2 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Cengiz Holding, dava süreci devam etmesine rağmen Kazdağları’nda ağaç kesimine başladı

Cengiz Holding, dava süreci devam etmesine rağmen Halilağa Bakır Madeni Projesi kapsamında Kazdağları’nda ağaç kesimine başladı.

Devlet korumasındaki çocuklar tarikat kampına yollandı

İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sorumluluğundaki çocukların, kamu görevlisi refakati olmadan Nur cemaati bağlantılı Mutlu Yuva Derneği’nin eğitim kampına gönderildiği ortaya çıktı.

Gazeteci Barış Pehlivan 5. kez cezaevine girecek

Gazeteci Barış Pehlivan, 15 Ağustos’ta yeniden cezaevine gireceğini duyurdu.

24 ilin emniyet müdürü görevden alındı

Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Erzurum, Edirne, Urfa ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 24 ilin emniyet müdürü görevden alındı. 52 ilin emniyet müdürü değişti.

RTÜK, Disney Plus hakkında inceleme başlattı: ‘Atatürk dizisiyle ilgili savunma alınacak’

RTÜK Başkanı Şahin, Disney Plus’ın Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin çağrısı üzerine “Atatürk” dizisini yayınlamayacağı haberlerinin ardından inceleme başlattıklarını açıkladı.

3 Ağustos

İÇ POLİTİKA

DEÜ Rektörlüğü’nün bir hukuksuzluğu daha mahkemeden döndü

DEÜ Rektörlüğünün Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Çelik hakkında verdiği disiplin cezasını mahkeme hukuksuz buldu. Çelik Hotar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Genelkurmay Başkanlığına 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi. Genelkurmay Başkanlığına 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı.

Ana-çocuk sağlığı ödeneği tırpanlandı: ASM’ler doğum kontrol yöntemlerini tedarik edemiyor

Ana çocuk sağlığına yönelik faaliyetler için ayrılan ödenek kesilerek 2023’te 113 bin TL’ye düşerken, ASM’ler doğum kontrol yöntemlerini tedarik edemez hale geldi. Kadınların sağlığı tehlikede.

EKONOMİ

7 aylık dış ticaret açığı 73 milyar doları aştı!

Dış ticaret açığı, temmuz ayında yüzde 15,7 yükselerek 12,4 milyar dolara çıktı. Böylelikle 7 aylık dış ticaret açığı 73 milyar doları aşmış oldu.

TÜİK’e göre yıllık enflasyon 47,83’e yükseldi

TÜİK’e göre enflasyon temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 9,49 artış gösterdi, yıllık bazda ise yüzde 47, 83 olarak açıklandı.

ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 122’ye yükseldi

ENAG verilerine göre temmuzda aylık enflasyon yüzde 13,18, yıllık enflasyon ise yüzde 122,88 olarak hesaplandı.

Net rezervlerde seçimden bu yana en hızlı düşüşdz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın net rezervleri 28 Temmuz haftasında 10,9 milyar dolara geriledi.

DIŞ POLİTİKA

Yüzden fazla tıp dergisinden nükleer silahsızlanma çağrısı

Yüzden fazla tıp dergisi, nükleer silahsızlanma çağrısının yer aldığı ortak bir makale yayımlandı. Makalede “sınırlı” bir nükleer savaşın dahi 2 milyar insanın hayatını tehlikeye sokacağı vurgulandı.

Yunanistan’daki ABD askeri varlığını artırma planı

ABD Temsilciler Meclisi, Yunanistan adalarında ABD üslerini artırmayı hedefleyen önergeyi onayladı.

Brezilya lideri Lula, Amazon’a nefes aldırdı

Brezilya lideri Lula’nın uyguladığı çevre politikaları, Amazon ormanlarına rahat bir nefes aldırdı. Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Marina Silva, Amazon’daki ormansızlaşmanın geçen yıla göre yüzde 60 azaldığını açıkladı.

4 Ağustos

İÇ POLİTİKA

“Örtülü af suça teşvik ediyor’

Meclisten geçen torba yasadaki düzenlemelerle cinayet, uyuşturucu ve cinsel suçlardan ceza alanlara “örtülü af” getirildiğini belirten kadınlar, erkeklerin suça teşvik edildiğini belirtti.

Akdeniz’de yüzey suyu sıcaklığı 28,4 derece ile rekor seviyede

Akdeniz’in ortalama yüzey suyu sıcaklığının daha önce hiç görülmemiş bir seviye olan 28,4 dereceye çıktığını duyuran TÜDAV deniz yaşamının etkilenmesi ve türlerin yok olması uyarısı yaptı.

Yeşil Sol Parti Milletvekili Ayşegül Doğan Boğaziçi Üniversitesi’ndeki yurt sorununu Meclise taşıdı

Yeşil Sol Parti Milletvekili Ayşegül Doğan, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki yurt sorununu Meclis gündemine taşıdı. Doğan “bakanlığın öğrencilerin sorunlarını çözecek uygulama projeleri var mı” diye sordu.

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin görevden uzaklaştırdığı Prof. Dr. Taner Bilgiç’e büyük destek

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünün üç ay süreyle görevden uzaklaştırdığı Prof. Dr. Taner Bilgiç’e destek için başlatılan kampanyada yaklaşık 1150 imzaya ulaşıldı.

Diyanet; mesai saatlerinin, ders programlarının cuma namazına göre düzenlenmesini istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma hutbesinde, mesai saatlerinin ve ders programlarının cuma namazına göre düzenlenmesini istedi. Hutbede, cuma namazı saatinde alışverişin haram olduğu belirtildi.

YAŞ’ta kritik atamalar

YAŞ toplantısında alınan kararla yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak oldu. Kılıçdaroğlu’na dava açmayı reddeden Kara Kuvvetleri Komutanı Avsever ile Hava Kuvvetleri Komutanı Gülen emekliye sevk edildi. Kumpas mağduru bazı isimler de terfi aldı.

Akbelen çevresindeki muhtarlar, direnişi Vali’ye şikayet etti

Akbelen Ormanı’nda Limak ve IC Holdingin ağaçları ve toprağı katletmesine karşı köylülerin, yöre halkının ve desteğe gelenlerin direnişi sürerken, muhtarlar direnişe karşı Vali’yle toplantı yaptı.

Cengiz Holding, Kazdağları’nda ağaç kesmeyi sürdürüyor

Kazdağları’nda, Cengiz Holding’e ait Halilağa Bakır Madeni projesine su temini için planlanan Hacıbekirler Göletleri için ağaç kesimleri ve şantiye hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Hatay’daki yıkımı görüntüleyen gazeteciye ‘sansür yasası’ndan dava

Hatay’daki yıkım konusunda kamuoyunu ilk bilgilendiren gazetecilerden Hasan Sivri’ye “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçlamasıyla dava açıldı. Sivri’nin üç yıla kadar hapsi isteniyor.

Merdan Yanardağ: İyi Parti, hakkımdaki soruşturmayı iktidar havzasına kapağı atmak için fırsat olarak kullanmaya çalıştı

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, tutuklu bulunduğu Silivri’den mesaj yolladı. Yanardağ, “İktidarın elinden, ihtiyaç duyduğunda kullandığı İmralı silahını aldım. Tutuklanmam seçimlerin kaybedilmesinin ilk siyasal sonucudur” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Nijer, Fransa ile askeri iş birliğini bitirdi, Nijerya ile diplomatik ilişkisini kesti

Nijer’de yönetime el koyan askeri cunta Fransa ile askeri iş birliğini sona erdirdi ve Nijerya ile diplomatik ilişkisini kesti.

5 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Belçika’dan daha büyük Hazine arazisi satışa sunuldu

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, başta denize kıyısı olan iller olmak üzere 4 ülkenin yüzölçümlerinden daha büyük boyuttaki Hazine arazisini satışa sundu.

Danıştay iptal etti, Cengiz ağaç kesmeye devam ediyor

Danıştay Cengiz Holdingin Kaz Dağı’ndaki madenine verilen ÇED raporunun iptali kararına yapılan itirazı reddetti. ÇED raporu iptal edildiği günlerde Cengiz, Kaz Dağı’nda ağaç katliamına başladı.

Galatasaray Medanı’nda hukuksuzluk sürüyor: Kayıp yakınları, hak savunucuları, KESK yöneticilerine gözaltı

Cumartesi Anneleri’ne yönelik hukuksuzluk devam ediyor, AYM kararına rağmen 958’inci hafta eyleminde de kayıp yakınları, hak savunucuları ve KESK yöneticileri gözaltına alındı.

Diyanet Vakfı 4 milyar TL toplayarak gelirini yüzde 93 arttırdı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan ve denetlenemeyen Türkiye Diyanet Vakfı’nın geliri, 2020 yılına oranla yüzde 218, 2021 yılına oranla ise yüzde 93 artarak 4 milyar TL’yi geçti.

Munzur Festivali’nden Akbelen direnişine destek: ‘Diren Dersim seninle’

Dersim’de düzenlenen Munzur festivali kapsamında madencilik faaliyetlerinin sürdüğü Merxo köyünde ekoloji forumu düzenlendi. Forumda maden ocaklarına karşı doğa mücadelesinin devam edeceği vurgulanırken Akbelen direnişine destek mesajları verildi.

