24 Kasım

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu göçmenler ile nasıl helalleşecek?

CHP, nefret söylemini “sözde” bırakmayan Bolu Belediye Başkanı’nı izlemekle yetiniyor. Helalleşmekten söz edenler, helalleşilecek yeni bir facianın taşlarının döşendiğinin farkında değil. Gazeteci Bülent Mumay’ın yorumu.

İstanbul’da “Geçinemiyoruz” diyerek sokağa çıkan çok sayıda kişi gözaltına alındı

İstanbul’da polisin yasak ve engellemesine rağmen yurttaşlar “Geçinemiyoruz, hükümet istifa” diyerek sokağa çıktı. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

“Geçinemiyoruz” diyen emekçiler pek çok ilde alanlara çıktı

Dolardaki yükseliş, TL’deki büyük değer kaybı, ardı ardına gelen zamlar ve uygulanan ekonomi politikalarına karşı emekçiler pek çok kentte “Geçinemiyoruz” diyerek alanlara çıktı.

Kılıçdaroğlu “Haydi meydana” dedi, ilk mitingin Mersin’de olacağını duyurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Haydi meydana” diyerek ilk mitingin Mersin’de olacağını açıkladı.

Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca’dan açıklama

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının 4. doz Covid-19 aşısı olabileceklerini belirtti.

Koronavirüs | Türkiye’de 175 yurttaş daha yaşamını yitirdi

Türkiye’de son 24 saatte 27 bin 592 yeni vaka tespit edildi, 175 kişi hayatını kaybetti.

TÜGVA verilerini sızdırma suçlamasıyla gözaltına alınan kişi tutuklandı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) verilerini sızdırdığı iddiasıyla gözaltına alınan Ramazan A. tutuklandı.

HSK’nın yeni üyesi Havvanur Yurtsever oldu

Hamit Kocabey’in istifasının ardından Hâkim ve Savcılar Kurulu’nda boşalan üyelik için çift maaş tartışmalarıyla gündeme gelen Havvanur Yurtsever seçildi.

AYM, YTÜ’yü tazminata mahkum etti

Anayasa Mahkemesi, “Yıldız Teknik Üniversitesi’ni Menzilciler mi yönetiyor” haberini, facebook hesabında paylaşan öğrenciye bir hafta uzaklaştırma cezayı veren YTÜ’yü tazminata mahkum etti. Eğitim hakkının ihlal edildiğine karar veren Mahkeme, Makine Mühendisliği öğrencisi Ahmet Batur’a 5 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Soylu’dan SBK itirafı: Yukarıdan aşağıya bir karar aldık…

Süleyman Soylu, Plan Bütçe Komisyonu’nda, gece yarısından sonra saat 02.00’da, tam toplantı bitip salondan çıkarken ayaküstü çok önemli bir açıklama yaptı. Konu, Sezgin Baran Korkmaz’ın İçişleri Bakanlığı’na çağrıldığı iddiasıydı.

Cumartesi Anneleri yargılanıyor: “Kontgerilla şefleri, işkenceciler değil biz yargılanıyoruz”

Cumartesi Anneleri’nin eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşması bugün görülecek. Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, “Mahkum edildikleri adaletsizliğe, hukuksuzluğa isyan etmesinler, bunu göze alamasınlar diye biz yargılanıyoruz. Adalet bizim için haysiyet ve insanlık meselesidir, susmayacağız” denildi.

‘Beyaz Yürüyüş’ başlatan hekimler Kocaeli’ne geldi

Özlük hakları, çalışma koşulları ve halkın sağlık hakkı için İstanbul’dan Ankara’ya ‘Beyaz Yürüyüş’ başlatan hekimler, yürüyüşün ilk durağı olan Kocaeli’ne ulaştı.

HDP’den parlamentodaki muhalefete ‘seçim önergesi’ çağrısı

HDP MYK toplantısı ardından konuşan Mithat Sancar, “İktidar eğer istifa etmiyorsa o zaman bütün muhalefet partileri seçim önergesini ortak hazırlamalı ve Meclis’e sunmalıdır” dedi.

Demirtaş’tan muhalefete “7 bölgede 7 ortak miting” önerisi

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefete ortak miting yaparak hükümeti istifaya davet etmeleri için çağrı yaptı.

IŞİD tanığından “İfademi polis yazdı” iddiası

10 Ekim katliamı davasında duruşmaya SEGBİS ile bağlanan tanık Ömer Yetek “Mahkemenize inancım gereği yemin etmem” dedi, ifadesinin polisin yazdığını ileri sürdü ve verdiği bilgileri reddetti.

Akşener ve Davutoğlu’ndan açıklama: İlk seçimde bu arkadaşlarımız gidecekler

Davutoğlu: Sayın Cumhurbaşkanı, elinizde bütün istihbarat bilgileri var. Çıkın açıklayın; Türkiye’yi ekonomik Kurtulu Savaşı yapmak zorunda bırakanlar kimlerdir?

Mahkeme, Validebağ’da yapılacak ‘Rehabilitasyon Projesi’ni iptal etti

İstanbul 11’inci İdare Mahkemesi, AK Partili Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’ndaki ‘Rehabilitasyon Projesi’ni iptal etti.

 

EKONOMİ

Dolar: Merkez Bankası’nın açıklaması piyasaları sakinleştirebilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki faiz indirimini takip eden dört iş gününde, Türk Lirası yüzde 24’e yakın değer kaybetti. Bu değer kaybının yaklaşık üçte biri dün gerçekleşince, akşam saatlerinde TCMB’den bir basın açıklaması geldi.

Dolar: İktidar ve muhalefette TL’nin değer kaybı nasıl değerlendiriliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız” açıklamasının ardından dün Türk Lirası’nda Amerikan Doları karşısında yaşanan rekor değer kaybı, iktidar ve muhalefet partilerinde hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu.

Commerzbank analistinden Erdoğan uyarısı

Commerzbank analisti Tatha Ghose, para politikalarında kararları Erdoğan’ın aldığının piyasalarca artık bilindiğini belirterek “TCMB’nin kısa vadeli atacağı adımların bir önem taşımadığı” değerlendirmesi yaptı.

Akaryakıta zam: Benzin’in litre fiyatı 1,02 TL artıyor

Benzinin litre fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 2 kuruş, motorinin litre fiyatına 1 lira 6 kuruş, LPG’nin litre fiyatına ise 65 kuruş zam geldi.

Merkez Bankası, BDDK ve bankacılarla bir araya gelecek

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türk Lirasında yaşanan sert kayıpların ardından yarın BDDK Başkanı ve banka genel müdürleriyle bir araya gelecek.

Reuters’tan önemli iddia: Merkez Bankası ile BAE arasında swap görüşmesi var

Reuters, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Birleşik Arap Emirlikleri ile olası bir swap anlaşması için bugün Cumhurbaşkanlığı’nda ön görüşme yürüttüğünü yazdı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden un açıklaması

‘Toplam 516 bin ton ekmeklik buğday satışa açılmıştır. Satış teslimatları devam etmektedir.’

Türkiye ve BAE merkez bankaları arasında anlaşma imzalandı

Türkiye ile BAE merkez bankaları arasında işbirliğine yönelik anlaşma imzalandı.

Korkut Boratav anlattı: Döviz krizi neden oldu? Bundan sonra ne olur?

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında dün yaşadığı değer kaybını Prof. Korkut Boratav değerlendirdi.

 

DIŞ POLİTİKA

Türkiye ile BAE arasında 9 alanda doğrudan yatırımları içeren anlaşmalar imzalandı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) fiili lideri Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti. Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrası Türkiye ile BAE arasında, 9 alanda Türkiye’ye doğrudan yatırımları içeren anlaşmalar imzalandı.

Almanya’da üç partiden koalisyon anlaşması: ‘Kömür tüketimini 2030’a kadar sıfırlayacağız’

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti’nin oluşturacağı yeni koalisyon hükümetinin programı ana hatlarıyla belli oldu.

Interpol’e şaibeli başkan adayı

Genel kurul toplantısı İstanbul’da devam eden Interpol’ün başkanı yarın belli olacak. Seçim öncesinde BAE’nin adayı El Reisi hakkındaki işkence iddiaları tartışma yaratmayı sürdürüyor.

Manş Denizi’nde göçmen teknesi battı, en az 27 ölü

Manş Denizi’nden İngiltere’ye giden göçmen botunun Fransa’nın Calais kenti yakınlarında batması sonucu en az 27 kişi hayatını kaybetti. Olayın şimdiye kadar Manş Denizi’nde meydana gelen en kötü kaza olduğu açıklandı.

Federe Kürdistan’da eylemler yayılıyor: Polis gerçek mermi kullanıyor

Federe Kürdistan’ın başkentinde bulunan Soran Üniversitesi öğrencileri burslarının ödenmemesini ve kaldıkları yurtlarına gerekli hizmetin verilmemesini protesto etti.

25 Kasım

 

İÇ POLİTİKA

Türkiye’de boşanmış kadın olmak: Maddi ve manevi gittikçe ağırlaşan bir yük

25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü, kadınları Türkiye’de bu yıl gittikçe artan bir ekonomik belirsizlik ortamında bir araya getiriyor. Uzmanlar ve kadınların anlattıkları, boşanmış kadınların gerek maddi gerek manevi gittikçe ağırlaşan bir yükün altında olduğuna işaret ediyor.

Fatih Erbakan, İYİ Parti liderliğinde üçüncü ittifak önerdi: ‘Millet bizi mevcut hiçbir ittifaka yakıştırmıyor’

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin siyasi partileri seçim ittifakına zorladığını ancak halkın kendilerini mevcut ittifaklardan hiçbirine “yakıştıramadığını” söyledi. Gönüllerinde yatanın “seçime tek başına girmek olduğunu” ancak ittifaklara kapalı olmadıkları mesajı veren Erbakan, İYİ Parti liderliğinde bir üçüncü “sağ ittifak” önerdi.

Turkovac: Acil kullanım onayı için başvuru yapılan yerli aşı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli inaktif Covid-19 aşısı Turkovac için acil kullanım onayı başvurusunun yapıldığını ve aşının yıl bitmeden yaygın kullanıma girmesini umduklarını söyledi.

CHP yönetimi ‘iktidarı erken seçime zorlamak’ için hangi adımları atacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonominin yeni rotasına ilişkin yaptığı açıklamalar sonrası, Türk lirasının dolar karşısında rekor düşüş yaşadığı Salı günkü kur krizinin ardından muhalefet partileri, iktidara yönelik “erken seçim baskısını” artırmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de kadınlar şiddeti protesto için sokağa çıktı

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için Türkiye’nin farklı illerinde sokağa çıktı. İstanbul Taksim’deki eylemde yüzlerce kadın bir araya geldi.

Kadınlar ülkenin dört bir yanında bir araya geldi: Hükümet istifa!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlar, ülkenin dört bir yanında bir araya geldi. Erkek şiddeti ve iktidarın politikalarına tepki gösterilirken, mücadele vurgusu yapıldı. Eylemlerde ‘Hükümet istifa’ sloganları atıldı.

Antakya’da şiddete karşı yürüyüşe saldırı: Kadınlar darp edildi

Antakya’da kadına şiddete karşı yürümek isteyen kadınlara izin verilmedi. Yürüyüşte ısrar eden kadınlar, polis tarafından darp edildi.

Erdoğan: Türkiye kadına şiddete karşı çok etkili mevzuata sahip

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Kasım ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’nin kadına şiddet sorununa karşı en kapsamlı ve etkili mevzuata sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını” savundu.

Genco Erkal: Düzeni eleştirme fırsatı bulduğum için mutluyum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medyadan hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Genco Erkal duruşma sonrası yaptığı açıklamada, üzgün olmadığını hatta “düzeni eleştirme fırsatı bulduğu için çok mutlu olduğunu” söyledi.

Erdoğan’ın tarzına destek yüzde 40’ın altına indi

Metropoll anketine göre halkın yarısından fazlası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevini yapış tarzını onaylamıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev onayı yüzde 39,3’e indi.

IŞİD yöneticisi Mustafa Dokumacı’nın eşi itirafçı oldu

IŞİD yöneticisi Mustafa Dokumacı’nın eşi Ulkar Mammadova, ekim ayında sınırı geçerek teslim oldu. Etkin pişmanlıktan yararlanan Mammadova, IŞİD’e katılmak için 2014’te sınırı nasıl rahatlıkla geçtiklerini anlattı.

Türkiye’de koronavirüs: Son 24 saatte 222 can kaybı

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 222 kişi yaşamını yitirdi, 24 bin 467 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hayatın bir süre daha salgın koşullarında devam edeceği gerçeğine alışmamız gerekiyordu. Bu adaptasyonu çoğumuz sağladık. Bir kısmımızsa, salgın yokmuş gibi davranmayı seçiyor” dedi.

MGK toplantısının ardından ‘ekonomi’ vurgulu bildiri: Sınamalar ve tehditler değerlendirildi

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin hedeflerine uygun şekilde ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ve tehditler değerlendirilmiştir” denildi.

Kadıköy metrosunda kadın yolcuyu bıçakla tehdit eden Emrah Yılmaz tutuklandı

İstanbul Kadıköy metrosunda kadın yolcuyu bıçakla tehdit eden saldırgan Emrah Yılmaz yakalandı, ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Bıçaklı saldırganın 20 suç kaydının bulunduğu ortaya çıktı.

Abdurrahman Dilipak, AKP’ye 100 bin TL tazminat ödeyecek

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’a AKP’li kadınlara ve KADEM üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 100 bin TL’lik manevi tazminat cezasına çarptırıldı.

Muhalefet mecliste HDP’siz toplanıyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erkan Usta muhalefet temsilcilerinin yol haritası çıkarılması için bir araya geleceğini duyurdu. Muhalefet temsilcilerin çağrıldığı toplantıya HDP davet edilmedi.

 

EKONOMİ

TL’nin düşüşü yabancı yatırımcı açısından kazanım mı tehlike mi?

TL’nin düşüşü devam ederken Alman şirketler, Türkiye’de ticari ortamı yatırım için olumlu değerlendiriyor. Kimi ekonomistlere göre ise mevcut koşullarda yatırımcının artan ilgisi bir başarı hikayesi olmaktan hayli uzak.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Bankacılık sektörümüz çok güçlü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir araya geldi. Kavcıoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Bankacılık sektörümüz çok güçlü, genel değerlendirmelerimiz bu yönde” dedi.

