20-07-2022

 

İç Politika

İstanbul’da Suruç anması: 7 yıl geçti, asıl sorumlular yargılanmadı

Suruç Aileleri İnisiyatifi, 7 Yıl önce IŞİD’in katlettiği 33 kişiyi İstanbul’da andı. Polis, taleplerini aktardıktan sonra yürümek isteyen kalabalığa saldırdı. En az 40 kişi gözaltına alındı.

Son anket: Kararsızlar dağıtılınca HDP 3 puan yükseliyor, MHP baraj altı

Themis Araştırma Şirketi’nin seçim anketine göre, kararsızların oyları dağıtılınca MHP barajı geçemiyor, HDP oyunu 3 puan artırıyor.

‘Selefilerin silahlandığı’ iddiası Meclis gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’deki selefi yapılanmaların akıbetini Meclis gündemine taşıdı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle önerge verdi. (Okuma önerisi: Hediye Levent – Selefilik mi geliyor ateizm mi?)

Demirtaş: Çanakkale Şehit   liği’ni ziyaret edip çiçek bırakmayı, dua etmeyi isterim

Demirtaş, ‘Türkiye açılımı’ önerisini somut örnekle anlattı: Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret ederek çiçek bırakmayı, dua etmeyi, orada yatanlar gibi yan yana durmamız gerektiğini göstermek isterim.

Üst düzey AKP’li bir isim Ankara’daki gayrimenkullerini satıyor: ‘Abi kaçıyorlar’

Barış Soydan, AKP’de önemli görevler yapmış bir ismin Ankara’daki gayrimenkullerini elden çıkardığının iddia edildiğini, partide bu durum için, ‘Abi kaçıyorlar’ yorumunun yapıldığını yazdı.

Davutoğlu’nun iç karışıklık kaygısı: Bu kış bazı olaylar yaşanabilir

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, iç karışıklık iddialarını ciddiye aldığını söyledi. Davutoğlu’nun endişesi özellikle önümüzdeki kışa odaklanıyor.

Denizli’de bir aileye ırkçı saldırı: Bu mahallede Kürtlerin ne işi var? Sizi öldüreceğim

Denizli’de Kürt bir aile saldırıya uğradı. Polisler, aile bireylerin Kürt olmalarından kaynaklı uğradıkları ırkçı saldırı ifadelerini tutanaklara geçirmedi.

Erdoğan ABD’yi eleştirdi: Fırat’ın doğusunu terk etmeli

Erdoğan İran dönüşü uçakta soruları yanıtladı: ABD Fırat’ın doğusunu terk etmek durumunda. Harekât konusu milli güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer alacak.

Koronavirüs’te haftalık vaka sayısı 226 bin 532 oldu

Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Covid-19 tablosuna göre, 11-17 Temmuz arasında vaka sayısı 226 bin 532 oldu, 96 kişi hayatını kaybederken, 124 bin 732 kişinin de karantina ve tedavisi sona erdi.

 

 Dış Politika

 

Zaho kaymakamı: Duhok’ta turistik bölge bombalandı

Zaho Kaymakamı Muşir Beşir, Türkiye’den Irak’ın Duhok kentine yönelik bombardıman düzenlendiğini ve sekiz turistin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dışişleri’nden Zaho açıklaması: Her türlü adımı atmaya hazırız

Dışişleri Bakanlığı, Duhok’un Zaho ilçesine düzenlenen 8 kişinin öldüğü 23 kişinin yaralandığı bombardımana ilişkin “Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır” dedi.

ABD Dışişleri: Zaho’daki durumu izliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Duhok’un Zaho ilçesine düzenlenen en az 8 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı bombardımana ilişkin ‘durumu izlediklerini’ duyurdu.

HDP’den Meclis’e olağanüstü toplanma çağrısı: Zaho ikinci Roboski’dir

HDP, Duhok’un Zaho ilçesinde en az 8 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı bombardımana ilişkin TBMM Başkanı Şentop’a, ‘Genel Kurul’u olağanüstü toplama’ çağrısı yaptı.

IMF’den önemli uyarı: Rus doğal gazının kesilmesi Avrupa ekonomisini vuracak

IMF, Rus doğal gazının kesilmesi halinde Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya ve İtalya’da gelecek yıl yüzde 5’ten fazla ekonomik daralma yaşanabileceğini belirtti.

Lavrov: Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapmasıyla coğrafi hedeflerimiz genişleyecek

“İstanbul’da müzakereciler görüştüğünde, bir coğrafya vardı. Şimdi ise coğrafya başka”

Tahran Zirvesi: İran ve Arap medyası Erdoğan-Putin-Reisi görüşmesini nasıl yorumladı?

Gazetelerde Rusya’yla görüşmelere dair yorumlar, Türkiye’yle müzakereler hakkındaki haberlerin önüne geçtİ

  

Ekonomi

Alaattin Aktaş uyardı: KKM’de asıl kıyamet uygulama bitince kopacak

Aktaş, ‘Felaketin büyüğü bütçeden kur korumalıya şimdi ne kadar ödendiği değil. Şimdi bütçe dengeleri bozuluyor, asıl felaketi bu uygulama bittiğinde yaşayacağız’ dedi.

Atilla Yeşilada, Kerim Rota’dan alıntıladı, kritik duruma işaret etti: Türkiye, Lübnanlaşıyor

Atilla Yeşilada, eski Hazineci Kerim Rota’nın son durumu değerlendirdiği videoyu paylaşarak, ‘Döviz likiditesinde alarm zilleri çalıyor, Lübnanlaşıyoruz!’ yorumunda bulundu.

ABD’den Halkbank davasıyla ilgili kötü haber: Banka yargılanabilir

Başsavcı Elizabeth Prelogar, Halkbank’ın itirazına karşı mahkemeye dilekçe sundu, Halkbank’ın iddia ettiğinin aksine, çoğunluk hissesi Türkiye’ye ait bankanın yargılanabileceğini belirtti.

Net uluslararası yatırım pozisyonu mayısta 226,1 milyar dolar açık verdi

Türkiye’nin mayıs sonu itibarıyla yurt dışı varlıkları 282,9 milyar dolar, yurt dışı yükümlülükleri ise 509 milyar dolar olarak gerçekleşti

 

21- 07- 2022

 

İç Politika

MGK: Yunanistan’ın artan karasuyu ve hava sahası ihlalleri kabul edilemez

MGK toplantısının ardından yayınlanan bildiride, “Yunanistan’ın karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir” denildi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin: Haziran ayı sonunda, hapishanelerde toplam 57 gazeteci vardı

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, ‘Özgürlük için Basın (ÖİB)’ programı kapsamında hazırlanan haziran ayı raporu ile ilgili olarak, “Haziran ayı sonunda, 19’u hükümlü; 38’i tutuklu olarak hapishanelerde toplam 57 gazeteci vardı. Mayıs ayı sonunda cezaevlerinde 19’u hükümlü; 22’si tutuklu olarak hapishanelerde toplam 41 gazeteci bulunuyordu” açıklamasını yaptı.

Bekir Ağırdır: İyi Parti tabanı ülkücü tanımına sıkıştırılamaz; Altılı Masa, Kürt meselesi gibi kritik konuları başkan adayına bırakıyor

Araştırmacı-yazar Bekir Ağırdır, gündemdeki gelişmeleri Sayıların Dili’nde Murat Sabuncu’ya yorumladı

İran ve Rusya’dan Suriye harekâtına vize çıkmadı, Ankara 5. harekâtı yapar mı?

T24 dış politika analisti Barçın Yinanç, Türkiye, Rusya ve İran’ın bir araya geldiği Tahran zirvesinde, İran’ın Suriye’ye yönelik bir harekâta yüksek perdeden muhalefet ettiğini hatırlatarak “İran, Türkiye ve Rusya’nın Suriye konusunda kendi aralarında anlaşmasından kaygı duyduğu için böyle bir açıklama yapmış olabilir” dedi. 

Murat Yetkin: Zaho olayıyla Suriye bir yana, Irak harekâtı da zora düştü

‘Erdoğan, Irak harekâtının ‘hedeflerine başarıyla ulaştığını’ söyleyip durdurmaz ya da Suriye harekâtına kalkışmaz demek istemiyorum’ diyen Yetkin harekâtın ‘siyaseten’ zora düştüğünü yazdı.

Adana’da uyuşturucu operasyonu: Çete lideri savcı, kuryeleri polis çıktı

Adana’dan Konya’ya eroin sevkiyatı yapan suç örgütünün liderinin Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş olduğu ortaya çıktı.

Mahmut Alınak evini Kürtçe eğitime açtı: Dil bir halkın tarihidir

Mahmut Alınak, evinin garajını Kürtçe dersliğe dönüştürdü. Alınak, ‘Kürtlerin dilleri için yapacakları her eylem meşrudur. Köyümde böyle bir şey yapma gereği duydum’ dedi.

 

Valilik yasaklarına tepki gösteren Tertip Komitesi, Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni iptal etti

İki yıl aradan sonra yapılmak istenen 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali iptal edildi. Tertip Komitesi festivali iptal etme gerekçesini açıkladı: Valilik yasakları

Erdoğan’dan 17 özelleştirme kararı: Çeşme, Bodrum, Bursa değerli araziler satıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladığı 17 özelleştirme kararı içinde Hazine’ye, Türkiye Şeker Fabrikaları’na ve Sümer Holding’e ait arazi ve tesisler yer aldı.

