27/Nisan

İÇ POLİTİKA

TMMOB’un Adalet Nöbeti başladı: Gezi Parkı Davası, hukuk tarihine kara bir leke olarak geçti

TMMOB ve bağlı odalar Gezi davasındaki cezalar nedeniyle “Adalet Nöbeti”ne başladı. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu “Tutuklama kararları hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir” dedi.

Sinemacılardan ‘Gezi Davası’ için çağrı: Bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız

Gezi Davası kararlarına tepkiler sürüyor. Nur Sürer, Müjde Ar, Ercan Kesal, Halil Ergün, Ahmet Mümtaz Taylan, Rutkay Aziz, Fatih Akın gibi isimlerin aralarında bulunduğu sinemacılar açıklama yaptı.

21 cezaevinin üç aylık raporu: En az 3 bin 608 ihlal yaşandı

İHD İstanbul Şubesi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair açıkladığı 3 aylık raporunda, 21 cezaevinde en az 3 bin 608 ihlalin yaşandığını kaydetti.

Ali Babacan: DEVA Partisi, seçimlere kendi adıyla girme kararını almıştır

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Demokrasi ve Atılım Partisi, önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır.

Dokuz kişiyi öldüren 3 Hizbullahçının daha tahliye edildiği ortaya çıktı

Diyarbakır’da 9 kişiyi öldürdükleri ve 3 kişiyi yaraladıkları için mahkum olan 3 Hizbullahçı’nın tahliye edildiği ortaya çıktı.

Eşi Gezi Davası’nı eleştirmişti, Uşak Valisi Funda Kocabıyık merkeze çekildi

İçişleri Bakanlığı, Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın geçici görevle merkeze çekildiğini duyurdu.

İstanbul uyuyor, müsilaj uyumuyor: Her geçen gün büyüyor

İstanbul sahillerinde müsilaj günden güne artıyor. Tuzla açıklarında aynı noktada bir gün arayla çekilen görüntüler müsilajın artış hızını ortaya koydu.

Altıntepe Madencilik kaybetti, Fatsa halkı kazandı

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştıran Altıntepe Madencilik’in kapasite artışı için yaptığı ÇED başvurusu reddedildi. ORÇEV Yönetim Kurul Üyesi Coşkun Özbucak, “Korkulu rüyanın ilk adımı sona erdi” dedi.

2 termik daha: Afşin ve Elbistan’ın nefesini kesecekler

35 yıldır Maraş’ın havasını, suyunu, toprağını kirleten Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde 688 MW’lık iki yeni termik santral ünitesi daha yapılması

EKONOMİ

Vatandaşlık 400 bin dolar olmadan ev satışları arttı

Türkiye vatandaşlığı için alınması gereken konut fiyatının 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltileceği haberinin vatandaşlıkta promosyona dönüştüğü belirtildi.

Türk-İş: Açlık sınırı, asgari ücreti 1070 lira geçti, 5 bin 323 liraya yükseldi

Türk-İş’in açlık ve yoksulluk sınırı raporuna göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 5 bin 323 liraya, yoksulluk sınırı ise 17 bin 340 liraya yükseldi. “Mutfak enflasyonu” ise yüzde 85 oldu.

DIŞ POLİTİKA

Rusya, Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını durdurdu

Gazprom, Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatının durdurulduğunu açıkladı. Enerji şirketinin açıklamasında, “Ruble ile ödeme yapılmaması nedeniyle gaz tedariki tamamen askıya alındı” denildi.

28/Nisan

İÇ POLİTİKA

Köylüler ortak alanlarının satılmaması için nöbette

Muğla’nın Ortaca ilçesinde 50 yıldır park ve futbol sahası olarak kullanılan beş dönümlük alanın ihaleyle satışa çıkarılmasına tepki gösteren halk, alanda nöbet tutmaya başladı.

İstanbul Sözleşmesi davası: Savcılık fesih kararının iptalini talep etti

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle görülen duruşmada savcı, “Sözleşmeden çekilme kararı hukuksuz” dedi.

Kaşıkçı cinayeti davasında mahkeme devir kararının gerekçesini açıkladı

“Yakalama emirlerinin, sanıkların Suudi Arabistan vatandaşı olmaları ve Türkiye’de yerleşik adreslerinin bulunmaması nedeniyle uzun süredir yerine getirilemediği anlaşılmıştır.”

Türmen’den ‘Kavala’ açıklaması: Türk hükümetinin tezi çürütüldü

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, “Hükümet, Kavala’nın şu andaki tutuklanmasının casusluk suçundan yapıldığını söyledi. Kavala 328’den beraat etti. O zaman neden casusluktan suçlandı” dedi.

Yoksul kadınları parayla falakaya yatırdı: 9 yıl isteniyor

Kayseri’de para karşılığı anlaştığı iddia edilen kadınları falakaya yatırdığı görüntüleri ortaya çıkan Erkan T. hakkında 2 ayrı suçtan toplam 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Metin Cihan hakkında yakalama kararı: İfadesi alınmadan iddianame hazırlandı

Gazeteci Metin Cihan’a sosyal medya paylaşımıyla ilgili yakalama kararı çıkartıldı. Cihan’ın avukatı Özgür Urfa, karar için “İfadesi alınmadan iddianame hazırlandı, akıl tutulması” dedi.

‘Marmara Denizi’ne bir hançer daha saplamak için çalışıyorlar’

Bursa Gemlik’te kurulu Marmara Kimya Sanayi’nin derin deşarj projesinin iptali istemiyle dava açıldı. Süreçle ilgili açıklamada “Marmara Denizi’ne bir hançer daha saplamak için çalışıyorlar” denildi.

EKONOMİ

‘Müjde’si alkış almayan Nureddin Nebati: Daha ne istiyorsunuz?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş insanlarıyla yaptığı toplantıda ‘müjde’ diye nitelendirdiği açıklamasına beklediği alkış gelmeyince, “Akşam uyuşukluğu… Daha ne istiyorsunuz” dedi.

DIŞ POLİTİKA

İngiltere’de mülteci karşıtı yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi

Ülkeye yasa dışı yollarla girmeye çalışanlara hapis cezası öngören, sonradan vatandaş olanları kendilerine haber verilmeden vatandaşlıktan çıkarabilme gibi maddeler içeriyor.

Almanya Federal Meclisi Ukrayna’ya ağır silah gönderilmesini onayladı

Bundestag, Ukrayna’ya aralarında eski Sovyet yapımı ağır silahların olduğu askeri desteğin gönderilmesi önerisine onay verdi. Hükümete öneri kapsamında olan söz konusu karar, bir ilk niteliği taşıyor.

SIPRI raporu: Küresel askeri harcamalar rekor seviyeye ulaştı

SIPRI’nin açıkladığı yeni rapora göre, dünya çapında silahlanma oranları 2 trilyon doları aşarak rekor kırdı. En fazla silahlanan ülkeler sırasıyla ABD, Çin, Hindistan, İngiltere, Rusya, Fransa oldu.

ABD Kongresi, Ukrayna’ya askeri ekipman ödünç verme tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna’ya askeri ekipman ödünç verme ya da kiralama tasarısını onayladı.

29/Nisan

İÇ POLİTİKA

198 edebiyatçıdan Gezi Davası açıklaması: Korkmuyoruz, boyun eğmiyoruz

198 edebiyatçı Gezi Davası’ndaki mahkûmiyet kararlarına, “Oradaydık, hâlâ oradayız, verilen cezaları hepimize verilmiş sayıyoruz. Korkmuyoruz, boyun eğmiyoruz” açıklamasıyla tepki gösterdi.

Tuzla’da boya fabrikasında patlama: 3 ölü

Tuzla Orhanlı Sanayi Bölgesi’nde 3 katlı vernik ve boya fabrikasında patlama yaşandı. Tuzla Kaymakamı Ali Akça, patlamada 3 kişinin öldüğünü açıkladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Müslüman aydınlardan ‘Gezi şahitliği’: Kabul etmiyoruz

Gezi Davası’nda çıkan kararlara Müslüman aydın ve yazarlar da tepki gösterdi. Açıklamada, “İtiraz ediyoruz” vurgusu yapıldı.

İzmir Barosu önünde adalet nöbeti: Gezi umuttur, yargılanamaz

İzmir Barosu, Gezi Davası’nda verilen cezaları protesto ederek adalet nöbeti düzenledi.

DIŞ POLİTİKA

Soğuk Savaş’tan bu yana ilk: Doğu Avrupa’ya 8 bin İngiliz asker gidiyor

İngiltere Savunma Bakanlığı, Avrupa’ya Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez rekor seviyede asker gönderiyor. 8 bin kişilik askeri birlik, Estonya-Letonya sınırında yapılacak NATO tatbikatında görev alacak.

Kiev’de Rusya’nın saldırısına tanık olan Guterres: Savaşı önleyebilirdik

Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaretinde Rusya’nın füzeli saldırısına tanık olan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi’nin savaşı önlemekte başarısız olduğunu söyledi.

Oligarkların ölümle imtihanı: İşgalle birlikte 6 kişi gitti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başından bu yana altı Rus milyarderi şüpheli şekillerde ölü bulundu. Peki kimdi bu oligarklar ve nasıl ortaya çıkmışlardı?

30/Nisan

İÇ POLİTİKA

Muğla’da çimento fabrikasına karşı nöbet sürüyor: ‘Köyler büyük ihtimalle boşaltılacak’

Muğla’da bin 200 stadyum büyüklüğündeki alana yapılmak istenen çimento fabrikasına karşı köylülerin nöbet eylemi sürüyor. Açılan davada ise mahkeme bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

14 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları Meclis’e sevk edildi

14 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Fezlekeleri sevk edilenlerin arasında TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da bulunuyor.

