24 Mayıs 2023

 

İç Politika

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Videonun kendisi kurgu, unsurları gerçek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı Habertürk yayınında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var. Bunları yayınladılar. Ama montaj ama şu ama bu…” açıklamalarına dair konuştu.

Seçim sonrası çevre talanı için 230 projenin duyurusu yapıldı

14 Mayıs seçimlerden sonra da bu politikaları sürdüren bakanlık, ülkenin dört bir yanında 230 proje duyurusu yaptı. Bu projelerin 70’i hakkında “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değil”, 8’i hakkında ise “ÇED olumlu” kararı verildi. Bakanlık hiç bir proje hakkında ise “ÇED olumsuz” kararı vermedi. Yine bu projelerin 56’sı enerji, 75’i ise maden projelerinden oluşurken, diğer projeler ise sanayi, turizm, konut, kimya ve ulaşım gibi sektörlere ait.

Kılıçdaroğlu ve Özdağ’dan Ortak Açıklama

Cumhurbaşkanı seçiminin 28 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci turu öncesi cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ortak açıklama yaptı. Özdağ, “Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nu ikinci turda destekleme kararı verdik” dedi.

Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun imzaladığı protokol açıklandı

Basınla paylaşılan protokole göre, yargı kararı koşuluyla kayyum uygulaması sürecek. Metinde buna dair “Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir” ifadeleri yer aldı.

Kılıçdaroğlu ve Özdağ’ın açıklamasında K24 mikrofonu kürsüye alınmadı

K24 muhabiri ve kameramanı ile diğer gazetecilerin itirazlarına rağmen Zafer Partisi yöneticileri, “bölücü yayın yapıldığı” gerekçesiyle mikrofonu kürsüye koydurmadı. Bunun üzerine K24 ekibi basın toplantısını terk ederken, K24 muhabiri “Biz işimizi yapıyoruz” diyerek sansüre tepki gösterdi.

581 aydın, sanatçı ve yazarlardan ikinci tur çağrısı: İlk turda durdurduk, ikinci turda göndereceğiz

İstanbul Taksim Hill Otel’de düzenlenen basın toplantısında “Oy ver gitsin bu karanlık bitsin” başlıklı çağrıda “Tek Adama geçit vermeyeceğiz” denildi. Tiyatro sanatçısı Jülide Kural’ın ortak imza metnini okuduğu basın toplantısında metne imza veren bazı aydın ve sanatçılar da söz aldı.

Barış Akademisyenleri; Kurul, Doğanay, Uncu ve Bayraktar görevlerine iade edildi

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisine imza attıkları için OHAL döneminde yayınlanan KHK ile görevinden ihraç edilen Barış Akademisyenleri, Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Ülkü Doğanay göreve iade edildiklerini duyurdular. Yine KHK ile görevlerinden ihraç edilen akademisyenler Baran Alp Uncu ve Ulaş Bayraktar da göreve iade edilen isimlerden.

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu nefreti körükleyen dili kınadı

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, son dönemde artan ırkçı söylemler ve mülteci düşmanlığına karşı Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. “Hepimiz mülteciyiz ırkçılığa hayır” pankartı açan İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganı attı.

Millet İttifakı’nın projesi: Sınıra Güney Ordusu

Millet İttifakı’nın sınır güvenliği için Güney Ordu Komutanlığı projesi tartışmaya açıldı. Akşener “sınırlarımız kevgire döndü” derken Hulusi Akar projeyi “komik” olarak niteledi.

 

Ekonomi

Kiralar 4 yılda İstanbul’da yüzde 713, Türkiye genelinde yüzde 583 arttı

“Kira artış oranlarını derinlemesine analiz ettik. Nisan 2019 – Nisan 2023 döneminde konut kiralarındaki değişim çarpıcı bir tablo ortaya koyuyor. Nisan 2019’da 81 ilde ortalama kira bedeli aylık 728 lirayken, bugün 5058 liraya çıkmış durumda. Artış oranı yüzde 583.

ATSO: 1 dakika dayanacak gücümüz kalmadı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, iş dünyasının yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle 1 dakika bile dayanacak gücü kalmadığını belirtti.

Daron Acemoğlu: Bitcoin sistemi boşa enerji harcıyor

Ekonomi profesörü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu sosyal medya hesabı üzerinden kripto paralara ilişkin düşüncelerini paylaştı.

 

Dış Politika          

Irak ordusu, Mahmur Kampı’nın etrafına hendek kazıyor

Mahmur Kaymakamı Rizgar Muhammed, Rûdaw haber ajansına yaptığı açıklamada, Irak ordusunun sabah saatlerinden itibaren kazıya başladığı söyleyerek “Bu kararın Mahmur Kaymakamlığı ile hiçbir şekilde ilgisi yok” dedi.

BM: Ukrayna-Rusya savaşında 8 bin 895 sivil hayatını kaybetti

OHCHR, 21 Mayıs itibarıyla Ukrayna ve Rusya’nın kontrolündeki bölgelerdeki sivil kayıplarını detaylı şekilde paylaştı. Yapılan yazılı açıklamaya göre, Ukrayna’nın kontrolündeki bölgelerde 6 bin 910 sivil hayatını kaybederken, 12 bin 414 sivil de yaralandı. Rusya kontrolündeki bölgelerde ise 1985 sivil yaşamını yitirirken, 2 bin 703 sivil de yaralandı.

İran’da Masha Amini eylemleriyle ilgili bir idam kararı daha onandı

Yargıtay tarafından idam kararı onanan Muhammed Kubadlu, 21 Eylül 2022’de Tahran eyaletine bağlı Ribatkerim ilçesindeki protestolar sırasında gösterilere müdahale eden polis memuru Ferid Kerempur’u araçla ezerek öldürmek ve 5 polisi yaralamakla suçlanmıştı.

NYT’den ‘seçim’ yorumu: Kim kazanırsa kazansın ekonomik kriz gündemde olacak

“Türkiye’deki seçimin kazananı için ödüllerden biri krizin eşiğindeki ekonomi olacak” başlığıyla yayınlanan analizde, “Ekonomik kriz, gündemi domine edecek bir konu” denildi.

Çipras da hükümet kurma görevini reddetti: Yunanistan yeniden seçim yolunda

Yeni Demokrasi lideri ve Başbakan Miçotakis’in ardından SYRİZA lideri Çipras da hükümet kurma görevini kabul etmedi. Komşu Yunanistan, 25 Haziran’da yeniden seçimlere gitmeye hazırlanıyor.

 

 

25 Mayıs 2023

 

İç Politika

 

Erdoğan: Sinan Oğan Cumhur İttifakı’nın elemanı gibi çalışmalara başladı

Kılıçdaroğlu’nun ‘çık karşıma’ restine “Benimle ne konuşacaksın?” yanıtı veren Erdoğan, Oğan’ın TV’lere çıkmaya başlayacağını anlatıp ekledi: Cumhur İttifakı’nın elemanı gibi çalışmalara başladı…

Memleket Partisi’nden destek kararı çıkmadı

Memleket Partisi’nde 28 Mayıs’taki seçimler için MYK toplantısı yapıldı. Toplantıdan ikinci turda yarışan Kılıçdaroğlu ya da Erdoğan’a destek kararı çıkmadı.

Erdoğan’ın mitinglerde izlettiği montaj görüntülere erişim engeli

Ankara 6.Sulh Ceza Hakimliği Erdoğan’ın seçim sürecinde kullandığı montaj görüntüleri paylaşan bir sosyal medya kullanıcısının paylaşımının erişime engellenmesine karar verdi.

İkinci tur anketi: Kılıçdaroğlu kıl payı önde

İkinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili anket şirketleri çalışmalarına hız verdi. AREA Araştırma’nın anketine göre Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kıl payı önde gözüküyor.

Yurt dışında oy kullanan seçmen sayısı 1 milyon 900 bini aştı

Gümrüklerde devam eden, 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu için oy kullanma işleminde oy kullanan seçmen sayısı 1milyon 902 bin 417’ye ulaştı.

Yeşil Sol Parti: Sandığa eksiksiz gideceğiz, tek adam rejimini değiştireceğiz

Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu için sandık çağrısında bulundu. yapılan açıklamada, “Türkiye’nin kader seçiminde kişi değil, rejim seçeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na desteği ve iki liderin imzaladığı protokol Diyarbakır’da nasıl yorumlandı?

Diyarbakırlı bir seçmen ‘’Kim kaybederse kaybetsin ATA İttifakı kazandı’’ yorumunu yapıyor ve faturanın Kürtlere kesildiği düşüncesi hakim.  

Kılıçdaroğlu’nun ikinci turdaki söyleminin sertleşmesinden ve ‘milyonlarca Kürt oyunun görmezden gelinerek milliyetçiler için seçim pazarlığı malzemesi gibi’ ele alınmasından rahatsız olanlar da çoğunlukta.

Kimliğinden ötürü Kılıçdaroğlu’na seçimi kaybettirenin ”ülkeye hakim kılınan milliyetçi kesim” olduğunu savunanlar da fazla. 

