2 Ocak 2021 Cumartesi

 

İç Politika

AKP milletvekili olamadı, Boğaziçi’ne rektör oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Bulu, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Kutluhan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Durman ve Çağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. l Ay atandı

Boğaziçililer ayaklandı: Kayyım rektör istemiyoruz

Boğaziçi öğrencileri yaptıkları açıklamada, “Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz. Melih Bulu bizim rektörümüz değildir” dediler.

Soylu: Erdoğan kadın hakları konusunda bir zihniyet devrimcisidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘vitrin mankeni’ açıklaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren İYİ Parti lideri Meral Akşener’e şöyle yanıt verdi: “Akşener’in Cumhurbaşkanımıza kadınlar üzerinden söylediği söz ağırıma gitti… Recep Tayyip Erdoğan, kadın hakları konusunda zihniyet devrimcisidir.”

HKP: Hamza Yerlikaya’nın sahte diploma itirafı var

AK Partili siyasetçilere yönelik, “yolsuzluk”, “evrakta sahtecilik” gibi farklı suçlamalarla 18 yılda yüzün üzerinde dava açan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları son olarak eski güreşçi Hamza Yerlikaya’nın lise diplomasının sahte olduğunu ortaya çıkardı. “Yolsuzluğa karşı mücadele etmeyi prensip haline getirdiklerini” belirten HKP avukatlarından Sait Kıran, “AKP iktidarı suç işlemekten vazgeçmeyecek bizim de davalarımız, mücadelemiz bitmeyecek” dedi.

2020 herkes için kötü geçmedi: En zengin 500 kişinin servetinde rekor artış!

Toplumların bir an önce unutmak istediği 2020 yılında, dünyanın en zengin 500 kişisinin servetlerinin 2020 yılında yaklaşık 1,8 trilyon dolar artışla toplam 7,6 trilyon dolara ulaştı. Bu sıçrama, 8 yıldır yayımlanan endeksin tarihindeki en yüksek artış anlamına geliyor.

 

3 Ocak 2021 Pazar

Dünyada vaka sayısı 85 milyonu geçti

ABD, 20 milyon 904 bin 701 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunuyor.

İşsiz gençlerden borç ödemesi bekleniyor

Sayıları 5,5 milyonu bulan KYK borçlusu genç, “Bu borcu istihdam edilemediğimiz, iş bulamadığımız için ödeyemiyoruz” diyor.

George Orwell’in kitaplarının telif hakları sona erdi

İthaki, İş Bankası Kültür, Fom Kitap, Everest ve Kırmızı Kedi gibi yayınevleri de 1 Ocak itibarıyla Orwell kitaplarını basacağını duyurdu.

12 Cumhuriyetçi senatör Biden’ın zaferine itiraz edecek

ABD’de bir grup Cumhuriyetçi senatör, Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçiminin sonuçlarının resmileşmesini geciktirmeye çalışıyor. 12 senatör, 6 Ocak’ta Kongre’de yapılacak oturumda, Başkan Donald Trump’ın sonuçlara itiraz ettiği eyaletlerin seçici delegelerini reddedeceklerini açıkladı. Senatörler, hile iddialarının 10 gün boyunca bir komisyon tarafından incelenmesini istiyor.

 

4 Ocak 2021 Pazartesi

Boğaziçi Üniversitesi’ne kelepçe

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’ya tepkiler sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Kayyum rektörü kabul etmiyoruz” diyerek rektörlük binasının kapısını mühürledi. Polis, Güney Kampüs’e girmek isteyen öğrencilere müdahale etti, gözaltına aldı. Gözaltına alınan öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.

Çelik’ten Boğaziçi yorumu: Bir insanın siyasi kimliğinin olması suç değildir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasının ardından başlayan tartışmalar ve öğrenci protestolarıyla ilgili “Akademik özgürlük yok ediliyor’ sözünün gerçekliği yok. Cumhurbaşkanımız liyakat kriterleri çerçevesinde bu hocamızı uygun görmüştür. Bir insanın siyasi kimliğinin olması suç değildir” dedi.

Bakan Koca’ya ‘Kirli Kampanya’ tepkisi

Fahrettin Koca, ‘Varlık Fonu’na devredilen para SMA hastası çocuklar için kullanılsın’ kampanyasının ardından “İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz.” açıklamasını yaptı. Açıklamaya birçok isim tepki gösterdi.

SMA hastası çocuğun ailesi AKP iktidarına seslendi: Destek vermiyorsanız önümüzü kesmeyin

Gün Ortası’nda Begümhan Aydoğan’ın konuğu olan SMA hastası Rüzgar Samet’in ailesi Gülistan-İbrahim Çiçek, “Devlet bize sahip çıkmıyor, neden önümüzü kesiyorsunuz. Sanatçılar, oyuncular, futbolcular bize destek olmaya çalışıyor neden önümüzü kesiyorsunuz. Dün akşam Sağlık Bakanı “gen tedavisi işe yaramıyor” diyor. Senin çocuğun mu oldu? Sen bu acıyı yaşadın mı, biliyor musun? Sizi biz getirdik oraya, sahip çıkacaksınız” dedi

Fikri Sağlar hakkında soruşturma başlatıldı

30.12.2020 tarihinde katıldığı bir televizyon programında, ‘Türbanlı hâkim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takılıyor, bununla mücadele edilmeli’ şeklindeki sözleri nedeniyle Durmuş Fikri Sağlar hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216. maddesi kapsamında Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama suçundan, re’sen soruşturma başlatılmıştır.

2020 enflasyonu açıklandı… Memur ve emekli zammı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, aralık ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14.6, bir önceki aya göre yüzde 1.25 arttı. Buna göre memur zammı 7.36, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı 8.36 oldu.

Alkole yüzde 17 zam!

Sahte alkolden ölümlerin arttığı dönemde alkollü içecekler için uygulanan Özel Tüketim Vergisi oranı yüzde 17.07 artırıldı. Zammı değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “ÖTV artışının kaçağa yönelimin artmasında büyük payı olduğu unutulmamalı” yorumunu yaptı.

Zamlar müjde değil sefalete mahkûmiyet

TÜİK, 2020 yılı için enflasyonu yüzde 14,60 olarak açıkladı. Yılsonu enflasyon rakamları beklentilerin üstünde gerçekleşirken 2021 için memur ve emekli maaş zamları da belli oldu . Zamma tepki gösteren meslek örgütleri, emekçilerin açlığa mahkûm edildiğini söyledi.

Trump’ın ‘Oy için’ baskı yaptığı ses kayıtları ortaya çıktı!

Washington Post gazetesi, ABD’de gündemi değiştirecek bir ses kaydına ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın rakibi Joe Biden’a kaybettiği 3 Kasım seçimlerinin ardından Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperer’dan sonuçları tersine çevirecek oylar bulmasını istediği ortaya çıktı.

Almanya’da Türkiye için İngiltere modeli önerisi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’nun genel başkan adaylarından Friedrich Merz, Türkiye-AB ilişkileri için yeni bir öneri ortaya attı. Türkiye için uzun vadede AB üyeliği perspektifi bulunmadığını söyleyen Merz, İngiltere örneğindeki gibi AB ekonomik birliğine üyeliğin mümkün olabileceğini söyledi.

İddia: Türkiye Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinden vazgeçecek

Yunan gazetesi Kathimerini, Ocak 2021’de Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde önemli gelişmeler beklendiğini yazdı. Gazete, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan tarafından ‘egemenlik ihlali’ olarak değerlendirilen faaliyetlerinden vazgeçeceğine dair güvenceler verildiğini, istikşafi görüşmelerin yeniden başlayabileceğini öne sürdü.

Suudi Arabistan ve Katar ‘barıştı’: Sınırlar açılıyor

Kuveyt, 2017 yılında ilişkilerini kesen Suudi Arabistan ve Katar’ın “kara, deniz ve hava sınırlarını bu akşam itibarıyla açmak konusunda anlaşmaya vardığını” duyurdu. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin yarın Suudi Arabistan’da yapılacak 41. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’ne katılacağı da açıklandı.

Vajina heykeli Brezilya’da aşırı sağı kızdırdı

Brezilya’nın Pernambuco eyaletinde, Juliana Notari isimli sanatçının yaptığı 33 metrelik vajina heykeli tartışmaya yol açtı. Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri, sanatçının Facebook sayfasını öfkeli yorumlarla doldurdu.

Meksika: Assange’a siyasi sığınma vermeye hazırız

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel Lopez Obrador, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a siyasi sığınma hakkı vermeye hazır olduklarını duyurdu. Obrador, “Assange bir gazeteci, ona koruma sağlayacağız” dedi.

 

5 Ocak 2021 Salı

AYM’den çıplak arama kararı: ‘Hak ihlalidir!’

Anayasa Mahkemesi (AYM) polis merkezinin çay ocağında iki polisin çıplak aramasına maruz kalan Rüya Ağdaş Sönmez’in başvurusunu görüşerek, “hak ihlâli” kararı verdi.

