25/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Festus Okey’i polis merkezinde öldüren görevliye “taksir”den 3 yıl 4 ay

Beyoğlu Polis Merkezi’nde gözaltında tutulurken silahla vurularak öldürülen Nijeryalı mülteci Festus Okey’in katil sanığının yargılanmasında dördüncü karar çıktı. Mahkeme sanık polis Cengiz Yıldız’ı “taksirle öldürme”den 3 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm etti.

ERDOĞAN’A AİHM STANDARDI “Cumhurbaşkanının sertçe eleştirilmesi doğal, tahammül gösterin”

İki ay önce AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle açtığı tazminat davasını reddeden mahkeme gerekçeli kararını açıkladı, Erdoğan’ı “tahammül” e davet etti.

ÇORLU TREN KATLİAMI DAVASI: Aileler salonu terk etti, Can Atalay duruşmaya getirilmedi

Gezi davasından tutuklu avukat Can Atalay’ın duruşmaya getirilmesi talebi reddedildi. Aileler, gerçek sorumlulara dair iddianame hazırlanmamasına tepkili.

Mücadele sonuç verdi: Yemek Sepeti işçileri kazandı

İstanbul 35. İş Mahkemesi’nin kararıyla Yemek Sepeti’nin sendikal nedenle işçi çıkardığı ve sendika düşmanlığı yaptığı tescillenmiş oldu. İşçiler, şirketi, hukuk kararına uymaya çağırıyor.

AYM, Aysel Tuğluk için hak ihlali kararı verdi

AYM, Aysel Tuğluk hakkında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine ve 13 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Gelen 67 milyon dolar, destek verilen öğrenci sayısı 50

Kemal Kılıçdaroğlu’nun duyurduğu “Kaçış Planı”nda, yüklü miktardaki para transferinde adı geçen TURKEN Vakfı’nın destek verdiği öğrenci sayısı 50.

ODTÜ’de konserler iptal edildi

ODTÜ Rektörlüğü yasağın gerekçesini “Pençe Kilit Operasyonu’nda şehit olan askerler” olarak açıkladı.

Konser iptallerinin sonu gelmiyor: Melek Mosso’nun konseri de iptal edildi

Aynur Doğan, Niyazi Koyuncu, Apolas Lermi’nin ardından Melek Mosso’nun da konseri iptal edildi. Melek Mosso, Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında 3 Haziran’da vereceği konser iptal edildi.

HDP konser yasaklarını Meclis gündemine taşıdı

Adana Milletvekili Hatimoğulları, “Pandemi kısıtlamalarının kaldırıldığı, sanatçıların turnelerine başladığı süreçte sanata ve sanatçıya destek olunması gerekiyorken gerekçesiz bir biçimde iptal kararları veren; valilikler ve belediyeler hakkında idari soruşturmalar başlatılacak mı?” diye sordu.

Nuriye Gülmen’e 10 yıl hapis

Tutuklu yargılanan Nuriye Gülmen hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasından 10 yıl hapis cezasına hükmedildi.

Gezi Davası | Adalet Nöbeti birinci ayını doldurdu

TMMOB ve bağlı meslek odalarının, Gezi Davası’nda çıkan karara karşı başlattıkları Adalet Nöbeti birinci ayını doldurdu. Meslek odaları: “Ülke yönetilemez hale geldi, adalet sağlanana kadar nöbetimiz devam edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun iddialarına AKP’den yanıt: “Tam anlamıyla edepsizlik”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kaçış Planı” olarak duyurduğu ve Erdoğan ailesi başta olmak üzere üst düzey AKP’lilerin yurtdışına para aktardıkları iddialarına AKP cephesinden yanıt geldi.

‘Uyuşturucu ticaretinin siyasi bağlantıları araştırılsın’ önergesi reddedildi

‘Türkiye’de uyuşturucu kullanımının engellenmesi ve uyuşturucu ticaretinin siyasi bağlantılarının araştırılması’ önergesi, Meclis Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Şenyaşar ailesine ÖHD ve HDP’den ziyaret

Adalet Nöbeti’nin 443’ünü gününde sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret eden heyette yer alan HDP’li vekil Ömer Öcalan, ‘Şu an adaletsizlik olsa da er ya da geç adalet yerini bulacaktır’ dedi.

Ankara ve Suruç Katliamı’nın sorumlusu İlhami Bali’nin eşi beraat etti

Ankara Gar ve Suruç katliamının firari sanığı İlhami Bali’nin eşi Hülya Bali hakkında verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu. Hülya Bali serbest bırakıldı.

Bahçeli: Terörün arkasında duran kim varsa teröristtir

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Terörün arkasında duran, yardım ve yataklık yapan, hainlerin şımarmasını ve kanlı eylemlerini bir vesileyle teşvik eden kim varsa bizim nezdimizde teröristtir” dedi.

Ekoloji Meclisi: Doğaya karşı işlenen suçlar soykırım suçu, savaş suçu olarak ele alınmalı

Diyarbakır’daki ekoloji buluşmasının sonuç bildirgesinde, tüm ekolojik tahribatlara karşı insan ve doğa merkezli bir bakış açısının tartışılması ve ortak mücadelede buluşulması çağrısı yapıldı.

EKONOMİ

Kriz kâhininden endişe veren ikaz: Tüm çöküşlerin anası geliyor

2008 Mortgage Krizi’nin geleceğine dair tahmini ile tam isabet kaydeden ünlü yatırımcı Michael Burry yeni bir krizin ayak seslerinin yaklaştığını ima etti.

Bakanlar toplandı: Kirada tavan fiyat belirlenebilir mi?

Dört bakanlığın bir araya geldiği toplantıda gündem kira fiyatlarıydı. Toplantıda kira uygulamalarını denetleyip uymayanlara ceza vermek, fiyatlara üst sınır belirlemek gibi gündemler ele alındı.

Motorine dev zam! 23 liranın üzerine çıkacak

Akaryakıta gelen zam hız kesmeden devam ediyor. Motorinin litresine 1 lira 20 kuruşluk zam bekleniyor.

Oxfam/Bucher: Her 30 saatte 1 milyon insan yoksullaşıyor

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Oxfam Genel Direktörü Gabriela Bucher,  eşitsizlikte aşırı bir artış gördüklerini ve Davos’a bununla ilgili mesaj vermeye geldiklerini söyledi. Bucher, 30 saatte 1 milyon insanın yoksullaştığını belirterek, vergilerin artırılması ve adil bir şekilde kullanılması yönünde politikalar geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

DIŞ POLİTİKA

ABD “Suriye’ye operasyon bölgesel istikrarı zayıflatır”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine yeni askeri operasyon sinyali olarak değerlendirilen açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı, bölgeye yönelik herhangi bir operasyonun “istikrarı zayıflatacağını” söyledi.

Efrîn’de demografik yapının değiştirilmesine karşı yürüyüş düzenlendi

Efrîn’de binlerce kişi bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine karşı yürüdü: Demografik değişim, sömürge evlerinin inşası ve mültecilerin geri dönüşü bölge halkına ve tarihine karşı bir suçtur

İsveçli yazar ve gazeteciler: “Hiçbir yayıncıyı Erdoğan’a teslim etmeyin”

İsveçli gazeteci ve yazarlar, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermek için ülkelerine sığınan bazı Türkiyelilerin iadesini istemesi üzerine ortak bir açıklama yaptı: “Türkiye’deki baskıdan kaçan yayıncıları teslim etmeyin.”

Miçotakis’ten Erdoğan’a yanıt: “Egemenliğimizi savunacağım”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, kendisini “F-16’ları Türkiye’ye vermemesi için ABD’ye telkinlerde bulunmak” ile suçlayan Erdoğan’a Davos Zirvesi’nde yanıt verdi: “Bu davranış tamamen kabul edilemez.”

15 yılın ardından bir ilk: Türkiye Dışişleri Bakanı İsrail’de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin ziyaretinin ardından bugün Batı Kudüs’te İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Zelenski’den “Rusya ile müzakere” açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat öncesinde olduğu sınırlara çekilmesi gerektiğini, “bunun müzakerelere yönelik ilk adım olabileceğini” söyledi.

Çavuşoğlu’dan ’30 kilometre’ açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Kuzey ve Doğu Suriye, İsveç, Finlandiya, Yunanistan konusunda açıklamalar yaptı.

Suriye: Türkiye patlayıcı bölge oluşturuyor, etnik ve sosyal temizlik yapıyor

Şam yönetimi AKP-MHP yönetiminin mültecileri ‘güvenli bölge’ adıyla oluşturulan alanlara taşıma gibi uygulamalarının hukuka aykırı ve geçersiz olduğunu, hatta savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar olarak nitelenmesine kadar vardığını kaydetti.

‘Kürtlere düşünülen operasyon Yeşiller’in feminist dış politikasının turnusol testi olacak’

‘Medico International’ adlı sivil toplum kuruluşu ‘Erdoğan, Kürt kontrolündeki Kuzey Suriye’de bir tampon bölge oluşturmak istiyor’ diyerek uluslararası toplumu harekete geçmesi için uyardı.

 

26/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu Bahçeli’ye: “NATO’dan çık da görelim”

CHP Genel Başkanı, “NATO’dan ayrılmanın alternatif bir tercih olarak gündeme alınması”nı gündeme getiren Bahçeli’ye “Türkiye’deki ABD askerî tesislerini kapamayı Meclis’e getirsinler, destekleyeceğiz” dedi.

Ekrem İmamoğlu, Van’da cami temeli attı

Partisinin Belediye Başkanları Çalıştayı’na katılmak için Van’a gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muradiye ilçesinde bir caminin temel atma törenine katıldı.

MGK toplantısında Rojava’ya saldırı sinyali

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantı ardından 7 maddelik bildiri yayınlandı. Bildiride Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırıların devam edeceği ve Rojava’ya yönelik de yeni bir saldırının sinyali verildi.

MGK’den Kuzeydoğu Suriye’ye yönelik yeni sınır ötesi harekat açıklaması gelmedi

MGK’nin iki saatten fazla süren toplantısının ardından, beklendiği gibi, Suriye’ye yönelik yeni bir sınır ötesi harekat haberi çıkmadı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda sınırın Suriye tarafında güvenli bölgeler inşası için eksik kalan operasyonların kesinleştirileceğini duyurmuştu.

Çavuşoğlu’ndan Suriye operasyonu açıklaması: Gereğini yapmamız lazım

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’ye yapılması gündemde olan operasyonla ilgili, “Gereğini yapmamız lazım” dedi.

Canan Kaftancıoğlu: Mağdur değil, haklıyız

Siyasette kadının engellendiğini söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Biz kadınlar biliyoruz, neyin mücadelesini verdiğimizi bildiğimiz de kadınlar kazanıyor toplumlar kazanıyor. Eninde sonunda kadınlar kazanıyor” diyor.

Bursa Valiliği 7 gün süreyle tüm etkinlikleri yasakladı

Bir hafta içinde Bursa’da yapılması planlanan konserler arasında Kürt sanatçılar Aynur Doğan ve Mem Ararat da var.

Melek Mosso: Isparta’ya elbet gidecek ve şarkılarımı söyleyeceğim

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi tarafından dün ortak yayınlanan açıklamada, belediyenin “halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan” konserler düzenlendiğini iddia etmişti.

Maarif Vakfı’na MEB bütçesinden 1,87 milyar TL’ye kadar kaynak

2021 yılında 1 milyar 77 milyon TL’nin aktarıldığı vakıf 67 ülkede 427 eğitim kurumu ile faaliyette bulunuyor.

Çayan Demirel’in adli kontrol tedbiri kaldırıldı

Mahkeme heyeti Çayan Demirel’in adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Heyet, Demirel’in konuşma yetisinin çok zayıf olduğunun ve görme sorunu olduğunun fiziksel olarak gözlemlendiğini belirtti. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’de.

HDP Kapatma Davası’nda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen ve AYM’nin kabul ettiği ek deliller tebliğ edildi

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan parti kapatma davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen ve Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından kabul edilen ek deliller gönderildi.

Şırnak Demokrasi Güçleri ve STÖ’lerden kentteki saldırılara ilişkin açıklama

Kentte son dönemde yaşanan kadın katliamları ve saldırılara dikkat çeken Şırnak Demokrasi Güçleri ve STÖ’ler, failleri kamu gücünden faydalan paramiliterler olduğunu vurgulayarak davaların takipçisi olacaklarını belirtti.

Girê Cudi ve Girê FM alanlarında yoğun çatışma

Zap’ın Girê Cudi ve Girê FM alanları ile Metina’nın Girê Hakkari alanına yoğun saldırı olduğu kaydedildi. Savunma Bakanlığı Perşembe günü bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

AYM, Kazanhan’ı katleden polise verilen cezayı az buldu

AYM, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ı öldüren polise haksız tahrik indirimiyle verilen 13 yıl 4 ay hapis cezasını az buldu, polisin yeniden yargılanmasını istedi.

Gazetecilerin yargılandığı davada mütalaaya tepki

Gazeteci Semiha Şahin ile Pınar Gayıp’ın yargılandığı davada yine beraat verilmedi.

Adalet Nöbeti 444’üncü gününde: Sabretmek istemiyoruz

Urfa Adliyesi önünde adalet mücadelesini sürdüren Şenyaşar ailesi, “sabretmek istemiyoruz” dedi.

İddia: IŞİD lideri Ebu Hasan el-Kureyşi İstanbul’da yakalandı

IŞİD’in son lideri Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin İstanbul’da kaldığı eve düzenlenen operasyonla yakalandığı öne sürüldü.

EKONOMİ

Merkez Bankası politika faizi Mayıs’ta da sabit: Yüzde 14

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) önceki dört ayda olduğu gibi Mayıs’ta da politika faizinde bir değişikliğe gitmedi. TCMB geçtiğimiz yıl son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gitmişti. Ocak’tan bu yana faiz sabit kaldı.

DIŞ POLİTİKA

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’LE NATO ÜYELİĞİ GÖRÜŞMELERİ – Kalın: “YPG’nin terörist olduğunu kabul etmeleri ve yaptırımları kaldırmalarını istedik”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleriyle görüşmenin ardından “Türkiye’nin güvenlik kaygıları, karşılanmadığı takdirde, sürecin ilerleyemeyeceğini çok net bir şekilde ifade ettik. Yanıtlarını bekleyeceğiz.” dedi.

FARC’ın sembol liderlerinden Gentil Duarte çatışmada hayatını kaybetti

Kolombiya’da FARC’ın devletle barış anlaşması yapıp silah bırakmasını reddeden iki büyük gruplardan birinin lideri olan Gentil Duarte’nin çatışma sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı

Oklahoma, ABD’nin en kısıtlayıcı kürtaj yasasını kabul etti

Yasaya göre, kürtajın annenin hayatını kurtarmak için gerekli olduğu ve gebeliğin cinsel saldırı veya ensest sonucunda olduğu durumlarda kürtaj yasak değil. Fakat bunun için söz konusu durumun kolluk kuvvetlerine bildirilmiş olması gerekiyor.

Ukraynalı sinemacılardan Cannes’da savaş protestosu

Ukrayna’daki savaşı konu alan “Kelebek Görüşü” filminin ekibi, Cannes Film Festivali’nde filmin prömiyeri öncesi pankart açtı: “Ruslar Ukraynalıları öldürüyor. Bu soykırım hakkında konuşmayı incitici ve rahatsız edici mi buluyorsunuz?”