Kadıköy’den kira raporu: Ortalama 11 bin 762, asgari ücret altında 3 ilan var

Kadıköy’de ortalama kira 11 bin 762 TL iken, tüm ilanlar dikkate alındığında 17 bin 381 TL’ye ulaşıyor. Rapora göre ilçede asgari ücretin altında fiyatı olan sadece 3 ilan bulunuyor.

‘Rakılı fotoğraf’ paylaşan Pegasus çalışanı işten çıkarıldı: ‘Ya istifa et, ya biz seni işten çıkaracağız’

‘Rakılı fotoğaf’ paylaşan pegasus çalışanı işten çıkarıldı. Konuya ilişkin konuşan çalışanın avukatı Kerem Donat, yetkililerin “Ya istifa et, ya biz seni işten çıkartacağız” dediğini aktardı.

ORÇEV: Topraklar parsel parsel ihale ediliyor

Türkiye genelinde 63 ilde 699, Ordu’da da 11 alan maden arama amacıyla 14 Haziran’da ihaleye çıkarılacak.

Kılıçdaroğlu’ndan 4 adımlık Suriyeli mülteci planı

İktidara geldiklerinde mültecileri ülkelerine geri göndereceklerini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu politikanın uygulanması için 4 adımlı formül sundu.

EKONOMİ

Alım gücü eridi: Yurttaşlar daha borçlu, daha fakir

Asgari ücretin alım gücü geçtiğimiz yıla göre büyük oranda eridi. Yurttaşın kredi kartı borcu son 4 ayda 23.7 milyar lira, ihtiyaç kredisi borcu 16.7 milyar lira arttı.

Bilet fiyatlarındaki artış yüzde 80’leri buldu, vatandaş otobüse bile binemiyor

Otobüs bilet fiyatlarındaki artış yüzde 80’leri buldu, otogarların doluluk oranı yüzde 50’de kaldı.

Dış ticaret açığı 2022 ocak-mart döneminde yüzde 138,5 arttı

Mart ayında dış ticaret açığı 8 milyar 169 milyon dolara yükseldi. Ocak-Mart döneminde dış ticaret açığı yüzde 26 milyar 406 milyon dolara çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Kuzey Kıbrıs’ta Sucuoğlu hükümeti tekrar düştü

Kuzey Kıbrıs’ta Başbakan Sucuoğlu’nun ikinci kez kurduğu hükümet, koalisyon ortaklarının güven oylamasına katılmayacaklarını açıklamasıyla birlikte tekrar düştü.

Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine dair dosyanın iadesinin ardından Suudi Arabistan’a giden Erdoğan, operasyonu onayladığı öne sürülen Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü.

1/Mayıs

İÇ POLİTİKA

İstanbul’da 1 Mayıs kutlandı: ‘Gezi bütün ülkenin yüz akıdır’

İstanbul Maltepe’deki 1 Mayıs mitingi için binlerce kişi alana geldi. Haykırılan slogan ve taşınan pankartlarla, mücadele ve dayanışma çağrısı yapıldı.

Süleyman Soylu, şampiyonluk kutlamalarında protesto edildi

Trabzon’daki şampiyonluk kutlamalarında konuşma yapan İçişleri Bakanı Soylu, bazı taraftarlar tarafından yuhalamalar ve ıslıklarla protesto edildi.

EKONOMİ

Fabrikadan konuta, tarladan dükkâna binlerce gayrimenkul bankaların eline geçti

Ödenemeyen krediler nedeniyle başta kamu bankaları olmak üzere toplam 20 banka 4 bin 444 gayrimenkule el koydu. Bunların 2 bin 550 adedi ise satışa çıkarıldı.

2/Mayıs

İÇ POLİTİKA

Van’ın İran sınırında 101 Afganistanlı mülteci engellendi

Van’ın İran sınırından Türkiye’ye giren Afganistanlı 101 mülteci engellendi.

EKONOMİ

Kuraklık ve don ekini vurdu | ZMO Urfa Şube Başkanı: İlimiz afet ilan edilmeli

Kuraklık ve zirai don nedeniyle fıstık, buğday, arpa ve mercimeğin ciddi zarar gördüğünü belirten ZMO Urfa Şube Başkanı Abdullah Melik, “İlimizde ‘tabi afet’ ilan edilmeli” dedi.

Bakan Nebati: Enflasyon korumalı tahvil çalışmalarımızı tamamladık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bireysel yatırımcıya yönelik enflasyon korumalı tahvilin tasarımı ve geliştirilmesi çalışmalarımızı tamamladık” dedi.

Dış Politika

Zelenskiy’den Türkiye’ye Rusya eleştirisi: Türkiye çifte standart içinde

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Türkiye bir yandan savaşta arabulucu rolü üstleniyor, diğer yandan Rus turistleri ağırlamaya hazırlanıyor” diyerek Türkiye’ye sitem etti.

Erdoğan’dan Suudi Arabistanlı turist beklentisi: İnanıyorum ki gelişleri artacaktır

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazı sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı, Suudi Arabistan ziyareti ve Rusya-Ukrayna savaşı hakkında açıklamalarda bulundu.

Irak ordusundan Êzîdi yurdu Şengal’i işgal saldırısı

Şengal’i kuşatmak isteyen Irak güçler bir kez daha Êzîdxan Asayişi güçlerine saldırdı. Şengal’i işgal etmeye çalışan Irak birlikleri tank ve roketler gibi ağır silahlar da kullandı

Hewler’e füzeler yağarken KDP sessiz: Kazımi ile Barzani görüştü

İran Devrim Muhafızlarının Mart ayında Federe Kürdistan’ın başkenti Hewler’e füzeler yağdırması sonrası 1 Mayıs gecesi Hewler bir kez daha katyuşa füzelerinin hedefi oldu. Petrol rafineri bölgesi vuruldu. Türkiye, İsrail arasında doğal gaz görüşmeleri yapan KAR grubu da vuruldu

Suriye’den Zerevani’ye ait üslere paramiliter sevkiyat iddiası

Suriye, Kuzey ve Doğu’suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da Suriye Milli Ordusu çatısında topladığı paramiliter güçleri kullanan AKP-MHP yönetiminin 5 bini aşkın kişiyi de Federe Kurdistan’daki operasyonlarda kullanmak için topladığı kaydedildi

YNK temsilcisi: Saddam Hüseyin gibi yasaklı kimyasal kullanıyorlar

Goran Hareketi Balisan Sorumlusu Resul Mihemed: “KDP’nn de bu tehlikeli planın içinde olduğu anlaşılıyor” YNK’nin Soran ilçesine bağlı Balisan beldesi sorumlusu Serdar Şêx Wesanî: “Türk devleti Kürt devrimcilerine karşı yasaklı kimyasal silah kullanıyor”

Dêrîn Pêşmergesi Ronak Mecîd: “Barzani çizgisi ihanet çizgisidir”

Sınır ötesi operasyon 15. günde: ‘KDP’ye bir rol biçilmiş’

Savunma Bakanlığı 3 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Stêrk Tv’nin sorularını yanıtlayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Avrupa’ya giden doğal gaz hattının kontrol altına alınmak istendiğini söyledi: Saldırı sadece hareketimize yönelik değil, aynı zamanda bütün Kürt halkınadır, bütün insanlığadır. Arap halkı da tehlikeyi görmeli.

Kazımi kendisi için bir fırsat olarak gördü. Bu, Irak için utanç verici bir durum

3/Mayıs

İÇ POLİTİKA

CHP’den ‘gıda krizi’ için Meclis Araştırma Komisyonu talebi: ‘Yarın değil, hemen şimdi!’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, ‘gıda krizi’ tehlikesine karşı biyolojik çeşitlilik ve kaynaklarının korunarak iklim krizinin etkilerine uyumlu bir ulusal gıda politikası oluşturulması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler: Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü… Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre; Türkiye, bu yıl 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer aldı. Endekste, Türkiye ile ilgili “Recep Tayyip Erdoğan’ın aşırı yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanlığı’na ve otoriterliğine, basın özgürlüğünün hiçe sayılması ve yargı sistemine müdahaleler eşlik etti. Yargı, Erdoğan’ın talebi üzerine tutuklamalar yapsa da bazı hakimler ‘aşırıya kaçan baskıya’ ses çıkarmaya başladı” denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı zeytinlikleri madenciliğe açan yönetmeliği savundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı; Çiftçi-Sen’in, zeytinlik alanları madencilik faaliyetlerine açan yönetmelik değişikliğine karşı açtığı iptal ve yürütmenin durdurulması talepli davada mahkemeye savunma gönderdi.

Erdoğan’ın sığınmacılar konusundaki büyük değişimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan mart ayında yaptığı açıklamada, “Biz seçimi kazandığımızda mültecileri ülkelerine göndermeyeceğiz, ensarın ne olduğunu biliyoruz” demişti. Ancak, Erdoğan bugün video mesaj ile katıldığı Suriye’deki İdlib Briket Evleri Açılış Töreni’nde 1 milyon Suriyeli’nin gönderilmesi için çalışmalara başlandığını belirtti.

İstanbul’da sokak ve meydanlarda uygulama: 97 düzensiz göçmen yakalandı

İstanbul Beyoğlu’nda düzenlenen operasyonlar ile sokak ve meydanlarda yapılan kontrollerde çok sayıda farklı ülkeden 97 düzensiz göçmen yakalandı.

Akademisyenleri ‘Alevi’, ‘kafası kırık’ diye fişleyen rektöre soruşturma açılmadı

Adnan Menderes Üniversitesi’nde akademisyenleri “Alevi, aşırı sol, islam ve AKP karşıtı, mason’ diyerek fişleyen eski rektör Cavit Bircan hakkında YÖK’ün ‘soruşturmaya gerek duymadığı’ ortaya çıktı.