Colemêrg’te seçim operasyonları: Onlarca gözaltı

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Yeşil Sol Parti’nin yüksek oy aldığı kentlerde gözaltı operasyonları hız kesmeden sürüyor. Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimlerinde 3’te 3 yaptığı Colemêrg’te sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenlendi. Baskınlarda en az 30 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. “Örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” suçlaması yöneltilen kişiler il ve ilçe emniyet müdürlüklerinde tutuluyor.

İmralı’daki ‘incommunicado’ sürüyor: 416 başvuru yanıtsız

Abdullah Öcalan’ın ve diğer tutukluların görüştürülmeme haline ilişkin Asrın Hukuk Bürosu’nun, 25 Mart 2021 tarihli yapılan son telefon görüşmesinden bu yana Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İmralı Cezaevi’ne yaptığı en az 290 avukat ve en az 126 aile olmak üzere toplam 416 görüşme başvurusuna herhangi bir yanıt verilmedi.

 

Ekonomi

 

Kredi kartı borçları 670 milyar lirayı aştı

BDDK verilerine göre, bankaların bireysel kredi kartı alacakları 275 milyon lira artarak 670 milyar 284 milyon liraya yükseldi.

Birleşik Kamu İş açıkladı: Açlık sınırı 12 bin liraya dayandı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun mayıs ayı “Açlık-Yoksulluk Araştırması” sonuçlarına göre dört kişilik ailenin açlık sınırını 11 bin 810 liraya yükseldi.

Merkez Bankası rezervi eksi 0,2 milyar dolara düştü

Merkez Bankası’nın net rezervi 19 Mayıs haftasında eksi 0,2 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Merkez Bankası, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini yüzde 8,5’te sabit tuttu.

 

 

Dış Politika

 

AFP’de ‘seçim’ değerlendirmesi: Kremlin neden Erdoğan’ın kazanmasına ihtiyaç duyuyor?

“Kremlin neden Erdoğan’ın kazanmasına ihtiyaç duyuyor?” başlıklı analizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya için ‘öngörülebilir bir ortak’ olduğu belirtildi.

Reuters: Kürtler, milliyetçi söylem artarken Erdoğan’ın zaferinden endişeli

“Kürtler, milliyetçi söylem artarken Erdoğan’ın olası zaferinden endişe ediyor” başlığı ile yayınlanan analizde, Kürt oylarının ‘kritik’ olduğu belirtildi.

İran 24 saatte 8 kişiyi idam etti

İran’da son 24 saatte en az 8 kişi idam edildi. İdam edilenlerin isimleri şöyle: Qadirbakhsh Dahani, Abdul Rasool, Ali Piri, Mehdi Salari, Mohamad Chaina (Golbache), Majid Caferi, Ali Tabib ve Saeed Mohammadifar.

 

 

26 Mayıs 2023

 

İç Politika

 

Kılıçdaroğlu: Tümüyle karartma altındayım, seçime mi girmeyeyim?

Kemal Kılıçdaroğlu, Telekomünikasyon şirketleri tarafından kendisine yönelik ‘karartma’ uygulandığını söyledi, “Gazetecilere programımızı duyuracağım mesajı atamıyorum. SMS atmam engelleniyor” dedi.

Yurt dışında oy kullanan seçmen sayısı 1 milyon 900 bini aştı

YSK, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için gümrükler dahil yurt dışında oy veren seçmen sayısının 1 milyon 912 bin 30 olduğunu açıkladı.

Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı

Kamuoyunda “Ankara JİTEM davası” olarak bilinen davada, aralarında Mehmet Ağar, Korkut Eken, İbrahim Şahin ve ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da bulunduğu tüm sanıklar hakkında beraat verildi.

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Feridun Çelik’e altı yıl üç ay hapis cezası

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Feridun Çelik’e DTK faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘Örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla altı yıl üç ay hapis cezası verildi.

Roman derneklerinden Kılıçdaroğlu’na destek kararı

Marmara Roman Dernekleri Federasyonu, “Yıllardır cehennemi yaşıyoruz ve Romanlar cehennemin kapılarını kapatacaktır” diyerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.

AYM kararı tanınmadı: Barış Pehlivan denetimli serbestliğe rağmen cezaevine girdi

Gazeteciler, denetimli serbestlikten faydalandığında karşısına tekrar kamu davası açılmaması şartı çıkıyor. AYM’nin aksi yöndeki kararına rağmen Barış Pehlivan, açılan dava nedeniyle hapse girdi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce: Her 6 yeni seçmenden biri yabancı

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce “Yani seçmen sayısı 4.8 milyon arttı. Bu da demek oluyor ki her 6 yeni seçmenden biri yabancı” dedi.

Emekli emniyet müdürlerinden Kılıçdaroğlu’na destek 

Emekli emniyet müdürlerinden oluşan 2023 Demokrasi Platformu, cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.

İddia: Bakanlık, Oy ve Ötesi’ni sandıktan uzak tutmak için emniyet müdürlerini görevlendirildi

Gazeteci Barış Pehlivan, emniyet müdürlerinin ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha çok oy aldığı bazı okullarda Oy ve Ötesi müşahitlerini sandıktan uzak tutmak için görevlendirildiğini iddia etti.

2 yaşındaki bebeğe cinsel istismar: Cezaevinde kolonya ile yakılan anne yaralandı, istismarla suçlanan zanlı gözaltında öldü

Zonguldak’ta, uğradığı cinsel istismarın ardından ölen 2 yaşındaki bebeğin annesi Meryem Ö, cezaevinde mahkumlar tarafından üzerine kolonya dökülerek yakıldı. Hastaneye kaldırılan Meryem Ö. tedavisinin ardından yeniden cezaevine gönderildi.

 

 

Ekonomi            

 

Bloomberg’den ‘seçim’ analizi: Yatırımcılar daha çok acıya hazırlanıyor

Netty Idayu Ismail, Bloomberg için kaleme aldığı analizde, Türkiye’deki seçimlerin olası sonuçlarını değerlendirerek yatırımcıların ‘daha çok acı çekmeye hazırlandığını’ söyledi.

Borsada yabancı oranı tarihi dipte

Borsada yabancı takas oranı yüzde 27,85 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Tüketici kredileri ikiye katlandı: Faizler zirvede

Geçen hafta tüketici kredilerinde büyüme hızı yüzde 100’e ulaştı. Ortalama ihtiyaç kredisi faizleri de 5 yılın zirvesine çıktı.

 

Dış Politika             

 

Türkiye’deki seçim öncesi Kuzey Kıbrıs’ta ekonomik kriz: ‘Zincir koptu’

KKTC eski başbakanı Soyer ve ekonomist Hamit, Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesi Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik darboğazı Gazete Duvar’a değerlendirdi.

NYT: Erdoğan iktidarda kalabilmek için kültürün yönünü değiştirdi

Kültür ve sanat eleştirmeni Jason Farago, ABD’nin The New York Times gazetesi için kaleme aldığı yazıda, Erdoğan’ın ‘iktidarda kalabilmek için Türk kültürünün yönünü değiştirdiğini’ söyledi.

Bloomberg: Erdoğan değişmeyecek, Biden da değişmemeli

Gazeteci Bobby Ghosh’a göre, seçimleri Erdoğan kazanırsa Türkiye Batı’dan uzaklaşmayı sürdürecek, ekonomideki kötüye gidişat devam edecek ve ABD’li yetkililer Türkiye ile uzlaşma tavsiyesi verecek.

Moskova’da Putin, Aliyev ve Paşinyan zirvesi

Putin, Aliyev ve Paşinyan, Azerbaycan-Ermenistan ihtilafını görüşmek üzere Moskova’da bir araya geldi. Üçlü toplantı toplam 20 dakika sürdü.

ABD: Rus paralı asker şirketi Wagner, Sudan’da HDK’ye füze verdi

ABD Hazine Bakanlığı, Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu’nu Sudan’da orduyla savaşan HDK’ye füze teslim etmekle suçladı. Bakanlık ayrıca Wagner’in Mali’deki liderine de yaptırım uygulayacağını duyurdu.

 

 

27 Mayıs 2023

 

İç Politika

 

Emniyet ve Jandarma, Canan Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacak

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

AYM kararı uygulanmıyor: Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı

AYM’nin eylemleri için “Saygıyla karşılanmalı” kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı’na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne ve hak savunucularına bir kez daha polis müdahale etti. Müdahalede en az 10 kişi gözaltına alındı.

Demirtaş: Kılıçdaroğlu’na oy verin Türkiye nefes alsın

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dijital medya hesabından yaptığı paylaşımla Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verme çağrısında bulundu.

Son 30 yılda Türkiye’nin büyük göllerinin yüzde 54’ü küçüldü

Uydu görüntülerini kullanan küresel yeni bir araştırmaya göre dünya genelinde büyük göllerin yarısından fazlası son 28 yılda su kaybetti. Araştırmacıların BBC Türkçe’ye verdiği bilgiye göre bu sürede Türkiye’nin göllerinin yüzde 54’ü küçüldü.

 

Ekonomi

 

Daron Acemoğlu: Kolay bir çıkış yolu görmüyorum

Prof. Dr. Daron Acemoğlu, “1990’lara geri dönüyoruz, Arjantin benzeri bir durum söz konusu. Kolay bir çıkış yolu görmüyorum” dedi. 

