19 Temmuz

İÇ POLİTİKA

CHP’de İmamoğlu başkanlığındaki online toplantının kaydı sızdı: PM için imza toplanıyor

İBB Başkanı İmamoğlu’nun yönettiği ve CHP’nin önde gelen isimlerinin katıldığı bir online toplantının kaydı yayınlandı. Kayıtta CHP’lilerin PM için imza toplama sürecini organize ettikleri görüldü.

Tek gündemli CHP MYK sona erdi: İmamoğlu’nun sızdırılan toplantısına katılan Gökhan Günaydın ve Özgür Özel yok

CHP MYK bu hafta ikinci kez toplandı. İmamoğlu’nun yönettiği ve sızdırılan online toplantıya katılan Gökhan Günaydın ve Özgür Özel MYK toplantısına katılmadı. Toplantıda tek gündem İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği Zoom toplantısı oldu.

Ali Şeker: CHP kendi dışındaki solla çok açık ittifaklar kurmalı

CHP’de ‘Gelecek İçin Sol Kanat’ ekibinde yer alan Ali Şeker, “CHP, sosyal demokrat ve sol bir politikayı hayata geçirmeli ve kendi dışındaki solla da çok açık ittifaklar kurmalı” diye konuştu.

HDP Gençlik Meclisi üyesi itirazlara rağmen adli tutuklular arasında

İzmir’de “örgüt üyeliğine delil bulunamadı” gerekçesiyle adli tutuklular koğuşunda tutulan HDP Gençlik Meclisi Dilan Karakoç’un itirazı reddedildi.

Başak Demirtaş’a sosyal medyadan yapılan saldırının faili İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat

Yeşil Sol Parti Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, sosyal medya üzerinden Başak Demirtaş’a cinsiyetçi saldırıda bulunan kişinin İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Osman Taşdemir olduğunu yazdı.

Suruç katliamı anması için bildiri dağıtan 6 öğrenci tutuklandı

Suruç katliamı anması için Kadıköy’de bildiri dağıtırken polisin darp ederek gözaltına aldığı 46 üniversite öğrencisinden 6’sı tutuklandı.

Eliveren davasında AYM, polislerin cezasızlığına ‘yaşam hakkı ihlali’ dedi

Anayasa Mahkemesi, Bingöl’de 24 yıl önce amca-yeğeni ‘terörist sanarak’ öldüren özel harekat polislerinin davasının zamanaşımından düşürülmesinin yaşam hakkı ihlali olduğuna hükmetti. Yakınlarına 390 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Özhaseki’den İstanbul depremi açıklaması: İmamoğlu ile anlaşmaya vardık, haftaya çalışmalara başlıyoruz

Bakan Özhaseki, olası İstanbul depremine karşı İBB Başkanı İmamoğlu ile yeni projeler kapsamında anlaşmaya vardıklarını açıkladı. İmamoğlu da ‘olumlu bir uzlaşmaya vardıklarını’ söylemişti.

Türkiye kömürden elektrik üretiminde Avrupa’da ilk sırada

Türkiye, haziranda Almanya ve Polonya’yı geride bırakarak kömürden elektrik üretiminde Avrupa’da ilk sıraya oturdu. Türkiye, 2023’ün ilk yarısında Almanya’nın ardından Avrupa’nın en büyük ikinci kömür tüketicisi olarak ilk kez Polonya’dan daha fazla kömür enerjisi üretti.

Mezuniyette LGBTİ+ bayrağı açan öğrenciye işlem

Uşak Üniversitesi, mezuniyet töreninde LGBTİ+ bayrağı açan bir öğrenci hakkında işlem başlattı.

Yazar A. Kadir Konuk vefat etti

‘Çözülme’, ‘Erdal Eren’ ve ‘Dağın Öteki Yüzü’ gibi kitapların yazarı A. Kadir Konuk, 73 yaşında Almanya’da hayatını kaybetti.

Peker’e kötü haber: BAE ile ‘suçluların iadesi’ anlaşması imzalandı

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında bugün imzalanan anlaşmanın maddeleri arasında, ‘suçluların iadesi’ de var. Maddenin bu ülkede yaşayan Sedat Peker’e dair olduğu yorumları yapılıyor.

Sedat Peker’in avukatından ‘iade’ açıklaması: Bir şey söylemek olanaksız

Sedat Peker’in avukatı Barkın, BAE ile Türkiye arasındaki ‘suçluların iadesi’ anlaşmasına ilişkin “İade edileceğini göstermez. Öyle olsa BAE kırmızı bülten kararını infaz etmek zorunda kalırdı” dedi.

Altındağ’da HDP binasına silahlı saldırı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Altındağ İlçe Örgütü binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından gece saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. Dışkapı semtindeki bir iş hanının 5’inci katında bulunan parti binasının toplantı odasının camına bir kurşun isabet etti.

HDP Kadın Meclisi’nden cinsiyetçi paylaşıma tepki

HDP Kadın Meclisi, Başak Demirtaş’a karşı kullanan cinsiyetçi ifadeler nedeniyle açıklama yaptı. Kadın meclisi, Demirtaş’a sahip çıkarak mücadele çağrısında bulundu.

İmamoğlu ve CHP’li üst düzey isimlerin toplantı kaydı sızdırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından CHP’ye yönelik yaptığı “değişim” çağrısının yankıları sürerken sosyal medyada bir toplantı kaydı paylaşıldı.

2 haftalık sansür raporu: Sergiye baskın, Grup Yorum’a engel, TELE 1’e ceza…

EKONOMİ

Faiz kararından önce döviz kurlarında rekorlar devam ediyor

Döviz kurlarında yükseliş, haftanın üçüncü gününde de sürüyor. Hem dolar hem de euro kuru, rekor serisine bugün de devam ediyor.

Salı günü tarihi zirvesini 27 liranın üzerine taşıyan dolar kuru yatay seyirle 26,94 seviyesinden fiyatlanıyor. Dolar/TL, gün içerisinde tarihi zirvesini 27,27’ye taşıdı

İzmir’de metro ve tramvay çalışanları greve çıkıyor

İzmir’de metro ve tramvay işçilerinin örgütlü olduğu Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamazsa 31 Temmuz’da greve çıkacağını açıkladı.

İYİ Parti ÖTV zamlarına karşı dava açtı

İYİ Parti ÖTV zamlarını içeren Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay’da dava açtı.

Merkez Bankası şimdi de piyasadaki TL’yi azaltmaya çalışıyor

Merkez Bankası üç yıl aradan sonra ‘net TL alıcısı’ oldu. Bankacılık sistemine sattığından daha fazla lira almaya başladı.

Türkiye ve BAE arasında 50.7 milyar dolarlık anlaşma

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye ve BAE arasında imzalanan anlaşmaların toplam değerinin 50.7 milyar dolar olduğunu açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

Arjantinli Sanzio: Dolar kazanamazsam ülkemde yaşayamam

Son dönemde sıklıkla Türkiye ve Arjantin kıyaslamaları yapılıyor. Arjantin’de yaşayan Belen Sanzio’nun anlattıkları, Türkiye için uyarı niteliğinde: Ülke çok hızlı kötüye doğru gitti.

İsrail’de 161 üst düzey subay hükümete tepki olarak istifa etti

İsrail Hava Kuvvetleri’nde aralarında generallerin de aralarında olduğu üst düzey subaylar, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini tepki göstererek istifa etti.

İspanya’da aşırı sağ Franco’dan bu yana ilk kez iktidara gelebilir

Erken seçimlerde aşırı sağcı Vox’un güç kazanması halinde, İspanya da Avrupa Birliği üyeleri arasında popülist sağa kayan ülkeler kervanına katılabilir.

Rusya’dan BM’ye ‘tahıl koridoru’ için üç ay mühlet

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na katılımını pazartesi günü askıya alan Rusya, Birleşmiş Milletler’e taleplerinin yerine getirilmesi için üç ay mühlet verdi. Rusya, tahıl, gübre ve amonyak gibi ürünlerinin ihracatına izin verilmesini istiyor.

Erdoğan Togg hediye etti: Katar emiri, Messi imzalı topunu gösterdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’ye Togg hediye etti. Katar emiri de Messi imzalı topunu Erdoğan’a gösterdi

Rusya’dan tehdit: Tüm gemiler bizim için hedef

Rusya tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından, bu geceden itibaren Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri yük taşıyıcısı” olarak değerlendirileceğini bildirdi.

İsrail’de 161 üst düzey subay hükümete tepki olarak istifa etti

İsrail Hava Kuvvetleri’nde aralarında generallerin de olduğu üst düzey subaylar, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini tepki göstererek istifa etti.

20 Temmuz

İÇ POLİTİKA

İstanbul’da Suruç katliamı anması sonrasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Suruç’ta katledilen 33 kişi için, saldırının 8’inci ölüm yıl dönümünde düzenlenen açıklamaya polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ankara’da Suruç Katliamı anmasına müdahale: Çok sayıda gözaltı

Suruç Katliamı’nın 8. yıldönümünde Ankara’da yapılmak istenen anmaya polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İYİ Parti’den Topal Osman Ağa’nın iade-i itibarı için kanun teklifi

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Burak Akburak, Ali Şükrü Bey cinayetinden sorumlu tutulan ve çıkan çatışmada öldürülen Topal Osman Ağa’nın itibarının iade edilmesi için TBMM’ye kanun teklifi sundu.

Van’da bir kişinin öldüğü, 19 kişinin yaralandığı kavgada 11 tutuklama

Van Erciş’te husumetli iki grup arasında çıkan, bir kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı kavgayla ilgili gözaltına alınan 18 kişiden 11’i tutuklandı.

İddia: CHP’deki değişimcilerin başka kayıtları da var, yeni görüntüler dolaşıma sokulabilir

Gazeteci İsmail Saymaz, CHP’deki ‘değişim’ ekibinin başka toplantılarının da kayda alındığı ve bunların ilerleyen günlerde dolaşıma sokulabileceği iddiasını paylaştı.

EKONOMİ

Merkez Bankası faiz oranını 250 baz puan artırdı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini 250 baz puan artırarak 17,5’e yükseltti. Kurul kararındaki enflasyon açıklaması dikkat çekti.

CHP: 32 milyon yoksulluk, 51 milyon açlık sınırının altında yaşıyor

CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi’nin raporuna göre, nüfusun yüzde 37,6’sı olan 32 milyon 150 bin kişi yoksulluk, nüfusun yüzde 60,4’ü olan 51 milyon 600 bin kişi de açlık sınırının altında yaşıyor.

Merkez Bankası açıkladı: Swap hariç Net rezerv eksi 48,4 milyar dolar

Merkez Bankası verilerine göre, net rezervler 13,2 milyar dolar oldu. Swap (başka ülkelerden vade sonunda faiziyle ödenmek üzere alınan döviz) hariç net rezerv ise eksi 48,4 milyar dolar oldu.

DIŞ POLİTİKA

Tayvan’ın Türkiye’den aldığı yumurtalarda kanserojen madde tespit edildi

Tayvan, Türkiye’den ithal ettiği yumurtalarda kanserojen madde bulunduğunu ve tazminat talep edileceğini duyurdu.

