim anketi: Sinan Ateş suikastı sonrası MHP baraj altına indi…

ALF Araştırma, ocak ayı anketini yayınladı. Sinan Ateş suikastı sonrası ülkücülerin sosyal medyadaki tepkilerinin MHP oylarına yansıyıp yansımayacağı konuşulmuştu. MHP ankette baraj altına indi.

YSK ve Sayıştay’ı Yener kardeşler yönetiyor

YSK Başkanı seçilen Ahmet Yener’in Sayıştay Başkanı Metin Yener’in ağabeyi olduğu öğrenildi.

Altılı Masa ‘Millet İttifakı’ oldu: ’13. Cumhurbaşkanı’ 13 Şubat’ta açıklanacak

Altılı Masa’nın on birinci toplantısı sona erdi. Ortak açıklamada “Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, “Yeter! Söz Milletindir” diyen Millet İttifakı’nın adayı olacaktır” denildi.

‘Erdoğan, 14 Mayıs tarihi ile bize gollük pas verdi’

Altılı Masa’nın kendini ilk kez ‘Millet İttifakı’ olarak tanımladığı toplantıyı değerlendiren üst düzey bir yetkili, “Erdoğan tarihi 14 Mayıs olarak açıklayarak bize gollük bir pas verdi” dedi.

28 Şubat hükümlüsü iki general tahliye edildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla, 28 Şubat davası hükümlüsü eski MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç ile emekli Tümgeneral Kenan Deniz kalan cezaları, ‘kocama hali’ nedeniyle kaldırıldı. İki isim de bugün tahliye edildi.

Bekir Bozdağ: ‘Seçimlerde hile hurda olabilir’ algısı oluşturmaya çalışıyorlar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘YSK güvenmiyorum’ sözlerine ilişkin “Seçimi YSK yapıyor. Dolayısıyla burada hile hurda her şey olabilir gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Türk seçim sisteminde seçimin esas yapanı siyasi partilerin temsilcileridir. Sandık görevlileridir” dedi.

Helikopterden atılan Osman Şiban için 15 yıl hapis istemi

Van Çatak’ta gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban’a açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Savcı Şiban için “terör örgütü üyeliği” iddiasından 15 yıla kadar hapis istemiyle mütalaa verdi.

Gizli tanıklık hukuka ne kadar zarar veriyor?: HDP’nin araştırma önerisi Meclis’te reddedildi

Önergeyi açıklamak üzere söz alan Filiz Kerestecioğlu, Kobanî kumpas davası ve HDP kapatma davalarındaki ‘gizli tanık’ uygulamalarına değinerek, “Sıkıyönetim mahkemelerinden bu yana görmediğim uygulamalar” dedi. Öneri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Fincancı: Metin Lokumcu gaz kullanımı sonucu öldü

Dönemin başbakanı Erdoğan’ın mitingi öncesi polis saldırısında ölen Lokumcu’nun davasında uzman görüşüne başvurulan Fincancı, Lokumcu’nun gaz kullanımı sonucu öldüğünü söyledi. Fincancı, otopside kimyasal maddelere ilişkin örnek alınmadığına dikkat çekti.

Beştaş: Bu seçimde Kürtler, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, seçime dair açıklamasında “Biz kapatılsak da kapatılmasak da yürüteceğimiz siyaset başta Kürt toplumu olmak üzere Türkiye toplumunu ilgilendirecek. Bu seçimde Kürtler ,Türkiye’nin geleceğini belirleyecek” dedi.

 

EKONOMİ

 

Schneider işçilerinin grev zaferi: İradenin karşısında yasaklar ve patronlar duramaz

Schneider işçilerinin yasak kararını tanımadığı grevi ikinci gününde sonuçlandı. İşçilerin karardan memnun olduğunu söyleyen sendikacılara göre işçiler, işçi sınıfına örnek bir mücadele sergiledi.

Yıllık enflasyonu yüzde 64 açıklamıştı: TÜİK’te yemek ücretlerine yüzde 100’ün üzerinde zam

Açıkladığı verilerle tartışmaların odağında yer alan Türkiye İstatistik Kurumu, yıllık enflasyon oranı yüzde 64,27 olmasına karşın personelin yemek ücretine yüzde 100’ü aşan oranlarda zam yaptı.

Nebati, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Varhelyi ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Brüksel temasları kapsamında Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Oliver Varhelyi ile görüştü.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Alman tankları en geç Nisan’da Ukrayna’da olacak

Almanya Ukrayna’ya ilk Leopard teslimatını Mart veya Nisan’da yapacak. Alman Savunma Bakanı, teslimatta gecikme olmasının beklenmediğini açıkladı.

İsrail polisi, Batı Şeria’da 9 Filistinliyi öldürdü

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail polisinin düzenlediği baskında 9 Filistinli öldürüldü. Polis, gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Kremlin’den Batı’ya ‘tank’ tepkisi: Çatışmaya doğrudan müdahale olarak görüyoruz

Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD ve Almanya’nın Ukrayna’ya tank verme kararını Batı’nın ‘çatışmaya doğrudan dahil olduğunun işareti’ olarak yorumlayacaklarını söyledi.

Erdoğan, Neçirvan Barzani ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile Beştepe’de bir araya geldi.

Peru’da cumhurbaşkanı azledilsin önergesi: Gerekçe ahlaki yetersizlik

Peru’da hükümet karşıtı protestolarda yaşanan can kayıplarından dolayı bir grup meclis üyesi, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin azledilmesi talebiyle önerge verdi.

ABD, Rus Wagner’i ‘uluslararası suç örgütü’ ilan etti

ABD, Rus askeri şirketi Wagner grubunu “uluslararası suç örgütü” listesine aldı.

Çavuşoğlu’ndan İsveç yorumu: Aşırı sol ideolojiye inanan siyasetçiler arıyorlar…

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin gelinen süreci değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, tanıdığı ‘aşırı sol ideolojiye sahip siyasetçilerin’ kendisini aradığını iddia ederek “Onlar da beni arıyorlar. ‘Engelleyin bizim ülkelerimizin NATO üyeliğini’ diyorlar” diye konuştu.

Almanya Dışişleri’nin leoparlı Lavrov mesajı Afrika ülkelerini kızdırdı

Almanya Dışişleri’nin Twitter’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Güney Afrika ziyaretini tiye almak için Ukrayna’ya gönderilen Leopard (Leopar) tanklarına atıf yaparak yazdığı mesaj Afrika ülkelerini kızdırdı. Bakanlık tepkiler sonrası özür diledi.

