27 Ekim 9 Kasım 2021

HABER AKIŞI

 

27 Ekim

İÇ POLİTİKA

‘Kamuda birden fazla maaşa engel’ teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP Kütahya Milletvekili Kasap, ‘Kamu görevlilerinin birden fazla maaş almasının yasaklanmasını’ öngören kanun teklifi verdi. “11 yerden maaş alan bürokratınız var” diyen Kasap’ın teklifi reddedildi.

Perinçek: Bugün AK Parti, Vatan Partisi, MHP hükümette olmadan çözüm mümkün değil

Vatan Partisi lideri Perinçek: Bugün Türkiye AK Parti, Tayyip Erdoğan, Vatan Partisi ve MHP’siz olmaz. Bu üç partinin hükümette olması biricik çözümdür.

‘Kılıçdaroğlu’nun adayı Demirtaş’ iddiası: Ailede prensip kararı aldık

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kendisini cumhurbaşkanı adayı göstermeyi düşündüğü iddiasına Özgür Demirtaş’tan yanıt geldi.

DEVA’nın tezkere kararı nasıl ‘evet’ten, ‘çekimser’e döndü?

DEVA Partisi’nin, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin tutumu tartışmaları da beraberinde getirdi.

DEVA Partili gençler: Tezkereye her halükarda ‘hayır’ denmeliydi

DEVA Partisi, ‘Yarına Atılım Eylem Planı’nı açıkladı. Yüzde 90’ı gençlerden oluşan katılımcılar, tezkereye ‘çekimser’ kalınmasından rahatsız olduklarını, ‘hayır’ oyu verilmesini istediklerini söyledi.

CHP Suriye’ye Ret Oyuyla Ezber Bozdu; Ya Millet İttifakı?

Demirtaş: Siz kimsiniz ki bizi tahliye edeceksiniz

Kobanî davasında beyanda bulunan Demirtaş: “Ne tahliyesi, siz kimsiniz ki bizi tahliye edeceksiniz! Erdoğan ve Bahçeli olduktan sonra. Siz gerçekten onurlu olsanız cübbenizi çıkarır ‘biz hukukun üstünlüğünü kimseye ezdirmeyiz’ dersiniz.”

Gergerlioğlu’ndan Şentop’a: Sahte bir tutanakla milletvekilini içeriye attıran insansınız

HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu komisyon görüşmeleri sırasında TBMM Başkanı Şentop’a tepki gösterdi: “Milletvekilinin dokunulmazlığını korumadınız, halkın iradesini ayaklar altına aldınız.”

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Kara Kış Fonu’ önerisi: Saray bunları yaparsa puan toplar

“Kara Kış Fonu” önerisini açıklayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Eğer bunları yaparsan millet biraz olsun rahatlayacak. Hatta buradan siyasi puan da kazanabilirsin” dedi.

Erdoğan’ın açıkladığı çalışma: Cemevlerine kum, çakıl, IBAN’lara para

Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı bin 585 cemevi ziyaretinde ihtiyaçlar soruldu, hesaplara para yatırıldı. Alevi örgütleri tepki gösterdi: Alevilerin emeklerinin karşılığı 2 torba çimento mu?

AA’dan Fransız büyükelçiyi öven haber: Anlayamadım Fahrettin Altun

AA, Kavala mesajı ile yaşanan krizle gündeme gelen 10 büyükelçi arasında yer alan Fransa Büyükelçisi Herve Magro için övgü dolu haber yaptı. Ardan Zentürk, Fahrettin Altun’a ‘anlayamadım’ dedi.

FT: Erdoğan’ın öfkesi Türkiye’ye zarar veriyor, Kavala davası şahsi

Financial Times yazarı David Gardner, ‘istenmeyen adam’ krizi ile ilgili makalesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kavala davasını şahsi bir mesele olarak gördüğünü savundu.

Boğaziçi davasında 13 kişi hakkında zorla getirme kararı

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör protestolarına katıldıkları için yargılanan 97 kişiden 13’ü için bugün görülen duruşmada zorla getirme kararı çıktı. Duruşma 10 Ocak 2022 tarihine ertelendi.

Erzincan’daki Gezi protestolarından 15 kişiye 93 yıl 10 ay hapis

Erzincan’da Gezi direnişi dönemindeki eylemlere katılmaktan yargılananlara kişi başı 6 yıl 8 aya kadar hapis cezaları verildi. 8 yılda sonuçlanan davada mahkûmiyet gerekçeleri, polise direnmek ve 2911 sayılı yasaya muhalefet.

RTÜK, TÜGVA’yı küçük düşürdüğü gerekçesiyle Halk TV’ye ceza verdi

Halk TV’ye TÜGVA sızıntılarıyla ilgili yaptığı haberler nedeniyle para cezası verildi. RTÜK üyesi Okan Konuralp, cezanın gerekçesinin TÜGVA’nın küçük düşürülmesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı açıklandı: Kültür sanatta ‘Türk-İslam’ vurgusu öne çıktı

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, resmi gazetede yayınlandı. Kamuoyundaki eleştirilere yanıt verilmeyen programda ‘Türk-İslam’ vurgusu dikkat çekti.

DIŞ POLİTİKA

Kongre’de Türkiye’ye F-16 satışına veto tehdidi

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin 11 üyesi, Biden yönetimine gönderdikleri mektupta Türkiye’ye F-16 satılmaması için çağrıda bulundu. Vekiller, olası bir satışın ise Kongre’de veto edileceğini savundu.

Erdoğan: Ben nasıl geri adım attım, ben taarruzdayım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘istenmeyen kişi’ tartışmalarına ilişkin “Ben nasıl geri adım attım? Ben taarruzdayım. Benim kitabımda geri adım atmak yok” dedi.

AB’den Polonya’ya yargı bağımsızlığı cezası: Gün başına 1 milyon euro ceza kesildi

AB’nin en yüksek yargı makamı olan Avrupa Adalet Divanı, Polonya’ya yargı bağımsızlığına aykırı olan Yüksek Mahkeme Disiplin Dairesi’ni kapatmadığı için para cezası kesti.

Miçotakis’ten Türkiye’ye: İttifaklarımızı kurduk, güvendeyiz

Doğu Akdeniz’de Mısır ve İsrail’le işbirliğini geliştiren, Fransa ve ABD’yle savunma anlaşmaları imzalayan Yunanistan Başbakanı, Türkiye’ye “İttifaklarımızı kurduk, çizgilerimizi net çizdik” dedi.

KKTC’de kritik kurultay öncesi suçlamalar havada uçuşuyor

KKTC’nin en büyük partisinin kurultayı öncesinde ‘müstehcen şantaj kaseti’ tartışması dinmiyor. Adaylıktan ve başbakanlıktan çekilen Ersan Saner, rakibi Faiz Sucuoğlu’nu suçlamayı sürdürüyor.

ABD’li ilaç firması, Covid-19 ilacının patentini BM kuruluşu ile paylaşacak

İlaç firması Merck, Covid-19’a karşı geliştirdiği ilacını BM destekli The Medicines Patent Pool kuruluşuyla paylaşacağını, ilacın dar gelirli insanların tedavisinde kullanılacağını duyurdu.

Baldwin’in film setinde ölüm: Muazzam miktarda mermi bulundu

Alec Baldwin’in görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne sebep olduğu kazayla ilgili bölge savcısı, sette ‘muazzam miktarda mermi’ bulunduğunu söyledi.

 

EKONOMİ

Yapı Kredi’ye 822 milyon dolar sendikasyon kredisi

KAP’a yapılan açıklamaya göre 367 gün vadeli, iki dilimli 822 milyon dolarlık sendikasyon kredisi anlaşması imzalandı.

Yoksulluk sınırı 10 bin lirayı geçti

Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş’in yaptığı hesaplamaya göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ilk kez 10 bin lirayı geçti.

Zincir marketler ‘fahiş fiyat’ savunması yaptı

Rekabet Kurulu’nun salgın süresince görülen fiyatlama davranışlarına yönelik zincir marketlere yönelik soruşturmasında sözlü savunmalar alındı.

 

28 Ekim

İÇ POLİTİKA

Göç idaresi ‘muz yeme’ videolarına ‘provokatif paylaşım’ dedi: Sınır dışı edilecekler

Sokak röportajındaki ‘Suriyeliler iyi geçiniyor, ben muz yiyemiyorum’ sözleriyle başlayan ‘muz yeme’ akımı ‘provokatif’ sayıldı. Göç İdaresi: 7 şahıs yakalandı, sınır dışı işlemi başlatıldı.

HDP: Muz yeme bahanesiyle göçmenleri sınır dışı etmek suçtur

HDP, sosyal medyada muz yeme görüntülerini paylaşan Suriyelilerin sınır edilmesi kararına tepki gösterdi: “Savaş devam ederken ‘muz yeme videosu’ bahane edilerek göçmenler ölüme terk edilemez.”

Muz yiyen 11 Suriyeli için sınır dışı kararı

Sosyal medyadaki bir sokak röportajında Suriyelileri hedef gösteren ve “Ben muz yiyemiyorum” diyen kişiye tepki göstermek için muz yerken paylaşım yapan 11 Suriyeli gözaltına alındı.

Erdoğan’dan dilekçe: Kılıçdaroğlu’nun ifadesi alınsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargıya başvurarak siyasi cinayetler olabileceği yönünde uyarıda bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ifadesinin alınmasını istedi.

Deniz Poyraz Cinayeti

“SADAT’ta eğitim” iddiası neden araştırılmadı?

İzmir’de Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü HDP İl Binası saldırısıyla ilgili önerge veren Kemalbay, saldırganın devlet içine yerleşmiş suç örgütü ve yapılarla ilişkisinin araştırılmadığını vurguladı.