İstiklal’de Kürtçe şarkı söyleyen 16 kişi gözaltına alındı

İstanbul İstiklal Caddesi’nde Kürtçe şarkı söyleyen 16 kişi gözaltına alındı. Savcılık ifadesi sonrası yurttaşlar serbest bırakıldı

EKONOMİ

Dur durak bilmiyor… Süt fiyatlarına bir zam daha geldi!

Perakende süt ve süt ürünleri fiyatlarına nisan sonu, mayıs başı itibarıyla bir zam daha geldi.

Ipsos araştırması: Türkiye’de vatandaşların yüzde 82’si ekonomi ‘kötü’ diyor

Türkiye, 27 ülke içinde halkı en çok ekonominin kötü olduğunu düşünen 5. ülke

DIŞ POLİTİKA

AB ülkeleri Rusya’ya 20 Mayıs’ta yapacağı gaz ödemesiyle ilgili krizde

AB ülkeleri Rusya’ya ortak bir doğal gaz ambargosu uygulanması konusunda uzlaşamıyor. Avrupalı enerji şirketleri de 20 Mayıs’ta Rusya’ya yapacağı yeni gaz ödemesini rubleyle yapmamayı değerlendiriyor.

Ukrayna Parlamentosu, Rus yanlısı siyasi partilerin yasaklanmasını onayladı

Yasa tasarısının kabulü için 450 milletvekilinden 330’u evet oyu kullandı

 

 

4/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Hakkari’de gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

Hakkari Valiliği, gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantılarını yasakladı. Yasak kararı 15 gün boyunca geçerli olacak.

Şırnak’ta 2 çoban silahla vurulmuş halde ölü bulundu

Şırnak’ta 2 çoban, hayvan otlattıkları yerin 2 kilometre ilerisinde silahla vurulmuş halde ölü bulundu.

DİSK Basın-İş’ten Mengü, Karakaş ve Saygın’la dayanışma mesajı

Zafer Partisi’nin paylaşımı üzerinden sosyal medyada hedef gösterilen Mengü, Karakaş ve Saygın’a ilişkin yayınlanan açıklamada, “Faillerin cezalandırılmasını talep ediyoruz” denildi.

İmamoğlu’ndan Yomralı gençlere: Susan değil, konuşan gençlik istiyoruz

Ekrem İmamoğlu, Trabzon turunu, doğduğu yer Akçaabat ve Yomra ilçelerinde noktaladı. Akçaabatlı hemşehrileriyle bayramlaşan İmamoğlu, Yomra’da İBB olarak yapımına katkı sundukları parkı açtı.

Valilik: İstanbul’da 1 milyon 305 bin 307 yabancı yasal olarak ikamet ediyor

İstanbul’da yaşayan yabancılarla ilgili verileri paylaşan valilik, şehirde 542 bin 45’i Suriyeli, toplam 1 milyon 305 bin 307 yabancının yasal olarak ikamet ettiğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu elektriksiz kaldığı günlerin belgeselini paylaştı: Yedi karanlık gece

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, evinin elektriklerinin kesildiği yedi günün belgeselini paylaştı. Kılıçdaroğlu, “Ülkemin yoksulları, yok sayılanları için bir yola çıktım” dedi.

Selahattin Demirtaş cumhurbaşkanı adayı olabilir mi?

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin anketler ve tartışmalarda adı geçen Selahattin Demirtaş’ın aday olup olamayacağı tartışılırken, avukatı Mahsuni Karaman “Siyasi yasaklı” hatırlatması yaptı.

Ali Babacan: İyi şeyler yapıldığında ekonominin başında ben vardım

İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren DEVA lideri Ali Babacan, “2002-2015 yılları arasında iyi şeyler yaptık. O dönem ekonominin başında ben vardım” dedi.

AB’ye sığınma başvurusu yapan Türkiyelilerin sayısı 2021’de yüzde 45 arttı

Türkiye vatandaşlarının AB üyesi ülkelere iltica başvuruları bir önceki yıla göre yüzde 45 artarak 20 bini aştı. Başvuruların üçte birinden fazlası Almanya’ya yapıldı.

Kavala’dan Gezi açıklaması: Karar keyfidir, siyasi baskı altında alınmıştır

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan iş İnsanı Osman Kavala yazılı açıklama yaparak kararı değerlendirdi. Kavala, “Karar keyfidir; siyasi baskı altında hukuk normları çiğnenerek alınmıştır” dedi.

Şentop: Göç sorununun başlangıç aşamasındayız

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Mustafa Şentop, “Göç dediğimiz şey, bir ülkenin veya bu göçe kaynak olan ülkelerin komşusu olan ülkelerin değil, göç küresel bir sorun ve biz bunun başlangıç aşamalarındayız” dedi.

Dünya basın özgürlüğünde Türkiye’den kötü sadece 31 ülke var

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) 2022 Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke arasından 149. sırada.

“Obezlik Avrupa’da azan bir salgın halini aldı” | Türkiye birinciliği kaptırmadı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 53 ülkeyi kapsayan Avrupa bölgesi raporunda “Obezliğin gitgide azan bir salgın”a dönüştüğü belirlendi. Obezliğin yaygınlığında Türkiye yetişkinlerde Avrupa birincisi, çocuklarda da başlarda yer alıyor.

İmamoğlu’ndan adaylık açıklaması: Hepimizin değişime ihtiyacı var

Karadeniz gezisi için ‘seçim hazırlığı’ yorumları yapılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruya “Benim gündemimde yok. Benim gündemimde önümüzdeki seçimlerde değişim var. Buna hepimizin ihtiyacı var” yanıtını verdi.

Kıbrıs’ta öldürülen Falyalı’nın koruması 3 isim verdi, soruşturmanın seyri değişti

Halil Falyalı’nın koruması Türkistan Gülce, Falyalı’nın husumetlisi 3 ismi soruşturma makamlarıyla paylaştı. Bu isimler arasında KKTC’deki karanlık işlerin ardındaki Enver Bahçeciler de var.Halil Falyalı’nın koruması Türkistan Gülce, Falyalı’nın husumetlisi 3 ismi soruşturma makamlarıyla paylaştı. Bu isimler arasında KKTC’deki karanlık işlerin ardındaki Enver Bahçeciler de var.

İstanbul’da Ürdün ve Avustralya vatandaşı 3 kişiye saldırı

Sosyal medyada mültecilere yönelik ateşlenen ırkçı söylemler sokağa taştı; yabancı uyruklu 5 kişi saldırıya uğradı

Mithat Sancar Dersim Katliamı anmasına katıldı: Adalete giden yol hakikatten geçer

Dersim Katliamı’nın 85’inci yıl dönümü için yapılan anmada konuşan Mithat Sancar ‘Sistem değişmezse 2011’de Dersim diyen başbakan, bugün o dönemin zihniyetini hayata geçirir’ dedi.

Sessiz İstila: Filmin yapımcısı Hande Karacasu serbest bırakıldı

Sessiz İstila kısa filminin yapımcısı Hande Karacasu, dün Sakarya’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Dün YouTube üzerinden yayınlanan ve 2,2 milyondan fazla izlenen film, Twitter’da göç ve göçmen karşıtlığı gibi konularda tartışmalara yol açmıştı.

EKONOMİ

Fed faizi 50 baz puan artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti.

‘2021’de 40 milyon kişi daha açlık sınırının altına düştü’

Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü, 2021’deki bu artışın sebebini ‘üçlü ölümcül kombinasyon’ terimiyle özetledi: Çatışmalar, aşırı hava koşulları ve ekonomik şoklar

‘200 liracık’ kuyruğu: Köprü boş kaldı, feribot için 1 kilometre kuyruk oldu

Tatilciler dönüş yoluna girdi; Çanakkale kent merkezinden Eceabat ve Kilitbahir’e geçmek isteyenlerin oluşturduğu feribot kuyruğunun 1 kilometre uzadığı görüldü.

Ekmek, makarna ve ete zam gelecek

Merkez Bankası, buğday ve yeme gelen zamlar yüzünden ekmek, makarna, un, bulgur, et, süt ve yumurta fiyatlarına zam geleceğini rapor etti

Eski kiracılara da büyük zamlar kapıda

Kira artış oranlarının ilerleyen dönemlerde artacak enflasyonun etkisiyle resmi enflasyon oranına yaklaşacağı belirtilirken, gelecek yıl enflasyon düşse bile artış oranlarının yüksek kalacağı bildirildi

Brent petrolün varil fiyatı 109 doları aştı

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik petrol ambargosu önerisi sonrası brent petrol fiyatları yükselişe geçti.

 

DIŞ POLİTİKA

DSÖ: Güney Afrika’da Omicron’un 2 yeni alt varyantı tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un dünyada en yaygın varyantı olan Omicron’un Güney Afrika’da 2 yeni alt varyantının saptandığını açıkladı.

Rusya’dan NATO’ya uyarı: Ukrayna’ya silah taşıyan araçlar meşru hedefimizdir

Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapan NATO ülkelerine ait nakliye araçlarının ‘meşru bir hedef’ olduğunu söyleyen Şoygu, “ABD ve NATO müttefikleri Ukrayna’ya silah sevkiyatına devam ediyor” dedi.

‘Putin resmen savaş ilan edecek’ iddialarına Kremlin’den yanıt

Kremlin Sözcüsü Peskov, Putin’in 9 Mayıs’ta Ukrayna’ya karşı ‘resmen savaş ilan edeceği’ ve ‘ulusal seferberlik’ hazırlığında olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Çavuşoğlu’nun ‘bozkurt selamı’ Uruguay’ı karıştırdı: Atama askıda

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 24 Nisan’da Uruguay’daki Ermeni protestoculara bozkurt işareti yapmasına tepki sürüyor. Uruguay, Türkiye’ye büyükelçi atamayı erteledi.