EKONOMİ

İstanbul’da önemli toplantı: Şimşek, uluslararası yatırımcılara ne mesajlar verdi?

Yeni ekonomi yönetimi, İstanbul’da uluslararası yatırımcılarla bir araya geldi. Şimşek, toplantıya katılan 40’ın üzerindeki yatırımcıya, ekibinin tam bir politik desteğe sahip olduğunu ve kademeli sıkılaştırmaya devam edeceklerini söyledi. TCMB Başkanı Erkan ise sunumunda ağırlıklı olarak enflasyon konusuna odaklandı.

6 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Büyük Akbelen buluşması köylülere moral oldu: Akbelen bugün yeniden doğdu

“Büyük Akbelen Buluşması” için ülkenin dört bir yanından gelen yaşam savunucuları nöbet alanında “Topraklarımızı madene vermeyeceğiz” diyen köylülerle buluştu.

EKONOMİ

Yurttaş çaresiz… Kart ve kredi borcu katlandı!

Yüksek enflasyon karşısında geliri buharlaşan yurttaş geçinebilmek için kredi kartına yüklendi. BDDK verilerine göre bireysel kredi kartı hacmi son üç ayda 37.6, yılda da yüzde 178.7 artarak 793 milyar TL’ye ulaştı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminden etkilenen kentlerde borçlar katlanarak arttı. Depremden etkilenen kentlerden Osmaniye’de kredi kartları borcu yüzde 280.5 artışla 4.6 milyar TL’ye ulaştı. Bireysel ihtiyaç kredileri de katlandı. Adıyaman’da tüketici kredisi üç ayda yüzde 22.1, yıllıkta yüzde 72.4 artışla 3.3 milyar liraya ulaştı. Bayburtlu ise ek hesaba yüklendi, borç 161.8 milyon TL’yi aştı.

DIŞ POLİTİKA

Afrika’da “Nijer’e müdahale” gerilimi

ECOWAS’ın Nijer’de yönetime el koyan cuntaya verdiği süre bugün doluyor. ECOWAS ve Fransa askeri müdahale tehditlerini yineledi. Cezayir ise müdahalenin bölgeyi “ateşe vereceği” uyarısında bulundu.

Suudi Arabistan’da Ukrayna gündemi ile toplantı düzenleniyor

Suudi Arabistan’da, Rusya- Ukrayna savaşı için çözüm yollarının görüşüldüğü iki günlük toplantı düzenleniyor.

7 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Tele1’e 7 günlük karartma | TGC: Basın özgürlüğüne müdahaledir

Tele1 ekranlarının 7 gün süreyle karartılmasına tepki gösteren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, kararın basın özgürlüğüne doğrudan müdahale olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan ile Türkiye arasında şimdiye kadar ki en büyük savunma anlaşması

Temmuz ayında Suudi Arabistan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez ülkesini ziyareti sırasında Baykar’dan Türk İHA’ları satın almayı kabul etti

EKONOMİ

Suudi Arabistan ve Baykar arasında stratejik anlaşma

Suudi Arabistan Türk savunma sanayii şirketi Baykar ile drone üretimini yerelleştirmek üzere stratejik bir anlaşma imzaladı.

Mevduatta dolarizasyon oranı yüzde 68’e dayandı

Dövize endeksli getirisiyle KKM ile yabancı para mevduatın toplam mevduat içindeki oranı yüzde 67,7’ye yükseldi.

İcra dairelerindeki yeni dosya sayısı 8 ayda 8 milyon 523 bine ulaştı

1 Ocak- 4 Ağustos 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,3 oranında artarak 8 milyon 523 bine ulaştı.

DIŞ POLİTİKA

Yahudi akademisyenden İsrail işgaline karşı bildiri

Çeşitli ülkelerden 417 Yahudi akademisyen, “apartheid rejimine dönüşen İsrail işgaline” karşı “Odadaki Fil” başlıklı ortak bir bildiri yayımladı.

Afganistan’da 10 yaşından büyük kız çocuklarına okul yasağı

Taliban, Afganistan’ın bazı eyaletlerinde 10 yaşından büyük kız çocuklarının okula gitmesini yasakladı.

Suriye: İsrail Şam çevresine hava saldırısı düzenledi, 4 asker öldü

Suriye, İsrail’in başkent Şam yakınlarındaki askeri noktalara hava saldırısı düzenlediğini ve dört askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

8 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusu bir yılda yüzde 203 arttı

Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusunda bulunanların oranı geçen yıla göre yüzde 203 arttı. Başvuruların kabul oranı ise yüzde 28’den yüzde 15’e düştü.

Meclis, Akbelen için olağanüstü toplandı, AKP ve MHP önergeyi reddetti

Meclis CHP’nin, Akbelen’deki ağaç kıyımıyla ilgili genel görüşme yapılmasına ilişkin önergesini müzakere etmek üzere olağanüstü toplandı. Önerge iktidar oylarıyla reddedildi.

Temmuz 2023 “en sıcak ay” olarak kayıtlara geçti

Temmuz 2023 “en sıcak ay” olarak kayıtlara geçti

AB’ye bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Temmuz 2023’ün küresel bazda “en sıcak ay” olarak kayıtlara geçtiğini duyurdu; “Sera gazı emisyonlarının acilen azaltılması gerekiyor” dedi.

İddia: İntihar eden müftü, TDV bütçesini kullanmadığı için mimlenmiş

İntihara sürüklenen müftü Mehmet Deniz’in TDV bütçesini kullanmaması ve masrafları TDV bütçesinden karşılanan toplantılara katılmaması sonucu ‘mimlendiği’ öne sürüldü.

EKONOMİ

Ticari kredilerde daralma: 4,5 yılın en düşük seviyesinde

Merkez Bankası verilerine göre, bankacılık sektöründe toplam ticari kredi büyümesi yüzde 4,61’e gerilerken bu oranla birlikte sektördeki ticari kredi daralması 4.5 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Çip krizi bitmiyor! Çin’den yeni hamle

ABD ve Çin arasında yaşanan çip krizinde Çin’in çip üretiminde kullanılan ham maddelere ihracat kısıtlaması getirmesi ile iki ülke arasındaki çekişme bir üst safhaya taşındı. Çip üretiminde kritik bir öneme sahip olan germanyumun yaklaşık yüzde 60’ını üreten Çin, ihracatına kısıtlama getirdi.

Erdoğan’ın BAE’ye ‘sıcak para’ ziyaretleri sonuç verdi: İhracat zirvede!

Türkiye’nin BAE’ye ihracatı, bu yılın 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artış göstererek 2,5 milyar dolara dayandı. BAE’ye en fazla ihracatı mücevher sektörü gerçekleştirdi.

Hazır giyim kan kaybediyor: Kapanan işletme 582, istihdam kaybı 153 bin!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre; Temmuz 2022’den, Mayıs 2023 sonuna kadar tekstil ve hazır giyim sektöründe yaklaşık 153 bin kişinin işten çıkarıldığına dikkat çeken Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “Aynı dönemde tekstil sektöründe kapanan işletme sayı da 582 oldu. Mayıs ayından günümüze kapama ve sektörden çıkmaların artması nedeniyle bu rakamların daha da yükseldiğini düşünüyoruz” dedi.

İstanbul’da toplu ulaşıma yüzde 51,5 zam!

İstanbul’da Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında toplu ulaşıma yüzde 51,5 zam kararı çıktı.

9 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Gültan Kışanak cenaze sonrası Elazığ’dan ayrıldı

2016 yılından bu yana tutuklu bulunan Gültan Kışanak, vefat eden ablası Zeynep Özer’in cenazesi için Elazığ’a getirildi. Defin sonrası Kışanak, cezaevine götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Verdiği oydan en çok pişman olan HDP, İYİ Parti ve AK Parti seçmeni

Metropoll Araştırma’nın anketine göre HDP/YSP seçmeninin 26,2’si, İYİ Parti seçmeninin 24,8’i, Ak Parti seçmeninin ise 22,5’i son cumhurbaşkanı seçiminde verdiği oy nedeniyle pişmanlık duyuyor.

MGK: Karadeniz’de gerginliğin tırmanması kimsenin menfaatine olmayacak

MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride, Rusya ve Ukrayna’ya Karadeniz’de gerginliği tırmandırmama ve tahıl anlaşmasına geri dönme çağrısı yapıldı.

Hedef gösterilen ‘Yeniden Buluşacağız: İmroz’un 1964 Belleği’ sergisi iptal edildi

Gazeteci Melike Çapan’ın hazırladığı ve Gökçeada’da açılması planlanan “Yeniden Buluşacağız: İmroz’un 1964 Belleği” sergisi baskılar sonucu iptal edildi.

Kobanê davası: ‘İddianame kurgu, ‘deliller’ sahte’

Kobanê davasında soruşturma sırasında yaşanan usulsüzlüklere dikkat çeken avukatlar, hazırlanan iddianamenin kurgu, suçlamaların ise dayanaksız olduğunu söyledi.