‘Lizbon’dan Kürt kadınlarına: Spas ilham kaynağısınız

La Casa De Papel dizisi ile dünyaca tanınan Basklı sanatçı Itziar Ituño Martínez, Grev filmi dolayısıyla Türkiye’de. Itziar ile keyifli bir söyleşi yaptık: Kürt kadınlarının mücadelesi benim ülkemde hem bir ilham kaynağı olarak görülüyor hem de Kürt kadınlarına kahraman gözüyle bakılıyor. Tüylerimizi diken diken eden bir şey bu. Kürt kadınlarının mücadelesini de yakından takip ediyoruz.

Başak Demirtaş oyuncu Itziar Ituño Martínez ile fotoğraf paylaştı

Itziar Ituño Martínez, Metin Yeğin’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği, 1910 yılında Bursa’da bir tekstil fabrikasında gerçekleşen ve kadın işçilerin örgütlediği bir direnişi anlattığı “Grev” filminin galası için Türkiye’de.

Süleyman Soylu’nun ‘metruk bina’ açıklaması hakkında suç duyurusu

HKP, metruk binaların mahkeme kararı olmadan yıkılmasını isteyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında, “suç işlemeye tahrik”ten suç duyurusunda bulundu.

TÜGVA yazısına erişim engeli getirildi, gerekçe: Kişilik hakları ihlali

Gazeteci Timur Soykan’ın, devletin her kademesindeki TÜGVA kadrolaşmasına ilişkin ilgili sızıntıları konu aldığı yazısına, yine ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

Prof. Tükek: Acillere başvurular iki kat arttı, endişeliyiz

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, önlemlerin gevşetilmesi nedeniyle acillere başvuruların iki katına çıktığını söyledi. Tükek “Kasımdan sonrası bizi endişeye sevk ediyor” dedi.

112’yi bin kez arayıp, 10 bin kez asılsız ihbar yapan kişi tutuklandı

Gaziantep’te 112 Acil Çağrı Merkezi’ni bin kez arayıp 10 bin kez mesaj atan S.K., cezaevine gönderildi.

Altın madeni faaliyeti için acele kamulaştırma kararı

Kütahya’da yapılmak istenen altın madenine karşı çıkan köylülerin arazilerine Cumhurbaşkanlığı kararıyla acele kamulaştırma yapıldı. Köylüler, “Devleti oluşturan bizleriz” diyerek karara itiraz etti.

OHAL Komisyonu’ndan Barış Akademisyenleri için ilk ret kararları

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, ‘Barış Bildirisi’ imzacısı Nail Dertli, Ahsen Deniz Morva, Erhan Keleşoğlu ve Hakan Ongan hakkında ‘ret’ kararı verdi.

Şebnem Şirin’in cenazesinde oturma eylemi

Furkan Zıbıncı tarafından dün öldürülen Şebnem Şirin defnedildi. Cenazeye katılan CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “Hukuksuzca İstanbul Sözleşmesi’ni yok sayanlar kadınların çığlığını duymadı” dedi.

Hatay’da tiyatro oyunu, ‘müstehcenlik’ gerekçesiyle iptal edildi

“Karahindiba” oyunu, Hatay Valiliği tarafından ‘uygun görülmemiştir’ gerekçesiyle iptal edildi. Oyuncu Sertaç Demir oyunun, oyunda geçen ‘testis’ kelimesinden dolayı iptal edildiğini belirtti.

DIŞ POLİTİKA

ABD ve Türkiye heyetleri F-35 anlaşmazlığıyla ilgili ilk toplantıyı tamamladı

ABD ve Türkiye’nin F-35 savaş uçaklarıyla ilgili anlaşmazlıkla ilgili Ankara’da yapılan ilk toplantısı sona erdi. Pentagon, Sözcüsü Semelroth, gelecek toplantının ABD’de yapılacağını açıkladı.

Yunan Bakan batan göçmen botundan Türkiye’yi sorumlu tuttu

Yunanistan Göç Bakanı, Salı günü Sakız Adası açıklarında üçü çocuk dört göçmenin boğularak hayatını kaybetmesinden Türkiye’yi sorumlu tuttu.

ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Çin’in hipersonik füze testini Sputnik 1’e benzetti

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin’in hipersonik füze testini, Soğuk Savaş’ta silahlanma yarışını başlatan ‘Sputnik anı’na benzetti.

Büyükelçi Göksu: Katar ile yılbaşından önce yeni anlaşmalar imzalanacak

Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu, “Türkiye ve Katar, yılbaşından önce başkent Doha’da yapılacak Ortak Yüksek Stratejik Komite toplantısında yeni anlaşmalar imzalayacak” dedi.

 

BMGK’de Türkiye’ye ‘Suriye’de işgalci’ suçlaması

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki Suriye oturumunda Çin ve İran’dan Türkiye’ye ‘işgalci’ suçlaması geldi. Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu Çin’e tepki gösterdi.

 

EKONOMİ

Merkez Bankası enflasyon tahminini 4 puan yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2021 sonu enflasyon tahminini, yüzde 14,1’den yüzde 18,4’e yukarı yönlü güncelledi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Yeni AKM’nin maliyeti yaklaşık 2 milyar lira

Yarın açılacak Atatürk Kültür Merkezi’nin tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni AKM’nin toplam maliyetinin yaklaşık 2 milyar lira olduğunu söyledi.

 

Erdoğan: ABD’de, Avrupa’da raflar boş, bizde bolluk bereket var

Erdoğan Ankara AKM Millet Bahçesi’nin açılış töreninde “Bir de müjde vermek istiyorum. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da bir Millet Bahçesi kuruyoruz” dedi, Türkiye’de bolluğun olduğunu söyledi.

 

 

29 Ekim

İÇ POLİTİKA

Meral Akşener’e, ‘bulunduğunuz yer Kürdistan’ diyen esnafa gözaltı

İYİ Parti lideri Meral Akşener’e Siirt ziyareti sırasında, ‘şu an bulunduğunuz yer Kürdistan’dır ama ne yazık ki Meclis’te inkar ediliyor’ diyen esnaf savcılık talimatıyla gözaltına alındı.

 

Diyarbakır Barosu: ‘Kürdistan’ın soruşturmaya konu edilmesini kabul etmiyoruz

Diyarbakır Barosu, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Siirt ziyaretinde ‘şu an bulunduğunuz yer Kürdistan’dır’ diyen esnafın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

 

2018 seçimlerini en doğru bilen şirketten son anket: Fark yüzde 1

Son seçim anketi sonuçları ORC Araştırma’dan geldi. AK Parti’nin ‘bilimsel değil’ dediği ORC’nin anket sonuçlarında Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki fark dikkat çekti.

 

İktidar medyası ‘Lizbon’a kızdı: La Casa De Papel’in hırsızı

Metin Yeğin’in ‘Grev’ filminin galası için Türkiye’ye gelerek Başak Demirtaş’la görüşen La Casa De Papel dizisi oyuncusu Itziar Ituno Martinez iktidara yakın medyada rahatsızlık yarattı.

 

Abdulkadir Selvi: Dedelere maaş bağlanacak

Abdulkadir Selvi, kabine toplantısında cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü verilmesine, elektrik ve su giderlerinin karşılanmasına ve dedelerin maaşa bağlanmasına karar verildiğini söyledi.

 

AGOS ‘Cumhuriyet tarihinde bir ilke doğru’ diyerek duyurdu: Ermeni vatandaş kaymakamlığa hak kazandı

AGOS, ‘Cumhuriyet tarihinde bir ilke doğru’ diyerek paylaştı: Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar tüm sınavları geçerek Kaymakam olmaya hak kazandı. Önümüzdeki dönemde görev alması bekleniyor.

 

Polis baskınının ardından tutuklanan 3 geri dönüşüm işçisi serbest

İstanbul Ümraniye’de ‘ruhsatsız’ oldukları gerekçesiyle basılan depolarını korumak için direnen ve tutuklanan 3 geri dönüşüm işçisi, 24 gün sonra ‘tutuksuz yargılanmak’ üzere serbest bırakıldı.

 

Saros Körfezi’ndeki liman projesi için 10 bin ağaç kesildi

Saros Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Mürşide Çoban, Saros Körfezi çevresinde yapımına başlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nin inşaatı nedeniyle şimdiye kadar 10 bin ağacın kesildiğini söyledi.

 

 

DIŞ POLİTİKA

Almanya’da kara para operasyonu: 6.7 milyon euroyu kuryelerle Türkiye’ye kaçırmaya çalışıyorlardı

Alman polisi, kuryelerle Türkiye’ye kara para kaçırdığından şüphelenilen bir çeteye operasyon yaptı. Türkiye kökenli iki kişi gözaltına alındı, baskınlarda 6 milyon 764 bin euro ele geçirildi.

 

ABD Savunma Bakanlığı: Türkiye’nin askeri ihtiyaçlarının farkındayız

Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD’li mevkidaşı Austin’in telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, “ABD’nin, Türkiye’nin askeri modernizasyon ihtiyaçlarının farkında olduğu belirtildi” denildi.

 

Yunanistan Başbakanı: AB Türkiye’ye yaptırım uygulamalı

Yunanistan-Türkiye arasındaki problemlerin otomatik olarak Avrupa-Türkiye problemi olduğunu söyleyen Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Atina’nın AB üyesi olmasından öte problemlerin Avrupa’nın tamamına da yansıdığını belirtti.

 

EKONOMİ

Beş zincir market ve bir tedarikçi firmaya 2.7 milyar TL para cezası

Rekabet Kurumu: Danışıklı olarak fiyatları tüketici aleyhine yükselttiler

 

250 bin dolar ödeyerek gayrimenkul alan 19 bin kişi TC vatandaşı oldu

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın sordu, Bakanlık yanıtladı: 19 bin 630 yabancı gerçek kişi, T.C. vatandaşı oldu.

