27 Eylül – 10 Ekim 2023 Haber Akışı

27 Eylül

İÇ POLİTİKA

FEDAŞ işçilerinden AKSA’ya: ‘Ya saygın bir uzlaşı ya da inatçı bir mücadele’

50 gündür grevde olan FEDAŞ işçileri, şirketleri AKSA ile yaptıkları müzakere sürecine ilişkin “Biz taleplerimizi dikkate alın dedikçe bizim arkadaşlarımız pazarlık payı olarak kullanılıyor” dedi.

PSAKD yöneticilerinin yargılandığı dava sonrasında 8 kişi gözaltına alındı

PSAKD yöneticileri Beyhan Gün ve Şimal Deniz’in yargılandığı davanın yapılmak istenen basın açıklamasında, PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe’nin de arasında olduğu 8 kişi gözaltına alındı.

Mersin’de gözaltına alınan 10 kişi tutuklandı

Mezopotamya Ajansı’nın aktardıklarına göre Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade işlemleri tamamlanan 12 kişi, Mersin Adliyesi’ne çıkarıldı. Savcılıkça ifadeleri alınan 12 kişi “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle Mersin Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik 2 kişiyi adli kontrol şartıyla serbest bırakırken, aralarında Mersin Hakkariler Derneği Başkanı İsa Kurt ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) üyesi Emre Çelik’in de olduğu 10 kişiyi “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutukladı.

“Kanun hükmü” sansürü nedeniyle çok sayıda yönetmen Altın Portakal’dan çekildi

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kanun Hükmü” filmine uygulanan sansüre tepkiler büyüyor. Çok sayıda yönetmen filmin yarışmadan çıkarılmasına tepki olarak, yarışmadan çekildiklerini açıkladı.

İstanbul’da IŞİD operasyonu: 12 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında IŞİD içerisinde faaliyet yürüttükleri iddiasıyla 14 şüpheliyi yakalamak için operasyon düzenlendi. 7 ilçede 14 farklı adrese yapılan operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda tabanca ve 2 kurusıkı tabanca ve çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

İYİ Partiden anayasa değişikliğinde destek şartı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliği çağrısına dair açıklamalarda bulundu. Usta, konuyla ilgili “yeni anayasa” kavramını değil, “anayasa değişikliği” kavramını kullanmayı tercih ettiklerini söyledi: “Yeni anayasa dediğinizde her şey farklılaşıyor. Devletin şekli, sistemi, Türk vatandaşlığı, hatta Türk bayrağı bile tartışılıyor. Biz bunları tartışmayız.”

EKONOMİ

EBRD Türkiye için büyüme beklentisini yükseltti

Moody’s, Fitch, OECD ve S&P’nin ardından EBRD de Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini yükseltti. 2023 yılı büyüme beklentisini yüzde 2.5’ten yüzde 3.5’e çekti.

DIŞ POLİTİKA

Washington’tan Türk şirketlerine yeni yaptırım kararı

ABD Maliye Bakanlığı, İran’ın İHA programına katkı sağlayan, aralarında iki Türk şirketinin de bulunduğu çok sayıda şirket ve kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

Bafil Talabani yeniden KYB Başkanı seçildi

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) kongresinde tek aday olan mevcut başkan Bafil Talabani bir kez daha bu göreve getirildi.

İsrail ve Suudi Arabistan’dan karşılıklı ‘normalleşme’ ziyaretleri

Suudi Arabistan’ın ilk Filistin Büyükelçisi El Sudairi, İsrail’in izniyle Batı Şeria’da Filistin yönetimiyle görüştü. İsrail Turizm Bakanı Katz, BM Dünya Turizm Günü etkinliği için Suudi Arabistan’da.

Türkiye, ‘Organize Suçlar Endeksi’nde Avrupa lideri

Küresel Organize Suç Endeksi’nin 2023 yılı raporuna göre Türkiye, Avrupa’da organize suç endeksinin en yüksek olduğu ülke olarak kayıtlara geçti.

Azerbaycan: Dağlık Karabağ’da 192 personel öldü

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da 192 personelin öldüğünü duyurdu. Bölgeyi terk ederek Ermenistan’a geçen Karabağlı Ermenilerin sayısı ise 47 bine ulaştı.

28 Eylül

İÇ POLİTİKA

AYM’den ek MTV kararı: Oy birliği ile reddedildi

Anayasa Mahkemesi(AYM), ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuruyu karara bağladı.

Ek MTV başvurusunun iptali: AYM’nin haber sızdırması hukuka aykırı

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, Anayasa Mahkemesi’nin ek MTV başvurusunu reddetmesini ve bu kararı gerekçeli karar olmadan ‘sızdırmasını’ eleştirdi.

Adalet Bakanı Tunç: Altın Portakal’da terör örgütü propagandasına müsaade edilemez

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Altın Portakal’dan çekilme kararıyla ilgili, “Altın Portakal festivalinde terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez” dedi.

Atatürk’e hakaretten tutuklanan liseliye 3 yıla kadar hapis istendi

Lise öğrencisi A.E.S. hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

TTB: Bir günde üç genç doktor yaşamlarına son verdi

Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan açıklamada, üç genç hekimin yaşamına son verdiği bildirildi. TTB, “Yaşamak ve yaşatmak için mücadele çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Kuir Araştırmaları Topluluğu neden kapatıldı? Biz ne yapmalıyız?

2013’ten beri faaliyet gösteren Hacettepe Kuir Araştırmaları Topluluğu hukuksuzca kapatıldı. Topluluğa tebliğ edilen belgede son bir yıldır inaktif olması gerekçe gösterildi. Topluluk yönetim kurulu, yıllardır etkinlik almadığı halde hala resmi statüye sahip toplulukların olduğunu söylüyor. Yıllardır uygulanmayan karar, Kuir Araştırmaları Topluluğu’nu kapatmak için işletiliyor.

Kobanê Davası: Nasıl başladı, neler yaşandı, son durum ne?

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 17’si tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası’nın ilk duruşması, 26 Nisan 2021’de Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Kanun Hükmü filmi Altın Portakal’a geri alındı | Kültür Bakanlığı festivalden çekildi, jüri geri döndü

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kanun Hükmü” filmine uygulanan sansür sonrası gelen tepkiler üzerine film, yarışma seçkisine geri alındı. Filmin geri alınması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini açıklarken, festivalden çekilen jüri üyeleri geri döneceklerini açıkladı. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kanun Hükmü” filmine uygulanan sansür sonrası gelen tepkiler üzerine film, yarışma seçkisine geri alındı.

İktidarın yeni yüzyıl vizyonu: ‘Kadını perde arkasına sakla, hakkını gasbet’

“Kutsal Aile” mefhumu için kolları sıvayan iktidar hız kesmeden yeni anayasa teklifi ve hazırlıkları için meşru zeminler yaratmaya uğraşıyor. Geçtiğimiz hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 81 ilde apar topar yapılan “aile çalıştayları” Meclisin açılmasına günler kala gerçekleşti. Bu çalıştaylara sahada çalışma yürüten kadın örgütleri, kadın ve LGBTİ dernekleri davet edilmedi. Çalıştayların içerikleri farklı illerde değişkenlik gösterse de esas omurgası “Kadını perde arkasına sakla, haklarını gasp et” anlayışı üzerine oturuyordu.

Skandal kararlara kısmi onama | Gezi Parkı davasında Kavala ve Atalay’ın da arasında olduğu 5 kişinin cezası onandı

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 25 Nisan 2022’de verdiği karara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı. Yüksek mahkeme, Kavala hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” iddiasıyla verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararını onadı.