 

Dış Politika

İsrail’de yargı düzenlemesi protestoları 21’inci haftasında

İsrail hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemesine karşı başlayan gösteriler 21’inci haftasında da devam etti. On binlerce gösterici, çok sayıda kentten sokaklara çıktı.

AB: Rusya’nın 200 milyar eurosu donduruldu

AB, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya ait 200 milyar euronun dondurulduğunu duyurdu. Dondurulan varlıkların kullanımı ile Kiev’i desteklemeye ilişkin alternatif bir plana ilişkin müzakereler sürüyor.

The Guardian’dan seçim analizi: Avrupa’daki Türk diasporası bölündü

Gazeteciler Connolly ve Henley, Almanya ve Fransa’daki Türkiyeli seçmenlerin oy tercihlerini ele aldıkları yazılarında Avrupa’daki Türk diasporasının bölündüğünü yazdı.

Reuters: Türkiye’deki Suriyeliler arasında öfke ve korku hakim

İngiltere’nin Reuters haber ajansı, seçimlere ilişkin “Türkiye’deki muhalefetin göçmen karşıtı kampanyası devam ederken Suriyeliler arasında öfke ve korku hakim” başlıklı bir analiz yayınladı.

AFP: Türkiye yeniden milliyetçiliği benimsiyor

Fransız haber ajansı AFP, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimine bir gün kala yayınladığı haberde Türkiye’de yükselen milliyetçiliği vurguladı. Haberde “Türkiye seçimin kaderini etkileyen bir milliyetçiliğin yeniden dirilişine tanık oluyor” dendi.

İsveç’ten NATO açıklaması: Seçimin ardından Türkiye onay sürecini başlatmalı

İsveç Dışişleri Bakanı, Temmuz’daki NATO zirvesine kadar ittifaka katılmayı umduklarını açıkladı. Bakan Tobias Billstrom seçimin ardından TBMM’nin İsveç’in üyeliği için onay sürecine başlamasını isteyerek “Türkiye’nin onay sürecini başlatma zamanı” dedi.

Irak ordusu Mexmur halkına doğrudan ateş açtı

Irak ordusu 20 Mayıs’ta Mexmur mülteci kampını onlarca zırhlı araç ve ağır silahlarla kuşattı. Kuşatma girişimiyle Mexmur mülteci kampı tel örgülerle çevrilerek esir alınmaya çalışılıyor.

 

 

28 Mayıs 2023

 

İç Politika

YSK Başkanı: Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi

YSK Başkanı Yener: Sandıkların yüzde 99.43’ü açıldı. Erdoğan yüzde 52.14, Kılıçdaroğlu yüzde 47.86 oy aldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildiği görülmüştür.

‘Seçim kutlamasında İYİ Parti üyesi Erhan Kurt öldürüldü’

CHP, İYİ Parti ve DP yöneticileri, Ordu Gülyalı’da ‘seçim kutlamaları’ sırasında, İYİ Parti üyesi Erhan Kurt ilçe binasının önünde uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kılıçdaroğlu ilk kez konuştu: Yürüyüşümüz sürüyor, buradayız

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Akşener’den Erdoğan’a: Umarım tüm Türkiye’nin cumhurbaşkanı olduğunu hatırlar

Millet İttifakı liderlerinden Meral Akşener İYİ Parti Genel Merkezi’nde seçim sonuçlarını değerlendirdi. Akşener, “Milletimizin hiçbir mensubu seçim sonucu üzerinden bir umutsuzluğa kapılmasın” dedi.

Demirtaş: Asla teslim olmak yok, mücadeleye devam

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Demirtaş, “Halk değişimi kesinlikle onayladı ama tüm süreç manipüle edildi. Yenilmedik” dedi.

Erdoğan’dan ilk açıklama: Bugün kazanan sadece Türkiye’dir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da seçmenine seslendi. Erdoğan ilk açıklamasında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı.

Birçok kentte usulsüzlük: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, tehdit

Oy kullanma işlemleri esnasında ihlaller arttı. Sêrt’te asker ve korucular açık oy kullandırtma baskısı yaptı, Mûş’ta toplu oy kullanıldı, Adana’da ise AKP’liler sandık görevlilerini tehdit etti

Erdoğan Kurdistan’da kaybetti

Kürt sorununda inkar politikalarıyla savaş konseptini derinleştiren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde bir kez daha Kurdistan’da oy kaybetti, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu fark attı.

Devlet Bahçeli: Önümüzdeki günlerde çok şey değişecektir, inşallah Türkiye değişmez

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek, “Önümüzdeki günlerde çok şey değişecektir, her şey değişecektir. Öyle gözüküyor. İnşallah Türkiye değişmez.” ifadelerini kullandı.

 

 

Ekonomi           

İş dünyasından seçim yorumu: Dün dünde kaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Erdoğan’ı tebrik etti.

Altı maddede yeni hükümeti bekleyen ekonomik sorunlar

Türkiye’de cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunun sonucuna göre iş başına gelecek yeni hükümetin başlıca gündemi ekonomi olacak. Peki ekonomiye çözüm bekleyen sorunlar neler?

Dünya sefalet endeksi açıklandı: Türkiye ilk 10’da! ‘En etkili faktör enflasyon’

Ekonomi profesörü Steve Hanke’nin açıkladığı 2022 Sefalet Endeksi’nde Türkiye 101.601 puan alarak 10’uncu sırada yer aldı. Hanke’ye göre, Türkiye’deki sefalete en çok etki eden faktör enflasyon oldu.

 

Dış Politika

Newsweek: Putin, Türkiye’deki seçimleri kazandı

Newsweek dergisi, “Putin, Türkiye’deki seçimleri kazandı” başlığıyla henüz kesinleşmeyen seçim sonuçlarını değerlendirdi. “Erdoğan’ın zaferi, Putin için iyi bir haber olarak görülüyor” denildi.

Putin’den Erdoğan’a tebrik mesajı

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ettiğini duyurdu.

The Guardian’dan seçim izlenimi: ‘İlk turdaki gibi değil’

İngiltere’nin The Guardian gazetesinden Michaelson, “Bugün sandık başındaki hava ve ruh hali, bundan 2 hafta önce ilk turda tanık olduğumuz kadar yoğun ya da enerjik değildi” dedi.

Suriye Milli Ordusu’na bağlı tugayın komutanı Erdoğan’a oy verdi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetine karşı savaşan Suriye Milli Ordusu (SMO) altında faaliyet gösteren El Mutasım Tugayı’nın lideri Mutasım Abbas, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullandığı fotoğrafını paylaştı.

 

29 Mayıs 2023

 

İç Politika

 

Reha Ruhavioğlu anlattı: İkinci turda Kürt oylarının etkisi ne oldu?

Kürt Çalışmaları Merkezi Direktörü Reha Ruhavioğlu, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşısında kaybetmesinde “sandığa gitmeyen Kürt seçmenin payı olduğu” yönündeki iddiaları inceledi. Ruhavioğlu, ikinci turda katılımın Türkiye genelinde düştüğüne, Kürt oylarının bu nedenle sonucu değiştirmediğine dikkat çekti.

Yüksekova’da ev baskınları: Birçok kişi gözaltında

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan ev baskınlarında onlarca genç gözaltına alındı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre baskınlar sırasında evlerin camları ve kapılarını kıran özel harekât polislerin, evlerde gözaltına alınacak kişilere saatlerce şiddet uyguladığı belirtildi.

Erdoğan Saray’daki balkon konuşmasında “85 milyon kazandı” dedi, muhalefeti hedef aldı

Konuşması sırasında sık sık muhalefeti hedef alan Erdoğan, montajlı video üzerinden propagandasını sürdürdü. Erdoğan, “Kandildekilerle birlikte haydi diyebilirsiniz ama bu millet tutmuyor” dedi. Erdoğan’ın konuşması sırasında, “Selo’yu dışarı çıkarmak istiyorsanız oyu bana vereceksiniz diyordu” zölerinin ardından, “Selo’ya idam” sloganları atıldı.

Erdoğan Demirtaşı hedef aldı, kitlesi ‘Selo’ya idam’ sloganları attı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna ilişkin kesin olmayan seçim sonuçlarına göre yeniden cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda balkon konuşması yaptı. Balkon konuşmasında Erdoğan yine Selahattin Demirtaş’ı hedef aldı. Erdoğan konuşurken kitle ‘Selo’ya idam’ sloganı attı.

AGİT ve AKPM heyetinden ikinci tur değerlendirmesi: Cumhurbaşkanı haksız avantajdan yararlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin seçim gözlem heyeti, 28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna ilişkin tespitlerini açıkladı.

Rapor: Türkiye metamfetamin kullanımında ilk beşte

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin atık su raporuna göre 2022’de atık sularında en çok metamfetamine rastlanan şehirler Çekya, Litvanya, Almanya, Türkiye ve Kıbrıs’tadydı.

 

Ekonomi

 

Seçim sonrası dolar ve altın fiyatları rekor kırdı

Serbest piyasa ve bankalarda 20 liradan alınan dolar, 22 liradan el değiştiriyor. Doların piyasa fiyatı böylelikle yeni rekor seviyeye gelmiş oldu. Euro ise 23,66 liradan işlem görüyor.

