27 Şubat-12 Mart 2021 Haber Akışı

Kaynaklar: Bianet, Birgün, Evrensel, Arti Gerçek, Gazete Karınca, T24, Duvar, Cumhuriyet, Yeşil Gazete, Yeni Yaşam, BBC Türkçe, DW Türkçe, Independent Türkçe, , Sputnik, 1+1, El-Avsat

27 ŞUBAT

İç Politika

Gergerlioğlu: Her an vekilliğim düşürülebilir, ama biz de boyun eğmeyeceğiz

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Artı TV’de açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır’da MEBYA-DER eş başkanları gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında MEBYA-DER eş başkanları ile HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın babası Zeki Dağ’ın da bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

Savcılıktan Mardin kayyumuna yolsuzluk soruşturması

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ait milyonlarca lira parayı yandaşlara dağıttığı ve rüşvet aldığı iddia edilen önceki kayyum Mustafa Yaman hakkında soruşturma başlatılıp, fezleke hazırlandı. Dosyasının bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Yaman’a ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermesi bekleniyor.

Erbakan anması 9 partiyi buluşturdu

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan ölümünün 10. yılında Saadet Partisi tarafından düzenlenecek törenle anılacak. Törene CHP, HDP, Gelecek, DEVA Partisi, Demokrat Parti genel başkanlarının yanı sıra AK Parti, İYİ Parti ve BBP’den yöneticiler katılacak.

AK Parti Hatay için özür diledi

Hatay’da korona tedbirleri ihmal edilerek yapılan kongre için AK Parti gençlik örgütünden özür açıklaması geldi. İlde de tedbirler artırıldı.

İstanbul Valisi Yerlikaya: Kademeli normalleşmeye geçiyoruz

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından kademeli normalleşme sürecine geçileceğini duyurdu.

Yüz yüze eğitim başlamadan ertelendi

1 Mart’ta başlaması planlanan yüz yüze eğitim Kabine Toplantısı sonrası 2 Mart’a ertelendi.

BioNTech’in CEO’su Şahin: Vakalar mayıs ayı sonunda azalabilir

BioNTech’in kurucusu ve yöneticisi Uğur Şahin, aşı programlarının planlandığı gibi ilerlemesi halinde mayıs ayı sonunda Almanya’da vaka sayılarının azalabileceğini söyledi. Yeni varyantlara karşı iki yılda bir Covid-19 aşılarının tekrarlanması gerektiğini aktaran Şahin, “Aynı gripte olduğu gibi. Bu durum normal hayatımızın bir parçası olabilir” dedi.

Varyant ve normalleşme etkisi: Mart’ta vaka artışı bekleniyor

Türkiye kademeli olarak Covid-19 önlemlerini kaldırmaya hazırlanıyor. Ancak uzmanlar yeni virüs varyantlarının yaygınlaşması ve normalleşme sebebiyle vakalarda artış olabileceği uyarısında bulunuyor.

Boğaziçi öğrencilerine ‘Kabe resmi soruşturması’nda üç yıla kadar hapis istendi

Atanmış rektör Melih Bulu’yu protesto eylemleri sırasında bir sergide üzerinde Kâbe’nin de olduğu bir resmin yer almasına ilişkin soruşturmada, resmin ‘kin ve nefrete tahrik amacını destekler mahiyette olduğu’ öne sürülerek yedi öğrencinin üçer yıla kadar hapsi istendi.

“AKP iktidarı elitizmden rahatsız değil, kendi elitlerini üretemeyişinden rahatsız”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Hüseyin Arif anlattı: LGBTİ+’ları daha iyi anlıyorum; beni aforoz eden Müslüman çevrelere ise siz niye burada değilsiniz diyorum

Kadın Yönetmenler Festivali’nin emek, başarı ve onur ödülleri belli oldu

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde Emek Ödülü’ne Sevin Okyay, Başarı Ödülü’ne Eylem Atakav, Onur Ödülü’ne ise Tamara Kotevska layık görüldü.

BOTAŞ bilirkişi raporunu tanımadı: Saros’ta inşaat tüm hızıyla sürüyor

Yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurduklarını söyleyen Avukat Bülent Kaçar ‘Bu karar çıkmasa bile BOTAŞ’ın bir kamu kurumu olarak bilimsel uyarılara kulak vererek bu çalışmaları durdurması gerekir’ dedi.

Bakan Dönmez’den Akkuyu açıklaması:

Üçüncü reaktörün temeli 10 Mart’ta atılacak

Dış Politika

Ermenistan Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı’nı görevden almayı reddetti

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ın görevden alınmasının ‘anayasaya aykırı olduğunu’ söyledi.