Afganistan’ın iki kentinde bombalı saldırılar: 16 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil ve kuzeydeki Mezar-ı Şerif kentinde düzenlenen dört bombalı saldırıda en az 16 kişi hayatını kaybetti, 43 kişi yaralandı.

HRW’den çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden katılın

İnsan Hakları İzleme Örgütü, kadınların kolluk güçlerine veya savcılıklara şikayette bulunarak koruyucu önlemler aldırdığı 18 vakayı ayrıntılı bir şekilde inceledi.

Bağdat-Hewler arası kriz: Enerji Bakanı istifa etti

Irak ile Federe Kürdistan arasında yaşanan petrol pazarlama ve petrol geliri krizi büyürken Federe Kürdistan Bölgesi Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Kemal Ertuşi istifa etti.

Orban Macaristan’daki OHAL tedbirlerini açıkladı: Savaş Fonu kuruluyor

Macaristan’da ‘savaş tehlikesi’ gerekçesiyle ilan edilen OHAL’in ardından alınan ilk tedbirler Başbakan Viktor Orban tarafından sosyal medya üzerinden yayınlanan bir videoyla açıklandı.

Rusya Ukrayna’da ele geçirdiği bölgelere vatandaşlık verecek

Rusya lideri Putin, Ukrayna’da ele geçirilen Herson ve Zaporijya bölgelerindeki nüfusa vatandaşlık verilmesini kolaylaştıran kararnameyi imzaladı.

AB ülkelerinin Türkiye’ye gönderdiği çöp 15 milyon tona ulaştı

AB geçen yıl 33 milyon ton atık ihraç etti. 15 milyon ton atıkla Türkiye, AB’nin ithal ettiği atığın en büyük alıcısı oldu.

 

27/Mayıs

İÇ POLİTİKA

TTB BAŞKANI ŞEBNEM KORUR- FİNCANCI’DAN ÇAĞRI “Hepimizin sağlığı için 29 Mayıs’ta alanlara sığmayalım”

Şiddet, hekim göçü, gelir adaletsizliği, kötü çalışma koşulları, sağlığın ticarileşmesi gibi birçok soruna çözüm isteyen sağlık emekçileri 29 Mayıs Pazar günü bir kez daha alanlara iniyor. TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, herkesi mitinge davet ediyor.

DSÖ: Maymun çiçeği virüsü vakaları artabilir

Toplu aşılama programlarına gerek olmadığını belirten DSÖ yetkilileri, sadece hastalarla yakın temasta bulunan kişilerin aşılanmasını tavsiye etti.

Antep’te Can Atalay fotoğrafıyla Adalet Nöbeti

Antep Barosu’nun hukuksuzluklara karşı başlattığı Adalet Nöbeti’ne TBB Başkanı Sağkan ve 11 baro başkanı katıldı. Avukatlar yakalarına Gezi Davası’ndan tutuklanan avukat Can Atalay’ın fotoğrafını astı.

Tiyatro Kooperatifi: Sanatın önündeki engelleri kaldırın

Türkiye’nin farklı bölgelerinden 117 özel tiyatroyu bünyesinde bulunduran Tiyatro Kooperatifi sanat etkinliklerine yönelik engellemelere tepki gösterdi.

Keman Virtüözü Ara Malikian konseri iptal edildi

İspanyol müzisyen Ara Malikian’ın konseri iptal edildi. Konser için bilet alan dinleyiciler, konser iptalini bir mesajla öğrendi.

ZORUNLU “DEZENFORMASYON” YASASI TBMM’DE İktidarın beğenmediği haberi yayınlayanlar ve beğendiği haberi yayınlamayanlar hapsedilecek

AKP-MHP’nin internet yayınlarını devlet kontrolüne almayı hedefleyen kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. İnternet yayıncılığını bir “suç” kaynağı ve toplumsal sorun alanı olarak gören tasarı, ifade özgürlüğünü resmi gerçekle, bireysel ve kurumsal yayıncıları yasaklarla kuşatmayı hedefliyor.

Basın örgütleri: “Bu kanun dezenformasyona çare değil, geri çekin”

“Dezenformasyonla Mücadele” kanun teklifinin “gazeteciliğe baskıyı artırmak üzere tasarlandığını” belirten meslek örgütleri, teklifin geri çekilmesini istediler.

Maltepe Belediyesi çalışanlarına yönelik düzenlenen ve 22 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 5 kişi tutuklandı

Maltepe Belediyesi çalışanlarının da aralarında bulunduğu 22 kişiye yönelik düzenlenen operasyonda 5 kişi tutuklandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “Örgütlü olarak rüşvet almak, vermek, aracılık etmek” ve “Resmi belgede sahtecilik” soruşturmasında mali suçlarla mücadele şube müdürlüğü ekipleri 20 Mayıs’ta operasyon düzenledi.

CHP Van’da kampa giriyor: Burada kayyuma kayyum da atandı

CHP’nin Van’da 3 günlük seçim çalıştayı yapacak. Toplantı öncesinde açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “kayyuma da kayyum atanmış durumda” dedi.

Kürt yurttaştan CHP’li heyete: Biz anadilde eğitim istiyoruz

Van’da esnaf ziyaretinden bulunan CHP Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile Kürt yurttaş arasında dikkat çekici diyalog yaşandı.

Fazıl Say’dan Dersim’de, ‘Munzur özgür aksın’ konseri

Piyanist Fazıl Say, yarın Dersim Ovacık’ta Munzur Nehri’nin kenarında konser verecek. Ücretsiz olarak gerçekleşecek konserde Fazıl Say’a Serenad Bağcan da eşlik edecek.

Genco Erkal’dan konser yasaklarına tepki: Yolun sonuna gelmişsiniz

Genco Erkal, Twitter hesabından konser yasaklarına tepki göstererek, “Çeşitli bahanelerle sanatçıları susturmaya çalışıyorsanız yolun sonuna gelmişsiniz demektir” dedi.

Bahçeli: Gitmeye niyetimiz yok, tertipçileri pişman ederiz

MHP lideri Devlet Bahçeli, adını anmadan Kemal Kılıçdaroğlu’na “Gitmeye niyetimiz yoktur. Göndermek için tertip içinde olanları da doğduklarına pişman etmek boynumuzun borcudur” dedi.

İstanbul’da ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ sempozyumu yarın başlıyor

Demokrasiyi Güçlendirme Derneği’nin organize ettiği, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem: Görüş ve Öneriler Sempozyumu” yarın İstanbul’da başlıyor.

İmamoğlu Van’da: Hoş geldiniz başkanım

CHP’liler, üç gün sürecek belediye başkanları çalıştayı için Van’a geldi. Heyette yer alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vanlılar tarafından “Hoş geldiniz başkanım” denilerek karşılandı.

SADAT yöneticisinden tehdit: Bu vatanı sandıkta teslim etmeyeceğiz

İstanbul Ticaret Odası’nın sicil kayıtlarına göre SADAT’ın yönetim kurulu üyesi olduğu görülen Ersan Ergür yaptığı “Bu vatanı sandıkta teslim etmeyiz” paylaşımını silerek yeni bir tweet attı.

Yöneylem Koordinatörü: Seçmenin yüzde 60’ına göre muhalefet kazanacak

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, “Artık çoğunluk olabilmek için karşı taraftaki seçmeni ikna etmesi gereken Erdoğan” dedi.

Artıbir araştırma: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 8.5 puan önünde

Artıbir Araştırma’nın yaptığı anket sonuçlarına göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu yüzde 48.2 oy alırken; Erdoğan yüzde 39.7’de kaldı.

Çarşı Davası yeniden görülüyor: Yaşadığımız şeyin hukukla alakası yok

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin Beşiktaş taraftar grubu “Çarşı” üyesi 35 kişinin yargılanmasına yeniden başlandı. Mahkeme, ulusal haber ajanslarına olaylara ilişkin görüntülerin sorulmasını istedi.

Osmanlı Ülkü Ocakları Federasyonu Başkanı, Yamin Canoğlu’nu yaraladı, gözaltına alındı

Osmanlı Ülkü Ocakları Federasyonu Genel Başkanı Turgut Başdaş, isminin birlikte dolandırıcılık olayına karıştığı Yamin Canoğlu’nu bacağından vurmak suçlamasıyla gözaltına alındı.

Sosyal medya yasası: Seçim yatırımı, sansür adımı

Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, iktidarın ‘Dezenformasyonla mücadele’ olarak tanımladığı yasa teklifinin seçime dönük bir ‘önlem’ paketi olduğunu söyledi.

Boğaziçi’nde direniş 509’uncu gününde

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 346’ncı, atamalara karşı direniş ise 509’uncu gününe girdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde bıçaklı saldırı iddiası

Boğaziçi Üniversitesi’nde eli bıçaklı bir kişinin “Bütün müşriklerin kafasını keseceğim” diye bağırdığı iddia edildi.

İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi ile ilgili yapılan spekülasyonlara dair Rektörlük açıklaması

Beyazıt’taki çatışmada gözaltına alınanlar adliyeye sevk edildi

İstanbul’un Beyazıt semtinde 23 Mayıs günü yaşanan çatışmayla ilgili soruşturmada gözaltına alınan 28 kişi adliyeye sevk edildi. Bulunan silahlar da incelemeye gönderildi.

SADAT Ceosu: Kılıçdaroğlu’ndan kazanacağımız tazminatı TÜRGEV’e bağışlayacağız

SADAT’ın CEO’su Melih Tanrıverdi, açıklamaları nedeniyle CHP lideri Kılıçdaroğlu’na açacakları davadan kazanacakları tazminatı TÜRGEV’e bağışlayacaklarını duyurdu.

EKONOMİ

Türk-İş hesapladı: Açlık sınırı 6 bin 17 lira

Türk-İş’in hesaplamasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 17 liraya, yoksulluk sınırı 19 bin 602 liraya çıktı.

ENAG: Önlem alınmazsa enflasyon yüzde 200’e gider

ENAG, yıllık enflasyonun önlem alınmaması halinde yüzde 200’lere ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Uğur Gürses yazdı: 5 ayda net 35 milyar dolar satıldı

Ekonomi gazetecisi Uğur Gürses, bugünkü yazısında “Arka kapıdan yapılan döviz satışına hiç ara verilmedi; 5 ayda net 35 milyar doları buldu” ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon dolarlık ek salgın finansmanı

Dünya Bankası, geçtiğimiz yılın nisan ayında onaylanan krediye ek olarak Türkiye’ye 500 milyon dolarlık finansmanı onayladı.

Konut krizi büyüyor: ‘Hollanda modeli uygulansa da kiralar düşmez’

Artan konut ve kira fiyatlarıyla birlikte ev sahiplerinin fahiş zamlarını karşılayamaz durumda olanlar, hem evden çıkarılma tehditleriyle hem de işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye ve bağlı olduğu gruplar, Hesekê’nin Zirgan ilçesine ve Efrîn’in Til Rifet ilçe merkezine saldırdı

Türkiye ve bağlı olduğu gruplar, Efrîn’e bağlı Til Rifet merkezine dronlarla saldırıda bulundu. Kent merkezinde bulunan 14’üncü komünün hedef alındığı saldırıda maddi hasar oluştu. Eş zamanlı olarak bölgede keşif uçağı hareketliliği görülüyor.

Bamernê sonrası savaş uçakları Geliyê Siva’yı bombaladı

Federe Kürdistan’da Bamernê’nın Ziweser Köyü’nde ikisi çocuk 5 kişinin SİHA saldırısında hayatını kaybetmesinin ardından bölgede protesto oldu. Görgü tanıkları Bamernê katliamını anlattı. KDP basınının örtmeye çalışması dikkat çekerken Amediye ilçesinde bulunan Geliyê Siva da 27 Mayıs sabahı bombalandı.

Reuters: Türkiye’deki NATO görüşmelerinde ilerleme kaydedilmedi

Reuters’a konuşan üst düzey yetkililer, Türkiye ile İsveç ve Finlandiyalı yetkililer arasında yapılan NATO görüşmelerinde ilerleme kaydedilmediğini aktardı.

İsveç, ‘PKK destekçisi siyasetçi’ iddiasını yalanladı

İsveç Dişişleri Bakanı Ann Linde, İsveç’te bir milletvekilinin PKK’yi temsil ettiğine yönelik çıkan haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

ABD, IŞİD liderinin yakalandığı iddialarına temkinli yaklaşıyor

Kısa bir süre önce IŞİD’in yeni lideri olarak seçilen Ebu El Hasan El Haşimi El Kureyşi’nın yakalandığına dair haberlere ABD temkinli yaklaşıyor.

BMGK’da Kuzey Kore’ye yaptırım tasarısı Çin’in ve Rusya’nın oylarıyla veto edildi

Çin ve Rusya, Kuzey Kore’ye balistik füze denemeleri nedeniyle yaptırımların artırılmasını isteyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısını veto etti.

ABD’den Rusya’ya çağrı: Ukrayna savaşını bitir ve gıda akışına izin ver

Yaşanan gıda krizinin sorumlusunun Rusya olduğunu söyleyen Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, ‘ABD’nin ya da diğer ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırımları, gıda akışını engellememektedir’ dedi.

Rus milletvekili Popov: Hem Ukrayna’ya Bayraktar hem Rus turist olmaz

Rus Milletvekili ve gazeteci Yevgeniy Popov, Türkiye’nin hem Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’ları göndermesini hem de Rusya ile turizm alandaki ilişkisini devam ettirmesini eleştirdi.

 

28 /Mayıs

İÇ POLİTİKA

Deniz Poyraz Davasında reddi hakim talebine ret

İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi, “hakimin reddi veya çekilmesi koşullarının bulunmadığı” gerekçesiyle Poyraz Ailesi avukatlarının reddi hakim talebini reddetti.

CHP’li Bedirhanoğlu: Helalleşme çağrısı Van’da karşılık buldu

CHP, belediye başkanlarıyla Van’a çıkartma yaptı. CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu’na göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çağrısı kentte karşılık buldu.

Fazıl Say’ın Munzur Nehri’ndeki konserine binlerce kişi katıldı

Piyanist Fazıl Say’ın Dersim Ovacık’ta Munzur Nehri’nin kenarında verdiği konsere yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Aysel Tuğluk kendisine gönderilen mektupları okuyamıyor

Aysel Tuğluk’u cezaevinde ziyaret eden HDP milletvekili Fatma Kurtulan, mektuplarını arkadaşlarının ona okuduğunu aktardı.

Cudi Dağı’nda çatışmalar devam ediyor

Çatışmaların sürdüğü Cudi Dağı’nda bulunan Ganiya Mêwê bölgesi bombalandı.

Keskin: Paramiliter yapılar ‘sivil toplum’ biz ‘terörist’ ilan edildik

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin bugün silahlı paramiliter yapıların “sivil toplum”, kendilerinin ise “terörist” ilan edildiğini söyledi.

Kütahyalı: ‘Koç Ailesi, otellerini teröristlerin karargahı yaptı’ demem istendi

Geçtiğimiz günlerde bir programda Ali Koç ile tartışan Rasim Ozan Kütahyalı, Gezi Parkı protestoları sırasında “Koç Ailesi otellerinin karargah yapıldığını söylememi istediler” iddiasını ortaya attı.

