25 Ekim 2023

İç politika

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu yarın Ankara’da görüşecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yarın Ankara’da Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine bir araya geleceği aktarıldı.

Akşener’den Bahçeli’ye: Buyursunlar arkadaşlarıyla Gazze’ye gitsinler

Partisinin grup toplantısında konuşan Meral Akşener, “Gazze için yola revan olmazsam namerdim” diyen Bahçeli’ye, “O zaman buyursunlar görevlerinden istifa edip Gazze’ye gitsinler” dedi.

AYM’den tutuklu milletvekili Can Atalay için hak ihlali kararı

Gezi davası tutuklusu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bireysel başvurusu bugün AYM’de görüşüldü. AYM, seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönlerinden hak ihlali olduğuna hükmetti.

İHD İstanbul Şubesi Marmara cezaevleri raporu: 2 bin 491 hak ihlali yaşandı

İHD İstanbul Şubesi’nin Marmara Bölgesi Cezaevleri ihlal raporunda, 3 aylık süreçte en az 2 bin 491 hak ihlalinin yaşandığı belirtildi.

Gazeteci Beritan Canözere 15 yıla kadar hapis talebi

Gazeteci Beritan Canözer hakkında açılan davanın ilk duruşmasında savcı, “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

43 Kürt aydın Levent Gültekinin açıklamalarına tepki gösterdi

Kürt aydınlardan oluşan 43 imzacı, Gazeteci Levent Gültekin’in “Kürtler sadece büyük Kürdistan hayali kurarak Amerika’nın ve İsrail’in Ortadoğu’da soytarısı olacak” sözlerine tepki gösterdi.

Ekoloji örgütleri: Ekokırım suçu yasalaşsın

Ekokırım suçunun yasalarda yer alarak, bu suçu işleyenlere caydırıcı cezalar verilmesini isteyen çevre örgütleri, 28 Kasım’da Meclis’e “Ekokırım Yasa Tasarısı” sunacak.

Ekonomi

Metal işçileri: Birlik olmazsak TİS masasından sadece patron memnun kalkacak

“İşçiler olarak ayrışmak yerine, taleplerimizi ortaklaştırıp, sesimizi tek ve gür çıkarmalıyız. Sendikanın bundan sonra yapacağı her toplantıda taleplerimizde geri adım atmayacağımızı göstermeliyiz.”

Kumtel işçisine ‘köleliğe ikna et’ rüşveti

Kumtel’de ek zam talep edilen dönemde işçilere “Sözleşme dönemini bekleyin” diyen Özçelik-İş yöneticileri, patronun, yeni işçi getiren işçilere işçi başına 500 TL vereceğini duyurdu.

ABD’de 5 bin otomotiv işçisi daha General Motors’un fabrikasında greve gitti

ABD’de UAW, 5 bin üyesinin General Motors’un fabrikasında grev başlattığını duyurdu.

Dış politika 

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 6 bin 546’ya yükseldi

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 2 bin 704’ü çocuk, 1584’ü kadın 6 bin 546 Filistinliyi öldürdü.

İsrail Başbakanı Netanyahu kara harekatı hazırlıkları sürüyor” dedi

İsrail’in Gazze’ye saldırıları sürerken Başbakan Netanyahu’nun ifadeleri sertleşiyor. Netanyahu “İhmaller nedeniyle hesap verilecek ancak savaştan sonra” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres’in istifasını isteyen İsrail, ‘ders vermek’ için BM temsilcilerine vize vermeyeceklerini açıkladı

İsrail, Filistin’in 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kaldığını söyleden BM Genel Sekreteri Guterres’in istifasını istedi, ‘ders vermek’ için BM temsilcilerine vize vermeyeceklerini açıkladı.

İsrail’den Erdoğan’a Hamas yanıtı: Reddediyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Hamas bir terör örgütü değil topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur” sözlerine İsrail’den tepki geldi.

Erdoğan’ın Hamas’ı destekleyen açıklamaları sonrası ABD Kongresinden Blinkena mektup

Bir grup Kongre üyesi, Erdoğan’ın “Hamas bir terör örgütü değil topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş” sözlerinden sonra ABD Dışişleri Bakanı’na mektup gönderdi.

Erdoğan: Filistin tarafının garantörlerinden biri olmaya hazırız

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsani, siyasi ve askeri varlığımızla Filistin tarafının garantörlerinden biri olmaya hazırız” dedi ve derhal ateşkes ve barış konferansı düzenlenmesi çağrısı yaptı.

İsrail bir kez daha Suriye’ye hava saldırısı düzenledi

Gazze’deki katliamlarını sürdüren İsrail, Golan Tepeleri’nden Suriye’nin bazı askeri noktalarına da hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 8 askerin öldüğü, 7 askerin yaralandığı aktarıldı.

Milli Savunma Bakanlığından Kuzey Iraka operasyon

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamayla Kuzey Irak’a yeni operasyon düzenlediğini açıkladı.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolü TBMM Dışişleri Komisyonuna sevk edildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası yeşil ışık yakmasının ardından imzaladığı İsveç’in NATO’ya katılım protokolü TBMM Dışişleri Komisyonuna sevk edildi.

26 Ekim 2023

İç politika

Erdoğan Aile Şurası’nda: Cumhur İttifakı’nda LGBT gibi bir anlayış yok

Aile Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, LGBTİQ+ bireyleri hedef göstererek “Bizde aile kutsal bir yapı. Bu yapıyı biz lekeleyemeyiz” dedi.

Karamollaoğlundan iktidara miting eleştirisi: Tayyip Bey şov yapmak istiyor, yersiz

Gazetecilerle bir araya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, AK Parti’nin İstanbul’da yapacağı Filistin mitingi için, “Tayyip Bey şov yapmak istiyor. İktidar partileri miting yapmaz” dedi

Uzun tutukluluk süresi dolan Gültan Kışanak tahliye edilmiyor

7 yıllık azami tutukluluk süresi 25 Ekim’de dolan Kürt siyasetçi Gültan Kışanak, hakkında yapılan başvuruya rağmen Kışanak tahliye edilmedi. Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı’na sordu: Neden?

Özgür Özelden divan başkanlığı yorumu: Son karar Ekrem İmamoğlu’nun

Özgür Özel, “Sayın Genel Başkan’ın konuyu bizimle de istişare edeceğini söyledi arkadaşlar. Böyle bir şey olursa kararı Ekrem Bey’e bırakmak üzere elbette olumlu bakarız” diye konuştu.

AYM kararı hala işleme konulmadı: Kararı verecek mahkemenin başkanı adliyeden ayrıldı

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı verdiği TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, tutuklu bulunduğu Marmara Cezaevi’nden henüz tahliye edilmedi.

KYK yurdunda 16 öğrenciyi taşıyan asansör düştü: Zeren Ertaş hayatını kaybetti

Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda 16 öğrencinin bindiği asansör düştü. Zeren Ertaş’ın hayatını kaybettiği belirtilirken, yurtta kalan öğrenciler “Katil KYK” sloganlarıyla eylem yaptı.

Erkan Baş: Türkiye’yi el birliğiyle bir genç mezarlığına çevirdiniz

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutukluları için başlattığı Özgürlük Yürüyüşü 26’ıncı gününde. Genel Başkan Erkan Baş, Aydın’daki KYK yurdunda düşen asansörde ölen öğrenci için yürüdü.

Ekonomi

Merkez Bankası üst üste beşinci kez faiz artırdı

Merkez Bankası üst üste beşinci kez faiz artırdı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltti.

Dış politika

Netanyahu kara harekatını Tevrat alıntısıyla anlattı: Yeşaya kehanetini göreceğiz

İsrail’e “yurtdışından silahlar gelmekte” olduğunu daha da fazla silahlanacaklarını söyleyen İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’ye yönelik kara harekatını ise Tevrat’tan yaptığı alıntıyla anlattı.