‘Şule Çet’in katili serbest kalabilir’

Yeni infaz düzenlemesiyle bazı hükümlülerin açık cezaevlerine nakledilip üç ay sonra tahliye edilmesi bekleniyor. Hukukçular, “Şule Çet’i 20. kattan atanlar çıkacak, siyasiler içeride tutulmaya devam edilecek” yorumu yaptı.

Paramount Otel’den Nuruosmaniye’ye…

ABD’de 132 milyon doları ödemek şartıyla tahliye edilen Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki tezgahı devam ediyor. SBK’nin çöktüğü iddia edilen Kervansaray ve Paramount otelleri dönüp dolaşıp Şaban Kayıkçı’nın olmuştu. Nuruosmaniye’deki 50 milyon dolarlık binanın da 16 Haziran 2023’te Şaban Kayıkçı’ya satıldığı iddia ediliyor.

RTÜK’ten KRT ve TELE1’e program durdurma cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, RTÜK’ün KRT TV’ye ve TELE1’e program durdurma ve para cezası verdiğini açıkladı. Her iki kanala da yüzde 3 para cezası, 3 kez de program durdurma cezası verildi.

Barış Pehlivan’a dair Adalet Bakanı-CHP görüşmesi yarım saat kala iptal edildi

Gazeteci Barış Pehlivan’ın denetimli serbestlik talebinin reddine dair CHP heyetinin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile yapacağı görüşme yarım saat kala iptal edildi.

‘Sandıklı’ya giremez’ demişti: Gökçe’nin konserini iptal eden Belediye Başkanı Mustafa Çöl o sözlerini böyle savundu

Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçe Belediye Başkanı Mustafa Çöl, şarkıcı Gökçe’nin 11 Ağustos’taki konserini, Onur Haftası’na destek verdiği gerekçesiyle iptal etmişti. Gökçe için ‘Sandıklı sınırlarına giremez’ mesajı paylaşan paylaşan Çöl, o sözlerini ‘savundu.’

AKP’nin ittifak ortağı HÜDA PAR’ın hedefinde yine konserler var: ‘Ahlaki değerlerin hiçe sayılarak…’

Seçimlerde Cumhur İttifakı’na destek açıklayan HÜDA PAR’ın Sosyal İşler Başkanı ve Parti Sözcüsü Yunus Emiroğlu, “Eğlence adı altında ahlâki değerlerin hiçe sayılarak gençliğin ifsada sürüklenmesi asla kabul edilemez” diyerek konserleri hedef aldı.

37 oy farkla reddedilmişti: TBMM’deki Akbelen görüşmesine 37 muhalefet vekili katılmamış

CHP’nin TBMM’de Akbelen için genel görüşme açılması talebine yönelik önerge önceki gün 37 oy farkla reddedildi. Hukuksuzca cezaevinde tutulduğu için görüşmelere katılamayan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’a ek olarak; görüşmelere 36 muhalefet milletvekilinin daha katılmadığı öğrenildi.

EKONOMİ

Bir zam daha: Yurt içi uçuşlarda tavan fiyat yükseltildi

Yurt içi uçuşlarda tavan fiyat uçağın yüzde 85’i için 1.650 TL’ye; yüzde 15’i için 2 bin 500 TL’ye yükseltildi.

Borsa İstanbul’da en yüksek seviye ve kapanış rekoru

Borsa İstanbul, 7.600,65 puanla en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Borsa, gün içinde de 7.644,59 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesinin gördü.

Konut raporunda Türkiye detayı: Fiyatlar düşmeyecek daha da artacak!

Düzenli olarak yılın çeyreklerine dair global konut fiyat endeksi rakamlarını yayınlayan İngiltere merkezli emlak danışmanlık firması Knight Frank, 2023 yılının ilk çeyreğiyle ilgili rakamları açıkladı. Raporda yer alan 56 piyasa içerisinde en yüksek fiyat artışı Türkiye’de gerçekleşti. Türkiye’de konut fiyatlarının 12 aylık yükselişi yüzde 132.8 olarak kayıtlara geçerken, ilk çeyrekteki artışı yüzde 22.2 oldu. Yüzde 22’lik artışın konut fiyatlarının daha da artacağına işaret ettiği kaydedildi.

Fındık üreticisini şirkete sattılar!

Fındık fiyatı 84 lira olarak açıklansa da üreticiler, şirketlere mahkûm edildiklerini belirtti. Fiyatın 70 liraya kadar düşeceğinden emin olan üreticiler, masrafı bile karşılamayacağını söylerken “Bizi aç bıraktılar” diyor.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden taksicilerin ekstra zam talebine ret

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, yapılan zam oranını beğenmeyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın ekstra zam talebini reddetti. Yapılan açıklamada, “Birliğin, UKOME tarafından belirlenen tarifede değişiklik yapma yetkisinin bulunmadığı yönünde karar alındı” denildi.

Ankara’da CHP, AKP ve MHP’li belediyelerde işçiler iş bıraktı: Partiler farklı, işçiye verilen değer aynı

Ankara’da; AKP’li Mamak Belediyesi, MHP’li Etimesgut Belediyesi ve CHP’li Çankaya Belediyesinde çalışan işçiler ek zam talebiyle eylemlere başladı.

Her dört kişiden üçü enflasyonun gelecek aylarda daha da artacağını düşünüyor: Yurttaşın umudu yok

Ipsos Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Gedik: Araştırmalarımıza göre, her 10 kişiden 6’sı ekonominin daha kötüye gideceği görüşünde. Her 10 hanenin 7’sinin gideri gelirinden daha fazla.

Finansman krizi yeni yatırımların yanı sıra mevcut üretimi vurdu, işsizlik sorunu gündemde: Durgunluk riski kapıda

Bankalar faizleri yükseltmesine rağmen ticari kredilerde frene bastı. Sanayici “Küçük işletmelerde nakit akışı durdu, üretim yavaşladı. Boğulmamaya çalışıyoruz” diyor.

DIŞ POLİTİKA

Reisi’den başörtüsü tehdidi

İran Cumhurbaşkanı Reisi, ülkede başörtüsü takmayı reddeden kadınlara yönelik tehditlerini sürdürdü. Reisi bazı kadınları “Düşman planı çerçevesinde hareket etmekle” suçladı.

Kuzey Kıbrıs’tan ‘Rusya konsolosluk açıyor’ haberlerine ilişkin açıklama

Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçiliği’nin, adanın kuzeyinde konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağı belirtildi. Ersin Tatar, “Konsolosluk açmak gibi bir talepleri olmadı” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad: Erdoğan ile sunduğu şartlar altında görüşmeyeceğim

Sky News Arabia’ya konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Görüşme Erdoğan’ın sunduğu koşullar altında gerçekleşemez” dedi.

İtalya açıklarında göçmen teknesi battı: 41 göçmen hayatını kaybetti

İtalya açıklarında bir göçmen teknesinin batması sonucu 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Teknede 3’ü çocuk 45 kişinin bulunduğunu öğrenildi.

Biden’ın oğlu Hunter’ın banka kayıtları paylaşıldı: Milyonlarca dolar ödeme almış

Paylaşılan belgelerde, yabancı kişi ve kuruluşlardan, Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın şirketlerine yapılan 20 milyon dolardan fazla ödeme var. Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi Başkanı, “Bidenların sattığı tek ürün Joe Biden markasıydı” dedi.

İngiltere hükümeti, barınma yardımı kesme tehdidiyle, mültecileri gemiye taşınmaya zorluyor

İngiltere’ye Manş Denizi üzerinden gelerek iltica başvurusunda bulunan bir grup mülteci içinde değişiklikler yapılan Bibby Stockholm adlı dev gemiye bindirildi. BBC’ye konuşan bir mülteci konularından sorumlu bakanlık görevlisi, gemiye binmeyi reddedenlerin de bu kararlarından vazgeçmeye başladığını söyledi.

AKP iktidarı, AB’den sonra İngiltere’nin sınır bekçiliğini de üstlendi

Avrupa Birliği ile belgesiz göçü engellemek için para karşılığı anlaşma yapan AKP iktidarı, bu kez de İngiltere ile göç anlaşması imzaladı.

10 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Rönesans Rezidans’tan 180 gün sonra haber geldi: Anne kızın cenazesi bulundu

Hatay’da yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans’ta hayatını kaybeden anne kızın mezarı 180 gün sonra bulundu. Baba Mehmet Beşerikli, “Hem buruk sevinç hem üzüntü var” dedi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel: Yeni bir örgüt mimarisine ihtiyaç var

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, istifa ederek genel başkanlık için Anadolu turuna çıkacağı iddialarıyla ilgili, “Adaylığa karar verdiğimde bunu önce ailemle sonra genel başkan ile paylaşacağım” dedi.

Kobanê Davası: ‘HDP’de yer almam nasıl suçlama konusu oluyor?’

Kobanê Davası’nda yargılanan Can Memiş mahkeme heyetine, “Gençler bu tür suçlamalarla karşı karşıya kalacaksa nasıl siyaset yapacak? 30 yaşında müebbet ile yargılanıyorum” dedi.