İmamoğlu, İBB’nin 2022 bütçesini sundu: Kur farkının yüklediği fatura 20 milyar lira

İBB Meclisi’nde belediyenin 2022 yılı bütçesini sunan Ekrem İmamoğlu, “2022’de toplam bütçe gelirlerimizi 35 milyar 650 milyon lira, bütçe giderlerimizi ise 43 milyar 650 milyon lira olarak planladık” dedi.

Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması: Kısa vadede oynak seyir göstermesi bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım toplantısına ilişkin toplantı özetlerini yayımladı. Özetlerde enflasyondaki kısa vadeli oynaklığa işaret edildi.

MB’nin net rezervleri iki haftada 6,7 milyar dolar daha geriledi ama brüt rezervleri 128 milyar doları ‘aştı’!

TCMB verilerine göre 19 Kasım haftasında brüt rezervler 128,4 milyar dolar düzeyine yükseldi. Net rezervler ise iki haftada 31,9 milyar dolardan 25,2 milyar dolar seviyesine düştü.

Akaryakıt ve LPG’de ‘büyük fotoğraf’: 1 aylık zam furyasının Z raporu

İktidar sözcüleri “Halkın cebi etkilenmeyecek” dese de ekonomik kriz ortamında akaryakıt ve otogaza gelen zamlar, yurttaşın cüzdanını boşaltmaya devam ediyor.

Doların ateşi çarkları yaktı

Kur artışıyla piyasalar adeta yangın yerine dönerken, üretimden ticarete her alanda büyük sıkıntı yaşanıyor. Vadeli alımlar durma noktasına geldi, üreticiler hammadde sıkıntısı çekiyor, ihracatçılar isyanda.

En çok döviz alan iller hangileri oldu? Erdoğan’ın ‘dolarınızı bozdurun’ çağrısı havada kaldı

TL’deki değer kaybıyla birlikte dövizde ve altın fiyatlarında yaşanan sert yükselişlere karşı vatandaşların nasıl bir pozisyon aldığı, kurlardaki yükselişe nasıl yakalandığı netleşti.

 

DIŞ POLİTİKA

Manş Denizi’nde batan botta hayatını kaybedenler arasında hamile bir kadın ve üç çocuk da var

Dün Fransa’dan İngiltere’ye geçmeye çalışırken batan göçmen botunda hayatını kaybeden 27 kişi arasında hamile bir kadın ve üç çocuğun da olduğu açıklandı.

BM: Her 11 dakikada bir kadın öldürüldü

BM’nin bugün açıkladığı rakamlara göre, kadınlar için en tehlikeli yer kendi dört duvarları. Geçen yıl öldürülen 81 bin kadından 47 bini partneri veya akrabası tarafından katledildi.

Avrupa’da 5-11 yaş grubu için BioNTech aşısına onay

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) 5-11 yaş grubu çocuklara BioNTech/ Pfizer aşısının uygulanmasını onayladı. Böylece ilaç otoritesi kıtadaki milyonlarca ilk öğretim çağındaki çocuğun aşılanmasının yolunu açtı.

 

26 Kasım

 

İÇ POLİTİKA

Gezi Davası: Kavala’ya tahliye yok

Birleştirilen Gezi ve Çarşı davasında mahkeme, 1488 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Kararla birlikte Türkiye Avrupa Konseyi yaptırımlarına maruz kalabilir.

AYM’den Behzet Çakar ile Erol Evcil kararları

AYM, daha önce verdiği hak ihlali kararlarının gereği yerine getirilmeyerek, Behzet Çakar ve Erol Eşrefoğlu (Evcil) adlı kişilerin hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Korkut Eken’den Osman Kavala açıklaması

Emekli Yarbay Korkut Eken, DW Türkçe’ye konuştu. Sedat Peker’in iddialarının hedefindeki Eken, Osman Kavala’nın yazılım şirketine yönelik iddiaya yanıt verdi, “Evet, Peker’den yardımcı olmasını istedim ancak…” dedi.

Salgında son 24 saat: 24 bin 2 vaka, 201 vefat

Türkiye’de, Covid-19’dan 201 kişi daha öldü, 24 bin 2 kişide virüse rastlandı. Sağlık Bakanı Koca, “Varyant ve mutasyonlar gündeminizde yer almamalı. Bilim Kurulu her durumu izliyor” dedi.

Giresun’da patlayan atık havuzunun numune sonuçları açıklanmıyor

Giresun’da atık havuzunun patlamasının üzerinden bir hafta geçti. Numune sonuçları açıklanmadı. Ekoloji Birliği, atık havuzunda siyanür kadar tehlikeli kimyasalların olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu: Az kaldı Türkiye yeni bir sürecin içine geçecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tesisi açılışına katılan İBB Başkanı İmamoğlu, İYİ Parti lideri Akşener ve CHP lideri Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu.

CHP’nin Mersin mitingine valilik engeli

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 Aralık’ta ilk durak olarak Mersin’de yapmak istediği mitinge valilikten ret kararı geldi. Mersin Valiliği, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Haberler asılsız” dedi.

Nu varyantı: Türkiye’den 5 ülkeye seyahat kısıtlaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den Türkiye’ye tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

DEVA Partisi’nin kurucu isimlerinden Metin Gürcan gözaltına alındı

DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan, siyasi casusluk suçlamasıyla gözaltına alındığını duyurdu. Gürcan’ın gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın casusluk suçlaması ile ilgili 2020 yılındaki bir soruşturmaya dayanılarak gözaltına alınmıştır” dedi.

27 Mayıs darbesinde zarar gören 370 kişiye tazminat

27 Mayıs 1960 askeri darbe mağdurlarının zararlarının tazmini amacıyla kurulan komisyon 370 kişiye manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Trabzon’da halk sokağa döküldü: ‘Hükümet istifa’

Trabzon’da halk, hayat pahalılığını protesto etmek amacıyla sokağa indi.

Tutuklu kanser hastası Ayşe Özdoğan tahliye edildi

Sağlık problemleri arttığı halde yeterli tedaviye ulaşamayan kanser hastası tutuklu Ayşe Özdoğan tahliye edildi.

Çok sayıda HDP’li yönetici gözaltına alındı

Kocaeli, İstanbul ve Manisa’da düzenlenen ev baskınlarında çok sayıda HDP’li gözaltına alındı.

Bıçaklı saldırgan Emrah Yılmaz’ın ifadesi ortaya çıktı: Bana döner tekme attılar

Kadıköy-Tavşantepe metrosunda dün akşam saatlerinde Senanur Damgacı’ya elinde bıçakla tehditler savuran saldırgan Emrah Yılmaz’ın (32) emniyette verdiği ifade ortaya çıktı.

 

EKONOMİ

Erdoğan’dan “faizler düşecek” çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir’de yaptığı konuşmada, “Bu faizler düşecek. Biz, yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bütçe yine Diyanet’e çalıştı

Ekonomik kriz Diyanet’i teğet geçti. Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2022 için 2021’e oranla yüzde 24 artışla 16 milyar 98 milyon 580 bin lira bütçe ayrıldı.

Alkole yeni zamlar geldi: Artık durdurulamayacak gibi

Pernod Ricard grubuna ait bazı içkilere zam geldi. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, yeni listeyi paylaştı.

Ankara’da ekmeğe zam

Ankara’da ekmeğe zam geldi. 1 lira 75 kuruştan satılan ekmeğin fiyatına 50 kuruş zam yapıldı. Ankara’da ekmek artık 2 lira 25 kuruşa satılacak.

Türk-İş açıkladı: Açlık sınırı 3 bin 191 TL, yoksulluk sınırı 10 bin 395 TL

Türk-İş’in yayımladığı kasım ayı araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 191 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 10 bin 396 liraya yükseldi.

Dolardaki yükselişle beraber etkisini artıran dış borç ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Türk Lirası’nın yılın başından beri dolara karşı yüzde 45 değer kaybetmesinin en büyük etkisi döviz borçluluğu tarafında görülecek.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Milletin tebessüm edeceği bir rakam gelirse “Evet” deriz

“Rakamı hükümetten, işverenden bekliyorum”

 

DIŞ POLİTİKA

Lukaşenko mültecilere Avrupa’ya geçmede yardım vaat etti

Kendini Ağustos 2020’de düzenlenen seçimlerin galibi ilan eden Belarus lideri Lukaşenko, Polonya sınırındaki mültecileri ziyaret etti. Devlet ajansı Belta, mültecilerin etrafını sardığını ve onu alkışladığını iddia etti.

DSÖ’den yeni Güney Afrika varyantı konusunda çağrı

Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni koronavirüs varyantıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve çeşitli ülkelerden açıklamalar geldi. Endişeler artarken ülkeler birbiri ardına yeni seyahat önlemleri açıklıyor.

Putin, Aliyev ve Paşinyan’ın Soçi zirvesi sona erdi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan, üçlü zirvede bazı konularda anlaşma sağlandığını ve görüşmelerin yapıcı olduğunu açıkladı.

Af Örgütü’nden Avrupa Konseyi’ne ‘Kavala’ çağrısı: İhlal prosedürünü başlatın

Af Örgütü’nden ‘Kavala’ çağrısı: Avrupa Konseyi ihlal prosedürünü başlatmak zorunda.

Türkiye’den Rusya’nın Rojava heyeti ile görüşmesine tepki

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’nun Moskova’da 22 Kasım 2021’de Rojava heyetini ağırlamasına Dışileri Bakanlığı tepki gösterdi.

Omicron: AB ülkeleri yeni virüs varyantı nedeniyle 7 Afrika ülkesine uçuş yasağı uygulayacak  

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, oldukça bulaşıcı olduğu belirtilen yeni koronavirüs varyantı Omicron (Türkçesiyle Omikron) nedeniyle aralarında Güney Afrika’nın da bulunduğu 7 ülkeye geçici seyahat yasağı uygulanması konusunda anlaştı.

Binali Yıldırım: Rusya ve Çin Türk Devletleri Teşkilatı’nın doğal üyesidir

“Macaristan başta olmak üzere Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk ve Makedonya, bütün Balkan devletleri ileride topluluğa dahil olacaktır”

 

27 Kasım

 

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu’ndan Barış Akademisyenleri tepkisi: Türkiye bu ayıptan kurtulmalı

Kemal Kılıçdaroğlu Barış Akademisyenlerine ilişkin, “Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması lazım” dedi. Kılçdaroğlu konuşmasında atanamayan öğretmenler ve eğitime ayrılan bütçe konularına da yer verdi.

TBMM’de Kavala tartışması

İş insanı Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verilmesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki tartışmalara da damgasını vurdu. Muhalif vekiller ile Fuat Oktay arasında yargı bağımsızlığı tartışması yaşandı.

Covid-19 salgını: Türkiye’de 192 kişi öldü, 23 bin 759 yeni vaka tespit edildi

Türkiye’de korona virüsü nedeniyle 192 kişi daha vefat etti, 23 bin 759 kişiye virüs bulaştı.

Salıcı’dan Soylu’ya: Erdoğan’a 17 Eylül’de açılan meydan, Kılıçdaroğlu’na neden yasaklanıyor?

İçişleri Bakanı Soylu’nun Mersin Cumhuriyet Meydanı’da 2014’ten beri mitinge izin verilmediği açıklamasına yanıt veren CHP’li Salıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 17 Eylül’de katıldığı töreni hatırlattı.

İzmir’de korna çalan kişiyi tekmeleyen polis görevden uzaklaştırıldı

İzmir Valiliği, korna çalan kişiyi tekmeleyen polisin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Açıklamada, “Orantısız güç kullanan personelimiz hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” denildi.

İmamoğlu, AK Partili Bağcılar Belediye Başkanı’nı örnek gösterdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Pendik Arkatlı Evler’in temel törenine katıldı. İmamoğlu, “Projeler devletindir, kamuya aittir. Millete aittir” dedi.

Mehmet Ceyhan’dan ‘yerli aşı’ açıklaması: Bilim dünyasında güvenirliğimizi kaybederiz

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, acil kullanım onayı başvurusu yapılan TURKOVAC’la ilgili açıklamalarda bulundu: “Yeterli sayıda kişiye uygulanmadı.”

Bakan Yanık: Müslüme cinayetinde pek çok detay ortaya çıkmaya başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Mersin’in Gülnar ilçesinde Müslüme Yağal’ın ölü bulunmasıyla ilgili, “Detay vermeyeceğim ama şunu söyleyeyim; Müslüme cinayetinde soruşturma ilerledikçe cinayetle ve ailenin durumuyla alakalı pek çok detay ortaya çıkmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Vali de görecek Erdoğan da görecek

İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayı’nda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de yapılması planlanan mitingin Valilik tarafından engellenmesine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu,”Mitingimizi yapacağız. Vali de görecek. Erdoğan da görecek. Herkes görecek” dedi.

Hekimlerin ‘Beyaz Yürüyüş’ü Ankara’ya ulaştı

Hekimlerin İstanbul’dan Ankara’ya yaptıkları ‘Beyaz Yürüyüş’, Ankara’ya ulaştı. Hekimlerin 4 gün süren yürüyüşü ‘Beyaz Forum’ ile son buldu.

Bıçaklı saldırının ardından Metro İstanbul’dan ‘güvenlik’ açıklaması

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, Kadıköy metrosundaki bıçaklı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu metal dedektörlerinin belli bir hassasiyet ayarı seviyesi var. Bu kontrol özellikle bomba gibi, silah gibi şeylere duyarlı. Terör riskine karşı konmuş bir önlem bu, vandalizme karşı engelleyici bir unsur değil. Algıda bir karışıklıktan, insanlar orada metal dedektörlerini gördükleri için havaalanları ve uçak standartlarıyla karıştırıyorlar” dedi.

İstinaf, Arınç’ın damadı hakkında ‘FETÖ’den beraat’ kararını hukuka uygun buldu

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın damadı Dr. Ekrem Yeter’e, FETÖ üyeliği suçundan yargılandığı davada verilen beraat kararı, Ankara Bölge Adliyesi tarafından hukuka uygun bulundu.

Tarihi Çiçek Pasajı’nda bir kadını rehin alarak, havaya ateş açan erkek gözaltına alındı

Tarihi Çiçek Pasajı’nda, arkadaşı olduğunu iddia ettiği kadın müşteriyi rehin alan bir erkek, pompalı tüfekle havaya ateş açtı ve tehditler savurdu. Saldırgan kimseye zarar vermeden gözaltına alındı.

HDP gözaltıları: 4 aylık bebek emniyetin önünde süt bekliyor

Mardin’de gözaltına alınan Ğazal Batırhan’ın 4 aylık bebeği ailesi ile birlikte emniyet önünde süt için bekliyor.