İsrail, Han Yunus’u bombalamaya devam ediyor: Bir ailenin 18 üyesi öldü

İsrail’in tahliye ültimatomuna rağmen bombaladığı Han Yunus’ta, Astal ailesinden 18 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğunun çocuk olduğu belirtildi.

İsrail’de de ‘barış akademisyenleri’ vakası: Dilbilimci Horesh üniversitesinden atıldı

İsrailli akademisyen Uri Horesh, ülkesinin Gazze’deki saldırılarına karşı sosyal medya paylaşımları sonrasında çalıştığı üniversiteden atıldı. Hayfa’da düzenlenecek bir barış konferansı ise polis tehdidiyle son anda iptal edildi.

ABD, Ortadoğu Kasabı’nı İsrailin hizmetine sundu

ABD basınında çıkan haberlere göre Washington, İsrail ordusunun Gazze operasyonu için yeterince hazır olmadığı görüşünde. Daha önce ABD’nin İsrail’e yardımcı olması amacıyla ‘askeri danışman’ göndereceği Beyaz Saray tarafından doğrulanmıştı.

Paris’te Filistin’e destek eylemine yasak

Paris Emniyet Müdürü, çok sayıda kişinin katılmasının ön görüldüğü Filistin’e destek eylemlerine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Lula da Silva’dan ‘İsrail’ eleştirisi: Bu savaş değil, soykırım

Lula da Silva, “Kimin haklı kimin haksız olduğu bir tarafa bırakılmalı ya da ilk kimin saldırdığını dahi bilmek istemiyorum. Artık düşmanlıkların sona erdirilmesi gerekiyor” dedi.

27 Ekim 2023

İç politika

Asansör cinayetinin ardından üniversiteliler ülke çapında eylemde: Yaşamak istiyoruz!

Aydın’daki KYK yurdunda meydana gelen asansör cinayetinin ardından öğrenciler ülke çapında tepkilerini ve can güvenliğini de kapsayan nitelikli barınma, sağlıklı beslenme gibi taleplerini haykırıyor.

AYMnin Can Atalay kararının gerekçesi, iktidarın bahanesini de çürüttü

Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay’a yönelik hak ihlali kararının gerekçesi, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un “Dokunulmazlık kapsamı dışında” iddiasını çürüttü.

Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan Can Atalay açıklaması: AYM kararı ortada

AYM’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın başvurusunda verdiği “hak ihlali” kararına ilişkin konuşan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “AYM kararı ortadadır, Meclis gereğini yerine getirecektir” dedi.

Sevda Karaca: ‘Kardiyen ve Aslan’ın 10 Ekim Katliamı’nda da şaibeli rolleri var’

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Ayhan Bora Kaplan ile ilişkileri nedeniyle açığa alınan polis müdürleri Alp Aslan ve Mukadder Kardiyen hakkında 10 Ekim Katliamı raporunda yazılanları hatırlattı.

İmamoğlu, Divan başkanlığı görevini kabul etti: Kutsal bir sorumluluk

CHP Kurultay’ında divan başkanlığı yapacak olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti.

Ekonomi

Merkez Bankası’nın sadeleşme adımları ne anlama geliyor?

Merkez Bankası, dün faiz kararı sonrası ‘sadeleşme adımları’nın geleceğine ilişkin sinyal verirken, bu sabah adımlar açıklandı. Ekonomistler, Merkez Bankası’nın mesajlarını, bugün açıklanan kararların ne anlama geldiğini ve olası etkilerini ekonomim.com’a değerlendirdi.

Yabancı, yatırım için yüzde 35,7 faiz istiyor

JPMorgan bugün yayımladığı raporda alıma geçmek için tahvil faizlerinde düzeltme beklediklerini açıkladı. Ünlü yatırım bankası yüzde 29’luk rekor tahvil faizini yeterli bulmadıklarını, adil değeri yüzde 35,7 olarak hesapladıklarını duyurdu.

Kredi kartıyla yaşayana kötü haber

Merkez Bankası’nın politika faizinde uyguladığı artırımlar, kredi kartı ve nakit çekim faizlerini de yükseltirken; yeni oranlar 1 Kasım itibarıyla uygulanmaya başlayacak.

Reel sektöre Hazine garantili yeni destek paketi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatçıların ve reel sektörün her zaman arkasında olduklarını belirterek, “Yeni destek paketimizle 25 milyar liralık garanti karşılığında 30 milyar liralık kredi imkanını firmalarımıza sunacağız.” dedi.

 Dış politika

Hamas’tan rehinelerin serbest bırakılması için ‘ateşkes’ şartı

Hamas, rehinelerin bırakılması için “sakin bir ortam” gerektiğini, İsrail ateşkesi kabul edinceye kadar rehinelerin hiçbirinin serbest bırakılmayacağını açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü: Bu akşam operasyonları genişletiyoruz, Gazze halkı güneye gitsin

İsrail, Gazze Şeridi’ne saldırılarını genişleteceğini duyurdu ve Filistinlilerin güney bölgelere gitmesini istedi. Gazze’yle telefon ve internet bağlantısı kesildi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 298 artarak 7 bin 326’ya yükseldi

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 7 bin 326’ya yükseldi.

Guterres’ten ‘Gazze’ çağrısı: Bu bir kader anı, tarih hepimizi yargılıyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’deki insani krize ilişkin “Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Bu bir kader anı. Tarih hepimizi yargılıyor” dedi.

BM’den Gazze için “Toplu cezalandırma bir savaş suçudur” açıklaması

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, “İsrail, Gazze nüfusunun tamamına uyguladığı toplu cezalandırmaya derhal son vermeli” dedi.

Avrupa Birliği İsraile ateşkes çağrısı yapamadı

AB zirvesinden İsrail’e ateşkes çağrısı çıkmadı. Liderler sadece “insani geçici ateşkes”te anlaşabildi. İsrail katliamları kınanmadı. Almanya, “İsrail’in uluslararası hukuka uyduğunu” ileri sürdü.

ABDnin Ortadoğudaki savaş yığınağı büyüyor

Pentagon, 7 Ekim’den bu yana bölgeye gönderilen 10 binden fazla askere ek olarak 900 askerin daha Ortadoğu’ya konuşlandırıldığını bildirdi. ABD, Akdeniz’e savaş gemisi ve uçak da yığıyor.

Hamas’tan rehinelerin serbest bırakılması için ‘ateşkes’ şartı

Hamas, rehinelerin bırakılması için “sakin bir ortam” gerektiğini, İsrail ateşkesi kabul edinceye kadar rehinelerin hiçbirinin serbest bırakılmayacağını açıkladı.

Fidan: İsrail uluslararası hukuku en ağır biçimde ihlal ediyor

Danimarkalı mevkidaşı Rasmussen ile ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Fidan, İsrail’in Gazze’de savaş suçu işlediğini söyledi.

28 Ekim 2023

İç politika

Erdoğan’dan İsrail’e: Gazze’nin bedelini ağır ödeyeceksiniz

AKP İstanbul İl Başkanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılara karşı “Büyük Filistin Mitingi” düzenledi.

TİP’in özgürlük yürüyüşü Ankara’ya vardı: “Cumhuriyete Özgürlük”

TİP’in başlattığı Özgürlük Yürüyüşü Ankara’ya vardı. Ankara’da “Cumhuriyete Özgürlük” şiarıyla bir araya gelen kitle “Can Atalay’ı o zindandan alacağız” dedi.

“Kanser hastası tutuklu Bozkurt tedavi edilmiyor”

İHD Hapishaneler Komisyonu, Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Delil Bozkurt’un yüzde 80 engelli ve kanser hastası olmasına rağmen tedavi edilmediğini belirterek, serbest bırakılmasını istedi.

