22.05.2024

İç Politika

Kredi borcunu ödemeyen Demirören, Ziraat Bankasına gayrimenkul satıyor

Demirören Holding, kredi borcu için Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.bünyesinde bulunan gayrimenkulleri Ziraat Bankası’na sattı.

Kamu-Sen İzmir: “Emeğin hakkından tasarruf olmaz”

Türkiye Kamu-Sen İzmir SGK İl Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamayla kamuda tasarruf paketine tepki gösterdi. Tedbir diye pakete koyulan maddelerin tasarrufun aksine ekstra maliyet doğuracağını söyledi.

Kırmızı Bülten’le aranan suç örgütü lideri Barış Boyun İtalya’da yakalandı

İtalya’da düzenlenen operasyonda Kırmızı Bülten’le aranan organize suç örgütü lideri Barış Boyun’un da aralarında bulunduğu 17’si Türk, 2’si İtalyan 19 şüpheli yakalandı

Kolombiya’da İstanbul varışlı gemide 151 kilo kokain ele geçirildi

Kolombiya’da, Ekvador’dan yola çıkan bir gemide 151 kilo kokain ele geçirildi. Geminin varış noktasının İstanbul olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır’da Kobanê yürüyüşü polis ablukasında yapıldı

Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır İl Örgütünün Kobanê davası kararını protesto eylemi polis ablukasında gerçekleştirildi.

Erdoğan ‘Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü’nü yürürlükten kaldırdı, yönetmelik yayımladı

Erdoğan’ın imzasıyla 24 yıllık ‘Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü’nü yürürlükten kaldırıldı. Yerine yayımlanan yönetmelikle eskiden Bakanlar Kurulu’nda olan seferberlik yetkisi cumhurbaşkanına verildi.

Ekonomi

TÜİK: “İstihdam endeksi önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,4 arttı”

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri’ni açıkladı. Verilere göre istihdam endeksi, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,4 arttı. Sanayi sektöründe yüzde 0,1, inşaat sektöründe yüzde 11,1 artış oldu.

Kira fiyatları zirve yaptı: Konut krizi nasıl çözülecek?

Temmuz ayında kirada uygulanan tavan zam düzenlemesinin yürürlükten kaldırılması bekleniyor. Konuya dair açıklamalarda bulunan İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Başkanı Buğra Gökce, “Yüzde 25 kira artışının kaldırılması konut krizini çözmez. Sadece piyasa mekanizmalarıyla vatandaşlarımızın konut hakkını koruyamayız” dedi.

Türkiye’nin sanayi devi iflas etti. Kimsenin aklının ucundan geçmiyordu

Kocaeli’de 1996 yılından beri faaliyetini sürdüren makine şirketi OMTİS iflas etti. Girdiği maddi krizden tüm uğraşlarına rağmen kurtulamayan şirketin onlarca çalışanı işsiz kalacak. İflas haberi sektörde büyük şok yaşattı.

Dış politika

İsrail’in 229 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 35 bin 709’a çıktı

İsrail’in 229 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de son 24 saatte 62 Filistinli öldürüldü, 138 Filistinli yaralandı. 7 Ekim’den bu yana can kaybı 35 bin 709’a çıktı.

İsrail Gazze’ye saldırılarını genişletti

İsrail ordusunun, Gazze’nin orta kesimindeki Deyr el-Belah ile güneydeki Philadelphia Koridoru ile Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kenti ve Cenin Mülteci Kampı’na saldırıları sürüyor.

İspanya, 28 Mayıs’ta Filistin devletini resmi olarak tanıma kararı aldı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Mayıs’ta Bakanlar Kurulunun yapacağı haftalık olağan toplantıda alınacak kararla Filistin devletini resmi olarak tanıyacaklarını duyurdu.

İrlanda ve Norveç, Filistin devletini tanıdı

İrlanda ve Norveç Filistin devletini tanıdıklarını açıkladı. İspanya da 28 Mayıs’ta tanıma kararını açıklayacak.

ABD Senatosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yönelik “yaptırım” arayışında

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Netanyahu hakkında tutuklama emri istemesinin ardından mahkemeye yönelik “yaptırım” tasarısına destek sinyali verdi.

Rusya, nükleer silah kullanımına yönelik tatbikat başlattı

Rusya Savunma Bakanlığı, ülkenin “Güney Askeri Bölgesi”nde nükleer silah kullanımına yönelik tatbikat başlattığını bildirdi.

Norveç: UCM Netanyahu hakkında tutuklama emri çıkarırsa buna uymak zorunda kalacağız

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında tutuklama emri çıkarması halinde, bunu uygulamak zorunda kalacaklarını belirtti.

23.05.2024

İç politika

Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız

Adalet Bakanlığı önündeki eylemini 110. gününde sürdüren Emine Şenyaşar, Erdoğan’a seslenerek, “Bizi katleden bu vahşileri tutup vekil yaptınız. Kendinizi dünyaya rezil ettiniz” dedi.

1 Mayıs operasyonlarında gözaltına alınan 27 kişi tutuklandı

1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 27 kişi tutuklandı.

Rize’de çay alım fiyatına ‘tabutlu’ protesto

Rize Fındıklı’da yapılan eylemde ziraat odası, esnaf odası ve üreticiler, 19 lira olarak açıklanan yaş çay alım fiyatına tepki gösterdi. Eylemde yaş çayların konulduğu tabut, omuzlarda taşındı.

İşten çıkarılan İzBB işçileri yağmura rağmen direnişlerini sürdürüyor

İşten çıkarılan İzBB işçileri Egemenlik binası önünde oturma eylemine başladı. Direniş bugün yağmura rağmen devam etti. İşçiler, “İşimize geri dönene kadar mücadelemizi sonlandırmayacağız” dedi.

MSB, Suriye’de görevli komutanın makam aracıyla insan kaçaklığı yaptığı haberini doğruladı

MSB kaynakları, Suriye’de görevli birlik komutanının, makam aracıyla insan kaçaklığı yaptığı haberini doğruladı: “Soruşturması gizli olarak yürütülmektedir, olaya karışan kişiler tutuklanmışlardır.”

İstanbul’da IŞİD operasyonu: 13 gözaltı

İstanbul’da IŞİD’e yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda 13 şüpheli gözaltına alındı.

Ekonomi

Merkez Bankası yüksek faizden geri adım atmadı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50’de tuttu.

TBMM’den geçti: Fahiş fiyat ve stokçuluğun cezası artırılacak!

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Merkez Bankası rezervlerinde son durum!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, 17 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 4 milyar 723 milyon dolar artarak 139 milyar 125 milyon dolara çıktı.

Evini satacaklara, birden fazla evi olanlara kötü haber: Sınırsız satış vergisi yolda

Yeni düzenlemeye göre evini 5 yıl sonra satanlar yüzde 40’a varan oranlarda vergi ödemek zorunda kalabilir. Bu durum, özellikle birden fazla konuta sahip olanları daha da fazla etkileyecek.

GİB duyurdu: Vergi kaçağına yeni ‘önlem’

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kaçağı ile mücadele kapsamında IBAN’la ödeme isteyen ve fatura kesmeyenler sosyal medya ile mesajlaşma uygulamaları üzerinden şikayet toplayacak.

 

Dış Politika

Berlin’de Humboldt Üniversitesinde Filistin destekçisi öğrencilerin eylem yaptığı bina boşaltıldı

Berlin’de öğrencilerin Filistin’e destek vermek için eylem yaptığı Humboldt Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi binası, polis tarafından boşaltıldı.

Norveç’in Filistin kararı: Önemli bir adım ama silah satışı da durmalı

Norveç, Filistin’i tanıma kararını tartışıyor. Milletvekili Seher Aydar Evrensel’e “Destekliyoruz ama katliamı durdurmak için fazlası lazım. Petrol fonu çekilmeli, silah-silah parçası satışı durmalı”

Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketi yolda: ‘Hava ve deniz savunmasını güçlendirmek…’

The Sun gazetesinin, İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps’a dayandırdığı haberine göre, İngiltere ve müttefikleri Ukrayna’ya yeni bir askeri yardım paketi gönderiyor.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi: Gazze’deki savaşın stratejik hedeflerinden hiçbirini gerçekleştiremedik

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki savaşın stratejik hedeflerinden hiçbirine ulaşamadığını söyledi.

24.05.2024

İç Politika

Talim Ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı | Binlerce görüşü bir haftada nasıl değerlendirdiniz?

Talim ve Terbiye Kurulu MEB’in müfredat taslağını onaylarken 67 bin görüşün tek tek tasnif edildiğini savunurken, eğitimciler o kadar görüşün bir haftada değerlendirilemeyeceğini belirtti.

“Kamuda tasarruf paketi”ni emekçiler protesto ediyor: Bu sermayeye yeni kaynak paketidir

“Kamuda Verimlilik ve Tasarruf Paketi”ne ilişkin emekçilerin protestoları sürüyor. Çeşitli illerde açıklama yapan KESK şubeleri “Kamudan tasarruf değil saray harcamalarından tasarruf edilsin” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk: Kayyum kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, kayyumun kendi memleketi olan Elazığ Üçocak Belde Belediyesi’ne 15 milyon TL aktardığını söyledi.