“Siyasi casusluk”la suçlanan DEVA Partili Metin Gürcan’ın gözaltı süresinin uzatılması bekleniyor

Gürcan’ın, hafta başında adliyeye sevk edileceği ifade edildi

Nagehan Alçı’dan “Abdülhamid dönemi” benzetmesi: Ben buna iktidar değil, rejim diyorum artık

“Kavala rejim tarafından içerde tutuluyor”

Bülent Şık: AB’ye ihraç edilen gıdalarda klorpirifos isimli tarım zehri çıkıyor, ürünler reddediliyor

Gıda mühendisi Bülent Şık, Avrupa Birliği’ne ihraç edilen limon, mandalina ve greyfurtlarda klorpirifos adlı maddeye rastlandığını ve ürünlerin bu nedenle reddedildiğini duyurdu.

 

EKONOMİ

Avrupa, Erdoğan’ın ekonomiyi ateşe atmasından endişeli

Dövizdeki büyük dalgalanma, tırmanan siyasi kutuplaşma ve Erdoğan’ın BAE ile ilişkilerdeki “U” dönüşünü DW Türkçe’ye yorumlayan Avrupalı uzmanlar, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık endişelerini dile getirdiler.

Erdoğan ‘döviz artışı neden oluyor’ diye sordu: İşlemler incelenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na döviz piyasasındaki değer artışı nedenlerinin araştırılması için talimat verdi.

Orhan Gencebay’dan ekonomi yorumu: Geçecek, abartmasınlar…

Sanatçı Orhan Gencebay, ekonomik gidişata ilişkin açıklamalarda bulundu. Gencebay, “Ben devletçiyim” diyerek, “Bu geçecek, abartmasınlar” ifadelerini kullandı.

Esenyurt’ta halk ekmek kuyruğu: “İçimizi acıtıyor”

İBB Halk Ekmek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Esenyurt’taki Halk Ekmek büfesi önündeki kuyruğu gözler önüne serdi.

Vergi, ceza ve harçlara büyük zam

Vergi, ceza ve harçlarda 2022 yılında yapılacak zam belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre yeniden değerleme oranı yüzde 36.2 olarak belirlendi.

Akkuyu Nükleer Santrali’ne ‘kur’ darbesi: Türkiye, Rus şirkete 24 milyar TL fazla ödeme yapacak

Türkiye, Rus şirkete 15 yıl elektrik alım garantisi vermişti. Anlaşmanın yapıldığı 2010 yılında dolar 1 lira 45 kuruş düzeyindeydi.

 

DIŞ POLİTİKA

Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarını yeniden belirleyecek

Ermenistan ve Azerbaycan liderleri, Soçi’de Putin ile bir araya geldi. Tarafların Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırların yeniden belirlenmesi için ortak komisyon kurulması üzerinde uzlaştığı bildirildi.

Hollanda’da kısmi kapanma sertleştirildi

Hollanda’da hükümet kısmi kapanma önlemlerini sertleştirdi. Ülkede 17:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında kapanma önlemleri uygulanacak. Hollanda’da Güney Afrika’dan gelen yolcular nedeniyle Omicron endişesi de büyüyor.

Dünyada Omicron endişesi büyüyor

“Omicron” olarak adlandırılan yeni koronavirüs varyantı endişeye neden oluyor. DSÖ, varyantı “endişe verici” olarak sınıflandırırken mevcut aşıların etkili olup olmadığını tespit etmek için incelemeler başladı.

Almanya’dan ‘Kavala’ açıklaması: Mahkeme, şansını ne yazık ki kaçırmıştır

‘Türkiye’ye yaptırım gelebilir’ ifadesinin yer aldığı açıklamada ‘Avrupa Konseyi‘nin birkaç gün içinde bu sürecin nasıl ilerleyeceğine dair kararını vereceği’ belirtildi.

 

 

28 Kasım

 

İÇ POLİTİKA

Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümü: “Dünyanın boşluğuna bağırır gibi 6 yıldır bağırıyoruz”

Tahir Elçi öldürülmesinin 6’ncı yılında Dört Ayaklı Minare’nin önünde anıldı. Elçi’nin eşi Türkan Elçi “Dünyanın boşluğuna bağırır gibi adaletin sağır kulağına 6 yıldır bağırıyoruz” dedi.

Covid-19 salgını: 21 bin 655 yeni vaka, 213 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 21 bin 655 kişinin testi pozitif çıktı, 213 kişi vefat etti.

Soylu’nun SBK uçağına binerken fotoğrafı ortaya çıktı

İçişleri Bakanı Soylu’nun, SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın özel jetine binerken çekilen fotoğrafı ortaya çıktı.

MHP’li başkan hedef gösterdi, Türkeş anmasına 50 kişilik grup saldırdı

MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ’un hedef gösterdiği Alparslan Türkeş Vakfı’nın Alparslan Türkeş’i anma toplantısına 50 kişilik grup saldırdı.

Karamollaoğlu, Şenyaşar ailesi ile görüştü

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu, 265 gündür Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine ve oğlu Ferit Şenyaşar ile bir araya geldi.

Babacan: Sayın Bahçeli kayyum gibi iktidarın başında

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Erdoğan’ın iktidarı Bahçeli’ye teslim ettiğini ileri sürdü, “Bahçeli, bir kayyum gibi iktidarın başında. Yetkiyi Erdoğan’dan alıp ülkeyi yönetme gayretinde” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: ‘İktidar derhal istifa etmeli, seçime gidilmeli’

Partisinin Mersin’de düzenlediği mitingde konuşan HDP EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar, ekonomik sorunlara dikkat çekerek, “Bu çöküşün bedelini halka ödetmeyeceğiz. Onlar çökerttiler, faturayı onlar ödeyecek” dedi. Sancar, “Bu iktidar derhal istifa etmelidir. Derhal seçime gitmelidir. Eğer bu iktidarı göndermezsek, sandığı getirmezsek gelecek sene bu seneyi mumla arayacağımız felaketlerle dolu olacak” ifadelerini de kullandı.

“SMA’yı evlilik öncesi zorunlu tarama kapsamına alıyoruz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “TİP-1 SMA. Etkin maddesi Nusinersen olan ilacı hastalarımıza karşılıksız veriyoruz” dedi.

TİP’ten Millet İttifakı’na şartlı destek

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Ekmeleddin İhsanoğlu gibi örnekler getirmeyin karşımıza. İkinci turda oy verebileceğimiz bir adaya ilk turda oy vererek bu işi nihayete erdirebiliriz.

HDP’nin Mersin mitingine büyük ilgi: Biz değiştireceğiz bu bozuk düzeni

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Mersin’de düzenlediği mitingde konuştu. Sancar, ‘Büyük bir irade ve sabrımız var. Bu sabır onların yüreğine korku salıyor’ dedi.

Erdoğan: Tüm bölgemizi etkileyecek bir mülteci krizinin önlenmesi için Afgan ekonomisinin ayağa kaldırılması gerekiyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm bölgemizi etkileyecek bir mülteci krizinin önlenmesi için Afgan ekonomisinin ayağa kaldırılması gerekiyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı’ndan adres bildirimi genelgesi: İkametgâh kuralları sıkılaştı

İçişleri Bakanlığı’nca valiliklere gönderilen genelgede, valilik ve belediyelerce metruk bina olduğu tespit edilen yapıların, tespit tarihinden sonra yerleşim yeri olarak gösterilmesine müsaade edilemeyeceği belirtildi.

DEVA Partili Şahin: Metin Gürcan’ın henüz ifadesi alınmadı, soruşturma 2020 yılında başlamış

“Teknik ve fiziki takip yapıldığı noktasında harici bir bilgimiz var”

 

EKONOMİ

Tarımsal üretimde gübre alarmı: 16 ayda 37’nci zam

Küresel iklim değişikliği, kuraklık ve banka borçları nedeniyle zor günler geçiren çiftçiler, bu kez gübre krizi ile karşı karşıya. Zamlarla baş edemeyen birçok çiftçi bu sene gübre kullanmadan ekim yaptı.

Liranın değer kaybıyla Bulgaristan’dan Edirne’ye 1 milyon turist geldi

Liranın, dolar ve euro karşısında değer kaybetmesiyle Bulgaristan’dan binlerce kişi her hafta sonu Edirne’ye geliyor. Bir levanın 7 lira olmasıyla bu sayı her geçen gün artıyor.

FT: Türklerin tasarruflarını korumasının tek yolu var

Financial Times, başyazısını Türkiye’deki ekonomik gelişmelere ayırdı. Gazete, “Bu koşullarda tasarrufları korumanın tek yolu, Erdoğan’ın kontrolü altında olmayan bir para birimine dönmek” diye yazdı.

Saray dövizdeki artıştan memnun

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 38 gün boyunca süren 2022 Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerinin son gününde milletvekillerine bir sunum yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tartışmalı ifadeler sarf etti. Döviz kurundaki artıştan memnuniyetini ifade eden Oktay, fakir ve fukara olarak ifade eden yurttaşlarla da iç içe olduklarını söyledi.

Ankara’da 1 lira daha ucuz ekmek için yağmur altında metrelerce kuyruk oluştu

Ankara’nın Sincan ilçesinde, ekmeği 1 lira daha ucuza almak isteyen yurttaşlar, Halk Ekmek Büfesi önünde yağmurlu havada onlarca metre uzunlukta kuyruk oluşturdu.

Ekonomi yönetimi için kritik hafta: Bakan Elvan’ın istifa edeceği ya da görevden alınacağı konuşuluyor

 

 

 

DIŞ POLİTİKA

İran ile nükleer anlaşma için müzakereler yeniden başlıyor

İran heyeti nükleer müzakereler için Viyana’ya geldi. Heyet bugün Rus ve Çin delegasyonlarıyla buluştu. Diplomatlara göre, yarın başlayacak müzakerelerde büyük ilerleme beklenmiyor.

Stoltenberg: Belarus sınırındaki kriz henüz aşılmadı

NATO Genel Sekreteri, Belarus sınırında bekleyen göçmenlere işaret ederek krizin henüz aşılmadığını söyledi. Bölgede binlerce göçmenin bekleyişi sürerken, Belarus bir göçmeninin daha hayatını kaybettiğini bildirdi.

İsrail Omicron varyantı nedeniyle sınırlarını kapattı

İsrail yabancıların ülkeye girişinin istisnalar dışında tamamen yasaklandığını duyurdu.

 

 

29 Kasım

 

İÇ POLİTİKA

Kobani olayları davasında tartışmalı mahkûmiyet

Kobani olaylarında 4 kişiyi öldürmek iddiasıyla 14 yaşında tutuklanan Mazlum İ.’nin olay sırasında bir düğünde olduğuna ilişkin deliller sunulmasına rağmen mahkum edildi. Avukatına göre söz konusu karar siyasi.

Kobanî davasında 31 müşteki: “Şikayetçi değiliz”

Dosyada “müşteki” sıfatıyla yer alan 47 kişiden 10’u şikayetçi olduğunu ve katılma talebinin bulunduğu ifade ederken, 31 kişi şikayetçi olmadığını ve katılma talebinin bulunmadığını mahkemeye iletti.

HDP’nin kapatılması davasında yeni gelişme

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, HDP’nin kapatılması davasında esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu. Şahin iddianamede yer alan görüşlerini ve partinin kapatılması talebini yineledi.

Kuvvetli rüzgâr ve yağışlar 4 can aldı

Türkiye’nin batı kesimlerinde etkili olan kuvvetli rüzgâr ve yağışlar dört kişinin ölümüne yol açtı. Yetkililer çatı uçması, ağaç devrilmesi, ani sel ve baca zehirlenmelerine karşı uyardı.

Erdoğan: Gücünüz erken seçim kararı almaya yetmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Göreceksiniz enflasyon inşallah seçim öncesi nerelere düşecek” dedi. Muhalefete yüklenen Erdoğan “Sizin gücünüz erken seçim kararı almaya yetmez” diye konuştu.

Bekir Ağırdır: Benim iddiam HDP yüzde 15 oy oranını geçebilir

Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “HDP sadece kendi doğal tabanının oyuyla bile, 15’i yakalayabilir ve geçebilir de” dedi.

Adalet Bakanlığı Orhan Pamuk için Yargıtay’a başvurdu

Adalet Bakanlığı, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’a açılan kamu davasının bozulması için Yargıtay’a başvuruda bulundu.

Kulat: BTP, Millet İttifakı’na katılıyor

MAK Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, kulis bilgisi olarak, BTP’nin Millet İttifakı’na dahil olacağını söyledi.

Enver Altaylı’nın e-postaları gerekçeli kararda: ‘Yakın takibimde olan Erdoğan’ın…’

Eski MİT mensubu Enver Altaylı’ya verilen hapis cezasının gerekçeli kararında, Altaylı’nın CIA ajanlarına attığı mesajlar ortaya çıktı: “Yakın takibimde olan Erdoğan’ın…” ifadesi dikkat çekti.

Ahmet Kutalmış Türkeş: MHP kontrolünde, polis gözetiminde saldırdılar

Alparslan Türkeş Vakfı tarafından düzenlenen anma toplantısına yönelik saldırı ile ilgili açıklama yapan Ahmet Kutalmış Türkeş, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

AFAD’dan İstanbul’a: Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın

Afet ve Acil Durum Dairesi (AFAD), İstanbul’da fırtınanın etkisinin yarın öğleye kadar süreceği ve ”vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları” uyarısında bulundu.

DEVA Partili Metin Gürcan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Geçen hafta gözaltına alınan DEVA Partili Metin Gürcan, savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Türkiye’de koronavirüs: 24 saatte 189 can kaybı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 358 bin 816 Covid-19 testi yapıldı, 24 bin 317 kişinin testi pozitif çıktı, 189 kişi yaşamını yitirdi.

Kılıçdaroğlu: Bürokrasiden yolsuzluk dosyaları akıyor, zamanı gelince paylaşacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bürokratlara yönelik “Kanunsuz emirlere uymayın” çağrısının ardından geçmişteki yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosyanın kendilerine ulaştırıldığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Belgeler bize akmaya başladı. Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk. Yeri ve zamanı kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Roman çocukların hakları: 10 yıllık ilerleme birkaç ayda yok oldu

Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus, pandemiden önce eğitime erişim oranları yüzde 60’ları bulurken, pandemi şartlarıyla geçen bir buçuk senenin ardından eğitime erişim oranının yüzde 2’lere kadar gerilediğini söylüyor.