Hasta tutuklu İvrendi: Cenazemin çıkmasını istiyorlar

Kırşehir S Tipi Kapalı Cezaevi’nde “ağız içi arama” dayatması nedeniyle tedavi hakkı gasp edilen hasta tutuklu Cemil İvrendi, “Cezaevinden cenazemin çıkmasını istiyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları: Yine engelleme, yine gözaltı

Hak savunucularının Galatasaray Meydanındaki eylemleri bu hafta da polisçe engellendi.

Dış politika

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 7 bin 703’e yükseldi

İsrail saldırıları sonucu Gazze Şeridi’nde ölenlerin sayısı 377 artarak 7 bin 703’e yükseldi.

“İsrail cuma gecesi Gazze’de yüzlerce binayı yerle bir etti”

Gazze Şeridi’ndeki Sivil Savunma Birimi, İsrail’in cuma gecesi bölgeye düzenlediği havadan ve karadan şiddetli saldırılarında yüzlerce binanın yerle bir olduğunu duyurdu.

ABDnin Suriyedeki üssüne hava saldırısı

Irak’taki İran destekli Şii milisler, Suriye’nin Tenef bölgesinde yer alan ABD askeri üssüne 2 insansız hava aracıyla saldırı düzenledi.

BM’deki Gazze’de ateşkes çağrısına hangi ülkeler “hayır” dedi

BM’de oylanan Gazze’de ateşkes çağrısına İsrail, ABD, Fiji, Guatemala, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Papua Yeni Gine, Paraguay, Tonga, Avusturya, Macaristan, Çekya ve Hırvatistan hayır dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı: Türkiye’deki diplomatik temsilcilere geri dönme talimatı verdim

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye’deki diplomatik temsilcilerinin geri dönmesi için talimat verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, İsrail’e Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurma çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gece yoğunlaşan İsrail’in Gazze’ye yönelik açıklamasında yine kadınları, çocukları, masum sivilleri hedef alındığını belirterek İsrail’e saldırıları durdurma çağrısı yaptı.

Londrada yüz binler Filistin için yeniden meydanlarda

İngiltere’de birçok şehirde Filistin’e destek eylemleri yapılıyor. Yüz binler sokaklarda “Özgür Filistin” sloganlarıyla yürüdü.

İsrail Gazze’yi bombalarken Amerikalı barış yanlısı Yahudiler “ateşkes” çağrısı yaptı

ABD’de, barış yanlısı Yahudi gruplar, İsrail’in Gazze operasyonunu durdurması için New York’taki ünlü Grand Central tren garını işgal ederek ‘acil ateşkes’ çağrısında bulundu.

29 Ekim 2023

İç Politika

Halk, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını coşkuyla kutladı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlamaları tüm yurtta akşam saatlerinde de coşkuyla sürdü. Ülkenin dört bir yanında yurttaşlar, fener alayları oluşturup kent meydanlarına akın etti.

“Büyük Filistin Mitingi”nin ardından AKP seçmeninin umudu

Erdoğan belli kesimler açısından aynı anda hem yüksek tondan konuşmayı hem de sözlerinin arkasını boş bırakmayı meşru bir zemine oturtmayı başarabilmiş gibi gözüküyor.

172 kurumdan deklerasyon: Kürt sorunu demokratik, barışçıl temelde çözülmeli

Diyarbakır’da 172 kuruluşun imzacısı olduğu “Şimdiden geleceğe doğru özgürlük çağrısı” başlıklı deklarasyon açıklandı. Açıklamada demokrasi sorununun Kürt sorunundan ayrı ele alınamayacağı belirtildi.

HEDEP Eş Genel Başkanları: Demokratik Cumhuriyeti birlikte inşa edelim

HEDEP Eş Genel Başkanları, “Bütün halkların ve inançların eşit ve saygın yurttaşlar olarak yaşamalarını sağlayacak Demokratik Cumhuriyeti hep birlikte inşa edelim” çağrısı yaptı.

Eşitlik için Kadın Platformu: Laik Cumhuriyete sahip çıkmaya devam edeceğiz

Ekonomi 

Filistin meselesi İMESte nasıl tartışılıyor?

Burjuvazinin medya organlarının, siyasi temsilcilerinin söylemleriyle sınırlı bir kafa yorma hâli genç işçileri burjuvazinin çıkarlarını esas alan bir tartışma düzeyine mahkûm ediyor.

Dış Politika 

İsrail tankları Gazzede!

İsrail Gazze’yi savaş uçaklarının yanı sıra obüs ve tank atışlarıyla da bombalarken sınırı geçen bazı tanklar, kentin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi yakınındaki tarım arazilerine konuşlandırıldı.

İsrail, bombalamakla tehdit ettiği Gazzedeki Kudüs Hastanesi’nin çevresini yine vurdu

Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin hastanenin çevresini sürekli ve doğrudan hedef aldığını belirterek, hastanenin bazı bölümlerinde hasar meydana geldiğini duyurdu

Netanyahu 7 Ekim için ordu ve istihbaratı suçladığı paylaşımını silip özür diledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırılara dair güvenlik zafiyeti konusunda ordu ve istihbaratı suçladığı paylaşımını silip özür diledi.

İran: ABD üslerine saldırılarla ilgimiz yok

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik saldırılarla Tahran’ın bir ilgisinin olmadığını olduğunu öne sürdü.

Haaretz gazetesi: İsrailli esirlere karşılık Filistinli tutukluların tamamı serbest bırakılsın

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesi rehine İsraillilerin serbest bırakılması karşılığında İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

30 Ekim 2023

İç politika

AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan ‘Kararlar uygulansın’ çağrısı

İzmir’de konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan, AYM’nin bireysel başvuru kararlarının uygulanması çağrısı yaptı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin Can Atalay kararını 6 gündür uygulamıyordu.

MHP’li Feti Yıldız’dan AYM Başkanı’na: Yargısal aktivizmde bulunamaz

AYM Başkanı Zühtü Arslan, mahkemenin verdiği bireysel başvuru kararlarının yerel mahkemelerce uygulanması için çağrı yaptı. MHP’li Feti Yıldız, “Anayasa Mahkemesi anayasayı yeniden yorumlayamaz” dedi.

TİP’liler ve avukatlar Atalay için mahkeme kaleminin kapısına dayandı

TİP’li üç vekil ve üç avukat Can Atalay’la ilgili AYM kararının üzerinden 6 gün geçmesine rağmen uygulanmaması üzerine dosyayla ilgili karar verecek olan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kapısına dayandı.

Depremin üçüncü yılında yaşamını yitirenler anıldı: Adalet mücadelemiz devam edecek

30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen İzmir depreminde yaşamını yitiren 117 kişi anıldı. Anmada adalet mücadelesinin devam edeceği vurgulandı.

Musa Orhan’a hakaretten yargılanıyordu: Mahkeme Hazal Kaya hakkında ‘cezaya yer yok’ dedi

Çorum’da altı öğrenci asansörde mahsur kaldı

Çorum’da KYK yurdunda altı öğrenci asansörde mahsur kaldı. Yurt bahçesinde toplanan öğrenciler eylem yaparak, asansörlerin bakımdan geçirilmesini talep etti.

Ergene Nehri’nin suyu ‘en kirli’ boyuta ulaştı

Uzunköprü Belediyesi tarafından yaptırılan analiz sonuçlarına göre Ergene Nehri’ndeki su kirliliği 4. seviye çıktı.

Ekonomi

Açlık sınırı 13 bin 648 lira oldu

Türk-İş, bu ay 4 kişilik aile için açlık sınırını 13 bin 648 lira, yoksulluk sınırını 44 bin 573 lira olarak hesapladı.