Netanyahu ile Abbas 2 gün arayla Türkiye’ye geliyor

25 Temmuz’da Filistin Devlet Başkanı Abbas, 28 Temmuz’da ise İsrail Başbakanı Netanyahu Türkiye’yi ziyaret edecek.

Suriye: Türkiye hükümeti insanlık suçu işliyor

Türkiye’yi Haseke’ye giden su kaynağını kesmekle suçlayan Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Bu durum, halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor” denildi.

İran’da ahlak polisinin yetkileri kısıtlandı: Gözaltına alamayacaklar

İran’da ‘ahlak polisinin’ başörtüsü takmayanları gözaltına alamayacağı, yalnızca uyarabileceği açıklandı. Rızazade, “Uyarı devriyesi olacaklar, gözaltına almayacaklar” dedi.

Sanchez Amor’dan ‘AB’ açıklaması: Türkiye’de reform yok, geriye gidiş var

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri konusunda açıklamalarda bulunan Sanchez Amor, “İsveç’in NATO üyeliğinden, Avrupa Birliği üyeliğine geçişi düşünmek tamamen beklenmedik bir hamleydi” dedi.

21 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi: Koca istihbarat yalan mı söyleyecek?

Ceylanpınar’da 2 polisin öldürülmesi sonrası çözüm sürecinin bitmesine neden olan olay 8 yıldır aydınlatılamadı. Davanın avukatlarından Hüseyin Akay yaşananları anlattı.

Kaftancıoğlu: 1,5 ay sonra il başkanlığını devrediyorum ve rahatlıyorum

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada “1,5 ay sonra il başkanlığını devrediyorum ve rahatlıyorum” dedi.

İmamoğlu: Bir, iki hafta içinde toplumla düşüncelerimi paylaşacağım

Ekrem İmamoğlu, ‘değişim’le ilgili sürecin sonuna geldiklerini belirterek, “Bir, iki hafta içerisinde toplumla düşüncelerimi paylaşacağım” diye konuştu.

DEDAŞ işçileri altı ilde iş bıraktı: ‘Düşük ücretle çalışmayı kabul etmiyoruz’

Elektrik kesintileri ve protestolarla gündemden düşmeyen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (DEDAŞ) çalışan işçiler altı ilde iş bıraktı. Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman Şırnak ve Urfa’daki eylemlerde işçiler maaş zammı ve özlük haklarının iyileştirilmesini istedi.

Suruç anmasında gözaltına alınıp savcılığa sevk edilen 33 kişiden 29’u serbest: Artı TV muhabiri Umut Taştan da bırakıldı

Kadıköy’de Suruç Katliamı’nın sekizinci yıl dönümü nedeniyle dün yapılan anmada gözaltına alınan 33 kişiden aralarında Artı TV muhabiri Umut Taştan’ın da olduğu 29 kişi serbest bırakıldı. Dört kişinin de adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

EKONOMİ

Yılın ilk yarısında kapanan şirket sayısı: 10 bine yakın

TOBB verilerine göre, haziran ayında 1938 şirket kapanırken, yılın ilk 6 ayında ise toplam 9 bin 852 şirket kapandı.

KKM’den çıkış hamlesi: Maliyeti artıyor

Politika faizini yüzde 17,5 düzeyine yükselten Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduat nedeniyle oluşan likidite fazlasının piyasadan çekilmesi için ‘sıkılaştırıcı’ ek önlemlere yöneldi.

DIŞ POLİTİKA

IKBY’den İsveç’teki faaliyetlerini askıya alma kararı

Erbil yönetimi, Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde yapılan Kuran eyleminin ardından İsveç’in başkenti Stockholm’deki çalışmalarını askıya aldığını duyurdu.

Borrell: Türkiye-AB ilişkileri tek yönlü yol değil

AB Yüksek Temsilcisi, vize serbestisi ve Gümrük Birliği sorusu karşısında “Türkiye-AB ilişkileri tek yön yol değil, her iki tarafın da beklentileri var” diyerek Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’e işaret etti.

Putin: Polonya’nın batısını Stalin hediye etti, bunu unuttular

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna savaşına dair açıklamalar yaptı. Belarus’a yönelik herhangi bir saldırıyı Rusya’ya yönelik bir saldırı olarak göreceklerini söyleyen Putin Polonya ve Litvanya’ya da yüklendi.

Hindistan’ı sarsan cinsel saldırı: Kadınlar baş şüphelinin evini yaktı

Hindistan’ın Manipur eyletinde iki kadına yönelik toplu tecavüz olayının baş şüphelisinin evi kadınlar tarafından ateşe verildi. Polis dört kişinin tutuklandığını ve olaya karışan onlarca kişinin izini sürdüğünü duyurdu.

AB, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine olumlu sinyal verdi; koşullarını açıkladı

Avrupa Birliği’nin (AB) dışişleri bakanları toplantısı dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı. Toplantıda AB’nin Türkiye ile, Kıbrıs ve insan hakları meselelerinde adımlar atması durumunda, yeniden ilişkileri geliştirmesi gerektiğine karar verildi. Sadece AB’nin Türkiye’den değil, Türkiye’nin de AB’den beklentileri olduğu vurgulandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sürüyor: Tonlarca gıda imha edildi

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın cuma günü ülkenin güneyindeki hava saldırılarında tahıl terminallerini vurduğunu ve kuzeydeki bir füze saldırısında en az bir kişiyi öldürdüğünü söyledi. Rusya, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli bir şekilde sevkiyatına izin veren Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla yapılan Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan bu yana bu hafta her gece Ukrayna’nın güney şehirlerini ve limanlarını vurdu.

Kıbrıs’ta Erdoğan’a tepki: ‘Adanın geneli için tehlikeli bir resim’

Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’taki açıklamaları adanın iki yakasında da tepkiye neden oldu. Güney Kıbrıs Dışişleri bir kınama açıklaması yaparken, Kuzey Kıbrıslı siyasetçiler konuyu Duvar’a değerlendirdi.

22 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Cumartesi Anneleri’ne yine gözaltı: 16 ilin baro başkanı da polis ablukasında

Cumartesi Anneleri/ İnsanları, 956’ıncı haftada gözaltında kaybedilen yakınlarını anmak için Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri eylemde polis tarafından yine gözaltına alındı. Destek için gelen 16 ilin baro başkanı da polis ablukasına alındı.

Ezidi köyünde neler oluyor?

Viranşehir’e bağlı Işıklı köyünde yaşayan Ezidiler ile Karacadağ ailesi arasında arazi anlaşmazlığı sürüyor.

Ji Komxebata Ferhenga Rastnivîsîna Bêjeyan çend têbînî

Heke li Stenbolê Enstîtuya Kurdî nehata avakirin û li ser zimanê kurdî xebat nehatina kirin, kovar û rojnameyên bi kurdî nehatina çapkirin, me îro nedikarî wisa bi hêsanî bi kurdî binivîsanda.

CHP’de belediye başkanları toplantısı başladı: İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu “sızdırılan video”nun ardından ilk kez bir araya geldi

CHP’de Kılıçdaroğlu’nu savunanlar ve eleştirenler arasındaki dengeler nasıl değişti?

Geçtiğimiz günlerde internete sızdırılan toplantının video kaydı, Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki (CHP) ‘değişim’ tartışmalarında birçok önemli ismin tavrına dair daha net bir tabloyu ortaya çıkardı.

HÜDA PAR Adana İl Başkanlığı’nda bıçaklı saldırı: İl Sekreteri Sacit Pişgin hayatını kaybetti

HÜDA PAR Adana İl Başkanlığı’ndaki mescitte yaşanan bıçaklı saldırıda İl Başkanı Salih Demir yaralandı, İl Sekreteri Sacit Pişgin yaşamını yitirdi. Saldırgan gözaltına alındı.

CHP: Halk TV ile tüm ilişkimiz sona erdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem partisi ile Halk TV arasında yapılan anlaşmanın tek taraflı fesih edildiğini, kanal ile ilişkilerinin sona erdiğini belirtti.

Kiğı Doğa ve Kültür Festivali iptal edildi: ‘İlçenin alt yapısı değişiyor, yer yok’

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde düzenlenecek Doğa ve Kültür Festivali, kaymakamlık tarafından uygun yer olmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Tertip komitesi kararın “siyasi kaygılarla alındığını” belirtti

Uğur Gürses: Bu kriz zaman alacak ve taşraya doğru dalga dalga yayılacak

Ekonomi yazarı Uğur Gürses’e göre, ne Körfez ülkelerinden ‘gelecek’ para ne de Avrupa ve ABD’yle ilişkileri yumuşatıyormuş gibi yapmak Türkiye’yi krizden çıkarır. Gürses, krizin taşraya doğru dalga dalga yayılacağını söylüyor.

Belediyeler toplantısında Kılıçdaroğlu’nun istifasını isteyen başkanlar oldu

Artı Gerçek’in ulaştığı iki belediye başkanı, belediyeler toplantısında Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesini isteyen başkanlar da olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu ise bu tür görüşlerin normal olduğunu ve pozisyon talebinin olmadığını söyledi.

Binlerce Kürt Lozan’da yürüdü: 100 yıldır sömürü altındayız, artık kabul etmiyoruz

Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılında Kürtler ve dostları, İsviçre’nin Lozan kentine yürüyüş gerçekleştirdi. Lozan görüşmelerinin yapıldığı Beau-Rivage Place binasının önünden başlayan yürüyüşte, Kurdistan haritasının yer aldığı pankart açıldı.

İmralı’da bir ‘disiplin cezası’ daha

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 24 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’da bulunan diğer tutuklular Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar’ın aile görüşlerinin sağlanması talebi ile 10 Temmuz’da Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuru yapıldı. 18 Temmuz’da başvuruyu reddeden hakimlik, 28 aydır avukatları ve aileleriyle görüştürülmeyen Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular hakkında verilmiş yeni bir “disiplin cezası” olduğunu belirtti. Kararı, 19 Temmuz’da avukatlara bildiren hakimlik, “disiplin cezasının” hangi tarihte ve hangi gerekçe ile verildiğine dair ise bilgi vermedi.

EKONOMİ

Mahfi Eğilmez yazdı: Paradan sıfır atsak ne olur?

Ekonomist Mahfi Eğilmez, bütçe açığı, Türk lirasından sıfır atılması gibi konularla ilgili bir yazı yazdı.

Bilirkişi raporu: 10 yıl öncesinin 80 bin lirası, şimdinin 520 bin lirası

2013’te bir kişi “takas”la, 80 bin lira da ödeme yaparak buradan daire satın aldı. Müteahhit firma, dairelerin 14 Aralık 2014’te teslim edileceği sözü vermişti. Ancak bu söz yerine getirilmedi. Kira kaybına uğradığını düşünen hak sahibi geçen yıl Bakırköy 5. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Hâkim, dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesine hükmetti.

S&P Global Kıdemli Direktörü Gill: Türkiye’de kısa vadede enflasyonda düşüş beklemiyoruz

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye’de dezenflasyon (enflasyonun zaman içinde azalması) sürecinin 2024-2025’te başlayabileceğini söyledi. Gill, Türkiye’nin sermaye girişlerinden henüz yararlanamadığını da ifade etti.

