26 Eylül

İÇ POLİTİKA

Ahlat’ta Kobanê davası yeniden görülecek | “IŞİD’i protesto suç olmamalı”

Bitlis Ahlat’ta Kobanê eylemleri nedeniyle 63 kişi hakkında 2 yıl 1 aylık verilen hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından bozuldu. İlk duruşma 30 Eylül’de görülecek.

Hdp Yerel Yönetimler Konferansı

“HDP’siz bir siyasetin iktidar olamayacağını herkes görüyor”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye’nin tüm sorunlarını çözecek kadrolara, inanca ve inada sahip olduklarını söyleyip “Demokrasi diyoruz ille de demokrasi, barış diyoruz ille de barış ve eşitlik diyoruz ille de eşitlik” dedi.

Babacan’dan Bahçeli ve Erdoğan’a

“Çocukların oynadığı yerde panzer varsa, Kürt sorunu vardır”

DEVA Partisi Başkanı Babacan: “Eğer yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı şehirlerde, belediyelere kayyumlar atanıyorsa, burada bir mesele var. Türkiye’de hâlâ anadili hakkı tartışılıyorsa bir mesele var. Bu meselenin adı Kürt meselesidir.”

Ankette HDP’li gençler sürprizi: Alttan daha fazla Kürt seçmen geliyor

Seçim anketinde, ilk kez oy verecek genç seçmenlere, ‘Cumhur İttifakı mı, Millet İttifakı mı?’ sorusu yöneltildi. Soruda olmamasına rağmen gençlerin yüzde 12’si ‘HDP’ dedi.

Maarif Vakfına milyarlar aktı, üniversiteliler yurtsuz

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın önergesine gelen yanıta göre, Maarif Vakfına 5 yılda 3 milyar TL’ye yakın para aktarıldı. Vakfa 2 yıl verilen parayla tüm öğrencilere yurt yapılabilirdi.

Erdoğan’dan “Barınamayanlar”a: Yalan söylüyorsunuz

20 Eylül’den beri öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmek için Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sokakta sabahlayan öğrencileri hedef alan Erdoğan, “alakası olmayan kişileri güya bankların üzerine yatırıldığını” söylerken, “Hayatınız yalan” dedi.

Suriyeli mülteci Ahmet: Bu paraya çalışmam dersem, ne yapacağım?

Suriyeli mülteciler, mülteci düşmanlığı yüzünden kendileri işten eve gidip gelmek, aileleri ise pazar market alışverişi dışında sokağa çıkmadıklarını söylüyorlar.

Üsküdar Belediyesinin Validebağ Korusu itirazı reddedildi

Validebağ Korusu’yla ilgili imar planı hakkındaki yürütmeyi durdurma kararına Üsküdar Belediyesinin yaptığı itiraz reddedildi.

DIŞ POLİTİKA

Rus savaş uçakları iki günde üçüncü kez Basil’i vuruyor

Rus savaş uçakları tarafından bombalanan Basile köyünde TSK’ya ait üsler bulunuyor.

Fransa’da emek cephesi hareketli, pek çok sektörde grev ve eylemler var

Geçtiğimiz hafta Fransa’da savunma sanayi işçilerinden eğitimcilere, sağlıkçılardan gıda işçilerine birçok sektörden işçi ve emekçi çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve çıktı, eylem yaptı.

Lübnan’da öğretmenler greve gitti, okulların açılması 2 hafta ertelendi

Lübnan’da öğretmenler ekonomik sıkıntıları ve kötü yaşam koşullarını protesto ederek greve gitti. Lübnan Eğitim Bakanlığı, grev nedeniyle okulların iki hafta geç açılacağını söyledi.

EKONOMİ

Bu da kira anketi: Ankete katılanların yüzde 96,5’inin görüşü aynı

Seçmen bazında açıklanan araştırma sonuçlarına göre, Cumhur İttifakının iki bileşeni olan AKP ve MHP seçmeni arasında da ev kira ücretlerinin “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşü hâkim.

27 Eylül

İÇ POLİTİKA

HDP’nin deklarasyonu açıklandı: Silah yerine müzakere kendini tarihsel olarak dayatıyor

HDP deklarasyonunda, “Savaş politikaları, silah ve çatışma yöntemleri yerine, diyalog ve müzakere seçeneklerinin kendini tarihsel olarak dayattığı ve güncel olduğu aşikârdır” denildi.

HDP’nin ‘tutum açıklaması’na Demirtaş’tan ilk yorum

Demirtaş, HDP’nin bugün açıkladığı deklarasyon için “HDP bir Türkiye partisidir ve tüm sorunların çözümüne taliptir. Bu deklarasyon da bunun en somut göstergesidir” dedi.

DEVA Partisi’nden HDP tutum belgesi için ilk açıklama: ‘Bizi memnun etti’

‘Kürt sorunu meselesinde aldatma sırası CHP’ye geldi’

Azadi Partisi Başkan Yardımcısı Cemal Satı, Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununda çözüm açıklamasını samimi bulmadıklarını belirterek, CHP’nin Kürt oylarına talip olmak istediğini söyledi.

CHP’li Gençlik Kolları Başkanı’na Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltı

Denizli CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Tugay Odabaşıoğlu, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Akşener’in taht oyunları continues

Bu olası hesap gerçekleşirse, AKP’nin yirmi yıllık enkazından çıkarken ezilenler açısından radikal bir dönüşüme gitme fırsatı berhava olacak ve Türkiye yeni egemen partilerin rozetlerini takan eski kadrolarla, eski kafalarla yönetilmeye devam edilecek.

Erdoğan: Park ve banklarda yatanlar sözde öğrenci

Erdoğan, yurt bulamadıkları için büyük sıkıntılar çeken öğrenciler için “Bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok, güya sözde öğrenci. Bunlar Gezi Parkı’nın bir başka versiyonu” dedi.

Meslek örgütleri sosyal medya tasarısı için toplandı: Sansür kabul edilemez

TGC, TYS, TYB, PEN-Türkiye ve ÇGD İstanbul Şubesi, birlikte yaptıkları açıklamada, tasarının tüm kamuoyuyla paylaşılmasını, gazetecilik faaliyetinin kapsam dışı tutulmasını ve yeni ‘düşünce suçları’ yaratılmamasını istedi.

TİHV: Şebnem, Erol ve Ahmet için dayanışmaya!

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in yeniden yargılandıkları davanın 30 Eylül’de gerçekleşecek duruşması için dayanışma çağrısında bulundu.

HSK, AYM’nin CHP’li Berberoğlu’na ilişkin verdiği hak ihlâli kararını yok sayan hakimi terfi ettirdi

Özel Kuvvetler’den emekli IŞİD militanı

IŞİD’in ‘Medya Bakanı’ Ömer Yetek’in ifadesi: Fatih Çiftçi, Özel Kuvvetler’den emekli askerdi, Ebu Hasan Türkiye’de trafik polisiydi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Turan: Korkunç akciğer tablolarıyla karşılaşıyoruz

Yüz yüze eğitimin üçüncü haftasında bilanço ağırlaşıyor:

Bin 630 sınıf karantinada, en az 643 öğretmen ile 5 bin 358 öğrenciye pozitif tanısı kondu

Ebrar mutlu, biz mutlu

“Reklamın gördüğü ilgiden firma da, Ebrar da, sevenleri de mutlu. Hangi ihtiyaçla yapıldığı anlaşılmayan analizi pek fazla izlenmeyen ama bolca tepki gören Ali Atıf Bey ise mutsuz olmalı.” Banu Güven DW Türkçe’de yazdı.

Diyanet: ‘Yapay et’e dair bir fetvamız yok

Diyanet’ten “yapay et” açıklaması: Sosyal medya mecralarında Din İşleri Yüksek Kurulumuzun yapay etin helal olduğuna dair bir fetvası yoktur.

İTÜ’lü öğrenciler tepkili: Erasmus hibeleri 2,5 aya düşürüldü, Avrupa’da ortada bırakıldık, nasıl barınalım, ne yiyip içelim?

Konya’da yüzey yarıkları evlere ulaştı

Konya Ovası’nda su altı sularının azlığı nedeniyle zeminin çökmesi yüzeyde yarıklara neden oluyor. Yarıklar yerleşim yerlerine kadar ilerledi.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan ile Putin’in Soçi görüşmesinde masada neler var?

ABD’den istediğini alamayınca dümeni Rusya’ya kıran Erdoğan’ın, Soçi’de Putin ile yapacağı görüşmede masaya Eyn İsa, Minbiç ve Şehba’yı getirmesi bekleniyor. Rusya’nın ise İdlib’i…

Rusya: Militanlar Türkiye’nin denetimindeki bölgeden çıkmaya çalıştı, 5 Suriye askeri yaralandı

Erdoğan-Putin görüşmesi öncesinde Suriye’deki gerilim sürüyor. Rusya, bir grup silahlı militanın Türkiye kontrolündeki bölgeden çıkmaya çalıştığını, beş Suriye askerinin yaralandığını açıkladı.

Akar: Rusya’nın hava saldırıları mutabakata uygun değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’nın İdlib’de hava saldırılarını yoğunlaştırmasının ardından yaptığı açıklamada, “İdlib’de hava taarruzlarında artış var. Bu mutabakata uygun değil” dedi.

Rusya’nın Afrin’de hedef aldığı Hamza Tümeni: Türkiye ile yakın çalışıyor, IŞİD ve YPG’ye karşı harekatlara katıldı

İdlib’de yükselen tansiyon Afrin’e sıçradı. Rusya, 2018’de güçlerini çektiği kenti havadan bombaladı. “Ilımlı muhaliflerden” Hamza Tümeni’ni hedef aldı

Bakan Akar’dan ABD’ye tepki: Esefle görüyoruz; YPG, PKK’nın kendisidir

ABD’den S-400 uyarısı: Ek yaptırımları tetikler

Erdoğan’ın, Türkiye’nin Rusya’dan ikinci parti S-400 füzeleri almayı planladığını söylemesi üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü “Türkiye’yi Rusya’dan daha fazla askeri malzeme almama konusunda uyarıyoruz” dedi

Almanya seçimlerinde geçici resmi sonuçlar açıklandı

Almanya’da seçimler güç dengelerini değiştirdi. SPD yüzde 25,7 ile birinci parti olurken Hristiyan Birlik partileri tarihi bir düşüşle yüzde 24,1’e geriledi. İşte son sonuçlar…

Merkel aylarca daha başbakan kalabilir: Almanya’da koalisyon pazarlıkları nasıl ilerleyecek?

Almanya’nın Angela Merkel sonrası çizgisini belirleyecek seçimlerde sandıktan üçlü koalisyon çıktı. Ancak uzmanlar, hükümet kurulmasının aylar süreceğini söylüyor. Peki süreç nasıl işleyecek?

Almanya’da SPD’li Scholz koalisyon planını açıkladı: Hedef Yeşiller ve FDP

Almanya’da seçimleri kazanan Sosyal Demokratların başbakan adayı Scholz, koalisyonu Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile kurmak istediğini açıkladı. Scholz, “Seçmen bu üç partiyi güçlendirdi” dedi.

Almanya’da Laschet ısrarını sürdürüyor: Jamaika koalisyonuna hazırız

Almanya seçimlerinde ikinci olan Hıristiyan Demokratların başbakan adayı Armin Laschet, hükümeti kendilerinin kuracağı iddiasını sürdürüyor. Laschet, “FDP ve Yeşiller ile görüşmeler yapılacak” dedi.

Kıbrıs Zirvesi öncesi Başpiskopos tartışma yarattı: Kıbrıslı Türkler aynı haklara sahip olamaz

Uzun bir aranın ardından Kıbrıs’ın iki lideri bugün New York’ta bir araya gelecek. Görüşme öncesinde Başpiskopos Hrisostomos’un ‘Kıbrıslı Türkler aynı haklara sahip olamaz’ sözleri gerginlik yarattı.

Mısır, Yunanistan, BAE ve Suudi Arabistan “Herkül 21” ortak askeri tatbikatını tamamladı

İngiltere’de akaryakıt sorunu için ordunun devreye girmesi gündemde

İngiltere’de kamyon şoförü açığı nedeniyle yaşanan yakıt krizi derinleşiyor. Akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken, ordunun devreye girebileceği belirtildi.

Taliban, sakal tıraşını ve müziği de yasakladı

Taliban tarafından yapılan açıklamada, ‘Herhangi bir berberin veya hamamın sakal tıraş ettiği veya müzik çaldığı tespit edilirse, şeriat esaslarına göre muamele görecek ve şikayet hakları olmayacak’ denildi.

Almanya, ilk kez parlamentoya trans milletvekilleri gönderdi

Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışında da büyüyor

Açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da büyümeye devam ediyor. Yurt dışı teşkilatı her geçen sene genişleyen Diyanet, Japonya’dan Peru’ya faaliyetlerde bulunuyor.

EKONOMİ

Arçelik, LG ve Samsung’a soruşturma

Rekabet Kurumu, aralarında Arçelik, LG ve Samsung’un da bulunduğu 6 şirket hakkında soruşturma başlattı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Dolarda yükselişin sürmesi için neden yok; rezervlere 1 yılda 50 milyar dolara yakın gelecek

28 Eylül

İÇ POLİTİKA

Cumhurbaşkanına hakaret bilançosu: Yedi yılda 160 bin 169 soruşturma, 3 bin 625 hapis cezası

Süleyman Soylu: Eylemci öğrenciler sol marjinal, HDP’yi meşru görmek ihanet

İstanbul ve İzmir’de barınamıyoruz diyen öğrencilere gözaltı

Erdoğan’ın talimatıyla gözaltına alınmışlardı: Öğrenciler serbest bırakıldı

İstanbul Kadıköy ve İzmir’de artan yurt ücreti ve kiraları protesto etmek için nöbet eylemi başlatan öğrencilere polis saldırdı. Gözaltına alınan yaklaşık 80 öğrenci serbest bırakıldı.

HDP’li Hatimoğulları’ndan saldırı açıklaması: Baskılar geri adım attıramayacak

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hatimoğulları, evine yapılan saldırı girişimine dair konuştu. Hatimoğulları, olayın Ankara’nın en işlek caddesinde yaşandığını ve aydınlatılması gerektiğini söyledi.

HDP’den tek adam rejimine baraj, restorasyonculuğa uyarı deklarasyonu

Kimi eksikliklerine rağmen HDP’nin ilan ettiği Demokrasi Çağrısı, sadece seçimlere ilişkin önemli noktalara işaret etmiyor, cumhuriyetin 100 yıldır çözmediği sorunlara dair geçiş zemini de sunuyor.

Bu anneye bu zulmü yaşatanlara lanet olsun!

Adalet Nöbeti’ni 204’üncü gününde sürdüren Şenyaşar ailesi sanal medya hesabından, ‘Bu anneye bu zulmü yaşatanlara lanet olsun’ paylaşımı yaptı

Diyarbakırlılar ‘muhatap’ hakkında konuştu: Meclis diyen de var, Öcalan diyen de

Bahçeli’den ABD’ye ‘Ülkü Ocakları’ tepkisi: Lanetliyoruz

MHP lideri Bahçeli, Ülkü Ocakları’nın terör örgütü olup olmadığının araştırılması için tasarı kabul eden ABD’ye tepki gösterdi: “Kararı ve oy verenleri lanetliyoruz.”

Pandemide Cumhurbaşkanlığı tıbbi harcaması 10 kat arttı

Sayıştay raporuna göre, pandemi dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı’nın ‘yolluklar’ ve ‘görev giderleri’ gibi bazı harcamalarında düşüş görülürken tıbbi harcamalarda 10 kat artış kaydedildi.

Bakan Koca: Yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz, okullar da asla kapanmayacak

Hollandalı iki gazeteci Edirne’de gözaltına alındı

Mülteci hareketliliğini haberleştirmek için gittikleri Edirne’de, ‘askeri yasak bölgeye girmek’ iddiasıyla gözaltına alınan Hollandalı gazeteciler Olaf Koens ve Pepijn Nagtzaam ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Mahkeme, Kanal İstanbul güzergâhı yakınındaki yapılaşmaya izin vermedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kentin merkezi noktalarına kapalı bisiklet park alanı yapmaya başladı.

Boğaziçi’nde Özcan Vardar’ın dersi de kapatıldı

Boğaziçi Üniversitesi atanmış yönetimi, 2013’den beri yarı zamanlı olarak görev yapan Özcan Vardar’ın dersini onaylamadı. Film Çalışmaları programında toplam sekiz ders kapatılmış oldu.