Dış politika

İsrail’in saldırılarında Gazze’deki can kaybı 8 bin 306’ya yükseldi

İsrail’in saldırılarında Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 300’ü aştı. Filistin Başbakanı Iştiyye, iki devletli çözüm olmadan Gazze konusunda İsrail ile işbirliği yapılmayacağını söyledi.

Gazze Şeridi’nde saldırılar artarak devam ediyor

İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’ye giren İsrail’e ait iki askeri aracı hedef aldıklarını açıklarken, Gazze Hükümet Basın Ofisi de kent merkezinin yakınlarına kadar giren İsrail ordusuna ait araçların geri çekildiğini duyurdu.

Hamas üç İsrailli rehinenin videosunu yayınladı: Netanyahu’ya esir takası çağrısı

İran: İsrail vatandaşı olmayan rehinelerle ilgili Hamas’tan söz aldık

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, İsrail vatandaşı olmayan rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin Hamas ile görüştüklerini ve ‘olumlu söz’ aldıklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Guterres: Buzullar eriyor ve bunun geri dönüşü yok

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Himalayalar’daki buzulların “rekor seviyede” eridiğine dikkat çekti ve “Bu deliliği durdurmalıyız” çağrısı yaptı.

31 Ekim 2023

İç politika 

Kılıçdaroğlu: Can Atalay niye içeride, hangi gerekçeyle?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, AYM’nin hak ihlali kararı verdiği halde TİP Milletvekli Can Atalay’ın tahliye edilmemesini eleştirdi.

Kobanê Davası: ‘HDP Kürtlerin pazarlık gücünü arttırdığı için devleti rahatsız etti’

Kobanê Davası’nda savunma yapan Bülent Parmaksız, HDP fikriyatının Türkler ile Kürtlerin ittifakı olduğunu belirterek, “HDP Kürtlerin pazarlık gücünü arttırdığı için devleti rahatsız etti” dedi.

Kocaeli Valiliği’nden ‘Kürtçe’ önlemi: 7 günlük yasak kararı alındı

Kocaeli Valiliği, Kürt Dili Hareketi Derneği’nin İstanbul’dan Ankara’ya yapacakları yürüyüşü engellemek için kent genelinde 7 günlük eylem yasağı kararı aldı.

Ekonomi  

Mehmet Şimşek, “Sıkı parasal duruş devam edecek” dedi, enflasyon mesajı verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni ekonomi politikalarına dikkat çekerek yurttaşın alım gücünün korunması, sürdürülebilir büyüme ve kalıcı refah için fiyat istikrarının ön koşul olduğunu söyledi. Çalışan ve emekliyi enflasyona ezdirmediklerini iddia eden Şimşek, sıkı parasal duruşun da bir süre daha devam edeceğini kaydetti. Şimşek ayrıca vergi kanunlarının da gözden geçirildiğini bildirdi.

TCMB’den bankalara ‘zorunlu karşılıktan alınacak komisyon’ talimatı

TCMB’nin sadeleşme adımlarının zorunlu karşılık üzerinden komisyon alımı çerçevesini çizen uygulama talimatını bankalara gönderdi. Buna göre, TL’ye geçiş, yenileme ve TL payının artırılmasında hedefleri tutturamayan bankalara KKM hesapları için yüzde 8 komisyon, hedefleri yerine getiren bankalar için ise komisyonu sıfıra kadar getirmek mümkün olacak.

Erdoğan, Mehmet Şimşek’i uyardı’ iddiası

Ekonomi yazarı Barış Soydan, Erdoğan’ın, “faiz artırımları sonrası somut sonuç alınamadığı” dolayısıyla Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i uyardığını iddia etti. Soydan, iddiayı iki güvenilir kaynaktan duyduğunu vurguladı.

Dış politika

Gazze’de İsrail ordusu ile Hamas arasında çatışmalar: ‘Komutana suikast düzenlendi’

Kassam Tugayları, Beyt Hanun’da İsrail güçlerinin hedef alındığını duyurdu. İsrail ordusu ise Hamas’a bağlı komutana suikast düzenlediğini belirtti.

Çatışmalarda 25. gün | İsrail, Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’ni bombaladı

Aksa Tufanı operasyonunun ardından başlayan çatışmalar 25. gününde de devam ederken İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Saldırılarda, 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü bildirildi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki kanser hastalarına yönelik tek hastane olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesine saldırı düzenledi.

UNICEF: Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüşüyor

BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında konuşan UNICEF Sözcüsü James Elder, “Gazze’de artan çocuk ölümlerinden endişe duyuyoruz. Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüşüyor” dedi.

‘İsrail gazeteci grubunu bilerek hedef aldı’

Sınır Tanımayan Gazeteciler, 13 Ekim’de İsrail’in Lübnan’ın güneyindeki gazeteci grubunu bilerek hedef aldığını iddia etti.

Rusya’dan Erdoğan’a ‘Dünya 5’ten büyüktür’ yanıtı: BM, hâlâ tek mekanizma

Kremlin Sözcüsü Peskov, “BM sistemi, dünya gündemindeki en hayati konulardaki büyük verimsizliğine rağmen, tek ve tartışmasız uluslararası mekanizma olmaya devam ediyor” dedi.

1 Kasım 2023

İç Politika

Son Dakika: Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya tutuklandı

Son dakika gelişmesi… Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, 6-8 Ekim 2014’teki eylemlerine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklandı.

Gazi Mahallesinde Filistin’e destek eyleminde 18 kişi gözaltına alındı

Gazi Mahallesi’nde Filistin ve Rojava’ya destek için yapılmak istenen yürüyüşte 18 kişi gözaltına alındı.

6 gazeteci hakkında ceza istendi

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı 6 gazeteci ile 1 gazete dağıtımcısı hakkında açılan davada mütalaasını sunan savcı, 6 kişi hakkında ceza verilmesini istedi.

T24 yazarı Tolga Şardan tutuklandı: Sadece halkı bilgilendirmek için gazetecilik yaptım

T24 yazarı Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Şardan akşam saatlerinde tutuklandı.

MİT raporunda, Zindaşti davası ve Bakırköy Adliyesi’ndeki rüşvet iddiaları var mı?

MİT’in Erdoğan’a sunduğu yargı raporunda Bakırköy Adliyesi’ne dair iddiaların olduğunu hatırlatan Gazeteci Soykan, Zindaşti davası ve adliyedeki rüşvet iddialarının raporda yer alıp almadığını sordu.

MİT raporunda gizlendi: Zindaşti davası ve Bakırköy Adliyesi’nde rüşvet iddiaları

Yargıda rüşvet iddiaları, Erdoğan için hazırlanan MİT raporundan sonra Bakırköy Adliyesi üzerine yoğunlaştı. Timur Soykan, Zindaşti’nin kızının öldürülmesi davasını yeniden gündeme getirdi.

Can Atalay’ın avukatları: AYM kararını uygulayacak mahkeme aranıyor

AYM Kararına rağmen serbest bırakılmayan Can Atalay’ın avukatları AYM kararını uygulayacak mahkeme arandığını belirterek “AYM kararı sonrası yargı organlarından hukuki bir talepte bulunmayacağız” dedi

Hrant Dink davası yeniden görülüyor: Cumhurbaşkanlığı’nın talebi kabul edildi

Yargıtay’ın bozma kararı verdiği Hrant Dink cinayeti davasının yeniden görülmesine başlandı. Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasına karar veren mahkeme, müşteki Cumhurbaşkanlığı’nın “Anayasayı ihlal” suçu yönünden zarar görme ihtimali olduğu gerekçesiyle davaya katılma talebini kabul etti. Heyet, duruşmayı 10 Ocak 2024’e erteledi.

