24 Nisan

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ermeni Patrikliği’ne taziye mesajı

“Birinci Dünya Savaşı’nın ortaya çıkardığı olumsuz şartlarda hayatını kaybeden Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı Ermenileri bugün bir kez daha saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimi iletiyorum.”

Türkiyeli Ermeni gençler anlatıyor: 109 yıldır süren yas

Türkiyeli Ermeni gençlerle, Ermeniceyle ve Ermeni kültürüyle olan ilişkilerini, 24 Nisan 1915’in onlar için ne anlama geldiğini konuştuk.

Eren Keskin: 1915 Soykırımı’nı tartışmadan demokratikleşme mümkün değil

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, 1915 Soykırımı’nı andıkları için kendilerine hakaret edenlere şu çağrıyı yapıyor: “Bu konu tartışıldıkça, kendileri de özgürleşecek. Eğer demokratikleşme istiyorlarsa, kendileri için de bir hak talebinde bulunuyorlarsa, 1915 sürecinin mutlaka tartışılması gerekiyor.”

DBP ve Diyarbakır Barosu: Ermeni ve Süryani halkının acısının paylaşıyoruz

“24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümünde hakikatin ortaya çıkması için mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Ermeni ve Süryani halkının acısını paylaşıyor, yaşamını kaybedenleri saygıyla anıyoruz.”

Yargıtay Başkanlığı seçiminde 23. turda da sonuç çıkmadı

Son oylamada Mehmet Akarca 90, Ömer Kerkez 107, Muhsin Şentürk ise 124 oy aldı. Salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle seçime yarın 24. tur oylamayla devam edilecek.

10 Ekim Katliamı avukatlarından açıklama

“Geçtiğimiz günlerde dava dosyasına giren bir evrak, bomba malzemelerini temin eden, kimliği tespit edilen ve buna karşın hakkında işlem yapılmayan sanık Yakub Şahin’in bir de bu süre boyunca telefonlarının dinlenildiği açığa çıkardı.”

Batman’daki DEM Parti binasına polis baskını

Polislerin, abluka altına aldıkları binadaki araması sürüyor.

“PTT suça aracılık mı ediyor?”

DEM Parti Şırnak Milletvekili Newroz Uysal-Aslan, kızı dahil 3 mahpusa 300’er TL yatırdığı için cezaevinde bulunan 75 yaşındaki Hatice Yıldız’ın durumunu Meclis’e taşıdı.

CHP lideri Özel: Taksim’i 1 Mayıs’a açın

Özel, “Ben kefilim. Orada olacağım. İşçilerle birlikte bir kişinin burnu kanamadan 1 Mayıs’ın kutlanmasına ve o meydanın boşalmasına kefaleti ben koyuyorum” dedi.

EKONOMİ

Kısa vadeli dış borç rekor seviyede

Vadesine bir yıl ya da daha az kalmış kısa vadeli dış borç stoku şubat ayında 227,5 milyar dolarla yeni bir rekor kırdı.

Patiswiss krizinde yeni sayfa: Marka ihlali mahkemelik olmuş

İsviçre merkezli Patiswiss AG şirketi, ticari marka kanunu uyarınca Patiswiss Çikolata hakkında geçmişte yasal süreç başlattıklarını, firmayla hiçbir bağlantılarının olmadığını bildirdi.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’deki toplu mezarlarla ilgili soruşturma talebi

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, Nasır Hastanesi kompleksinde toplam 283 Filistinlinin cesedine ulaşıldığını açıkladı.

İsrail, Refah kentine saldırı hazırlığında

İsrail, Refah saldırısıyla Gazze’de yerinden edilecek yaklaşık 1 milyon Filistinli için kampların bulunduğu “insani bölgeyi” genişletiyor.

İsrail ordusu ve yerleşimciler Batı Şeria’da 200 günde 487 Filistinliyi öldürdü

Batı Şeria’da öldürülen Filistinlilerden 122’si çocuk.

ABD üniversitelerinde “Gazze’ye destek eylemleri” yayılıyor

ABD Kongresinden 2 senatör, Filistin yanlısı öğrenci eylemlerine karşı Ulusal Muhafız birliklerinin kullanılması çağrısı yaptı.

ABD Senatosu, TikTok’u yasaklayan tasarıyı onayladı

Tasarıda, Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a 95 milyar dolarlık yardım da yer alıyor. ABD Başkanı Biden, tasarı masasına gelir gelmez imzalayacağını söyledi.

 

25 Nisan

İÇ POLİTİKA

Gezi Davası: AYM’nin vereceği karar, hukukun üstünlüğünü yeniden tesis etmek için bir fırsat

Avukat Akçay Taşçı, Anayasa Mahkemesi’nin dosyayı adil bir şekilde ele alması ve hukukun üstünlüğünü sağlaması gerektiğini söylüyor. Devam ediyor: “Bu dava, Türkiye’nin hukuk sisteminin sağlığı açısından da önemli bir test. Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar, ülkenin demokratik standartları ve hukukun üstünlüğü açısından belirleyici olacaktır.”

Çorlu Tren Katliamı’nda karar çıktı: Dört sanığa beraat

25 kişinin öldüğü Çorlu Tren Katliamı’nın karar duruşmasında mahkeme dört sanık beraat kararı verdi. Sanıklardan müdürler Mümin Karasu 17 yıl 6 ay, Turgut Kurt 16 yıl 3 ay, Nihat Aslan ise 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AYM, Kobanî Davası’ndan yargılanan Memiş’in başvurusunda ihlal kararı verdi

Anayasa Mahkemesi, Kobanî Davası’ndan yargılanan HDP eski MYK üyesi Can Memiş’in tutuklanmasına ilişkin yaptığı başvuruda ihlal kararı verdi. AYM, Memiş’e 40 bin TL tazminat verilmesine hükmetti.

İmamoğlu’na “siyasi yasak” davasında karar çıkmadı

Duruşma Büyükçekmece 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada karar çıkmadı. Bir sonraki duruşma 31 Mayıs’ta.

Bir aydır devam eden Yargıtay seçimlerinde başkan yine seçilemedi

Yargıtay Başkanı seçimlerinin 25. turunda 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 136, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk 131 oy aldı. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı, seçimler 26. tur oylamayla 29 Nisan’da devam edecek.

64 yazar ve sanatçı: Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır

“Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yalnızca emekçilerin dayanışmasını değil, ortak hafızasını da temsil ettiğine dair değerlendirmesine ve yasağa ilişkin ihlal kararına rağmen ısrarla sürdürülen yasakçı tutuma hemen son verilmelidir.”

AİLEPOL sizi doğum kontrol yoksunluğuna ilişkin farkındalık yaratmaya çağırıyor

Yapılan saha çalışmasının sonucuna göre birçok ildeki Aile Sağlığı Merkezine halen bakanlık tarafından doğum kontrol kiti tedarik edilmiyor. Ayrıca merkezlerin güncel iletişim bilgileri internet üzerinde yer almıyor.

EKONOMİ

TCMB politika faizini yüzde 50’de tuttu

TCMB Para Politikası Kurulu, Mart’ta enflasyonun öngörülenden yüksek gerçekleştiğini açıkladı. Kurul, sıkı para politikasının enflasyonda “belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar” sürdürüleceğini belirtti.

1 Mayıs’a giderken: Türkiye BM çalışanları düşük maaştan şikayetçi

Türkiye Birleşmiş Milletler (BM) çalışanları, yoksulluk sınırında yaşadıklarını söyleyerek diğer ülke çalışanlarından daha az maaş aldıklarını belirtti.

DIŞ POLİTİKA

Avrupa Parlamentosu kadına yönelik şiddet konusundaki ilk AB yasasını onayladı

Yeni yasal düzenleme, AB Resmi Gazetesinde yayımlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek. AB üyesi ülkeler, yeni yasayı 3 yıl içinde hayata geçirmiş olacak.

Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde Filistin’e destek eylemleri

ABD’de Columbia Üniversitesi’nde geçen hafta başlayan ve dünya genelinde birçok üniversiteye yayılan Gazze’ye destek gösterileri, polis müdahaleleri, gözaltı ve uzaklaştırma tehditlerine rağmen devam ediyor.

İsrail basın: Netanyahu hakkında tutuklama emri çıkma ihtimali var

İsrail basını, Başbakan Benyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarılma ihtimali olduğunu duyurdu.

Hamas yetkilisi: Bağımsız Filistin devleti kurulursa örgüt silah bırakacak

Hamas’ın üst düzey isimlerinden Halil el-Hayye, 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulması halinde grubun silah bırakıp siyasi bir partiye dönüşeceğini açıkladı.

Güney California Üniversitesi’nde Filistin’e destek eylemleri: 93 öğrenci gözaltında

ABD’de Columbia Üniversitesi’nde başlayan ve farklı eyaletlerdeki üniversitelere yayılan Gazze eylemlerine katılan Güney California Üniversitesi’nde polis, İsrail’i protesto eden 93 öğrenciyi gözaltına aldı.

Jina Amini eylemlerine katılan şarkıcı Tumac Salihi idam edilecek

Jina Mahsa Amini protestolarını organize ettiği gerekçesiyle hakkında daha önce idam cezası verilen ve cezası ev hapsine çevrilen İranlı rap şarkıcısı Tumac Salihi, yeniden idam cezasına çarptırıldı.

 

26 Nisan

İÇ POLİTİKA

İsias Otel davasının ikinci duruşması: 20. saniyede 59 kolon çökmüş

6 Şubat depreminde yıkılan İsias Otel’in ikinci duruşmasında Doğu Akdeniz ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden uzmanlar dinlendi. Uzmanlar, 2003’te binanın otele dönüştürüldüğünde deprem yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına rağmen binada değişiklik yapılmadığını belirttiler.

ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi yönetimlerine ‘akademik özgürlük’ tepkisi

ABD’de öğrencilerin Filistin’e destek eylemlerinde maruz kaldığı polis şiddetini ve akademisyenlerin gözaltına alınmasını kınayan Türkiye’deki üniversitelerin açıklamalarına tepki geldi.

İstiklal Caddesi saldırısında karar: Ahlam el-Beşir’e 7 kez ağırlaştırılmış müebbet

Mahkeme heyeti, sanık Ahlam el-Beşir’i “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme”, “tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme” suçlarından 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Erdoğan: İsrail’le artık ilişkilerimizi kestik, kesiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çocuğunun doğum gününü Gazzelileri öldürerek kutlayan bir anlayışın insanlıkla bağı kalmamış demektir. İsrail’le artık ilişkilerimizi ticaret başta olmak üzere kestik, kesiyoruz” dedi.