 

27 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

HDP’den Demirtaş’la adaylık görüşmesi

HDP, cumhurbaşkanlığı adaylığı için eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la görüştü. Demirtaş hukuki durumunun adaylık için uygun olmadığını belirtti.

Altılı masada hedef 13 Şubat’ta adayı belirlemek

Altılı masa 11’inci toplantısını yaptı. DW Türkçe’nin edindiği bilgiye göre liderler ortak adayı 13 Şubat’ta belirleme hedefinde uzlaştı.

Bakanlıktan ‘Selin Ciğerci’ açıklaması: Suç duyurusunda bulunduk

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci’nin evlat edindiği iddiasına ilişkin haberleri yalanladı.

HDP’de adaylık iddiaları: Zülfü Livaneli ve Aylin Kotil’den açıklama

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olacağı öne sürülen Zülfü Livaneli, “Ben siyasetin dışındayım, kitap yazıyorum” dedi. Aylin Kotil ise, “Milletvekili dahi olmayacağım” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’ndan Sinan Ateş’in ailesine taziye ziyareti

İBB Başkanı İmamoğlu, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in ailesine ziyaret edip başsağlığı dileklerini iletti.

Şentop’tan Erdoğan’ın adaylığı hakkında açıklama: Meclis’in karar almasına gerek yok

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin, “Hukuken tereddüt yoktur, sayın Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir. İkinci kere adaylığı normal prosedürlere göre olur. Meclis’in karar almasına bu anlamda gerek yok” değerlendirmesini yaptı.

Gültekin Uysal’dan Mustafa Şentop’a yanıt: TBMM Başkanlığı hukukun çiğnenmesine kılıf uydurma yeri değil

TBMM Başkanı Şentop’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığıyla ilgili açıklamasına yanıt veren DP lideri Uysal, “Biz de aynısını söylüyoruz; Anayasa’yı çiğnemedikçe aday olamaz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Baskılar, tehditler geliyor ama vız gelir tırıs gider

CHP lideri Kılıçdaroğlu “İster beşli çete olsun, ister uyuşturucu baronları olsun kökünü kazıyacağım. Elbette ki baskılar, tehditler geliyor ama şunu bilin, vız gelir tırıs gider” dedi.

18 vekilin dokunulmazlık dosyası TBMM’ye gönderildi

HDP’den 14, DBP’den 1, İYİ Parti’den 2 ve CHP’den 1 milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırılmasına dair fezlekeler TBMM’ye sunuldu.

AKP’den Altılı Masa’ya: Erdoğan’ın yeniden adaylığının önünde hiçbir engel yoktur

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olmasının Anayasa ihlali olduğunu vurgulayan Altılı Masa açıklamasına karşı çıktı. Çelik, Cumhurbaşkanımızın yeniden adaylığı önünde hiçbir engel yoktur” dedi.

Bursa’da bozkurt işaretiyle ‘Cumhurbaşkanı İmamoğlu’ sloganları

Ekrem İmamoğlu’nun, öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in memleketi olan Bursa’daki ziyareti sırasında ‘Cumhurbaşkanı İmamoğlu’ sloganları atıldı. Bu sırada İmamoğlu ile el sıkışan bazı kişilerin bozkurt işareti yapması dikkat çekti.

George Soros’un Açık Toplum Vakfı: Gezi Parkı eylemlerine hiçbir şekilde dahil olmadık

Türkiye’deki faaliyetlerini 2018 yılında durduran, Macar asıllı Amerikalı iş insanı George Soros’un kurucusu olduğu Open Society Foundations (Açık Toplum Vakıfları), 2013’teki Gezi Parkı eylemlerini desteklediği iddiasını reddetti ve Türk yetkililerle temaslarının 2018’e kadar sürdüğünü açıkladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin’in beyanları: HDP’ye ‘ırkçı’ dedi

AYM’de kapatma davasına dair sözlü beyanda bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’ye ‘ırkçı’ dedi.

HDP’nin aday havuzu: Gültan Kışanak, Şebnem Korur Fincancı, Zülfü Livaneli

Emek ve Özgürlük İttifakı ile ortak aday çıkaracağını açıklayan HDP’nin aday havuzunda, Gültan Kışanak, Şebnem Korur Fincancı, Zülfü Livaneli, Aylin Kotil gibi isimler var

 

EKONOMİ

EYT’ye ilişkin kanun teklifi Pazartesi TBMM’ye sunulacak

AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusundaki kanun teklifini Pazartesi günü TBMM Başkanlığına sunacaklarını açıkladı. Aynı gün EYT düzenlemesinin ayrıntıları da açıklanacak.

Borsada 2 halka arz şirketine daha tedbir getirildi

Borsa İstanbul’da yeni halka arz edilen şirketlerin hisselerinde yaşanan sert hareketler sonrası Astor Enerji ve SDT Uzay Ve Savunma Teknolojileri’nin hisselerine tedbir getirildi.

Borç yapılandırmasında tarih belli oldu: Taksitle ödenebilecek

Mustafa Elitaş, borç yapılandırması teklifinin ayrıntılarını açıkladı. Elitaş, “Faydalanmak isteyenler 30 Nisan 2023 tarihinde kadar ilgili idareye başvuracak ve taksitle ödeyebilecek” dedi.

TÜPRAŞ işçileri kararlı: Eylemlerimiz istediğimizi alana kadar devam edecek

Ek zam eylemlerinin ikinci gününde TÜPRAŞ İzmir rafinerisi işçileri, temsilcilik binası önünde toplanarak “Geçinemiyoruz” pankartı astı.

 

 

DIŞ POLİTİKA

Danimarka’da cami ve Türk elçiliği önünde Kur’an yakıldı

Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan İsveç’ten sonra bugün de Danimarka’da Kur’an yaktı. Danimarka hükümeti, “Türkiye ile iyi ilişkilerimizi değiştirmez” açıklaması yaptı.

Türkiye’den Danimarka’ya Kur’an yakma eylemi tepkisi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, aşırı sağcı Paludan’ın Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde gerçekleştireceği Kur’an yakma eylemine izin verilmesini kınadı. Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı.

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine silahlı saldırı

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi öldürüldü, iki kişi de yaralandı. Bakü olayı “terör saldırısı” olarak tanımladı. İran ise saldırıyı “kişisel ve ailevi sebeplere” dayandırdı.