MGK toplantısı sona erdi, yazılı açıklama yapıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. 3 saat süren toplantıda, Karabağ’daki gelişmeler, Rusya-Ukrayna savaşı ve Sudan’daki kriz gibi bölgesel ve ulusal güvenlik konuları ele alındı.

EKONOMİ

Tek adam iktidarı OVP ile gözünü eğitime dikiyor

Erdoğan’ın “Aslan payını eğitime ayırıyoruz” sözü ve o zamanki yardımcısı Fuat Oktay’ın da onu destekler nitelikte olan “Merkezi yönetim bütçesinden en büyük payı eğitime ayırıyoruz” sözleri bizzat aldığımız eğitimin kalitesi tarafından çürütülürken veriler de aynı şeyleri söylüyor.

DIŞ POLİTİKA

AB göç bakanları toplanıyor: ‘Atina, Ankara ile anlaşma yapmak istiyor’

AB ülkelerinin göç bakanları bugün Brüksel’de bir araya gelecek. Öte yandan Atina’nın, Ankara ile bir anlaşmaya varma konusunda istekli olduğu belirtiliyor.

AB’den Türkiye’ye mülteci desteği 10 milyar euro’yu buldu

AB’nin Türkiye’deki sığınmacıların gereksinimlerinin karşılanması için Türkiye’ye sağladığı destek 2011 yılından bu yana 10 milyar euroyu buldu.

Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetimi varlığına son verecek

Dağlık Karabağ (Artsakh) Cumhuriyeti, kendini feshettiğini duyurdu. Azerbaycan’ın tanımadığı yönetimin varlığına, 1 Ocak 2024’ten itibaren son verileceği belirtildi.

Fas’taki depremde can kaybı 2 bin 960’a çıktı

Fas Hükümet Sözcüsü Baytas, 8 Eylül’de meydana gelen depremde ölü sayısının 2 bin 960’a yükseldiğini duyurdu. Bir yıl süreyle depremden etkilenen ailelere ayda 2 bin 500 dirhem verileceği belirtildi.

Burkina Faso’da askeri yönetime karşı yapılan darbe girişimi bastırıldı

Burkina Faso’da 2020’de darbeyle ülkeyi yöneten İbrahim Traore liderliğindeki cuntaya karşı yapılan, darbe girişiminin başarısız olduğu açıklandı.

29 Eylül

İÇ POLİTİKA

Yeşil Sol Partili Ömer Öcalan hakkında resen soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeşil Sol Parti Milletvekili Ömer Öcalan hakkında PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili açıklamaları nedeniyle resen soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Altaylı: ‘AKP ne yaparsa yapsın İmamoğlu yıkılmıyor’

Gazeteci Fatih Altaylı, yerel seçimlerde İBB Başkanlığı’na yeniden aday olacağını duyuran Ekrem İmamoğlu’nun oy oranını açıkladı. Altaylı ”AKP ne yaparsa yapsın İmamoğlu yıkılmıyor” yorumunu yaptı.

Yazar ve akademisyen Murat Gülsoy’un Boğaziçi’ne girişi yasaklandı

Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli öğretim üyesi, yazar Murat Gülsoy’un okula girişi yasaklandı. “Murat Gülsoy ile Bilim, Sanat & Edebiyat” etkinliği de iptal edildi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Şahinler Çetesi çökertildi

İçişleri Bakanı Yerlikaya, “İstanbul merkezli 7 ilde düzenlenen operasyonlarla Şahinler Çetesi olarak bilinen suç örgütü çökertildi. Çete lideri Mehmet Şahin dahil 41 şüpheli yakalandı” dedi.

Adana’da CHP’li Seyhan ve Çukurova belediyelerine operasyon: 61 gözaltı kararı

Adana’da Seyhan ve Çukurova belediyelerine sabah saatlerinde ‘rüşvet’ operasyonu düzenlendi. Polis ekipleri, operasyon kapsamında bazı evraklara el koyarken, binada aramalar devam ediyor.

Yargıtay’ın Gezi davası kararı | 78 sayfalık raporda neler öne çıkıyor?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasına ilişkin kararını açıkladı. İş insanı Osman Kavala, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, yönetmen Çiğdem Mater, şehir plancısı Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in cezası onandı. Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi hakkında istenen cezalar bozuldu. Yapıcı ve Altınay kaldıkları cezaevinden tahliye edildi. Yargıtay’ın 78 sayfalık Gezi Parkı davası kararında neler anlatılıyor? İşte öne çıkanlar.

Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu. Sosyal medya hesabı üzerinden videolu bir açıklama yapan Böcek, paylaşımına şu notu düştü…

EKONOMİ

Dış ticaret açığı 8 ayda 82,3 milyar dolara yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Buna göre ihracat ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artarak 21 milyar 615 milyon dolar, ithalat yüzde 6,9 azalarak 30 milyar 271 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde son 2 yılın en düşük enflasyonu: Yüzde 4,3

Euro Bölgesi’nde eylül ayında enflasyon yüzde 4,3’e geriledi. Bu, Ekim 2021’den beri kaydedilen en düşük oran oldu. Almanya’da ise işsizlik rakamları açıklandı.

12 aylık dış ticaret açığı 110 milyar dolara dayandı

İhracat ağustos ayında, yüzde 1,6 artarak 21 milyar 615 milyon dolar, ithalat yüzde 6,9 azalarak 30 milyar 271 milyon dolar oldu. Böylece 12 aylık dış ticaret açığı 109,5 milyar dolara ulaştı.

Türk-İş: Gıda enflasyonu eylülde yüzde 9,3

Türk-İş hesaplamalarına göre; Ankara’da gıda enflasyonu eylülde yüzde 9.31 arttı, açlık sınırı 13 bin 334 TL’ye yükseldi.

Mehmet Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor: 3 ülkeyi ziyaret edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ekim’de Londra, Paris ve Marakeş’i ziyaret edecek

Almanya Erdoğan’ı, Erdoğan Alman sermayesini bekliyor

Türkiye’yi enflasyon, döviz sıkıntısı gibi önemli ekonomik sorunlar yumağı içine çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışından kaynak arama çalışmaları önümüzdeki aylarda Almanya ile devam edecek. Daha önce Körfez ülkelerine giden Erdoğan’ın yeni rotasının Almanya olmasının başlıca nedeni ise bu ülkenin Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerinin oldukça yüksek olması.

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 43 bin lirayı aştı

Türk-İş, Eylül 2023 dönemine ilişkin Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Buna göre; 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 13 bin 334 TL olarak hesaplandı. Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL oldu. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 17 bin 336 TL’ye yükseldi.

DIŞ POLİTİKA

ABD’den Sırbistan’a: Kosova sınırındaki güçlerini geri çek

ABD, Sırbistan’dan Kosova sınırına yaptığı askeri yığınağı geri çekmesini istedi.

NATO’dan Kosova’ya ek asker gönderme kararı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO’nun karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi’nin Kosova’daki durumu görüştüğünü, ülkeye ilave kuvvet sağlanmasına onay verdiklerini açıkladı.

AB’den ‘Kavala’ kararına ilk tepki: Uzaklaşma yönünde büyük bir adım…

AP’nin Türkiye raportörü Nacho Sánchez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Bakanlar Komitesi’nin kararına uyulmamasını “tam bir felaket” olarak niteledi.

Ermenilerin yüzde 70’i Dağlık Karabağ’dan ayrıldı

Azerbaycan operasyonu sonrası Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a geçen Ermenilerin sayısı 85 bine yaklaştı. Operasyondan önce bölgede yaklaşık 120 bin Ermeni yaşıyordu.