Filistin İçin Bin Genç’ten MÜSİAD önünde eylem

“İsrail ile ticaretini sürdüren üyelerini titizlikle inceleyeceğini söyleyen MÜSİAD, hiçbir çalışmada bulunmadı” diyen Filistin İçin Bin Genç, MÜSİAD Genel Merkezi önünde eylem yaptı.

ODTÜ öğrencilerinin Bahar Şenliği direnişi sürüyor

Okul yönetiminin soruşturma tehditlerine rağmen öğrenciler eylemlerine devam ediyor.

Botan International Kürtçe Dijital Gazetecilik Atölyeleri düzenleyecek

Botan International’in Kürtçe Dijital Gazetecilik Atölyeleri 11-12 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır’da yapılacak.

EKONOMİ

Mehmet Şimşek’in gözü makam araçlarında: Kamuda araç tasfiyesi başladı

Kamuda Bakan Şimşek’in talimatı ile 500 araç satışa çıkarıldı. İkinci aşamada ise 1.000 araçlık bir tasfiye listesi hazırlandı.

Çaresiz kalan emekli işe dönüyor

Açlık sınırı altında aylıklarla yaşamaya mahkûm edilen emekliler, çalışma yaşamına geri dönmek zorunda kalıyor. Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışan emekli sayısı son 4 yılda 1 milyon 125 bin 131 kişi arttı.

İstanbul Finans Merkezi önünde eylem yapan işçilere polis müdahalesi

Merkez Bankası şantiyesinde çalışan işçilerin yanı sıra DİSK/Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş yöneticileri darp edilerek gözaltına alındı.

DIŞ POLİTİKA

Gazze’de can kaybı 34 bin 356’ya yükseldi

Son 24 saatte Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda 51 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi yaralandı.

BM: Gazze’deki toplu mezarlara ilişkin deliller muhafaza edilmeli

Sivil Savunma Birimi Müdürü Süleyman, “Cesetlerin bazılarında işkence gördüklerine ve infaz edildiklerine yönelik izler bulundu. Bazılarının ise canlı canlı gömüldüğünü tahmin ediyoruz” dedi.

AB Sayıştayı: “Denetim yapılamıyor, Türkiye’ye mülteci yardımı sürdürülebilir değil”

Avrupa Sayıştayı (ECA), Brüksel’in göç anlaşması yoluyla Türkiye’ye vermeyi vaat ettiği 6 milyar Avroluk yardımın sürdürülebilir olmadığını belirledi. Göçmen ve mültecilerin AB’ye geçmesini önlemek için gönderilen milyarların nasıl harcandığı belgelenemiyor. ECA Denetçileri Bakanlıklardan bilgi alamıyor.

Mahkeme, Weinstein’e verilen mahkumiyeti bozdu

Başka bir suçtan da tutuklu bulunan eski Hollywood film yapımcısı Harvey Weinstein yeniden hakim karşısına çıkacak.

27 Nisan

İÇ POLİTİKA

Özgür Özel: “Hem müzakere hem mücadele”

Özel, önceki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’la görüşme girişimine yönelik “Sarayla müzakere edilmez mücadele edilir” itirazına, şahsen yanıt verdi: “Birileri istedi diye onlarla kavga etmeyeceğim.”

Adalet Bakanı, bir kanıta dayanmaksızın HDP/DEM Parti belediyelerini “terörün finasmanı”yla suçladı

Yılmaz Tunç’un, “kapatma” çağrılarını destekleyen, HDP belediyelerini suçlayan konuşmalarını sorduğumuz Yapay Zeka uygulaması, Bakana “terör örgütüne kaynak aktarmak suçundan kesinleşmiş bir mahkumiyet olduğuna dair net bir bilgi bulamadım” dedi. “İfadelerinde saygılı ve tarafsız olmaya özen göstermesini” tavsiye etti.

CHP İstanbul İl Başkanı Çelik, Vali Davut Gül ile ‘Taksim’de 1 Mayıs’ı görüştü

Çelik, “Sendikaların öncülüğünde kutlanacak 1 Mayıs’ın barışçıl biçimde gerçekleşmesi, emekçilerle güvenlik güçlerinin karşı karşıya gelmemesi dileklerimizi İstanbul Valisi Sayın Davut Gül’e ilettik” dedi.

Üç gazeteci tutuklandı: Hakikat yolculuğumuz günlük değil, ömürlüktür

Esra Solin Dal Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Erdoğan Alayumut Metris Cezaevi’ne, Mehmet Aslan Sincan Cezaevi’ne götürüldü.

Hasta mahpus Makbule Özer’in ev hapsi talebi de kabul edilmedi

“Tutuklanmadan evvel, infazın “ev hapsi” şeklinde uygulanması talebinde bulunmasına rağmen bu talebi kabul edilmeyen Makbule Özer’in yeniden tutuklanması, sağlık ve yaşamına ağır tehdit oluşturuyor.”

EKONOMİ

Asgari ücretin 3 ayda bir artırılması için CHP’den kanun teklifi

CHP, enflasyon nedeniyle asgari ücretin 3 ayda bir güncellenmesi ve en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilmesi ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi sundu.

KDV düzenlemesi yayınlandı: Hayat artık daha pahalı

Bakanlığın “vergi kaybını önlemek” amacıyla hazırladığı ve 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak uygulamayla yurttaş için hayat daha pahalı hale gelecek.

Mehmet Şimşek “KDV artışı yapılmadı” dedi: İşin aslı ne?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni KDV tebliğine ilişkin yaptığı açıklamada, “KDV artışının yapılmadığını” ifade etti. Anadolu Ajansı ise KDV’nin yükseldiği yönündeki ilk haberini değiştirerek “KDV artışının yapılmadığını” ileri sürdü. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre, temel gıda ürünleri pastane ve lokanta gibi işletmelerden paket olarak alınsa dahi, KDV oranı artık yüzde 1 değil, yüzde 10 olarak hesaplanacak. Hükümet ve ona yakın medya kuruluşları, KDV’ye artış yapılmadığını tekrarlayarak, dolaylı olarak daha da yükselecek hayat pahalılığını gözden kaçırmayı amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan ‘kamuda tasarruf’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz,  kamuda tasarrufa yönelik çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada “Gereksiz harcamaları olabildiğince azaltarak hem bütçe dengemizi daha sağlıklı yere taşıma hem de bu makro hedeflerimize özellikle de enflasyonu düşürme hedefimize katkıda bulunma amacını taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şirketler kapanıyor

Martta 1678 şirket kapandı, kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,2 azaldı. Ocak-mart döneminde kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 azaldı. Kapanan şirket sayısı da yüzde 26,6 arttı.

DIŞ POLİTİKA

Batı Şeria’da gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı 8 bin 480’e yükseldi

Gözaltıların Kudüs, Ramallah, El Halil, Nablus, Tulkerim ve Cenin kentlerinde yoğunlaştığı, baskınlar sırasında gözaltına alınan kişiler ve ailelerinin darp ve tacize uğradığı, evlerin tahrip edildiği ve çevredeki araçlara da el konulduğu aktarıldı.

 

28 Nisan

İÇ POLİTİKA

“Mevcut Anayasayı dahi uygulamayan iktidar yeni Anayasa yapacağını söylüyor”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, yeni Anayasa tartışmaları için “Biz DEM Parti olarak Anayasa tartışmalarını toplumla birlikte yapmak üzere hazırlıklarımıza başladık. Anayasa tartışmalarının yeni kapı gibi iktidarın can simidi olmasına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti’nin genel başkanı seçildi

Dervişoğlu, partinin 5. Olağanüstü Kurultayı’nın üçüncü turunda 611 delegenin oyunu aldı.

Sendika ve hak örgütlerinden rapor: Ayvacık GGM’de tecavüz iddiaları

Çanakkale’deki sendika ve hak örgütlerinin Ayvacık GGM’de yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporda, işkence ve tecavüz iddialarına yer verildi.

DIŞ POLİTİKA

İsrailliler hükümeti protesto etti

İsrailliler, Gazze Şeridi’nde ateşkes ve rehine anlaşması yapılması ile Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde gösteriler düzenledi.

Beyaz Saray Muhabirleri yemeğinde Gazze protestosu

İsrail saldırılarında öldürülen Filistinli gazetecileri hatırlatan eylemciler, yemeğe katılanları protesto etti.

Irak eşcinsel ilişkiyi suç kapsamına aldı

Parlamentoda onaylanan ‘Fuhuş ve Eşcinsellikle Mücadele Yasası’ ile beraber eşcinsel ilişkiler suç kapsamına alındı. Eşcinsel ilişkiye yönelik en az 10 yıl, en fazla 15 yıl hapis cezası öngörülüyor.

29 Nisan

İÇ POLİTİKA

Dina’nın ailesi: Türkiye’ye okumaya gönderdik, tabutu geldi

Dina’nın avukatları soruşturmadaki çelişkilere dikkat çekerken, sanık Dursun A. suçlamayı kabul etmedi ve tahliyesini istedi. Mahkeme bir tanık hakkında zorla getirilme kararı verirken, sanığın tutukluluk haline devam yönünde karar verdi.

Dina İçin Feministler: Dina davasında gerçek açığa çıkartılmak istenmiyor

“Bizler, şüpheli kadın ölümlerinde maddi gerçeğin ortaya çıkmasında salt pozitif hukukun yetersiz kalacağının farkında olan ve feminist bir perspektiften okunması gerektiğine inanan kadınlar olarak Karabük’teki göçmen kadın öğrencilerin yanlarında olduğumuzun altını çiziyor, cezasızlığa asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

ERG: 10 yılda hazırlanan müfredat bir haftada değerlendirilemez

ERG, MEB’in cuma günü açıkladığı ve görüş bildirmek için bir hafta süre tanıdığı müfredata ilişkin açıklama yaptı. ERG, 3 bin sayfalık taslağın bir hafta gibi sürede değerlendirilemeyeceğini belirtti: “İstişare sürecine yeterli zaman tanınmaması süreci tepeden inmeci hâle getiriyor ve sürecin meşruiyetine gölge düşürüyor.”

Yargıtay başkanı 26. turda da seçilemedi

  1. turda Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca 101, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 109,  3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 99 oy aldı. Seçime katılım 318 olarak kayıtlara geçerken, 9 oy geçersiz sayıldı.

Yerlikaya: Taksim, gösteri yürüyüşleri için belirlenen mekanlardan biri değil

Bakan Yerlikaya, sendikaların 1 Mayıs’ı Taksim meydanında kutlamak üzere yaptığı başvurulara dair açıklama yaptı.

CHP’den 1 Mayıs için Taksim çağrısı

CHP İstanbul İl Örgütü Başkanı Özgür Çelik, AYM’nin “herkesin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı’nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için burada bulunma hakkı [olduğu]” kararını hatırlattı.