 

 

30 Ekim

İÇ POLİTİKA

Muz yeme paylaşımı yapan 8 Suriyeli gözaltına alındı, sınır dışı edilecekler

‘Muz yeme’ protestosu yaptıkları için gözaltına alınan Suriyeliler sınır dışı edilmek için İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

 

Kürdistan tartışması sonrası gözaltına alınan Taşkesen: Hakikati dile getirdim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile girdiği Kürdistan tartışması sonrası gözaltına alınan Cemil Taşkesen, “Yüz kızartıcı bir şey yapmadım. Hakikati dile getirdim” dedi.

 

Kürşat Yılmaz gece yarısı tahliye oldu

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz, itirazlarla düşürülen cezasını tamamladığı için dün gece tahliye edildi.

 

Cop26 Türkiye Koalisyonu:

İklimi değil, sistemi değiştirmek için halkların öz gücüne güveniyoruz; gezegenimizin ortak geleceğine inanıyoruz

Cop26 Türkiye Koalisyonu tutum belgesini açıkladı

 

DIŞ POLİTİKA

Sudan’da darbeye karşı protestolar sürüyor: İki kişi yaşamını yitirdi

Sudan’da ordunun askeri müdahalesine tepki olarak başkent Hartum’da gösteriler düzenleniyor. İki protestocu güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaşamını yitirdi.

 

Erdoğan G20 için Roma’da: Biden ile görüşme net değil

G20 Liderler Zirvesi, Roma’da başladı. Erdoğan-Biden görüşmesine ilişin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, detayların ‘netleşeceğini’ söyledi.

 

Rusya’nın BM temsilcisinden Ukrayna’ya ‘İHA uyarısı’: Bu tehlikeli bir oyun

Ukrayna’nın iç savaşta İHA kullanmasını eleştirenler Rusya’nın BM temsilcisi Nebenzya, “İHA oyunları, Ukrayna’nın hayal bile edemeyeceği sonuçlara yol açabilir” dedi.

 

Taliban’dan ABD’ye büyükelçiliği yeniden açma çağrısı

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliğini yeniden aktif hale getirmesini istedi. Mücahid, “ABD başta olmak üzere tüm dünya ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.

 

 

EKONOMİ

Rekabet Kurumu’nun 142 milyonluk cezasına itiraz eden CarrefourSA; BİM, Migros ve ŞOK gibi karar hakkında hukuki süreç başlatacak.

 

 

 

31 Ekim

İÇ POLİTİKA

Karamollaoğlu’ndan Cumhur İttifakı açıklaması: Yanlış kanaat oluşmuş

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu, Cumhur İttifakı’na katılacaklarına dair iddiaları yanıtladı: “Öyle bir kanaat oluşmuşsa yanlış oluşmuş. İttifak kararını seçim tarihi belirlendikten sonra alırız”

 

Arınç: Arabasında kokain çeken adamı genel merkeze almışlar

Bülent Arınç gençlerle buluştu: “Eskiden birbirimizi tamamlayan bir kadroyduk biz. Abdullah Bey’in eksiğini Bülent, Bülent’in eksiğini Tayyip Bey kapattırdı. Şimdi kimlere kaldı görüyorsunuz.”

 

Gelecek’ten Babacan’a Rus uçağı tepkisi: O gün neler yaşandı?

Ali Babacan’ın düşürülen Rus uçağı ile ilgili sözlerine Gelecek Partisi’nden tepki geldi: “Ahmet Davutoğlu askerine sahip çıkmıştır?”

 

AK Parti MKYK üyesi Abdurahman Kurt’tan ‘Kürdistan’ gözaltısına tepki

İYİ Parti lideri Akşener’in Siirt ziyaretinde “Burası Kürdistan” diyen kişinin gözaltına alınmasını eleştiren AK Parti MKYK üyesi Kurt, “İnsanları konuşturmazsanız terörü teşvik edersiniz” dedi.

 

‘Burası Kürdistan’ dediği için gözaltına alınan Taşkesen: Akşener’e ‘Demirtaş terörist mi?’ diye sordum

‘Ona ‘Selahattin Demirtaş terörist mi?’ diye sordum. ‘Eğer Demirtaş terörist ise hepimiz teröristiz’ dedim. Sonrasında olay Kürdistan’a geldi. Cevap veremedi.’

 

Anket şirketi sahibinden Bakan Soylu’ya yanıt

“Soylu’nun yanlışı var”

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ”CHP ile aramızda şu anda 15,5 puan var” sözlerine yanıt verdi.

 

Sosyal medya yasası genişliyor, internet medyası da düzenlenecek

İnternet medyasının basın kartı, ilan dağıtımı, vergilendirme gibi gündemleri kapsamında mevcut yasalar güncellenecek

 

Uyuşturucuyla yakalanan ödüllü narkotik polisi tutuklandı

Adana’da Mart 2019’daki bir narkotik operasyonu nedeniyle dönemin valisi tarafından ödüllendirilen polis memuru Cumhur Acarca, 24 kilo 600 gram uyuşturucuyla yakalanınca tutuklandı.

 

Aşısız aileden 15 günde 4 kişi Covid-19’dan öldü

Zonguldak’ta aşı yaptırmayan Yumurtaş ailesinde Şükrü Yumurtaş, babası-annesi Mustafa Yumurtaş ve Nihan Yumurtaş ile aile üyelerinden Cihat Yumurtaş 15 gün içinde Covid-19 sebebiyle vefat etti.

 

‘İklim kriziyle mücadele, krizin mağdurlarıyla birleşerek sağlanacak’

Glasgow’daki COP26 zirvesi öncesinde tutum belgesi yayınlayan COP26 Türkiye Koalisyonu, iklimin değil sistemin değişmesi gerektiğini belirtti ve herkesi ortak mücadeleye davet etti.

 

Akkuyu Nükleer Santrali’nde yangın: Burası Türkiye’nin belası olmuştur

Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde çıkan yangınla ilgili konuşan CHP’li Başarır, ‘Bu nükleer santral Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur’ dedi.

 

AYM’den keyfi erişim engeline ‘pilot’ karar: Meclis yeni yasa yapacak

Anayasa Mahkemesi (AYM), sulh ceza hakimlerinin verdiği erişim engeli kararlarından 9’u için basın özgürlüğünün ihlal edildiği yönünde karar verdi. ‘Pilot’ karar Meclis’e gönderildi.

 

KHK ile ihraç edilen akademisyen göreve iade edildi: İnadına barış, adalet ve laiklik

İade kararına sevinemediğini belirten Jeofizik Mühendisi Karabulut, ‘Barış Akademisyenleri iade edilmeden asla içim huzurla dolmayacak’ dedi.

 

Avukat Aytöre: Hukuken haklıyız, tahliye bekliyorum

Osman Kavala’nın Avukatı Tolga Aytöre, “10 büyükelçi bugüne kadar hemen her duruşmaya katıldılar ve yaşananlara bizzat şahitler. Hukuksuzluklara şahitler” dedi.

 

 

DIŞ POLİTİKA

S-400 ve F-16 tartışması, insan hakları, hukuk, ortak mekanizma: Erdoğan-Biden görüşmesinden ne sonuç çıktı?

Biden-Erdoğan görüşmesinin sona ermesinin ardından iki ülkeden peş peşe açıklamalar geldi. Beyaz Saray S-400 ve hukuk vurgusu yaparken, Ankara ‘ortak bir mekanizma’ kurulacağını açıkladı.

 

Erdoğan: F-16’lar konusunda Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm

Cumhurbaşkanı Erdoğan Roma’da yaptığı açıklamada, Biden ile görüşmesine ilişkin, “Daha çok F-16’lar gündeme geldi. Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm” dedi.

 

Beyaz Saray’dan görüşme sonrası açıklama: S-400 konusunda ABD’nin endişeleri not edildi

G20 Liderler Zirvesi’nde gerçekleşen Biden-Erdoğan görüşmesine Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Blinken da katıldı. Görüşme sonrası Beyaz Saray ve Cumhurbaşkanlığı açıklama yaptı.

 

Türkiye gireriz derken Kamışlı’ya Rus jetleri geldi

Rusya bölgede varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu nedenle, Türkiye’yi kuzeyden, Irak’ı doğudan sınırlayan Kamışlı şehrinin stratejik coğrafi konumundan yararlanıyor.

 

Taştekin: Hedefteki beş yer ‘Kobani, Ayn İsa, Menbic, Tel Temir ve Tel Rıfat’

‘Moskova ve Washington’la anlaşma zemini bulunmadığı halde sahadaki askeri ve istihbari unsurlar harekât olacakmış gibi gerekli tüm hazırlıkları tamamlamak üzere seferber edilmiş gözüküyor.’

 

Steven Cook: Türkiye sadece F-16 değil, hiçbir silah sistemini alamaz

‘Kavala’nın serbest bırakılması pek olası görünmüyor. Serbest bırakılmazsa, Avrupa Konseyi Türkiye’ye karşı “ihlal davası” açabilir. ‘

 

382 Afgan göçmeni taşıyan gemi Yunanistan adasına çekildi

Reuters’da yer alan habere göre; Yunanistan Göç Bakanlığından yapılan açıklamada, Murat 729 adlı geminin Yunanistan’a ait bir sahil güvenlik gemisi tarafından Kos limanına çekildiği ve 6 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

 

‘Dünya için son şansımız’: COP26 iklim zirvesinde neler konuşulacak?

Dünyanın gözü, Glasgow’da 120’ye yakın liderin yanı sıra 30 bin kişinin katılacağı İklim Değişikliği Konferansı’nda. Zirve, ‘insanlık için kırmızı alarm’ veren BM raporunun ardından kritik önemde.

 

G20 liderleri sıfır emisyon için takvim belirlemedi

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin lideri küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlama ana hedefine bağlılıklarını teyit etti. Ancak sıfır karbon emisyonu konusunda bir takvim hedefi belirlemekten kaçındı.