Gezi Davası tutuklularından mesaj: Onurla taşıyoruz

Gezi Davası tutukluları için Silivri Cezaevi önünde destek açıklaması yapıldı. Ortak açıklamada “Davalar geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edecek, arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” denildi.

TÜPRAŞ işçisi kıyıma karşı rafineriye kapandı

Koç Holdingin işçi kıyımı dayatması karşısında TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisinde çalışan işçiler, işyerine kapanma eylemi başlattı. İşçiler, baskıya karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Naci Görür’den Bingöl depremi sonrası uyarı: En az 7 büyüklükte bir deprem bekliyoruz

Prof. Dr. Naci Görür, dün Bingöl’de meydana gelen deprem sonrası bölgede 7 büyüklüğünde bir depremin beklendiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı: Eren Abluka-13 Operasyonu başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Muş’ta 565 güvenlik personelinin katıldığı ‘Eren Abluka-13 Şehit Jandarma Üsteğmen İsmail Moray Operasyonu’nun başlatıldığını duyurdu.

Abdurrahman Dilipak: Bu gidişin sonu hüsran

Dilipak son yazısında, “Paranın ve makamın böyle çabucak başımızı döndüreceğini sanki hiç düşünmemiştik, nefsimize yenildik, toparlanmamız gerek” dedi.

‘Galatasaray Adası Katarlılara satılacak’ iddiasına camiadan tepki: Satılık malımız yok

Katarlıların Galatasaray Adası’nı satın almayı planladığı iddialarına Galatasaray camiası tepki gösterdi.

Kapısı yenen Ayasofya’nın restorasyon ihalesi Erdoğan’a yakın isme verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden Şenalp’ın şirketi Ayasofya’nın milyonlarca liralık restorasyon ihalesini aldı. Şirket kamudan son 10 yılda 114 milyon TL’lik ihale almasıyla biliniyor.

EKONOMİ

Tekel bayilerinin zam tepkisi: Batmaya doğru ilerliyoruz

Alkol ve sigaraya peş peşe gelen zamlar tüketiciler kadar tekel işletmelerinin de tepkisini çekiyor.

MB eski başekonomisti Hakan Kara uyardı: Artık faiz de kurtarmaz

Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara, sosyal medya hesabından faiz politikasıyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Böyle devam edilirse hasar giderek büyür’ dedi.

Benzin ve motorine bir yılda yüzde 224 zam

Akaryakıt fiyatlarına üst üste zam gelmeye devam ediyor. Benzinin litresi 25 lirayı, motorinin litresi ise 24 lirayı geride bıraktı.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik askeri harekat açıklamalarına ilişkin açıklama yapan Amerikan Sivil Toplum Grupları Koalisyonu, Kongre’yi Türkiye’ye yaptırım uygulamaya çağırdı.

‘Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye askeri harekât tehditleri, yalnızca Suriye iç savaşını uzatıyor’

Forbes: Türkiye elindeki F-16’larla kalabilir; hava gücü üstünlüğü Yunanistan’a geçer

Yazıda, ‘Yunanistan’ın 134 adet savaş uçağı hem kalite hem de sayı olarak Türkye’nin elindeki en iyi jetleri geride bırakabilir. Ve bu Ankara’nın en iyi senaryosu’ denildi.

Scholz ve Macron, Putin ile görüştü: Derhal ateşkes sağlanmalı

Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Scholz ve Macron, Putin’e derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

Litvanya’da ‘Ukrayna için Bayraktar’ kampanyası: 3 günde 3 milyon dolar toplandı

Litvanya’da, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA almak için düzenlenen bağış kampanyaya yüzlerce kişi destek verdi.

 

29/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Sabah yazarı Melih Altınok: Konser iptalleri baydı

Ard arda gelen konser iptalleri, iktidara yakın medyada da eleştiri konusu oldu. Sabah yazarı Melih Altınok, pazar yazısında iptalleri eleştirdi, “Makul çoğunluk böyle müdahaleleri sevmez” dedi.

Cübbe, sarık ve tekbirle yürüdüler: ‘Şeriat is loading’ diye görüntüleri paylaştılar

İstanbul Arnavutköy’de yüzlerce kişi, sokakta cübbe ve sarıklarıyla tekbir getirerek yürüyüş düzenledi. Müdafaii İslam Hareketi Başkanı Erdem Özveren, görüntüleri “şeriat is loading” diye paylaştı.

ODTÜ’de ‘Devrim Yürüyüşü’ gerekçesiyle 16 kişi gözaltına alındı

Ankara’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 16 kişinin ODTÜ’de katıldığı “Devrim Yürüyüşü” sırasında atılan sloganlar gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Şenyaşar ailesi 447 gündür nöbette: Zulme göz yuman haysiyetini kaybeder

CHP’li heyete ‘anadilde eğitim istiyoruz’ diyen yurttaşın evine baskın

Van’da esnaf ziyaretinden bulunan CHP Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’e anadilde eğitim istiyoruz diyen HDP’li S.A.’nın evine baskın yapıldı. S. A. hakkında gözaltı ve arama kararı çıkartıldı.

Van’da 15 Temmuz 2016’da başlayan yasak 15 gün uzatıldı

Birçok kentte valilikler eylem, etkinlik yasağı, AKP’li belediyeler etkinlik ve konser yasakları getirirken Van’da yasaklar 15 gün daha uzatıldı.

Kadınlar Cansu Geyik için yürüdü: Kadınların birliğinden korkun

Konak Çınartepe Mahallesi’nde katledilen Cansu Geyik için mahallede yürüyüş düzenleyen kadınlar, “Kadınların birliğinden korkun” diye seslendi.

CHP’li Seyit Torun: Belediyelerimize yönelik siyasi operasyonlar artacak

Van’da üç gün süren “CHP’li Belediye Başkanları Çalıştayı” sonrasında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ” İçişleri Bakanlığı’nda ve MASAK’ta belediyelerimize yönelik siyasi operasyonlar için birimler kurulduğunun farkındayız. Önümüzdeki süreçte bu operasyonların artacağını da gayet iyi biliyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Hastaneler hariç, maske mecburi olmaktan çıktı

Türkiye’de bugün Koronavirüs vaka sayısı 864 kişi olarak kaydedildi; vaka sayısının binin altına düşmesiyle Bakan Koca’dan maske açıklaması geldi.

Kafeye ‘açık giyinmek yasaktır’ yazdılar, şortlu kızı dışarı attılar

Kocaeli’nin Başiskele ilçesindeki bir kafe, girişe ‘burada açık giyinmek yasak’ yazısı astı. Kafeye şortla giren bir genç kız ise personel tarafından dışarı çıkartıldı. Gelen sert tepkiler üzerine kafe sahipleri açıklama yaptı.

EKONOMİ

Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Sonbahar bugünden daha zor olacak

Türkiye’nin enflasyonla yaşamaya devam edeceğini söyleyen İbrahim Turan, ‘Yeni bir döneme girdik. Ekonomideki kriz; ‘kalp krizi’ modeli değil ‘koma’ modeli. Bir müddet böyle sürecek.’

DIŞ POLİTİKA

TSK-SMO Şehba, Kobanê ve Til Temir’i bombaladı

Dünyanın dikkatlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı ve savaştan dolayı yaşanan gıda krizine çevrilmesini fırsat bilen TSK-SMO, Kuzey ve Doğu Suriye kentlerini bombalamayı sürdürdü.

Yunanistan, Türkiye sınırına ördüğü beton duvarı uzatıyor

Yunanistan, göçmenlerin sınırdan geçişini engellemek için ördüğü 35 km’lik duvarı 80 km daha uzatacağını açıkladı.

Lübnan-Kürt konferansının sonuç bildirgesi açıklandı

‘Ortak Yaşam ve Eşit Yurttaşlığa Doğru’ başlıklı konferansının sonuç bildirgesinde halklar, kimlikler, kültürler ve inançlar arasında kültürel diyaloğu güçlendirme ihtiyacına vurgu yapıldı.

Salgın hastalık uzmanlarından WHO ve hükümetlere uyarı: Maymun çiçeği virüsüne daha hızlı yanıt verin

Pandemi uzmanları, Covid-19 salgınının büyümesine neden olan yanlışları tekrarlamamaları için Dünya Sağlık Örgütü ve hükümetleri uyardı.

Japonya’dan Ukrayna’ya acil yardım

Japonya, Rusya’nın saldırılarını sürdürdüğü Ukrayna’ya 1,7 milyon dolarlık acil yardım paketi açıkladı.

Putin: Yaptırımların kaldırılması halinde tahıl ihracatına hazırız

Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşmüştü. Görüşmeye ilişkin Kremlin’den açıklama geldi.

 

30/Mayıs

İÇ POLİTİKA

RTÜK’ten CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını yayınlayan 4 TV kanalına para cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  Kılıçdaroğlu’nun kişisel sosyal medya hesabından ‘kaçış planı projesi’ haberini yayınlayan Tele 1, KRT, Flash TV ve Halk TV’ye papa cezası verdi. Ensar ve Türgev’in şikayeti üzerine videoyu yayınlayan dört televizyon kanalına reklam gelirlerinin yüzde 3’ü oranında para cezası kesildi.

Kılıçdaroğlu: Paramiliterlerin, mafyaların, derin devlet müptezellerin beni durduramaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘kaçış planı’ iddialarını yayınlayan kanallara ceza veren RTÜK üzerinden iktidara tepki göstererek, “Senin paramiliterlerin, mafyaların, derin devlet müptezellerin, kullanışlı aparatların beni durduramaz” dedi.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara çağrısına “darbeci zihniyetin yansıması” dedi

Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara çağrısını “faşist ve darbeci zihniyetin yansıması” olarak değerlendirdi.

CHP’li Karabat: Kanal İstanbul’da geri adım atıldı, tapu sahipleri AKP’lilere ulaşamıyor

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, uzmanlar tarafından çevre felaketine yol açacağı belirtilen Kanal İstanbul projesinden geri adım atıldığını öne sürdü. Karabat, “Tapu sahipleri şimdi AKP yöneticilerine ulaşmaya çalışıyor ama nafile. Uyarmıştık, dinlemediniz” ifadelerini kullandı.

Demirtaş muhalefete seslendi: Kararsız seçmenden daha kararsızmışsınız, lütfen artık kendinize gelin

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Artı Gerçek için kaleme aldığı yazıda “Kararsız seçmenden daha kararsızmışsınız, lütfen artık kendinize gelin” diyerek muhalefeti eleştirdi.

Eskişehir’de kadınlar yasağa yoga yaparak tepki gösterdi

Eskişehirde yoga yapan kadınların “CİMER’e şikayet var” denilerek engellenmesine tepki gösteren yüzlerce kadın, Dede Korkut Parkı’nda bir araya gelerek yoga yaptı.

HDP il örgütlerinden bir çok kentte Kobanê Davası açıklaması:  Meşruiyeti yok

Ankara’da bugün 13’üncü duruşması görülmeye devam edilen Kobanê Davası’na ilişkin HDP İl Örgütleri, birçok kentte açıklama yaptı. Açıklamalarda, davanın hem halklar hem de hukuk nezdinde hiçbir meşruiyetinin olmadığı vurgulandı.

80 yaşındaki Makbule Özer’e ‘cezaevinde kalabilir’ raporu

Van’ın Edremit ilçesinde “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla yerel mahkemenin verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezası onanan ve 9 Mayıs’ta tutuklanan Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 80 yaşındaki yüzde 51 engelli Makbule Özer için Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan bir heyet tarafından “cezaevinde kalabilir” raporu verildi.

Dersim’de gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı

Dersim’de gözaltına alınan 20 öğrenci serbest bırakıldı.

Üniversitelilerden gözaltılara tepki: Devrim yürüyüşü müşterek bir değerdir

Devrim Yürüyüşü’ne katılan öğrencilerin gözaltına alınmasına dair açıklama yapan üniversite öğrencileri, baskılara karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Gezi için başlatılan Adalet Nöbeti’ni sinemacılar devraldı: Çiğdem Mater’in çekemediği filmleriyiz

Gezi Davası’nda çıkan karar sonrasında TMMOB ile bağlı meslek odalarının başlattığı Adalet Nöbeti’nin 35’inci gününe sinemacılar katıldı. Mücadele vurgusu yapıldı.

EKONOMİ

Reuters: Türkiye’de tekrar bir kur krizi yaşanabilir, yatırım bankaları tedirgin

Reuters haber ajansı, yayımladığı analizde Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Analizde, Türkiye’nin yeniden bir kur krizine sürüklenebileceği uyarısı yapıldı. Türkiye’nin Batı ile ilişkilerinin daha da gerilmesinin gündemde olduğu aktarılan analizde, yatırım bankalarının rezervlerdeki düşüşten endişelendiği dile getiriliyor.

Mahfi Eğilmez: Merkez Bankası rezervlerini erittiğiyle kalıyor

Eğilmez, insanların düşen kuru fırsat bilerek ucuza döviz satın almaya yöneldiğini söyleyerek ‘Merkez Bankası, kısa süreli sonuçlar uğruna rezervlerini erittiğiyle kalıyor’ dedi.

Artan maliyetleri gerekçe gösteren İDO, 20 Yıllık Bandırma seferlerini durdurdu

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde arabalı vapur seferleri düzenleyen İstanbul Deniz Otobüsü, yakıt, bakım-onarım ve işçilik maliyetlerinden dolayı seferlerini iptal ettiğini duyurdu.

TÜSİAD’dan hükümete ‘enflasyon’ eleştirisi: Gerekli adımlar doğru zamanlama ile atılmıyor

TÜSİAD Başkanı, “Dünyada akran ülkelere baktığımızda hem en yüksek enflasyona hem de son derece yüksek risk primine sahibiz. Enflasyonda her geçen gün hedef dediğimiz noktadan uzaklaşıyoruz” dedi.

Fitch Ratings İzmir Büyükşehir’in kredi notunu AAA olarak açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzmir’in kredi notunu en yüksek seviye olan AAA olarak belirlediğini açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

‘Kürdistan’da Hançer Timi ve Liwa 4 devrede’

AKP-KDP’nin 17 Nisan’da başlattığı Zap, Avaşin ve Metin’a bölgelerine yönelik saldırılarda yaşanan asker kayıpları önlenemezken sınır hattına giden Hulusi Akar ve KDP Politbüro Üyesi Eli Ewni, sahaya Hançer Timi ve Liwa 4 gruplarını sürdü.

Irak Parlamentosu’nun feshedilmesi için başvuru

Başbakan ve cumhurbaşkanı konusunda ittifakların uzlaşamaması üzerine siyasi krizin derinleştiği Irak’ta parlamentonun feshedilmesi için Federal Mahkemeye başvuru yapıldı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye: Savaş suçu işleniyor

Suriye Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada ülkenin kuzeydoğusundaki askeri saldırıları kınayarak ‘savaş suçu’ işlendiğini belirtti.