DIŞ POLİTİKA  

Paşinyan: Barış anlaşması olmazsa Azerbaycan ile savaş çok muhtemel

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Fransız AFP haber ajansına cuma günü verdiği mülakatta, iki ülkenin bir barış anlaşması üzerinde uzlaşamaması halinde Azerbaycan ile yeni bir savaşın “çok muhtemel” olduğunu söyledi. Paşinyan, “Bir barış antlaşması imzalanmadığı ve böyle bir antlaşma iki ülkenin parlamentoları tarafından onaylanmadığı sürece, elbette Azerbaycan ile yeni bir savaş çok muhtemeldir” dedi.

Güney Kore: Kuzey Kore seyir füzesi ateşledi, ABD nükleer denizaltısı bölgedeydi

Kore Yarımadası’nda gerilim artıyor. Kuzey Kore denize doğru seyir füzeleri fırlattı. Son füze atışları, ABD’nin nükleer denizaltısının Güney Kore limanına yanaşmasının ardından geldi.

Rusya: Ukrayna’nın misket bombalı saldırısında 1 gazeteci öldü

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin saldırıları sonucunda Rusya’nın RIA haber ajansı için çalışan bir savaş muhabirinin hayatını kaybettiğini, üç Rus gazetecinin yaralandığını ileri sürdü.

İsrail’de binler yargı düzenlemesine karşı yürüyor

İsrail’de yüksek yargının yetkilerini kısıtlayacak yargı düzenlemesini eleştiren binlerce kişi Tel Aviv’den Kudüs’e olan yürüyüşlerini sürdürüyor.

23 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Afyon’daki kazada ölen tarım işçisi sayısı sekize yükseldi

Tarım işçilerinin taşırken Afyonkarahisar’da devrilen minibüste yaralı kurtulan iki kişi vefat etti. 13 yaralıdan ikisinin durumu ağır.

Halk TV’den ‘Eren Erdem’ iddiası: Programımız engellenmeye çalışıldı

Halk TV, ‘Görkemli Hatıralar’ isimli programının çekiminin CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem’in talimatıyla engellenmeye çalışıldığını iddia etti. Programın sunucusu Serhan Asker de “Susmayacağız” dedi.

Naci İnci hakkında suç duyurusu

Mahkeme kararına rağmen Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeliğinden uzaklaştırılan Prof. DR. Taner Bilgiç, kayyım rektör Naci İnci hakkında suç duyurusunda bulundu.

TTB “kadın hastaneleri” söylemini değerlendirdi | “Cinsiyetçi uygulamaları normalleştirmek istiyorlar”

Yakın bir zamanda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin karma eğitimi tartışmaya açarak “kız okulları açılması gerekliliğinden” bahsetti. Bakanın bu açıklamaları sonrası BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Milli Eğitim Bakanının söylediklerine el artırarak kadın üniversiteleri açılması, kadın hastanesi yapılması planlarını da eklemişti. Sadece kadınların gideceği “kadın hastaneleri” söyleminin nasıl riskler barındırdığına, neden bugün gündeme geldiğine dair sorularımızı TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu ile TTB Okul Sağlığı Çalışma Grubu birlikte yanıtladı.

Bakanlık Ege’de verimli arazileri ve ormanlık alanları talana açtı

Ekolojik talanın son yıllarda yoğunlaştığı Ege bölgesinde neredeyse her gün bir yeni projeler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle hayata getiriliyor. Bu projeler ile birlikte bölge enerji ve maden şirketlerinin yanı sıra yapılaşma ve turizm talanına da açıldı. Bakanlık birçok kentte Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlattığını duyururken, bu proje alanlarının büyük kısmı orman ve tarım arazileri üzerinde bulunuyor

CHP PM’deki kritik oylamanın sonucu belli oldu: İtirazlar reddedildi

CHP’de bazı il ve ilçe başkanlarının görevden alınmasına yapılan itirazlara ilişkin gizli oylama sonuçlandı. Görevden alınanların itirazları oylama sonucu reddedildi.

Ankara’ya yürüyümek isteyen emekliler, oturma eylemi başlattı: Devlet bizi hiçe saydı!

Yüzde 25 oranındaki artışı protesto etmek için Ankara’ya yürümek isteyen emeklilere jandarma engel oldu. Gebze’de oturma eylemi yapan emekliler, “Devlet bizi hiçe saydı. Yaklaşık 6 milyon emekli gene 7 bin 500 liraya talim ediyor. Bu zamlar bizim hiçbir şeyimize yetmiyor”  dedi. Emeklilerin isyanı, ekmeğe gelen zamları da hatırlattı. Temmuz zammından önce aldıkları aylıkla bin 580 ekmek alabilen emeklilerin, ekmeğe gelen zamdan sonra alabildikleri ekmek sayısı bin 326’ya düştü.

EKONOMİ

Emlak krizi derinleşti: Kiralık evler karaborsaya düştü…

Salgın, savaş ve deprem sonrası yaşanan göç, Antalya’da emlak krizini tırmandırdı. Kiralık evler karaborsaya düştü, şehre yerleşmek zorunda olan öğrenci, memur ve özel sektör çalışanları çıkmazda

Türkiye’nin gri listeden çıkması neden önemli?

Türkiye yaklaşık 20 aydır FATF’nin gri listesindeki varlığını koruyor. Türkiye’nin gri listede yer alması, dış finansman sağlaması önündeki en önemli zorluklardan biri

OECD araştırması: Geçinemeyenlerin en yüksek olduğu ülke Türkiye

OECD araştırmasına göre, Türkiye’de ailelerin yüzde 70’inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişe duyuyor.

DIŞ POLİTİKA

İspanya sandık başında: Aşırı sağ, Franco döneminden sonra ilk kez iktidara yakın

İspanya bugün erken genel seçimler için sandık başında. Anketlere göre aşırı sağcı Vox partisi kilit önemdeki üçüncü sırada. Bu durum ülkede diktatör Franco’nun 1975’teki ölümünden sonra ilk kez aşırı sağı iktidara getirebilir.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Türkiye ziyaretini erteledi: Kalbine pil takıldı

Kalbine pil takıldığı açıklanan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye ve Kıbrıs ziyaretlerini erteledi.

İspanya’da seçim: Franco sonrası ilk aşırı sağ iktidar…

İspanya’da sandık çıkış anketlerine göre, erken seçimleri ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) kazandı. Meclis çoğunluğunu alamayan PP, hükümet kurmak için aşırı sağcı Vox’la koalisyona mecbur.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Rusya, Ukrayna’da ele geçirdiği toprakların yarısını kaybetti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği toprakların yarısını kaybettiğini öne sürdü. CNN’e konuşan Blinken, “Kiev’in daha fazlasını geri kazanmak için çok zorlu bir mücadele vermesi gerektiğini” söyledi.

24 Temmuz

İÇ POLİTİKA

İstanbul Valiliği, ‘Kürtçe için’ yapılacak yürüyüşü yasakladı 

İstanbul Valiliği, avukat Suphi Özgen’in ‘Kürtçe için yürüyorum’ sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya yapacağı yürüyüşü yasakladı.

Eren Erdem: Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için imza toplayacağız

CHP’de belediye başkanları toplantısında Ekrem İmamoğlu’nun Kemal Kılıçdaroğlu’na “Değişim sizin liderliğinizde olmalı” dediğini aktaran Eren Erdem, Kılıçdaroğlu için imza toplayacaklarını söyledi.

Basın Konseyi’nden ‘CHP-Halk TV’ açıklaması: Kanal, kendini haklı çıkarmak için partiyi suçlayan yayınlar yapmıştır

Basın Konseyi, CHP’nin Halk TV ile olan sözleşmesini tek taraflı sonlandırması sonrası başlayan tartışmaları değerlendireceğini duyurdu. Konsey, “Kanal kendini haklı çıkarmak için sözleşmeyi iptal eden partiyi suçlayan yayınlar yapmıştır” dedi.

Akbelen’e sabah baskını: Ağaçlar kesilmeye başladı

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda YK Enerji’ye ait kömür madenine karşı zeytin ağaçlarını savunan İkizköylülerin nöbet alanına bugün sabah jandarma ve TOMA’lar sevk edildi.

Akbelen’de ağaçların kesilmesini protesto eden köylüler yardım istedi: Nerede bu memleketin insanları, ne olur çıkın gelin

Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı Akbelen Ormanı’nı korumak için İkizköylülerin iki yıldır sürdürdükleri nöbet alanına bu sabah 05.30’da çok sayıda jandarma ekibi ve TOMA girdi. Bölge halkı ağaç kesimine başlandığını duyurarak yardım çağrısında bulundu.

Lozan tartışmaları ve Kürt sorunu!

24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Anlaşması, yüzüncü yılında farklı çevreler tarafından tartışılıyor ve bu tartışmalarda anlaşmayla ilgili farklı yorumlar yapılıyor. Ancak bu tartışmalar, geçmişte olup bitene farklı yorumlar getirmeleri dolayısıyla değil; tartışmaları yürüten çevrelerin siyasi yönelimlerini, geleceğe yönelik siyasi perspektiflerini yansıtmaları bakımından önem taşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘vakıf’ operasyonu: 98 atama

Boğaziçi Üniversitesi ‘kayyım yönetimi’, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) mütevelli heyetine dört ayda iktidara yakın 98 üye atadı.

Tarikatta istismar skandalında yeni dava: Hiranur Vakfı yöneticileri de yargılanacak

6 yaşındaki kız çocuğunun ‘evlendirilmesi’ skandalına ilişkin davada Ankara Barosu’nun Hiranur Vakfı yöneticileri hakkında yaptığı suç duyurusu kabul edildi. Davada vakıf yöneticileri de yargılanacak.

EKONOMİ

Fitch: Türkiye ekonomisinde belirsizlik sürüyor

Fitch, TCMB’nin kademeli bir şekilde faiz artırdığı karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. FİTCH’e göre Türkiye ekonomisinde belirsizlik sürecek.

Ekonomi Dünyası: Açlık ve gıda krizi bir ABD mühendisliği mi?

ABD, ülkeleri etkili bir şekilde bağımlılığa ve borca sürüklemek için kritik tarımsal emtialarda arz sıkıntısı ve fiyat artışları dizayn ediyor. Uzmanlara göre, şu anda dünyada yeterli gıda var.

Hazine tahvil ihalesinde 19,8 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün düzenlediği tahvil ihalesinde 19 milyar 818 milyon lira borçlanmaya gitti. İhalede basit faiz 18,7, bileşik faiz 19,58 oldu.

Kamu şirketleri Körfez’e pazarlanıyor: Telekom ve ulaşım masada

Gazeteci Kerim Ülker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez ülkeleri turunda, yakın zamanda özellikle kamuya ait şirketlerin olduğu bazı satışların sinyalinin verildiğini yazdı. Ülker ayrıca, Katarlı şirketin LC Waikiki’ye ortaklık teklif ettiğini belirtti.