Tahir Elçi cinayetinde “faili meçhul” mütalaa

Savcılık, Tahir Elçi’nin ölümüne sebep olan kurşunun, hangi silahtan çıktığının belirlenmesinin, “tıbben ve fiziken mümkün olmadığı” şeklinde mütalaa verdi; yargılanan polislerin beraatını istedi.

İHD’den Marmara hapishaneleri raporu

“Ekonomik sorunlar ve artan yoksulluğa bağlı olarak temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmesi mahpusu çaresiz bırakıyor.”

16 devrimci müzik grubundan 1 Mayıs albümü: Elleri Var Özgürlüğün

16 devrimci müzik grubunun ortak üretimiyle “Elleri Var Özgürlüğün” isimli albüm 1 Mayıs öncesinde çıktı. 16 şarkının yer aldığı albüm, solmuzik.com ve YouTube üzerinden yayımlandı.

EKONOMİ

Mehmet Şimşek duyurdu: İslam Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye 6,3 milyar dolar kredi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İslam Kalkınma Bankası (İKB) Grubu’nun, 2024-2026 dönemini düzenleyen Ülke Stratejisi kapsamında Türkiye’deki projelere 6,3 milyar dolarlık kredi sağlayacağını açıkladı.

Fitch’ten Türkiye için “kredi notu” değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, politika tutarlılığındaki iyileşmenin sürdürülmesinin, Türkiye’nin kredi notu açısından olumlu olabileceğini bildirdi.

Nur topu gibi yeni krizimiz oldu: Tavuk eti fiyatları neden yükseliyor?

Kırmızı ette yaşanan krizin benzeri tavuk etinde de patlak verdi. Üretim maliyeti ithalata dayalı hammadde nedeniyle yükseldi. 2019’da bir kilo tavuk etiyle 3,79 kg yem alabiliyorken 2022’de 2,60 kg’ye kadar geriledi.

Uçak biletlerinde tavan fiyata zam

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılından itibaren uygulanan uçak bileti tavan fiyatına yüzde 30 zam yapıldı. Yurt içi uçuşlarda tavan fiyat 3 bin 250 TL’ye yükseldi.

Saray’a dakikada bir asgari ücret

Asgari ücrete temmuzda zam yapılmayacağı duyurulurken Saray’da su gibi para harcanıyor. Saray’da son 3 ayda 130 bin 631 asgari ücrete denk masraf yapıldı.

DIŞ POLİTİKA

ABD’deki üniversite öğrencileri, Filistin için ayakta

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a sığınan bir Filistinli, yaşadıkları çadırların üzerine yazdığı yazılarla Gazze’ye destek veren ABD’deki öğrencilere teşekkür etti.

İsrail Genelkurmay Başkanı, Refah’a saldırı planını onayladı

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Hamas ile rehine takası anlaşması yapılması halinde Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine kara operasyonunu askıya alacaklarını açıkladı.

Ankara NATO Genel Sekreterliği için Hollanda Başbakanı’na destek veriyor

Erdoğan, 2017’de Hollanda’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” referandumu propagandasına izin vermeyen Rutte hükümetini “bunun bedelini ödeyeceksin. Biz daha olması gerekenleri henüz yapmış değiliz” diye tehdit etmiş, Başbakan Mark Rutte’ye de “Nazi kalıntısı” demişti.

“Toplu mezarlardaki cesetlerin çoğu sağlık çalışanları ve hastalara ait”

Yazar ve insan hakları savunucusu Susan Abulhawa, “Dünya, yarısı çocuk olan savunmasız sivil nüfusu yüzüstü bıraktı. Buradaki insanlar kendilerini terk edilmiş hissediyor, ölümü bekliyorlar. Birçoğu sevdikleri, çocukları için dayanıyor” dedi.

30 Nisan

İÇ POLİTİKA

Uzmanlar yeni müfredatı yorumladı: “Çocuk haklarını gözeten bir müfredat değil”

İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Toran ve eğitimci Ali Taştan, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” başlıklı müfredat taslağını bianet’e değerlendirdi. Uzmanlar, yeni müfredatın çocuk haklarını gözetmediğini vurguladı.

“Ülke genelinde 44 bin ‘hayalet seçmen’ vardı”

İHD, yerel seçime dair raporunda “Türkiye’nin değişik illerinde toplu oy kullanma, oy yakma, oy kullanırken sandıktan fotoğraf çekilmesi, mükerrer oy kullanılması gibi pek çok usulsüzlük yaşandı” dedi.

DEM Parti Çocuk Komisyonu 1 Mayıs’a giderken çocuk işçiliğine dikkat çekti

DEM Parti Çocuk Komisyonu 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle çocuk işçiliğine dikkat çekti.

Numan Kurtulmuş “yeni anayasa” için Özgür Özel’i ziyaret etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa için TBMM’de grubu bulunan partileri ziyaret turuna CHP Genel Başkanı ‘yla başladı. Özel, görüşmeden sonra “Anayasaya uyulmuyorken yeni anayasa yapsanız ne olur, yapmasanız ne olur?” dedi.

Erdoğan: “Muhalefet ve bazı marjinal gruplar 1 Mayıs’a gölge düşürmeye çalışıyor”

Erdoğan, Beştepe’deki “Çalışma Meclisi” yemeğinde sendikaları ve siyasi partileri “1 Mayıs’ı propaganda aracına dönüştürmek isteyen terör örgütlerine istismar zemini hazırlamak”la suçladı. “1 Mayıs atmosferine zarar verecek adımlardan uzak durmaya” davet etti.

EMEP Milletvekili Sevda Karaca Mega Polietilen işçilerine saldırıyı bakana sordu

Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca, saldırıya maruz kalan Mega Polietilen işçilerini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

EKONOMİ

Tablo çok vahim: Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıklandı

TÜRK-İŞ, Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. TÜRK-İş’in hesabına göre, Nisan ayında açlık sınırı 17 bin 725 TL, yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 oldu.

TÜİK: Dış ticaret açığı ilk çeyrekte geriledi

İhracat 2024 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 3,6 artarak 63 milyar 603 milyon dolar, ithalatı yüzde 12,8 azalarak 83 milyar 945 milyon dolar olarak geriledi.

Bakanlıktan tavuk eti ihracatı için sınırlama kararı

Ticaret Bakanlığı tavuk eti ihracatına sınırlama getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, tavuk eti fiyatlarındaki artış hızının genel enflasyonun, yem ve enerji gibi maliyet kalemleri ile döviz kurundaki aylık fiyat değişimlerinin çok üzerine çıktığı vurgulandı. Karara göre, 1 Mayıs’tan 31 Aralık’a kadar en çok 80 bin ton ihracat yapılabilecek.

Getir, Avrupa ve ABD pazarından çıkacağını açıkladı

Getir, gelirlerinin yüzde 7’sini elde ettiği Avrupa ve ABD pazarından çıkacağını duyurdu.

Tahminler netleşiyor: Meslek meslek yeni maaşlar

Nisan ayı enflasyon rakamının açıklanacağı tarih yaklaşırken, memur zammının ne kadar olacağı da merak ediliyor. Memur emeklisi en düşük ne kadar maaş alacak?

DIŞ POLİTİKA

Columbia Üniversitesi öğrencilerine polis saldırısı

İsrail’in Filistin’e yönelik yürüttüğü savaşı ve ABD’nin verdiği desteği protesto etmek için Columbia Üniversites’nde kamp kuran gençleri polis gözaltına aldı

Columbia Üniversitesi öğrencilerine uzaklaştırma cezası

BM Raportörü Lawlor, bu cezanın, öğrencilerin barışçıl toplanma hakkının açık bir ihlali olduğunu açıkladı.

UCM, İsrailli yetkililer hakkında tutuklama kararı çıkarmaya hazırlanıyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, UCM’nin tutuklama kararına “boyun eğmeyeceklerini” söyledi. Beyaz Saray, UCM’nin bu kararı vermek için yargı yetkisi olmadığını açıkladı.

İtalya’da faşist selamıyla anma

Neofaşist militanın ölüm yıldönümünde sokağa çıkan gruplar, faşist selamı verdi. Anmaya iktidar partisinden de katılanlar oldu.

 

1 Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

1 Mayıs: Polis Saraçhane’de toplanan grupları engelledi

Polis, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak amacıyla İstanbul Saraçhane’de toplanan kortejin yürüyüşüne izin vermeyerek biber gazıyla müdahale etti. İçişleri Bakanı Yerlikaya 210 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Polis gaz sıkarken Erdoğan’dan 1 Mayıs mesajı: Sevgilerimi gönderiyorum

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyenlere polis biber gazı ile saldırırken Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sevgilerimi gönderiyorum” diyerek 1 Mayıs mesajı paylaştı.

1 Mayıs Tertip Komitesi: Yanlış anlaşıldı, çekilme değil protestoydu

KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak karara ilişkin “İşçilerin orada buluşması bir direnişti” derken Şebnem Korur Fincancı, “CHP bu konuda kararlı bir tutum sergileseydi açılması sağlanabilirdi” dedi.

Özgür Özel’den Saraçhane’ye ‘Çin Seddi’ benzetmesi

CHP lideri Özgür Özel, Taksim’de 1 Mayıs kutlamasını engellemek için Saraçhane’de kurulan polis barikatı için “İşçi sınıfına adeta Çin Seddi kurmuşlar” dedi

Alandan çekilme kararına tepkiler geldi, Çerkezoğlu, ‘Başka seçenek yoktu’ dedi

İstanbul’da 1 Mayıs Komitesi’nin Taksim’e ‘yürümeme’ kararı tepki topladı. Eleştirilere cevap veren DİSK Başkanı Çerkezoğlu, “barikat ortadan kalkmadıktan sonra önümüzde başka bir seçenek yoktu” dedi.

1 Mayıs’ta Taksim yasağı dünya basınında

Taksim yasağını okuyucularına aktaran Agence France-Presse’de, “İstanbul’un dört bir yanına on binlerce polis konuşlandırıldı ve en küçük ara sokaklar bile metal bariyerlerle kapatıldı” denildi.

Hatay’da 1 Mayıs: ‘Rezerv alan istemiyoruz’

Antakya’da 1 Mayıs alanına coşku kadar sorunlar da yansıdı. Şehirlerini yeniden isteyen Antakyalılar, “Barınma haktır, rezerv alana hayır” dedi

Trabzon’da yağmur 1 Mayıs’a engel olmadı: İşçilerin öfkesinden korkun

Trabzon’da 1 Mayıs için binlerce kişi taleplerini dile getirmek için yağmur altında yürüdü. Hak, emek, özgürlük ve adalet temalı sloganların yükseldiği yürüyüşte renkli görüntüler ortaya çıktı.