CHP’li Canan Kaftancıoğlu hakkındaki iddianame kabul edildi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında hazırladığı iddianame kabul edildi. Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin fotoğraflanması olayında CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ı “azmettirme”,  “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övmek” iddiasıyla 9 aydan 10.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Kayyuma karşı direnen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin evleri basıldı!

Erdoğan’ın imzasıyla Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan AKP’li Melih Bulu’yu protesto eden 17 öğrenci sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alındı.

Akademisyenler kayyum rektöre sırt çevirdi

Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atadığı Melih Bulu için tepkiler sürüyor. Dün öğrencilerin protestosunun ardından bugün de akademisyenler devir teslim töreninde Melih Bulu’ya sırtlarını döndü.

Boğaziçi öğrencilerini 15 Temmuz fotoğraflarıyla tehdit etti

AKP’li Şamil Tayyar, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencileri, 15 Temmuz’da gözaltına alınan darbecilerin fotoğraflarıyla tehdit etti.

Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi sarsacak müthiş, güzel projelerimiz var

CHP lideri Kılıçdaroğlu muhalefetin eleştirilerinin darbe söylemi olarak değerlendirilmesine tepki gösterdi ve 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL’i işaret ederek, “Darbeci bize hesap soruyor. 20 Temmuz darbesini yapan sensin kardeşim” dedi. Erdoğan’ın CHP’den korktuğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Neden saldırıyor? Çünkü kendisinden sonra CHP’nin geldiğini görüyor. CHP’den korkuyor. İstediği kadar eleştirebilir. Gece de büyük ihtimalle rüyasında en çok beni görüyordur” diye konuştu.

Sebahat Tuncel: Önemli olan HDP’yi kapattırmamaktır

4 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Sebahat Tuncel, avukatları aracılığıyla sorularımızı yanıtladı. Muhalefetin halkla kurduğu bağın zayıfladığına dikkat çeken Tuncel, sosyal medya platformları üzerinden geliştirilen siyasetin sorunların çözülmesine çok katkı sunamayacağını belirtti: “Türkiye sol ve sosyalist hareketinin yapması gereken Kürt halkıyla, HDP ile dayanışmayı güçlendirmesi, Kürt sorununun çözümü için daha çok çaba göstermesidir. Önemli olan HDP’yi kapattırmamaktır.”

Babacan’dan Erdoğan ve Sağlar’a tepki: Kadınların tercihlerine saygı duyun

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, CHP’li Fikri Sağlar’ın “Türbanlı bir hâkimin adaleti yerine getirebileceğinden kuşkum var” sözleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’deki başörtülü kadınlara yönelik “vitrin mankeni” ifadesine tepki gösterdi. Babacan, “Kadınlara ve kadınların tercihlerine saygı duyun” dedi.

Erdoğan, Bahçeli’yi evinde ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi evinde ziyaret etti

Cezaların arkası kesilmiyor! İktidarın medya maşası RTÜK’ten TELE1’e iki ceza daha

RTÜK bu defa TELE1’de yayınlanan, Musa Özuğurlu’nun sunduğu Gün Başlıyor ve Prof. Dr Emre Kongar ve Dr. Merdan Yanardağ’ın hazırlayıp sunduğu 18 Dakika programlarına en üst sınırdan ceza kesti.

Avrasya Tüneli garanti açığı dudak uçuklattı! 8 tank palet fabrikası fiyatı kadar fark ödenecek

Yıllık 25.6 milyon araç geçişi garantisi verilen tünelden 2020 yılında yaklaşık 12 milyon araç geçti. İşletmeci firma, aradaki fark nedeniyle devletten 48 milyon 769 bin 228 dolar karşılığı, 391 milyon 870 bin 500 lira alacak. Resmi açılışı 31 Aralık 2016’da yapılan tünel için verilen geçiş garantisi bugüne kadar hiç tutmadı.

Tüm ülke 1 yıldır tek sorunun cevabını istiyor: Gülistan Doku nerede?

Üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybolmasının birinci yılında pek çok kentte yurttaşlar, “Gülistan Doku nerede?’’ diye soracak. Bir yıldır karanlıkta iğne aradıklarını söyleyen Abla Doku, “Kızımıza ne oldu cevabını istiyoruz’’ dedi.

Putin ile Merkel ortak aşı üretimini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak aşı üretme konusunda görüş alışverişinde bulundu. iİgili görüşmeler, iki ülkenin sağlık bakanlıkları arasında devam edecek.

KİK zirvesinde Katar’a ambargoyu bitiren anlaşma imzalandı

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısında Katar’a yönelik ambargoya son veren anlaşma imzalandı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, “Ula Bildirisi, güçlü ilişkileri teyit etti, bunların yeniden tahkim edilmesi ve komşuluk ilişkilerine saygı çağrısı yaptı” dedi.

 

6 Ocak 2021 Çarşamba

Koronavirüs aşısında ikinci doz süresi tartışması: DSÖ, önerisini açıkladı

Koronavirüse karşı aşı kapasitelerinin zorlanması, ikinci dozun ertelenmesi tartışmalarını beraberinde getirdi. DSÖ, aşının ikinci dozunun 21-28 gün sonra yapılmasını önerdi.

Bakanlık yine verileri gizliyor!

Her yıl Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan sağlık istatistikleri yıllığı 2019 ve 2020 yıllarında yayımlanmadı. Öte yandan Covid-19 haftalık durum raporu en son 25 Ekim, günlük raporu ise 23 Ekim’de yayımlandı.

Sağlık Bakanı Koca’dan ‘yerli aşı’ açıklaması

Yerli aşı çalışmaları hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 aşı adayının insan deneyleri için müracaat yaptığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Kampanyanın kirli yönü küresel şirketler

SMA’lı hasta çocuklar için sosyal medyada başlatılan kampanyaya ‘kirli’ diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tepkiler üzerine yeni açıklama yaptı: “SMA kampanyasının ‘kirli’ yönü bazı küresel şirketlerin insanımızın iyi niyetini suistimal etmesidir. Samimi duygularla hareket edenlerin tüm çabaları masumdur.”

AK Parti’den Başbuğ, Sağlar ve Ataklı hakkında suç duyurusu

AK Parti yaptıkları açıklamalar nedeniyle eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eski CHP Milletvekili Fikri Sağlar ile gazeteci Can Ataklı hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

AKP’nin yeni seçim sistemi… “Daraltılmış bölge”

Aykırı yazarı Emin Şirin, bugünkü yazısında yeni seçim sistemi hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Aykırı yazarı Emin Şirin, bugünkü yazısında yeni seçim sisteminin daraltılmış bölge üzerinden yapılacağını ifade ederken “Erdoğan, 1994 yerel seçiminde %26,5 oyla İBB Başkanı oldu. İlhan Kesici’yi sadece 1,5 puanla geçti ve akabinde nasıl bir kariyer yaptı, hepimiz görüyoruz” dedi.

Boğaziçi öğrencilerinin yine evleri basıldı: Gözaltı sayısı 40’a yükseldi

Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere yönelik operasyonlar bu sabah da devam etti. 33 adrese düzenlenen operasyonda 14 öğrencinin daha gözaltına alındığı belirtildi. Bu sabah yapılan operasyonla birlikte 40 öğrenci gözaltına alındı.

Gergerlioğlu: Görüntüler tam bir polis devleti

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör protestosu nedeniyle öğrencilerin ev baskınlarıyla elleri arkadan kelepçelenerek gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Gergerlioğlu “Ne oluyor yani? Bu görüntüler, tam bir polis devletinde yaşadığımızı gösteriyor. Asıl suçu, anayasal bir hakkı zorbaca engellemeye çalışan İstanbul Valiliği işliyor. Daha dün gözaltına alınan öğrenciler çıplak aramaya tabi tutuldular” dedi.

Kayyum rektör Melih Bulu, canlı yayında kendisini yuhalayan öğrencilere el salladı

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan ‘kayyum rektör’ Melih Bulu’yu öğrenciler Gazeteci Cüneyt Özdemir ile yayını sırasında da protesto etmeye devam etti.

Babacan: Boğaziçi’nin kapısına kelepçe vurdular çünkü biat istiyorlar

Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından rektör atanmasını eleştiren DEVA Partisi Genel Ali Babacan, kampüs kapısının polis kelepçesiyle kapatıldığı görüntüyü hatırlatarak, “Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısında kelepçe var düşünebiliyor musunuz? Çünkü niye? Eğer bir kurum varsa, o kurum ya biat edecek, ya tamamen emrinde olacak ya da kapanacak, ezilecek, sıradanlaştırılacak, yönetim zihniyeti böyle” dedi.

Karamollaoğlu: Boğaziçi gibi üniversiteye bu tayinler doğru değil

SAADET lideri Temel Karamollaoğlu’ndan Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan rektör ataması krizi için değerlendirme: “Yandaş tayini bir kural haline geldi geçmişte AK Parti’de aday olduysanız, sivil hayata döndüğünüzde size itibar ediliyor.”

Bahçeli: Boğaziçi’nden Gezi Parkı çıkarmaya niyetlenmek ezilmesi gereken komplodur

MHP lideri Devlet Bahçeli, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un 27 Mayıs darbesine ilişkin sözleri için “Erken seçim ve 27 Mayıs sözleri tam bir gaflet ve garabettir. Düşünceleri her zaviyeden sakıncalı ve sorunludur.” dedi. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar içinse, “Sokak hareketine dönüştürme ısrarı ateşle oynamaktır” ifadelerini kullandı.