Gazetecilere açılan “dezenformasyon” soruşturmaları

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bianet editörü Evrim Kepenek hakkında depremle ilgili bir sosyal paylaşımı nedeniyle “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, BirGün gazetesinin internet sitesinde yayınlanan “Erdoğanları üzecek karar: yağmaya fren” ve “AKP’linin eşine milyarlık vurgun” başlıklı haberler nedeniyle gazetenin Yayın Koordinatörü Berkant Gültekin, Sorumlu Müdürü Uğur Koç ve muhabirler İsmail Arı ile Uğur Şahin hakkında “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Ekonomi

İTO açıkladı! İstanbul’da ekim enflasyonu belli oldu

İstanbul’da ekim ayı enflasyonu belli oldu. İTO verilerine göre, ekim ayında perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 3,69 artış gösterirken yıllık bazda ise 72,73 yükseldi.

Yeni yağma hazırlığı! Bakan Şimşek açıkladı: Köprüler, otoyollar, limanlar ve HES’ler özelleştirilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) ait HES’ler, limanlar, otoyollar, köprüler ile arsa ve arazilerin satılacağını açıkladı.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Merkez Bankası’ndan faiz kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranının yıllık yüzde 35,75’e çıkarıldığını duyurdu.

İktidarın kentsel dönüşüm yasası değişikliği müteahhitlere yeni rant kapısı açıyor: Tapular tehlikede

Yasa teklifi deprem bahanesiyle park ve askeri alanlar ile üzerinde yerleşim yeri bulunan alanları da rezerv alana dönüştürüyor. Uzmanlar, “Mülkiyet hakkını gasp ediyorlar” diyor.

ABD Merkez Bankası faizi sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed) Kasım toplantısında politika faizini değiştirmedi. Faiz yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutuldu.

Dış Politika

Kolombiya ve Şili, İsrail’deki büyükelçilerini geri çağırdı

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları nedeniyle Tel Aviv Büyükelçilerini istişarelerde bulunmak amacıyla geri çağırdı.

İsrail, 7 Ekim’den beri Gazze’de 8 bin 796 Filistinliyi öldürdü

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 3 bin 648’i çocuk, 2 bin 290’ı kadın 8 bin 796 Filistinliyi öldürdü.

RSF’den Gazze’deki savaş suçları için UCM’ye başvuru

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Gazze savaşında gazetecilere karşı işlenen savaş suçlarının soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) başvuru yaptı.

İsrail’in katliamları sürüyor: Cibaliya Mülteci Kampı ikinci kez vuruldu

İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nı son 24 saatte ikinci kez bombaladı. Son saldırıda onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı aktarıldı.

ABD ve İsrail, Gazze’nin çok uluslu işgalini tartışıyor

Bloomberg, ABD ve İsrail hükümetlerinin, İsrail’in Filistin direnişini ezme planının ardından ABD birliklerinin Gazze’ye konuşlandırılması konusunda aktif görüşmeler yürüttüğünü aktardı.

2 Kasım 2023

İç Politika

Gazeteci Cengiz Erdinç gözaltına alındı

Gazeteci Cengiz Erdinç, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan evinden gözaltına alındı.

KKM’de 10 haftada rekor düşüş yaşandı!

BDDK verilerine göre, KKM hesaplarındaki düşüş trendi 10. haftasına girerken 27 Ekim haftasında 62 milyar 281 milyon liralık düşüş gerçekleşti. KKM’deki toplam düşüş 400 milyar 54 milyon liraya ulaştı.

Son Dakika: Yılın son enflasyon raporu açıklandı: Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti!

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın 4. Enflasyon Raporunu açıkladı. Merkez Bankası, yüzde 58 olan yıl sonu enflasyon tahminini OVP’deki hedef olan yüzde 65’e yükseltti. 2024 enflasyon tahmini yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarılırken, 2025 enflasyon tahmini ise yüzde 15’ten yüzde 14’e çekildi.

Resmi Gazete’de yayımlandı: KKM’de zorunlu karşılık oranı yükseltildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kur korumalı mevduatta (KKM) zorunlu karşılık oranını yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti.

Kentsel dönüşüm yasası TBMM’de: “Rant engellenmezse yağma artacak”

TBMM Genel Kurulunda Kentsel dönüşüm yasasını Prof. Dr. Oğuz Oyan ve Tokatköy’deki kentsel dönüşüm sürecinde evini kaybeden Hayrettin’le değerlendirdik.

Dış Politika

Putin, Rusya’nın Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması onayını iptal etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması’na hiç onay vermemesi nedeniyle antlaşmaya yönelik onayını iptal etti.

DSÖ: Gazze Şeridi’ndeki ana kanser merkezi şu anda faaliyet göstermiyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, Gazze Şeridi’nde kanser hastalarının tedavi gördüğü tek merkez olan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nin şu anda faaliyet gösteremediğini duyurdu.

Almanya, Filistinli tutsaklara yardım derneği Samidoun ile Hamas’ı yasakladı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Filistinli tutuklulara yardım derneği olan Samidoun ile Gazze’yi yöneten İslamcı örgüt Hamas’ı yasakladıklarını duyurdu.

İsrail ordusu, Gazze’ye saldırılarını sürdürdü

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyi başta olmak üzere çeşitli bölgelerine yoğun bombardıman ateşine devam etti. Cibaliya Mülteci Kampı’nda ölü, yaralı ve kayıp sayısı 1000’e yükseldi.

3 Kasım 2023

İç Politika

AYM kararı hâlâ uygulanmıyor… Can Atalay’ın avukatlarından mahkeme heyeti hakkında suç duyurusu!

Can Atalay’ın avukatları, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ile üyeleri hakkında disiplin soruşturması başlatılması için suç duyurusunda bulundu.

Ekonomi

Son Dakika… TÜİK ekim ayı enflasyon verisini yayımladı

Son dakika haberleri… Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, ekim ayında TÜFE yüzde 3,43 artarken, yıllık bazda TÜFE yüzde 61,36 artış gösterdi. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)’a göre ise aylık yüzde 5,09 artarken 12 aylık enflasyonu yüzde 126,18 olarak açıkladı.

İthal gazla üretim pahalıya patladı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) “2022 Yılı Elektrik Enerjisi Görünümü” başlıklı raporunu yayımladı.

Dış Politika

Son Dakika: İsrail bu sefer de okulu vurdu!

Son dakika haberi… İsrail Gazze’nin kuzeyindeki Saftavi bölgesinde sığınmacıların kaldığı Usame Bin Zeyd okulunu bombaladı. Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in okula düzenlediği saldırıda en az 20 kişinin öldüğünü söyledi.

Filistin’e destek vermişti! Alman ekibi yıldız futbolcunun sözleşmesini feshetti!

Alman ekibi Mainz 05, Filistin’e destek verdiği için daha önce kadro dışı bıraktığı futbolcusu Anwar El Ghazi’nin sözleşmesini feshetti.

ABD Senatosundan Gazze’de ‘kısa süreli ateşkes’ çağrısı

ABD Senatosundan 14 Demokrat Senatör, İsrail’in işgali altındaki Gazze Şeridi’nde, “kısa süreli ateşkes” çağrısı yaptı.

Son Dakika: İsrail bir kez daha sağlık kuruluşlarına saldırdı!

Son dakika haberi… İsrail ordusu, Gazze’de binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurdu. Şifa Hastanesi’nden yaralı taşıyan ambulanslar da vuruldu. İlk belirlemelere göre, 13 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

Nasrallah’tan peş peşe açıklamalar: Yeni bir tarihi aşamaya geçildi

İsrail ile Hamas arasında çatışmalar devam ederken, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’tan peş peşe açıklamalar geldi. Nasrallah, 7 Ekim’de Hamas tarafından İsrail’e yönelik başlatılan “Aksa Tufanı” saldırısını “büyük ve kutsal” olarak nitelendirdi.