Devlet Bahçeli’den İYİ Parti’ye ittifak çağrısı: Yerel iktidarda komşu olalım

MHP lideri Devlet Bahçeli, İYİ Parti’ye yerel seçimde iş birliği çağrısı yaptı. Bahçeli, “Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına” dedi.

İYİ Partili Kavuncu: Yerel seçimlere tek gitme arzusu çok yüksek

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, yerel seçimlere tek girme arzunun teşkilat içerisinde çok yüksek seviyede olduğunu ifade ederek, “Teşkilatlarımızda münferit, bağımsız, müstakil ve kendi başına hareket etme arzusu ve bu yerel seçimlere tek gitme arzusu çok yüksek. Bunun altını çizebilirim” dedi.

Orman yangınları | Ağustos’un ilk 9 gününde 175 hektar kül oldu

Ülke genelinde 1- 9 Ağustos tarihleri arasında 148 orman yangını çıktı, 175 hektar alan zarar gördü. Geçen yıl aynı dönemde ise 89 orman yangınında 207 hektar alan zarar görmüştü.

Sokaklarda yükselen şiddet: Son 24 saatte 2’si Esenyurt’ta 5 silahlı saldırı!

Türkiye’de yurttaşlar bir yandan ekonomik krizin etkileriyle baş etmeye çalışırken sokaklarda da şiddet olayları yükselmeye devam ediyor. Sadece son 24 saatte kamuoyuna yansıyan 5 farklı silahlı saldırı olayı gerçekleşti.

En yakıcı sorun açık ara yoksulluk: Halk çözüm arıyor

Seçim sonrası halka acı reçete sunan iktidar milyonları derin yoksulluğa mahkûm etti. Araştırmalar, en yakıcı sorunun açık ara farkla geçim sıkıntısı olduğunu gösterirken halk, iktidar ve muhalefetten umudu kesti.

Naci Görür’den Malatya’daki deprem sonrası ‘yeni fay’ mesajı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’daki depremler sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kuvvetle muhtemeldir ki Öncü depremi İkizce depreminin öncüsüdür. Bu deprem fayları MTA haritasında yoktur. Yeni fay?” sözlerine yer verdi.

EKONOMİ

Depo artık kartla doluyor

Seçimlerin ardından kartla benzin ve yakıt istasyonlarında harcamalar hızlandı. Vergi artışı ve zamlarla temmuz sonunda akaryakıta harcamalar yıllık %88,1, mayıs sonundan bu yana ise yüzde 83,2 arttı.

Sendikalardan İBB’de ek zam talebi: Yüzde 19 zam sefalet demek

TÜRK-İŞ bağlı sendikalar, İBB yönetiminde işçi maaşlarına ek zam istedi: “İşçiler TÜİK’in gerçek dışı enflasyonunun mağduru. Yüzde 19’luk zam kabul edilemez.”

Mehmet Şimşek: Son iki ayda rezervler 17.1 milyar dolar arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Merkez Bankası brüt döviz rezervinin son 2 ayda 17.1 milyar dolar yükseldiğini belirtti. Toplam brüt rezerv 115.6 milyar dolara, net rezerv 15.7 milyar dolara çıktı.

TÜİK verileri: Geniş tanımlı işsizlik haziranda 24,2’ye yükseldi

TÜİK, haziran ayına ilişkin işgücü istatistiklerini paylaştı. Verilere göre, geniş tanımlı işsizlik haziran ayında bir önceki aya göre 1,7 puanlık artış ile yüzde 24,2 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı haziran ayında bir önceki aya göre 363 bin kişi azalarak 31 milyon 291 bin kişi, istihdam oranı ise 0,6 puan azalarak yüzde 47,8 oldu.

Ekmeğe zam | 200 gram ekmek 6,5 TL

İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı fırınlarda ekmeğin fiyatına yüzde 30 zam yapıldı. İTO Meclisi kararıyla 200 gram ekmek 6,5 TL oldu.

DIŞ POLİTİKA

ECOWAS’tan Nijer kararı: Ülkelere ihtiyat kuvvetlerini hazır hale getirme ve konuşlandırma talimatı

Daha önce darbe yaşanan Nijer’e askeri harekat planı hazırlandığını açıklayan ECOWAS, üye ülkelere ihtiyat kuvvetlerini hazır hale getirme ve konuşlandırma talimatı verdi.

MSB duyurdu: Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit sayısı 6’ya yükseldi

Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde yaşamını yitiren asker sayısı 6’ya yükseldi. Milli Savunma Bakanlığı, yaralanan ve hastaneye kaldırılan Piyade Uzman Çavuş Mustafa Sezer’in yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Esad söyleşisinin tamamı yayınlandı: Olası Erdoğan görüşmesi için çarpıcı sözler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Sky News Arabia’ya verdiği söyleşinin detayları paylaşıldı. “Bizim hedefimiz Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi, fakat buna karşılık olarak Erdoğan’ın amacı ise Türkiye’nin Suriye’deki varlığını meşru kılmaya çalışması” diyen Esad, “Erdoğan’la neden buluşayım ki? Bir şeyler içmek için mi?” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu tepki göstermişti: Bakanlık İngiltere ile yapılan düzensiz göç anlaşmasını açıkladı

İçişleri Bakanlığı, Kılıçdaroğlu’nun tepki gösterdiği Türkiye ile İngiltere arasında düzensiz göç anlaşmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, düzensiz göçle mücadele için diğer ülkelerle oldu gibi işbirliği yapılacağı belirtildi.

Belarus-Polonya sınırında gerilim neden artıyor?

Belarus’a ait askeri helikopterlerin ülke sınırını ihlal ettiğini iddia eden Polonya, sınır güvenliği için binlerce ilave asker gönderiyor.

11 Ağustos

İÇ POLİTİKA

İçişleri Bakanı’na İstanbul depremi önlemleri soruldu

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, olası İstanbul Depremi ile ilgili önlemleri İçişleri Bakanı’na sordu.

Mahmut Alınak’ın ablasına şiddet ve işkence: Dişleri söküldü

Kürt siyasetçi Mahmut Alınak’ın 80 yaşındaki ablası Dilber Alınak, yürüyüş yaparken saldırıya uğradı. Dakikalarca süren şiddet sırasında Alınak’ın değerli eşyaları alındı, altın dişleri söküldü.

Van’da su kesintilerine tepki: ‘Cezayı kentliye kesiyorsunuz’

Van’da 6 günlük su kesintisine HDP, DBP, Yeşil Sol Parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri tepki göstererek, kesintinin Van halkını cezalandırmaya yönelik olduğunu söyledi.

İmamoğlu: Bu durum sadece bizim dönemimizde oldu, devleti hiç böyle görmedim

Ekrem İmamoğlu, kendi dönemlerinde kamu kurumlarından hiç kaynak alamadıklarını belirterek, “Devlet kurumları partizanlık yapmaz, yapamaz. Devleti hiçbir zaman böyle görmedim” dedi.

Alpay Özalan’ın danışmanı istifa etti: Ne desen boş

Görevini bırakan AK Partili Alpay Özalan’ın sosyal medya danışmanı Murat Sarıca, “2 kelimeyi bir araya getiremezken, gündeme oturdu. Sosyal medya paylaşımlarındaki her kelime bana ait” dedi.

İYİ Parti’den Devlet Bahçeli’nin ittifak çağrısına yanıt

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, MHP’nin ittifak çağrısıyla ilgili olarak, “Milliyetçileri, vatanseverleri, Türkiye sevdalılarını ülke ve millet hayrına İYİ Parti’de buluşmaya davet ediyoruz” dedi.

İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 35’in altına düştü

İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, son 10 günde yüzde 2,41 azalarak yüzde yüzde 35’in altına düştü.

Erdoğan imzaladı: 6 bakanlıkta 14 bürokrat görevden alındı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 6 bakanlıkta 14 üst düzey bürokrat görevden alındı. Bu isimler arasında AFAD Başkan Yardımcısı Uğur Sezer de bulunuyor.

Merdan Yanardağ için tahliye talebine yeniden ret kararı

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutukluluğuna itiraz 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

Kanserojen yumurtalar raflarda

Tayvan’a ihraç edilen yumurtalarda kanserojen madde belirlenmesi ile Türkiye’de kullanımı yasak olan antibiyotiğin tavuklara verildiği anlaşıldı. Sorun sadece yurtdışına gönderilen yumurtalar ile sınırlı değil, yurtiçinde satılan yumurta ve tavuklar da aynı riski taşıyor.

Meteorolojiden ‘sıcak hava dalgası’ uyarısı: 13 Ağustos’a dikkat

13 Ağustos Pazar gününden itibaren doğu ve güneydoğu kesimlerindeki sıcak hava etkisini artıracak. Hava sıcaklıkları İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da gelecek hafta boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Yeşil Sol Partili Serhat Eren: Diyanet IŞİD davalarına da katıldı mı?

Yeşil Sol Partili Serhat Eren, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a sordu: “Diyanet kadın ve çocukları köle pazarlarında satan IŞİD üyelerinin yargılandığı herhangi bir davaya katılmış mıdır?”