Kolombiya’da ilk solcu yönetime doğru: Tarihsel Pakt’ın adayı gerilla lideri birinci

Yıllardır ABD’nin güdümlü yönetimler üzerinden CIA üzerinden kirli savaş yürüttüğü, yolsuzluğa batmış Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda eski gerilla liderlerinden Gustavo Petro açık farkla birinci oldu. Altın madenlerine karşı mücadelesiyle öne çıkan Francia Márquez ilk siyah başkan yardımcısı olmaya yakın

Eurovision birincisi Ukraynalı grup, SİHA satın almak için ödülünü açık arttırmayla sattı

14 Mayıs’ta İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda birincisi seçilen Ukraynalı grup Kalush Orchestra, ülkesinin Rusya’ya karşı savaşına destek vermek için ödülünü açık arttırmaya çıkardı. Grup Facebook üzerinden açık arttırmaya sunulan Kıristal Mikrofon’un satışıyla insansız hava aracı satın alacaklarını duyurdu.

Biden’dan Ukrayna’nın uzun menzilli füze talebine ret

ABD Başkanı Biden, Rusya topraklarının vurulabileceği endişesi nedeniyle Ukrayna’ya uzun menzilli füze tedarik etmeyeceklerini açıkladı.

DSÖ: Maymun çiçeğinin yeni bir salgına dönüşmesi beklenmiyor

DSÖ, maymun çiçeği virüsünün yeni bir salgına dönmesini öngörmüyor.

Ruble ile ödemeyi reddetmişlerdi: Hollanda’ya gaz akışı kesiliyor

Rusya, Ruble ile ödeme yapmayı reddeden Hollanda’ya yarından itibaren gaz akışını keseceğini duyurdu. Hollanda’nın kısmen devlete ait şirketi Gasterra ile Danimarka’nın çokuluslu şirketi Orsted, Rusya’ya gaz karşılığında rubleyle ödeme yapmayı reddettiklerini açıklamıştı.

Türkiye ile BAE arasında 2 mutabakat muhtırası imzalandı

Türkiye ile BAE arasında iki ülke savunma sanayisi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik iki mutabakat muhtırasına imza atıldı.

Erdoğan ile Putin telefonda görüştü, “Suriye sınırında güvenli bölge” konuşulduğu iletildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda görüştü. Görüşmede Suriye’de “güvenli bölge” meselesinin konuşulduğu aktarıldı.

Maymun çiçeği vakalarının yükseldiğini açıklayan WHO, üye ülkelere çağrı yaptı

Virüsün çocuklar ve bağışıklığı zayıf bireyler arasında yayılması halinde riskin yükselebileceğini belirten WHO, üye ülkelere hastalığa karşı bilgilendirme ve korunma çağrısı yaptı.

 

31/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Gezi Direnişi 9’uncu yılında

Bugün İstanbul Taksim Gezi Parkı’nın ranta açılıp Topçu Kışlası ve AVM yapılmasına karşı başlayan ve kısa sürede milyonların özgürlük ve adalet arayışına evrilen Gezi Direnişi’nin yıldönümü.

Ablukaya rağmen İstanbullular Gezi’nin yıldönümünde Taksim’e aktı

Taksim Dayanışması’nın Gezi Direnişi’nin 9. yıl dönümündeki çağrısı cevap buldu. Taksim’de buluşanlar barikatları aşa aşa Gezi Parkı’na yürümeye çalıştı. Polis 9 yıl öncesi gibi yine dehşet saçtı. Ayrıca Adana’dan Ankara’ya, Antalya’dan Londra’ya birçok kentte eylemler oldu.

Gezi’nin yıldönümünde 100’e yakın gözaltı, yakın mesafeden biber gazlı müdahale, gazetecilere darp

Gezi yıldönümü dolayısıyla Taksim’de bir araya gelen onlarca yurttaş polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı. Tele1 muhabiri darbedildi, 3 gazeteci gözaltına alındı.

TİP vekilleri Boğaz Köprüsü’ne pankart astı: Her yer Taksim her yer direniş

Boğaz Köprüsü’ne ‘Her yer Taksim her yer direniş’ yazılık pankart asmak isteyen TİP’li vekillere polis saldırdı

Sinema emekçilerinden Gezi dayanışması: Karanlık gider, Gezi kalır!

Gezi Davası’nda verilen hapis cezalarına karşı başlatılan Adalet Nöbeti’nin 35. gününde sinema emekçileri destek verdi: “Çiğdem Mater’in çekemediği filmleriz. Karanlık gider, Gezi kalır”

Hapis cezası kesinleşen Canan Kaftancıoğlu Silivri cezaevine gönderildi

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu cezaevine gönderildi.

Canan Kaftancıoğlu cezaevinden çıktı

Kesinleşen cezasının infazı için adliye işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi’ne gönderilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 5 saat sonra cezaevinden çıktı.

TÜRGEV, ENSAR ve TURKEN önergesi reddedildi

TÜRGEV, ENSAR ve TURKEN için verilen araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Galata Kulesi’nin önü: Tekbir getirip kendini yaktı

İstanbul’da en yoğun turist çeken bölgelerden Galata’da Galata Kulesi’nin önünde bir kişi kendini yaktı.

Antalya’da bir kadın caddede çırılçıplak yürüdü!

İstanbul Bebek ve Ortaköy sahilinde ortaya çıkan skandal görüntülerin ardından bu sefer de Antalya’nın Manavgat ilçesinde cadde üzerinde çıplak bir şekilde yürüyen kadın görüntülendi.

İstanbul Bebek sahilinde kaydedilen görüntüler, sosyal medyayı ayağa kaldırdı

İstanbul Bebek’te kaydedildiği belirtilen görüntüler, sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Görüntülerde bir çiftin cinsel ilişkiye girdiği görülüyor.

Son dakika: Bebek sahilindeki görüntüde yer alanların ilk ifadeleri ortaya çıktı

Son dakika: Türkiye, Bebek sahilinde kaydedilen görüntüyü konuşuyor. Büyük tepki çeken görüntüler sonrasında iki kişi gözaltına alındı. Sorguları süren iki ismin, ilk ifadelerine ulaşıldı.

12 Eylül darbecileri: Dava düştü

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkındaki 12 Nisan 2019’da kurduğu hükme ilişkin temyiz incelemesini tamamlayarak karara vardı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Evren ve Şahinkaya hakkındaki kamu davasının ölüm nedeniyle “ortadan kaldırılmasına” ilişkin karar ile malvarlıklarına el konulması ve TSK’den çıkarılarak rütbelerinin geri alınmasına yer olmadığına ilişkin yerel mahkeme kararını onadı.

Tahliyeler için bildiri: Yüzlerce kişi imzaladı

Hasta Mahpuslara ve Aysel Tuğluk’a Özgürlük Platformunun çağrısıyla yüzlerce kişi, cezaevlerinde hak ihlallerine son verilmesini ve hasta tutukluların tahliyesini istedi.

İstinaf Aslı Erdoğan’a beraat kararını onadı

Yazar Aslı Erdoğan’a ‘propaganda’ iddiasıyla yargılandığı davada yerel mahkemenin verdiği beraat kararı onandı.

Kozluk’ta askeri operasyon başlatıldı

Batman’ın Kozluk ilçesinde Hafikê, Kevnaraza ve Beyîkê köylerini kapsayan askeri operasyon başlatıldı.

Siirt’te patlama: Bir jandarma hayatını kaybetti

Siirt’in Pervari ilçesinde operasyona çıkan askerlerin geçişi esnasında meydana gelen patlamada, bir asker hayatını kaybetti, çok sayıda asker yaralandı.

Kobanê Davası’nın görüldüğü adliyede provokasyon: HDP aleyhine slogan attılar

Kobanê Davası’nın görüldüğü adliyede bir grup HDP aleyhine slogan atarak provokasyon yaratmaya çalıştı.

‘Türkiye Devlet Fedaileri’ adında bir paramiliter yapı daha ortaya çıktı

İzmir’de kavga eden iki kişiden birinin üzerinden ‘Türkiye Devlet Fedaileri’ adına düzenlenmiş bir kart çıktı. Kartı paylaşan CHP’li Murat Bakan, duruma tepki gösterdi.

‘AKP-MHP iktidarı yeni bir savaş konsepti kararı aldı’

AKP-MHP iktidarının yeni bir savaş konsepti başlattığına işaret eden PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Kuzey ve Doğu Suriye’de uygulanan politikalarının bugün Federe Kürdistan Bölgesi’nde devreye konulmak istendiğini söyledi.

Buldan’dan muhalefete: Savaş politikalarına karşı çıkın

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Erdoğan’ın Kuzey ve doğu Suriye’de yeni saldırı mesajına tepki gösterdi: Ekonomi yangın yeri, bunlar Suriye’de yeni bir savaş peşindeler… Enflasyon ve dolar fırlayınca ‘hadi Suriye’ye saldıralım, belki paçayı kurtarırız’ diyorlar.

HDP’den Batman’daki gözaltılara tepki: İktidarın yaşadığı büyük korkunun yansıması

HDP Batman’da gözaltına alınan kadın siyasetçilere ilişkin, “Umudumuzu büyütmeye, kadınların öncülüğünde ‘yeni yaşamı’ ilmik ilmik örmeye devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

TİP milletvekilleri köprüden Gezi pankartı sallandırdı: Her yer Taksim, her yer direniş

Türkiye İşçi Partisi milletvekilleri Erkan Baş, Sera Kadıgil ve Ahmet Şık, Boğaziçi Köprüsü’ne pankart astı: Her yer Taksim, her yer direniş.

Soylu, TİP’li milletvekillerine müdahale eden polisleri ödüllendireceklerini açıkladı

Türkiye İşçi Partisi Milletvekilleri, Gezi Direnişi’nin yıl dönümü vesilesiyle Boğaziçi Köprüsü’ne bugün ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ yazılı pankart asmış, polis müdahale etmişti.

Hayko Cepkin’in sosyal medyadaki cinsiyetçi dili eleştiri konusu oldu

Cepkin’in, Eskişehir’de parkta yoga yapmaları engellenen kadınlara destek verenlere yönelik ‘Şu yogacı ablalar kadar organize olamadı müzik piyasası’ tweeti tepki çekti.

Fırat Fest hedef gösterildi: LGBT etkinliklerini çağrıştırıyor

Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül ve Eğitime Destek Platformu, Elazığ Fırat Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Fırat Fest’i hedef gösterdi: LGBT etkinliklerini çağrıştırıyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: Ben toplu taşımada maske kullanmaya devam ediyorum

Prof. Dr. Kurugöl toplu taşımada maske zorunluluğunun kaldırılmasının doğru olmadığını belirtirken, Bilim Kurulu Üyesi Yavuz ise ‘Ben hala toplu taşımada maske kullanıyorum’ dedi.

İmamoğlu davasıyla ilgili uzman raporu: ‘İki siyasetçi arasında geçen tartışmada YSK’ya gönderme yoktur’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davaya ilişkin, İmamoğlu’nun avukatının talebi üzerine uzman raporu hazırlandı.

EKONOMİ

Türkiye ekonomisi 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 7,3 büyüdü

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre GSYH, 2022 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,3 arttı.

Büyüme rakamları açıklandı: Birileri büyüyor, emeğin payı geriliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılının ilk çeyrek dönemine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre, ilk üç aylık dönemde büyüme yüzde 7,3 olarak gerçekleşti. İşgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı ise 31,5 oldu. İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın birinci çeyreğinde yüzde 35,5 iken bu oran 2022 yılında yüzde 31,5’e düştü.

Dış ticaret açığında büyük artış

Nisanda dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 98,5 artarak 6 milyar 113 milyon dolara yükseldi. Ocak-Nisan döneminde ise dış ticaret açığı yüzde 130 artarak 32 milyar 553 milyon dolara çıktı.

Enerji işçileri tekrar gözaltına alındı: Gazeteciler engellendi

EnerjiSA işçileri, işlerine geri dönmek için direnişlerinin sürdürdüğü Sabancı Kuleleri önünde Beşiktaş Kaymakamlığı’nın eylem yasağı kararı gerekçe gösterilerek yine gözaltına alındı.

İSO 500 açıklandı: İlk sırada TÜPRAŞ var

İSO 500 açıklandı: Tüpraş, üretimden satışlarda 139 milyar lirayla en büyük sanayi kuruluşu unvanını korudu. 500 sanayi kuruluşunun ortalama faaliyet kârı yüzde 139 arttı.

DIŞ POLİTİKA

Süleymaniye’deki siyasi mülteciler BM Ofisinde eyleme başladı

Süleymaniye’de yaşayan siyasi mülteciler, Mehmet Zeki Çelebi’nin katillerinin tutuklanması talebiyle Süleymaniye’deki BM Ofisi’nde eylem düzenledi.

TSK-SMO Efrîn’in köylerini bombaladı

Türkiye ve TSK’ye bağlanan Suriye Milli Ordusu , Efrîn’in Soxanekê, Aqibê ve Şêrawa ilçesine bağlı Bênê köyü civarını bombaladı.

İbrahim Kalın: Suriye’ye operasyon konusunda kimseden izin alacak değiliz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Jake Sullivan ile yaptığı görüşmenin ardından katıldığı söyleşide, ‘Kendi sınır güvenliğimiz koruma

İngiltere’de Kürtleri toplu sınır dışı operasyonu durduruldu

Movement for Justice’in mülteci talebi reddedilen Federe Kürdistanlı Kürtlerin sınır dışı edilmesine karşı kampanyası sonuç verdi.

Koyê’den Behdinan’a yürüyüş düzenlenecek

Türkiye’nin KDP desteğiyle sürdürdüğü kara-hava saldırılarına karşı Federe Kürdistan Gençlik İnisiyatifi yürüyüş düzenleyecek.

Haseke’de Asayiş binasının önünde patlama meydana geldi

Rojava’nın Haseke kentinde İç Güvenlik Güçleri’nin binası önünde patlama meydana geldiği bildirildi. ANHA’nın haberine göre, İç Güvenlik Güçleri’nin karargahının önünde bir minibüs infilak etti.

Avrupa Birliği, Rus petrolünü yasaklama konusunda anlaştı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 90’ına yasak getirecek 6’ncı yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı.

Güney Osetya, Rusya’ya katılım referandumunu askıya aldı

Moskova’nın müdahalesi sonrası Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’da yapılan seçimin galibi Alan Gagloyev, Rusya’ya katılım için yapılması planlanan referandumu askıya aldı.

Rusya: Mariupol’deki fabrikada 152 Ukraynalı askerin cesedini bulduk

Rusya’dan yapılan açıklamada, buldukları askerlere ait cesetlerin tuzaklandığını ve emrin Kiev tarafından verildiği öne sürüldü.

Danimarka’dan Ukrayna’ya 290 milyon dolarlık askeri yardım

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov, Ukrayna’ya silah ve diğer askeri teçhizattan oluşan 2 milyar kron değerinde yardım gönderdiklerini açıkladı.

Ukrayna: Rus birlikleri Nikolayevka’dan çekildi

Ukrayna, Rus askerlerinin ağır kayıplar verdiği Nikolayevka’dan geri çekildiğini, Dnipro bölgesindeki Slobojankiy yerleşimi yönünde ise saldırıya hazırlanmaya devam ettiğini açıkladı.

Avustralya’da İşçi Partisi liderliğinde çoğunluk hükümeti dönemi

Avustralya’da 21 Mayıs seçimlerini kazanan İşçi Partisi’nin çoğunluk hükümeti kurmak için gerekli olan sandalye sayısına ulaştığı açıklandı.