Veterinerlerden sokak hayvanların düzenlemesine tepki: Yasa çıksa da ötenazi yapmayacağız

Sokak hayvanlarını uyutmak için hazırlanacak yasa teklifine tepki gösteren Türk Veteriner Hekimleri Birliği  yasa teklifi kabul edilirse uygulamayacaklarını belirterek, “Ötenazi yapmayacağız” dedi.

Ekonomi

 

Dış Poltika

Gazze’de can kaybı 35 bin 857’ye çıktı

İsrail’in 231 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 35 bin 857’ye çıktı.

UNRWA: Gazze’deki savaş şiddetlenirken, Batı Şeria’daki gözden kaçıyor

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, İsrail’in Batı Şeria’da artan şiddetine ilişkin açıklama yaptı.

ABD’deki California Üniversitesi’nde Filistin’e destek gösterileri yeniden başladı

ABD’deki California Üniversitesi’nde İsrail’in saldırılarını protesto etmek öğrenciler, yeni dayanışma kampı kurdu. Okul yönetimi öğrencileri tehdit ederken polis eyleme müdahale etti.

İsrail, Batı Şeria’da baskınlarına devam ediyor: Yahudi yerleşimciler yeni bir “kaçak yerleşim birimi” kurdu

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın pek çok kentine baskınlar düzenlemeye devam ederken Yahudi yerleşimciler de yeni bir “kaçak yerleşim birimi” daha kurdu.

Harvard Üniversitesi Filistin’i destekleyen 13 öğrenciye diplomalarını vermedi

Harvard Üniversitesinin mezuniyet töreninde öğrenciler, okul yönetiminin Filistin’e destek eylemlerine katılan 13 öğrenciye diplomalarının verilmemesi kararını protesto etti.

UAD’dan İsrail’e çağrı: Refah’taki askeri operasyonlar derhal durdurulmalı

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’i Filistinlilerin kısmen dahi yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına sebep veren askeri saldırılarını ve tüm eylemleri derhal durdurması emrini verdi.

Oxford Üniversitesi’nde Gazze eylemine polis müdahale etti, 16 kişi gözaltına alındı

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde yapılan Filistin’e destek eylemlerine polis müdahalesi sonucu 16 kişi gözaltına alındı.

25.05.2024

İç Politika

Depremzedelerin ‘Adalet Nöbeti’ne polis müdahalesi: O zaman niye gelmediniz kurtarmaya?

6 Şubat depremlerinde Antakya Fuat Koku Sitesi’nde annesini, kız kardeşini, ağabeyi ve yeğenini kaybeden Döne Kaya ve beraberindeki depremzedelerin Ankara’daki “Adalet Nöbeti”ne polis müdahale etti. Aynı sitede yaşayan ve 9 yaşındaki oğlunu kaybeden anne Zeliha Ağırbaş, “Hiç kimse gelmedi kurtarmaya. Ben annesi olarak hukuk mücadelesi veriyorum sokaklarda. Bu mudur Türkiye devletinin adaleti, bu mudur?” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, MASAK’ın 2023 raporunu değerlendirdi: Türkiye kara para cennetine döndü

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, MASAK’a yapılan şüpheli işlem bildiriminin son 4 yılda 4 kat arttığını belirterek, “Türkiye kara para cennetine döndü. Kara para aklama ile ilgili suçlarda yaklaşık 3 katlık artış oldu” açıklamasında bulundu.

Cumartesi Anneleri 1000 haftadır direniyor

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 1000’inci haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları oturma eylemi yaptı.

KESK: Saldırı paketine karşı mücadeleyi yükselteceğiz

KESK tasarruf paketine karşı yaptığı açıklamada, “Bu ülkenin emekçileri, bütçenin temel gelir kalemi olan vergileri en çok ödeyenleri yeni bir saldırı paketi ile karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Hatay’da Reyhanlı katliamı açıklaması: Gerçek sorumlular dışarıda

DEM Parti Antakya’da, Reyhanlı katliamında yaşamını yitirenleri andı. Anmada, gerçek sorumluların yargılanmadığına vurgu yapıldı.

Ekonomi

Doğurganlık hızı düşüyor! Uzmanlar uyardı: ‘Emeklilik sisteminde yük artabilir’

Türkiye’de doğurganlık hızının düşmesinin sosyal güvenlik sistemine de etkileri olacağını belirten uzmanlar, emeklilik sisteminde sürdürülebilirliği önceliklendiren yapısal dönüşümlerin halihazırda gerekli olduğunu, doğurganlığın hızla düşmesinin bu sorunu biraz daha derinleştirebileceğini belirtiyor.

Zorlu Enerji İsrail’de 3 girişimdeki hissesini satacak

Zorlu Enerji, İsrail’de doğrudan ortak olduğu Ezotech Electric Ltd., Solad Energy Ltd. ve Adnit Real Estate Ltd. şirketlerinin satışına yönelik hisse alım sözleşmelerini imzaladı.

Millet bahçelerinden geriye enkaz kaldı

Çevre Bakanlığı, yapımı henüz başlangıç aşamasında olan millet bahçesi projelerini ‘tasarruf’ gerekçesiyle durdurdu. Bugüne dek millet bahçeleri için devletin kasasından 20 milyar lira çıktı .

Dış Politika

Ukrayna’ya ‘Taurus füzeleri’ şoku: ‘Rusya-NATO arasında savaş istemiyoruz…’

Ukrayna’ya askeri desteği sürdürme sözü veren Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Ancak her karar iyi tartılmalı. Sorumluluğum var: Ukrayna’nın savunma mücadelesini destekliyoruz ama durumun Rusya ile NATO arasında bir savaşa dönüşmesini istemiyoruz” dedi.

NATO’dan Ukrayna çıkışı: Rusya’daki hedeflere karşı kullanabilmeli

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Batı silahlarının Rusya’daki hedeflere karşı kullanılmasına ilişkin kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini belirtti.

26.05.2024

İç Politika

Özel sektör öğretmenleri polis müdahalesine rağmen Meclise yürdü: “Taban maaş hakkımız, geri alacağız”

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, polis müdahalesine rağmen Meclise yürüdü, “Taban maaş hakkımız, geri alacağız” dedi. Bir polis öğretmenlere silah çekti.

Binlerce emekli Tandoğan Meydanına sığmadı | “Mutfakta yangın var, bıçak kemiğe dayandı”

Binlerce emekli, CHP’nin Tandoğan’da düzenlediği Büyük Emekli Mitingi’nde bir araya geldi.

Ekonomi

Mart itibarıyla son 3 ayda kart borcu yüzde 37.5 ile en çok artan il belli oldu: ‘Şimşek’in gözü Konya’da

AKP’nin yeni ekonomi yönetimi, son bir yıldır krizdeki ekonomiyi soğutarak finansal istikrarı sağlama ve özellikle enflasyonu düşürme iddiasında. Bu kapsamda 2024 yılıyla birlikte en çok vurgulanan önlemlerden biri kredi büyümesinin sınırlanması. Bu açıdan ise bireysel kredilere öncelik veriliyor.

İktidar 1.4 trilyon vergiden vazgeçti

İktidar, 2023’te kurumlara vergi muafiyeti sağlamasaydı, yaklaşık 1.4 trilyon liralık bütçe açığı gerçekleşmeyecekti. Bu yıl da muafiyetler devam ederse 2.2 trilyon TL vergi tahsil edilemeyecek.

Dış Poliika

El-Kassam Tugayları: “Bir grup İsrail askerini esir aldık”

Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde düzenledikleri operasyonda pusuya düşürülen İsrail askerlerinden yeni esirler aldıklarını duyurdu.

Kassam Tugayları, Tel Aviv’i füzelerle vurduğunu duyurdu

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Tel Aviv’i füzelerle vurduğunu duyurdu.

Gazze’de ateşkesin sağlanması ve esirlerin geri getirilmesi için Kudüs’te gösteri

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın pek çok kentine saldırılar düzenlemeye devam ederken Kudüs halkı Gazze’de ateşkes ve esirlerin geri gönderilmesi için gösteri düzenledi.

Rusya’nın Harkiv’de mağazayı vurması sonucu ölü sayısı 11’e, yaralı sayısı 40’a çıktı

Harkiv Bölgesi Askeri İdare Başkanı Oleg Sinegubov, Rus ordusunun dün Harkiv kentinde inşaat malzemeleri satılan mağazaya saldırısında 11 kişinin öldüğünü 40 kişinin yaralandığını açıkladı.

27.05.2024

İç Politika

Özel, emeklilerle yaptığı mitingde ‘hakkınızı söke söke alacağım’ dedi, liderlere seslendi: ‘Eli havada bırakmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’ye seslenerek emeklilerle ilgili çözüm önerilerini sıralayan Özel, “Gelin bu sorunu hep birlikte çözelim” diye konuştu.