EKONOMİ

Veli Ağbaba: Türkiye kayıt dışı cenneti, 3 çalışandan biri sigortasız

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye’de kayıt dışı çalışan sayısına dikkat çekerek, “10 milyonun üzerinde kayıt dışı çalışan var. Dünyadaki tek çözümü sendikalı olmak” dedi.

Mehmet Şimşek: Körfez merkezli finans kuruluşlarından çok önemli imkanlar Türkiye’ye tahsis edilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Körfez merkezli finans kuruluşlarından ihracatın finansmanına yönelik çok önemli imkanlar Türkiye’ye tahsis edilecek” dedi.

Ömer Bolat: Cari işlemler hesabı 20 ay sonra fazla verdi

Merkez Bankası’nın haziran ayı ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendiren Ticaret Bakanı Bolat, “Cari işlemler hesabı, Haziran ayında 674 milyon dolar fazla verdi” dedi.

Fahrettin Koca: Ortaya atılan iddialar üzücü ve şaşırtıcı

Sağlık çalışanlarının taban ücretindeki iyileştirmenin doktorlarda hak kaybına yol açacağı iddialarını yalanlayan Bakan Koca “Mahsuplaşma, Beyaz Reform’la 17 Ağustos 2022’de tarihe karışmıştır” dedi.

İTO’dan tedbir çağrısı: Bankalar krediyi anons edilenden daha pahalı hale getiriyor

“Kredi maliyetler” konusunda açıklamalarda bulunan İTO Başkanı Avdagiç, bazı bankaların faizlerdeki artışa ilave olarak ticari kredilerde komisyon, vadesiz mevduat tutma şartı gibi dolaylı maliyetlerle krediyi anons edilenden daha pahalı hale getirdiklerini gördüklerine dikkat çekti. Avdagiç, tedbir çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: OVP’yi üç sac ayağı üzerine inşa edeceğiz

Eylül ayında açıklanacak Orta Vadeli Program hazırlıkları kapsamında finans dünyasının temsilcileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, OVP’yi “üç sac ayağı” üzerine inşa ettiklerin söyledi. Yılmaz bunları; “mali disiplin” , “parasal politikalar” , ve “yapısal reformlar” olarak açıkladı.

İPA, emeklilerin yaşam krizini araştırdı: İstanbul’da iki emekli maaşı bir daire kirasına yetmiyor

İPA, emeklilerin yaşam krizi araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmada, en düşük iki emekli maaşıyla İstanbul’da ortalama bir dairenin kirasının ödenemediği ortaya konuldu.

Konyalı çiftçi, elinde kalan buğdayını AKP ilçe binası önüne döktü

Konya’nın Doğanhisar ilçesinde bir çiftçi TMO almadığı için buğdayının elinde kaldığını söyleyerek buğdayını AKP Doğanhisar İl Başkanlığı binasının önüne döktü. Çiftçi, “Yetkililerin haberi olduğu halde bir yetkili burada görünmüyor, açıklama yapmıyor. Kenarda duruyorlar. Buğdaylar buradan kaldırılıyor. Ben bu buğdayı gariban ihtiyacı olanlara hibe ediyorum. Köyde de var gelsinler parasız vereceğim. Mahsulümüz elimizde kaldı. Bakın görün sözümün de arkasındayım” dedi.

DIŞ POLİTİKA

İngiltere, mültecilerin yerleştirildiği yüzer kampı boşalttı

İngiltere’de ilk mülteci grubunun yerleştirildiği Bibby Stockholm gemisi suda lejyoner hastalığına yol açan lejyonella bakterisi bulunması sonrası tahliye edildi.

Müslüman Rohingyaların teknesi battı: 23 ölü, 30 kayıp

Arakan’da yaşayan binlerce Müslüman Rohingya, Myanmar’ın zulmünden kaçarak her yıl Malezya veya Endonezya’ya tehlikeli deniz yolculuğuna çıkıyor.

Bangladeş’teki sel felaketlerinde ölümler artıyor: 48 kişi öldü, pek çok kayıp var

Bangladeşli yetkililer, ülkenin güneydoğusunda etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı sellerde 48 kişinin öldüğünü açıkladı. 15 Ağustos’a kadar devam etmesi beklenen Muson yağmurlarının yol açtığı felakette birçok kişi ise kayıp.

Nijer’de darbe: Rusya, Batı Afrika liderlerini askeri müdahalede bulunmama yönünde uyardı

Nijer’deki askeri darbe nedeniyle Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) ülkeye silahlı müdahale konusunda onay vermesi üzerine, Rusya bu durumun “uzun süreli bir çatışmaya” yol açabileceği uyarısında bulundu.

Hindistan’da 26 partili muhalefetin ‘etnik gerilime’ sessiz kalmakla suçladığı Modi güven oylaması sınavını geçti

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, üç gün süren parlamento tartışmalarının ardından yapılan güven oylamasını kazandı. Başbakan Modi, partisinin yönetimde olduğu Manipur eyaletinde, Hindu ve Hristiyanlar arasındaki çatışmalara karşı sessiz kalmakla suçlanıyordu.

Nijer’e müdahaleye bir adım daha: ECOWAB askeri güç oluşturma kararı aldı

Nijer’de cuntaya yaptırım uygulama ve bölgesel askeri bir gücü harekete geçirme kararı alan Bölgesel blok ECOWAS’a ABD ve AB’den destek açıklamaları geldi.

En az 10 yeni nükleer reaktör inşa etmeyi planlayan İsveç, eleştirilerin hedefinde

Çevre uzmanları, nükleer reaktör inşa planlarının çok maliyetli olacağını, halkın üzerinde büyük vergi yükleri yaratacağını ve enerji ihtiyaçlarının karşılanması için çok geç kalacağını söylüyor.

12 Ağustos

İÇ POLİTİKA

AK Parti’de 21 il başkanı görevden alındı

AK Parti’nin önceki gün toplanan MYK’sında 21 il başkanı görevden alındı

AYM üyesi İrfan Fidan’ın şikayet dilekçesinden ‘copy/paste’ iddianame

AYM üyesi İrfan Fidan gazeteci Furkan Karabay’a dava açtı. Fidan’ın avukatının şikayet dilekçesinde görevleri anlatıldı. Dilekçe savcılığa ilham verdi, iddianamede Fidan’ın da ‘nitelikleri’ sıralandı.

Bingöl’deki yangın 5 gündür devam ediyor: ‘Havadan müdahale lazım’

Bingöl’de ormanlık alanda çıkan yangın, 5 gündür devam ediyor. Bölgede yaşayanlar, arazi yapısı nedeniyle yangına havadan müdahalenin şart olduğunu söyledi.

SAADET ve Gelecek’ten yerel seçim ittifakı: Güçlü olan desteklenecek

Meclis’te ortak grup kuran SAADET ve Gelecek Partisi, yerel seçimlerde hem kadrolarını hem seçmen gücünü birleştirecek. İki partiden birinin güçlü olduğu yerde güçlü olan partiye destek verilecek.

Malatya’da üçüncü deprem

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde saat 16.39’da 4.8, saat 16.40’ta 4.5 ve saat 18.18’de 4.2 büyüklüğünde üç deprem meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Köken ve mezhep temelli fitne girişimlerine prim vermedik

Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliğine mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçimi demokrasi şöleni içinde gerçekleştirdik. Bu süreçte köken ve mezhep temelli fitne girişimlerine prim vermedik” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Ekrem Bey ve Mansur Bey yeniden aday olmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yerel seçimlerde muhalefet partilerinin tekrar bir araya gelebileceğini belirten Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın yeniden İstanbul ve Ankara için aday olmaları gerektiğini ifade etti.

Adana’da Cumartesi Anneleri’ne destek eyleminde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Adana’da Cumartesi Anneleri ile dayanışmak amacıyla gerçekleştirmek istedikleri açıklamada gözaltına alınan 39 kişi, serbest bırakıldı.

Cumartesi Anneleri’nin eyleminde gözaltına alınan 31 kişi serbest bırakıldı

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’na çıkmaları engellenerek gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları 4 saat sonra serbest bırakıldı.

Halk havlusunu aldı, kıyısını korudu

Türkiye’de özellikle Ege kıyılarında özel işletmeler tarafından kapatılan kıyılara karşı tepkiler devam ediyor. Yunanistan’da başlayan ‘Havlu Hareketi’ eylemi İzmir Çeşme’de gerçekleşti. Yurttaşlar iki farklı özel işletmenin tel örgülerle çevirdiği alana girerek kıyıya havlularını koydu.

Grevdeki işçileri hedef alan İYİ Partili vekil: Lan yürü git, senin vekilin değilim

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban, Gaziantep’teki Şireci Tekstil işçilerine destek vererek kendisine tepki gösterenlere, “Nasıl kudurdular hemen”, “Lan yürü git”, “Senin vekilin değilim” sözleriyle karşılık verdi.

Akbelen Ormanı’nda nöbet tutan çevrecilere gönderilen seyyar tuvaletlere engel

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Akbelen Ormanı’nda nöbet tutan yurttaşlara gönderilen seyyar tuvalet kolluk kuvvetleri tarafından engellendi. Seyyar tuvaleti nöbet alanına taşımak isteyen çevrecilere, kolluk kuvvetleri tarafından müdahale edildi.