Türkiye’den 1 Mayıs görüntüleri

1 Mayıs İşçi Bayramı, birçok şehirde düzenlenen yürüyüş ve mitinglerle kutlandı.

Tekin: Öğretmen atamaları için açıklama Kabine toplantısından sonra

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen atamalarına ilişkin açıklamanın kabine toplantısının ardından yapılacağını açıkladı.

AK Partili Ensarioğlu’ndan Bahçeli’ye ‘kız-alıp verme’ yanıtı: Ismarlama olmaz

Devlet Bahçeli’nin Kürt meselesinin çözümü için “Türk-Kürt” evliliğini önermesine AK Partili Ensarioğlu “Sorun eşitlik, eşit yurttaşlık, ortak ortam ve demokrasi sorunudur” cevabını verdi.

Milletvekili seçimleri anketi: CHP 1. parti

Yöneylem Araştırma’nın Milletvekili Seçimleri’ne ilişkin son anketine göre CHP yüzde 34,1 oyla 1. parti olurken; onu yüzde 30,9’la AKP takip etti. Ankette DEM Parti 3. sırada  yer alırken; İYİ Parti ile Zafer Partisi’nin oylarının birbirine çok yakın olması dikkat çekti.

Kurtulmuş ‘yeni anayasa’ turuna yarın devam edecek

Numan Kurtulmuş, yeni anayasa ziyaretlerine yarın devam edecek. Yarın DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi Meclis gruplarını ziyaret edilecek.

 

EKONOMİ

Ekonomist Şeref Oğuz, ‘Asgari ücrete artış yapılacak’ diyerek tarih verdi

Ekonomist Dr. Şeref Oğuz, asgari ücrette artış yapılacağı yönünde kulis bilgilerine ulaştığını açıkladı. Oğuz, “Masada 4-5 çalışma var” diyerek artış için tarih verdi.

Mehmet Şimşek’ten ‘üst fon’ açıklaması: Girişimcilere finansman desteği sağlanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de stratejik sektörler ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarına kaynak aktarılması için üst fon kurulması çalışmalarında nihai aşamaya geldiklerini belirterek gelecekte artması öngörülen fon büyüklüğünün ilk aşamada 50 milyon dolar olacağını söyledi.

Diyanet’in garajı tıka basa dolacak

Kiralık Audi A8 ile gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın filosundaki araç sayısı açığa çıktı. Lüks araçları Diyanet Vakfı üzerinden kiralayan Başkanlığın envanterinde, kiralık araçlar hariç 408 taşıt bulunduğu belirlendi.

‘Arka bahçe’ye milyarlar akıyor

Tasarruf diyen iktidar, “arka bahçesi” olan dernek ve vakıflara aktarılan milyarlardan söz etmiyor. Son 18 yılda “kâr amacı gütmeyen kuruluşlar” olarak isimlendirilen oluşumlara 13 milyara yakın kaynak aktarıldı.

İTO verileri: İstanbul’un nisan ayı enflasyonu belli oldu

İTO verilerine göre, İstanbul’da nisan ayında önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 4,89, toptan fiyatlar yüzde 4,87 artış gösterdi. İstanbul’da nisan ayında enflasyon yıllık yüzde 78,81 oldu.

Fed faiz oranını 23 yılın en yüksek seviyesinde sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Tasarruf araçlarında vergi yükü artıyor, KKM’de “0” stopaja devam

Olan şu; ekonomik istikrar, gelir dağılımında adalete tercih ediliyor

 

DIŞ POLİTİKA

Fidan: İsrail’e karşı açılan davaya müdahil oluyoruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Güney Afrika’nın İsrail’e karşı soykırım iddiasıyla Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davaya müdahil olacağını söyledi.

ABD: Filistin yanlısı Columbia öğrencilerine gözaltı

New York polisi Columbia Üniversitesi’ne baskın düzenleyerek, Filistin destekçisi onlarca öğrenciyi gözaltına aldı.

İngiltere: Ruanda’ya gönderilecek mülteciler gözaltına alınıyor

İngiltere hükümeti, gözaltına alınan mültecilerin 9 ila 11 hafta içinde Ruanda’ya gönderileceğini bildirdi. İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınanların görüntülerini paylaştı.

Reuters objektifinden dünyada 1 Mayıs kutlamaları

Dünya genelinde binlerce insan, İşçi Bayramı’nı kutlamak için meydanlara döküldü. Reuters haber ajansı, sokağa çıkan eylemcileri görüntüledi…

 

2 Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Erdoğan-Özel görüşmesinden ne çıktı?

AKP ve CHP genel başkanları sekiz yıl aradan sonra ilk kez bir araya geldi. Görüşmedeki oturma düzeni çok konuşulurken, buluşmada hangi konuların ele alındığına dair bir açıklama yapılmadı.

Beştepe’den Abdülkadir Selvi’ye ‘Osman Kavala’ tepkisi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, Ne Osman Kavalaymış arkadaş. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiçbir önemi yok varsa yoksa Kavala” diye yazdı.

Menzil’de anlaşmazlık kavgaya döndü: Şeriattan kim vazgeçti?

Menzil tarikatında iddialar ve suçlamalar sosyal medyada anonim hesaplar üzerinden sürüyor. Son olarak ortaya atılan yolsuzluk iddialarına diğer kanattan ‘FETÖ’ suçlamasıyla yanıt geldi.

İYİ Parti’de yeni genel başkan etkisi: Kocaeli’de 12 ilçe başkanı değişecek

İYİ Parti kurultayında Müsavat Dervişoğlu’nun genel başkan seçilmesinin ardından teşkilatlarda da hareketlilik başladı. İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı, 12 ilçede yapılanmaya gideceklerini söyledi.

İstanbul Valisi Gül’den ‘süpür’ savunması: Duymadım ama…

İstanbul Valisi Davut Gül, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen işçi ve emekçilere yönelik bir polisin “Basını süpür” ifadesiyle ilgili açıklama yaptı.

Erdoğan’dan AKP’li isimlere ‘sosyal medya’ tepkisi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ıstakoz, Maldivler tatili ve Rolex marka saat paylaşımları ile ilgili, “Bir milletvekiline yediğini, giydiğini paylaşma denilir mi? Bunlar bilinemeyecek, akıl edilemeyecek şeyler değil” tepkisini gösterdi.

Ali Erbaş’tan tercüman, dua ve Audi A8 savunması

Ali Erbaş, Arapça tercüman kullanma, eline dua yazma ve Audi A8 marka otomobil isteme haberlerine yanıt verdi. Kendini savunan Erbaş, eline dua yazmadığını, Arapça bildiğini ve ihtiyaç duyduğu için Audi A8 istediğini ileri sürdü.

Bu fotoğraftaki üçüncü kişi de gitti: Şimdi de Kızılay’ın Afet Yönetimi Genel Müdürü istifa etti

Kızılay Afet Yönetimi ve İklim Değişikliği Genel Müdürü İbrahim Özer’in istifa ettiği öğrenildi. Maraş depremlerinin ardından skandallarla gündeme gelen Kızılay’da önce Kerem Kınık başkanlıktan daha sonra İbrahim Altan genel müdürlük görevinden istifa etmişti.

Kurtulmuş’un ‘yeni anayasa’ turu devam ediyor: DEM Parti’yi ziyaret etti

‘Yeni anayasa’ görüşmeleri kapsamında ilk olarak CHP’yle görüşen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bugün de DEM Parti’yi ziyaret etti. Kurtulmuş, “Bu sürece ilişkin görüşlerimizi, daha doğrusu çerçeveyi kendileriyle paylaştık” dedi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, “DEM Parti olarak demokratik bir anayasa yapım sürecine Türkiye’nin ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Kanun Hükmü” belgeselinin gösterimi yine yasaklandı: “Türkiye sinemasına yapılmış darbedir”

19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ankara programında açılış filmi olarak belirlenen Yönetmen Nejla Demirci’nin yönetmenliğini yaptığı “Kanun Hükmü” filmi, Çankaya Kaymakamlığı tarafından gösterime bir saat kala yasaklandı. Sansüre gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gösterildi.

İliç’teki liç yığınının sorumluluğunu her iki Bakanlık da üstlenmedi: “Görevimiz değil”

Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni’nde 9 işçinin toprak altında kaldığı kayan liç yığının kapasitesinin aşıldığının denetleme görevini iki Bakanlık da kabul etmedi.

Adalet Nöbeti’nin 91. günü: Astıkları pankart bakanlığın parmaklıklarından sökülen Şenyaşar ailesi, cadde üzerinde eylem yaptı

Adalet Bakanlığı önündeki nöbetinin 91’inci gününde dövizleri parmaklıklardan sökülen Emine Şenyaşar ve Oğlu Ferit Şenyaşar, bakanlık önündeki caddede oturarak tepki gösterdi.

6 Şubat depremlerinde ‘bant daraltma’: Mahkeme TBB’nin BTK yanıtına itirazını haklı buldu

TBB’nin 6 Şubat depremlerinde, enkaz altındaki vatandaşların cep telefonları üzerinden seslerini duyurmaya çalışırken uygulanan “bant daraltma” kararına verilen ‘yetersiz yanıta’ açtığı dava mahkemece haklı bulundu.

Esenyurt’taki Van protestosunda tutuklanan çocuk tahliye edildi

Van’daki halk iradesini gasp etme girişimine karşı3 Nisan’da Esenyurt’ta yaşanan protestolarda tutuklanan 17 yaşındaki U.P.Ö. tahliye edildi.

Dina’nın ailesi: Dursun’un suç ortakları da bulunsun

Karabük’te 26 Mart 2023’te 17 yaşında şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Jeannah Dinabongho Ibouanga’nın mahkemesini takip etmek üzere Türkiye’ye geldiler. İstedikleri tek şey çocuklarını ölüme sürükleyen kişi veya kişilerin cezalandırılması.

1 Mayıs’ta gözaltına alınanların gözaltı süresi bir gün uzatıldı

Gençlik Komiteleri Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünden “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” diye seslendi.

DEM Parti, CHP’ye gidiyor: “Anayasa Hazırlık Komisyonu” kuran DEM, Erdoğan’la görüşen Özel’e kendi yol haritasını sunacak

CHP ve DEM Parti heyeti, seçim öncesi yapılan ziyaretlerin ardından ilk kez bir araya gelecek

Eğitim Sen’den müfredat tepkisi: İktidarın siyasal, ideolojik hedeflerini gözeten müfredatı reddediyoruz

Eğitim Sen: “Tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz.”