Aileler isyan etti… “Türkiye duyacak, parası olan kazanmayacak”

Sakarya’nın Hendek ilçesinde, 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili açılan davanın ilk duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Sakarya 1. Ağır Ceza mahkemesi, 5’i tutuklu 7 sanık hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenen duruşmayı erteledi.

Murat Yetkin Erdoğan-Bahçeli görüşmesini yazdı: Gözler yalan söylemez, sorunlar kapıda

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün MHP lideri Devlet Bahçeli’yi evinde ziyaretini değerlendiren Yetkin, sorunların iç içe geçmiş olduğunu ve sıkıntıların liderlerin gözlerine yansıdığını ifade etti.

Erdoğan’dan SMA hastası çocuklar için başlatılan kampanyaya: Ahlaksızlık

Erdoğan, Millî Piyango özel yılbaşı çekilişinde satılmayan ve Türkiye Varlık Fonu’na aktarılan üç biletin ikramiye tutarı 75 milyon TL’nin SMA hastası çocuklar için kullanılmasına ilişkin kampanya başlatılmasına tepki gösterdi. Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’nin aktardığına göre Erdoğan, “İnsan sağlığı üzerinden kampanya yürütüyorlar, bu nasıl bir ahlaksızlıktır” dedi.

İş Bankası’nın yeni genel müdürü belli oldu

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, görevini mart ayı sonlarında yapılacak olan Genel Kurul bırakacağını açıkladı. İş Bankası yeni genel müdürün Hakan Aran olacağını duyurdu.

ABD’de senato seçiminde demokrat aday zaferini ilan etti

ABD’nin Georgia eyaletinde ikinci tur Senato seçimlerinde Demokrat Warnock ilk sandalyeyi kazandı, zafer konuşması yaptı. İkinci sandalye için yarış başa baş gidiyor.

ABD’de kaos: Trump destekçileri Kongre binasını bastı, 4 kişi öldü

ABD’nin başkenti Washington’da, başkanlık seçimi sonuçlarının resmileştirileceği Kongre oturumu kaosa sürüklendi. Yenilgiyi kabul etmeyen Başkan Trump’ın destekçileri Kongre’yi bastı. Olaylarda 4 kişi öldü. Göstericileri kongreden çıkaran Ulusal Muhafızları Trump’ın değil, Başkan Yardımcısı Pence’in göreve çağırdığı iddia edildi.

Trump’a kendi partisinden tepki yağıyor: Bu bir darbe girişimidir

ABD’de Joe Biden’ın seçim zaferinin Kongre’de tescilleneceği oturumun, seçimi kaybettiğini reddeden Başkan Trump’ın destekçileri tarafından basılmasına tepki yağıyor. Çok sayıda Cumhuriyetçi siyasetçi Trump’a sert eleştiriler yöneltti. Eski Cumhuriyetçi başkanlardan George W. Bush, “Seçim sonuçları bir muz cumhuriyetinde böyle tartışılır, bizim demokratik cumhuriyetimizde değil” dedi.

İddia: Mali’de 100’den fazla sivilin öldüğü hava saldırısını Fransa düzenledi

Mali’nin Mopti bölgesinde pazar günü bir düğün sırasında düzenlenen ve 100’den fazla kişinin öldüğü belirtilen hava saldırısında, bombardımanı Fransa’nın yaptığı öne sürüldü. İddiayı yalanlayan Fransa, saldırıda sadece ‘teröristleri’ hedef aldığını savundu.

 

7 Ocak 2021 Perşembe

Kılıçdaroğlu: Demokrasiyi hedef alan sivil ayaklanma girişimi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Kongresi’ndeki olaylara ilişkin “ABD’de seçim sonuçlarını reddeden, demokrasiyi hedef alan, endişeyle takip ettiğimiz sivil ayaklanma girişiminin ardından, sorunun çözülmesi memnuniyet vericidir” açıklamasını yaptı.

Emniyet, toplumsal olaylarda TSK’nın silahlarını kullanabilecek

Resmi gazetede yayımlanan değişiklikle toplumsal olaylara müdahale kapsamında TSK, MİT ve Emniyet Taşınır Mal Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre “terör ve toplumsal olaylar”da TSK’ye ait silah ve taşıtlar, bakan onayıyla Emniyet ve MİT’e devredilebilecek.

Erdoğan’dan Asiltürk ziyareti: İttifak arayışı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyareti siyaset kulislerini hareketlendirdi. Erdoğan’ın özel basım Kuran’ı Kerim hediye ettiği ziyaret “ittifakı genişletmek” için “yoklama” olarak yorumlandı.

Erdoğan – Bahçeli görüşmesinin sır perdesi aralandı

“Çayyolu görüşmesi ile ilgili iddialar arasında Erdoğan’ın kabine revizyonuna gitmek istediği ancak Devlet Bahçeli’den bazı bakanların arkasındaki desteğini çekmesini rica ettiği ileri sürülüyor” ifadelerini kullanan Takan’ın “Çayyolu görüşmesinin perde arkası…” başlıklı yazısından öne çıkanlar şu şekilde:

CHP’li Bingöl: SHP döneminden Bulu’yu hatırlayan yok, iddiasını kanıtlasın

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’nun siyasete CHP’de başladığı iddialarına karşı “Danışmanlık yaptığını söyleyen Bulu, merhum Ali Dinçer’in belediye başkanlığı döneminde ilkokulda, vekilliği döneminde ise üniversite öğrencisi. O dönemden Bulu’yu hatırlayan yok. Çıksın o dönemin tanıkları, fotoğrafları ve Meclis kayıtları ile bunu açıklasın. Yalancıdan rektör olmaz” dedi.

Akşener: ABD’de de umarım milli irade hayata geçer

Esnaf ziyaretleri kapsamında Beypazarı ve Nallıhan’a giden İYİ Parti lideri Meral Akşener, ABD’de yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve “Umarım milli irade, seçmen iradesi hayata geçer, bu karışıklar son bulur. Tabii demokrasinin hep altını çizen bir ülkede böyle bir durumun yaşanması enteresan bir durum” dedi.

Aleyna Çakır’ın otopsi raporu çıktı… “DNA ve sperm aynı erkeğe ait”

Aleyna Çakır’ın ölümünün soruşturması kapsamında Adli Tıp Kurumundan istenen rapor savcılığa ulaştı. Aleyna’nın otopsisinde rastlanan sperm ve tırnak parçasında çıkan Y-STR’nin aynı erkeğe ait olduğu tespit edildiği açıklanırken, tespit edilen sperm ve Y STR’nin şüpheli Ümitcan Uygun‘a ait olup olmadığı ise araştırılmadığı aktarıldı.

İş Bankası’na 110 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetim sonrası İş Bankası’na 110.1 milyon lira tutarında idari para cezası tebliğ edildi. İş Bankası’ndan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, idari para cezasının, 2015’te aynı tutarda verilen ancak daha sonra birkaç yıllık hukuki süreç sonunda iptal edilen idari para cezasının ardından yeniden başlatılan denetim neticesinde verildiği belirtildi.

Ve Joe Biden resmen ABD Başkanı oldu

ABD Kongresi, dün gece yaşanan olayların sonrasında bugün nihai kararı verdi ve Seçiciler Kurulu’nun oylarını tescillendirdi. Böylelikle Joe Biden, resmen ABD Başkanı oldu. Biden’ın 13 gün sonra Beyaz Saray’a geçmesi bekleniyor

Tarihçi David McDowall: Biden da Kürtleri terk edecek ama daha nazikçe (gazeteduvar.com.tr)

 

8 Ocak 2021 Cuma

Erdoğan: Boğaziçi’nde işin içinde teröristler var

Boğaziçi’nde eylemleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘işin içinde teröristler var’ dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için de “Biliyorsunuz DHKP-C militanıdır” diyen Erdoğan, Oğuzhan Asiltürk’le görüşmesini ise, “Hem nezaket hem de teröre karşı destek arayışı” olarak tanımladı.

Öğrencilerden Erdoğan’a ‘terörist’ yanıtı

Öğrenciler ise Erdoğan’a “Biz öğrenciyiz. Binlerce kişi bir araya geliyoruz biz öğrenciyiz. Ankara’daki arkadaşlarımıza dayanışmamızı dile getirerek buradan bütün devlet kademelerine, belediyelere STK’lara, üniversitelere kayyum atamak isteyenlere tekrar sesleniyoruz. Yaşasın öğrenci dayanışması” sözleriyle yanıt verdi.

DEVA: Boğaziçili öğrencilerin protestosu temel haktır, engellenemez

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin maruz kaldıkları hak ihlalleriyle ilgili adım atılmasını talep etti. Yeneroğlu, “Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına vurulan kelepçe baskı rejiminin sembolü olmuştur” dedi.