RTÜK’ün TELE1 sansürü bitiyor: Merdan Yanardağ’dan açıklama

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ, TELE1’in bu gece sona erecek RTÜK cezasına tepki göstererek, “TELE1 ekranını 7 gün karanlığınıza boyadığınız için Türkiye daha demokratik ve adil bir ülke mi oldu? Beni tutukladığınız için gerçeğin de kararacağını mı sanıyorsunuz? Susmayacak, hukuksuzluklara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Kayıp yakınları Kartay’ın akıbetini sordu: 29 yıldır haber alınamıyor

İHD ve kayıp yakınları, eylemlerinin 757’nci haftasında gözaltında kaybedilen İbrahim Kartay’ın akıbetini sordu. Eylemde konuşan İHD Bölge Temsilcisi Mehmet Tahir Saçaklı “Artık bilsinler biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İHD, Van’da Cumartesi Anneleri’ne yasağı protesto etti

İHD Van Şubesi, Cumartesi Anneleri’ne yönelik yasaklama ve gözaltıları protesto için oturma eylemi yaptı. İHD Şube Başkanı Durmaz, engellemelere rağmen her hafta eyleme devam edeceklerini söyledi.

Naci Görür’den deprem açıklaması: Ecemiş fayına işaret etti, ‘yanlış yapmasınlar’ diye uyardı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya, Diyarbakır, Bingöl ve Adana’da meydana gelen depremlerin, 6 Şubat nedeniyle oluşan hareketlenmeler olduğunu söyledi. Kayseri için de Ecemiş fayını işaret ederek, “Stres biriktiriyor” uyarısında bulundu.

Lice’deki yangın için acil müdahale çağrısı

Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Avukat Ahmet İnan ve Ekoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bilgiç, Lice’de devam eden yangına acil müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

Karayalçın’dan mektup:

“Oligarşiye neden olan tüzük değişsin, beyaz atlı prens beklemeyelim, parti üyeleri için puanlama sistemine geçelim”

Prof. Dr. Orhan Şen: İstanbul’un 64 günlük suyu kaldı

Prof. Dr. Orhan Şen, yağmur yağmazsa İstanbul’un 64-65 günlük suyu kaldığına dikkat çekti, “Kullanılabilir su düşmüş vaziyette. Olan suyun tasarrufu yapılır, olmayan suyun değil” diye konuştu

EKONOMİ

Memur ve emekli maaşı zamlarında kritik eşik: Bakan tarih verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Ağustos ayının sonunda tamamlanacağını öngördüğümüz müzakerelerimizin tüm tarafları memnun edecek şekilde hayırla sonuçlanacağını ümit ediyorum” dedi.

Ordulu çiftçiler fiyatlara tepkili: ‘Taban fiyatı kabul etmiyoruz’

Ordu’da hükümetin açıkladığı fındık taban fiyatını tepki gösteren çiftçiler açıklama yaptı: “Açıklanan fiyatı kabul etmiyoruz. Taban fiyatının en az 120 TL olmasını istiyoruz.”

Antep Şireci Tekstil’de 2 bin işçi işten çıkarıldı: Grekçe greve katılmak

Antep’te Şireci Tekstil’de çalışan yaklaşık 2 bin işçi cep telefonlarına gönderilen mesajlarla işten çıkarıldı. Fabrika önünde toplanan yaklaşık bin işçi kent merkezine yürümek istiyor. Polis yürüyüşe izin vermiyor.

BİRTEK-SEN Genel Başkanı, Şireci Tekstil patronunun şikayeti üzerine gözaltına alındı

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Şireci Tekstil patronu Ahmet Şireci’nin şikayeti sonucu gözaltına alındı.

Corning işçileri grevlerinde 1 ayı geride bıraktı

Corning Kablo fabrikasında toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine çıkılan grev 1 ayı geride bıraktı.

DIŞ POLİTİKA

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Kırım Köprüsü’ne saldırı girişimleri cevapsız kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kırım Köprüsü ve Kırım Yarımadası’na Ukrayna’nın yaptığı saldırı girişimlerini kınayarak, bu eylemlerin cevapsız kalmayacağını vurguladı.

13 Ağustos

İÇ POLİTİKA

Prof. Dr. Naci Görür Marmara depremi için tarih verdi: ‘İlla merak ediliyorsa…’

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depremi için gelen sorular üzerine tarih hesapladı. Görür, “Bu depremin mutlaka olacağı ve geleceği kesin” açıklaması yaparken hazırlıkların yetersiz olduğunu vurguladı.

İstanbul’da deprem alarmı: 39 ilçeye 39 vali görevlendirildi

Megakentte deprem hazırlıkları kapsamında, ilgili yöneticilerin afetzede olacağı düşünülerek İstanbul’un 39 İlçesine 39 vali görevlendirmesi yapıldı.

Mansur Yavaş cephesinden ‘değişim’ yorumu: Ankara’ya odaklıyız

CHP’deki değişim tartışmalarında sessiz kalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş cephesinden de ilk açıklama geldi. Yavaş’ın basın danışmanı Gültekin, “Süreci takip ediyoruz” dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı: İsveç kararının Meclis’ten geçmemesi için elimizden geleni yapacağız

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İsveç’ kararını eleştirdi: “Devleti idare edenlerin sorumluluğu, kınama mesajı yayınlamaktan ibaret olmamalıdır.”

Alevler yerleşim yerine ulaştı, 2 ahşap ev ve 3 samanlık yandı

Bolu Kıbrıscık’ta otluk alanda çıkan ve yerleşim yerine ulaşan yangın kontrol altına alındı. Bölgeye yakın 3 ev boşaltıldı, 2 ahşap ev ile 3 samanlık kül oldu.

Diyarbakır Lice’de dün başlayan yangın devam ediyor

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kutlu ve Kabakaya köylerinde dün başlayan yangın devam ediyor.

Hakkari’de müdahale edilmeyen yangın yerleşim yerlerine ulaştı

Hakkar’nin Kavaklı köyünde çıkan ve müdahale edilmeyen yangının giderek yayıldığını belirten köylüler, yangının Keha köyüne ulaştığını aktardı.

Mersin’de orman yangını çıktı

Mersin’in Erdemli ilçesinde orman yangını çıktı. Yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Mardin’de örtü yangını, ormana sıçradı

Mardin’de iki mahalle arasında çıkan yangın ormana sıçradı. 5 hektarlık alanda devam eden yangın, köylülerin de yardımıyla kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

1200 öğrenci açıkta

Boğaziçi Üniversitesi’nde beş yurt depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılacak. Açıkta kalacak 1200 öğrencinin nerede konaklayacağı belirsiz.

En az 13 kentin müdürü ilahiyat mezunu: Bakanlıkta liyakat yok imamlar var

Ülke her gün yeni bir istismar skandalıyla çalkalanırken Aile Bakanlığı adeta paralel Diyanet’e dönüştürüldü. Bakanlığı uzmanları değil imamlar, ilahiyat mezunları, AKP’liler, eski mal ve cezaevi müdürleri yönetiyor.

İklim krizi: Sular çekildi, Arin Gölü’nün kıyıları otlağa dönüştü

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Arin Gölü’nün çekilmesiyle yeşeren alanlarda yöre sakinleri hayvanlarını otlatıyor. Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, “Arin Gölü’nün neredeyse yarısının çekildiğini söyleyebiliriz. Sığ bir göl olduğu için su seviyesi bir metre düştüğünde çok büyük bir alan karaya dönüşüyor” diyor.

Diyarbakır’da yıkılan iki bina ruhsatsız ve projesiz inşa edilmiş

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden gelen bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, 99 kişinin hayatını kaybettiği Hisami Apartmanı’nın 2007’de, 38 kişinin hayatını kaybettiği Dündar Apartmanı’nın ise 2010’da imar planına belirtildi.

11 tıp akademisyenini hedef gösteren Yeni Şafak’a tepki

İstanbul Tabip Odası ve İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Biri bu doktorları durdursun: 15-16 yaşlarındaki çocukların cinsiyetini değiştiriyorlar” başlıklı haberi nedeniyle Yeni Şafak’a tepki gösterdi.

Tatvan’da operasyon devam ediyor, iki köylü hala kayıp

Operasyonun devam ettiği Tatvan’a bağlı Söğütlü köyü kırsalına iş makinelerinin gönderildiğini belirten köylülerden Hüseyin Arvas, hala kayıp olan kardeşi Ekrem Arvas ile Fetullah Arvas’ın can güvenliklerinden endişe ettiklerini söyledi.

EKONOMİ

Rusya basınında geçen hafta: ‘Türkiye’de fiyatlar katlanarak artıyor’

Tsargrad’ın haberinde, Rusya’dan Türkiye’ye gelen turistlerin otellerden vazgeçtiği belirtildi. “Türkiye de Rusya’dan turist akışıyla artık övünemiyor. Orada fiyatlar katlanarak arttı” denildi.