Kürkçüler Cezaevi’nde ikinci grup açlık grevinde

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, hak ihlallerinin son bulması talebiyle 14 Temmuz’dan buyana süreli dönüşümlü açlık grevinde. Gruplar halinde 5’er günlük dönüşümlü açlık grevinde olan tutuklular, hak ihlallerinin son bulmasını istiyor.

 

 

Dış Politika

 

Ukrayna ve Rusya, tahıl sevkiyatı anlaşmasını İstanbul’da imzalayacak

Ukrayna ve Rusya, savaş nedeniyle aksayan tahıl sevkiyatının yeniden başlamasına dair anlaşmayı Dolmabahçe’de imzalayacak.

Irak Başbakanı’ndan ‘Zaho’ emri: Saldırılara karşı teyakkuzda olun

Irak Başbakanı Kazımi’nin, Zaho’ya düzenlenen saldırının ardından silahlı kuvvetlere ülke topraklarına yönelik olası saldırılara karşı “Teyakkuzda olun” talimatı verdiği belirtildi.

Zaho’daki saldırıda öldürülen 9 kişinin kimlikleri belli oldu

Zaho’daki saldırıda ölenlerin isimleri ve geldikleri yerler belirlendi. Hayatını kaybedenler arasında bir de bebek bulunuyor.

Türkiye’nin Suriye’ye operasyon planları İsrail ile İran’ı buluşturdu

İsrail, Türkiye’nin Suriye’ye yeni bir operasyon düzenlemesi durumunda İran’ın güçleneceği görüşünde. İran ise Suriye’ye yapılacak saldırının tüm bölgenin aleyhinde olacağını düşünüyor.

Irak, Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet ediyor

Irak, Zaho’da 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet edeceğini duyurdu.

Arap Birliği Zaho’daki saldırı nedeniyle Türkiye’yi kınadı

Irak’ın Zaho ilçesinde dokuz sivilin ölümüne neden olan saldırının ardından Arap Birliği Türkiye’yi kınadı. Arap Birliği saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Almanya hükümeti Türkiye’nin Suriye’ye olası harekatına karşı

Federal hükümetten yapılan açıklamada, Türkiye güvenlik endişelerinde haklı olsa da Suriye’nin kuzeyine askeri harekat düzenlemenin bölgedeki koşulları daha da zorlaştıracağı ifade edildi.

 

 

 

 

Ekonomi

Özgür Demirtaş: Merkez Bankası net rezervi -54 milyar dolar

Prof. Demirtaş: Merkez Bankası rezervleri tarihi düşük seviyede. Bir 10 milyar, bir 10 milyar daha satılınca ne olduğunu; canlı canlı, yaşayarak, deneyimleyerek, öğrenmiş olduk…

Avrupa Merkez Bankası 50 baz puan faiz artırdı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yıl sonra politika faizini 50 baz puan yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Enflasyon bir süre daha yüksek kalacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, faiz kararı sonrası ekonomi faaliyetlerinin yavaşladığını ve enflasyonun bir süre daha yüksek kalacağını söyledi.

Merkez Bankası’ndan sürpriz yok: Politika faizini yine sabit tuttu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu temmuz ayı toplantısında piyasanın beklentilerine paralel olarak politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Yabancı yatırımcı beş haftadır aralıksız hisse senedi piyasasından çıkıyor

Yabancı yatırımcı son beş haftadır aralıksız hisse senedi piyasasından çıkış yaparken hisse ve devlet tahvilinde yılbaşından bu yana toplam satışı 5.2 milyar doları geçti.

 

 

22- 07- 2022

 

İç Politika

Diyarbakır Cezaevi’nde tek kişilik hücrede şüpheli ölüm

Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklu Kadri Ekici, ölü bulundu. Ekici, son bir yıldır tekli hücrede tutuluyordu.

Selahattin Demirtaş’a 8 yıl hapis istemi

İstinafın bozma kararının ardından yeniden görülen davada savcı, dönemin başsavcısını hedef gösterdiği iddiasıyla Selahattin Demirtaş’ın iki suçtan cezalandırılmasını talep etti.

Kürtçe hutbe veren DİAYDER’in kapısı mühürlendi

Kürtçe hutbe ve vaaz verildiği gerekçesiyle hakkında kapatma davası açılan DİAYDER’in kapısı mühürlendi.

İzmir Tabip Odası’ndan ‘Covid-19’ uyarısı: Her iki testten biri pozitif

İzmir Tabip Odası Başkanı Kaynak, Covid-19 nedeniyle vaka ile yoğun bakım servislerindeki hasta sayısının arttığını belirterek, ‘Her iki testten biri pozitif’ dedi.

Erdoğan: Dengesiz fiyatlar durulmaya başladı, milletimden biraz daha sabır ve destek bekliyorum

“Hazımsızlar yeni oyunlar, tuzaklar peşinde koşuyor. Şimdi 6’lı masa kurmuşlar”

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan kadınlar 132 gündür direniyor

Acarsoy Tekstil’de çalışan kadın işçiler bugün direnişlerinin 132. günündeler. Bir kadın işçi ise 15 yıldır çalıştığı fabrikada yaşadıklarını anlatırken “Tatile hiç gitmedim. Şu yaşımdayım denizdir falan bilmem yani” diyor. 

Bir anne her gün adliye önünde feryat ediyor

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki çocuğu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 501. gününde devam ediyor. Anne Emine Şenyaşar’ın rahatsızlığı sebebiyle gelemediği nöbeti, oğlu Ferit Şenyaşar sürdürdü.

 

 

Dış Politika

 

‘Tahıl koridoru’ için Dolmabahçe’de imzalar atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in hazır bulunduğu, Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla Dolmabahçe Ofisi’nde Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni düzenlendi.

Beyaz Saray’dan Erdoğan ve Guterres’e teşekkür

Beyaz Saray yetkilisi John Kirby, Rusya ve Ukrayna’nın tahıl sevkiyatı anlaşmasına aracılık eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

İran: Suudi Arabistan’la müzakerelere siyasi düzeyde devam etmeye hazırız

İran Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan’la geçen yıl nisan ayında başlayan müzakerelerle ilgili “Görüşmelere siyasi düzeyde devam etmeye hazırız” mesajı verdi.

BM ve AB’den Zaho saldırısına kınama

BM Genel Sekreterliği, Irak’ta Zaho bölgesine düzenlenen saldırıyla ilgili kınama mesajı yayınladı. AB’den yapılan açıklamada da saldırıya ilişkin “etkin soruşturma yürütülmesi” çağrısı yapıldı.

Musul’da bulunan Zilkan askeri üssüne saldırı

Türkiye’nin Musul’un Başika ilçesinde bulunan Zilkan askeri üssüne saldırı düzenlendi. Saldırıdan sonra elde edilen ilk bilgilere göre saldırının 14 grad roketiyle gerçekleştirildiği öğrenildi.

Iraklı yetkili: Zaho’yu vuran T-155 Panter obüsleri sadece Türkiye’de var

Bağdatlı üst düzey bir yetkili, Zaho’daki saldırının Türkiye sınırları içinden açılan Panter tipi obüslerle yapıldığına dair deliller olduğunu ileri sürdü.

Suriye ordusu QSD ile koordinasyon halinde Kobanê kırsalına konuşlanıyor

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna olası askeri harekatının gündeminin devam ederken, Suriye askerlerinin QSD ile koordinasyon halinde Kobanê kırsalına konuşlandığı haberleri geldi.

 

 

 

Ekonomi

 

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon: Ufukta kara bulutlar var, her şey daha da kötüleşebilir

Dimon, ‘Durum daha da kötüleşebilir. Özellikle enerji ve gıda fiyatlarında yüksek enflasyon ve faiz oranlarına artış gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyayız’ dedi.

Enflasyonda bir artış daha geldi, tarımsal girdi enflasyonu rekorunu yeniledi

TÜİK verilerine göre, tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) mayısta önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 123,72, önceki aya göre yüzde 5,51 artarak yıllık bazdaki rekorunu yeniledi.

Kapanan şirket sayısı giderek çoğalıyor: Haziranda yüzde 115,3 oranında artış

Kurulan şirket sayısı yüzde 41,9 artışla 13 bin 396’ya, kapanan şirket sayısı da yüzde 32 artarak 2 bin 640’a yükseldi. Haziranda kapanan şirket sayısı yüzde 115,3 artış gösterdi.

“10 kişiden 4’ü sosyal yardımlarla yaşıyor”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, hükümetin açıkladığı sosyal yardım verilerine değinerek, “Hazine Bakanı’nın bunu büyük bir marifetmiş gibi anlatması aslında AKP döneminde yoksulluğun yaygınlaştığının ve kurumsallaştığının en önemli göstergesidir. Her 10 kişiden 4’ü sosyal yardımlarla yaşıyor. Kısacası, AKP, yoksulluk, işsizlik, yokluk ve zam demektir” dedi.

Veysel Ulusoy, Merkez Bankası’nın rezervlerine dikkat çekti: Kışa paltosuz giriyoruz

Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki erimeye ilişkin değerlendirmede bulundu. Ulusoy, “Biz kışa paltosuz halimizle giriyoruz” dedi.