4 maaşlı Fatmanur Altun’dan Boğaziçi için ‘Apartheid’ paylaşım

Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanı Fahrettin Altun ve eşi Fatmanur Altun 4 maaş aldıkları gerekçesiyle gündeme gelmişlerdi. AKP’li Fatmanur Altun’un Başörtü ve Boğaziçi Üniversitesi hakkında kendisine ait resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıp büyük tepki topladı. Fatmanur Altun paylaşımında “Türkiye’de kadınların %70’i başörtülü. Eğer bir ünv.nin kadın hocaları içinde başörtülü olanların oranı buna yakın değilse o ünv bırakın “özgürlükçü, demokrat, çoğulcu”olmayı, temsil konusunda bile apartheid düzeyindedir Bazı ünv.lerde hala tek  başörtülü hoca yok Bu hangi düzey?! ” dedi.

Soylu, Boğaziçililere destek veren Kaftancıoğlu’nu hedef aldı: Orada ne işi var?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçililer hakkında “Terörle iltisaklı militanlar” ifadesini kullandı. Soylu öğrencileri ziyaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için de “Bu ülke bu tip militan ruhlu insanları da ülkenin huzurunu bozmak isteyen siyasileri de çok gördü” dedi.

Kaftancıoğlu: Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zata dava açacağım

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kendisine “DHKP-C militanı” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert tepki göstererek suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Saadet Partisi’nden ittifak açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaretini değerlendiren Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, “Her görüşmeyi ittifak olarak değerlendirmek makul bir yere çıkmaz” dedi.

Özgür Özel’den Berat Albayrak videosu

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz salı gün Meclis’te yaptığı basın toplantısında Erdoğan’ın istifaya zorlanan damadı Berat Albayrak ile “Damat nerede” açıklamasını Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler filmi ile birleştirerek paylaştı.

HDP Sözcüsü Günay: Kobanê iddianamesi mizah dergilerine kapak olur

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 108 siyasetçi hakkında ‘Kobanê iddianamesi’ne “Değil bir yargılama belgesi, olsa olsa bir mizah dergisine kapak olur” diyerek tepki gösterdi. Günay, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasıyla ilgili “Kayyım rejimi bütün ülkeye yayılıyor” dedi.

Buldan: ‘Kadınlar hastaneye götürülürken de çıplak aramaya maruz kalıyor’

“Çıplak arama bir insan hakları ihlalidir” diyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kadınların yalnızca cezaevine girip çıkarken değil hastaneye götürülürken ve görüşe çıkarken bile çıplak arama işkencesine maruz kaldığını söyledi.

Avukat Rahmi Özkan’dan tepki çeken Ümitcan Uygun savunması

Aleyna Çakır’ın Adli Tıp Kurumu Raporu ATV ekranlarında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert’te gündeme geldi. Ümit Can Uygun’un Aleyna Çakır’ı dövdüğü görüntülerle ilgili Avukat Rahmi Özkan, “hukuki olarak önem kazansa kişiler tutuklanırdı” dedi. Müge Anlı ise Özkan’a “O kız senin bir yakının olsaydı böyle söyleyebilir miydin?” diye tepki gösterdi.

Tweet yasağı kalkan Trump’tan ilk mesaj: Bedelini ödeyecekler!

ABD Başkanı Donald Trump, yapmış olduğu açıklamaların ardından destekçilerinin seçim sonuçlarının açıklanacağı kongre salonunu bastı. Twitter, olayların ardından Trump’a yayınlamış olduğu tweetler sebebiyle 12 saatlik paylaşım engeli uyguladı. Yasağın kalkmasıyla ilk paylaşımını yapan Trump olaylarla ilgili, “Bedelini ödeyecekler” dedi.

 

9 Ocak Cumartesi

İç Politika

Boğaziçililer susmuyor: Terörist ilan edildim çünkü… (gazeteduvar.com.tr)

Okullarına yapılan rektör atamasını protesto ettikleri için polis şiddetine maruz kalan, sabaha karşı evleri basılıp gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerini ‘terörist’ ilan etmesine de tepki gösterdi. Eylemlerine hocalarından da destek gören öğrenciler, kısa videolar çekip ‘terörist ilan edildim çünkü…’ başlığıyla sosyal medyadan yayınladı.

Boğaziçili öğrencilerden Melih Bulu’ya Mahzuni Şerif türküsü: ‘Yuh Yuh’ (gazeteduvar.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik eylemler sürüyor. Rektörün atamayla değil, üniversite içinde yapılacak bir seçimle belirlenmesi gerektiğini belirten öğrenciler, Mahzuni Şerif’in ‘Yuh Yuh’ parçasını yeniden düzenledi ve klip çekerek Bulu’yu eleştirdi.

TGC: Gazetecilerin yüzde 30’u işsiz (gazeteduvar.com.tr)

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) yapılan açıklamada, basın emekçilerinin sorunları anlatıldı, “Türkiye’de gazetecilerin yüzde 30’u işsiz. İletişim fakültelerinden her yıl mezun olan binlerce gençten ancak yüzde beşi medya sektöründe iş bulabiliyor” denildi.

Polis, Ankara’da Boğaziçi Üniversitesi protestosuna katılan öğrencinin ayağını kırdı (gazeteduvar.com.tr)

Bakan Yardımcısı Sayan: Dailymotion da Türkiye’ye temsilci atadı (gazeteduvar.com.tr)

Video paylaşım sitesi Dailymotion’ın Türkiye’ye temsilci atadığını açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Henüz temsilci atamayan sosyal ağlardan da en kısa zamanda aynı adımı bekliyoruz” dedi.

Fahrettin Altun: Basın özgürlüğü güvence altına alınmıştır (gazeteduvar.com.tr)

 

Dış Politika

Twitter Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı (gazeteduvar.com.tr)

ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını Kongre baskınından sonra 12 saatliğine engelleyen Twitter, bu defa hesabı kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı. Şirket Trump’ın hesabını askıya alma gerekçesi olarak ise “Şiddeti daha fazla tahrik etme riski”ni gösterdi.

Pelosi’den Trump’a karşı nükleer saldırı önlemi (gazeteduvar.com.tr)

ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ‘dengesiz’ diyerek nitelendirdiği Başkan Donald Trump’ın nükleer saldırı düzenlemeye kalkışmaması için Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile görüştüğünü söyledi. Pelosi, “Bu dengesiz başkanın durumu daha tehlikeli olamazdı” ifadelerini kullandı.

Trump ile Twitter restleşmesi sürüyor: ‘Kendi platformumuzu kurabiliriz’ (gazeteduvar.com.tr)

Twitter’ın kişisel hesabını askıya almasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, resmi başkanlık hesabını kullanarak paylaşım yapmaya devam etti. Kısa süre sonra platformdan kaldırılan paylaşımlarda Trump, ‘kendisinin ve destekçilerinin susturulamayacağını’ ve ‘kendi iletişim platformlarını kuracağını’ söyledi.

CNN: Trump, Kongre baskını sırasında seçimi lehine çevirmek için senatörleri aradı (gazeteduvar.com.tr)

Çarşamba günü ABD’de taraftarlarının Kongre’ye baskın düzenlediği sırada Başkan Donald Trump’ın senatörleri arayarak Kongre oturumunu engellemeye çalıştığı iddia edildi. CNN, Trump ile avukatı Rudy Giuliani’nin Seçici Kurul’un delege sayımını geciktirmeye çalıştığını aktardı.

İspanya’da kar fırtınası: 3 kişi öldü (gazeteduvar.com.tr)

İspanya’daki kar fırtınasında 3 kişi öldü. İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, “Son 50 yılın en yoğun fırtınasıyla karşı karşıyayız” dedi.

ENKS’li Oso: Türkiye tavrını bize açıkladı | Rudaw.net

“Türkiye Suriye sorununun çözümünde çok önemli rol oynayabilecek ülkelerden biridir. Dışişleri Bakanı ile görüşmemizde de PKK ve PYD konusundaki tavırlarını dile getirdiler, bunu da zaten basında da açıkça dile getiriyorlar. Fakat hiçbir zaman ‘bir Kürt halkının haklarına karşıyız’ demediler. Birçok defa Dışişleri Bakanı bunu tekrar etti. Fakat PYD’yi PKK’nin bir parçası olarak gördüklerini de ifade ediyorlar. Biz de görüşmede kendi görüşlerimizi dile getirdik. Kürtler arasındaki diyaloğun Kürt halkının isteği olduğunu belirttik. Önemli bir nokta da şu ki biz Kürtlerin varlığının hiç bir komşusuna yada Suriyeli tarafa karşı olmadığı mesajı veriyoruz. Tek amacımız geleceğin Suriye’sinde Kürt halkının temel haklarının garanti altına almaktır, bunun için çalışıyoruz. Biz ABD ile görüşmelerde de halkımızın çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapacağız diyoruz. Fakat yine de Türkiye’yi bu konuda tatmin etmemiz de gerekiyor. Onlara karşı olmadığımızı ve iyi komşu olmak istediğimizi söylemeliyiz ki bunu hep dile getirdik.”