İcra dosyalarında patlama: Geçen yıla göre yüzde 62 arttı

CHP’li Gürer, bankalara olan kredi ve kredi kartı borcu, 2 trilyon 329 milyar 656 milyon liraya ulaştığını söyledi. İcra dairelerine yeni gelen dosya sayısı ise 1 Ocak-21 Temmuz arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62.7 arttı.

Merkez Bankası dövizde yine net satışa döndü

Merkez Bankası’nın (MB) eski başekonomisti Hakan Kara, 5 Haziran’dan itibaren 20 milyar dolarlık net alım yapan MB’nin geçen hafta yeniden net satışa döndüğünü yazdı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ekonomiyle ilgili karamsar: “Maalesef” diyerek sıraladı

DIŞ POLİTİKA

İspanya’da siyasi belirsizlik: Şimdi ne olacak?

İspanya’da erken genel seçimleri ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi kazandı. Ancak Halk Partisi, aşırı sağcı Vox’un desteğiyle bile meclis çoğunluğunu elde edemiyor.

İsrail, ‘yargı darbesine’ direniyor: Meclis önündeki çatışmalar sürerken Mossad’dan açıklama geldi

İsrail meclisi, ülkede on yıllardır yaşanan en büyük siyasi krizin ortasında aşırı sağcı Netanyahu koalisyonunun yargının yetkilerini kısıtlayan tasarısını görüşmeye başladı. Meclis önünde kamp kuran göstericiler polis barikatını aştı, çatışmalar sürüyor.

Nisanda imzalanan anlaşmanın ardından: Bir haftada ikinci ABD nükleer denizaltısı Güney Kore’ye demirledi

Nisan ayında nükleer silah geliştirmeme taahhüdü karşılığında Biden’dan ‘nükleer koruma’ alan Güney Kore’ye bir haftada ikinci ABD nükleer denizaltısı demirledi. İki ülke donanmaları bölgede sık sık ortak tatbikatlar da düzenliyor.

İspanya seçimleri: Sağcılar bekledikleri çıkışı yapamadı, sol koalisyon mümkün

İspanya’da dün (23 Temmuz Pazar) günü yapılan erken genel seçimlerde hiçbir siyasi parti ve blok, Meclis çoğunluğunu elde edemedi. Çıkış yapması beklenen sağcı Halk Partisi (PP) ve faşist Vox partileri bekledikleri sonucu alamadı. Eğer Bask ve Katalan siyasi partileri destek verirse iktidardaki sosyal demokrat PSOE ve sol Sumar ittifakının hükümet kurmasının mümkün olduğu belirtiliyor. İki blok da hükümet kuramazsa yeniden seçim gündeme gelecek.

İsrail meclisi, tartışmalı yargı düzenlemesini onayladı

İsrail’de ocak ayından bu yana protestolara neden olan yargı düzenlemesi mecliste yapılan 2’nci ve 3’üncü oylamalarda kabul edildi. Oylama öncesi başlayan protestolarda 19 kişi gözaltına alındı.

25 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Beş gazeteci gözaltına alındı: Arslan tutuklandı; Akyüz, Yükler ve Deniz serbest

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da 5 gazeteci, “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği” suçlamasıyla gözaltına alındı. Arslan tutuklanırken, üç gazeteci serbest bırakıldı.

Bildirici: CHP’nin medya ile yaptığı anlaşmalar etik ihlallere yol açıyor

CHP’nin Halk TV ile ilişkisini kesmesini değerlendiren Faruk Bildirici, “CHP’nin Halk TV ve diğer medya kuruluşlarıyla yaptığı anlaşmalar, etik ihlallere yol açıyor” dedi.

AYM içki satışı yasağı iptali istemini reddetti

AYM, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere ceza verilmesini düzenleyen kanun hükmünün iptal istemini reddetti.

AYM’deki Selahattin Demirtaş görüşmesine ‘üye’ engeli

AYM, AİHM kararına rağmen tahliye edilmeyen ve ikinci kez tutuklanan Demirtaş’ın başvurusunun görüşülmesini bir üyenin “Dosyaya hazırlanamadım” demesi üzerine erteledi. Bu üyenin AYM’de ‘iktidar lehine’ karar veren üyelerden olduğu öne sürüldü.

‘Boğaziçi kayyımı’ yargıyı takmıyor: Mezunlara giriş yasağı aynen devam

Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘kayyım’ yönetimi, mahkeme kararlarına rağmen kartını iptal ettiği mezunların kartını yeniden iptal ediyor.

EKONOMİ

Koç Holding, Yapı Kredi Bankası’ndaki hisselerinin bir kısmını satıyor

Koç Holding, Yapı Kredi Bankası’ndaki hisselerinin bir bölümünü satacağını ve talep toplama sürecinin başlatıldığını duyurdu.

Merkez Bankası’ndan kredide ‘sıkılaşma’ adımları

Merkez Bankası’ndan “seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma” kararları: Kredi kartı nakit kullanımları, kredili mevduatlara uygulanan aylık azami faiz oranı, taşıt kredisinde büyüme sınırı değişti…

Hazine iki günde 49 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tahvil ihalesi yoluyla 29 milyar 530 milyon lira borçlanmaya gitti. Hazine dün de 19,8 milyar lira borçlandı.

Bakan Mehmet Şimşek’ten kredi açıklaması: Atılan adımlar cari açığı azaltmaya yönelik

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı ‘seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma’ adımlarının cari açığı azaltmaya yönelik olduğunu söyledi. Şimşek “Sınırlı kaynaklarımızı ihracata ve yatırıma kanalize edeceğiz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas Erdoğan ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine dün Ankara’ya gelen Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen resmi törenle karşılandı.

Rusya’dan ‘tahıl anlaşması’ açıklaması: Geri dönüş şu an için imkansız

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na dönmesinin şimdilik imkansız olduğunu, anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmının uygulanmadığını söyledi.

İsrail’de yargı düzenlemesi protesto ediliyor: ‘İç savaşa doğru gidiyoruz’

İsrail’de yüksek yargının yetkilerini sınırlayan düzenlemenin meclisten geçmesiyle şiddetlenen protestolar sürerken, eski başbakan Olmert, “İç savaşa doğru gidiyoruz” açıklamasını yaptı.

Ukrayna-Rusya savaşında son durum: Rusya Kiev’e saldırdı, nükleer santral sahasında mayın bulundu

Rusya’nın dün gece Kiev bölgesine İHA saldırıları düzenlediği ancak ölü ya da yaralı olmadığı duyuruldu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ise Zaporijya Nükleer Santralinin bulunduğu tesis yakınlarında mayınlar tespit edildiğini açıkladı.

ABD-Kuzey Kore gerilimi: Nükleer denizaltısına karşı balistik füze denemesi

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, ABD’nin nükleer denizaltısının Güney’deki donanma üssüne ulaşmasından saatler sonra iki balistik füzenin Kuzey Kore’den fırlatıldığı ve ülkenin doğu kıyısının açıklarında denize düştüğü belirtildi.

26 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Melih Gökçek hedef gösterdi, Cem Adrian konseri iptal edildi (artigercek.com)

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yozgat’ta konser verecek Cem Adrian’ı hedef gösterdi. Ardından ise konser iptal edildi.

DEDAŞ Harran’da 40 işçinin tamamını işten çıkardı (artigercek.com)

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), maaşlarının ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylem yapan işçileri işten çıkarmayı sürdürüyor. Son olarak, Urfa’nın Harran ilçesinde cuma günü ve bugün toplam 40 işçi işten çıkarıldı.

Akbelen’de milletvekilleri ve köylülere biber gazlı müdahale: Jandarma bir köylüye yumruk attı (artigercek.com)

Akbelen’i ziyaret eden HDP milletvekilleri Perihan Koca ve İbrahim Akın ‘a biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Jandarma bir köylüye yumrukla saldırdı.

Mehmet Özışık: ‘Müjde’ dediğiniz her şeye zam geliyor; ‘Bilseydim Kılıçdaroğlu’na oy verirdim’ diyenlerin sayısı az değil

Mehmet Özışık Youtube’ta yaptığı programında iktidara yönelik eleştirilerde bulundu. Özışık, “Müjde müjde dediğiniz her şeye zam geliyor. ‘Böyle olacağını bilseydim Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verirdim’ diyenlerin sayısı az değil” dedi.

‘Ömrümü Erdoğan’a verin’ diyen ve zamlara isyan eden AKP’li Hacer Çınar’ın ‘affı’ istendi (artigercek.com)

2016 yılında Erdoğan için “Lütfen benim ömrümü ona ver” dedikten sonra peş peşe yapılan fahiş zamları protesto eden AKP’li Bolu Belediye Meclisi üyesi Hacer Çınar’ın ‘affı’ istendi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP’den ihraç edildi (artigercek.com)

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın partiden ihraç edildiği duyuruldu. Raporlu olduğu için geçen haftaki toplantıya katılmayan Tanju Özcan’la ilgili kararı ertelenmişti.

Adalet Bakanlığı’na yürümek isteyen Şenyaşar ailesine engel: Emine Şenyaşar, Meclis kapısı önüne oturdu (artigercek.com)

Urfa’daki adalet nöbetini Ankara’ya taşıyan ve Adalet Bakanlığı’na yürümek isteyen Şenyaşar ailesi engellendi. Anne Emine Şenyaşar, Meclis önünde oturmaya başladı.

Demirtaş’ın avukatları: Yeniden hükümlü yapılarak olası AYM kararının önüne geçilmesi amaçlandı (artigercek.com)

Anayasa Mahkemesi’nin dosyasını görüşmeyi ertelediği Selahattin Demirtaş’ın avukatları, olası bir serbest bırakma kararına karşı hazırlık yapıldığına dikkat çekti. Avukatlar, Demirtaş’ı “serbest kalmadan hükümlü kılacak” dosyadaki gelişmeleri işaret etti.

Florida kıyılarında 38 dereceyi aşan okyanus suyu sıcaklığı rekor olabilir (artigercek.com)

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Manatee Körfezi’nde su sıcaklığını 38,38 derece olarak ölçtü. Kuzey Atlantik bölgesinde, okyanus sularındaki sıcaklığın eylül boyunca artacağı belirtildi.

Aile Bakanı süresiz nafakaya karşı çıktı: Mağdur erkeklerin yanındayız (gazeteduvar.com.tr)

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ‘süresiz nafaka uygulamasının kabul edilebilir olmadığını’ belirterek uygulama üzerinde çalıştıklarını söyledi.

EKONOMİ

İstaİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Halk Ekmek AŞ tarafından üretilen ve 3 liradan satılan normal ekmeğin fiyatı, yüzde 66,6 artışla 5 liraya çıkarıldı.nbul’da Halk Ekmek’e zam – Bloomberg HT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Halk Ekmek AŞ tarafından üretilen ve 3 liradan satılan normal ekmeğin fiyatı, yüzde 66,6 artışla 5 liraya çıkarıldı.

Sağlıkçılar, Türkiye genelinde 2 gün iş bırakıyor (gazeteduvar.com.tr)

Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Dayanışma Platformu (SABİM), 1-2 Ağustos’ta Türkiye genelinde şiddetin önlenmesi, mali ve özlük haklarının verilmesi, liyakatlı yönetim, çalışma koşullarının düzeltilmesi talepleri ile iş bırakacak.