DIŞ POLİTİKA

Fransa ile Yunanisan arasında 3 milyar dolarlık savunma anlaşması

Taliban, kadınları üniversiteden süresiz olarak uzaklaştırdı

Afganistan’da Taliban yönetiminde kadın hakimler haklarında hüküm verdikleri katillerin hedefinde

Anastasiadis ve Tatar görüştü: New York’ta değişen bir şey yok

Mikdad: Türk ve Amerikan askerini Suriye’den çıkaracağız

Soçi Zirvesi ve Putin ile Erdoğan’ın ‘karşıt’ çıkarları

Türkiye’den operasyon hazırlığı

Türkiye, Federe Kürdistan ve Kuzey – Doğu Suriye’ye saldırılarına hız verdi

Başbakan açıkladı: Japonya’da OHAL sona eriyor, koronavirüs kısıtlamaları kaldırılıyor

EKONOMİ

Brent petrolün varil fiyatı 80 dolar sınırında

Karayolları 2025’e kadar yapılacak garanti ödemeler için 24.8 milyar dolar ve 2.9 milyar Euro ayırmış

Otoyollarda bilanço skandalı: 97.9 milyar lira kayıp

Karayolları bilançosunu inceleyen Sayıştay, otoyollar için verilen garanti ödemelerinin eksik hesaplandığını ortaya çıkardı. Sayıştay’a göre 97.9 milyar liralık ödeme taahhüdü kayıtlarda görünmüyor.

‘Beşli çete’ üyesi Cengiz İnşaat, 11 yılda 9 milyar TL’lik ihale aldı

29 Eylül

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu AB ülkelerinin büyükelçileriyle buluştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AB ülkelerinin büyükelçileriyle çalışma yemeğinde buluştu. Yemekte Kılıçdaroğlu’na Ünal Çeviköz de eşlik etti.

CHP’li Kaya: 6 milyon kişi ‘Muhatabım HDP’ demiş, biz bunu kabul etmek zorundayız

Cemil Bayık’tan ‘Kürt sorununda muhataplık’ tartışmalarına yanıt

Sayıştay yakaladı: 11 işçinin yandığı facia nasıl kapatıldı?

Binali Yıldırım’ın temel attığı Bayburt Grup’un yaptığı tünelde 11 işçinin yandığı olaydaki ihmaller, devletin raporlarına rağmen örtbas edilmiş. Skandalı ortaya koyan Sayıştay: Sözleşme feshedilmeli.

“Sınırdışı işlemleri acilen durdurulmalı”

Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Mülteci Hakları Komisyonu, Van’a gönderilen 39 mülteciyle ilgili raporunda, “15’ i çocuk, ikisi görme engelli olan göçmenlerin arasında geri gönderilmeleri halinde öldürülme tehlikesi olanlar var” açıklamasını yaptı.

CHP’li Antmen belge paylaştı: Suriyeli bir çocuk istismarcısı, Suriye kanunları esas alınarak beraat ettirildi; skandal bir karar

Üniversiteden ihraç edilen Kayhan: Hiç sevinmesinler, geri döneceğiz

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Aslı Kayhan’ın görevine üniversite yönetimi tarafından son verildi.

AKP, yeni anayasa için muhalefete ‘sistem revizyonu’ önerisiyle gitmeye hazırlanıyor

Kulis: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır gezisinden sonra yaptırdığı anket sonuçlarından hareketle yeni bir açılım paketi hazırlıyor

Erdoğan’ın açıklamasını yayından aldı, “Neden kestiniz” sorusuna yanıt verdi: Gördük ki karşımızda AKP Genel Başkanı var, seçim sürecinde ona da süre tanırız

Mahkeme Validebağ Korusu’nu yağmaya açtı!

AKP iktidarı Validebağ Korusu’nu yağmalamaktan vazgeçmiyor. Daha önce korunun ranta açılmasına dur diyen 6. İdare Mahkemesi’nin kararı, 5. İdare Dava Dairesi’nce kaldırılırken, Belediye Başkanı’na verilen baş kesen yetkisi dikkat çekiyor

Validebağ Nöbeti 100 günü geride bıraktı

Emine Erdoğan: ‘Nerede Kalmıştık…’ projesini hayata geçiriyoruz

Cinsel saldırıya uğrayan çocuğa soru: Neden bağırmadın?

İktidar Boğaziçi Üniversitesi arazisine çökmeye mi hazırlanıyor?

Şimdi mezunlar ve Mimarlar Odası, ilgili kararın iptali için dilekçeyle başvurmaya hazırlanıyor. Bölge sakinlerinin de böyle bir başvuru hakkı var. Başvurmak isteyen herkesle dilekçe taslağını daha sonra paylaşacağım. 8 Ekim’e kadar itiraz yapılması gerekiyor.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan-Putin zirvesi: İdlib sorunsalı

Türkiye ile Rusya’nın çoğu uzmana göre pragmatizme dayalı ilişkisi bugünkü zirvede İdlib konusuna odaklanacak. Görüş farklılıkları, askıdaki doğalgaz anlaşması ve beklentiler…

Erdoğan, Putin ile görüştü: Attığımız adımlardan geri dönmemiz mümkün değil

Christopher Philips: ABD Suriye’de kalıcı değil

ABD’nin strateji değiştirdiğini belirten İngiliz akademisyen Christopher Philips, Biden yönetiminin Suriye’de kalıcı olmadığını ve IŞİD’le mücadeleyi uzaktan yürüteceğini yazdı.

Türkiye S-400’e sahip oldukça ABD’den silah satışı yok – Senato Komite Başkanı Menendez

Irak’ta seçim tarihi yaklaştı: “Tartışmalı bölgelerde kimlikler yarışıyor”

Kosova ile Sırbistan neden savaşın eşiğinde?

EKONOMİ

Beşli konsorsiyum üç durağı yapmadı: Zarar 82 milyon lira

Sayıştay tespitine göre İstanbul Havalimanı’nı işleten Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon grubu inşasıyla yükümlü oldukları 3 metro durağını bitirmeyince yeni ihale yapıldı. Zarar 82 milyon lira.

İş Bankası Genel Müdürü’nden ‘kur düşsün istenmiyor’ açıklaması

Dolardan yine tarihi zirve: Kapanışın ardından 8,95’in üzerine çıktı

30 Eylül

İÇ POLİTİKA

HDP: Türkiye’ye tanınan süre doluyor, AİHM kararı uygulansın

HDP, Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına dair AİHM kararının uygulanması için verilen sürenin bugün dolduğunu hatırlatarak tüm HDP siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.

Buldan: CHP’nin bu çıkışı cesaretlendirilmeli

Torbalı’da Suriyelilere ait ev ve araçlar yakıldı

İzmir’in Torbalı ilçesinde 17 yaşındaki Batuhan Barlak’ın vefatının ardından Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı siteye saldırılar düzenlendi. Bir ev ve bazı araçlar yakıldı.

Arapça, İngilizce var Kürtçe yok!

Kürt halkının yoğunlukla yaşadığı İstanbul’da kamu hastanelerinde İngilizce ve Arapça tercüman olanağı var ama Kürtçe için yok. Hastalar ise tedavi olamadan geri gidiyor

AYM ilk kez bir kadın cinayetinde devleti suçlu buldu

AYM eski eşi tarafından öldürülen akademisyen Serpil Erfındık’a yönelik yeterli önleyici ve koruyucu tedbirler alınmadığı gerekçesiyle ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanmasına karar verdi.

Boğaziçi Üniversitesi arazisinde yapılaşmanın önü açıldı

Boğaziçi’nde “Kültür Derslerine” Kıyım

Dersi kapatılan Özcan Vardar: Bahane bulup engellediler

Akit’in nefreti Azis konserini iptal ettirdi!

Balkan Insight’tan Hamdi Fırat Büyük, Akit gazetesinin hedef göstermesi nedeniyle Bulgaristanlı pop yıldızı Azis’in Bursa’da düzenlenen Balkan Festivali’nde sahneye çıkmasının engellendiğini duyurdu.

  1. Pembe Hayat KuirFest İstanbul’a geldi

Festival boyunca 28 film, yedi söyleşi ve iki atölye çalışması yapılacak.

Trakya’nın eşsiz tarım toprakları göz göre göre nasıl yok edildi?

DIŞ POLİTİKA

MGK: Suriye’de istikrara zarar veren eylemler hassas dengeleri bozarak kalıcı çözümü engelliyor

İlhan Ahmed’in Washington Institute konuşması: ABD’nin çözüm sürecinde rolü önemli

‘Daha fazla aktör, rejimle bir anlaşmaya varılabilirse dış müdahalenin azalabileceğini kabul ederek, savaşı sona erdirmeye kendilerini adamalıdır.’

Erdoğan’dan ABD’ye Rojava tepkisi: ‘McGurk denilen bir adam var…’

Gazete Duvar yazarları Erdoğan-Putin görüşmesini değerlendirdi

İdlib’in Şam Yönetimine geçmesi yakın

Soçi görüşmesi sonrası ortak bir açıklama yapılmaması, “Ankara taviz verdi” yorumuna yol açtı. Rusya’nın İdlib’e kapsamlı bir operasyon düzenlemesi bekleniyor.

Erdoğan’dan Putin’e 2 nükleer santral için öneri

Türkiye’nin, Suriye konusunda Rusya’yla kararlaştırdığı her hususa bağlılığının sürdüğünü ifade eden Erdoğan, S-400/F-35 kriziyle ilgili ise “ABD ya uçaklarımızı verecek ya da paramızı” dedi.

Tunus’ta ilk kadın başbakan: Najla Bouden Romdhane

Tunus Cumhurbaşkanı Kais Saied, Najla Bouden Romdhane’yi başbakan olarak atadı.

Kuzey Kıbrıs Dışişleri: ABD’nin Güney Kıbrıs’a askeri malzeme satmaya devam kararı kabul edilemez

Belçika’da Türk suikast timine dava açıldı

KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar’a yönelik suikast girişimine ilişkin Belçika’da yürütülen soruşturma tamamlandı ve dava açıldı.

EKONOMİ

Sayıştay raporu: 37 şirket tüketicilerden kestiği Elektrik Enerjisi Fonu’nu devlete ödemedi

01 Ekim

İÇ POLİTİKA

Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk öldü

Türkiye’nin yakın siyasi tarihi onun 86 yıllık ömrüne sığdı: Arınç, Baş ve Turhan, Milli Görüş’ün “Oğuzhan ağabeyini” anlattı

Bülent Ersoy: İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğim

Sahte PCR testi davası kapsamında 21 orkestra çalışanı tutuklanan Bülent Ersoy, açıklama yaptı: İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yasama yılı açılışında konuştu: Adına “Kürt sorunu” denen meseleyi tüm boyutlarıyla çözdük

Steven Cook: Erdoğan Türkiye’yi yönetemeyecek kadar hasta olabilir, Akar en güçlü alternatif

Batman Valiliği’nin Suat Şahin açıklaması ile doktor raporu çelişti

Batman Valiliği, jandarmanın silahla yaraladığı Suat Şahin ile ilgili açıklamasında Şahin’in kalçasından vurulduğunu iddia etti. Doktor raporunda ise Şahin’in bel yukarısından vurulduğu belirtildi.

Coplu işkenceyle öldürülen Abdülkadir Kurt için AYM’den ihlal kararı: Mutlak cezasızlık

Bismil Tepe Karakolu’nda 29 yıl önce coplu tecavüz sonucu yaşamını yitiren Abdülkadir Kurt’un ölümüyle ilgili açılan davada Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Aile davayı AİHM’ye taşıyacak.

Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Yaşar’a 17 yıl 6 ay hapis ceza verildi

Ahmet Türk: Eşbaşkanlık bir siyasi karara dönüştü

Aysel Tuğluk’la birlikte siyasette ilk kez ‘eş genel başkan’ olan Ahmet Türk, başta ‘yenge eşbaşkan’ olarak görülen sistemin bugün siyaseti dönüştürdüğünü söyledi.

‘Dijital şiddete en çok İYİ Parti ve HDP’liler maruz kalıyor’

‘Türkiye’de Dijital Şiddet’ raporuna göre kadınlar cinsiyetleri, erkekler ise siyasi görüşleri nedeniyle şiddete maruz kalıyor. Seçmen bazında ise en çok İYİ Parti ve HDP’liler şiddetle karşı karşıya.

AYM, mahkemenin ‘Kürtçe şarkı’dan hapis cezası kararını doğru buldu

Peker paylaşımları: Birgün ile Erk Acarer’in yolları ayrıldı

Sedat Peker’in açıklamalarını Twitter hesabından yayınlayan gazeteci Erk Acarer, Birgün gazetesinden ayrıldı. Acarer, “haberlerimi kamuoyu ile buluşturmaya devam edeceğim” dedi.

Yurtsuzlar haykırdı: Karşınızda dikileceğiz!

Boğaziçi Örneği

Özerk olmayan üniversitelerde stratejik plan sorunu

Boğaziçi Üniversitesi’ne hukuk ve iletişim fakülteleri açılması, üniversite özerkliği ve 5018 sayılı Kanun’da altı çizilen “kamu kaynaklarının etkili, ekonomik, verimli elde edilmesi, kullanılması ve hesap verebilirlik” ilkeleriyle çelişiyor.

Makam aracına yürüyen atanmış rektöre, protesto şoku

İnci, Boğaziçi Üniversitesinde makam aracına yürürken öğrenci ve akademisyenlerin istifa sloganları ile karşılaştı.

Kayyum Boğaziçi Üniversitesini eğitime hazırlayamadı

Kayyum rejiminin Rektör Yardımcısı Fazıl Önder Sönmez’in, hocaların önerileri ve bölümlerin aylar öncesinden hazırladıkları ders düzenlerini hiçe sayarak tek başına oluşturduğu programın uygulanabilirliğinin mümkün olmadığını belirterek “Bu program hoca ve öğrencilerin sağlığını riske atıyor. Derslerin çakışmasına neden oluyor. Bu zamana kadar sorunsuz devam eden üniversitemizin akademik işleyişi tek bir kişinin keyfi uygulamarı nedeniyle zarar görüyor” dedi.

Boğaziçi’nde yurt sorunu: “Ne yapacağımız merak konusu”

Boğaziçi Üniversitesi Yurtlar Müdürlüğü, yerleştirme sonuçlarını derslerin başlamasına bir hafta kala açıkladı. Sonuçlara göre “yurtsuz” kalan bir öğrenci, “Elazığ, Van, Trabzon gibi illerden gelen arkadaşlarımız var. 4 Ekim’de herkes burada olacak” diyor.

“Kültür ve sanat derslerine yönelen kıyımı kabul etmiyoruz”

Boğaziçili Akademisyenlerin 36. açıklaması’nın tam metni

Boğaziçili akademisyenler: Yüzlerce öğrencimiz üniversite yurtlarına yerleştirilemedi

Protesto nöbetlerini sürdüren Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, yeni öğretim yılının başlamasına 5 gün kala yaşanan sorunlara dikkat çekti. Akademisyenler, “Yüzlerce öğrencimiz üniversite yurtlarına yerleştirilemedi” dedi.

Ezgi Mola’ya, Musa Orhan’a hakaretten ceza verildi

Ezgi Mola hakkında, İpek Er’e cinsel saldırıda bulunmaktan yargılanan Musa Orhan’a sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada 5 bin 200 TL ceza verildi.

DHA: Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris İklim Anlaşması’nı TBMM’ye gönderdi

DIŞ POLİTİKA

Moskova: Erdoğan ile yeni nükleer santral yerleri konuşuldu

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti hakkında konuştu. Peskov, Rus şirketlerin Türkiye’de inşa edebileceği yeni nükleer santral yerlerinin konuşulduğunu aktardı.

Soçi görüşmeleri sonrası Rus savaş uçakları ‘silahsız bölgeleri’ bir kez daha bombaladı

Çavuşoğlu: Rusya ile anlaşamadığımız konuları yüzlerine söylüyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Rusya ile anlaşamadığımız konuları açıkça yüzlerine söylüyoruz. Kırım’ı tanımıyoruz, Ukrayna’nın, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Gayet net” dedi.

Almanya’da ‘MİT casusu’ operasyonu: Bir kişi gözaltında

Almanya’da MİT için istihbarat topladığı söylenen Ali D. hakkında soruşturma başlatıldı. Şüphelinin kaldığı otele yapılan baskında 200 mermi ele geçirildiği aktarıldı.

İran güçlerini sınıra taşırken Azerbaycan ile gerginlik artıyor

Azerbaycan ve İran arasında son zamanlarda Ermenistan ile ticaret ve bölgedeki askeri tatbikatlar nedeniyle gerginlik arttı.

Taliban aracına bombalı saldırı

Taliban’a ait bir araca bombalı saldırı düzenlendi. Taliban örgütü saldırının IŞİD tarafından düzenlendiğini açıkladı.

‘ABD’nin Afganistan’da bıraktığı silah miktarı ürkütücü’

Sığınma evleri boşaltıldı: Tek korku Taliban değil – Alissa J. Rubin

Yunanistan’da Afgan sığınmacı endişesi

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Afganistan’dan olası bir “sığınmacı akınına” işaret ederek, 2015 yılındaki sığınmacı krizinin tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Cumbre Vieja Yanardağı şimdiye kadar 80 milyon metreküp lav püskürttü

EKONOMİ

TGRT Haber’de pahalılık tepkisi: İnternete girin bakın

DUVAR – TGRT Haber spikeri Ekrem Açıkel, Türkiye’de ve Amerika’da mühendis maaşlarının satın alma gücünü kıyasladı, ekonomik şartlara tepki gösterdi.