İngiltere’de maymun çiçeği vaka sayısı 179’a çıktı

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, yeni 71 maymun çiçeği vakasıyla beraber toplam vaka sayısının 179’a çıktığını açıkladı.

AİHM, Af Örgütü Onursal Başkanı Kılıç davasında Türkiye’yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2017 yılında tutuklanan Af Örgütü Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın yaptığı hak ihlal başvurusunda Türkiye’yi haksız buldu. Mahkeme, Kılıç’ın özgürlük ve güvenlik hakkı, makul şüphe, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

 

1/Haziran

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan Gezi Parkı eylemcilerine: Bunlar çürük, bunlar sürtük

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’teki konuşmasında Gezi Parkı eylemcilerine “Bunlar caminin içini pislemişlerdi. Bunlar çürük, bunlar sürtük” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘sürtük’ tepkisi: Kadınlara küfreden ağzını kapalı tut

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi eylemcilerine yönelik “Bunlar sürtük” sözlerine tepki gösterdi, 10 sorusuna yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a 10 soru: Şimdi bakalım sendeki yüreğe…

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorduğu 10 soruya cevap veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, kendi 10 sorusunu sosyal medyadan yöneltti: Ailece bir araya geldiğinizde birbirinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?

KONDA anketinde iki büyük sürpriz

KONDA’nın abonelerine hazırladığı anketten medyaya yansıyan verilere göre AK Parti’nin oy oranı yüzde 28,7’ye indi. İYİ Parti ise ilk kez yüzde 20’yi geçti.

Antakya’daki Gezi anmasında arbede: Eylemciler polis çemberinde yürüdü

Hatay’daki Gezi eylemlerinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert’i vurulduğu yere anmak isteyenlere polisler izin vermedi. Daha sonra eylemciler polis çemberinde yürürken arbede yaşandı.

Ankara’da Ethem Sarısülük anmasına polis saldırısı

Gezi eylemlerinde polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ü anmak isteyenler gözaltına alındı.

Gezi anmasında gazetecilere gözaltı: ‘Benim gazetecim değilsin’

Taksim’de Gezi eylemini izleyen gazeteci Meltem Akyol yaşadıklarını anlattı: “Bağırarak gazeteci olduğumu ifade ettiğimde ‘Sen benim gazetecim değilsin’ dedi.

TİP’ten Erdoğan’a ‘asamadılar’ yanıtı: Sana kötü bir haberimiz var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “O pankartı köprüye asamazsınız. Ne oldu, asamadılar” sözlerine TİP, Twitter’dan bir video ile yanıt verdi.

İmamoğlu’nun yargılandığı dava ertelendi

YSK üyelerine hakaret iddiasıyla yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davası 21 Eylül’e ertelendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davası ertelendi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davası için kadınlar, Çağlayan Adliyesi önünde toplandı. Saatler süren duruşma, 5 Ekim’e ertelendi.

Tanju Özcan hakkında ‘önleyici tedbir’ kararı

Tanju Özcan hakkında, AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hacer Çınar’a yönelik “Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım ayıp oluyor” sözleri nedeniyle ‘önleyici tedbir’ kararı verildi.

‘Sosyal medya yasası’ görüşülüyor: Muhalefeti kriminalize etme yasası

‘Sosyal medya yasası’, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda görüşülüyor. Muhalefet teklifi “muhalefeti susturma” ve “sansür torba yasası” olarak değerlendirdi.

İzmir Barosu: ‘Dezenformasyon yasası’ halkın haber alma özgürlüğünün sonunu getirecek

İzmir Barosu, ‘dezenformasyon yasası’nın halkın haber alma özgürlüğü ile ifade özgürlüğünün sonunu getireceğini ifade ederek, milletvekillerini bu yasaları yapmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Sultanbeyli’de taciz mahalleyi ayağa kaldırdı: Polis havaya ateş açtı

Sultanbeyli’de 17 yaşındaki kız çocuğunun tacize uğradığı iddiası mahalleyi ayaklandırdı. Polis, kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı, havaya ateş açtı.

EKONOMİ

Bira, rakı ve viski: İçkiye ÖTV zammı raflara da yansıdı…

Alkollü içecekte ÖTV’deki artış, içki gruplarının listelerine de yansımaya başladı. Tekel Bayileri Platformu (TBP) Kurucusu Özgür Aybaş, bazı içki gruplarının zamlı listesini paylaştı.

Doğalgaza haziran zammı: Konutta yüzde 30, sanayide yüzde 40

BOTAŞ’ın yayınladığı Haziran ayı tarifesinde dağıtım şirketlerine 1000 metreküp doğalgaz konut için 2 bin 511 liradan 3 bin 264 liraya, sanayi için 9 bin 450 liradan 10 bin 416 liraya çıkarıldı.

Elektriğe meskende yüzde 15, ticarethanede yüzde 25 zam

EPDK Elektrikte 1 Haziran’dan itibaren geçerli olan tarifeleri açıkladı: Mesken tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane tarifesine ise yüzde 25 zam.

İstanbul’da enflasyon 24 yılın zirvesinde: Yüzde 87

İstanbul Ticaret Odası’nın hesaplamasına göre kentte enflasyon aylık yüzde 5,84, yıllık yüzde 87,35 arttı.

Hastane şantiyesinde ‘kalitesiz yemek kavgası’: Yemekhaneyi dağıttılar

İzmir Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler, bugünkü öğlen yemeğinin az ve kalitesiz olması nedeniyle mutfak personeli ile tartışıp yemekhaneyi dağıttı.

Danimarka bankasından dolar tahmini: 20 lirayı görecek

Danimarka merkezli çok uluslu bankacılık ve finans şirketi Danske Bank analistleri, dolar/TL’nin 20 lira seviyesini göreceği tahmininde bulundu.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan’ın Rojava operasyonunu kim önleyecek? ABD mi, Rusya mı, ikisi birden mi?

Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ oluşturma amacıyla Suriye’ye bir askeri harekat düzenleme olasılığı sürüyor. Ancak ABD ve Rusya’nın, çıkarlarının örtüştüğü bölgelerde suları bulandırmanın yararı olmadığı düşüncesiyle Erdoğan’a yeşil ışık yakmayacakları yorumları güç kazanıyor.

ABD’den Erdoğan’a: Çabalarımızı tehlikeye atacak bir şey görmek istemiyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyine planlandığı operasyon konusunda uyardı. Blinken, “IŞİD’e karşı savaşı partnerlerle birlikte etkili bir şekilde sürdürdüklerini” söyledi.

Rusya: Limanların mayınlardan temizlenmesi konusunda Türkiye’yle anlaştık

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna limanlarının mayınlardan temizlenmesi için Türkiye ile anlaştıklarını söyledi.

Türkiye’nin Ukrayna limanlarının açılması girişimine ABD ve Fransa’dan destek

Macron, Türkiye’nin Ukrayna limanlarının ihracata açılması yönündeki girişimlerinin “umut verici” olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da “Türkiye’nin çabalarını destekliyoruz” mesajı geldi

Biden: Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri göndereceğiz

ABD Başkanı Biden, Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri ve mühimmat göndermeye karar verdiğini açıkladı, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya başvurusunu da memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Stoltenberg: “Finlandiya ve İsveç Türkiye’nin kaygılarını gidermeli”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington’da yaptığı açıklamada Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin kaygılarının giderilmesi gerektiğini belirtti. Üç ülke yetkilileriyle gelecek günlerde Brüksel’de görüşeceğini açıkladı.

Türkiye ve Pakistan arasında 7 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Şerif’in görüşmelerinin ardından iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı.

CHP’li İbrahim Kaboğlu’na Fransa’dan Legion d’Honneur nişanı

Anayasa profesörü ve CHP milletvekili İbrahim Kaboğlu’na, Fransa’nın en prestijli nişanı kabul edilen Legion d’Honneur nişanı verildi.

ABD-Filistin görüşmesi: Kudüs’te konsolosluk yeniden açılacak

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında telefon görüşmesi yapıldı. Blinken, görüşmede Kudüs’te ABD konsolosluğunun yeniden açılacağını belirtti.

 

2/Haziran

İÇ POLİTİKA

Ayşenur Arslan, Erdoğan’ın ‘sürtük’ sözünü bip’ledi

Ayşenur Arslan, Halk TV yayınında Erdoğan’ın Gezi eylemcilerine ‘sürtük’ dediği grup konuşmasını verirken bahsi geçen kısmı vermedi.

RTÜK Başkanı’ndan Erdoğan şikayetini incelemek için Kılıçdaroğlu şartı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gezi eylemlerine katılanlara “sürtük” dediği konuşmasıyla ilgili dilekçeye yanıt veren RTÜK Başkanı Şahin, Kılıçdaroğlu’nun el hareketi hakkında da dilekçe verilmesini istedi.

CHP’den Erdoğan’ın ‘sürtük’ sözüne suç duyurusu

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanları hedef alarak “sürtük” demesinin ardından suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’a, ‘sürtük’ sözü için art arda suç duyuruları  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında gezi eylemcileri için “çürük ve sürtük” ifadelerini kullanması büyük tepki toplarken, art arda suç duyuruları geliyor.

Kılıçdaroğlu: Benim elimde olmayan bir şey neden siyasete konu oluyor?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Kavgaysa kavga edeceğiz. Mücadeleyse mücadelemizi yapacağız. Bütün mücadelem bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmesin” dedi.

Uğur Dündar’a Binali Yıldırım’a ‘hakaretten’ hapis cezası

Uğur Dündar, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ‘hakaretten’ 11 ay 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, 10 bin 500 TL adli para cezasına çevrildi.

Canan Kaftancıoğlu beraat etti: ‘Suç işlemedim’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ‘SaBıKa Holding Broşürü’yle ilgili paylaşımı nedeniyle, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla açılan davadan beraat etti.

AYM kararını tanımayan Adalet Bakanı Yardımcısı: Bizler verdiğimiz kararlarla konuşuruz

Akın Gürlek, Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakan Yardımcılığı’na atanmasıyla ilgili tepkilere, “Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. Bizler verdiğimiz kararlarla konuşuruz” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kendini protesto eylemine katıldı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, AK Partili meclis üyesi Hacer Çınar’a yönelik sözleri belediye binası önünde protesto edildi. Özcan protestoculara makam odasından eşlik etti.

Adalet Nöbeti’ne polis saldırısı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan eylemcilere polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Can Atalay ve Tayfun Kahraman’dan Ercüment Akdeniz’e yanıt: Birleşe birleşe kazanacağız

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz’in Gezi davasında tutuklanan Can Atalay ve Tayfun Kahraman’a gönderdiği mesaja yanıt geldi: “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez.”

Suruç’ta IŞİD saldırısında ölen Çiçek ve Deprem’in mezarları tahrip edildi

Suruç’ta IŞİD’in bombalı saldırısında yaşamını yitiren 33 kişi arasında yer alan Osman Çiçek ve Kasım Deprem’in mezarlarına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırı düzenlendi.

Polis tarafından darp edilen HDP’li eşbaşkan suç duyurusunda bulundu

Şırnak’ta kontrol noktasında darp edilen HDP Güçlükonak İlçe Eşbaşkanı Ahmet Aktuğ, kendisini darp eden polisler hakkında suç duyurusunda bulundu

Gazeteci Berivan Altan’a soruşturma: “Talimat aldın mı?”

Mezopotamya Ajansı Ankara muhabiri Berivan Altan’a “Ankara’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Kadın ve çocuklar mahalleden çıkarıldı” haberinden dolayı soruşturma açıldı.

KADES’te ‘ayrımcılık’ son buldu, Kürtçe de sisteme eklendi

Kürtçe’nin KADES uygulamasına eklenmesi için açılan davada mahkeme, ‘ayrımcılık’ demeden ayrımcılığa dikkat çekti. Davayı açan avukatlardan Çiğdem Sevimli, kararın emsal teşkil edeceğini söyledi.

‘Devlet Fedaileri’ni tanıyalım: ‘Milliyetçi’ gençler, polise ‘yardımcı’, silahlar ‘kurusıkı’

İzmir’de kavgaya karıştığı sırada Türkiye Devlet Fedaileri adlı bir oluşumun başkan yardımcısı olduğu ortaya çıkan Mehmet Cazip Obay, “Bu resmi bir oluşum değil, kolluk kuvvetlerine yardım ediyoruz” dedi.

Demirtaş: MİT Başkanı Fidan’dan, ‘Öcalan’ın fikirleri beni çok etkilemiştir’ sözlerini duydum

‘Şu an bile PKK ile görüşmeler sürüyor olabilir’ diyen Demirtaş, ‘Fidan’ın Öcalan için ‘Muazzam fikirleri var, Gonzalo’dan sonra fikirleri beni çok etkilemiştir’ sözlerini duydum” dedi.

EKONOMİ

Dış ticaret açığında yeni rekor: 10,7 milyar dolar

Ticaret Bakanlığı verilerine göre mayısta dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 157 artarak, 10,7 milyar dolara ulaştı.

Nebati, ‘Albayrak sınırı’ndan döndü: Rezerv artışıyla rahat nefes aldı

OECD enflasyonu: Türkiye ve Estonya zirvede

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü bölgesindeki yıllık tüketici enflasyonu, Nisan 2022’de yüzde 9,2 olarak ölçüldü. Mart ayında yüzde 10 olan gıda enflasyonu, Nisan ayında yüzde 11,5 seviyesini gördü.

Rekabet Kurulu’ndan yumurta üreticilerine soruşturma

Rekabet Kurulu, “rekabeti kısıtlayıcı çeşitli eylemlerde bulunmak”tan 25 birlik ve 17 şirket hakkında soruşturma başlattı.

JPMorgan CEO’su: Ekonomide kasırgaya hazırlanın

JPMorgan Chase Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, yatırımcıları ‘ekonomik bir kasırga’ya hazırlanmaları konusunda uyardı.

DIŞ POLİTİKA

Mazlum Abdi: Türkiye’nin operasyonu IŞİD’le mücadeleyi zayıflatır

Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı askeri operasyonun insani kriz yaratacağını ve IŞİD’e karşı mücadeleyi zayıflatacağını söyledi.

Litvanya ile anlaşma imzalandı: Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’lar gönderilecek

Litvanya, Ukrayna’ya gönderilmek üzere satın alınacak Bayraktar TB-2 SİHA’lar için Türkiye ile anlaşma imzalandığını duyurdu.

İsviçre, Danimarka’ya satılan zırhlı araçların Ukrayna’ya gönderilmesine izin vermedi

Danimarka, İsviçre’den satın aldığı zırhlı araçların Ukrayna’ya gönderilmesi için İsviçre hükümetinden izin istedi. İsviçre, Danimarka’nın talebine onay vermedi.

Rusya’dan, Ukrayna’ya roket desteğine tepki: Doğrudan provokasyon

Lavrov, ABD’nin 700 milyon dolarlık askeri desteğinin ‘doğrudan provokasyon’ olduğunu savundu. Peskov ise, “ABD’nin kasıtlı olarak yangına körükle gittiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Finlandiya’dan Türkiye ve NATO sürecine ilişkin ‘çözüm bulmaya hazırız’ mesajı

ABD Başkonsolosluğu’nun LGBTIQ+ bayrağı AK Parti’li Çamlı’yı kızdırdı

ABD Başkonsolosluğu’na LGBTIQ+ bayrağı asılmasına tepki gösteren AK Parti’li Ahmet Hamdi Çamlı, “Bir devlet sapkınlığın, fuhşiyatın, fahişeliğin bayrağını temsilcilik binasına nasıl asar!?” dedi.