 

EKONOMİ

CarrefourSA da ‘Fahiş fiyat’ cezasını yargıya taşıyor

Rekabet Kurumu’nun 142 milyonluk cezasına itiraz eden CarrefourSA; BİM, Migros ve ŞOK gibi karar hakkında hukuki süreç başlatacak.

 

 

1 Kasım

İÇ POLİTİKA

Sedat Peker, ‘Deli Çavuş’ adlı hesapla ilgili açıklama yaptı

“LGBT’li bireylere söylemediğinizi bırakmayacaksınız, bunları söylerken de akıl dışı şeyler yapacaksınız. Yazıklar olsun size”

 

Metin Cihan: TÜGVA, Selman Öğüt’ün programı için THY’den bin 500 ücretsiz uçak bileti almış

Metin Cihan, THY ile TÜGVA arasındaki anlaşmayı sosyal medya hesabından duyurdu.

 

Demirtaş: Edirne Cezaevi son 20 gündür protesto sloganlarıyla inliyor, duyuyor musunuz?

‘Pandemi nedeniyle cezaevlerinde başlayan aile ve avukat görüş sınırlamaları aynen devam ediyor.’

 

’15 Temmuz’da askeri öğrencilerin öldürülmesinde SADAT’ın rolü neydi?’

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, TBMM’ye verdiği soru önergesi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a SADAT’ı mercek altına alan 15 soru yöneltti.

 

Erk Acarer’den arka arkaya 80 paylaşım: SADAT hakkında çarpıcı iddialar

Gazeteci Erk Acarer, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ile gündeme gelen SADAT’ı anlatıyor.

 

‘Mültecilerin sosyal medyada verdiği tepki ifade özgürlüğü kapsamında’

İnsan hakları savunucuları ve hukukçular, muz yeme videosu paylaşan mültecilerin tepkisinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti ve Türkiye’yi ulusal mevzuatına uymaya davet etti.

 

PKK’lı Kalkan: Avrupa’dan, savaşı sürdüreceksiniz diye bize defalarca dayatmalarda bulunuldu

PKK’nın kurucularından Kalkan, ateşkes ilan etmek için Avrupa’da yasal açıklama zemini bulamadıklarını belirterek, “Ateşkes ilan etmeyecek, savaşı sürdüreceksiniz diye bize defalarca dayatmalarda bulunuldu” ifadelerini kullandı.

 

1 Kasim Dünya Kobanî Günü

HDP ve DBP’den açıklama: IŞİD zihniyeti sürüyor

HDP ve DBP’den yapılan açıklamalarda, “IŞİD yenilmiş olsa da onun zihniyeti halen varlığını sürdürüyor, karanlık ile aydınlık arasındaki bu tarihsel hesaplaşma devam ediyor” denildi.

 

20 sivil toplum örgütü: Muhalefete yönelik tehditlere sessiz kalmayacağız

Yapılan açıklamada, yaşananlara sessiz kalınmaması, siyasi ve toplumsal dayanışmayı genişletme çağrısı yapıldı.

 

Polislerin şikayetiyle kayyımları protesto eden 9 avukata dava

İstanbul’da, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyım atanmasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapan avukatlardan dokuzu hakkında polislerin şikayeti üzerine dava açıldı.

 

 

DIŞ POLİTİKA

10 büyükelçiden Osman Kavala açıklaması: Hollanda Başbakanı Rutte, ‘Büyükelçimiz geri adım atmadı, aynı uyarıları gelecekte de yapacağız’ dedi

“Hollanda’nın, AİHM kararlarına dikkat çekme hakkını her zaman saklı tuttuğunu Erdoğan’a anlattım”

 

Avrupa Konseyi Türkiye’ye çifte standart mı uyguluyor?

Ankara Avrupa Konseyi ile yaşanan Kavala geriliminde, diğer Avrupa ülkelerinin de AİHM kararlarına uymadığını söylüyor, Konsey’i çifte standartla suçluyor. Peki durum gerçekte öyle mi?

 

Filipinler’de komünist isyancı lider Jorge Madlos öldürüldü

Filipinler’de komünist isyancı lider Jorge Madlos’un, ordu güçleri ile çıkan çatışmada öldürüldüğü açıklandı.

 

Bir milyon kişi iklim için liderlere seslendi

İklim aktivistleri Vanessa Nakate, Dominika Lasota, Mitzi Jonelle Tan ve Greta Thunberg’in kaleme aldığı metin bir milyon kişi tarafından imzalandı.

 

Biden, Trump yönetiminin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesi nedeniyle özür diledi

ABD Başkanı Joe Biden, katıldığı 26. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26), Donald Trump yönetiminin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesi sebebiyle özür diledi.

 

Erdoğan-Biden görüşmesi: ‘Ayar’ mı verildi, ‘bela’dan mı kaçıldı?

ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesine dair bugün medyada yapılan değerlendirmelerde, görüşmenin neden şimdi yapıldığı ve ne anlam taşıdığı yorumlandı.

 

Reuters’a konuşan yetkililer: Erdoğan iklim zirvesine protokol ve güvenlik sorunları nedeniyle gitmedi

Reuters’a konuşan iki yetkili: Cumhurbaşkanı Erdoğan Glasgow’daki iklim zirvesine gitmedi çünkü İngiliz yetkililer istenilen araç sayısına ve diğer güvenlik taleplerine onay vermedi.

 

ABD’den Türkiye’ye Rojava’ya yönelik ‘operasyon’ yanıtı: Sınır ötesi saldırılar durmak zorunda

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik olası bir operasyonu için, ‘Ateşkes hatlarını korumanın ve sınır ötesi saldırıları durdurmanın zorunluluğunun altını çiziyoruz’ dedi.

 

Suriye Gözlemevi: Türkiye’nin İdlib’deki kayıpları resmi rakamların çok üstünde

Suriye Gözlemevi (SOHR) Ocak ayından bu yana Türkiye’nin kayıplarının resmi rakamların çok üstünde olduğunu açıkladı.

 

EKONOMİ

Sanayi ve elektrik üretim santrallerinin doğalgazına yine zam

Doğalgazda sanayi aboneleri için geçerli olacak tarifeye yaklaşık yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yaklaşık yüzde 46 zam geldi. Konutlarda kullanılan doğalgaza ise zam yapılmadı.

2 Kasım

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu: Demirtaş ve Kavala haksız yere içerde… Vicdanım kabul edmiyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi ve mahkeme kararlarını uygulamayan bürokratları uyardı, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın cezaevinde tutulmasını eleştirdi.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a: İklim Zirvesi’ne katılımın tek amacı Biden ile görüşmekmiş!

Davutoğlu, G-20 zirvesinden erken ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan için, “İklim Zirvesi’ne katılımın tek amacı Biden ile görüşmekmiş!” dedi.

Bahçeli: CHP’nin oy aldığı yerlerde HDP ile ittifakını anlatacağız

Grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, ana muhalefet CHP’ye yüklendi. Bahçeli “Gerçek yüzlerini her yerde anlatacağız” diye konuştu.

MHP, Abdulhamit Gül’ün tasfiyesini neden istiyor?

Barış Pehlivan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasındaki kavgayı anlattı.

HDP ön savunmasını hazırladı: 150 sayfa hukuki itiraz

HDP’nin kapatılması için açılan davada ön savunma için verilen sürede sona gelindi. 150 sayfalık ön savunmada davanın açılmasına yönelik hukuki itirazlar yer alacak.

Şenyaşar ailesi nöbeti yeniden adliye merdivenlerine taşıdı

Adalet Nöbeti’ni 239’uncu gününde sürdüren Şenyaşar ailesi, nöbeti yeniden adliye binası merdivenlerine taşıdı.

Can Paker: Soros-Erdoğan ilişkisi 2009’a kadar sürdü

Açık Toplum Vakfı’nın Türkiye’deki üç kurucusundan biri olan ve Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Paker, ‘Kavala’nın ne ile suçlandığını bile bilmiyoruz’ dedi.

Osman Kavala: Hayatımın dört yılını kaybettikten sonra teselli bulacağım şey…

‘Sadece hayatımı yaşama imkanımı kaybetmekle kalmadım, hakkımda ‘karanlık’ ve ‘kötü’ bir insan izlenimi yaratılmaya çalışıldığı için, kendi gerçekliğim de tahrif edildi.’

Kavala: ‘Belki o zaman seçimlerden önce serbest bırakılabilirim’

Erdal Doğan: Cezaevleri yangın yeri; tutukluk içinde tutukluluk, işkence içinde işkence

‘Hukuk cinayetleri olarak adlandırdığımız süreçlere yüzlerce hasta mahpusun durumu; işlenen cinayet silsilesi içinde çok ağır bir sistematik işkencenin normalleştirilmeye çalışılmasıdır!’

96 yaşındaki cezai ehliyeti olmayan kadına Erdoğan’a hakaretten dava

‘Cezai ehliyeti yoktur’ raporu olan 96 yaşındaki Aliye Yabansu hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten dava açıldı. Aliye Yabansu için ‘akıl hastalığı’ nedeniyle güvenlik tedbiri uygulanması istendi.

“Her gün 1000 sınıf karantinaya alınıyor”

Eğitim İş Sendikası Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Orhan Yıldırım, “Bize her hafta COVID’li öğretmen haberi geliyor. Öğretmenlerin yüzde 10’unun COVID temaslı ya da pozitif olduğunu söyleyebiliriz, yaklaşık 100 bin gibi bir sayıdan söz ediyoruz ve bu haftalık sayı” dedi.

Salihli’de köylüler iş makinelerine karşı toplandı

Caferbey Köyü’nde yapılmak istenen katı atık istasyonu için iş makineleri köyün merasına ulaştı. Köylüler, iş makinelerine karşı toplanınca olay yerine jandarma geldi, bekleyiş sürüyor.