Doğalgaza yüzde 15 zam: Mesken tarifesi sabit kaldı

Doğalgazda eylül ayı için mesken tarifesi sabit kalırken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 15 zam yapıldı.

Türkiye, turizmde yüzünü AB’den Rusya’ya çeviriyor

İTO: İstanbul’da enflasyon üç yılın zirvesine ulaştı

İstanbul’un enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 2,22 oranında arttı.

02 Ekim

İÇ POLİTİKA

İYİ Parti’den Doğu ve Güneydoğu’ya ağırlık

İYİ Parti, seçmen kitlesini genişletmek ve “merkezde yer almak” hedefiyle yeni bir kampanya başlatıyor.

Türkiye medyası ve Kürt sorunu Diyarbakır’da tartışılıyor

Murat Yetkin: Asiltürk’ün vefatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı şahsen de siyaseten de üzdü ama başka kötü haberler de var

Seçim yasasında neler değişecek?

Deniz Zeyrek, seçim yasasıyla ilgili düzenlemeleri AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ya sordu

Sayıştay raporu: Rektör kendini dekan atadı

Kuzenini müdür, okul arkadaşını rektör yardımcısı atayan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal’ın, kendisini de dekan yaptığı ortaya çıktı.

‘BAE Sedat Peker’in aracılarla paylaşım yapmasını da yasakladı’

Peker’in ‘siyasi paylaşımlarına’ kısıtlama getiren BAE, bunu aracılar üzerinden yapmasını da yasakladı. Dubai yönetimi, Peker’e yasağı ihlal ederse ‘iletişimden uzak bir yere gönderme’ uyarısı yapmış.

Ankara’da taleplerini bakanlığa iletmek isteyen öğretmenlere izin verilmedi

Edirne Valiliği’nden dinlenme tesislerine göçmen talimatı: Duvar örün, jiletli tel çekin

Türkiye’de son 24 saatte 27 bin 973 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Türkiye’de son 24 saatte 27 bin 973 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 203 kişi yaşamını yitirdi.

Prof. Dr. Ceyhan: Böyle giderse 5’inci 6’ncı dalgaları yaşayacağız

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki eser kodları envanterle uyuşmuyor

Osman Kavala bugün 64 yaşında ve 1432 gündür tutsak

DIŞ POLİTİKA

Katar ilk kez milletvekili seçimi için sandık başında: Siyasi partiler yasak

Askeri tatbikatlar Bakü-Tahran arasındaki gerginliği artırırken, İran basını Türkiye’yi İran’a karşı su savaşı başlatmakla suçladı

Mısır: Türkiye ile ilişkilerimiz gelişme gösteriyor

MSD’nin Moskova ve Washington’da yaptığı görüşmelerde yer alan Nezira Gewriye, “Özerk Yönetim projesinin Suriye krizinin çözümü için en önemli proje olduğunu anlattık” dedi

‘Washington’ın artık Hulusi Akar’a da güvenmediği çok açık’

Fehim Taştekin ve Artı Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan, hafta sonu programında Amerika’dan Erdoğan’ın sağlık durumuna bakış ve Soçi sonrası gelişmeleri konuştu.

Şengal’de halk yollara barikat kurdu: KDP geri çekildi

KDP ve Irak askerlerin Şengal’e girmek istemesi üzerine halk alanlara çıktı.

Taliban hükümetinde yer alan 5 isim, Guantamo’dan nasıl çıktı?

ABD’li er firar ettikten sonra Taliban’ın elinde 5 yıl esir kaldı. 2014’te Obama yönetimi er Bergdahl karşılığında Guantanamo’daki ‘Taliban beşlisi’ni serbest bıraktı.

İngiltere’deki akaryakıt istasyonlarında araç kuyrukları devam ediyor

İngiltere’de benzin istasyonlarında yaşanan akaryakıt krizi ve araç kuyrukları devam ediyor.

Koronavirüs aşılarında adaletsizlik: 54 Afrika ülkesinin 39’unda aşılama yüzde 2’nin altında

EKONOMİ

Erdoğan’a tütün ve otomobilde ÖTV oranlarını artırma yetkisi veren AKP’nin torba yasa teklifinde küçük esnaf ve YouTuber’lar da var

2014-20 yılları arasında ‘Yap-İşlet-Devret’ projeleri için Hazine garantilerine ek olarak 77,9 milyar TL kur farkı ödendi

İmamoğlu’ndan İSPARK açıklaması: Bizimle çalışmak isteyen çok yönetici var

‘FETÖ’ yağması: 203 milyon euro değer biçilen şirket 65 milyon euroya satılıyor

2015 yılında FETÖ soruşturması kapsamında kayyum atanan Aynes Gıda, TMSF tarafından 6 yıl sonra dörtte bir fiyatına satılacak.

Çamlıca 1 Hidroelektrik Santrali özelleştiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Çamlıca 1 Hidroelektrik Santrali’nin özelleştirme ihalesi onaylandı.

3 Ekim

İÇ POLİTİKA

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü bir Taşınmaz Değerlendirme Komisyonu oluşturdu

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü bir Taşınmaz Değerlendirme Komisyonu oluşturdu

Boğaziçi Üniversitesi’nde bu sefer de “tepeden inme” komisyon!

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 2 Ekim tarihinde bir karar yayımlandı. Kararla birlikte üniversite mülkiyetinde bulunan taşınmazlarla ilgili işlemleri yürütmek üzere taşınmaz değerlendirme komisyonu kurulduğu duyuruldu. Kararı TELE1’e değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ersoy, “Kimseye danışılmadı ve sonsuz yetkiye sahip. Bu kararın tekrar değerlendirilmesini istiyoruz” dedi.

Belli kişileri tanımlayan” ilan: “Hukuksuzlukta ısrar”

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış yönetimi Cumhurbaşkanı kararıyla kurulan Hukuk ve İletişim Fakültelerini “kadrolaşma” için mi kullanıyor? Hukuk Fakültesi için açılan kadro ilanlarındaki özel kişiler kimler?

Öznur Gülbaş’tan Tuba Torun’a, kadınlar birlikte güçlüyüz…

“Ama Tuba da FB’nin stadına laf etmiş”, “Ama Tuba da şöyle böyle…” yok efendim yok. Bu cinsiyetçi saldırıyı “amalarla”, “fakatlarla” gerekçelendirmekle, bir erkeğin tecavüz ettiği bir kadını “ama o da o saatte dışarı çıkmasaydı”, “ama o da şort giymeseydi” diye suçlamak arasında hiçbir fark yok.

Şenyaşar Ailesi: Adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar Ailesi, sosyal medya hesaplarından, 20 Eylül 2021’de kendilerine verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri Onur Ödülü’nün videosunu paylaştı.

İlerici İttifak’tan HDP’yle dayanışma kararı

93 ülkeden 135 sosyal demokrat ve sosyalist partinin çatı örgütü olan İlerici İttifak’tan karar: “HDP’ye yönelik kapatma tehdidine derhal son verilmeli.”

GÜNLÜK COVID-19 TABLOSU: Son 24 saatte 27 bin 351 vaka, 194 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 348 bin 462 COVID-19 testi yapıldığını, 27 bin 351 kişinin testinin pozitif çıktığını, 194 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Farah Zeynep Abdullah: Musa Orhan şerefsizdir, sistem de onun yanındadır

Ezgi Mola’ya hakaret gerekçesiyle verilen cezaya tepki gösteren Farah Zeynep Abdullah, “Net olan tek şey Musa Orhan’ın gerçek bir şerefsiz olduğu ve sistemin de onun yanında olduğu” dedi.

Acarer’den Altaylı’ya: Bana muhalifçilik oynamayın; kutuyu çok kötü açarım, insan içine çıkamazsınız

Sedat Peker’in açıklamalarını Tweet olarak paylaştığı için Acarer’i bugünkü köşesinde eleştiren Fatih Altaylı’ya Acarer’den çok sert bir yanıt geldi.

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı BBP bölündü, yeni parti geliyor

‘Milli Yol Hareketi’ isimli bir platform kuran Muhsin Yazıcıoğlu’na yakın isimler parti kurma çalışmaları yürütüyor.

DIŞ POLİTİKA

ABD’de on binlerce kadın kürtaj hakkı için yürüdü

ABD’nin 50 eyaletinin tamamında on binlerce insan kürtaj haklarını desteklemek için mitingler düzenledi. Teksas’ta kürtaj hakkına erişimin ciddi şekilde sınırlanmasını protesto etti.

Brezilya’da binlerce kişi Bolsonaro’nun istifasını istedi

Rio de Janeiro’da göstericiler aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yönetimini protesto etti. Dün 160’tan fazla kasaba ve şehirde binlerce insan toplandı.

MSB: Yunanistan’ın tutumuna karşı sahada gerekli karşılık veriliyor

MSB tarafından “Yunanistan’ın hukuka aykırı, provokatif ve saldırgan tutumuna karşı diplomatik kanallardan girişimlerde bulunuluyor” açıklaması yapıldı.

Suriye ordusuna pusu: Ünlü albay ile 5 askeri öldürüldü

IŞİD’in Hama çölünde kurduğu pusuya düşen Suriye Ordusu 4’üncü Tümen komutanlarından biri ile 5 askerin öldürüldüğü bildirildi.

Gerilim kapıda | Kıbrıs Cumhuriyeti Doğu Akdeniz’de keşif faaliyetine başladı

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi radyo kanalından yapılan açıklamada, Türkiye’nin yaptığı açıklamaların uluslararası deniz hukukuna aykırı olduğu ifade edildi.

Taliban, Kabil’de bombalı saldırı yaşandığını ve çok sayıda ölü olduğunu duyurdu

Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir caminin girişini hedef alan bombalı saldırıda en az 12 kişinin öldüğünü, 32 kişinin yaralandığını duyurdu.

Avrupa, tedarik krizinin eşiğinde mi?

Avrupa’nın Gündemi’nde bu hafta: TIR şoförü sayısı azaldı, ufukta tedarik krizi görünüyor. İngiltere’de Sarah Everard cinayeti polis kurumunu tartışmaya açtı. Fransa’da Sarkozy’ye hapis cezası çıktı.

Pandora Papers ‘offshore’un sır kutusunu açıyor

Sızan belgelerde Çek Cumhuriyeti Başbakanı Babis, Ürdün Kralı II. Abdullah, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy gibi liderlerin yanı sıra Shakira, Elton John gibi ünlü sanatçılar ve eski IMF Başkanı Strauss-Kahn da var.

EKONIOMİ

Erdoğan: Bin Tarım Kredi Kooperatifi marketi açılacak

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifi marketinde alışveriş yaptı. Erdoğan, “Türkiye genelinde ilk etapta bin kadar bu tür marketlerin yapılması talimatını verdik” dedi.

PANDORA PAPERS Saray’dan gelen paralar vergi cennetinde

AKP hükümetinden aldığı sayısız ihale ile gündeme gelen Rönesans Holding’in, bir yandan kamunun parasıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa ederken diğer yandan vergi cennetine 210 milyon dolar aktardığı ortaya çıktı.

Fabrikasını kapatan Honda’dan çalışanlara 48 maaş ikramiye

Türkiye’deki fabrikalarını kapatan Honda, işçilerine tazminatlarının yanı sıra ikramiye sürprizi yaptı. Honda, 10 yıldan az çalışanlara 40 maaş, 10 yılı aşkın çalışanlarına ise 48 maaş ikramiye verdi.

4 Ekim

İÇ POLİTİKA

Boğaziçili öğrencilerden rektöre protesto: Arbede yaşandı

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör Naci İnci, makam aracına binerken öğrencilerin sert protestosuyla karşılaştı. Bazı öğrencilerin aracın önünü kesmesi üzerine özel güvenlik ekiplerinin müdahalesiyle arbede yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri online eğitimi protesto etti

Boğaziçi Üniversitesinde hazırlık öğrencileri yüz yüze eğitim için eylem yaptı

Hazırlık ögrencileri, yüz yüze eğitim talebi

Son 24 saatte 28 bin 810 vaka, 248 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 352 bin 214 COVID-19 testi yapıldığını, 28 bin 810 kişinin testinin pozitif çıktığını, 248 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yüz yüze eğitimde geçen haftanın tablosu: 1636 sınıf kapandı

Eğitim Sen 27 Eylül-1 Ekim yüz yüze eğitimde vaka tespit tablosunu yayınladı. Buna göre; 36 şehirde, 154 ilçe ve 16 köyde kapanan sınıf sayısı 1636. Temaslı pozitif öğretmen sayısı 827, temaslı pozitif öğrenci sayısı 4681.

Çukurova Üniversitesi’nde öğrenciler YADİM’i işgal etti

Kobane’ye destek yürüyüşü yapmak isteyen Çukurova Üniversitesi öğrencilerine polis sert müdahale etti. Müdahalenin üzerine üniversite öğrencileri YADİM binasını işgal etti.

ODTÜ öğrencileri yüz yüze eğitim talebiyle eylem yaptı

ODTÜ öğrencileri, yeni akademik yılda eğitimin yüz yüze yapılacağı kararı alınmasının ardından pek çok dersin online işlenecek olmasına tepki gösterdi, rektörlük binası önünde eylem yaptı.

HDP’den üniversite öğrencilerinin barınma sorununun çözümü için kanun teklifi

Üniversite öğrencilerinin taleplerini Meclise taşıyan HDP Grup Başkanvekilleri, öğrencilerin tüm temel ihtiyaçlarının sorumlular tarafından karşılanması istemiyle kanun teklifi verdi.

Demirtaş’tan “güçlü sol blok” için konferans çağrısı

Selahattin Demirtaş, güçlü bir sol blok için, sol ve sosyalist güçlere “parti, hareket, kişi ayrımı yapmaksızın” bir konferansta bir araya gelme ve seçim sürecinde “ortak mücadele” çağrısı yaptı.

HDP Pandora Belgeleri’ni Meclis’e taşıdı

HDP’li Paylan, Pandora Belgeleri’nde, Türkiye’den de 220 ismin bulunduğu iddiasına dikkat çekerek Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’a “Saray’dan kazandığını vergi cennetine aktaran müteahhit hakkında soruşturma açacak mısınız?” diye sordu.

Ümraniye’de geri dönüşüm depolarına baskın düzenlendi, işçiler direnişte

Ümraniye’de zabıta ve polis, geri dönüşüm işçilerinin kullandığı depolara baskın düzenledi. Depolarına el konulmasına karşı direnişe geçen işçilerden en az 4’ü gözaltına alındı.

Kâğıt işçilerinin depolarına polis baskını; “Arkadaşlarımız gözaltına alındı, biber gazı ve plastik mermi atıyorlar”

İstanbul, Dudullu Kadosan Oto Sanayi Sitesi önünde bulunan atık kâğıt işçilerinin depolarına polis baskın düzenledi. Kâğıt işçiliği yapan Mahmut Aytar, 10’dan fazla kişinin gözaltına alındığını, polisin plastik mermi ve biber gazı kullandığını söyledi.

Adli Tıp raporu tamamlandı: 7 eski general cezaevinde kalacak

Adli Tıp Kurumu, aralarında Eski Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir’in de bulunduğu 28 Şubat davası hükümlülerinin başvurularını inceledi. Kurum, 7 emekli generalin cezaevinde kalmalarına fiziki ve psikolojik engel olmadığı kararına vardı.

DEVA Partisi, güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisini açıkladı: Asla eski sistemin eksik demokrasisi ile yetinmeyeceğiz

Babacan, önerdiği yeni sistemde Meclis’in etkinliğine vurgu yaptı

Asiltürk’ten boşalan göreve Karamollaoğlu seçildi

Oğuzhan Asiltürk’ün vefatı ile boşalan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı görevine, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oybirliği ile seçildi.

WhatsApp, Facebook ve Instagram çöktü

Dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile görsel içeriklerin paylaşıldığı Instagram ve Facebook uygulamasına saat 18.44 itibariyle erişim sorunu yaşandı. Çöken 3 uygulamayla ilgili bakanlık, WhatsApp, Facebook ve Instagram’dan art arda açıklamalar geldi. Yaklaşık 7 saatin ardından uygulamalardaki sorun giderildi.

DIŞ POLİTİKA

Şengal Özerk Yönetimi: halkın iradesini tanımayanları biz de tanımıyoruz

KDP Şengal’e büyük bir silahlı güçle girmek ve üs açmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Özerk Yönetim bugün yaptığı açıklamada ‘Şengal’de halkımızın iradesi dışında bir planı kabul etmeyeceğiz’ dedi. Şengal halkının direnişi karşılaşan KDP Şengal’den geri çekilmek zorunda kalmıştı. Rojnews’in geçtiği habere göre KDP silahlı güçleri Şengal’e girmek için büyük bir hazırlık yapıyor. KDP’nin amacının ise Şengal’de askeri bir üs oluşturmak olduğu belirtiliyor.

IPPNW’den Türkiye’nin kimyasal silah kullanmasına karşı BM’ye çağrı

Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Birliği (IPPNW),  BM’ye Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde sürdürdüğü operasyonlarda kimyasal kullanmasına karşı inceleme başlatma çağrısı yaptı.