CHP’li Mehmet Sevigen partisinden ihraç edildi

CHP eski milletvekili ve parti üyesi olan Mehmet Sevigen, alınan kararla partisinden ihraç edildi.

Davutoğlu’nun partisi, ismini anmadan Albayrak için ‘Yüce Divan’ mesajı verdi

Davutoğlu’ndan: Darbe olmadan da otoriter rejimi tahkim edersiniz. Cumhurbaşkanı hafızasını kaybetti, vicdanını kaybetti, aklını başkalarına emanet etti!

İstanbul’da fırtına nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirdi, 3’ü ağır 19 kişi yaralandı

İstanbul Valiliği, fırtına nedeniyle can kaybının 4’e çıktığını, 3’ü ağır 19 kişinin de yaralandığını açıkladı. Fırtına nedeniyle Kocaeli ve Bursa’da da yaralılar var.

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova’da lodos nedeniyle okullar yarın tatil edildi

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova’da lodos nedeniyle okullarda bir günlüğüne ara verildi.

Diyarbakır’da EMEP’ten HDP’ye ziyaret: Birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz

Emek Partisi Diyarbakır İl Yönetimi, Diyarbakır’da HDP’nin yeni yönetimini ziyaret etti.

 

EKONOMİ

Erdoğan: Eğer ben de ekonomi tahsili görmüşsem tezim değişmedi

Erdoğan: “Eğer ben de ekonomi tahsili görmüşsem ve bu ekonomi tahsilinden de öte bazı değerler silsilesi içerisinde inandıklarım, bilgim varsa, faiz sebeptir, netice değildir; enflasyon neticedir.”

Erdoğan’ın faiz açıklamalarının ardından dolar yeniden yükseldi

Güne 12,50 seviyesinin hemen altında dolar kuru gün içinde 12,50- 12,60 arasında seyrederken Erdoğan’ın faize ilişkin açıklamalarının ardından 12,80 seviyesini gördü.

Davutoğlu: Merkez Bankası Başkanı’nın ‘Mecbur kaldık’ dediği duyumunu aldık

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “Niçin faiz indirimine hazırlıksız bir şekilde gidildiğine yönelik soruya ‘Mecbur kaldık’ ifadesini kullandığı duyumunu aldık Merkez Bankası Başkanı’nın” dedi.

Türk-İş Başkanı Atalay: Bu asgari ücret 45 seneye bedel

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, işçiye verilen asgari ücrete konfederasyon olarak son 45 yılda sadece 5 kez imza attıklarını belirterek, “O yüzden bu asgari ücret 45 seneye bedel” dedi.

Kur farkı inşaat sektörünü de vurdu: Projeler durdu, işsizlik arttı

Türk Lirası’nın Dolar, Euro ve altın karşısında hızla değer kaybetmesi Türkiye piyasasında birçok sektörü yaraladı, bazı iş kolları ise tamamen durma noktasına geldi.

TL’deki düşüş Garanti’nin değerini 2 haftada eritti: 400 milyon euro daha ucuza satılacak

Garanti Bankası’nın ana hissedarı İspanyol BBVA, TL’deki değer kaybının bankanın değerini düşürdüğünü belirterek, 400 milyon euro daha düşük teklifte bulunacaklarını açıkladı.

Ekonomist Başaran: Hiper-enflasyon kapıda, kıtlık artacak insanlar raflarda mal bulamayacak

Türk Lirası, döviz karşısında değer kaybetmeye devam ederken ekonomi uzmanlarından endişe verici uyarılar geliyor.

Financial Times: Türkiye’deki kur krizi Erdoğan’ın eseri

İngiltere’de yayımlanan Financial Times (FT) gazetesi, bugünkü başyazısında Türk Lirası’nın değer kaybetmesine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği politikaların neden olduğunu savundu.

 

DIŞ POLİTİKA

Lübnan lirası değer kaybetti, eylemciler yolları kapattı

Lübnan’da şiddetlenen ekonomik kriz üzerine protesto gösterileri düzenlendi. Lübnan lirası 2019 yılından beri değer kaybediyor.

DSÖ’den Omicron açıklaması: Küresel risk çok yüksek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron için küresel riskin çok yüksek olduğunu açıkladı.

Erdoğan, ABD’yi İran’a şikayet etti: Beyaz Saray IŞİD dahil bölgedeki terörist grupları silahlandırıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti ile ikili ve bölgesel işbirliğini geliştirmeyi ve güçlendirmeyi gerekli gördüğünü söyledi

Çin’den Afrika ülkelerine 600 milyon doz Covid-19 aşısı desteği

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Afrika ülkelerine 600 milyonu bağış olmak üzere 1 milyar doz aşı göndereceklerini açıkladı.

G7 ülkeleri sağlık bakanlarından Omicron varyantına karşı “acil eylem” çağrısı

Güney Afrika varyantı üzerine toplanan G7 ülkelerinin sağlık bakanları, “Küresel toplum acil eylem gerektiren yeni, son derece bulaşıcı bir Kovid-19 varyantı tehdidiyle karşı karşıyadır” dedi.

 

30 Kasım

 

İÇ POLİTİKA

Muhalefet ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ üzerinde uzlaşı sağladı

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş çalışması yürüten altı muhalefet partisi son aşamaya geldi. Partiler yasama, yürütme ve yargıda cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılması konusunda anlaştı.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a beş öneri

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “ekonomik kurtuluş savaşı” ifadesine tepki göstererek “Ülkeyi 19 yıldır CHP mi yönetiyordu?” dedi. Kılıçdaroğlu ekonomide düzelme için beş öneri sıraladı.

Salgında son 24 saat: 25 bin 216 yeni vaka, 207 vefat

Türkiye’de korona virüsü nedeniyle 207 kişi öldü, 25 bin 216 yeni vaka tespit edildi.

Bahçeli’den Mansur Yavaş’a tehdit: Dikkat etsin, arkasında bir ülkücü nefes var!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş anmasındaki kavgaya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı suçladı, “Mansur Bey dikkat etsin. Artık kendisinin arkasında bir ülkücü nefes vardır. Her gün de takip edeceğim” tehdidinde bulundu.

Mansur Yavaş’tan Bahçeli’ye: Siyasi açıklamalara yanıt vermeyeceğim

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, “Dikkat etsin” dediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş: Hakkımda yapılan siyasi açıklamalara bir yanıt vermeyeceğim.

Kobanê davasında mahkeme heyeti duruşmaya beş saat sonra geldi

HDP’lilerin yargılandığı Kobanê Davası’nda mahkeme heyeti 7’inci tur duruşmasının ikincisine 5 saat geç katıldı.

Türkeş’ten Türkeş’e: Sonuçta o senin de baban, kınamalısın

Tuğrul Türkeş’in Devlet Bahçeli ve MHP’yi savunan açıklamasına Ahmet Kutalmış Türkeş’ten tepki geldi: “Büyük bir terbiyesizlik demesi lazım. Ama demiyor. Hükümetin içinde olduğu için…”

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan ve Zayed’e: Satarsanız burnunuzdan getiririm

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Birleşik Arap Emirlikleri veliaht prensi Muhammed bin Zayed’e seslendi: “HAVELSAN’ı, ROKETSAN’ı, ASELSAN’ı satarsanız fitil fitil burnunuzdan getiririm.”

Prof. Dr. Korkut Boratav, BirGün’e konuştu: Saray’ın saati seçime ayarlı

Korkut Boratav: Orta döneme, düzen-içi seçeneklerden radikal bir kopuş perspektifi ile bakmalıyız. Kısa dönemde ise emekçilerin toplumsal bunalıma karşı günü gününe savunulması temel sorundur.

Erdoğan’ın diploması hakkındaki karar istinaf mahkemesinde

HKP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasıyla ilgili açtığı davada Ankara 9. İdare Mahkemesi’nin verdiği ret kararını istinaf mahkemesine taşıdı.

İklim değişikliği Türkiye’de kış fırtınalarını nasıl etkiliyor?

 

BÜMED Başkanı Şahin: Naci İnci uzlaşmacı önerilerimizi dikkate almadı; akademisyenler kazanana kadar devam edecek, vazgeçmek yok

Şahin, BÜMED’in, AKP’ye yakınlığı ile bilinen BURA ile yakınlaştığı iddiasını yalanladı

EKONOMİ

Merkez Bankası, 128 milyar doların nereye gittiğini açıkladı

DW Türkçe’nin sorusunu 7,5 ay sonra yanıtlayan Merkez Bankası, 128 milyar dolar ile reel sektör, finans kesimi ve kamu kurumlarının ihtiyaçlarının karşılandığını savundu.

2022’de yüksek ihracat hedefi tutturulacak mı?

Türkiye 2021’i 200 milyar doları aşkın ihracatla tamamlamaya hazırlanıyor. Ancak ihracatçılar yüksek kur nedeniyle ham madde sıkıntısı yaşıyor. Omicron endişesi de 2022’de “yüksek ihracat” hedefini riske sokuyor.

Euro bölgesinde enflasyon yüzde 4,9 ile rekor kırdı

Enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle Euro Bölgesi’nde Kasım ayında enflasyon yüzde 4,9 ile rekor seviyeye ulaştı.

Bahçeli: Temel ihtiyaçların fiyatında indirime gidilmeli

MHP lideri Bahçeli “Temel ihtiyaçların fiyatında yüzde 2 ile 5 arasında indirime gidilmesini” istedi. Bahçeli “erken seçim yoktur” diye konuştu.

Dolar yeniden 13 TL’yi gördü

Geçen hafta TL karşısında tarihi zirveye ulaşan dolar bugün yine 13 TL sınırını gördü. Euro ise gün içinde 14,76’ya kadar yükseldi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına sadece İHA, AA, DHA ve TRT alınacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yarın Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağı salona sadece İHA, AA, DHA ve TRT’nin alınacağını duyurdu.

DİSK, Türk-İş ve Hak-İş’ten ortak asgari ücret açıklaması

DİSK, Türk-İş ve HAK-İş tarafından 2022 asgari ücretine ilişkin ortak açıklama yapıldı. Açıklamada, yurttaşın merakla belediği asgari ücretin ekonomideki gelişmeler de dikkate alınarak insana yakışır bir yaşam düzeyini sağlayacak şekilde tespit edilmesi gereğini kaydetti.

Beklentilerin altında kaldı: Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. Ekonomistler, yılın 3. çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 8,1 büyümesini bekliyordu.

Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürü Küçüksaraç görevinden ayrıldı

TCMB Piyasalar Genel Müdürü Doruk Küçüksaraç görevinden ayrıldı, yerine TCMB Piyasalar Genel Müdür Yardımcısı Hakan Er atandı.

Ülkü Ocakları Başkanı’ndan açıklama: Polis gibi mücadele edeceğiz

‘Uyuşturucu satanın elini keseriz’ diyen Kırıkkale Ülkü Ocakları Başkanı Tuner Alp Tekin, ‘Devlet kadrolarını böylesine bir savaşta yalnız bırakmak olmaz’ şeklinde konuştu.

Fiyatı gram altınla yarışan ayçiçek yağına zincir vuruldu

Ayçiçek yağına daha önce alarm takarak güvenlik önlemi alan marketlerde dikkat çeken bir güvenlik tedbiri alındı. Gram altın fiyatıyla yarışan 18 litrelik ayçiçek yağına zincir vuruldu.

Fed Başkanı Powell: Kalıcı yüksek enflasyon riski arttı

Jerome Powell’ın daha yüksek enflasyon risklerinin arttığını söylemesinin ardından ABD tahvil faizlerinde düşüş yaşandı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor yüksek seviyeye çıktı

Euro Bölgesi’nde enflasyon kasımda yıllık yüzde 4.9 artarak rekor kırdı. Bu, verinin tutulmaya başlandığı 25 yılda görülen en yüksek seviye oldu.

Eczacılara göre Türkiye ciddi bir ilaç kriziyle karşı karşıya: ‘650’den fazla ilaç bulunamıyor’

Kurdaki artış yayıncılık sektörünü derinden etkiliyor: ’30 TL’lik kitabın satış fiyatı 80 TL’ye çıkacak’

TÜRKONFED: Ekonomi yönetimi anlayışında değişikliğe ihtiyaç var

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), ekonomi yönetimi ve piyasa koşullarının, iş dünyası ile topluma etkilerine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin ekonomi yönetimi anlayışında değişikliğe ihtiyaç olduğu belirtilirken, ekonominin sağlıklı işleyişi ve refah üretebilmesi için kur istikrarının temel unsur olduğu vurgulandı.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye’ye Osman Kavala yaptırımları yolda

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’nin Osman Kavala kararını yerine getirmediği için Türkiye’ye karşı ihlal prosedürü başlatılmasını görüşmek üzere toplanıyor. Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanması söz konusu.

Irak’ta seçimlerin nihai sonuçları açıklandı: Beş sandalyede değişiklik oldu

Daha önce açıklanan ilk sonuçlara göre, Bağdat, Ninova, Erbil, Kerkük ve Basra’da birer sandalye olmak üzere toplam 5 sandalyede değişiklik oldu.

ABD, barışın beşinci yıldönümünde FARC’ı terör örgütleri listesinden çıkardı

ABD, Kolombiya’da hükümetle barış anlaşması imzalayarak silah bırakan gerilla örgütü FARC’ı terör listesinden çıkardı.

Putin savaşa mı hazırlanıyor?

Kremlin uzmanı Bruno Maçães: Rusya, hasta bir adam olabilir. Ancak hem silahlı hem de hasta bir adam, her şeye rağmen tehlikeli bir adamdır.

Osman Kavala, Avrupa Konseyi gündeminde: Bakanlar Komitesi, Türkiye aleyhine ihlal sürecinin başlatılıp başlatılmamasını oylayacak

 

1 Aralık

 

İÇ POLİTİKA

Kadıköy’de Çetin Kaya’yı öldüren polis tutuklandı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla Çetin Kaya’yı ateş ederek öldüren polis memuru tutuklandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde panel sansürü: Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumlarına izin verilmedi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, bir panele katılacak olan Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumlarına, kampüse giriş yasağı gerekçesiyle izin verdi. Akademisyenler ve öğrenciler karara tepki gösterdi.

Covid-19 salgını: 22 bin 556 yeni vaka, 196 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 22 bin 556 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 196 kişi vefat etti.

Ali Babacan: Bu bir itibar suikastı, Metin Gürcan’ın yanındayız

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, “Metin Gürcan hakkında isnat edilen suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığı çok açıktır. Asla bu komployu karşılıksız bırakmayacağız” dedi.