İstanbul’un kıyıları yeniden halkın: Kıyı Kanunu’na aykırı yönetmelik iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan dava sonucu, kıyıların turistik tesislere özelleştirilmesini kolaylaştıran yönetmelik iptal edildi. Yönetmelik eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un görev süresi içinde hazırlanmış ve kıyı kanunlarına aykırı bulunmuştu.

 

EKONOMİ

Türkiye İsrail’le tüm ticari ilişkilerini kesti iddiası

Türkiye’nin İsrail’le tüm ticari ilişkilerini tamamen durdurduğu ileri sürüldü. İsrail Dışişleri Bakanı Katz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sert bir dille eleştirdi.

 

 

DIŞ POLİTİKA

Macron’dan yine Ukrayna’ya asker gönderme çıkışı

Fransa lideri Macron verdiği bir röportajda bir kez daha, Batılı ülkelerin Rusya’nın saldırılarına maruz kalan Ukrayna’da kara birlikleri konuşlandırabileceğini dile getirdi.

Cihan Tuğal: ABD’deki gençlerin Filistin eylemlerinin nedeni bitmeyen huzursuzluk…

ABD üniversitelerinde düzenlenen Filistin eylemleriyle beraber, kampüslerdeki polis baskısı da yayılıyor. Cihan Tuğal, polisin ‘yukarıdan’ gelen talimatla şiddeti artırdığını söylüyor.

İlk kez kabul ettiler: AstraZeneca’nın Covid aşısı nadir görülen bir yan etkiye neden olabilir ​​​​​​​

İngiltere merkezli ilaç şirketi AstraZeneca, ürettiği Covid-19 aşısının çok nadir görülen TTS adlı sendroma yol açma ihtimalinin bulunduğunu ilk kez kabul etti. Firmanın kabulü, İngiltere’de açılan bir davada geldi.

ABD, ‘Rusya yaptırımlarını deldikleri’ gerekçesiyle yüzlerce şirketi hedef aldı: Çin başı çekiyor, Türkiye de var

ABD’nin Ukrayna gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımları dünyaya dayatma kampanyası yine hareketlendi. Rusya’nın yaptırımların etrafından dolanmasına yardım iddiasıyla Çin, Belçika, Slovakya, BAE, Azerbaycan, Türkiye’den şirketler hedef alındı.

DSÖ: Gazze’de sıcaklık artışı büyük bir sorun haline gelecek

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Harris, “Açlık yaşayan, yeterli suya sahip olmayan ve daha sonra ishal olan küçük çocuklar çok çabuk ölebiliyor. Doktorlardan giderek daha fazla küçük bebeğin öldüğünü duyuyoruz” dedi.

Türkiye Diric ve Şemdan köylerini bombaladı

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik sivil alanlara saldırıları sürüyor. Türkiye ve bağlı gruplar sabah saatlerinde Minbic’in kuzeyine düşen Diric ve Şemdan köylerini obüs ve havanlarla hedef aldı.

 

3 Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

1 Mayıs sonrası İstanbul’da birçok eve baskın ve gözaltı

1 Mayıs eylemleri sırasında “polise taşlı sopalı saldırıda” bulundukları gerekçesiyle çok sayıda kişinin evine baskın düzenlendi. ÇHD, 47 kişi hakkında yakalama kararı olduğunu açıkladı.

DEM Parti’nin CHP ziyareti yaklaşık iki saat sürdü

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları yeni anayasa ve gündemdeki gelişmelere ilişkin CHP’yi ziyaret etti.

Erbakan’dan ‘Erdoğan-Özel görüşmesi’ yorumu: Bu ziyaretlerin olumlu olacağını düşünüyoruz

YRP lideri Erbakan, dün gerçekleşen Erdoğan-Özel görüşmesine ilişkin “Bir gerginlik ve kutuplaşma ortamındansa diyaloğun olması her zaman çok daha iyi. Olumlu olacağını düşünüyoruz” dedi.

Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü: 43 gazeteci tutuklu, 122 gazeteci yargılanıyor

DFG, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde milletvekillerinin de katılımıyla basın açıklaması yaptı. DFG’nin Nisan 2024 raporuna göre 43 gazeteci tutuklu ve 122 gazetecinin yargılanması devam ediyor.

Akbelen direnişçisi muhtar seçildi: ‘Madeni durduracağız’

Maden için ağaç kıyımının yaşandığı Muğla Akbelen’de direnişe geçen İkizköy’ün yeni muhtarı Nejla Işık: Ben buraya boşuna muhtar seçilmedim. Köyümüzü yaşatmak için elimden ne geliyorsa yapacağım.

Erdoğan: Türkiye’nin önünde 4 yıllık hazine değerinde seçimsiz bir süre var

Erdoğan, yüksek enflasyona ilişkin, yılın ikinci yarısından itibaren daha ümit verici rakamlar görüleceğini savundu, “Türkiye’nin önünde 4 yıllık hazine değerinde seçimsiz bir süre var” dedi.

Şenyaşar ailesi için çağrı: Bu direnişe ortak olalım

Emine Şenyaşar’a destek ziyaretinde bulunan DEM Parti Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek, ‘Kürt halkı ve Türkiye halkları için direniyorlar. Bu direnişe ortak olalım’ çağrısında bulundu

 

EKONOMİ

Enflasyon: TÜİK’e göre yüzde 69,80, ENAG’a göre yüzde 124,35

Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayında tüketici enflasyonunun yıllık bazda yüzde 69,80 olduğunu açıkladı. ENAG’ın yaptığı hesaplamalara göre ise yıllık enflasyon yüzde 124,35.

İki iddianame daha kabul edildi: Seçil Erzan hakkında istenen hapis cezası 275 yıla çıktı

Yüksek karlı gizli fon vaadiyle dolandırıcılık davasında iki iddianame ana dava iddianamesiyle birleştirildi. Sanık bankacı Seçil Erzan hakkındaki hapis cezası talebi 275 yıla yükseldi.

Şimşek’ten enflasyon değerlendirmesi: Keskin bir şekilde düşmeye başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK’in açıkladığı nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Şimşek, yıllık enflasyonun mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra keskin bir şekilde düşmeye başlayacağını belirtti.

Erdoğan’ı bir gün “korumanın” maliyeti 6,7 milyon TL!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma ordusu için yılın ilk üç ayında 616 milyon TL harcanarak bir harcama rekoruna imza atıldığı ortaya çıktı. Erdoğan’ın günlük koruma masrafı ise 6,7 milyon TL’ye denk geliyor.

4 aylık resmi enflasyona göre memurlar ve emekliler ne kadar zam alacak?

Prof. Dr. Aziz Çelik, memur ve memur emeklileri 4 ay için yüzde 13,5 zam alabileceğini yazdı. “6 aylık resmi enflasyonun en az yüzde 25 olacağını söylemek mümkün” diyen Çelik, “Bu durumda memurlar ve memur emeklileri yüzde 19,6 zam alır” dedi.

Ağbaba’dan Erbaş’a: Aracın günlük kirası 2 buçuk aylık emekli maaşı, insanda ahlak olur

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM’de yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a AUDİ A8 marka makam aracı kiralanmasını eleştirdi. İktidarın tasarruf tedbirleri genelgesini de hatırlatan Ağbaba, “Ağbaba, “Bu aracın bir günlük kirası 25 bin TL yani bir emekli 2.5 aylık maaşı ile bu arabaya binebiliyor. 1 asgari ücretli 1.5 maaşıyla bu arabaya binebiliyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Ankara’nın İsrail hamleleri ve olası riskler

Türkiye-İsrail gerilimi nereye varır? Hamas’a destek, ikinci bir İhvan vakası mı? Erdoğan’ın İsrail’e yaptırım kararı, ABD’nin Türkiye yaptırım uygulamasına yol açar mı? Uzmanlar, DW Türkçe’ye değerlendirdi.

Almanya’dan sınır dışı edilenlerin sayısı arttı

Almanya’dan sınır dışı edilenlerin sayıları artarken iltica başvurularının sayısı da düşüyor. Ancak uzmanlara göre bu durum kalıcı değil.

Berlin Humboldt Üniversitesi’nde Filistin yanlısı gösteri

ABD’nin ardından Almanya’da da üniversitede Filistin yanlısı gösteri düzenlendi. Berlin’de Humboldt Üniversitesi’ndeki gösteriye 150 kişi katıldı.

DSÖ: Gazze’de kıtlık sürüyor

DSÖ’den yapılan açıklamada Gazze’de gıda sorunun sürdüğü bildirildi. Örgüte göre yetersiz beslenme çocuk ölümlerini tetikliyor.

İsrail’den Hamas’a 1 hafta mühlet: Anlaşma sağlanmazsa Refah’a saldıracak

İsrail’in Hamas’a esir takası mutabakatı için bir hafta süre verdiği, anlaşma olmaması halinde Refah’a kara saldırısı başlatacağı iddia edildi.

ABD kampüslerinde 2200’den fazla kişi gözaltına alındı: Yılmayan öğrenciler, kurucu babayı Filistinli yaptı

En az 2200 kişinin gözaltına alınmasına rağmen, Filistinli George Washington heykeli, kampüslerdeki protestoların yeni simgesi haline geldi. Filistin Direnişi, Amerika kıtası ve Avrupa’dan Avustralya’ya da yayıldı.

Gazze’yle dayanışmak için Sciences Po’da işgal, Humboldt Üniversitesi’nde oturma eylemine polis müdahalesi

Paris ve Berlin’de üniversite yönetimlerinin ültimatomuna uymayarak Gazze’yle dayanışma eylemlerini devam ettiren protestocuları polis zorla dışarı çıkardı.

İngiltere yerel seçimlerinde İşçi Partisi önde, Başbakan Sunak büyük kayıp yaşadı

İngiltere’de yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Muhafazakar Parti ağır kayıplar yaşarken, ana muhalefet İşçi Partisi yarışı önde götürüyor. Yerel seçim sonuçları yaklaşan genel seçimler için de önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor.

 

4 Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Temel Karamollaoğlu: Genel başkanlıktan ayrılacağım

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu sağlık sorunları nedeniyle genel başkanlık görevinden ayrılacağını, ancak siyaseti bırakmayacağını açıkladı.

Sinan Ateş iddianamesi: Azmettiren ve cinayet nedeni yok

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin iddianamede, asıl talimatı kimin verdiği ve cinayetin neden işlendiğine dair bilgiler yer almadı.

Selahattin Demirtaş’a “hedef gösterme” davasında beraat

İstinaf mahkemesi, dönemin Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı hedef gösterdiği iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş hakkında beraat kararı verdi.

Mansur Yavaş hem kendisinin hem de eşinin malvarlığını belediye binasına astı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, kendisinin ve eşinin malvarlığını Ankara Büyükşehir Belediyesi girişine astı.

Edanur Gezer’in ölümüyle ilgili İBB çalışanı 4 kişi hakkında gözaltı kararı

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki Edanur Gezer’in kazı çalışması sonrası oluşan su birikintisine düşerek yaşamını yitirmesiyle ilgili İBB çalışanı olan 4 kişi gözaltına alındı.

İstanbul 1 Mayıs’ında gözaltına alınan 52 kişi için tutuklama talebi

1 Mayıs kutlamalarında İstanbul’da gözaltına alınan 65 kişi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. 52 kişi tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Amedspor üst lige çıktı: Dünyaya örnek olarak şampiyon olduk

Amedspor’un şampiyon olduğu Menemen FK maçı öncesinde taraftarlar duygularını anlattı.

Teleferik kazasında bilirkişi raporu hazırlandı: CHP’li Kocagöz’ün tutukluluğuna itiraz edilecek

Antalya’da yaşanan teleferik kazasıyla ilgili davada bilirkişi raporu hazırlandı. Tutuklu Mesut Kocagöz’ün avukatları, tutukluluk itirazını rapordaki tespitler ışığında yineleyeceklerini açıkladı.

İliç’teki maden ocağında 2 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Erzincan’ın İliç ilçesindeki madende 13 Şubat’ta yaşanan toprak kaymasında, toprağın altında kalan işçilerden Ramazan Çimen ve Kenan Öz’ün de cansız bedenlerine ulaşıldı.

Fatsa’nın devrimci belediye başkanı Fikri Sönmez, 39. ölüm yıldönümünde anılacak

Fatsa’nın devrimci belediye başkanı Fikri Sönmez, 39’uncu ölüm yıldönümünde anılacak. “Ben ne yaptıysam halkım için, halkımla birlikte yaptım” diyen Terzi Fikri, halkçı yerel yönetim uygulamalarıyla Türkiye tarihine geçti.

Cumartesi Anneleri 997. haftada, 32 sene önce kaybedilen Hüsamettin Yaman’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, 5 yıl sonra üst üste 25’inci hafta Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Kayıp yakınları ve hak savunucuları, 32 sene önce kaybedilen 22 yaşındaki Hüsamettin Yaman’ın akıbetini sordu.

Hızını alamayan eski AKP’li vekil, ABD’deki Filistin’e destek eylemi haberini de erişime engelletti

Eski AKP Milletvekili Cuma İçten, kendisiyle ilgili haberleri erişime engelletirken “ABD’de Filistin’e destek eylemi yapan öğrencilere polis saldırdı” haberini de erişime engelletti. Akıllara yine “Hakimler erişim engeli kararlarını nasıl veriyor?” sorusu geldi.

Bakan Tekin’den ‘öğretmen ataması’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Diyarbakır’da öğretmen atamalarına ilişkin kendisine sorulan soruya yanıt verdi. Tekin, “Muhtemelen pazartesi günü hem atanacak öğretmen sayısı hem de branş bazında kontenjan dağılımları açıklanmış olur” dedi.

Vanspor FK, Bursaspor maçında sahadan çekildi

TFF 2. Lig’de Bursaspor ile deplasmanda karşılaşan Vanspor FK, maçın 22. dakikasında sahadan çekildi. Vanspor, Serik Belediyespor’un Esenler Erokspor maçına U-19 kadrosuyla çıkmasını protesto etti. Esenler ve Vanspor şampiyonluk için yarışıyor.

‘Şenyaşar’lara uğramayan adalet ülkenin hiçbir yerine uğramayacak’

Emine Şenyaşarı ziyaret eden siyasi parti ve meslek örgütü temsilcisi kadınlar, “Şenyaşar’lara uğramayan adalet, ülkenin hiçbir yerine uğramayacak. Emine annenin mücadelesi büyütülmeli ve ortak bir sese dönüştürülmelidir” çağrısında bulundu.

Direniş 12. gününde: Devrimci ODTÜ, Devrim’de şenlik

ODTÜ’de rektörlüğün Bahar Şenliği’ni iki güne indirmesine ve Devrim Stadyumu’nun şenlik için kullanımını yasaklamasına tepki gösteren öğrenciler eylemlerini sürdürüyor. Yürüyüşün ardından grup, Devrim Stadyumu’na geçti. Şenliğin organizatörlüğünü üstlenen ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu ise saat 18.00’da rektörlük önünde Moğollar’ın konser vereceğini açıkladı.

Afyonkarahisar Belediyesinden mülteci düşmanı tarife: Nikah bedeli 25 kat artırıldı

Belediyelerdeki mültecilere yönelik ayrımcı uygulamalar sürüyor. Afyonkarahisar Belediyesi, 400 lira olan nikah ücretini mülteciler için 25 kat artırarak 10 bin liraya yükseltti.

‘İyi halli değil’ diyerek 30 yıllık tutsağın tahliyesini engellediler

Milletvekili Newroz Uysal, 30 yıllık tutsak Nurettin Çelebi’nin tahliyesinin ‘iyi halli olmadığı’ iddiasıyla engellendiğini belirterek, “İGK dışında cezaevlerinde kurulan ‘özel kurullar’ kimlerden oluşmaktadır?” diye sordu

Rojhilat’ta Newroz’da gözaltına alınan 14 kişiden haber alınamıyor

Kurdistan İnsan Hakları Ağı yaptığı açıklama ile Rojhilat’ın Şîno kentinde Newroz kutlamalarında gözaltına alınan 14 kişiden haber alınamadığını duyurdu

 

EKONOMİ

Mehmet Şimşek’ten S&P açıklaması: Kararlıyız

S&P, Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten ilk açıklama geldi.S&P, Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten ilk açıklama geldi.

İçişleri Bakanlığı: Tasarruf tedbirleri kapsamında koruma araç ve polis sayıları azaltıldı

İçişleri Bakanlığı tasarruf tedbirleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Sayın Bakanımızın araçları da dahil olmak üzere Bakan Yardımcılarımızın koruma araç ve koruma polis sayıları azaltılmıştır” denildi.

Diyanet, “Bütçeyi nasıl ezeceğini” konuştu: Beş yıldızlı otelde müzikli toplantı

Diyanet kafilesinin, ‘91,8 milyar TL’lik 2024 bütçesinin nasıl harcanacağını’ planlamak için beş yıldızlı otelde müzikli eğlenceli toplantı yaptığı ortaya çıktı. Toplantıya katılanlara, “Fotoğraf paylaşmayın” talimatı verildi.

Atlas Denim’de sendika düşmanlığı: BİRTEK-SEN’e üye olan 8 işçi işten atıldı

Büyük çoğunluğu asgari ücret alan ve sık sık iş kazaları yaşanan Atlas Denim’de, BİRTEK-SEN’e üye olan 8 işçi işten atıldı.

 

DIŞ POLİTİKA

SPD’li aday uğradığı saldırıda ağır yaralandı

Almanya’da 9 Haziran’da yapılacak AP secimleri ile sonbaharda üç doğu eyaletinde düzenlenecek seçimlere geri sayım sürerken politikacılara yönelik şiddet artıyor. SPD’li bir aday uğradığı saldırıda ağır yaralandı.

Dünya Gıda Programı Direktörü: Kuzey Gazze’ye tam anlamıyla kıtlık çöktü

İsrail’in Gazze Şeridi’nin geri kalanından tecrit ettiği kuzeyde mahsur kalan Filistinli sivillerin eşiği çoktan geçip kıtlık içinde oldukları, Dünya Gıda Programı’nın ABD’li Direktörü tarafından açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri, toprakları üzerinden ABD’nin Irak ve Yemen’e saldırmasına izin vermedi

Abu Dabi’deki El Zafra Hava Üssü’nü İran destekli direniş gruplarına saldırmak için kullanma izni alamayan Biden yönetimi, BAE’de konuşlu Amerikan hava kuvvetlerini Katar’a taşımaya başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova (Reuters)

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Rusya sınırları yakınında dört aydır sürdürdüğü askeri tatbikatların, ittifakın Rusya ile olası bir çatışmaya hazırlandığının kanıtı olduğunu söyledi.

İsrail’in Refah’ı bombalaması sonrasında oluşan hasarı inceleyen Filistinliler (AFP)

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre rehinelerin serbest bırakılması konusunda devam eden görüşmelere yakın İsrailli bir yetkili, Arap medyasında yer alan “ABD’nin, üç aşamalı ateşkes anlaşmasının ardından İsrail’in Gazze’den tüm güçlerini çekmesini garanti ettiği” haberlerini yalanladı.

 

5 Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Mehmet Uçum’dan ‘sivil itaatsizlik dersi’: Devlet karşıtı, gayrimeşru…

“Devlet hadlerini bildirir” çıkışıyla AK Parti içinde de kriz yaratan başdanışman Uçum, 1 Mayıs’ın ardından bu defa ‘sivil itaatsizlik’ çıkışı yaptı: Devlet karşıtı ve gayri meşru her türlü eylem…

Edanur Gezer soruşturması: Gözaltına alınanlardan 1’i tutuklandı

Küçükçekmece’de yapılan kazı çalışması sonrasında oluşan suya düşen 5 yaşındaki Edanur Gezer’in hayatını kaybetmesine ilişkin gözaltı kararı alınan 3 İBB çalışanından 1’i tutuklandı.

YSK, Hatay ve İskenderun için ret kararlarının gerekçesini açıkladı

YSK, CHP’nin Hatay ve İskenderun seçimlerine ilişkin ‘tam kanunsuzluk’ iddiasıyla yaptığı itirazlara ilişkin verdiği ret kararlarının gerekçesini açıkladı: Genel ve soyut iddialardan ibaret…

Emniyet-Sen araştırması: 10 polisten 3’ü intiharı düşünüyor

Yapılan bir araştırmaya göre, her 10 polisten 3’ü intihar etmeyi düşünürken, her 10 polisten 1’i mesleki sorun yaşadığında müracaat olarak tarikat ve cemaatleri görüyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: İnfaz sistemine yeni düzenlemeler geliyor

Adalet Bakanı Tunç, “9. Yargı Paketi ile casusluk suçlarına ve infaz sistemine yeni düzenlemeler geliyor” dedi.

TRT Lefkoşa temsilcisi Kuzey Kıbrıs’ta ‘sahte diploma’dan tutuklandı

Kuzey Kıbrıs basını, TRT Lefkoşa Temsilcisi Sefa Karahasan’ın ‘sahte diploma’ soruşturması kapsamında tutuklandığını yazdı.

Üniversite yönetimi kamuoyuna şikayet etti: HÜT isimli grup öğrenci dövüyor, güvenliği tehdit ediyor

Hacettepe Üniversitesi yönetimi sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı: Kendine “Hacettepe Üniversitesi Teşkilatı HÜT” ismi veren grup, öğrencilere saldırıyor, güvenlik görevlilerini tehdit ediyor.