ABD’den NATO açıklaması: İsveç, Finlandiya ve Türkiye kendi arasında halletmeli

Beyaz Saray yetkilisi John Kirby, NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya ile Türkiye arasındaki anlaşmazlıkları, ülkelerin kendi aralarında çözmesi gerektiğini belirtti.

Polonya: Ukrayna’ya 250 tank gönderdik, 60 adet daha yollayacağız

Polonya Başbakanı Morawiecki, Ukrayna’ya ek olarak 60 adet modernize edilmiş tank daha göndereceklerini duyurdu. Morawiecki şu ana kadar Ukrayna güçlerine 250 adet tank gönderdiklerini de söyledi.

 

 

28 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

Erdoğan’dan adaylık eleştirilerine yanıt

Adaylık eleştirilerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Baktılar kendileri masadan aday çıkartamıyor, bu defa bizim adaylığımıza çamur atmaya başladılar” dedi.

Erdoğan’dan ‘yeniden adaylık’ açıklaması: Muhalefeti hedef aldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden cumhurbaşkanı adayı olamayacağını ifade eden muhalefeti hedef aldı. “Aday çıkaramayanlar kendi sünepeliklerini örtmek için istikameti başka alana çektiler” diyen Erdoğan, “2018’de seçilen cumhurbaşkanı, yeni sistemin ilk cumhurbaşkanıdır” ifadelerini kullandı.

MHP’de ‘Sinan Ateş’ istifası

MHP Samsun İl Başkan Yardımcısı Tuğçe Karadeniz, Sinan Ateş cinayeti sonrası partisinin izlediği tutuma tepki göstererek istifasını açıkladı.

Kılıçdaroğlu: Devletteki çürümeye son vereceğiz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Konya Akşehir’de ‘Yörük Türkmen Büyük Buluşması’na katıldı, “Türkiye’yi yeniden bütün kurumlarıyla inşa etmek zorundayız” dedi.

Anket: Cumhur İttifakı 3 ilde de eridi, Millet İttifakı farkı açıyor

Nokta araştırma seçim anketini açıkladı. Zonguldak, Bingöl ve Dersim’de yapılan ankete göre Cumhur İttifakı’nın oy oranları erirken Millet İttifakı bir önceki seçime göre 3 ilde de oylarını artırdı.

Demirtaş: İktidar, seçim öncesi Kobani’ye bir saldırı planı yapıyor

İktidarın seçim öncesinde Kobanê’ye saldırı hazırlığında olduğunu belirten Selahattin Demirtaş, “Muhalefetin en büyük sınavı, bu sinsi plan karşısında alacağı tutumdur” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Sinan Ateş’in annesine: Adalet tecelli edecek, bu iş torbacılarla kalmaz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ateş’in annesine seslendi: “Adalet tecelli edecek. Bu iş torbacılarla kalmaz. Bu ateş en tepedeki suçluları da yakacak.”

Resmi Gazete’de yayımlandı: Erdoğan’dan gece yarısı atama ve görevden alma

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarına atama kararları, Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

İmamoğlu, Bilecik’te: Kazanan Millet İttifakı olacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bilecik ziyaretinde seçim mesajı vererek, “14 Mayıs’ta hangi yasa değişikliklerini yapsanız da hangi seçim yasasını değiştirseniz de kazanan Millet İttifakı olacak, kazanan Millet olacak” dedi.

Millet İttifakı 13 Şubat’ta adayını açıklayacak: İbre Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana

Güçlendirilmiş parlamenter sistem hedefiyle, ilk toplantısını 12-13 Şubat 2022’de gerçekleştiren Altılı Masa, kuruluşunun birinci yıldönümü olan 13 Şubat’ta cumhurbaşkanı adayını belirleyecek.

 

EKONOMİ

 

Çelik üreticilerini ithalat korkusu sardı

Çelikte 2022’de Avrupa liderliğini kaybeden Türkiye’de üreticiler, ithalatı artıran politikalardan şikayetçi. Çelik üreticileri, Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin iç piyasada ağırlık kazanmaya başladığını söylüyor.

Belediyelerin vergi gelirlerinden 4 ay kesinti yapılmayacak

Belediyelerin kamuya olan borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları paylardan şubat ayından başlamak üzere 4 ay boyunca kesinti yapılmayacak.

Orta gelirliye konut kampanyası yürürlüğe girdi: Düzenleme ne içeriyor?

Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı konut finansmanı için 5411 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren bankalara nakit kaynak aktaracak. Katkı talebinde bulunanlar için ilk 3 yıldaki finansman taksit tutarının hane gelirinin yüzde 30’unu aşan kısmı kadar, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine belirlenen kamu bankasının talebi üzerine katkı aktarılabilecek.

Şahsını korumanın bedeli yarım milyar

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ailesinin koruma ordusu için yeni bir harcama rekoru kırılarak bir yılda 526 milyon TL harcandı. Bu harcama uyuşturucuyla mücadele için kurulan Narkotik’in yaklaşık üç katı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

ABD’den Türkiye’ye Rusya yaptırımları için uyarı ziyareti

ABD Hazine Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden Brian Nelson, yaptırım listesindeki Rus şirketlerle iş yapılmasının olası sonuçlarına ilişkin uyarıda bulunmak üzere Türkiye’ye gidecek.

Türkiye’den Doğu Kudüs’teki sinagog saldırısına kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Doğu Kudüs’te yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan sinagog saldırısını kınadı. İsrail Başbakanı Netanyahu’yu arayan ABD lideri Biden, bunun “uygar dünyaya yönelik bir saldırı olduğunu” söyledi.

Doğu Kudüs’te bir silahlı saldırı daha

Doğu Kudüs’te dünkü sinagog saldırısının ardından bugün de 13 yaşındaki bir Filistinlinin iki kişiyi silahla vurarak yaraladığı açıklandı.

Ukrayna’nın savaş uçağı talebine Almanya’dan ret

Ukrayna’nın tank talebine olumlu yanıt veren Almanya aynı tutumu savaş uçakları için göstermedi. Alman Savunma Bakanı Ukrayna’ya savaş uçağı gönderilmeyeceğini söyledi.

İsveç, NATO üyelik sürecini geçici olarak durdurdu

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinin NATO’ya üyelik sürecinin geçici olarak durdurulduğunu belirterek, “Amacımız temmuz ayında tam üyelik” ifadelerini kullandı.