AB yeni yaptırım paketini açıkladı: Rus petrolüne ambargo!

Rusya’nın Ukrayna işgalinden bu yana AB’nin Rusya için öngördüğü altıncı yaptırım paketini kapsamında, AB ülkelerinin Rus petrolü ithalatını durduracağı açıklandı.

 

5/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

HDP: Bu saldırının mimarı Cumhur İttifakı’dır

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, siyah çelenk bırakma eyleminin arkasında İçişleri Bakanı’nın olduğunu söyledi. Danış Beştaş “Bu eylemi yapan aileler değil polistir” dedi.

Ankara Emniyeti’nde yeni işkence iddiaları

Ankara Barosu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde 9 ayrı işkence olayı yaşandığını iddia ederek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç ihbarında bulundu.

Ankara Barosu’ndan suç duyurusu: Emniyet’te 9 işkence olayı yaşandı

Ankara Barosu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde dokuz ayrı işkence olayı yaşandığını iddia ederek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulundu.

HDP binasında ‘siyah çelenk’ gözaltısı

HDP önünde yapılan basın açıklamasının ardından parti önünde ikinci kez gerginlik yaşandı. En az 8 kişi gözaltına alındı.

Hrant Dink cinayeti davasında 61 sanığa verilen cezalar onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Hrant Dink cinayeti davasında kamu görevlilerinin de aralarında olduğu 61 sanık hakkında yerel mahkeme tarafından verilen cezaları onadı.

Soylu’dan Özdağ’a: Adam yerine koymam, istihbarat elemanı

Süleyman Soylu, Ümit Özdağ’ın canlı yayına bağlanmasına izin vermedi: “Ben bu adamı adam yerine ve insan yerine koymam. İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir” dedi.

Özdağ’dan Soylu’ya: Erkeksen beni bakanlığın önünde bekle oğlum

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, kendisine yönelik “Hayvandan aşağı bir adamdır, Soros çocuğudur” şeklinde ifadeler kullanan Süleyman Soylu’yu “Erkeksen bekle” diyerek ‘düello’ya çağırdı.

6 parti ve platformdan HDP’ye saldırılara karşı ortak açıklama: Provokasyona geçit yok

EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP, TÖP, HDP Genel Merkezi’ndeki abluka ve saldırıya dair yaptıkları ortak açıklamada, “Provokasyona geçit yok! HDP yalnız değil” dedi.

Erkekler Nisan’da 24 kadını katletti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verileri nisanda da kadınların yaşamının çalındığını gözler önüne serdi. Nisan ayında erkekler 24 kadını katletti; 16 kadının ölümü ise şüpheli.

Kaftancıoğlu’ndan ‘tutuklanacak’ yönündeki iddialara ilişkin açıklama

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, tutuklanacağı yönündeki Ahmet Şık’ın iddiası hakkında konuştu. Kaftancıoğlu, “Toplumu bir anksiyete haline düşürmeyi doğru bulmuyorum. Evet, burası Türkiye, her şey olabilir.

19 yaşındaki Asiye Nur Atalay’ı öldüren Ümit Karakoyun yakalandı: 16 suç kaydı var

EKONOMİ

Merkez Bankası rezervleri azaldı

TCMB toplam rezervleri 106 milyar 864 milyon dolar oldu, net uluslararası rezervler 155 milyon dolar düşüş gösterdi

Fed’in kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Fed’in yüksek enflasyona vurgu yaparak agresif bir faiz artırımına gitmemesiyle piyasalar rahatladı. Nisan’da yıllık enflasyonun yüzde 69,97 artış gösterdiği Türkiye’de ise ekonomistlere göre asıl sorun para politikası.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre, enflasyon nisanda yüzde 7,25 arttı, yıllık bazda ise yüzde 69,97 oldu.

ENAG açıkladı: Yıllık enflasyon yüzde 156.86’ya yükseldi!

ENAG’a göre, Nisan 2022’de enflasyon yüzde 8.68 olurken yıllık enflasyon yüzde 156.86’ya yükseldi. Nisan ayında en fazla fiyat artışı giyim ve ayakkabı sektöründe oldu. ENAG mart ayı enflasyon rakamlarının yıllık yüzde 142.63 oranında olduğunu duyurmuştu.

İngiltere Merkez Bankası faizi son 13 yılın zirvesine çıkardı

İngiltere Merkez Bankası aralık ayından bu yana politika faizini dördüncü kez artırarak yüzde 1’e yükseltti. Bu, son 13 yılın en yüksek faiz oranı oldu.

Sigaraya yine zam geldi

Ocak ve Mart aylarında yapılan toplam 6 TL’lik artışın ardından sigara fiyatlarına yeni zam geldi.

Çiğ süt fiyatı belirlendi

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt tavsiye fiyatını litre başına 7,50 lira olarak belirledi.

ExxonMobil, Irak Kürdistan’ından çıktı

ABD’li petrol devi ExxonMobil, Irak Kürdistanı’ndan ayrıldı ve bölgedeki kalan tek lisansı olan Pirmam gaz bloğundan vazgeçti.

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna için 6,5 milyar dolarlık yardım taahhüdü

Varşova’da düzenlenen uluslararası donörler konferansında Ukrayna’ya 6,5 milyar dolarlık ek insani yardım taahhüdünde bulunuldu. Zelenskiy ülkesi için Marshall Planı çağrısı yaptı.

AP: Kavala mahkumiyetiyle AB kapısı kapandı

Avrupa Parlamentosu, Osman Kavala’ya verilen müebbet hapis cezasının “Türkiye’nin AB sürecini yok ettiğini” belirten bir karar aldı.

Almanya Başbakanı: Batı Balkan ülkeleri AB’ye alınmalı

Sırbistan ve Kosova liderleriyle Berlin’de görüşen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa’nın parçası olduğunu ve AB’ye alınmaları gerektiğini söyledi.

Kremlin ‘ABD Ukrayna’ya istihbarat sağlıyor’ iddiasını doğruladı

Kremlin, New York Times’ın “ABD Ukrayna’ya Rus generallere saldırı için istihbarat sağlıyor” haberiyle ilgili “Bu eylemler, operasyonun hızlı bir biçimde sona ermesine yardımcı olmuyor” tepkisi verdi.

 

6/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Pınar Gültekin’in annesine hakaret davası

Vahşice öldürülen kızı ile ilgili duruşmada, suçu itiraf eden sanığa “Seni öldüreceğim köpek” diyen anne Şefika Gültekin hakkında 4 yıl 4 ay hapis istemiyle kamu davası açıldı.

Ulucanlar Cezaevi önünde “üç fidan” anması

Türkiye’de 68 devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edildikleri Ankara Ulucanlar Cezaevi önünde anıldı.

HDP’li Başaran: Provokasyonu İçişleri Bakanı planladı

HDP’li Ayşe Acar Başaran, önceki gün parti binası önündeki ‘çelenk’ tartışmasıyla ilgili, “Siyah çelengi aileler bırakmadı polisler bıraktı. Provokasyon İçişleri Bakanlığı tarafından planlandı” dedi.

Soylu’ya destek: Oktay’dan ziyaret, Nebati’den paylaşım

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, İçişleri Bakanı Soylu’yu makamında ziyaret etti. Nebati ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda #SeninleyizSoylu etiketini kullandı.

AYM’den ‘terör örgütü’ davasında ihlal kararı: 67 bin TL tazminat ödenmeli

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin yakınında açtığı pankart gerekçe gösterilerek tutuklanan Sultan Kaya’ya 67 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Bülent Turan’dan mülteci açıklaması: Bedelini maalesef ödüyoruz

AK Partili Bülent Turan, mülteci akınıyla ilgili olarak “Konu sadece Suriyeli konusu değil. Başka ülkelerden de batıdan da doğudan da burası bir güzergah. Bunun bedelini maalesef ödüyoruz” dedi.

Bahçeli: Bakanlık önünde magandalık yapanlar ateşle oynayan provokatörlerdir

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın İçişleri Bakanlığı’na yürümek istemesini değerlendiren MHP lideri Devlet Bahçeli, “Herkes sınırını ve yerini bilsin” dedi.

EMEP’ten HDP’ye ziyaret: ‘Çivilerim’ denilen halkların kardeşliğidir

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı parti genel merkezinde ziyaret etti.

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Ümit Özdağ’ açıklaması: Piyonları muhatap almayacağız

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın iddiaları ile ilgili konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, “İddiasını müddei ispatla mükelleftir. Hakimler, savcılar yerlerindedir. Yalanları ve provokasyonları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelleyeceğiz ve çözeceğiz. Piyonları bugüne kadar muhatap almadık. Bundan sonra da muhatap almayacağız. Türkiye, bu piyonların sahiplerine bugüne kadar dirayetli politikalarıyla cevap vermiştir. Bundan sonra da verecektir” dedi.

İmamoğlu’ndan eleştiri alan fotoğrafa ilişkin açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kamuoyunda tartışma yaratan İBB otobüsündeki fotoğraf hakkında, “Bugün Nagehan Hanım gelmiştir, yarın örneğin Abdülkadir Selvi’yi davet etmek istiyorum. Çünkü beni, iki yıldır bir görevli gibi Genel Başkanımla kavga ettirme çabasında bir insan. Gelsin bakalım ben öyle biri miyim? Nasıl biriyim? Tanısın, anlasın. Kötü yazanlarla daha da ayrı sohbet edeceğim” değerlendirmesinde bulundu.