Birleşmiş Milletler, ‘Turkey’ ismini ‘Türkiye’ olarak değiştirdi

Yabancı dillerde “Turkey” olarak kullanılan ülke adı, Birleşmiş Milletler tarafından “Türkiye” olarak değiştirildi.

Federal Meclis’e gökkuşağı bayrağı asılacak

Almanya’da LGBTİ+ onur sembolü olan gökkuşağı bayrağının yılda iki kez meclis binasına asılması kararlaştırıldı. Bununla Almanya’nın çeşitliliğe duyduğu saygının görünür kılınması hedefleniyor.

 

3/Haziran

İÇ POLİTİKA

HDP, HDK ve GÖÇİZDER’e operasyon: Çok sayıda gözaltı

Halkların Demokratik Kongresi, Halkların Demokratik Partisi ve Göç İzleme Derneği’ne (GÖÇİZDER) yönelik soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde birçok kentte yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HDK gözaltıları protesto etti: Seyirci kalan herkes artık uyansın

AKP-MHP iktidarının Türkiye’yi her geçen gün daha büyük krize sürüklediğini söyleyen HDP’li Sezai Temelli, ‘Seyirci kalan herkese artık bu uykudan uyanma çağrısı yapıyoruz’ mesajı verdi.

HDP’den ‘yeni Erdoğan’ şerhi: Zorlarlarsa aday çıkarmayı tartışırız

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, ortak cumhurbaşkanı adayı konusunda şerhini açıkladı: ”Bizi Erdoğan’la, Erdoğan’a benzer bir aktör arasında tercih yapmaya zorlarlarsa, biz o kötülerin tarafı olmayız. Aday çıkarmayı tartışırız.”

Demirtaş’tan gizli tanığa: “Örgütte bulunduğuna emin misin?”

13’üncü duruşmanın dördüncü gününde yeni gizli tanık “Malazgirt”, sadece Ahmet Türk hakkında beyanda bulunmak istediğini belirtti ancak mahkeme başkanının yönlendirmesi sonucunda tanık, diğer siyasetçiler hakkında da iddialarda bulundu.

Emniyet’in bulamadığı ‘gizli tanık’ Kobanê Davası’nda dinlendi

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2019 yılında bulamadığı “gizli tanık Malazgirt”i Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi 3 yıl sonra Kobanê Davası için buldu.

Ayhan Bilgen: “Yorum yapmıyorum, biliyorum, AKP bir ‘Kürt Açılımı’ hazırlığında”

HDP’den ayrılarak kendi SES Partisi’ni kuran Ayhan Bilgen, bir TV canlı yayınında Erdoğan’ın seçimlere bir “Kürt Açılımı”yla gitmeye hazırlandığını ve bunun için “MHP’yi ikna” çabasında olduğunu bildiğini açıkladı. Açıklamasının kendi yorumuna değil, “bilgi”ye dayandığını söyledi.

Erdoğan ‘sürtük’ü prompterdan okudu

Diken’in edindiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan bugünkü konuşmasında Gezi direnişine katılanlar için kullandığı ‘sürtük’ kelimesini prompterdan okuyarak söyledi.

Hilal Kaplan ve eşinden gazeteciler ve milletvekilleri de dahil 33 kişi hakkında suç duyurusu

‘Pelikancılar’ olarak bilinen grubun içinde yer alan Hilal Kaplan Öğüt ve eşi Süheyb Öğüt, aralarında milletvekili ve gazetecilerinde yer aldığı 33 kişi hakkında, ‘terör, hakaret, iftira gibi’ iddialarla suç duyurusunda bulundu.

‘Altıncı Yargı Paketi’ Meclis’e sunuldu

AK Parti’nin ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ kapsamında hazırladığı ‘Altıncı Yargı Paketi’ TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Paket kapsamında 24 madde bulunuyor. Buna göre, stokçuluk yapanlara ceza artırımı, noterde gayri menkul satışını öngören düzenlemeler öngörülüyor.

Emine Erdoğan’ın himayesinde kurulan ajansla ilgili haberlere yayın engeli

Emine Erdoğan’ın himayesinde kurulan Çevre Ajansı Başkanlığı’na ilişkin bazı haberlerle ilgili ‘itibar zedeleyici’ oldukları gerekçesiyle yayından kaldırma kararı çıktı.

Araştırma: Pandemideki ölümler de sınıfsal, en çok yoksulları vurdu

Türk Toraks Derneği’nin araştırmasına göre hava kirliliğinin yüksek olduğu, işçilerin ve yoksul nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde daha çok vaka ve ölüm görüldü.

‘Görüşülmeyen konuların karara bağlanmasına’ karşı çıkanlar görevden alındı, ikisi istifa etti: YÖK’te neler oluyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla YÖK üyesi 6 isim görevden alındı. CHP’li Lale Karabıyık, YÖK’te “görüşülmeyen konuların” karar altına alınmasına itiraz eden üyelerin istifaya zorlandığını, iki üyenin istifa ettiğini, etmeyenlerin de görevden alındığını söyledi.

‘Tiyatro tarihimizde bir ilk: Bakan yardımcısı provalara müdahale ediyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İlgezdi, bu yıl ilk kez düzenlenen, Başkent Kültür Yolu Festivali için hazırlanan bir gösteriye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un müdahale ettiğini söyledi.

EKONOMİ

TÜİK enflasyonu açıkladı: Yüzde 73,50

TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 73,50’ye yükseldi. ENAG’a göre ise yıllık enflasyon yüzde 160,67’ye yükseldi.

Bloomberg: Mayıs enflasyonundan önce TÜİK Tüketici Fiyatları Grup Başkanı istifa etti

Bloomberg, TÜİK Tüketici Fiyatları Grup Başkanı Mustafa Teke’nin mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasından önce görevinden ayrıldığını, yerine Yelda Ayaz’ın atandığını açıkladı.

CHP’li Ağbaba’dan ‘enflasyon’ tepkisi: TÜİK, memur ve emekli zamlarını gasp etti

Dolar kuru 16.50’yi aştı

ABD’li ajans ‘altılı masa’ya dokundurdu: Erdoğan’ın tek rakibi enflasyon

Bloomberg haber ajansı, 2023’teki seçimler öncesinde muhalefetteki aday karmaşasına da işaret ederek ”Erdoğan’ın tek rakibi enflasyon” tespitini yaptı.

Yurt dışına TL kaçışına karşı yeni yasak geliyor

Bloomberg ajansına göre Türkiye, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi çok uluslu kurumların yurt dışında ihraç ettiği yüksek faizli TL tahvillerinin Türk şirketler tarafından alınmasını yasaklayacak.

DIŞ POLİTİKA

Rusya: Türkiye sınırına Suriye askeri konuşlanmalı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine askeri operasyon planlarıyla ilgili ABD’nin ardından Rusya’dan da açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, “Ankara’nın Suriye’deki mevcut zor durumu tehlikeli bir şekilde daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınmasını umduklarını” kaydetti.

Diplomasi kaynakları: TSK Suriye’ye yeni operasyon yapacak

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri), Suriye’de 470 köy ve kasabaya yönelik operasyon yapacak. Bu kapsamda sınırın 600 kilometrelik kısmının kontrol altına alınması ve 45 kilometre derinliğe kadar inilmesi hedefleniyor.

AB, Rusya’ya yönelik altıncı yaptırım paketini onayladı

AB, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini yürürlüğe soktu. Rus petrolünün AB’ye ithalatına ambargo gelirken, daha fazla Rus bankası uluslararası ödeme sistemi SWIFT’den çıkarıldı.

Kremlin: Ukrayna’da 100 günde amaçlarımızdan bazılarına ulaştık, hepsine ulaşana dek durmayacağız

Baskın Oran: KKTC yerine Kuzey Kıbrıs Erdoğan Cumhuriyeti oluşmakta

“Erdoğan’a biat konusunda kendini kanıtlamış birileri saptanıyor ve E. Tatar onu başbakan yapıyor”

Şili’de su hakları | “Kuraklık değil, hırsızlık”

Şili’nin tarihinde gördüğü en kurak dördüncü yılını yaşadığı 2021’de ülkenin 19 milyonluk nüfusunun yarısından çoğu “şiddetli su kıtlığı” olan bölgelerde yaşıyordu: “Bu, ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan ülkenin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun.”

Feminist Politik Ekoloji Buluşmaları: Değişen bir iklimde bakım emeği

Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar Dergisi ev sahipliğinde Feminist Politik Ekoloji Buluşmaları’nın üçüncüsü ‘Değişen Bir İklimde Bakım: İklim Eylemlerinde Bakım İşini Merkeze Almak’ başlıklı etkinlik gerçekleşti. Konuşmada iklim eylem planının bakım emeğini merkeze almaması sonucunda cinsiyet temelli eşitsizlikleri derinleştireceğine dikkat çekildi.

 

4/Haziran

İÇ POLİTİKA

Suriye’ye operasyon: Erdoğan: ‘Güvenlik endişelerini yeni harekatlarla gidereceğiz’

Kılıçdaroğlu, AB yol haritasını açıkladı: Tam üyeliği hedeflerimiz arasında görüyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe’de ‘Yeni Dönemde AB ve Türkiye’ toplantısında konuştu.

İddia: Muhtarlar ‘bürokratlarla toplantı’ diye gitti, karşılarına Cumhur İttifakı yöneticileri çıktı

Ankara’da muhtarlar, kaymakamlık tarafından ‘muhtar-bürokrat’ toplantısı ve yemek organizasyonuna davet edildi. Ancak muhtarlar karşılarında AKP-MHP’li ilçe başkanlarını buldu.

İddia: Bazı kararlara imza atmayan YÖK üyelerinin istifaları istendi, etmeyince görevden alındılar

Dün Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda 6 YÖK üyesi görevden alındı. İddiaya göre bazı kararlara imza atmadıkları için istifa etmeleri istendi, kabul etmeyen üyeler görevden alındı.

Erdoğan’dan TİP’lilere pankart tepkisi: Bu milletin polisine el kaldırandan milletvekili olmaz; parlamentodan atılma adımlarının atılması lazım

Gezi Parkı’nın yıl dönümünde TİP’li vekiller ile polis arasında gerginlik yaşanmıştı

İstanbul Sultangazi’de maymun çiçeği alarmı!

3 kişinin test sonuçları bekleniyor

İktidar temsilcileri “Kürt sorununu çözdük” demişti… Yeni bir çözüm sürecinin başlatılacağı konuşuluyor

Seçim yaklaştığı için mi bilinmez ama yeni bir çözüm süreci veya açılım için birtakım adımların atılacağı belirtiliyor. İktidar yeni bir süreç ile Kürtlerin öfkesini azaltıp desteğini alır mı? Akademisyen ve siyasiler yanıtladı

Mersin’de izin verilen Kürtçe tiyatro Adana’da yasaklandı

Adana Valiliği, ‘Tartuffe’ adlı Kürtçe oyununu ‘uygun görülmemiştir’ diyerek yasakladı.

İnce: Kılıçdaroğlu’na ‘Kürtler doğru söylüyor olamaz mı’ dedim

Muharrem İnce, ‘Dokunulmazlıklarda hayır oyu verdim. Genel başkana, ‘Yanlış yapıyorsun önce HDP’lileri, sonra CHP’lileri hapse atarlar. Kürtler doğru söylüyor olamaz mı’ dedim’ diye konuştu.

Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamları için Diyarbakır’da anma yapıldı

10 Ekim Derneği, Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamları için etkinlik düzenledi. Diyarbakır’daki etkinliğe katliamlarda hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.

Peker’den ‘seçim’ paylaşımları: İktidarı terk etmek istemeyen kişiler olursa şartlar değişmeli

Peker’in kullandığı iddia edilen ‘Deli Çavuş’ hesabından ‘Toplumun sakinliğinden cesaret alan bazıları sandıkta seçimi kaybetsek de asla gitmeyeceğiz diye açıklamalar yapıyorlar’ denildi.

EKONOMİ

TÜRKŞEKER Başkanı görevden alındı, TÜİK’e 20 bölge müdürü atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre bazı bürokratlar görevden alınırken yeni atamalar yapıldı.

Memura ve emekliye yüzde 40 zam göründü

Temmuz ayında memur maaşı ile emekli aylıklarına yapılacak enflasyon farkı dahil zam, yüzde 39 ile yüzde 40 aralığında hesaplanıyor.

Et ve Süt Kurumu, 520 milyon TL açık verdi

Et ve Süt Kurumu, 429 milyon 510 bin 757 TL özkaynak ile girdiği 2021 yılında 520 milyon TL açık verdi.

Bu ‘sevda’ bitmez: Erdoğan, ekonomideki başarısızlığı da Gezi’nin üzerine yıktı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomideki başarısızlığın nedenini 2013’teki Gezi eylemlerine bağladı: “Gezi olayları olmasaydı 1,5 trilyon doları bulan bir milli gelirle çok farklı bir yerde olacaktık.”

DIŞ POLİTİKA

Dışişleri’nden ABD’li yetkiliye ‘Suriye’ telefonu: ‘Gerekeni yaparız’ denmiş

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’ı telefonla arayarak, Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyon niyetini ilettiği bildirildi.

Türk askeri kaynaklar: Türkiye, Suriye’ye yeni harekâtı Rusya, askerlerinin ciddi bölümünü ülkeden çektikten sonra açıkladı

Mazlum Ebdi: ‘Saldırı olursa halk ile birlikte direneceğiz’

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük olası harekatını değerlendiren QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, açıklamaları ciddiye aldıklarını belirterek, “Biz bütün sorunları diyalog ile çözme taraftarıyız ancak saldırı olursa halk ile birlikte direneceğiz” dedi.

Almanya Meclisi’nden ordu için ayrılacak 100 milyar euroluk fona onay

Kalın: Endişelerimizi tatmin edici geri dönüş olmadı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Madrid ziyaretinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin açıklamada bulundu.

Hamaney ‘dış güçler’ demişti: İran’daki protestolar istifa getirdi

İran’da 10 katlı binanın çökerek birçok ölüme sebep olmasının ardından Hamaney ‘dış güçler destekliyor’ dedi. Tutuklanan Abadan Belediye Başkanı Hüseyin Hamidpur ise görevinden istifa etti.

Efrîn’de zam isyanı: Elektrik dağıtım binası ve birçok kurum ateşe verildi

Kawa Kavşağı yakınlarında bulunan Türkiye’ye ait STE Enerji adlı elektrik dağıtım şirketini basan çok sayıda kişi, binayı ateşe verdi.

David Phillips: Biden yönetimi, Türkiye ve IŞİD’in bir ve aynı olduğunu anlayamıyor

‘Türkiye, Biden’ın ‘Demokrasiler Zirvesi’ne demokratik olmadığı için davet edilmedi.’

Hollywood’un #MeToo’dan intikamı

Hollywood starları; Harvey Weinstein, Woody Allen ve Roman Polanski davalarında söyleyemediklerini Johnny Depp-Amber Heard davasında söylediler: “Yeter bu kadar feminizm.”