Paludan’ın Kuran yaktığı eylemi eski Russia Today çalışanının fonladığı ortaya çıktı

Aşırı sağcı provokatör Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye büyükelçiliği önünde kuran yaktığı eylemi Kremlin destekli Russia Today’in eski çalışanının fonladığı ortaya çıktı. Aşırı sağcı gazeteci Chang Frick ödemeyi yaptığını kabul etti.

Ukrayna’nın Fransa Büyükelçisi: Şu ana kadar 321 tank sözü verildi

Ukrayna’nın Fransa Büyükelçisi şu ana kadar Kiev’in Batılı müttefiklerinden Ukrayna’ya 321 tank teslimatı sözü verildiğini söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise Donetsk bölgesinde ağır çatışmaların sürdüğünü açıkladı.

Suriye, İran’ın Akdeniz’e ulaşma hayalini suya mı düşürecek?

İran, Suriye hükümetini kendi insafına bırakılmasını istiyor.

 

29 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

“Millet İttifakı”nın ortak programında ne var?

Altılı masa iktidara gelmeleri halinde uygulanacak hükümet programının detaylarını açıklayacak. DW Türkçe, programdan bazı detaylara ulaştı.

Yüksekdağ’dan ortak aday açıklaması: Artık sorumluluk Altılı Masa’da

Figen Yüksekdağ, HDP’yi muhatap almayan ve seçmenini oy deposu olarak gören yaklaşımın karşısında partinin kendi adayını çıkartmasının doğru bir karar olduğunu belirtti.

Bahçeli: Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığı meşrudur, hukukidir, anayasaldır, ahlakidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığını tartışmaya açanları ‘milli irade dolandırıcıları’ olarak niteleyen MHP lideri Bahçeli, “Tespitimiz zillet ittifakının kaosa oynadığı yönündedir” dedi.

Akşener’den Erdoğan’a: Başka bir düzeneğin içindeler

Ankara’da konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Erdoğan ve arkadaşları yeniden hukuku, yargıyı, adaleti hava gazı haline getirerek başka bir düzeneğin içindeler” ifadelerini kullandı.

İsmailağa Cemaati’ndeki dava bitti: ‘Cübbeli Ahmet’ kazandı

İsmailağa Cemaati’nde Saadettin Ustaosmanoğlu’nun Ahmet Mahmut Ünlü’ye yönelik ifadeleri nedeniyle açılan hakaret davasında karar açıklandı. Saadettin Ustaosmanoğlu’na para cezası verildi.

Muhsin Yazıcıoğlu davasında verilen beraat kararı bozuldu

Helikopter kazasında Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte ölen gazeteci İsmail Güneş’le kaza günü 16 kez görüştüğü ileri sürülen gazeteci Emra Kara hakkında verilen beraat kararı istinaf tarafından bozuldu.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tesisleri yarın tahliye edilecek

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Yönetim Kurulu, BÜMED tesislerinin tahliyesine yönelik verilen kararın ardından açıklamada bulundu.

MHK’de ilk kadın başkan: Lale Orta resmen duyuruldu

FIFA kokartlı eski hakem Lale Orta, 4 aylığına MHK başkanlığı görevine getirildi.

Kesmiyor ne ilaç ne antidepresan

İktidarın yarattığı kriz, yoksulluğun yanı sıra kaygı bozukluğu ile depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların da artmasına yol açtı. 2012 yılında 37,2 milyon kutu olan antidepresan kullanımı 2022’de 61,8 milyona fırladı.

Sancar: Öncelikli hedefimiz otoriter rejimin inşa sürecini durdurmak

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDK’nin yeşerttiği zeminde büyüyen HDP ağacı olarak Demokratik Cumhuriyeti inşa edeceklerini belirtti. Sancar, “Gücümüze güveniyoruz, halkımıza inanıyoruz, kazanacağız, kararlıyız” dedi.

Antep’te berberde çalıştırılan 12 yaşındaki Suriyeli çocuk öldü

Antep’te bir berberde çıraklık yaptığı belirtilen 12 yaşındaki Suriyeli Abdurrezzak Kahya’nın üzerine kapı camı düştü. Camın atardamarına gelmesiyle ağır yaralanan Kahya hastanede kurtarılamadı.

Tarikatta yaşanan istismar davasının ilk duruşması yarın: Bakanlık kapalı duruşma talep etti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hiranur Vakfında 6 yaşındaki çocuğun yıllarca sistematik istismara maruz kalmasına ilişkin davanın kapalı görülmesi ve yayın yasağı için talepte bulundu.

 

EKONOMİ

 

ENAG’dan 2022 analizi: Gerçekten ürkütücü

Enflasyon Araştırma Grubu, para ve maliye politikasındaki uygulamalar ve büyüme rakamlarıyla geçen yılın Türkiye’sine dair bir açıklama yayınladı.

Garantili projelerde döviz hesaplı harcama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, garanti ödemelerinin döviz kuru üzerinden yapılan hesaplamalar ile TL olarak ödendiğini itiraf etti.

 

DIŞ POLİTİKA

Korona aşısı mağduru 253 kişi tazminat hakkı kazandı

Almanya’da korona aşısından dolayı ağır yan etkiler yaşayan 253 kişiye devlet tazminat ödeyecek. Binlerce dilekçe de işlenmeyi bekliyor.

İsrail’den yeni terörle mücadele kararları

İsrail güvenlik kabinesi, son günlerde yaşanan saldırıların ardından terörle mücadele amacıyla yeni kararlar aldı. Buna göre sivillerin silah ruhsatı ve silaha ulaşımı kolaylaştırılacak.

Netanyahu: Silah ruhsatı verilmesini hızlandıracağız

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Güvenlik Kabinesi oturumunda, ‘güvenlik güçlerinin takviye edilmesi, saldırganlar ve destekçilerine ağır yaptırımlar getirilmesi kararı’nın onaylandığını duyurdu.

İran’da askeri fabrikaya İHA saldırısı

İsfahan kenti yakınlarında bulunan İran Savunma Bakanlığı’na ait bir üretim tesisine İHA saldırısı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildiriliyor.

Trump: Her zamankinden daha öfkeliyim

2024 Başkanlık Seçimleri’nde yeniden aday olmaya hazırlanan Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi seçmenleri kendi etrafında konsolide etmeye çalışıyor.