“Asıl sorun göz ardı ediliyor, krize tepki Suriyelilere yöneltiliyor”

GAR Başkanı Didem Danış, “Bazı siyasetçiler çok kolayca ‘geri göndereceğiz’ diyorlar ama bu söylendiği kadar kolay olmayacak. Türkiye’nin hem ulusal mevzuatı, hem de imza koyduğu uluslararası hukuk metinleri, geri göndermenin ancak gönüllü olursa olabileceğini söylüyor.”

AP Türkiye Raportörü Amor’dan HDP’ye mesaj

AP Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, HDP’ye yapılan saldırıyı kınadı: “Bu durum, Türkiye’de demokrasinin korkunç durumunu gözler önüne seriyor.”

Ümit Özdağ Soylu’ya ulaşamadı: Görevin bitince tutuklanacaksın kardeşim

Ümit Özdağ’ın İçişleri Bakanlığı önüne yürüyüşü engellendi. Polis tarafından engellenen Özdağ, Soylu’ya seslenerek, ‘Görevin bittiğinde tutuklanacaksın’ dedi.

HDP’ye yönelik kapatma davasında ek deliller 12 Mayıs’ta incelenecek

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada, dava dosyasına sunulan ek delillerin incelemesini 12 Mayıs’ta yapacak.

Şırnak’ta araç içi infaz: Camlar sağlam, olay yerinde kurşun ve boş kovan yok

Şırnak’ın İdil ilçesinde hayvancılık ile geçimini sağlayan iki kişi araç içinde infaz edilmiş halde ölü bulundu. Aile faillerin bulunmasını istiyor.

Asiye Atalay’ı sokak ortasında başından vurarak öldüren Ümit Karakoyun ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı

Davutoğlu: ‘Altılı masada farklı ittifaklar olabilir’

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, aynı siyasi gelenekten gelen Gelecek, DEVA ve Saadet partilerinin ayrı bir ittifak kurmasının, Meclis’e daha fazla milletvekili sokabilmek adına faydalı olabileceğini söyledi.

EKONOMİ

Rapor: Ukrayna’da buğday üretimi üçte bir azalacak

Fransız veri analizi firması Kayrros Ukrayna’da bu yıl buğday üretiminin yüzde 35 oranında düşeceği tahmininde bulundu. Bu arada Rus ordusuna bağlı birliklerin Ukrayna’dan büyük miktarda tahıl çaldığı öne sürüldü.

Türkiye’de gıda enflasyonu dünya ortalamasını üçe katladı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü raporuna göre nisan ayında küresel gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 29,8 oldu. TÜİK’in resmi verilerine göreyse Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 89.

TÜİK gelir dağılımında son verileri açıkladı: Toplam gelirin yüzde 46,7’si yüzde 20’lik grubun elinde

Türkiye İstatistik Kurumu araştırmasına göre, en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,7 oldu. Sürekli yoksulluk oranı ise bir önceki yıla göre 0,1 puan artarak yüzde 13,8 oldu.

Piyasalar çöküşte: En değerli 10 şirketin kaybı 600 milyar doların üstünde

ABD’nin en büyük 500 şirketinin listelendiği S&P 500 endeksindeki şirketlerin kaybı son 24 saatte 600 milyar doları aştı.

Memur ve emeklilerin maaşı ne kadar olacak?

Dört aylık enflasyon oranı dikkate alındığında en düşük emekli aylığı 3300 liranın altında olmayacak

Kırmızı ete pazartesi günü yine zam gelecek

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, pazartesi günü kırmızı et fiyatlarına zam geleceğini duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

Af Örgütü: Rusya savaş suçları işledi

Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında Rus birliklerince işlenen savaş suçlarını belgeleyen bir rapor hazırladı. Örgüt, sorumluların yargı önünde hesap vermesini talep etti.

İsrail-Rusya geriliminin ortasında Hamas’tan Moskova ziyareti

İsrail’le Rusya arasında patlak veren “Nazi” geriliminin akabinde Hamas’tan Moskova’ya yapılan ziyaret gündemde. Rusya, Filistinli direniş gruplarının müzakerelerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

İngiltere: Yerel seçimlerin ilk sonuçları muhalefet lehine

Başbakan Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, seçmenlerinin bir kısmını ana muhalefetteki İşçi Partisi’ne ve diğer muhalefet partisi Liberal Demokratlara kaptırmış görünüyor.

Beyaz Saray’a ilk siyah sözcü

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray sözcülüğüne Karine Jean-Pierre’i atadı. Jean-Pierre, ülke tarihinde bu göreve getirilen ilk siyah kişi. 44 yaşındaki Jean Pierre aynı zamanda eşcinsel olduğunu açıklayan ilk sözcü olacak.

 

7/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

İmamoğlu özür diledi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karadeniz gezisine davet ettiği gazetecilerle ilgili yaşanan tartışmalarda saf ettiği “Vız gelir tırıs gider” sözlerinin tepki çekmesinin ardından özür diledi.

Ali Koç’tan İmamoğlu’na: Umarım hangi şehrin belediye başkanı olduğunu hatırlatma günleri gelmez

Ali Koç, Uğur Dündar’ı bordo mavi kravatla ziyaret eden ve içinde Fenerbahçe’ye yönelik hakaret içeren ifadeler olan kitap hediye eden Ekrem İmamoğlu için, “Kötü niyetliydi” dedi.

Ekrem İmamoğlu’ndan Ali Koç’a yanıt: İktidara toz kondurmamasını camianın takdirine bırakıyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a yanıt verdi: “İktidara toz kondurmamasını camianın takdirine bırakıyorum.”

Surp Giragos Ermeni Kilisesi 7 yıl sonra ibadete açıldı

Diyarbakır’daki çatışmalarda zarar gören ve restore edilen Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 7 yıl sonra ibadete açıldı.

158 şairden Gezi Davası bildirisi: Suçsuzdur kardeşlerimiz

Şairler bugün Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda bir araya geldi ve ‘Gezi Davası hukuksuzluğu’na karşı bildiri okudular.

SOL Parti’den HDP’ye dayanışma ziyareti: “Provokasyonlara karşı omuz omuza”

SOL Parti heyeti, HDP Genel Merkezi önündeki polis müdahalesi ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın “Kes sesini, seni çivilerim” şeklinde tehdit edilmesine yönelik HDP’ye dayanışma ziyaretinde bulundu. Yapılan açıklamada, “Faşist saldırı ve provokasyonlara karşı omuz omuza” denildi.

İnce: İkinci tura kalırsa Kılıçdaroğlu’nu desteklerim

Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında açıklama yapan Muharrem İnce, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa tabii ki Kılıçdaroğlu’nu desteklerim. Ama ben kalırsam onlardan da destek beklerim. Gerekirse ikinci tur için partimizde üyelerimizin önüne sandık koyarız” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan: Covid-19 aktivitesinin yüksek olduğunu görüyoruz

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Covid-19 aktivitesinin yüksek olduğunu görüyoruz’ diyerek uyarılarda bulundu.

Soylu’nun danışmanı, İmamoğlu’nun yanında olan Akif Beki’yi hedef aldı

Mazhar Yıldırımhan, ‘Bizim mahallemizin suyunu ve ekmeğini yiyip de karşı mahalledeki arkadaşların kucağına oturana da şahit olduk’ dedi.

Zarrab ve Atilla’yı bizzat tutuklayan FBI yetkilisi konuştu

FBI yetkili Reynolds, 17 Aralık soruşturmasının FBI’ın kendi dosyaları ve çalışmalarıyla bire bir örtüştüğünü ifade etti.

Sanık patrondan Hendek’teki patlamada ölen işçinin babasına suç duyurusu

Havai Fişek Fabrikası patlamasında yaşamını yitiren işçilerden Halis Yılmaz’ın babası ‘duruşmalardaki hal ve hareketleri’ nedeniyle sanık patronun avukatı tarafından şikayet edildi.

Hulusi Akar’dan ‘sınır güvenliği’ açıklaması: Yalan haberlerle ve sahte videolarla algı oluşturulmaya çalışılıyor

Akar, Türkiye’de 3 milyon 700 bin Suriyeli bulunduğunu söyledi.

Ümit Özdağ’dan Bekir Bozdağ’a: FETÖ kumpaslarının adaletsizlik bakanı

“Türk Ordusuna sülüklü FETÖ ile tuzak kurup, vatanseverlik numarası yapma”

Cübbeli Ahmet, HDP seçmenlerine “elleri kurusun” diye beddua etti ve “HDP’ye oy verenleri vatandaşlıktan çıkarın” dedi

Hande Yener’in Batman konseri “müstehcenlik içerdiği” bahanesiyle hedef gösterildi

Batman Petrolspor’un şampiyonluk kutlamaları çerçevesinde Hande Yener’in vereceği konsere karşı Twitter’da “Konser İptal Edilsin” etiketiyle kampanya başlatıldı.

Nagehan Alçı’lı fotoğrafı eleştiren CHP Gençlik Kolları yöneticisinin istifası istendi

CHP Trabzon Gençlik Kolları yöneticisi Mete Duringa, Ekrem İmamoğlu ile Nagehan Alçı’nın beraber olduğu fotoğrafı eleştirmesi üzerine partisinden istifasının istendiğini açıkladı.

EKONOMİ

Doktorlar yeniden greve gidiyor

Türkiye’de doktorlar geçtiğimiz aylarda dile getirdikleri taleplerin karşılanmadığı gerekçesiyle bu ay yeniden eylem yapıyor.

Ankara’da ekmeğe zam geldi

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, dün ekmek fiyatına 25 kuruş zam geldiğini bildirdi.