Financial Times: Erdoğan, kişisel kaprislerini bir kenara bırakmalı

FT’de yayınlanan başyazıda, “Erdoğan’ın kişisel kaprislerini bir kenara bırakması gerekiyor” ifadelerine yer verildi. Gazetede, geleneksel para politikalarına dönülmesi gerektiği de belirtildi.

Morgan Stanley’den kur analizi

Morgan Stanley’e göre, düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde TL, dolar karşısında yüzde 29 gerileme riski ile karşı karşıya bulunuyor.

Yabancı ekonomistler anlattı: Seçim sonrası Türkiye’yi ne bekliyor?

Reuters, Türkiye’de ekonomik krizin gölgesinde düzenlenen seçimlerden sonra yabancı uzmanlara ekonomi politikalarından beklentilerini sordu. Ekonomistler, TL’deki değer kaybının süreceği ve sermaye kontrollerinin sıkılaştırılabileceği öngörüsünde bulundu.

 

 

Dış Politika

 

Çin’den Erdoğan’a tebrik: Stratejik işbirliğini yeni seviyeye taşımak için çalışmaya hazırız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesi dolayısıyla tebrik ederek, Türkiye-Çin ilişkilerini yeni merhalelere taşımak için birlikte çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Seçim sonucu Almanya basınında: ‘Sonsuza kadar Erdoğan’

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları Almanya basınına da yansıdı. Gazeteler, Erdoğan’ın seçimi kazanmasının sebeplerini ve olası sonuçlarını ele alırken bunun ne anlama geldiği sorusunu da sordu.

ABD basını: Erdoğan 2028’de görevi bırakacak mı?

NYT’de yayınlanan “Erdoğan 2028’de görevi bırakacak mı?” başlıklı analizde, “Erdoğan, cumhurbaşkanlığı dışında nüfuzunu başka yollarla da sürdürebilir” denildi.

‘Erdoğan gitmeli’ diyen Economist’ten seçim yorumu: Demokrasiyi onarma şansı kaybedildi

“Türkiye’nin demokrasisini ve ekonomisini onarma şansı kaybedildi” ifadelerine yer verilen analizde, “Muhalefet, Erdoğan’ı koltuğundan etmek için 10 yılda ele geçirilen en iyi şansa sahipti” denildi.

Guardian: Seçim Türkiye’deki sert siyasi kutuplaşmayı gösterdi

İngiltere’nin The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı seçiminin resmi olmayan sonuçlarını duyurduğu haberinde, seçimin ülkedeki ‘sert ve sürekli siyasi kutuplaşmayı yansıttığı’ gözlemini paylaştı.

NYT: Erdoğan’ın politika değiştireceğine dair çok az işaret var

ABD’nin The New York Times gazetesinden Ben Hubbard, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu enflasyon, depremler ve zorlu seçim yarışına rağmen kazandığını yazdı.

Dünyada krizde: Dört ülkede açlık krizi zirve taptı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP), yayınladığı ortak raporda, Haiti, Sahel (Burkina Faso ve Mali) ile Sudan’da açlık riskinin giderek arttığına dikkat çekti.

Çavuşoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı bu hafta NATO üyeliğini görüşecek

İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom, İsveç’in NATO üyelik sürecini görüşmek üzere bu hafta Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşeceğini açıkladı.

 

30 Mayıs 2023

 

İç Politika

Selahattin Demirtaş’tan ‘idam’ tepkisi: Siz benim ceketimi bile asamazsınız

Selahattin Demirtaş, Erdoğan’ın balkon konuşmasında kendisini hedef göstermesini ve ardından yapılan ‘idam’ sloganlarına tepki gösterdi.

Kaçak kafe yıkımında İBB İmar Müdürüne saldırı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) görevlileri, Üsküdar’da kaçak kafe yıkımı sırasında saldırıya uğradı. İmar Şube Müdürü Ramazan Gülten yaralandı.

RTÜK’ten 6 kanala seçim yayını incelemesi

RTÜK, Halk TV, Tele 1, KRT, TV5, Flaş Haber ve Sözcü TV’ye inceleme başlatıldığını duyurdu.

Yüksekova’da polis şiddeti: ‘Eve baskın düzenleyenler Arapça konuşuyordu’

 Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde dün polisler tarafından yapılan ev baskınlarında aralarında Mustafa Bor’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Mustafa Bor’un darbedildiğine ilişkin fotoğraflar sosyal medya yansıdı. Gözaltına alınan iki çocuk ve darp fotoğrafları ortaya çıkan Mustafa Bor Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Erdoğan Beştepe’de Mehmet Şimşek’le görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, dün Beştepe’de eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüşerek, ekonomi yönetiminin başına geçmesini istediği öne sürüldü. Abdulkadir Selvi, “Görüşmenin olumlu geçtiği söyleniyor” dedi.

AGİT: Seçimde şartlar eşit değildi

Seçimleri izleyen AGİT Parlamenter Asamblesi’nin Heyet Başkanı Farah Karimi, seçimlerin ikinci turunda da şartların eşit sağlanmadığı ve kampanyanın adil olmadığı yönündeki endişelerin sürdüğünü belirtti. Erdoğan’ın hala görevde olmanın getirdiği haksız bir avantajdan yararlandığını da belirten Karimi, medyanın taraflı yayınları ve eşit şartlar sağlanmamış olması, iktidar partisine haksız bir avantaj sağlandığını söyledi. Seçim idaresi teknik olarak seçimi etkin bir şekilde yönettiğini belirten Karimi, şeffaflık ve iletişim konusundaki eksiklikler büyük ölçüde devam ettiğini söyledi.

Zamanaşımı riski ile karşı karşıya olan Sincar davası yarın: Kamuoyu oluşturulmalı

Êlih’te 4 Eylül 1993 yılında katledilen DEP milletvekili Mehmet Sincar davası yarın Amed’de görülecek. Avukat Şaneşin Aydın davanın zaman aşımına dikkat çekerek destek çağrısında bulundu

Yeşil Sol Parti’nin toplu oy kullanımına itirazı Cumhur ve Millet İttifakı partileri tarafından reddedildi

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), bunun üzerine Artuklu İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na itirazda bulundu. Başvuruda, söz konusu sandık için yeniden oylama talep edildi ancak başvuru memur üyelerin yanı sıra AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin İlçe Seçim Kurulu üyelerinin oy birliğiyle reddedildi. 

Ekonomi

 

Dış ticaret açığı nisanda yıllık yüzde 42 arttı

TÜİK verilerine göre dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,1 artarak 6 milyar 147 milyon dolardan 8 milyar 738 milyon dolara yükseldi.

Borsada ‘Şimşek’ etkisi: Piyasa ‘hikaye bekliyor’

Borsa İstanbul’da seçim sonrasında yükseliş devam ediyor. İnfo Yatırım Stratejisti Çağlar Toros, Mehmet Şimşek etkisinin borsaya yansıdığını söyledi.

Asgari ücrette zam takvimi belli oldu: Masadaki iki farklı oran var

28 Mayıs seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler, iktidar partisinin seçim beyannamesinde kendine yer bulan ‘temmuzda asgari ücret zammı’ hamlesine çevrildi.

 

Dış Politika

 

Dinci NİKİ partisi Miçotakis’i zorluyor: Yunanistan üçüncü kez seçime mi gidecek?

Partisi seçimleri birinci bitiren YD lideri Miçotakis, muhafazakar NİKİ partisinin 25 Haziran’daki seçimlerde yüzde 3’lük barajı geçmesi durumunda ağustosta tekrar seçime gidilebileceği mesajı verdi.

Uganda’da LGBTİ+’lara idam cezası öngören yasa yürürlüğe girdi

Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin imzasıyla beraber yürürlüğe giren yasa tepkileri beraberinde getirdi. Borrell, yasayı ‘insanlık dışı’ olarak niteledi.

Kosova’da Sırplar ve NATO askerleri arasında çatışma

İtalya Başbakanı Meloni, Kosova’nın kuzeyindeki protestolar sırasında aralarında İtalyan askerlerin de olduğu barış gücü askerlerinin yaralanmasını kınadı.

Britanya basını: Erdoğan seçilince Avrupa rahat nefes aldı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turununun geçici sonuçlarına göre Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Britanya merkezli Telegraph, seçim sonuçlarını ‘Avrupa derin bir nefes aldı’ başlığıyla manşete taşıdı.

Erdoğan, Biden’ın tebrik telefonunda F-16 konusunu açmış

BD Başkanı Joe Biden, seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı arayarak tebrik etti. Görüşmede F-16 konusu da gündeme geldi.

Salih Muslim’den seçim değerlendirmesi: Yeni Afganistan komşumuz oldu

Seçim sonuçlarına dair değerlendirmelerde bulunan PYD Eşbaşkanı Muslim, ‘Rojava’da DAİŞ, Türkiye’de ise Hizbullah’ın Kürtlerin başına bela edildiğine’ dikkati çekerek, ‘Yeni Afganistan’ın komşumuz olduğunu bilerek hesabımızı yapmalıyız’ dedi

Bakan Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken’le görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Görüşmede, iki ülke arasında yapılması planlanan Stratejik Mekanizma toplantısının hazırlıkları, savunma sanayii alanındaki iş birliği, New York’taki Türkevi’ne yapılan saldırı, İsveç’in NATO üyelik süreci ve İstanbul Tahıl Anlaşması konularının ele alındı.