Rishi Sunak, Muhafazakar Parti Teşkilat Başkanı Nadhim Zahawi’yi görevden aldı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, vergi faaliyetlerinde ‘Bakanlar Kanunu’nu çiğnediği gerekçesiyle, Muhafazakar Parti Başkanı Nadhim Zahawi’nin görevine son verdi.

Rusya basınında geçen hafta: ‘Türkiye NATO’dan çıkabilir mi?’

60 yıl geçtikten sonra blokun tarihinde ilk defa bir ülkenin çıkması meselesi gündeme geldi. Ankara resmi olarak bu fikirde olmasa bile meselenin konuluşu bile rezonans teşkil ediyor.

Zelenskiy: Uzun menzilli füzelere ihtiyacımız var

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, devam eden çatışmalarda Rus ordusuna karşı daha etkili olmak için uzun menzilli füzelere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Rusya: Ukrayna, ABD’nin verdiği silahlarla Luhansk’a saldırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO üyelerinden de gelen istihbarat ile beraber Ukrayna ordusunun ABD silahlarıyla Luhansk’a saldırması sonucu 14 ölü, 24 yaralı olduğunu açıkladı.

İtalya-Libya arasında 8 milyar dolarlık enerji anlaşması

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni liderliğindeki bir heyet dün Libya’yı ziyaret ederek enerji ve göç alanında anlaşmalar imzaladı. İtalya hükümeti Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya taşınacak gaz için bir dağıtım merkezi olmayı planlarken karşıtları projeyi ‘sömürgeci’ olmakla eleştiriyor.

Sky News: Ukrayna topraklarının yüzde 40’ına mayın yerleştirildi

Ukrayna’da geçtiğimiz yıl savaşın patlak vermesinden bu yana, ülke genelinde çok sayıda mayın ve bubi tuzağı yerleştirildi.

 

30 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

KADEM: Hak ettikleri cezayı almaları için sonuna dek takipçisi olacağız

KADEM, H.K.G davasında bakanlığın avukatları dışındakilerin katılım taleplerinin reddedilmesine tepki gösterdi. Duruşmaya ara verildiğinde açıklama yapan KADEM, adil bir yargılama için davanın sonuna dek takipçisi olacakları mesajını verdi.

H.K.G. davası 27 Şubat’a ertelendi: Gümüşel ve İstekli’nin tutukluluğuna devam

Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşında ‘evlendirmesi’ ile ilgili davanın ilk duruşmasında baba Gümüşel ve Kadir İstekli hâkim karşısına çıktı. Davaya yayın yasağı getirildi.

Belgesel çektiği için tutuklanan Sibel Tekin’e tahliye

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi Sibel Tekin için yapılacak tutukluluk incelemesinde savcının aksi yöndeki mütalaasına rağmen “Karartacağı delil yok” diyerek tahliyesine hükmetti.

Savcı, mütalaasını açıkladı: Boğaziçili 14 öğrenciye yüzlerce yıl hapis talebi!

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör Naci İnci’nin aracına zarar verdiği iddiasıyla yargılanan 14 öğrenci hakkında mütalaasını açıkladı. Savcılık, 12 öğrencinin 21 yıla, 1 öğrencinin 23 yıl 4 aya ve 1 sanığın 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Millet İttifakı ‘Ortak Mutabakat Metni’ni açıkladı

Millet İttifakı, ortak cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesini deklare etti. 240 sayfadan oluşan metin, 9 ana başlık 75 alt başlık ve 2 bin 300’den fazla vaatten oluşuyor.

Millet İttifakı kurmayları, mutabakat metnini Duvar’a değerlendirdi

Millet İttifakı kurmayları ortak cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesi niteliğindeki mutabakat metnini Gazete Duvar’a değerlendirdi. Kurmaylara göre metin Türkiye siyasi tarihinde bir ilk.

Taksicilerin İBB’ye açtığı dava reddedildi

İBB’nin, kentte her geçen gün büyüyen taksi sorununun çözümü için ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürme kararının iptali için açılan dava reddedildi.

Mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin tahliyesini durdurdu

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tesislerine yönelik tahliye kararı mahkeme kararıyla durduruldu. BÜMED Başkanı Hülya Cesur, “Yarın eşyalarımızla birlikte tesisimize geri döneceğiz” dedi.

İYİ Parti’den ‘Cumhurbaşkanı adayı’ açıklaması

İYİ Partili Zorlu cumhurbaşkanı adayına dair yaptığı değerlendirmede, “Nihai adaylık tartışmasının isimler üzerinden masanın üzerinde olduğu bir aşamada, yetkili kurullarımızı toplayacağız” dedi.

Yargı, Barış Akademisyeni Demirkent’in görevine iadesine karar verdi

Ankara 21’inci İdare Mahkemesi, OHAL Komisyonu tarafından başvurusu reddedilen Barış Akademisyeni Dinçer Demirkent için ihlal kararı verdi. Demirkent’in göreve iadesinin önü açıldı.

Demirtaş: Mayıs’ta değişimin düğmesine basın

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘güç gösterisi’ yaptığını söyleyerek seçmene, “Bırakın suça bulaşanlar sizden korksun” çağrısında bulundu.

 

EKONOMİ

 

Dönmez tarih verdi: Elektrik ve doğalgazda indirim mesajı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, serbest piyasadan elektrik alan sanayi kuruluşlarının maliyetlerinde yüzde 15’e kadar düşüş olacağını ve söz konusu düşüşün devam etmesi durumunda mart ayında bir indirim olabileceğini kaydetti. Dönmez ayrıca Umman ile 10 yıl geçerli olacak bir gaz anlaşmasının imzalanacağını da duyurdu.

Açlık sınırı asgari ücreti aştı, yoksulluk sınırı 29 bin TL’ye yaklaştı!

Türk-İş’in araştırmasına göre, ocak ayında “açlık sınırı” 8 bin 506 lira olan asgari ücretin üzerine çıkarak 8 bin 864 TL’ye yükseldi. “Yoksulluk sınırı” ise 28 bin 874 TL’ye yükseldi.

TÜİK verileri: Ekonomik güven ocak ayında yükseldi

Ekonomik güven endeksi, ocakta aylık bazda yüzde 1,3 artarak son 1 yılın en yüksek seviyesi olan 99,3 değerini aldı. Endeksin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Barutçu Tekstil işçilerinden iddia: Patron bizi zehirlemeye çalıştı

Bursa’da bulunan Barutçu Tekstil önünde işten atıldıkları gerekçesiyle eylemde olan işçiler, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. İşçiler, patron tarafından zehirlendiklerini öne sürdü.