Kılıçdaroğlu, Saray’da gördüklerini anlattı, tehlikeleri 10 maddede sıraladı

Kemal Kılıçdaroğlu, Saray’da Erdoğan’la görüşmesinde gözlemlediği şatafatı anlatırken; Türkiye’nin karşı karşıya kaldığını belirttiği tehlikeyi de 10 maddede sıraladı.

Düzgün Baba Cemevi Başkanı’na cezaya tepki: Alevi toplumuna gözdağıdır

Alevi örgütleri, Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’e verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının onanmasını protesto etti. Örgütler mücadele çağrısı yaptı.

Hatimoğulları ve Bakırhan, Paskalya kutlamasına katıldı

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Mardin’de Paskalya Bayramı kutlamasına katıldı.

Özel’den Paskalya mesajı: Paskalya’nın tüm dünyaya huzur ve barış getirmesini diliyorum

CHP lideri Özgür Özel, sosyal medya hesabı üzerinden Ortodoks vatandaşların Paskalya Bayramı’nı kutladı: “Paskalya’nın tüm dünyaya huzur ve barış getirmesini diliyorum.”

İstanbul’da 1 Mayıs operasyonlarında ikinci dalga: En az 12 gözaltı

İstanbul’da 1 Mayıs’ta ve sonrasında gözaltına alınan 65 kişinin 52’si tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, 38’i de tutuklanmıştı.

 

EKONOMİ

Et ve hayvancılıkta da dışa bağımlı olundu

Tarım ve hayvancılığı sürdürülemez hale getiren iktidar hayvan ve et ithalatında rekora koşuyor. 2024’ün ilk çeyreğinde 173 milyon dolarlık canlı hayvan ithal edildi.

Cevdet Yılmaz’dan ‘enflasyon’ açıklaması: 20 puanlık bir düşüş bekliyorum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaz aylarında enflasyonda ivme kaybı yaşanacağını belirtti ve “Yıllık bazda rakamların zirve yapacağı ay, mayıs enflasyonu” dedi. “Enflasyon ne kadar düşer?” sorusu üzerine Yılmaz, “20 puanlık bir düşüş bekliyorum” ifadesini kullandı.

Patronun çiş derdi

İşçilere tuvalet sınırı uygulaması, tuvalette geçen sürenin işçilerin ücretlerinden kesilmesine kadar genişletildi. Evrensel Pazar’ın yazı ve haberleri patronların bu hakka göz dikmesine mercek tuttu.

 

DIŞ POLİTİKA

İsrail hükümeti El Cezire’yi kapatma kararı aldı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun kabinesi ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Katarlı televizyon kanalı El Cezire’nin Gazze’deki savaş süresince İsrail’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Netanyahu Hamas’ın savaşı sona erdirme talebini kabul etmedi

İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes görüşmelerinde Hamas’ın Gazze’de savaşı sonlandırma talebini “kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

Alman ordusundan güvenlik açığı itirafı

Alman ordusu Webex üzerinden yaptığı video konferanslarda bir güvenlik açığı tespit edildiğini, ancak açığın 24 saat içinde giderildiğini bildirdi.

Çin Devlet Başkanı Şi’den 5 yıl sonra ilk Avrupa ziyareti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 5 yıl aradan sonra çıktığı ilk Avrupa turu kapsamında Fransa’ya geldi.

Hamas, Gazze’den roket fırlattı; İsrail, Kerem Şalom sınır kapısını kapattı

Hamas’ın Gazze Şeridi’nden gerçekleştirdiği roket saldırısının ardından İsrail ordusu Kerem Şalom sınır kapısını kapattığını açıkladı.

Türkiye Efrîn köylerini bombalıyor

Türkiye’nin Kuzey ve Doğru Suriye’nin Efrîn kentine bağlı köylere saldırıları devam ediyor. Türkiye ve bağlı güçleri Kuzey ve Doğu Suriye’nin Efrîn kentine bağlı Şêrawa ve Soxanekê köylerini bombalıyor.

 

6 Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

DHA muhabiri ‘Eylem Tok’ telefonunu doğruladı: Patronaj tarafından baskıya maruz kaldım

DHA muhabiri Rojda Altıntaş, sosyal medyada yaptığı açıklamada olayı doğruladı ve “Yayın kuruluşunun patronajı tarafından baskıya maruz kaldım” dedi.

DHA Genel Müdürü Korkut: Rojda Altıntaş’a ulaşamıyoruz

DHA Genel Müdürü Celal Korkut, Eylem Tok’un oğlunun karıştığı kazaya ilişkin Revna Demirören’in adının geçtiği bir görüşme kaydını paylaşan DHA muhabiri Rojda Altıntaş’a ulaşamadıklarını açıkladı.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Dolmabahçe’de anıldı: Hesabını soracağız

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 52’inci yılında İstanbul Dolmabahçe’de CHP ve EMEP tarafından anıldı.

CHP’den Bahçeli görüşmesi yorumu: Bu bir misyon

CHP’li kaynaklar, Özgür Özel’in yarın Devlet Bahçeli’ye ziyaretinin “ülkede derinleşen kutuplaşmayı azaltmak misyonu” çerçevesinde yapılacağını kaydetti.

Erdoğan’dan öğretmen ataması açıklaması: Bakanlarımız son kez görüşecek

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, beklenen öğretmen ataması duyurusunu yarına bıraktı: Milli Eğitim, Hazine Bakanımız, kurmaylarımız son kez görüşecek.

Yargıtay, başkanını seçemiyor: 31’inci turda da sonuç çıkmadı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılmaya başlanan başkanlık seçimlerinin 31. turunda da sonuç çıkmadı. Seçimlere yarın devam edilecek.

TRT Temsilcisi Karahasan da tutuklandı: Siyasetçiden bürokrata, askerden polise herkes işin içinde

TRT Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı. MHP Milletvekili Levent Uysal’ın eşine ait Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ndeki skandal her geçen gün büyüyor.

Özgür Özel ‘Üç Fidan’ın anmasına katıldı: ‘Siyasette yumuşama’ tartışmasına yanıt

CHP lideri Özel, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anmaya katıldı. Özel, anmada AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘siyasette yumuşama’ mesajına yanıt vererek “Taksim AYM kararına karşı yasaksa, ODTÜ Stadyumu yasaksa, kimse ‘bunun sonu anayasaya varır mı’ diye düşünmesin. Arkadaşlarımız Gezi’den içeride yatıyorsa kimse normalleşmeden bahsetmesin” dedi.

YSK, kesin seçim sonuçlarını açıkladı

YSK Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin kesin seçim sonuçlarını duyurdu. Yener, seçimlerin yenileneceği yerleri de açıkladı.

Gina Mercimek davasında bir sanığa ağırlaştırılmış müebbet, bir sanığa beraat

Kilis’te geçen yıl cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra öldürülen Suriyeli 9 yaşındaki Gina Mercimek davasında karar açıklandı. Sanıklardan Boğuç, ağırlaştırılmış müebbet ve 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer sanık Altınöz ise beraat etti.

MetroPOLL Araştırma: AKP’den kopan oylar 31 Mart’ta hangi partilere gitti?

Metropoll Araştırmanın kurucusu Özer Sencar, AKP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde, geçen sene gerçekleşen milletvekili seçimlerine oranla 6.4 milyon oy kaybettiğini belirterek AKP’den kopan oyların gittiği partilere ilişkin araştırma sonuçlarını açıkladı.

Roma harikası Kariye, müzeden camiye çevrildi

Ayasofya’nın ardından İstanbul’daki tarihi Kariye Müzesi de camiye dönüştürüldü. Cumhurbaşkanı kararıyla müze statüsü kaldırılan ve ibadete açılan Kariye, sanat tarihindeki önemli fresk ve mozaikleri ile dikkat çekiyor.

Şenyaşar Meclis’ten seslendi: 24 Mayıs’ta herkes bakanlık önüne gelsin

Meclis’te açıklama yapan Emine Şenyaşar, 24 Mayıs’ta Adalet Bakanlığı önünde yapacakları açıklama için ‘Ben herkese adalet istiyorum. 20 gün sonra her yerden tıpkı Wan’da olduğu gibi toplanın gelin’ çağrısı yaptı.

 

EKONOMİ

Altınok ’10 milyon’ demişti: Keçiören’in borcu 1 milyar 755 milyon TL

Keçiören Belediye Başkanı seçilen CHP’li Mesut Özarslan, AK Partili Turgut Altınok’un döneminden kalan belediye borcunun 1 milyar 755 milyon 519 bin olduğunu açıkladı.

Batık kredi riski hızla büyüyor

Faiz artışları batık kredilere yansımaya başladı. Batık krediler bir haftada 1,2 milyar lira artarak 203,4 milyar liraya ulaştı. Bu kredilerin 59,7 milyar lirasını bireysel kredi ve kredi kartı borçları oluşturdu.

Erdoğan aylar sonra alınan kararla övünüyor: “İsrail ile ticareti durdurduk”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına ilişkin, “İyice canileşen İsrail yönetimini ateşkese zorlamak maksadıyla diplomasi ve ticaret boyutunda baskının dozunu sürekli yükseltiyoruz. Geçen haftadan itibaren İsrail’le ihracat ve ithalat işlemlerini tüm ürünleri ihtiva edecek şekilde durdurduk” dedi.

Seçil Erzan davasında yeni iddianame: Mağdur sayısı 27’ye yükseldi

Aralarında spor dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan’ın da bulunduğu 26 mağdurun dolandırıldığı iddiasına ilişkin davaya, bir yeni iddianame daha eklendi. Böylelikle davada mağdur sayısı 27’ye yükselirken, Seçil Erzan için istenen hapis cezası ise 87 yıldan 285 yıla çıkmış oldu. Erzan 24 Mayıs’ta tekrar hakim karşısına çıkacak.

Banka kârları enflasyonu katladı | Net kâr ilk çeyrekte yıllık yüzde 44,7 arttı

Finans sermayenin net kârı ilk çeyrekte yıllık yüzde 44,7 artış kaydetti. Aynı dönemde enflasyon yüzde 15,06 olarak kaydedilmişti.

 

DIŞ POLİTİKA

Putin’den Ukrayna yakınında nükleer tatbikat talimatı

ABD’nin Ukrayna’ya silah yardımlarına yeniden hız verdiği sırada Rusya nükleer silahlarla gövde gösterisine hazırlanıyor. Putin, orduya Ukrayna yakınlarında nükleer tatbikat düzenlenmesi talimatı verdi.