Ülke borca battı

Temel ihtiyaçlar kredi kartıyla karşılanıyor. Ücretlerden hızlı artan kart limitleri 50 bin lira ve üzerinde yığıldı. 7,7 milyon kişinin kart limiti 100 bin TL’nin üzerine çıktı. Buna karşın kişi başına düşen borç yüzde 156 arttı.

Memur ve emekli zammında ikinci aşama: Hükümet yarın zam teklifini sunacak

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, hükümetin ilk zam teklifini yarın sunması bekleniyor. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Kamu işvereni, enflasyon hedefleri üzerinden değil, piyasa gerçekleri üzerinden bir teklifle masaya gelmeli” dedi.

İstanbul’da zamlı tarife bu gece başlıyor: Yeni taksi ücretleri ne kadar oldu?

İstanbul’da taksiciler yeni tarife için taksimetre cihazlarını güncelliyor. Bu geceden itibaren yürürlüğe girecek yeni fiyatlarla taksimetre açılış ücreti 12,65 liradan 19,17 liraya, indi-bindi ücreti ise 40 liradan 70 liraya çıkıyor.

İşten atılan Şireci işçilerinin direnişi sürüyor

Gaziantep’te ek zam talebi için iş bıraktıktan sonra işten atılan ve direnişte olan Şireci Tekstil işçilerinin Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi.

Motorine son 3 ayda gelen zam oranı yüzde 100’ü aştı

Motorine hafta içerisinde 1 lira 80 kuruşluk zam gelmişti

DIŞ POLİTİKA

ABD’de son 100 yılın en fazla can kaybı: Hawaii’deki yangınlarda 89 kişi öldü

Hawaii’de günlerdir devam eden yangınlarda ölü sayısı 89’a çıktı. İtfaiye yetkilisi Moore-Merrell, “Yangınlar, ABD’de son 100 yılda en çok can kaybının yaşandığı orman yangınları oldu” dedi.

Alman Sol Parti milletvekili Türkiye’de gözaltına alındı

Gökay Akbulut 3 Ağustos tarihinde, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra gözaltına alındı. Akbulut, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın araya girmesi üzerine serbest bırakıldı.

Almanya’da 89 Türk vatandaşı insan kaçakçılığından yakalandı

Almanya’ya yasa dışı göçte yeniden artış kaydedilirken İçişleri Bakanı Faeser mayıs ayı sonuna kadar bin insan kaçakçısı yakalandığını açıkladı. Bunlardan 89’unun Türk vatandaşı olduğu kaydedildi.

İngiltere, İsveç’e seyahat eden vatandaşlarını “terör saldırısı” konusunda uyardı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İsveç’e seyahat eden vatandaşlarını muhtemel terör saldırıları konusunda uyarıda bulundu.

Altı Akdeniz ülkesinden ortak iklim krizi bildirisi: ‘Artık kaybedecek zaman yok’

İtalya’nın da aralarında yer aldığı altı Akdeniz ülkesinin devlet başkanları iklim krizi konusunda ortak bir bildiri yayımlayarak bölge ülkeleri ve uluslararası toplumu acil ve etkili adımlar atmaya çağırdı.

Nijer: Müdahalede uzlaşma yok ancak halklar için risk sürüyor

ECOWAS Nijer’e askeri müdahale konusunda nihai uzlaşmaya varamadı. Ancak ABD, AB, Rusya ve Çin’in kıtanın kaynaklarını yağmalama konusundaki kararlılıkları bölgesel çatışma riskini canlı tutuyor.

14 Ağustos

İÇ POLİTİKA

‘Sahiller Halkındır’ hareketi yaygınlaşıyor: Ayvalık ve Güzelbahçe’de havlulu protesto

Ayvalık ve Güzelbahçe’de havlularını alarak sahile inen halk, sahillerin ve koyların ücretli hale getirilmesini protesto etti.

Yine tekel saldırısı: Para vermedi, kurşun sıktı

İstanbul’da 2 kişinin katledildiği tekel saldırısından 16 gün sonra bu defa Çorlu’da benzer bir olay meydana geldi. Tekel bayisine giren 3 kişi silahla ateş açıp esnafı darp etti.

Hedef gösterilen Patrikhane’den Sümela’da ayin açıklaması: Tüm dünyada 15 Ağustos’ta kutluyoruz

Fener Rum Patrikhanesi’nden, Sümela’da düzenlenecek Meryem Ana Yortusu’nun hedef alınmasına ilişkin açıklama geldi: Bu topraklarda asırlardır yaşayan bir millet olarak bu haksız söylemleri kınıyoruz.

TMO patlamasında hayatını kaybedenlerin sayısı 2’ye yükseldi

Kocaeli’nin Derince ilçesinde TMO silosundaki patlamada ağır yaralanan Elif Dayıoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Olayda ölü sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

Türkiye’de geçen yıl 480 bin kişi, ‘daha iyi konut ve yaşam koşulları’ için iller arasında göç etti

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de geçen yıl 2 milyon 791 bin 156 kişinin iller arasında göç etti. İstanbul hem en fazla göç alan hem de en fazla göç veren il oldu. Göç etme nedenleri incelendiğinde, 526 bin 8 kişinin eğitim, 479 bin 250 kişinin ise daha iyi konut ve yaşam koşulları nedeniyle göç ettiği görüldü.

Erdoğan, hayat pahalılığını ‘küresel krize’ bağladı: Milletimizi bunalttığının farkındayız

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayat pahalılığının “küresel krizlerin ülkeye etkilerinden kaynaklandığını” savundu. “Hayat pahalılığının son dönemde milletimizi bunalttığının farkındayız” diyen Erdoğan, ayrıca partisine yerel seçimler için talimat da verdi: “Şimdiden çalışmaya başlamalı, sahada en küçük bir boşluğa meydan vermemeliyiz.”

“Geçen ay 182 işçi çalışırken yaşamını yitirdi”

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Tuzla’da tersanede yaşanan iş cinayetinde bir işçi ile Kocaeli’nin Derince ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosunda meydana gelen patlamada ağır yaralanan Elif Dayıoğlu’nun bugün yaşamını yitirdiğini belirterek, “Geçen ay 182 işçi çalışırken yaşamını yitirdi. Bu kadar sistematik bir şey kaza olamaz; cinayettir” dedi.

Kobanê davasında Prof. Dr. Beyza Üstün söz aldı: Erdoğan’ın ifadeleri dosyaya alınsın

Kobanê davasında söz alan Prof. Dr. Üstün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürece ilişkin sözlerinin dosyaya alınmasını istedi. Üstün, Sedat Peker’in Barış Akademisyenlerini hedef gösterdiğini de hatırlattı: “Bu söylemler, geri alamayacağımız sonuçlar yaratır.”

Manavgat’taki orman yangını kontrol altına alındı

Manavgat’ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Yangında, 1,5 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü tespit edildi.

Diyanet, imam Halil Konakçı hakkında inceleme başlattı

Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyadaki paylaşımlarına ilişkin İstanbul’un Pendik ilçesindeki Uluçınar Camii İmamı Halil Konakçı hakkında inceleme başlattı.

EKONOMİ

Şireci işçisi kazandı: Direniş günlerinin yarısını patron karşılayacak

Şireci işçileri 6 günlük direnişlerini uzlaşma ile sona erdirdi. İşçilerin talepleri büyük ölçüde kabul edilirken, hiçbir işçinin işten atılmayacağı, atılan işçilerin geri alınacağı sözü verildi.

Kredi kartlarına hücum

Milletin yüzde 80’inin enflasyonla imtihanı sebebiyle, ancak birkaç kredi kartıyla ayın sonunu getirmek dışında bir seçenek kalmıyor. En temel ihtiyaçlar artık kredi kartıyla karşılanabiliyor.

Hükümet Kamu Toplu Sözleşmesi için ilk teklifini yaptı

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümetin ilk teklifi 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 14, ikinci 6 ayında yüzde 9 oldu.

Memur-Sen: Hükümetin teklifi revize edilmeli

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memurlara 2024 ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklifini yeterli bulmadıklarını açıkladı.

KESK: 16 Ağustos’ta iş bırakıyoruz

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, hükümetin zam teklifiyle ilgili “Dağ fare bile doğurmamıştır” dedi. 16 Ağustos’ta KESK olarak iş bırakacaklarını duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

Arjantin’de Trump hayranı Javier Milei cumhurbaşkanlığı yarışında önde

Arjantin’de Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ön seçimlerinde en yüksek oyu ABD’nin eski başkanı Donald Trump’a hayran olan aşırı sağcı siyasetçi Javier Milei aldı.

Hollanda’da Dilan Yeşilgöz’ün parti liderliği kesinleşti, ülkenin ilk kadın başbakanı olabilir

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz’ün, 22 Kasım’da yapılacak erken genel seçime, iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin lideri olarak girmesi kesinleşti.

Hindistan, emisyonlarını 14 yılda üçte bir azaltarak BM hedefine ulaşma yolunda ilerliyor

Hindistan’da orman örtüsündeki artış ve yenilenebilir kaynakların enerji bileşimindeki oranının artmasıyla ülkenin sera gazı emisyon oranı 14 yılda üçte bir oranında düşüş gösterdi.