 

 

23- 07- 2022

 

İç Politika

 

Abdurrahman Dilipak’tan iktidara: Geleceği görmek için kahin olmaya gerek yok

Abdurrahman Dilipak, iktidara yönelik “Ankara’nın bu kadar çok sorunla baş etmesi mümkün değil” dedi.

Kadınlar Danıştay kararını protesto etti: Kararları verenler kadın cinayetlerinin doğrudan failidir

İstanbul Sözleşmesini Uygula İstanbul Kampanya Grubu, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararını protesto etti. Açıklamada ‘Sözleşmede yazan her bir madde biziz’ ifadelerine yer verildi.

MHP’li Oktay Vural: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yenilenmeli, sağlıklı işlemiyor

MHP Grup Başkanvekilliği görevini bıraktıktan sonra aktif siyasetten çekilen eski Ulaştırma Bakanı Vural, ‘Soru önergeleri veriliyor, araştırma komisyonları kuruluyor ama işlevi yok’ diyor.

 

Dış Politika   

 

Irak: Türkiye, Zaho için ne özür diledi ne mektup gönderdi

Zaho’da düzenlenen saldırıya ilişkin konuşan Fuad Hüseyin, “Bombardıman Türkiye tarafından yapıldı” dedi. Hüseyin, “Türkiye, ne resmi bir özür diledi ne de bir mektup gönderdi” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ordusu: Rusya, Odessa limanına saldırdı

Ukrayna ordusu, Rusya’ya ait iki füzenin limanın alt yapısını vurduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı ise, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’e ‘güvenlik’ çağrısında bulundu.

26 ünlü isimden ‘Rojava’ya destek’ deklarasyonu

Rojava Devrimine dair deklarasyon yayımlayan ünlü 26 isim, Rojava’nın alternatif ortak geleceği belirleyebileceğine dikkat çekerek, Türkiye’nin saldırılarının durdurulmasını istedi.

Bölge uzmanları Zaho bombardımanını değerlendirdi: Irak’taki Türk karşıtlığı artacak

‘Iraklı Şiiler Türkiye’ye karşı konsolide oldu. İran avantajlı konuma geçti. Türkiye’nin merkezi hükümetle ilişkileri olumsuz etkilenir, KDP’nin üzerindeki baskı artar.’

ABD, Türkiye’yi hem övdü hem uyardı: Suriye operasyonu IŞİD’le mücadeleye zarar verir

ABD, tahıl koridoru anlaşması nedeniyle Ankara’yı ‘tebrik’ ederken, olası Suriye operasyonu konusunda ‘IŞİD ile mücadeleye zarar verir’ uyarsında bulundu.

Irak Dışişleri Bakanı’ndan Zaho açıklaması: Bombardıman sırasında PKK’liler orada değildi

Irak hükümetinin Zaho saldırısına tepkileri sürüyor. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, ‘Bombardıman sırasında PKK’liler orada değildi ve bombardıman Türkiye tarafından yapıldı’ dedi.

UNICEF’ten İdlib’deki saldırıya ilişkin açıklama: Beş çocuk öldü, dokuz kişi yaralandı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye’nin İdlib kentindeki saldırıda beş çocuğun öldüğünü, dokuz kişinin yaralandığını duyurdu.

Almanya’dan Erdoğan’ın Putin ve Reisi ile Tahran’da verdiği poza tepki: En hafif tabirle meydan okumadır!

Baerbock, Erdoğan’ın Batı dünyasının en çok yaptırım uyguladığı ülkelerden ikisinin lideriyle Rusya’nın Ukrayna işgali devam ederken verdiği pozu, “Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu fotoğraf benim için anlaşılmazdan da öte” sözleriyle eleştirdi.

Ekonomi

 

CHP’li Altay: Borç nedeniyle icra takibine alınanların sayısı 4 milyon 150 bine dayandı

Engin Altay’a göre borç nedeniyle icra takibine alınanların sayısı 4 milyon 150 bine dayandı. Altay, ‘Bu iktidardan kurtuluş, tüm sorunlardan da kurtuluşu birlikte getirecektir’ dedi.

AB’den Rusya’ya karşı alternatif: Nijerya’dan daha fazla doğal gaz ithalatı istiyor

Avrupa Birliği (AB), Afrika’da petrol ve doğal gaz zengini Nijerya’dan doğal gaz ithalatını mevcut yüzde 14’ün üzerine çıkarmak istiyor.

İstanbul’da özel yurt fiyatları belli oldu! Bu fiyatlara İstanbul’da okumak büyük lüks

Yeni akademik yılda özel öğrenci yurtları cep yakıyor. Yurt işletmecileri ise yükselen enflasyon, enerji ve personel maliyetlerini işaret ederek bu ücretlerin yeterli olmadığını ve hatta enflasyondan korunmak adına bazı kalemlerde de kısıtlamaya gidebileceklerini söylüyor.

 

24- 07- 2022

 

İç Politika

 

Hakan Fidan’ı görevden almak isteyen Binali Yıldırım’ı Erdoğan engellemiş

Sedat Bozkurt, 15 Temmuz gecesinde Binali Yıldırım’ın Hakan Fidan’a ulaşmamasını dert edindiğini, Yıldırım’ın, MİT Müsteşarı Fidan’ı görevden almak için kararname hazırlattığını yazdı.

Altı aylık ‘basın özgürlüğü’ bilançosu: 56 gazeteci gözaltına alındı, 23 gazeteci tutuklandı

CHP’li Çakırözer, altı aylık ‘Basın Özgürlüğü Raporu’nu’ yayınladı. Rapora göre, yılın ilk 6 ayında gazeteciler 350 kez hakim karşısına çıktı.

Kürtçe vaaz verdikleri için mühürlenen DİAYDER’in üyeleri: Kara leke, yeni bir dernek açacağız

DİAYDER’in kapısına mühür vurulmasına tepki gösteren dernek üyesi Yusuf İnal, ‘Dünya tarihine kara bir leke olarak girecektir. İsrail bile bugüne kadar cami mühürlemedi’ dedi.

Pervin Buldan: Demirtaş ve Öcalan arasında sanki bir anlaşmazlık varmış gibi yansıtılıyor, öyle bir şey yok

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve PKK lideri Abdullah Öcalan arasında gerginlik olduğu iddialarına ilişkin olarak, “Demirtaş ve Öcalan arasında sanki bir anlaşmazlık varmış gibi yansıtılıyor, öyle bir şey yok” açıklamasını yaptı. 

 “Milletin Sesi” mitingi Balıkesir’de: Yurttaşlar CHP ile Kuvâ-yi Milliye Meydanı’nda buluşacak 

CHP’nin ilkini İstanbul’da gerçekleştirdiği “Milletin Sesi” Mitingi bugün saat 18.30’da Balıkesir Kuvâ-yi Milliye Meydanı’nda başlayacak.

Erdoğan dün yerden yere vurduğu Lozan’a bugün sahip çıktı: Yunanistan antlaşmanın şartlarını bilinçli şekilde aşındırıyor

Lozan Barış Antlaşması’nın 99 Yılı’yla ilgili mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan antlaşmanın şartlarını bilinçli şekilde aşındırıyor.” dedi. Erdoğan daha önce Lozan’ı ağır ifadelerle eleştirmişti.

 

Dış Politika

 

Moskova Odessa saldırısını üstlendi: Ukrayna askeri gemisi imha edildi

Rusya tahıl koridoru anlaşmasından saatler sonra Odessa limanına yapılan füzeli saldırıyı üstlendi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, saldırıda Ukrayna askeri gemisinin hedef alındığını açıkladı.

Macron: İran’ın Suriye’ye askeri operasyona karşı çıkmasını destekliyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İranlı mevkidaşı Reisi’yle yaptığı telefon görüşmesinde “‘Fransa, İran’ın bazı ülkelerin Suriye’ye askeri operasyonuna karşı çıkmasını destekliyor” dediği duyuruldu.

 

Ekonomi

 

Et ve süt ürünleri alışveriş listesinden çıktı: Kronik ve gizli açlık

Son zamlarla temel besin ürünlerine erişim gün geçtikçe zorlaştı. Et ve süt ürünleri artık alışveriş listelerinde yer almıyor. Yetersiz beslenme hastalıklara açık hale getiriyor.

Karabat: Para bitti, arsa yağması başladı

Kamuya ait yüzlerce fabrikanın 20 yılda 63 milyar dolara satıldığını belirten Milletvekili Özgür Karabat “Para bitti, arsa yağması başladı” dedi ve Başakşehir’deki 1700 araziyi gündeme getirdi.

Araştırma: Türkiye, ‘Fakirlik ve sosyal eşitsizlik endişesi’nde yüzde 46’yla rekor kırdı

Global Ipsos araştırmasının temmuz sonuçlarına göre Türkiye vatandaşlarının yüzde 86’sı ekonominin kötü durumda olduğunu ortaya koydu.

‘İstanbul’da en az 3 milyon 200 bin kişi kirasını ödeyemiyor’

Ekonomik kriz karşısında yurttaşların kiralarını ödeyemediklerini belirten CHP’li Tekin, ‘İstanbul’da kiracıların yarısı İstanbul’da temel barınma harcamasını karşılayamıyor’ dedi.