COP26’ya uyarı eylemi: İklim ve gezegen için mücadeleye

Aralarında Sezen Aksu, Sertap Erener, Feryal Öney, Lale Mansur, Serra Yıldırım, Oya Baydar, Ömer Madra, Yetvart Danzikyan gibi isimlerin de olduğu 127 kişi 6 Kasım Küresel Eylem Gününe çağrı yaptı: “İklim ve gezegen için: COP26 değil mücadele”.

DIŞ POLİTİKA

Küresel organize suçlarla mücadele raporu yayınlandı: Türkiye için ne deniliyor?

Rapora göre Türkiye 193 ülke içinde organize suçların en yoğun gerçekleştiği 12. ülke. Devletle bağlantılı suç örgütleri yoğunlukta.

Ayn İsa’da hareketlilik: Hükümet asker sevk ediyor, Rusya helikopter getiriyor

Suriye birliklerinin Ayn İsa’ya konuşlandırılması, Rus kuvvetlerinin bölgedeki hava manevralarıyla eş zamanlı gerçekleşti.

‘Türkiye Suriye’de operasyon başlatacak’ iddiası

Bir iddiaya göre, Türkiye bugün, yani Salı günü Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı askeri operasyon başlatmayı planlıyor.

Gazeteci Levent Kemal: Kobane’den DSG’yi çıkarma teklifi doğrudan Rusya’dan geldi

Türkiye’nin olası Suriye operasyonu öncesinde Rusya ile Türkiye arasında Kobane üzerinde başlayan müzakerelerin devam ettiğini ve son kararın Erdoğan-Putin görüşmesinde alınacağı söylendi.

Kürtlere yönelik sistemli baskı İngiltere Parlamentosu’nda

Erdoğan hükümetinin Kürt halkına ve Kürt yanlısı kişilere ve gruplara uyguladığı sistemli baskı raporlanarak, İngiliz Parlamentosunda gündeme geldi.

Avusturalya, Japonya ve Hindistan’ın CAATSA yaptırımlarından muaf tutulması için yasa teklifi

Hindistan’a S-400 gerekçesiyle yaptırımların gündeme gelmesinin ardından ABD Senatosu’na Avusturalya, Japonya ve Hindistan’ın CAATSA yaptırımlarından muaf olması için yasa teklifi getirildi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de art arda patlamalar: En az 15 kişi hayatını kaybetti

Patlamaların bir askeri hastane yakınlarında meydana geldiği belirtildi

İklim zirvesinde Palau liderinden G20’ye yaylım ateşi: Boğuluyoruz, bizi bombalasanız yeridir

İklim krizinin etkilerini en net hisseden ülkelerden Palau’nun lideri Whipps Jr., BM İklim Zirvesi’nde G20 ülkelerine sert çıktı: Boğuluyoruz, yavaş bir ölüm yerine bizi bombalasanız yeridir.

Peker: Kıbrıs’ta kıyamet kopmak üzere

‘Kıbrıs’ın önemli siyasetçisi Serdar Denktaş’ın oğlu kumar masalarında görüntüleniyor; bu işin nereye gideceğini biliyorsunuz değil mi?’

EKONOMİ

Enerji Bakanı Dönmez: BOTAŞ’ı ikiye böleceğiz

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, kalıcı yaz saati uygulamasıyla 6,82 milyar kilovatsaat tasarruf sağlandığını açıkladı. Dönmez BOTAŞ’ı da böleceklerini ama “şu anki şekliyle mümkün olmadığını” söyledi.

Önce kovuyor sonra müşavir yapıyor: TCMB eski Başkanı Ağbal da müşavir oldu

Erdoğan görevden aldığı eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na müşavir olarak atadı. Daha önce kovduğu Murat Çetinkaya ve Murat Uysal’ı da müşavir yapmıştı.

Zamlar arka arkaya geliyor, vergi, cezalar ve harçlarda büyük artış yaşanabilir

Barron’s dergisinden Türkiye analizi: Yabancı yatırımcı seçimi bekliyor

Barron’s dergisinde yer alan Türkiye ekonomisiyle ilgili bir analizde yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmak için seçimleri beklediği belirtildi.

İstanbul’da bin yeni taksi için kuralar çekildi

İBB’nin 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşüm projesi için kura çekimi yapıldı. Başkan İmamoğlu, “Ben, İstanbulluyu, üç beş insanın plaka üzerinden rant elde etme düzeninden kurtaracağım” dedi.

 

3 Kasım

İÇ POLİTİKA

Akşener’den Kürdistan tepkisi: Cumhur İttifakı mensupları sırf bize saldıracaklar diye PKK’nın ajandasını Türkiye’nin gündemine taşıdırlar

“Onlar istedikleri hamaseti yapsınlar biz bu memlekette Türk’le Kürt’ün karşı karşıya getirilmesine paydaş olmayacağız”. HDP’yi PKK’nın yanında konumlandırıyoruz. HDP, PKK ile arasına mesafe koymalıdır diyoruz” diyen Akşener, “Kürdistan söylemi terör örgütünün. bizim açımızdan şaşırtıcı bir şey yok. Cumhur İttifakı mensupları sırf bize saldıracaklar diye PKK’nın ajandasını Türkiye’nin gündemine taşıdırlar” dedi.

‘Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem Kılıçdaroğlu demesinler’

Yozgat’ta konuşan Kılıçdaroğlu, ‘Bunların dediği gibi yapmayacağız. Söz veriyorum söz; o Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem Kılıçdaroğlu demesinler. Mücadele yürek işidir’ dedi.

Sancar’dan Akşener’e: İktidar ne kadar aciz ise HDP’ye iktidar diliyle saldıranlar da o kadar acizdir

Mithat Sancar, ‘HDP şuradadır, buraya konumlanmıştır demek üretecek söz bulamamak, kendisine söylenen itirazları, eleştirileri hazmedememek demektir’ dedi.

6 partiden sistem görüşmesi: Yargı düzenlemesi

CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ile DEVA Partisi yetkililerinin ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ önerilerini ortaklaştırmak için başlattığı çalışmada 6. toplantı yapıldı.

HDP’li eski vekilin evine polis baskını: Gözaltına alındı, gizlilik kararı getirildi

HDP eski milletvekili Behçet Yıldırım gözaltına alındı. Yıldırım hakkında 24 saat avukatla görüşme kısıtlılığı ve dosyada gizlilik kararı verildi.

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Muhalefete bakınca bir yılda iki seçim görüyorum

Bekir Ağırdır, seçim için 2022 sonbaharını öngördüğünü ve muhalefetin durumuna bakılarak hemen ardından bir seçim daha olması ihtimali bulunduğunu söyledi.

‘Hakkari’deki fuhuş da özel savaş yöntemidir’

HDP PM Üyesi Özgür Zeydanoğlu, Hakkari’deki fuhuş çetesinden söz ederken, politik yönlerini görmek; bir özel savaş yöntemi olarak kullanıldığını bilmek gerektiğini söyledi.

Suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz ile Devlet Bahçeli buluştu

‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’tan ceza alan Kürşat Yılmaz tahliyesinin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti.

Davutoğlu: 30 Kasım civarında Kavala serbest bırakılarak kurtulmaya çalışılacak

Ahmet Davutoğlu, Beştepe’de George Soros ile bağlantılı danışmanlar olduğunu öne sürerek, ‘Soruşturmayı genişletsinler, varacakları yer Pelikan Çetesi’nin unsurlarına kadar gider’ dedi.

Cem Yılmaz’dan Kavala ve Demirtaş açıklaması: Bir sınıra dayandı

Kavala ve Demirtaş’ın tutukluluğuna dair soruya cevap veren Yılmaz, ‘Evrensel standartlarda, bir ülkede böyle şeylerin olmaması gerektiğini düşünüyorum’ yanıtını verdi.

Cem Yılmaz: Biri PKK’lı der, öbürü aşı lobisi der, anlamsız bir lincin içine sokulmaktan artık yıldım

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya ilişkin yaptığı açıklamanın ardından lince uğradığını söyleyen Cem Yılmaz,’ Biri PKK’lı der, öbürü aşı lobisi der, insan biraz çekinir’ dedi.

Atanmış rektör Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’ni kapattı

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Naci İnci ve okul yönetimi Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’ni kapattı.

Kürt akademisyene Kürdistan cezası: İtiraz reddedildi

Fırat Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Kutum’a, sosyal medyadan paylaşımları nedeniyle uyarı cezası verildi. Kutum’un, cezaya itirazı reddedildi.

Erdoğan ile ilgili paylaşımlara suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlık durumuna dair iddiaları sosyal medyada paylaşan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü de 30 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Alevi dedesi: Maaşı reddediyoruz, para ile inanç yapılmaz

Hükümetin Alevilerle ilgili yaptığı çalışmaya Alevi dedesinden tepki: Dedelere maaş, cemevlerine ücretsiz elektrik ve su teklifiyle bizi bölmeye çalışıyorlar. Talebimiz yasal statü.”

‘Testis’ kelimesi yüzünden oyunu iptal edilen Sertaç Demir’in valilikteki işine de son verildi

Antakya’da geçtiğimiz hafta müstehcenlik gerekçesiyle tiyatro oyunu iptal edilen Sertaç Demir’in valilikteki çalışmasına son verildi.

DIŞ POLİTİKA

Putin, Esad’a ‘Türkiye’ye yol ver’ diyemez

Artı Gerçek Yayın Yönetmeni Ergun Babahan ve Fehim Taştekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roma’da ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeyi ve Suriye’ye yönelik işgal tehditlerini konuştu.