Menendez’in yerine gelen isimden ‘F-16’ açıklaması: Başka konular da etkili

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nun yeni başkanı Senatör Cardin, “Bu konuyla ilgili yönetimle görüşmeliyim çünkü bu sadece tek bir konuyu değil, birçok konuyu içeriyor” dedi.

Almanya’da kadınlar kürtajın yasallaşmasını talep etti

Almanya’da kürtaj hakkı için 50 kentte 80’den fazla protesto eylemi gerçekleştirildi. “Kürtaj: Kendi kaderini tayin etmenin cezası olamaz! Paragraf 218 iptal edilsin!” sloganıyla yapılan eylemlerde ülkede kürtajın suç olmaktan çıkarılması talep edildi. Almanya’da Ceza Kanununun 218. maddesi kürtaj yasağı ve istisnalarını içeriyor.

30 Eylül

İÇ POLİTİKA

Boğaziçi’nde direniş 1000’inci gününde: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyım rektöre yönelik direniş 1000’inci güne girdi. “1000 kere söyledik, kabul etmiyoruz” dövizi taşıyan akademisyenler rektörlüğe sırtını döndü.

Özgür Özel gazetecilerle buluştu: “CHP yaşlı ve erkek bir parti”

CHP Genel Başkanlığına aday olan Özgür Özel, Ankara’da bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Kurultay öncesinde vaatlerini anlatan Özel, parti yönetimini eleştiri. CHP’de yaş ortalamasının 50’nin üzerinde olduğunu ve partinin ağırlıklı olarak erkeklerden oluştuğunu belirten Özel, partiye gelen yeni bir ankete göre seçimden sonra CHP’nin tutumunu olumlu görenlerin oranının yüzde 11 olduğunu açıkladı.

Osman Kavala’dan Yargıtay kararı açıklaması: Hukuk ilkelerine ve insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın ürünü

Kavala’ya Özgürlük isimli hesaptan yayımlanan mesajda “Yargıtay’ın onama kararı, hukuk ilkelerine ve insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın ürünüdür. Bu karar, delil olmadan insanları mahkum etmenin yargıda norm haline geldiğinin en çarpıcı göstergesi olmuştur” ifadelerine yer verildi.

Cumartesi Anneleri 966. haftada da darbedilerek gözaltına alındı: Polisten evladını arayan anneye ‘şov yapma’

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına rağmen 26 haftadır Galatasaray Meydanı’na girmeleri engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın bu haftaki eylemi, yine Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Kararı gerekçe göstererek eyleme izin vermeyen polis, meydan ve meydana çıkan tüm ara sokakları saatler öncesinden bariyerlerle kapattı. Galatasaray Meydanı’nda buluşmak üzere İstiklal Caddesi’ne çıkan Cumartesi Anneleri yine polis ablukasına alındı.

EKONOMİ

Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

Ekonomistler yorumladı: S&P’nin not görünümünü yükseltmesi ne anlama geliyor?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

Mevduat faizi ticari kredi faizini geçti

Son dönemde ekonomi yönetiminden tasarruf sahiplerini standart TL mevduatlara yönlendiren kararlar gelirken mevduat faizlerindeki yükseliş ivmesi de devam etti.

DIŞ POLİTİKA

BM’den ‘Karabağ’ açıklaması: 100 binden fazla kişi Ermenistan’a geçti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, 100 binden fazla kişinin Karabağ’dan Ermenistan’a geçtiğini söyledi.

Almanya’dan ‘Kavala’ açıklaması: Türkiye yükümlülüklerini ihlal ediyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet cezasının onanmasına ilişkin, “Yargıtay’ın kararı, Türkiye’de insan hakları ve hukukun üstünlüğü için yıkıcı bir sinyal” dedi.

1 Ekim

İÇ POLİTİKA

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan: AİHM kararına biz katılmıyoruz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, Meclis’teki yeni yasama yılı resepsiyonunda konuştu: AİHM kararına biz katılmıyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin kararı belli zaten…

Soylu’ya yakın hesapların hedefi Yerlikaya: ‘Sen bürokrat avına devam et, evinin önüne geldiler’

Ankara’daki bombalı saldırı girişiminin ardından eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya destek veren isimler Ali Yerlikaya’yı hedef alan paylaşımlar yaptı.

İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı: 2 ölü

Meclis’in açılacağı gün İçişleri’ne bombalı saldırı düzenlendi. Yerlikaya iki şüpheliden birinin üzerindeki bombayı patlatarak, diğerinin ise çatışmada öldürüldüğünü söyledi. Saldırıyı PKK üstlendi.

2 dakikada bir kadın, şiddet ihbarı yapıyor

Şiddet mağduru veya şiddet görme riski altındaki kadınlara hızlı müdahalenin sağlanması amacıyla geliştirilen Kadın Destek Uygulaması KADES’e yapılan ihbar başvuru sayısı arttı. CHP Parti Meclisi Üyesi, İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Kadın Destek Uygulaması’na ihbarda bulunan kadın sayısının yüzde 2 bin 594 arttığına dikkat çektiği açıklamasında yapılan ihbar sayısının 2 bin 594’e ulaştığını açıkladı. CHP’li İlgezdi, bu sayının her 2 dakikada bir 1 kadının şiddet gördüğü anlamına geldiğini ifade etti.

Meclis’te yeni yasama dönemi başladı: Erdoğan “yeni anayasa” mesajı verdi

TBMM’nin 28. dönem 2. yasama yılı Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na yapılan bombalı saldırı girişimi gölgesinde başladı. Erdoğan yaptığı açıklamada “yeni anayasa” çağrısı üzerinden muhalefeti hedef aldı.Can Atala

Bir yılda 1.5 milyon çocuk okuldan uzaklaştı: Örgün öğretimde azalma, okuldan kopuşlarda artış var

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘milli eğitim istatistikleri – örgün eğitim 2022/23’ verilerini açıkladı. Veriler açık öğretimde sürekli bir artışla birlikte, örgün eğitimin hemen her alanında okuldan kopuşa işaret ediyor. MEB’in verilerine göre açık öğretimde bir yılda 1 milyon 738 bin 198 olan öğrenci sayısı 2 milyon 346 bin 654’e çıkmış.

Demokratik Alevi Dernekleri kongresinde “eşit yurttaşlık” talebi dile getirildi

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Şubesi, 4’üncü Olağan Kongresi’ni “Hak ve hakikat mücadelesini büyütmek” şiarıyla Sultangazi ilçesinde bulunan Gazi Cemevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Cengiz Çiçek ve Esengül Demir’in yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyaseti parti temsilcisi kongreye katıldı.

Adalet Bakanı Tunç: Can Atalay’ın milletvekilliği düşecek

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, cezaevindeki TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın durumuyla ilgili açıklama yaptı. Bakan, “Anayasa’mızın 84’üncü maddesinde düzenlenmiş, 84’üncü maddede kesin hükmün Genel Kurul’da okunmasıyla birlikte milletvekilliği düşüyor. Tüm bu süreçleri hep beraber takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ

İTO, İstanbul’un eylül ayı enflasyonunu açıklandı: Yıllık artış yüzde 73,18

İTO’ya göre, İstanbul’un eylül ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 73,18, aylık bazda yüzde 5,46 arttı.

DIŞ POLİTİKA

MSB duyurdu: Irak’ın kuzeyine hava harekatı düzenlendi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen hava harekatında Metina, Kandil, Hakurk ve Gana’da 20 hedefin imha edildiğini açıkladı.