4 Kasım 2024

AKP’nin çıkardığı ‘sansür yasası’ gerekçe yapılarak gazeteciler tutuklanıyor! Hukukçular: Peşin cezalandırma

Yaptığı haber nedeniyle tutuklanan gazeteci Tolga Şardan’ın ardından gözaltına alınan gazeteci Cengiz Erdinç, “adli kontrol şartıyla” serbest bırakıldı. Erdinç, gazetecilik yapmaya devam edeceğini açıkladı. Hukukçular, “İktidar, basını susturmak için peşin cezalandırma yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Vaiz, okulda Atatürk’ü ve Cumhuriyet değerlerini hedef aldı!

Din görevlilerinin okullarda görevlendirilmesinin önünü açan ÇEDES yaygınlaşmaya başladı. Proje kapsamında Karaman’daki bir lisede “manevi danışman” olarak edebiyat dersine giren vaizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği, Cumhuriyet değerlerine saldırdığı ortaya çıktı. Öğretmenler, yaşanan olayı il milli eğitim müdürlüğü önünde protesto etti. Aynı vaizin birden fazla okulda derse girdiğini belirten eğitimciler, “Uyarıyoruz, suç işliyorsunuz. Başöğretmen Atatürk’ün emaneti laik eğitim hakkını gasp ettirmeyiz. Gericilere geçit vermeyiz” açıklamasını yaptı.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Açar: ASM’ler kapanıyor

Artan enflasyonla birlikte aile sağlığı merkezlerinin (ASM) giderleri de artıyor. Aile hekimleri, ASM’lerin giderini karşılamakta güçlük çekerken, yapılan atamalarda veya ek yerleştirmelerde de açılan birimlerin çoğu sanal ASM olduğu için bu yükü kaldırmak istemeyen hekimler, buraları tercih etmiyor.

Dış Politia

ABD’den Nasrallah’a yanıt: Lübnan’ın yaşayacağı yıkım hayal bile edilemez

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, “Hizbullah veya diğer aktörlerin” İsrail-Hamas arasındaki çatışmalardan faydalanmaması konusunda uyarıda bulundu. Açıklamada, çatışmanın Lübnan’a yayılmasının istenmediği, İsrail-Lübnan arası olası bir savaşın Lübnan halkı için yaratacağı yıkımın hayal bile edilemeyeceği belirtildi.

Rusya: Nükleer denemeleri askıya alma anlaşmasına uymaya devam edeceğiz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması’na (CTBT) onayın iptal edilmesine rağmen Rusya’nın bu anlaşmayı imzalayan ve bu anlaşmanın verdiği tüm hak ve yükümlülüklere sahip olan bir ülke olmaya devam ettiğini belirtti.

5 Kasım 2023

İç Politika

Aile kur, borçlu yaşa, sermaye için devamlılığı sağla!

AKP’nin seçim sürecinden beri dilinden düşürmediği Aile ve Gençlik Bankası ve bunun aracılığıyla verilmesi planlanan genç yaşta evlilik kredisi genç kadınlar için ne anlama geliyor?

Özgür Özel: Yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda 812 oy alarak 8. Genel Başkan seçilen Özgür Özel ilk konuşmasında; İkinci yüzyıla zaferle girmek için yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum” dedi,

Suç örgütü yöneticilerinden Cem Cansu ve Necmi Saki İstanbul’da yakalandı

Suç örgütü yöneticilerinden Cem Cansu ve Necmi Saki İstanbul’da yakalandı

İnterpol kırmızı bülteniyle aranan ve Comanchero Suç Örgütü’nün yöneticilerinden olan Maximillian Rıvkın (Cem Cansu) ve Necmi Saki İstanbul’da yakalandığı bildirildi.

İncirlik Üssü’nde Filistin eylemi: Gaz ve TOMA ile müdahale edildi

Adana’daki İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı önünde Filistinliler için yapılan dayanışma eylemine polisler gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Polisler, üssün çevresi ve İncirlik Mahallesi’ni ablukaya aldı. Polisler, grubun Sezai Karakoç Bulvarı’nda belirlenen alanda miting yapmasına izin verdi. Ancak gruptan bazı kişiler, üsse girmeye çalıştı. Polisler, bunun üzerine tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle gruba müdahale etti. Müdahalede çok sayıda kişi yaralandı.

Dış Politika

İsrail, Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 9 bin 770 Filistinliyi öldürdü

İsrail, Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 9 bin 770 Filistinliyi öldürdü

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 4 bin 800’ü çocuk, 2 bin 550’si kadın 9 bin 770 Filistinli yaşamını yitirdi. İşgal altındaki Batı Şeria’da da 151 Filistinli öldürüldü.

Dünya halklarından Filistin’e tarihi destek

Dünyanın birçok ülkesinde miting yasaklarına rağmen düzenlenen kitlesel miting ve yürüyüşlerde İsrail’in Gazze’deki katliamlarının durdurulmasını talep eden yüz binler sokakları doldurdu.

İsrail ordusu Gazze’de El-Megazi Mülteci Kampı’na saldırı düzenledi: 51 kişi hayatını kaybetti

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde mülteci kampına düzenlediği saldırıda çoğu kadın ve çocuk en az 51 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den ‘duraklama’ çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ürdün’de gerçekleştirdiği Arap dışişleri bakanları ile görüşmesinin ardından Ürdün ve Mısırlı mevkidaşlarıyla ortak basın toplantısı düzenledi. Blinken, Gazze Şeridi’nde “insani duruklama” çağrısını yinelerken, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, İsrail’in saldırılarına ilişkin, “Bunun meşru müdafaa olduğunu kabul etmiyoruz” dedi.

6 Kasım 2023

İç politika

Ögrencilerden YÖK protestosu: Öğrenci ölümleri politiktir

Üniversite öğrencileri, kuruluşunun 42’nci yılında Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) İzmir’de ÖSYM önünde protesto etti. Öğrenciler adına yapılan ortak açıklamada, “Öğrenci ölümlerinin politik olduğunu biliyoruz. YÖK’ün iktidar için eğitimdeki baskı aracı olduğunu biliyoruz. Kendilerinin halkın sırtından elde ettikleri sermayeyle çocuklarını okumaya yurtdışına gönderdiklerini biliyoruz. Bizlerin bu yemekhanelerle, bu bakımsız yurtlarla ölüme itildiğini biliyoruz. Bu sebeple ne YÖK’ü ne de onu maşası olarak kullanan AKP-MHP baskıcı devletinin ölüm düzenini kabul etmiyoruz” denildi.

Ambarlı Limanı’nda, “İsrail’e yük taşımayın” eylemi

“Filistinde İşgale Son” platformu, Ambarlı Limanı’ndan İsrail’e yük taşıyan gemileri protesto etti, işçilere yük taşımama çağrısı yaptı.

‘Comanchero’ suç örgütü operasyonunda 18 şüpheli tutuklandı

Uluslararası suç örgütü ‘Comanchero’ operasyonunda gözaltına alınan, aralarında suç örgütü lideri Hakan Ayık’ında bulunduğu 18 şüpheli tutuklandı. 22 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ambarlı Limanı’nda, “İsrail’e yük taşımayın” eylemi

“Filistinde İşgale Son” platformu, Ambarlı Limanı’ndan İsrail’e yük taşıyan gemileri protesto etti, işçilere yük taşımama çağrısı yaptı.

Ekonomi

Ticaret açığı 94 milyar dolar oldu

Ekimde dış ticaret açığı yüzde 15 düştü. Ocak-ekim döneminde ise dış ticaret açığı 94 milyar dolara yükseldi.

  1. Kalkınma Planı’nda madenci şirketlere yol temizliği hedefleniyor

TBMM Genel Kurulundan geçen 12. kalkınma planı içerisinde yer alan madencilik bölümünde de görüldüğü gibi, AKP iktidarı maden şirketlerine dikensiz gül bahçesi hediye ediyor.