DIŞ POLİTİKA

İsveç’in NATO üyeliği yeni yasama dönemine kaldı (artigercek.com)

Yaz tatiline giren TBMM, 1 Ekim’de açılacak. İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması da yeni yasama dönemine kaldı.

Polis kamerayla izliyor: İran’da kadınlara yönelik başörtüsü baskısı arttı (gazeteduvar.com.tr)

Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre İran’da başörtüsü kurallarını ihlal eden kadınlar kitlesel gözetim yöntemleriyle tespit edilip uyarılıyor.

Nijer’de darbe girişimi: Cumhurbaşkanı Bazoum alıkonuldu – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

Nijer’de Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, darbe girişiminde bulunan muhafız alayına bağlı unsurlar tarafından alıkonuldu

Kremlin Sözcüsü Peskov: Rusya’nın Tahıl Anlaşması’na dönmesi şu anda imkansız – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın çıkarlarını güden anlaşmanın uygulanmadığını” ifade etti. Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce belirttiği üzere Rusya’yla ilgili anlaşmanın hayata geçirilmesi durumunda Tahıl Anlaşması’nın tekrar yürürlüğe girebileceğini söyledi. Kremlin Sözcüsü, mevcut şartlarda ise Rusya’nın anlaşmaya dönmesinin “imkansız” olduğunu ifade etti. Peskov, bu hafta Rusya ve Afrika ülkeleri arasında yapılacak zirvede tahıl erzağını ele alacaklarını belirtti.

Avustralya’da onlarca balina karaya vurdu; 51’i hayatını kaybetti

Batı Avustralya’da karaya vuran 50’den fazla pilot balina, vahşi yaşam uzmanlarının müdahalesine rağmen hayatlarını kaybetti.

27 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Cudî yanmaya devam ediyor: Bakanlık yangını inkar etti – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

Yeşil Sol Parti Milletvekili Nevroz Uysal, Cudî Dağı’ndaki yangınla ilgili görüştükleri yetkililerin yangın kaydı olmadığı için söndürme çalışmasının da yapılmadığını söylediklerini belirtti.

Defne’de susuz enkaz kaldırma çalışması yüzünden halk nefes alamıyor – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

Hatay’ın Defne ilçesinde enkaz kaldırma ve ağır hasarlı binaları yıkma çalışmaları devam ediyor. Tüm itirazlara rağmen çalışmalarda susuz enkaz kaldırma ve yıkım nedeniyle halk nefes almakta zorlanıyor.

EKONOMİ

Avrupa Merkez Bankası, 3 temel politika faizini 25 baz puan artırdı (aa.com.tr)

ECB’nin parasal politika karar metninde, refinansman faizinin 25 baz puan artışla yüzde 4,25’e, mevduat faizinin yüzde 3,75’e ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 4,50’ye yükseltildiği kaydedildi. ECB’nin mevduat faizi bu artışla Ekim 2000’den beri en yüksek seviyesini gördü.

DIŞ POLİTİKA

ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi lideri McConnell, konuşmasının ortasında donup kaldı; yardımla ofisine götürüldü

ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi lideri McConnell, konuşmasının ortasında donup kaldı; yardımla ofisine götürüldü

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Türkiye’ye ziyareti ertelendi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin bugün Türkiye’ye yapacağı ziyaretin ertelendiği belirtildi. Al Ain News’a konuşa diplomatik kaynaklar; ziyaretin, Rusya-Afrika Zirvesi nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Papa’dan LGBT’ye destek: Tanrı bizi olduğumuz gibi seviyor

Papa, İtalyan Giona adındaki bir trans bireyden kendisine LGBT topluluğu ve eşcinsel evlilikler konusundaki tutumu hakkındaki bir soruya, “Tanrı bizi olduğumuz gibi seviyor” yanıtını verdi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, Türkiye’ye F-16 satışına itirazını sürdürüyor

Türkiye’nin ABD’den F-16 tipi savaş uçakları ve modernizasyon kitleri satın alma girişimi ile ilgili muhalif tutumuyla tanınan Senatör Bob Menendez, tutumunu değiştirmediğini açıkladı. Menendez, ABD Kongre Binası’nda Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Yeni olan bir şey yok. Endişelerimizi dile getirmeye devam ediyoruz” dedi.

Tahıl Anlaşması’na katılımını durduran Rusya, 6 Afrika ülkesine ücretsiz tahıl gönderecek

Geçen hafta Karadeniz Tahıl Anlaşması’na katılımını durduran Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, altı yoksul Afrika ülkesine ücretsiz tahıl gönderme sözü verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na karşı ayaklanan Wagner’in lideri, Rusya’da Putin’in de katıldığı zirvede görüntülendi

Rusya Savunma Bakanlığı’na karşı başlattığı ayaklanmanın ardından Belarus’a gitmesi kararlaştırılan Wagner paralı asker grubunun kurucusu ve lideri Yengeni Prigojin, Rusya’nın St. Petersburg kentinde yapılan Rusya-Afrika zirvesinde görüntülendi. Zirvenin açılış konuşmasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı.

Suriye’de de orman yangınları 3’üncü gününde

Suriye yönetiminin haber ajansı SANA’ya göre, Lazkiye’nin kuzeybatı kırsalında üç gündür orman yangınları sürüyor. Yangının dumanı İdlib’in batısındaki Cisir eş Şugur ilçesinde görüş alanını kısıtlıyor.

BM Genel Sekreteri: Küresel ısınma çağı bitti, küresel kaynama çağına girdik

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınma çağının sona erdiğini, bunun yerine “küresel kaynama çağının” başladığını söyledi. Guterres, sıcaklık artışını sınırlamak ve iklim değişikliğinin zararlı sonuçlarından kaçınmak için dünyaya acil önlem çağrısında bulundu.

28 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Antalya’nın Kemer ilçesindeki orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor

Antalya’nın Kemer ilçesinde 5’inci güne giren orman yangını, 2 farklı noktada devam ediyor. Yangına 10 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağıyla müdahale ediliyor.

Kılıçdaroğlu, direnişin sürdüğü Akbelen’de (artigercek.com)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet bugün Akbelen’deki direniş alanını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla karşılandı.

Akbelen’deki ağaç kıyımıyla tekrar gündeme gelen Limak, 9 yılda 13 ilde 52 proje için ÇED onayı almış (artigercek.com)

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ÇED verilerine göre, Akbelen’deki ağaç kıyımının arkasındaki Limak Holding, 2014’ten bu yana 13 ilde 52 projeye ÇED onayı aldı. Limak aynı zamanda kamudan alınan ihalelerde de zirvede.

DEDAŞ’ın patronu Ebubekir Tivnikli Diyarbakır’a geldi, binanın önüne TOMA yığıldı (artigercek.com)

DEDAŞ işçilerinin bir haftadır süren eylemleri sonucu anlaşma sağlanamaması üzerine DEDAŞ’ın patronu Ebubekir Tivnikli bu sabah Diyarbakır İl Müdürlüğü’ne geldi. Bina önüne TOMA’lar ve DEDAŞ’ın iş makineleri yığıldı.

Barış Akademisyenleri’ne istinaf engeli: ‘Neye göre karar verildiği belli değil’ (artigercek.com)

İstinaf Mahkemesi, “Barış Bildirisi” imzacısı 9 akademisyen hakkındaki iade kararına ilişkin yürütmeyi durdurdu. Akademisyenler, neye göre karar verdiğinin bilinmediğini söyledi. Hukukçu Kerem Altıparmak: “AİHM’e ‘çalışan yargı var’ mesajı veriliyor.”

İmamoğlu ‘değişim’i yazdı: Yeni bir dil, yeni kadrolar, yeni bir örgütlenme, yeni bir siyaset gerekiyor (artigercek.com)

Partisi CHP’de ‘değişim’ çağrısı yapan İmamoğlu, ‘yol haritası’nı yazdı. CHP’de yeni kadro için birikim, donanım ve insan kaynağının mevcut olduğunu savunan İmamoğlu, “Yeni yaklaşımlar, yeni bir dil, yeni bir örgütlenme, yeni bir siyaset gerekiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu yeni vekillerle buluştu: Tartışmayın, çalışın (artigercek.com)

CHP’den yeni seçilen milletvekilleriyle bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Tartışmayın, çalışmaya devam edin’ talimatı verdiği öne sürüldü. Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun tek aday olacağı iddia edildi.

Deprem yardımlarını evine götüren emniyet müdürü: ‘Millet TIR TIR götürüyor’ (artigercek.com)

Antep’te görev yaparken yardım malzemelerini evine götürdüğü gerekçesiyle tutuklanan dördüncü sınıf emniyet müdürü Işık, ‘Kaybolmaması için evime götürdüm’ dedi. Işık’ın ‘Millet TIR TIR götürüyor, biz bir iki şey götürsek ne olur?’ dediği öne sürüldü.

Karadeniz ısınıyor: Hamsi yok olabilir (gazeteduvar.com.tr)

Küresel iklim değişikliği etkisi ile sel ve heyelan afetleriyle mücadele eden Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılık da tehlikede. Soğuk suya alışkın, hamsi, palamut ve istavrit türleri tehdit altında.

CHP’li Başarır’a Akbelen’de tepki (gazeteduvar.com.tr)

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bu sabah Akbelen’e giden CHP’li heyet içinde yer aldı. Ancak Başarır da Mahmut Tanal gibi çevrecilerle tartıştı. Bu anlar, tepki çekti.

Milletvekili Çubuk Akbelen’de gözaltına alınmak istendi (gazeteduvar.com.tr)

Akbelen’de tepki gören Tanal: Bir takım siyasi oluşumlar bana sataştı (gazeteduvar.com.tr)

Akbelen’i yok eden Limak’ın Yönetim Kurulu Başkanı ‘çevreci’ çıktı (gazeteduvar.com.tr)

İkizköylülerin Akbelen’e dair yürütmeyi durdurma talebi reddedildi (artigercek.com)

Muğla’da İkizköylülerin Akbelen Ormanında devam eden ağaç kesimi için yürütmenin durdurulması talebiyle yaptığı başvuru Muğla 1’inci İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Fakat mahkeme, yürütmenin durdurulması istemini 3’üncü kere reddettiğini duyurdu.

Uluslararası çevre kuruluşlarından Akbelen için ortak çağrı (voaturkce.com)

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) dahil 16 uluslararası ve yerel sivil toplum kuruluşu ortak bir açıklama yayınlayarak bölgedeki ağaç kesiminin durdurulması çağrısı yaptı.

EKONOMİ

Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı, üç yeni isim atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Merkez Bankası başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı. Görevden alınan isimlerin yerine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan atandı.

Yeni rekor: Borsa 7000 puana doğru koşuyor

BIST 100, 10.45 itibarıyla günlük 126 puanlık yükselişle 6.988 puandan işlem görüyor. Endeks, cuma günü yüzde 1,8 yükselerek 7000 puan eşiğine biraz daha yaklaştı.