İsrail’de protestolar 39’uncu haftasında: Otoyol kapatıldı

İsrail’de başta Tel Aviv, Hayfa, Batı Kudüs gibi kentler olmak üzere ülke genelinde onlarca farklı noktadaki gösterilere on binlerce eylemci katıldı.

Biden imzaladı: ABD’de hükümetin kapanması önlendi

ABD Başkanı Biden, Kongre’de kabul edilen ve hükümetin kapanmasının önüne geçen geçici bütçe tasarısını imzaladı.

İsviçre’de on binler iklim krizine karşı acil önlem için yürüdü

İsviçre’nin başkenti Bern’de toplanan 60 binden fazla kişi, ulusal seçimlere bir aydan az bir süre kala iklim kriziyle mücadele için daha sert politikalar talep etti. İsviçre’nin buzulları iki yıl içinde yüzde 10 oranında küçülürken, küresel oranın iki katından daha fazla ısınan ülkede eylül ayı, kayıtlara geçen en sıcak ay oldu.

2 Ekim

İÇ POLİTİKA

Ömer Öcalan’ın Meclis’teki Kürtçe basın toplantısına tutanak tutuldu

Yeşil Sol Parti Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Meclis’te Kürtçe basın toplantısı düzenledi. 13 dakikalık toplantı için hakkında tutanak tutuldu

TİP’in Özgürlük Yürüyüşü’nün ikinci günü Arsuz’da sona erdi

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Hatay Milletvekili Can Atalay için başlattıkları “Özgürlük Yürüyüşü”nün ikinci gününü Hatay’ın Arsuz ilçesine bağlı Kale Köyü’nde sonlandırdı

AGİT’ten seçim gözlem raporu: Yasal çerçeve seçimlerin yürütülmesi için elverişli değil

AGİT, 14 Mayıs-28 Mayıs seçimlerine ilişkin raporunda “Depremden etkilenen 2 milyon seçmenin adres değişikliği ve oy kullanmasını kolaylaştırmak için yetkililer tarafından yeterli önlem alınmadı” dedi

ODTÜ Mezunlar Derneği başkanının kampüse girişi 2090’a kadar yasaklandı

ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Baki Arslan’ın ODTÜ kampüsüne girişi 2090 yılına kadar yasaklandı. Üstelik gerekçe de açıklanmadı.

İstanbul ve Kırklareli’nde ev baskınları: HDP yöneticileri dahil, en az 20 gözaltı

İstanbul ve Kırklareli’nde yapılan ev baskınlarında aralarında HDK ve HDP yöneticilerinin de olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı.

Tanrıkulu dahil 8 vekilin dokunulmazlık dosyaları TBMM’ye sevk edildi

Aralarında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik sözleri nedeniyle hedef alınan Sezgin Tanrıkulu’nun da bulunduğu 8 milletvekilinin dokunulmazlık dosyaları TBMM’ye sevk edildi.

7 kadın katili, 7 istismarcı ve 3 şiddet uygulayan erkeğe indirim verildi

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun açıklamasına göre son 10 ayda duruşmalarda 7 katile, 7 kadın ve çocuk istismarcısına, 3 şiddet uygulayan erkeğe indirim verildiğini açıklayan Taşçıer; “32 yıllık eşini 24 kez vahşice bıçaklayıp öldüren erkeğe bile indirim verilen bir hukuk düzeninden bahsediyoruz.”

HDK ve HDP’ye yönelik operasyona dair açıklamada gözaltı

Yeşil Sol Parti ve HDP, bu sabah HDK ve HDP yönetici ve üyelerinin de aralarında olduğu en az 20 kişinin gözaltına alınmasına dair İstanbul Beyoğlu’da bulunan ortak parti binalarının önünde basın açıklaması düzenlemek istedi. Açıklamaya polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

EKONOMİ

IMF, Kur Korumalı Mevduat’tan çıkışın somut planını bekliyor

IMF, Raporun neredeyse tamamında sık sık ve apaçık şekilde “Kur Korumalı Mevduat” (KKM) uygulamasını büyük risk olarak tanımlıyor, eleştiriyor, hemen ama dikkatli bir biçimde aşamalı olarak kaldırılmasını istiyor. Açık ki KKM uygulamasının kaldırılmasının başarılı ve zararsız bir yolu olmayacak. Şimdiden gördüğümüz şey açık: Bu sorun her durumda, bunu ekonominin başına saranlara değil, ülke ekonomisine zarar verecek.

Borsada yabancı payı gerçekten yükseliyor mu?

Borsada yabancı takas oranı yüzde 35,93 seviyesinde ancak fiili dolaşımdaki payı çok düşük olan QNB Finansbank hariç yüzde 26,82’ye geriliyor.

Agrobay işçileri İstanbul’dan seslendi: Haksızlığa boyun eğmedik işten atıldık

İzmir’de bulunan Agrobay Seracılık’ta çalışan ve sendikalı oldukları için işten çıkartılan Tarım-Sen üyesi işçiler, direnişlerinin 42. gününde İstanbul’daki konsolosluklar önünde eylem yaptı. İşçiler, “Agrobay’ın gerçek yüzünü iş yaptığı ülkelere göstereceğiz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Kiev ile Fransız savunma sanayii arasında anlaşmalar

Ukrayna ile Fransız silah üreticileri arasında kapsamlı iş birliği anlaşmaları imzalandı. Anlaşmalar, birçok silah sisteminin bakımı ile bazı yedek parçaların Ukrayna’da üretilmesini de içeriyor.

Irak’tan Türkiye’ye ‘harekat’ tepkisi: ‘Egemenliğimize saygı göstermeliler’

‘Ülke topraklarını hedef alan her türlü saldırıyı reddettiklerini’ söyleyen Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, “Türkiye ile sorunları çözmek için bir anlaşmaya varmak istiyoruz” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, askeri güçlerini geri çekmek zorunda

Ankara ile ‘normalleşme’ şartlarını yineleyen Suriye’nin Dışişleri Bakan yardımcısı, “Türkiye askeri güçlerini geri çekmek zorunda” ifadelerini kullandı.

AB dışişleri bakanları ilk kez Kiev’de toplandı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Ukrayna’nın geleceği AB’dedir” ifadelerini kullandı.

‘AB, Türkiye’ye mülteci başına 4.7 milyon euro ödedi’

Almanya’da yayımlanan Bild gazetesi, AB’nin mülteci başına Türkiye’ye 4,7 milyon euro ödediğini yazdı.

İki Almanya’nın birleşmesinin 33. yılı: Birleşmenin Doğu Almanya’ya mirası aşırı sağ

1990’lı yılların başından itibaren Doğu Almanya’da milliyetçiliğin, ırkçılığın, kapitalizme hayranlığın gelişmesi için sürekli kaynak ayıran, özel bir politika uygulayan devlet, zamanla antifaşist geleneği zayıflatmayı, aşırı sağı güçlendirmeyi başardı.

3 Ekim

İÇ POLİTİKA

Kırmızı Bülten’le aranan IŞİD’li tahliye edildi, Ankara’da yaşıyor

Kazakistan’ın IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle hakkında Kırmızı Bülten çıkarttırdığı bir kişi, Sincan Cezaevi’nde 29 ay tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı. Gerekçe, Kazakistan’ın Türkiye yargısına gerekli belgeleri göndermemesi.

TİP’in Özgürlük Yürüyüşü’nün üçüncü günü tamamladı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ın başlattığı TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutuklularının hukuksuz şekilde tahliye edilmemesine karşı başlattığı “Özgürlük Yürüyüşü” üçüncü gününü tamamladı.

Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesi 8 Ekim’de açılıyor

Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin pazar günü açılacağını söyleyen Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin, “Çok heyecanlıyız, çok mutluyuz, çok sevinçliyiz” dedi.

BAMAD: Ayşenur Arslan yalnız değildir

Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD), hakkında açılan soruşturmada gözaltına alınıp serbest bırakılan gazeteci Ayşenur Arslan’ın yanında olduğunu duyurdu

TGC: Halk TV’nin programı kaldırması basın özgürlüğüne doğrudan müdahaledir

Gazeteci Ayşenur Arslan’ın gözaltına alınmasına tepki gösteren bir açıklama yayınlayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, “Halk TV’nin programı kaldırılması basın özgürlüğüne doğrudan müdahaledir” dedi.

Ayşenur Arslan serbest bırakıldı

Halk TV’deki programı yayından kaldırılan ve hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı. Ayşenur Arslan savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

DFG: 4 gazeteci tutuklandı, 268 habere erişim engeli getirildi

Tutuklu gazeteci sayısının 63’e yükseldiğini belirten DFG, eylül ayında 12 gazetecinin gözaltına alındığını, 4‘ünün tutuklandığını, 7 gazeteciye hapis cezası verildiğini açıkladı.

Devlet Bahçeli’den kürsüde ‘Süleyman Soylu’ mesajı

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Tescilli FETÖ’cülerin Süleyman Soylu’ya iftira kuyruğuna girmeleri, bazılarının da görevdeki İçişleri Bakanı’nı kötülemeleri ortadadır” ifadelerini kullandı

EKONOMİ

İPA Eylül araştırması: İstanbul’da yaşamanın bedeli 44 bin 561 liraya yükseldi

İPA verilerine göre, İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti Eylül ayında 44 bin 561 liraya yükseldi. Ağustos’a göre bin 986 lira artış gözlemlendi. Bir önceki yılın eylül ayına göre ise yüzde 79,42 artış oldu.

TÜİK’in eylül ayı enflasyonu belli oldu: Dokuz ayın en yüksek seviyesi

TÜİK, eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, enflasyon eylülde yüzde 4,75 artarken, yıllık bazda yüzde 61,53 oldu. Böylece yıllık enflasyon 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

ENAG enflasyon rakamlarını açıkladı

Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) eylül ayına ilişkin enflasyon verilerine göre, 12 aylık enflasyon yüzde 130,13 oldu. 2023 yılı, Ocak-Eylül dönemi enflasyon oranı ise yüzde 95,33.

DIŞ POLİTİKA

Ermenistan’dan Rusya’yı kızdıracak hamle: UCM’nin yargı yetkisini kabul eden Roma Statüsü onaylandı

Ermenistan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kuruluş tüzüğü Roma Statüsü’nü onayladı. Statünün onaylanması, en azından yasal olarak, Rusya Devlet Başkanı Putin’in ülkeyi ziyaret etmesi halinde tutuklamak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Fransa’dan Ermenistan’a ‘askeri teçhizat’ sevkiyatına onay

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Paris’in, Ermenistan’a ‘askeri teçhizat’ göndereceğini açıkladı. Bakan Colonna, Azerbaycan’ın Türkiye’nin desteği ile sürekli silahlandığını iddia etti.

MSB duyurdu: Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos’a hava harekatı

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyine hava harekatı düzenlendiğini, “16 hedefin imha edildiğini” duyurdu.

04 Ekim

İÇ POLİTİKA

Ankara’daki saldırıyı düzenleyen ikinci kişinin de kimliği belirlendi

Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırıda bulunanlardan ikincisinin de kimliği tespit edildi. İkinci saldırganın Özkan Şahin olduğu açıklandı.

İddia: Erdoğan Soylu’nun talebini kabul etti, 2 saate yakın görüştü

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 26 Eylül akşamı eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu kabul ettiğini ve iki saate yakın bir görüşme gerçekleştirdikleri iddiasını paylaştı.

İçişleri Bakanı açıkladı: 15 ilde operasyon, 37 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara’da düzenlenen bombalı saldırı girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında 37 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Meral Akşener: İttifak siyasetini reddediyoruz

İYİ Parti lideri Akşener, yerel seçimler için “İttifak siyasetini reddediyoruz” açıklaması yaparken Gezi davası kararı için de “AK Parti’nin stres bozukluğunun bir neticesidir” dedi.

Merdan Yanardağ için tahliye kararı

Gazeteci Merdan Yanardağ’ın 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Mahkeme Yanardağ’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi ve tahliye etti.

RTÜK’ten Halk TV’ye 5 kez program durdurma ve para cezası

RTÜK, Ankara’daki saldırıyla ilgili Ayşegül Arslan ve Altın Portakal hakkında Ezel Akay’ın sözlerini gerekçe göstererek Halk TV’ye üst sınırdan idari para ve 5 kez program durdurma cezası verdi.

EKONOMİ

Yeni ‘dönüşüm’ planı: Devlet dairenize hissedar olabilir

Kentsel dönüşüm için salt çoğunluk düzenlemesinde yeni bir finansman modeli olacak. Kulis bilgilere göre devlet dönüşüm için kredi verecek, karşılığında verdiği kredi oranında daireye hissedar olacak.

İhracat azaldı, ithalat attı: Dış ticaret açığı eylülde 4,9 milyar dolar

Eylül ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Bakan Ömer Bolat, eylülde dış ticaret açığının 4,9 milyar dolar olduğunu, ihracatın da 22,7 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

DIŞ POLİTİKA

İran’da 16 yaşındaki çocuk komaya girdi: ‘Ahlak polisi saldırdı’

Tahran’da 16 yaşındaki Armita Garawand’ın ahlak polisinin saldırısına uğradığı belirtildi. Hengaw İnsan Hakları Örgütü, Garawand’ın ahlak polisi tarafından darbedildiğini ileri sürdü.

Fidan’dan Irak ve Suriye’de operasyon açıklaması: Meşru hedeftir

Hakan Fidan, 1 Ekim’de Ankara’da yapılan saldırıyı gerçekleştirenlerin ‘Suriye’den geldiğini’ söyleyerek “Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait olan bütün tesisler bundan sonra meşru hedeftir” dedi.

05 Ekim

İÇ POLİTİKA

Göç İdaresi açıkladı: Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeli var

Göç İdaresi’nin paylaştığı rakamlara göre Türkiye’de 3,5 milyonu Suriyeli yaklaşık 5 milyon yabancı bulunuyor.

2019’da Öcalan’ın mektubunu getirdi, 2023’te görevden uzaklaştırıldı

İBB seçimleri öncesinde PKK lideri Öcalan’ın mektubunu okuması ile gündeme gelen Munzur Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Ali Kemal Özcan görevinden uzaklaştırıldı.

EKONOMİ

Eylülde konut satışı yüzde 16 azaldı

Türkiye’de eylül ayında yapılan konut satışı ağustos ayına göre yüzde 16 azaldı. Eylülde en çok gayrimenkul satışı ise İstanbul’da yapıldı.

Babacan: 128 milyar dolara 226 milyar dolar daha eklendi

DEVA Partisi lideri Babacan, Merkez Bankası’nca dolar kurunu baskılamak için ‘arka kapı’ satış yöntemiyle satıldığı öne sürülen 128 milyar dolarla ilgili, yeni bir iddia gündeme getirdi.