Arap basını: Türkiye, Biden döneminden önce Suriye’deki hareketliliğini arttırdı – Nerina Azad Tarafsız ve güvenilir Kurd ve Kurdistan haberleri – Peşmerge, Barzani

Suriye’deki gelişmeleri aktaran Lübnan merkezli Şarkul Avsat gazetesi bir kaynağa dayandırdığı haberinde şunları ifade etti: “Türkiye, ABD’nin yeni yönetimi göreve başlamadan Suriye Demokratik Güçleri’nin(DSG) kontrolü altında olan Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını artırdı. Ayn İsa, Hesekê, Minbic’e saldıran Türkiye kendi kontrolü altındaki bölgelerde de kalıcı olmak için uğraşıyor.”

Rojava’da DSG ve Suriye Ordusu arasında esir takası – Nerina Azad Tarafsız ve güvenilir Kurd ve Kurdistan haberleri – Peşmerge, Barzani

‘Türkiye’nin desteğiyle büyük bir operasyona hazırlanıyoruz’ – Nerina Azad Tarafsız ve güvenilir Kurd ve Kurdistan haberleri – Peşmerge, Barzani

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) İçişleri Bakanı Başağa, ülkenin batısındaki militanlara ve insan kaçakçılarına yönelik Türkiye destekli büyük bir operasyon yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

 

10 Ocak Pazar

 

İç Politika

 

CHP ve İYİ Parti’den ortak ‘ittifak’ açıklaması (gazeteduvar.com.tr)

CHP ve İYİ Parti tarafından yapılan ortak açıklamada, “Millet İttifakı üyesi partilerimizin ilkeli ve kararlı yol yürüyüşü büyük emek ve mücadeleyle devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

SAADET YİK üyesi Kamalak: Vebali büyük olanla ittifak olmaz (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partisi yöneticisi Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaretiyle başlayan ittifak tartışmaları üzerine eski genel başkan Mustafa Kamalak “Vebali büyük olanla ittifak olmaz” yorumu yaptı.

HDP’yi devre dışı bırakmayı başaramayacaklar – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

İktidarın adım adım ülkeyi ‘faşizme’ sürüklediğini söyleyen Sancar, ‘O nedenle HDP’yi devre dışı bırakmak için her yolu deniyor ama başaramıyor. Başaramayacak da’ dedi

Anadolu Üniversitesi örgüt icat etti: Masonik-FETÖ’cü-Marksist Cephe (gazeteduvar.com.tr)

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki görevinden usulsüz şekilde alınan Dr. Barış Işık’ın üniversite tarafından türetilen ‘Masonik-FETÖ’cü-Marksist Cephe’ isimli yapıya üye olduğu iddia edildi.

Bulu 22 yıl önce Siyaset Meydanı’na çıkmış: Tutturmuşuz illa milli sınırlar… (gazeteduvar.com.tr)

Atatürk Enstitüsü öğrencileri: Kayyımlarla pazarlığı kabul etmiyoruz (gazeteduvar.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı kararıyla AK Partili Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Atamaya tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri yarın düzenleyecekleri protesto yürüyüşü öncesinde “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” başlığıyla bir kamuoyu açıklaması yayınladı ve karara tepki gösterdi.

2020 raporu: Gazeteciler 479 kez hakim karşısına çıktı, 78 gözaltı, 25 tutuklama oldu (gazeteduvar.com.tr)

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in raporuna göre 2020 yılımda gazeteciler 479 kez hakim karşısına çıktı, 78 kişi gözaltına alındı, 25’i tutuklandı.

Gün gün üç aylık medya/ifade özgürlüğü ihlalleri-Tam metin – Sinem Aydınlı, Erol Önderoğlu – bianet

Dr. Deniz Demirhan: Türkiye meteorolojik kuraklığın içinde (gazeteduvar.com.tr)

2020 yılı aralık ayında yağışlar neredeyse yüzde 50 azaldı. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, “Dünya şu anda ‘La Nina’ diye bir atmosferik döngünün etkisi altında. Türkiye de şu anda meteorolojik kuraklığın içinde” diye konuştu.

Koca: SMA’da gen tedavisiyle ilgili kampanyalar uygun değil (gazeteduvar.com.tr)

Koca, “Etkinlik ve güvenilirlik açısından henüz yeterli kanıt bulunmayan gen tedavisi uygulanması için ülkemizde kampanyalar düzenlenmesi uygun bulunmamıştır” dedi.

Erdoğan istediği yere ‘orman değil’ diyecek – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Orman Kanunu kapsamında yeni bir karar yürürlüğe girdi. Buna göre Erdoğan, istediği araziyi ‘ormanlık alan’statüsünden çıkararak imara açabilecek

Pandemide Diyarbakır’da 35 bin kişi işsiz kaldı – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

DESOB Başkanı Ebedinoğlu, pandemi tedbirleri kapsamında kentte son bir yılda 850 esnaf’ın kepenk kapattığını, 35 bin kişinin işsiz kaldığını söyleyerek, krizin sosyal tahribatının büyük olduğunu söyledi

Suikast ve Gladyo eğitimleri ne için? – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

AKP’nin ‘darbe senaryoları’ üretmesine karşın Erdoğan’ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu SADAT,  ‘suikast tekniği’ ve ‘gayri nizami harp’ hizmetleri verdiğini duyurdu

 

Dış Politika

 

https://yeniyasamgazetesi2.com/azil-tasarisi-yarin-sunuluyor/

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyelerinden Ted Lieu, Başkan Donald Trump hakkında azil tasarısını yarın sunacaklarını açıkladı.

AB’den ‘Türkiye ile diyalog için çalışmayı sürdürmeye hazırız’ mesajı (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in video konferans görüşmesi sonrasında Avrupa Birliği’nden (AB) açıklama geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile diyalog için çalışmayı sürdürmeye hazır olduklarını ifade etti.

Brezilya’da Çin aşısı yine kriz çıkardı: ‘Onay için yeterli veri yok’ (gazeteduvar.com.tr)

Türkiye’nin de kullanıma sunmaya hazırlandığı Çin menşeli korona virüsü aşısı CoronaVac’a dair Brezilya’da yaşanan kriz dinmiyor. Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun bu aşıya karşı olduğu bilinirken, ülkenin ilaç düzenleyici kurumu olan Anvisa acil kullanım başvurusunda yer alan verileri yetersiz buldu.

İran’la Küba’dan aşı anlaşması: Faz-3 karşılığı teknoloji transferi ve ortak üretim (gazeteduvar.com.tr)

ABD yaptırımlarına maruz kalan Küba ve İran, korona virüsü aşısı için çarpıcı bir işbirliğine imza attı. Küba’da geliştirilen aşı adaylarından birinin Faz-3 denemeleri İran’da 50 bin gönüllü üzerinde yapılacak. Karşılığında İran’a teknoloji transferi gerçekleştirilecek ve ortak üretim hakkı tanınacak.

İngiltere’de Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip aşı oldu (gazeteduvar.com.tr)

Kremlin: Moskova’da üçlü Dağlık Karabağ zirvesi yapılacak (gazeteduvar.com.tr)

Rusya, Dağlık Karabağ krizi konusunda yarın Moskova’da üçlü bir görüşme gerçekleştirileceğini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yarın biraraya gelecek.

 

11 Ocak Pazartesi

 

İç Politika

 

Bahçeli, “Sözde Cumhurbaşkanı” polemiğine katıldı (cumhuriyet.com.tr)

MHP: HDP’ye kapatma davası açılması için başvuracağız – Evrensel

MHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP’nin kapatılması için dava açmaması halinde kendilerinin başvuru yapacağını duyurdu.

HDP: Bahçeli anayasal suç işliyor, yargıyı göreve çağırıyoruz – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması çağrısına Ümit Dede TCK maddeleriyle yanıt verdi. Dede, ‘Bahçeli’nin yargıya talimat verme şeklindeki açıklaması anayasal ve yasal suç kapsamına girdiğinden yargıyı göreve davet ediyoruz’ dedi

AKP’li Mahir Ünal: İyi Parti ve Saadet Partisi bu genetiğe uymuyor (cumhuriyet.com.tr)

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Millet İttifakı hakkında konuşurken İYİ Parti ve Saadet Partisi ile ilgili övgü dolu sözler sarfetti.

Boğaziçili öğrenciler rektörlüğün helvasını kavurdu (gazeteduvar.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri yürüyüş yaptı – Evrensel

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri, enstitü önünden Rektörlük önüne yürüyüş düzenleyerek “Eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite istiyoruz” dedi.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri: Mahmut Ak İÜ’ye, Melih Bulu BOUN’e rektör olamaz – Evrensel

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak için eylem yaptı. Eylemde “Mahmut Ak İÜ’ye, Melih Bulu Boğaziçi’ne rektör olamaz” denildi.

İzmir’den Boğaziçi’ne dayanışma mesajı (gazeteduvar.com.tr)

Rekabet Kurulu, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu – Evrensel

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp’ın ‘zorunlu güncelleme’ kararını görüşecek (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Perşembe veya cuma aşılamaya başlanacak – Evrensel

Yılın ilk Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Saray’da yapıldı. Erdoğan toplantının ardından açıklama yaptı, Kovid-19 aşılamasının perşembe ya da cuma başlayacağını söyledi.