Millet İttifakı’nın ekonomi vaatleri gerçekçi mi?

Altılı masanın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin ana gövdesini ekonomide atılacak adımlar oluşturdu. Peki enflasyonun tek haneye düşürülmesi, TL’yi istikrar kazandırılması gibi vaatler hayata geçirilebilir mi?

 

DIŞ POLİTİKA

 

Blinken: İki devletli çözümden uzaklaştıran her adım İsrail’in güvenliğine zarar verir

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bölgede artan gerilimin düşürülmesi için İsrail ve Filistin’e gerekli adımları atmaları çağrısında bulundu. Blinken açıklamlarında, iki devletli çözüm vurgusu yaptı.

Çavuşoğlu’ndan Finlandiya ve İsveç açıklaması: Finlandiya’nın NATO üyeliği ayrı değerlendirilebilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecinin başından bu yana Türkiye’nin Finlandiya ile daha az sorunu olduğunu dile getirdiğine işaret ederek, “Sorunlu olan ülke ile daha az sorunlu ülke arasında ayrım yapmak adaletli tutum olacak. Türkiye olarak ayrı ayrı değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

ABD, Türkiye’ye yönelik güvenlik ve seyahat uyarısını güncelledi: Türk makamları araştırıyor

ABD, İsveç’te Kuran yakılması sonrası güvenlik ve seyahat uyarısını güncelledi, Türkiye’de bulunan vatandaşlarına ‘olası terörist saldırılara’ karşı seyahat uyarısı yaptı.

Kıbrıs’ta ‘ilhak’ iddiaları: Endişe mi, tehdit mi?

Ersin Tatar’ın açıklamalarına tepki gösteren Tufan Erhürman, “‘Türkiye’ye her gün biraz daha bağımlı olmak’ kendi endişesi mi, yoksa bir tür ‘tehdit’ mi?” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan: İran’a güvenmiyoruz

Azerbaycan, geçen Cuma günü düzenlenen saldırının ardından Tahran Büyükelçiliğinin faaliyetlerini askıya aldı. Azerbaycan hükümeti, “İran’a güvenmiyoruz” açıklaması yaptı.

Pakistan’da camide patlama

Pakistan’ın Peşaver kentindeki bir camide meydana gelen patlamada en az 59 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Patlamada en az 120’den fazla insan yaralandı.

Finlandiya NATO’ya İsveç’le birlikte katılmakta kararlı

Finlandiya, NATO’ya İsveç’le birlikte katılma planından vazgeçmemekte kararlı. Türkiye, Finlandiya’nın NATO’ya yalnız katılması hâlinde bu ülkenin üyeliğini veto etmeyeceğinin sinyalini vermişti.

Ukrayna “yerli” İHA üretimi için düğmeye bastı

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, 2023’te İHA’lara 548 milyon yatırım yapılacağını, Ukraynalı 16 şirketle tedarik anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

 

31 Ocak

 

İÇ POLİTİKA

 

Komisyon: Başarır ve Türkkan’ın dokunulmazlığı kaldırılmalı

CHP’li Başarır ile İYİ Partili Türkkan’ın dokunulmazlıklarını görüşen Hazırlık Komisyonundaki AKP ve MHP’li milletvekillerinin hazırladığı raporda dokunulmazlığın kaldırılması yönünde görüş bildirildi.

Bahçeli: Erdoğan’ın adaylığı anayasaya uygun

MHP lideri Bahçeli, TBMM grup toplantısındaki konuşmasında Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığının anayasaya uygun olduğunu savundu. Bahçeli, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi içinde “bir kez” seçildiğini söyledi.

İYİ Parti’den gözaltı açıklaması: Çetin başkanımıza güvenimiz tam

İYİ Parti, gözaltına alınan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’e dair yaptığı açıklamada, Çetin’e güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

İddia: İrfan Fidan’ın adaylığı için bazı AYM üyelerine telefon edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üyeliğe atanan İrfan Fidan, Anayasa Mahkemesi başkanlığı için adaylığını açıkladı. Fidan’ın ismine itirazların olduğu öne sürüldü.

Demirtaş’tan Emek İttifakı’na: Kurtuluş reçetesini bekliyoruz

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden Emek ve Özgürlük İttifakı’na çağrıda bulundu.

Boğaziçi mezunları mahkeme kararına rağmen kampüse alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BÜMED) üniversite yerleşkesindeki lokalinin tahliyesine ilişkin mahkemece verilen yürütmeyi durdurma kararına rağmen, dernek yöneticileri içeri alınmadı.

‘İlk Evim Arsa’ projesinde kura çekimi yarın başlıyor

1 milyon arsayı kapsayan ‘İlk Evim Arsa’ projesinde kura çekimi yarın başlıyor.

Sezai Temelli: 240 sayfa yazacaksın, içinde Kürt meselesi olmayacak

Van’da Demokratik Siyaset ve Üçüncü Yol Paneli gerçekleştirildi. Panelde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Millet İttifakı’nın açıkladığı metni eleştirerek “İçinde Kürt meselesi yok” dedi.

Kocaeli’de fabrikada kimyasal maddeden zehirlenen 2 işçi öldü

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan bir kimya fabrikasında kimyasal maddeden zehirlenen 2 işçi hayatını kaybetti.

Bahçeli’den Sinan Ateş çıkışı: “Burunlarından getireceğiz” dedi, istifalar hakkında konuştu

Sinan Ateş suikastının ardından partisine gelen eleştiri ve suçlamalara tepki gösteren MHP lideri Bahçeli, ”Sürekli körüklenen karalama kampanyalarının müteahhitlerinin zamanı geldiğinde burunlarından fitil fitil getireceğimizi herkes bilmelidir. Hepsine birden meydan okuyorum” dedi. Partideki istifalar hakkında da konuşan Bahçeli, “Bıyığını kesmiş ayrılanlar varmış, aramızda manen olmayanların yokluğuyla ilgilenecek değiliz” ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan, Erdoğan’a seslendi: Üçüncü kez aday olamazsın!