Avrupa’ya girişi engellenen Glasgow Üniversitesinin Filistin asıllı rektörü Türkiye’de

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İsrail’in Gazze kuşatması sırasında gönüllü hekimlik yapan ve yaşadıklarını bazı Avrupa ülkelerinde anlatması engellenen Glasgow Üniversitesinin Filistin asıllı rektörü Gassan Ebu Sitte ile bir araya geldi.

Sinan Ateş dosyasından alınan savcının iki araç için PTS istediği ortaya çıktı

Sinan Ateş cinayetinde dosyadan alınan savcının, Ülkü Ocakları yöneticileri Ömer Şanlı ve Tolgahan Demirbaş’ın kullandığı iddia edilen araçlar için PTS istediği ortaya çıktı.

Sinan Ateş cinayeti: Ömer Şanlı ve Tolgahan Demirbaş’ın kullandığı iddia edilen araçların PTS kayıtları ortaya çıktı

Sinan Ateş cinayetinde azmettirici olduğu iddia edilen eski Ülkü Ocakları Genel Merkez Yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın ve Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı Ömer Şanlı’nın kullandığı iddia edilen araçların PTS kayıtlarının incelendiği ortaya çıktı.

Prof. Dr. Naci Görür belediye başkanlarına seslendi: ‘O olsa olsa rant projesi olur’

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, ‘Belediye Başkanlarımıza Duyuru’ başlıklı bir mesaj paylaştı. Görür mesajında belediye başkanlarına seslendi.

Licik’te Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan toprak kaymasında şirket kapasitesinin artmasına onay veren ‘ÇED olumlu’ kararında dönemin AKP’li Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzası olduğu ortaya çıktı

Erzîngan’ın Licik (İliç) ilçesi Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat’ta siyanürlü toprak kayması sonucu 9 işçi enkaz altında kaldı. Maden faciasında şuana kadar 4 işçinin cenazesine ulaşılırken, aradan 3 ay geçmesine rağmen 5 işçinin cenazesi ise halen toprak altında.

Ekonomi

Türkiye eski yıllarda denediği sıcak para politikasının kaygısını yeniden yaşamaya başladı: Ekonomiye ‘sıcak’ yük

Ekonomistlere göre yüksek faiz-sabit döviz kuru sistemiyle hızlanan sıcak para (carry trade) yabancı faiz lobisine yarayacak. Hukuktan vergi sistemine reform desteği şart.

Mahfi Hoca ‘Açıklanan veriler doğru değil’ dedi gerçek enflasyon tahminini yaptı

İktisatçı Mahfi Eğilmez, gerçek enflasyon tahminini yazdı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyonuna en yakın tahminin tüketiciden geldiğine dikkat çeken Eğilmez, “Gerçek enflasyonu bilmezsek ücretler de fiyatlar da kiralar da doğru belirlenemez” dedi.

DİSK: Son bir yılda 190 bin kişi daha yoksullaştı

DİSK Genel-İş’in hazırladığı rapora göre, Türkiye’de son bir yılda 190 bin kişi daha yoksullaştı, çalışanların yüzde 15’i yoksul, her iki kişiden biri borçlu, sürekli yoksulluk yüzde 14’e yükseldi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı: Emek karşıtı programa devam

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu, kemer sıkma programının süreceğine işaret etti.

Dış Politika

İsrail’in Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalaması sonucu 40 kişi öldü

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Gazze’deki suçlara iştiraki sebebiyle UCM’ye şikayet edildi

Cenevre Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (GIPRI), Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen hakkkında, İsrail’in işlediği savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar sebebiyle UCM’ye suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

İsrail’de protestolar dinmiyor: ‘Evinin önüne kadar geldiler…’

İsrailliler, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi ve Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde bu cumartesi de gösteriler düzenledi.

El-Kassam Tugayları: “Bir grup İsrail askerini esir aldık”

Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde düzenledikleri operasyonda pusuya düşürülen İsrail askerlerinden yeni esirler aldıklarını duyurdu.

İsrail milletvekilinden hükümete sert tepki: Soykırım suçluları mahkemeye

İsrail Parlamentosundaki muhalif Ortak Liste Partisi Milletvekili Ofer Cassif, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Gazze’ye saldırıları durdurma kararına rağmen Tel Aviv yönetiminin Gazze’nin Refah bölgesine saldırmasına tepki gösterdi.

İsrail-Mısır sınırında çatışma çıktı

İsrail basınına göre, Mısır ile İsrail askerleri arasında Refah Sınır Kapısı bölgesinde çatışma çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

28.05.2024

İç politika

Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş’ı ve Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ı ve Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti.

Bakırhan’dan Erdoğan’a darbe tepkisi: 11 partimiz kapatıldı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, “Tasarruf Tedbirleri” genelgesine dava açtı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu “Tasarruf Tedbirleri” konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesinin memurların bazı haklarını kısıtladığı gerekçesiyle Danıştay’da dava açtı.

Sinan Ateş suikastinin kilit ismiydi… Devlet Bahçeli, Olcay Kılavuz’u görevden aldı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi olan MHP eski Milletvekili Olcay Kılavuz’un danışmanlık görevine son verdi. Kılavuz, Sinan Ateş cinayeti için, “Her şeyden evvel böyle şerefsiz bir olayın içerisinde bulunacak kadar şerefsiz biri değilim” ifadelerini kullanmıştı.

Kayyum rektör izin vermedi, ODTÜ’lüler şenliklerine sahip çıktı: Jeneratöre bile tahammülleri yok!

Kayyum rektörün bahar şenliğine izin vermemesi üzerine kendi şenliklerini düzenleyen ODTÜ’lü öğrencilere CHP’den destek geldi. Şenlik alanına sokulmayan jeneratörü CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan alana getirdi.

Metal işçileri Fransız şirkete karşı 40 gündür eylemde: ‘Türkiye sizin sömürgeniz değildir’

Birleşik Metal İşçileri Sendikası(Birleşik Metal-İş)nda örgütlü Fransa merkezli Mersen şirketinde çalışan işçiler, sendikanın toplu iş sözleşmesi yetkisi olmasına rağmen şirketin çeşitli sebeplerle görüşmelere katılmadığı ve işçilerin çeşitli sendikal haklarının gasbedildiği gerekçesiyle 40 gündür grev yapıyor.

Ekonomi

Bakan Şimşek’ten asgari kurumlar vergisi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması için dünya genelinde çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Türkiye’de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Aksi halde ülkemizin almadığı vergi bir başka ülke tarafından alınacak” dedi.

Yeni ekonomi politikalarının sıkılaştırma önlemleri sanayide daralma sinyallerini artırdı: Tek hedef ayakta kalmak

TÜİK ve Merkez Bankası’nın güven endeksleri düşüşe geçti. Piyasada bariz bir durgunluk olduğunu söyleyen sanayici, “Hedefimiz 2025’e kadar ayakta kalmak” dedi.

Dış politika

“Barış” konferansına hazırlanan Avrupa’dan savaşı büyütecek adımlar

Fransa Ukrayna’ya eğitmen adı altında asker gönderecek, Belçika 1 milyar avroluk silah yardımı açıkladı, Polonya ‘asker gönderme’ sinyali verdi.

İsrail bir kez daha Refah’taki çadır kampı bombaladı

İsrail savaş uçakları bir kez daha Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı çadırları bombaladı. Saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybetti.

Avustralya’dan İsrail’e tepki: Korkunç boyutlara ulaştı

Avustralya, İsrail ordusunun Refah kentinde zorla yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampa düzenlediği saldırıya tepki göstererek, bu durumun devam edemeyeceğini vurguladı.

NATO’dan Ukrayna’ya soğuk duş: Doğrudan dahil olmayacağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefik ülkelerce Ukrayna’ya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılabilmesi gerektiği yönündeki sözlerinin arkasında durarak, bunu engelleyen kısıtlamaların yeniden değerlendirilmesini istedi.

İsrail tanklarının, Refah’ın merkezine girdiği bildirildi

İsrail tanklarının, ilk kez Refah’ın merkezine ulaştığı belirtilerek, tankların Refah’ın simge yapılarından biri olan El Avde camisi yakınlarında görüldüğü bildirildi.

 

 

29.05.2024

 

İç Politika

Antep’te 58 HDP ve DBP’linin cezaları onandı: ‘Amaç Kürt siyasetini tasfiye etmek’

Antep’te 2019 ve 2020’de düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan HDP ve DBP’li 58 siyasetçinin cezaları onandı. Artı Gerçek’e konuşan Antep Şube Eşbaşkanı Bahri Oğuz ve dava avukatlarından Dilan Coşkun, Kürt siyasetinin cezalandırıldığını belirtti.

11 öğretmen bakanlık önünde polis şiddetiyle gözaltına alındı

Öğretmenlik Meslek Kanunu için dört gündür Meclis Parkı’nda nöbet tutan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) üyesi öğretmenler Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile görüşme talebiyle Bakanlığın önüne gitti. Bakan ile görüşemeyen sendika üyesi 11 öğretmene polis şiddet uygulayarak gözaltına aldı.

1 Mayıs tutuklusu 42 kişi hakkında 567 yıl hapis istendi

İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklan 30 kişi hakkındaki iddianamede, toplam 405 yıl hapis cezası talep edildi. Savcılık, 30 kişi hakkında 3 yıl 9’şar aydan 13 yıl 6’şar aya kadar hapis istedi.

Cuma Çiçek: Kürtler ovaya yatırım yapıyor

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar, hükümetin yeni bir ‘çözüm süreci’ne kapıları kapattığı şeklinde yorumlandı. Akademisyen Cuma Çiçek ise gemilerin yakılmadığını düşünüyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CHP’ye iade-i ziyaret açıklaması

İki partinin yetkili isimlerinin bu konuda görüşeceğini söyleyen Erdoğan, “Görüşmememiz için hiçbir neden yok.” dedi.

Tutsakların özgürlük eylemi devam ediyor

Siyasi tutsaklar, ‘PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü’ için 27 Kasım 2023 tarihinde başlattığı eylemlerini sürdürüyor. Dönüşümlü açlık grevi eylemlerini 4 Nisan itibariyle yeni bir aşamaya taşıyan tutsaklar, mahkemeleri boykot ederek, telefon ve aile görüşüne çıkmama kararı aldı.

 

3 ilçe ve 4 beldede 58 bin 259 seçmen 2 Haziran Pazar günü sandık başına gidecek

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yerel seçimleri yenileme kararı aldığı 3 ilçe ve 4 beldede 2 Haziran Pazar günü belediye başkanlığı seçimi yapılacak. 58 bin 259 seçmen 312 sandıkta oyunu kullanacak.

 

 

Ekonomi

Fitch’ten yılsonu dolar ve enflasyon tahmini

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’de enflasyonun yıl sonunda yüzde 40 seviyelerine gerileyeceğini öngördü. Doların ise yılı 38 lira civarında tamamlayacağı tahmininde bulunuldu.

Bakan Mehmet Şimşek: Merkez Bankası ihtiyaç duyarsa likiditeyi çekmek için borçlanacağız

Bakan Mehmet Şimşek, “Merkez Bankası ihtiyaç duyarsa biz Hazine ve Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız” dedi. Şimşek, üç yıl için 60 milyar dolar Türkiye’ye taahhüt edilmiş kaynak olduğunu öne sürdü.

Son bir yılda esnaf sayısı 117 bin, sigortalı çalışan sayısı 560 bin kişi azaldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre; son bir yılda sigortalı ücretli çalışan sayısı 560 bin 52 kişi, esnaf sayısı ise 117 bin 450 kişi azaldı. İnşaat dışındaki ana sektörlerde istihdamın daralma eğilimini koruması da dikkat çekti.

 

Dış Politika

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı: Savaş 7 ay daha sürer, İsrail ordusu: Gazze-Mısır sınır koridorunda tam kontrolü sağladık

Refah’taki katliamlar karşısında derhal ateşkes için uluslararası baskı artarken, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı, savaşın yıl sonuna dek sürmesini beklediğini söyledi. İsrail ordusu Refah-Mısır sınır koridorunda tam kontrol sağladığını duyurdu.

Brezilya, Tel Aviv Büyükelçisini geri çekti

Brezilya hükümeti, Tel Aviv Büyükelçisi Frederico Meyer’i “istişareler” için geri çağırdı. Brezilya basınında çıkan haberlere göre, Brezilya’nın İsrail’deki diplomatik temsilciliği, maslahatgüzar seviyesinde hizmet vermeye devam edecek.

İsrail’in Refah katliamları: Biden yönetimi ‘kırmızı çizgimizi aşmadı’ dedi, CNN ‘ABD yapımı bombaların kullanıldığını’ duyurdu

İsrail’in hem havadan hem karadan saldırdığı Refah’ta yerinden edilenlerin sığındığı kamplarda onlarca kişiyi öldürmesine rağmen Biden yönetimi silah tedarikini durduracak kırmızı çizginin aşılmadığını söyledi. CNN ‘ABD yapımı bombalar kullanıldı’ dedi.

İran Genelkurmayı: Reisi’yi taşıyan helikopterde sabotaj veya elektronik harp bulgusuna rastlanmadı

İran Genelkurmay Başkanlığı’nın, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin raporunda, elektronik harp müdahalesi veya sabotaj bulgusuna rastlanmadığı belirtildi.

 

İsrail ordusunun, Philadelphia Koridoru’nda kontrolü ele geçirdiği iddia edildi

İsrail ordusu, Gazze-Mısır sınırındaki Philadelphia Koridoru’nun tamamında kontrolü ele geçirdiklerini iddia etti.

 

Af Örgütü: İdam cezalarının infazında büyük artış

Dünyada geçen yıl idam cezalarının infazında büyük bir artış tespit edildi. Af Örgütü, idamların çoğunluğunun İran’da gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

‘Ukrayna’nın Rusya bölgelerini vurmasına izin vermeliyiz’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefik ülkelerce Ukrayna’ya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılabilmesi gerektiğini söyledi. AB Savunma Bakanları Toplantısı öncesi konuşan Stoltenberg, “Rusya başka bir kıtaya saldırmış, başka bir ülkeyi işgal etmiştir. Ukrayna’nın da ulusal hukuka göre kendini savunma hakkı ve meşru müdafaa hakkı vardır. Buna Ukrayna dışındaki hedefleri, Rusya’daki askeri hedefleri vurmak da dahildir. Sınırın hemen diğer tarafındaki askeri hedefleri vuramazlarsa Ukraynalıların kendilerini savunmaları çok zor ve güç olacaktır” dedi.

 

30.05.2024

 

İç Politika

Gözaltına alınan Kürtçe kafenin sahibi Şimşek’e ‘dengbêj’ soruldu

Diyarbakır’da sahibi olduğu kafeteryada Kürtçe hizmet vereceğini açıkladığı için gözaltına alınan Ramazan Şimşek’e kafede çaldığı şarkılar, dengbej anlatan insanlar ile buradaki kitapları soruldu.

 

Dışişleri şirketleşiyor: Muhalefetin tepki gösterdiği vakıf yasası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Dışişleri Bakanlığı, teşkilatını güçlendirme ve personel yetiştirme gerekçesiyle vakıf kuracak. Taşınmaz alıp satma, şirket kurup işletme gibi yetkileri bulunan vakfa ilişkin kanun teklifi, muhalefetin itirazına rağmen kabul edildi.

 

Erdoğan’dan Suriye çıkışı: Güney sınırlarımızın hemen ötesinde “teröristan” kurulmasına asla izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) 11 Haziran 2024 tarihinde 133 belediyede gerçekleştirmek istediği seçimle ilgili “Suriye’nin toprak bütünlüğüne dair eylemleri yakından takip ediyoruz” dedi.

 

Özel’den Erdoğan’a sokak hayvanları tepkisi: Sonraki adımla kimse kimseyi tehdit etmesin

Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Eğer barınaklara alınan hayvanların sahiplenilmesini başarabilirsek bir sonraki adıma (uyutma) ihtiyaç kalmayacak” açıklamasına yanıt verdi. Özel yaptığı açıklamada, “Bir sonraki adımla kimse kimseyi tehdit etmesin” dedi.

ÖHD: İmrahor’da yıkıma karşı çıkan 104 kişi işkenceyle gözaltına alındı

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Arnavutköy İlçesinde İmrahor Mahallesinde yıkıma karşı çıkan 104 kişinin darp edilerek gözaltına alındığını duyurdu.

 

Ekonomi         

Merkez Bankası, KKM stok bakiyelerini aylık yayımlayacak

Merkez Bankası, ekonomistlerin ısrarla açıklanmasını talep ettiği, 21 Aralık 2021’den beri yürürlükte olan kur korumalı mevduata ilişkin stok bakiyeleri yarından itibaren aylık yayımlayacak.

TCMB: Sistemden yaklaşık 550 milyar TL likidite çekildi

Merkez Bankası PPK toplantı özetinde Türk lirası mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırılarak sistemden yaklaşık 550 milyar TL likidite çekildiği ifade edildi.

Hakan Kara: Hayırlı olsun Merkez Bankası rezervleri dört yıl sonra ilk kez artıda

TCMB’nin öncü verileri, swap hariç net rezervlerin dört yıl aradan sonra ilk kez pozitif bölgeye geçtiğini gösteriyor.

Asgari ücret ile açlık sınırı arasındaki makas açılıyor

Türk-İş’in araştırmasına göre mayıs ayında açlık sınırı 18 bin 969 liraya çıkarak 17 bin 2 lira olan asgari ücretin 1967 lira üzerinde gerçekleşti.

 

TÜİK verileri: Dış ticaret açığı yüzde 13 arttı

TÜİK verilerine göre nisan ayında dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,9 artarak 8 milyar 739 milyon dolardan 9 milyar 863 milyon dolara yükseldi.

 

Dış Politika

Slovenya, Filistin devletini tanıma kararı aldı

Slovenya hükümeti, Filistin devletinin resmen tanınacağını duyurdu. Başbakan Robert Golob, “Bu karar, İsrail devletine ve kimseye karşı bir karar değildir” dedi.

Dışişleri Bakanı Fidan, Prag’da Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile NATO toplantısının yapıldığı Prag’da bir araya geldi.

 

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya mali yardımı 85 milyar doları geçti

Ukrayna Maliye Bakanlığı, Şubat 2022’den bu yana desteğin 85,4 milyar dolara ulaştığını duyurdu.

 

Hamas ‘kapsamlı anlaşma’ açıklaması yaptı, Refah’ta cep telefonu hizmeti kesildi

Hamas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması halinde, rehine ve mahkum takasını da kapsayan tam bir anlaşmaya hazır olduğunu açıklarken Filistin Telekomünikasyon Şirketi “Paltel”, Refah kentinde cep telefonu hizmetinin kesildiğini duyurdu.

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz’ın partisi parlamentonun feshedilmesiyle erken seçime gidilmesi için tasarı sundu

Gazze Savaşı’nın 237. gününde İsrail Savaş Kabinesi’nin en popüler üyesi Benny Gantz’ın Ulusal Birlik partisi, parlamentonun feshedilerek erken seçime gidilmesi için tasarı sundu. Başbakan Benyamin Netanyahu’nun partisi Likud, çağrıyı reddetti.

İsrail, Gazze’nin Mısır sınırının tamamını işgal etti

İsrail ordusu Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır boyunca “bölgenin kontrolünü ele geçirdiği ve İsrail’e Filistin topraklarının tüm kara sınırı üzerinde etkin bir otorite sağladığı” açıklaması yaptı.

11 Haziran seçimleri öncesi; Kuzey ve Doğu Suriye’den Türkiye’nin tehditlerine cevap

Kuzey ve Doğu Suriye’de 33 siyasi parti ve örgüt 11 Haziran’da yapılacak seçimler öncesi ortak bir açıklama yaparak, Türkiye’nin ‘tehditlerini’ kınadı. Açıklamada, ‘İç işlerimize müdahaleyi reddediyoruz’ denildi

 

 

31.05.2024

İç Politika

Gezi’nin 11. yılında Taksim’de anma düzenlendi: Karanlık gider, Gezi kalır

 

Gezi Direnişi’nin 11’inci yılında Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla, anma düzenlendi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın da katıldığı anmada okunan açıklamada, “Gezi adına hapiste tuttuğunuz herkesi derhal serbest bırakın” çağrısı yapıldı.

Boğaziçili 14 öğrenciye verilen hapis cezaları kaldırıldı: Yeniden yargılama yapılacak

Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde rektör Naci İnci’nin makam aracının engellenmesi ile ilgili davada 14 öğrenciye verilen hapis cezaları istinafta bozuldu. Öğrenciler yeniden yargılanacak.

Görev onayı anketi: Erdoğan’a onay azalıyor, Özel’e artıyor

MetroPOLL Araştırma’nın mayıs ayında yaptığı görev onayı anketinde, Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylayanların oranı yüzde 39.6 çıktı. Özel’e verilen onayın oranı yüzde 55.7 oldu. Erdoğan’ın onay oranı Nisan ve Şubat’tan beri düşerken, Özel’in arttı.

Hrant Dink davasında mütalaa açıklandı: Sekiz kişiye ikişer kez müebbet hapis cezası, üç kişi için beraat istendi

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Sekiz sanık hakkında ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, üç sanık hakkında beraat ve diğer sanıklar hakkında da değişen oranlarda ceza talep edildi.

Urfa’da ev baskınları: Belediye meclisi üyelerine gözaltı

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Urfa’nın Suruç ilçesinde ev baskınları yapıldı. Baskınlarda Suruç Belediyesi meclis üyeleri Müslüm Karak, Mustafa Özberk ile Beritan Aslantekin ve Abdulrezak Karak “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alındı.

AK Parti ‘uyutma’da ısrarcı: Merhamet iklimimize uygun olarak…

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “Hastalıklı hale gelmiş hayvanlarımızın bizim merhamet iklimimize uygun olarak, onları ‘uyutma’ dediğimiz şekliyle beraber normalleştirmemiz gerekiyor” dedi.

AKP’den doğurganlığı teşvik hazırlığı: Doğum iznine kademeli artış gündemde

Erdoğan, son olarak, 20 Mayıs’taki kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada Türkiye’de doğurganlık hızının, nüfus yenilenme eşiğinin altına düştüğüne dikkat çekerek, bu durumu, “varoluşsal bir tehdit, felaket” olarak nitelendirdi.

Kürtçe Hizmet Veren Kafe Sahibi Şimşek’e Tutuklama Talebi

 

Diyarbakır’da işlettiği kafede Kürtçe hizmet vereceğini açıkladıktan sonra gözaltına alınan kafe sahibi Ramazan Şimşek mahkemeye sevk edildi. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda Pîne isimli…

 

Ekonomi

TÜİK’e göre ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,7 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Zincirlenmiş Hacim Endeksi’ne göre 2024 birinci çeyrek GSYH verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin 2024 birinci çeyrekteki büyümesi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,7 olarak hesaplandı.

FATF haziranda Türkiye’yi gri listeden çıkarabilir iddiası

Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) 28 Haziran tarihli toplantısında Türkiye’yi gri listeden çıkarmayı görüşecek. FATF, 21 Ekim 2021 tarihinde Türkiye, Pakistan, Suriye ve Güney Sudan’ı gri listeye almıştı.

Koç Holding: Yapı Kredi görüşmelerinde sonuca ulaşılamadı

Koç Holding, Yapı Kredi’deki paylarının satışıyla ilgili ön görüşmelerin bir sonuca ulaşılamadığı için sonlandırıldığını duyurdu.

Dünyaca ünlü ekonomi kuruluşundan Türkiye analizi: 2025’te…

Uluslararası Finans Enstitüsü gelişmekte olan ekonomilere sermaye girişlerine ilişkin raporunu paylaştı. Rapora göre, 2025’te Türkiye’ye para girişi artacak.

 

 

Dış Politika

Trump, Porno yıldızına sus payı davasında suçlu bulundu

Donald Trump, eski porno yıldızına seçim yasalarını ihlal eden şekilde sus parası ödenmesi suçlamasına dayanan davada “kayıtlarda tahrifat yapmak”tan suçlu bulundu.

Sus payı davasında suçlu bulunan Trump: Faşist bir devlette yaşıyoruz

Hüküm giyen ilk eski başkan olarak ABD tarihine geçen Donald Trump, jürinin, kendisini porno yıldızına sus payı davasında 34 suçun tümünden suçlu bulmasının ardından Manhattan’daki Trump Tower’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yemen’deki Husiler: ABD uçak gemisi Eisenhower’ı vurduk

Yemen’deki Husiler, ABD ile Britanya’nın Yemen’e dün düzenlediği saldırılarda sivil tesisleri hedef alıp çok sayıda sivili öldürüp yaralamasına yanıt olarak bu kez ABD uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’ı füzelerle hedef aldığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü: Gazze’ye yardım ulaşmıyor, çocuklar açlıktan ölüyor

DSÖ Sözcüsü, İsrail’in 7 Ekim’den beri saldırdığı Gazze Şeridi’nde 5 yaş altındaki çocukların bütün gün gıdaya ulaşamadığına dikkati çekti. Harris, “Yardımlar ulaşıyor mu? Hayır. Çocuklar açlıktan ölüyor” dedi.

Biden, Ukrayna’nın ABD silahlarıyla Rusya’nın içlerini vurmasına izin verdi

NATO üyesi ülkeler verdikleri silahlarla Ukrayna’nın Rusya’nın içlerini vurmasına kısıtlamaları kaldırıyor. ABD ve Almanya, verdikleri füzelerle Ukrayna’nın Rus güçlerinin ilerlediği Harkov civarında resmi Rusya topraklarını hedef alabileceğini duyurdu.

 

Müttefiklerin Ukrayna’ya verdikleri silahlarla Rusya’nın içinin vurulmasına izin vermesi: Moskova ‘dananın kuyruğu kopar’ dedi

NATO’nun Kiev’e verdiği silahlarla Rusya’nın içlerinin vurulması açıklamaları üzerine Medvedev, Batı-Rusya çatışmasının ‘son aşamaya’ geçebileceğini söyledi. Bu lafları kanıksadıklarını söyleyen Stoltenberg, Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkını savundu.

Biden, Gazze’de ateşkes teklifini duyurdu: Hamas’a iletildi

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’de ateşkes için 3 aşamalı bir plan açıkladı. Biden, Hamas’a planı kabul etme çağrısında bulundu.

 

Medvedev’den ‘nükleer silah’ açıklaması: Blöf yapmıyoruz

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, “Batı ile mevcut askeri çatışma mümkün olan en kötü senaryoya göre gelişiyor” açıklamasını yaptı.

 

İsrail, UAD kararına rağmen yeniden Refah’a saldırdı: 12 ölü

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine saldırıları UAD kararına rağmen sürüyor. İsrail’in kente düzenlendiği hava saldırısında en az 12 Filistinlinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

 

WT: Türkiye Suriye’ye Yeni Bir Askeri Müdahalenin Sinyalini Veriyor

 

Washington Times gazetesi, Türkiye’nin Rojava yönelik olarak son günlerde artan tehditleriyle ilgili bir yaptı. ” Kürt gruplarının yerel seçim yapması durumunda Türkiye Suriye’ye yeni…

ABD Dışişleri’nden Rojava’da Seçim Açıklaması

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Rojava’daki seçimler ile ilgili soruya “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 numaralı kararının öngördüğü gibi Suriye’de düzenlenecek her…

 

1.06.2024

 

İç Politika

CHP’nin Rize Çay Mitingi programı belli oldu

CHP, çay üreticilerinin sorunlarına dikkati çekmek amacıyla yarın Rize’de Çay Mitingi düzenleyecek. CHP’li milletvekillerinin miting hazırlıkları devam ediyor.

 

Pervin Buldan’dan Çiller’e: Senin eşin yatağında öldü bizimkiler senin emrinle

Tansu Çiller’in eşinin ölüm haberiyle ilgili açıklama yapan DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan, “Senin eşin yatağında öldü bizimkiler ise senin emrinle işkenceyle” dedi.

 

MEB’den 2 yeni genelge: Mezuniyet törenleri değişecek

MEB, yaz tatiline iki hafta kala okullarda düzenlenecek mezuniyet günü etkinlikleriyle ilgili bir genelge yayımlandı. Genelgeye göre törenlerde şatafata izin verilmeyecek ve veli izni alınacak.

 

 

 

DEM Parti ‘Kuyu tipi’ cezaevleri kapatılmasını talep etti

DEM Parti Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, kamuoyuna “Kuyu tipi” olarak nitelendirilen ve izolasyonun arttırıldığı Y, S Tipi ile yüksek güvenlikli cezaevlerinin kapatılmasını istedi.

Diyarbakır’da Kürtçe hizmet veren kafenin sahibine ev hapsi

Diyarbakır’da sadece Kürtçe hizmet verme kararı aldığı için kafesine polis baskını yapılan ve gözaltına alınan Ramazan Şimşek’e ev hapsi cezası verildi.

Öğretmenler TÖZOK önüne gitti: Polis 18 kişiyi gözaltına aldı

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, özel okul patronlarının taban maaş gündemine dair yaptığı açıklamanın ardından TÖZOK önüne gitti. Nöbeti engellemeye çalışan polis 18 öğretmeni gözaltına aldı

Özgür Özel, Ahmet Türk ile görüştü: Kayyum politikasının karşısında olduğumuzun altını çizdik

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile görüştü. Özel, “Halkın iradesini hiçe sayan kayyum politikasının karşısında olduğumuzun altını çizdik” dedi.

 

Ekonomi

İddia: 3 ay peş peşe asgari ödeme yapılan kredi kartı kapanacak

Milyonlarca yurttaş ay sonunu getiremeyince kredi kartından harcama yapıyor. Gazeteci Barış Yarkadaş, kredi kartı kullanımına ilişkin çok dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Yarkadaş, 3 ay peş peşe asgari ödeme” yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacağını iddia etti.

328 milyarlık kart borcunun sadece faizi ödeniyor

1.4 trilyon TL’yi bulan kart borcunun 328 milyar TL’si faize bırakıldı. Limiti 50 bin TL’ye kadar olan 8.7 milyon kişi 88.3 milyar TL’lik kart borcunu çevirmekte zorlanıyor.

 

 

Dış Politika

Ruanda’dan Türkiye’ye mülteci gönderileceği iddiaları doğru mu?

Türkiye ile Doğu Afrika ülkesi Ruanda arasında imzalanan turizm anlaşmasının onaylanıp, Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından sosyal medyada, Ruanda’dan Türkiye’ye mülteci gönderileceği iddiası ortaya atıldı. İddia sahibi bazı siyasetçi, gazeteci ve yüksek takipçili sosyal medya kullanıcıları, İngiltere’nin Ruanda’ya mülteci gönderme planının bulunduğunu ve bu göçmenlerin Türkiye’ye gönderilmeye başlandığını öne sürüyor.

 

 

 

Gazze’de can kaybı artıyor: Netanyahu’dan ‘kalıcı ateşkes’ açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in Gazze’de yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklamasının ardından, İsrail Başbakanı Netanyahu, kalıcı ateşkes için halen üç şartlarının olduğunu söyledi.

 

Almanya’da AP seçimlerinde AfD endişesi

Almanya’da AP seçimlerinde aşırı sağcı AfD’nin olası başarısına yönelik endişeler artıyor. Sanayi temsilcileri ve sendikalar bu tür bir senaryonun ekonomi ve refahta yaratacağı depreme dikkat çekiyor.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Beyaz Saray’ın ikircikli tavrı hayatlara mâl oluyor

Zelenski, eski Britanya Başbakanı Boris Johnson aracılığıyla Ukrayna’ya yardımı engelleyen Cumhuriyetçilere ulaştığını açıkladı

Özerk Yönetim: Türkiye’nin saldırıları yapılacak seçime yönelik

Türkiye’nin dün Cîzre Kantonu’nun Til Hemis, Til Koçer ve Amûde kentlerine yönelik hava saldırısında 4 DSG’li hayatını kaybetti, 11 sivil de yaralandı. Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi, saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, saldırının soykırım ve bölgenin kuşatma politikasının devamı olduğu kaydedildi.

Müslim: Türkiye’nin saldırıları seçimleri sabote etme amaçlı

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetim Bölgesi’nde 11 Haziran’da yerel yönetim seçimlerinin gerçekleştirileceğinin açıklanmasının ardından Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırıları artarak devam ediyor. En son dün gerçekleştirilen saldırılarda Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) 4 üyesi hayatını kaybetti. Aralarında kadın ve çocukların da olduğu 11 sivil ise yaralandı.

AP Milletvekili Demirel: Daha gerici ve sağcı bir AP ile karşı karşıya olacağız

Yapılan anketlerin aşırı sağcıların oylarını artıracağını öne sürdüğü seçim sürecini ve Avrupa Parlamentosu merkezinde AB politikalarını, AP Sol Grup Milletvekili Özlem Alev Demirel ile konuştuk. Bu seçimde de aday olan Demirel, “Öyle görünüyor ki, bileşim itibarıyla daha gerici ve sağcı bir AP ile karşı karşıya olacağız. Bu nedenle, 9 Haziran’da yapılacak seçimler için Avrupa çapında seferber olunması, sol ve ilerici güçlerin seçilmesi için çalışmaların son ana kadar sürdürülmesi özel bir önem arz etmektedir” dedi.

 

 

 

2.01.2024

İç Politika

Yenilenen seçimden ilk sonuçlar: Hilvan’da DEM, Pınarbaşı’nda CHP kazandı

Yenilenen seçimde sonuçlar gelmeye başladı. Gayrıresmi sonuçlara göre 31 Mart’ta CHP’nin aldığı Mazgirt Akpazar’da AK Parti, Pınarbaşı ve Büyükkarıştıran’da CHP, Hilvan’da DEM Parti zafer ila

 

Özel’den yenilenen seçim yorumu: Rüzgar artarak devam ediyor

CHP lideri Özel yenilenen yerel seçimde Kayseri Pınarbaşı ile Lüleburgaz Büyükkarıştıran’ı kazanmalarını değerlendirdi: 31 Mart’ta da söyledik; Seçmen kararına hürmetsizlik edeni cezalandırır…

 

‘Filistin İçin Bin Genç’e ev baskını, 10 kişi gözaltına alındı

SOCAR’ın İsrail ile olan ticaretini protesto eden Filistin İçin Bin Genç grubundan 10 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

 

Tüm Türkiye sokak hayvanları için ayakta: ‘Katliama izin vermeyeceğiz’

İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan eylemlerle, sokak hayvanlarının ‘uyutulma’ adıyla katledilmesini içeren kanun teklifi protesto edildi. Hayvan hakları savunucuları “katliama izin vermeyeceğiz” dedi.

Üç ilçe ve dört beldede seçim sonuçları

Hilvan, Pınarbaşı, Güzelyurt ilçeleri ile Güneykaya, Akpazar, Büyükkarıştıran ve Sağlık beldelerinde seçimler yenilendi. Dersim Akpazar’da AKP kazandı. CHP 2, AKP 3, DEM Parti 1, MHP 1 merkezde seçimi önde bitirdi.