Ücret asgari, erime azami

Asgari ücret olan 4 bin 253 lirayla ocak ayında alınan gıda miktarını nisan ayında alabilmek için 5 bin 844 lira gerekiyor. Gıda ürünlerine zam yağmuru devam ediyor. Süte yüzde 31 zam yapıldı. Bira fiyatları da arttı.

Yoksulluğu TÜİK bile gizleyemedi

TÜİK verilerine göre zengin yüzde 20’lik kesimdekiler toplam gelirden yüzde 46,7 pay alırken en yoksul yüzde 20’lik kesimin aldığı pay yüzde 6’da kaldı. Türkiye’deki her 10 kişiden 3’ünün maddi yoksunluk içinde.

Elektriğe bir zam daha geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerini denetletmek için denetim şirketlerinden hizmet satın alacak. Satın alma hizmet yurttaşın faturasına yansıyacak.

Nebati’nin aile şirketi, TÜİK’i ‘yalanladı’: Enflasyon yüzde 122

‘Nebbati’ markalı bazı çocuk giyim ürünleri, TÜİK’in çocuk giyim ürünlerindeki enflasyonunu geçerek, son bir yılda yüzde 122 zamlandı.

DIŞ POLİTİKA

Fransa’da Türk camisine saldırıya kınama

DİTİB’e bağlı Metz’teki camiye yönelik molotoflu saldırının ardından kentin Belediye Başkanı Müslüman toplumla dayanışma amacıyla eylem çağrısında bulundu.

Stoltenberg’den Rusya’ya nükleer silah uyarısı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’yı Ukrayna’daki savaşta nükleer sailah kullanılmaması yönünde uyardı. Stoltenberg, Ukrayna’da savaşın “aylar hatta yıllarca” sürebileceğini belirtti.

Güvenlik Konseyi “savaş” demedi

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Ukrayna savaşının başlamasından iki ay sonra bir açıklama metni üzerinde uzlaştı. Diplomatik çabalara destek veren açıklamada “savaş” ve “işgal” gibi ifadeler yer almadı.

BM’den küresel açlık krizi uyarısı: Ukrayna’nın limanlarını acilen açın

Birleşmiş Milletler, küresel açlık krizinin kontrolden çıkmasını önlemek için, Ukrayna’nın güneyindeki Odesa bölgesindeki limanların acilen yeniden açılması gerektiğini belirtti.

İtalya, Putin’e ait olduğu iddia edilen yata el koydu

İtalya hükümeti, bir süredir Carara kenti limanında bulunan 700 milyon dolarlık “Şehrazat” isimli lüks yata el koydu. Söz konusu yatın Putin’e ait olduğu iddia edilmişti.

Kürtaj hakkı niye hedefte?

Amerika’daki kürtaj tartışması, meselenin cinsiyet, sınıf ve ırkçılık bağlamında anlaşılması için de kıymetli. Yüksek Mahkeme’nin kürtaj kararına tepkiler, Türkiye feminist hareketi için değerli içgörü barındırıyor.

Barzani’lerin ABD’ye uzanan milyar dolarlık serveti: Buzdağının görünen yüzü

Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı halkın zor günler yaşadığı bir dönemde, Barzani ailesinin milyarlarca dolar servetinin yankıları sürüyor.

 

8/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Kemal Kılıçdaroğlu ve Mansur Yavaş Ankara’da buluştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’da bir araya geldi.

Gezi Davası tutuklularından ortak açıklama: Ya kibir kazanacak ya kardeşlik

Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapıcı, Osman Kavala, Tayfun Kahraman “Adaleti, kardeşliği, vicdanı, özgürlüğü ve tabii ki Gezi’yi savunacağız” diye seslendi.

Fahrettin Altun ile ilgili paylaşımı beğenen kadına ‘hakaret’ davası açıldı: Hapse de girersek gireriz

Aydın’da yaşayan Hediye Karakas hakkında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’la ilgili bir sosyal medya paylaşımını beğendiği için ‘hakaret’ suçundan dava açıldı.

Akşener: El hak Başbakan Meral olacaktır

Akşener, Anneler Günü etkinliğinde vatandaşların “Başbakan Meral” sloganları atması üzerine, “Bu salonu şereflendiren her bir kardeşim ‘Başbakan Meral’ diyorsa el hak Başbakan Meral olacaktır” dedi.

Aileler tek başına mücadele ediyor

SMA hastası bebeklerin aileleri çocuklarının yaklaşık 2 milyon dolar olan gen tedavisine ulaşabilmesi için Eminönü başta olmak üzere birçok meydanda stant açarak seslerini duyurmaya çalışıyor.

Tahliye edilen Hizbullahçılar neredeler?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, yeniden yargılama gerekçesiyle tahliye edilen hükümlü Hizbullahçılara dikkat çekti. Bakan, “Yargılamalar ne oldu? Tahliye edilen Hizbullahçılar nerede?” diye sordu.

Kastamonu’da yine sel felaketi: Köylere ulaşım sağlanamıyor

Kastamonu’da etkili olan sağanak yağış sebebiyle Ezine Çayı’nın su seviyesi bir kez daha yükseldi. Köprüler tedbir amaçlı kapatılırken Çatalzeytin ilçesinde 6 köprü zarar gördü. 5 köye ulaşım yolu kapandı. Bozkurt ilçesi ile Yaylatepe köyü arasında ulaşımı sağlayan yol, bugün öğlen açılabildi.

Hulusi Akar: Göçmenler siyasi tartışma konusu olmamalı

Hatay sınırına giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Cumhuriyet tarihimizde hiç olmadığı kadar hudutlarımız kontrol altında. Göçmen konusu siyasi bir tartışma konusu olmamalı. Bizler Türkiye’ye yakışanı yapıyoruz” dedi.

Kadınlar ve anneler, İstanbul’da savaşa karşı yürüdü:

Devlet ne kadar önümüze engel koymaya çalışsa da bizler direneceğiz. Ve boyun eğmeyeceğiz. Bizler anne olarak sonuna kadar direneceğiz

EKONOMİ

Zamlar yağdı, şikayet arttı

EPDK verileri, yurttaşı canından bezdiren akaryakıt zamlarına yönelik tepkilerin ulaştığı boyutu gözler önüne serdi. Akaryakıt fiyatı ve fiyat artışlarıyla ilgili kuruma yapılan şikayetler 1 yılda yüzde 121 arttı.

Diyanet Vakfı dolarları saçtı

2020’de 1 milyar TL bağış toplayan Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2021’de yaptığı harcamalar belli oldu. İnşaat faaliyetleri için 82,8 milyon TL harcayan vakıf, Diyanet’in yurtdışı temsilciliklerine ise 938 bin dolar aktarmış.

TRT, Netflix’e alternatif olacağını iddia ettiği bir platform kuruyor

TRT Genel Müdürü Sobacı, TRT’nin 2023 yılında Netflix’e alternatif uluslararası bir dijital platform inşa edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Uğur Emek: Türkiye, gıda enflasyonu yüksekliğinde dünya dördüncüsü

Emek, ‘Amansız bir savaş içindeki Ukrayna ve Rusya’daki gıda enflasyonu oranları sırasıyla yıllık yüzde 14,3 ve yüzde 17,99. Bizde fiyatlar bu savaşın da etkisiyle artıyordu değil mi?’ dedi.

TÜSİAD Başekonomisti: Enflasyon kendi kendine düşmez, birinci öncelik döviz değil enflasyon olmalı

TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç TL’ye değer kaybettirip cari açığı kapama hesabının tutmadığını belirterek ‘İktisat kural işi. Öncelikle enflasyonda doğru adımlar atarak çözmelisiniz’ dedi.

Prof. Dr. Hakan Kara’dan çarpıcı analiz: 70 puanlık enflasyonun 50 puanı yerli ve milli

Kara, yüzde 70’e dayanan enflasyona ilişkin güncel hesaplamalarını paylaştı. Enflasyonun 20 puanı dış faktörlerden kaynaklanırken, 50 puanı Türkiye’ye özgü faktörlerden oluştu.

Venezuela’da enflasyon Türkiye’den düşük

51 ay hiper enflasyon yaşanan Venezuela’da Merkez Bankası (BCV) Nisan ayı enflasyon oranını yüzde 4,4 olarak açıkladı.

Memur-Sen: Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 5 bin 263 lira oldu

DIŞ POLİTİKA

AB Rusya’ya petrol ambargosunda uzlaşamadı

Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’ya petrol ambargosu uygulanması konusunda uzlaşma sağlayamadı.

Kuzey İrlanda’da referandum tartışmaları

Kuzey İrlanda’da Birleşik Krallık’tan ayrılarak İrlanda Cumhuriyeti ile birleşilmesini savunan Sinn Fein’in seçim zaferi referandum tartışmalarını alevlendirdi. Hükümet kurma çabalarının önündeyse zorlu engeller var.

Ukrayna: Onlarca kişi enkaz altında

Ukrayna’da Rusya’nın bombaladığı bir okulda iki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Enkaz altındaki 60 kişinin de ölmüş olmasından korkuluyor. Mariupol’da Azovstal fabrikasındaki sivillerin tahliyesiyse tamamlandı.

Suudi Arabistan Kralı Selman hastaneye kaldırıldı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Cidde’de hastaneye kaldırıldığı açıklandı. 86 yaşındaki Kral Selman’ın bazı tıbbi tetkikler için tedavi altına alındığı belirtildi.

Zelenskiy’in savaş kıyafeti müzayedede 90 bin sterline satıldı

Ukrayna lideri Zelenskiy’in video mesajlarında sıklıkla giydiği haki renk poları Londra’da bir müzayedede 90 bin sterline satıldı. Kiev’e kent turu da açık artırmayla satılanlar arasında yer aldı.