Ahmet Şık yazdı: A’dan Z’ye Sezgin Baran Korkmaz olayı (gazeteduvar.com.tr)

İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, T24’te yayınlanan yazısında Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin ayrıntılı iddialara yer verdi. Şık, “Geçmişi gölgeli bir sermaye sahibinin parası ve yöntemleri mi yoksa gölgede olmadığı düşünülenin parası ve yöntemleri temiz?” dedi.

Cargill işçilerine sendika önünde polis engeli: Bakanlık önüne gitmelerine izin verilmiyor (gazeteduvar.com.tr)

Tarım ve Orman Bakanlığı önünde bugün açıklama yapmak isteyen Cargill işçileri, eylem alanına gitmek isterken Tek Gıda-İş Sendikası önünde polis engeline takıldı. Polis işçilerin Bakanlık önüne gitmesine izin vermedi ve bazı işçileri gözaltına aldı. Akşam saatlerinde serbest bırakılan işçiler “eylemlerimiz devam edecek” açıklaması yaptı. Polis bazı işçilere ‘sokağa çıkma kısıtlaması’nı gerekçe göstererek ceza kesti.

‘Tayyipler Alemi’ pankartı davasında ODTÜ öğrencilerine beraat (gazeteduvar.com.tr)

 

Dış Politika

 

Ateşkesin ardından Putin, Aliyev ve Paşinyan ilk kez bir araya geldi: Görüşme 4 saat sürdü – Sputnik Türkiye (sputniknews.com)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı arasında Kremlin’de gerçekleştirilen Dağlık Karabağ konulu görüşme sona erdi.

Brezilya ve Endonezya’nın CoronaVac sonuçları neden farklı? (gazeteduvar.com.tr)

Türkiye’nin de kullanıma sunmaya hazırlandığı Çin menşeli korona virüsü aşısı CoronaVac için Brezilya, Endonezya ve Türkiye farklı koruma oranları açıkladı.

Biden’ın CIA Başkanlığı’na getireceği Burns kim? (cumhuriyet.com.tr)

ABD’de başkan seçilen Joe Biden, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanlığı’na William J. Burns’ü aday gösterdiğini açıkladı. Rusya, Ürdün Büyükelçiliği ve Obama döneminde Dışişleri Bakan yardımcılığı yapan Burns’ün geçmişte Türkiye’ye ziyaretleri bulunurken, Erdoğan’ı otoriter olarak adlandırdığı bir makalesi de bulunuyor.

Trump’ın azil süreci başlatılıyor (gazeteduvar.com.tr)

ABD’de Demokratlar, Trump’ın görevden alınması için 24 saat süre verdi. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Yardımcısı Pence’in Başkan Trump’ın görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine derhal başlayacaklarını açıkladı.

Parler: Trump destekçilerinin rağbet ettiği sosyal medya platformu kapandı (cumhuriyet.com.tr)

ABD’de Trump yanlısı marjinal sağcı grupların rağbet ettiği sosyal medya platformu Parler; Amazon, Apple ve Google’un, şiddet içeriğini denetlemediği gerekçesiyle desteklerini çekmesi üzerine kapandı.

Merkel: Trump’ın Twitter hesabının askıya alınması problematik – Sputnik Türkiye (sputniknews.com)

İfade özgürlüğünün olağanüstü öneme sahip olduğunu belirten Seibert, “Bu temel hakka, sosyal medya platformlarının patronları tarafından değil, ancak kanun yoluyla ve yasama organı tarafından belirlenen çerçeve dahilinde müdahale edilebilir” dedi.

Haşdi Şabi, Şengal’de demografiyi değiştiriyor – Nerina Azad Tarafsız ve güvenilir Kurd ve Kurdistan haberleri – Peşmerge, Barzani

 

12 Ocak Salı

 

İç Politika

 

Gözaltına alınan Osman Şiban serbest bırakıldı (gazeteduvar.com.tr)

Van’da gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılarak işkence edildiği haberleri ile gündeme gelen Osman Şiban, Mersin’deki evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Şiban’ın ‘yardım ve yataklık’ suçlamasıyla ifadesinin alınmak istendiği ancak sağlık durumu uygun olmadığı için serbest bırakıldığı açıklandı.

Enerji Bakanlığı’nın yurtdışındaki bazı şirketleri ‘vergi cennetlerinde’ (gazeteduvar.com.tr)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, aralarında ‘vergi cenneti’ olarak bilinen ülkelerin de olduğu birçok yerde toplam 14 şirketi olduğu ortaya çıktı. İYİ Partili Yasin Öztürk’ün soru önergesine verilen yanıtta, bazı şirketlerin Jersey Kanal Adaları, Lüksemburg ve Hong Kong’da bulunduğu açıklandı.

Financial Times’dan yazı dizisi… ‘Erdoğan’ın büyük oyunu: Askerler, casuslar ve Türkiye’nin güç arayışı’ (gazeteduvar.com.tr)

İngiliz gazetesi Financial Tİmes, ‘Erdoğan’ın oyunu: Askerler, casuslar ve Türkiye’nin güç arayışı’ başlıklı bir yazı dizisi başlattı. İlk bölümde, Türkiye’nin dış politikası mercek altına alındı; Türkiye’nin ‘güce dayalı’ dış politikasıyla ‘eski rekabetleri alevlendirdiği ve yeni düşmanlar yarattığı’ yorumu yapıldı.

Twitter ‘şeffaflık raporu’: Gönderilen taleplerde birinci Türkiye (gazeteduvar.com.tr)

Twitter, 2020 yılının ilk altı ayı için hazırladığı şeffaflık raporunu paylaştı. Bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, 2012 yılından beri açıklanan raporlarda mahkeme kararları, kapatılması istenen hesaplar, kaldırılması istenen tweetler ve diğer talepler kategorilerinde Türkiye’nin birinci sırada olduğunu söyledi.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na 1 milyonluk tazminat davası – bianet

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kendisi için “sözde cumhurbaşkanı” dediği için 1 milyon liralık tazminat davası açtı.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Sözde genel başkan – bianet

Erdoğan ekonomi, Covid-19 salgını, kuraklık gibi konuların yanı sıra kendisi için “Sözde cumhurbaşkanı” diyen Kılıçdaroğlu’na yüklendi: “Kendisi kaset komplosuyla iş başına gelen bir siyasi partinin sözde genel başkanının sancısı…”

Çavuşoğlu reformlar için AB’den destek istedi (gazeteduvar.com.tr)

AB ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle bir araya gelen Mevlüt Çavuşoğlu, reform sürecinde AB’den destek istedi. Çavuşoğlu, “Son birkaç yıldır Türkiye-AB ilişkilerinde siyasi zorluklar yaşadık. Geçen yıl da maalesef bu eğilim devam etti. İş birliğine en fazla ihtiyaç duyduğumuz zamanda, iletişim kanalları askıya alındı, fırsatlar heba edildi” dedi.

 

 

Dış Politika

Trump: Hiç şiddet istemedim – bianet

Trump, Kongre baskını öncesi Washington’da destekçilerine hitaben yaptığı konuşmanın “gayet uygun bir konuşma” olduğunu söyledi ve “Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim” dedi.

Trump’ın avukatı Giuliani’ye soruşturma: Barodan atılması isteniyor (gazeteduvar.com.tr)

ABD’deki Kongre baskınının öncesinde ABD Başkanı Trump’ın mitinginde konuşan kişisel avukatı Giuliani’nin New York Barosu’ndan ihracı için soruşturma açıldı. Açıklamada, “Kızgın kalabalığın Kongre Binası’na saldırmasından saatler önce üyemiz Giuliani, binlerce kişiden oluşan kalabalığa hitap ederek başkanlık seçimlerde sahtekarlık iddialarını yineledi” denildi.

4chan ile başlayan QAnon kimlerden oluşuyor? – Pınar Tarcan – bianet

“Trump Reich’ı (Nazi Almanyası İmparatorluğu) tekrar kuracak,” “Obama ve Clinton büyük bir pedofili çetesini destekliyor” gibi iddiaları olan ve son olarak ABD’de Capitol Hill’i basan QAnon ile ilgili bilinenleri topladık.

 

13 Ocak Çarşamba

 

İç Politika

 

Boğaziçili akademisyenlerden YÖK’e performans yanıtı (gazeteduvar.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın yönetiminde görev alan öğretim üyeleri, YÖK’ün Melih Bulu atamasıyla ilgili 5 Ocak’ta yaptığı basın açıklamasına bir bilgi notu hazırlayarak cevap verdi. Notta, Özkan’ın rektörlüğü döneminde üniversitenin akademik performansına yönelik bilgiler paylaşıldı.

Boğaziçili öğrencilerden Melih Bulu’ya yeni şarkı: ‘Kukla’ (gazeteduvar.com.tr)

İBB’nin suç duyurusu haberlerine getirilen erişim engeli haberlerine de erişim engeli getirildi (gazeteduvar.com.tr)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin suç duyuruları haberlerine erişim engeli getirildiğini duyuran haberler için de erişim engeli kararları alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BiP ve Telegram’a katıldı (gazeteduvar.com.tr)

İSİG: 2020’de 2 bin 427 işçi yaşamını yitirdi – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

 

Dış Politika

 

ABD’li askerler Kongre binasında Joe Biden’ın yemin törenini bekliyor (gazeteduvar.com.tr)

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın 20 Ocak’ta yapılacak yemin töreni nedeniyle başkent Washington’da güvenlik önlemleri maksimum seviyeye çıkarıldı. Sosyal medyada Kongre binası içinde yerde yatan askerlerin görüntüsü paylaşıldı.