İHD’den 2023 cezaevi hak ihlalleri raporu: En az 23 bin 899 ihlal

İnsan Hakları Derneği (İHD) ‘2023 Yılı Türkiye Hapishanelerinde Hak İzleme Raporu’nu açıkladı. Tüm ihlal başlıklarına dair 2023 yılı içinde en az 23 bin 899 ihlal meydana geldiği kaydedildi.

Kürtçe şarkı ‘propaganda’ sayıldı: Altı kadına dava açıldı

Siirt’te 8 Mart etkinliğine katılan müzisyenler ve Barış Annesi hakkında Kürtçe şarkılar ve ‘Kurdistan’ ifadesi gerekçe gösterilerek, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla dava açıldı. 6 kişi hakkında beş sayfalık iddianame hazırlandı.

Erdoğan desteğini sürdürüyor: Hamas, Anadolu’yu savunuyor

“Enflasyon sorununu mutlaka çözeceğiz, tek haneli enflasyon oranlarını inşallah yakalayacağız”

36 yıllık bina çöktü, gözler İstanbul’daki yapılara çevrildi; “3 bin tane böyle bina olduğunu tahmin ediyoruz”

İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde dört katlı bir bina çöktü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki‘nin aktardığına göre yapımında deniz kumunun kullanıldığı, kaçak 1,5 kat çıkılan 1988 yılı yapımı binanın enkazından 8 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu aktarıldı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri hafızalarda yer edinirken, yaşanan olay beklenen büyük Marmara depremini hatırlattı, İstanbul’daki yapı durumunu da bir kez daha tartışmaya açtı.

Grup Yorum üyeleri açlık grevinde: 50 kilonun altına düştüler

Tekli hücrede tutuldukları ve temel hakları engellendiği için süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri Vedat Doğan ve Rezzan Şengül gönderdikleri mektup aracılığıyla, 50 kilonun altına düştüklerini belirtirken, arkadaşları Nurettin Kaya’nın ise 225 gündür açlık grevinde olduğunu yazdı

 

Ekonomi

İTO açıkladı: İstanbul’da mayıs ayının zam şampiyonları belli oldu

İTO’nun mayıs ayı verilerine göre, İstanbul’da fiyatı en çok artan ürün köprü geçiş ücreti oldu. Bilimsel ve edebi kitap da fiyatı en çok artan gruplardan oldu. Öte yandan en çok fiyat düşüşü sivri biberde yaşandı.

AKP’li kaynaklar açıkladı: Doktora, mühendise ‘peşin vergi’ geliyor

AKP’li kaynaklar yeni vergi paketinde doktor, mühendis, diş hekimi ve bazı serbest meslek gruplarına yönelik ‘peşin vergi’ uygulaması geleceğini belirtti. Buna göre önce vergi alınacak sonra beyanname verilecek.

 

Dış Politika

Şili, UAD’de İsrail’e karşı açılan soykırım davasına müdahil olacak

Şili Devlet Başkan Gabriel Boric, “Soykırım sözleşmesinin ihlali gerekçesiyle UAD’de İsrail’e karşı açılan davaya müdahil olacağımızı bildirmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

 

Gazze’de ateşkes: ‘İsrail, rehine takası anlaşmasını kabul etti’

KAN’da yer alan haberde, İsrail’in Hamas’la bir esir değişimi anlaşmasını kabul ettiği ileri sürüldü. İsrail’in faşist Ulusal Güvenlik Bakan Ben-Gvir, “İzin vermeyeceğiz” dedi.

 

 

3.01.2024

 

İç Politika

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atandı

İçişleri Bakanlığı Hakkari Belediyesi’ne kayyım atandığını açıkladı. Seçilmiş Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik, ‘Belediye Başkan Vekili’ olarak görevlendirildi

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına birçok kentte protesto

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması birçok kentte protesto edildi. Eylemlerdeki ortak mesaj, “Faşizme geçit yok” oldu.

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt: İstanbul’da 4.8 milyon insan şu an ciddi risk altında

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, Küçükçekmece’de yıkılan binaya ilişin değerlendirmesinde, “Olası Marmara depreminde 200 bin binanın kullanılamaz hale geleceği ilgili bir çalışma var” dedi. Kurt, artan inşaat maliyetleri nedeniyle seferberlik çağrısı yaptı.

‘Kayyıma karşı nöbet eylemleri’ kararının ardından eylem yasakları geldi

Hakkari Belediyesine kayyım atanmasının ardından Diyarbakır, Van, Hakkari, Bitlis, Siirt ve Batman’da eylem ve etkinliklerin yasaklandığı açıklandı.

DFG, mayıs ayı raporu: 10 gazeteci hakkında soruşturma, 11 gazeteci hakkında dava açıldı

DFG, mayıs ayı raporunu açıklayarak, 9’uncu yargı paketinde yer alan “Etki ajanlığı” maddesiyle gazeteciliğin kıskaca alınmaya çalışıldığını ve çekilmesi gerektiğini vurguladı. DFG, 42 gazetecinin tutuklu olduğunu belirtti.

Gözaltındaki Eşbaşkan Akış’ın avukatı: Yeni bir soruşturma var, dosyaya gizlilik ve kısıtlılık kararı getirilmiş

Hakkari Belediyesi sabah saatlerinde polis ablukasına alınarak baskın düzenledi. Belediye eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, sabah saatlerinde Van’da gözaltına alındı. Akış’ın avukatı Azad Özer, müvekillinin durumuna dair sabah saatlerinde savcılıkla görüştü. Açıklama yapan Özer, “Dosya ile ilgili bir bilgiye ulaşamadık ve sadece yeni bir soruşturmanın açıldığı söylendi” dedi.

Abdülkadir Selvi’ye göre ‘paradigma değişikliği’ yolda: Üçüncü halka Kavala ve Gezi mahkûmları olabilir

İktidara en yakın gazetecilerden biri olan Abdulkadir Selvi, yerel seçim sonrası AKP’nin bir ‘paradigma değişikliğine hazırlandığını’ ileri sürdü. Selvi, 28 Şubat generalleri ve Cumartesi Anneleri’nden sonra sıranın Gezi tutuklarında olabileceğini yazdı.

CHP heyeti Hakkari’ye gidiyor

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, “Hakkari halkının iradesinin yanında, kayyum anlayışının karşısındayız” dedi. Yücel, MYK görevlendirmesiyle CHP heyetinin yarın Hakkari’ye gideceğini duyurdu.

 

Özgür Özel: Kayyım görevlendirmesi geri çekilmeli

CHP lideri Özgür Özel, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösterdi. Özel, kayyım görevlendirmesinin geri çekilmesi çağrısında bulundu.

 

Ekonomi

Bakan Mehmet Şimşek: Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi var

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, enflasyonunun önümüzdeki süreçte kalıcı olarak düşüşe geçeceğini öne sürdü. Kirada yüzde 25 sınırının uzatılmayacağını açıkladı. Şimşek’in “Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi var” sözleri de dikkat çekti.

 

Ticaret Bakanı Bolat: Dış ticaret açığını 87 milyar dolara çekmeyi başardık

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yıllıklandırılmış ihracatın 260 milyar dolarla rekor kırdığını söyledi. Bolat, mayıs sonu itibariyle dış ticaret açığının 87 milyar dolara gerilediğini ifate etti.

Memur ve emeklinin temmuz zammı netleşti

TÜİK’in mayıs ayı enflasyon verilerini açıklamasıyla, temmuz ayındaki memur ve emekli zammı büyük oranda netleşti. Mevcut veriler ışığında memura yaklaşık 20, SGK emeklilerine ise yüzde 26 zam yapılacak.

TÜİK açıkladı: Mayıs ayı enflasyonu beklentiyi aştı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, resmi enflasyon mayısta aylık yüzde 3,37, yıllık 75,45 arttı. Aylık artış beklentisi yüzde 3,04’dü. Bir önceki aya göre fiyatı en çok artan ürünlerde et, meyve, eğitim ve giyim fiyatları dikkat çekti.

ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 120,66

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. ENAG verilerine göre, enflasyon mayısta yüzde 5,66 arttı. Son 12 aylık artış ise yüzde 120,66 olarak hesaplandı.

‘Asgari ücrete zam yok, memura eksik, 4 milyon emekliye sıfır zam’

BirGün yazarı Aziz Çelik, ekonomi yönetiminin kemer sıkma politikası nedeniyle, Temmuz ayının emeği ile geçinen ve zam bekleyen milyonlar için tam bir hayal kırıklığı olacağını belirtti.

 

Mehmet Şimşek’ten ‘enflasyon’ değerlendirmesi: En kötüsü geride kaldı!

Bakan Şimşek, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından “Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz” dedi.

 

Kredi kartı borçlarında alarm: Üçe katlandı

Kredi kartı kullanıcı sayısı 28 milyona yaklaştı, kredi kartı bakiye ve limitleri arttı. Bir alarm da takipteki kredi kartı borçları toplamında… Bir yılda takipteki kredi kart borçları üçe katlandı.