15 Ağustos

İÇ POLİTİKA

ORC’den yerel seçim anketi: AK Parti ve CHP’de düşüş

ORC, mart ayındaki yerel seçimlere yönelik yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı. AK Parti, CHP ve İYİ Parti’nin oy oranlarında 2019 Seçimleri’ne göre düşüş yaşandı.

İYİ Parti’den 26 Ağustos için sürpriz başvuru

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Türkiye siyasetinde yeni bir başlangıç’a vesile olacağı ifade edilen konuşmasını yapacağı etkinlik için Afyon Valiliğine başvuruldu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Halil Konakçı’ya sahip çıkın

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, Diyanet’in inceleme başlattığı imam Halil Konakçı’ya destek istedi: “Halil Konakçı Hocaefendi’ye O’nun imanı gibi kavi bir duruş sergileyerek sahip çıkınız.”

Ekrem İmamoğlu, İstanbul için yeniden yola çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ekrem İmamoğlu, gündeme ilişkin açıklama yapıyor. İmamoğlu 2024 seçimlerinde yeniden İstanbul için aday olduğunu açıkladı.

CHP Genel Merkezi’nden ilk İmamoğlu yorumu: Genel Başkan’ın söylediğini yapmış oldu

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarını değerlendiren CHP Sözcüsü Öztrak, “Genel Başkan’ın söylediğini yapmış oldu. Belediye başkanlarının başkanlıklarına devam etmesi gerektiğini söylemişti” dedi.

Barış Pehlivan beşinci kez cezaevinde: Gazetecilik yapmaya devam edeceğim

Denetimli serbestlik isteği yanıtlanmayan gazeteci Barış Pehlivan’ın itirazı kabul edilmedi. Pehlivan bugün beşinci kez cezaevine girdi.

7 ilde orman yangını

7 ilde orman yangını çıktı. Ankara, Çankırı ve Denizli’deki yangınlar kontrol altına alınırken; Antalya, Bolu, Afyonkarahisar ve Eskişehir’de çalışmalar sürüyor.

Sümela Manastırı’nda 10’uncu ayin: Dualar barışa, dostluğa ve Trabzonspor’a

Ortodoks Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen “Meryem Ana’nın Göğe Yükseliş Günü” ayini Sümela Manastırı’nda gerçekleştirildi. Bartholomeos “Barış ortamının yeniden sağlanması en büyük dileğimiz” dedi.

Ölümler 20 yılda 13 kat arttı: Emekçiye yaşama şansı vermediler

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Deniz Yücel, AKP iktidarı döneminde yaşanan iş cinayetlerini Meclis gündemine taşıdı. İş cinayetlerinin 2002-2022 yılları arasında 13 kat arttığına vurgu yapan Yücel, Türkiye’nin, Avrupa’da istihdamdaki her 100 bin kişi başına düşen ölüm oranında ilk sırada olduğuna dikkat çekti. Yücel, konuya ilişkin Bakan Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HDP ve Yeşil Sol Parti’nin çalıştayları bitti

Çalıştaylar ve atölyelerde Kürt sorununun çözümü, demokratik İslam ve ittifaklara ilişkin öneriler yapıldı, ortaya çıkan sonuçlar, kongre komisyonuna rapor halinde sunulacak.

YÖK’ten ‘muhalif’ akademisyenlere ‘sözleşme yenilememe’ talimatı

YÖK, muhalif akademisyenleri ‘sözleşme yenilememek’le tehdit ediyor. Baskı yapmadıklarını iddia eden ifade eden yetkililer, “bazı akademisyenlerin karar vermesi gerekiyor” ifadeleri kullandı.

Ankara için “Dışarı çıkmayın” uyarısı

Pek çok kenti etkileyen sıcak hava dalgası Ankara’yı da vurdu. 40 dereceyi gören kentte yarın için 11.00 ila 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmama uyarısı yapıldı.

Kobane davası | “Mahkeme kaç kişinin öldüğünü bile bilmiyor”

Kobane davasının hukukla ilgisinin olmadığını söyleyen Avukat Nuray Özdoğan, kaç kişinin öldüğünün dahi halen mahkeme tarafından bilinmediğine dikkat çekti.

EKONOMİ

Cevdet Yılmaz: Ekim’de yeni düzenlemeleri Meclis’e getireceğiz

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Cevdet Yılmaz, Ekim’de yeni eylem planını Meclis gündemine getireceklerini söyledi.

Çin hapşırırsa…

Çin ekonomisinde yaşanan gelişmeler dünyanın gündeminden hiç düşmüyor. ABD’de yaşanan her olumsuzluktan etkileneceğini bilen ve buna artık alışan dünya ekonomisi artık Çin’e de alışmak durumunda.

Moody’s, Türk bankalarının görünümünü değiştirdi

Moody’s, Türk bankalarının görünümünü negatiften durağana çevirdi. Kurumdan yapılan açıklamada ayrıca Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2 seviyesinde büyüme göstermesinin, enflasyonun ise yüzde 51 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği

BİSAM verileri: 3 asgari ücret yoksulluk sınırına ulaşmaya yetmiyor!

BİSAM verilerine göre, Temmuz 2023’te dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 11 bin 525 lira oldu. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 39 bin 886 liraya ulaştı.

Ağaç AŞ işçilerinin direnişinde 2. gün: “Bize ekmek yoksa size huzur yok”

DİSK’e bağlı Birleşik Tarım-Orman İşçileri Sendikası üyesi İBB Ağaç AŞ işçileri yetkililere seslenerek “Saraçhane’deyiz, gitmiyoruz” dedi.

Temmuz ayı bütçe gerçekleşmeleri; Bütçeyi yine KDV ve ÖTV sırtladı…

2022 Ocak-Temmuz döneminde geçen yıl aynı döneme nazaran tahsilat oranı en fazla olan gelir kalemi beyana dayanan kurumlar vergisidir. Yüzde 2.009,30 yani yaklaşık 20 kat artmış

DIŞ POLİTİKA

WWF-Türkiye, madencilik faaliyetleriyle ilişkisi bulunan isimlerle yollarını ayırıyor

Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için gerçekleştirdiği ağaç kesiminin ardından başlayan tartışmalar sivil topluma sıçradı.

Alman gazeteden Türkiye analizi: Herkes Erdoğan’ın dünya silahlarını istiyor!

Alman Frankfurter Allgemeine gazetesi Türk İHA ve SİHA’larını mercek altına aldığı yazıda “Türk askeri sanayisi her zamankinden daha başarılı. Herkes onların dronlarını istiyor” dedi.

İklim krizi küresel bir salgın: Gıda arzını beklenenden çok daha erken vurabilir

COP15 çölleşme başkanı, iklim krizi kaynaklı olarak ortaya çıkan su kıtlığının tarım üzerinde beklenenden daha erken etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Önerilen Yazılar

Nijer darbesi dünyanın geri kalanı için neden önem arz ediyor?

Nijer, askeri yönetim altındaki başka bir Sahel ülkesi haline gelerek bölgenin istikrarını tehdit ediyor ve bunun dünyanın geri kalanı için anlamı var.

Komprador Cengiz: Pisliği bize, katma değeri İngiliz’e

Cengiz sadece iktidarla ilişkisi içinde ‘yandaş’ bir sınıf olarak değil, yeni sömürgecilik ilişkileri içinde bir tür ‘komprador sermayedar’ olarak da büyüyor. Nitekim özelleştirmeyle elde ettiği bakır rezervlerinin Londra piyasasına uzanan hattı izlenirse, orman talanından başlayıp teknolojiye dayalı küresel rekabetin ihtiyaçlarına uzan bir yol çıkıyor karşımıza.

Ekonomi Dünyası: Ne Temmuz ayıydı… Hepimiz yoksullaştık

Yoksullaşmanın zirve yaptığı bir aydı. Zamlar adeta yağdı. Dünyanın yakıcı gündemi ise kontrolden çıkan küresel eşitsizlik. Ekonomistler, BM ve Dünya Bankası’na mektup yazarak, “Harekete geçin” dedi.

Afrika’da Fransa için güneş batıyor

Fransa’nın Afrika’daki çıkarlarını koruyabilmesi her geçen yıl güçleşiyor. Élysée ve Quai d’Orsay’ın “Afrika bunalımı” büyüyor. Ve muhalefet Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tamamen çuvalladığını düşünüyor. Kaçınılmaz olarak Fransa için güneş batıyor.

Bir Erdoğan klasiği: Kardeşler’i sattım, yok satmadım!

Erdoğan’ın Suud-Emirlikler ekseni ve özellikle Mısır’la yeni sayfa açabilmek için İhvan’ın artık hamisi olmadığını biraz hissettirmesi gerekiyordu. Mısır muhalefetinin İstanbul merkezli TV kanallarına kısıtlamalar getirildi. Ağızlarına fermuar çekilenlerin bir kısmı Londra’ya uçtu.

Ruşen Çakır’ın konuğu Hakan Şahin: Ordu-siyaset ilişkilerinde değişen ve değişmeyenler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kez MGK’ya katılan ve 30 Ağustos’ta emekliye ayrılayacak Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları’na takdim ettiği hediyeler ve törende Orgeneral Musa Avsever’in Erdoğan’a sarılması hâlâ gündemde.