 

 

31 Mayıs

 

İç Politika

CHP’nin değişim toplantıları başlıyor: Tüm MYK istifasını sunacak

CHP’de seçimlerin ardından açığa çıkan değişim rüzgârı iki kritik toplantının ardından netleşecek. Parti yönetiminin yeniden belirleneceği süreçte görev almak istemeyen isimler de dikkat çekiyor.

Mehmet Sincar davası: ‘Devlet tiyatro oynuyor, bundan daha büyük bir zulüm olamaz’

DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın öldürülmesiyle ilgili bugün görülen duruşmada Sincar’ı öldürmekle suçlanan Hizbullah üyesi Cihan Yıldız’ın tutuklanması talebi reddedildi.

Der Spiegel, seçim sonrası Türkiye’yi yazdı: Daha kötüye gidebilir mi?

Der Spiegel dergisi, seçim sonrası Türkiye’deki ifade özgürlüğüne ilişkin olarak, “Buradaki soru daha ziyade şu: Her şey daha da kötüye gidebilir mi?” dedi.

Demirtaş aktif siyaseti bıraktı: ‘Halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için özür diliyorum’

Edirne Cezaevi’nde 6,5 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bu aşamada aktif siyaseti bıraktığını açıkladı.

10. yılında Gezi Parkı eylemleri: Gün gün neler yaşandı?

İstanbul’daki Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yeniden yapmak için başlayan inşaat çalışmalarını protesto etmek amacıyla düzenlenen ve daha sonra Türkiye’nin birçok noktasına yayılan eylemlerin başlamasının üzerinden 10 yıl geçti.

Şenyaşar ailesinin adalet nöbeti 800. gününde: Mücadelemizi Ankara’da sürdüreceğim

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı “adalet nöbeti” 800’üncü gününü geride bıraktı. 

Ahmet Türk’ten Demirtaş’ın eleştirilerine destek: Parti içinde birçok genel merkez oluştu

Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş’ın HDP’nin politikalarına yaptığı eleştirilere destek verdi. Türk, “Örgütlü bir yapı yoktu. Parti içinde birçok genel merkez oluştu” dedi.

Dış politika

NATO’dan Kosova’ya 700 barış gücü askeri, ABD’den yaptırım sinyali

NATO Genel Sekreteri, Kosova’nın kuzeyindeki gerilim üzerine ülkeye 700 asker daha gönderileceğini duyurdu. Başbakan Kurti protestoların barışçıl olmadığını söylerken ABD’den yaptırım sinyali geldi.

Ukrayna karşı saldırıları artırıyor: Yeni İHA saldırıları

Rusya’nın Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna ordusunun düzenlediği saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi, “Durum kötü” dedi. Saldırı, salı günü Moskova’ya yönelik İHA saldırılarının ardından geldi.

Bosna Hersek’teki savaş suçları: Lahey’deki mahkeme iki Sırp yetkilinin cezasını arttırdı

Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sırbistan güvenlik yetkilileri Jovica Stanisiç ve Franko Simatoviç’i, Bosna Hersek’teki iç savaş sırasında işledikleri suçlar nedeniyle 15’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Rusya’nın kontrolündeki bölgelere götürülen çocuklarını bulmaya çalışan Ukraynalı anneler: ‘Onları almaya ne hakları var?’

BBC, Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerindeki bakım evleri ve okullardan binlerce Ukraynalı çocuğun Rusya’nın kontrolündeki bölgelere götürülmelerine ve maruz kaldıkları muameleye ilişkin yeni verilere ulaştı.

Moldova’da Ukrayna toplantısı

Avrupa Siyasi Topluluğunun liderler düzeyindeki ikinci toplantısı Moldova’da yapılacak. Rusya ve Belarus hariç tüm Avrupa ülkelerinin davetli olduğu toplantının Moldova’da yapılmasıyla Moskova’ya mesaj verilmek isteniyor.

Almanya’dan Rusya’ya misilleme: Ülkedeki dört başkonsolosluğunu kapatmasını istedi

Alman hükümeti, Rusya’dan yıl sonuna kadar ülkedeki dört başkonsolosluğunu kapatmasını istedi. Rusya’daki üç Alman başkonsolosluğu da kasım sonuna kadar kapatılacak.

Şikayetini Kürtçe anlatan tutsak gazetecinin tedavisine engelleme

Amed’de 16 Haziran 2022’de 15 meslektaşıyla birlikte tutuklanan Xwebûn Editörü Zeynel Bulut, rahatsızlığı nedeniyle götürüldüğü Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde “Türkçe konuş” muamelesiyle karşı karşıya kaldı. 

Kayıplar Haftası: Devletin suçunu her hafta hatırlatacağız

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’nın son etkinliği İHD’de yapıldı. İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, gözaltında kayıpların insanlık suçu olduğunu belirterek, “Devletin suçunu her hafta hatırlatacağız” dedi.

Ekonomi

Ekonomist Tunç Şatıroğlu uyardı: Mehmet Şimşek gelirse..

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, yatırımcıları uyardı. Ayrıca Şatıroğlu, Mehmet Şimşek’in ekonomiyi üstlenmesi durumunda cazip olabilecek enstrümanları açıkladı.

Bloomberg HT’nin enflasyon anketi: Gerileme bekleniyor

Bloomberg HT’nin anketine göre Mayıs ayı enflasyonunun aylık yüzde 0,2 düşmesi, yıllık enflasyonun yüzde 39,3’e gerilemesi bekleniyor.

Dolar/TL 20,77’yi aştı: Kur seçim sonrası nasıl bir seyir izleyecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü yeniden göreve seçilmesinin ardından Dolar/TL kuru Türkiye piyasasının kapalı olduğu akşam saatlerinde 20,77’yi aştı. Kur bugün de 20,70’i gördü.

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü

Türkiye ekonomisi, ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 4 büyüdü. Böylece büyüme, ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Büyüme, depremin de etkisiyle kamu ve sosyal yönü ağırlıklı hizmetler ile bankacılık kesiminden geldi. Sanayi ve tarım sektörleri sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 3,8 oranında küçüldü.

Uluslararası Çalışma Örgütü: Maraş depremleri 657 bin tam zamanlı istihdam kaybı yarattı

ILO, bugün yayınladığı raporda az gelişmiş ülkelerin artan borç stoku sebebiyle küresel istihdamdaki genel toparlanmanın gerisinde kaldığını açıkladı. Raporun Türkiye ile ilgili bölümlerinde ‘çoklu kriz’ uyarısı yapıldı.

1 Haziran

İç Politika

CHP’nin kritik MYK’si sona erdi: Kılıçdaroğlu istifaları kabul etti

CHP’de ‘değişim’ beklentisinin dile getirilmesinin ardından ilk MYK toplantısı yapıldı. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda tüm üyelerin istifasını sundu.

Devecioğlu: Ödülümü Boğaziçi Direnişi hocalarına, Gezi Davası tutuklularına adıyorum

Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen “69. Sait Faik Hikaye Armağanı”nın ödül töreni yapıldı

Schengen vizesinde kriz büyüyor: Her iki kişiden biri ret cevabı alıyor

AB ülkelerinin randevu vermemesinin yarattığı vize krizine ilişkin konuşan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “2023’te ret oranları neredeyse ikiye katlandı. Oran yüzde 50’lere yaklaşmış vaziyette” dedi.

Kamu şirketi TPAO’nun güvenlik ihalesi SADAT’ın kurucularına verildi

Kamuya ait olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Güllük’teki tesislerinin güvenlik ihalesini, SADAT’ın kurucuları aldı.

HDP Sözcüsü Günay yenilenme sürecini anlattı, Demirtaş’ın adaylığına dair ‘Hukuki durumu nedeniyle değerlendirilmedi’ dedi

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ebru Günay, partilerinin yeniden yapılanma sürecine ve çalışma takvimine ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

Selahattin Demirtaş: Ben HDP’liyim ve öyle de kalmaya devam edeceğim

14 ve 28 Mayıs 2023 seçimleri hem Türkiye hem de muhalefet açısından tarihi bir kırılmanın başlangıcı olmuş gibi görünüyor. Seçimler öncesinde AKP ve Erdoğan sonrası döneme hazırlanan muhalefetin, aynı hazırlığı seçimi kazanmak için yapmadığı anlaşıldı. 

Tiryaki: Kimsenin kuşkusu olmasın, mücadeleyi yükselteceğiz

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, eleştiri ve öz eleştiri sürecinin halkın katılımıyla süreceğini belirterek, “Hiç kimsenin kuşkusu olmasın mücadeleyi yükselteceğiz” dedi.

MİT tırlarının durdurulması davasında 22 sanığın cezası onandı

Adana ve Hatay’da MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri gerekçesiyle yargılanan 27 sanıktan 22’sine verilen hapis cezaları Yargıtay 3. Ceza Dairesince onandı, 5 sanık hakkında verilen karar ise bozuldu.

Dış Politika

11 yıl sonra bir ilk: CIA Direktörü Burns Yunanistan’ı ziyaret etti

Yunan basını, CIA Direktörü William Burns’ün salı günü ülkeyi ziyaret ettiğini ve bunun bir CIA direktörünün 11 yıl sonra yaptığı ilk ziyaret olduğunu yazdı.