Erdoğan: Sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayrımı kaldırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başöğretmenlere ilave derece verileceğini, ayrıca maaşlarının 2 bin lira artırılacağını duyurdu. Erdoğan, sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayrımının da kaldırılacağını söyledi.

MHP’li Yalçın’dan Mansur Yavaş’a tehdit: Artık hasmımızdır, ülkücü hareketin nefesi ensesindedir

MHP’li Semih Yalçın, Alparslan Türkeş anmasında yaşanan saldırıya ilişkin ‘suçladığı’ Mansur Yavaş’ı, “Mansur Yavaş artık hasmımızdır ve ülkücü hareketin nefesi ensesindedir” sözleriyle hedefe aldı.

Parlamenter Sistemde ortak metin hazırlandı: ‘TBMM eskisinden daha güçlü’

Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sistem mesaisinde sona gelen muhalefet, ortak metin hazırlıklarını tamamladı. 14 Aralık’ta son şekli verilecek ve genel başkanlara sunulacak metinde, TBMM’nin eskisinden daha güçlü hale gelmesine ve Cumhurbaşkanı’nın sembolik yetkilere sahip olmasına yönelik hedefler yer alıyor.

Adil Seçim İçin Seçim Güvenliği Platformu kuruldu: Tüm demokratik kitle örgütlerine çağrı

Platformun kuruluşu, Ankara’da yapılan toplantıyla duyuruldu. Demokrasi İçin Birlik adına Nesteren Davutoğlu ve Tayfun Görgün, platformun kuruluş açıklamasını yaptı.

Metin Gürcan: DEVA Partisi, kurucusuna casusluk suçlamasında hukuki destek verecek; diplomattan kayıt dışı para almasıyla ilgili savunma isteyecek

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Gürcan’ın yabancı bir diplomattan, bir AVM’nin otoparkında, zarf içinde para almasının rahatsız edici olduğunu söyledi.

TEMA, patlayan atık havuzunun yakınındaki Giresunlularla konuştu: Ne sızıntısı, burası çevre felaketi

Giresun-Şebinkarahisar’da 18 Kasım’da patlayan atık havuzu çevresinde yaşayan Giresunlular, Çevre felaketi burası. Bütün havuz boşaldı. Su gece sabaha kadar aktı, hala sızıntı diyorlar.

 

EKONOMİ

Merkez Bankası’nın dövize müdahalesi yeterli mi?

Dolar/TL kurunun 14 seviyelerine dayanmasının ardından TCMB uzun bir süre sonra dövize doğrudan müdahale etti. Ekonomist Özlem Derici Şengül’e göre Merkez Bankası’nın müdahalesi “tek başına bir anlam ifade etmiyor.”

Asgari ücret görüşmeleri başladı

2022 yılında yaklaşık 6 milyon çalışana ödenecek asgari ücreti belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Bakan Bilgin, “emeği koruyacak” bir ücret belirleneceğini söyledi.

Erdoğan’dan stokçuluk uyarısı: Ülkeyi stokçulara mezar edeceğiz

Kurdaki artışlar nedeniyle stok yapanları uyaran Erdoğan “Stokçulara bu ülkeyi mezar edeceğiz” dedi. Düşük faizi savunan Erdoğan “Kur dediğin bugün artar, yarın düşer. Enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer” dedi.

Ekmeklik buğday fiyatı rekor kırdı

Polatlı Ticaret Borsası’nda ekmeklik buğdayın tonu 6016’ya çıktı.

Erdoğan’dan ‘büyüme’ paylaşımı: İlk sırada yer alıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından ekonomiye dair paylaşımlarda bulundu, Türkiye’nin 2021’in üçüncü çeyrek büyümesiyle G20 içinde ilk sırada yer aldığını öne sürdü.

Merkez Bankası yetkilileri yarın yatırımcılarla görüşecek

Döviz kuruna bugün yapılan kritik müdahalenin ardından Merkez Bankası yöneticilerinin yarın yerli ve yabancı yatırımcılarla toplantılar gerçekleştireceği belirtildi.

Bakan Bilgin’den asgari ücret açıklaması: Enflasyon karşısında emeği koruyacağız

Önümüzdeki yılın asgari ücreti ile ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Enflasyon karşısında emeği koruyacağız” dedi.

Erdoğan’dan asgari ücret için ‘çok çok fevkinde’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret için, “Bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir artış” olacağını söyledi.

Doktorların ek göstergesini artıran düzenleme TBMM’de kabul edildi

Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira ek gösterge zammı içeren teklif TBMM’de kabul edildi.

AKP-MHP, kurdaki ‘dış mihrakların’ araştırılmasını reddetti

‘Ekonomik istikrarsızlıkta dış güçlerin iddiasının araştırılması amacıyla’ araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedilirken, HDP ve CHP, dış güçlerin açıklanmasını istedi.

Dövizle 75 yıllık imtihanımız: Erdoğan’ın Recep Peker taktiği

‘Adı öyle olmasa da acaba son yaşadığımız Türk Lirasının derin değer kaybı Türkiye’nin devalüasyonlar tarihinde kendine nasıl bir yer edinecek?’

 

DIŞ POLİTİKA

Putin NATO’dan güvenlik garantisi istedi

Rusya Devlet Başkanı Putin Batı kaynaklı güvenlik tehdidinin arttığını belirterek NATO’nun doğuya genişlemeyi durdurmasını talep etti. NATO ise Rusya’yı Ukrayna’ya saldırmaması konusunda uyardı.

AB’den Çin’in “İpek Yolu”na rakip proje: Global Gateway

AB, Çin’in yeni İpek Yolu projesine rakip olmayı hedefliyor. Bugün açıklanan “Global Gateway” adlı projeye 300 milyar euro akıtılması planlanıyor.

Zaharova: Türkiye’nin teklifi Donbas ile ilgili değil

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk rolü oynamak istemesine ilişkin “Türkiye’nin teklifi Donbas ile ilgili değil” dedi.

İran ve Taliban arasında çatışma çıktı

İran-Afganistan sınırında Taliban güçleri ve İran sınır muhafızları arasında çatışma yaşandı. Çatışmanın ‘sınırın yanlış anlaşılması’ nedeniyle çıktığı belirtildi.

Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşme gerçekleştirdi.

ABD’den Rusya’ya: Ukrayna’ya saldırırsanız ağır bedeller ödetiriz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna konusunda çatışma yolunu izlemesi durumunda Rusya’ya ağır bedeller ödeteceklerini belirterek, Moskova’ya askeri planlarını sonlandırma çağrısı yaptı.

Rusya’nın Suriye’deki Kürt hamlesi ne kadar ciddi?

Suriye’nin kuzeyindeki fiili özerk yapıya öncülük eden Kürtler, Türkiye’nin planladığı dördüncü askeri müdahaleyi, Rusya ve ABD’nin caydırıcı tutumu sayesinde savuşturduktan sonra siyasi çözümün parçası olma arayışlarını sürdürüyor.

 

2 Aralık

 

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kararnamesi AYM gündeminde

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne “uyum sağlanması” amacıyla çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’nin iptali talebini 8 Aralık’ta karara bağlayacak.

OHAL Komisyonu Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımadı

OHAL İnceleme Komisyonu, akademisyen Cenk Yiğiter’in ihraç kararının kaldırılması talebini reddederken, bildiriye imza atmayı “terör örgütü ile irtibatın göstergesi” olarak değerlendirdi. Oysa AYM, “delil yok” demişti.

Melih Bulu protestosu nedeniyle yargılanan 17 öğrencinin adli kontrol hükümleri kaldırıldı

Boğaziçi’ne Melih Bulu’nun atanmasını protesto ederken gözaltına alınan 29 öğrenci 7 yıla kadar hapis istemiyle hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, 17 öğrencinin adli kontrol hükümlerini kaldırdı.

Korona virüsü salgını: 192 kişi daha öldü, 21 bin 747 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, korona virüsünden 192 kişinin daha vefat ettiğini, 21 bin 747 kişinin testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Evlilik öncesi SMA testi zorunlu hale getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evlilik öncesi çiftlerde ve yeni doğan bebeklerde SMA tarama testlerinin zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

Başarır: AK Partililer meclisi bastı, polis müdahale etmedi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak arasında tartışma çıktı. Gültak silah çekildiğini söyledi, AK Partili olduğu belirtilen grup meclisi bastı.

Sahte doçent Zehra Zulal Aydın: ODTÜ değil Açık Öğretim mezunuyum

Sahte belgelerle profesörlük kadrosuna atandığı anlaşılınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin ikinci kez ifade verdi: İngiltere’de eğitim görmedim. ODTÜ değil Açık Öğretim mezunuyum.

Tanju Özcan ‘faiz’ sözlerine açıklık getirdi: İzahı olmayan şeyin mizahı olur

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın faize karşı başlattığı bu savaşta ben Bolu Belediye Başkanı olarak yanındayım” dedi. Özcan, daha sonra sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak sözlerine açıklık getirdi: “İzahı olmayan şeyin mizahı olur. Allah aşkına bu ekonominin ciddiye alınacak hali mi kalmış.”

AYM’den, öldürülen kadının davasında “İstanbul Sözleşmesi” atıflı tarihi karar: “Şiddeti önlemeyen kamu görevlisi sorumludur”

Erkekler kasım ayında en az 34 kadını öldürdü

Erkekler, kasım ayında en az 11 kız ve oğlan çocuğunu da istismar etti.

Diyarbakır Barosu HDP’ye kapatma davasına karşı AYM’ye başvurdu

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, HDP’ye dönük kapatma davası ve 451 siyasetçi hakkındaki siyasi yasak talebinin reddedilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Çetin Kaya’nın öldürülmesi Meclis gündeminde: Mobeseler neden devre dışı, polisin yanında bulunan şahıs kimdir?

İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, polisin Çetin Kaya’yı katletmesini Meclis gündemine taşıdı: Çetin Kaya’nın polis kurşunu ile yere yatırılarak ensesinden vurulduğu iddiaları doğru ise son yıllarda artan bu tür vakaların önüne geçilmesi için polis eğitimleri gözden geçirilecek midir?

 

EKONOMİ

“Seçmenin gözü bakanda değil enflasyonda”

AKP, Maliye Bakanlığındaki değişimle düşük faize dayalı yeni ekonomik modelin halkta güven sağlamasını umuyor. Türkiye Raporu Direktörü Selçuki ise seçmenin meselesinin hayat pahalılığı ve enflasyon olduğunu söylüyor.

İçkiye yeni zam açıklandı

Brown-Forman grubu içkilerine zam yapıldığını duyuran Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, “Yorum yazamıyorum artık” dedi.

Hamza Dağ’dan ekonomi eleştirilerine yanıt: İhracat rekorları nasıl kırılıyor?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ, muhalefetin ekonomiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi: “İhracat rekorları nasıl kırılıyor? Çünkü Türkiye üretiyor. Ama işlerine gelmiyor.”

İYİ Partili Durmuş Yılmaz: Berat Albayrak gölge patron oldu

Merkez Bankası eski Başkanı İYİ Partili Durmuş Yılmaz’dan Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki değişikliğe ilişkin dikkat çekici bir paylaşım geldi.

Merkez Bankası’ndan dövize müdahale ve faiz indirimi mesajı

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yatırımcılarla toplantısında, “Faiz indirimi için sınırlı alan kaldı ve bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum” dedi. Dövize müdahale sürebilir mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan zam yapmamalarını istediği marketlere mektup

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temel ürünlere zam yapmamalarını istediği market yöneticilerine mektup göndererek, “Sizden istediğim bu fedakarlıktan doğacak zararı, iktidara geldiğimizde karşılayacağız” dedi.

DİSK-AR’dan çarpıcı asgari ücret raporu: 2003’te 25 altın, 2021’de 7 altın!

DİSK-AR’ın 2022 yılı asgari ücret raporunda, “Merkez Bankası’nın yıllık ortalama Cumhuriyet altını fiyatlarına göre 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilirken 2021’de yıllık net asgari ücretle sadece 10,4 ve güncel fiyatlara göre ise 7 Cumhuriyet altını alınabilmektedir” tespiti dikkat çekti.

Fahrettin Altun: Doğalgaz rezervlerini çıkarmaya başladığımızda döviz çıktısı azalacak

Kasım ayı ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Keşfettiğimiz doğalgaz rezervlerini de çıkarmaya başladığımızda enerji için döviz çıktısı azalacak ve bu da vatandaşlarımıza alım gücü ve refah olarak geri dönecek” dedi.

S&P: MB TL’ye olan güveni zedeleyebilir, kredi notu risk altında

‘Bu ödünç alınan rezervleri kullanmak, bize liraya olan güveni daha da zedeleme ve potansiyel olarak finansal istikrara ilişkin soru işaretlerini artırma riski taşıyor.’

Merkez Bankası’nın net döviz rezervi bir hafta içinde 510 milyon dolar düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı verilere göre net uluslararası rezervler bir hafta içinde 510 milyon dolar düşüş göstererek 25 milyar 180 milyon dolardan 24 milyar 670 milyon dolara düştü.

AKP, liman düzenlemesinde geri adım attı; CHP’li Budak: Limanların Katarlılara ve yandaşlara peşkeş çekilmesinin önüne geçildi

Bakanlıktan İzmir’de büyük satış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir’in Çeşme, Gaziemir ve Bayındır ilçelerinde 12 kamu arazisini toplam 90 milyon 106 bin TL fiyatla satışa çıkardı.

Kasım ayında dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar

Kasım ayında ihracat bir önceki yılın ayın ayına göre yüzde 33,4 artışla 21 milyar 468 milyon dolar, ithalat yüzde 26,7 artışla 26 milyar 794 milyon dolar oldu.

Ekonomistlerden Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki atamaya tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifasının ardından Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin bakan olarak atanmasına ekonomistlerden tepki geldi.

 

DIŞ POLİTİKA

Ankara’ya Kavala konusunda son bir şans daha

Avrupa Konseyi Osman Kavala konusunda ihlal prosedürü başlatmak için düğmeye bastı, ama Ankara’ya son bir şans verdi. Ankara’ya AİHM’nin Kavala kararını nasıl uygulayacağını belirtmesi için 19 Ocak’a kadar süre tanındı.