İran: ABD Suriye’de IŞİD’e alan açıyor

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamkhani, ABD’nin Suriye’de düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bolton: Erdoğan Trump’tan defalarca Halkbank soruşturmasını sonlandırma talebinde bulundu

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski ABD Başkanı Donald Trump’tan hemen her görüşmelerinde Halkbank soruşturmasını sonlandırmasını talep ettiğini öne sürdü.

ABD basınında Biden’a Kaşıkçı tepkisi: ‘Selefi ile aynı noktada’

Cemal Kaşıkçı cinayetinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın onayıyla işlendiğini belirten raporun yayınlanmasının ardından, ABD Başkanı Joe Biden’ın Prens Selman’a yaptırım uygulamaması Amerikan basınında tepki çekti. Washington Post’ta “Muhammed bin Selman cinayetin faili, Biden ona geçit vermemeli” başlığı atıldı. New York Times’da yer alan yazıda ise “İş, Veliaht Prens’i şahsen cezalandırmaya geldiğinde Biden, selefi ile aynı noktada” denildi.

ABD teşvik paketi:

1,9 trilyon dolarlık ekonomik canlandırma paketine Temsilciler Meclisi’nden onay

Atina açlık grevindeki Koufodinas için ayakta

‘17 Kasım’ örgütü lideri Dimitris Koufodinas’ın cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerine karşı başlattığı açlık grevi eylemi 51. gününde. Sağlık durumu ağırlaşan ve yoğun bakım ünitesinde tutulan Koufodinas 6 gündür su almayı da reddediyor. Atina ve Selanik’te binlerce kişi Koufodinas’ın taleplerinin karşılanması için sokaklarda. Polis ise destek eylemlerine sert müdahalelerde bulunuyor.

Tüm yönleriyle Hindistan’ı ayağa kaldıran çiftçi eylemleri: Milyonlarca kişiyi sokağa döken protestolarda neler oluyor?

Hindistan’da yeni tarım yasalarının fitilini ateşlediği çiftçi protestoları hala sürüyor. Independent Türkçe tarım emekçilerinin taleplerini, eylemlerin gidişatını ve hükümetin yaklaşımını tüm yönleriyle ele aldı

İstedikleri gibi Şengal’e giremezler

Şengal Özerk Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Heso Brahim, Şengal özerk sistemini anlattı

Ekonomi

Maltepe Belediyesi grevcilerine saldırı

Maltepe Belediyesi’nde 4 gün önce greve çıkan işçiler sabah saatlerinde 100 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Genel İş Bölge Temsilcisi Hakan Akyol, “Grev kırıcılar tarafından tekrar bir saldırı bekliyoruz” dedi.

İstanbul’daki bazı CHP’li ilçe belediyelerinde, işçilerin greve gitmesiyle ilgili neler biliniyor?

İstanbul’da son haftalarda bazı ilçe belediyelerinde Genel-İş sendikası üyesi işçiler, toplu iş sözleşmesi süreçlerinin tıkanması üzerine grev kararına başvuruyor. Peki hangi ilçede ne yaşanıyor, taraflar ne talep ediyor ve yaşananalar kamuoyunda nasıl tartışılıyor?

Erdoğan ‘gözde’ firmayla konuşulmasını istedi: Asfalt pek iyi gözükmüyor

Kızılcahamam–Çerkeş Tüneli Açılış Töreni’ne canlı bağlantı ile katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdelenin kesileceği sırada Ulaştırma Bakanı Adil Karamismailoğlu’na asfalt konusunda eleştirilerde bulundu. Asfaltın iyi görünmediğini söyleyen Erdoğan, yolu yapan ve kamu işlerinde ön plana çıkan Bayburt Grup’la görüşülmesini istedi.

Yalnızca 5 ilden alınan içki ÖTV’si 14.4 milyar lira

Alkollü içeceklerde ÖTV tahsilatında ilk beş il: İstanbul, İzmir, Mersin, Denizli, Manisa

28 ŞUBAT

İç Politika

HDP: Tek çıkış Dolmabahçe Mutabakatına geri dönmek

HDP’den Dolmahbahçe Mutabakatının 6. yılında yapılan açıklamada, “Türkiye bu karanlık tabloya mecbur değil. Bütün saldırılara, yok saymalara rağmen Dolmabahçe Mutabakatının yarattığı çözüm iradesi bugün de geçerliliğini korumaktadır” denildi.