 

5/Haziran

İÇ POLİTİKA

AKP’li vekiller Kobani davasını neden izliyor?

AKP’nin, Selahattin Demirtaş’ın da tutuklu olduğu Kobani davasını yakından takip ettiği ortaya çıktı. Sincan Cezaevi içerisinde görülen duruşmayı, AKP’li milletvekillerinin de düzenli olarak izlediği öğrenildi.

İçişleri: ‘Müsilaj’ operasyonunda 97 kişi tutuklandı

İçişleri Bakanlığı, turizm sezonu öncesi mafya tipi organize suç örgütleri ve bu örgütlere silah temin eden suç gruplarına yönelik 16 ilde düzenlenen ‘Müsilaj’ operasyonda gözaltına alınan 288 şüpheliden 97’sinin tutuklandığını açıkladı.

Vatandaşın bilgi ve şikayet için sık başvurduğu CİMER’e de müdahale: Her isteyene bilgi vermek yok

CİMER’e yapılacak başvuruların kapsamı daraltıldı. ‘Tahmine veya zanna dayalı ifadeler içeren ve herhangi bir somut bilgi ya da belge bulunmadığı’ belirtilen başvurular işleme alınmayacak.

Valilik, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne açtığı davayı kaybetti: ‘Cemevi kamusal hizmet yürütüyor’

İstanbul Valiliği, üzerinde cemevi bulunan Hazine arazisinin ‘işgal edildiği’ iddiasıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne açtığı davayı kaybetti.

Ankara 2 No’lu Baro’nun üye sayısı 2 binin altına düştü, TBB süre verdi

Ankara’da kuruluş sürecinde avukatlara üye olmaları için baskı yapıldığı iddialarıyla da gündeme gelen ikinci baronun üye sayısının 2 binin altına düştüğü ortaya çıktı. TBB 6 ay süre verdi.

Maymun çiçeğinden şüphe edilen dört kişinin testi negatif

Diyanet’ten termik santral için yıkılan cami açıklaması: “Dinen sakınca yok”

Akbelen’deki tarihi Işıkdere Camisi’nin kömürlü termik santral için yıkılmasıyla ilgili Diyanet açıklama yaptı: “Cemaati kalmayan bir camiinin yetkili mercilerden izin alınmak suretiyle başka bir yere taşınmasında dinen bir sakınca yoktur.”

‘Yeni Yargı Paketi ile bağımsız olmayan yargının kendi içindeki örgüt şeması değişiyor’

AKP’nin Yargı Reformu Strateji Belgesi” kapsamında hazırladığı “Altıncı Yargı Paketi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 24 maddelik yargı paketine göre hâkim adaylığı kurumu kaldırılıp yerine hâkim ve savcı yardımcılığı getirilecek.

HDP’lilerin törende olduğunu duyan kayyım kapıdan döndü

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Ali İhsan Su, HDP’liler de olduğu için Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin (GGC) ödül törenine katılmaktan son anda vazgeçti.

Muharrem İnce Diyarbakır’da: Kürtler başka hangi konuda doğru söylüyor?

Diyarbakırlıların nezdinde, örneğin hükümetin ekonomik politikalarını eleştiren Muharrem İnce’ye pek ihtiyaç kalmadı. İnce’den temel meseleleriyle ilgili açıklamalar bekliyorlar.

Müftüoğlu’nun gözaltı gerekçesi: ‘Tutuklu meslektaşına para göndermek’

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan, derneğin gözaltındaki Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun tutuklu bir meslektaşına para göndermekle suçlandığını söyledi: “Böyle bir suçlama olamaz.”

7’li masadan ortak konferans: Hesaplaşmadan adaleti getirmeyecekler

Sol ve sosyalist yedi siyasi parti ve oluşumun ortaklaşa düzenlediği “Hafıza, Hakikat, Hesaplaşma” konferansı Ankara’da düzenlendi: ‘Bu ülkeye adaletin gelmesini istiyoruz.’

Osman Kavala: Gezi davası ağaçların sökülmesine benzer bir etki yarattı

Osman Kavala, ‘Yargının bu şekilde kullanılmasının tüm yurttaşlar için ne kadar ciddi bir tehdit teşkil ettiğinin herkes tarafından görülmesini sağladı’ dedi.

Davutoğlu’ndan Gezi Davası için dilekçe

Gezi Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe veren Davutoğlu’nun avukatı, ‘Müvekkilimiz davaya hiçbir zaman iştirak etmemiş, kimseden şikayetçi olmamıştır’ dedi

Bakanlık Salda Çalıştayı yaptı, Salda Koruma Derneği’ni davet etmedi

Bakanlık, popülaritesinin artmasının andından ‘Millet bahçesi’ inşaatına başlanan ve kirlenmesiyle gündem olan Salda’yla ilgili çalıştay düzenledi. Çalıştaya Salda Gölü Koruma Derneği davet edilmedi.

Onur Ayı için açıklama yapmak isteyen LGBTİ+’lara gözaltı

Onur Ayı için İstanbul Yeldeğirmeni’nde basın açıklaması yapmak isteyen LGBTİ+’lara polis müdahale etti. 5 kişi gözaltına alındı.

Aynı kişi bir günde 20 kez şikayet etti: Tatavla Sahne kapandı

Beyoğlu Belediyesi’ne “kağıt havlu” nedeniyle şikayet edilen Tatavla Sahne, kapanmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

‘Müziği, Melek Mosso’yu susturamadıkları için çoğalacağız’

Sanatçı Melek Mosso, peş peşe iptal edilen konserler sonrası Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında sahne aldı.

AK Partili vekilden ATV’ye ‘Yalnız Kurt’ tepkisi: İğrenç, ırkçı…

ATV’de yayımlanan Yalnız Kurt dizisiyle ilgili paylaşım yapan AK Parti Milletvekili Orhan Atalay, “Onlarca milyonluk bir sosyolojiyi inkâr aptallığı ile kim nereye varmak istiyor?” dedi.

‘Yalnız Kurt’ dizisine Erbil’den tepki: Yanıt vereceğiz

ATV’deki ‘Yalnız Kurt’ dizisi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) mahkeme sahnesiyle tartışma yarattı. IKBY Kültür ve Gençlik Bakanlığı, diziye tepki gösterdi.

EKONOMİ

Yazışmalardan çıktı: Müteahhitlere Atatürk Havalimanı’nı kapatma garantisi verilmiş

Yeni havalimanının ihalesinden yaklaşık iki ay önce, Devlet Hava Meydanları İşletmesiyle (DHMİ) ihaleyi kazanan firmalar arasında yapılan yazışmada, ‘‘Atatürk Havalimanı’ndan tarifeli seferler yapılmayacak” dendiği ortaya çıktı.

Eski TÜİK Başkanı: Hiç utanmıyor musunuz?

TÜİK, mayıs enflasyonunu piyasa tahmininin yarısı oranında açıkladı, eski başkan Birol Aydemir “Sizin maaşınızı bu millet vergileriyle ödüyor. Hiç utanmıyor musunuz?” diye sordu.

DIŞ POLİTİKA

Rusya haftalar sonra Kiev’i vurdu

Rusya’nın haftalar sonra yeniden füze saldırısı düzenlediği Kiev’de Pazar sabahı yeniden siren sesleri duyuldu. Saldırıda en az bir kişi yaralandı. Ukrayna, Rusya’yı “nükleer terörizm” ile suçladı.

Hollandalı internet sağlayıcıları ve gazeteciler Rus medyasının yasaklanmasını Avrupa Adalet Divanı’na şikayet etti

Kılıçdaroğlu’ndan AB’ye: Türkiye, sığınmacıları tutmak zorunda olan bir ülke konumuna sokulmamalı

CHP lideri, AB’nin sığınmacılar konusunda Türkiye’ye biçtiği role tepki gösterdi

Bu yıl 150 bin göçmen bekleyen AB üyesi 5 ülke: Göç yükü yeniden dağıtılmalı

Birleşmiş Milletler’e göre AB üyesi 5 ülkeye geçen yıl 123 binden fazla mülteci gitti, yılın ilk beş ayında ise bu sayı 36 bin olarak kayıtlara geçti.

İtalya: Tahıl krizi göçü artırıyor, Türkiye üzerinden yeni bir rota oluşuyor

İtalya İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, Ukrayna savaşının tetiklediği tahıl krizi nedeniyle göç dalgasının artacağını, İtalya’ya kayıt dışı yollarla ulaşan göçmen sayısının şimdiden yüzde 30 arttığını açıkladı.

Nijerya’da kiliseye saldırı: En az 50 ölü

Nijerya’da bulunan bir Katolik kilisesine ayin sırasında saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 50 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Kolombiya Cumhurbaşkanına tabiat parkını korumadığı için ev hapsi ve para cezası

Ibague Yüksek Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Duque’nin, Kolombiya’daki kahve yetiştiriciliği bölgesinde bulunan Los Nevados Ulusal Tabiat Parkı’nı korunması kararını ihlal ettiğine hükmetti.

Pakistan’da yangını ‘kolektif şekilde ezan okuyarak’ söndürmeye çalıştılar: İşe yaramadı

Pakistan’ın Karaçi kentinde bir binada çıkan yangının ardından bölge halkı, yangını söndürmek yerine ezan okudu. Görüntüler kısa süre içerisinde sosyal medyada gündem oldu.

 

6/Haziran

İÇ POLİTİKA

Kobane Davası’nda tanık konuştu: HDP’den talimat gelmedi, kendi irademizle eylemlere katıldık

Kobane Davası’na tanık olarak getirilen Yalçın, mahkemenin ‘Kimden talimat aldınız?’ sorusuna, ‘İrademizle eylemlere katıldık. HDP’den bahsedildiği gibi bir talimat gelmedi’ yanıtı verdi.

İnsan hakları savunucularına ceza yağdı

2022’nin ilk 4 ayında 23 insan hakları savunucusuna toplamda 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 211 yıl 4 ay 10 gün hapis cezası verildi.

GÖÇİZDER gözaltıları 4 gün uzatıldı: Kişiler ve kurumlar hedef gösteriliyor

Gizlilik kararına rağmen iktidara yakın medya kuruluşlarında GÖÇİZDER’e dair asılsız haberlerin yer aldığını söyleyen avukat Baran Çelik, müvekkillerin kriminalize edildiğini söyledi.

Gazeteci Dicle Müftüoğlu serbest bırakıldı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

24 kişiyi öldüren ağırlaştırılmış müebbet mahkumu 6 Hizbullahçı daha serbest bırakılmış

24 kişiyi öldürmekle yargılanarak her biri ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan 6 Hizbullah üyesinin 31 Mart 2019’da tahliye edildikleri ortaya çıktı.

Altılı masadan ‘seçim güvenliği’ deklarasyonu: Soylu ile Bozdağ’ı uyarıyoruz

6’lı masanın seçim güvenliği komisyonu deklarasyon yayınladı. Seçimlerin adil olması için her türlü tedbirin alındığı belirtildi. İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı’nı hukuka uygunluk konusunda uyardı.

  1. Yol buluşmasında kim ne dedi; Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak yeter mi?

Bu seçim “Hayatta mı kalacağız yoksa yaşamak mı istiyoruz” seçimi olacak

Babacan canlı yayında savcı ve mahkemeye seslendi: Gezi’de mağdur değilim

CHP’li belediyenin fidan dikimine polis engeli: Kazma ve küreklere el konuldu

CHP’li Piraziz Belediyesi, 4 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde ilçenin merkezine yakın boş bir alanda fidan dikmek istedi. Polis kazma ve küreklere el koyarak engel oldu.

Özcan’dan Kılıçdaroğlu’na: Sizden ses çıkmadı, beni aday yapın defterini dürüvereyim

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na seslenerek ‘Cumhurbaşkanı adayı’ olmak istediğini söyledi, izin istedi: Yol verin ben bu resti göreyim, sandıkta dürüvereyim defterini.

Beyoğlu Belediyesi, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın binasına el koymuş

Beyoğlu Belediyesi’nin ‘kamu malı olduğu’ gerekçesiyle el koyduğu bina, kadastro belgesine göre Fransa Dışişleri Bakanlığı’na ait. Konuyla ilgili olarak iki ülke arasında görüşmeler yapılıyor.

‘AK Partili hakim’in reddi istendi, Bakan Yardımcısı yapılan Gürlek reddetti

RSF, AK Parti’den Milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıkan ve Gezi davasında ceza yağdıran hakim Bircan’ın Özgür Gündem davasından reddini istedi. Bakan Yardımcısı yapılan Akın Gürlek reddetti.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu anayasa ve ilke kararını yok saydı, noktayı koydu: AYM kararını uygulamamak serbest!

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Anayasa Mahkemesi kararına rağmen akademisyen, yazar Mehmet Altan’ın tahliyesine karar vermeyen ve cezaevinde fazladan 4 ay kalmasına neden olan hâkimler hakkında işlem yapmayacağına, “kesin olarak” karar verdi.

CHP’den ‘sansür yasası’na muhalefet şerhi: Toplumsal muhalefeti bastırma yasası

Bekir Ağırdır: Anayasayı değiştireceğim diyorsan Kürtlerle de konuşmak zorundasın

‘Bugün eğer CHP, HDP ve Kürtlerle ilişki kuracaksa bu hareket ülkenin yararınadır. Mesele sadece bu 6 partinin ideolojik meselelerine kalırsa yeni bir anayasa yapılamaz.’

Oslo Barış Süreci’ne karşı Cemaat-CHP ittifakı ve Tanju Özcan

Türkiye bugüne sadece Erdoğan’ın yanlışlarıyla gelmedi. Devletin siyasi partileri yönlendirmesi, Oslo görüşmelerine tepki vermeyen toplumu demokratik çözüm sürecinden uzaklaştırmasıyla geldi

Taksim Polis Merkezi’nde trans kadına işkence ve taciz

Trans kadının avukatı Eren Keskin, Taksim Polis Merkezi Amir ve Memurları, olay yerinde görevli bekçi hakkında suç duyurusu yaptı.

Bir tuhaf rapor: Akbelen’de iki bilirkişi ‘ekolojik yıkım’a rağmen ‘İlle de kömür’ dedi

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda YK Enerji’ye ait kömür madeni işletmesi için açılan davadaki bilirkişi raporu sonuçlandı. Raporda dört akademisyen bu madenin geri dönülemez tahribatlara neden olacağını belirtirken, iki akademisyense enerji üretimini baz alarak ‘kamu yararı’ gördü.

EKONOMİ

Altın ve döviz kurlarında yükseliş: Dolar 17 lirayı zorluyor

Döviz kurları ve altın yeni haftayı yükselişle açtı. Cuma günü 16,44 seviyesinden kapanan dolar/TL kuru bugün 16,55’i aştı. Gram altın 984 liradan satılıyor.

Nebati’den ilginç yorum: Dar gelirliler hariç herkes kâr ediyor

Dövize endeksli mevduat sistemiyle doları frenlediklerini belirten Nebati, ‘Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor.’ dedi.

Türkiye’de yetersiz beslenmenin en fazla olduğu il Şırnak

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın verilerine göre Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 1.7’si akut yetersiz beslenme durumuyla karşı karşıya.