SMO sözcüsü: Türkiye, Rojava’ya saldırmayacak; Rusya psikolojik savaş yürütüyor

Türkiye’nin Rojava’ya saldırmayacağını belirten SMO sözcüsü Hamoud, ‘Rusya kendi amaçlarını gerçekleştirmek için bu yönteme başvuruyor’ dedi.

‘Evdeki hesap çarşıya uymayabilir’: Rojava’da Türkiye’yi neler bekliyor?

Rusya ve ABD’den şu ana kadar istediği onayı alamayan Türkiye’nin hedefinde olan Til Rifat, Minbic, Kobanê, Eyn Îsa ve Til Temir’e olası bir operasyonda ‘evdeki hesap çarşıya uymayabilir’.

Kobanê halkı eylemde: İşgalcilere ve hainlere yer yok!

Kobanê halkı, Türk devletinin saldırılarına ve ihanete karşı yürüdü. Eylemde, “Öz gücümüzle alanlarda olacağız” mesajı verildi.

Rojava halkı Rusya ve ABD’yi Türkiye’nin ‘tehditleri’ karşısında sessiz kalmakla suçluyor

Rami Eyşe de “Erdoğan’ın bu ülkeden uzak durmasını, insanların ve ailelerin bir kez daha evlerine ve mülklerine dönmelerine ve yeniden inşa etmelerine izin vermesini umuyoruz. Serê Kaniyê’de yaşananlar bizi çok üzdü. Aynı şeyin bizim başımıza da gelmesini istemiyoruz” dedi.

Rus Büyükelçi Kuatrashev: DSG’yi siyasi manzarasının bir parçası gibi görüyoruz

Biz DSG’yi Suriye’de siyasi manzarasının bir parçası olarak görüyoruz. DSG’nin Suriye Kürt toplumunun bir parçasını temsil ettiğini belirtmekte fayda var.

COP26: ABD Başkanı Biden, zirveye katılmayan Çin ve Rusya liderlerini eleştirdi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in iklim zirvesine katılmamasını”büyük bir hata” olarak değerlendirdi; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de Glasgow’a gitmemesini eleştirdi.

Vladimir Putin: İHA’ları nasıl geri püskürteceğimizi öğrendik

Sanayicilere İHA’ları geliştirme çağrısı yapan Rusya lideri Putin, “Suriye’de teröristler İHA’larla saldırılar düzenlediler. Biz de bu saldırıları nasıl geri püskürteceğimizi öğrendik” dedi.

Kıbrıs’ın güneyine ‘Fransız kancası’: Yeni askeri anlaşma gündemde

Fransa’nın Yunanistan’ın ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’yle de askeri işbirliği anlaşması imzalamak istediği belirtildi. Kaynaklara göre, Macron hükümeti seçimlerden önce anlaşmayı imzalamak istiyor.

Taliban, Afganistan’da yabancı para kullanımını yasakladı

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrası ekonomik çöküşün eşiğine gelen Afganistan’da yabancı para birimlerinin kullanılması tamamen yasaklandı.

Doğu Akdeniz’de sekiz ülkeden gövde gösterisi

Aralarında Kıbrıs, Yunanistan, ABD, İngiltere ve Fransa’nın da bulunduğu sekiz ülke Doğu Akdeniz’de enerji güvenliğini sağlama senaryolarının tatbik edildiği askeri tatbikat düzenledi.

‘ABD Türkiye’yle değil Yunanistan’la iş yapmayı tercih ediyor’

Arısan: Türkiye’nin öngörülebilir bir dış politikası olmadığı gibi Batı karşıtı tutumu da ortada. Bu yüzden Türkiye’yi sadece ‘NATO’da gören ancak onunla iş yapmayan’ bir ABD var.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ilerliyor, ABD kaçıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, TLPF’nin ilerleyişi sonrası vatandaşlarına ve çalışan personeline çağrıda bulundu.

Türkiye, 9 ülkenin fahri konsolosunun görevine son verdi

Dışişleri Bakanlığı, görev süresi 2025’te dolacak olan aralarında İsveç, İngiltere, Belçika’nın olduğu 9 ülkenin fahri konsolosuna hiçbir gerekçe göstermeden görevlerine son verdi.

İran Biden’dan ‘nükleer garanti’ istedi

İran hükümeti, ABD’yle nükleer müzakerelere yeniden başlamak için Washington’dan ‘anlaşmadan bir daha çekilmeme’ garantisi istedi.

 

İklim Zirvesi’nde 100 milyar dolar kavgası

Glasgow’daki İklim Zirvesi’nde yoksul ülkeler zenginleri mali yardım taahhütlerini yerine getirmemekle eleştirdi. Yılda 100 milyar dolarlık iklim yardımı hedefinin ancak 2023’te tutturulabileceği öngörülüyor.

 

EKONOMİ

TÜFE yüzde 20’ye dayandı, ÜFE 19 yılın zirvesinde

Aylık bazda yüzde 2,39 artan TÜFE, yıllık bazda yüzde 19,89’a çıktı. Çekirdek enflasyon yüzde 16,82 oldu, üretici fiyatlarında yıllık artış yüzde 46,31’e ulaştı. ÜFE-TÜFE makası rekor kırdı.

ENAG: Enflasyon ekimde yüzde 49,87 | TÜİK’e göre enflasyon yüzde 19,89

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ekim ayında enflasyonunun yüzde 49,87’ye yükseldiğini açıkladı. TÜİK’e göre ise yıllık enflasyon yüzde 19,89 olarak gerçekleşti.

2022 yılı yeniden değerleme oranı belli oldu: Vergi, harç ve cezalara rekor zam

2022 yılındaki vergi, harç ve cezalarda uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan yeniden değerleme oranı bu yıl yüzde 36,20 ile rekor kırdı.

Avrupa’da son iki yılın elektrik ve doğalgaz zam şampiyonu Türkiye

 

Twitch’ten Türkiye açıklaması: Kara para iddialarına karşı harekete geçildi

Twitch, Türkiye’deki kullanıcıların kara para akladığı iddialarına ilişkin olarak 150 kişiye karşı eylül ayında harekete geçildiğini açıkladı.

 

Piyasalar TÜİK’in enflasyon açıklamasını inandırıcı bulmadı: Dolarda sert yükseliş

Ekim ayı resmi enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından dolar sert biçimde yükselişe geçti.

 

4 Kasım

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin kapatıldığı iddiaları: Rektör Naci İnci iddiayı reddetti

Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı yayınevinin kapatıldığı iddia edildi. Yayınevinin tek editörü, üniversitenin iştiraki BÜTEK A.Ş. tarafından, “artık yayıncılık yapılmayacağı” gerekçesiyle işten çıkarıldı.

 

Van Barosu’ndan avukatlara Kürtçe kurs

Kürtçe hukuk sözlüğü yazarı ve eğitmen Sabir Ebdulahizad, avukatlarınçok büyük bir heyecan ve mutlulukla kendilerini karşıladığını belirterek, hukuk anlamında Kürtçe bir eğitime ihtiyaç olduğunu ifade etti.

 

Bakanlığın düzenlemesine tepki gösteren döviz büroları kepenk kapattı

Türkiye genelindeki bir çok döviz bürosu Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın döviz bürolarına ilişkin düzenlemesini protesto etmek amacıyla bugün saat 11.45’te geçici süreliğine kepenk indirdi.

 

DSÖ: Avrupa yeniden pandeminin merkez üssü

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), Avrupa ve Orta Asya’da koronavirüs vakalarındaki güçlü artışların bölgeyi tekrar pandeminin merkez üssü haline getirdiği uyarısında bulundu.

 

 

Enflasyon: BM, küresel gıda fiyatlarının son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı

Curtin Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden tarım ticareti uzmanı Peter Batt BBC’ye yaptığı açıklamada, “Hububat söz konusu olduğunda, üretimin düşmesine neden olanın iklim değişikliği olduğunu söyleyebiliriz. Birçok yerde hasatın oldukça kötü olduğu yıllar geçirdik” dedi.

 

COP26’dan yoksul ülkeler ne talep ediyor?

 

İklim Zirvesi’nde kömüre veda ittifakı kuruldu, en çok tüketenler katılmadı

İklim Zirvesi’nde iklim değişikliğinin en önemli kaynağı olan kömür kullanımına son verilmesi için ittifak oluşturuldu. Kömüre en bağımlı ABD, Çin, Hindistan ve Avustralya gibi ülkeler ise ittifaka katılmadı.

 

COP 26: Oxfam’ın yaptırdığı araştırmaya göre dünyanın en zenginlerinin karbon salımları iklim hedeflerini tehdit ediyor

 

 

5 Kasım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Kanal İstanbul’ çıkışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul ile ilgili, “Kanal İstanbul ihalesini hiç kimse almayacak. Eğer alan olursa çok ağır bedeller ödeyecektir.” dedi.

 

Altı partiden oluşan muhalefet kanadı Anayasa Mahkemesi’nin yapısını görüşecek

Altı partiden oluşan muhalefet masasının toplantılarında sıra ‘yargı’ başlığında. Parti temsilcileri Hâkim ve Savcılar Kurulu ile Anayasa Mahkemesi’nin yapısını masaya yatıracak.

 

HDP hukukçuları AYM’ye ön savunma verecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, parti hukukçuları bugün saat 16.00’da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) ön savunma verecek.

 

Anket şirketi başkanından İYİ Parti’ye kötü haber: Acilen geri dönmeli

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, İYİ Parti hakkında yaptığı analizi sosyal medya hesabından paylaştı. “Gördüğüm anketler ve gözlemlerime göre düşüşe geçecek” diyen Özkiraz,“Acilen 3 ay önceki Meral Akşener ve İYİ Parti geri dönmeli” ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan’ın atadığı Tosyalı’ya 1 milyar TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Varlık Fonu’na Yönetim Kurulu Üyesi olarak atadığı Fuat Tosyalı’ya ait şirketlerin kamu kurumlarından 10 yılda tam 1,1 milyar TL değerinde boru ihalesi aldığı açığa çıktı.