 

 

Dış Politika

AB Raportörü Amor: Türkiye kayyımla umutları yok ediyor

AB Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atamasına ilişkin konuştu. Amor, “Halkın iradesini hiçe sayma” dedi. Almanya Yeşiller Partisi Parlamenteri Max Lucks da yerine kayyım atanan eşbaşkanın yanında oldukları dile getirdi.

İsrail: Hamas’ın Türkiye’den yönlendirdiği büyük bir intihar saldırısını önledik

Hamas’ın İsrail’de kitlesel can kaybına yol açmaya yönelik intihar saldırısı komplosunu ortaya çıkardığını duyuran iç istihbarat teşkilatı Şin Bet, saldırı girişiminin örgütün Türkiye’deki üyeleri tarafından yönlendirildiğini öne sürdü.

Meksika’nın ilk kadın devlet başkanı: Seçimi solcu iktidarın adayı Sheinbaum kazandı

AMLO’nun sosyal yardımları rekor düzeye ulaştırma, öğrenci bursları, evrensel emekli aylığı, asgari ve reel ücretleri artırma politikalarını devam ettirme sözü veren halefi Sheinbaum, Meksika’nın ilk kadın devlet başkanı seçildi.

 

İsrail’in Lübnan’a saldırısında bir kişi öldü: İsrailli bakandan ‘savaş’ çağrısı

İsrail güçlerinin Hizbullah’la çatışmaların yaşandığı Lübnan’a yönelik İHA saldırısında bir kişinin öldüğü açıklandı. İsrail Eğitim Bakanı Kisch, Lübnan’a ‘savaş’ çağrısı yaptı.

Kobanê’de bir araca saldırı

Kuzey ve Doğu Suriye’de yapılacak yerel seçimlerin hazırlıkları sürerken, Türkiye’nin saldırıları da devam ediyor. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği habere göre, Kobanê’nin güneyinde bir araç hedef alındı.

 

4.06.2024

 

İç Politika

Kayyım protestosunda DEM Partili vekillerin pankartları parçalandı

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto eden DEM Parti, Meclis kürsüsünde eylem yaptı. AK Partililer ise DEM Partililerin üzerine yürüyüp pankartları parçaladı.

 

CHP Hakkari heyeti: Dün Van’da olduğu gibi bugün de kayyumlara karşıyız

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Akış’ın gözaltına alınması ve yerine kayyım atanmasının ardından CHP’nin görevlendirdiği heyet kentte görüşmeler yaptı: ari halkının iradesinin yanında duruyoruz.

 

 

 

 

Hakkari’de milletvekillerinin oturma eylemi sürüyor: İHD heyetinin alana girişine izin verilmedi

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından DEM Partili vekillerin dün saat 22.00’de başladığı eylem devam ediyor. İnsan Hakları Derneği heyetinin alana girişi polis tarafından engellendi.

 

Kulis: AYM’ye göre Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi yok hükmünde

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik AYM’nin kararının gerekçesi henüz açıklanmadı. Yüksek mahkeme, ‘Hak ihlali tespitlerine rağmen vekilliğin düşürülmesi yok hükmünde’ görüşünde…

AYM’den Erdoğan’a sınırlama: Rektör atayamaz, MB Başkanı değiştiremez

AYM, CHP’nin başvurusundan 6 yıl sonra 703 sayılı KHK’nın bazı hükümlerini iptal etti. Cumhurbaşkanı’nın rektör atama ve görev süresi dolmadan Merkez Bankası Başkanı değiştirme yetkisi iptal edildi.

 

Murat Ağırel yazdı: Emniyet’te neler oluyor?

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı olmasından sonra Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan olayları değerlendirdi, kulislerde Nurcu bir yapılanmadan söz edildiğini yazdı.

 

Kobanê Davası tahliyelerine Emniyet’in yaptığı itiraz reddedildi

Kobanê Davası’nda beş kadın siyasetçinin tahliyesine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından itiraz edilmişti. Tahliyelere dair itirazı değerlendiren Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi, kararın usul ve yasalara uygun olduğunu belirterek, reddetti.

AYM’den TRT için kritik kararlar: İhalesiz alım yapamayacak, genel müdüre en yüksek devlet memuru kadar ücret ödenmeyecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), TRT Kanunu’ndaki kamudaki taşınmazların TRT’ye bedelsiz tahsis edilmesi, TRT Genel Müdürü’ne en yüksek devlet memuru aylık ve sözleşme ücreti ödenmesine ilişkin düzenlemeleri iptal etti.

Özgür Özel: Böyle giderse erken seçimi millet ister, önünde kimse duramaz

“Dün akşam itibariyle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kolonları kesiktir, temeli kumdandır”

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomi

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 10 milyar dolarlık ek finansman

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Lopez, Türkiye’ye ek olarak 10 milyar dolarlık finansman verileceğini duyurdu.

 

İPA araştırdı: İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 61 bin 523 TL oldu

İstanbul Planlama Ajansı’nın araştırmasına göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 83,61 arttı. Dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 61 bin 523 lira oldu.

 

AK Parti kulisi… Emekliye ek zam ve kök maaş düzenlemesi yok: Asgari ücret artırılmayacak

AK Parti Kızılcahamam kampında emeklilere ek zam yapılmaması, kök maaşların düzeltilmemesi ve asgari ücrete ara zam yapılmaması konusunda karar alındı.

 

TCMB Başkanı Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı: Enflasyon gerileyene kadar sıkı para politikası duruşumuzu koruyacağız

“Enflasyon görünümünde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz”

 

Dış Politka

İsrail Savaş Kabinesi ‘Lübnan’ gündemiyle toplanıyor: Hizbullah’tan açıklama

İsrail basını, Savaş Kabinesi’nin kuzey sınırındaki gerilimi görüşmek için toplanacağını aktardı. Hizbullah, savaşı genişletmek istemediklerini ama dayatma durumunda savaşacaklarını belirtti.

 

Kremlin’den ‘Türkiye’ açıklaması: BRICS’e olan ilgi, zirvenin gündeminde olacak

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye’nin BRICS’e olan ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, “Elbette bu ilgi, Rusya’nın başkanlığında hazırlanan BRICS zirvesinin de gündeminde olacak” dedi.

 

İsrail, 25 adet F-35 satın almak için ABD ile anlaşma imzaladı

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD’den 25 adet F-35 alınacağını duyurdu. İsrail’in alacağı F-35’lerin parası olan yaklaşık 3 milyar doların ABD’nin Tel Aviv’e yaptığı askeri yardımdan karşılanacağı aktarıldı.

Biden’ın Gazze planı: Hamas ‘İsrail’in net pozisyonunu güvence altına almayan bir anlaşmayı kabul edemeyiz’ dedi

Mısır’ın ardından Katar da İsrail’den net pozisyon talep etti. Hamas’ın bir yetkilisi ‘İsrail’in net pozisyonunu güvence altına almayan anlaşmayı kabul etmeyeceklerini’ belirtirken, diğeri, ‘kabul etmeyen taraf Hamas’mış gibi’ çağrı yapılmamasını istedi.

İsrail’in Suriye’de Halep civarını hedef alan hava saldırılarında İran Devrim Muhafızları generali de öldürüldü

Suriye’ye savaşın başlamasından beri sık sık saldırıp çoğunlukla İran varlığını hedef alan İsrail’in pazarı pazartesiye bağlayan gece Halep civarını vurduğunda İran’ın Suriye’deki askeri danışmanlarından Said Abiyar’ı öldürdüğü belirtildi.

Fidan Pekin’de: Çin’e karşı ticaret savaşı yürütülmesine, Çin’in karıştırılmaya çalışılmasına karşıyız

Pekin’de Çinli mevkidaşıyla basın toplantısı düzenleyen Fidan, ‘ticaret savaşı, savaş tehdidi ve dış müdahaleye karşı Çin’i desteklediklerini’ belirtti. ‘Tek Çin’ vurgusu yapan Vang, ‘hegemonya ve güç siyasetine karşı birlikte durma’ çağrısı yaptı.

 

Fidan: Türkiye BRICS’e katılmak istiyor, Rusya: Memnuniyetle karşılıyoruz

Çin’i ziyaret eden Fidan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın baş harflerinin birleşmesiyle BRICS adını alan örgüte Türkiye’nin katılmak istediğini duyurdu. Dışişleri Bakanı, Küresel Güney’in örgütünden ‘AB’ye iyi alternatif’ diye söz etti.

İsrail, Gazze’de dört rehinenin daha öldüğünü doğruladı

Dört rehine de 7 Ekim’de Gazze Şeridi yakınlarındaki kibbutzlardan kaçırılmıştı

Kuzey-Doğu Suriye’de seçim; Şam’ın ve bölgedeki güçlerin yaklaşımı neler?

Bir yandan Şam hükümetinin Arap ülkeleri içerisinde ilerleyen konumu, diğer yandan Suriye-ABD dirsek temasları ve yumuşama havası ve temmuz ayında Suriye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir bütün olarak Şam hükümetinin Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimine yaklaşımını değiştirecek gibi bir algı yaratıyor