Rusya’dan İdlib açıklaması: Türkiye’yle yapılan anlaşmanın uygulanması için ısrarcı olacağız

“İdlib gerilimi azaltma bölgesinde, terörist tehdidi devam ediyor, hatta artıyor”

Türkiye İdlib’de yeni bir üs kurdu

Türkiye’nin, Suriye’nin İdlib kentinin güneyinde yeni bir askeri üs kurduğu aktarıldı.

Pandora Papers: Dünya liderlerinin gizli serveti ve ilişkileri

Türkiye’den de Rönesans Holding’in vergi cennetlerine 210 milyon dolar kaçırdığı ortaya çıktı.

Kabil’de IŞİD ve Taliban çatıştı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Taliban güçleri IŞİD üyelerinin sığınağına saldırdı, çaışma ve patlama sesleri duyuldu.

EMA, yetişkinlere BioNTech aşısının üçüncü dozunun verilebileceğini açıkladı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech aşısının üçüncü dozunun yetişkinlere uygulanabileceğini açıkladı.

İngiltere’nin güneydoğusu ve Londra’da akaryakıt tedarik sorunu devam ediyor

İngiltere’de Petrol Perakendecileri Derneği (PRA): Benzin istasyonlarında akaryakıt tedarikine ilişkin sorunlar, ülkenin güneydoğusu ve başkent Londra’da devam ediyor.

EKONOMİ

Enflasyondaki artış Eylül’de yıllık yüzde 19.58’e ulaştı

Enflasyon Eylül’de yüzde 1,25 artarken yıllık bazda yüzde 19,58 oldu.

Çekirdek enflasyon yüzde 16,78 olarak gerçekleşti

İstanbul’da son bir yılda kiralık ev fiyatları yüzde 50,7 arttı: Fiyatların düşmesini beklemiyoruz, artış sürecek

Son 1 aylık dönemde ise kira fiyatları yüzde 8,4 arttı

Erdoğan’ın “uygun fiyatı” fahiş fiyattan daha pahalı

Tarım kredi kooperatiflerinin marketindeki fiyatların uygun olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yine market fiyatları yalanladı.

CHP’li Bulut: Dış borç stoku 314,5 milyar dolar artarak 446,4 milyar dolara çıktı

AKP iktidarı, 19 yılda Türkiye’nin 80 yılda biriktirdiği dış borcun üç katına yakın dış borç biriktirdi.

SAYIŞTAY 2020 RAPORUNDA NELER VAR?

5 Ekim

İÇ POLİTİKA

Boğaziçi Üniversitesi için vahim karar

Rektörlük tarafından alınan kararda, üniversite mülkiyetinde bulunan taşınmazlarla ilgili işlemleri yürütmek üzere Taşınmaz Değerlendirme Komisyonu kuruldu.

Erdoğan: Rektörün arabasının üzerinde tepinen öğrenci bize gerekmez

Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz “aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir…”

Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 öğrenci gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencileri hedef göstermesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde yüz yüze eğitimin başlaması talebiyle yapılan eyleme katılan 10 öğrenci kampüs içinde ve dışında gözaltına alındılar.

Boğaziçi’de gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için eylem yapan öğrenciler de gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesinde kayyum rektörü protesto eden 4 öğrenci gözaltına alındı. Arkadaşlarının serbest bırakılması için oturma eylemi yapan en az 6 öğrenci de gözaltına alındı.

Son 24 saatte 29 bin 802 vaka, 228 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 355 bin 564 COVID-19 testi yapıldığını, 29 bin 802 kişinin testinin pozitif çıktığını, 228 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İkizderelilere açılan soruşturmaya takipsizlik

İkizdere’de taş ocağına karşı direnen 16 kişi hakkında jandarmaya taş attıkları iddiasıyla açılan soruşturmada savcılık takipsizlik kararı veridi.

Sancar: HDP çözümü ortak mücadelede görüyor

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Milletvekili seçimlerinde tutumumuz, demokrasi ittifakını daha da büyütmek ve güçlendirmektir. Bunun dışında ittifak arayışımızın olmadığını bir kez daha açıkça ilan ediyoruz” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu’dan Anadolu çıkarması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hafta sonunu memleketi Trabzon, Bayburt ve Erzurum’da geçirecek. İmamoğlu’nun Karadeniz ve Doğu Anadolu turu 3 gün sürecek.

Anayasa Mahkemesi’den Suruç başvurusuna ret

AYM, Suruç saldırısında kamu görevlilerinin sorumluluğuna dair başvuruyu, “dayanaktan yoksun” buldu.

Federasyon, psikolojik şiddeti açıklayan Fatma Uruk’u, disipline sevk etti

Federasyon, Fatma Uruk’un fevri ve olumsuz davranışları olduğunu ve milli takıma zarar verdiğini iddia etti.

“Engellemelere karşı direnen mezunların yanındayız!”

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Töreninde güvenlik “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazan maske takan ve ellerinde gökkuşağı olan mezunları darp etti. Genç LGBTİ+ Derneği, mezunların yanında olduğunu duyurdu.

Dağüstün ve Duru’nun ardından Ceylan Ertem de Altın Kelebek’ten çekildi

1972’den bu yana düzenlenen Altın Kelebek Ödüllerinin verileceği kişiler Hürriyet ve Kelebek eki okurlarının oylarıyla seçiliyor.

Atık kağıt işçileri tutuklandı

Kağıt işçileri Koronavirüs testinin pozitif çıkmasına rağmen tutuklandılar. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği: Sürecin takipçisi olacağız. Hapsedilmeleri hukukun ve vicdanın ayaklar altına alınmasıdır.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG): Eylül ayında 50 gazeteci yargılandı

DFG, gazeteciler hakkında hazırladığı Eylül ayı hak ihlalleri raporunda, 6 gazeteciye soruşturma açıldığını, 7 gazeteciye dava açıldığını, 6 gazeteciye 27 yıl 3 ay hapis cezası verildiği söyledi.

Vezirköprü’de eylem yapan 6 köylü tutuklandı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde belediye binası önünde tapu toplulaştırmaya karşı çıkarak eylem yapan 6 kişi tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş hakkında rüşvet iddiası

İş insanı Tuncay Çapraz eşi Jale Çapraz hakkında uzaklaştırma kararı verilmesi talebinde bulunduğu dilekçesinde İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve çok sayıda polis hakkında rüşvet iddiası yer aldı.

HDP ve CHP’nin barınma sorununa ilişkin verdiği önergeler reddedildi

HDP ve CHP’nin “Türkiye’deki barınma sorununun nedenlerinin araştırılması” amacıyla verdiği Meclis Araştırma Önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Bahçeli ‘bölücü kebapçılar’ dedi, MHP’liler fotoğraf yarışına girdi

MHP’liler, genel başkanları Devlet Bahçeli’nin “bölücü kebapçıların işsizlikte payı var” sözlerine yönelik eleştiriler üzerine, HDP ve CHP’lilerin kebap yerken çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

Yargıtayın “rıza var” diye beraat ettirdiği şeyhe 55 yıl hapis cezası verildi

Daha önce 5 erkeğe cinsel istismardan 62 yıl ceza alan ancak Yargıtayın “rızaları var” diyerek beraat ettirdiği Süleyman Işık’a yerel mahkeme 55 yıl hapis cezası verdi.

Ankara’da ikinci baro için başvuru yapıldı

Ankara’da ikinci baronun kurulması için Türkiye Barolar Birliğine başvuru yapıldı.

AYM, bazı görevlilerin Cumhurbaşkanı kararıyla silah taşımasını hukuka uygun buldu

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanına silah taşıyabilecek bazı kamu görevlilerinin belirlenmesi konusunda yetki veren yasa değişikliğinin iptal istemini reddetti.

Demirtaş’ın avukatı Molu: Esas amaç seçimlerde cezaevinde kalmasını sağlamak

AİHM’in kararına rağmen tutukluluğu devam eden Selahattin Demirtaş için AYM’nin kararı bekleniyor.

AKP’den İsmail Kahraman’ın ‘İlk dört madde değişebilir’ sözlerine tepki

AKP, ‘Anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmesi, ya da ilk dört maddede yapılacak herhangi bir revizyon, toplumsal yarılmanın önünü açar’ değerlendirmesi yapılıyor.

HSK, 13 hakim ve savcıyı FETÖ irtibatı nedeniyle meslekten ihraç etti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), FETÖ ile bağlantısı iddiasıyla 13 hakim ve savcının meslekten çıkarılmasına karar verdi.

ATO: Cezaevinde kadınlar cinsel tacize maruz kalıyor

Ankara Tabip Odası, cezaevlerinde kadınların aramalar ve mahkemeye sevk sırasında güvenlik sorunları bahane edilerek cinsel tacize maruz kaldıklarını belirtti.

Musa Orhan’dan Farah Zeynep Abdullah hakkında suç duyurusu

Musa Orhan’ın avukatı, oyuncu Ezgi Mola’ya destek veren meslektaşı Farah Zeynep Abdullah hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

Dersim’de öğrencileri taciz eden erkekler otelden kovuldu

Dersim’de barıma sorunu sebebiyle otelde kalan kadın öğrencileri taciz eden Hacı S. ile Fevzi K. binadan kovuldu.

İsmail Kahraman “Laiklikle ilgili sözlerim çarpıtıldı” dedi, yine laikliği hedef aldı

“Yeni anayasa dindar bir anayasa olmalı” diyen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi İsmail Kahraman, sözlerinin çarpıtıldığını savundu ama bir kez daha laikliği hedef aldı.

İstanbul Emniyet Müdürü Aktaş ve çok sayıda polis hakkında rüşvet iddiaları

Yu-Ma-Tu’nun sahiplerden Tuncay Çapraz’ın boşanma aşamasındaki eşi Jale Çapraz, çarpıcı iddialar ortaya attı.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’a yeniden erişim sağlanıyor

Sosyal medya platformları Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularında yaklaşık 6 saattir devam eden problem giderildi.

BirGün Erk Acarer hakkında açıklamada bulundu

BirGün Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, Erk Acarer’le, “Gazetemizin yayıncılık anlayışıyla ve habercilik tarzıyla uyuşmamaktadır” ifadeleriyle yollarını ayırdıklarını duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

‘Rojava Şengal’in işgaline sessiz kalmayacak’

KDP’nin Şengal’i işgal girişimine tepki gösteren PYD Eşbaşkanlık Komitesi üyesi Foza Yusif, ‘Şengal’e yapılan saldırıları ulusal değerlerimize yapılan bir saldırı olarak görüyoruz. Rojava buna sessiz kalmayacaktır’ dedi.

SMO komutanı: Suriye’yi Türkçe konuşan bir ülke haline getireceğiz

Efrîn’i kontrol eden Türkiye destekli Sultan Murad Tümeni Genel Komutanı Fehim İsa, Suriye’yi Türk dilinin konuşulduğu bir ülke haline getireceklerini söyledi.

Rojava heyeti ABD’li senatörlerle bir araya geldi

‘Suriye’de sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşılana kadar ABD birliklerinin Suriye’deki varlığını ve SDG ile ortaklıklarını sürdürme ihtiyacı vurgulandı.’

Erdoğan, Irak’ta seçim öncesi Sünni liderleri kabul etti

Erdoğan dün, Irak Takaddum Partisi Genel Sekreteri ve Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi ile Irak Azim İttifakı Başkanı Hamis Hançer’i ayrı ayrı kabul etti.

Avrupa İlaç Ajansı’ndan ‘üçüncü doza’ onay

Avrupa, COVID-19 salgınına karşı aşılamada üçüncü doza geçiyor.

Whatsapp, Instagram ve Facebook’a erişim sorunu

Sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook kullanıcıları dünya genelinde erişimde sorun yaşıyor. Sorunun neden kaynaklandığıyla ilgili henüz net bir açıklama yok.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’a erişim sorunu giderildi

Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularında yaklaşık 6 saat devam eden problem gece saatlerinde giderildi.

ABD’de Johnson and Johnson, Kovid-19 ek destek aşı izni için başvuruda bulundu

ABD’li ilaç şirketi Johnson and Johnson, tek dozluk Kovid-19 aşısına ek destek aşı izni için başvuru yaptı.

İran, Taliban ile ticaret anlaşması imzaladı

Taliban ile İran arasında sınır kapıları üzerinden gerçekleşen ticari akışın kolaylaştırılmasını içeren anlaşma imzalandı.

Suriye yeniden Interpol üyesi oldu

Interpol’ün Suriye’yi yeniden üyeliğe kabul ettiği bildirildi.

Fransız Katolik Kilisesi soruşturması: 1950’den beri 216 bin çocuk tacize uğradı

Katolik Kilisesi’nin Fransa için kurdurduğu komisyon 2.5 yıllık soruşturma sonucunda hazırladıkları raporu açıkladı: 1950’den beri yaklaşık 216 bin çocuk Katolik din adamlarının cinsel tacizine uğradı.

Johnson, İngiltere’deki tedarik krizini yeniden toparlanma sürecine bağladı

İngiltere Başbakanı Johnson, ülkedeki tedarik krizinin büyük ölçüde pandemi kapanmalarından sonra hızlı toparlanma ve üretim sürecine bağladı.

AİHM’in Demirtaş kararı: Mahkemeye ‘gizli’ yazıyla ‘gayri resmi’ tercüme

Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Demirtaş kararının “gayri resmi” tercümesini “gizli” yazıyla savcılıklara gönderdi. Hukukçulara göre bakanlık, “Gereğini yapın” demeliydi.

EKONOMİ

Demirören’in kredi yapılandırması 2 milyar doları aşabilir

Demirören Grubu’nun medya satın alması ile enerji ve şans oyunları için kullandığı kredilere ilişkin bankalarla yürüttüğü yapılandırma tutarının faiz haricinde 2 milyar doları aşabileceğini konuşuluyor.

Urfa’da işten çıkarılan 300 işçi fabrika önünde nöbete başladı

Urfa’da bulunan Uğur Tekstil, yaklaşık 300 işçinin KOD-18 gerekçesiyle işine son verdi. İşçiler, fabrika önünde oturma eylemine başladı.

Erdoğan’ın bin market talimatı ve yanıtsız sorular

Tarım Kredi marketlerinin 2018’de 990 bin TL olan zararının 2019’da 40 kat artarak 21 milyon TL’ye çıktığına dikkat çeken CHP’li Gürer, “Tarım Kredi marketlerindeki milyonluk zararlar kime kalıyor” diye sordu.

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı’ndan giyim enflasyonu uyarısı

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, pamuk fiyatlarındaki artışın devam etmesi durumunda giyim enflasyonunu olumsuz etkileyeceği açıklaması yaptı.

JTI grubuna ait sigaralara da zam geldi

Philip Morris grubu sigaralara gelen zammın ardından, bir zam da JTI grubuna ait markalara geldi.

“Fiyatlar gayet uygun” diyen Erdoğan, atıştırmalık alışverişine 1002 lira ödedi

“Fiyatlar gayet uygun” dediği alışverişinde gevrek, kuru meyve, bisküvi ve meyve suyu gibi ürünler alan Erdoğan, 1002 lira ödeme yaptı. Sepette et, süt, peynir, bakliyat ve yağ gibi temel gıdalar yok.

Merkez Bankası, “Eylül ayı enflasyon artışında enerji fiyatları etkili oldu” dedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, eylül ayında enflasyonda yaşanan yüzde 1,25 oranındaki artışta enerji fiyatlarının etkili olduğu değerlendirmesinde bulundu.

6 Ekim

İÇ POLİTİKA

Boğaziçi Üniversitesi rektörü Naci İnci, öğrencileri polise isim isim ihbar etti: Öğrenciler tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi eylemleri nedeniyle dün okulda gözaltına alınan ve tutuklamaya sevk edilen öğrencilerin Rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin şikayetçi olması nedeniyle gözaltına alındıkları ortaya çıktı. 2 öğrenci nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı.

Boğaziçi protestoları: Bakanlık diretti, öğrencilerin burs ve kredisi tekrar kesildi

Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘kayyım rektör’ protestolarına katıldığı gerekçesiyle öğrencilerin burs ve kredilerinin kesilmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararları kaldırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın itirazını değerlendiren mahkeme ‘telafisi güç zararlardan söz edilemeyeceğini’ savundu. Öğrencilerin haziran ayında bağlanan burs ve kredileri yine kesildi.

Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresindeki arazinin statüsü değiştirildi, mezunlar ve vatandaşlar itiraz etti: “Boğaziçi Üniversitesi yapılaşmaya açılmasın”

Boğaziçi Üniversitesi mezunları ve vatandaşlar, Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresinin doğal SİT alanı statüsünün değiştirilmesine yönelik İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı: 183 bin 934 öğrenci açıkta

Üniversitelerde yüz yüze eğitim başladı ancak yurt başvurusu karşılanmayan öğrencilerin barınma sorunu hala devam ediyor. Bakanlık verilerine göre yurt başvurusu yapmış ve açıkta kalan öğrenci sayısı ise 183 bin 934.