 

Barış akademisyenleri görevlerine dönemedi: AYM tartışması

OHAL Komisyonu, ‘Barış Akademisyenleri’nin görevlerine dönmeleri için yaptıkları başvuruları reddetti. DW Türkçe bu akademisyenlerle ve hukukçularla konuştu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumu öncesinde asgari ücret açıklamasında bulundu.

 

İklim aktivisti Greta Thunberg, COP26’nın ‘başarısız’ olduğunu savundu

Karbon emisyonlarının güçlü ve acil bir biçimde azaltılması gerektiğini ifade eden Thunberg, “COP26’nın başarısız olduğu bir sır değil. Bir krizi, bizi içine sokan yöntemlerle çözemeyeceğimiz açık” dedi.

 

Almanya’da dördüncü dalga yayılıyor

Almanya’da vaka sayıları pandemi dönemindeki ek yüksek ikinci seviyesine ulaştı. Son 24 saaatte 37 bin 120 yeni vaka testip edildi. Uzmanlar üçüncü aşıyı öneriyor.

 

ABD’den Suudi Arabistan’a füze satışına onay

ABD Dışişleri Bakanlığı Suudi Arabistan’a 640 milyon dolar değerinde 280 adet AIM-120C tipi Orta Menzilli Havadan Havaya Füze’nin satışına onay verdi.

 

6 Kasım

 

Hatırlatma dozu: Kim için, neden gerekli?

İki doz BioNTech aşısı olmuş 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan kişilere “hatırlatma dozu” uygulaması başladı. Peki hatırlatma dozu nedir? Başka ülkelerde uygulama nası

 

HDP: Kapatma davası reddedilmeli

Kapatma davasındaön savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne sunan HDP, davanın esas hakkındaki savcılık mütalaası beklenmeden reddedilmesi gerektiğini iddia etti.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘vergi’ tepkisi

Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şu anda bildiğim kadarıyla sadece teneffüs ettiğimiz hava dolayısıyla vergi vermiyoruz” dedi.

 

Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz’ın tahliyesi ne anlama geliyor?

Haluk Kırcı ve Alaaddin Çakıcı’nın ardından Kürşat Yılmaz’ın da tahliyesi, ülkücü mafyanın yeniden yapılandırıldığı iddialarına neden oldu. Fikri Sağlar’a göre ise AKP, MHP’nin paramiliter gücüne ihtiyaç duyuyor.

 

10 liderin posterini astılar: “İkiyüzlü” davrandıkları savunuldu

Fransa’nın başkenti Paris’te çevreciler, iklim değişikliğine karşı gerekli önlemlerin alınmamasını protesto ederek, küresel iklim değişikliğinden sorumlu tuttukları 10 gelişmiş ülke liderinin fotoğraflarını astı.

 

ABD’de 1 trilyon dolarlık altyapı yatırım paketi onaylandı

Altyapı paketi önümüzdeki sekiz yıl boyunca otoyolları, köprüleri ve yolları iyileştirmek; şehir içi ulaşımı ve demiryollarını geliştirmek için 550 milyar dolarlık bir federal harcama yapılmasını öngörüyor.

 

Japon tarzı ‘yeni kapitalizmde’ ekonomik büyüme ve adil gelir dağılımı mümkün mü?

Kişida’nın “yeni kapitalizm” adını verdiği politikası, ekonomik büyümeyle beraber çalışanların gelirinin arttığı adaletli bir gelir dağılımı prensibine dayanan “erdemli bir döngü” olarak adlandırılıyor.

 

MHP’den asgari ücret açıklaması

Asgari ücretle ilgili açıklamada bulunan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, “İnşallah vatandaşlarımızı memnun edecek, piyasa koşullarında vatandaşlarımızın elini güçlendirecek ve gelir dağılımındaki eşitsizliği azaltacak ve katkı sağlayacak gayretlerin de nihayete erdirilmesini hepimiz umut ediyoruz” dedi.

 

İhracatçılar yüksek kur yerine istikrarlı kur istiyor

Özellikle ithal girdi maliyetleri yüksek olan üreticiler kurdaki oynaklık yüzünden ihracatta problem yaşıyor. İhracatçılar kur yükseldikçe, yurt dışından müşterilerin kendilerinden indirim istediğini söylüyor.

 

7 Kasım

 

Covid: Türkiye’de vaka sayıları ve kısıtlamalarda son durum ne?

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de son 24 saatte 25.304 yeni Covid-19 vakası tespit edilirken 200 kişi yaşamını yitirdi.

 

Kılıçdaroğlu: İktidara geldiğimizde HPV aşısı ücretsiz olacak

İktidarımızın ilk haftasında İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe koyacağız. Kadına şiddet davalarına bakan özel yetkili mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kurulacak. Tüm savcı, hakim ve adli kurumlarda çalışanlar bu konuda özel eğitim alacak.

 

İYİ Partili Lütfü Türkkan, grup başkanvekilliği görevinden istifa etti

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bingöl’de bir vatandaşa küfrettiği gerekçesiyle eleştirilerin odağına oturan Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın yerine yeni grup başkanvekili seçimi için Meclis grubunu yarın 14.00’de olağanüstü toplantıya çağırdı.

 

TÜGVA il temsilcileri fişlenmiş: Valinin görevden alınmasını isteyen var

Gazeteci Metin Cihan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) il temsilcilerinin hepsinin fişlendiğini; aralarında ‘valiyle sorun yaşayınca valinin görevden alınmasını rica eden’ olduğunu kaydetti.

 

İBB İmar Daire Başkanı Akgün: Plan yapma yetkisinin yerelden merkeze alınması sorundur

Adalar Cumhurbaşkanı kararıyla özel çevre koruma bölgesi ilan edildi. Böylece İBB, imar planı hazırlama yetkisini kaybetti. İBB İmar Daire Başkanı Akgün “Plan yapma yetkisinin yerelden merkeze alınması sorundur” diyor.

 

Trakya’da yeraltı suları rezervinin yüzde 85’i tükendi

“Tarımsal sulamanın da yüzde 20’ye yakınlık bir kısmı yer altı sularından çekiliyor. Çiftçilerimizin, tarımla uğraşan insanlarımızın kuyulardançektikleri su. Endüstriyel faaliyetlere baktığımız zaman neredeyse Trakya bölgesinde tamamı yer altı sularından tüketim yapıyorlar ki bu gerçekten sürdürülebilir bir durum değil.”

 

İnsanlık gezegenimize sahip çıktı, dünyada 300’e yakın kentte iklim değişikliğine karşı sokaklara çıkıldı

Birleşik Krallık genelinde çok sayıda kentte, iklim değişikliğine dikkat çekmek ve Glasgow’daki COP26 zirvesinde bulunan liderleri harekete geçirmek için yürüyüş düzenlendi.

 

COP26: Boris Johnson, zirvede ülkelerin cesur tavizler vermesi gerektiğini söyledi

İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen COP26 İklim Zirvesi’nin ilk haftası biterken konuşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Artık yetkililer kendine gelmeli ve cesur tavizler vererek kararlı şekilde bir uzlaşıya varmalı” dedi.

 

Irak Başbakanı Kazımi’nin evine insansız hava aracıyla saldırı düzenlendi

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Başkent Bağdat’taki evine patlayıcı yüklenmiş insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıdan yara almadan kurtulduğunu açıkladı.

 

ABD’nin Filistinliler için misyon açma girişimine İsrail engeli

İsrail Başbakanı Naftali Bennett Kudüs’te Filistinliler için ABD misyonunun yeniden açılmasına karşı çıktı. Biden yönetiminin Filistinle ilişkileri tamir etmek adına atmak istediği bu adım İsrail engeline takıldı.

 

8 Kasım

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Partili Türkkan’la ilgili konuştu: Parlamento çatısı altında yeri olmaması lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, İYİ Partili Lütfü Türkkan’ın Bingöl’de bir kişiye hakaret ederken görüldüğü videoyla ilgili konuştu.

 

Lütfü Türkkan olayı: İYİ Parti lideri Akşener partisinin milletvekillerini ‘Bizi sahadan çekmek istiyorlar, öfkenize yenilmeyin’ diyerek uyardı

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Türkkan’ın tutumunu onaylamanın mümkün olmadığına ancak bu tür olaylarla ilerleyen süreçte de karşılaşılabileceğine dikkat çekti. Partisinin milletvekillerini uyaran Akşener, “Sakinliğinizi, sağduyunuzu koruyun; öfkenize yenilmeyin” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’ndan Lütfü Türkkan değerlendirmesi: Bu tür provokasyonlar artabilir; çok daha dikkatli olalım

Türkkan’ın davranışını onaylamadığını vurgulayan ancak yaşanan olayı da provokasyon olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, “AKP’nin bu tür provokasyonları artabilir. Bundan sonra çok daha dikkatli olmalıyız” uyarısında bulundu.

 

Kobani davası | Demirtaş: Bahçeli ve Erdoğan bu davanın sonuçlanması için grup toplantısı salonlarından yargıya talimat veriyor

Bahçeli ve Erdoğan bu davanın sonuçlanması için grup toplantısı salonlarından yargıya talimat veriyorlar. Hem bizi terörist olarak ilan ediyorlar hem de İçişleri Bakanlığı avukatıyla dahil oluyor. Ama biz onları sandığa gömeceğiz”

 

Yargıtay’dan MİT’in Mehmet Altan için ‘pastör’ kod adını kullanarak telefon dinleme talebine onay veren hakime ceza

Kararda, sanığın eylemleri “zincirleme görevi kötüye kullanma” suçu olarak nitelendirildi.