Rusya’dan ABD’ye ‘casusluk’ suçlaması: iPhone’ları kullanıyorlar

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “ABD üretimi söz konusu telefonlarda yer alan yazılımlarla ilgili bazı açıklar sayesinde gizli bilgilere ulaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Stoltenberg: Türkiye ile diyalog yeniden başlatılmalı

Türkiye ile İsveç’in üyeliği konusunda diyaloğu yeniden başlatmak istediğini söyleyen Stoltenberg, “Ankara’daki siyasi liderlerle yakın ve sürekli temas halindeyim” dedi. 

Avrupa Parlamentosu, Macaristan’ın 1 Temmuz 2024’te AB Dönem Başkanı olmasına karşı çıktı

Avrupa Parlamentosu (AP), Macaristan’ın 1 Temmuz 2024’te 6 aylığına Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını devralmaya uygun bir ülke olmadığı konusunda karar aldı.

İspanya seçimleri: Sağ nasıl kazandı? Sol niye kaybetti?

İspanya’da geçtiğimiz pazar günü 28 Haziran’da yapılan belediye ve bölge seçimleri, muhafazakar sağ için açık bir zafer, aşırı sağ için yeni bir ilerleme, iktidar partisi için bir yenilgi ve seçimlere bölük pörçük giren ve çoğunlukla da aralarında bolca tartışmaların yaşandığı sol partiler (Unidas Podemos ve diğerleri) için ise bir fiyasko anlamına geliyor.

Tahıl koridoru yeniden durduruldu

Reuters’ın haberine göre, Ukrayna’nın yenileme ve altyapı bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya ait limanlara gemi kayıtlarını bloke etmesi nedeniyle Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının yeniden durdurulduğunu açıkladı

Ekonomi

Merkez Bankası’nın net rezervi eksi 4,4 milyar dolara geriledi

Seçim haftasında Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 3 milyar 132 milyon dolar daha azaldı. Geçen hafta eksi 151 milyon dolar olan net uluslararası rezervler eksi 4 milyar 404 milyon dolara indi.

KKM hesaplarında artış serisi sürüyor: 2,5 trilyon TL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 398,2 milyar TL’den 2 trilyon 498,7 milyar TL’ye çıktı.

2 Haziran

İç Politika

Sera Kadıgil’den ‘Can Atalay’ tepkisi: Silivri’de esir tutulduğu için yemin edemiyor

Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilmesine karşın serbest bırakılmayan Can Atalay, yemin törenine katılamadı. TİP “Hatay halkının iradesi gasp edilmiştir” diyerek tepki gösterdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg yarın Türkiye’ye geliyor: Gündemde İsveç var

NATO’dan yapılan açıklamada Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in 3 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama törenine katılacağı ifade edildi.

Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu’nun ikinci kez görüşmesi bekleniyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’yi belirleyeceği pazar günü ikinci kez Ekrem İmamoğlu’yla görüşmesi bekleniyor.

 Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın TBMM’de gerçekleştirilecek olan göreve başlama törenine katılacak.

Fatih Erbakan yine 6284’ü hedef aldı: Haşa ayet değil

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin AKP ile ittifak için şart koştuğu 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’nu hedef aldı.

İlhan Cihaner: CHP ideolojisizleşti

CHP’nin sol kanadında yer alan ve partinin ana hattının da bu doğrultuda olması gerektiğini savunan “Gelecek İçin Biz” grubu, seçimlerin ardından ortaya çıkan tabloyu “net bir yenilgi” olarak nitelendirerek değişim çağrısında bulundu.

Kürkçü: HDP’de LGBTİQ haklarını savunmak hukuken mecbur, siyaseten yasak hale geldi

Gündemi değerlendirmek üzere ARTI TV’de Gazeteci Yıldız Tar’ın sunduğu Odak Ankara programına katılan HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, bu sürece katkı sağlamak için görüşlerini anlattı.

İYİ Parti Millet İttifakı’ndan ayrıldı, DEVA ve Gelecek partileri Meclis’te ayrı grup kurma yolunda

Millet İttifakı partileri, seçim sonrası izleyecekleri rotayı belirlemeye başladı. Seçim yenilgisinin ardından “iç değerlendirme” süreci başlatan Millet İttifakı’nda, ilk kopuş İYİ Parti’den geldi.

Dış Politaka

DSÖ’den Sudan uyarısı: Çocuklar beslenemediği için ölüyor, salgın riski kapıda

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün küresel sağlık sorunları gündemiyle düzenlenen basın toplantısında konuştu. 

Almanya Schengen vizesini neden engelliyor?

Özellikle son iki yıldır Türkiye’den Schengen vizesiyle Almanya’ya turist olarak gelmek isteyenlerin başvurularının reddedilmesinde önemli bir artış söz konusu. 

 

Ukrayna’dan Belgorod’a düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü

Rusya’nın Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna tarafından bölgeye düzenlenen saldırıda 2 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Ekonomi

İlk kez bir kadın başkan: ‘Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası başkanı olacak’ iddiası

Gözler, yarın duyurulacak olan yeni kabinedeyken, Hazine’nin ve Merkez Bankası’nın başına geçecek iki isme dair de bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanı olarak görev alacağı iddia edildi.

Dr. Aydın Arı: İktidar, ekonomide sorunları makyajlayarak bugüne taşıdı

İktisatçı Dr. Aydın Arı, iktidarın ekonomide palyatif önlemlerle sorunları makyajladığını söyledi. Arı, “Mevcut iktidar, kur-faiz düzeltmelerini zamana yayacak bir yol arayışı içinde” dedi.

 

Bloomberg: Mehmet Şimşek tam yetkili Hazine ve Maliye Bakanı olacak

Bloomberg haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’i yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak atayacağını bildirdi. Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’nu yarın açıklaması bekleniyor.

ABD tarım dışı istihdamında güçlü artış

ABD mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi, 339 bin olarak gerçekleşirken; beklenti kritik verinin 180 bin olması yönündeydi. İş gücüne katılım oranı ise, yüzde 62,6 olurken, işsizlik oranı yüzde 3,4’ten yüzde 3.7’ye çıktı.

 

Dış ticaret açığı 12,7 milyar dolar oldu

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2023 yılı mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat yüzde 14,4 oranında artışla 21 milyar 651 milyon dolar, ithalat yüzde 16,0 oranında artışla 34 milyar 312 milyon dolar oldu.

3 Haziran

İç Politika

Ali İsmail Korkmaz saldırıya uğradığı sokakta anıldı

Eskişehir’de 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemleri sırasında saldırıya uğrayıp tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, dövüldüğü Sanayi Sokakta anıldı.

Erdoğan: Tüm muhalefetin milli iradeyle barışmasını istiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’deki ‘Göreve Başlama’ töreninde yaptığı konuşmada hiçbir zaman ayrımcılık yapmadıklarını öne sürdü. Muhalefeti tersi yönde hareket etmekle suçlayan Erdoğan “Büyük kucaklaşmaya ihtiyaç var” dedi.

CHP’de PM toplantısından kurultay kararı çıktı

CHP’de seçimlerin ardından yapılan ve yaklaşık beş saat süren MYK toplantısından sonra gözlerin çevrildiği kritik ikinci toplantı olan Parti Meclisi (PM) toplantısı bugün yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıklıyor

28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de mazbatasını alıp yemin ettikten sonra görevine başladı.

TBMM pilot karara uymadı, ‘hak ihlali’ kararları verilmeye başladı

TBMM, Anayasa Mahkemesi’nin ‘terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçuna yönelik pilot kararını dikkate almayınca hak ihlali kararları verilmeye başladı.

İHD: “Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 584’üncüsünü dernek binası önünde gerçekleştirdi. 

Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest bırakıldı

Cumartesi Anneleri’nin, kayıplarla buluşma mekanı olan Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapması bu hafta da engellendi.

Protesto değil Onur Yürüyüşü

Boğaziçi Üniversitesi’nde geçen yıl düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne katılan 70 kişi bu hafta hakim karşısındaydı.

Dış Politika

İngiltere’de demiryolu grevleri kaldığı yerden devam ediyor

İngiltere’de geçen yıl başlayan ve ülke çapında etkili olan grevlerin adeta lokomotifi olan demiryolu işçileri kaldıkları yerden devam ederek dün bir kez daha iş bıraktı.

Hindistan’da dün meydana gelen tren kazasında ölü sayısı 288’e yükseldi

Hindistan’ın Orissa eyaletinde dün meydana gelen tren kazasında ölü sayısı 288’e çıktı, 900’den fazla kişi yaralandı.

Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor

Türkiye, NATO’nun talebi üzerine Kosova’ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova’nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.

Polonya’da muhalefet liderine siyasi yasak getirme girişimi

Polonya’da yapılacak genel seçimler öncesinde siyasi gerilim tırmanıyor. İktidarı kaybetme endişesi taşıyan sağcı PiS partisi, yeni bir yasal düzenleme ile muhalefet lideri Tusk’u devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

 

Ekonomi

Piyasaları gelecek hafta ne bekliyor?

Küresel piyasalar FED’in faiz artırmayabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ve ABD’de borç limiti krizinin aşılmasıyla pozitif seyrederken, gelecek hafta gözler yoğun veri gündemine çevrildi.