Ankara’da üniversitelilerin yüzde 83’üne yurt yok

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu başkent Ankara’da da yaşanıyor. KYK’ye bağlı 32 yurdun kapasitesi 27 bin 225. Bu da öğrencilerinin yüzde 11.42’sine yetiyor.

Erdoğan, öğrencilere bu kez de “terörist tipler” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin yurt ve barınma sorunlarını bir kez daha inkar etti, “Biz üniversitelerimizi terör kılıklılara bırakamayız” dedi.

Çay dağıtan liselilere “Cumhurbaşkanı’yla alay etmek” suçlaması!

Kocaeli Anadolu Lisesinde sınıfta çay dağıtan öğrenciler hakkında “Cumhurbaşkanını alaylı bir tavırla taklit ettikleri” gerekçesiyle uyarı tutanağı tutuldu.

CİMER Erdoğan’ı yalanladı: 183 bin 934 öğrenci yurtsuz

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt İdare ve İşletme Dairesi Başkanlığı’nın 4 Ekim verilerine göre yurt başvurusu yapmış 183 bin 934 öğrenci hala yurtsuz.

İBB’nin çıkarmaya çalıştığı TÜGVA’ya polis koruması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘tahliye davasını kazanmasına’ rağmen Adalar Temsilciliğini boşaltmayan Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) zabıtalarla gitti. Polis İBB’nin temsilciliği boşatmasına engel oldu.

Büyükada’da TÜGVA’dan polis destekli işgal!

Büyükada İskelesi’nin üst katının tahliyesine ilişkin başlatılan hukuki süreçte sona gelindi. Sürecin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) lehine sonuçlanmasının ardından Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) işlettiği Büyükada İskelesi’nin üst katında tahliye süreci başladı. İBB, mahkeme kararına rağmen tahliye işlemini engelleyen kişi ve kurumlar için hukuki süreç başlatılacağını duyurdu.

Konda anketinde sürpriz sonuç: İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 19’a çıktı

Konda’nın Eylül ayı araştırmasına göre İYİ Parti iki ayda oy oranını yüzde 3.6 artırdı. CHP’nin oyu yüzde 0.8 azaldı. AK Parti ve MHP de oy kaybetti ve Cumhur İttifakı yüzde 41.6’ya geriledi.

Erkekler Eylül’de 26 kadını öldürdü

Erkekler, en az 65 kadına şiddet uyguladı, en az dört çocuğu öldürdü, en az 13 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 10 kadını taciz etti, 78 kadını da seks işçiliğine zorladı.

ATIK TOPLAYICILARI DERNEKLEŞİYOR Atık toplayıcıları: Yoksulların valisi misin şirketlerin mi?

Çöplerden atıkları toplamaları engellenen atık işçileri, “Vali karar vermek zorunda. Bizim valimiz mi olacak, yoksa şirketlerin valisi mi olacak? Vali bu ülkenin yoksullarının valisi olsun” diyor.

Polis baskınına uğrayan atık kağıt işçilerinden ‘Emine Erdoğan’ iddiası

Ümraniye ve Ataşehir’de atık kağıt işçilerine yönelik operasyonlara dair konuşan işçiler operasyonların arkasında Emine Erdoğan’ın Sıfır Atık Projesi ile gelecek rant olduğunu söylediler.

Paris İklim Anlaşması Meclis’te kabul edildi

Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Türkiye dünyada anlaşmayı onaylamayan altı ülkeden biriydi.

PARİS ANLAŞMASI ONAYLANDI Türkiye’nin iklim politikasında yeni bir dönem başlıyor

İklim değişikliği konusunda çalışan kurumların yaptığı ortak açıklamaya göre, Türkiye’nin 2053 net sıfır taahhüdünü gerçekleştirmek için iddialı emisyon azaltım hedefleri koyması bekleniyor. Kömürden ve kömüre dayalı enerji politikalarından çıkmak, bu yoldaki en önemli ilk adım.

Son 24 saatte 30 bin 438 vaka, 236 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 358 bin 64 COVID-19 testi yapıldığını, 30 bin 438 kişinin testinin pozitif çıktığını, 236 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Koca: Aktif vakaların yüzde 50’den fazlası 30 yaş altı

Sağlık Bakanı Koca, vaka sayılarının günlük 28-30 binde seyretmesinin 10 gün için yaklaşık 300 bin vakaya karşılık geldiğini ve bu durumun “kritik bir yük” olduğunu belirtti, “2 doz mRNA aşısı olanlar için üçüncü doza gerek yok” dedi.

SİVAS KATLİAMI DAVASI Çiller ve Karamollaoğlu’nun dinlenmesi talebine ret

Sivas Katliamı davasında dönemin Başbakanı Çiller’in ve Sivas Belediye Başkanı Karamollaoğlu’nun dinlenilmesi talebi reddedildi. Av. Piroğlu, davayı ilerleyen günlerde Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıyacaklarını söyledi.

Başak Demirtaş: Kızlarımız babalarına 19 aydır sarılamadı

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın canlı yayınına katılan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, 19 aydır eşiyle açık görüş yapamadıklarını söyleyerek, “Üzülerek söylüyorum, durum bir keyfiyete dönüştü” dedi.

RTÜK’ten Başak Demirtaş’ın FOX TV’deki sözlerine inceleme

RTÜK, Başak Demirtaş’ın katıldığı programdaki açıklamalarını gerekçe göstererek FOX TV’ye inceleme başlattı.

6 muhalefet partisinden “parlamenter sistem” toplantısı

CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin hukukçu kurmayları TBMM’de “parlamenter sistem” konusunda uzlaşılan ilkelerle ilgili toplantı yaptı.

Gazeteci Fikret Bila: 6 parti 10 maddede görüş birliğine vardı

Gazeteci Fikret Bila, güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması yapan 6 partinin 10 madde üzerinde uzlaştığını yazdı.

GÖÇ İDARESİ AÇIKLADI Türkiye’de 3 milyon 715 bin 913 Suriyeli sığınmacı var

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılarla ilgili güncel verileri açıkladı. İstanbul, Hatay ve Gaziantep en çok sığınmacının yaşadığı iller.

ADALET MÜCADELESİ 211. GÜNÜNDE Şenyaşar Ailesi’yle dayanışan avukatlara suç duyurusu

Şenyaşar Ailesinin Adalet Nöbeti’nin 200’üncü gününde 200 avukatın yer aldığı dayanışma eylemine katılan iki avukat hakkında suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanına silah yetkisi içeren yasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi iptal etmedi

Cumhurbaşkanına silah taşıyabilecek bazı kamu görevlilerinin belirlenmesi konusunda yetki veren yasa değişikliğinin iptal istemini Anayasa Mahkemesi reddetti.

Greenpeace: Sorun müsilaj değil kirlilik

Greenpeace, TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu’nun görüşmelere başladığı bugün yetkililere seslendi: “Araştırılması gereken konu müsilaj değil Marmara’nın kirliliği… Bu kirliliğin niteliksel olarak sembolü ise Ergene derin deniz deşarjı”.

İstifası 36 gündür bekletilen THK Başkanı, 2. kez yargıya başvurdu

İstifası 36 gündür bekletilen THK Başkanı Cenap Aşçı, 2. kez yargıya başvurarak “Çekilme talepli dilekçemi ivedilikle karara bağlayın” talebinde bulundu.

Aleyna Ağgül dosyasına gizlilik kararı getirildi

“Ölümümden Gökhan Argın sorumludur” diye not bırakıp yaşamına son veren 18 yaşındaki Aleyna Ağgül’ün dosyasına gizlilik kararı getirildi.

Ataşehir’de çok sayıda geri dönüşüm işçisi gece baskınıyla gözaltına alındı

İstanbul Ataşehir’de polisin ve belediye ekiplerinin gece saatlerinde düzenlediği baskınla çok sayıda mülteci geri dönüşüm işçisi gözaltına alındı.

Uğur Tekstil patronu geri adım attı, sendikayla görüşmeyi kabul etti

Urfa’da sendikaya üye olduktan sonra tamamı işten atılan Uğur Tekstil işçilerinin kararlı mücadelesi sonucu fabrika patronu geri adım attı ve sendika ile görüşeceğini açıkladı.

Konda anketi: Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geçti

Konda’nın Eylül ayı anketinde İYİ Parti’nin iki ayda oy oranını yüzde 3.6 arttırdığı görüldü.

Bahçeli’ye bir tepki de Adanalı kebapçılardan geldi: Sonunda terörist olma sırası bize de geldi

Adana Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “bölücü kebapçıların işsizlikte payı vardır” sözü üzerine açıklama yaptı.

‘Yu-Ma-Tu iddiaları’ sürüyor: İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın telefondaki adı ‘simitçiydi’

Yu-Ma-Tu’nun sahiplerinden iş insanı Tuncay Çapraz’ın boşanma aşamasındaki eşi Jale Çapraz konuştu

DIŞ POLİTİKA

Fransa Katolik Kilisesi: 216 bin çocuk istismarı

Fransa Katolik Kilisesi’nin cinsel istismar mağdurları, 1950’den bu yana 216 bin çocuğu din insanları tarafından istismar edilmesiyle ilgili soruşturma talebinde bulundu.

Kilit parti Yeşiller’den koalisyon açıklaması

Almanya’da hükümeti belirleyecek iki kilit partiden biri olan Yeşiller lideri iki günlüğüne geri çekildikten sonra bugün sosyal demokratlar ile koalisyon kurmak istediğini duyurdu.

Avusturya Başbakanı Kurz hakkında, zimmete para geçirmek ve yolsuzluk suçlamaları

Avusturya’nın iktidardaki muhafazakar Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı ve görevdeki başbakanı olan Sebastian Kurz yolsuzluk, rüşvet ve zimmete para geçirmek ile suçlanıyor.

Sağlık emekçilerinden Hollywood’a: ABD’de büyük grev dalgası

ABD’de sağlık hizmetlerinden, sinema-TV sektörüne kadar birçok sektörde işçiler daha yüksek ücret talep ediyor, kesintilerle mücadele ediyor ve daha iyi sosyal güvenlik ve çalışma koşulları istiyor.

Romanya’da hükümet düştü

Romanya’da hükümet, mecliste gensoru önergesinin kabul edilmesiyle düştü.

Fransa’da işçi ve emekçiler genel greve çıktı, on binlerce kişi eylem yaptı

Fransa’da kamu ve özel sektör çalışanları taleplerinin karşılanması için genel greve çıktı, onlarca şehirde eylemler yapıldı.

EKONOMİ

“Eylül ayında en az 175 işçi hayatını kaybetti”

İş cinayetlerinde ölenlerin 18’i kadın işçi, 157’si erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, basın, eğitim, büro, taşımacılık, sağlık, konaklama ve güvenlik işkollarında meydana geldi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı, Tarım Kredi Kooperatifi marketindeki fiyatlara tepki gösterdi

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Tarım Kredi Kooperatifi’ne ait markette dalında 1 lira olan limonun 5,90 liraya satıldığını belirterek, “Gıda enflasyonu böyle mi düşecek?” diye sordu.

7 Ekim

İÇ POLİTİKA

Boğaziçililerden imara tepki: Amaç belki de hukuksuz hukuk fakültesine bina yapmak

Boğaziçi Üniversitesi ve çevresindeki bazı arazilerin imara açılmasına akademisyenler tepki gecikmedi: “Amaç belki de hukuksuz hukuk fakültesine bina yapmaktır.”

Boğaziçi mezunlarından üniversite bölge statüsünün değiştirilmesine itiraz

Boğaziçi mezunları, Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresinin doğal SİT alanı statüsünün değiştirilmesine “Antidemokratik ve keyfi müdahalelere izin vermeyeceğiz. Kabul Etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” ifadeleri ile SİT tepki gösterdi.

Arkadaşları tutuklanan Boğaziçililer eylemde: 14 gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmış rektörü Naci İnci’yi protesto eden öğrencilerden ikisinin tutuklanmasını protesto etmek için bir araya gelen öğrencilere polis okula girmeden müdahale etti. 14 kişi gözaltında.

Boğaziçi gözaltıları: 10 öğrenci serbest bırakıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde tutuklanan arkadaşları için basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınan 14 öğrencinin 10’u serbest bırakıldı. 4 öğrencinin ise yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor.

Eğitim Sen’den Boğaziçi öğrencilerine destek: Sessizliğin ablukasını kıran öğrencileri özgür bırakın!

Eğitim Sen, tutuklanan ve gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

“KAYYIM REKTÖR” EYLEMİNE TUTUKLAMA Hakimlik kararında “aracın üzerine çıkma” tasviri

Boğaziçi Üniversitesi’nden iki öğrencinin tutuklanmasıyla ilgili hakimlik kararında, bir sayfa boyunca rektörün aracına nasıl çıkıldığı anlatıldı. Tek delilin görüntüler olduğu kararda, öğrencilerin delil yok edebileceği şüphesine dikkat çekildi.

Kulis: Erdoğan Boğaziçi’ndeki eylemler için sert önlemler almaktan yana, “Kötü niyetlilere af yok” dedi

Erdoğan sert önlemlerden yana

Aileler, yurt bulamayan kadın öğrencileri eve geri çağırıyor

Kadın öğrenciler barınma sorunundan daha fazla etkilendi. Üniversite öğrencisi N.B., “Çok üzüldüm. Üniversiteyi kazanmak için 1 sene boyunca ben boşuna mı çalıştım?” diyor.

Yurt bulamayan öğrencilerden İstiklal Caddesi’nde battaniyeli eylem

Battaniyelerini alan öğrenciler barınma sorunlarını dile getirmek için yürüdü.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE MOBBİNG İstifaya zorlanan akademisyen: İhbar iklimi sona ermeli

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden istifa etmek zorunda bırakılan Doç. Dr. Öykü Didem Aydın, “Cezalar geri alınmadığı sürece üniversiteye dönmek gibi bir talebim yok” diyor ve ekliyor: “Mobbing davaları açacağım.”

Polis TÜGVA’ya kalkan oldu

Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakıf, Büyükada İskelesi’ne ‘çöktü’. Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) kullandığı Büyükada İskelesi’nin üst katı, mahkeme kararına rağmen boşaltılmadı. TÜGVA’ya kalkan olan polis, tahliye kararını uygulamak isteyen İBB ekipleri ve CHP’lilere saldırdı.

Son 24 saatte 30 bin 19 vaka, 217 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 362 bin 152 COVID-19 testi yapıldığını, 30 bin 19 kişinin testinin pozitif çıktığını, 217 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Pfizer, COVID-19 aşısının 5-11 yaş grubu için onayını istedi

Sağlık uzmanları, bağımsız bir kurulun 26 Ekim’de bulguları tartışmasının ardından, FDA’nın aşıya onay vermesi durumunda aşının haftalar içinde kullanıma gireceği yorumunda bulundu.

Mahpus Gezer’e süngerli odada cinsel saldırı ve işkence

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Kandıra Hapishanesi’nde tutulan mahpus Garibe Gezer’e cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen gardiyanlara cinsel saldırı, kötü muamele ve işkenceden, doktoru da görevini kötüye kullanmaktan suç duyurusu yaptı.

HDP’den CHP’ye deklarasyon ziyareti

HDP, CHP’yi ziyaret ederek açıkladığı 11 maddelik deklarasyonu paylaştı. CHP’li Salıcı görüşmede demokrasi tutum belgesi üzerine görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Yönetmen Altay ve Dicle Anter’e hapis cezası

Nû Jîn belgeselinin gösterimi dolayısıyla yargılanan yönetmen Veysi Altay ve Dicle Anter’e hapis cezası verildi. Altay, “Var olan bir gerçeğin yönetmen olarak belgeselini çektik. Orada yaşananları çektik. Afişin propaganda olamayacağını söylüyoruz” dedi

Konya’daki ırkçı saldırının soruşturmasında 2 tutuklama

Konya’da ırkçı saldırı sonucunda katledilen 7 kişilik Dedeoğulları ailesi dosyasında yürütülen soruşturma kapsamında 2 kişi daha tutuklandı.

“Fazla zamanımız yok, Türkiye harekete geçmeli”

Paris Anlaşması’nın onaylanması için bir süre önce imza kampanyası başlatan Ekosfer Derneği, kampanyaya katılan 25 bine yakın kişiye ve destek veren 48 sivil toplum kuruluşuna teşekkür etti.

Ümraniye ve Ataşehir’in ardından Sancaktepe’de de geri dönüşüm işçilerine baskın

Sancaktepe’de atık kağıt ve plastik toplayarak geçimini sağlayan işçilere baskın düzenledi, çok sayıda mülteci işçi “kaçak yollarla geldiği” gerekçesiyle sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındı.

Ağrı Belediyesi Genel İş üyesi işçileri işten attı: İşçilere sendikadan istifa baskısı yapılıyor

Ağrı Belediyesinde DİSK’e bağlı Genel İş üyesi olan 3 işçi işten çıkarıldı. İşçiler sürekli sendikadan istifa etmeleri için tehdit ve baskıya maruz kaldıklarını belirtti.