Kredili hisse senedi alım işlemleri patladı: Yatırımcı borçlanarak borsaya koştu

Borsaya yerli ilgisi giderek artarken kredili işlemlerde de patlama yaşandı. 2019’da 2.8 milyar TL seviyesinde olan kredili işlemler 13.7 milyar TL’ye yükseldi.

Erdoğan Toprak: ‘İktidar yaklaşan döviz kıtlığı krizini geciktirmeye çalışıyor’

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “İktidar, rezervleri tükettiği, hazine ve kamu bankalarının kasasını boşalttığı için kendisine bağlı medya üzerinden sanal döviz bolluğu öyküleriyle süreci yönetmeye, yaklaşan döviz kıtlığı krizini geciktirmeye çalışıyor” dedi.

 

25- 07- 2022

 

İç Politika

 

Erdoğan’dan 2023 mesajı: Seçimlerin telafisi olmaz, ülke kaybeder

Erdoğan: 2023’ü şimdiye kadar galip çıktığımız seçimlerden daha önemli, dönüm noktası olarak görüyoruz. Kazası, telafisi olmaz. Ülke kaybeder. AK Parti’nin kazanması Türkiye’nin kazanması demek.

Ömer Çelik: Zaho’yu PKK yaptı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Zaho’daki saldırıyı PKK’nin yaptığını ileri sürdü.

Polis, KESK’in Ankara’daki ‘Adalet Nöbeti’ne saldırdı

KESK’in OHAL dönemine karşı adalet nöbeti açıklamasına polis müdahale etti. Sendika merkezinden çıkışına izin verilmeyen KESK yöneticilerine biber gazı sıkıldı. 

Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde şüpheli ölüm

Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Mehmet Yılmaz isimli tutuklu, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Kadınları hedef alan imama tepki: Soruşturma açmalı

CHP’li Gamze Taşcıer ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Güllü, kadınları kıyafetleri üzerinden hedef gösteren imam Halil Konakçı’ya tepki gösterdi.

İstanbul’da bir erkek, takip ettiği kadını tekbir getirerek bıçakladı

İstanbul’da Abdullah Körük isimli erkek, takip ettiği Ayfer Orak isimli kadına tekbir getirerek bıçaklı saldırıda bulundu. Ağır yaralanan Orak’ın hayati tehlikesi var.

Küçükçekmece Rizeliler Derneği Başkanı, cok sayıda silah ve kılıçla poz verdi

Küçükçekmece Rizeliler Derneği Başkanı Ahmet Sivri, elinde kılıç ve masasında çok sayıda silahla poz verdiği görüntüleri paylaştı. Sivri daha önce de elle yemek yediği anları paylaşmıştı.

Kobanê Davası’nda duruşmaya polis müdahalesi: Siyasetçi Nazmi Gür fenalaştı

Kobanê Davası’nda siyasetçilerin söz hakkı engellendi, siyasetçiler alkışlar ve sandalyelere vurarak, durumu protesto etti. Salondaki gerginlikte siyasetçi Nazmi Gür fenalaştı.

Erdoğan’dan Zaho açıklaması: Dert, Irak ve Türkiye arasındaki olumlu ilişkileri bozmak

Erdoğan, 9 sivilin öldüğü bombardıman için ‘Iraklı dostlarımıza ilettik. Alışılmış terör eylemlerinin bir benzeri. ABD’nin maalesef burada ciddi olumsuz yaklaşımları var’ dedi.

202 aydından Demirtaş’a destek: Silah bırakma çağrılarını da içeren önerilerini değerli buluyoruz

202 isim, 6’lı masa başta olmak üzere herkesi “barışçı ve birleştirici açıklamaları desteklemeye” çağırdı

CHP’li Mahmut Tanal: Gazetecilere artık dayak da atıyorlar

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde gazetecilik yapan Kerim Kırpaç’ın, Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam’ın kendisine şiddet uyguladığı iddiasını CHP milletvekili Mahmut Tanal paylaştı.

İSİG’den Aliağa raporu: 9 yılda Aliağa’da en az 97 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi’nin raporuna göre son 9 yılda İzmir Aliağa’da en az 97 işçinin yaşamını yitirdi. 

 

Dış politika

 

Rusya basını: ‘İstanbul anlaşması Avrupa’ya gaz sevkiyatında yardımcı olabilir’

Rusya gazetesi Nezavisimaya, “Tahıl sevkiyatı anlaşmasının Rusya’nın tahıl ihracatına dönük yaptırımları hafifleteceği, Rus gazının Avrupa’ya sevkiyatına da yardımcı olabileceği” analizine yer verdi.

Financial Times: Türkiye’nin Suriye’de operasyon olasılığı azaldı

Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon hedefinin ABD, Rusya ve İran’dan gelen itirazlar sonrası azaldığına dikkat çekti.

Lavrov Afrika turunda: ‘Tahıl koridoru anlaşmasını uygulamaya kararlıyız’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Afrika gezisinin ilk durağı Mısır’da basın toplantısında konuştu. Lavrov, “Tahıl koridoru anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirmeye kararlıyız” mesajı verdi.

Soylu: Pençe-Yıldırım Harekatı’nda 1 asker 4 korucu şehit oldu

Bakan Soylu: Pençe-Yıldırım Harekatı’nda, teröristlerin saldırısı sonucu, askerimiz Remzi Nişan ile korucularımız; Bülent Vermez, Kemal İmece, Avdi Demir, Veysi Sebik şehit düştü.

ABD: Türkiye PKK’yi askeri olarak yok edemez

ABD’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Stroul, Türkiye ile Kürdistan İşçi Partisi arasındaki çatışmaya ‘askeri bir çözüm’ olmadığını, siyasi bir sürecin gerektiğini’ söyledi.

Kılıçdaroğlu: Demirtaş haksız yere tutuklu, söyledikleri çok önemli

‘Muhafazakâr kesim CHP adayına oy vermez’ iddiasına katılmıyorum; Demirtaş haksız yere tutuklu, açıklamaları çok önemli, HDP’nin de dillendirmesi, devamının gelmesi lazım’

Giorgia Meloni: İtalya’nın ilk kadın başbakanı olması muhtemel aşırı sağcı siyasetçi

19 Ekim 2019’da “İtalyan gururu” adı verilen mitingde ses tellerini zorlayarak kalabalığı etkisi altına alan bu kadın, Eylül ayında yapılacak erken seçimde İtalya’nın bir sonraki başbakanı olması muhtemel görünen Giorgia Meloni’ydi. Siyasete neo-faşist gençlik hareketlerinde başlayan Meloni’nin bugün liderliğini yaptığı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI); “ulusal muhafazakar”, “aşırı sağcı” ya da “post-faşist” gibi sıfatlarla tanımlanıyor.

Necmettin Salaz: Türkiye sivilleri bilinçli vurdu

Necmettin Salaz’a göre bilinçli vurmanın nedeni Türk devletinin bölgeye dair planlarını uygularken tanık istememesi. Salaz, şöyle söylüyor: “Peki ‘neden durup dururken Arapları vursun?’ diye bir soru geliyor akla. Bunun cevabı bence şöyle. O bölgeyi Türk devleti büyük ölçüde ele geçirdi, birçok köy boşaltıldı. Kalan köyleri boşaltmaya çalışıyorlar. Oradaki faaliyetlerini kimsenin görmesini istemiyorlar. Yaptıkları işlerin özellikle Araplar tarafından görülmesini istemiyorlar.

ANF: Zap’ta Skorsky helikopter düşürüldü

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan haberde, Zap bölgesinde Türkiye’ye ait Skorsky tipi askeri helikopterin düşürüldüğü ve içerisindeki askerlerin yaşamını yitirdiğini belirtildi

 

Ekonomi

Reel kesimde stoklar artıyor, sipariş ve istihdam azalıyor

Reel Kesim Güven Endeksi temmuzda bir önceki aya göre 2,7 puan azalarak, 103,7 seviyesine geriledi. Mamul mal stoku endeksi artış, sipariş ve üretim hacmi ise azalış yönünde etkiledi.

Prof. Dr. Korkut Boratav’dan döviz krizi uyarısı: Mevcut durum en fazla birkaç ay daha sürdürülebilir

Türkiye’nin bir kez daha döviz krizi baskısıyla karşı karşıya olduğunu belirten Boratav, hükümetin seçim öncesi IMF’ye gitmesini beklemediğini ancak iktidarda kalırsa gidebileceğini söyledi.

Piyasalar bu hafta Fed’in hamlesini bekliyor: Dolar/TL 2022’nin zirvesini yeniledi

Dolar/TL, küresel piyasaların Fed’in faiz kararına odaklandığı yeni haftanın ilk gününde yükselişini sürdürdü. Kur 17,83 seviyesini aşarak 2022 yılının en yüksek seviyesini gördü.

Türkiye’de 6 ayda yaklaşık 10 bin yabancı ortaklı şirket kuruldu

Yaklaşık 10 bin yabancı ortaklı şirketin ülkelere göre dağılımına bakıldığında, 640’ının İran, 500’ünün Rusya Federasyonu, 269’unun Almanya, 266’sının Suriye 186’sının Mısır ortaklı olduğu görüldü. Bu ülkeleri, 179 şirketle Ürdün, 162 şirketle Pakistan, 160 şirketle Azerbaycan 159 şirketle Irak, 141 şirketle ABD ortaklı olanlar izledi.