Avrupa’nın “savaş ekonomisi” ilan etmesi mi gerekiyor?

Avrupa “savaş ekonomisi” tartışmalarına sahne oluyor. Fiyat denetimleri, gıda karneleri ve fabrikaların devralınması gibi olağanüstü tedbirleri akıllara getiren bu tartışma neden yaşanıyor?

Konut satışlarında yüzde 35’lik azalma

TÜİK, Nisan ayında ülke genelinde konut satışlarının, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35,6 azaldığını duyurdu. Yabancılara konut satışı da aynı dönemde yüzde 60,3 geriledi.

4 Haziran

İç Politika               

Hürriyet: MİT Başkanı İbrahim Kalın oldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkanlığı görevini resmi olarak yarın MİT’in Kale’deki merkezinde Hakan Fidan’dan devralacak.AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Benim sır küpüm” dediği Hakan Fidan, MİT Başkanlığı görevini 13 yıl boyunca kesintisiz şekilde sürdürmüştü. 

Pervin Buldan ve Mithat Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladılar

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Medya Haber TV’de katıldıkları programda, partinin önümüzdeki aylarda düzenlenecek kongresinde yeniden aday olmayacaklarını açıkladılar.

Kayyım rektör, Boğaziçi mezuniyet törenini bu yıl da ‘iptal’ etti

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım yönetimi 2021 ve 2022’nin ardından bu yıl de toplu mezuniyet törenini iptal etti. Yönetimin kararına göre bölümlere özel mezuniyetler farklı saatlerde yapılacak.

İzmir’de 842 din görevlisi okullara ‘manevi danışman’ olarak atandı

İzmir’de 842 ilkokul, ortaokul ve liseye, ‘manevi danışman’ adı atlında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve kuran kursu öğreticisi atandı. 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Resmi Gazete’de

 Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104 ve 106. maddeleri gereğince cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların ataması yapıldı.

Ekonomi        

Patronlara nisan ayında da teşvik yağdı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının nisan 2023 dönemi yatırım teşvik belgesi düzenlediği şirketlerin listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Listeye 1309 şirkete yatırım teşviği verildi.

Nebati “Oh” çekti, Mehmet Şimşek “Rasyonel zemine dönüş” dedi

Hazine ve Maliye Bakanlığında devir teslim töreni gerçekleşti. Görevi Nureddin Nebati’den teslim alan yeni Bakan Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” dedi. Görevi Şimşek’e devreden Nebati’nin ise derin bir “Oh” çektiği duyuldu.

Daron Acemoğlu 7 maddede açıkladı: Enflasyon düşmez

Ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, “Önümüzdeki fırsat penceresi 15 yıl. Türkiye bu zamanı da harcarsa çok trajik olur” dedi.

Aziz Çelik’ten 7 maddede ‘rasyonel zemin’ yorumu

Prof. Dr. Aziz Çelik, Mehmet Şimşek’in ekonomide rasyonel zemine dönüleceği ifadesini yorumladı: Emekli ve memura maaş artışları biraz zor.

Dış Politika       

Avrupa’nın Gündemi | Avrupa’da aşırı sağ bataklığı

Türkiye’de seçim sonrası aşırı sağ ve milliyetçi çıkışlar tartışılırken Avrupa’da da durum farklı değil. Ülkeler, diller farklı fakat tartışma aynı. The Guardian yazarlarından Owen Jones bu haftaki köşesinde tam da bu konuya parmak basıyor. “Nasıl oldu da bu kadar batağa saplandık?” diyen Jones, “Batı dünyasında ana akım partiler aşırı sağa şiddetle karşı çıkma ve alternatif bir gelecek vizyonu sunma yerine onların söylem ve politikalarını taklit etme eğilimindedir. Elde ettikleri tek şey bağnazları meşrulaştırmak ve tartışma şartlarını belirlemelerine izin vermek oldu” diyor.

Erdoğan ile Stoltenberg görüştü: 12 Haziran’da zirve düzenlenecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in görüşmesine Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı. Bu, dün göreve getirilen Fidan’ın Dışişleri Bakanı sıfatıyla katıldığı ilk görüşme oldu. Kabulde Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İbrahim Kalın ve NATO yetkilileri de hazır bulundu. İsveç’in NATO üyeliğinin görüşüldüğü kabul yaklaşık 1 saat sürdü.

Reuters’tan ‘Mehmet Şimşek’ yorumu: Erdoğan’ın u-dönüşü

“Erdoğan ortodoks Şimşek’i seçerek ekonomik u-dönüşü sinyali veriyor” başlığıyla yayınlanan analizde, ekonomik iyileşmenin, Şimşek’e ne kadar bağımsızlık tanınacağına bağlı olduğu belirtildi.

Financial Times’ta ‘Süleyman Soylu’ yorumu: Sorunlu ve toksikti

Yeni kabineye ilişkin bir analiz yayınlayan FT’de ‘daha ortodoks ekonomi politikalarına geçiş sinyalinin verildiği’ belirtildi. Öte yandan Wolfango Piccoli ise, “Soylu sorunlu ve toksikti” dedi.

5 Haziran

İç Politika

Urfa’daki seçim kutlamalarında başından vurulan 15 yaşındaki Kübra yaşam mücadelesi veriyor

Urfa’daki seçim kutlamalarında başına mermi isabet eden 15 yaşındaki Kübra, yaşam mücadelesi veriyor. Silahın kim tarafından ateşlendiğini görmediklerini belirten ağabeyi Cuma Çoban, “Kim hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı bilmiyoruz” dedi.

5 Haziran Katliamı: ‘Suruç ve Ankara Katliamı davası gibi artık hakikatle yüzleşmenin konusudur’

2015 yılında HDP’nin Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik IŞİD’in bombalı saldırısının üzerinden sekiz yıl geçti. Saldırının arka planı aydınlatılmadı. Avukat Özgür Erol, Diyarbakır saldırısı davasının hakikatle yüzleşmenin konusu olduğunu söyledi.

HDP’den gençlere çağrı: Demokratik değişimi sağlamaya çağırıyoruz

Seçim sürecine ilişkin ‘radikal eleştiri-özeleştiri süreci’ vurgusu yapan HDP Gençlik Meclisi, gençlere seslendi: Tüm gençleri bu sürece katılmaya ve demokratik değişimi sağlamaya çağırıyoruz.

İHD, Mersin’deki seçim ihlallerini açıkladı: ‘Kürt nüfusun yoğun olduğu ilçelerde özel harekât silahla gezdi’

İHD Mersin Şubesi, seçim sürecinde kentte yaşanan hak ihlallerini paylaştı. Şube Eşbaşkanı Hakkı Demir, özellikle bazı okullarda silahla gezen özel harekât polislerinin seçmenlerde tedirginliğe neden olduğunu söyledi.

Fidan’ın dış politikadaki “sesi” nasıl olacak?

Uzmanlar, pek çok kişinin “sesini” ilk kez devir teslim töreninde duyduğu Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı döneminde Batı ile ilişkilerin onarılabileceği görüşünde.

Uluslararası Af Örgütü’nden Can Atalay çağrısı: Derhal serbest bırakılmalı

Uluslararası Af Örgütü, 14 Mayıs seçiminde TİP’ten Hatay milletvekili seçilen, Gezi Davası tutuklusu Can Atalay’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Başak Demirtaş: Selahattin adaylığını üç kez iletti

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adaylığını üç kez HDP’ye ilettiğini ancak geri dönüş olmadığını söyledi, “Selo’ya idam” sloganlarından sonra “Muhalefetten kimse aramadı” dedi.

CHP’de yeni MYK belli oldu

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun yeni üyeleri belli oldu. Kılıçdaroğlu, Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimleri Genel Başkan Yardımcılığını kendi bünyesine aldı. Neslihan Hancıoğlu, Genel Sekreter olurken Parti Sözcülüğü ve Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı Faik Öztrak’ta kaldı.

Dış Politika

İsveç Başbakanı: NATO konusunda tek karar alması gereken Türkiye, biz değiliz

İsveç Başbakanı, ülkesinin NATO’ya üyelik sürecinde “bundan sonra tek karar alması gerekenin Türkiye olduğunu” söyledi. Kristersson, ülkesinin NATO üyeliği için Türkiye ile yapılan üçlü mutabakattaki “tüm şartları yerine getirdiğini” de söyledi.

Somali’deki Eş-Şebab saldırısı: Ölen 54 Ugandalı askerin cesedine ulaşıldı

Somali’de selefi örgüt Eş Şebab’ın, Afrika Birliği barış gücü misyonu askerlerinin olduğu bir üsse düzenlediği saldrıda ölen 54 Ugandalı askerin cesedine ulaşıldı. Eş Şebab 137 askeri öldürdüğünü iddia etmişti.

Almanya’da aşırı solun radikalleştiği uyarısı

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasa Koruma Dairesi, aşırı solun “yüksek düzeyde radikalleştiği” görüşünde. Güvenlik birimlerine göre aşırı solcu Lina E.’ye verilen hapis cezası bunu doğruluyor.

Kırgızistan’da darbe girişimi iddiası: Askerler ve bürokratlar gözaltında

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te güvenlik güçleri bugün eş zamanlı operasyonlar düzenleyerek birçok kişiyi gözaltına aldı.