Kanal İstanbul ibaresi ‘uçuruldu’: Finansman krizi mi?

İki katı fiyatına gizlice tekrarlanan Halkalı-Ispartakule arası demiryolu inşaatı ihalesinden ‘Kanal İstanbul geçişi’ ibaresi çıkarıldı. İhaleyi köşesine taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, ”Kanal İstanbul rafa mı kalktı” diye sordu.

Bankalardaki mevduatın yüzde 72’si ya döviz ya da dövize endeksli

Erdoğan: Enflasyon bir sorun mudur? Evet sorundur ama Türkiye’deki sorunların asıl sebebi bu başlık mıdır?

Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna krizi Latin Amerika’yı da vurdu: BM’den ‘en şiddetli gıda krizi yaşanabilir’ uyarısı

Latin Amerika’da buğday üretiminin merkezi Arjantin’de geçen yıl 6,6 milyon ton gübrenin 4 milyona yakın tonu ithal edildi. Rusya’nın buradaki pazar payı ise yüzde 15’e tekabül ediyor.

Rus basını: Ankara ve Kiev ile tahıl sevkiyatı için anlaşmaya varıldı

İzvestiya gazetesinin haberinde, Rusya’nın Ankara ve Ukrayna ile tahıl sevkiyatı için bir koridor açılması konusunda uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Rusya’dan ‘hava sahası’ tepkisi: Eşi görülmemiş bir karar

Sırbistan’a seyreden uçağının geçişine izin verilmemesini ‘eşi görülmemiş bir karar’ olarak niteleyen Lavrov, “Egemen bir devlet, dış politika yürütme hakkından mahrum bırakıldı” dedi.

NATO | Türkiye, İsveç ve Finlandiya aynı tatbikatta

Baltops 22 tatbikatı, 14 NATO ülkesi ve NATO’ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya’nıın katılımıyla Baltık Denizi’nde başladı. 7 binin üzerinde personel, 75 uçak ve 45 geminin katıldığı tatbikat iki hafta sürecek.

Kremlin: Lavrov’un Ankara ziyaretinde Suriye gündemde olacak

Dışişleri Bakanı Lavrov’un Ankara ziyaretinde, Çavuşoğlu’nun Suriye’de operasyon ihtimalini gündeme getireceğin söyleyen Peskov, bu konunun ‘çok büyük olasılıkla ele alınacağını’ belirtti.

 

7/Haziran

İÇ POLİTİKA

Adana’nın ardından Mersin’de de Kürtçe tiyatroya yasak

Adana Valiliği’nin ardından, Mersin Valiliği de Amed Şehir Tiyatrosu’nun ‘Tartuffe’ adlı Kürtçe oyununa izin vermedi. Gerekçe: kamu güvenliği…

1134 sanatçıdan yasaklara karşı ortak açıklama: Müzik susturulamaz çünkü müzisyenler susmaz

‘Büyük yanılgı içindesiniz. Bu ülkenin tek sahibi değilsiniz. Bu ülkenin sahibi hepimiziz ve bu ‘hepimiz’in içinde sizin kadar biz de varız.’

Kobanê Davası’nda siyasetçiler duruşmayı terk etti: Çöpten tanık topluyorsunuz!

Mahkeme başkanının, birleşen dosyalardaki tanık ifadelerini okumasına tepki gösteren siyasetçi ve avukatlar protesto için salonu terk etti. Sebahat Tuncel, ‘Çöpten tanık topluyorsunuz’ dedi.

HDP Bahçelievler saldırısı davasında görevsizlik kararı verildi

HDP Bahçelievler saldırganının ilk davası görüldü. Bakırköy 7’inci Asliye Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı verdi. Dosyayı nöbetçi ağır ceza mahkemesine gönderdi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı Danıştay’da görülüyor: Vicdanlı olun

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptal edilmesi için Danıştay’da açılan davalar devam ediyor. Duruşmayı takip edenlerin ortak vurgusu ise vicdan.

İstanbul Sözleşmesi davası: Savcı yine ‘hukuka aykırı’ dedi; iptal talep etti

Gezi davası mahkemesi yasadışı dinlemeyi savundu: ‘Polisler suçu nasıl tespit etsin’

Gezi davasının gerekçeli kararı yayınlandı. 610 sayfalık kararda mahkeme ‘28 Şubat’ta tankların yürütülmesinden beter’ dedi. Çekilmeyen belgesel suç sayıldı.

Babacan: Temel politikalarda ortak söylem oluşmadıktan sonra ortak aday belirlemek risk

Aday belirleme konusunda altı partinin acele etmeyeceğini belirten Babacan, ‘Cumhurbaşkanı adayı belirlendiği anda ona her şeyi soracaklar. Projektörler altı partiden adaya dönecek’ dedi.

Doğu Perinçek: Bahçeli yoldaşım, SADAT abartılı

Cumhur İttifakı’nın destekçilerinden Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, MHP lideri Bahçeli için “Yoldaşım” dedi.

Bağcılar’da Suriyeli işçilere saldırı: Bir kişi başından vurularak öldürüldü

İstanbul Bağcılar’da 3 Suriyeli işçinin yaşadığı eve gelen saldırganlar önce evin camlarını kırdı, daha sonra dışarı çıkan Sherifi El Ahmed’i tabancayla başından vurularak öldürdü.

Selçuk Özdağ: Üç siyasi lider hedefte

Gelecek Partili Selçuk Özdağ, Kılıçdaroğlu’nun Ankara’daki linç girişiminde öldürülmek istendiğini iddia etti. Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ve Ahmet Davutoğlu’nun hedefte olduğunu söyledi.

Nebati’nin ‘Dar gelirlileri düşünmedik’ itirafı Erdoğan’ı ‘kızdırdı’ iddiası

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dar gelirlilerle ilgili açıklaması dün gerçekleşen kabine toplantısında da hararetli tartışmalara neden olduğu öne sürüldü.

TELE1 yönetimine göre RTÜK kanalın lisansına ‘çökmeye çalışıyor’

ODTÜ Rektörlüğü, Onur Yürüyüşü’nü ‘yaptırmayacağını’ açıkladı

ODTÜ’de 10 Haziran’da gerçekleştirileceği duyurulan Onur Yürüyüşü’ne rektörlükten ‘yasak’ geldi.

Boğaziçi protestoları: Öğrencilerle dayanışma gösterenlere hapis cezası

EKONOMİ

TÜSİAD: Enflasyonla mücadele artık temel öncelik ve bunun için gerekirse büyümeden taviz verilmeli

TÜSİAD Başkanı Turan, ‘Ekonomimizin gelişimi için hukukun üstünlüğü, kurumların güçlenmesi, para ve mali politikalarındaki istikrar, eğitim ve işgücü alanında doğru adımlar atılmalı’ dedi.

Döviz ve altında Erdoğan hareketliliği

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısı sonrası, politika faizini artırmayacaklarını aksine düşüreceklerini söyledi, dolar 16.70 seviyesini de aştı. Gram altın 995 liraya yükseldi.

Bozuk ürün satmayı reddeden Hakmar işçileri kod 46 ile işten çıkarıldı

Sakarya’da HAKMAR Marketleri çalışanı 3 işçi, son kullanma tarihi geçen ürünleri satmayı reddettikleri için işten atıldı. Mağaza-Market Sendikası, olayı kamuoyuna duyurdu.

ABD, Binance’i kıskaca aldı: Bitcoin tekrar 30 bin doların altında

İngiltere’de 70 şirkette pilot uygulama: Binlerce işçi haftada 4 gün çalışacak

DIŞ POLİTİKA

Lavrov’un Türkiye ziyareti: Rusya, Suriye’de askeri harekat için yeşil ışık yakacaktır

Uzmanlar görüşmede Ankara’nın beklentilerinin karşılanacağını ancak Rusya’nın operasyona yeşil ışık yakacaksa bir şey almak isteyeceği vurgulandı.

ABD: Lavrov’un Türkiye ziyaretini yakından izleyeceğiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretini yakından takip edeceklerini söyleyen ABD Dışişleri Sözcüsü Price, ‘Ziyaret sonrasında Türk müttefiklerimizle konuşacağız’ dedi.

Reuters: Suriye ve Rusya Türkiye’nin olası harekâtına karşı askeri güçlerini artırıyor

Reuters haber ajansı Suriye ve Rusya’nın Türkiye’nin olası operasyonuna karşı sınır bölgelerine askeri takviye yaptığını yazdı. Türkiye destekli gruplar Suriye’nin SDG’ye destek gönderdiğini belirtti.

ABD: “Türkiye Kuzeydoğu Suriye’ye saldırıları durdurma taahhütlerine sadık kalmalı”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Suriye’deki mevcut ateşkes hatlarının bozulmasına kesinlikle karşı” olduklarını söyledi ve bir kez daha Türkiye’yi “Ekim 2019’daki, Kuzey Suriye’ye saldırıları durdurmak da dahil, taahhütlerine sadık kalmaya” çağırdı.

BM: Rusya askerlerinin cinsel şiddet uyguladığı iddiaları artıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaşa ilişkin Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nde düzenlenen oturumda savaşın tırmandırdığı gıda krizi de tartışıldı. Suçlamalar karşısında Rusya Büyükelçisi oturumu terk etti.

Türkiye NATO’yla pazarlığında nasıl bir strateji izliyor, güney sınırıyla ilgili talepleri neler?

Türkiye, bu süreçte iki ayaklı bir strateji yürütüyor: İki İskandinav ülkesinin PKK ve YPG’ye desteklerini kesmesi durumunda ittifaka girme koşulunu devam ettiren Türkiye, “terörle mücadeleye” dönük hassasiyetinin Madrid’de düzenlenecek zirvede kabul edilecek olan Stratejik Konsept 2023 belgesine daha güçlü ve net bir şekilde yer almasına da çalışıyor.

AB Türkiye raportörü Amor: HDP kapatılırsa AB’ye katılım süreci sonlanabilir

Türkiye raportörü Nacho Sanchez-Amor, HDP’nin kapatılması halinde Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin devam edeceğini düşünmediğini söyledi.

AP’den Ankara’yı ağır eleştiren Türkiye raporu: Üyelik süreci kasten imha edildi

 

8/Haziran

İÇ POLİTİKA

Diyarbakır’da ev baskınları: 20 gazeteci gözaltına alındı, JİNNEWS’in bürosunda arama yapıldı

Diyarbakır’da DFG Eş Başkanı Serdar Altan’ın da aralarında olduğu çok sayıda gazeteci evi basılarak gözaltına alındı. JİNNEWS bürosuna da baskın yapıldı.

Ayhan Bilgen’den acil eylem çağrısı: İç çatışmayı doğurabilecek bir kaos yaşayabiliriz

Türkiye’nin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, ekonomik krizin yarattığı sorunlardan dolayı ‘iç çatışmayı doğurabilecek bir kaos’ yaşanabileceğini söyledi.

Uluslararası basın örgütleri: Dezenformasyon yasa tasarısını geri çekin

Uluslararası Basın Enstitüsü: Dezenformasyon yasa tasarısı dijital sansürün bir aracıdır; derhal geri çekin.

EKONOMİ

Kira artışlarına sınır getirildi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde artışın bir önceki yılın yüzde 25’ini geçemeyeceğini açıkladı.

Ekonomistler kira düzenlemesini topa tuttu: Kiraları uçurur

Ekonomistler, kiralarla ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın duyurduğu önlemin kiraları daha da fazla artırabileceğini söyledi.

TÜSİAD Erdoğan’ın politikasına karşı bayrak açtı, Ankara’da iktidarla ve muhalefetle görüşüyor

TÜSİAD heyeti dünden beri Ankara’da. Dün AKP Genel Başkan vekili Binali Yıldırım ile görüştüler. Endişelerini aktardılar. Ardından muhalefet liderlerini ziyarete başladılar

OECD, Türkiye için enflasyon tahminini 48 puan birden artırdı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2022 için Türkiye’de enflasyon tahminini en son aralıkta yayımladığı rapordakinin üç katına çıkardı: Yüzde 72.Örgüt, büyüme tahmininiyse 0,4 puan artırarak yüzde 3,7’ye yükseltti.

 Türkiye saç ekiminden 5 milyar dolar gelir bekliyor

DIŞ POLİTİKA

Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü: Ukrayna krizinde çözüm ve Suriye mesajı

Lavrov ve Çavuşoğlu görüşmesinde ikili ilişkiler, Ukrayna savaşı sonrası tahıl tankerlerinin Karadeniz’de güvenli yolculuğu ve Suriye’deki gelişmeler ele alındı.

Rusya-Ukrayna savaşı | Gıda ticaretinin aksaması Doğu Afrika’da kıtlığı tetikledi

UNICEF, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu iki ülkeden gıda ticaretinin aksamasının Doğu Afrika’da artan kıtlığı tetiklediğini kaydetti.

AB’den asgari ücret anlaşması: Yeterli bir yaşam standardı sağlayacak seviyede olmalı

AB Parlamentosu ve AB Konseyi üyelerinin vardığı bu anlaşma, AB’nin asgari ücrete sahip olmayan altı üyesini etkilemeyecek. Fakat geri kalan 21 üye, asgari ücretlerini belirlerken aynı kuralları takip etmek zorunda kalacak.

 

ÖNERİLEN OKUMALAR / YAZILAR

Müslim: AKP Kürtlere saldırarak nefes almak istiyor

Aldar Xelîl: Devrimin kaderini bu savaş belirleyecek

Fehim Taştekin: Suriye’ye harekât: Ne için, neden şimdi, nasıl?

Ümit Kıvanç: E, savaş çıkarman lazım…

Kuzeydoğu Suriye’de “dostlar” ve “düşmanlar” iç içe

Gazeteci Argentieri: Dünya Türkiye’nin yaptıklarına sessiz

Doç. Dr. Yörük: “Erdoğan kaybettiği prestiji savaşla kazanmaya çalışıyor”

Kemal Can: İktidar geriledikçe daha da tahripkâr oluyor

TURHAN KAYAOĞLU: Türkiye İsveç’i neden engelleyemez?

“Sosyal Medya Düzenlemesi”/ Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik…Teklifi’nin tam metni

HRW’den Sinclair-Webb: Türkiye kadınları korumuyor

Eurostat raporu: Türkiye, yine AB atıklarının ilk adresi

Chomsky: İklim mücadelesinde ahlakın, arayı açan zekâyı yakalaması gerekiyor

MEZOPOTAMYA EKOLOJİ HAREKETİ: “Bölgedeki ekolojik kıyım, savaş konseptinin farklı bir yüzü”

Filiz Pehlivan: Yaşam Alanlarımızın Yüzde 63’ü Maden Ruhsatlı

Ekonomist Mahfi Eğilmez: Bu enflasyona rağmen alışveriş neden azalmıyor?

Bülent Danışoğlu: Konut politikasının iflası

Büyüme, cari açık, hukuk ve cehalet

Fehim Taştekin: Geçti küresel çarlığın zamanı…

Güldem Atabay: Büyüme modelinin özeti: Servet transferi

Fehim Taştekin: Suriye’den çarpan elektrik: Sırası mı şimdi!

Dr. Mustafa Peköz: İktidarın İntiharı: Suriye’ye Askeri Operasyonu

Arkadaş Özakın: Boğaziçi öğrencisi soruyor: Siz olsaydınız ne yapardınız hocam?