  

26- 07- 2022

 

İç Politika

 

Meclis Başkanı Şentop’tan Meclis’in olağanüstü toplanması çağrısı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP’nin yaptığı başvurunun ardından sağlık çalışanları için Meclis Genel Kurulu’nun olağanüstü toplanması çağrısında bulundu.

İsmail Küçükkaya: Seçim 14 Mayıs’ta

Gazeteci İsmail Küçükkaya, sosyal medya hesabından seçimlerin 14 Mayıs 2023’te yapılacağını açıkladı.

İmamoğlu: Tehdit ediliyorum, başvuruda bulunuyorum, ilgilenilmiyor bile

İmamoğlu, ‘İki şeyi unutturmayacağım. Biri MOBESE’den takip edilme sürecimin üstünü kapatmaya çalışanlar. İkinci mesele, tehdit ediliyorum, başvuruda bulunuyorum, ilgilenilmiyor bile’ dedi.

Demirtaş: Seçime doğru algı operasyonları devam edecek

Kobanê Davası duruşmasında konuşan Selahattin Demirtaş, “Seçimler yaklaşıyor ve bizi yeniden yıpratmak istiyorlar. Seçime doğru giderken bu algı operasyonları devam edecek.” dedi.

TBMM Karma Komisyonu, DBP’li Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, İstanbul’daki izinsiz gösteride polise yumruklu saldırıda bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verdi. Karma Komisyonu’nun, AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığındaki toplantısı yaklaşık 12 saat sürdü.

Levent Göktaş’a ait olduğu iddia edilmişti: Avukatı açıklama yaptı, ortalığı karıştıran hesap üzerine harekete geçildi

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının firari şüphelilerinden emekli albay Levent Göktaş‘a ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı üzerine Avukat Hüseyin Ersöz müvekkili adına suç duyurusunda bulundu.

 

Dış Politika

 

Cezayir’den Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesi için çağrı

Arap Birliği zirvesine bu yıl ev sahipliği yapan Cezayir, Suriye’nin 11 yıl sonra birliğe geri dönmesi için çağrıda bulundu. Şam’a giden Cezayir Dışişleri Bakanı, Suriye Devlet Başkanı Esad’la görüştü

BM Güvenlik Konseyi’nden Zaho saldırısına kınama

BM Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, Zaho saldırısının “en güçlü şekilde kınandığı” duyuruldu. Irak Parlamentosu ise saldırıya ilişkin ortak raporu tartışmak üzere bugün yeniden toplanıyor.

İranlı kadınlardan başörtü zorunluluğuna karşı protesto: #No2Hijab

Bu yıl da kadınlar İran’da 12 Temmuz geldiğinde dayatılan ulusal tesettür gününe karşı sivil itaatsizlik eylemleri gerçekleştirdi. ‘No2Hijab’ etiketiyle videolar yayınlandı.

Erdoğan, Putin’le bu kez Soçi’de görüşecek

Erdoğan Putin’le geçen hafta İran’ın başkenti Tahran’da görüşmüştü. Soçi’ye günübirlik ziyarette Erdoğan, Putin’le bir kez daha görüşecek.

Rus füzeleri ilk kez İsrail’i hedef aldı | Tel Aviv: Bir kerelik bir olaydı

Bakan Benny Gantz’ın açıklaması, İsrail’in Ukrayna savaşını kınaması ve Rusya’nın bir Yahudi göçmenlik bürosunu incelemesi üzerine iki ülke arasında yaşanan gerilimlerin ortasında geldi.

Macron: Rusya’nın Afrika ülkelerindeki varlığı endişe verici

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kamerun Devlet Başkanı Biya ile bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamalarda bulunan Macron, “Rusya’nın Afrika’daki hibrit varlığı, hem dezenformasyon hem de askeri varlığın yanı sıra, işbirliği olarak adlandıramayacağım yeni bir biçim, daha ziyade zayıflamış siyasi otoritelerle suç ortaklığı. Bu durum endişe verici, her şeyden önce Afrika kıtası için endişeye neden oluyor” dedi.

Suikast ile katledilen YPJ’liler için BM’ye mektup

Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunan kadın hareketleri ve örgütleri, çok sayıda kadının katılımıyla Qamişlo’daki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi önünde protesto gösterisi düzenlenerek yetkililere açık mektup gönderildi. Eylemde, Türkiye’nin saldırıları ve Yekineyên Parastina Jin’ın (YPJ) 3 komutanının suikast ile katledilmesine dikkat çekildi.

Ekonomi

 

Konut fiyatlarında rekor: 3’e katlandı

Merkez Bankası’nın raporuna göre, konut fiyatları mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 145 arttı. İstanbul’da ortalama konut fiyatı 1 yılda 3 kat arttı.

OECD Türkiye Masası Şefi Machlica: Politika faizi güven ortamı için artırılmalı

Machlica, negatif reel faizin yatırımcı güveni üzerinde baskı oluşturup, TL’de kayıplara neden olduğunu belirterek, güven ortamı için politika faizinin artırılması gerektiğini söyledi.

Makas ilk kez bu kadar çok açıldı: Tüketici kredi faizleri son dört yılın zirvesinde

Ekonomi yönetimi, TCMB faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tutarak makro ihtiyati önlemlerle parasal sıkılaşma politikasını sürdürürken piyasada faizler son dört yılın zirvesine tırmandı.

IMF, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini 2022 yılı için yüzde 2,7’den yüzde 4’e, 2023 için ise yüzde 3’ten 3,5’e yükseltti. IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelledi. Raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminleri bu yıl için yüzde 4, gelecek yıl için yüzde 3,5 olarak belirlendi.

IMF raporu: Dünya yakın zamanda küresel resesyonun eşiğine gelebilir

IMF’nin yılda iki kez yayımladığı ve küresel ekonomiye dair öngörülerini paylaştığı değerlendirme raporu, bu kez “Kasvetli ve belirsiz” başlığını taşıyor. Rapora göre enflasyon daha da artacak ve küresel büyüme bu yıl yüzde 3,2, gelecek yıl ise yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşecek. Nisan ayındaki öngörülerde küresel büyümenin bu yıl 3,6 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyordu.

ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda: 3 kat artırabilecek, sıfırlayabilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ÖTV tebliğinde ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirildi. Cumhurbaşkanı, motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek ve sıfıra indirebilecek.

Türkiye’de sefalet endeksi son 25 yılın rekorunu kırdı!

Sefalet Endeksi neredeyse tüm dünyada artıyor ama Türkiye’deki artışın boyutu çok ürkütücü. Mayıs sonu itibariyle sefalet endeksi son 25 yılın en yüksek değerini alarak yüzde 84,4’e çıktı.

27- 07- 2022

 

İç Politika

Selahattin Demirtaş:Ortak aday nedir?

Demirtaş: Ortak aday bir kişi değil, bir anlayıştır. Tek adamın karşısına çıkacak bir başka tek adam ya da tek kişi değildir. Kolektif aklın sözcüsü, birleşmiş bilincin aktarıcısıdır.

Birce Akalay, Gökhan Özoğuz ve Şahan Gökbakar’ı hedef alan Cem Küçük: İyi niyetle uyarıda bulundum

Birce Akalay, Gökhan Özoğuz ve Şahan Gökbakar’ı hedef alan Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, “Ben durduk yere mi bu isimlerden bahsettim? Birce Akalay, “Yargılanacaklarını göreceğiz” diye Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli gibi, şu an ordumuzun başında kahramanca işler yapan Sayın Millî Savunma Bakanımız Hulusi Akar Paşa gibi devlet büyüklerimizin hapse atılması özlemi içindeler. Ben de buna karşılık cevap verdim. İyi niyetle uyarıda bulundum” düşüncesini dile getirdi. 

Dış Politika

Tahıl koridoru: İstanbul’da faaliyete geçen Müşterek Koordinasyon Merkezi hakkında neler biliniyor? – BBC News Türkçe

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er kişilik heyetlerin görev yapacağı merkezin komutası bir Türk amiralde olacak. Merkez, limanlardan çıkan ve limanlara dönen gemilerin kargosunu denetleyecek, Karadeniz’de belirlenen koridordan güvenli geçişini izleyecek. Taraflar arasında anlaşmazlıklar ve şikayetler, MKM’de ele alınacak ve çözümlenecek.

Çavuşoğlu: Suriye’de hâlâ terör mevcudiyeti var; Rusya da ABD de verdiği sözleri tutmadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyine olası operasyonla ilgili yaptığı açıklamada “Burada terör mevcudiyeti hâlâ var” diyerek ABD ve Rusya’nın Türkiye’ye verilen sözlerini tutmadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Rusya Federasyonu ve ABD ikisi birden, ikisini de suçluyoruz. Sözlerini tutmadılar” dedi.

Irak’tan Zaho saldırısı için bağımsız soruşturma talebi

Bağdat’ın elinde 20 Temmuz’daki bu saldırıdan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sorumlu olduğuna dair “kanıtlar” bulunduğunu ileri süren bakan, sayısını yaklaşık 4 bin olarak belirttiği Türk askerlerinin Irak’tan çekilmesinin ve Irak hava sahasına yönelik operasyonların durdurulmasının talep edildiği bir kararın acilen BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmesi için de çağrıda bulundu.