 

COP26 İklim Zirvesi’ne katılan fosil yakıt endüstrisi delegeleri, her ülke heyetinden daha kalabalık

“İklim mücadelesine hizmet eder gibi görünen ama aslında statükoya yarayan yanlış çözümleri öne sürdüklerini ve bizim fosil yakıtları yer altında tutan, aslında iklim krizine gerçek çözümler olduğunu bildiğimiz net, basit adımlar atmamızı önlediklerini görüyoruz”

 

Afganistan: Dünya Gıda Programı, ülkede 23 milyon kişinin açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı

“İnsanların yüzde 95’i, yeterli gıdaya sahip değil. 23 milyon insanın açlık yolunda olduğunu düşünüyoruz. Gelecek 6 ay durum bir felaket olacak. İnsanlar için dünya bir cehennem olacak.”

 

Elektrik faturalarındaki TRT payı ile Enerji Fonu kaldırılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Seçim süreci AKP’nin gündemini değiştirdi

Milyonlarca yurttaşı doğrudan ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) taleplerini görmezden gelen iktidar, 2023 seçimleri öncesi gerilediği görülen oylarının da etkisiyle konuyu gündemine aldı.

 

Bloomberg: Faiz indirimleri ihracatçılar ve inşaatçıları daha zengin, yoksulları daha yoksul yapıyor

Analizde Türkiye’de gelir dağılımının hızla bozulduğuna dikkat çekildi. En az gelir elde eden yüzde 20’lik kesimin milli gelirden aldığı pay geçen yıl yüzde 0.3 azalarak yüzde 5.9’a indi. En çok kazanan yüzde 20’lik kesimin payı ise yüzde 1.2 atarak yüzde 47.5’e çıktı.

 

9 Kasım

 

Altı partiden oluşan muhalefet kanadı yedinci kez bir araya geliyor

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu muhalefet masası yedinci kez toplanıyor. Muhalefet kanadı, yapılacak görüşmede “baroların yapısı”nı ele alacak.

 

Akşener’den Erdoğan’a “kelle” hatırlatması

İYİ Parti lideri Akşener, Lütfü Türkkan’ın hatasını kabul edip özür dilediğini söyleyerek tartışmalara son noktayı koydu. Akşener, Erdoğan ve AKP’lilerin geçmişinden örnekler vererek “Vakit muhasebe vakti” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’ndan çok sert Kanal İstanbul tepkisi

Büyükelçiliklere de yazı yazdım. “Eğer Kanal İstanbul’a sizin ülkelerinizden bir şirket, kişi ya da müteahhit girer, İstanbul’u talan ederse o da ağır bedeller ödeyecektir” dedim.

 

HDP’den kapatma davası açıklaması: Anayasa Mahkemesi’nin esasa girmeden, davayı hemen, şimdi reddetmesini istiyoruz

“Bu metin Türkiye’de demokratik geleceği, barışı, adaleti savunma deklarasyonudur”

 

Aksoy Araştırma yeni anketi yayımladı: Yüzde 55’lik kesim ‘erken seçim’ istiyor

Aksoy Araştırma tarafından düzenli olarak yapılan Türkiye Monitörü araştırmasının 44 hafta sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre halkın en önemli sorunu hayat pahalılığı olurken, katılımcıların yüzde 76’sı ülkenin kötüye doğru gittiğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 65’i karar verici olması durumunda parlamenter sistemi getireceğini belirtirken yüzde 55’i de “erken seçim gerekli” dedi.

 

 

İklim değişikliği ülke ekonomilerini eritecek

Yapılan bir araştırma, iklim değişikliğinin bu şekilde devam etmesi durumunda yoksul ülkelerin GSYİH’larının 2100 yılına kadar yüzde 63,9 oranında küçüleceğini ortaya koydu.

 

Çin’den yeşil şirketlere kredi veren bankalara ucuz fonlama

Çin Merkez Bankası(PBOC), ülkenin karbon emisyonlarını azaltma hedefi yolunda çalışmakta olan firmalara kredi veren bankalara ucuz fonlama sağlayacak.

 

Biden ‘Kuşak ve Yol’ Projesi’ne rakip olacak projeler arayışında

ABD Başkanı Joe Biden Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesine alternatif olacak projeler hazırlığında. ABD’li yetkililer şimdiye kadar yaklaşık 50 olasılığın masaya geldiğini belirtti.

 

Polonya’da sığınmacı krizi: Sınır kapatıldı

Polonya’ya Belarus üzerinden dün gerçekleşen sığınmacı akını sonrasında Varşova yönetimi Kuznica sınır noktasını geçişlere kapattı. AB, NATO ve ABD Belarus yönetimini sığınmacıları maşa olarak kullanmakla suçladı.

 

MÜSİAD Başkanı: Asgari ücret artışı enflasyon üzerinde olmalı

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, 2022 yılı için belirlenecek asgari ücret zammının, işveren üzerindeki asgari ücret vergi yüklerinin bir kısmı azaltılmak sureti ile mutlaka yılsonu enflasyon oranının üzerinde olması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

 

TCMB zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yabancı para mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılması kararı aldı.

 

UniCredit Yapı Kredi’deki %18 payını Koç Holding’e satacak

UniCredit Yapı Kredi’deki yüzde 20 payının tamamını satma kararı alırken, yüzde 18 pay Koç Holding tarafından 3,5 milyar liraya alınacak.

 

Goldman: Düşük faiz dönemi bitti

Goldman Sachs, özellikle yatırıma karşı olan güçlü talep ve enflasyon beklentilerindeki artışın küresel finans krizi sonrası dünyaya kıyasla bizi yüksek faizlerin olacağı uzun bir yola sokacağını belirtti.

 

 

 

Önerilen Metinler/Videolar

 

İÇ POLİTİKA

 

Küresam Analiz: Mhp-Akp İktidari Neden 2 Yillik Tezkereye İhtiyaç Duydu

 

Sadık Güleç: CIA’den SADAT’a: Özel harp taktikleri

 

Akademisyen Tanju Tosun Yanitladı: 9 soruda “CHP tezkereye nasıl hayır” dedi?

 

Berrin Sönmez: Naci İnci kararı yasada odak kayması yaratıyor

 

Ümit Kıvanç: Şu çocuk kandırma işinden vazgeçilmeyecek mi?

 

HAFIZA MERKEZİ: “Türkiye’de Barışçıl Bir Hakikat Arayışı ve Irkçılıkla Yüzleşme”

Hafıza Merkezi’nin yeni raporu, hakikat-sonrası çağda barışçıl hakikat arayışının ve hakikat rejimi ile ırkçılık arasındaki ilişkinin izini sürüyor.

 

Eski MİT yöneticisi Eymür: Devlet görevlileri 18 kişiyi para için öldürdü; Çiller cinayetleri biliyordur, ama Ağar kim bilir nasıl takdim ediyordur!(Gökçer Tahincioğlu)

Mehmet Eymür, 1970’li yıllardan bu yana Türkiye’nin geçtiği kritik virajlarda bir biçimde yer alan, adından söz ettiren, bir istihbaratçı olarak yaşananlarla ilgili bilgi sahibi olan ya da bilgi sahibi olduğuna inanılan bir isim.

 

 

DIŞ POLİTİKA

Küresel Gündem… İlhan Uzgel: İdlib Suriye ve Rusya için sürdürülebilir olmaktan çıkıyor

 

KKTC’de Ne Oluyor? | Hasan Kahvecioğlu – İnan Demirel | Olağan İşler

 

Dr. Mustafa Peköz: Biden-Erdoğan Görüşmesi Nasıl Okunmalı

 

Aylina KıIıç

ANHA’ya konuşan Özerk Yönetim yöneticilerinden Bedran Çiya Kurd, Rusya’nın Türkiye’nin olası bir operasyonunu kabul etmeyeceklerini kendilerine bildirdiğini, ABD’nin de benzer bir tavırda olduğunun bilgisini edindiklerini söyledi. 1/3

 

Suriye’ye operasyon olursa…(Hediye Levent)

Türkiye, Suriye’ye operasyon yapar mı?Yapabilir, her şey mümkün. Bu soruya bizzat operasyonu yönetmekle sorumlu komutanların bile net yanıt verebilmesi mümkün değil.

 

ABD’nin ‘üç ayaklı’ Türkiye politikası: “S-400 gerçeği kabul edildi”(Mustafa Birol Güger)

Cumhuriyet.com.tr’ye konuşan araştırmacı-yazar Soner Çağaptay’a göre, Washington yönetimi, Ankara’nın, Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerini iade edemediği gerçeğini kabul etti. Ayrıca, YPG ile işbirliği devam ediyor olsa da aradaki bağlar eskisi kadar güçlü değil.

 

 

EKONOMİ

 Güldem Atabay ‘MB’nın Paradigma Değişimi’ni yazdı: Çok geç, çok kırılgan, çok boş, çok zamansız…

 

İhracatçılara yönelik kredi garanti fonu (İhracatı Geliştirme A.Ş.) kuruldu(Erdoğan Sağlam)

Tüm ihracat işlemlerinden kesilen tutarlar bazı ihracatçıların kredi işlemlerine kefalet vermek amacıyla kurulan bir şirkete aktarılıyor. Tamam bu şirket kredi vermiyor, ancak kefil olunan kredi geri ödenemezse ne olacak?

 

AKP ekonomide son kozunu oynamaya hazırlanıyor(Barış Soydan)

Asgari ücrete yüzde 35-40 zam, EYT’lileri memnun edecek formül ve elektrik, doğalgaz zamlarının ertelenmesi iktidarı kurtarır mı?

 

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı, nasıl olmalı?(Mehmet Y. Yılmaz)

Muhalefet liderleri, Türkiye’de idare ve yargıdaki tahribatın restorasyonunu da gerektiren işleri içinden çıkılmaz günlük pazarlıklarla yürütebileceklerini sanıyorlarsa feci halde yanılıyorlar