Kalamış Parkı da özelleştirildi: İhale Koç Holding’in

İstanbul’un son yeşil alanlarından biri olan Kalamış Parkı’nın da özelleştirilmesi sürecinde sona gelindi.

Alaattin Çakıcı yeni mektup paylaştı, 3 belediye için hükümete seslendi:

CHP’nin yapamadığını yapmanızı talep ediyorum

DIŞ POLİTİKA

Türkiye Libya’ya “çocuk asker gönderdi” iddiası

BM raporunda, Libya’daki iç savaşta Suriyeli çocuk askerlerin kullanıldığı ve Türkiye’nin de “bu çocukların götürülüp savaştırılmasında” rol oynadığı iddia edildi. BBC Türkçe’ye konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynakları iddiaları yalanladı.

“Fırat Kalkanı” operasyon bölgesinde bir asker hayatını kaybetti

Milli Savunma Bakanlığı, “Fırat Kalkanı” adı verilen askeri operasyon esnasında Tayfun Özköse adlı askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Suriye İdlib sınırına askeri sevkiyata hız verdi

Görüştüğümüz Mukameve Suriyyi lideri Mihraç Ural, Suriye hükümet güçlerinin ülkenin İdlib vilayetine doğru hareket ettiğini ve büyük bir yığınak yaptığını belirtti.

Pfizer ve BioNTech Kovid-19 aşısının 5-11 yaş arası kullanımı için FDA’ya başvurdu

Pfizer ve BioNTech, koronavirüs aşısının 5-11 yaş çocuklar arasında kullanılması için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurdu.

ABD’de federal mahkeme, Teksas’ta yürürlüğe konulan kürtaj yasasını durdurdu

ABD’de federal mahkeme, Teksas’ta uygulamaya konulan kürtaj yasasını askıya aldı.

Irak Parlamentosu seçimlere hazırlık nedeniyle kendini feshetti

Irak Parlamentosu, 10 Ekim’deki genel seçimlere hazırlık nedeniyle kendini feshetti, hükümetin statüsü de değiştirildi. Yarın güvenlik güçleri ve kamplarda yaşayan göçmenler oy kullanacak.

Peru’da Başbakan Bellido ve tüm kabine istifa etti

Peru’da Başbakan Guido Bellido ve kabinenin tamamının istifa ettiği duyuruldu.

Peru’da yeni başbakan Mirtha Vasquez ve kabine üyeleri yemin etti

Peru’da istifa eden hükümet yerine atanan yeni Başbakan Mirtha Vasquez ve bakanlar yemin etti.

EKONOMİ

Erdoğan: Memurumuz da işçimiz de halden memnun

Bugünkü konuşmasında yine CHP’yi hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçi ve memurların zam oranından memnun olduğunu savundu.

Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilme ihalesine Belediye Başkanı tepki gösterdi

Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilme ihalesine Belediye Başkanı Şerdil Odabaşı tepki gösterdi. Odabaşı, “Burayı betona, ranta teslim etmeyeceğiz” dedi.

Sabancı, Philip Morris Türkiye’deki hisselerini satıyor

Sabancı Holding, Philip Morris Türkiye’deki hisselerin devir sürecini başlattı. Hisse devri için 2 milyar 887 milyon lira bedelde anlaşıldığı açıklandı.

8 Ekim

İÇ POLİTİKA

Çevre Bakanlığından açıklama: Boğaziçi Üniversitesinde yapılaşma planı yok

Boğaziçi Üniversitesi arazisini kapsayan alanda yeni sit düzenlemesine ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığından açıklama geldi.

Boğaziçi’nde gözaltına alınan 4 öğrenci serbest bırakıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde iki arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmek yapılan eylemde gözaltına alınan 14 öğrenciden dördü tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İmamoğlu’nun Karadeniz Çıkarması “Erdoğan’ı Sinirlendirdi” Resmen İzdiham Yaşandı!…

Ekrem İmamoğlu’na Trabzon’da coşkulu karşılama!

Trabzon’da Ekrem İmamoğlu fırtınası! İmamoğlu neden Trabzon’da olduğunu açıkladı.

Bayburt’ta İmamoğlu’na Yoğun ilgi

Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’nu gören telefona sarıldı!

“Atık işçileri ayak bağı olmasınlar diye ekarte ediliyorlar”

Atık işçileri hedefte! Amaç, sektörü Çevre Ajansına taşeron kılmak mı? Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik, “34 milyarlık sektör atık işçilerine tahammül edemiyor onları ekarte edecek” diyor.

Gezi davası | Osman Kavala’ya yine tahliye yok

çArşı davasıyla birleştirilen Gezi davası bugün görüldü. Mahkeme Osman Kavala’yı kuvvetli suç şüphesini öne sürerek tahliye etmezken, bir üye hakim karara muhalefet şerhi koydu.

18 AYIN ARDINDAN PANDEMİNİN NERESİNDEYİZ? TTB: Hala salgının başlangıcına daha yakınız

TTB, iktidarın veri paylaşmamasının neredeyiz sorusunu yanıtlamayı da salgına dair projeksiyonda bulunmayı da olanaksız hale getirdiğini belirterek, günlük aşılanma oranlarındaki azalmanın kaygı verici olduğuna dikkat çekti.

Son 24 saatte 30 bin 201 vaka, 188 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 360 bin 115 COVID-19 testi yapıldığını, 30 bin 201 kişinin testinin pozitif çıktığını, 188 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

HDP MİTİNGİNE BOMBALI SALDIRI DAVASI 10 polis beraat etti, 4 polise 2 ay 15 gün hapis cezası

HDP’nin 2015’te Diyarbakır mitingine bombalı saldırıyla ilgili haklarında “görevi ihmal” suçundan dava açılan polislerden 10’u hakkında beraat kararı veren mahkeme, 4 polise ise 2 ay 15 gün hapis cezası verip, cezaları erteledi.

ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde beraat kararı

ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılan herkes suçun oluşmadığı anlaşıldığından beraat etti. Bir kişi hakkında hakaretten para cezası verildi.

Ağı Dağı Maden Projesi ÇED Olumlu kararı geçerliliğini yitirdi

Kaz Dağları’nda yapılması planlanan Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi’ne verilen “ÇED olumlu” kararı zaman aşımına uğrayarak geçerliliğini yitirdi.

TÜGVA: Kınadan haberimiz yok, kumpasçıların oyunu

Büyükada İskelesi’nin üst katını tahliye etmeyen TÜGVA, İBB Sözcüsü Murat Ongun’un paylaştığı fotoğraflara ilişkin “Kınadan haberimiz yok, kilidimizi değiştiren kumpasçıların oyunu bu” açıklaması yaptı.

AYM, 10 Ekim’in protestosuna verilen cezaya ‘hak ihlali’ dedi

Adana’da 10 Ekim Ankara Katliamı’na dair gerçekleştirilen tören ve bildiri dağıtımı nedeni ile verilen iki ayrı ceza hakkında AYM, ifade özgürlüğünün ihlal edildiği kararı verdi.

Leyla Aydemir davasında tüm sanıklar beraat etti

Ağrı’da 4 yaşındaki yeğeni Leyla Aydemir’i öldürdüğü gerekçesiyle müebbet ceza alan ancak cezası bozulup yeniden yargılanan amca Yusuf Aydemir ile birlikte tüm sanıklar beraat etti.

Demirtaş’ın avukatları: Şartlı tahliye edilse bile fiilen cezaevinden çıkamayacak

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Demirtaş’ın Kobanê Davası kapsamında tutuklama kararı devam ettiğinden fiilen cezaevinden çıkamayacağını belirtti.

Demirtaş için ‘3 Kasım’da şartlı tahliye’ mesajı

Ankara, AİHM’e Demirtaş’ın 3 Kasım 2021 tarihinde mahkeme kararıyla ‘şartlı tahliye’ edilebileceğini, bu gerçekleşmez ise cezasını 3 Ocak 2023 tarihine kadar çekeceğini bildirdi.

İstanbul’da yüz binlerce öğrencinin barınmasını sağlayacak para yandaş vakıf ve derneklere aktı

İBB’nin AKP döneminde yandaş vakıf ve derneklere harcadığı parayla, binlerce öğrencinin barınma sorununun çözülebileceği ortaya çıktı. İBB, tarihinde ilk kez bu yıl üç yurt açtı.

DIŞ POLİTİKA

“TSK’nın Harekatı IŞİD’le Mücadeleye Zarar Veriyor”

Başkan Joe Biden, Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzattı. Biden, konuyla ilgili Kongre’ye bildirim mektubunda Türkiye’ye de atıfta bulundu. ABD Başkanı, Türkiye’nin Suriye’deki harekatının IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini belirtti.

Afganistan’da bombalı saldırı: 46 ölü

Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin Sayed Abad bölgesinde Şiilere ait bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda yüzlerce yaralı ve en az 46 ölü var.

BBC: Türkiye 40 adet F-16 ve 80’e yakın modernizasyon kiti almak için ABD’ye başvurdu

BBC’nin Reuters’a dayandırdığı habere göre, başvurunun Dışişleri Bakanlığı’nda değerlendirme sürecinde olduğunu, Bakanlık onay verirse Kongre’ye gönderileceğini ve Kongre’nin bu satışı bloke etme gücü olduğunu aktarıyor.

2021 Nobel Ödülleri sahiplerini buldu

2021 Nobel tıp, kimya, fizik, barış, edebiyat ve ekonomi ödülleri sahiplerini buldu.

ABD, İranlı iki füze üretim firmasına yönelik yaptırımları kaldırdı

ABD’de Başkan Joe Biden yönetimi, İran merkezli iki füze üreticisi firmaya önceki Başkan Trump tarafından getirilen yaptırımları kaldırdı.

12 AB ülkesi, mültecileri fiziksel güçle “geri itmenin” meşrulaştırılmasını istedi

Avrupa Birliği üyesi 12 ülke, mültecilere yönelik “push back” işkencesinin meşrulaştırılması anlamına gelen taleplerini içeren ortak bir mektubu AB Komisyonuna gönderdi.

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP arasında koalisyon görüşmeleri başladı

Almanya’da, Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti arasında yeni hükümeti kurma ön görüşmeleri başladı.

Süleymaniye’de SİHA saldırısı: Bir kadın yaşamını yitirdi

Çemçemal’da SİHA’nın bir araca yönelik gerçekleştirdiği bombardımanda bir kadın yaşamını yitirdi, 2 kişi de yaralandı.

EKONOMİ

Benzin ve motorine zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası açıkladı. Geçtiğimiz hafta LPG’ye gelen büyük zammın ardından benzin ve motorin fiyatlarına da zam geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan İBB’nin yurt dışı borçlanmasına onay

SPK, İBB’nin 353 milyon 570 bin dolarlık dış borçlanmasına onay verdi.

Türkiye’nin bütün zenginleri Pandora’dan teker teker çıkıyor

Pandora Belgeleri’nden Türkiye’den çok sayıda tanınan isim çıktı. Belgelerde, Aydın Doğan’ın damadı M. Ali Yalçındağ’dan, Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen’e, iş insanları Turgay Ciner ve İnan Kıraç’tan, BJK Başkanı Ahmet Nur Çebi ve ünlü sunucu Reha Muhtar’a kadar bir çok isim yer aldı.

9 Ekim

İÇ POLİTİKA

Bahçeli’den Boğaziçi açıklaması: Öğrenci değil provokatörler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Boğaziçi Üniversitesi’nde Rektör Prof. Naci İnci’nin önünü kesip, makam aracının üzerine çıkarak tepinen göstericilere tepki gösterdi. Bahçeli, “Bunlar Türkiye düşmanlarının üniversitelere sızdırmaya çalıştıkları taşeronlardır. Öğrenci değil ajan provokatörlerdir” dedi. ABD’nin ‘Ülkü Ocakları’na “terör örgütü” soruşturması başlatması hakkında da “ABD terörist görmek istiyorsa kendi yanaşmalarına baksın” diye konuştu.

‘Boğaziçi’nde tutuklanan öğrenciler cezaevinde darp edildi’

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Boğaziçi Üniversitesi’nde tutuklanan iki öğrencinin cezaevinde darp edildiğini söyledi

Son 24 saatte 28 bin 645 vaka, 206 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 348 bin 856 COVID-19 testi yapıldığını, 28 bin 645 kişinin testinin pozitif çıktığını, 206 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

“Her gün en az 200 ile 300 insanımızı kaybediyoruz”

Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van-Hakkari Tabip Odaları’nın yaptığı ortak açıklamada iktidar anadilde aşı kampanyası yapmaya çağırılırken, yurttaşlar da aşı olmaya davet edildi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ATIK İŞÇİLERİNE ZİYARET “Herkesin aşı işi olmalı, herkes güzel bir hayat sürmeli”

Bir haftadır sürekli depoları basılan ve 200’den fazlası gözaltına alınan İstanbul’daki katı atık işçileri, İstanbul Valiliğine karşı mücadelelerine sürdürürken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da bugün işçileri ziyaret ederek, desteğini sundu.

Atık toplayıcılarının sorunlarını çözmek için 8 talep

Atık işçilerinin sorunlarını çözmek için öncelikli olarak yetkili tüm tarafların içinde olduğu bir komisyon kurulması gerektiği belirtilirken “kalıcı çözüm” çağrısı yapıldı.

Kadıgil’den Başak Demirtaş, Ezgi Mola ve Farah Zeynep Abdullah’a destek

Sera Kadıgil, “Bunu ben kendim adına Başak adına Farah adına kadınlar adına merak ediyorum. Kadınları susturabileceğinizi sanıyorsanız bayağı bir yanılıyorsunuz. Susmuyoruz korkmuyoruz, itaat etmiyoruz diye biz boşuna demiyoruz” dedi.

Farah Zeynep Abdullah ve Ezgi Mola için dayanışma mesajı

Oyuncular Sendikası ve Susma Bitsin, Musa O.’ya hakaret ettikleri iddiasıyla ceza alan üyeleri Ezgi Mola ve suç duyurusunda bulunulan Farah Zeynep Abdullah’ın yanında olduğunu duyurdu.

Konya’da kadın cinayeti: Turgut Şimşek, eşi Sevil Şimşek’i ateşli silahla öldürdü

Konya Meram’da emekli öğretmen Turgut Şimşek (70) eşi Sevil Şimşek’i (70) ateşli silahla vurarak katletti.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ALAN GAZETECİLERE DESTEK CPJ ve RSF: Mücadeleniz, mücadelemizdir

CPJ ve RSF, iki gazetecinin de sansüre karşı gerçekleri duyurmak için cesaretle hareket ettiklerini belirterek, “Onların mücadelesi, mücadelemizdir” dedi.

Meram Katliamı’nın arka planı: Irkçılık mesajlarla kanıtlandı

Meram’da Kürt ailenin katledilmesi davasının avukatı Abdurahman Karabulut, katliamın arka planında ırkçılık olduğunu kanıtladıklarını söyledi. Karabulut “HTS kayıtlarında ve mesajlaşmalarda ırkçı ifadeler var” dedi.

Kayyum belediyenin taşınmazlarını dağıtıyor

Suruç Belediyesi kayyumu Kenan Aktaş, belediyeye ait taşınmazlarını bir bir emniyet, kaymakamlık, Tarım Müdürlüğü ve adliyeye tahsis etti.

Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevinde toplu işkence iddiası

Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde koğuşlara baskın düzenleyen 80 kadar gardiyanın onlarca mahpusa toplu işkence yaptığı öne sürüldü.

Cezaevinde ölüme AYM’den ‘yaşam hakkı ihlali’ kararı

AYM, cezaevinde uyuşturucu komasına giren S.M.’nin ölümünü önlemeye dair tedbir alınmadığı ve olaydan sonra etkili soruşturma yürütülmediği gerekçesiyle yapılan başvuruda “‘yaşam hakkı ihlali” dedi.

Leyla Güven kararı: Kürtçe şarkı cezaevi güvenliğine tehdit!

Kürtçe şarkı söyledikleri gerekçesiyle DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve 8 tutukluya verilen disiplin cezasının gerekçeli kararında, şarkı söylemenin “cezaevi güvenliği için tehdit” olduğu belirtildi.

‘Kürd’ü, ‘adi’ olarak çeviren akademisyen özür diledi: Kaynak göstermede hata yapıldı

Yazarlarından biri olduğu makalede ‘Kürd’ kelimesinin ‘adi’ diye çevrilmesiyle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. İbrahim Yılmazçelik, kaynak göstermede sehven hata yapıldığını söyleyerek özür diledi.

ORC seçim anketi: İttifaklar düşüşte, DEVA yükseliyor

ORC tarafından yapılan son seçim anketinde AK Parti’nin oy oranı yüzde 31.9, CHP’nin oy oranı yüzde 25.9’da kaldı. DEVA Partisi’nin oy oranının 4.7’lere yükseldi.

Akın İpek 7 yıl sonra konuştu: Gökçek’i Cemaat’in Ankara yöneticisi olarak tanıdım

İngiltere’de firari olarak yaşayan iş insanı Akın İpek, eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Amerika’nın ve İngiltere’nin halini görüyorsunuz değil mi?