Zaho saldırısı, BM Güvenlik Konseyi’nde tartışıldı: Irak Türkiye’yi suçladı, Ankara ortak soruşturmaya hazır – BBC News Türkçe

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Irak’ın kuzeyinde Zaho bölgesine geçen hafta düzenlenen ve 9 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarakacil bir toplantı yaptı. Konsey’e bilgi veren BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Irak’ın, saldırıyı Türkiye’nin düzenlediğinden emin, Türkiye’nin ise Irak’la ortak soruşturmaya hazır olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nden Zaho saldırısına kınama

BM Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, Zaho saldırısının “en güçlü şekilde kınandığı” duyuruldu. Irak Parlamentosu ise saldırıya ilişkin ortak raporu tartışmak üzere bugün yeniden toplanıyor.

Demokratik Kongo’da BM karşıtı gösteriler: Yedi protestocu ve üç BM personeli öldü – BBC News Türkçe

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Birleşmiş Milletler (BM) Barış Güçleri’ne karşı düzenlenen protesto gösterilerinde çıkan çatışmalarda ve örgütün iki üssüne düzenlenen saldırılarda 19 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan 16’sının protestocu, üçünün BM personeli olduğu açıklandı.

Tunus’ta Anayasa referandumu sonuçlandı: ‘Devletin dini’ metinden çıkarıldı

Tunus’taki anayasa referandumunun resmi olmayan sonuçları açıklandı. Buna göre yeni anayasa referandumunda yüzde 94,6 “evet”, yüzde 5,4 “hayır” oyu kullanıldı. En dikkat çekici madde ise, “Tunus’un dini İslam’dır” ibaresinin metinden çıkarılması oldu. Cumhurbaşkanını kontrol edecek herhangi bir mekanizmaya yer verilmeyen yeni anayasada Cumhurbaşkanı, hükümet başkanını ve üyelerini atayabilecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/irakta-sadr-yanlilari-meclis-binasini-basti-haber-1575020

Muhammed Şiya es-Sudani’nin başbakan adayı olmasını protesto eden Sadr Hareketi destekçileri, Yeşil Bölge’ye girdi ve meclis binasını bastı.

Ekonomi

Kılıçdaroğlu: Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin – Son dakika haberleri – Sözcü

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizler iktidara gelinceye kadar, araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız” dedi.

Kur korumalı mevduatta, şirketlere sağlanan vergi istisnasında süre uzatıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, şirketler, 30 Haziran tarihli bilançolarında yer alan dövizi yıl sonuna kadar kur korumalı mevduat sistemine dahil ederse vergi avantajı kullanacak.

ABD Merkez Bankası, politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti | Euronews

ABD Merkez Bankası, temmuz toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda 75 baz puan faiz artışına gitti. Oy birliği ile alınan kararda, enflasyon risklerine karşı yüksek derecede dikkatli olunduğu mesajı tekrarlandı. 

28- 07- 2022

 

İç Politika

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na ÖTV çıkışı: Türkiye ekonomisine suikast hevesinden dönmelidir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ÖTV açıklamasıyla ilgili, “Kılıçdaroğlu boyundan büyük, aklının yetmediği, hayalinde bile yapamayacağı sözler vermekten kesinlikle uzak durmalı, ayrıca otomobil satışlarını tezvirat konusu haline getirerek Türkiye ekonomisine suikast hevesinden pişmanlıkla dönmelidir” dedi.

Boğaziçi’nde rektörlük, mezunlar derneğinin lokalinde içki satışını yasakladı – Diken

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) lokalinde içki satışını yasakladı. BÜMED’in açıklamasında göre rektörlük, yetkisi olmamasına rağmen içki ruhsatı olan lokale daha önce beş kez para cezası kesti.

Mithat Sancar: Muhalefet partileri Öcalan’la görüşmeyi talep etmeli

HDP bu süreçte nasıl bir yol ve yöntem öneriyor? Öcalan’dan yeni bir “çözüm süreci” açıklaması gelirse HDP’nin tutumu ne olur? HDP’nin Millet İttifakı’yla ilişkileri ne düzeyde? Millet İttifakı’na yapılan çağrılar karşılık bulmazsa HDP nasıl bir yol belirleyecek? HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a kulak veriyoruz…

Mersin’de ev baskınları: 20 HDP’li yönetici gözaltında

Mersin’de aralarında HDP İl Eş Başkanı Bedriye Kuş ve Akdeniz Belediyesi meclis üyesi 4 kişinin bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Belediye meclis üyeleri Akdeniz Belediyesi’nde borçlanma yetkisinin ele alınacağı bugünkü olağanüstü toplantı öncesine getirilmesi dikkati çekti. AKP yönetiminin borçlanma yetki isteği daha önce gündeme getirildiği ancak HDP’li meclis üyeleri tarafından reddedildiği öğrenildi.

Emniyet’ten “Suikast listesindesiniz” tebligatı yapılan İyi Partili Kavuncu’dan ilk açıklama

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, geçen cumartesi günü İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun kapısına iki polisin gittiğini ve kendisine bir suikast listesinde isminin geçtiğini söylediğini yazdı. Tebligata ilişkin olarak T24’e konuşan Kavuncu, “Tebligatta galiba Tekirdağ’da yakalanan bir PKK’lının yapmış olduğu beyan üzerine böyle bir duyum alıyor emniyet. Yapması gereken yaptı, bizi bilgilendirdi” açıklamasını yaptı.

Dış Politika

‘Yeni Soğuk Savaş’: Rusya, ABD ve Fransa, Afrika’da nüfuz arayışında | Euronews

Rusya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri arasında Ukrayna’daki savaşa destek bulmak için nüfuz arayışı Afrika kıtası üzerinde yoğunlaştı. Uzmanlar kıta üzerinde Soğuk Savaş’tan bu yana en yoğun rekabetin yaşandığı görüşünde.

İklim krizi: ABD’de Senatör Manchin itirazından vazgeçti, Biden’ın büyük önem verdiği kritik tasarının önü açıldı – BBC News Türkçe

ABD’de itirazlarıyla Beyaz Saray’ın yasama programının önünü kesen Demokrat Senatör Joe Manchin, beklenmedik bir anda tutumunu değiştirince, Başkan Joe Biden için kritik önemdeki iklim ve kurumlar vergisi yasa tasarısının önü açıldı.

Ukrayna cephesinden gündem yaratan ‘Putin tezahüratları’ için açıklama – Son dakika spor haberleri – Sözcü

Fenerbahçe ile Dinamo Kiev’in karşı karşıya geldiği maçta, Fenerbahçe tribünlerinden yapılan “Putin” tezahüratı için Ukrayna Dışişleri’nden açıklama geldi.

Suudi Veliaht Prens Muhammed’in Fransa seyahati tepki çekti – BBC News Türkçe

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fransa ziyareti insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekti.

Ekonomi

Sakinlik geçti, yeni zirve geldi: Fed’in kararının ardından dolar/TL’de yeni rekor

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasa beklentilerine paralel olarak faizleri 0,75 puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti. Böylece 30 yılı aşkın sürenin en sıkı faiz artırım süreci yaşanmış oldu. Beklentiler, bu yıl 100 baz daha artış (50-25-25), 2023’te 50 baz indirim geleceği şeklinde olması yönünde.

ABD ekonomisi teknik resesyonda: Büyüme beklenirken ikinci çeyrekte de daralma – Artı Gerçek

ABD ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 0,9 daraldı. ABD, ilk çeyrekte de yüzde 1,6 küçülme kaydetmişti. Böylelikle ülke üst üste iki çeyrek daralma kaydederek teknik resesyona girdi.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 60,4’e yükseltti

Merkez Bankası 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseltti. TCMB, enflasyonun 2023 yıl sonunda yüzde 19,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin etti.

Kredi kullanımına yeni kısıtlamalar bekleniyor – Diken

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kullanımına kısıtlama kararı eleştirilirken, Reuters’a konuşan uzmanlar yeni kısıtlamaların da yolda olduğunu söyledi.

Ekonomik güven 1 yılın en düşük seviyesinde – Bloomberg HT

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin ekonomik güven endeksini yayımladı. Haziran ayında 93,6 olan endeks Temmuz ayında 0,2 puan düşüşle 93,4 olarak kaydedildi.Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Almanya’da enflasyon beklentilerin üstünde yükseldi – Bloomberg HT

Almanya enflasyonu Temmuz ayında öncü verilere göre yüzde 8,5’le beklentilerin üzerinde gelirken geçtiğimiz toplantıda faizleri yarım puan yükselten AMB’nin sıkılaşma hızı üzerindeki baskıyı artırdı.

29- 07- 2022

 

İç Politika

Peker’den Kıraç’a: Uyarımı dikkate almazsan hedefim sen olacaksın

Sedat Peker iş insanı İnan Kıraç’ı hedef alarak bazı paylaşımlar yaptı. Peker, “Nasıl çıktığının görüntüleri ortaya çıkacak” dedi. (Öneri video program: İNAN KIRAÇ – SEDAT PEKER – LEVENT GÖKTAŞ – KOÇ HOLDİNG | ALİ TARAKCI – VİDİN ÖZYER)

Şeker fabrikalarının güvenliği SADAT’ın kurucularına verildi

SADAT’ın ortakları Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek, 4,5 milyon TL’ye 6 ay boyunca, tohum, makine ve şeker fabrikalarını koruyacak.