Ekonomiye güven, temmuz ayında eşik değerin altına indi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı ekonomik güven endeksini açıkladı. Endeks, haziranda 101,1 iken, temmuzda yüzde 1,8 oranında azalarak 99,3 değerini aldı.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin detayları Resmi Gazete’de yayımlandı

Gelir İdaresi Başkanlığı, depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpların telafisi gerekçesiyle 7456 sayılı Yasa’yla getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) tahsiline ilişkin esasları belirledi.

Motorine zam: Fiyatı 35 lirayı aştı

Bu gece itibarıyla motorin fiyatına 1 lira 45 kuruş zam yapıldı. Son zamla motorinin liste fiyatı 35 lirayı aştı.

Dış ticaret açığı, haziranda yüzde 37 azaldı

Dış ticaret açığı, haziranda yüzde 37,3 azalarak 8 milyar 236 milyon dolardan, 5 milyar 160 milyon dolara geriledi.

İzmir’de İZENERJİ ve İZELMAN işçileri iş bıraktı (artigercek.com)

DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 1,2,3 ve 9 Nolu Şubeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle imzaladıkları toplu sözleşmeden doğan geriye dönük alacaklarının ödenmemesi sebebiyle yarım gün iş bıraktı. İşçiler 1 Ağustos’ta tam gün iş bırakmak için hazırlanıyor.

DIŞ POLİTİKA

Aşırı sıcaklar: Meksika’da dört ayda 249 kişi hayatını kaybetti

Meksika’da termometreler yaklaşık 45 santigrat dereceyi gösterirken, normalin üstünde seyreden sıcaklardan 19 Mart-22 Temmuz arasında 249 kişi öldü.

Yunanistan’da orman yangınları, Hava Kuvvetleri cephaneliğini havaya uçurdu; F-16’lar tahliye edildi

Yunanistan’da devam eden ve henüz kontrol altına alınamayan orman yangınları, perşembe günü Nea Anchialos şehrinin yakınlarındaki bir Hava Kuvvetleri üssünün cephaneliğinde patlamaya sebep oldu. Patlamalar sebebiyle birkaç F-16 savaş uçağı üsten tahliye edildi.

Tatar ve Hristodulidis’ten Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ortak ziyaret (voaturkce.com)

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Hristodulidis bugün Lefkoşa’daki ara bölgede bulunan Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı’na ortak ziyaret gerçekleştirdi.

Putin’den Afrika hamlesi! Tahıl ve yatırım sözü verdi – Son Dakika Haberler (hurriyet.com.tr)

Tutuklanabileceği söylentilerinin gölgesinde gelecek ay Güney Afrika’daki Brics zirvesine katılmama kararı alan Rusya lideri Putin, Afrika ülkeleri temsilcilerini St.Petersburg’da topladı. Putin Afrika’ya tahıl sözü verdi, Mısır’ı Afrika hamlesinin merkez üssü yapacağını açıkladı.

29 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Leyla Zana için iddianame: ‘Düşman devletlerden ödül aldı’ (gazeteduvar.com.tr)

İddianamede Zana’nın milletvekili olduğu dönem yaptığı konuşmalar, uluslararası kuruluşlardan aldığı ödüller nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun “Türkiye ile savaş halinde bulunan bir devletten akademik derece veya şeref, unvan, nişan ve diğer fahri rütbe veya bunlara ait maaş veya başka yararlar kabul eden…” 325/1 maddesi kapsamında suç işlediği ileri sürüldü.

HDP, seçimlerden sonra başlattığı halk toplantılarını tamamlıyor (birgun.net)

HDP ve Yeşil Sol Parti’nin seçimlerden sonra başlattığı ‘eleştiri-özeleştiri’ süreci ve yeniden yapılanma çalışmalarının ikinci aşaması olan halk toplantıları tamamlanıyor. 10 Temmuz’da başlayan toplantılar yarın sona erecek.

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda 16. kez gözaltına alındı (birgun.net)

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği basın açıklaması bir kez daha polis tarafından engellendi. 50 kişi gözaltına alındı.

Mücella Yapıcı’dan Akbelen ve Cudi mesajı (birgun.net)

Gezi tutuklusu Mücella Yapıcı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Kalbimiz, aklımız Cudi’de yanan, Akbelen’de hukuksuzca kesilen ormanlarımızda…” denildi.

Önce Lîce şimdi de Cudî: Doğa katliamının ardında insansızlaştırma politikası var – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

HDP, Yeşil Sol Parti ve kentteki sivil toplum örgütleri İzmir’de doğa talanına karşı yaptıkları açıklamada, ‘Önce Lîce’de şimdi de Cudî’de hektarlarca alanın yok olmasına neden olan ateşin günlerdir söndürülmemesinin ardında, bölgeyi insansızlaştırma politikalarının yattığını çok iyi biliyoruz’ dedi

Kemer’deki yangında 1120 futbol sahası büyüklüğünde alan etkilendi (birgun.net)

Harita ve Kadastro Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, Kemer’de meydana gelen ve 4 günü aşkın sürenin ardından söndürülen orman yangınının 800 hektar alanda etkili olduğunu belirterek “800 hektarı 1120 futbol sahası büyüklüğünde tanımlayabiliriz. Burada yanan alan ortalama 300 hektar civarında, bu da 420 futbol sahası büyüklüğüne denk geliyor” dedi.

Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimi ve direniş sürüyor: Nöbet alanı abluka altına alındı (artigercek.com)

Akbelen Ormanı’ndaki direniş de ağaç kesimi de altıncı gününde devam ediyor. Jandarmanın nöbet alanını ablukaya aldığı belirtildi. Alan girmek isteyen birçok kişi askerler tarafından darbedilerek gözaltına alındı.

Zülfü Livaneli’nden Akbelen’deki direnişçilere destek: Bu ağaçlar yine yeşerir, bu halk yine türkülerini söyler! (birgun.net)

Zülfü Livaneli, Akbelen’de Limak’a karşı direnen yurttaşlarla bir araya geldi. Dayanışma mesajı veren Livaneli, “Sizinle iftihar ediyor, sizleri en derin saygılarımızla selamlıyoruz” dedi.

Akşener: Milletin tercihini sorgulayan siyasetçi emekli olmalı (birgun.net)

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Isparta’da kiraz festivaline katıldı. Burada yaptığı konuşmada dikkat çeken mesajlar veren Akşener, “Benim siyasi anlayışım millet ne derse başüstüne demektir. Eğer milletin tercihinden bir siyasetçi şikayet edip onu sorguluyorsa derhal emekli olup evine gitmelidir” dedi. Akşener, “Sonuç itibarıyla kaybettik. Lamı cimi yok, kaybettik” ifadesini kullandı.

İstanbul’da barajlardaki doluluk oranı son 9 yılın en düşük seviyesinde (birgun.net)

Sıcak havanın etkisini sürdürdüğü İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 37.77 oldu. Söz konusu veri, son 9 yılın en düşük seviyesi olarak kayda geçti.

Göç İdaresi Başkanlığı’ndan İstanbul’daki Suriyelilere ilişkin açıklama (birgun.net)

İstanbul’da ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin kayıt oldukları illere 24 Eylül’e kadar dönmeleri gerektiği açıklandı.

Halil Falyalı cinayeti: Savcılık, Emniyet’e “Çakıcı” bağlantısını sordu (birgun.net)

Halil Falyalı cinayetine ilişkin soruşturma süreci devam ederken Mehmet Faysal Söylemez’in avukatına gönderdiği bir notun ortaya çıkmasının ardından soruşturma savcısınınAlaattin Çakıcı ve Halil Falyalı ile ilişkisinin araştırılması yönünde talimat verdiği öne sürüldü. Emniyet ise bu yazıya 3 ay sonra yanıt verdi. Yanıtta Çakıcı ve diğer isimlerin cinayet sanıkları ve Halil Falyalı ile bağlantılarının olduğuna dair doğrudan bir tespitin bulunmadığını öne sürüldü.

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ‘müjde’yi verdi: Yıl sonuna kadar yeni vergi artışı yok (artigercek.com)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz; yıl sonuna kadar yeni bir vergi artışı olmayacağını söyledi. Yılmaz ayrıca, kur korumalı mevduatın sona ermesinin ise ‘şimdilik’ gündemde olmadığını belirtti.

Mehmet Şimşek’e göre ‘rasyonel politikalar’ meyvelerini veriyor (artigercek.com)

Bakan Şimşek, Türkiye’nin CDS puanı ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “Mayıs ayında 700 baz puana yükselen CDS’ler (risk primi – Türkiye’nin dolar cinsinden kredi iflas riskini gösteren beş yıllık kredi temerrüt takası) bugün 400 baz puanın altını gördü.”

Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinden zam protestosu (artigercek.com)

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri, okul, yemekhane ve yurt ücretlerine yapılan “fahiş” zamlara ilişkin Ataşehir’de bulunan üniversite kampüsü önünde basın açıklaması yaptı. “Vakıf üniversitelerine yapılan zamlar geri alınsın” pankartının taşındığı açıklamada, “Müşteri değil, öğrenciyiz”, “Yaşasın öğrenci dayanışmamız”, “Öğrenim hakkımız engellenemez” sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda öğrenci katıldı.

Belediyelerde kazan kaynıyor – Evrensel

İstanbul’da AKP’nin yönettiği 23 belediyede çalışan Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş üyesi yüzlerce işçi, ücretlerinin asgari ücretin altında kalması ya da eşitlenmesi üzerine önceki gün İstanbul’da kitlesel bir eylem yaptı.

DIŞ POLİTİKA

Şam’daki bombalı saldırıyı IŞİD üstlendi (artigercek.com)

Suriye’nin başkenti Şam’da Şiilerin kutsal kabul ettiği Seyyide Zeyneb türbesine cuma günü düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi. Altı kişinin öldüğü 23 kişinin de yaralandığı saldırı bu hafta düzenlenen ikinci eylem oldu.

Erdoğan’ın Körfez turunda enerji başlığı öne çıktı; Türkiye’nin rüzgârına yatırım yapacaklar

Erdoğan’ın Körfez ülkeleri ile yaptığı iş birliği anlaşmalarının yaklaşık 30 milyar dolarlık bölümü yenilenebilir enerjiden oluşurken, bu kapsamda en çok deniz üstü rüzgâr projeleri, rüzgar türbinleri, güneş panelleri, petrol, doğal gaz alanlarında yatırımlar gündeme gelecek.

“Mahmut Tanal tutuklansın” TT oldu: İçişleri Bakanlığı, Tanal hakkında hukuki süreç başlattı (birgun.net)

İçişleri Bakanlığı, Akbelen’de jandarma personeline “Eşkiya gibi hareket edemezsiniz” diyen CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal hakkında hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı. CHP’li vekil Tanal, jandarmanın bölgeye gelen yaşam savunucularının kimlik bilgilerini almasına tepki göstermiş ve “Eşkıya gibi hareket edemezsiniz” demişti.

İmamoğlu: Cemevlerine hizmet etmek boynumuzun borcu (birgun.net)

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Firuzköy Cemevi’nde Alevi vatandaşların Muharrem matemi lokmasına ortak oldu. İmamoğlu, “Cemevlerimiz, bu milletin yüzyıllar boyu ibadet ettiği ibadethanemizdir. Cemevlerimize hizmet etmek de bir kamu yöneticisi olarak bizim sizlere olan borcumuzdur” dedi.