Kongre baskını sonrası Pompeo’ya randevu yok: Avrupa ziyareti iptal edildi (gazeteduvar.com.tr)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Avrupa ziyareti, Başkan Donald Trump’ın kışkırtmasıyla düzenlenen Kongre baskını sonrası AB yetkililerinin randevu vermemesi nedeniyle iptal edildi. Reuters’a konuşan bir kaynak, AB ülkelerinin Kongre baskını sonrasında Pompeo ile görüşmeyi ‘utanç verici’ gördüklerini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanlığı: Biden’ın 20 Ocak’ta yemin edip 46’ıncı başkomutan olacak (gazeteduvar.com.tr)

ABD Genelkurmay Başkanlığı, bir genelge yayınlayarak başkanlık seçimini kazanan Joe Biden’ın yemin töreninin ardından başkomutan olacağını belirtti.

İtalya’da kriz: Matteo Renzi hükümetten çekildi – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

SOHR Erfîn’deki trajediyi raporlaştırdı – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

İsrail Suriye’yi vurdu: 23 ölü – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Dağlık Karabağ’ı görüştü (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin’le telefonda görüştü. Dağlık Karabağ’daki gelişmelerin de ele alındığı aktarılan açıklamada, “Erdoğan, Azerbaycanlıların ve Ermenilerin barış gücüne veya gözlem faaliyetine ihtiyaç duymadan birlikte yaşamasını sağlayacak şartları oluşturmak istediklerini belirtti” denildi.

https://www.hawarnews.com/tr/haber/xelil-ebdo-turk-devleti-ve-sam-hukumeti-ozerk-yonetime-karsi-ortaklasti-h35892.html

Şam hükümetinin kirli provokasyonlarla Özerk Yönetim’e zarar vermek istediğini ifade eden MSD Eş Başkanlık Komitesi Fırat Bölgesi Temsilcisi Xelil Ebdo, hükümetin sırf Özerk Yönetim’in başarısız olması için Türk devleti ile ortaklaştığını belirtti.

https://www.hawarnews.com/tr/haber/iran-rejiminden-gozalti-furyasi-h35933.html

İran’ın son günlerde öğrencilere ve Kürtlere gözaltı furyası başlattı. Kürdistan İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre Rojhilat Kürdistan’ında gözaltına alınanların sayısı 29’a ulaştı.

 

14 Ocak Perşembe

 

İç Politika

 

Sağlık Bakanlığı CoronaVac aşısı için ‘Acil Kullanım Onayı’ verdi (gazeteduvar.com.tr)

Sağlık çalışanlarına korona aşısı yapılmaya başlandı (gazeteduvar.com.tr)

Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri canlı yayında aşı oldu (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19 aşısı yaptırdı (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Covid-19 aşısı oldu. Erdoğan, aşı olduğu görüntüleri Twitter hesabından paylaştı. Hastaneden ayrılırken açıklama yapan Erdoğan, “Başta siyasi liderler, tüm milletvekillerimiz, lider kadrolar olmak üzere bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılanma noktalarında bu aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum” diye konuştu

Melih Bulu’nun intihal yaptığı teyit edildi (gazeteduvar.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun 2003 yılında teslim ettiği doktora tezinde intihal yaptığı iddialarını inceleyen Teyit.org: Literatür taramasında yapılan intihaller, çalışmanın bilimsel araştırma etiği açısından sorunlu olduğunu ortaya koyar nitelikte

TGRT’den İmamoğlu’na destek, AK Parti’ye tepki (gazeteduvar.com.tr)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde yeni Halk Ekmek büfesi açma talebini reddeden AK Partili ve MHP’li üyeler ile CHP’li üyeler arasında ‘ekmek’ tartışması yaşandı. Hükümete yakınlığı ile bilinen TGRT’de ana haber bültenini sunan Ekrem Açıkel ise tartışma da İBB yönetimine destek verdi. Açıkel, teklifi reddeden AK Partili üyelere seslenerek “Ekmeğin üzerinden siyaset yapılmaz. Şu işi bari particilikten uzak tutun” diyerek tepki gösterdi.

Diyarbakır Barosu eski başkanı Aktar’a hapis cezası (gazeteduvar.com.tr)

Katıldığı DTK etkinlikleri nedeniyle hakkında dava açılan Diyarbakır Barosu eski başkanı Mehmet Emin Aktar’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

ESP yönetici ve üyeleri gözaltına alındı (gazeteduvar.com.tr)

Facebook Türkiye Direktörü Matraş: WhatsApp’taki yeni güncelleme gizliliği etkilemeyecek (gazeteduvar.com.tr)

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Özkaya Matraş, “Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video gibi medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Bu şifrenin kilidini sadece mesajı gönderen ve mesajı alan kişi açabilir demek. Önümüzdeki günlerde Whatsapp’ın gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl koruduğu konusunda Türkiye’deki kişilerle doğrudan iletişim kurmak için çok daha fazlasını yapacağız” dedi.

Merkez Bankası döviz rezervleri ne kadar? (cumhuriyet.com.tr)

TCMB’nin net uluslararası rezervleri 8 Ocak’ta bir önceki haftaya göre yaklaşık 120 milyon dolar artarak 2003’ten beri en düşük seviyelerden sınırlı yükseldi.

Bankacılık sektörünün mevduatı azaldı (cumhuriyet.com.tr)

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 23,4 milyar lira azalarak 3 trilyon 528,9 milyar liraya geriledi.

Kredi borcu bulunan 30 AVM’nin bankalara devir süreci hızlandı (cumhuriyet.com.tr)

 

Dış Politika

 

Trump Temsilciler Meclisi’nde ikinci kez azledildi (gazeteduvar.com.tr)

ABD Temsilciler Meclisi, Kongre baskını sonrasında ‘ayaklanmayı teşvik etmekle’ suçlanan Başkan Donald Trump’ın azlini onayladı. Böylece Trump, ABD tarihinde ikinci kez azledilen ilk başkan oldu. Temsilciler Meclisi’nin 10 Cumhuriyetçi üyesi de azil yönünde oy kullandı.

CNN: Trump içine kapandı, avukatı Giuliani’nin maaşını kesti (gazeteduvar.com.tr)

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre baskınından bu yana Beyaz , Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, hakkındaki ‘isyana teşvik’ ile suçlandığı azil maddesinin kabul edilmesinde sorumluluğu avukatı Rudy Giuliani’ye yıktı. Trump’ın Giuliani’ye ödeme yapılmaması için ekibine talimat verdiği belirtildi.

Trump’tan Kongre’yi basanlara: Adalet önüne getirileceksiniz (gazeteduvar.com.tr)

Donald Trump, ABD tarihinin iki kez azledilen ilk başkanı ünvanı almasına neden olan kongre baskınına katılanları kınadı: Şiddet ve vandallığın ülkemizde ve hareketimizde yeri yoktur. Benim gerçek hiçbir destekçim siyasi şiddetin yanında olamaz ve güvenlik güçlerine saygısızlık edemez. Ülkemizin değerlerine saldırıyorsanız biz bunu hoş görmeyiz. Geçen haftaki şiddet olayına karışanlar adaletin önüne çıkarılacaktır.

Papa Francis’e Covid-19 aşısı yapıldı (gazeteduvar.com.tr)

Fransa heyetinden Özerk Yönetim’e ziyaret – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Erbil’den PYD’li Halil’e yanıt: Tarih kimin çete… | Rudaw.net

PYD’li Aldar Halil, Rojava’da taraflar arasındaki görüşmelerde Roj Peşmergelerinin Rojava’a dönüşü konusunun gündeme geleceğini ifade etmişti. Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamada, PYD’li Aldar Halil’in Roj Peşmergeleri hakkındaki sözlerinin Kürt taraflar arasındaki diyaloğa zarar verdiği ifade edildi.

 

15 Ocak Cuma

 

İç Politika

 

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri her hafta açıklama yapacaklarını duyurdu (cumhuriyet.com.tr)

Polis, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının kampüse girmelerine izin vermedi (cumhuriyet.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden rektör protestolarına katılmak isteyen mezunların okula girişleri polis tarafından engellendi. Bunun üzerine Aşiyan Sahili’nde bir araya gelen mezunlar “Mezun içeri polis dışarı” sloganı attı.

MHP lideri Devlet Bahçeli aşı oldu (gazeteduvar.com.tr)

Kılıçdaroğlu: Aşı için sıramı bekleyeceğim (gazeteduvar.com.tr)

‘CoronaVac ağır hastalıktan koruyor ama yayılmayı önlemiyor’ (gazeteduvar.com.tr)

Prof. Dr. Murat Akova, verilere göre aşının kişileri ağır hastalıktan koruduğunu ama virüsün taşınmasını ve yayılmasını engellemediğini söyledi. CoronaVac aşısına gönüllü olan Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran ise etkinlik oranının düşük olduğuna dikkat çekti, “Bu aşı az koruyor ama ölümleri önlüyor. Birkaç ay sonra ölüm oranları düşecek ve hastanelerde yatan hasta sayısı azalacak” dedi.