Kiev’de U2 konseri: Sığınakta şarkı söylediler

Ünlü müzik grubu U2, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir sığınakta şarkılarını seslendirdi.

ABD’nin ‘First Lady’si Ukrayna’da: Zelenskiy’in eşiyle görüştü

Joe Biden’ın eşi Jill Biden, Slovakya-Ukrayna sınırında Vladimir Zelenskiy’in eşi Olena Zelenska’yla bir araya geldi.

G7 ülkelerinden Rusya’ya petrol ambargosu

G7 ülkeleri, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini kabul etti. Buna göre G7, Rusya’dan petrol ihracatını kademeli olarak bitirecek ya da tamamen kesecek.

Esad, Tahran’da İran lideri Hamaney’i ziyaret etti

İran lideri Ali Hamaney, Tahran’a sürpriz ziyarette bulunan Suriye’deki rejimin lideri Beşar Esad ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan Kralı Selman hastaneye yatırıldı

 

9/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Ali Nesin: Valilik Nesin Vakfı’nın hesaplarını bloke etti

Ali Nesin, Nesin Vakfı’nın banka hesaplarının izinsiz bağış kampanyası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul Valiliği tarafından bloke edildiğini duyurdu.

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul tutuklandı

Alparslan Kuytul’un avukatı Bilal İpek, iş insanı Koray Sarısaçlı’nın şikâyeti üzerine Kuytul’un ifadesinin alındığını belirtti. Adliyeye sevk edilen Kuytul tutuklandı.

Kurtulmuş: Suriyeli kardeşlerimiz emniyet sağlanınca gönüllü döneceklerdir

Gündemdeki göçmen tartışmasını değerlendiren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Göçmen meselesini ırkçılığın bir aracı haline döndürmeden makul politikalar kullanarak çözeceğiz” dedi.

TGS: Polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin yürütmesi kesin olarak durduruldu

Kamusal alanda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını engelleyen Emniyet genelgesinin yürütmesi kesin olarak durduruldu. TGS’nin açtığı davada Danıştay, İçişleri ve Emniyetin itirazlarını reddetti.

Ümit Özdağ Bilkent Üniversitesi’nde protesto edildi

Ümit Özdağ, Bilkent Üniversitesi’nde katıldığı bir panel sırasında öğrenciler tarafından “Faşizme karşı omuz omuza” sloganıyla protesto edildi.

Tahliyesine karar verilen sanık 4 ay cezaevinde unutuldu

‘Hırsızlık’ suçlamasıyla tutuklanan 23 yaşındaki genç, beraat edince mahkeme tarafından tahliyesine karar verildi. Ancak adliyeden cezaevine yazı gönderilmeyince 4 ay boyunca cezaevinde kaldı.

Erdoğan: 3 milyon 700 bin Suriyeli kardeşimize sahip çıkacağız

Erdoğan, göçmen tartışmasına ilişkin, “3 milyon 700 bin Suriyeli kardeşimize sahip çıkacağız. Mültecileri Suriye’ye göndereceğiz diyor. Bunları yapamayacaksınız” diyerek Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

Diyarbakır’da 23 kişiyi infaz eden 10 Hizbullahçı serbest bırakılmış

Diyarbakır’da 23 kişinin infaz edilmesi, 22 kişinin de yaralanması saldırılarına katılan 10 hükümlü Hizbullah üyesinin serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

HDP’li Beştaş: Ortada çok ciddi bir saldırı ve provokasyon zemini oluşturma çabası var

HDP’li Beştaş, HDP Genel Merkezi önündeki olaya ilişkin yaptığı açıklamada “ortada çok ciddi bir saldırı ve provokasyon zemini oluşturma çabası” olduğunu belirterek ismini verdiği üç emniyet görevlisine dikkat çekti.

Azra’nın katili Mustafa Murat Ayhan hakim karşısında: Savcı, mütalaasını açıkladı

Azra Gülendam Haytaoğlu davasının dördüncü duruşması Antalya 11. Ağır ceza mahkemesinde görüldü. Fail Mustafa Murat Ayhan duruşmaya tutuklu olduğu cezaevinden SEGBİS sistemiyle katıldı. Cumhuriyet Savcısı Ayhan hakkında nitelikli kasten öldürme ve cinsel saldırı suçlarından ceza istedi. Mahkeme heyeti Ayhan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 30 Mayıs ‘a erteledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs verileri, TTB’yi teyit etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin gerçek sayısının 264 bin olduğunu duyurdu. DSÖ’nün verdiği sayı TTB’nin değerlendirmeleri ile örtüşüyor.

İYİ Parti Edirne il ve ilçe teşkilatlarını kapattı

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ve beraberindeki 9 İlçe Başkanı Genel Merkez tarafından görevden alındı.

Mübariz Mansimov: Sedat Peker’in söylediği her şey doğru çıktı

‘FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan 5 yıl hapis cezası alan Mübariz Mansimov, katıldığı Youtube programında, ‘Sedat Peker’in söylediği her şey doğru çıktı’ dedi.

Erdoğan: 1 milyon kişinin dönmesi için Suriye’de 200 bin konut inşa edilmesini sağlıyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Uluslararası yardım kuruluşlarının finansmanıyla Suriye topraklarında 200 bin konut inşa edilmesini sağlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriyelileri katillerin eline ve kucağına atmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Suriyeliler) Kapımız açık onlara, ev sahipliğimizi yapmaya devam edeceğiz. Onları katillerin eline ve kucağına atmayacağız.” dedi.

EKONOMİ

Ekonomik kriz yerli turisti zorluyor

Yaz sezonu başladı ancak tatil beldelerine beklenen ilgi henüz yok. Bayram tatili de sezonu hareketlendirmeye yetmedi. İşletmecilere ve esnafa göre, özellikle yerli turistler fiyat artışlarından dolayı tatile çıkmakta zorlanıyor.

Murat Kablo’da sendikalaşmak isteyen 20 işçi işten atıldı

İnegöl OSB’deki Murat Kablo’dan bir işçinin ‘sendikalaşma faaliyeti’ gerekçesiyle işten atılması, fabrika önünde protesto edildi.

Atatürk Havalimanı’na ‘millet bahçesi’ operasyonu: 2,1 milyar liralık gizli saklı ihale!

Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesi yapılması için 29 Nisan’da ihale düzenlendiği ortaya çıktı. Sözcü yazarı Toker’in aktardığına göre, ihaleye üçü İstanbul Havalimanı’nı yapan beşli konsorsiyumun üyesi 6 inşaat şirketi davet edildi, ‘en uygun’ teklifi 2 milyar 127 milyon 978 bin lira ile Yapı&Yapı şirketi verdi.

Bir sigara grubuna daha zam geldi

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, bir sigara grubuna daha zam geldiğini duyurdu.

Dolar 15 TL’yi aştı!

Dolar kuru 15 TL düzeyini aşarak 11 Mart sonrasındaki en yüksek düzeye yükseldi. Dolar 20 Aralık 2021’de 18,40 TL ile tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı.

EnerjiSA işçileri Sabancı Holding önünde nöbet başlatıyor

Enerji-Sen Genel Başkanı Keskin, yönetimin Cuma gününe randevu verdiğini söyleyerek, o güne kadar 13.00- 15.00 saatleri arası Sabancı Center önünde nöbet başlatacaklarını duyurdu.

Memur-Sen: 3600 ek gösterge toplantısı hükümet tarafından ertelendi

Toplantı yarın yapılacaktı

DIŞ POLİTİKA

Macron’dan “Avrupa siyasi topluluğu” önerisi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna gibi ülkelerin AB üyeliğinin on yıllar alacağını belirterek “AB, Avrupa’yı düzenleyen tek kurum olamaz” dedi. Macron AB’de kurumsal reform çağrılarına da destek verdi.

Yunanistan ve BAE’den 4 milyar euroluk yatırım fonu

Yunanistan ile BAE arasında 4 milyar euroluk ortak yatırım fonu kurulması kararlaştırıldı. Başbakan Mitsotakis, “Ortadoğu’dan Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında ana kapı olma” hedefini dile getirdi.

Kıbrıs’ta İngiliz üs bölgeleri imara açılıyor

Güney Kıbrıs’ta İngiltere egemenliğindeki üs bölgelerinin sivil imara açılması için yapılan anlaşma yürürlüğe giriyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, anlaşmanın Türkiye ve Yunanistan ile istişare gerektirmediğini belirtti.

Roscosmos Başkanı’ndan Elon Musk’a tehdit

Rusya’nın uzay dairesinin başkanı Dmitri Rogosin, Ukrayna’ya uydu üzerinden internet sağlaması nedeniyle Elon Musk’ı tehdit etti. Musk da Twitter’dan imalı bir paylaşımda bulundu.

Putin: Batı Rusya’yı işgale hazırlandı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kızıl Meydan’da yaptığı Zafer Günü konuşmasında Batı ülkelerini Rusya’yı işgal etme hazırlığı yapmakla suçladı ve yeni bir dünya savaşı tehlikesinden söz etti.

Şi Cinping-Olaf Scholz görüşmesi: Ukrayna müzakereleri desteklenmeli

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz arasında iki ülkenin ilişkilerinin 50’inci yıldönümü kapsamında çevrimiçi görüşme gerçekleşti. Şi Ukrayna krizinde itidal çağrısı yaptı.

Filipinler, seçimler için sandık başında: Silahlı saldırıda 3 ölü

Devlet başkanlığı, genel ve yerel seçimler için oy verme işleminin devam ettiği Filipinler’in güneyindeki Maguindanao’da üç kişi silahlı saldırıda hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

Atmsoferdeki karbondioksit miktarı insanlık tarihinin en yüksek düzeyine çıktı!