30 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Timur Soykan Yazdı: Menzil’de neler oluyor? (birgun.net)

Bu çok örgütlü yapılar, bu gerici fikirler Türkiye’de kök salmaya çalışıyor ve kök salıyorlar. Her yerde merdiven altı, ana akım tarikatlar. Bunların önü açılıyor, siyasi bir itibar veriliyor, devlet kadroları açılıyor. Şeyhin emri ile her şeyi yapabilecek bu insan profili her yerde karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin kesinlikle gericiye ‘geri’ olduğunu söylemekten geri durmayacağı bir döneme ihtiyaç var.

Merdan Yanardağ yazdı: Tarihin çağrısı ve cezası (birgun.net)

Türkiye’de siyasal İslamcılığa karşı ideolojik bir mücadele yürütmediğiniz sürece, yalnızca ekonomik ve sendikal taleplerle yürütülen bir mücadeleyle kazanma şansınız neredeyse sıfıra yakındır.

Ülke genelinde bin 22 orman yangını çıktı (birgun.net)

Bu yıl sene başından bu zamana kadar ülke genelinde bin 22 orman yangını açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yılbaşından bu zamana kadar ülke genelinde bin 22 orman yangınında yaklaşık 6 bin 900 hektarlık alan zarar gördüğünü belirterek, “Bu alanın sadece 5 bin 800 hektarlık kısmı 18 yangında oldu. Bu 18 yangının da 17’si 10-18 Temmuz arasında oldu” dedi.

Türkiye’de orman yangınları: Tarım ve Orman Bakanı bu yıl 6 bin 900 hektar alanın zarar gördüğünü söyledi – BBC News Türkçe

Sıcaklıkların rekor düzeylere yükseldiği Türkiye’nin birçok bölgesinden yeni yangın haberleri gelirken Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bu yıl, 1022 orman yangınında yaklaşık 6 bin 900 hektarlık alan zarar gördüğünü söyledi.

Esenyurt’ta cinayet: Tekel bayisine giren 4 silahlı saldırgan, işkence edip kurşun yağdırdı

Esenyurt’ta bir tekel bayisine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 20 yaşındaki Batuhan Bayındır ile 24 yaşındaki Yunus Emre Erzen hayatını kaybetti. 21 yaşındaki Yusuf Erzen ise ağır yaralandı.

Esenyurt – HİLAL KAPLAN (sabah.com.tr)

Kamuoyunun öncelikli derdi güvenli bir ülkede yaşamaktır. Mafyavari oluşumların cirit atıp İstanbul’u vahşi batıya çevirdiği, ateşli silahların bu kadar kolay devreye girebildiği bir durum kaygı vericidir. Bu noktada asli sorumluluk ise iktidardadır.

EKONOMİ

Doğalgazdaki kayıp arşa ulaştı (birgun.net)

Karadeniz doğalgazının değerinin 1 trilyon dolar olduğu açıklamaları artık geçersiz. Doğalgaz daha bir yılda yüzde 76 değer kaybederken CHP’li Akın ise “İktidar abartılı hesaplar üzerinden halkı kandırıyor” dedi.

AKP, Akbelen’i katleden YK Enerji’ye dolara endeksli teşvik veriyormuş (birgun.net)

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, AKP’nin Muğla Milas Akbelen’de ağaç katliamı yapan YK Enerji’ye 1 milyar 14 milyon 331 bin 32 TL teşvik verdiğini duyurdu. Yavuzyılmaz, söz konusu teşvik tutarının dolara endeksli olduğuna dikkat çekti.

Motokuryelerin sömürüldüğü ortada

Motokuryelerin ücret ve güvence gibi birçok hak için düzenlediği eylemler hızlı sönümleniyor. EPSU’dan Kaya, “Sömürü çıplak, sendikalara ihtiyaç var” diyor.

Asgari ücretli toplum yaratmak bilinçli tercih (birgun.net)

MB’nin enflasyon raporunda asgari ücret ve altında çalışan oranının pek çok sektörde %50’yi geçmesi dikkat çekti. Ekonomist Doç. Dr. Demir “Toplumdaki asgari ücretli oranı yüzde 50’leri geçmişse bu durum iktidarın sistematik yoksullaştırma politikalarının sonucudur” diye konuştu.

İlaçta kur düzenlemesi: Eczacılar ve hastalar karşı karşıya geliyor (artigercek.com)

İlaçta yeni kur düzenlemesinden hem eczacılar hem yurttaşlar şikayetçi. Eczacılar bu düzenlemenin hastalar ile eczacıları karşı karşıya getirdiğini belirtirken yurttaşlar ihtiyaç duydukları ilaçlara ulaşamıyor.

DIŞ POLİTİKA

Moskova’ya İHA saldırısı düzenlendi: Düşen İHA’lar binalara çarptı (artigercek.com)

Rusya, Ukrayna’nın Moskova’ya üç İHA ile yaptığı saldırı girişiminin engellendiğini duyurdu. Düşen İHA’lar bazı binalara çaptı. Rus medyası bir kişinin yaralandığını açıklarken Ukrayna da Rusya’nın Sumi kentine saldırısında bir sivili öldürdüğünü duyurdu.

Putin: Erdoğan ile nerede görüşeceğimiz konusunda anlaşamadık (artigercek.com)

Rusya lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze görüşmesinin yeri konusunda henüz karar verilmediğini, çarşamba günü Erdoğan ile telefonda görüşmek üzere anlaştıklarını söyledi. Putin şu anda Ukrayna ile ateşkesin mümkün olmadığını da açıkladı.

Pakistan’daki intihar saldırısında onlarca can kaybı (voaturkce.com)

Ülkenin kuzeybatısında bir miting sırasında düzenlenen intihar saldırısında en az 44 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 140 kişi de yaralandı.

Zelenskiy: Savaş Rusya’ya geliyor (gazeteduvar.com.tr)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ‘savaşın yavaş yavaş Rusya’nın topraklarına döndüğünü ve bunun kaçınılmaz bir süreç olduğunu’ söyledi.

31 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Akbelen’de onlarca gözaltı (voaturkce.com)

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Akbelen’de ağaç kesimlerini engellemeye çalışanların eylemleri sürüyor. Eylem katılan 40 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Muğla Valiliği’nden ‘Akbelen’de işlem sona erdi’ açıklaması – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

Akbelen Ormanı’ndaki kesimlere ilişkin yazılı açıklama yapan Muğla Valiliği, kesim işleminin bugün itibariyle sona erdiğini belirtirken ağaçları korumaya çalışanları provokasyonla suçladı.

CHP’li Özgür Özel: Tabanda daha önce yaşanmamış bir öfke var, süratle devrim şart

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, parti olarak seçimlerde, “her dört kişiden üçünün oyunu” alamadıklarını belirterek, “Tepkiyi yok sayarsak onarılmaz sonuçlar doğurabilir. Reform ve devrimleri süratle yapmalıyız” dedi. “Değişim” taleplerini bir kişiye indirgemenin doğru olmadığını anlatan Özel, yeni örgütlenme modeli önerdi.

Erdoğan’ın Başdanışmanı Saral’dan tekel saldırısı paylaşımı: Yaşasın idam

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, İstanbul Esenyurt’ta bir tekel bayisinde iki kişinin öldüğü silahlı saldırıya ilişkin, şüphelinin fotoğrafını paylaşıp, “Yaşasın idam” ifadesini kullandı.

Fatih Altaylı: ‘Dağda terörist bırakmadık’ diyen iktidar, ‘şehir eşkıyaları’ dönemini başlatmıştır

Gazeteci Fatih Altaylı, İstanbul Esenyurt’ta bir tekel bayisinde iki kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan silahlı kavgayı değerlendirdiği yazısında, İstanbul’un güvenlik sorununa dikkati çekti. Altaylı, “’Dağda terörist bırakmadık’ diyen iktidar, dağdaki teröristi bitirmediği gibi, ‘şehir eşkıyaları’ dönemini başlatmıştır” ifadesini kullandı.

EKONOMİ

Açlık sınırı, ilk aydan asgari ücreti geçti

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), temmuzda dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 37 bin 974 TL, açlık sınırının ise 11 bin 658 TL’ye yükseldiğini açıkladı. Böylece açlık sınırı net asgari ücretin 256 lira üzerine çıktı.

Tütün üreticileri geçinemiyor: Herkes uyurken çalışıyoruz, hakkımız olanı istiyoruz

Aydın’da Karacasu’da, ailesi ile birlikte tütün üreten Leyla Karcı, “Akaryakıt fiyatları pahalı. Günü gününe uymuyor. Bir depo mazot alıyorsun sürecek olduğun yeri süremiyorsun. İşleyecek olduğun işi yapamıyorsun. Sadece mazot değil günümüzde her şey pahalı. Mecbur ayakta durmak için devam etmeye çalışıyoruz. Sözleşmedeki fiyatın üstüne çıkmaları gerekiyor. Çıkmazlarsa kimse tütün dikmez zaten. Herkes tütüncülüğü bırakır” dedi.

Türkiye’de işçilerin yalnızca yüzde 15’i sendikalı

Türkiye’de sendikalılık oranı son 6 ayda bir miktar artış gösterse de, hâlâ çalışanların yüzde 85’inden fazlasının sendika üyeliği bulunmuyor.

İzmir’de metro ve tramvay işçileri greve gitti

İzmir’de Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikasına üye metro ve tramvay çalışanları, toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine greve gitti.

Özgür Demirtaş: Üzülerek söylüyorum, büyük işsizlik geliyor (gazeteduvar.com.tr)

Sosyal medya paylaşımlarını sürdüren Demirtaş son olarak Türkiye’yi büyük bir işsizliğin beklediğini yazdı. Demirtaş,  “Üzülerek söylüyorum: Büyük işsizlik geliyor. Son 10 yıldır yapılan ekonomi politikası hataları çok pahalıya patlıyor, patlayacak “dedi.

Türkiye’nin turizm geliri ilk 6 ayda 21 milyar… | Rudaw.net

TÜİK verilerine göre Türkiye’nin turizm geliri 2. çeyrekte yıllık yüzde 23,1 artarak 12 milyar 975 milyon 307 bin dolar oldu. Gelirler ilk 6 aylık dönemde ise yüzde 27 artışla 21 milyar 734 milyon 366 bin dolara yükseldi. Toplam turist sayısı 2. çeyrekte 14 milyona ulaştı.

DIŞ POLİTİKA

“Ukrayna bu hafta ABD ile güvenlik taahhütlerini müzakere edecek” (voaturkce.com)

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin Genel Sekreteri Andriy Yermak dün, bu hafta Kiev’in ABD ile müzakerelere başlayacağını söyledi. Yermak, müzakerelerde Ukrayna’nın NATO’ya katılım süreci tamamlanıncaya kadar Kiev’e güvenlik garantileri sağlama konusunun görüşüleceğini belirtti.