Dışişleri’nden Avrupa Konseyi’nin ‘ihlal prosedürü’ başlatmasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Osman Kavala davasıyla ilgili Türkiye hakkında ihlal prosedürü başlatması hakkında “AİHM kararlarının uygulanmasını tüm üye ülkeler yönünden tarafsız bir yaklaşımla ele almalıdır” açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki sığınmacılara 325 milyon euroluk yardım

Avrupa Birliği, 1,5 milyon sığınmacının acil ihtiyaçlarının karşılanması için 325 milyon euroluk yardım açıkladı. Nakit yardımı, doğrudan sığınmacıların banka kartlarına yatırılacak.

Blinken ve Lavrov Ukrayna’yı görüştü: Çatışmadan yana değiliz

Rus ve ABD’li dışişleri bakanları Ukrayna krizini görüşmek üzere bir araya geldi. ABD’nin, Rusya’yla Ukrayna’da çatışmaktan kaçındıklarını ancak işgal durumunda yaptırımları gündeme alacağı söylendi.

Katar uçakları savaşa Türkiye’de hazırlanacak

Katar’a ait 36 jet ve 250 askeri personelin Türkiye’ye girişine onay verildi. Anlaşma Meclis’te kabul edilirse bu personel ve jetler Türkiye sınırlarında harbe hazırlanabilecek.

Kadınlar Tenis Birliği, Shuai Peng’in cinsel saldırı suçlaması sonrası Çin’deki turnuvaları askıya aldı

Kadınlar Tenis Birliği (WTA), tenisçi Shuai Peng ile ilgili endişelerin ardından Çin’de yapılacak turnuvaları askıya aldıklarını açıkladı.

 

 

3 Aralık

 

İÇ POLİTİKA

Polis, Eren Keskin’i ifadeye çağırmak için annesinin evini bastı

Polis, Dersim’deki bir konuşması nedeniyle hakkında soruşturma açılan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’i annesinin evinde aradı. Keskin “Arasalardı giderdim” diyerek baskına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu TÜİK’in kapısında: Devletin değil sarayın kurumu

Kemal Kılıçdaroğlu sordu: Pazara gittiğinizde, elektrik düğmesine bastığınızda, doğalgazı yaktığınızda enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi? Yani, yüzde 3,51 mi?

Eylem yapan atık işçilerine 17 yıla kadar hapis istemi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ümraniye’de kağıt atık işçilerine yönelik yaptığı operasyonda gözaltına alınan üç işçiye dava açtı.

Son 24 saatte 21 bin 495 vaka, 187 ölüm

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 355 bin 226 COVID-19 testi yapıldığını 21 bin 495 kişinin testinin pozitif çıktığını, 187 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Sağlık çalışanları iş yavaşlattı

Antalya, Urfa, Mersin, Ankara, Şırnak, Mardin, Dersim ve İzmir’de eylem yapan sağlık emekçileri iş yavaşlattı. Sağlık emekçileri, 6 Aralık Pazartesi günü ise uyarı amaçlı iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Omicron varyantı: Yeni uyarılar

Dünya Sağlık Örgütü tavsiyelerini güncellerken, 30’u aşkın ülkede görülen Omicron varyantı ABD’de de tespit edildi.

Pfizer ve Moderna 3. dozda en yüksek korumayı sağladı

İngiltere’de Southampton Üniversitesinden araştırmacıları 3. doz Covid-19 aşıları üzerinde ilk kez yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, incelenen 7 aşı arasından en çok Pfizer ve Moderna koruma sağladı.

Cumhuriyet’te işten çıkarılanlara destek veren Küçükkaya görevden alındı

Cumhuriyet’te sendikalı sekiz çalışanın işten çıkarılmasına tepki gösteren Aykut Küçükkaya genel yayın yönetmenliği görevinden alındı.

Cumhuriyet’te Küçükkaya istifa etti, Ozan yeni görevi kabul etmedi

Cumhuriyet’te Aykut Küçükkaya gazeteden istifa ettiğini, Küçükkaya’nın yerine vekaleten atanan Serkan Ozan da tarafına bildirilen görevlendirmeyi kabul etmediğini duyurdu.

BOĞAZİÇİ DİRENİŞİ 334. GÜN: “Rektörlük akademik paneli sansürledi”

2 Ocak’tan bu yana devam eden ve 48. haftasına giren direnişte akademisyenler de “Kabul Etmiyoruz Vazgeçmiyoruz” diyerek 225. kez rektörlük binasına sırtını döndüler.

İPEK ER DAVASINDA KARAR: Uzman çavuş Musa O.’ya “iyi hal”den 10 yıl hapis

Mahkeme heyeti, M.O.’ya “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası verdi. Kararda “ iyi hal” indirimi uygulayan heyet, cezayı 10 yıla düşürdü.

  1. Şura’dan okul öncesine “din eğitimi” kararı çıktı

Eğitim-Bir-Sen’in Şura Divanı’na sunduğu “Okul öncesi öğretim programında çocuğun gelişim düzeyi dikkate alınarak din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır” önerisi Genel Kurul’da oy çokluğuyla kabul edildi.

İBB’den Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş Veli sempozyumu

4-5 Aralık tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek sempozyumda Ahi Evran, Hacı Bektaş ve Yunus Emre’nin düşünceleri, ortaya çıktığı tarihsel bağlamlar ve sonraki yüzyıllar üzerindeki etkileri tartışılacak.

 

EKONOMİ

Resmi enflasyon yeniden yüzde 20’nin üzerinde

Kasım’da enflasyon üç yılın zirvesini gördü.

TÜİK’in tartışmalı verileri hakkında ekonomistler ne diyor?

TÜFE ile ÜFE arasındaki farka dikkat çeken Eğilmez, ‘Ya üreticiler, ürettiklerini sürekli zararına satıyor ya da TÜFE yanlış ölçülüyor’ ifadesinde bulundu.

ENAG’ın enflasyonu: Yıllık yüzde 58,65

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Kasım için yıllık enflasyon oranının yüzde 58,65 olarak gerçekleştiğini duyurdu. TÜİK enflasyonu yüzde 21,31 olarak açıklamıştı.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı: Sadece dövize bağlı bir ihracat modeli gerçekçi değil

“Enflasyon gerçeği bırakın yatırım yapmayı sizi işletme sermayesini korumaya yönlendiriyor”

IMF’den Türkiye’ye ‘enflasyon’ uyarısı

TÜİK’in açıkladığı 3 yılın zirvesine çıkan enflasyonun ardından IMF’den sürpriz değerlendirme geldi.

Merkez Bankası’nın müdahalesi işe yaramadı: Dolar yeniden yükseldi

Merkez Bankası bugün yeniden döviz kuruna müdahale edildiğini açıkladı. Kısa bir süre inen dolar yeniden yükselmeye başladı.

Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘negatif’e düşürdü

Türkiye’nin kredi notunun ‘BB-‘ olarak teyit edildiği belirtilen açıklamada, ülkenin kredi not görünümünün ise ‘durağan’dan ‘negatif’e çevrildiği aktarıldı.

S&P: TCMB, TL’ye olan güveni zedeleyebilir, kredi notu risk altında

‘Bu ödünç alınan rezervleri kullanmak, bize liraya olan güveni daha da zedeleme ve potansiyel olarak finansal istikrara ilişkin soru işaretlerini artırma riski taşıyor.’

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu B2 olarak teyit etti, görünümü ‘negatif’de tuttu

 

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan’la Putin arasında telefon görüşmesi

Görüşmede Türkiye’nin arabulucuk teklif ettiği Rusya-Ukrayna gerilimi ve bölgesel konular gündeme geldi.

TÜRKİYE İÇİN İHLAL SÜRECİ BAŞLATILACAK: Avrupa Konseyinden Osman Kavala kararı

Türkiye 47 devletten oluşan Avrupa Konseyi’nin bir üyesi ve kendi ulusal anayasasına göre AİHM kararlarına uymakla yükümlü.

Avrupa Konseyi’nin Osman Kavala kararının ayrıntıları

Dört yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili AİHM kararlarını görmezden gelen Türkiye hakkındaki ihlal kararı ayrıntıları ve Türkiye’den 19 Ocak’a kadar beklenenler…

Af Örgütü: Avrupa Konseyi’nin mesajı açık, Osman Kavala’yı serbest bırakın

Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’yle ilgili kararı için ‘Avrupa Konseyi’nin mesajı açık, Osman Kavala’yı serbest bırakın’ dedi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Öcalan kararını açıkladı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, sivil toplum ve hukuk örgütlerinin “Öcalan-2” kararına dair yaptığı başvuruya ilişkin kararını açıkladı.

Rojavalı kadın heyeti Bask bölgesi parlamenterleriyle görüştü

Rojava’dan bir kadın heyeti Bask bölge parlamentosu, ‘Suargi’ örgütü ve Durangoko Belediyesi’nin resmi daveti üzerine Bask bölgesini ziyaret etti.

Suriye Parlamentosu: Hatay Suriye’nin parçası, geri alacağız

Suriye Halk Meclisi, 1939’da Türkiye sınırlarına katılan Hatay konusunda bir karar aldı. Türkiye Dışişleri karşı açıklama yaptı

Akar ve TSK komutası Hatay’dan Şam’a gözdağı verdi

Suriye Parlamentosu’nun (Suriye Halk Meclisi), İşgal altındaki Suriye topraklarının bir parçası olduğunu” kaydetmesi ve “Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacağız” açıklaması yapması üzerine Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarını yanına alıp Hatay’a giderek Suriye’ye gözdağı verdi.

Irak Keldani Patriği: Mallarımıza el konularak göçe zorlanıyoruz

Patrik Louis Raphael I. Sako liderliğindeki Keldani Katolik Patrikhanesi, Amara şehrinde bir Hristiyan vatandaşın evine iki patlayıcı ile düzenlenen saldırıdan sonra bir bildiri yayınladı.

Çin’den endüstriyel sektörler için “Yeşil Kalkınma Planı”

Çin Sanayi Bakanlığı’nın sektörlerin yeşil kalkınmasını amaçlayan beş yıllık planı ile ülke, karbon emisyonlarını ve kirleticileri azaltırken gelişmekte olan endüstrileri 2030’a kadar teşvik etme sözü verdi.

Omicron nedeniyle hastaneye yatan küçük çocukların sayısında artış

Omicron varyantının ortaya çıkmasından bu yana Güney Afrika’da hastaneye yatırılan küçük yaştaki çocukların sayısında belirgin bir artış olduğu bildiriliyor.

Uğur Şahin: Omicron varyantı için yeni aşıya ihtiyaç var

BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, varyantın aşılı kişileri de enfekte edebileceğini söyleyen Şahin, yeni bir Covid-19 aşısına ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

IŞİD Mahmur’a saldırdı: Çok sayıda ölü

IŞİD’e karşı Irak’ta ‘zafer’ ilan edilmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar’ın kırsal bölgelerindeki saldırıları sürüyor.

 

4 Aralık

 

İÇ POLİTİKA

Son 24 saatte 20 bin 374 vaka, 228 ölüm

Sağlık Bakanlığı 24 saatte 353 bin 35 COVID-19 testi yapıldığını, 20 bin 374 kişinin testi pozitif çıktığını, 228 kişinin yaşamını yaşamını yitirdiğini duyurdu.

ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA: “Gitti, istatistik kurumunun önünde gösteri yaptı”

CHP liderinin TÜİK’e alınmaması hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bunlar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil. Bak Bay Kemal, bundan sonra devletin kurumlarına böyle randevusuz gidilemeyeceğini öğren” dedi.

CHP seçim mitinglerine Mersin’de başladı: Hükümet istifa sloganları

CHP’nin ‘Milletin sesi’ mitingleri Mersin’de start verdi. Kılıçdaroğlu tamamen dolan meydanda Hükümet istifa sloganları eşliğinde konuşma yapıyor

KILIÇDAROĞLU MERSİN MİTİNGİNDE KONUŞTU: “Dikta yönetimini sandıkta alaşağı edeceğiz”

Mersin mitinginde “Tayyip istifa” sloganı atılması üzerine CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Onun istifa etmesine gerek yok onu göndereceğiz zaten. Demokrasi ile göndereceğiz” dedi.

CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI 871. HAFTA: “İşkence yapılmış bedenleri bulundu ama dosya kapatıldı”

Cumartesi Anneleri/İnsanları Şırnak’ta gözaltında katledilen İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın faillerinin yargılanmasını istedi.

‘Hafıza kaybı’ yaşayan Aysel Tuğluk için infaz erteleme talebi

Kürt Siyasetçi Aysel Tuğluk’un sağlık sorunları ciddiyetini koruyor. Hafıza kaybı yaşayan Tuğluk’un Avukatı Reyhan Yalçındağ: ‘Aysel Hanımın bugün yaşadığı sürecin müsebbibi o gün mezarlıkta bizlere saldıranlar ve onları koruyan siyasi iktidardır.’

TBB 36. OLAĞAN GENEL KURULU: “Birliğinin başına musallat edilen bu korkuyu defedelim”

348 delegenin oy kullanacağı TBB Genel Kurulu’nda, TBB Başkanlığı için mevcut Başkan Metin Feyzioğlu ile Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan yarışacak.

Kadın avukatlardan TBB Genel Kurulu’na: Şekli eşitlik değil, gerçek eşitlik

Kadın avukatlar yeni seçilecek yönetime toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ve ayrımcılığa; cinsel yönelime, cinsiyet kimliğine dayalı maruz bırakıldıkları şiddete ve ayrımcılığa karşı verilen mücadelede gereken özeni göstermeye davet etti.

Avrupa Konseyi kararları uygulansın!

Uzmanlar ve hukukçular AK – BK’nin PKK Lideri Öcalan, Demirtaş ve Kavala için verdiği ihlal kararlarının gereğini uygulanması çağrısı yaptı

 

EKONOMİ

Dolar fırladı, kamu ihaleleri iptal oldu

Kur artışıyla önünü göremeyen, maliyet hesabı yapamayan müteahhitler ihalelere girmekten imtina etti. Merkezi yönetim tarafından planlanan en az 20 büyük ihale iptal oldu.

 

 

DIŞ POLİTİKA

Avrupa Konseyi’nden Selahattin Demirtaş çağrısı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararı gereği “derhal serbest bırakılmasını” talep etti.

Marc Pierini: Avrupa Konseyi’nin 47 üyesinden sadece ikisi Türkiye lehine oy kullandı

‘Ankara, öngörülebilir nedenlerle geri adım atmak istemeyebilir. Bu nedenler çoğunlukla iç politikayla bağlantılıdırlar; ancak bu Türkiye’yi Avrupa ve Batı’dan daha da tecrit edecek.’