Atmosferdeki karbondioksit düzeyi, aylık ortalama milyonda 420 parça (ppm) üstüne çıkarak rekor kırdı. 2021’de en yüksek düzey Mayıs’ta 419,13 ppm olarak kayda geçmişti. 20 yıl önceyse rekor 375,93 ppm’di.

Bir Rus oligark daha gizemli şekilde yaşamını yitirdi

Rusya’da petrol ve gaz endüstrilerinde üst düzey yöneticilik yapan Rus oligarkların gizemli ölümlerine bir yenisi daha eklendi.

 

10/Mayıs

 

İÇ POLİTİKA

Müsilaj sorunu giderilemedi

Marmara Denizi’nde geçen yıl ortaya çıkan müsilaj kısa sürede gündemin ilk sıralarına oturmuştu. Önlem alındığı açıklansa da sorun giderilemedi. Uzmanlara göre müsilaj yeniden yoğunlaşacak.

Siyasilerin açıklamalarına RTÜK cezası, Saymaz’a soruşturma

Milletvekilleri Ahmet Şık ve Özgür Özel’in Gezi Davası kararıyla ilgili eleştirilerini yayınlayan dört kanala para cezası verildi. İsmail Saymaz’a ise dava hakimiyle ilgili haberi nedeniyle terör soruşturması açıldı.

Anadolu Fest yasağı yaşam tarzına müdahale mi?

Eskişehir’de Anadolu Fest’in yasaklanması “yaşam tarzına müdahale” tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Valilik ise yasağı, “Kentte huzur ortamı ile kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması” olarak gerekçelendirdi.

Müzik yayın saati bir saat uzatıldı

Pandemi nedeniyle saat 24.00’e kadar izin verilen müzik yayınları bir saat uzatıldı. İçişleri Bakanlığı müzik yayın saatinin gece 01.00’e kadar uzatıldığını açıkladı.

RTÜK’ten 4 kanala ‘Özel ve Şık’ cezası

RTÜK, Gezi davasının ardından mahkeme kararını eleştiren CHP’li Özgür Özel ve TİP’li Ahmet Şık’ın açıklamalarını yayınlayan televizyon kanallarına ceza kesti.

Kılıçdaroğlu: Kaçaklar ve sığınmacılar konusunda netim, gidecekler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, göçmenleri geri göndereceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bu konunun suçluları Recep Tayyip Erdoğan ve Avrupa ülkeleridir” dedi.

Savcı, ‘Kadir Gecesi’nde rakılı fotoğraf’ için tutuklama istedi!

Kadir Gecesi’nde içki masasından paylaştığı fotoğraf nedeniyle işinden atılan ve hakkında soruşturma başlatılan eski Pegasus çalışanı O.T. hakkında savcılık tutuklama talep etti, mahkeme adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Gezi Davası’ndaki tutuklamalara yapılan itiraz talebi reddedildi

Gezi Davası’nda verilen cezalar için üst mahkemeye yapılan başvuru, “İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında usul ve yasaya aykırı bir husus tespit edilemediği” gerekçesiyle oybirliğiyle reddedildi.

Sancar: Anahtar bizdedir, çözüm biziz

İktidarın yeniden kaos, korku politikalarını devreye koyduğuna dikkat çeken Sancar, ‘Başaramayacaklar, bizler bu oyunu bozacak tecrübeyi, kararlılığı halk desteğini ve inancı büyüttük’ dedi.

5 Haziran saldırısında polislere beraat | “Gerekçe hukukla izah edilemez”

HDP’nin Diyarbakır mitingine saldırıya dair davada, daha önce “görevi ihmalden” hapis cezası verilen 4 polis yeniden yargılandı. Mahkeme, “polislere suç yüklenemeyeceği” gerekçesiyle beraat verdi.

HDP önünde plakasız araç: ‘Polis gözetiminde parti binasına giren bu kişi kim?’

Bahçeli’den Soylu’ya destek: ‘Meydan boş değil’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile İçişleri Bakanı Soylu arasında yaşanan kavgaya sert tepki gösterdi. Haftalık Meclis olağan grup toplantısında konuşan Bahçeli, Soylu’ya tam destek vererek “Bir kez daha dile getiriyorum ki terörle mücadeleyi icra eden devlet adamlarımıza dil uzatanları kınıyorum. Meydan boş değil, kuru gürültüye papuç bırakılmayacaktır” dedi.

EKONOMİ

Konut paketi kime yarayacak?

Ekonomistler dar gelirlilerin konuta erişiminin yine sağlanamayacağını, bu paketin de varlıklı vatandaşları ilgilendirdiğini ifade ediyor. Ayrıca paketin konut fiyatlarını yukarı yönlü tetikleyeceği belirtiliyor.

Bankalara ‘döviz işlemlerini likit saatlere çekin’ talimatı iddiası

Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalardan döviz işlemlerini piyasanın likit olduğu saat 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirmesini istedi.

Çalışma Bakanı Bilgin: 3600 ek gösterge düzenlemesini ay sonunda paylaşacağız

Çalışma Bakanı Bilgin, 3600 ek gösterge çalışmasının bu ayın sonunda bitmiş olacağını belirterek, “En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızı ifade etmek isterim” dedi.

Nebati konutta ‘fahiş’ fiyat artışlarına kızdı: Asla müsamaha gösterilmeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘konut finansmanı’ paketlerinin ardından hızla yükselişe geçen konut fiyatlarına ilişkin “Fahiş artışları takip ediyoruz. Asla müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

TÜİK verileri: İşsizler ordusuna bir ayda 153 bin kişi katıldı!

TÜİK verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti. Potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2022 yılı mart ayında bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 22,7’ye yükseldi. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 21,2 oldu.

Ne yolcu geliyor ne de uçak iniyor

Binali Yıldırım’ın açtığı ve 88 milyon TL harcanan Gökçeada Havalimanı 10 yıldır kullanılmıyor. 76 milyon TL’ye yapılan Balıkesir Havalimanı’na uçak inmiyor. 83 personelli Uşak Havalimanı’nı 2021’de 52 yolcu kullandı.

DIŞ POLİTİKA

Yunanistan’dan ABD’nin S-300 talebine “Türkiye” koşulu

ABD’nin Yunanistan’dan elindeki S-300’leri Ukrayna’ya vermesini talep ettiği, Atina’nın ise buna karşılık Midilli, Sakız ve Rodos gibi adalara telafi sistemler gönderilmesini istediği bildirildi.

Biden: Çin’e uygulanan gümrük vergileri kaldırılabilir

ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun en büyük ekonomik sorunları olduğunu söyledi ve Çin’e uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılmasını görüştüklerini açıkladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Litvanya ‘soykırım’ olarak tanıdı

Rusya-Ukrayna Savaşı 76. günde de sürdü. BM İnsan Hakları Takip Misyonu Başkanı Matilda Bogner, gezdiği kentlerde karşılaştıklarını anlattı. Litvanya Parlamentosu oy birliğiyle, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını “soykırım” olarak tanıdı.

The Guardian’dan Sri Lanka benzetmesi: İlk dominonun Türkiye olması bekleniyordu

 

Okunası yazılar

AKP düzeninin mahkemeleri: Türkiye’de yurttaş ‘yargıya’ güvenmiyor

Sosyal Demokrasi Vakfı Başkanı (SODEV) ve AKSOY Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy; gündemdeki son gelişmeleri, verilere dayalı analizlerle, siyasilerin gündem belirleyen açıklamalarını ve bu açıklamaların toplum üzerindeki etkilerini Cumhuriyet için değerlendiriyor. İşte Ertan Aksoy’un yeni değerlendirmesi…

Irak operasyonu Arap basınında: Türkiye ne istiyor?

Türkiye’nin Irak’taki askeri operasyonu, Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti, Irak’ta hükümet krizi ve ABD’nin Berlin’deki Ukrayna toplantısı Arap basınında öne çıkan gündemler oldu.

Şengal’e duvar ve operasyonun arkasında Türkiye mi var?

Fehim Taştekin

Şengal’e Irak hükümet güçlerinin yaptığı çıkarma ve sınıra örülen duvar Ezidilerin korkularını diriltti. Bağdat’ın Türkiye’nin operasyon baskısını geçiştirmek ve bölgede kontrolü ele almak için bu adımları attığı düşünülüyor.

Ahmet Şık: İmamoğlu’na siyaset yasağı getirip Kaftancıoğlu’nu hapse atacaklar

TİP milletvekili Ahmet Şık: “Komplo teorisi olarak söylüyorum ama bu işin varacağı yer açık; İmamoğlu’na siyaset yasağı getirip Kaftancıoğlu’nu tutuklayacaklar.”

Vekalet savaşı Zafer Günü’nde vites yükseltiyor

Kiev yönetimine yapılan askeri yardımları sınırsız kılacak yasanın imzası için Rusya’nın “Zafer Günü” olarak kutladığı 9 Mayıs’ı seçen Amerikalılar, bu sembolik dönüm noktasıyla Ukrayna’ya sahada vites attırıyor.

Boşkent

2021 yılında Boşkent, Başkent Ankara’yı geçti, ülkenin ikinci büyük kenti oldu. O boş evler birilerinin elinde biriktikçe fiyatlar arttı. Ama boş evler insanların oturamayacağı kadar müsrif evler. Bu iş piyasalara bırakılınca olmuyor. Bunu enerjide, sağlıkta gördük. Artık barınma meselesinde de görüyoruz.

Dr. Sibel Karadağ ile söyleşi

“Sığınmacılar Türkiye’de yaşanan servet transferi ve çalışan kesimlerin yoksullaştırılması sürecinde aparat olarak kullanıldı”