2023 çağrısında bulunan Erdoğan, ‘Amerika’nın İngiltere’nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok benzin. Aynı şekilde Almanya’da Fransa’da kuyruklar. Yiyeceklerini bulamıyorlar’ dedi.

HDP’den ‘Akşener’i veto ettiler’ iddiasına yanıt: Bu tamamen Erdoğan’ın kurgusu

Akşener’in adaylık açıklamasıyla ilgili Erdoğan’ın sözlerine yanıt veren Beştaş, ‘Bizim ne önerimiz ne vetomuz var. Bu tamamen Erdoğan’ın kurgusu’ ifadelerini kullandı.

Metiner’den AKP’ye eleştiri: Ekonomik başarısızlık varsa sorumlusu iktidardır

‘Biz hükümetiz evet, partimiz hükümet evet’ diyen Metiner ‘Bu ülkedeki ekonomik sıkıntıların, eğer varsa siyasal sıkıntıların müsebbibi muhalefet değildir, olamaz’ ifadelerini kullandı.

DIŞ POLİTİKA

Moderna, Kovid-19 aşısını zengin ülkelere satıp yoksul ülkeleri bekletiyor

New York Times’ın aşı gönderilerini takip eden Airfinity firmasının verilerine dayandırdığı haberine göre ABD’li ilaç firması Moderna Kovid-19 aşısını zengin ülkelere satıp yoksul ülkeleri bekletiyor.

AB: Kavala derhal yargılanmalı ve serbest bırakılmalı

AB Sözcüsü Peter Stano: ”AİHM’in bağlayıcı kararına rağmen Osman Kavala’nın serbest bırakılmaması, özellikle Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri ışığında üzücüdür’.”

HDP’den KDP’ye çağrı: Endişe verici tutumundan vazgeçmelidir

HDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyareti değerlendiren Toğrul, ‘KDP’nin şu andaki tutumu endişe verici buluyoruz ve bundan vazgeçmesi için çağrıda bulunuyoruz’ dedi.

EKONOMİ

Pandora Belgeleri: Turgay Ciner, İnan Kıraç, Hüsnü Özyeğin, Ahmet Nur Çebi…

Türkiye iş dünyasından Ahmet Çalık, Mehmet Cengiz, Rönesans Holding Kurucusu Ayşe Ilıcak gibi birçok kişinin çıktığı Pandora belgelerinden son olarak Hüsnü Özyeğin, M. Ali Yalçındağ, Turgay Ciner, İnan Kıraç, Ahmet Nur Çebi, Türker İnanoğlu ile birlikte onlarca kişi daha ortaya çıktı

10 Ekim

İÇ POLİTİKA

10 Ekim anmalarının 6 yılı: Polis saldırısı, barikat, gözaltılar

Katliamın ilk iki yıl yapılmak istenen anmasına polis izin vermemiş biber gazıyla müdahale etmişti. Üçüncü yıl anmasına ise kısıtlı girişe izin verilmişti. 2020’deki anmaya pandemi bahane edilerek izin verilmemişti. Bu yıl da yine polis biber gazı ve plastik mermiyle anmaya katılanlara saldırdı. Alana kısıtlı sayıda katılımcı alındı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri: 10 Ekim’in sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla 10 Ekim Ankara Katliamının 6. yılında yaşamını yitirenler Kadıköy’de düzenlenen etkinlikle anıldı.

10 Ekim katliamı anmasında yaptığı konuşma gerekçesiyle gözaltına alındı

10 Ekim katliamında hayatını kaybeden Osman Bozacı’nın oğlu, anmada yaptığı konuşma gerekçesiyle gözaltına alındı.

TİHV ve İHD’den tepki: 10 Ekim anmasına saldırı barışa ve demokrasiye saldırıdır

Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği: “10 Ekim anmasına yönelik cop ve gaz ile müdahale emrini veren yetkililer hakkında derhal adli ve idari süreçleri başlatın”.

Bahçeli yine HDP’yi hedef gösterdi: Kapatılsın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP’yi hedef gösterip partinin kapatılması gerektiğini söyledi. ABD’ye de seslenen Bahçeli, “Dost mudur, düşman mıdır?” diye sordu.

Altın Portakal’da “En İyi Film Ödülü” Okul Tıraşı’nın

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, En İyi Senaryo Ödülü “Okul Tıraşı” filmiyle Ferit Karahan ve Gülistan Acet’e, En İyi Yönetmen “Kerr” filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na verildi.

Altın Portakal’da ödül gerginliği: Tamer Karadağlı, Nihal Yalçın’ın konuşmasını sabote etti

Antalya Altın Portakal’da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Nihal Yalçın konuşma yaparken sahnede bekleyen Tamer Karadağlı’nın tavırları ve konuşmayı bölerek ödülü uzatması tepki çekti.

Artık sus mu diyorsunuz? Altın Portakal’da ödül anı sosyal medyaya takıldı

  1. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödül Töreni’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi “Zuhal” filmindeki rolüyle Nihal Yalçın oldu. Yalçın’ın ödül alma konuşması sırasında Tamer Karadağlı, Yalçın’a ödülünü uzattı. Bunun üzerine Yalçın ise “Kim verdi ödülü? Sus mu dediniz? Artık sus mu diyorsunuz?” dedi. Bu anlar sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekti.

Son 24 saatte 28 bin 370 vaka, 196 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 334 bin 280 COVID-19 testi yapıldığını, 28 bin 370 kişinin testinin pozitif çıktığını, 196 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yüksekova’da mahalleler polis ablukasında

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaklaşık bir haftadır 6 mahalle polis ablukası altında tutuluyor.

Yüksekova’da yaklaşık bir haftadır abluka altında olan 6 mahallede, halka GBT ve üst araması yapılıyor.

Gözaltında faili meçhul ölüm: Tüm kameralar bozuk, tutanak yok, fail aranıyor

Gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mehmet Deniz’e ilişkin yargı süreci 13 yıldır bir sonuca varmadı.

Adalar Demokrasi Meclisi: Büyükada İskelesi Adalıların kullanımına açılsın

Büyükada’da TÜGVA’nın mahkeme kararına uymamasına karşı açıklama yapan Adalar Demokrasi Meclisi, “Büyükada İskelesi Adalıların müşterek alanıdır. Adalıların kullanımına açılmalıdır” dedi.

Adnan Tanrıverdi’nin Harp Okulları açıklaması: Mülakatları 3 yıl SADAT yaptı

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Harp Okulları mülakatlarına SADAT (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) katılmaya başladı.

DIŞ POLİTİKA

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti

Hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması açılan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti. Muhalefet, Kurz’un bu hamlesi “taktik” olarak niteliyor. Zira Kurz, Avusturya Halk Partisi’nin genel başkanı olarak mecliste bulunacak.

Azez’de TSK konvoyuna saldırı: Ölü ve yaralılar var

Suriye Azez’de TSK konvoyuna Rus yapımı tank savar füzesi ile saldırı gerçekleştiği, ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Türk askerlerini taşıyan zırhlı araçların İdlib’te Rus yapımı 3 adet tank savar füzesi ile vurulduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı: Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’nde saldırı sonucu 2 polis şehit oldu

İçişleri Bakanlığı, “Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’nde zırhlı araca PKK/PYD terör örgütünce güdümlü füzeyle yapılan saldırı sonucu 1 Özel Harekat Polisi şehit oldu, 3’ü yaralandı” açıklaması yaptı. İçişleri Bakanı Soylu daha sonra yaşamını yitiren polis sayısının ikiye yükseldiğini duyurdu.

Brüksel’de binlerce kişi iklim için yürüdü

Avrupa ve Glasgow’daki iklim zirvesi arifesinde güçlü bir sinyal vermek isteyen 80’den fazla örgüt, bugün Brüksel’de “iklime geri dön” (#BackToTheClimate’e) yürüyüşü yaptı. Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ilk büyük iklim yürüyüşü, uluslararası COP26 zirvesinden birkaç hafta önce Belçika’nın başkenti Brüksel sokaklarında gerçekleşti. Brüksel-Kuzey istasyonunu Parc du Cinquantenaire’e bağlayan üç kilometrelik yürüyüşe polis tahminine göre en az 25 bin, organizatörlere göre ise 70 bin kişi katıldı.

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in tüm yetkileri elinde toplaması protesto ediliyor

Tunus halkı, Cumhurbaşkanı Kays Said’in kendisine geniş yetkiler tanıyan olağanüstü kararlarını protesto ediyor.

EKONOMİ

CHP’li Toprak: Varlık Barışı’nın kime hizmet ettiği Pandora Belgeleriyle ortaya çıktı

CHP’li Toprak, “Türkiye’de bugüne kadar en kapsamlı servet ve vergisiz kazanç afları, AKP hükümetlerince 7 kez çıkartılan Varlık Barışı adı altındaki servet affı yasalarıyla gerçekleştirildi” dedi.

11 Ekim

İÇ POLİTİKA

Barolardan çözüm çağrısı: Kürt meselesini çözüm arayışına toplumun tüm kesimlerinin dahil edilmesi elzem

Adıyaman, Kars, Ağrı, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Siirt, Bitlis, Dersim, Şırnak, Diyarbakır, Hakkari, Van barolarının Urfa Barosu ev sahipliğinde yaptığı “Bölge Baro Başkanları Toplantısı”nın sonuç bildirgesi açıklandı: cezaevleri, İstanbul Sözleşmesi, Vartinis Katliamı, kayıplar ve adalet arayışları, TBB seçimleri, savunmaya karşı engellemeler, AİHM kararları, Kürt meselesi ve Ankara Gar Katliamına ilişkin tespitlere yer verildi.

Barış Anneleri cenazeleri için sınıra yürüdü

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Cizre Bölgesi’nden 26 Barış Annesi sabah saatlerinde, Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı özel güçlerin Federe Kürdistan’da Xelifan bölgesindeki saldırısı sonucu yaşamını yitiren YJA STAR’lı Nesrîn Temir ve HPG’li Yusif Îbrahîm’in cenazesini almak için Sêmalka Sınır Kapısı’ndan Pêşxabûr Sınır Kapısı’na doğru harekete geçti. KDP güçlerinin Barış Anneleri’nin geçişine izin vermemesi üzerine anneler oturma eylemi başlattı.

‘Çözüm için herkesle görüşülmeli’

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Kürt sorununun kaynağının devlet olduğunu ve çözülmesi için ilgili herkese söz hakkı verilmesi gerektiğini ifade etti.

Sivas’ın 9 ilçesi  maden işgaline alındı

AKP iktidarı doğa yağmasına aralıksız devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında süren doğa yağmasına Sivas coğrafyasında 317 bin dönüm doğal alan eklenerek maden sahası olarak ihaleye çıkarılıyor.

‘Siyasi cinayetler’ tartışması nasıl başladı, taraflar ne dedi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “siyasi cinayetler konusunda kaygılarım var” açıklaması siyasette tartışma yarattı.

İzmir’de HDP binasında Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında ağırlaştırılmış müebbet istendi

HDP İzmir il binasına 17 Haziran’da silahlı saldırı düzenleyip Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

Deniz Poyraz cinayeti: Saldırganın “psikolojik rahatsızlığı” dosyada!

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Onur G. hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Güvenlik görevlileri Can Candan’ı Boğaziçi’ye almadı: Talimat kayyum rektörlükten

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyeni Can Candan’ın üniversiteye girişi ve açık ders vermesi engellendi.

Boğaziçili Akademisyenler: #CanCandanBoğaziçidir

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Can Candan’ın üniversiteye girişinin atanmış rektör İnci’nin talimatıyla engellenmesini protesto etmek için #CanCandanBoğaziçidir etiketiyle sosyal medya kampanyası başlattı.

Fazıl Say’dan ‘Can Candan’ açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi bahçede ders yapmak isteyen öğretim üyesi Can Candan, güvenlik tarafından içeri alınmamasının ardından ardından Fazıl Say açıklama yaparak Candan’a destek verdi.

Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan Mısra Sapan darp edildi!

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gözaltıları protesto ederken gözaltına alınan Mısra Sapan darp edildi. Sapan’ın, morarmış gözüyle çekindiği fotoğraf sosyal medyada gündem oldu.

İstanbul Üniversitesi’nde ülkücülerden öğrencilere saldırı girişimi

Saldırıya uğrayan öğrenciler, ülkücülerin kampüste tehditler savurarak beklediğini söyledi.

Altın Portakal’da ödül krizi: Ödül vereceklere birlikte karar verdik

  1. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Tamer Karadağlı’nın Nihal Yalçın’a saygısız tavrı damgasını vurdu. Festivalde ödül verenlerin nasıl seçildiği tartışmalara neden oldu.

Tamer Karadağlı: “Nihal Yalçın’a Pervin Buldan, Kaftancıoğlu sahip çıkıyor, benim duruşum da belli”

Altın Portakal Film Festivali’ndeki tavırlarıyla gündemde olan Tamer Karadağlı, Nihal Yalçın’ı verilen destekler üzerinden hedef göstermeye çalıştı.

Devlet Bahçeli’den Tamer Karadağlı’ya telefon: Terör örgütü odakları…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Antalya Altın Portakal ödüllerindeki tavırları nedeniyle gündemde olan Tamer Karadağlı’yı telefonla arayarak ‘destek’ verdiği açıklandı.

KARADAĞLI BU KEZ DE IRKÇILIK YAYDI Tamer Karadağlı’ya tepki: Testosteron dile geldi

Oyuncu Nihal Yalçın’a cinsiyetçilik yapan Tamer Karadağlı, bu kez de ırkçılık yaptı, “Hanımefendi zaten HDP’yi Demirtaş’ı sahiplenen ve onların da sahiplendiği bir insan” dedi.

Kaftancıoğlu, Karadağlı’ya teşhis koydu: Korkak erkek sendromu

Karadağlı tarafından hedef gösterilen Kaftancıoğlu, oyuncunun açıklamalarına ilişkin ‘Duruşunu bilmem ama zeka seviyesini belli etti böylelikle’ yorumunda bulundu.

İçişleri Bakanlığı kusurlu bulundu: Hrant Dink’in ailesine 1 milyon liralık tazminat

Danıştay, Hrant Dink’in öldürülmesinde “hizmet kusuru” bulunan İçişleri Bakanlığı’nın mahkum edildiği 1 milyon 66 bin liralık tazminat kararını onadı.

Alaattin Çakıcı’ya Kılıçdaroğlu’nu tehditten hapis cezası

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na tehdit ve hakaretten Alaattin Çakıcı’ya 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Çakıcı, kararın istinaf mahkemesinde “değişeceğine inandığını” ifade etti.

Dünya Kız Çocukları Günü’nde kara tablo: Son 18 yılda 542 bin 821 çocuk doğum yaptı

Türkiye, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne kara bir tablo ile girdi. Okullulaşma oranı düştü, çocuk işçiliği, istismar ve şiddet arttı. Türkiye’de son 18 yılda 542 bin 821 kız çocuğu doğum yaptı.

Son 24 saatte 30 bin 563 vaka, 188 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 355 bin 15 COVID-19 testi yapıldığını, 30 bin 563 kişinin testinin pozitif çıktığını, 188 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Barış Anneleri’nden Şenyaşar ailesine destek ziyareti

Barış Anneleri ve HDP Gençlik Meclisi üyeleri, 217 gündür Adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret etti.

ERDOĞAN KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLADI Çevre Şehircilik Bakanlığı ismine “İklim Değişikliği” eklendi

Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismini “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” olarak değiştireceklerini, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün statüsünü de yükselterek Göç İdaresi Başkanlığı haline dönüştüreceklerini belirtti.

Erdoğan: Yurt sorunu diye bir şey söz konusu değil

Adana’da Gençlerler Buluşma Programında konuşan Erdoğan, yurt ve burs konularına değinerek “Siz hiç 45 lira burs aldınız mı? Göreve geldiğimde burs 45 liracıktı. Şimdi nerede burs” dedi.

Nevşin Mengü: Bir anket, üçüncü ittifak ve Akar üzerine spekülasyonlar

ORC Araştırma’nın Başkanı Mehmet Pösteki, Erdoğan’ın çevresindeki dar çevrenin gerçek haberleri ve olan biteni Erdoğan’dan sakladığı onu yanlış yönlendirdiği görüşünde.

‘Saadet Partisi, Millet İttifakından ayrılacak mı?’ sorusuna Karamollaoğlu’ndan yanıt

Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Karamollaoğlu, ‘Saadet Partisi, Millet İttifakından ayrılacak mı?’ sorusuna ‘İttifaklar ancak seçim mahalline girildikten sonra konuşulmalı’ yanıtını verdi.

MSB’den ‘SADAT’ açıklaması

Yapılan açıklamada, ‘Harp okulları mülakatını 3 yıl SADAT yaptı’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığı, asılsız iddialarla ilgili yasal sürecin başlatıldığı bildirildi.