AKPM üyesi Hunko: Türkiye İmralı’ya gidişimi engelliyor

İmralı Cezaevi koşullarının insanlık dışı olduğunu belirten AKPM üyesi Andrej Hunko, bu durumu yerinde görmek için girişimlerinin Türk makamları tarafından engellendiğini söyledi.

Amerika: Doğalgaz krizinde Kıbrıs’ın yanındayız

Biden yönetimi Ankara ile çıkan krizde Kıbrıs’ın yanında tavır aldı. Dışişleri Bakanlığı kararı protesto etti, hareketin Türkiye’nin Doğu Akdeniz sahanlığını ihlali olduğunu iddia etti.

Omicron varyantına ilişkin ilk bilimsel veriler açıklandı: Tehlike 3 kat daha fazla

Omicron’un daha daha önceki enfeksiyonla elde edilen bağışıklıktan kaçabileceğini ve üç katı oranında yeniden enfeksiyona neden olduğunu gösteriyor.

Washington Post: Rusya Ukrayna’yı işgale hazırlanıyor

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki asker sayısını 175 bine çıkaracağı ileri sürüldü.

 

5 Aralık

 

İÇ POLİTİKA

Son 24 saatte 19 bin 357 vaka, 185 ölüm

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 350 bin 937 COVID-19 testi yapıldığı, 19 bin 357 kişinin testinin pozitif çıktığını, 185 kişinin ise yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Ankara Baro Başkanı Sağkan TBB’nin yeni başkanı seçildi

348 delegenin oy kullandığı seçimde Metin Feyzioğlu 156 oy alırken, Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan 181 oy alarak yeni başkan seçildi.

Avukatlardan Feyzioğlu’na ‘Arkanı dön ve çık’

Avukatlar, eski başkan Feyzioğlu’na hazırladıkları videoyla veda etti.

İpek Er davasına iki akademisyenden bilimsel mütalaa

Bilimsel mütalaa: “Musa Orhan’ın her aşamadaki çelişkili beyanları dikkate alındığında, mağdurun beyanlarının inandırıcı olduğu kanaatine ulaşılmıştır.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki kayyum: Usulsüzlükler Sayıştay raporunda

Sayıştay kayyum yönetimindeki aykırılıkları gizleyemedi. Sayıştay kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin taşınmazların takibini yönetmeliğe aykırı yaptığını belirterek, bazı taşınmazı vakıf ve derneklere tahsis etmesinin mevzuata aykırı olduğunu tespit etti

Diyarbakır’da ihraç edilen öğretmenler oturma eylemini sonlandırdı

29 Kasımda kamu görevinden ihraç edilen 46 öğretmen Diyarbakır Eğitim Sen 1 No’lu Şube’de iki gün süren bir oturma eylemi ile seslerini duyurmaya çalıştı.

Ankara’da geçinemiyoruz eylemi: Tencereler boş, faturalar ödenemiyor

Halkevleri üyeleri, hayat pahalılığı, zam ve yoksulluğa karşı Ankara’da tencere tavalı eylem yaparak geçim sıkıntısına dikat çekti

MHP Ankara İl Başkanı, Alparslan Türkeş Vakfı’nı basarak tehdit savurdu

MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ, beraberindekilerle Alparslan Türkeş Vakfı’na gitti ve tehditler savurdu.

Savcı, Emine Bulut’un katili Fedai Varan için ‘iyi hal ve tahrik’ indirimi istemiş

Emine Bulut cinayeti davasında Bölge Adliye Mahkemesi Savcısı’nın, eski eşinin boğazını kesen sanık Fedai Varan için iyi hal ve tahrik indirimi istediği ortaya çıktı.

Toplumsal cinsiyete dayalı bütçe için KESK meydanlara çıkıyor

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, toplumsal cinsiyete dayalı bir bütçe talebiyle meydanlara ineceklerini söyledi.

Musa Orhan tutuklanmalı diyen Av. Ergül: ‘Erkek yargı’ üniformalı failli koruma amaçlı bir karar verdi

İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’ın tutuklanması gerektiğini belirten avukat Ergül, mahkeme kararına karşı itirazlarda bulunacaklarını söyledi.

 

EKONOMİ

Wall Street Journal’dan çarpıcı yorum: Türkiye’de yaşanan kriz geçmiştekilerden farklı

Wall Street Journal’de yer alan analizde, krizin finans kurumların on yıllardır karşılaştığı en ciddi sınav olduğu, krizin daha geniş bir finansal istikrarsızlığa dönüşebileceği kaydedildi.

Yine heba edildi: Eksi rezervle müdahale yapan tek Merkez Bankası

Stratejist Işık Ökte, piyasaya doğrudan müdahalelerin sonuç vermeyeceğine, Merkez Bankası’nın rezervleri heba ettiğine dikkat çekerek, ‘Lütfen duralım’ dedi.

Erdoğan’ın politikaları Türkiye’yi yatırım için cazibe merkezi haline getirir mi?

Alman sanayicilerin Asya’daki yatırımlarını gözden geçirdiği, tedarik zincirlerini yeniden ele aldığı bir dönemde Erdoğan’ın adımları iş dünyasının ilgisini Türkiye’ye çekebilecek mi?

Çaresiz kalan çiftçi, ne varsa satıyor

Kredi borçları, gübre, mazot, zirai ilaç, işçilik maliyetlerindeki aşırı nedeniyle çaresiz kalan çiftçi, toprağını satışa çıkardı.

Erdoğan’ın açıkladığı destekler ödenmedi, çiftçiler icraya verildi

Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinin boş kaldığını, ekilemediğini belirten Urfalı çiftçi ‘Çünkü hiçbir destek verilmedi. Bize verilen hiçbir söz yerine getirilmedi’ diye isyan etti.

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na ‘zam’ tepkisi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hekim ve diş hekimlerinin emeklilik ve maaşlarında iyileştirme yapılmasını öngören düzenlemenin TBMM’de geri çekilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

 

DIŞ POLİTİKA

İngiltere: Yurt dışından gelen tüm yolculara test zorunluluğu

İngiltere’de Covid-19’un Omicron varyantının yayılmasını önlemek amacıyla, yurt dışından ülkeye seyahat edeceklere Covid-19 testi zorunluluğu getirildi. Ülke, yarından itibaren Nijerya’yı da kırmızı listeye ekleyecek.

AK BK: Öcalan için yasayı değiştir

AK BK’nin ‘Öcalan -2’ kararını değerlendiren TOHAV Yönetim Kurulu Üyesi Bingöl, ‘Türkiye’ye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı rejimini, yasal değişiklikle değişmelisin diyor’ dedi

‘Lavrov ve Blinken, Ukrayna nedeniyle hararetli şekilde tartıştı’

Blinken ile Rus mevkidaşı Lavrov’un, Ukrayna’ya karşı ‘Rus saldırısı’ olması halinde Batı’nın alacağı önlemler gündeme gelince hararetli şekilde tartıştığı öne sürüldü.

Suriye ve BAE’den İran’a eş zamanlı ziyaret

Suriye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin İran ziyaretinin eş zamanlı gerçekleşmesi dikkat çekerken, ziyaretin gündemi de merak konusu oldu.

‘IŞİD’e karşı mücadele için KDP’ye verilen silahlar Kürtlere karşı kullanılıyor’

Uluslararası Koalisyon Güçleri tarafından IŞİD’e karşı mücadele için KDP’ye verilen silahların, Kürtlere karşı kullanıldığı ileri sürüldü.

Omicron varyantı ABD’de yayılıyor: Tespit edilen eyalet sayısı 12’ye çıktı

New York sağlık yetkilileri, eyalette tespit edilen 8 yeni vakanın yakın zamanda seyahat etmemiş olmasının, varyantın toplumda yayıldığını gösterdiğini belirtti.

Arjantinliler ‘dövize kısıtlama’ iddiaları sonrası bankalara akın etti

Arjantinliler, bazı düzenlemelerin ardından başlayan tasarruf sahiplerinin dövize erişiminin zorlaştırılacağı spekülasyonları nedeniyle bankalara hücum ederek döviz mevduatlarını boşalttı.

Savunma Sanayii Başkanından S-400 ve F-35 açıklaması

Prof. Dr. İsmail Demir S-400’ün ikinci sistemiyle ilgili belirli alanlarda somut gelişmeler olduğunu, Türkiye’nin çıkartıldığı F-35 programı için de ‘görüşmelerin yapıldığını’ söyledi.

 

6 Aralık

 

İÇ POLİTİKA

Şırnak’ta askeri operasyon

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Delavê Herbê ve Geliyê Şewê bölgelerinde korucuların katılımıyla askeri operasyon başlatıldı.Bölgede hava hareketliliği yaşanırken, çok sayıda asker ve korucunun operasyona katıldığı aktarıldı.

“Hayata Dönüş’ün tek planı var, Sadettin Tantan imzalı”

Emekli asker Ali Aydın: “Bir numara diye sorulacaksa merhum Bülent Ecevit, iki numara İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, üç numara Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dört numara da Aytaç Yalman’dır. Operasyon sorumluları bunlardır.”

Helikopterden atılan Osman Şiban’a ‘örgüt’ davası

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, askerlerin helikopterden attığı Osman Şiban hakkında iddianame hazırladı.

“Montrö” Bildirisi yayınlayan amiraller hakkında hapis istemi

Savcılık açıklamasında, haklarında gözaltı kararı verilen bir kısım şüphelinin dijital materyallerinin incelendiği ve suça konu yazışmaların iddianameye eklendiği bilgisi de yer aldı.

Kobanî davası: Boş salonda beş dakikalık duruşma

Mahkeme, reddi hakim talebine ilişkin üst mahkemenin değerlendirme yapmasını beklemeden duruşmayı sürdürdü; tutuklu siyasetçilerin vareste tutulma taleplerini reddetti.

Cumhuriyet: İş akdinin feshi nedeniyle ilgili karar durdurulmuştur

Cumhuriyet işten attığı sekiz gazeteci için “Arkadaşlarımız gazetemizde çalışmalarına devam edebileceklerdir” açıklaması yaptı.

Cumhuriyet’in yayın yönetmenliğine vekaleten Arif Kızılyalın atandı

İşten çıkarmaların ardından Aykut Küçükkaya’nın istifa ettiği, Serkan Ozan’ın da görevi kabul etmediği Cumhuriyet’te Arif Kızılyalın vekaleten genel yayın yönetmeni oldu.

Tatlıses’e ödüle tepki: Bu mu sizin yaşam boyu onurdan anladığınız?

Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde İbrahim Tatlıses’e ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verilmesine tepki var. Çünkü, Tatlıses’in daha önce bir çok kadına şiddet uyguladığı biliniyor.

İpek Er’in avukatları: Musa O. kamu gücünden yararlandı

İpek Er’e “cinsel saldırıda” bulunan ve intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa O.’ya verilen cezada indirim yapılmasına tepki gösterdi: “Gerçek adalet istiyoruz”

DTK: Devlet tecavüzcüsüne sahip çıktı

Bölgede yürütülen özel savaş politikalarına dikkat çeken DTK, İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’a verilen “cezayı” hatırlatarak, “Devlet tecavüzcüsüne sahip çıktı” dedi

Sancar: Büyük barış için her kesle diyaloğa hazırız

Bütçe görüşmelerinde söz alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Kendilerini istifaya davet ediyoruz ama istifa etmeyeceklerini biliyoruz. Erken seçim kararı bir an önce bu Meclis’ten çıkarılmalıdır” dedi

Kılıçdaroğlu: Bu bütçe bir kumpas bütçesidir

Bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşması AKP’liler tarafından sık sık kesildi. Kılıcdaroğlu’nun konuşurken el hareketi yaptığı iddiası üzerine çoturuma ara verildi.

‘Türkeş anması’na saldırının ardından Bahçeli: Başkan ben olacağım

MHP, Türkiye Alparslan Türkeş Siyaset Akademisi Vakfı’ kuracağını duyurdu.

Cizre’de Güven ve Negiz’in vurulmasını YPS üstlendi

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Aralık’ta AKP Cizre eski İlçe Başkanı Cihan Güven’in ağabeyi Tahir Güven’in silahı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi ve 17 Kasım’da korucubaşı Emin Negiz’e yapılan bombalı saldırıyı Yekineyên Parastina Sivîl (YPS) üstlendi.

HDP Grup Başkanvekili Beştaş: Aysel Tuğluk hemen tahliye edilmeli

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, Aysel Tuğluk’un rahatsızlandığını söyleyerek, ‘Hemen tahliye edilmesi gerekir’ dedi

‘Sedat Peker gözaltında’ haberine yalanlama: Tercüme kargaşası

El Cezire, Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltında olduğunu ve uzun süredir iadesini talep eden Türkiye’ye iade edilebileceğini ifade ettiği cümlesini kaldırdı.

Sedat Peker’in yakını: Bu sabah itibarıyla irtibat kuramadık

‘Sedat Peker ile dün akşam irtibatımız vardı ama bu bu sabah itibarıyla irtibat kuramadık’

Koronavirüs nedeniyle 187 kişi yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanlığı’nın 6 Aralık’a ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 354 bin 269 testten 20 bin 33’ü pozitif çıktı.

Erdoğan’a sorulacak sorular basın toplantısından önce sızdı

Katar ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soru soracak gazetecilere önceden verilen soru listesi sızdı.

Prof. Dr. Görür’den Van depremi sonrası açıklama: Bu fay kırılacak galiba

Van depremine ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür, bugünkü depremin birkaç gün öncekiyle aynı bölgede yaşandığına dikkat çekerek ‘Bu fay kırılacak’ galiba dedi.

 

EKONOMİ

Asgari ücrette “işveren memnuniyeti”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin belirlenmesiyle ilgili “Sadece işçi kesiminin buradaki memnuniyeti değil, işverenin de bu alınan kararla memnun olması lazım” dedi.

DİSK ‘asgari ücret için’ İstanbul’da miting düzenleyecek

DİSK, işçi sınıfının ve emekçilerin taleplerinin en geniş biçimde ifade edildiği bir miting yapılması kararı aldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu mitingin Pazar günü İstanbul’da Kartal Meydanı’nda yapılacağını açıkladı.

Sağlık emekçileri iş bıraktı

Sağlık bir ekip işi olduğundan iyileştirmelerin tüm sağlık emekçilerine uygulanmasını istiyoruz” diyen sağlıkçılar Türkiye’nin farklı şehirlerinde grevdeydi.