DIŞ POLİTİKA

DSÖ: Libya’daki sel felaketinde ölü sayısı 4 bin 333’e yükseldi

Dünya Sağlık Örgütü, Libya’da 10 Eylül günü yaşanan sel hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bin 333’e çıktığını duyurdu. Selde kaybolan 8 bin 500 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

AB ülkeleri göç ve iltica politikasında anlaşmaya vardı

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler, Göç ve İltica Anlaşması’nın son unsuru üzerinde uzlaştı. Düzenleme, mültecilerle ilgilenilmesi görevinin paylaşılmasını öngörüyor.

Zelenskiy: Çok zor bir kış bizi bekliyor

Avrupa Siyasi Topluluğu’nda açıklamalarda bulunan Zelenskiy, “Kış boyunca Rusya’nın çok sayıda saldırısına maruz kalacağız. Rusya, Avrupa kıtası için bir tehdit olacak” dedi.

Ukrayna: Rusya sivil tesisi bombaladı, 49 kişi öldü

Harkov bölgesinde bir kafe ve dükkana saldırı düzenlendiğini belirten Vali Oleh Sinegubov, “Bölgede çalışmalar sürüyor” dedi. Sinegubov, en az 49 kişinin öldüğünü açıkladı.

AP’den Azerbaycan’a Karabağ’da ‘etnik temizlik’ suçlaması

Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen karar tasarısında Karabağ’daki mevcut durum “etnik temizlik” olarak değerlendirilerek, Azerbaycan “şiddetle” kınandı.

TSK’den Suriye’nin kuzeyine hava saldırıları

Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri’nin bulunduğu bölgelere hava harekatı düzenledi. Harekatın ardından TSK’ye ait üssü gerçekleştirilen saldırıda 5 polis ve 3 asker yaralandı.

Putin: Rusya iki nedenle nükleer silah kullanır

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Devletin varlığının tehlikeye girmesi halinde” ya da kendilerine karşı nükleer kullanılması halinde nükleer silahları devreye sokacaklarını söyledi.

06 Ekim

İÇ POLİTİKA

Bakan Yerlikaya: 31 ilde, 15 organize suç örgütü ile bunlara silah temin eden 24 suç örgütü çökertildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “31 ilde eş zamanlı Kafes Operasyonu kapsamında 15 organize suç örgütü ile bunlara silah temin eden 24 suç örgütü çökertildi. 307 şüpheli yakalandı.” açıklamasını yaptı.

YSP’den Hakan Fidan’a ‘sınır ötesi’ tepkisi: ‘Savaş suçu itirafıdır’

Suriye’nin kuzeyine yapılan saldırılarda sivillerin de hayatını kaybettiğini belirten YSP MYK, Hakan Fidan’a tepki göstererek “Sivillerin hedef alınacağının ifade edilmesi savaş suçu itirafıdır” dedi.

DIŞ POLİTİKA

ABD, Suriye’de Türkiye’ye ait SİHA’yı düşürdüğünü doğruladı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’ye ait silahlı insansız hava aracını düşürdükleri iddialarını doğruladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye’de düşürülen SİHA’ya ilişkin açıklama

Türkiye’ye ait SİHA’nın Suriye’de düşürüldüğünü teyit eden Dışişleri Bakanlığı, “Hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir” ifadelerini kullandı.

Humus’ta askeri okula SİHA saldırısında en az 89 ölü: Cenaze töreni düzenlendi

Suriye’nin Humus kentinde askeri okulun mezuniyet törenine düzenlenen SİHA saldırısında hayatını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendi.

Putin’den Esad’a başsağlığı mesajı: ‘İşbirliğini sürdürme niyetindeyiz’

Humus’ta en az 89 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Esad’a taziye mesajı ileten Putin, “Suriyeli ortaklarımızla işbirliği içinde çalışmayı sürdürme niyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

Fidan, Antony Blinken ile telefonda Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı ile yüz yüze görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bugün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Fidan daha sonra Irak Haşdi Şabi Komisyonu Başkanı Falih el-Feyyad’ı bakanlıkta kabul etti.

Hindistan’da ölü sayısı artıyor: 31 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi kayıp

Sikkim eyaletinde meydana gelen selde 31 kişi hayatını kaybetti. Kaybolan 100’den fazla kişi için de arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

MSB: Suriye’nin kuzeyine saat 22.00’de hava harekatı düzenlendi

Milli Savunma Bakanlığı, saat 22.00’de Suriye’ye yeni hava harekatı gerçekleştirildiğini açıkladı.

07 Ekim

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: Bu kongrede yeni bir değişimi AK Parti’de göreceksiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti kadrosuyla, teşkilatıyla, programıyla, eser ve hizmetleriyle milletimizi hayalleriyle buluşturan siyasetiyle ülkemizi bugünlere getirdi” dedi.

AK Parti’nin MKYK üyeleri belli oldu: 48 isim çizik yedi

AK Parti Olağanüstü Kongresi’nde seçilecek Merkez Karar ve Yönetim Kurulu listesi belli oldu. 75 kişilik MKYK’da 48 isim listede yer almadı. Bir önceki MKYK’da yer alan 27 isim yerini korudu.

DIŞ POLİTİKA

Gazze Şeridi’nden 5 bin roket atıldı: İsrail ‘savaş durumu’ ilan etti

İsrail’e karşı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu başlattığını duyuran Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam, 5 bin roket fırlatıldığını açıkladı. İsrail ordusu, saldırının ardından ‘savaş durumu’ ilan etti.

İsrail ordusu, Gazze’ye ‘demir kılıçlar’ operasyonu başlattı

Hamas tarafından bu sabah yapılan roketli saldırıların ardından İsrail ordusu, Gazze’ye ‘demir kılıçlar’ operasyonu başlattığını duyurdu.

Fidan-Blinken görüşmesi: ‘Çatışma ihtimalini azaltmayı görüştük’

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Çatışma ihtimalini azaltmayı görüştük” dedi.

Erdoğan’dan Gazze açıklaması: Tarafları itidalle hareket etmeye çağırıyoruz

Hamas ve İsrail arasında Gazze Şeridi’nde yaşana saldırılarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tarafları itidalle hareket etmeye, gerilimi tırmandıracak adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz” dedi.

Biden’dan İsrail’e destek: Tel Aviv’in kendini savunma hakkını destekliyorum

ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu’yu arayıp İsrail’e destek mesajı verdi: ABD İsrail’in yanında, Tel Aviv’in kendini savunma hakkını destekliyor…

08 Ekim

İÇ POLİTİKA

CHP’nin yeni İstanbul il başkanı Özgür Çelik: Bu bir zafer konuşması değil

Seçimin ardından konuşan yeni CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, “Bu bir zafer konuşması değil. Zafer konuşmasını İstanbul’u, Türkiye’yi kazandığımızda gerçekleştireceğiz” dedi.

Şamil Tayyar: Bu hizip AK Parti’yi için için çürütüyor

AK Parti’nin dün yapılan 4. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde MKYK listesine alınmayan eski MYKY üyesi Şamil Tayyar, “Erdoğan sonrası hesaplara” dikkat çekerek parti için “hizip” olduğunu söyledi.

Erkan Baş: İncirlik üssü bu ülkeye vurulmuş bir prangadır

Adana’da “bağımsızlık” temasıyla Ceyhan’dan İncirlik’e yürüyen TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a Fatih Mehmet Maçoğlu da eşlik ediyor.

DIŞ POLİTİKA

Afganistan’da deprem: Ölü sayısı 2 bin 53’e yükseldi

Afganistan’ın Herat vilayetinde meydana gelen depremlerde 2 bin 53 kişi öldü, 9 bin 240 kişi yaralandı.