İlhan İrem’e veda: “Işık ve sevgiyle…”

Hayatını kaybeden İlhan İrem’in Fethullah Gülen eleştirisi gündeme geldi

Sanatçı İlhan İrem’in 1999 yılında Fethullah Gülen ile ilgili kaleme aldığı yazı yeniden gündeme geldi. İrem, yazıda kullandığı ifadelerden dolayı Gülen’e 100 milyon TL tazminat ödediğini duyurmuştu.

Varank-Uğur kavgası büyüyor: Pelikancılar da karıştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur arasındaki tartışmaya ‘Pelikancı’ isimler de dahil oldu. Hilal Kaplan, Selman Öğüt ve Salih Tuna, Twitter’dan konuyla ilgili mesajlar paylaştı.

Dış Politika

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Afrika turunda Kremlin’in ‘diplomatik nüfuzunu’ gösterdi – BBC News Türkçe

Lavrov’un Mısır, Etiyopya, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ziyaretleri, Rusya’nın Afrika hükümetleri ile iyi ilişkiler konusunda Batı ile yarışacak diplomatik güce sahip olduğunu gösterdi.

Zelenski: Tahıl ihracatı için BM ve Türkiye’nin işaretini bekliyoruz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatına başlamaya hazır olduğunu ancak Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin işaretini beklediğini açıkladı.

Ekonomi

Uğur Gürses: Para politikası mı ‘kör gözüm parmağına’ mı?

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Banka kredilerine ulaşmak zorlaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Banka kredilerine ulaşmak zorlaştı. Firmaların kredi talepleri karşılanmıyor.” açıklamasını yaptı.

Dolar yönünü yeniden yukarı çevirdi: 17,90 TL seviyesinin üzerine çıktı

Güne 17,95 civarında başlayan Dolar/TL, 17,76’ya gerilemesinin ardından yeniden yönünü yukarı yönlü çevirdi.

Tohumluk buğday fiyatı yüzde 200 zamlandı – Bloomberg HT.

Bakan Kirişçi’nin yaptığı açklamaya göre, geçen yıl kilogram fiyat 3.5 TL olan makarnalık buğday tohumluğunun fiyatı 2022’de yüzde 218 artarak 10.5 TL olarak belirlendi.

Türkiye’nin turizm geliri yılın ikinci çeyreğinde yüzde 190,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın nisan-haziran dönemine ilişkin turizm istatistiklerini açıkladı.Buna göre, turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 190,2 arttı. Söz konusu dönemde turizm geliri 8 milyar 717 milyon 103 bin dolar oldu.

30- 07- 2022

 

İç Politika

Muharrem Orucu’nun ilk gününde 5 Alevi kurumuna eş zamanlı saldırı gerçekleştirildi

Muharrem Orucu’nun ilk gününda Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik saldırı gerçekleşti. Ankara Mamak’ta kimliği belirlenemeyen bir kişi, Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında saldırıda bulundu; Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nde bir kadın yapılan bıçaklı saldırıda yaralandı. Ayrıca Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi’ne yönelik de saldırılar oldu.

Ankara’da Alevi kurumları saldırganı yakalandı

Ankara’da 2 cemevi ve Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı’na saldırı düzenlendi. Vakıf binasında 1 kadın çalışan bıçakla yaralandı. Emniyet 3 saldırıyı gerçekleştiren A.O.K.’nin yakalandığı açıkladı.

Ağrıspor Başkanı Yıldırım, marketinin önünde ateş açılan görüntüleri paylaştı

Ağrı Belediye Başkanı Sayan’ın kendisini tehdit ettiğini ve yakınlarının marketinin önünde ateş açtığını söyleyen Ağrıspor Başkanı Yıldırım, ateş açılan anın videosunu paylaştı.

Erdoğan: Ordu terörün ne menem şey olduğunu gayet iyi bilir, bu Ordu ‘Terzi Fikri’yi de iyi bilir

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’da yaptığı konuşmada “Terzi Fikri” olarak bilinen eski Fatsa Belediye Başkanı Fikret Dönmez’i hedef alarak, “Terörün belini kırdık. Bu Ordu, terörün ne menem şey olduğunu gayet iyi bilir. Bu Ordu, Terzi Fikri’yi de iyi bilir. Onların bedelini benim Ordu’m çok ödedi çok. Artık böyle bir şey yok” dedi.

Dış Politika

Fehim Taştekin: Haşdi Şabi devreye girerse işler hepten çığırından çıkar

Mukteda el Sadr yanlıları, başbakan adayı Muhammed Şiya Sudani’yi protesto ediyor. Fehim Taştekin, ülkedeki son durumu Gazete Duvar YouTube canlı yayınında değerlendirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’tan Suriye’ye harekat ve Osman Kavala mesajı

İstanbul’da açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Türkiye’nin Suriye’ye harekatının IŞİD’i güçlendireceğini söyledi ve iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu’ndan Alman bakana: Osman Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz

Çavuşoğlu, Osman Kavala konusunda Almanya’ya tepki gösterdi: “Gezi olaylarında ne kadar fonladığınızı biliyoruz.”

Ekonomi

Üreticiler açıklanan fındık alım fiyatına tepkili: Satılan fındık maliyeti bile karşılamayacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 54 TL olarak açıkladığı fındık taban fiyatının beklentilerin çok altında kaldığını belirten Çiftçi-Sen Başkanı Ali Bülent Erdem, “Satılan fındık maliyeti bile karşılamayacak” dedi.

Euro Bölgesi’nde enflasyon, temmuzda yüzde 8,9’a çıkarak rekor kırdı

Euro Bölgesi’nde, temmuzda yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 8,9’a ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyesine çıktı.

ÖTV indirimi tartışması otomotiv sektörünü nasıl etkiledi?

BBC Türkçe’nin konuştuğu bazı sektör temsilcileri, açıklamalardan sonra ikinci el araç satışlarında durgunluk hissedildiğini ve alıcıların ‘bekleme eğiliminde’ olduğunu belirtiyor.

Kadıköy Belediyesi işçileri yüzde 40 zam teklifine karşı yürüdü: 1 ay sonra greve çıkıyoruz! – Evrensel

İstanbul Kadıköy Belediyesi işçilerinin örgütlü olduğu Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube ile Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasında geçen toplu sözleşme görüşmelerinde SODEMSEN’in belediye işçilerinin toplantıya katılmasını kabul etmemesi üzerine işçi görüşmeyi terk etti.

31- 07- 2022

 

İç Politika

https://t24.com.tr/haber/emekli-orgeneral-cevik-bir-e-tahliye-karari,1049967

28 Şubat davasında yargılanan, 21 Ağustos 2021’den bu yana cezaevinde tutulan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan emekli orgeneral Çevik Bir hakkında tahliye kararı verildi. Bir’in demans hastalığı nedeniyle tahliyesi istenmişti. 

CHP çağrı yapmıştı: Olağanüstü toplantı için Meclis’te yeterli sayıya ulaşılamadı

CHP’nin olağanüstü toplantıya çağırdığı TBMM Genel Kurulu, yeter sayı bulunamadığı için toplanamadı.

Soylu’dan cemevlerine saldırı açıklaması: En ağır şekilde cezalandırılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Muharrem Ayının birinci gününde 3 Cemevine yönelik alçakça provokasyona dair elde edilen tüm bilgiler, yargıya intikal ettirilerek, birliğimizi hedef alan bu ‘Planlı Provokasyon’ en ağır şekilde cezalandırılacaktır” dedi.

Dış Politika

IC İçtaş’tan Akkuyu Nükleer’in ‘sözleşme feshine’ ilişkin açıklama

IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Akkuyu Nükleer AŞ tarafından yürütülen fesih girişiminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Ekonomi

TOKİ’nin sosyal konut projesinde detaylar belli olmaya başladı; “asgari ücretlilerin erişebileceği koşullarda olacak”

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre söz konusu projeyle TOKİ tarafından 81 ilde hayata geçirilecek konutların, asgari ücret seviyesinde ücret alan vatandaşların ulaşabileceği şekilde ve 20 yıla kadar vade seçenekleriyle sunulması planlanıyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada: Bu kış enflasyon 3 haneyi görecek

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizi “mükemmel bir fırtına” olarak niteleyen Ekonomist Atilla Yeşilada, alınan önlemlerin hiçbir işe yaramadığını söyleyerek kış aylarında 4 büyük şok yaşanacağını ifade etti. Youtube kanalında değerlendirmelerde bulunan Yeşilada, “İktidar bir noktada havlu atacak” dedi.

01- 08- 2022

 

İç Politika

https://t24.com.tr/haber/iyi-parti-ye-katilan-eski-askeri-hakim-ahmet-zeki-ucok-aksener-in-danismani-oldu,1049900

Eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, İyi Parti’de Genel Başkan Meral Akşener’in danışmanı olarak atandı. 

Metropoll anketine göre Erdoğan hiçbir olası muhalif aday karşısında ikinci turu kazanamıyor | Euronews

Prof. Dr. Özer Sencar’ın sahibi olduğu MetroPoll Araştırma’nın temmuz ayı araştırması 11-16 Temmuz arasında 26 şehirde 2091 yurttaşla görüşülerek gerçekleştirildi.  Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş karşısında ikinci turda kaybettiği görülüyor. 

Erdoğan, vatandaşa enerjide tasarruf çağrısı yaptı; sosyal konut projesini duyurdu

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşa enerji kaynaklarında tasarruf yapılmasını söyleyerek, “Vatandaşlarımdan, dışa bağımlı olduğumuz enerji kaynaklarını, basit tedbirle daha verimli kullanmak suretiyle, hem aile bütçelerine hem milli bütçeye katkı sağlamalarını istiyorum”  dedi. “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz” diyen Erdoğan, “Bu adım kiraların da düşmesine yol açacaktır. Önümüzdeki ay bir tanıtım toplantısıyla projeyi tanıtacağız.” ifadesini kullandı.

Dış Politika

CNN’e konuşan kaynaklar: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Çin’le tırmanan gerilime rağmen Tayvan’a gidecek

Üst düzey bir Tayvan yönetimi yetkilisi ve bir ABD yetkilisi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’le tırmanan gerilime rağmen Tayvan’ı ziyaret edeceğini söyledi.

Kosova’nın kuzeyinde siren sesleri yükseldi

Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kala tansiyon yükseldi. Ülkenin kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da siren sesleri yükseldi. 

NATO’nun Kosova Gücü: Müdahaleye hazırız

NATO’nun Kosova Gücü, Kosova’nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Tahıl taşıyan ilk gemi Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan ayrıldı

Tahıl koridoru anlaşması kapsamında Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan ilk geminin yola çıktığı belirtildi. Geminin Lübnan’a 26 bin ton mısır taşıdığı aktarıldı.

Rusya anlaşmaları fesh ediyor Türk şirketleri tahkime gidiyor – Dünya Gazetesi

Ekonomi

AKP’li Külünk: Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamaları suç duyurusu niteliğinde, hesabı sorulmalı

AKP MKYK üyesi Metin Külünk, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sanayicilere yönelik “Ucuz kredilerle döviz alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde” açıklamasının suç duyurusu niteliğinde olduğu, şirket bilgilerinin kamuoyuyla paylaşılması çağrısını yaptı. 

Sanayici TCMB Başkanı’nın stokçuluk ithamlarına nasıl yanıt verdi? – Bloomberg HT

Bloomberg HT yayınında sanayiciler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun tepki çeken stokçuluk ve finansman sözlerini değerlendirdi. 

PTT’nin pes dedirten teklifine işçilerden iş durdurma eylemi

PTT işçileri, düşük maaşı taahhüt eden sözleşmeye imza atmaya mecbur bırakıldıkları ve mobbing uygulandığı gerekçesiyle toplu halde iş bırakma eylemi başlattı. Başta İstanbul, Bursa, Kocaeli, Elazığ, Tunceli, Batman ve Çanakkale olmak üzere birçok ilde iş bırakan işçiler, sözleşme kendi talepleri doğrultusunda yapılana kadar eylemlerini sürdüreceğini açıkladı.

02- 08- 2022

 

İç Politika

Çekmeköy’deki parka iş makineleri girdi: 9 mahalleliye gözaltı

Çekmeköy Belediyesi’nin pazar alanı yapmak için yıkmak istediği parka çevik kuvvet eşliğinde iş makineleri girdi. Parkta nöbet tutan 9 mahalleli gözaltına alındı.

Bakan Koca’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması: Türkiye’de 5 vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de 5 maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini duyurdu. Koca, “Türkiye’de 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi. 4 hasta iyileşti, biri tedavi altında” dedi.

Diyarbakır sokaklarında uyuşturucu sorunu: İsyan edecek derecedeyiz

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesinin Kaynartepe Mahallesi’nde son dönemde sentetik uyuşturucu satışı yaygınlaştı. Mahalleliler duruma tepkili.

Prof. Şenol: Ölüm tehditleri alıyorum, kapıma dana dili bıraktılar

Aşı karşıtlarının hedefindeki Prof. Dr. Şenol ölüm tehditleri aldığını, evinin kapısına dana dili bırakıldığını, failin kendini Op. Dr. Mustafa Yücel olarak tanıtan sahte doktor olduğunu duyurdu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve 120 milletvekilinden Erzurum çıkarması

Kılıçdaroğlu, CHP Meclis Grubu’nu Erzurum’da topladı: ‘Ceplerini dolduruyorlar, o ceplerin hepsini dikeceğim’ – BBC News Türkçe

TBMM’nin tatile girmesinin ardından, grup toplantılarını her hafta bir ilde yapma kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı Erzurum oldu.

CHP’li Ali Mahir Başarır’dan ‘Sayıştay’ atamasına tepki: En çok beşli çete sevinmiştir

Dün gece Cumhurbaşkanlığı kararı ile Sayıştay Başsavcılığına, Millî Savunma Bakanlığı Tedarik Hizmetleri Genel Müdürü olan İsmail Altıntaş’ın atanmasına CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır sert tepki gösterdi.

  1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Din, siyasetin dışında olmalı

AKP’nin kurucularından olan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dinin siyasetin dışında tutulması gerektiğini ifade ederken, “Yapacağınız şey, din özgürlüğünün önünde hangi engeller varsa kaldırmaktır. Bunun ötesinde dinin herhangi bir şekilde araçsallaştırılmasına asla fırsat vermemek gerekir” dedi.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı – Bloomberg HT.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) pazar günü yapılan 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı’na ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu bildirmişti.

Dış Politika

Reuters: CIA, El-Kaide lideri Zevahiri’yi öldürdü

CIA’in hafta sonu Afganistan’da insansız hava aracıyla düzenlediği operasyonla El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri’yi öldürdüğünü duyurdu.

Taliban’dan ABD’ye ‘Zevahiri’ tepkisi: Doha anlaşmasının açık ihlali

ABD’nin El Kaide liderlerinden Ayman el Zevahiri’yi Kabil’de hava saldırısıyla öldürmesiyle ilgili Taliban’dan “Doha anlaşmasının açık ihlali” tepkisi geldi.

Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi, Çin ordusu harekete geçti

Çin, sınırda askeri hareketliliği artırmasına rağmen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi.

Çin ordusu, Tayvan adası çevresinde tatbikat başlattı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gelmesi üzerine Çin ordusu, adanın çevresinde askeri tatbikat başlattı.

ABD’de 3’üncü eyalet maymun çiçeği virüsü nedeniyle ‘acil durum’ ilan etti

Almanya’da 2 bin 724 maymun çiçeği vakası tespit edildi

Sırbistan-Kosova sınırına kurulan barikatlar kaldırıldı

Priştine yönetiminin “Kosovalı Sırplara kimlik zorunluluğu” uygulamasına tepki amacıyla Sırbistan’ın sınır kapılarına yakın bölgelere yerleştirilen barikatların kaldırıldığı açıklandı.

Avustralya yerlisi senatör Lidia Thorpe, yemininde Kraliçe 2. Elizabeth için ‘sömürgeci’ dedi

Senatör Lidia Thorpe, Avustralya parlamentosundaki yemin töreninde Kraliçe 2. Elizabeth için ‘sömürgeci’ ifadesini kullandı.

Ekonomi

https://www.gazeteduvar.com.tr/bankalarin-kredi-faizi-yuzde-50yi-buldu-haber-1575749

Nurol Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt, kamu bankalarının ortalama yüzde 29, özel bankaların ise yüzde 40-50 faizle kredi verdiğini söyledi.

Bakan Nebati’den ‘500 liralık banknot basılacak’ iddiasına yanıt

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyon nedeniyle 500 liralık banknot ve 10 liralık madeni para basılacağına ilişkin iddiaları yalanladı.

Piyasa yıllık enflasyonun yüzde 80’i aşmasını bekliyor – Bloomberg HT

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin Temmuz ayı enflasyon anketi sonuçlandı. Buna göre enflasyonun aylık yüzde 3,20, yıllık yüzde 81,03 olarak gerçekleşmesi bekleniyor

Türk bankalarının 55 milyar dolarlık ‘sınavı’ – Bloomberg HT

Analize göre bankaların 133 milyar dolarlık dış borcu bulunurken, bu rakamın yaklaşık 55 milyar dolarının vadesi bir yıl içinde dolacak.

Otomotivde son 5 ayın en düşük satışı – Bloomberg HT

ODD verilerine göre Temmuz ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 yılı Temmuz ayına göre yüzde 9,1 artarak 52 bin 206 adet oldu. Adet bazında bakıldığında otomotiv satışlarında son 5 ayın en düşük rakamına ulaşıldı.

Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, ‘Fahiş Komisyonlar Düşürülmezse’ Online Yemek Sipariş Sistemlerini Boykot Edecek – Son Dakika

Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkan Sayit Karabağlı, yüzde 18-20 bandında komisyon alan online yemek sistemlerinin adeta esnafı sömürerek ondan 3-4 kat fazla kar elde ettiğini ve fiyatların aşırı yükselmesine neden olduğunu vurguladı.

ETF işçilerinin önüne demir kapı konuldu

Tazminatlarını almak için eyleme geçen EFT işçileri, şirket tarafından önlerine demir kapı konulmasına tepki gösterdi. Bir işçi “Patron bizi yıldırmaya çalışıyor. Onun malında gözümüz yok” dedi.