Memur maaşları zam oranı belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

TL’nin reel değeri tarihin en düşük seviyesinde

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

Ekonomist Milanovic’ten Türkiye uyarısı: Enflasyon ciddiye alınmalı, patlama yaratabilir

‘İnsanlar işlerini kaybederlerse ya da gelirleri düşer ve gıda fiyatlarında artış sürerse eşitsizlikte bir patlama durumu söz konusu olabilir. Enflasyon ciddiye alınmalı.’

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’ndan Erdoğan’ı kızdıracak sözler: Faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Market fiyatlarındaki değişime göre ‘gerçek enflasyon yüzde 50’

Marketlerde 9 ay önceye göre fiyatlardaki değişim yüzde 34 ile yüzde 47 arasında. Artış lideri ise yeşil mercimek.

Bütçe görüşmeleri TBMM’de başladı

TBMM Genel Kurulu; 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmeler için toplandı.

Pandora Belgeleri: Türkiye’den offshore ile bağlantılı 131 isim listede

Pandora Papers (Pandora Belgeleri) araştırmasında yeni evraklar kamuoyuna açıklanıyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Af Örgütü ve hukukçular AİHM’in Kavala kararını değerlendirdi: Ankara’ya son şans

AK, Ankara’ya AİHM’in Kavala kararını nasıl uygulayacağını belirtmesi için 19 Ocak’a kadar süre verdi. Hukukçular, ‘Kararın uygulanmıyor olmasının başlı başına bir ihlal olduğunu söyledi.

Katarlı bakan: Türkiye’de ekonomik krizden çıkan fırsatları bekliyoruz

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Abdulrahman Al Sani, Türkiye’deki ekonomik sorunlardan çıkacak fırsatları dört gözle beklediklerini söyledi.

Çavuşoğlu’na ‘Katar’a mali destek için mi geldiniz?’ diye soruldu, TRT yayını kesti

Katarlı gazeteci, Çavuşoğlu’na ‘Acaba, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kabusu aşması için Katar’a mali destek talep etmek için mi geldiniz?’ diye sordu.

Erdoğan’dan Katar açıklaması: Muhalefetin rahatsızlıklarına rağmen ilişkileri ilerleteceğiz

‘Türkiye ve Katar son yıllarda karşılaştıkları bölgesel zorlukları güçlü bir şekilde karşılayan iki ülkedir.’

IŞİD Irak’ta bir köye saldırdı bir kasabayı da kontrol altına aldığı iddia edildi

Irak’ın kuzeyinde, Bağdat ve Erbil arasındaki ihtilaflı bölgelerde IŞİD, saldırılarını yoğunlaştırdı. Henüz teyit edilmese de IŞİD’in bir kasabayı da kontrol altına aldığı iddia edildi.

IŞİD, Kerkük’te Lehiban köyünü ele geçirdi

Kerkük’ün Sergeran ilçesine bağlı 70 haneli Lehiban köyünün IŞİD tarafından ele geçirildiği, köydeki evlerin ateşe verildiği bildirildi.

Gazeteci Zagros: Türkiye, KDP ve IŞİD arasında bağlantı var

Bölgede saldırılarını artıran IŞİD’in bunu KDP güçlerinin gözü önünde yaptığını belirten Zagros, bunun ‘Türkiye, KDP ve IŞİD arasında bir bağlantı olduğu şüphesini uyandırdığını’ söyledi.

AB ülkelerinden adil ve yeterli asgari ücret belirlenmesi için ortak adım

‘Biz insanların bütün enerjilerini işlerine harcayıp sonunda hala yoksulluk içinde yaşamasını ve doğru düzgün bir yaşam standardına erişememesini kabul edemeyiz.’

7 Aralık

 

İÇ POLİTİKA

Galatasaray ve Fenerbahçe kadın futbol takımları kadına yönelik şiddete karşı sahada

Galatasaray Hepsiburada ile Fenerbahçe Kadın Futbol Takımları, kadına şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla sahaya çıktı.

Güncel koronavirüs tablosu: 22 bin 687 yeni vaka, 198 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 22 bin 687 kişinin testi pozitif çıktı, 198 kişi vefat etti.

‘MAK Danışmanlık ilk defa AKP’yi yüzde 30’un altında gördü’

‘Muhalefette ciddi bir ortak dil oluşmaya başladı. Ötekileştirme yerine daha kucaklayıcı bir dil görmeye başladı.’

Son anket sonucu: Millet İttifakı, Cumhur’a fark atıyor

AREA’nın Kasım 2021 anketi açıklandı. Ankete katılanlar ‘Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy vereceksiniz?’ sorusuna yanıt verdiler.

 

12 Eylül’de üniversiteden atılan ilk bilim insanı Prof. Dr. Tuncer Bulutay yaşamını yitirdi

Prof. Dr. Bulutay’ın ekonometri ve genel denge kuramı konularındaki kitapları, bu alanda Türkiye’de yayımlanan ilk yapıtlar olma özelliği taşıyor.

Albayrak kardeşler Demirören’e ‘kayyım’ atadı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den sonra Demirören Medya Grubu’nun yönetimine de Albayrak kardeşlere yakın bir isim atandı.

Kobanê Davası: Siyasetçiler katılmadı, gazeteciler alınmadı

Avukatların ve siyasetçilerin katılmadığı Kobanê Davası’nda gazeteciler, turkuaz kartları olmadıkları gerekçesiyle salona alınmadı. Davaya bir güna ara verildi.

Hukukçu ve sanatçılar Aysel Tuğluk için çağrı yaptı: Derhal serbest bırakılmalı

‘Annesinin mezarına ırkçı saldırı gerçekleştirildi, bu travma Aysel’in hafızasında bir sorun yarattı.’

AKP, Seçim Yasası’nı en geç Mart başında değiştirmek istiyor

Yeni baraj, Erdoğan’ın ardından ilk kez dile getirilen ve MHP Lideri Bahçeli’nin açıklamasıyla ‘kesinleştirilen’ şekilde yüzde 7 olarak Meclis’e teklif edilecek.

Sedat Peker’in avukatından açıklama: Gözaltında değil, kendisiyle konuştum

Avukat Ersan Barkın, gözaltında olduğu iddia edilen Sedat Peker’e ilişkin televizyon programcısı Tuncay Molleveisoğlu’na açıklama yaptı.

Levent Tüzel beraat etti

EMEP GYK Üyesi Levent Tüzel, DTK soruşturması kapsamında “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Vatan Partisi bölündü, daha önce ayrılanlar da yeni partiye katıldı

Vatan Partisi’nden ayrılan bir grup Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nin kuruluşunu açıkladı. Daha önce ayrılarak TKİP’i kuran grup içinde yer alan İsmail Durna da yeni partinin kurucuları arasında.

Kadınlardan Pantene’e ‘İbrahim Tatlıses’ boykotu: Tatlıses’e onur ödülü vermek kadına şiddeti meşrulaştırmaktır

Kadınlar, Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde İbrahim Tatlıses’e Yaşam Boyu Onur Ödülü verilmesine tepki gösterdi: ‘Hem o ödülü geri çekecek hem de özür dileyeceksiniz.’

EKONOMİ

BAE Heyeti, Aselsan ile ortaklığı görüşmek için Ankara’da

‘İki ülke ilişkileri bu yılın başlarında yeniden ısınmaya başladı. Bu, ticaret ve yatırımda milyarlarca doların kilidini açabilir.’

‘Yerli ve milli yatırımcılar’ Sabah’tan Erdoğan’a seslendi

Kendilerini ‘yerli ve milli’ olarak nitelendiren Biyokütle ve Biyogaz Elektrik Santrali yatırımcıları ‘Bu kadar uzun süreli döviz bazlı finansman bulmak imkansızdır’ uyarısında bulundu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Beklentimiz altında bir rakam olursa katılmayacağız

Atalay’ın ‘Son iki ayda temel gıda maddelerine gelen zamlar ortadadır. 35-40’ın üzerinde rakamlar var önümde’ diyerek beklentilerini dile getirdi.

Merkez Bankası’ndan BOTAŞ’a rekor seviyede döviz satıldı

TCMB’nin verilerine göre, 2021’in Ocak ayında 6 yılın ardından ilk kez BOTAŞ’a döviz satışı yapılmamıştı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, Katarlı mevkidaşıyla görüştü

Erdoğan’ın Doha ziyareti kapsamında yapıldığı belirtilen görüşmede, iki ülkenin finans ve bankacılık alanlarındaki ilişkilerinin ele alındığı aktarıldı.

Alman bankası Commerzbank’tan yeni dolar/lira öngörüsü

Commerzbank, 2023 yıl sonu dolar beklentisini de 10 lira seviyesinden 16 liraya çıkardı.

Akaryakıta bir zam daha: Motorin 10 lirayı geçti

Motorine yeni bir zam daha yapıldı. 66 kuruşluk artışın ardından motorinin litre fiyatı 10 lirayı geçerek yeniden benzinden pahalı hale geldi.

Asgari ücrette kritik gün: 3 bin 750 lira iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret için görüş sorduğu bakanlardan aldığı rakamların ortalamasının yüzde 32 zamma işaret ettiği belirtildi.

125 bin metal işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde anlaşmazlık

Türk Metal Sendikası ve MESS arasında yürütülen Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde ücret artışı ve sosyal haklara ilişkin anlaşma sağlanamadı. Masadan kalkan Türk Metal Sendikası uyuşmazlık tutanağı tuttu.

DIŞ POLİTİKA

Şengal-Xanesor’a SİHA saldırısı: Şengal Yönetim Konseyi Eşbaşkanı yaşamını yitirdi

Türkiye’nin Şengal’e yönelik SİHA füzeleriyle düzenlediği saldırıda Yönetim Konseyi Eşbaşkanı Merwan Bedel, yaşamını yitirdi. İki çocuğu da aracında bulunuyordu.

Şengal Özerk Yönetimi:Türkiye’nin saldırılarından Irak ve KDP de sorumlu

Şengal Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Merwan Bedel’e yönelik saldırıya tepki gösteren Şengal Özerk Yönetimi, Türkiye’nin saldırılarından Irak ve KDP’nin de sorumlu olduğunu belirtti.

HDP’li Uca: DAİŞ’in bitiremediği Şengal’i siz de bitiremeyeceksiniz

‘Merwan Bedel çocuklarıyla beraber, Şengal’in yeniden inşası için Şengal’de kalıp direndi, Bugün Siha saldırısıyla şehit düştü.’

Ebdi’den IŞİD’e karşı ulusal birlik çağrısı 

IŞİD’in Federe Kürdistan Bölgesi’nde peşmergelere yönelik saldırısını kınayan DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi, saldırılara karşı ulusal birlik çağrısı yaptı.

IŞİD saldırıları: HDP’den halkı koruma için çağrı

Federe Kürdistan Bölgesi’nde artan IŞİD saldırılarına işaret eden HDP, sivillerin IŞİD’in insafına bırakılmaması için Irak merkezi ve bölge hükümetine harekete geçme çağrısı yaptı.

IŞİD saldırılarına dikkat çeken YNK’li parlamenter Zebarî: Peşmergeye karşı müdahale emri gelmemiş

YNK’den Federe Kürdistan Bölgesi Parlamenteri olan Zîkrî Zebarî, Pêşmerge Bakanlığı’ndan saldırıları artıran IŞİD’e karşı müdahale emri gelmediğina işaret ederek, koalisyon güçlerinin verdiği ağır silahların IŞİD’e karşı kullanılması gerektiğini söyledi: Topyekün Kürtlere saldırıyor. Bunun için birlik olmamız gerekiyor.

Katar’da 15 ortak anlaşma imzalandı

Anlaşma imzalanan kurumlar arasında İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet, Turizm Bakanlığı ve KOSGEB gibi kurumlar var.

Erdoğan: Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz

Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaret eden Erdoğan burada yaptığı konuşmada ‘Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz’ dedi.

Biden ve Putin video konferansla görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna konusunun da ele alındığı 2 saat süren görüşmesi sona erdi.

Almanya’da koalisyon resmen anlaştı

Yeni hükümeti kuracak Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar koalisyon sözleşmesini imzaladı. SPD’nin adayı Olaf Scholz’un yarın başbakan seçilerek Angela Merkel’in yerini alması bekleniyor.

 

Önerilen Yazılar

Bir konuşmanın patlattığı kriz ve uzantıları-KORKUT BORATAV

Arkadaşımız Ergin Yıldızoğlu’nun ilginç bir yazısına değinerek başlamak istiyorum: “Bir ‘çılgınlığın’ metodu”, (Cumhuriyet, 18 Kasım.2021). Yazı, son faiz kararının ardından yayımlandı; ana konu  da başlıktan anlaşılıyor: Karar, gerçekten “çılgınlık” mıdır?

Bekir Ağırdır: Toplumsal faylarda müthiş bir enerji birikmesi var

‘Kültürel kimlik eksenli ve siyasi kutuplaşmanın yanı sıra yeniden sınıfsal kutuplaşma yükseliyor ve bunun siyasette önemli yansımaları olacak.’

Lavrov, İlham Ahmed görüşmesi ne anlama geliyor?

Rusya, ‘Siz Rusya’nın egemenliğini hedef alacak şekilde Kırım ve Ukrayna ile ilgilenirseniz biz de Türkiye’nin etnik sorunları ile ilgileniriz’ mealinde uyarıda bulundu.

Eski CIA direktörünün hamiliğinde… SBK gitti, NBB mi geldi?

Henüz Sezgin Baran Korkmaz (SBK) vakasının ne olduğunu tam çözemeden, bir benzeri boy göstermeye başladı şu sıralar: Necati Bulak Bourse (NBB). Her ikisinin hamisi de eski CIA direktörü Woosley.

Erdoğan’ın İran zamanlaması yanlış

Amerikalılar Tahran’la da diyalog sürecine girerken Erdoğan ise tersi bir yönelimle ABD’ye karşı İran-Türkiye ortaklığı görüntüsü veriyor.

Doç. Dr. Sevcan Karakoç:

COVID-19 çocukların psikolojisini nasıl etkiledi?

Erdoğan düşük faiz-yüksek kur politikasında neden ısrarcı?

Osman Kavala | Avrupa Konseyi’nin Türkiye için başlattığı ‘ihlal prosedürü’ nasıl işleyecek?

Kadınların Üreme Sağlığı Hizmetleri ve Kürtaj Deneyimleri Araştırma Raporu 

 

Mazlum Abdi: Tüm bölgenin tek demokratik yönetim modeli Rojava’da

Lale Akarun Özgür Bilim ve Özerk Üniversite Mücadelesi: Boğaziçi Örneği