Cemil Çiçek’ten Demirtaş ve Kavala çıkışı: AİHM’in Öcalan’la ilgili kararını uygulamıştık

YİK üyesi Cemil Çiçek, Türkiye’nin AİHM’in Demirtaş ve Kavala kararını uygulamamasını Öcalan örneği üzerinden eleştirdi.

ORC, Erdoğan’ın yerine geçebilecek ismi açıkladı

Pösteki, Erdoğan’ın çevresindeki dar çevrenin gerçek haberleri ve olan biteni Erdoğan’dan sakladığı onu yanlış yönlendirdiği görüşünde.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan: Suriye’den ülkemize yönelik saldırılara tahammülümüz kalmadı; gereken adımları atacağız

Cumhurbaşkanı, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

Iraklıların yüzde 59’u sandığa gitmedi

2003’ten sonra ilk defa erken seçimin gerçekleştirildiği Irak’ta seçimlere katılım oranı sadece yüzde 41 oldu. Irak’ta 10 Ekim 2021 pazar günü yapılan genel seçimlere halklar fazla ilgi göstermedi. Katılım oranı yüzde 41’de kaldı. Başkentte katılım yüzde 30’lara düşmüş durumda.

Irak seçimleri: Şark cephesinde yeni bir şey yok

Irak’ta dün erken seçimler yapıldı. Yorumlar, değişim isteyen halk güçlerin bölünmüş olması nedeniyle seçimin işgalden bu yana egemenlik kuran siyasi kamplara son vermeyeceğine dikkat çekiyor.

Irak’ta seçimleri Sadr Grubu kazandı

Irak’ta, kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Mecliste 73 sandalye elde eden Sadr Grubu birinci parti oldu.

Şam: Türkiye’nin askerini çekme vakti geldi

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, topraklarındaki “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki askerlerini çekmesinin” ve “işgalin son bulmasının ardından Suriye ile normal ilişkileri garanti eden bir çözümü desteklemesinin vaktinin geldiğini” söyledi

Avusturya’da “emanetçi başbakan” dönemi

Hakkındaki yolsuzluk soruşturması üzerine istifa eden Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un yerine, kendisine yakın bir isim olan Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg geldi.

ABD’li yetkililer Katar’da Taliban temsilcileriyle yüz yüze görüştü

ABD, askerini Afganistan’dan çekmesi ve Taliban’ın ülkenin tamamında kontrolü sağlamasının ardından Taliban ile ilk kez Katar’ın başkenti Doha’da yüz yüze görüştü.

IŞİD’in öldürülen lideri Bağdadi’nin sağ kolu yakalandı

Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi, IŞİD lideri Bağdadi’nin yardımcısı ve finansörü Sami Cesim’in yakalandığını duyurdu.

Çin’den Tayvan’a “barışçıl birleşme” çağrısı

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Tayvan yönetimine barışçıl yollar kullanarak birleşme çağrısında bulundu.

Kabil’de kadınlar sokakta: Kadınsız toplum yok olur

Afganistan’da bir grup kadın, Taliban’ın ülke yönetimini devralmasının ardından kısıtlanan eğitim ve çalışma haklarını geri almak için protesto gerçekleştirdi.

EKONOMİ

189 bin işsizi yok sayan TÜİK geniş tanımlı işsizliği yüzde 22 olarak açıkladı

TÜİK ve İŞKUR verilerinde büyük çelişki yaşandı. İŞKUR’a göre işsiz sayısının 199 bin kişi arttığı ağustosta TÜİK, işsiz sayısının sadece 11 bin arttığını açıkladı.

Dolar, 9 TL’yi aşarak yeni bir rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından konuşurken dolar/TL 9 TL’yi aşarak yeni bir rekor kırdı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu “Enflasyondaki yükseliş geçici” dedi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Mecliste yaptığı sunumda enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu öne sürerken “Rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine yükseldi” dedi.

Otomotiv üretiminde sert düşüş

Otomotiv ana sanayi üretimi Eylül ayında, otomobil üretimindeki daralmanın etkisiyle sert geriledi.

12 Ekim

İÇ POLİTİKA

Son 24 saatte 33 bin 860 vaka, 237 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 357 bin 636 COVID-19 testi yapıldığını, 33 bin 860 kişinin testinin pozitif çıktığını, 237 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Koronavirüs rehberinde güncelleme: Gebelik boyunca veya öncesinde aşı vurulabilir

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Rehberi’nde hamilelerle ilgili günceleme yaptı. Rehbere, Kovid aşılarının anne veya çocukta bir zararının olmadığı belirtilerek gebelik boyunca uygulanabileceği belirtildi.

Mitsuba Otomotiv’de taleplerin bir kısmı kabul edildi

Gebze’deki Mitsuba Otomotiv’de sendikal hakları ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması için direnişe geçip 11 Ekim’de kendilerini fabrikaya kapatan işçilerin taleplerinin bir kısmı kabul edildi.

İddia: Mahkeme kararına avukattan önce rektör Naci İnci ulaştı

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan genel sekreter Nedim Malkoç’un görevlendirilmesine ilişkin mahkeme kararına avukatlardan önce Rektör Naci İnci’nin ulaştığı ortaya çıktı.

“Can Candan’ın dersini engellemek eğitim hakkının gaspı”

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, özerk ve demokratik üniversite talebiyle tuttukları nöbetin 282. gününde.

Naci İnci’nin suç duyurusu üzerine 5 Boğaziçi öğrencisi için “ev hapsi” istendi

5 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi kayyum rektör Naci İnci’nin suç duyurusu üzerine ifade verdikleri savcılıkça “ev hapsi” istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Özel yurtlar kamulaştırılsın diyen öğrenciler: Barınamıyoruz, geçinemiyoruz, güvende değiliz

EÜ Dayanışma: Tarikat ve cemaat yurtları kamulaştırılsın. Atıl durumda olan devlet daireleri yurt yapılsın. Bütün üniversitelileri mücadeleyi büyütmek için sokaklara çağırıyoruz.

Buldan: Sesi kesilmek istenen bütün kadınların yanındayız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Karadağlı’ya yanıt verdi: “Biz Yalçın’ın da sesi kesilmek istenen bütün kadınların da yanındayız, bu da sana kapak olsun.”

Dikili’de 8 öğrenciyi taciz eden öğretmen tutuklanmadı

İzmir’in Dikili ilçesinde 8 öğrenciyi taciz eden öğretmen E.S’nin yargılandığı davanın duruşmasında, tutuklanması yönündeki talep reddedildi. Dava 25 Ocak tarihine ertelendi.

Gazeteci Roza Metina beraat etti

JinNews Kürtçe haber editörü ve Kürt PEN üyesi Roza Metina ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

HDP ALEVİ TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU: “Alevilerin sorunları yıllardır çözülmüyor, derinleştiriliyor”

HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, “Türkçü-İslamcı bir zihniyetle hem halk kesimleri hem inanç gruplarına dair asimilasyon politikaları hayata geçiriliyor. Biz bu politikaların son bulması için çoğulcu bir anlayışın kurulması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Korku edebiyatını bırak!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’deki konuşmasında muhalefeti hedef gösterdi. Bahçeli, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sağlığının iyi olmadığına” ilişkin söylentiler hakkında da “Yalanları yayanlara itibar etmeyeceğiz” dedi.

TTB’DEN ŞEHİR HASTANELERİ AÇIKLAMASI “Sayıştay raporu gerçeği açığa çıkardı, sorumlular yargılansın”

TTB, “Sayıştay’ın tespitleri yetmez; sorumlular yargılanmalı, zarar tahsil edilmelidir” çağrısı yaptı.

ODTÜ’de Makina Mühendisliği öğrencileri yüz yüze eğitim için eylem yaptı

ODTÜ Makina Mühendisliği öğrencileri yüz yüze eğitim talebiyle bölüm başkanlığına yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaptı.

İBB, TÜGVA’ya bedelsiz tahsis edilen Edirnekapı’daki bina için vakfa ihtar çekti

İBB, vakfa 25 yıllığına bedelsiz şekilde tahsis edilen Edirnekapı’daki bina için TÜGVA’ya ihtar çekti. Binanın tahsis amacına uygun kullanılmadığını belirten İBB, konuyu Meclis gündemine de getirecek.

TÜGVA’dan Büyükada’daki tahliye tartışmalarına ilişkin yeni açıklama

AKP döneminde İBB’den bedelsiz ya da usülsüz bedellerle yer tahsis eden ve son olarak Büyükada’daki tahliye işlemi sırasında polislerce korunan TÜGVA, İBB’nin belgelerinin kurgu olduğunu öne sürdü.

İmamoğlu’ndan ‘TÜGVA’ tepkisi: 16 milyonun hakkını, bir avuç insana yedirmeyeceğiz

İmamoğlu, mahkeme kararına rağmen Büyükada İskelesi’nin üst katını tahliye etmeyen TÜGVA’ya tepki göstererek ’16 milyon İstanbulludan daha güçlü kimse yoktur’ dedi.

Gazeteci Metin Cihan’dan TÜGVA iddiaları: Paralel devlet yapılanması, bilindik hikaye

Gazeteci Metin Cihan, daha önce TÜGVA bünyesinde olan bir kişi tarafından kendisine ulaştırılan belgelere dayanarak vakıf hakkında iddialarda bulundu.

TÜGVA’ya ait olduğu iddia edilen ‘kadrolaşma listeleri’ yayınlandı

Metin Cihan, kendisine eski bir TÜGVA çalışanının ilettiğini belirttiği ‘kadrolaşma listelerini’ sosyal medya hesabından açıkladı.

Saymaz: AK Parti içinden aldığım bilgiye göre TÜGVA listeleri doğru

İsmail Saymaz, belgelerin doğru olduğuna dair AKP içinden bilgi aldığını duyurdu.

TÜGVA’dan sızdırılan ‘paralel yapılanma’ belgeleri için ‘kumpas’ savunması

Gazeteci Cihan’ın TÜGVA eski yöneticisi tarafından kendisine ulaştırılan belgeleri açıklamasının ardından vakıf, ‘masa başında kurgulanmış kumpas belgeleridir’ iddiasında bulundu.

İddia: Menzilciler subay ve astsubaylık kontenjanlarını doldurdu

15 Temmuz’un ardından ‘FETÖ’den boşalan yerlere başka cemaatler yerleştiriliyor’ iddialarına yenisi eklendi.

Sedat Peker’den suikast iddiası: “Gazetecilerin de yer aldığı bir ölüm listesinden bahsediliyor”

Suç örgütü lideri Sedat Peker, kendisinin de içinde yer aldığı bir ölüm listesinden bahsedildiğini ve açıklamalarını haberleştiren gazetecilerin de listede yer aldığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu: Demirtaş neden cezaevinde?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada “Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, askeri öğrenciler, adaleti arayan avukatlar neden hapiste” dedi.

DIŞ POLİTİKA

‘Fırat batısı, Suriye, riskler, tespitler: Ufukta bir operasyon mu var?’

‘Soçi’de ne konuşuldu bilmiyoruz’ diyen Metin Gürcan: Putin bir şey almadan Tel Rifat’ı vermez. İdlib’in güneyindeki üslerin boşaltıldığını duyarsak bu operasyon ihtimali artıyor demektir.

İbrahim Kalın: F-35’lere ödediğimiz para karşılığı ABD’den F-16 istedik

‘Birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35’leri almaktır.’

Polonya-AB üyeliği: Üyelik yanlıları sokaklarda

Polonya Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa Birliği anlaşmasındaki yasalardan birinin Polonya yasalarıyla bağdaşmadığını açıklamasının ardından pek çok büyük şehirde Avrupa Birliği taraftarı gösteriler düzenlendi.

AB üyesi 10 ülke: “Nükleer enerji yeşil yatırım olarak sınıflansın”

AB üyesi 10 ülke, nükleer enerjinin yeşil yatırım sınıflandırmasında yer almasını istedi. Ülkelerin iddiasının aksine nükleer enerji aciliyet gerektiren karbon azaltımına engel teşkil ediyor.

Tunus’ta yeni hükümet kuruldu

Tunus’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Necla Buden Ramazan ve bakanlarından oluşan yeni kabinesi yemin ederek göreve başladı.

Yoksul ülkeler hala aşıya erişemiyor

Koronavirüs salgınında aşı eşitsizliğine dikkati çeken BM Genel Sekreteri Guterres, salgının 100 milyon insanı yoksulluğa sürüklediğini belirtti

İdlib’e bombardıman Hama’da çatışma

Şam hükümeti ve TSK ile müttefik olan gruplar arasında Hama’da çatışma yaşanırken, Şam’a bağlı güçler İdlib’de bombardıman yaptı.

Suriye ile birlikte Doğu Akdeniz’de de sular ısınıyor

Türkiye’nin MEB ilan etmesi durumunda bölgedeki balıkçılık faaliyetleri nedeniyle iki ülkenin hemen her gün gerilim yaşayabileceği öngörülüyor.

Irak’ta seçim sonuçları: Kürtler 61 sandalye kazandı

Irak’ta Seçim Komisyonu erken genel seçimlere dair ilk sonuçları açıkladı. Buna göre Irak genelinde Sadr Hareketi, Kürt bölgelerinde ise KDP seçimleri önde bitirdi.

Federe Kürdistan’da KDP 32, YNK 15 vekil kazandı

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, seçim sonuçlarını açıkladı. Federe Kürdistan Bölgesi’nde KDP 32 milletvekili alırken, YNK 15 milletvekili kazandı.

EKONOMİ

Sayıştay raporu: İBB’ye ait iskeleler AKP döneminde ihalesiz kiralanmış

AKP döneminde İBB’ye ait iskelelerin tur şirketlerine 25 yıl vadeyle ihalesiz olarak kiralandığı sayışray raporunda ortaya çıktı.

IMF, Türkiye için hem büyüme hem enflasyon beklentisini yükseltti

IMF, 2021 Türkiye büyüme beklentisini yüzde 5,8’den yüzde 9’a çıkardı. Enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 17, yıl sonunda yüzde 16,7 olacağı beklentisine yer verildi.

Önerilen Metinler/Videolar

İÇ POLİTİKA

Boğaziçi’ne operasyonun koçbaşı: BURA

Boğaziçi’ne yeni ‘operasyon’: Üniversite arazisi yapılaşmaya açılabilir

Erdoğan Aktaş: Tarihe geçen protesto

İsmail Saymaz anlattı: TÜGVA Büyükada’daki iskeleye nasıl çöktü?

Kürtler sürekli ‘sorun’ çıkarıp bir şeyler ‘talep’ eden insanlar mı?

Türkiye Paris Anlaşması’nda -1: Şimdi her şey değişiyor, mücadele asıl şimdi başlıyor

Bekir Ağırdır: Varlığıyla yokluğu arasına sıkıştığımız Kürt meselesi

Yeniden görülen Gezi davasında Osman Kavala’nın yaptığı savunmanın tam metni

Marmara Denizi’nde Kirlilik, Müsilaj ve Balik Pandemisi: Balıklardaki Hastalık Müsilajı Aratacak

Erdoğan hangi ara ‘yeşilci’ oldu?

Prof. Dr. Tarık Şengül: Yurt/barınma sorunu hayırseverlikle çözülemez

İrfan Aktan: Altındağ – Ankara; Kazığı Oynatmak

Devlet gözcülük yapmış, IŞİD de katliam

HİLAL KAPLAN: Beş soruda İBB-TÜGVA gerilimi

Murat Yetkin: Erdoğan konuştu, Türk lirası çakıldı. Şimdi sırada ne var?

DIŞ POLİTİKA

Fehim Taştekin: Soçi’den bir muhtıra çıkmadı mı? Ne şaşırtıcı!

Fehim Taştekin: Eylül trafiği neyin habercisi: Suriye’de dehşet dengesi değişiyor mu?

Fehim Taştekin: Esad’la Arap kucaklaşması yakın mı?

Fehim Taştekin: Biden Türkiye’ye sert çıktı, Erdoğan bir miktar F-16 istedi

Taştekin: Suriye’de Rus desteği olmadan harekat çok riskli

İlhan Uzgel: ABD’nin yeni Ortadoğu’sunda Erdoğan’a yer var mı?

BBC: Erdoğan’ın New York ve Soçi’deki görüşmelerinin arka planında neler yaşandı?

İlhan Uzgel: ABD ve Rusya Suriye’de birbirini kolluyor

TALİBAN REJİMİNDE YAŞAM Elimizde hatıralar dışında hiçbir şey kalmadı

Son bir yılda Kıbrıs’ta neler oldu neler…

Salih Müslim: Kürtler direnerek kazandı, Türkiye yalnız kaldı

EKONOMİ

Korkut Boratav: Ekonomik kriz yok, yoksuldan alıp zengine veriyorlar

Tedarik zincirleri aksarken yeni maceralara

Ümit Akçay: Faiz Indirimi Kararinin Ekonomi Politiği; Kritik Bir Dönüm Noktası

GENEL

Bilim insanlarından 40 yaş altına: Felaketlerle dolu bir yaşama hazır olun

İklim Sisteminin Abc’si: haberler hiç iyi değil

Yaşam tarzına dayalı karbon ayak izi nasıl azaltılabilir?