Dış politika

Ürdün: Filistinlileri tehcir etme girişimini savaş ilanı olarak değerlendireceğiz

Ürdün Başbakanı Bişr el-Hasavne, Filistinlileri tehcir etme girişiminin “kırmızı çizgileri” olduğunu belirterek “Ürdün bunu savaş ilanı olarak değerlendirecektir” dedi.

Son Dakika… Gazeteci Tolga Şardan tahliye edildi!

Son dakika gelişmesi… “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı nedeniyle nedeniyle 1 Kasım’da tutuklanan gazeteci Tolga Şardan, tahliye edildi.

İsrail, Gazze’de hastaneleri hedef aldı: Peş peşe saldırılar…

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: İsrail ordusu, Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Hastanesi, Ruh Sağlığı Hastanesi ve Göz Hastanesini hedef aldı.

Gazze’de bir ayda öldürülenlerin sayısı Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 20 aylık bilançosunu aştı

7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze saldırılarında, 620 gündür süren Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan fazla sivil katledildi

CPJ: 7 Ekim’den beri 31 Filistinli, 4 İsrailli ve 1 Lübnanlı gazeteci öldürüldü

Gazetecileri Koruma Komitesi, 7 Ekim’den bu yana 31’i Filistinli, 4’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı 36 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü, 8 gazetecinin de yaralandığını bildirdi.

Suriye ve Irak’taki ABD üslerine İHA saldırısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Bağdat’ta yaptığı ziyaretten kısa bir süre sonra Irak ve Suriye’de ABD askerlerine ev sahipliği yapan üç askeri üsse saldırı düzenlendi.

İsrailli doktorlardan korkunç talep: Hastanelerin bombalanmasını istediler

İsrail’deki yaklaşık bin doktor, İsrail ordusunun Gazze’deki hastaneleri bombalamasını hak olarak gördüklerini belirtti ve daha çok hastanenin bombalanmasını talep etti.

ABD ikiye bölündü! Askeri desteği Ukrayna mı, İsrail mi alacak?

Biden’ın hem İsrail hem Ukrayna için hazırladığı “ikisi bir arada” paketi yerine yalnız İsrail’e destek paketi Temsilciler Meclisi’nden geçti.

Blinken Irak’ta: İran ile çatışma istemiyoruz ama…

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Bağdat’ta Irak Başbakanı Sudani ile görüştü. Blinken, “İran ile çatışma istemiyoruz ama vatandaşlarımızı korumak için her yola başvuracağız” dedi.

7.1.2023

İç Politika

Dilan-Engin Polat çiftinin kara para aklama sistemi nasıl işliyor?

Polat çiftine ait şirketlerde kara para aklamak için tasfiye halindeki şirketlerin kullanıldığı belirtiliyor.

Yargıtay’ın Can Atalay mütalaasında “Dokunulmazlıktan yararlanamaz” denildi!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sunduğu mütalaada, Anayasa Mahkemesinin Can Atalay kararına karşı çıktı, “Yasama dokunulmazlığından yararlanamaz” dedi!

Mardin’de saldırıya uğrayan Süryani yurttaş yaşamını yitirdi

Mardin Midyat’ta Gevriye Akgüç isimli yurttaş evinin önünde silahlı saldırıda öldürüldü. Gevriye Akgüç’ün, Dünya Süryaniler Birliği Başkan Yardımcısı Süleyman Akgüç’ün babası olduğu öğrenildi.

Ekonomi

Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret nasıl etkilendi? Bakanlık açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat salı günü Kuveyt’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, İsrail-Hamas savaşının patlak verdiği 7 Ekim tarihinden bu yana İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretin yüzde 50 oranında azaldığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: Hazine nakit dengesi ekimde açık verdi

Hazine nakit dengesi ekimde 82,2 milyar TL açık verdi.

Dış Politika

İsrail Gazze’de mülteci kamplarını ve camiyi hedef aldı: 35 ölü

İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi’ndeki Maghazi Mülteci Kampı ve Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda 35 kişi hayatını kaybetti, Bureij Mülteci Kampı’na yapılan saldırıda ise cami ve çevresindeki evler kullanılamaz hale geldi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 10 bin 328’e yükseldi

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 10 bin 328’e yükseldi.

İsrail’e bomba üreten fabrikada Filistin protestosu

ABD’nin Missouri eyaletinin St. Charles kentinde bulunan ve İsrail’e bomba üreten Boeing fabrikasında Filistin’e destek eylemi düzenlendi.

Netanyahu: Ateşkes olmayacak

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’de insani yardımların girişi ve rehinelerin bırakılması gibi durumlarda savaşa ara verebileceklerini ancak “genel bir ateşkes” olmayacağını söyledi.

ABD limanında “soykırım gemisini engelle” protestosu

ABD’de yüzlerce kişi İsrail’e silah götürdüğü ileri sürülen gemiyi engellemek için Tacoma limanını bloke etti.

Beyaz bayraklı tehcir: Filistinliler güneye gidiyor

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, İsrail’in ültimatomuna rağmen Gazze’nin kuzeyinde yaklaşık 900 bin Filistinlinin yaşadığını belirtti.

Avrupa’da konvansiyonel silah antlaşması askıya alındı

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu NATO üyeleriyle Rusya arasında konvansiyonel kuvvetlerin sınırlandırılmasına yönelik AKKA Antlaşması, Rusya’nın çekilmesinin ardından askıya alındı.

8 Kasım 2023

İç politika

Yargıda Can Atalay krizi: Anayasal düzene meydana okuma

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu TİP milletvekili Can Atalay hakkındaki ihlal kararına direndi. Yargıtay, AYM’nin yetkisini aştığını öne sürüp üyeler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi işlemlerinin başlatılması için karar TBMM’ye gönderildi. Hukukçular ve siyasiler, Yargıtay’a sert tepki gösterdi.

Erdoğan’ın danışmanı Yargıtay’ı savundu: Karar doğrudur

Erdoğan’ın danışmanlarından Mehmet Uçum, Yargıtay’ın AYM üyeleri hakkındaki kararını savunarak AYM’yi anayasaya aykırı kararlar vermekle suçladı.

Son dakika… Özgür Özel’den Yargıtay’a sert tepki: Bu bir darbe girişimidir

Son dakika haberi… Yargıtay’ın AYM kararı sonrası olağanüstü toplanan CHP’de Genel Başkan Özgür Özel, kararın ‘bir darbe girişimi’ olduğunu savundu. tüm partileri yargıdaki son gelişmeleri incelemek üzere gizli oturum yapmaya davet edeceklerini kaydeden Özel, “Tüm halkımızı bu darbe girişimine karşı direnmeye davet ediyoruz” dedi.

TBB’den Yargıtay’a tepki: Anayasal düzene karşı başkaldırıdır

Yargıtay’ın Can Atalay için ‘ihlal’ kararı veren AYM üyelerine suç duyurusunda bulunulmasına Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) tepki geldi. Yapılan açıklamada, “Bu karar Anayasal düzene karşı açık bir başkaldırıdır” ifadelerine yer verildi. TBB Başkanı Sağkan ise olağanüstü gündemle toplantı kararı alındığını bildirdi.

Yargıtay’ın Can Atalay ve AYM kararına peş peşe tepkiler

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, tutuklu vekil Can Atalay için “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına siyasilerden peş peşe tepkiler geldi. Konuya ilişkin AKP, CHP, MHP, HEDEP, TİP, İYİ Parti ve diğer partilerden art arda açıklamalar geldi.

AKP’den Yargıtay’ın Can Atalay ve AYM kararına tepki: Yazık, çok yazık

Yargıtay’ın Can Atalay ve hakkında ‘hak ihlali’ hükmü veren AYM kararına AKP’den de tepki geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hiç ve olmaması gereken bir durum yaşandığını belirterek “Yazık, çok yazık” ifadesini kullandı. Eski AKP’li Şamil Tayyar’dan da açıklama geldi.