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Anayasa Mahkemesi, HDP’nin “kapatma davası seçim sonrasına bırakılsın” başvurusunu reddettiğini anımsatan Buldan, “AYM’nin bu kararı sarayın baskısı altında aldığını çok iyi biliyoruz” dedi. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Buldan, Anayasa’yı anımsattı, adaylığın meşru olmadığını kaydetti.

Demirtaş, Erdoğan’ın tartışmalı adaylığı konusunda muhalefete yüklendi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tartışmalı adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada muhalefete tepki gösterdi: “‘Ama bunlar zaten AKP’li’ deyip normal mi karşılayacağız? Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir. Bu tepkisizlik 85 milyonu, daha yıllar boyu sürecek açık cezaevi hayatına mahkum etmektir.”

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık mesajı: Ben Kemal, geliyorum!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sayıştay ve denetçilerine çağrıda bulunarak, “İktidara geldiğimizde 418 milyar doları görmezsem görevinizi yerine getirmemişsiniz demektir. Raporda görmezsem yakarım sizi!” dedi. CHP Lideri, açıklamasında cumhurbaşkanı adaylığı mesajı da verdi: “Seçimin ertesi günü onların telefonları acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: ‘Ben Kemal, geliyorum!'”

CHP’den ‘metinde Kürt yok, HDP yok’ tepkilerine yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, millet ittifakının ‘hükümet programı’nı içeren mutabakat metninde Kürtlere ve HDP’ye yer verilmediğine dair eleştirileri reddetti. Taşkın, ittifakın anaysa değişikliği teklifindeki maddelere dikkat çekti.

Pasaportları iptal edilen sekiz KHK’lı akademisyen için hak ihlali kararı

OHAL döneminde KHK’larla kamu görevinden çıkarılan ve farklı tarihlerde pasaportları iptal edilen sekiz akademisyen için AYM’den hak ihlali kararı çıktı. Yüksek Mahkeme, başvuruculara 13 bin 500 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Kayseri’de patlayıcı fabrikası yapımına bölge halkı karşı çıkıyor: İzin vermeyeceğiz

Kayseri Pınarbaşı’na bağlı Eğrisöğüt ve Aşağıbeyçayır köylerinin yanında yapılmak istenen “patlayıcı tesisi”nin ÇED toplantısına katılan bölge halkı “projenin gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

EKONOMİ

 

Türkiye Yolsuzluk Algı Endeksi’nde son 10 yılın dibinde

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2022 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 180 ülke arasında 101. sırada yer alan Türkiye, 2013’ten bu yana 48 basamak gerileyerek son 10 yılın en düşük puanını aldı.

Vatandaşlar ve şirketler 2,8 trilyon lira borçlu

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı borç ödemelerine de yansıdı. Geçen yıl hane halkı ve şirketler bankalara yaklaşık 2,8 trilyon lira borçlanırken 66,6 milyar liralık borç ödenemedi.

Bakan Nebati’den ‘iç borçlanma’ açıklaması

Nebati, “İç borçlanmamızın vadesi 2020’de yaklaşık 34 ay iken uyguladığımız uzun vadeli borçlanma stratejimiz ile vadeyi 2021 yılında 53 aya; 2022 yıl sonu itibarıyla ise 70 aya çıkardık” dedi.

Dış ticarette rekor yıllık açık!

2022’de Türkiye ekonomisinde rekor yıllık dış ticaret açığı kaydedildi. Aralık ayında dış ticaret açığı yüzde 42 artarak 9,7 milyar dolara yükseldi. 2022 yılının tamamında ise dış ticaret açığı yüzde 137 artarak 109,5 milyar dolara yükseldi. Verilere göre yıllık bazda rekor açık kaydedildi.

Merkez Bankası 2022’de en az 108 milyar dolar sattı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), 2022’de döviz piyasalarına 108 milyar dolar satış yaparak müdahale ettiği tahmin edildi.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Mitsotakis: Savaştan değil Türk kamuoyundan endişeleniyorum

Yunanistan Başbakanı, Ukrayna’ya Leopard sevkiyatını Türkiye’ye karşı savunma ihtiyaçlarını gerekçe göstererek reddetti. Mitsotakis, savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden endişe ettiğini söyledi.

NATO: Beş soruda İsveç-Finlandiya-Türkiye gerilimi

Erdoğan’ın sadece Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vereceği açıklamasına itiraz geldi. İsveç-Finlandiya-Türkiye hattında tansiyon yüksek. Peki gerilimin arka planında yatan nedenler neler?

Lavrov duyurdu: İran, Türkiye-Suriye-Rusya üçlü formatına dahil oldu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ın Rusya-Türkiye-Suriye üçlü formatına dahil edilmesi konusunda ‘prensipte’ anlaşmaya varıldığını duyurdu.

İsveç’te Kuran yakan Paludan’a Türkiye’de soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İsveç’te Kuran yakan Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan hakkında resen soruşturma başlattı.

Çavuşoğlu: İsveç’in NATO üyeliğine şu an evet dememiz mümkün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin “İsveç yükümlülüğünü yerine getirirse oturur konuşuruz. Ama şu an İsveç’in NATO üyeliğine evet dememiz mümkün değil” dedi.

Türkiye, Federe Kürdistan’da karakol sayısını artırdı: Bölgeyi istikrarsızlaştırıyor

Reuters, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde askeri karakol sayısını arttırdığına dair bir haber yayınladı ve bu durumu ‘IŞİD’le savaşa kıyasla dünyada çok az dikkat çekiyor. Fakat bölgeyi istikrarsızlaştırma riski içeriyor’ sözleri ile yorumladı

 

 

1 Şubat

 

İÇ POLİTİKA

 

Erdoğan’dan AKP’li vekillere ‘maaş’ tepkisi: Hakkımı helal etmiyorum

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yine altılı masayı hedef aldı. Konuşmasında AKP’li vekilleri de uyaran Erdoğan, “Genel kurulda eğer yoklamalarda benim vekil arkadaşlarım bulunmazsa, ki dün böyle oldu, bu millet sizlere hakkını helal etmez” dedi.

HDP’den Demokratik Ekonomi programı

HDP Ekonomi ve Tarım Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Turan, “Demokratik Ekonomi Programı” ile halkı önceleyen bir ekonomi programı belirlediklerini açıkladı.

Turgut Kazan’dan adaylık yorumu: Anayasa’nın ilgili maddesi yoruma kapalı

Hukukçu Turgut Kazan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden adaylığıyla ilgili, “Anayasa’yı okuduğum zaman bunun yorumu yok, her şey çok açık. Yorumlanamaz” dedi.