Almanya: Türkiye’ye beş ayda 40 bin daha fazla Schengen vizesi verdik

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Schengen vizesiyle ilgili Türkiye’de başlayan tartışmalar üzerine, ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin daha fazla Schengen vizesi başvurusunun onaylandığını söyledi.

İsrail askerlerinin başından vurarak yaraladığı Filistinli bebek hayatını kaybetti

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’da başından vurarak ağır şekilde yaraladığı 2 yaşındaki Filistinli Muhammed et-Temimi hayatını kaybetti.

Meksika’da 90 yıldır el değiştirmeyen eyalette seçim zaferi

Başkentin çevresindeki Meksika Eyaleti’nde pazar günü seçmenler sandık başına gitti.

Toplam 12,6 milyon kayıtlı seçmen sandık başına çağrıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 48,7 ile 50,2 arasında bir katılım gerçekleşti.

AB, enerji krizi için aldığı acil tedbirleri kaldırıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yüksek enerji fiyatlarına yönelik acil durum müdahalelerinin gözden geçirilmesi için hazırlanan ve AB Konseyi’ne gönderilen raporu yayımladı.

Ekonomi

Societe Generale’den Merkez Bankası için 650 baz puan faiz artışı tahmini

Paris merkezli Avrupa’nın önde gelen finans şirketlerinden Societe Generale, Merkez Bankası’nın 22 Haziran tarihli toplantısında 650 baz puan faiz artışına gideceği tahmininde bulundu. Bankaya göre faiz artışı temmuz ve ağustosta da devam edecek.

Şimşek dönemi: Enflasyondaki düşüş rasyonel mi?

Ekonomistlere göre TÜİK’in doğal gaz hesabıyla enflasyonun düşük çıkması, ekonomide rasyonel politikalara dönülmediğinin işareti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Şimşek’in getirilmesiyle verilen mesajla uygulama çelişiyor.

Türkiye’nin risk primi 500 baz puanın altına indi

Türkiye’de bir süredir devam eden belirsizliklerin yavaş yavaş ortadan kalkması, ülkenin risk primi üzerinde etkili olmayı sürdürüyor. 

ECB Başkanı Lagarde’tan ‘enflasyon’ uyarısı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin Parasal Diyalog oturumunda konuştu.

 

6 Haziran

İç Politika

CHP’nin kongre takvimi belli oldu

CHP’de kongre sürecinin startı verildi. 3 Temmuz’da ilçe delegelerinin belirlenme sürecinin başladığı CHP’de 15 Ekim’e kadar il kongreleri tamamlanacak.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘depremzedelerin elektrik faturalarını silin’ çağrısı

Depremzedelerin ertelenen elektrik faturalarının silinmesi çağrısı yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “3 ay erteledikleri elektrik faturalarını toplu kestiler. İnsafınız ve insanlığınız yok sizin” dedi.

Van’da darbedilen gazeteciye ceza, müteahhite ceza indirimi

Van’ın Erciş ilçesinde belediyenin ihale ettiği işleri yapan müteahhidin saldırısına uğrayan gazetecilerin şikayeti üzerine açılan davada karar çıktı.

MHP’li Osman Dilek: AKP’liler seçim öncesi muhtarlara oy için para dağıttı

MHP’li Dilek, seçim öncesinde İl Genel Meclisi üyelerine haber verilmeden AKP’li Meclis üyelerinin kararıyla bazı merkez ve ilçe köy muhtarlarına 5’er bin lira para verildiğini öne sürdü. Dilek, “Oy karşılığında bu yardımların yapılmasına karşıyız” dedi.

Selahattin Demirtaş, Newroz davasından beraat etti

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, 2016’da Batman’da valiliğin yasakladığı Newroz Bayramı kutlamasına katıldığı gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etti.

Erdoğan yeni kabine toplantısı sonrası da LGBTİ’leri hedef aldı, Anayasa değişikliği çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçiminin ardından yeni üyeleriyle ilk toplantısını yaptı.

Deprem bölgesinde sağlık hâlâ göçük altında

6 Şubat 2023’de meydana gelen depremlerin üzerinden 4 ay geçse de bölgede sağlık hizmeti sunumunda sorunlar sürüyor.

Seçimler sonrası yurt dışına gitmek isteyen sağlık emekçilerinin sayısı iki kat arttı

 

Dış Politika

2 yıl, 5 seçim sonra Bulgaristan’da hükümet kuruldu

Bulgaristan’ın 240 üyeli parlamentosu, 132 üyenin ‘Evet’ oyuyla yeni kurulan koalisyon hükümetine güvenoyu verdi. Başbakan Denkov, yeni hükümetin kısa vadede bütçe açığını düzelteceğini söyledi.

İran-Suud yakınlaşması: Riyad Büyükelçiliği yeniden açıldı

İran ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme sürecinde bir adım daha atıldı. İran’ın Riyad Büyükelçiliği yedi yıllık aranın ardından yeniden açıldı.

Batı barajın vurulmasından Rusya’yı sorumlu tuttu

Batılı ülkeler, Ukrayna’daki Nova Kahovka barajının yıkılmasından Rusya’yı sorumlu tuttu. Olayla ilgili “savaş suçu” nitelemesi yapılırken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplantıya çağırıldı.

Blinken: Yahudi yerleşimleri barış önünde engel

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail yanlısı lobi kuruluşu AIPAC’ta yaptığı konuşmada sağcı İsrail hükümetine mesajlar verdi, Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesinin iki devletli çözüm şansına zarar verdiğini vurguladı.

Afganistan’da Taliban’ın uyuşturucuyla savaşı: Afyon ekimi büyük ölçüde azaldı

AK-47 tüfek sol omzundan sarkarken, sağ elindeki büyük sopayla Abdül elinden geldiği kadar sıkı bir şekilde haşhaş kapsüllerine vuruyor. Bitkinin uçları ve kapsülün içindekiler havada uçuyor ve afyonun en ham halinin keskin kokusu yayılıyor.

Almanya: Dünyanın hiçbir ülkesinde şu anda Türkiye’dekinden fazla Schengen vizesi vermiyoruz

Schengen vizesiyle ilgili başlayan tartışmalar sonrası BBC Türkçe’ye bilgi veren Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin daha fazla Schengen vizesi verildiğini söyledi. Ancak bu dönemde yapılan toplam vize başvuru sayısı ve ret oranlarıyla ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

İtalya’da Lazio bölgesinin sağcı yönetimi LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne desteğini çekti: ‘Katolik Taliban’ eleştirisi

İtalya’da başkent Roma’nın içinde yer aldığı Lazio bölgesinin yeni sağcı yönetimi, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nden sponsorluğunu çekme kararı alınca tepkilerle karşılaştı.

 

 

Ekonomi

TL’nin reel değeri mayısta yüzde 1,88 geriledi

Gelişmekte Olan Ülkeler-Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru endeksi de nisan ayındaki 47.67’den mayıs ayında 46.59’a ve Gelişmiş Ülkeler Bazlı-Reel Efektif Döviz Kuru endeksi de 68.08’den 67.07’ye indi.

Dünya teknoloji devi TSMC’nin gözü küresel pazarda

Artan jeopolitik gerilimlerin ortasında dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri TSMC, geleceğini güvence altına almak için hayati bir adım olarak şirketin anavatanı Tayvan’ın ötesinde üretimini çeşitlendirmek için harekete geçti.

Dünya Bankası, Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentisini yükseltti

Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nun haziran sayısını yayımladı. Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,2, gelecek yıl yüzde 4,3 ve 2025’te yüzde 4,1 büyümesinin beklendiği bildirildi.

 

Önerilen Değerlendirme Yazıları

 

Ne yapmalı? Millet İttifakı’nın başarısı, başarısızlığı

Ali Duran Topuz

Bir “ittifaklar seçimi” gördük. Gördük ki tavanda birleşmek, tabanda gerekli dönüşümü sağlamaya yetmiyor. Sokağı geri kazanmak, alternatif örgütler oluşturmak, iktidar taklidi medya anlayışından vazgeçmek gerek.

 

Hamit Bozarslan: Türkiye Susurluk’tan çıkamıyor

28 Mayıs akşamı Kemal Kılıçdaroğlu kaybederse, demokrasi mücadelesi de kaybetmiş mi olacak? Peki Kılıçdaroğlu kazanırsa, mücadele kazanılmış mı olacak? Prof. Bozarslan bizi bu ikilemden çıkmaya ve meseleye daha geniş bir perspektiften bakmaya çağırıyor…

 

 

Erdoğan dünyayı şaşırtabilir mi?

Fehim Taştekin

Erdoğan’ın tarihe “ulusal lider” olarak geçme hayali, dış politikada güçlü Türkiye algısını büyütmeyi gerektiriyor.

Seçimlerin adaleti ve Avrupa

Erdoğan’ın ultra-milliyetçi ittifakından beklentiler: Kürtler, kadınlar, LGBTİ+’lar ve mülteciler tehdit altında

Çok verilenden çok istenir…

Erdoğan’ın final sezonunda Suriye ve Kürtleri ne bekliyor?

Milliyetçi yükselişi abartmamak

Tedirginler Erdoğan’ı seçti

1938 Dersim Soykırımı ve Ali Öz’e ait mektup