AYM, sansür yasasının “yanıltıcı bilgiyi yayma” maddesini Anayasa’ya uygun buldu!

Anayasa Mahkemesi, sansür yasasının “yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” maddesi için hapis cezası Anayasaya uygun bulundu, CHP’nin başvurusu reddedildi.

Dış Politika

BM: İsrail’in, Filistinli sivilleri toplu olarak cezalandırması savaş suçu anlamına geliyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “​İsrail’in, Filistinli sivilleri toplu olarak cezalandırması savaş suçu anlamına geliyor” dedi.

AB Komisyonu “demokratikleşmede geriye gidişi sürüyor” dedi, Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi

AB Komisyonu’nca hazırlanan Türkiye raporunda “Türkiye’nin demokratikleşme alanında geriye gidişi sürüyor” denildi, Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

İspanya’da Airbus işçileri fabrikada eylem yaptı: İsrail’e silah satışına hayır!

İspanya’nın Getafe bölgesinde bulunan Airbus fabrikasında işçiler Filistin’e destek eylemi düzenledi, “İsrail katlediyor ve Airbus sponsorluk yapıyor” dedi.

AB Komisyonu, Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerinin başlamasını tavsiye etti

AB Komisyonu, Ukrayna, Moldova ve Bosna Hersek ile üyelik müzakerelerinin başlamasını, Gürcistan’a da aday ülke statüsü verilmesini tavsiye etti.

Hizbullah, Suriye’deki yaklaşık 1500 savaşçısını Lübnan’a çağırdı

Lübnan Hizbullahı Suriye’de bulunan yaklaşık 1500 savaşçısını geri çekerek Lübnan’a çağırdı.

G7’den Gazze’de ateşkes değil “mola” çağrısı

G7 ülkeleri, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılması için “çatışmalara insani ara verilmesi” çağrısı yaptı.

İsrailliler Meclis önünde Netanyahu’nun istifası talebiyle eyleme başladı

7 Ekim sabahı Hamas’ın düzenlediği saldırılarda yakınlarını kaybeden İsrailliler, Başbakan Netanyahu ve hükümetin istifası için İsrail Meclisi önünde çadır kurdu.

ABD Meclisi İsrail eleştirileri gerekçesiyle Filistinli üyesini kınadı

ABD yönetimi, Meclisteki Filistin asıllı temsilcisi Rashida Tlaib’i eleştirileri nedeniyle kınayan karar tasarısını kabul etti.

9 Kasım 2023

İç Politika

Son Dakika… Bakan Yerlikaya duyurdu: Narkogüç operasyonlarında 210 şüpheli yakalandı!

Son dakika gelişmesi… İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uyuşturucu ile mücadele kapsamında düzenlenen “Narkogüç” operasyonlarında 210 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat değişikliği çalışmalarının ayrıntıları netleşiyor! Her derste konu: İslam

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “müfredat sadeleşecek” diyerek duyurduğu çalışmalar netleşiyor. Derslerde Türk âlimleri yerine İslam âlimleri anlatılacak. Örneğin biyoloji dersinde anatomi konusu işlenirken dini görüşlere de yer verilecek.

AKP’nin yeni kıyım projesi yolda: Maden işletmek kolaylaşacak

2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre iktidar maden arama faaliyetlerini “kamu yararı” olarak tanımlamayı planlıyor. Bununla birlikte verilen maden ruhsat sayısının da artırılması düşünülüyor. Halihazırda doğal alanlar maden uğruna yok ediliyorken, yaşam savunucuları yeni planlamalarla birlikte kıyımın artacağını düşünüyor.

Yurttaş evsiz kalabilir: Kentsel dönüşüm yasası Meclis’te kabul edildi, tapular tehlikede!

Deprem gerekçesiyle gündeme gelen “Kentsel Dönüşüm Yasası” Meclis’ten geçti. Yurttaşın evine, “rezerv alan” kararıyla el koyulmasının önü açıldı. Yasa, “mülkiyet hakkını ihlal edeceği” için tepkilere neden oldu. Yurttaşın yerinden sürülebileceğini belirten uzmanlar, “Dar gelirli mülksüzleşme tehlikesiyle karşı karşıya” uyarısı yaptı. Muhalefet, belediyelerin devreden çıkarılacağı eleştirisinde bulundu.

Özel’den Yargıtay açıklaması: Düpedüz darbe girişimi

Partisinin olağanüstü toplantısının ardından açıklama yapan Özgür Özel, Yargıtay kararına karşı “adalet oturumu” talep edeceklerini kabul edilmezse Meclis’i terk etmeyeceklerini belirtti.

Dış politika

Netanyahu’nun psikiyatristi Moshe Yatom ‘dayanamadı’: Not bırakarak intihar etti

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun psikiyatristi Dr. Moshe Yatom’un evinde ölü olarak bulunduğu öğrenildi. İntihar ettiği belirlenen psikiyatristin evinde intihar notu da ortaya çıkarken Yatom’un yaşananlardan Netanyahu’yu sorumlu tuttuğu belirtildi.

ABD’den Suriye’de hava operasyonu

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Suriye’de İran’a yakın gruplara hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

ABD’de Kongre çalışanları isyan etti: Sessiz kalmaya tahammülümüz yok

ABD’de 100’den fazla Kongre çalışanı düzenledikleri protestoda, Gazze’de ateşkes yapılması çağrısında bulunarak, “Artık sessiz kalmaya tahammülümüz yok” dedi.

Önerilen makale, söyleşi ve videolar 

Kan gölüne yansıyan siyasal harita! (Fehim Taştekin)

İsrail kara harekâtına başlar ve Biden’ın ikinci ve üçüncü cephelerin açılmasını önlemeye dönük tehditkârlığı işe yaramazsa Orta Doğu nasıl bir yere dönüşür? Askeri gücün her şey olmadığını Afganistan, Irak ve Suriye savaşları gösterdi.

AB, İsrail’de bölündü  (Yücel Özdemir)

Son yıllarda pek çok konuda ulusal çıkarlara bağlı görüş farklılığı ve bölünmenin yaşandığı Avrupa Birliği (AB), İsrail’in Gazze saldırısından sonra da benzer bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Pazartesi günü Lüksemburg’da bir araya gelen AB dışişleri bakanları ortak bir açıklama yapmadan dağıldı.

Prof. Dr. Nilüfer Göle: 20 yıl önce vurgu Kemalizm eleştirisindeydi, bugün Atatürkçülüğün yeniden keşfinde

“Atatürk’e sahip çıkan kesimler kültürel alanda itici güç olduklarını gösterdi. Atatürk ile Cumhuriyet arasındaki özdeşlik pasif direnişle korunmaya çalışılıyor.”

Gelin sorgulayalım; Cumhuriyet’ten beklentiniz ‘görkemli kutlamalar’ düzeyinde midir?  (Tuğçe Tatari)

Cumhuriyet’in ilk 100 yılda kaybettiklerini de konuşmadan sadece Atatürk sevgisi, beğenisi, başarıları ve  mavi gözleri üzerinden, sadece ve sadece “Ata’ya övgüyle” yetinen düzeye indirgenen bir Cumhuriyet’in, hukukla çevrelenmiş gerçek bir demokrasiyle var olamayacağı görüşündeyim.

100’üncü yılında Cumhuriyet ve cumhur…  (Murat Sevinç)

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı, 2023 Türkiye’sinde halkın bütününü ilgilendiren bir ‘gün’ nasıl kutlanabilirse o şekilde kutlanıyor. Açıkçası, pek kutlanmıyor. Halkı birlikte mutlu eden bir gün, bir olay, bir olgu, bir değer kalmadığı için.