Hamas ateşkes önerisini kabul etti

Mısır ve Katar’ın Gazze’de ateşkes sağlanmasını hedefleyen önerisi Hamas tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas’ın öneriyi Türkiye’nin telkini ile kabul ettiğini ifade etti.

Rusya: İngiltere’ye ait hedefleri vurabiliriz

Rusya, İngiliz silahlarının Ukrayna tarafından Rusya topraklarına yönelik kullanılması halinde İngiliz askeri tesislerini vurabileceğini söyledi.

AB’den Çin’e ticari tehdit: Ekonomimizi koruyacağız

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çin ile ticari ilişkilerin gerginleştiği bu dönemde, “AB’nin ekonomisini ve güvenliğini korumak için sert tedbirler almaktan geri durmayacaklarını” dile getirdi.

Batı’dan İsrail’e sert Refah tepkisi

İsrail uluslararası toplumun baskısına rağmen Refah’a kara operasyonu için harekete geçti. Ordu bölgedeki sivillerin zorunlu tahliyesine başladı. Avrupa ülkeleri ise operasyona tepkili.

Ukrayna’dan AB’ye “savaş ekonomisi” çağrısı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Avrupa’yı “savaş ekonomisine” geçmeye davet etti. Kuleba ayrıca Ukrayna’nın savunma şirketlerine yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Çin liderinin Paris ziyaretinde “ticaret açığı” vurgusu

Çin lideri Şi Cinping Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi. Üçlü görüşmeye ticari ilişkiler damgasını vurdu.

Refah’a operasyon hazırlığı: Sivillerin tahliyesi başladı

İsrail-Hamas görüşmeleri bir kez daha çıkmaza girdi. Savunma Bakanı Gallant’ın operasyon sinyalinin ardından ordu “sınırlı bir operasyon için” sivillerin Refah’tan tahliyesine başladı.

Filistin Yönetimi’nden Refah için ABD’ye ‘acil müdahale’ çağrısı

Filistin Yönetimi’nden yapılan açıklamada, “Refah’ın işgali 1,5 milyon Filistinlinin katliam, toplu soykırım ve yerinden edilme girişimlerine maruz kalması anlamına geliyor” denildi.

İsrail 213 gündür saldırıyor: Gazze’de can kaybı 35 bine dayandı

İsrail’in 213 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 34 bin 735’e çıktı. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı son 24 saatte Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda 52 kişinin öldüğünü, 90 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Netanyahu’nun Katar’dan Hamas’ı finanse etmesini istediği 2018 tarihli çok gizli mektubu ortaya çıktı

ABD ve İsrail’in baskıları nedeniyle arabuluculuktan çekilmeyi değerlendiren ve İsrail’in Al Jazeera’yı yasaklama yaptırımıyla karşılaşan Katar’a Netanyahu’nun 2018’de gönderdiği çok gizli mektup basına sızdırıldı.

Columbia Üniversitesi Filistin korkusuyla mezuniyet törenini iptal etti: Oxford ve Cambridge’de Gazze Dayanışma Kampı kuruldu

Filistin yanlısı öğrencilerini gözaltına aldırıp uzaklaştıran Columbia, geleneksel mezuniyet törenini düzenlemeye cesaret edemedi. Oxford ve Cambridge’de Gazze Dayanışma Kampı kuran öğrenciler, yönetimlerin İsrail’le tüm bağları kesmesini talep etti.

İngiltere Başbakanı Sunak, muhalefetin genel seçimde birinci parti olabileceğini kabul etti

İngiltere’de yerel seçimlerde büyük kayıp yaşayan Başbakan Rishi Sunak, genel seçimlere aylar kala halen seçmen nezdinde kazanım elde edebileceğini savundu.

Florida laboratuvarda üretilen yapay eti yasaklayarak ‘tarımı koruyacak’

Florida Valisi Ron DeSantis, çiftçileri koruma gerekçesiyle laboratuvar ortamında üretilen et ürünlerinin üretimini ve satışını yasaklayan yasayı imzaladı.

 

7 Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Bahçeli’den Özel ile görüşme öncesi sert mesajlar

CHP lideri Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi TBMM’deki odasında ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklama yapılmazken Bahçeli’nin kritik ziyaret öncesinde verdiği sert mesajlar dikkat çekti.

MEB 20 bin öğretmen atayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımlarını açıkladı.

Mehmet Metiner’den Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş çıkışı: Büyük haksızlık

AK Partili Mehmet Metiner de ‘Kavala ve Demirtaş’ üzerinden yaşanan tartışmaya dahil oldu. Metiner, “Yeniden yargılanma’ talebi, hukuki meşru bir taleptir” dedi.

Sinan Ateş iddianamesi kabul edildi

Sinan Ateş cinayetine ilişkin 22 tutuklu sanık hakkında hazırlanan 145 sayfalık tartışmalı iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

‘Özel-Bahçeli görüşmesinin kazananı Ali Mahir Başarır oldu’

Devlet Bahçeli, Özgür Özel ile görüşmesinde CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’a imzalı bir köstekli saat hediye etti.

Yusuf Tekin açıkladı: 20 bin öğretmen atanacak, mülakat kaldırılmayacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında 20 bin öğretmenin atamasının yapılacağını duyurdu. Mülakatlara da değinen Tekin, “Ben öğretmen atamalarında deneme dersi tarzında bir mülakatın gerekli olduğunu defaten dile getirmiştim” ifadesini kullandı.

Antalya’daki teleferik faciası: Kepez Belediye Başkanı Kocagöz’ün 27 yıla kadar hapsi istendi

Antalya’daki teleferik kazasına ilişkin aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de bulunduğu 5’i tutuklu 12 kişi hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” ve “trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma” suçlarından iddianame hazırlandı. 12 kişinin 27’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Araştırma: İktidara güven dibe vurdu

Yöneylem’in araştırmasına göre yurttaşların sadece yüzde 20,6’sı Türkiye’nin ‘iyi’ yönetildiğini düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 57’si ülkenin ‘kötü’ yönetildiğini belirtirken, yüzde 24,1’ine göre Türkiye ‘ne iyi ne kötü yönetiliyor.’

Abdullah Öcalan’a 3 aylık yeni bir aile görüş yasağı

Kendisinden 38 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a, ‘disiplin cezası’ gerekçesiyle 3 aylık yeni bir aile görüş yasağı getirildi

 

EKONOMİ

Türkiye gri listeden çıkıyor mu?

Maliye Bakanı Şimşek’in “Türkiye gri listeden çıkacak” açıklamasının ardından FATF yetkilileri Türkiye’de incelemelerde bulundu. Gri liste kararının Haziran ayında açıklanması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ‘KDV’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “KDV oranlarının artırılmasına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı.

Rezervlerde kalite hamlesi: Swap hariç net rezervde rekor toparlanma

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) swap hariç net rezervleri geçen hafta 9,9 milyar dolarlık iyileşme kaydetti. Böylelikle swap hariç net rezervlerde rekor toparlanma görüldü.

DIŞ POLİTİKA

Alman ve Türk Dışişleri’nden İsrail’e tepki

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli, İsrail’i Refah konusunda uyardı. İsrail Başbakanı Netanyahu ise, Kahire’ye ateşkes görüşmeleri için heyet gönderdiklerini duyurdu.

Guterres’ten Refah için “felaket” uyarısı

BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail’i Refah kentine kapsamlı bir operasyon düzenlemekten kaçınmaya çağırdı. Böyle bir saldırının “stratejik hata” ve “insani felaket” olacağını kaydetti.

Putin’in beşinci dönemi başladı

Mart ayındaki seçimleri kazanan Vladimir Putin, Rusya’da beşinci kez devlet başkanlığı koltuğuna oturdu. Eski bir KBG çalışanı olan Putin’in siyasetteki yükselişini kısaca derledik.

AB’de kadına şiddete karşı ortak yasa

AB, kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla ilk kez ortak yasa yaptı. Siber suçlara yeni cezalar getiren düzenlemede tecavüz tanımı ise yer almadı.

İsrail: Refah’ın Gazze tarafında kontrolü sağladık

İsrail ordusu, birliklerinin Refah Sınır Kapısı’nın Gazze tarafında kontrolü sağladığını duyurdu.

Berlin polisi, üniversitedeki Gazze’yle dayanışma kampını dağıttı: Gözaltılar var

Almanya’daki Berlin Özgür Üniversitesi’nde Gazze’ye destek için eylem yapan protestoculara karşı polis, biber gazı kullandı. Üniversite yönetimi polisi kampüse kendilerinin çağırdığını açıkladı.

İsrail’in Refah saldırısı ve ateşkes: Fehim Taştekin değerlendirdi

Hamas’ın Gazze’de ateşkese yeşil ışık yaktığı bir dönemde, İsrail ordusu Refah’a kara saldırısı başlattı. Gazete Duvar yazarı Fehim Taştekin, son gelişmeleri canlı yayında değerlendirdi.

Hamas neyi kabul etti: 126 günlük 3 aşamalı ateşkesle İsrail’in Gazze’den çekilmesi ve ablukayı kaldırmasını istedi

İsrail hükümeti, Hamas’ın kabul ettiği teklifi ‘kabul edilemez’ diye nitelemesine rağmen Kahire’deki müzakereye orta düzeyde heyet gönderdi. Arap medyasına yansıyan Hamas’ın taslağı, oldukça karmaşık gözüküyor ve her biri 42 gün sürecek üç aşama içeriyor.

BM: İsrail ordusu, Gazze’ye yardımın ana arterlerini kapattı

Hamas’ın dün Gazze’de ateşkesi kabul ettiğini açıklamasına rağmen Refah’a kara harekatı düzenleyen İsrail ordusu, Refah sınır kapısının Gazze tarafında kontrolü ele geçirdiğini açıkladı.

Amsterdam Üniversitesi’ndeki Filistin’e destek gösterisinde yaklaşık 125 kişi gözaltına alındı

Amsterdam Üniversitesi’nde Filistine destek eylemi yapan öğrencilere polis müdahale etti. Yaklaşım 125 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Filistin Yönetimi, İsrail’in Refah’a saldırısını durdurmak için Washington’a ‘derhal müdahale’ çağrısında bulundu

Filistin resmi haber ajansı WAFA bugün (Salı) Filistin Yönetimi’nin ABD’ye “İsrail işgal yetkililerinin Refah’ı işgale kalkışmasını ve vatandaşlarını yerinden etmesini önlemek için derhal müdahale etmesi” çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Neçirvan Barzani İran’da görüşmeler yaparken YNK Lideri Bafil Talabani, ABD’ye gitti

Kurdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Başkanı Bafil Talabani, ABD yetkililerle Kurdistan Bölgesi ve Irak’taki durum ile parlamento seçimlerine ilişkin görüşmek üzere Washington’a gitti.