22 Haziran

İÇ POLİTİKA

Polinas işçileri insanca ücret ve koşullar istiyor

Yıllardır Forbes’in en zenginler listesinde yer alan Murat Ülker’in sahibi olduğu Yıldız Holding bünyesinde bulunan Polinas’ın yöneticileri, “Polinas, dünyanın çevresini 200 kere ambalajlayacak kadar film üretti” sözleriyle övünürken, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker’in de yüzde 48 oranındaki büyüme için teşekkür ettiği söylenmiş işçilere. Asgari ücretle çalışan işçiler ise “Her zaman büyüdüğümüz söyleniyor, yeni hatlar kuruluyor ama biz hiçbir dönem büyümedik” dedi.

Metal işçileri: Artık sabrımız kalmadı

Arçelik ve Türk Traktör fabrikalarında konuştuğumuz işçilerin neredeyse tamamı geçim sıkıntısından şikayetçi olurken, sorunların çözümünün hükümetin değişmesiyle ile mümkün olabileceğini söylüyor. Fabrika içinde veya dışında ekonomi bir şekilde seçim gündemi ile birleşiyor. Bir işçi, “Bu hükümet başımızdan gitmedikçe kurtuluşumuz yok. Ya seçimle gidecekler ya da insanlar artık isyan edip ayaklanacak. Vatandaşın sabrını sınıyorlar da artık sabır kalmadı” diyor.

Süperpar fabrikasında sendikalaşan işçilere yönelik baskılar protesto edildi

İşverenin ve bazı yöneticilerin sendikaya üye olan işçilere baskı ve mobbing uygulandığını söyleyen Öcal, “Mobbing uygulayanlar hakkında yasal işlem başlatacağız. Ayrıca bu baskılar son bulana kadar, işçilerin sendikal hakkı tanınana kadar burada olacağız” diye ekledi.

Patronlar İSO 500’de, işçiler en dipte

Şirikçioğlu Tekstil, Has Çelik ve Erbosan Boru… “Kayseri’nin yüz akı” olarak bilinen bu üç şirket İSO 500 listesinde her geçen gün üst sıralara çıkarken, işçiler ise yoksullukla pençeleşiyor.

Seçim Güvenliği Platformu’ndan açıklama: ‘Adaletsiz bir seçim için bir adım daha atılıyor’

Seçim Güvenliği Platformu, AKP ve MHP tarafından hazırlanan ve ‘sansür yasası’ olarak nitelenen teklifle ilgili duyarlılık çağrısı yaptı. “Daha adaletsiz bir seçim için bir adım daha atılıyor” denilen açıklamada, muhalefetin konuyla yeterince ilgilenmediğine dikkat çekildi.

Emek Partisi Kurucu Başkanı Tüzel: Mücella Yapıcı’nın kalp ekosu kelepçeli halde çekilmeye çalışıldı

Emek Partisi Kurucu Başkanı Levent Tüzel, Bakırköy Kadın Cezaevi’nde Gezi tutukluları Mücella Yapıcı, Mine Özerden, Çiğdem Mater ile görüştüğünü açıkladı. Tüzel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “hala koğuş verilmediğini ve kelepçe ile muayene gibi insanlık dışı uygulamalara” maruz kalındığını açıklayarak, “Meslek örgütlerini cezaevini denetlemeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

DIŞ POLİTİKA

HTŞ’nin Afrin’de 3 köyü daha ele geçirdiği iddia edildi

Suriye’de El Kaide destekli Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTŞ), Türkiye destekli Feylak el Şam örgütünün Afrin’de kontrol ettiği üç köyü daha ele geçirdiği iddia edildi. Erbil merkezli Rûdaw sitesinin haberine göre HTŞ dün, Afrin’in Basûfan, Fafertin ve Kibeşin köylerini ele geçirdi.

Ekvador’da hükümet protestoları şiddetle bastırıyor: 1 yerli yaşamını yitirdi

Ekvador’da çoğunluğu yerlilerden oluşan binlerce kişinin ekonomik ve sosyal taleplerle başlattıkları protestolar sürerken birçok eyalette OHAL ilan eden Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso hükümetinin yanıtı şiddet oldu.

EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan 6 ayda 59 milyar dolarlık örtülü satış

Merkez Bankası’nın son 6 ayda döviz kurlarındaki artışı frenlemek üzere toplamda 59 milyar dolarlık örtülü döviz satışı yaptığı tahmin ediliyor. Rezervlerini satan banka, Katar ve BAE’nin ardından Suudi Arabistan ile de swap anlaşması yapmak istiyor.

 

23 Haziran

İÇ POLİTİKA

Erkunt Traktör’de işçi kıyımı

Erkunt Traktör’de 20 işçi işten çıkarıldı. İşçilere ”Yeni motor hattı kuruldu, maliyeti çok yüksek olduğu için küçülmeye gidiyoruz” açıklaması yapıldı.

Büro Emekçileri Sendikası’ndan ek gösterge çağrısı: Tüm kamu çalışanları hayal kırıklığına uğratıldı

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi, 3600 ek gösterge düzenlemesine büro emekçilerinin de dahil edilmesi yönünde basın açıklaması yaptı. BES üyeleri, düzenleme kapsamında olan dört meslek grubu dahil tüm kamu çalışanlarının hayal kırıklığına uğratıldığını ifade ederek, “Adil bir ek gösterge talebi, emekli maaş bağlanma oranlarının yıllar itibariyle düşmesi sonucu ortaya çıkmış bir taleptir” dedi.

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube: İnsanca yaşamak için taleplerimizi birlikte yükselteceğiz

Torbalı’da zamları protesto ederek, asgari ücret ve tüm ücretlere ek zam yapılmasını talep eden Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, “İnsanca yaşamak için taleplerimizi omuz omuza yükselteceğiz” dedi.

7 parti ve kitle örgütünden İstanbul’da ortak açıklama: Tüm ücretler artırılsın

7 siyasi parti ve kitle örgütü “Tüm ücretler artırılsın” talebiyle İstanbul Kadıköy’de bir araya geldi, “Hakkımız olanı alacağız” dedi. Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan yurttaşlar zamların geri alınması ve ücretlerin artırılması talebiyle basın açıklaması düzenledi.

‘Bakan Nebati, SADAT’ı sıradan bir vergi mükellefi olarak görüyor’

HP Ankara Milletvekili Murat Emir, SADAT’tan 2013-2022 yılları arasında ne kadar vergi alındığını ve SADAT’ın kaç adet fatura kestiğini Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye sordu. Bakan Nebati, vergi sorumluluğunu yerine getiren vergi mükelleflerinin eşit şartlara sahip olduğunu belirttiği yanıtında vergi geliri ve fatura sorularını yanıtsız bıraktı. Emir ise, “Bu yanıttan Bakan Nebati’nin SADAT’ı sıradan bir vergi mükellefi olarak gördüğünü anlıyoruz” dedi.

Yargıtay, 13 Kürt siyasetçiye verilen hapis cezalarını onadı

Yargıtay, Van Büyükşehir Belediye eski Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın da aralarında olduğu 13 Kürt siyasetçi hakkında 2012’de açılan “KCK Van Ana Davası”nda verilen hapis cezalarını onadı.

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Bekir Kaya, Cüneyt Caniş, Veli Avcı, Nezahat Ergüneş, Halis Çakır ve Metin Adugit’e 8 yıl 9 ay, Mehmet Şirin Yıldız, Murat Durmaz, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Mihriban Şah, Derviş Polat’a 7 yıl 6 ay, Hecer Sarıhan’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.

Aralık 2021’de yine Bekir Kaya’ya “örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen 8 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanmıştı. Kaya, 6 yılı aşkın süredir cezaevinde.

DIŞ POLİTİKA

AB liderleri, Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü verilmesini kararlaştırdı

Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri, Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesini onayladı.

Türkiye, İsrail ile ilişlilerin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışma başlattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile ilişkilerin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışma başladığını söyledi.Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ile Lapid  görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

EKONOMİ

Konut kredilerinde değer oranı değiştirildi, kredi imkanı azaltıldı

BDDK, konut kredilerinde kredi değer oranlarını tutar bazlı olarak değiştirdi. Kararla krediye erişim azaltılmış, erişilen kredilerin bir kısmında ise faizler artırılmış oldu.

Merkez Bankası faizi 6. Kez 14’te sabit tuttu

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısında faiz kararını açıkladı. MB, politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

 

24 Haziran

İÇ POLİTİKA

Genel-İş Çankaya Belediyesindeki dört işyeri temsilcisini “TİS sürecine zarar verebilirler” diye görevden aldı.

DİSK/Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube, Çankaya Belediyesine bağlı iştiraklerden olan ÇANPAŞ’taki dört işyeri temsilcisini TİS sürecine zarar verebileceklerini söylerek görevden aldı.

Pınar’ın katiline haksız tahrik indirimi: Pınar için adalet arayana hapis cezası!

İzmir’de Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto eden kadınlar hakkında açılan davada Meryem Yıldırım’a hapis cezası verildi. Cumhuriyet’e konuşan Yıldırım, “Pınar’ın katiline tahrik indirimi uygulanırken, Pınar’ı savunan kadınlar cezalandırılmak isteniyor” dedi.

Ankara Üniversitesi, MİT’ten gelen fişleme belgelerini mahkemeye sundu

Ankara Üniversitesi’nin, ihraçlara ilişkin yargılamalarda mahkemelere, MİT’ten gelen ‘gizli’ ibareli fişleme belgelerini “savunma” olarak sunduğu ortaya çıktı.

Ores işçileri: Sendika hakkımız engellenemez

Ores’te Birleşik Metal-İş’in yetki aldı ancak, sendika toplu sözleşme için masaya oturmaya hazırlanırken Ores patronu işçiler üzerindeki baskıyı arttırdı.

Borçları nedeniyle icralık olan işçilerin sayısı artıyor

Türk Metal’in başarı dediği sözleşmenin hükmü kalmadı: Renault, BOSCH, Valeo ve Karsan işçileri geçinemiyor, borçları nedeniyle icralık olan işçilerin sayısı artıyor.

Efe Rakı’da sendika üyesi işçiler, işten çıkartıldı

Efe Rakı fabrikasında, sendikaya üye oldukları için 24 işçi işten çıkartıldı.  Konuyla ilgili Tekgıda-İş Sendikası İzmir 7 No’lu Şube yaptığı açıklamada, “İşçilerin anayasal haklarına saygı duyun. İşten çıkartılan işçileri bir an önce işbaşı yaptırmanızı istiyoruz” denildi.

Fabrikada işten atılmalar sonrası diğer işçiler üretimi durdurdu

Bursa’daki TMK Kataforez Teknik Metal Kaplama Fabrikası’nda 7 işçinin işten atılması sonrası diğer işçiler üretimi durdurdu.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye’den AB Liderler Zirvesi’ndeki kararlara tepki

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklama ile AB’ye tepki gösterdi. Yayımladığı açıklamada “AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ilişkin uluslararası hukuka aykırı ve maksimalist tezleri meşrulaştırmaya çalışması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı, kürtaj yasağının önünü açtı!

ABD Yüksek Mahkemesi, kürtajı anayasal bir hak olarak tanımlayan 1973 tarihli kararı kaldırarak birçok eyalette kürtaj yasağı uygulanmasının önünü açtı.

EKONOMİ

Birleşik Kamu-İş: Gıda fiyatları yüzde 160’a dayandı; açlık riski giderek büyüyor

Birleşik Kamu-İş mayıs ayına ilişkin “Halkın Enflasyonu” araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Buna göre gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 160’a dayandı. Sendikadan yapılan değerlendirmede “Türkiye’de açlık riskini giderek büyüyor” denildi.Araştırma sonuçlarına göre gıda fiyatlarında sebze dışındaki tüm harcamalarda yaşanan yüksek zamlar, gıda enflasyonunda rol oynadı. Buna göre Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında artış kaydederken, et ve balık grubunda artış yüzde 15,1 olarak gerçekleşti.

Nureddin Nebati: GES’e 83 bin 816 bireysel yatırımcı 6.6 milyar TL’lik talep gösterdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gelire Endeksli Senet’e (GES) katılımı açıkladı. Bakan Nebati, “83 bin 816 bireysel yatırımcı 6,6 milyar TL’lik talep gösterdi” dedi.

Ömer Fethi Gürer: Ülkemizde 14 Milyon 800 bin insan yeterli beslenemiyor

Ülkemizde 14 milyon 800 bin insanın yeterli beslenemediğini aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üretimin artması için çiftçiye gerçekçi destek verilmesini istedi.

Başkanlık sisteminin 4 yıllık bilançosu: Ülke ve işçiler kaybetti

Fiili başkanlık sisteminin üzerinden geçen 4 yılda hem işçiler hem ülke kaybetti. DİSK-AR’ın raporunda çarpıcı kayıplar hesaplanarak ortaya kondu.

BDDK’nın kararına ekonomistlerden gelen ilk tepkiler: Faizi artırmadık, döviz de satmıyoruz, sermaye kontrolü de yok; herşey kendi kendine oluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) TL ticari kredi kullanımına getirdiği yeni koşullara ilişkin kararını açıkladı. Alınan karar ve döviz kurlarının kapalı piyasada düşüş yalşaması ekonomistler tarafından değerlendirildi.

 

25 Haziran

İÇ POLİTİKA

Smart Solar işçileri fabrikayı işgal etti: Atılan işçiler geri alınsın, sendika hakkı tanınsın

Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü Smart Solar işçileri, sendikal faaliyetlerinden dolayı işten çıkarıldıkları ve mobbinge uğradıkları için nedeniyle önceki gece fabrikayı işgal etti. Üretimi durduran yaklaşık 250 işçi dün gün boyu fabrikadaydı. Eylemin işçilerin talepleri karşılanana kadar süreceği ifade edildi.

Sağlık-İş Sendikası DEÜ Temsilciliği: Mücadeleyi büyütmek yerine yapılan suçlamaları kınıyoruz

Sağlık-İş Sendikası DEÜ Hastanesi İşyeri Temsilciliği, hastanedeki intiharların ardından sendikalarına yönelik kimi tutumlara yönelik açıklama yaptı.

Bakan Bozdağ: Orman yangınlarında cezaların ele alınmasında fayda görüyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Orman yangınları her bir vatandaşımızı derinden üzmektedir. Cezaların yeniden ele alınmasında fayda görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın konuşmaları, bizim için ayrıca talimattır. Bakanlık olarak çalışmaya başladık. Çalışmalar somutlaşınca Cumhurbaşkanı’mız ve kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Fas-İspanya sınırında mületci katliamı: Caminando Fronteras’a göre can kaybı 37

Fas’tan İspanya’nın Melilla bölgesine geçmeye çalışırken polis müdahalesi sonucu yaşanan kargaşa sebebiyle hayatını kaybeden mültecilerin sayısının 37’ye yükseldiği duyuruldu.

Türkiye-Yunanistan ilişkileri: Kışkırtılan gerilim halkların aleyhine

Gazetemize konuşan Yunanistanlı gazeteciler, yeniden yükseltilen gerilimin iki halkın da yararına olmadığına işaret ediyor, iki ülkenin ABD-NATO çıkarlarına bağlılığının artacağına dikkat çekiyorlar.

NATO Zirvesi, Madrid’de başladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in video konferans aracılığıyla, Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın bizzat Madrid’e gelerek katılacağı ilk oturumun ardından “Madrid Stratejik Konsepti” adıyla NATO’nun gelecek 10 yılındaki yol haritasının belirleneceği ve yaklaşık 15 sayfa olduğu belirtilen metin üzerindeki tartışmalara geçilecek.

EKONOMİ

Seçim yolunda Ukrayna savaşı bahane, ek bütçe şahane

Emek örgütlerinin ve muhalefet partilerinin emekten, doğadan, kadından, emekliden, işsizden, yoksuldan yana, onların sorunlarını hafifletebilecek alternatif bir ek bütçe ile çıkması gerekiyor.

 

26 Haziran

İÇ POLİTİKA

Buldan: Nasıl Kobane düşmediyse HDP de düşmedi düşmeyecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü’nün 4’üncü Olağan Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “. Biz AKP ile hiçbir konuda herhangi bir konuda bir anlaşma yapmadık, yapmayız. AKP ile anlaşma yapanlar bellidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortakladır. Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır.” dedi.

Onur Yürüyüşü öncesi İstanbul’da bazı yollar kapatılacak

İstanbul Valiliği, Onur Yürüyüşü nedeniyle trafiğe kapatılacak yolları duyurdu. Taksim ve çevresindeki metro durakları da kullanılamayacak.

DIŞ POLİTİKA

“En az 37 mülteci hayatını kaybetti, sayı artabilir”

Fas’tan İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı Melilla kentine 24 Haziran’da geçmeye çalışan mültecilerle Fas güvenlik güçleri arasında arbede ve ardından izdiham yaşandı. Fas polisinin ateş açtığı da iddia edildi.

ABD’de kadınlar kürtaj hakkı için eylemde

ABD’de Yüksek Mahkeme, kürtajın tüm eyaletlerde hak olarak tanınmasını sağlayan kararı iptal etti. Cuma günü alınan kararın ardından kadınlar kürtaj hakkı için sokağa çıktı.

Kiev merkezine füzeli saldırı | Enkaz altında kalanlar var

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rusya’nın bu sabah erken saatlerde Ukrayna başkentine saldırdığını ve en az iki konut binasının vurulduğunu söyledi.

EKONOMİ

AKP’ye yakınlığıla bilinen 11 şirket, aldığı ihalelerin yüzde 81’ine davet usulüyle katıldı

AKP’ye yakınlığıyla bilinen 11 şirket, üstlendikleri projelerin sadece yüzde 19’unu açık ihaleye girerek kazandı. İhalelerin yüzde 81’ini ise istisnalardan yararlanarak “davet usulüyle” aldı.

HDP, Meclis’te görüşülecek ek bütçe kanun teklifi ve askerlik kanuna şerh düştü

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun HDP’li üyeleri Garo Paylan, Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlu imzasıyla verilen şerhte, “Yıllık bütçeyi altı ayda batıran iktidara ek bütçe emanet edilemez” denildi. “Bütün eşitsizlikler göz önünde bulundurularak yurttaşların ihtiyaçlarının tespit edilmesinde halkın bütçe sürecine ilişkin yaklaşımı ve ortaya koyduğu talepler bütçelerin oluşmasında hayati öneme sahiptir” denilen şerhte, “Nitekim halihazırda oluşturulan ek bütçe kaynağının tamamı vergilerden karşılanacak, böylece iktidarın suç ekonomisine, rant ve talana dayalı, sermayeyi koruyan politikalarının ağır faturası halka kesilecektir” diye belirtildi.

 

27 Haziran

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu, ‘İslam dünyası’ sempozyumunda Karl Marx’ın 11. Tez’ini hatırlattı

Türk Ocakları İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm Yolları Sempozyumu’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İslam, adaleti ve adaletin çevresinde dönenleri tesis edenlerden yanadır” ifadelerini kullandı. CHP lideri, konuşmasında Karl Marx’ın “11. Tez” olarak bilinen, “Filozoflar dünyayı çeşitli biçimde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir” şeklindeki unutulmaz sözünü hatırlattı.

Hopa’da çay üreticileri yeni çay yasası tasarısını protesto etti

Hopa’da çay üreticileri çay üretimini bütünüyle serbest piyasanın kaderine terk etmek isteyen çay yasa tasarısını protesto etti.

DIŞ POLİTİKA

Rusya-Ukrayna savaşı | Validen çağrı: Lysychansk kentini terk edin

Luhansk bölgesindeki Severodonetsk şehrinin Rusya kontrolüne geçmesinin ardından bir açıklama yapan Lysychansk Valisi Haidai, yurttaşlardan ülkenin doğusundaki şehri acilen tahliye etmelerini istedi: “Şehirdeki durum çok zor.”

Liderlerden ortak açıklama: Ukrayna’ya destek sürecek

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’ne Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski de video konferans ile katıldı.

Afrika Birliği’nden İspanya’da öldürülen göçmenlere dair soruşturma çağrısı

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Muhammed, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, görüntülerinin şok edici ve endişe verici olduğunu kaydetti.

EKONOMİ

Erdoğan yine sabır istedi, enflasyonun 2023’te düşeceğini iddia etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram tatilinin 9 güne çıkarıldığını açıkladı. Enflasyon altında ezilen yurttaşlara yine “sabır” diyen Erdoğan, asgari ücret için bakanlığın çalıştığını söyledi.

Yılın başından bu yana 7bin 300 kamu ihalesi iptal edildi

1 Ocak 2022’den bu yana 7 bin 300 kamu ihalesi iptal edildi, en çok akaryakıt alım ihalelerinde iptaller yaşandı.

 

28 Haziran

İÇ POLİTİKA

Ankara ve İzmir’de inşaat işçileri eyleme başladı

Ankara ve İzmir’de şehir hastanesi şantiyelerinde çalışan inşaat işçileri çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerde yaşanan sorunların giderilmesi talebiyle eyleme geçti.

ODTÜ’de sendikalar promosyon zammı için birleşti

ODTÜ’de kurulan “Sendikalar Birliği” platformu, promosyona ENAG’ın açıkladığı yüzde 157’lik enflasyon oranında güncelleme istedi.

Hatimoğulları: Operasyon HDP’yi siyasetin dışına itme planının bir parçası

Adana ve Diyarbakır’da dün HDP üye ve yöneticilerinin adresleri ile Binevş Kültür Merkezine polis eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda evlerin aranması ardından 38 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk da yer alıyor. Dosyaya gizlilik kararı konuldu.

Kobane davası | Aysel Tuğluk: Hasta olduğum için kendimi ifade edemiyorum

Beş yılı geçen tutukluluğunda demans teşhisi konulan siyasetçi Aysel Tuğluk bugünkü oturuma Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Tuğluk’a yanında bulunan avukatları refakat etti.Mahkeme başkanı konuşmada ve mahkeme heyetinin sorularını anlamada zorluk çekmesine Tuğluk’a geçmişte verdiği röportajları sordu.

DIŞ POLİTİKA

ABD’de terk edilmiş bir kamyonda mülteci olduğu düşünülen 46 kişi ölü bulundu

ABD Göç ve Gümrük İdaresi’nden bir yetkili, Ulusal Güvenlik Soruşturmaları birimi ile San Antonio polisinin ortak soruşturma başlattığını söyledi.

Rusya, Ukrayna’da AVM vurdu: En az 16 ölü

Kemençuk kentinde içinde binden fazla insanın olduğu bir alışveriş merkezine roket isabet etti. Volodimir Zelenski: “Rus ordusuna yönelik bir tehdit yoktu. Stratejik değeri yoktu” dedi.

Tunus’ta yargıçların “tek-adam”a karşı grevi dördüncü haftaya giriyor

Tunus’ta iktidardaki hükümeti, parlamentoyu ve yüksek yargı konseyini azlederek, kendisini yargıyı denetleme yetkisiyle donatan Cumhurbaşkanı Sayed’e karşı tüm yargıçlar genel grevde. Referanduma bir ay kala işçi sendikaları “boykot” dahil bütün seçenekleri tartışıyor

EKONOMİ

Nebati’den ek bütçe açıklaması: İlave gelirin 927.7 milyar lirası vergi gelirlerinden elde edilecek

Ek bütçe teklifiyle ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “Hazırladığımız Ek Bütçe ile genel bütçe gelirlerinde net 1 trilyon 81 milyar lira ilave gelir öngörüyoruz. Bu ilave gelirin 927,7 milyar lirası vergi gelirlerinden, 152,9 milyar lirası vergi dışı gelirlerden oluşmaktadır” dedi.

CHP’li Süleyman Bülbül: Son altı haftada vatandaşın borcu 91 miyar arttı

Hazinenin iç ve dış borç stokunun mayısta bir önceki aya göre 238,2 milyar lira daha artarak 3 trilyon 364 milyar liraya kadar yükseldiğini belirten CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AKP iktidarının ülkeyi borç batağına soktuğunu belirtti. Bülbül, son altı haftada yurttaşların borcunun 91 milyar arttığını açıkladı. Bülbül, icra dosyalarının sayısı son bir yılda 1 milyon 485 bin adet arttığını belirterek, 24 Haziran itibariyle 23 milyon 778 bin icra dosyası olduğunu kaydetti.

İstanbul vergi cenneti merkezi: İFM Kanunu ile özel teşvik, indirim, istisna ve muafiyet sağlandı

Sayıştay’ın denetleyemediği Erdoğan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Türkiye Varlık Fonu bünyesinde bulunan İstanbul Finans Merkezi’nde yapılacak işlemlerde şirketlere büyük vergi istisnası sağlandı.

Açlık sınırı 6 bin 391, yoksulluk sınırı 20 bin 818 liraya yükseldi!

Türk-İş, haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Buna göre haziranda 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 20 bin 818 liraya yükseldi. Açlık sınırı ise 6 bin 391 lirayla asgari ücretin 2 bin 137 TL üzerine tırmandı. Haziranda bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 313 TL’ye yükseldi. Mayıs ayında yoksulluk sınırı 19 bin 602 TL, açlık sınırı ise 6 bin 17 TL olarak açıklanmıştı.

Kimlikle döviz alım satımında yeni sınır: 5 bin dolar

“Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği (Sıra No: 2)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 5) ile Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’a İlişkin Tebliğler uyarınca kurulan ve kurulacak olan yetkili müesseselerin efektif/döviz alış ve satış işlemlerinde ve müşterileriyle yapacakları sözleşmelerde işlem ve sözleşmeleri yapmadan önce vergi kimlik numarası tespit etme ve kullanımı zorunluluğuna ilişkin sınırın 3.000 Amerikan Dolarından 5.000 Amerikan Dolar olarak belirlenmiştir.

 

29 Haziran

İÇ POLİTİKA

Meclis’e 16 yeni fezleke gönderildi

Meclis’e 8’i HDP, 2’si TİP, 1’i CHP ve DBP Milletvekillerine ait 16 fezleke gönderildi.

HDP’li Hüda Kaya’nın oğlu Muhammed Cihad Cemre tutuklandı

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın oğlu Muhammed Cihad Cemre, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itirazının ardından tekrar gözaltına alındı. Kandil’de “PKK yöneticileri ile fotoğraf çektirdiği” iddia edilen Cemre, 27 Haziran’da çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol şartıyla salıverilmişti.

Aysel Tuğluk’a savunma işkencesi

Cezaevinde demans teşhisi konulan ve hafıza kaybı yaşayan eski HDP eski milletvekili Aysel Tuğluk, Kobanî davasına SEGBİS ile katıldı. Avukatlar, Tuğluk’un savunma yapmaya zorlandığını ve bunun işkence olduğunu belirttiler.

Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın: SEGBİS ile savunmaya zorlama işkencedir

Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın oluşumu, demans hastası Aysel Tuğluk’un Kobanê Davası’nda SEGBİS ile savunmasının istenmesine tepki göstererek, “SEGBİS ile savunma yapmaya zorlanması işkencedir” dedi.

Sedat Peker ve Metin Külünk’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı yayınlandı

Nedim Şener ile ‘pislik’ atışması yaşayan Sedat Peker’in, AK Partili Metin Külünk’le görüşmesine ait olduğu öne sürülen ses kaydı Twitter’daki ‘Deli Çavuş’ hesabından yayınlandı.

İktidara yakın gazetecilerin konuştuğu 3 Sedat Peker söylentisi

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, iktidara yakın gazetecilerin birkaç gündür aralarında, Sedat Peker’le ilgili üç söylentiyi yaydıklarını yazdı.

Sedat Peker’in uyuşturucu iddialarının araştırılmasını isteyen Uğur Dündar’a dava açıldı

Sedat Peker’in gündeme getirdiği uyuşturucu ağına ilişkin attığı tweet ve yaptığı yorum nedeniyle gazeteci Uğur Dündar hakkında 2 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

‘Jelibon’ gündem oldu: ‘Lokum yataklarını kullanacağız’

Melih Gökçek, Sözcü yazarı Muratoğlu’nun “6 milyar dolarlık jelibon rezervi” şakasını gerçek sanıp canlı yayında anlattı. ‘Jelibon’ sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu.

Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı: Tarafıma iletilmiş herhangi bir karar yok

İBB işbirliği ile sempozyum düzenlenmesinin ardından görevden alındığı belirtilen Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram, “Tarafıma iletilmiş herhangi bir karar yok” dedi.

Vali Yavuz’un ‘devletin ideolojisi İslam’dır’ açıklamasına suç duyurusu

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “İslam’ın önderliği hâlâ bu millette. Bu ülkede devletin ideolojisi İslam’dır” dedi. Atatürkçü Düşünce Derneği suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

‘Dezenformasyon teklifi’ görüşmeleri yeni yasama dönemine ertelendi

AK Parti ve MHP tarafından Meclis’e getirilen ‘dezenformasyon teklifi’ olarak nitelenen kanun teklifinin görüşmeleri ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine ertelendi.

Hrant Dink Vakfı’nı tehdit davasında karar: 2 sanığa hapis cezası

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yoluyla tehdit eden sanıklardan Hüseyin Ateş ‘zincirleme şekilde tehdit’ suçundan 2 yıl 6 ay, sanık Ersin Başkan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Pınar Gültekin davası | “Haksız tahrik” indiriminin yalancı tanık ifadesine dayandığı ortaya çıktı

Gerekçeli karar açıklandı. Mahkemenin Pınar Gültekin’in katil sanığına “haksız tahrik” indiriminin yalancı tanık beyanına dayandırıldığı, Gültekin’in henüz yaşarken yakıldığına ilişkin iki Adli Tıp raporunun da dikkate alınmadığı görüldü.

ODTÜ’de açığa alınan akademisyenler: Yeni tasfiye dalgasının kapısı aralanıyor

ODTÜ’de açığa alınan akademisyenler Sibel Bekiroğlu ile Mehmet Mutlu rektörlük önünde eyleme başladı: En çok da ODTÜ yönetiminin özerkliğini savunuyoruz.

75 barodan ortak açıklama: Erzincan Çernobil olmasın, altın madeni kapatılsın

75 baro, yaptıkları ortak açıklamada, Erzincan’ın İliç ilçesi Çöpler köyünde Fırat Havzası’na siyanürlü solüsyon karışmasına neden olan altın madeninin kapatılmasını istedi.

Erzincan’daki siyanür sızıntısına suç duyurusu: Suç delilleri gizlendi

Sedat Cezayirlioğlu, İliç’teki altın madeninde yaşanan siyanür sızıntısı nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anagold Madencilik Şirketi’nin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP heyeti Keban’da: Siyanür henüz baraja ulaşmadı

Elazığ’daki Keban Baraj Gölü’nde incelemelerde bulunan CHP Elazığ İl Başkanı Coşkun Çağlar Duran, Fırat Nehri’ne dökülen siyanürün Keban’a henüz ulaşmadığını açıkladı.

Soylu’dan sel açıklaması: Tablo hakikaten endişe vericidir

İçişleri Bakanı Soylu, selin vurduğu Düzce’de inceleme yaptı: Gördüğümüz tablo hakikaten endişe vericidir. Şehirler ve köyler arasındaki altyapı ile tarım alanlarındaki hasar ağır.

Kuzey Ege kıyılarının geleceği bilirkişi keşfi ile belli olacak

Çanakkale ve Balıkesir bölgesi kıyılarını sanayi ve turizm yatırımlarına açma tehlikesi barındıran projenin bilirkişi incelemesi başladı. İncelemenin üç günde tamamlanması planlanıyor.

DIŞ POLİTİKA

CHP, AB Türkiye Delegasyonu’yla toplantı yaptı

CHP’nin Avrupa Birliği perspektifinin de paylaşıldığı görüşmede 23-24 Haziran 2022 tarihli AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinin içinde bulunduğu mevcut durum ve ilişkilerin geleceği kapsamlı bir çerçevede ele alındı.

Stratejik Konseptin ipuçları | NATO orduları yedi kat büyüyecek

28-30 Haziran’da Madrid’deki Zirvede benimsenecek NATO Stratejik Konsepti ittifakın 2030’a kadar izleyeceği politikalara yön verecek. Stoltenberg’in verdiği ipuçları konseptin Rusya’yla Avrupa’da büyük bir savaşı öngördüğüne işaret ediyor.

Biden’dan Erdoğan’a: ‘Anı yakalayın, Sayın Erdoğan’

Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’ya yönelik vetosunu kaldırmasıyla üçlü anlaşma deklare edildi. Biden’ın Erdoğan’ı arayıp “Anı yakalayın” demesi de ilginç noktalardan biri olarak öne çıktı.

Türkiye’nin NATO mutabakatı dünya basınında: ‘Erdoğan’dan Putin’e darbe’

Türkiye, İsveç, Finlandiya mutabakatı dünya basınında. Foreign Policy, “Erdoğan olmak güzel, kaybetse de kazanıyor” analizine yer verdi. Newsweek ve New York Times, “Putin’e darbe” yorumu yaptı.

Yunanistan basını: Erdoğan NATO zirvesinde restleşme yerine uzlaşmayı seçti

Türkiye’nin NATO’yla İsveç ve Finlandiya krizinde mutabakata varması Yunanistan basınında değerlendirildi. “Erdoğan, diplomatik restleşme yerine uzlaşmayı seçti” yorumları yapıldı.

Prof. Dr. İlhan Uzgel: Propagandanın aksine Erdoğan eli boş döndü

Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda geri adım atmasını yorumlayan Prof. Dr. İlhan Uzgel “Zafer açıklamaları propaganda. Erdoğan’ın diplomatik olarak kazandığı bir şey yok” dedi.

Yunanistan’da 7 kentte NATO karşıtı yürüyüş düzenlendi

Yunanistan’da NATO zirvesine karşı 7 kentte yürüyüşler düzenlendi. Başkent Atina’da da kent merkezinde ABD büyükelçiliğine yürüyüş yapıldı.

Suriye’den Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanıma kararı

Suriye, Donbass bölgesindeki Donetsk ve Lugansk yönetimlerinin bağımsızlığını tanıma kararı aldı.

Polonya’da mahkeme dört belediyenin ‘LGBT’siz bölge’ ilanını kaldırdı

Polonya’da kendilerini “LGBT’siz bölge” ilan eden 4 belediyenin bu kararı yargıdan döndü.

Meral Akşener: Madrid’de atılan bu imza maalesef ülkemizin çıkarları ile bağdaşmıyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerini destekleyecek olmasıyla ilgili konuştu, “Atılan bu imza maalesef ülkemizin çıkarları ile bağdaşmıyor” dedi.

Almanya’da G7 protestoları: Dünyanın talan edilmesine hayır

Münih’de gerçekleştirilen G7 ülkeleri zirvesi protesto edildi. Polis saldırısına rağmen barikatı aşanlar “Daha adil ve barış içinde bir dünya” için seslerini yükselttiler.

EKONOMİ

‘Demir Yumruk’ operasyonu: 39 şirkete kayyım atandı, 8 bin 690 banka hesabına el konuldu

‘Demir Yumruk’ operasyonunda, 8 bin 690 banka hesabında bulunan mevduata, 261 taşınmaza, biri uçak olmak üzere 328 araca el konuldu, 39 şirkete kayyım atandı.

Erol Evcil 4 demir-çelik tesisine ‘çökmüş’

‘Demir Yumruk’ operasyonunda 250 kişiyle birlikte gözaltına alınan Erol Evcil’in 4 büyük demir-çelik firmasına ‘çöktüğü’ ortaya çıktı.

Sarallar’a operasyon: İlyas Saral dahil 117 gözaltı

Nitelikli yağma, kasten yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma gibi birçok suça karıştığı öne sürülen Sarallar grubuna operasyon düzenlendi. İstanbul merkezli 13 ilde Sarallar grubuna düzenlenen operasyonda, İlyas Saral ve eski Beşiktaş yöneticisi Erdal Acar ile birlikte 117 kişi gözaltına alındı.

Türkiye işçi haklarında en kötü durumdaki 10 ülke arasında

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) 148 ülkeyi kapsayan Küresel Haklar Endeksi’ne göre, Türkiye, işçiler için en kötü durumdaki 10 ülke arasında yer aldı.

Bakırköy Belediyesi işçileri: Grev sonrası baskılar arttı

Bakırköy Belediyesi’nde greve katıldıktan sonra üzerlerindeki baskının arttığını belirten belediyesi işçileri, güvenli ve rahat bir ortamda çalışmadıklarını söylediler.

Sayıştay’a 5 üye seçildi, muhalefet katılmadı

Meclis’te Sayıştay’da boş olan 5 üyelik için seçim yapıldı. CHP, HDP ve İYİ Parti seçimi protesto ederek katılmadı.

Erdoğan Meclis’e çağrı yapmıştı: Maaşı değişmeyecek

Cumhurbaşkanı maaşının 100 bin liradan 140 bin liraya çıkmasına neden olacak düzenleme ek bütçe kanun teklifinden çıkarıldı.

Bankacılık sektörünün kârı mayısta yüzde 742 arttı

Bankacılık sektörü mayıs ayında yüzde 742 kâr etti. Sektörün yılın ilk 5 ayında elde ettiği net kâr ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 400’lük artışla 132 milyar liraya ulaştı.

 

30 Haziran

İÇ POLİTİKA

Kurkut’un öldürülmesini kaydettiği için hapis cezası alan Gök: Bu dönemde gazetecilik için bir ödüldür

Yargılanma sürecine ilişkin detayları anlatan Gök, ‘Soruşturma aşamasından karar duruşmasına kadar yargılanan tek şey gazetecilikti’ dedi.

Kobanê Davası’nda gizli tanıklar ‘Atlas’ ile ‘Hermes’in ifadeleri aynı çıktı

Kobanê Davası’nda dinlenen ve siyasetçiler hakkında soyut beyanlarda bulunan ‘gizli tanık Atlas’ın ifadelerinin 8 Mart 2021 tarihinde ifade veren ‘Hermes’in ifadeleriyle aynı olduğu ortaya çıktı.

Adalet Nöbeti’ne müdahale edildi, HDP ilçe eş başkanı gözaltında

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için mahkûm yakınlarının Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı Adalet Nöbeti eylemine polis müdahale etti. Müdahale sonucu HDP Bahçelievler ilçe eş başkanı gözaltına alındı.

AKP, ek gösterge ve öğrenci affını da içeren torba teklifi TBMM Başkanlığı’na sundu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), ek gösterge ve öğrenci affını da içeren torba yasa teklifini, TBMM Başkanlığı’na sundu. 57 maddelik yasa teklifi, halen 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 3 bin liraya çıkarılmasının yanı sıra, kısmi imar affı da içeriyor. Teklif, halen cumhurbaşkanlığı maaşına endeksli olan emekli milletvekillerinin maaşının da 9000 ek göstergeye göre hesaplanmasının yolunu açıyor.

Fetihtepe’de ‘dönüşüm zorbalığı’: Polis evlere koçbaşıyla girdi, altyapı kesildi

İstanbul’da Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm için imza vermeyen yurttaşlara yönelik baskı devam ediyor. Polislerce girişin engelendiği mahalleye gazeteciler de alınmazken, yaklaşık 60 eve kapıları koçbaşıyla kırılarak girildi. Söz konusu evlerin, altyapı hizmetleri de kesildi.

Yeditepe Üniversitesi’nden skandal ‘kılık kıyafet’ yazısı

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl imzasıyla personele gönderilen yazıda, “çok açık yakalı bluz, elbise, çok kısa, yırtmaçlı etek, tayt giyilmemesi” istendi.

‘Dünyanın ikinci Çernobil’i Erzincan İliç’te’

‘Dünya’nın ikinci Çernobil’i’ olarak niteledikleri Erzincan İliç’teki siyanür sızıntısına ilişkin açıklama yapan Tarım Orkam Sen, Çöpler Altın Madeni’nin kapatılmasını istedi.

Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakası

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini duyurdu.

“Muzır Kurulu, yayıncıyı da yazarı da muhatap görmüyor”

“Çıtır Çıtır Felsefe”nin yedi kitabıyla ilgili poşette satılma kararı verildi. Mine Soysal, “Okumadan, aslını bilmeden, anlamadan kitapların “suçlu” ilan edilmesi çok korkunç. Çocuğun, dini ve ahlaki değerlerin ışığında kontrol altında tutulması gereken bir varlık olduğu algısı da elbette önemli rol oynuyor” diyor.

Onur Yürüyüşü’nde taciz uygulayan polis amirinin soruşturulması için kadınlardan kampanya

Onur Yürüyüşü’nde bir yurttaşı taciz ettiği görüntüler yayılan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında soruşturma açılması için kadın örgütleri harekete geçti.

Louis Tomlinson’ın İstanbul konseri öncesi LGBTI+ bayrakları çöpe atıldı

Louis Tomlinson’ın bu akşam Küçükçiftlik Park’ta vereceği konser öncesi alana getirilen LGBTİ+ bayrakları güvenlik ekipleri tarafından toplanarak çöpe atıldı.

DIŞ POLİTİKA

NATO’da Türkiye, İsveç ve Finlandiya düğümü nasıl çözüldü? Üçlü uzlaşmada hangi unsurlar öne çıkıyor?

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı konusunda yaşanan bunalım, 28 Haziran’da Madrid’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in girişimiyle gerçekleşen üçlü zirvede aşıldı. Türkiye’nin ‘terörle mücadele’ konusundaki beklentilerine genel olarak olumlu yanıt veren İsveç ve Finlandiya, mutabakat muhtırasında “örgüt” olarak bahsedilen PYD/YPG ve Türk tarafının 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutup “terör örgütü” olarak nitelediği Gülen yapılanmasına destek sağlamayacaklarını beyan ettiler.

Erdoğan: İsveç 73 teröristin Türkiye’ye iadesi için söz verdi

NATO Zirvesi’nin kapanış oturumunda konuşan Erdoğan, ‘İsveç 73 teröristin Türkiye’ye iadesi için söz verdi. Bunları iade edecekler, yazılı kayda da alındı’ dedi.

Finlandiya açıklama yaptı: YPG’ye ‘terör örgütü’ demedik

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ve İsveç’le imzaladığı üçlü memorandumla ilgili açıklamada bulundu, ‘Erdoğan istedi’ dedi.

Yunanistan muhalefeti: ‘Revizyonist Erdoğan NATO’yu peşinden sürüklüyor’

Yunanistan’da muhalefet Başbakan Miçotakis’i “Türkiye’ye taviz vermek” ile suçluyor. SYRIZA’dan “Türkiye cesaretlendiriliyor” çıkışı gelirken Pasok-Kinal’dan Erdoğan’a “revizyonist” suçlaması yapıldı.

“Sözlerini tutmazlarsa NATO üyeliği parlamentodan geçmez”

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç ve Finlandiya’nın üçlü muhtırada yer alan görevlerini yerine getirmemesi halinde iki ülkenin NATO üyeliğinin parlamentodan geçmeyeceğini söyledi.

NATO Zirvesi: Putin, ‘Finlandiya ve İsveç ile aramızda kesinlikle gerginlik olacaktır’ dedi

Biden: Türkiye’ye F-16 satmalıyız

ABD Başkanı Joe Biden, “Türkiye’ye F-16 satmalıyız. Bunun için kongrenin onayına ihtiyaç var. Kongre bunu onaylayacak” dedi.

Medvedev: Yaptırımlar savaş nedeni olabilir

Rusya eski Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, “Yaptırımlar savaş için bir gerekçe olarak görülebilir” dedi.

EKONOMİ

Asgari ücrete zam gelmeden köprü ve otoyollara zam geldi

1 Temmuz’dan itibaren köprü ve otoyollara dev zam geliyor. Ekonomist Prof. Dr. Uğur Emek, gelecek zam sonrası köprü ve otoyollardaki yeni ücretleri açıkladı.

CHP’li Başarır: Cengiz ve Kalyon’a İGA’da 1 milyar 364 milyon Euro kıyak geçildi; namuslu bir savcı çıksın bir iddianame hazırlasın

“Ertelenen kira, yapılan eksik işleri topladığımız zaman DHMİ’nin yani halkın 3.5 milyar Euro zararından bahsediyoruz”

Enerya’da örgütlenen işçiler işten atıldı

Denizli’de faaliyet gösteren Enerya’da işçiler, ağır çalışma koşullarına karşı örgütlendi. DİSK’e bağlı Enerji-Sen’de örgütlenen işçiler, işten atıldı.

Atila Sertel: Eski TRT genel müdürü son 6 ayında binin üzerinde anlaşma yapmış

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, bir önceki genel müdür İbrahim Eren’in görevinin son 6 ayında 1052 anlaşma yaptığını açıkladı.

Dış ticarette rekor açık: Yüzde 155 artışla 10,6 milyar dolara yükseldi

Dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükselerek rekor kırdı. İhracatın ithalatı karşılama oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,8’den yüzde 64,2’ye geriledi.

 

1 Temmuz

İÇ POLİTİKA

HDP’de kongre için geri sayım: PM’de iki dönem kuralı esnetilmedi

Hazırlıklarını tamamlayan HDP, iki dönem kuralını esnetmeyerek, eşit temsiliyet ile Parti Meclisi listesini hazırladı. Ayrıca HDP, büyük kongrede Danışma Kurulu’nu açıklayacak.

RTÜK’ten erişim engeli getirilen Deutsche Welle ve Amerika’nın Sesi açıklaması

RTÜK, lisans başvurusunda bulunmadığı gerekçesiyle sayfalarına erişim engeli getirttiği kurumlara dair açıklama yaptı.

VoA: RTÜK, internet sansürünün önünü açmak için endişe verici bir seçim yaptı

‘İnternet yayın lisansı’ almadığı gerekçesiyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) talebi sonrası mahkeme kararıyla erişime engellenen ABD merkezli Voice of America (Amerika’nın Sesi) yöneticisi Kelu Chao, “RTÜK, internet sansürünün önünü açmak için endişe verici bir seçim yapmıştır” dedi.

Kulis: Sansür yasası, seçim endişesi nedeniyle ertelendi

AKP’li kurmayların 2023 seçimlerine işaret ederek, ‘O nedenle böyle bir dönemde bu teklifin yeniden genel kurul gündemine gelmesi çok mümkün görünmüyor’ dediği öğrenildi.

Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı: ‘İşiniz bitti, emniyette görüşürüz’

Diyarbakır’da yemek ücretleri zammını protesto eden 3 öğrenci yurttan atıldı. Öğrencilerin, yurt müdürü tarafından ‘Sizinle emniyette görüşürüz’ şeklinde tehdit edildiği iddia edildi.

TÜİK önünde açıklama yapmak isteyen KESK üyelerine polis müdahalesi

TÜİK önünde açıklama yapmak isteyen KESK üyeleri polis müdahale etti. Müdahale esnasında KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik fenalaştı.

16 Gazeteci 15 Gündür Tutuklu

“50 haberi dosyaya koyup tek tek soru sordular”

16 Haziran’da tutuklanan gazeteci Safiye Alagaş, “Ben ve arkadaşlarım dayanışmanın gücüne, ruhuna inanıyoruz. Dayanışmanın büyütülmesini bekliyoruz” dedi.

Avukatı anlattı: Kürt sinemacı Suphi Orhan işkenceye maruz kaldı

Kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan kişilerce dün alıkonulan Kürt sinemacı Suphi Orhan’ın avukatı, müvekillerinin saatlerce işkenceye maruz kaldığını söyledi.

Kobanî Davasında müşteki: Olayı hatırlamıyorum

Mahkeme başkanı, 6-8 Ekim 2014’de İstanbul Zeytinburnu’nda yaralandığını söyleyen müştekiye “siyasetçiler hakkında şikayetçi misin” diye sordu. Müşteki olayı hatırlamadığını belirtti ve siyasetçilerden şikayetçi olmadığını ifade etti.

“Yasaklar Hakkâri’de başlıyor, İstanbul ve İzmir’e yayılıyor”

HDP Hakkâri Milletvekili Sait Dede ile dört gün önce giriş-çıkışları kapatılan Yüksekova’ya bağlı üç köyün ve bu köylerde yaşayanların akıbetine dair konuştuk.

Buldan olmayınca Kürkçü’nün konuşması suç sayıldı: Gergerlioğlu hakkında aynı konferans için ikinci fezleke

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında 2018 yılında Diyarbakır’da katıldığı “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Çözümü” isimli konferansta Pervin Buldan’ın yaptığı konuşma nedeniyle fezleke hazırlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kez de aynı konferansta Ertuğrul Kürkçü’nün açıkladığı sonuç bildirgesine fiili muvafakat vererek “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle fezleke hazırladı.

Bakanlık, 1169 mahalleyi yabancıların ikametine kapattı

İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz’dan itibaren 1169 mahallenin yabancıların ikametine kapatıldığını açıkladı.

Deli Çavuş hesabından Demirören ailesine: Akşam saatlerinde beni bekle, suç örgütü olduğunuzu tüm dünyaya anlatacağım

Peker’den yeni Demirören iddiaları

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Yıldırım Demirören’e seslenerek ailesinin serveti üzerine birtakım iddialar ortaya attı.

Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı

Artvin’de meydana gelen heyelana ilişkin açıklama yapan Artvin Valiliği, Azerbaycan vatandaşı 1 kişinin vefat ettiğini bildirdi. Heyelan bölgesindeki yol çift yönlü trafiğe kapatıldı.

CHP’den Sağlık Bakanlığı’na Covid-19 uyarısı: Vakalar arttı, acil önlem alın

Koronavirüs vakalarındaki artışa rağmen Sağlık Bakanlığı’nın tedbirsizliği teşvik edici bir pandemi yönetimi uyguladığını ifade eden CHP Covid-19 Danışma Kurulu, bakanlığı göreve davet etti.

Selçuk Tıp da Hekimlik Andı sansürünü deldi: Yönetim ışıkları kapatıp perdeyi çekti

Tören hazırlığında, öğrencilere, kürtaj karşıtı ifadelerin ve cinsel yönelime yönelik sansürün bulunduğu bir metin verilmişti. Öğrenciler, sansürlü metni okumayı reddedince yönetim tarafından tehdit edilmişti.

Mabel Matiz’in yeni klibi LGBTİ+ karşıtlarının hedefi oldu

Şarkıcı Mabel Matiz’in yeni çıkardığı ‘Karakol’ adlı şarkısının klibi sosyal medyada LGBTİ+ karşıtlarının hedefi oldu.

DIŞ POLİTİKA

İsveç’ten Edoğan’a yanıt: İade kararları bağımsız yargı tarafından verilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İsveç’ten 73 teröristin iadesini’ istedik sözlerinin ardından İsveç Adalet Bakanı Johansson, iade kararlarının bağımsız yargı tarafından verildiğini söyledi.

Erdoğan’dan NATO dönüşü Suriye mesajı: Telaşa gerek yok, biraz sabır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’ye operasyonla ilgili “Biraz sabırlı olursak, biz şu anda peyderpey yürüttüğümüz operasyonların fevkinde olanı da inşallah en güçlü şekilde vakti saati geldiğinde gerçekleştiririz” dedi.

Erdoğan: İsveç ve Finlandiya henüz NATO’ya girmiş değil; terörle mücadelesinde defalarca arkasından hançerlenmiş bir ülke olarak ihtiyatlı davranıyoruz

Odessa’ya füze saldırısı: 18 ölü

Odessa’ya yapılan füze saldırılarında aralarında çocukların da olduğu 18 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Polonya, mültecilere karşı inşa ettiği çelik duvarı tamamladı

Sınıra inşa edilen 5.5 metre yüksekliğinde 186 kilometrelik 49 bin tonluk çelik duvarın yapımı tamamlandı.

Dışişleri: Türkiye-Ermenistan kara sınırı üçüncü ülke vatandaşlarına açılacak

Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 1 asker 2 korucu şehit oldu şehit

Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde güvenlik korucusu Kemal Alim ve Hüseyin Sarı saldırı sonucu; Piyade Uzman Çavuş Serkan Taşcı’nın ise arazide kayarak düşmesiyle şehit olduğu paylaşıldı.

InSight Crime: Kıtalararası uyuşturucu trafiğinde Türkiye’nin rolü artıyor

Küresel organize suçlar üzerine araştırmalar yapan InSight Crime web sitesi, Türkiye’nin kıtalararası uyuşturucu koridoru olarak anılmasının nedenlerine yer verdi.

Amazon şirketi BAE’de LGBTİ+ ürünlere kısıtlama getirdi

Amazon’un Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki web sitesinde LGBTİ+ ürünleriyle ilgili arama sonuçlarını kısıtladığı ortaya çıktı.

EKONOMİ

İstanbul’da enflasyon üç haneye dayandı

İstanbul Ticaret Odası, haziran İstanbul enflasyonunu açıkladı. Buna göre, İstanbul’da enflasyon aylık bazda yüzde 4,03 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 94,2’ye yükseldi. Bu, son 24 yılın en yüksek oranı.

Yeni asgari ücret 5.500 TL olarak belirlendi

CHP kurmaylarından ‘asgari ücret’ tepkisi: Asgari ücretlinin yine açlık sınırı altında yaşamasının ilanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı yüzde 30’luk asgari ücret zammına CHP yöneticilerinden tepki geldi.

MÜSİAD asgari ücreti memnuniyetle karşıladı

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, ‘yapılan yüzde 30’luk artışla asgari ücretin yılın

BDDK kararı kuru düşürsün diye ‘arka kapı’dan 3 milyar dolar satılmış

Bankacılık kaynakları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçen cuma TL kredilere döviz varlığı sınırı getirmesiyle birlikte kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın yoğun şekilde döviz sattığını belirterek bu haftaki satışın 3 milyar doları bulduğunu vurguladı.

Yatırımı riskli gören yabancı, enerji sektöründen çıkıyor

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM), sistemdeki değişiklikler ve ülke kredi risk priminin yükselmesi nedeniyle cazibesini yitiriyor. Son ihalelere yabancılar katılmadı.

Dünyanın ilk kapsamlı kripto para yasası ortaya çıktı: ‘Vahşi Batı’ya düzen getirdik’

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’de yakın zamandaki sert düşüşle birlikte, aşırı oynak sektörün dizginlenmesi konusunda yetkililerin üzerindeki baskı gitgide artıyor. Avrupa Birliği’ndeki (AB) yasa yapıcılar, kripto varlıkları düzenleyecek kapsamlı kurallar üzerinde dün anlaştı.

 

2 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Sivas Katliamı’nın üzerinden 29 yıl geçti: Neler yaşandı, kim ne dedi?

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler her yıl Türkiye’nin farklı yerlerinde düzenlenen eylem ve etkinliklerle anılıyor

Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Madımak Oteli’ne yürüyen binlerce insan “Dün savaşta bugün Sivas’ta”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar”, “Madımak Oteli müze olacak” sloganları attı.

AKP’li Çelik: MHP ile ittifak Kürtleri küstürdü

AKP kurucularından Hüseyin Çelik, partisinin MHP ile ittifakının muhafazakar Kürt seçmeni küstürdüğünü, yargının muhaliflere karşı sopa olarak kullanıldığını söyledi.

Boğaziçi’nden öğrencilere tehdit: Eylem yaparsanız mezun kartlarınızı iptal ederiz

Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet töreni öncesinde okulun kurumsal iletişim ofisinden öğrencilere tehdit içerikli bir mail atıldı. Mailde, mezuniyette eylem yapacak öğrencilerin mezun kartlarının iptal edileceği ve kampüse girişlerinin engelleneceği yazıyor.

İstanbul’da bir askeri alan daha imara açıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul’da bir askeri alanı daha konut imarına açtı. Maltepe’deki 528 bin metrekarelik askeri alana, 7 katlı ‘sosyal konut’ yapılacak.

Hrant Dink Vakfı Bir Arada Yaşam Festivali başladı: ‘İnsanlar sokağa çıktıklarında hapse girmeyi göze alıyor’

Hrant Dink Vakfı Bir Arada Yaşam Festivali bugün başladı. İki gün sürecek festivalde paneller, etkinlikler ve konserler yapılacak.

Rtük Klibini Yasaklamıştı, Mabel Matiz: Ağlıyorum ama sevinçten

Klibinin RTÜK tarafından yasaklanmasının ardından sanatçı, “Aşkın, sevginin ve insanlığın bütün hallerini dile getirmeye, el ele tutuşmaya inatla devam” dedi. Yasağa rağmen Mabel Matiz’in “Karakol” şarkısı YouTube’ta 1 milyon 457 bin 922 görüntülemeye ulaştı.

Konseri engellenen Mahsun Kırmızıgül: Bunu neden yaptılar?

Sanatçı Mahsun Kırmızıgül, Bodrum’daki konserine yapılan engel sonrası konuştu: “Bunu bana neden yaptılar?”

40 kadın kooperatifi Diyarbakır’da bir araya geldi

DTSO’nun 15 ilden yaklaşık 40 kadın kooperatifini bir araya getirdiği “Bölgesel Düzeyde Kadın Kooperatifleri Çalıştayı”nda sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna, tahıl taşıyan Rusya bayraklı gemiye Türkiye’nin el koymasını talep etti

Ukrayna, işgal altındaki Berdyansk limanından alınan Ukrayna tahılını taşıyan Rus bandıralı kargo gemisi Zhibek Zholy’ye Türkiye’nin el koymasını talep etti.

Moskova, işgal bölgelerindeki Ukraynalı öğretmenlerden derslerinde “Rus müfredatı” işleyeceklerine dair belge imzalamalarını istedi

Joe Biden: Kürtaj için başka eyaletlere giden kadınları tutuklamaya çalışabilirler

ABD Başkanı Joe Biden, Yüksek Mahkeme’nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarmasıyla ilgili konuştu. Biden, kürtaj için başka eyaletlere giden kadınları tutuklanabileceği tahmininde bulundu.

EKONOMİ

‘Dağ fare bile doğuramadı, asgari ücretli ezildi’

Zamla birlikte asgari ücretin açlık sınırının altında kalmaktan kurtulamaması yurttaşlar ile birlikte iktisatçıların da tepkisini çekti. Aziz Çelik, ‘Asgari ücretli ezildi’ dedi.

 

3 Temmuz

İÇ POLİTİKA

HDP üst düzey yönetim kadrosunu belirledi, yeni döneme hangi isimlerle devam edilecek?

HDP’nin yeni yönetim kadrosu belli oldu. PM’de birçok yeni isim yer alırken, güçlü ve işlevsel bir Danışma Kurulu oluşturuldu.

HDP muhalefete ‘arka kapı’yı kapattı: Kamuoyu ve basının gördüğü yerden gelin

Kapatma davasında süreç işlemeye devam ederken, HDP 5’inci olağan kongresini Ankara’da topladı. Kongreden iktidara “HDP ayakta”, muhalefete “Artık tavrınızı netleştirin” mesajı verildi. Partinin eş genel başkanlığına yeniden seçilen Mithat Sancar’ın konuşmasının satır araları muhalefete kapanan arka kapının işaretiydi.

HDP kongresine jet hızıyla soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan HDP kongresine jet hızıyla ‘örgüt propagandası’ yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

‘Altılı masa’dan ortak açıklama: 13. Cumhurbaşkanı demokrasi aşığı olacak

Meral Akşener’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıdan sonra yapılan ortak açıklamada Madrid’de imzalanan Türkiye-İsveç-Finlandiya mutabakatı da eleştirildi.

‘AKP, Akar’ın talebiyle TSK içindeki hiyerarşiyi bozacak bir hamle yaptı’

Gazeteci Sedat Bozkurt, Bakan Hulusi Akar’ın talebi üzerine Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler için emekli olma yaş şartının beş yıl uzatıldığını yazdı.

Peker’den Alevilere Madımak sözü: ‘Şahit olduklarımın hepsini anlatacağım’

Sedat Peker, Madımak katliamı ile ilgili yaptığı paylaşımda, ‘Video çekmeye başladığımda NAMUS SÖZÜM olsun, bu konuda bildiklerimin, şahit olduklarımın hepsini anlatacağım’ dedi.

Sedat Peker gündeme getirmişti: ABD’de 25, Almanya’da 20, Türkiye’de sadece 2 kişi

Peker’in, Demirören’e ait şans oyunlarıyla ilgili iddialarından sonra yapılan incelemede Amerika, İngiltere, Almanya ve Türkiye’de ikramiye kazananların sayılarının farklı olduğu belirlendi.

Van’da sığınmacıları taşıyan minibüsü tarandı: 1 ölü, en az 10 yaralı

Van’ın Saray ilçesine bağlı Karahisar Mahallesi’nde sığınmacıları taşıyan minibüs tarandı. Saldırıda bir sığınmacı ölürken, en az 10 kişi de yaralandı.

Binali Yıldırım’a ‘cumhurbaşkanlığı helikopteri’ tepkisi: İlahi adalet

CHP İstanbul Milletvekili Toprak, “Pilot rahatsızlanıp Bilecik’e inmese, AK Parti Genel Başkan vekilinin, cumhurbaşkanlığı helikopteriyle Bursa’ya gittiğini millet bilmeyecekti” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’de Onur Yürüyüşü’nde en az 19 gözaltı

Eskişehir’de gerçekleştirilmek istenen Onur Yürüyüşü’ne polis engel oldu, en az 19 kişi gözaltına alındı.

DIŞ POLİTİKA

İsveç Başbakanı Andersson, Erdoğan’ın ‘verilmiş sözleri var’ ifadelerine cevap vermedi

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye tarafından aranan kişilerin iadesi için Ankara’ya söz verdiği yönündeki iddialar konusunda açıklama yapmayı reddetti.

Ukrayna talep etmişti: Türkiye, tahıl taşıyan Rusya bayraklı gemiye el koydu

Türkiye, Ukrayna’nın talebi sonrası işgal altındaki Berdyansk limanından alınan Ukrayna tahılını taşıyan Rus bandıralı kargo gemisi Zhibek Zholy’ye el koydu.

Danimarka’da AVM’ye silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı

EKONOMİ

Yeni Varlık Barışı bu kez kademeli vergiyle geldi: Türkiye’yi kara para cenneti yapacaklar

30 Haziran’da başvuru süresi dolan 5’inci Varlık Barışı sıfır vergi ile uygulanırken 31 Mart 2023’e kadar yapılabilecek yurt dışı başvurularda yüzde 1-3 arasında kademeli vergi kesilecek.

 

4 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Demirtaş, Kobanê Davası’nda konuştu: Hukuk adına destan yazıyorsunuz!

Kobanê Davası’nın 14’üncü duruşmasının 5’inci oturumunda konuşan Demirtaş: Aslında hukuksuzluk yapmıyorsunuz, bildiğiniz şeyi yapıyorsunuz. Hukuka davet etsem sizi, ‘o nedir’ dersiniz.

Dargeçit JİTEM Davası’nda tüm sanıklara beraat

Dargeçit JİTEM Davası’nda, gözaltına alınan 3’ü çocuk 7 sivilin katledilmesine ilişkin 18 sanık hakkında “delil bulunamadığı” gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Cumartesi Anneleri’nden Dargeçit açıklaması: Yargılananlar suçsuzsa bu talimatları kim verdi?

Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklara beraat verilmesine tepki gösteren Cumartesi Anneleri, “Sanıklar suçsuzsa bu talimatları kim verdi?” diye sordu.

Demirtaş: ‘HDP’nin de eksikliği ve sorumluluğu var’

Selahattin Demirtaş, AKP’nin ürettiği algılar ve muhalefetin bu algılara cesur bir değişim hamlesiyle yanıt verememesinde, HDP’nin de eksikliği ve sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

Göçmenlerin aracının taranmasına ilişkin valilikten açıklama: Tekerlerine ateş açıldı, kurşun sekti

Van’da dün göçmenleri taşıyan minibüse ateş açılmış, 4 yaşındaki bir çocuk ölmüş, 12 kişi de yaralanmıştı. Valilikten olaya ilişkin açıklama geldi.

Van’da açılan ateşle ölen mülteci sayısı 3’e yükseldi | Minibüsten inenlere de ateş açılmış

Sivil toplum kuruluşlarından oluşan heyet Van’da görgü tanıkları ile görüştü. Görgü tanıkları, sadece araca değil, duran minibüsten inenlere de ateş açıldığını anlattı.

Pençe-Kilit operasyonunda bir asker şehit oldu

Osman Kavala davası AİHM’de ‘açık olarak’ görülecek

AİHM Büyük Dairesi, Osman Kavala davasının 11 Temmuz 2022 tarihinde saat 11.00’de Strasbourg’daki AİHM binasında “açık olarak görüleceğini” duyurdu.

BÜ rektörlük özel kalem müdürü: Kapıları kilitleyen bizim görevlilerimizdi, öğrenciler bir şey yapmadı

52 öğrencinin yargılandığı davada ‘mağdur’ olarak adı geçen Aysun Akkaya, ‘Mağdur değilim. Buna rağmen şikayetçi olarak yazılmışım. Öğrenciler tarafından herhangi bir engelleme olmadı’ dedi.

Boğaziçi’nde tepkiden çekinen ‘kayyım’, mezuniyete katılmadı, odada ödül dağıttı

Boğaziçi Üniversitesi’nde üç gün sürecek mezuniyet etkinlikleri bugün saat 10:00’da başlarken, öğrencileri eylem yapılmaması konusunda tehdit eden ‘kayyım’ rektör Naci İnci, mezuniyet törenine katılmayarak rektörlük odasından öğrencilere ödül dağıtıyor.

Boğaziçi Üniversitesi, rektörler listesine Melih Bulu’yu eklemedi

Boğaziçi Üniversitesi’nin internet sitesinde okulun tüm rektörlerinin bulunduğu listede 2 Ocak – 14 Temmuz 2021 tarihleri arasında rektörlük koltuğunda oturan Prof. Dr. Melih Bulu’ya yer verilmedi.

Mahkeme, üniversitedeki mobbing ve kişiye özel kadro ilanı uygulamalarının araştırılmasına karar verdi

Ankara 11. İdare Mahkemesi, kişiye özel kadro, mobbing ve liyakatsiz atamaların araştırılması gerektiğine karar verdi. YÖK’ün bu iddiaların araştırılmasını reddeden kararını iptal etti.

Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması Çalıştayı: “Başka bir üniversite mümkün”

Çalıştayda, “yükseköğretimin, akademik özgürlük ve üniversite özerkliği çerçevesinde yeniden yapılandırılması gerektiği” tartışıldı. Yeni yükseköğretim kanunu yapılması gerektiği vurgulandı.

DIŞ POLİTİKA

Kremlin: Türkiye’nin Rus bandıralı gemiye el koyduğuna dair bilgimiz yok

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, “Rus bandralı yük gemisine Türkiye tarafından el konulduğuna dair bilgimiz yok” açıklaması yaptı.

Almanya Rusya’nın Kuzey Akım 1’i tamamen kapatmasından endişeli

Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattı bakım çalışmaları nedeniyle Almanya’ya doğal gaz tedariği duracak. Almanya, Rusya’nın yaptırımlara misilleme olarak bakımı kasıtlı olarak uzatmasından endişe ediyor.

ABD’de polisin bir siyah genci 60 kez ateş ederek öldürdüğü görüntüler yayımlandı

ABD’nin Ohio eyaletindeki Akron şehrinde Jayland Walker isimli bir siyahın polis tarafından 60’tan fazla kez vurularak öldürülmesine dair video yayımlandı.

Türkiye, Libya’ya gönderdiği gemide denetime izin vermedi

Türkiye, BM’nin silah ambargosu uyguladığı Libya’ya gönderdiği ticari gemide denetim yapılmasına izin vermedi. AB, Ankara’yı Güvenlik Konseyi kararlarına riayet etmeye çağırdı.

Hollanda’da çevreci kararlara karşı çiftçi isyanı: Market depolarını traktörlerle ablukaya aldılar

ABD’den sonra en büyük tarım ürünleri ihracatçısı olan ve 100 milyonu aşkın besi hayvanı bulunan Hollanda’da hükümetin azot gazı bileşiklerinin emisyonunda büyük azaltma kararı almasını haftalardır protesto eden çiftçiler, kamyon ve traktörlerle yolları kesmeleri, parlamentoyu kuşatmalarının ardından, süpermarket depolarına girişleri kapattı.

EKONOMİ

TÜİK haziran ayı enflasyon oranını açıkladı: ENAG ile makas açıldıkça açıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran enflasyonunu açıkladı. Enflasyon haziranda yıllık bazda yüzde 78,6 olarak gerçekleşti. ENAG enflasyonu yıllık yüzde 175,55 olarak açıklamıştı.

Muhalefet partilerinden enflasyon tepkisi: Erdoğan için suç işlemeyi bırakın

Enflasyonun 24 yılın zirvesine çıkmasına liderlerden tepki geldi. Kılıçdaroğlu, TÜİK’e seslendi. Babacan, ‘Yine maşallah çok hassas tartmışlar’ derken; Akşener, öngörüsüzlüğe dikkat çekti.

DİSK, TÜİK önünden seslendi: Milyonların ekmeğiyle oynuyorsunuz

TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile uzmanların hesaplamaları arasındaki makas açılıyor. Son açıklana enflasyon sonrasında DİSK, TÜİK önünden seslenerek, ‘İktidarın maşası olmayın’ dedi.

Uzmanlar haziran enflasyonunu değerlendirdi: Tüm dünyaya enflasyon ihraç ediyoruz

Tüketici fiyatları haziranda aylık bazda yüzde 4,95 artarken, yıllık enflasyon yüzde 78,62’ya çıktı. Ekonomistler TÜİK tarafından açıklanan son verilere tepki gösterdi…

 

5 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Sedat Peker’den yeni iddialar

Sedat Peker, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın kumarhane görüntüleri karşılığında cezaevinden tahliye olduğunu, aracılığı ise Mehmet Cengiz’in yaptığını ileri sürdü.

Son Anket: AKP ikinci sıraya düştü, HDP üçüncü parti

Piar Araştırma’nın son anketine göre, AK Parti ikinci sıraya gerilerken, HDP üçüncü parti konumuna geldi.

HDP’de uzun süredir atıl kalan danışma kurulu aktifleştirildi: Kurula seçilen ve tartışmalara konu olan 43 isim sonrası HDP, yeni dönemde neyi hedefliyor?

5inci Büyük Olağan Kongresi’ni gerçekleştiren HDP, danışma kurulunu aktifleştirdi. Kurulda Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Rıza Türmen ve Hasan Cemal gibi isimlerin yer alması dikkati çekti. Yazar Ümit Fırat, “Savunma mekanizması güçlendiriliyor” dedi

Demirtaş, seçimi 80’e 20 kazanmanın formülünü anlattı

HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş hem muhalefete hem de kendi partisine çağrı yaparak “Ortak dil, medyanın ortak kullanımı, ortak sloganlar, ortak eylem ve etkinlikler, ortak çözüm projeleri ve en nihayetinde ortak adayla sahaya çıkılırsa emin olun, seçim en az 80’e 20 kazanılır” dedi.

Reuters’ın Z kuşağı analizinden muhalefete uyarı çıktı: Henüz ikna olmadılar

Araştırmalara göre Türkiye’de önümüzdeki seçimlerde ilk defa oy verecek 6 milyona yakın genç muhalefete daha yakın. Ancak muhalefet partileri, değişim isteyen gençlerin güvenini tamamen kazanabilmiş değil.

Gazetecilerin basın açıklamasına polis müdahalesi: 3 gözaltı

16 tutuklu Kürt gazetecinin serbest bırakılması için yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi. Üç gazeteciler gözaltına alındı.

“Kolu kesilirken polis kapıda bekledi”

Elektrik akımına kapılıp vücudunda ağır yanıklar oluşan, iki kolu da ampute edilen ve hemen sonrasında tutuklanan Necdet Erik’le ilgili açıklama yapan İHD, hasta mahpusun derhal tahliyesini talep etti.

Erzurum’da Kuran kursu davası: Sanıklar avukatlara saldırdı

Erzurum’da Kuran kursunda çocuklara işkence suçundan iki yurt çalışanının yargılandığı davanın duruşması görüldü. Tutuklu yargılanmasına karar verilen sanıklar, avukatlara saldırdı.

Kılıçdaroğlu: 5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding, piyasa, kim olursa olsun pişman olur, bu böyle biline

AKP dönemindeki ihalelerle ilişkili operasyonda CHP’li belediye başkanı gözaltına alındı

İzmir Menderes Belediyesi’ne düzenlenen operasyonda dün 26 kişinin gözaltına alınmasının ardından bugün de CHP’li belediye başkanı ve meclis üyesi gözaltına alındı.

Sarallar soruşturmasında ünlüler ifadeye çağrıldı

Şarkıcı Aylin Coşkun, oyuncular Necati Şaşmaz ve Erkan Petekkaya ve spor yorumcusu Sinan Engin, Sarallar suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı.

Rektörlük tehdit etmişti: Bir Boğaziçilinin mezun kartı iptal edildi

Boğaziçi Üniversitesi’nde 4-5-6 Temmuz’da düzenlenen mezuniyette gelecek tepkilerin önüne geçmek için toplu törenini iptal eden yönetim, “Eylem yaparsanız mezun kartınızı iptal ederiz” mesajıyla öğrencileri tehdit etmişti. Bir öğrencinin, kartının daha kendisine verilmeden iptal edildiği ortaya çıktı.

‘Gençlik kolları’ndan al haberi: Ankara’da Onur Yürüyüşü yasaklandı

Yeniden Refah Partisi (YRP) Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Güner, günlerdir hedef aldığı Ankara’daki Onur Yürüyüşü hakkında valilikten kendisine ‘izin verilmeyeceği’ bilgisi verildiğini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

NATO duyurdu: İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokolleri bugün imzalanacak

NATO, İsveç ve Finlandiya’nın Brüksel’de üyelik müzakerelerini tamamladığını duyurdu. NATO üyesi 30 ülkenin temsilcileri ise İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokollerini bugün imzalayacak.

Financial Times yazarı: Erdoğan sinir bozucu ancak vazgeçilemez bir müttefik

“Türkiye NATO’dan çıkarılırsa Rusya, Akdeniz’in kapısına dayanır”

“Sadece Odessa limanlarında bekleyen 6 milyon ton tahıl var”

Odessa Askeri Vali Danışmanı Dimçoglo, bölgedeki limanlarda milyonlarca ton tahılın ihracat için bekletildiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanı Şoygu’ya göre ise “Rusya, Karadeniz ve Azov’da tahıl ihracatını kolaylaştırmak için iki insani koridor oluşturdu.”

Putin: Lugansk özgürleştirildi

Rusya lideri Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Rus birliklerini “Lugansk’ı özgürleştirdiği” için tebrik ettiği duyuruldu.

Meksika lideri: Assange ABD’ye iade edilirse Özgürlük Heykeli sökülmeli

Meksika lideri AMLO, WikiLeaks kurucusu Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararına tepki göstererek ceza alması halinde New York’taki Özgürlük Heykeli’nin sökülmesi için kampanya çağrısında bulundu.

EKONOMİ

Enflasyonda endişeler yükselirken, dolar 17 TL sınırına dayandı

BDDK’nın geçen hafta aldığı kararla düşen dolar, güne yatay seyirle başlamasının ardından yönünü 17 TL sınırına doğru çevirdi. Euro ise 17,59 TL seviyesinde dalgalanıyor.

‘Yaptık ama olmadı’ itirafı: Nebati, enflasyonla mücadelede için adımları anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün açıklanan 24 yılın zirvesine ulaşan enflasyonun ardından Bakanlığın ‘enflasyonla mücadeleye yönelik’ attığı 11 adımı sıraladı.

‘Yeni model’in göz bebeği ihracatçılar da isyanda: Darboğazdayız

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, son uygulanan ekonomi politikalarıyla birlikte ihracatçı sanayicilerin finansmana erişim konusunda ciddi problemler yaşadığını ve bir finans darboğazıyla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

BDDK, TL kredi kararını esnetmiş

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) elinde belirli bir orandan fazla döviz nakdi olan şirketlere yönelik TL kredi kısıtlamasını esnettiğini dile getirdi.

 

6 Temmuz

İÇ POLİTİKA

Sırrı Süreyya Önder hakkında 2 yıla kadar hapis istendi

HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in “bu topraklar sizden çok daha zalimleri gördü” ve “Mahkeme Kadıya Mülk Değildir” sözleri suç sayıldı. Savcı 2 yıla kadar ceza istedi.

TBMM Hazırlık Komisyonu, DBP’li Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi

Karar, Anayasa Adalet Karma Komisyonu’na havale edildi

Kadıköy’de yapılan “Gemlik Yürüyüşü” sırasında polis memuruna yumruk attığı gerekçesiyle hakkında fezleke hazırlanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığı kaldırıldı.

Beştaş: Polis, Soylu’nun tweet’inden sonra darp raporu aldı

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz tarafından tokat atıldığı iddia edilen polisin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tweet atmasından 10 saat sonra darp raporu aldığını söyledi.

‘Sansür yasası’ olmadı, iktidar ‘ahlak düzenlemesi’yle idare edecek

Basın İlan Kurumu, ‘Basın Ahlak Esasları’nı değiştirdi. 1994 tarihli metne, “Suçu ve suçluyu övecek, halkı kin veya düşmanlığa tahrik edecek yayın yapılamaz” ilkesi eklendi. “Terörü özendirecek yayın yapılamaz” ilkesiyse “Terör örgütleri, bunların üyeleri ve olaylar hakkında bilgi ve görsellere, bu örgütleri meşru gösterecek şekilde yer verilemez” diye genişletildi.

Belediyelerin yabancı diplomatlarla görüşmeleri bakanlık iznine bağlandı

Valilik, İBB’ye gönderdiği yazıda, ‘Üst düzey devlet zevatının yabancı diplomatlarla görüşmesi Dışişleri iznine bağlanmıştır’ dedi. İmamoğlu, kararı ‘çürümüşlük’ olarak değerlendirdi.

Soylu’dan İmamoğlu’na ‘büyükelçi’ tepkisi: Bu bir şımarıklıktır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelerin yabancı temsilcilik mensuplarıyla görüşmesinin Dışişleri Bakanlığı’nın iznine bağlanmasına tepki gösteren İmamoğlu’na, “Bu bir şımarıklıktır” dedi.

CHP’li Menderes Belediye Başkanı Kayalar, adli kontrolle serbest bırakıldı

‘Yolsuzluk soruşturması’ kapsamında adliyeye sevk edilen 31 şüpheliden Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın da içinde bulunduğu 9 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

CHP’li Menderes Belediye Başkanı gözaltına alındığı haberini yalanlamıştı, ajanslar bugün de “adli kontrolle serbest bırakıldı” haberini servis etti

Kayalar, gözaltına alınmadığını “ifadesine başvurulduğunu” söylemişti

Ahmet Davutoğlu: Sedat Peker’in iddialarının çoğunun doğru olduğunu düşünüyorum; Nurettin Canikli’nin mal varlığı araştırılmalı

“Berat Albayrak’ın bakanlık yapacak kapasitede olduğunu düşünmüyordum”

RTÜK’ten Halk TV’ye ‘Sayın Öcalan’ cezası

RTÜK, HDP’li Mehmet Tiryaki’nin Halk TV’de katıldığı programda Abdullah Öcalan için ‘sayın’ ifadesini kullanması gerekçesiyle kanala 3 program durdurma cezası verdi.

Uzmanlardan acil tedbir çağrısı: Sadece Çapa’da her gün 100 kişiye Covid-19 tanısı konuluyor

Uzmanlar, vaka sayısının tespit edilenin çok üzerinde olduğunu açıkladı. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Köksal ‘Son 3 gündür, Covid hastası bakmaktan başımızı kaldıramıyoruz’ dedi.

Eşit ücret istedikleri için işten çıkarılan vakıf üniversitesi akademisyenleri hakkında işe iade kararı

Ücret eşitliği ve çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ettikleri için işten çıkarılan 2 akademisyen hakkında işe iade ve çalışamadıkları sürenin ücretinin ödenmesi kararı verildi.

Hacettepe Tıp mezuniyetindeki eleştiriler dekanın hoşuna gitmedi: Öğrenciyi susturmaya çalıştı

Hacettepe Üniversitesi mezuniyet töreninde konuşan bir öğrenci dekan tarafından susturulmaya çalışıldı. Konuşmasında, üniversite kadrosunun siyasileştiğine yönelik eleştirilerde bulunan öğrenci, engellemelere rağmen arkadaşlarının desteğiyle konuşmasına devam etti.

OGM ağaç kesimi talimatı verdi, AKP’li vekil bile isyan etti: ‘Rekor kırılıyor’

Orman Genel Müdürlüğü, yol kenarlarında bulunan ağaçların kesilmesi talimatını verdi. AKP Ankara Milletvekili Ceylan ‘Orman yangınları ve ağaç kesiminde ne yazık ki rekor kırılıyor’ dedi.

Diyarbakır Surlarındaki restorasyon | “Tahribatları kamufle etme çabası”

Mimar Şerefhan Aydın, Diyarbakır Surlarında yapılan restorasyonun amacının kent hafızasını yok ederek bölgeyi turizme açma çabası olduğunu söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna, Türkiye’den üç tahıl gemisini daha soruşturmasını istemiş

Ukrayna, Türkiye’den ‘çalıntı tahıl’ taşıdığını iddia ettiği üç Rus bandıralı geminin daha soruşturmasını istemiş.

İtalya Başbakanı Draghi’den Erdoğan’a “İstanbul Sözleşmesi” telkini

10 yıl sonra ilk defa düzenlenen Türkiye-İtalya 3. Hükümetlerarası Zirvesinde konuşan İtalya Başbakanı Mario Draghi, “Erdoğan’a İstanbul Sözleşmesi’ne katılım konusunda telkinde bulundum” dedi.

EKONOMİ

TL’de BDDK rüzgarı kısa sürdü: Dolar, 17’nin üzerinde yükselmeye devam ediyor

Küresel piyasalarda resesyon endişelerine bağlı oynaklık arttı. TL’nin yılbaşından beri kaybı yüzde 22.5’i buldu. TL’nin düşük faiz politikasıyla daha çok değer kaybetmesi bekleniyor.

Bütçeye ‘kurtarıcı’ bulundu: Tütün ve içkilerden 125.4 milyar TL vergi toplanacak

Hükümetin içki ve sigaraya yaptığı zamlarla artan Özel Tüketim Vergisi bütçeyi de kurtaracak. Bu yıl ek bütçe ile 376.6 milyar liralık ÖTV hedefleniyor.

Lezita işçileri McDonald’s önünde: Lezita ile ilişkideki firmalara yönelik eylemlerimizi Türkiye geneline yayarız

İzmir’de faaliyet gösteren Lezita fabrikasında 50 gündür direnen işçiler, Lezita’nın tedarikçisi olduğu McDonald’s önünde basın açıklaması yaptı.

 

ÖNERİLEN MATERYALLER

İç Politika

Kürt Aşiretleri | Kurucu unsur mu, “aparat” mı?

Dünden bugüne Türkçülük mefkûresinin kalesi: Türk Ocakları

Dış Politika

Fehim Taştekin: NATO çirkin, sen çok güzelsin!

Fehim Taştekin: Kürtler kamyonun altına mı itildi?

Kaynayan kazan Irak: ‘Değişim bir gecede olmaz’

Ekonomi

AKP’nin 1914-1918’den daha beter borçlanması ve İttihatçılığı