İsrail kamuoyu Hamas saldırısını tartışıyor: Nasıl mümkün oldu?

İsrail-Filistin çatışmasını tartışan İsrail basını ve kamuoyu, Hamas saldırısının İsrail açısından bir istihbarat zafiyetini gösterdiği görüşünde.

İsrail’de resmen ‘savaş hali’ ilan edildi

İsrail, Kassam Tugayları’nın saldırılarında 400 kişinin öldürüldüğünü, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı ise İsrail saldırılarında 370 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail Lübnan’ın güneyini yeniden vurdu: Patriot sistemi aktif hale getirildi

İsrail basını, Lübnan’dan gelebilecek saldırılar karşısında Patriot Hava Savunma Sistemi’nin aktif hale getirildiğini yazdı. Lübnan Hizbullahı çatışmalarda tarafsız olmadıklarını söyledi.

İsrail Komünist Partisi’nden ‘çatışma’ açıklaması: Sorumlu, Netanyahu hükümeti

İsrail Komünist Partisi ve Hadash, ortak açıklamalarında, “Faşist sağ hükümetin işgali pekiştirmek için işlediği suçlar, durdurulması gereken bölgesel bir savaşa neden oluyor” dedi.

09 Ekim

İÇ POLİTİKA

Ekrem İmamoğlu’ndan Cemal Canpolat’a tepki: Çok çirkinleştirdiler, çok yalan konuştular

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, isim vermeden il başkan adayı Cemal Canpolat’a yanıt verdi: “Çok çirkinleştirdiler, çok yalan konuştular. O yalanlarında boğulsunlar.”

Davutoğlu’ndan hükümete: Aileyi korumak için ne yapacaksanız yanınızdayız

Bursa’da konuşan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, anayasa tartışmalarına değinerek hükümete, “Aileyi korumak için ne yapacaksanız yanınızdayız” dedi.

21 ilde uyuşturucu operasyonu: 148 kişi yakalandı

İçişleri Bakanı Yerlikaya 21 ilde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 148 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

Erkan Baş, 9. günde ‘Aladağ’da katledilen çocuklar’ için yürüyor

Dokuzuncu günde ‘Aladağ’da tarikat yurdunda katledilen çocuklar’ için yürüyen TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a çok sayıda kişi ve kurum temsilcisi eşlik ediyor.

Süleymancı yurdunda çocuğa cinsel istismar iddiası: İmam tutuklandı

Ümraniye’de Süleymancılara bağlı Erkek Öğrenci Yurdu’nda 8 yaşında bir erkek çocuğa cinsel istismar iddiası hakkında soruşturma başlatıldı, imam İ.S. tutuklandı, yurt kapatıldı.

İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı’ndan istifa eden Köylüoğlu: Mansur Yavaş’ın kaybetmesi için çalışmamız isteniyor

İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı’ndan istifa eden Faruk Köylüoğlu “AKP’yi bitirmek için gösterdiğimiz çabayı şimdi de CHP’ye ve Yavaş’a kaybettirmek için sergilememiz isteniyor” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Kırkazak’tan mahkemeye Kobane sorusu: ‘Ne yapmaya çalışıyorsunuz?’

Kobane Davası’nın 36’ncı duruşması başladı. HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, mahkeme heyetinin savunma hakkını kısıtladığını söyleyerek, “Ne yapmaya çalışıyorsunuz?” diye sordu.

H.K.G. davasında yine karar çıkmadı: 23 Ekim’e ertelendi

6 yaşında kızı H.K.G.’yı ‘evlendiren’ Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli ile anne Fatıma Gümüşel’in yargılandığı davanın 6. duruşması bugün görüldü. Dava 23 Ekim’e ertelendi.

Erdoğan’dan akademik yıl açılışında ’28 Şubat’ ve ‘Gezi’ göndermesi

Beştepe’de düzenlenen Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Üniversitelerimizin yasakla, baskıyla, kavgayla ya da ideolojik dayatmalarla anılmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

HDP İzmir il eş başkanları tutuklandı

İzmir’de 6 Ekim’de gözaltına alınan HDP İzmir Eş Başkanları Berna Çelik ve Çınar Altan ile HDP Buca İlçe Eş Başkanı Nihat Türk tutuklandı.

EKONOMİ

Vakıf üniversitelerinde ‘ucuz emek’ protestosu

Vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenler, yasal olarak devlet üniversitelerindeki emsalleriyle ayni ücreti almaları gerekirken düşük ücrete mahkum ediliyor.

IMF’den Türkiye raporu: ‘Faiz artışlarına devam edilmeli’

Türkiye’ye ziyarette bulunan IMF heyeti, hazırladığı raporunda ekonomi yönetiminin politika değişikliğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek faiz artışlarına devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomi Dünyası: İşte, yuan kullanımında öncülük yapan 8 ülke

İkili ticarette yuan kullanımında Rusya öne çıkıyor. Rusya, başta petrol, Çin ile ticaretinin yüzde 75’ini Çin yuanı ile yapıyor. Brezilya lideri Lula ise, dolarsızlaşmanın en ateşli savunucusu.

Deutsche Bank Türkiye Ekonomisti Yiğit Onay: 30-35 milyar dolarlık portföy girişi olabilir

Deutsche Bank Türkiye Ekonomisti Yiğit Onay Türkiye’ye DİBS piyasasına yönelik ilave 30-35 milyar dolara varan portföy girişleri görülebileceğini söyledi.

Erdoğan: Çalışmayan emeklilere 5 bin TL ikramiye ödenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıkladı: Emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Çalışan emekliler kapsam dışı.

DIŞ POLİTİKA

Yunanistan’da yerel seçim: Harita bir kez daha YD’nin renklerine boyandı

Yunanistan’da ilk turu yapılan yerel seçimlere katılım oranı yüzde 52’de kaldı. Seçim haritasında iktidar partisinin renklerine boyanmayan istisnalardan biri PASOK’un seçimi önde bitirdiği Girit oldu.

Irak: Başbakan Sudani IKBY petrolü için farklı alternatifleri araştırıyor

Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Komitesi üyesi Garebawy, Irak Başbakanı Sudani’nin Ceyhan limanına akışı durdurulan IKBY petrolü için farklı alternatifler üzerinde çalıştığını söyledi.

İsrail’den Gazze için ‘topyekûn abluka’ kararı

Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ saldırısıyla başlayan çatışmalarda bin 193 kişi öldü. İsrail’in Gazze’ye hava saldırıları devam ederken, Kassam Tugayları Ben Gurion Havalimanı’na saldırdığını duyurdu.

Osman Kavala’ya Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, 2023 Václav Havel İnsan Hakları Ödülü’nü Türkiye’deki insan hakları savunucusu Osman Kavala’ya verdi.

Almanya Başbakanı Scholz: Almanya ve Fransa, güçlü bir şekilde İsrail’in yanında

Almanya Başbakanı Scholz: Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısı korkunç ve barbarcadır. Yahudi devleti için bu karanlık saatlerde biz, Almanya ve Fransa güçlü bir şekilde İsrail’in yanında duruyor.

AB, Filistin’e yönelik kalkınma yardımlarını durdurdu

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Varhelyi, AB’nin Filistinlilere yönelik kalkınma yardımlarını askıya aldığını duyurdu. İnsani yardımların ise ‘gerek duyulduğu’ sürece devam edeceği açıklandı.