Interpol’un aradığı Avustralyalı çete lideri Bodrum’da yakalandı

Avustralyalı suç örgütü ‘Alameddine’nin yöneticilerinden olan ve Interpol tarafından aranan Masood Zakaria (27), Bodrum’da bir villada, polis operasyonuyla yakalandı.

Millet İttifakı’nda aday turu başladı: İlk ziyaret Davutoğlu’na

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı’nın 13 Şubat’ta gerçekleşecek toplantısı öncesi liderleri ziyarete başladı.

Demirtaş muhalefetin ‘Mutabakat Metni’ni yorumladı: Pusulası bozuk

Selahattin Demirtaş, Millet İttifakı’nın açıkladığı ‘Ortak Politikalar Mutabakat’ metnini değerlendirdi, “hep devleti gösteriyor, pusulası bozuk” dedi.

Ankara Baro Başkanı’ndan Adalet Bakanlığı’na: Herkes kendi işine baksın

Ankara Barosu Başkanı Köroğlu, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Müdürlüğü’nün, kendilerine; “baro tabelalarında ve resmi yazışmalarda baronun isminin değiştirilmesi” talepli yazı gönderdiğini açıkladı.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yarın ‘adaylık’ toplantısı var

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın oluşturduğu Koordinasyon Kurulu yarın bir araya geliyor. Masada adaylık önerileri tartışılacak daha sonra hazırlanan rapor eş başkan ve başkanlara sunulacak.

Almanya’dan sonra Fransa da İstanbul Başkonsolosluğu’nu kapattı

Fransa’nın Taksim’de bulanan İstanbul Başkonsolosluğu’nu geçici bir süreliğine kapattığı öğrenildi. Binanın kapısına “Geçici bir süreliğine kapalıdır, anlayışınız için teşekkür ederiz” yazısı asıldı.

Karamollaoğlu liderler turunda: Altılı Masa toplantısı öncesinde Babacan’ı ziyaret etti

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Altılı Masa’nın 13 Şubat’ta Saadet Partisi ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantısından önce DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’ı ziyaret etti.

 

EKONOMİ

 

İngiltere’de 500 bin kişi daha fazla maaş talebiyle grevde

İngiltere’de son 12 yılın en büyük grevinde, hayat pahalılığı nedeniyle daha yüksek maaş talep eden 500 bin kişi iş bıraktı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon azaldı

Eurostat, Euro Bölgesi Ocak ayı enflasyonunun yüzde 8,5 olduğunu açıkladı. Verilere göre, Euro Bölgesi’nde enflasyon art arda üç ay düşüş gösterdi.

Hangi borçlar yapılandırma kapsamına alındı?

Kamuya olan borçların yapılandırılması teklifi, komisyondan geçti. Düzenleme, 31 Aralık 2022’den önceki borç ve cezaları kapsıyor.

 

DIŞ POLİTİKA

 

İsveç milli takımında İstanbul endişesi

İsveç milli takımı, güvenlik endişeleri nedeniyle İstanbul’da düzenlenecek Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasına katılıp katılmayacağını değerlendiriyor. Takım koçu, gelişmeleri takip ettiklerini bildirdi.

Kuzey Irak’taki Türk üssüne roket saldırısı

Kuzey Irak’taki bir Türk askeri üssüne roket saldırısı düzenlendi. Saldırıyı “Liwa Ahrar al-Iraq” adlı grup üstlendi. Hulusi Akar, Türkiye’nin bu tip saldırılara “misliyle” karşılık verdiğini belirtti.

AA: ABD, Filistin ve İsrail arasında arabuluculuk yapacak

Filistin Yönetimi Sosyal Kalkınma Bakanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Üyesİ el Mecdelani, ABD’den gelen heyetin bugün Filistin yönetimi ve İsrail ile görüşmeler yapacağını açıkladı

Azerbaycan’dan İran’a kınama: Uluslararası yükümlülüklere uymalı

İran’ın, büyükelçiliğe düzenlenen silahlı saldırının kınanmasına yönelik çabaları ‘engellediğini’ belirten Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, “İran’ın bu provokatif adımını kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Yunanistan’da faşist partilerin yükselişi: Altın Şafak’tan isimler parlamento yolunda

Yunanistan’da Altın Şafak’ın eski vekili İlias Kasidiaris’in liderliğindeki Ellines’in (Helenler), meclis barajını aşıp parlamentoya girmesi ihtimaller arasında yer alıyor.

Rusya: Türkiye’nin tutumu, NATO’daki güvensizliği gösteriyor

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı konusundaki tutumunun ‘güvensizliğin derecesini gösterdiğini’ savunan Zaharova, “Türkiye, ortaklarını yakından tanıyor” dedi.

FBI, Biden’ın yazlık evinde arama yapıyor

Avukatı, FBI’ın gizli belgelerle ilgili soruşturma kapsamında ABD Başkanı Biden’ın Delaware’deki evinde arama yaptığını açıkladı. Ocak ayında Biden’ın eski kişisel ofisinde ve evinde devlete ait gizli belgelere ulaşılmıştı.

Önerilen metin, podcast, videolar

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında neler oluyor; şüpheli Tolgahan Demirbaş “heybesini boşaltarak” mı adliyeye gitti, yeni savcı nereden geldi? / Tolga Şardan

Hukuk kapanı ve genç seçmenler / Çiğdem Toker

 

The Economist’ten ‘Erdoğan’ın İmparatorluğu’ özel sayısı: Türkiye diktatörlüğün eşiğinde!

 

CIA, MİT, Muhaberat… İstihbarat şefleri Libya’dan ne istiyor? / Fehim Taştekin

 

Diktatörlük ve din devleti eşiğinde Anayasa teklifi / Berrin Sönmez

 

Türkiye-Suriye ilişkilerinde bundan sonra ne olacak?

 

AKP 552 milyon dolara özelleştirdi, şirketler 1 yılda 700 milyon dolar kazanacak

 

Dört Anayasa hocası yanıtladı: Erdoğan 3. kez Cumhurbaşkanı adayı olabilir mi, nasıl olabilir?

 

Sinan Ateş soruşturması | MHP milletvekilinin olduğu eve giden polise tayin, savcının iznine uzatma; kilit isim Çep, arandığı dönemde evindeymiş!