AK Parti, HDP, İYİ Parti’nin üyesi arttı, MHP ve CHP’nin düştü (gazeteduvar.com.tr)

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı faaliyette bulunan siyasi parti ve üye sayısı verilerini güncelledi. Listeye göre 2019 yılında sadece 3 parti kurulurken 2020 yılında kuruluşunu ilan eden siyasi parti sayısı 27 oldu. Toplam siyasi parti sayısı da 107’ye yükseldi. Üye kampanyası yapan AK Parti yaklaşık bir yılda 1 milyon yeni kayıtla toplam üye sayısını 11 milyonun üzerine çıkardı. MHP’nin üye sayısında azalma gözlenirken Gelecek Partisi ve DEVA Partisi üye sayılarını artırdı.

Akşener açıkladı: Ümit Özdağ için yeniden ihraç süreci başlayacak mı? (cumhuriyet.com.tr)

İYİ Parti lideri Meral Akşener, gazetecilerin Ümit Özdağ’ın partiden ihracının mahkeme kararıyla iptal edilmesinin ardından parti içinde yeniden bir ihraç süreci başlayıp başlamayacağı sorusuna “Bugünden bir şey söylemem mümkün değil” yanıtı verdi.

Selçuk Özdağ’dan saldırının ardından ilk açıklama (cumhuriyet.com.tr)

Saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, yaptığı ilk açıklamada “Bahçeli istediğini söyleyecek. Biz sorular sorduğumuz zaman bize sopalarla silahlarla saldıracaklar. Boğuşmamış olsam, belki de ölmüştüm. Bunların hukuk reformu bu. Kendilerini eleştirenleri susturmanın yolu silah, sopa, hakaret, küfür” ifadelerini kullandı.

TCMB’nin politika faizi kararı ne olacak: İşte anket sonuçları (cumhuriyet.com.tr)

Merkez Bankası’nın (TCMB) önümüzdeki hafta gerçekleştireceği yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini %17 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Reuters: Gıda alışverişi Türkler için ağır bir yüke dönüştü (cumhuriyet.com.tr)

Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisiyle ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı. Analizde, “Türkiye’de gıda fiyatları o kadar arttı ki, bazı insanlar gelecek aylarda daha da artacak fiyatlardan kaçınmak için ellerindeki tüm parayı pirinç ve makarna stoklamaya yatırıyor” denildi.

Ankara Barosu yöneticileri hakkında soruşturma izni (gazeteduvar.com.tr)

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan dahil 11 baro yöneticisi hakkında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik yapılan açıklama nedeniyle Adalet Bakanlığı’nca soruşturma izni verildi.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ mahkumları: Çocuk, gazeteci, avukat (gazeteduvar.com.tr)

Türkiye’de yargı sorunu, cumhuriyetle yaşıttır – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

IstanPol, ‘Yeniden Sistem Tartışmaları2 projesi kapsamında yeni bir rapor yayınladı. 51 sayfalık raporda Türkiye’nin yüz yıllık yargı sorununa ve çözüm önerilerine değinildi

‘Fosil yakıtlar terk edilmeli’ – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

9 soruda iklim krizini değerlendiren Greenpeace’den Gökhan Ersoy, dünya sisteminin insan ve doğa yerine şirketleri ve kapitalizmi koruduğunu söyleyerek, su kaynaklarını tüketen, havayı kirleten fosil yakıtların terk edilmesini gerektiğini belirtti.

Kısa vadeli dış borç 184 milyar dolar – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Erdoğan: Dinlerler ya da dinlemezler, yüksek faizle bir yere varamayız- Artı Gerçek (artigercek.com)

Kim ne derse desin çünkü ben buna inanmıyorum, inandığım tek şey var yüksek faizle bir yere varamayız. Asıl işi faizi aşağı düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir” diye konuştu.

HDP ‘Faiz Raporu’nu açıkladı: Faiz liginde 10. sıraya yükseldik! – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Muhalefetten saldırılara tepki – bianet

CHP, İYİ Parti, HDP, Gelecek Partisi ve SP, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ile gazeteciler Orhan Uğuroğlu ve Afşin Hatipoğlu’na yönelik saldırıları kınadı.

Adalet Bakanı’ndan Özdağ’a saldırı açıklaması: Failler hukuk önünde hesap verecektir- Artı Gerçek (artigercek.com)

Yeniçağ Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’na saldırı- Artı Gerçek (artigercek.com)

Barodan Eren Keskin’e “cumhurbaşkanına hakaret” cezası – bianet

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan ceza alan Avukat Eren Keskin’e İstanbul Barosu da “disiplin soruşturması” açtı ve kınama cezası verdiğini bildirdi.

ABD “istismardan” tutukladı, Türkiye’de bölüm başkanı – Evrim Kepenek – bianet

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölüm başkanı Doç. Dr. Abdüssamed K.’nin ABD’nin Teksas eyaletinde bir “çocuğa istismar” suçundan tutuklandığı ortaya çıktı.

https://anfturkce.com/toplum-ekolojI/kurdistan-dogasina-karsi-ozel-politikalar-yurutuluyor-150805

Nerdüş deresi kaynağını Cudi dağından alarak onlarca köyün yanı sıra Silopi ve Cizre ovasına ulaşıyor ve ordan Dicle Nehri’ne dökülüyor. Dere son iki yıldır kirletildiği için bölge halkı mağdur ve tepkili. Akan kirli su yüzünden halk tarım ve hayvancılık yapamıyor.

 

Dış Politika

 

Trump yönetimi aralarında Xiaomi’nin de bulunduğu dokuz Çinli şirketi yaptırım listesine aldı (t24.com.tr)

ABD’de Donald Trump yönetimi, aralarında teknoloji şirketi Xiaomi’nin de bulunduğu dokuz firmayı “Çinli askeri şirketler” suçlamasıyla yaptırım listesine aldı.

CNN: Trump içine kapandı, avukatı Giuliani’nin maaşını kesti (gazeteduvar.com.tr)

Fed Başkanı Powell’dan faiz açıklaması (t24.com.tr)

ABD işsizlik maaşı başvurularında mart ayından beri en büyük artış (t24.com.tr)

ABD’de haftalık işsizlik maaşına başvuruların sayısı geçen hafta Mart’tan beri en büyük artışı kaydetti.

Hollanda’da hükûmet istifa etti (t24.com.tr)

Hollanda’da başbakanlığını Mark Rutte’nin yaptığı koalisyon hükûmeti, ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti.

Rusya, muhalif lider Navalni’nin ülkeye döner dönmez gözaltına alınacağını duyurdu (t24.com.tr)

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri(FSIN), Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin  Rusya toprağına döner dönmez gözaltına alıncağını duyurdu.

Çavuşoğlu: Macron, Erdoğan’a mektup gönderdi- Artı Gerçek (artigercek.com)

https://www.hawarnews.com/tr/haber/ozerk-yonetim-sam-hukumeti-suriye-krizinin-cozumunu-engelliyor-h35993.html

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Müdürlüğü, Şam hükümetinin Özerk Yönetim ve QSD’yi dış güçlere bağlı olmakla suçlamasına yaptığı açıklama ile cevap verdi.

https://www.hawarnews.com/tr/haber/muna-el-xelef-eyn-saya-karsi-gerceklesen-saldirilarda-rusya-turkiye-ortaktir-h35978.html

Rusya’nın işgalci Türk devletinin Doğu ve Kuzey Suriye’de işlediği suçlara karşı sessiz kalmasına tepki gösteren Suriye Ulusal Demokratik Dayanışma Partisi Kadın Sorumlusu Muna El Xelef,  “Rusya işgalci Türk ordusuyla ortaktır ve Türk ordusunun bölgeyi ele geçirmesinin önünü açıyor “ dedi.

 

Öneri programlar, yazılar:

Transatlantik özel- ABD’de Trump yanlılarının Kongre baskını: Ne oldu? Ne olacak? – Medyascope

Eurasia Group | Risk 10: Turkey

Trump’tan öte bir Trumpçılık var mı? (gazeteduvar.com.tr)

Murat Yetkin yazdı: Biden ekibinin Türkiye-ABD açısından isim isim tahlili (gazeteduvar.com.tr)

Akıllı tarım ne kadar akıllı? (1) – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Topraksız tarım -2 – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

İklim krizi ve kadın liderliği – Yeni Yaşam Gazetesi (yeniyasamgazetesi2.com)

Trump, ABD’de iki partili sistemin sonunu getirebilir mi? (t24.com.tr)

(63) Rojava Freedom Annual Lecture Series – Inaugural Lecture: Noam Chomsky – YouTube

(64) Celal Başlangıç ile Artı Gerçek 1 – Gazeteci ve siyasetçilere saldırı – YouTube