HDP’li Gergerlioğlu’ndan AKP’li Özlem Zengin’e belgeli “çıplak arama” yanıtı:

Gerçeği örtmek nafile çaba, söylediğimizden daha fazlasını yaşamış öğrenci!

CHP’li Özel’den İnsan Hakları Komisyonu’na ‘Boğaziçi’ çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasının ardından yaşananların TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun gündemine alınması için çağrıda bulundu. Komisyon Başkanı’na seslenen Özel, “Gösterilere katılan onlarca gencimiz ev hapsi uygulamasıyla karşı karşıya kalmakta olduğundan özgürlüklerinden alıkonulmuşlardır” dedi.

Kulis |  “Kürt seçmenlerin oyunu alabilecek HDP’ye alternatif bir parti”nin kurulabileceği tartışılıyor

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, “Bölgedeki Kürt seçmenleri konsolide edebilecek, seçmenlere yönelik demokratik, terörle arasına mesafe koyabilen, gerektiğinde Cumhur İttifakı bileşenleriyle gerektiğinde de muhalefetle bir araya gelebilecek bir oluşumun olabileceği” değerlendiriliyor. “Bölgede Kürt seçmenlerin oyuna talip olabilecek yeni bir partinin de HDP’den ayrılıp yeni parti kuracağı söylenen eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ile eski HDP’li Altan Tan “öncülüğünde kurulabileceği” iddia ediliyor.

Göçük altındaki iki kişiyi kurtarmaya giderken yolda “namaz molası” veren AFAD ekibi için soruşturma izni verildi.

Samsun’da, geçen yıl Ağustos ayında göçük altında kalan iki kardeşi kurtarmaya giderken “namaz molası” veren AFAD ekibi için Samsun Valiliği soruşturma izni verdi. Ekip üyeleri de farklı illere gönderildi.

‘Biz bu mücadeleyi başörtülü polisler Boğaziçi’nde gençlerimizi yerlerde sürüklesin diye vermedik’

HDP Milletvekili Hüda Kaya, 28 Şubat süreci ve günümüzdeki yansımaları üzerine değerlendirmelerde bulundu. HDP Milletvekili Hüda Kaya, 28 Şubat’ta verdikleri mücadeleler ile ilgili “Bugün, başörtülü polis memurları, 70-80 yaşındaki Cumartesi Anneleri’ni yerlerde sürükleyerek götürsünler diye biz bu mücadeleyi vermedik. Herkes için adalet dedik. Başörtülü polisler, Boğaziçi’nde gençlerimizi yerlerde sürüklesin, onların koluna kelepçe taksın diye biz bu mücadeleyi vermedik” dedi.

Ankara Üniversitesi’nden Boğaziçi’ne Destek

“Cüppeler postalla ezilmez, üniversite kelepçelenmez”

Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri paylaştıkları videoda, “Bütün üniversiteler için AKP’nin atadığı rektörlerin hiçbir meşrutiyeti yoktur. AKP’nin atadığı tüm rektörlerin derhal istifa etmesi gerekir” dediler.

TTB’den uyarı: Sahadan mutant virüs oranlarında ciddi bir artış olduğu bilgileri gelmektedir

‘Sağlık Bakanlığı güncel tüm verileri açıklamalı, yeni vaka artışına yönelik mücadele stratejisini kamuoyu ile paylaşmalıdır.’

Metin Aydın: JES raporu kirliliğin itirafı niteliği taşıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Aydın, Manisa ve Denizli’de jeotermallerin etkileri üzerine bir rapor hazırladı. Raporda Gediz-Büyük Menderes havzasının jeotermal akışkanlarla kirletildiği ortaya koyuldu. Raporu değerlendiren Dr. Metin Aydın, raporun itiraf niteliği taşıdığını ve jeotermal tesislerin kapatılması gerektiğini belirtiyor.

Ciner tarımı bitirmekte ısrarcı

Konya’nın Ilgın ilçesinde Ciner Grup tarafından yapımı planlanan kalker ocağı için ÇED gerekli değildir kararı verildi. Geçen temmuz ayında kömür madeni için acele kamulaştırmayla arazileri elinden alınan ve büyük bir direniş sergileyen yurttaşları, bölgeye gelen AKP’li vekil ile kaymakam azarlamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı:

Google, Apple, Facebook gibi şirketlerin yerli muadillerini geliştirmemiz gerekiyor

Dış Politika

Arap dünyasında geçen hafta: Biden, İran’a misilleme ve Kaşıkçı raporu

Arap medyasına göre, Biden yönetiminin daha önce de Körfez ülkeleriyle ilgili özellikle silah anlaşmaları konusunda attığı adımlar, