22 Aralık 2021 – Çarşamba

Prof. Dr. Yavuz: Bu kez dalga değil tsunami geliyor

Prof. Dr. Yavuz, Güney Afrika’dan gelen veriler hastalığın hafif seyirli olduğunu gösterse de vakaların çoğunluğunu gençlerin oluşturması ve Güney Afrika’da toplumda hastalığı geçirme oranının yüzde 75’leri bulması nedeniyle Omicron’un hafif hastalığa neden olduğuna dair kesin bir kanıya ulaşmak için henüz çok erken olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Yavuz, İngiltere ve Norveç’ten gelen bilgilere göre hastalık seyrinin daha çok Delta varyantına benzediği yönünde olduğunu, ancak Omicron’un bulaşma hızının Delta’yı katladığı göz önüne alındığında, vaka sayılarının sağlık sistemlerini zorlayabilecek düzeylere ulaşma riski bulunduğunu belirtti.

“Omicron’da semptomlar değişti’ uyarısı: Daha sinsi

Doç. Dr. Savaşçı, mRNA aşılarının da 6 aydan sonra koruyuculuğunun düştüğünü belirterek, “Dolayısıyla bizim ülkemizde de 30 yaş üzerine de mutlaka 3’üncü doz mRNA aşılarının hak tanınmasını gerçekleştirmemiz gerekiyor. 5-11 yaş arası çocukların da aşılanma programına hızlıca alınması lazım. Ara tatilde de antikor oluşturup daha sonraki dönemlerde daha rahat eğitim ve iş hayatımız ile günlük hayatımıza devam etmemiz için bu çok önemli çünkü seyrin nasıl gideceğini bilmiyoruz. Ölüm vakalarımız bu şekilde devam ederse ‘Omicron’ varyantı ile de bu sayı katlanmaya devam ederse günlük 500-1000’i bulan ispatlı-ispatsız vakalar olarak ölüm vakalarımız gerçekleşebilir. Bu aylık neredeyse 25 bin vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Bir de akciğer dokusunda, nörolojik hastalıklar, böbrek yetmezliği, kalp hasarı gibi birçok sistemi etkileyen bir hastalık. Dolayısıyla bu hastalığı hiç geçirmemek veya en azından hafif düzeyde akciğer tutulumu olmadan aşı ile korunarak geçirmek önemli olacaktır” dedi.

İzmir’de Suriyeli üç genç yakılarak öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İzmir’de bir kişinin Suriyeli üç genç işçinin uykudayken üzerlerine benzin dökerek yaktığını ve gençlerin üçünün de hayatını kaybettiği açıkladı. TELE1’in görüştüğü Emniyet’ten bir yetkili olayı doğrulayarak, zanlının cezaevinde olduğunu söyledi. Olayla ilgili detaylar detaylar henüz yayınlanmazken, ölen gençlerin 23 yaşındaki Mamoun al-Nabhan, 21 yaşındaki Ahmed Al-Ali ve 17 yaşındaki Muhammed el-Bish olduğu öğrenildi.

Akşener’den Erdoğan’a: Ekonomi cahili adamın saçma sapan deneyleri…

Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dönemini hatırlatarak, “Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervini 135 milyar dolara kadar çıkardık. Daha sonra bir düşüş yaşandı, yoktum. Cumhurbaşkanıydım” demesine dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu Adana’da konuştu: Birileri vurgun yaptı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Birileri vurgun yaptı. Doları 18 liraya kadar çıkardılar, sonra birileri gitti milyon dolarlarını Türk Lirası’na çevirdi’ dedi. Katıldığı programda gündem hakkında değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı” uygulaması hakkında da konuştu. “Faize kur garantisi verilir mi? Diyor ki, ‘Eğer dolar daha fazla yükselirse meraklanma aradaki farkı ödeyeceğim’ diyor. Kimin cebinden ödeyeceksin? Fakirin fukaranın cebinden ödeyeceksin. Böyle bir rezaleti Türkiye Cumhuriyeti tarihi görmemiştir” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

Demirtaş’tan, siyaset yasağına karşı AYM savunması

Edirne’de tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kendisi hakkındaki siyasi yasak talebine ilişkin savunmayı Anayasa Mahkemesine gönderdi. Demirtaş gönderdiği savunma dilekçesinde, ““Siyasi yasak getiriyoruz ama bir işe yarayacağından da emin değiliz” ifadelerine yer verdi.

“Siyaset yapmak için altın varaklı koltuklara ve saraylara gerek yoktur” diyen Demirtaş, ” Önemli olan nerede olduğunuz değil, yüreğinizin nerede ve kimler için attığıdır. Benim yüreğim her daim yoksul, emekçi halkımızın mazlum yüreğiyle birlikte atıyor” dedi.

Selçuk Geçer ‘iki itiraf var’ diyerek sordu: Bu operasyondan kimlerin haberi vardı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) konuya ilişkin sosyal medyada yapılan yorumlar hakkında soruşturma başlatacağı yönündeki açıklamasını eleştirdi. BDDK’yı göreve çağıran Geçer, “Dün kimler işlem yaptı? Kamu bankaları ne kadar dolar sattı? Bütün şeffaflığıyla ortaya koysunlar” dedi.

Bakan Nebati’nin ‘Ne görüyorsunuz gözlerimde’ sözlerine yanıt sosyal medyadan geldi

TRT spikeri Gülçin Üstün Can’ın, “Dövize endeksli Türk Lirası sistemine talep nasıl?” sorusuna Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Gözlerimin içine bakar mısınız Gülçin Hanım. Ne görüyorsunuz gözlerimde?” diye yanıt verdi

Ekonomi

Mark Mobius: Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz

Ünlü yatırımcı Mobius, ‘Biz Türkiye’ye yatırım yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Hiçbir şekilde elimizde olanı satmıyoruz. Hükümetin son attığı adımlar iyi bir adımdı’ dedi.

Atilla Yeşilada: Türk Lirası’nın kaderi 4 Ocak 2022 günü belli olur

Yeşilada, ‘Neden 4 Ocak? Çünkü, 3 Ocak’ta TÜİK aralık enflasyonu açıklar. TÜFE’nin yüzde 27-30 arasında bir zirveye yükselmesi en yüksek olasılıklı senaryo’ değerlendirmesi yaptı.

Dış Politika

Putin’den NATO ülkelerine tehdit: Askeri ve teknik tedbirleri alacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemesine karşı askeri yanıt vereceği tehdidinde bulundu. Avrupa’da gerilimin artmasından ABD’yi suçlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tehdit etti. Putin “Daha fazla geri çekilecek hiçbir yerimiz olmadığını anlamalılar” dedi.

23 Aralık 2021- Perşembe

Son 24 saatte 18 bin 771 vaka, 168 ölü

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 355 bin 753 Covid-19 testi yapıldığını, 18 bin 771 kişinin testi pozitif çıktığını, 168 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

CHP’li belediyeleri hedef alan Erdoğan, “Bir yığın yalanla, cilayla bizim yaptığımız işleri kendilerine mal ederek idare ettiler” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu da hedefe koyan Erdoğan, “Çoğu kim, ne olduğu belli olmayan, bir kısmı terör örgütleriyle iltisaklı çıkan 45 bin kişiyi belediyeye doldurdular” diye belirtti.

“Emniyete Suriyelilerin öldürüleceği bilgisinin geldiği doğru mu?” 

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Soylu’ya “3 Suriyelinin yakılarak öldürüldüğü olayına ilişkin soruşturma başlatıldı mı? Suçun ırkçı saikle işlendiği dikkate alındı mı?” sorularını yöneltti.

Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Birleştirilen Gezi ve Çarşı davasının ikinci duruşmasında Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmiş ve dava 17 Ocak’a ertelenmişti. Karara yönelik 13. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edilmişti. Yapılan itiraz ise 10 Aralık’ta mahkeme tarafından reddedilmişti. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHM) iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması kararını uygulamayan Türkiye için “ihlal prosedürü” başlatmıştı.

Kobanî davası: Demokrasi hepimiz için 

Kobanî Davası’nda konuşan HDP eski MYK Üyesi yazar Gülfer Akkaya, “Bu kumpas davanın gerçek amacı, HDP’yi kapatarak birlikte yaşama umudunu yok etmektir” dedi.

Kılıçdaroğlu gençlere seslendi: Otoriter yönetimi demokratik yollarla değiştireceksiniz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Adana’da yaptığı açıklamalarda AKP’li isimlerin CHP’li belediyelere yönelik eleştirileri hakkında konuştu. Gençlere çağrı yaptı.

Günay: Çözüm için muhalefet turlarına başladık

HDP Sözcüsü Ebru Günay, ekonomik krize ilişkin partisinin çözüm önerilerini sıraladı, tüm siyasi aktörlere çözüm çağrısı yaptı.

“Öğrencilerimiz Berke ve Perit 79 gündür tutuklu”

51 hafta, 354 gündür direnişte olan Boğaziçili akademisyenler bugün bir kez daha #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek 239. kez rektörlük binasına arkalarını döndüler.

CHP’li Taşçıer, Nebati’yi Meclis’e taşıdı: Bakan kendi ağzıyla bilgi sızdığını itiraf etti

‘AKP iktidarı resmen vatandaşlarımızın arkasından iş çevirmiş ancak bunun bilgisi yabancı yatırımcılara dahi nasıl olduysa ulaşmıştır.’

Nebati çift maaştan vazgeçmiyor

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü yazısında  “Cumhuriyet tarihinde örneği var mı, bilmiyorum.” sözleriyle Türk Telekom’un resmi sitesinde gördüğü isimlerden birinin de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olduğunu aktardı. Terkoğlu; “Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin adı, Türk Telekom’un yönetim kurulu üyesi olarak orada duruyor. Nebati, bakanlıktaki işlerinden arta kalan zamana şirketi de eklemiş.

Af Örgütü’nden Türkiye’ye erkek şiddetine karşı sıfır tolerans çağrısı 

Kadınlara yönelik şiddet ve eşitsizliklerin verilerine yer verilen raporda, şiddetin ve cezasızlığın önlenmesine yönelik Türkiye’de bağlayıcı ulusal, bölgesel ve uluslararası insan hakları hukuku ve standartlarına işaret ediliyor.

Tanımadığı genç kızın burnunu ve dişlerini kıran zanlı ‘Gücümün yeteceğini düşündüm’ dedi

Bursa’da, ablasıyla nişan alışverişinden dönen Z.E., hiç tanımadığı Mert Demir adlı zanlının yumruklu saldırısına uğradı. Burnu ve dişleri kırılan genç kadın tedaviye alınırken, saldırgan Demir tutuklandı. Demir’in daha önce benzer suçlardan kaydının olduğu öğrenildi.

Öğrenciyi tekme tokat darp eden öğretmen hakkında hapis istemi

Aksaray’da 14 Aralık günü Ortaköy ilçesi Şehit Salih Aksu Ortaokulu’nda öğretmen Ali Rıza Y., ders sırasında 5’inci sınıf öğrencisi T.K.’yı sınıftan çıkartıp koridorda tokat ve yumruk atıp dövdü, boğazını sıktı. Gürültüyü duyan başka sınıftaki teknoloji tasarım öğretmeni Gülcan Ünlü, koşarak ettiği olayda dayak yiyen öğrenci T.K.’yı meslektaşı Ali Rıza Y.’nin elinden kurtardı. Daha sonra diğer sınıftaki öğretmenler de çıkıp, öğrenciyi alt kata indirdi. Şiddet anı ise güvenlik kamera kayıtlarına yansıdı. Yaşanan olayın ardından T.K., durumu babası Duran K.’ya anlattı. Duran K. da oğlunu önce hastaneye götürüp sağlık kontrolünden geçirdi, ardından da Cumhuriyet savcılığına giderek öğretmen Ali Rıza Y. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Öğrencisini darp eden öğretmen serbest 

Okulla ilişiği kesilen öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Öğretmene bir gün gözaltı tedbirleri uygulandı.

İcracı ve bestekar Alaeddin Yavaşca hayatını kaybetti

Prof. Dr. Yavaşca’nın 140 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri, mevlevi ayini ve ilahi formunda bestesi var.

Ekonomi

1994-2001 krizleri döneminde bu seviyedeydi: TCMB görülmemiş şekilde para basıyor

İbrahim Turhan, TCMB’nin dövize endeksli mevduatın açıklandığı gün iç varlıklarında yaşanan ani yükselmeye dikkat çekerek uyardı: Bu düzeylere 1994-2001 krizleri döneminde gelinmişti.

Financial Times, Erdoğan’ın kur garantili TL mevduat hamlesinin sonunu yazdı

FT, ‘Faiz indirimleri şirketleri mali olarak rahatlatmıyor, piyasalar risk için daha büyük bedel istiyor. Yatırımcı TL’ye güven kaybettikçe devlet tahvillerinin getirisi artıyor’ diye yazdı.

‘Dış güçlerle’ anlaşma yapıldı: BDDK, hakkında soruşturma açtığı JPMorgan’dan danışmanlık hizmeti alacak

Mart 2019’da ‘spekülatif hareketlerde bulunduğu’ gerekçesiyle BDDK ve SPK tarafından hakkında soruşturma açılan JPMorgan ile BDDK danışmanlık anlaşması yaptı.

Dolardaki tarihi düşüş Merkez Bankası’nın örtülü rezerv satışıyla mı oldu?

Doların 18’lerden 11’lere düşüşü dövize endeksli mevduat uygulamasına bağlanmıştı. TCMB rezervindeki 7 milyar dolarlık azalma örtülü müdahalenin kurdaki düşüşte etkili olduğunu gösterdi.

Bakan Nebati, AKP milletvekillerine yeni sistemi anlattı: ‘Kasada para çok’

Nebati, yeni ekonomi modeli ve finansal sistemin sonuçlarının ne zaman alınacağına ilişkin net bir tarih veremedi, ‘Düzlük göründü, bundan sonra toparlanma başlayacak’ görüşünü dile getirdi.

En fazla döviz alan iller hangileri?

Aksaray,  toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2 pay alan döviz birikimiyle dolarizasyonda ilk sırada yer alıyor

Reuters: Kamu bankaları yüklü miktarda dolar satışı gerçekleştirdi

Bir bankanın baş danışmanının Reuters’a aktardığına göre kamu bankalarının sadece Pazartesi ve Salı günü yaptığı müdahale 3 milyar doları buldu.

Dış Politika

Putin: Faiz artırmazsak, Türkiye gibi oluruz

Putin, Rusya Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele konusundaki politikalarını onayladı ve faiz oranlarını yükseltmediği takdirde ülkenin Türkiye’ninki gibi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

ABD ve İsrail’den İran’a Karşı Ortak Açıklama

ABD ve İsrail, İran’ın nükleer programının “bölge için ciddi bir tehdit oluşturduğunu” yineledi ve nükleer silah sahibi olmasını engelleme sözü verdi. Açıklama, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile İsrailli mevkidaşı Eyal Hulata’nın İsrail’deki görüşmesini izliyor. 

İranlı Komutanlar: “Tatbikatlar İsrail’e Uyarı”

İranlı üst düzey askeri yetkililer, Cuma günü yaptıkları açıklamada, bu hafta Körfez’de düzenledikleri askeri tatbikatların İsrail’e bir uyarı göndermeyi amaçladığını söyledi. İran, İsrail’in kendi nükleer tesislerini hedef alma olasılığından endişe duyuyor.

Türkiye’den Libya Seçimleriyle İlgili Açıklama

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada “Libya’nın birlik ve bütünlüğünün sağlanması bakımından seçimlerin adil, muteber ve bağımsız biçimde yapılması, seçim sonuçlarının Libya’daki tüm kesimler tarafından tanınması ve seçilecek yönetimin ülkenin tamamında yetkilerini kullanabilmesi önem arzetmektedir. Libya’da ateşkesin ve sükunetin tesisinde, siyasi sürecin ilerletilmesinde kilit rol oynayan Türkiye, seçimlerin Libya Siyasi Anlaşması uyarınca ilgili tüm kurumların mutabakatıyla mümkün olan en geniş uzlaşıyla belirlenmiş, sağlıklı bir yasal zemin temelinde gerçekleştirilmesini başından beri savunagelmektedir” denildi

24 Aralık 2021 – Cuma

Son 24 saatte 20 bin 351 vaka, 133 ölü

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 356 bin 106 Covid-19 testi yapıldığını, 20 bin 351 kişinin testi pozitif çıktığını, 133 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Meral Akşener: Böyle kalkınma olmaz, böyle ülke olmaz

İktidarın politikalarını eleştiren Akşener, ‘Çalışanlarımızın yarısı asgari ücret alıyor. Böyle kalkınma olmaz. Böyle ülke olmaz. Nasıl çözeceğiz?’ ifadelerini kullandı.

Davutoğlu: AKP’de bir tek taş sökülürse çöküş görülecek

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, AKP için, “Bir tek taş sökülürse çöküş görülecek. Büyük kopuşu AKP tabanından ve orta kademe yöneticilerden bekliyorum” dedi.

CHP’den biberon, simit ve ekmekli ‘hemen seçim’ çağrısı

CHP, ‘Hemen seçim’ çağrısını yinelerken, ‘Faizci kazanacak, millet ödeyecek! Ekmeğe, simite, bebek mamasına vergi, faizciye dolar garantili faiz… Öyle yağma yok’ açıklaması yaptı.

Öztrak’tan Erdoğan’a: Yapılan köpüğü almak değil, milleti çarpmak

‘Erdoğan, sürekli konuşarak sebebi olduğu kurdaki artışa şimdi ‘köpük’ diyor. ‘Köpüğü bir günde aldık’ diyerek, bir de milletle alay ediyor.’

Erbakan: Sadece sağ partililer olarak bir araya gelebileceğimiz üçüncü ittifak olabilir

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan,’ Bunlar seçime 3-4 ay kala belli olacak’ dedi.

Vekiller Suriyeli göçmen işçi katliamının peşini bırakmıyor

İzmir Güzelbahçe’deki üç Suriyeli göçmen işçi katliamının kovuşturulmasında savcılık ve emniyetin savsaklayıcı ve hak aramayı engelleyici tutumları, Yeneroğlu’dan sonra Gergerlioğlu ve Kerestecioğlu’nun ayrı ayrı soru önergeleriyle de TBMM’ye taşındı.

KOBANÎ DAVASI“Asıl biz onlardan şikayetçiyiz”

Yargılanan siyasetçi Ayla Akat Ata “Emniyetin, Jandarmanın, MİT’in, İçişleri Bakanı’nın katılma talebini kabul etmiyorum. Asıl biz onlardan şikayetçiyiz, bu saldırıları engelleyebilirlerdi” dedi.

Acar-Başaran: Hapishanelerde Esat Oktay’ın iktidarda Kenan Evren’in zihniyeti var

Hapishanelerdeki sorunlara değinen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar-Başaran, 2021’de hukuksuzlukların derinleştiğini belirtti.

Meriç Nehri soruşturmasında takipsizlik

Meriç Nehri’ne atıldığı iddia edilen 45 mülteciyle ilgili soruşturmada, tanıkların ve askerlerin ifadeleri alınmadan takipsizlik kararı verildi.

13 yaşındaki kız çocuğuna defalarca tecavüz etti

Annesi tarafından 13 yaşında Adnan Oktar’a verildiğini söyleyen Serra M. defalarca uğradığı istismarı ve o günlerini anlattı.

 Kürt Tarihi Dergisi’nin yeni sayısı “Seyahatnamelerde Kürdistan” dosyasıyla çıktı!

Kürt Tarihi Dergisi yeni sayısında yolu Kürdistan’dan geçen seyyahların seyahatnamelerine odaklanıyor. Bu sayının yazarları ise, Ercan Çağlayan, Serhad Hozan, Vahap Coşkun, İbrahim Tarduş, Şermin Özen, Şeyhmus Bingöl, Ahmet Özer & Mehmet Emin Purçak.

Toplumsal cinsiyet, LGBTİ+’lar ve iklim krizi arasında nasıl bir ilişki olabilir? 

LGBTİ+ örgütleri, iklim krizine karşı neler yapabilir? İklim adaleti nedir?

Ekonomi

Ali Koç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme nedeni belli oldu

OdaTV’nin aktardığı habere göre; Ali Koç’un, Koç Holding’in, Alman Volkswagen’e fabrika yatırımı için tahsis edilen, ancak şirketin yatırım yapmaktan vazgeçtiği Manisa’daki arazide batarya üretim tesisi kurmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ettiği öğrenildi.  

Türkiye’nin ilk çift maaşlı Bakanı Nebati bir yılda ne kadar kazanıyor?

CHP’li Yavuzyılmaz, Nebati’nin kazancıyla ilgili, ‘Bakanlık maaşı aylık 32 bin lira, Türk Telekom’un yönetim kurulu üyesi olarak altı maaş ikramiye dahil aylık ücreti 33 bin 849 lira’ dedi.

Bakan Nebati: Yüksek faiz söylemi aslında bir öğretilmiş yanlıştır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yeni ekonomik modelin refah seviyesinin toplumun tamamına yansıtıldığı bir model olacağını iddia etti.

Kavcıoğlu: Kur düşerse Merkez Bankası döviz alımına başlayabilir

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Erdoğan’ın ekonomistlerle yaptığı toplantıyla ilgili ‘Kur hızlı düşerse Merkez Bankası döviz alımına başlayabilir’ dedi.

UKOME’de kabul edildi: İstanbul’da ulaşıma dev zam geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yüzde 36, servis ücretlerine yüzde 27 zam kararı alındı.

‘Nafaka tartışması’ tekrar hükümetin gündeminde: Yeni formül ‘devlet ödesin’

Kulis bilgisine göre, nafaka ödemek zorunda olan eşin, evlilik süresi kadar nafaka ödemesi, bu sürenin sonunda ise ‘devlete nafaka ödeme yükümlülüğü’ getirilmesi formülü üzerinde duruluyor.

AYM’den 7 yıl sonra gelen karar: Aynur Kudin’in ölümüne neden olan polisler yargılanacak

Anayasa Mahkemesi, evinin önünde biber gazı nedeniyle hayatını kaybeden 28 yaşındaki Aynur Kudin’in ‘yaşam hakkının ihlal’ edildiğine karar verdi.

Dış Politika

Türkiye ile Katar, Kabil havalimanı konusunda Taliban’la prensipte anlaştı 

AA’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre dün Kabil’e ulaşan Türkiye-Katar heyeti, Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı başta olmak üzere diğer dört havalimanının işletilmesi konusunda Taliban’la prensipte mutabakata vardı.

ASTANA SÜRECİNİN 17. TURU TAMAMLANDI Putin’in Özel Temsilcisi: “Türkler ilk fırsatta Suriye’den çıkacak”

Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da gerçekleştirilen 17. Astana görüşmesinde, Putin’in Suriye Özel temsilcisi Lavrentiyev, ülkede istikrarın Türkiye ve ABD güçlerinin Suriye’den çıkmasıyla geleceğini söyledi ve ekledi: “Türkler ilk fırsatta çıkacaklarını söylediler.”

Dünyadan

RSA: Yunanistan mültecilere paralarını vermiyor

Pro Asly’nin Yunanistan’daki ortağı, yeni raporunda “Yunanistan’da koruma arayan binlerce insan haftalardır devletten para alamıyor ve açlık çekiyor. Nedeni: Yunan hükümeti AB yardım fonlarının ödenmesini geciktiriyor” bilgisi verdi.

Eşcinsel Noel Baba reklamı İngiltere’yi ikiye böldü

Norveç devletine ait posta servisi Posten’in geçen ay paylaştığı “Harry, Noel Baba ile Buluştuğunda” adlı reklam 2 milyondan fazla kişi tarafından görüntülendi. Reklamda; Harry, Noel Baba’ya bir mektup yazıp: “Noel için tek istediğim sensin.” diyor ve Noel Baba da onun dileğini yerine getiriyor. Reklamın sonunda ise ikilinin öpüştüğü anlar yer alıyor. Bu reklam kimi kesim tarafından beğenilse de kimi kesim tarafından ise olumsuz tepki aldı.

 

25 Aralık 2021 – Cumartesi

Yasağa rağmen anma: Yüzleşme olana kadar buradayız

Maraş Katliamı anmasında Alevi kurumları adında konuşan Hüseyin Güzelgül, “Bize katliamı unutturmaya çalışıyorlar. Bunun yolları ise anmayı yasaklamak. Ama bizler bu zihniyet ile yüzleşene kadar buradayız” dedi.

Gözaltına alındı, kaybedildi: İsmail Bahçeci nerede?

Haftanın açıklamasını yapan Cumartesi İnsanlarından Saliha Şanlı: “Ailenin, emniyet, savcılık ve hükümet nezdinde yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı. İsmail Bahçeci’nin akıbeti üzerindeki karartma 27 yıldır kesintisiz devam etti” dedi.

AKP’den seçim yatırımı: Bakan Nebati, ‘Hazine’nin parası farklı yerlerde değerlendirilecek’

İddia: Nebati, ‘Artık altyapı yatırımları dönemi tamamlandı. Bundan sonra köprü, hastane, otoyol gibi yatırımlar yapılmayacak. Hazine’nin parası farklı yerlerde değerlendirilecek’ dedi.

Japon gazetesi Nikkei: Erdoğan’ın hesap ödeme günü yaklaştı

Japonya merkezli ünlü finans gazetesi Nikkei, Erdoğan kurallar kitabını çöpe attı’ başlıklı çarpıcı bir analiz yayınladı. Analizde Erdoğan ‘serseri mayın’ olarak nitelendirildi.

Karamollaoğlu: Hapishanedeyken bile bugün duyduğum endişeyi duymadım

‘Adalet mekanizmasına neden güvenemiyoruz? Çünkü mahkemeye giden, haklılığını ispat eden, ama buna rağmen hakkını alamayan bir sürü insan var.’

Demirtaş’tan Ayhan Bilgen tepkisi: Cevap vermeyi gerekli görmüyorum

Edirne Cezaevi’nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş avukatları aracılığıyla sorularımızı yanıtladı. Demirtaş, Eski Kars Belediyesi Başkanı Ayhan Bilgen’ın istifası ile ilgili sorduğumuz soruya kısa bir yanıt vermekle yetindi.

HDP MYK için 301. maddeden soruşturma talebi

Adalet Bakanı’nın izin vermesi halinde, HDP MYK üyesi 26 kişi hakkında soruşturma yürütülecek.

Cübbeli Ahmet’ten tarikat tepkisi: Yoruldum! Atatürk dönemi Diyaneti’ni istiyorum

Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu’nun haberine göre, “Bir zamanlar Atatürk’ü savunduğum için de hedef olmuştum” diyen Cübbeli, “Ben Atatürk dönemi Diyaneti’ni istiyorum. Onun döneminde Diyanet, Maturidi çizgisindeydi. Ya şimdiki İlahiyatçılar? Bir kısmı Vehhabi, bir kısmı Ehli Sünnet dışı başka ekollerden. Bunları söylemeyelim mi?” diye konuştu.

KADAV raporu: Kadınlar mobbing ve taciz nedeniyle sürekli iş değiştirmek zorunda kalıyor

KADAV’ın raporunda kadınların tüm işsizlik türleri arasında en üst sırada yer aldığını ve kadın emeğinin en temel ucuz işgücü olarak kullanıldığı belirtildi.

Boşanan kadının “nafaka hakkı” yeniden hedefte

Adalet Bakanlığı, kadınların karşı koyuşu nedeniyle 2019 “Yargı Reformu Paketi”ne alınamayan boşanmada “yoksulluk nafakası”nı kaldıran tasarıyı raftan indirdi. Nafaka ödeme yükümlülüğünün evlilikte geçen süreyle sınırlanması eğilimi ağır basıyor.

Pitbull saldırısında yaralanan çocuğun babası Ateş: İşimden kovuldum

Gaziantep’te, oturdukları sitenin bahçesinde oynarken pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısında yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş, Antalya’ya sevk edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın talimatıyla hava ambulansıyla Antalya’ya götürülen Asiye’nin tedavisini Prof. Dr. Ömer Özkan sürdürecek. Öte yandan küçük kızın babası Hüseyin Ateş, “Şu anda işimden kovuldum” dedi.

Ekonomi

Kredilere döviz kısıtlaması!

Türk Lirası cinsinden kullandırılan kredilerin amacına aykırı işlemlere konu edilmemesine yönelik gerekli inceleme yapılması için talimat verdiğini duyuran Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaları yakın markaja alınca, bankalar çareyi müşteriye taahhütname imzalatmakta buldu. Bazı özel bankaların sadece ticari kredilerde, kamu bankalarının ise tüketici kredilerinde de şart koştuğu söz konusu taahhütnameyi imzalayan müşteriler, kullandıkları kredi ile ‘amacına aykırılık teşkil eden işlemleri yapmayacağını’; tespiti halinde ise ‘bankayı sorumlu tutmayacağını’ kabul etmiş oluyor.

Türkiye’de kripto platformuna ilk ceza!

Kripto para borsası BN Teknoloji şirketine (Binance) Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) yapılan yükümlülük denetiminde tespit edilen ihlallere ilişkin en üst limit olan 8 milyon lira idari para cezası kesildi. Söz konusu karar, bu alanda kesilen “ilk ceza işlemi” olma özelliğini taşıyor.

26 Aralık 2021 – Pazar

Erdoğan: Mücadeleimiz Gezi’de ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyen CHP artıklarına karşı

Erdoğan, “Gezi olaylarında ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyenlere karşı, bu CHP’nin artıklarına karşı bu toprakların ebedi vatanımız olduğunu göstermenin mücadelesidir’ dedi.

Erdoğan’dan İBB’ye alınan işçilere ‘terörist’ yaftası

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da düzenlenen AKP İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu. Daha önce İçişleri Bakanı Soylu’nun  İBB’ye alınan işçilerin terör örgütleriyle bağlantılı olduğu iddiasını bu kez de Erdoğan dile getirdi.

Erdoğan, konuşmasında belediyelere hayvan barınaklarını ihmal etmeyiniz diyerek “Bu hayvan barınaklarıyla birlikte Osmanlı’nın yaptıklarını da unutmayınız. Ne yaptılar; ağaçlarda meyveler ve o meyvelerden hayvanların gelip nasiplenmesini temin ediyorlardı. Bunları biz yapmalıyız, bu bize yakışır” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Gaziantep’te pitbull saldırısına uğrayan Asiye Ateş hatırlatarak, “O Asiye’miz köpeklerle oynarken paramparça hale getirildi. Asiye’mizi ambulans uçakla Antalya’ya gönderdik ve şu anda tedavisi orada yapılıyor” dedi.

Erdoğan hedef gösterdi İçişleri Bakanlığı harekete geçti

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi personellerinden bir kısmının çeşitli terör örgütlerine üye olduğu iddiasının tüm yönleriyle soruşturulacağını açıkladı. Kararın ardından hem İBB’den hem de Ekrem İmamoğlu’ndan peş peşe açıklamalar geldi.

İçişleri Bakanlığı konu ile ilgili,  “İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden; 455’inin PKK/KCK, 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, 2’sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır” açıklaması yaptı.

İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yanıt

Erdoğan’ın kendisi hakkındaki sözlere Kılıçdaroğlu, ‘Koş Erdoğan koş, sana daha neler yaptıracak bu Bay Kemal’ derken, İmamoğlu ise rakamlarla yanıt verdi

Erdoğan’ın ‘indirim’ sözüne BİM’den yanıt: Alış fiyatları inerse raf fiyatlarını güncelleriz

BİM, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın indirim çıkışına ilişkin açıklama yaptı.. BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, ‘Alış fiyatları aşağı gelirse bizler de raf fiyatlarını aşağı güncelleriz’ dedi.

MetroPOLL’den yeni anket! Erdoğan onay alamadı!

MetroPOLL Araştırma’nın paylaştığı anket sonucuna göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev tarzını onayların oranı sadece yüzde 38,6 oldu ve 7 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. 7 Haziran’da bu oran yüzde 37,5’ti.

Sancar: Yalancı düzene karşı demokrasi ittifakını kuracağız

Diyarbakır’da gençlere seslenen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Hedeflediğimiz demokrasi ittifakının öncüsü siz olacaksınız. Demokrasi ittifakının yolunu sizler açacaksanız” dedi.

Kadın örgütlerinden Deniz Poyraz’ın duruşmasına çağrı

HDP binasında Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılanacağı ilk duruşmada adliye önünde olacaklarını duyuran kadın örgütleri, güçlü katılım çağrısında bulundu.

Aile içi şiddet uygulayan kişilerin yüzde 71’i hayvanlara da şiddet uyguluyor

2022’ye girerken hayvan istismarı istatistiklerinin derlenerek yayımlandığı rapor, dünya genelinde hayvanların uğradığı şiddeti ve yaşadığı kötü şartları ortaya koyuyor.

Hülya Avşar’ın ülkeyi terk edeceği iddiasına tepki yağdı

Ekonomik kriz için, “Gerekirse simit yeriz ve bu zor günleri atlatırız” diyen sinema oyuncusu Hülya Avşar‘ın yurt dışına gideceği iddiaları sosyal medyada gündem oldu.

Ali Erbaş: Korkumuza yeni araba alamıyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kendisine yönelik eleştirileri yanıtladı. Erbaş, Yaşar Okuyan’ın açıklamalarına mesajla cevap verdi. Erbaş’ın gönderdiği mesajda Okuyan’ın sözünün kendisine ait olmadığını belirtip “Büyük ihtimalle Fetö olabilir. Mahkeme konuyu takip ediyor. Benim böyle bir ne yazım ne konuşmam var. Böyle bir söz İslam’a aykırı” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ “Türkiye’yi en büyük 10 ekonomi arasına sokacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Faiz zengini daha zengin yapar, biz bu çarkı bozup milleti hedefine ulaştıracağız” dedi.

TÜSEAD Başkanı: Önce aile işletmeleri gider, sonra biz kapıya kilit vururuz

‘Şu anki tarım bakanına ‘Kepek fiyatları çok arttı’ denince, ‘O zaman kepek ekin’ dedi. Türkiye Tarım Bakanı’nın ‘kepek ekin’ demesi, bütün dünyada yankı getirdi. Bizimle dalga geçtiler.’

Mısır’dan Türkiye menşeli plastik ürünlerine anti-damping kararı

Mısır Hükümeti, Türkiye menşeli plastik ürünlerine anti-damping vergileri getirerek, siyasi ilişkilerde başlayan olumlu havayı bozabilecek bir adım atmış oldu.

‘Ziraat Bankası yolsuzluğun yuvası haline gelmiş, kimsenin yüzü kızarmıyor’

CHP Adana Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kit Komisyonu üyesi Orhan Sümer, ‘Ziraat Bankası’nın 2020 yılı Sayıştay raporlarına yansıyan ve Adana Kurumsal Şube’den tek bir firmaya verilen 321 milyon liralık batık ve riskli kredi’nin güncel durumuna ilişkin açıklama bulundu. “Geçen sene Ziraat Bankası Adana Kurumsal Şubesi’nden 446***** müşteri numaralı ‘demir üretimi’ üzerine faaliyet gösteren bir firmaya toplamda 321 milyon liralık kredi verildiğini ve geri alınamadığını gündeme getirmiştir.

Beş zincir markete bir ceza da Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’ndan geldi

Rekabet Kurumu’nun ardından Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu da zincir marketlere ceza kesecek. İdari cezanın kesileceği market arasında A101, Bim, Şok, CarrefourSa ile Metro var.

Dış Politika

Taliban: Türkiye ile havalimanı konusunda görüştük ama anlaşmadık

Taliban, Kabil ve dört başka havalimanının işletilmesi konusunda Türkiye ve Katar’la henüz nihai bir anlaşma yapılmadığını açıkladı.

Dünyadan

Güney Afrika’nın vicdanı Desmond Tutu yaşamını yitirdi

Güney Afrika’da azınlıktaki beyazların polis, asker, yargı gücüyle inşa ettiği Aapartheid’e (NATO tarafından desteklenen ırkçı rejim) son verme mücadelesinde önemli rol oynayan, Nobel barış ödüllü başpiskopos Desmond Tutu yaşında hayatını kaybetti. Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nda 10 yıl çalışan Desmond Tutu, Öcalan’a Özgürlük Komitesi’nin de sözcülerindendi. Irkçı rejimin geriletilmesi ve ortadan kaldırılması mücadelesinde Nelson Mandela gibi gerilla örgütlemeleri yapan, legal örgütlenmelerde yer alan isimlerle yan yana durmaktan çekinmeyen Desmond Tutu 90 yaşında hayata veda etti.

27 Aralık 2021 – Pazartesi

Erdoğan hedef gösterdi: Sokak hayvanları toplatılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediyelerin sokak köpeklerini toplaması için yaptığı çağrının ardından harekete geçen belediye ekipleri pek çok kentte sokak köpeği “avına” çıktı. Hayvanlar işkenceyle toplanıyor

 Cumhurbaşkanı’nı göreve davet ediyorum

CHP Genel Merkezi’nde açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘terör teftişi’ için “Bir başka soruşturma açılması gereken kişinin ise 557 teröristin dışarda olmasına rağmen işlem yapmayan İçişleri Bakanı olması için Sayın Cumhurbaşkanı’na göreve davet ediyorum” ifadelerini kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ye yönelik ‘terör teftişi’ başlatmasıyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Soylu’dan ‘İBB’ye teftiş’e ilişkin açıklama!

İçişleri Bakanlığı tarafından İBB’ye yönelik olarak başlatılan ‘teftiş’e ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama geldi. Bakan Soylu, “Soruşturma merci ben değilim. Böyle bir şikayeti araştırmakla mükellefiz. Gassal olarak alınan kişilerin PKK’ya maaşlarını aktardığı tespit edildi. Bunlar tutuklandı. Benim küçük de olsa bir şirketim var. Ben de birini aldığım zaman sicil kaydına bakıyorum.” dedi.

Davutoğlu’ndan İBB’ye yönelik teftiş hakkında açıklama

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bugün Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Gelecek Partisi Genel Merkezi’ndeki ziyaret sonrası iki genel başkan ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bazı görevlilerin terör örgütleriyle iltisaklı olduğu iddiasıyla teftiş başlatmasına, “Bir teftiş söz konusuysa objektif kriterler ile yapılmalı ve tamamlandıktan sonra açıklamalar yapılarak, ihmal varsa o zaman ortaya konmalı. Ama daha teftiş başlarken ithamla başlanıp hemen arkasından teftişi getirerek bir psikolojik ortam oluşturmak doğru değil” dedi ve şunları söyledi:

SP lideri Karamollaoğlu: Herkes seçime hazırlanıyor, hükümetin değişmesi gerekiyor

AKP’nin zayıfladığını, Millet İttifakı’nın ise giderek halkın daha fazla onayını aldığını belirten SP lideri, Erdoğan’ın şartların oluşması halinde 1 ay sonra seçime gidebileceğini açıkladı.

Partilerden Soylu’ya: Kendisini destekleyenler dışında herkes terörist

HDP, İYİ Parti ve Gelecek Partisi yaptıkları ayrı açıklamalarla İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ye açtığı ‘özel terör teftişine’ tepki gösterdi.

Yılın son anketi açıklandı: Millet İttifakı Cumhur İttifakı’nı geçiyor

Metropoll’ün son anketine göre Cumhur İttifakı yüzde 30.4, Millet İttifakı ise yüzde 32.3 seviyesinde.

Yavaş ve İmamoğlu 2022’ye açık arayla Erdoğan’ın önünde giriyor

MetroPOLL Araştırma’nın 2021’in son “Halkın Nabzı” anketinde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’ı iktidardan indirebilecekleri görüldü. Yavaş yüzde 54, İmamoğlu yüzde 49’da, Erdoğan yüzde 37’ye varamıyor.

Hak örgütlerinden hasta mahpuslar için çağrı

“Mahpusların tedavilerinin düzenli bir şekilde uygun koşullarda yapılması sağlanmalı, hasta mahpusların hekime ve sağlık birimlerine ulaşmada hızlı ve etkin bir şekilde hareket edecek kurumsal mekanizmalar oluşturulmalı.”

SOKAK HAYVANLARI GENELGESİ Sokak hayvanlarına, “rehabilite oluncaya kadar” sokak yasak 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı valiliklere gönderdiği genelgeyle, Pitbull başta olmak üzere beş cins köpeğin sahipsiz sokaklarda bulunmaması, sokak hayvanlarının da “rehabilite olmadıkça” alındıkları ortamlara bırakılmaması için genelge çıkardı.

TBB’den genelgeye tepki: Hayvanların yaşam alanları barınaklar değil doğadır

Türkiye Barolar Birliği, sokak hayvanlarının barınaklarda toplatılmasına dair bir basın açıklaması yayınladı.

Duygu Delen’in ölümüne ilişkin detaylı rapor mahkemeye ulaştı: ‘Çocuk düşerken canlıydı’

Adli tıp raporunda balkondan ‘düştüğü’ iddia edilen 17 yaşındaki Duygu Delen’in düşerken canlı olduğu, ölüm nedeninin ‘yüksekten düşme’den kaynaklandığı belirtildi.

RTÜK’ten kanallara: Ekranların şiddetten arındırılmasını bekliyoruz

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, şiddet içeren yayınların ‘toplumu tehdit ettiğini’ belirterek, televizyonlara uyarı yazısı gönderdi.

Muharrem Sarıkaya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden istifa etti

Sarıkaya,”Hatasını anlayıp anında özür dileyen, mesleğine kendi kararıyla ara veren tarafıma yargısız infaz uygulayan Yönetim Kurulunuzun işini kolaylaştırmak için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden istifa ediyorum” dedi.

Ekonomi

İçki ve sigaraya bandrol zammı

İçki ve sigaraya yeni yılda zam gelecek. Bandrole en az yüzde 40, ÖTV’ye yüzde 28 zam göründü.

İktidarın AGİ oyunu

2022 yılı asgari ücret rakamının 4 bin 253 lira olarak açıklanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Asgari Ücrette Tarihi Üçlü Mutabakat” başlıklı bir basın duyurusu yayımladı. Mutabakatta “Tüm işçilerin ücret gelirlerinin, asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergileri kaldırıldı” cümlesi yer aldı. Buna rağmen TBMM’ye sunulan yasa teklifinde sadece asgari ücret alanlara yönelik bir düzenleme yer almıştı. Gelen tepkiler üzerine yasa teklifi yeniden düzenlendi.

The Economist’ten önemli iddia: Türkiye ekonomisinde saklanan gerçeği açıkladı

The Economist, ‘Erdoğan kendisinin çıkardığı yangına battaniye atmış olabilir fakat battaniye de yakında alev alabilir’ diyerek enflasyonun yüzde 50’yi bulabileceğine dikkat çekti.

Hazine Bakanı Nebati’den 20 Aralık açıklaması: O gece insanlar yarışa girdi

‘O gece kimse devreye girmedi, sadece binlerce bireysel satıcı devreye girdi, adeta yarıştılar. O gece dövizini bozdurmak için adeta insanlar yarışa girdi.’

Dış Politika

Ermenistan ve Türkiye temsilcileri Moskova’da buluşacak

Önceki hafta Ermenistan ve Türkiye’nin yeni bir normalleşme sürecine başladığını duyuran Çavuşoğlu, iki ülkenin özel temsilcilerinin Moskova’da bir araya geleceğini bildirdi.

Putin’den Afganistan-Tacikistan sınırı uyarısı

Rusya lideri Putin, Afganistan-Tacikistan sınırına dikkat çekti, sınırdaki “güvenlik tehditlerinin yayılma riski taşıdığını” söyledi.

‘‘İran’la Müzakere İçin Aylar Değil Haftalar Var’’ 

İran ve ABD arasında 2015 yılında imzalanan uluslararası nükleer anlaşmayı yeniden hayata geçirmek için yapılan dolaylı görüşmeler Pazartesi günü yeniden başladı. İran görüşmelerde nükleer faaliyetlerini kısıtlama konusunda yetersiz ilerleme kaydetmiş olmasına rağmen yaptırımların kaldırılmasına odaklandı. Avrupa Birliği’nin müzakerecisi Enrique Mora, ‘‘Önümüzdeki günler ve haftalarda çok çalışırsak olumlu sonuç alabiliriz. Çok zor olacak. Hem Tahran’ın hem de Washington’un zor siyasi kararlar alması gerekecek’’ diye konuştu.

Dünyadan

Afrika’nın vicdanı Tutu: Tanrıya cidden kızgındım

”İyi olan her şey adına, bunların olmasına nasıl izin verirsin?’ derdim. Ama eninde sonunda adaletin galip geleceğinden şüphem yoktu.’

Yeni rapor: Bu yıl 10 insan kaynaklı iklim olayı gerçekleşti

Yeni bir rapora göre, değişen iklimle bağlantılı hava olayları, 2021’de dünya çapında milyonlarca kişiye sefalet getirdi. Her biri en az 1.5 milyar dolardan fazla hasara neden olan 10 aşırı hava olayı yaşandı.

28 Aralık 2021 – Salı

Millet İttifakı belediye başkanlarından ortak bildiri

İçişleri Bakanlığı tarafından İBB’ye yönelik başlatılan teftişsonrası CHP’li belediye başkanlarından “asılsız ithamlara karşı tek vücut” bildirisi okundu.

Aralarında Ankara, Muğla, Antalya, Adana, Eskişehir, İstanbul, Aydın, Mersin, Tekirdağ ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlarının yer aldığı 10 Büyükşehir Belediye Başkanı, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümünde Başkent’te buluştu.

İstanbul’da HDP binasına silahlı ve bıçaklı saldırı

İstanbul’da HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasına silahlı baskın düzenleyen iki saldırgan, iki partiliyi yaraladı. İddiaya göre kimliği belirlenemeyen saldırganlar, kendisine çay ikram eden bir partisini üzerine çay dökerek yaraladı. Saldırganı engellemeye çalışan bir başka parti üyesi de de bıçakla hafif yaralandı.

Adalet Roboski’den yükselecek

10 yıl geçti, 10 koca yıl. Ölenlerden geriye isimleri, hikayeleri, hatıraları, fotoğrafları kaldı. İnsanlar katledildiği için yargılanan kimse yok, hiçbir şey olmamış gibi davranmayan, tepkilerini gösteren insanlar dışında.

“Hayvanlar toplanmıyor, sokakta hayvan katliamı yaşanıyor”

Çevre Bakanlığı’nın genelgesiyle de tescillenen sokak hayvanlarının toplanması emri belediyelerce uygulanmaya devam ediyor. Sokaktaki hayvanların durumunu, yaşadığımız yerde bir sokak hayvanını hukuksuzca alıkonulduğunda yapmamız gerekenleri Erman Paçalı ve Barış Karlı’dan dinledik

AKP’li Göksu’dan İBB’ye ‘terör teftişi’ değerlendirmesi:

İçişleri Bakanılığı tarafından başlatılan İBB’deki terör teftişine AKP’li Tevfik Göksu’dan yanıt geldi. Göksu, “Elimde data yok, Bakanlık koridorlarda konuşanları isimlendirdi” dedi.

Buldan ve Sancar, Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti: ‘Kavgayı değil barışı öncelemeliyiz’

HDP Eş Başkanları Buldan ve Sancar, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu: Kavgayı değil, barışı öncelemeliyiz. Buldan: Yeni bir anlayış ve yönetime ihtiyaç var.

HDP’den DEVA’ya ziyaret: Fikir birliği içindeyiz

HDP, Meclis’te ‘erken seçim önerisi’ verilmesi için muhalefet partilerine yaptığı ziyaret turu kapsamında bugün de DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti.

Bekir Ağırdır muhalefete yüzde 60 oy almanın yolunu gösterdi

Ağırdır, muhalefetin oyunu yüzde 60’lara çıkarma potansiyeli olduğunu söyledi. KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 2023 seçimlerine doğru son düzlüğe girildiğini, iktidarın hedeflerinde karşı diye gördükleri insanları kazanmak gibi derdi olmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a 11 soru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Gündemde ekonomik kriz, İBB’ye açılan inceleme ve cumhurbaşkanlığı adaylığı vardı. İktidarın ülkeyi perişan ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı da sert eleştirdi. CHP lideri şöyle konuştu:

Kuruluşu engellenen Yeşiller, Meclis’ten seslendi: Bürokrasi koridorlarında oyalıyorlar

Meclis’te konuşan Yeşiller Partisi eş sözcüleri, partilerinin kuruluşunun Ankara’nın bürokrasi koridorlarında oyalandığını belirtti.

“Soylu’dan ‘Haddini bildiririm’ telefonu”

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Arka Bahçe” adlı köşesinde “Soylu rahatsız olmuştu” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Pehlivan bugünkü yazısında, İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne terör iddiasıyla teftiş başlatması üzerine geçmişteki bir soruşturmayı hatırlattı. Bir dönem Tokat Savcısı Erdoğan Bayrakdar’ın FETÖ’nün mülki idare yapılanmasına dair soruşturma yürüttüğünü ve Bakan Soylu’dan “Haddini bildiririm” telefonu aldığını anlattı.

Hugo Boss’ın 17 yıllık çalışanını ‘hırsızlıkla’ suçlamasına kadınlardan tepki

İşçi Kadın Meclisi ve Tekstil İş Sendikası, Hugo Boss’un 17 yıllık çalışanını hırsızlıkla suçlayarak Kod-46 ile işten çıkartmasına tepki gösterdi.

Ekonomi

Migros’tan sonra BİM de indirime gittiğini duyurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomi modeliyle gelen TL’deki artış, birçok sektörü tüketicinin alım gücünü yükseltmek amacıyla indirime götürdü.

CHP’nin raporu ortaya çıkardı: Merkez Bankası’nın sattığı dolarları alanlar belli oldu

CHP, Kur Korumalı Mevduat Sistemi’nin hayata geçtiği 20-21 Aralık günlerini BDDK verileri üzerinden inceledi. Dövizin bir kısmının şirketler tarafından alındığı tespit edildi.

Durmuş Yılmaz’dan BDDK’nın suç duyurusuna tepki: Soru sormayın, susun yoksa…

İyi Parti Ankara Milletvekili ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başkanı Durmuş Yılmaz, kurda yaşanan hareketliliği sosyal medyada manipüle ettiklerini ileri sürerek kendisi dahil 26 kişi hakkında suç duyurusunda bulunan BDDK’ya, “Finansal istikrarın ne olduğunu, bankaların güven kuruluşları olduğunu; bu konularda bin düşünüp bir konuşulması gerektiğini bilirim. Böyleyken bu konularda suç duyurusu da ne oluyor. Şu oluyor. Eleştirmeyin, soru sormayın, susun yoksa…” sözleriyle tepki gösterdi.

Mustafa Sönmez: Nebati’yi yalanlayan o kadar çok TCMB ve BDDK verisi var ki…

Sönmez, Nebati’nin ‘Çarpılan küçük yatırımcı oldu’ sözlerine ilişkin, ‘Bunu yalanlayan o kadar çok TCMB ve BDDK verisi var ki. Bırakın bu laflar arşivde dursun, yargıda lazım olacak’ dedi.

Ortadoğu

Suriye: “İsrail Lazkiye Limanı’nı Vurdu”

Akdeniz’den fırlatılan İsrail füzelerinin Suriye’nin Lazkiye Limanı’nı vurarak yangınlara ve büyük hasara yol açtığı bildirildi. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, saldırıların Salı günü erken saatlerde gerçekleştiğini ve limandaki bir konteynerin vurulduğunu duyurdu. 

29 Aralık 2021

İç Politika

Metropoll Araştırma anketi: Millet İttifakı 4 puan önde

Metropoll Araştırma’nın son anketine göre kararsızlar dağıtıldığında Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 37,6, Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 41,6 oldu.

Pervin Buldan: İttifak arayışı yok, tutum belgesini kabul edecek adayla müzakere ederiz

4 partiye yapılan ziyaretin ardından Gazete Duvar’ın sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan görüşmelerin çok olumlu ve verimli geçtiğini belirterek yeni yılda bir erken seçim önergesi verileceğini söyledi. Görüşmelerin HDP’ye dönük mesafenin biraz daha kısalmasına da katkı yaptığını söyleyen Buldan temasların süreceğini söyledi.

HDP’nin yaptığı bu ziyaretler seçime ittifak olasılıkları ve cumhurbaşkanı adayı tartışmalarını da beraberinde getirdi. Buldan baraj sorunu bulunmayan HDP’nin kesinlikle bir ittifak arayışı içinde olmadığını söylerken Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili ise geçtiğimiz eylül ayında açıkladıkları 11 maddelik tutum belgesinin tek kriter olduğunu belirterek, “Tutum belgemizde ortaya koyduğumuz ilkeleri kabul edecek olan bir adayla görüşür, müzakere ederiz. Şahsiyet üzerinden, kimlik üzerinden bir değerlendirme yapmıyoruz. Türkiye’yi krizlerden çıkaracak ilkeler üzerinden hareket edilmesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Hatay’da elektrik kesintilerine çözüm istendiği gün kesinti oldu: Halk sokağa çıktı

Hatay’da bir haftadır yaşanan elektrik kesintileri halkı sokağa döktü. Reyhanlı’da halk lastik yakarak, Harbiye mahallesindekiler de ellerinde mumlarla sokağa çıkarak kesintileri protesto etti.

Kılıçdaroğlu: Sözüm söz mülakat belasını kaldıracağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS’den yüksek puan alıp, mülakatlarda düşük puan verilip, atanamayan öğretmen adayları ile görüştü. “Bu evlatlarımızın hakkını korumak benim boynumun borcudur” dedi.

Deniz Poyraz davası 24 Ocak’a ertelendi

HDP İzmir İl Örgütü’ne 17 Haziran tarihinde Onur Gencer tarafından silahlı saldırı düzenlenmiş, Deniz Poyraz katledilmişti. Yaşanan olaya ilişkin açılan davanın ilk duruşması İzmir Adliyesi 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Dava öncesi HDP İzmir İl Örgütü’nün çağrısıyla adliye önünde bir araya gelen yüzlerce kişi burada bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP’li vekiller Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Oya Ersoy, Pervin Buldan, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu, Murat Çepni, Nejdet İpekyüz, Dilşat Canbaz ve CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, TİP milletvekilleri Erkan Baş ve Ahmet Şık da katıldı. Vekillerin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kadın örgütleri de açıklamaya destek verdi.

Deniz Poyraz davası: Adaletin yerine gelmesini istiyoruz

HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırı ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün görülecek. Anne Fehime Poyraz, “Katile karşı güçlü olacağız” dedi.

İzmir Başsavcılığı, Pervin Buldan hakkında soruşturma başlattı

İzmir Başsavcılığı, Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin davanın duruşmasında Buldan’ın mahkeme heyetine yönelik ‘hakaret içerikli söz ve davranışta bulunduğu’ iddiasıyla soruşturma başlattı.

Mansur Yavaş, ‘Zehra Teyze’ ile bir araya geldi

Kamuoyunun ‘Zehra Teyze’ dediği Zehra Canan, ülke ekonomisine dair görüşlerini belirttiği sokak röportajının bir kısmında “Çin modeliymiş, Çin’in yüzde 80’i devletin, var mı özelleştirme? Çin’de sağlık, okul, konut ve yol bedava. Çin modeli hadi canım sende! Çin dünya pazarını eline almış. Akşama kadar dışarıdan mal getiriyorsun, gümrük vergisini kaldırıyorsun. Koy gümrük vergisini bakalım gelir mi o mal. Sıfıra çekiyor, tabi mal gelir. İstihdam yok, ekonomi yok. Akşama kadar zam! Diyorlar ‘benzin bulduk’ ne benzin var ne mazot. Ben hiç inanmıyorum. 1970’lerden önce Türkiye’de dolar yoktu. Turgut Özal getirdi. Serbest piyasa ekonomisini bu ülke kaldıramaz. Özelleştirme paralarını ne yaptılar?” yorumunda bulunmuştu. (DUVAR)

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: İddiasını kanıtlamayan şerefsizdir

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İçişleri Bakanlığı’nın İBB’de çalışan bazı personelin terör örgütleri ile iltisaklı veya irtibatlı olduğu gerekçesi ile teftiş başlatmasına tepki gösterdi.

TTB: Aşı mülkiyetine son verilmeli

Türkiye’de aşı yaşının 5’e çekilmesi gerektiğini söyleyen TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Eroğulları, “Aşı mülkiyetine son verilerek tüm toplumlarla aşı dayanışması kampanyası düzenlenmelidir” dedi.

Danıştay’dan memur sendikaları kararı: Yüzde 1 barajı konulamaz

Danıştay 12. Daire, toplu sözleşme ikramiyeleri için aranan ‘yüzde 1’ kriterinin yürütmesini durdurdu. Kararda, düzenlemenin sendikal özgürlüğü kısıtlayıcı nitelikte olduğu belirtildi.

Cezaevinde tehdit: Sen hâlâ intihar etmedin mi?

Elazığ Cezaevi’nde tutulduğu sürede hücreye konulan mahpus İbrahim Temel, görüş esnasında ailesine anlattı: “Gardiyanlar gelip ‘Sen hâlâ intihar etmedin mi? Yoksa biz seni yok ederiz’ dedi.”

Rektörlükten 5 ay sonra yazı: Can Candan, Erkan Baş paylaşımı nedeniyle görevden uzaklaştırılmış

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevden uzaklaştırılan Can Candan, Erkan Baş’ın sözlerini paylaştığı için üniversitenin hakkında soruşturma açtığını ve 29 Aralık’ta savunmaya çağırdığını açıkladı.

Karamollaoğlu’ndan Soylu’ya: Haşhaşiler de böyle söylüyordu

İktidarın yanlışlarını İslam kisvesiyle örtmeye çalıştığını söyleyen Karamollaoğlu, “Bazı fetvalarla bunları kapatmaya çalışmak kimseyi kurtarmaz” dedi.

TÜİK’in başkan ve yöneticileri hakkında suç duyurusu: Resmi evrakta sahtecilik yapıldı

KESK, enflasyonu düşük hesapladığı gerekçesiyle TÜİK başkan ve yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu, yöneticilerinin ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

‘Milli Piyango bileti satışları düştü, güvensizlik var’

Yılbaşı gecelerinin gelenek haline gelen alışkanlıklarından biri de Milli Piyango çekilişi takip etmek. Milli Piyango çekilişinin özelleşmesiyle bilet satışlarında yaşanan düşüşü Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz da doğruladı ve düşüşün sebeplerini anlattı. Poyraz, düşen satışlar için, “Bu güvensizliğin verdiği; vatandaşta olumsuz yönde bu şans oyunlarına dönük; özellikle piyangoya dönük algının etkisiyle satışlar alabildiğine düşük. Geçen sene yüzde 100 ise bu sene yüzde 70 civarında satış var” dedi ve şöyle devam etti: “Özelleştikten sonra bu Demirören ve İtalyan ortaklığıyla kurulan şirket… Burada bir güvensizlik var. Zaten yani birçok kuruma güvensizlik olduğu kadar bu şirkete olan güvensizlikten dolayı satışlar bir hayli düşük.

Özgür Özel: Soylu bir meczup değilse, sizi dinle kandıran biridir

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Kendimiz yapmıyoruz, biz inanıyoruz ki bize yaptıran Allah’tır” sözlerine tepki gösterdi.

DSÖ: Omicron çok yüksek risk taşıyor, önümüzde çok zor bir kış var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Omicron’un yarattığı riski ‘çok yüksek’ olarak niteledi. Ghebreyesus, “Önümüzde çok zor bir kış var” dedi.

Dış politika

Faruk Bildirici: ‘Terörist Hafter’ gitti, ‘lider Hafter’ geldi!

Medya dilinin devletin izlediği resmi politikayla birlikte dönüştüğünü yazan Faruk Bildirici, “Medyanın dili rüzgar gülü gibi, siyasi iktidarın politikası ne yöne üflerse o yöne dönüyor” dedi.

Son dakika: Putin’den gözdağı! Sovyet döneminden sonra bir ilk

Rusya, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana en büyük roketini fırlattı. Söz konusu roketin yörüngeye askeri uyduları taşıması bekleniyor.

Biden ve Putin yarın Ukrayna krizini görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın Ukrayna krizini ele almak için yarın bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Emily Horne yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin ile 30 Aralık 2021’de Rusya ile yaklaşan diplomatik diyalog da dahil birçok konuyu ele alacağı bir telefon görüşmesi yapacak” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasına karşılık ortak bir tavır almak için Biden yönetiminin Avrupalı müttefikleriyle diplomasi yürüttüğünü belirten Horne, Biden’ın bu konuda birçok lider ile görüştüğünü kaydetti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price dün yaptığı açıklamada, ABD ve Rusya’nın Ukrayna konusunda yapmayı planladıkları diplomatik görüşmelerin birincisinin 10 Ocak’ta yapılacağını duyurmuştu. 

NATO, Rusya Konseyi’ni Ukrayna krizini görüşmek üzere toplantıya çağırdı

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna sınırında Rusya’nın askeri yığınak yapmasıyla başlayan gerginliği NATO ve Avrupa Birliği Dış İlişkileri ile görüştü. Bakan Truss görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada “Bir saldırı Rusya için ciddi maliyetlere yol açar” dedi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise NATO olarak Rusya Konseyi’ni ocak ayında toplantıya çağırdığını açıkladı.

İspanya’da 2022 bütçesinde sosyal harcamalara yüksek oranda pay ayrıldı

İspanya’da yüksek miktarda sosyal harcamayı da içeren 2022 bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. İspanya meclisinde oylamaya sunulan 2022 bütçesi, milletvekillerinin 281’inin lehte ve 62’sinin aleyhte oyuyla meclisten geçti. AA’da yer alan habere göre bütçede, yaklaşık 250 milyar avroluk kaynak sosyal harcamalara ayrıldı.

Hong Kong’da medya kuruluşuna polis baskını

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Özel İdari Bölgesi Hong Kong’da Stand News adlı haber sitesinin ofislerine 200’den fazla polisle baskın yapıldı. ‘Kışkırtıcı yayımlar paylaşmakla’ suçlanan medya kuruluşunda yönetici ve editörler dahil 6 kişi gözaltına alındı.Sınır Tanımayan Gazeteciler, (RSF) 2019’da yayımlanan ve “Çin, Yeni Dünya Medya Düzeni Peşinde” başlıklı bir önceki raporunda, Pekin’in gazeteciliğin rolüne nasıl son vermeye çalıştığını ve bunun yerine onu devlet propagandasının hizmetinde bir araç haline getirmeye çalıştığını göstermişti. Çin Halk Cumhuriyeti, 2021 RSF dünya basın özgürlüğü endeksinde, Kuzey Kore’nin sadece iki puan üzerinde 180 ülke arasında 177. sırada yer alıyor. Bir zamanlar basın özgürlüğünün kalesi olan Hong Kong’un özel idari bölgesi, endeksin 2002’de oluşturulmasıyla 18. sıradan 2021’de 80. sıraya geriledi.

Ekonomi

Merkez Bankası günlük kur seviyesini ve altın fiyatını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduatlar için kullanılacak kur rakamlarını duyurdu. Açıklamaya göre dolar kurunun seviyesi 12,03 TL ve euro kurunun seviyesi ise 13,59 TL şeklinde duyuruldu. Saflık derecesi 995/1000 olan 1 gram altının fiyatı 696,44 TL, saflık derecesi 1000/1000 1 gram altının fiyatı ise 699,94 TL olarak açıklandı.

Bakan Nebati 20 Aralık’ı anlattı: Lan nasıl? Harika, muhteşem bir şey

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 20 Aralık’taki konuşması ve ardından döviz kurlarındaki düşüşü anlatan Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın o kürsüye çıkışından hissediyorsunuz olacakları. Bir şeyler oluyor, zaten büyük bir özgüvenle gelmiş. Lütfen iki kabine toplantısı sonrasındaki söylemlere bakın. Büyük bir özgüvenle gelmiş, inanmış. ‘Evet buldum, buldum faiz arttırılmadan bu işlerin olacağını’ söyleyecek bir edayla geliyor, büyük bir enerjiyle söylüyor ve biz bekliyoruz sözünün bitmesini” dedi.

Erdoğan’ın konuşması sonrasında döviz kuralarındaki düşüşle ilgili telefonuna bildirimler geldiğini söyleyen Nureddin Nebati, “Sözü bitiyor anında telefonlara takır takır şeyler gelmeye başlıyor, döviz fiyatları düşüyor. Düşmesini bekliyoruz ama bu kadar hızlı açıkçası, yerimde duramıyorum kıpır kıpırım. Ben şunu yaptım ‘Ya arkadaşlar biz bir şey yaptık mı?’ ‘Yok efendim.’ Lan nasıl? Harika, muhteşem bir şey çünkü orada kurumlar yok” diye konuştu. 

Merkez Bankası enflasyon hedefini açıkladı

Merkez Bankası, dalgalı kur rejiminin sürdürüleceğini ve döviz kurlarının, serbest piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine göre oluşacağını kaydetti. Bankanın orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5.

Elitaş’tan ‘kripto para’ açıklaması: Kısa sürede yasa çıkacak

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bugün TBMM’de kripto para uzmanları ile bir araya geldi. Toplantının ardından Elitaş, kripto paraya ilişkin yasanın kısa sürede çıkacağını söyledi.

 

30 Aralık 2021

İç politika

MEB’e alınmayan Kılıçdaroğlu: Kayırmacılığa karşı çıkmak benim boynumun borcudur

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Kamuoyunu yanlış yönlendirerek maksadını aşan, emrivaki şekilde yapılacak görüşme talebini karşılamamız beklenmesin” dedi. MEB’e alınmayan Kılıçdaroğlu açıklama yaptı.

Devlet Bahçeli: İmamoğlu suçluysa görevinden alınmalı

İçişleri Bakanlığının İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) yönelik başlattığı “terör teftişi” hakkında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için “Suçluysa elbette görevinden alınmalı, büyükşehir belediye meclisi de yeni başkanı seçmelidir” dedi.

DİAYDER iddianamesi kabul edildi | Kürt din adamları üzerinden İBB’ye operasyon

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan İBB’ye “özel teftiş”te adı geçen DİAYDER’in yöneticileri ve üyeleri hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Sedat Peker ve örgütünün yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 26’sı tutuklu 92 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Duruşma yarın görülmek üzere ertelendi.

Emine Şenyaşar’dan savcıya: Çocuklarımın katilini bulun

12’nci kez ifadeye çağırılan Emine Şenyaşar, savcıya tepki göstererek “Beni bir daha ifadeye çağırmayın, çocuklarımın katilini bulun” dedi.

DİB’den Adalet Bakanlığına telgraf: Aysel Tuğluk ve ağır hasta mahpuslar serbest bırakılmalı

Demokrasi İçin Birlik üyeleri, hafıza kaybı yaşayan Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması için Adalet Bakanlığına Sirkeci Postanesi’den toplu telgraf gönderdi.

Erdoğan imzaladı: Boğaziçi Üniversitesi’ne “Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü” kurulacak

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü kurulmasına, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Kanunun ek 30 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Yerli aşı Turkovac şehir hastanelerinde uygulanmaya başlandı

Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından yerli aşı Turkovac şehir hastanelerinde uygulanmaya başlandı.

Prof Dr. Kayıhan Pala omikrona karşı uyardı: 13 milyon genç ivedilikle aşılanmalı

Pandemide omikron varyantı nedeniyle tüm dünyada vakalar katlanarak artmaya devam ediyor. Son bir haftada 5.7 milyon vaka kayda geçti. Türkiye’de 28 Aralık’ta son 76 günün en yüksek vaka sayısı görüldü.

Serbest bırakılan nitelikli cinsel istismar şüphelisi Orçun Gültekin tepkiler üzerine tutuklandı

Muğla’nın Datça ilçesinde, 2 ay önce bir kadına yönelik nitelikli cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan ve bir süre sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Orçun Gültekin yeniden gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Gültekin, tutuklandı.

Ekonomi

Merkez Bankası rezervleri 110,8 milyar dolara geriledi

Bankanın borç ve ödünç olarak elinde tuttuğu döviz ve altınlar hariç bırakıldığında elindeki swap hariç net rezerv ise geçen hafta 9 milyar dolarlık düşüşle -46,7 milyar dolardan -55,7 milyar dolara geriledi.

Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri, 4 fabrikada 14 Ocak’ta greve çıkacak

MESS’in metal grup toplu iş sözleşmesinde yüzde 17 zam teklifinin ardından Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş), MESS ile yaptığı görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine 4 fabrikada grev kararı aldı.

Dış politika

DSÖ: Omikron ve Delta vaka tsunamisi ortaya çıkartıyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Ghebreyesus, Delta ve Omikron varyantlarının birleşiminin tehlikeli bir Kovid-19 vakaları tsunamisi ortaya çıkarttığını söyledi.

Putin-Biden telefonda Ukrayna krizini görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesi sona erdi.

IPI: 2021’de 45 gazeteci, gazetecilik nedeniyle öldürüldü

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 2021’de 45 gazetecinin, gazetecilikle bağlantılı olarak öldürüldüğünü belirten bir rapor yayınladı. IPI yetkilileri, bu suçların cezasız kalmasına son vermeye ve işlerini özgürce ve güvenli bir şekilde yapabilmesi gereken gazetecilerin korunmasını sağlamaya çağırdı.

31 Aralık 2021

İç Politika

Berat Albayrak’ın yazışmalarını haberleştiren 6 gazeteciye hem beraat hem de ceza verildi

Mahkeme, Gazeteciler Tunca Öğreten, Metin Yoksu, Ömer Çelik, Eray Sargın ve Mahir Kanaat’in “verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme” suçlamasıyla 1’er yıl 8 ay hapisle cezalandırılmalarına, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla beraatlarına karar verdi. Derya Okatan tüm iddialardan beraat etti. Mahir Kanaat’a “terör örgütüne üye olmak”tan ve Tunca Öğreten’in “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamalarından beraatına karar verildi. Öğreten, Yoksu, Çelik, Sargın ve Kanaat’e verilen 1’er yıl 8’er ay hapis cezasının ertelenmesine karar verildi

AKP ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ teklifini TBMM’ye sundu

Düzenleme ile öğretmenlik mesleği adaylık döneminden sonra; ‘öğretmen’, ‘uzman öğretmen’ ve ‘başöğretmen’ olarak üç kariyer basamağına ayrılıyor. Ayrıca öğretmenlik ‘kariyer meslek’ olarak tanımlanıyor. Böylece gelişim temelli bir sistem içerisinde adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğin hakları, görevleri ve sorumlulukları ayrılıyor.

Kayıt yaptırmak istemeyen “yasaklı cins” sahipleri, köpeklerini ormanlara terk ediyor

14 Ocak tarihine kadar kayıt altına alınması gereken “yasaklı cins” olarak bilinen köpekler, sahiplerinin kayıt yaptırmak istememesi nedeniyle ormanlara terk ediliyor.

Bakanlık müfettişleri İBB’de mesaiye başladı

İçişleri Bakanlığının “terör teftişi” için görevlendirdiği müfettişler İstanbul Büyükşehir Belediyesinde mesaiye başladı. İBB Sözcüsü Murat Ongun “Bu, İmamoğlu’na yönelik bir oyundur, kumpastır” dedi.

İHD: 2021’de 144 kişi kaçırılarak tehdit edildi

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 2021 yılında en az 144 kişinin kaçırma, ajanlaştırma ve tehdide maruz kaldığını belirtti.

CHP’den ‘iktidarın 2021 karnesi’ raporu: Türkiye birçok listede sonda

CHP, iktidarın ‘2021 karnesini’ hazırladı. Uluslararası kurum ve kuruluşların değerlendirmelerine yer verilen rapordaki verilere göre Türkiye, birçok alanda son sırada ya da sonlarda yer aldı.

Dekana ‘şamanizm’ soruşturması

Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı nedeniyle Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen etkinliğin ardından İletişim Fakültesi Dekanı Yüksel Yalova hakkında soruşturma açıldı.

Dış politika

Ermenistan Türk mallarına ambargoya son veriyor

Ankara-Erivan hattında karşılıklı ‘normalleşme’ adımları atılırken Ermenistan Hükümeti, Karabağ Savaşı’nın ardından başlattığı Türk mallarına yönelik ambargoyu bitireceğini duyurdu.

Ekonomi

Merkez Bankası üçüncü döviz müdahalesinin miktarını açıkladı: 678 milyon dolar

Merkez Bankası 10 Aralık’ta gerçekleştirilen dövize 3. doğrudan müdahalenin büyüklüğünü 678 milyon dolar olarak açıkladı.

1 Ocak 2022

İç Politika

Selahattin Demirtaş-Başak Demirtaş çiftinden 2 yıl sonra ilk kare!

Başak Demirtaş, sosyal medya hesabından 2 yıl sonra açık görüşte bir araya geldiği eşi Selahattin Demirtaş’la fotoğrafını paylaştı. Başak Demirtaş’ın fotoğrafı kısa sürede çok sayıda yorum ve beğeni aldı.

Türkiye’nin koronavirüs tablosu açıklandı: Yılın ilk gününde korkutan rakamlar

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin 1 Ocak 2022 koronavirüs tablosunu açıkladı.Türkiye’de son 24 saatte 36 bin 731 vaka kaydedildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 145 oldu.

Diyanet’in “kur korumalı TL” çıkmazı: Faizli mevduat hesaplarına yatırım yapmak caiz görülmemektedir ancak…

Din İşleri Yüksek Kurulu, “Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına para yatırmanın, buradan gelecek fazlalıkları kullanmanın dini hükmü nedir?” sorusuna “Faizli mevduat hesaplarına yatırım yapmak ve vadeli döviz satışında bulunmak kurulumuzca caiz görülmemektedir” dedi. Devlet tarafından karşılanacak kısım hakkında ise “Ancak içerisinde faiz unsuru bulunmayan herhangi bir uygulamaya devletin kendiliğinden belli oranlarda yaptığı mali katkı alınabilir” ifadeleri kullanıldı.

Korkutan rapor: İstanbul’da ek 41 bin ölüm yaşandı!

Koronavirüs salgınında Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında artış yaşanırken korkutucu veriler ortaya çıktı. 17-23 Aralık haftasında İstanbul’da pandemi öncesine göre her gün fazladan 86 kişi öldü.

Son ankette ortaya çıktı: Dindar seçmenin tercihinde büyük değişiklik!

Özer Sencar, sosyal medya üzerinden son anket sonuçlarını paylaştı. Dindar seçmenin AKP’ye verdiği desteği çekmesi dikkat çekti. İşte seçimin kaderini belirleyecek o kitlenin oranı.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a zam tepkisi: ‘İnsanlar yılı kapatırken, sessizce ümüklerini sıktık’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni yılın ilk gününde elektrik ve doğal gaza gelen zamların ardından Erdoğan’a tepki gösterdi.

AKP’den zamlar için açıklama: Geldiği gibi gider

2022’nin ilk gününde yağmur gibi yağan zamlarla ilgili AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci’den “Zam geldiği gibi gider… Anlık tepkiye lüzum yok” açıklaması geldi. Partinin bir diğer MKYK Üyesi Şamil Tayyar ise “gelirleri artırma” çağrısı yaptı.

Dış Politika

Almanya’nın haberi ajansı DW’nin analizi: Almanya-Türkiye ilişkilerinde fırtına öncesi sessizlik mi yaşanıyor?

Alman resmi ajansı DW Türkçe’nin analizine göre iki ülke arasındaki ilişkilerde insan hakları sorunları en önce geliyor. Analize göre, iki ülke ilişkilerinin kaderi Erdoğan’ın atacağı adımlara bağlı.

Hulusi Akar’dan yılın son açıklamaları: Kürtlerle husumetimiz yok, ABD ve Rusya Suriye’de sözlerini tutmadı

Milli Savunma Bakanı Akar, Kosova ziyareti dönüşü Çekirge’ye açıklamalarda bulundu. F-35’ten sınır ötesi harekatlara dek bir dizi başlıkta konuşan Akar, ABD ve Rusya’nın verdikleri sözü tutmadıklarını söyledi.

Suriye 2022’ye hangi koşullarda girdi, diplomasi ön plana çıkabilir mi?

Suriye, silahlı isyan, dış müdahaleler ve krizlerle örülü sürecin 11. yılını, savaşla çözüm fikrinin biraz daha gerilediği, Şam’a karşı diplomatik kuşatmanın hafiften kırıldığı ve yeni yaklaşımların denendiği koşullarda geçirdi.

ABD’de grev kavgası

ABD’de Senatör Bernie Sanders, dünyanın en zengin 9. kişisi Warren Buffet’a holdingine bağlı bir şirkette yapılan grev nedeniyle çağrı yaptı. Buffet, duruma ilişkin yapabileceği bir şey olmadığını belirtti.

Ekonomi

2022 zam yağmuru ile başladı: İşte madde madde yeni yılın ilk zamları…

Türkiye yeni yıla zamlar ile girdi. Akla gelebilecek her kalemde yapılan zamlar vatandaşların tepkisine neden oldu.

İstanbul’un aralık ayı enflasyonu belli oldu

İstanbul’da perakende fiyatlar bakımından aralık enflasyonu yüzde 9,65 oldu. Geçen yılın aynı ayına göre enflasyon yüzde 34,18 olarak gerçekleşti.

Almanak | Kriz, kaos ve çöküş: Ekonomide bir yıl nasıl geçti?

Ekonomide olup biteni anlamakta zorlandığımız bir dönemden geçiyoruz. Pandeminin ağır etkilerinin yaşandığı 2020’nin artçı sarsıntılarının devam ettiği 2021’e ekonomi yönetiminin beceriksizliği damga vurdu.

2022 için ekonomi kehanetleri

Guardian için yeni yılın ekonomi öngörülerini yazan Larry Elliott, Türkiye’yi de inceledi. İşte 2022 için ekonomi kehanetleri…

Elektrik Mühendisleri Odası hesapladı: 4 kişilik bir ailenin faturası yüzde 73’lük artışla 364 liraya çıkacak

Yeni tarifeye göre aylık 150 kilovatsaate kadar kullanım 1 lira 37 kuruş, üstü ise 2 lira 6 kuruş olarak ücretlendirilecek.

2 Ocak 2022

İç Politika

Mersin’de mitinge izin verilmeyen meydana Kılıçdaroğlu ve Akşener birlikte çıkıyor (t24.com.tr)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, miting düzenlemesine izin verilmeyen Cumhuriyet Meydanı’nda İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Kılıçdaroğlu temel atma törenine katılacak.

Son bir yılda hangi partiler üye kaybetti, en çok üyeye sahip ilk 5 parti hangileri? (t24.com.tr)

Son bir yılda AKP 146 bin; MHP ise 17 bin üyesini kaybetti. İyi Parti 95 bin, CHP ise 49 bin yeni üye kazandı. En çok üyeye sahip ilk 5 parti AKP, CHP, MHP, İyi Parti ve DP oldu.

Afgan anne Türkiye sınırına yakın Belasur köyünde donarak öldü: Çocuklarının ellerine kendi çoraplarını geçirmiş (t24.com.tr)

Türkiye sınırına yakın Belasur köyünde Afgan bir anne kendi çoraplarını çocuklarının elleri geçirdi. Anne donarak hayatını kaybederken çocuklar kurtarıldı.

Bolu Belediyesi’nin dolarla ‘su’ ve 100 bin TL’ye ‘nikâh’ kararına yürütmeyi durdurma kararı (t24.com.tr)

Bolu Belediyesi’nin, yabancı uyruklu kişilere yönelik suyun metreküp fiyatının 2,5 dolara yükseltilmesi ve nikâh ücretlerinin 100 bin lira yapılmasına yönelik kararı için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Murat Ongun’dan CNN Türk’e tepki: Cevap hakkımıza saygı duyun (gazeteduvar.com.tr)

İBB Sözcüsü Murat Ongun, “CNN Türk yine tek taraflı bir yayınla, yalan iddiaları yayınlıyor. Tevfik Göksu’nun asılsız iddialarına yanıt vermek çok kolay. Yeter ki, cevap hakkımıza saygı duyun” dedi.

CHP, Belediyeler Birliği için harekete geçti, imzalar toplandı (t24.com.tr)

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB), CHP’li belediyelere kaynak aktarmadığını belirten CHP, bütçe denetlemesi için harekete geçti. TBB’nin denetimi için Sayıştay’tan da randevu talep edilecek.

Dış Politika

AB, nükleer ve doğalgaz santrallerini yeşil yatırım olarak tanımlayacak (t24.com.tr)

Avrupa Birliği (AB), yeni nükleer enerji ve doğal gaz santrallerini yeşil yatırım olarak sınıflandırmaya hazırlanıyor.

Danimarka, 2030’da fosil yakıt kullanmayan uçuşlara geçmeyi hedefliyor (t24.com.tr)

Danimarka hükümeti, 2030’a kadar ülke içi uçuşları fosil yakıtsız gerçekleştirme kararını açıkladı.

Pakistan ve Hindistan, nükleer tesislerinin listelerini birbirleriyle paylaştı (t24.com.tr)

Pakistan ve Hindistan, nükleer tesislere saldırıları önlemeyi hedef alan anlaşma kapsamında nükleer tesislerinin listelerini birbirleriyle paylaştı.

ABD’de Omicron vakaları rekor kırıyor; üniversiteler uzaktan eğitime dönüyor (t24.com.tr)

ABD’de Koronavirüs’ün Omicron varyantı nedeniyle son haftalarda Covid-19 vakalarının rekor kırması üzerine birçok üniversite yeniden uzaktan eğitime dönme kararı aldı.

Elon Musk ve Bernie Sanders’ın “geyik muhabbeti” viral oldu | Independent Türkçe (indyturk.com)

Elon Musk ve Bernie Sanders arasındaki bir konuşma parodisi viral oldu ve birçok kişiyi sohbetin ne kadar çok gerçekçi göründüğü hakkında yorum yapmaya sevk etti.

Ekonomi

4 kişilik ailenin aylık fatura tutarı 1000 TL oldu | Independent Türkçe (indyturk.com)

Son zamlarla birlikte 4 kişilik bir ailenin elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet faturalarının toplamı yaklaşık 1000 TL’ye çıktı.

Türk Metal Sendikası’nın Kocaeli’ndeki mitinginde MESS’e çağrı: Gelin masaya, iyi sözleşme yapalım | Independent Türkçe (indyturk.com)

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, mitingte yaptığı konuşmada “Sokakların yabancısı değiliz, o sokaklarda büyüdük, o sokaklardan geldik, gerektiğinde yine o sokaklara döneriz, eylemin kralını yaparız” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da taksiler tarife güncellemek için kilometrelerce kuyruk oluşturdu (t24.com.tr)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla, taksilerde açılış ücreti 5,55 liradan 7 liraya, kısa mesafe 14,50 liradan 20 liraya, kilometre başına 0,34 liradan 0,45 liraya, bekleme ücreti 0,53 liradan 0,80 liraya yükseltildi.

İBB ile TCDD arasında ‘Marmaray’a zam’ tartışması (t24.com.tr)

Yeni yılın ilk günlerinde Marmaray’a da yüzde 36 oranında zam yapıldı. TCDD, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) “hukuka aykırı zam yapmakla” suçlarken İBB Sözcüsü Murat Ongun, tüm imzaların tam olduğunu belirttiği açıklamasında “Devlet kurumları trolleşmez” ifadelerini kullandı.

3 Ocak 2022

İç Politika

Erdoğan’a sunulan ‘FETÖ’ raporu: ‘Örgütle arasına çizgi çektiyse şans verilmeli’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevlendirdiği ismin hazırladığı raporda, “Kamu görevinden çıkarılan bir vatandaşımız FETÖ ile arasına kalın bir çizgi çektiyse devlet de millet de şans vermeli” denildi.

28 milletvekiline ait 40 dokunulmazlık dosyası Meclis’te

25’İ HDP milletvekillerine ait toplam 28 milletvekili hakkındaki 40 dokunulmazlık dosyası TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

HDP Bahçelievler saldırganı serbest bırakıldı: Milliyetçi duygularıma yenildim

HDP Bahçelievler binasına saldıran Muhammed Eren Sütçü, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Sütçü’nün ifadesinde, “Milliyetçi duygularıma yenildim. Tek başıma hareket ettim” dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu ve Akşener, Mersin’de: Türkiye ağlıyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Mersin’de metro temel atma törenine katılan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Malum zamlarla karşı karşıyasınız. Türkiye ağlıyor” dedi.

Dersim’de 4 bölge ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi

Dersim’de, ‘terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar’ gerekçe gösterilerek kent genelindeki 4 bölge yıl sonuna ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi.

Suriyeli Ali El Hemdan davası: Emniyet müdürü ve vali, kriminal raporuna müdahale etmeye çalıştı

Avukat Tugay Bek, eski Adana Emniyet Müdürü ve eski Adana Valisi’nin polis tarafından öldürülen Suriyeli Ali El Hemdan davasında kriminal raporuna müdahale etmeye çalıştığını belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi Kara: Turkovac, Omicron’a karşı da koruyuculuk sağlıyor

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Turkovac aşısının Omicron varyantına karşı koruma sağladığını, ama korumanın süresinin ne kadar olacağını şimdi söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Boğaziçi Direnişi bir yaşında

Birinci yaşına giren direniş için sosyal medyada #Boğazici1YıldırDireniyor etiketiyle paylaşımlar yapılıyor.

ÇHD Davası: “Delilsiz davada” tüm avukatlara ceza isteniyor

Delil niteliği olmayan dokümanları temin eden polisler, savcılar ve hakimler hakkında “örgüt üyeliği, sahte delil üretme, kumpas/komplo dosyalar oluşturma” gibi iddialardan ötürü kesinleşmiş mahkûmiyet kararları var.

Gülistan Doku’nun ailesi: Abarakov neden yargılanmadı

Gülistan Doku’nun ailesi, 4 gündür adliye önünde nöbette: Polis kızı olsaydı, 2 saatte bulurlardı. Ama bizim kızımızdır diye iki yıldır bulmuyorlar. Artık yeter ben bir anneyim kaldıramıyorum.

Dış Politika

Yunanistan’da tutuklanan yazar Sevan Nişanyan için Ermenistan devrede

Yunanistan’da perşembe günü tutuklanan ve bugün Türkiye’nin iade talebinin değerlendirileceği duruşmaya çıkması beklenen yazar Sevan Nişanyan için vatandaşı olduğu Ermenistan devreye girdi.

AP milletvekilleri: Berke Gök ve Perit Özen derhal serbest bırakılmalı

AP milletvekilleri Özlem Alev Demirel, Villanueva Ruiz, Köster ve Nienass, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

5 nükleer güçten ortak açıklama: Nükleer bir savaşın kazananı olmaz

ABD, Çin, Fransa, Rusya ve Birleşik Krallık; nükleer savaş ve nükleer silahlanma yarışı ile ilgili ortak bir açıklama yaparak, “Nükleer savaşın kazananı olmaz ve asla gerçekleşmemesi gerekiyor” mesajı

Taliban: Rusya Afganistan’da petrol ve doğalgaz yatırımı planlıyor

Taliban geçici hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid, Rus iş insanlarının ülkede petrol ve doğalgaz yatırımları planladığını söyledi.

IŞİD’den Suriye ordusuna roketli saldırı: Beş ölü, 20 yaralı

IŞİD, Suriye askerlerini taşıyan bir otobüse roketli saldırı düzenledi. Beş asker öldü, 20 asker yaralandı.

AB nükleer ve doğal gazı “yeşil enerji” ilan etmeye hazırlanıyor

AB Komisyonu, nükleer santraller ve doğal gazı “yeşil enerji” kaynakları ilan eden bir karar tasarısı hazırladı. Tasarıya Yeşiller ve çevre örgütleri tepkili.

Ekonomi

TÜİK’e göre enflasyon yüzde 36,08

Enflasyon, Aralık 2021’de yüzde 13,58 artarken, yıllık bazda yüzde 36,08 oldu.

Enflasyon ENAG’a göre yüzde 82,81

Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) çalışmasında 2021 yılı enflasyon artışı yüzde 82.81 olarak hesaplandı.

Merkez Bankası’nın dördüncü müdahalesinin büyüklüğü 3,12 milyar dolar

Merkez Bankası, dövize 13 Aralık’ta yapılan müdahalenin büyüklüğünü 3,12 milyar dolar olarak açıkladı.

4 Ocak 2022

İç Politika

Cumhur ve Millet İttifakı’nın üye sayılarında artış: İYİ Parti ve DEVA’da sıçrayış

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, siyasi partilerin üye sayılarını güncelledi. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ortaklarının üye sayılarında artış yaşandı.

Pervin Buldan: Bitti bitiyor, gitti gidiyor

HDP Eş Genel Başkanı İBB’de ‘terör teftişi’ne tepki gösterdi: İstanbul halkları sizi tarihin çöplüğüne gönderecek…

Bahçeli’den İmamoğlu yorumu: HDP’li başkanlara neden el çektirildi?

MHP lideri Devlet Bahçeli, İBB’de ‘terör teftişi’ konusunda İmamoğlu ile belediye başkanı iken hapis cezası alan Tayyip Erdoğan’ın kıyaslanmasına tepki gösterdi.

Selahattin Demirtaş Twitter’dan Fox TV yayınına katıldı

HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın İsmail Küçükkaya’yı etiketleyerek paylaştığı mesajlar Fox TV yayınında okundu.

Erdoğan: Sokaklara döküleceklermiş, ya siz 15 Temmuz’u görmediniz mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, “Türk siyasetinin gözünü kin bürümüş kifayetsiz muhterisler tarafından lekelenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

28 milletvekiline ait 40 dokunulmazlık dosyası Meclis’te

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da aralarında bulunduğu 28 milletvekili hakkında hazırlanan 40 dokunulmazlık dosyası Meclise sunuldu.

40 ilde operasyon: 99 gözaltı kararı

Ankara’da yürütülen soruşturma kapsamında 65’i daha önce ihraç edilmiş kamu görevlisi, 34’ü özel sektör çalışanı olmak üzere 99 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği: Boğaziçili meslektaşlarımızı selamlıyoruz

Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan direnişinin ikinci yılına girilirken Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği destek mesajı yayınladı.

Şenyaşar ailesi: Adalet nöbetimiz sürdükçe Türkiye’de kimse hak, hukuktan bahsetmesin

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 302’nci gününe girdi.

Garibe’ye tecavüz soruşturmasına takipsizlik!

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde gardiyanların tecavüzüne uğrayan ve katledilen Garibe Gezer’in ‘cinsel saldırı’ suçundan yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi

Hızlandırılmış tren katliamında AYM’den 18 yıl sonra ‘ihlal’ kararı

Anayasa Mahkemesi, 41 kişinin öldüğü 89 kişinin de yaralandığı 2004’teki ‘Pamukova Hızlandırılmış Tren’ katliamı davasının ‘sürüncemede’ bırakıldığına hükmetti. Eşini kaybeden kadına tazminat ödenecek.

İstanbul’da polisten pazarcılara biber gazı

İstanbul Gaziosmanpaşa’da yeni yapılan pazar yerine geçmek istemeyen pazarcı esnafı, eski yerlerinde tezgah açınca gerginlik çıktı. Polis ekipleri pazarcılara gaz sıktı.

 

Dış Politika

ABD’de Omicron ‘rekoru’: Günlük vaka sayısı 1 milyonu geçti

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, ABD’de son bir günde 1 milyon üzerinde yeni Covid vakası tespit edildi. Bu, bir ülkenin pandeminin başından bu yana raporladığı en yüksek sayı.

Almanya’da on binler korona kısıtlamalarını protesto etti

Almanya’nın birçok kentinde pazartesi akşamı korona önlemlerini protesto için yine gösteriler düzenlendi. 35 bini aşkın kişinin katıldığı gösterilerde yer yer polisle arbede yaşandı.

Türkiye’deki ekonomik kriz Suriye’de de yaşamı zorlaştırıyor

Suriye’de Türkiye ve SMO grupları kontrolünde bulunan bölgeler de, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin faturasını ödüyor

Rus uçakları İdlib’i bombaladı

Rus savaş uçaklarının Pazar günü İdlib’e yönelik düzenlediği hava saldırısında bir su pompalama tesisinin ağır hasar gördüğü bildirildi. BM yetkilisi, “Sivillere ve sivil altyapıya saldırılar durmalı” çağrısı yaptı.

İddia ABD’den geldi: ‘Prens Selman, Erdoğan’dan söz vermesini istedi’

Kamuflajdan takım elbiseye: HTŞ imajını yumuşatmaya çalışıyor

İdlib’de etkin olan örgütün üyelerinin devlet adamı ciddiyetine büründüğü bildiriliyor

Şili’de arıcılar eylemde: 10 bin arı serbest bırakıldı, yedi polisi arı soktu

Kuraklık nedeniyle arı nüfusunun ve bal üretiminin azaldığı Şili’de, arıcılar başkanlık sarayının önünde eylem yaptı. Eylemde 60 kovandan yaklaşık 10 bin arı salındı, yedi polisi arı soktu.

Taliban 3 bin litre alkollü içeceği kanala döktü

Alkollü içecek satışının yasak olduğu Afganistan’da düzenlenen baskınlarda varillerde ele geçirilen içkiler istihbarat çalışanları tarafından kanala döküldü.

Almanya 3 nükleer santralini kapattı

Almanya’da son altı nükleer santraldan üçü daha kapatıldı. Ülke 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik talebinin yüzde 80’ini karşılamasını hedefliyor.

Almanya’dan AB’ye: Nükleer enerjiyi yeşil yatırım olarak desteklemek sorumsuzluk

Alman Hükümet Sözcüsü Hebestreit, Avrupa Komisyonu’nun nükleer enerjiye ilişkin değerlendirmelerini kabul etmediklerini, nükleeri ‘yeşil yatırım’ olarak tanımlama planını Alman hükümetinin kendi içinde değerlendireceğini söyledi.

AB’de ‘yeşil yatırım’ tartışması büyüyor: İspanya da nükleer ve doğalgazın kapsanmasına karşı çıktı

AB içinde Almanya’dan sonra İspanya hükümeti de yeni nükleer enerji ve doğal gaz santrallerinin ‘yeşil yatırım’ olarak sınıflandırılması teklifine karşı çıktı.

Lil Nas X: Müzik endüstrisi “Eşcinsel olmadan eşcinsel ol” diyor

Lil Nas X, daha fazla eşcinsel sanatçının eserleri aracılığıyla aklındakileri söyleyebilmesini istediğini belirtti

Enflasyonun rekor seviyeye çıktığı Sri Lanka iflasın eşiğinde: 1 kilo fasulye 10’a bölünüp satılıyor

Polonya, mülteci krizi yaşanan Belarus sınırına duvar örecek

Polonya’nın, geçen yıl sonunda mülteci krizinin yaşandığı Belarus sınırına 5.5 metre yükseklikte duvar öreceği açıklandı. Duvarın maliyetinin yaklaşık 130 milyon doları bulacağı kaydedildi.

Filistinliler, açlık grevindeki tutuklu Ebu Hevaş için ayakta

İsrail’in ‘idari tutukluluk’ uygulamasını protesto etmek için 141 gündür açlık grevini sürdüren ve sağlık durumu kötüleşen Hişam Ebu Hevaş için Batı Şeria ve Dura’da grev ve boykot başlatıldı.

Ekonomi

Erdoğan’ın açıkladığı istihdam desteğinin detayları belli oldu

Son 1 yılda ortalama istihdamını koruyan şirketlere, her biri için en fazla 5 kişi için olmak üzere çalıştırma taahhüdü verdikleri işçi başına 100 bin lira faizsiz destek verilecek.

Bakan Nebati: Kur korumalı mevduata katılım 84 milyar lirayı aştı

“Türk Lirası’nın cazibesini artırıcı yeni kur korumalı mevduat hesabı gibi yeni enstrümanlar geliştirerek enflasyonu azaltacağız”

Nebati: Herhangi bir döviz kuru hedefimiz yok

Hazine Bakanı Nebati, “Döviz kurları serbest piyasada belirlenmektedir. Bu sebeple herhangi bir döviz kuru hedefimiz bulunmuyor” dedi.

Nasıl gerçekleşti? 130 milyar dolarlık operasyonla bir gecede zarardan kâra geçiş

TCMB bilançosunun 30 Aralık’ta 70 milyar TL rekor zarardan 31 Aralık’ta 60 milyar TL kâra geçişine ilişkin Bürümcekçi, ‘Bunun için döviz satışı yapılıp kârın realize edilmesi gerekir’ dedi.

En düşük emekli ve memur maaşı ne kadar oldu?

Memur maaş zammı enflasyon farkının açıklanmasıyla birlikte bugün belli oldu. Zam açıklamasının ardından en düşük memur maaşı ve emekli memur maaşları da belli oldu.

Sigara ve alkolde ÖTV zammı

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış gösterdi. ÖTV’deki artış oranı yüzde 47 oldu. Fiyatların ne kadar artacağına ise firmalar karar verecek.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Aybaş: Türkiye geneli dükkanları kapatıyoruz

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, “Firmaların ürün vermemesi, zincir marketlerin otomatik yüzde 40 zam yapmaları bizlerin ticaretine sekte vurmuştur” dedi.

ÇAYKUR işçileri 9 Ocak’ta eylemde

ÇAYKUR işçileri, sorunlarını yetkililere duyurmak için 9 Ocak’ta toplanıyor. Gerçekleşecek buluşmada işçiler, taleplerini dile getirecek.

Dolardaki artış ihracatçıya değil yabancıya yaradı: Brezilyalı dev Türkiye’den fabrika topluyor

Latin Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri Brezilyalı Votorantim SA, Ankara, Nevşehir, Samsun, Yozgat ve Çorum’daki çimento fabrikalarını satın aldı.

CHP’li Başarır: Demirören Grubu ve 5 şirket doları 18 TL’den satıp 10.30 TL’den aldı

CHP’li Ali Mahir Başarır, Demirören Grubu ile iktidara yakın 5 şirketin, 20 Aralık’ta doları 18 TL’den satıp, 10.30 TL’den yeniden alım yaptıklarını açıkladı.

Fitch: Döviz oynaklığı 3 kentte belediyeleri baskı altına alabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’deki yüksek döviz oynaklığının büyükşehir belediyelerinin borç sürdürülebilirliği üzerinde baskı oluşturacağını tahmin ediyor.

Türkiye’de 20 bin sanal parsel satıldı: Metaverse nedir?

Son dönemlerin popüler konulardan olan ‘metaverse’ün geleceğin ‘evreni’ olması bekleniyor. Peki arsa satışları dahi yapılan metaverse tam olarak nedir?

Önerilen Yazı ve Videolar

İç Politika

Boğaziçi akademisyenleri: Burayı imha etmeye çalışıyorlar, kabul etmiyoruz

Sabih Kanadoğlu: Türkiye yakın tarihine hukukun içinden bakış

KESK’İN 18-19 Aralık mitingleri ve sonrası

Dış Politika

Omicron | “Hava yoluyla bulaşan üst solunum yolu hastalığına dönüşüyor”

Ekonomi

Mahfi Eğilmez yazdı: Faiz indirimi dış borç yükünü 1.8 trilyon lira artırdı

Ekonomist Gürses eksideki Merkez Bankası’nın artıya geçiriliş hikayesini anlattı

Uğur Gürses: Yüzde 40’lı dilime sıçrayan enflasyon