Türkiye’nin Irak’ta sivil bir hastaneyi vurduğu iddiası resmen BM gündemine getirildi

BM İnsan Hakları Konseyi’ne ilk kez Türkiye’nin Ezidilere hava saldırısı düzenlediği ile ilgili bir şikayette bulunulmuş oldu. Saldırının 17 Ağustos 2021’de Sincar’daki Sikeniye Sağlık Merkezi’ni yok ettiği ve en az 20 kişiyi yaraladığı belirtiliyor.

İki ülke kadar alan yandı: Kanada’da 12 milyon hektar kül oldu (gazeteduvar.com.tr)

Kanada’da orman yangınlarında kül olan ormanlık alanın büyüklüğü 12 milyon hektarı geçti. Yangınlarda ölen itfaiyecilerin sayısı 3’e yükseldi.

Erbil’de iki parti anlaştı, ABD’den açıklama geldi (gazeteduvar.com.tr)

IKBY’de KDP ve KYB’nin seçimler ve peşmerge reformu konusunda anlaşmaya varmasına ilişkin açıklama yapan ABD’nin Erbil Büyükelçiliği anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Mısır’dan 10 yıl sonra ilk ziyaret: Ticaret… | Rudaw.net

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir Saleh, Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın daveti üzerine yarın Türkiye’ye gelecek. Ziyaret, ticaret bakanları düzeyinde 10 yıl sonra gerçekleşen ilk ziyaret olacak.

Pakistan’da 50’den fazla kişinin öldüğü intihar saldırısını IŞİD üstlendi (artigercek.com)

Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Hayber Pahtunhva İslam Uleması Cemiyeti (JUI-F) Partisi’nin siyasi mitingine yapılan intihar saldırısını IŞİD üstlendi. Saldırıda en az 54 kişi ölmüş, 100’den fazla kişi yaralanmıştı.

1 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Bahçeli doğayı savunanları hedef aldı: ‘Akbelen’de Gezi kalkışması çıkarmaya çalışıyorlar’ (artigercek.com)

Akbelen’de orman ve doğa katliamı yapılırken, MHP Genel Başkanı Bahçeli çevrecileri hedef aldı. “Akbelen’den bir Gezi Parkı kalkışması çıkarmak için her alçaklığa tevessül ve teşebbüs ediliyor” diyen Bahçeli, Tanal’ın da yargılanması çağrısı yaptı.

Kobanê Davası başlıyor: Hukuki bir karar beklemiyoruz (artigercek.com)

HDP Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Serhat Eren, Kobanê Davası’nda hukuki bir karar beklemediklerini belirtti. Eren, mahkeme heyetinin görevden alınması gerektiğini söyleyerek, ‘Bu kumpas boşa düşürülmeden, Türkiye’de demokratik bir rejim inşa edilemez’ dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Kobanê Davası’na katılım talebi – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

Diyanet İşleri Başkanlığı, HDP’li siyasetçilerin yargılandığı Kobanê Davası’na HDP’lilerin “dini değerleri temelden sarstığı” gerekçesi ile katılma talebinde bulundu

AYM, Kadirova Ailesi’nin başvurusunu reddetti: AKP’li Şirin Ünal yargılanmayacak (artigercek.com)

AYM, eski AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölen Nadira Kadirova’nın yaşam hakkının ihlal edilmediğine karar verdi. Kararla birlikte Ünal’ın yargılanmasının önü kapandı.

Her gün en az 9 silahlı saldırı yaşandı: Bir yılda 70 bin kişi yargılandı (artigercek.com)

Tekel bayisinde yaşanan silahlı saldırının ardından ortaya çıkan verilere göre bir yılda 70 bin kişi ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’a muhalefet etmekten yargılandı. Umut Vakfı’nın verisine göre son yedi ayda 1938 silahlı saldırı yaşandı.

HDP’den olağanüstü kongre kararı – Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi5.com)

HDP ile Yeşil Sol Parti’nin MYK toplantısında HDP’nin olağanüstü kongreye gideceği kararlaştırılırken Eylül sonunda Yeşil Sol Parti’nin isim ve tüzük değişikliğinin yapılacağı kararlaştırıldı

AYM, ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’ düzenlemesini iptal etti (birgun.net)

Anayasa Mahkemesi (AYM), ceza davalarının çoğunluğunda uygulanan ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB)’ düzenlemesini iptal etti. Karar, 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

Erdoğan, 20 üniversiteye rektör atadı: AKP’li isimler dikkat çekti (birgun.net)

Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar’ı atarken, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise eski AKP Grup Başkanvekili ve eski TBMM başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı’yı atadı. Koç Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise Prof. Dr. Metin Sitti atandı.

Valilik ‘çalışmalar sona erdi’ demişti: Akbelen güne abluka ile başladı (birgun.net)

Akbelen Ormanı’nda, Limak Holding’in ağaçları katletmesine karşı direnen köylüler ve desteğe gelen yurttaşlar, jandarma ablukasıyla güne başladı. İkizköy Çevre Komitesi ise Akbelen’de ağaç budama adı altında kesimin devam ettiğini duyurdu. Komite tarafından yapılan yazılı açıklamada Muğla Valisi Orhan Tavlı hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

İsmail Saymaz: İmamoğlu’nun önünde üç senaryo var (birgun.net)

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, CHP’de yaşanan “değişim” tartışmalarının baş aktörü konumundaki İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önünde 3 senaryo olduğunu belirterek, “İmamoğlu, üç senaryodan birini tercih ederek, 1 hafta içerisinde yol harita­sını açıklayacak” diye yazdı.

İmamoğlu’nun “değişim” mesaisinde kritik hesaplar – DW – 01.08.2023 (dwturkce.com)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “değişim” çağrıları sonrası CHP’deki tartışmaların bu hafta sonu başlayacak ilçe kongreleri ile daha derinleşmesi bekleniyor. İmamoğlu ayrıca önümüzdeki hafta bir “değişim manifestosu” açıklayacak. Bu manifestonun da parti içindeki cepheleri keskinleştireceği tahmin ediliyor.

Sezgin Baran Korkmaz tahliye edildi (gazeteduvar.com.tr)

ABD’de “sahtecilik” suçundan tutuklanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, yargılandığı davada geçen hafta görülen duruşmada tahliye edildi. Türkiye’de “kara para aklamak” iddiasıyla aranırken yurt dışına kaçan Korkmaz, Avusturya’da yakalanıp ABD’ye iade edilmişti.

Kobanê Davası: Dünya ayakta alkışladı, siz yargılıyorsunuz (gazeteduvar.com.tr)

Kobanê Davası’nda sunulan esas hakkındaki mütalaaya tepki gösteren tutuklu siyasetçi Sabahat Tuncel, mütalaayı savcının hazırlamadığını, mahkemenin kendisine verilen görevi yerine getirdiğini söyledi.

EKONOMİ

İzmir’de İZENERJİ ve İZELMAN işçileri de iş bıraktı (artigercek.com)

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı metro ve tramvay işçilerinin greve başlamasının ardından bugün de İZENERJİ ile İZELMAN işçileri dört aylık alacaklarının ödenmemesi nedeniyle iş bıraktı. İşçiler tam gün bırakma eylemi yapacak.

İkinci el araç piyasasında fiyatlar uçuyor: ‘Parayı denkleştirene kadar zam geldi’ (artigercek.com)

Yüksek döviz kurları ve sıfır araçlarda arzın talebi karşılayamaması, ikinci elde fiyatların artmasına neden oluyor. Ankara ikinci el oto pazarında konuştuğumuz alıcılar, araçlar çok eski olmasına rağmen fiyatların yüksek olmasından yakındı.

BDDK’den yeni karar: Kredi kartlarına taksit kısıtlaması getirildi (artigercek.com)

BDDK, kredi kartıyla taksitli harcamalara yönelik yeni kısıtlama kararları alındığını duyurdu. Buna göre, havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtdışı harcamalara taksit yapılmayacak.

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 5,3’e geriledi (artigercek.com)

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon temmuzda yüzde 5,3’e geriledi. Enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 10,8 ile gıdada gerçekleşti.

Memur ve memur emeklisi için zam mesaisi bugün başlıyor: Memurlar ne talep ediyor? (birgun.net)

Memur ve memur emeklisinin sözleşme süreci başlıyor. Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri bugün düzenlenecek ilk toplantıyla başlayacak.

İnşaat sektörü alarm veriyor, müteahhitler ek fiyat farkı ödemesi istedi (gazeteduvar.com.tr)

Girdi maliyetlerinde öngörülemeyen fiyat artışları yaşandığını belirten müteahhitler, ‘fiyat farkı ödemesi’ talep ediyor; “Anadolu’nun dört bir yanındaki müteahhitler için hayati hale geldi.”

Özgür Demirtaş’tan döviz çağrısı (gazeteduvar.com.tr)

Ekonomist Özgür Demirtaş, dolar kurunun 27, euro kurunun ise 30 lira seviyesinde uzun süredir yatay bir seyir izlemesi sonrasında, döviz kurlarının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

DIŞ POLİTİKA

Moskova’ya iki gün içinde ikinci saldırı İHA saldırısı: Aynı gökdelen vuruldu (artigercek.com)

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir gökdelene iki gün içinde ikinci kez İHA saldırısı düzenlendi. Moskova Belediye Başkanı saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

Macaristan, İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin oylamayı erteledi (artigercek.com)

Macaristan’da muhalefet tarafından İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamak için başlatılan özel parlamento oturumunu protesto eden iktidar partisi milletvekilleri oturuma katılmadı. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için oylama yapılamadı.

Nijer’de darbe oldu, uranyum fiyatları yükseldi (gazeteduvar.com.tr)

Dünyanın en büyük 7’nci uranyum tedarikçisi Nijer’de yaşanan askeri darbenin ardından uranyum fiyatlarında yükseliş oldu. Fiyatlardaki yukarı yönlü hareketin sürmesi bekleniyor.

İngiltere, Ezidi Soykırımı’nı tanıdı (gazeteduvar.com.tr)

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak, İngiltere’nin IŞİD’in 2014 yılında Ezidilere yönelik işlediği suçları ‘soykırım’ olarak tanıdığını açıkladı.

Endonezya, Türkiye’den 300 milyon dolarlık İHA satın aldı (gazeteduvar.com.tr)

Endonezya Savunma Bakanlığı, Türkiye’den 300 milyon dolar değerinde 12 adet yeni insansız hava aracı satın aldığını duyurdu.

Ukrayna Savaşı için Suudi Arabistan’da zirve – DW – 01.08.2023 (dwturkce.com)

Ukrayna’daki savaşın sonlandırılmasına ilişkin Suudi Arabistan’da hafta sonu üst düzey bir toplantı düzenlenecek. Toplantıya aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkeden temsilciler katılacak.

Putin ve Erdoğan: Vilnius sonrası ilk temas – DW – 01.08.2023 (dwturkce.com)

Suudi Arabistan, Rusya-Ukrayna savaşında arabuluculuk girişimlerinde bulunurken Türkiye-Rusya ilişkilerinde ise kritik bir dönem yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde İsveç’in üyeliğine ilkesel olarak onay vermesinin ardından ilk kez yarın bir görüşme gerçekleştirecek.