10 Ekim

İÇ POLİTİKA

10 Ekim 8. yılında: ‘Barış mücadelesi herkes için elzemdir’

10 Ekim Katliamı’nın üzerinden sekiz yıl geçti. Ankara’daki mitinge Dersim’den giden Hıdır Demir, “10 Ekim’in bir daha yaşanmaması için barış mücadelesi elzemdir” dedi.

Dava avukatlarından 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 8. yılında 8 soru

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, geçen 8 yıla rağmen aydınlatılmayı bekleyen karanlık noktaları 8 soru altında sıraladı.

521 kişiden Gezi ve Kobane davalarına itiraz: ‘Yetti Artık’

521 kişi, başta Gezi ve Kobane davaları olmak üzere gözaltı ve tutuklamalara karşı ortak açıklama yaptı.

EURO 2032 resmen Türkiye’de

UEFA, EURO 2032’ye Türkiye ve İtalya’nın birlikte ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve HÜDA PAR ortak miting yapacak

Gelecek Partisi ve Saadet Partisi, 15 Ekim Pazar günü Yenikapı’da düzenlenecek Filistin’e destek mitingine HÜDA PAR’ı da davet etti. Üç parti, ortak miting kararı aldı.

Abluka altında 10 Ekim Katliamı anması: Failleri koruyanlardan hesap soracağız

Ankara’da, 10 Ekim 2015’te düzenlenen mitinge IŞİD’in düzenlediği saldırıda ölenler için İstanbul’da anma düzenlendi: “Gerçek failleri ısrarla koruyanları unutmayacağız, tek tek hesap soracağız”

EKONOMİ

IMF Türkiye büyüme tahminini yükseltti

IMF Türkiye ekonomisinin bu yıl için büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 4’e, gelecek yıl için ise yüzde 2.8’den yüzde 3.25’e revize etti.

Bakan Işıkhan: Her yerde iş var, yeter ki çalışma azmi olsun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Gençlerimiz muhakkak istihdama katılsın. İşin büyüğü küçüğü yoktur. İş var. Her yerde iş var yeter ki gençlerimiz, kadınlarımız çalışma azminde bulunsun…

DIŞ POLİTİKA

İsrail, Gazze’nin suyunu da kesti

Hamas saldırılarının ardından bomba yağdırdığı Gazze’ye tam abluka uygulayacaklarını, elektrik, yiyecek ve yakıt sağlanmayacağını duyuran İsrail, su iletim hatlarını da kapattı.

BM Genel Sekreteri Guterres: Bu çatışmanın nedeni 56 yıllık bir işgal

Hamas’ın saldırılarına “tiksindirici” deyip İsrail’e “uluslararası insani hukuk” uyarısı yapan Guterres “Bu çatışma durup dururken oluşmadı. 56 yıllık işgalden ötürü ortaya çıktı” dedi.

İsrail, Gazze’yi denizden de vuruyor: 704 kişi hayatını kaybetti

Gazze’yi denizden de vurmaya başlayan İsrail’in saldırısında 2’si gazeteci 704 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İran’ın dini lideri Hamaney: Biz yapmadık ama İsrail’e saldıranların ellerinden öpüyoruz

“İşgalci rejim, suçlarını meşru kılmak için kendisini mağdur gibi göstermeye çalışıyor” diyen Hamaney, “Bu felaketin sorumlusu Siyonist rejimin kendi eylemleridir” ifadelerini kullandı.

İsrail’de koalisyon partilerinden ‘acil durum hükümeti’ kararı

İsrail-Filistin çatışmaları dördüncü gününde devam ederken, Başbakan Netanyahu’nun çağrısı üzerine koalisyon hükümetini oluşturan partiler ‘acil durum hükümeti’ kurulmasını kabul etti.

AB: Gazze’de insani durum vahim, desteğimizi azaltmamız değil artırmamız lazım

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell: “Gazze’de sivil kayıplar artıyor. 150 bin kişi yerinden edildi. İnsani durum vahim. Desteğimizi azaltmamız değil, artırmamız lazım.”

İsrail Savunma Bakanı: Gazze’ye tam taarruza geçiyoruz

İsrail Savunma Bakanı Gallant, “Tüm kısıtlamaları kaldırdım. Gazze Şeridi sınırını kontrol altına aldık şimdi tam taarruza geçiyoruz” dedi.

Biden: Ortadoğu’daki askeri varlığımızı daha da artırmaya hazırız

ABD Başkanı Biden, Hamas saldırısının ardından İsrail için bölgeye gönderilen uçak gemilerine ek olarak Ortadoğu’ya ek askeri güç göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

Önerilen yazılar

Fehim Taştekin: Topyekûn savaş!

Kürt sorununa askeri çözüm arayanlar siyaseti yeniden esir aldı. Şimdi iktidar bir taraftan yerel seçimlere diğer taraftan anayasayı değiştirmeye hazırlanıyor. Hükümetin mevcut koşullarda MHP’yi terk edip Kürtlerle ittifak kurma senaryosu gerçekçi durmuyor. İktidarı kurtarsa kurtarsa çatışma kurtarır.

Ümit Akçay: Kemer sıkmanın ekonomi politiği ve 2024 seçimleri

İktidarın kemer sıkma programına yapılacak muhalefetin kim tarafından ve hangi söylem ve programla hayata geçirileceği giderek daha önemli hale geliyor. Zira aksi halde, Fatih Yaşlı’nın işaret ettiği ‘sağın alternatifi olarak sağ’ döngüsü ve bu kısır döngünün aldığı yeni biçimler, 2024 seçimlerini şekillendirecek.

Yavuz Halat: Gezi’de 3 milyon suçlu vardı!

Kısacası ve açıkçası, bu ülkede iktidar değil muhalefet “sorunu” mevcuttur. Bu iktidara “mecbur” isek önce sosyalistler sonra CHP sorumludur!

Fehim Taştekin: Savaşın İsrail’e taşınması neleri değiştiriyor?

Son tırmanıştan önce dans sırası Suudilere gelmişti. Veliaht Prens Selman geçen ay BM Genel Kurulu sırasında Netanyahu’nun keyfine keyif katacak şekilde normalleşme anlaşmasına çok yaklaştıklarını söylemişti.

Leyla Güven: ‘Kürt sorunu artık küresel boyuta ulaştı’

Leyla Güven, cezaevinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güven, “Kürt sorunu artık küresel boyuta ulaştı” dedi.

İlke Işık: 10 Ekim’in tek sorumlusu IŞİD değildi

10 Ekim Ankara Katliamı ceza yargılaması bağlamından koparılarak, sadece bir IŞİD katliamı olarak ele alındı devlet tarafından. Yargı sürecinin her aşaması böyle işledi, bu şekilde devam ediyor.

Bahadır Özgür: 24 yıl önceki öngörü haklı çıktı: Hepimizi ırgatlaştırdılar!

Güngör Uras, herkesin peşinden sürüklendiği baş döndürücü hızdaki olayların arasından, memleketi bekleyen esas tehlikeyi çekip çıkarmıştı. Avrupa’ya doğru koşan bir Türkiye’de kim söylese deli saçması sayılabilecek bir düşünceyi, olanca berraklığıyla dile getirmişti: “Hepimizi ırgat yapacaklar!”

Fehim Taştekin: İran ve Hizbullah’a tehdit: ABD ne yapmaya çalışıyor?

Gazze’deki intikam savaşının Gazze’de kalması için Amerikan diplomasisi ve askeri aygıtları devrede. Üçüncü cephe ABD’yi istemediği bir zaman diliminde Orta Doğu’da çetrefilli bir sürece çekebilir. Rusya da ABD’nin, Irak işgalinden geri kalmayacak bir savaşa gömülmesini canı gönülden ister…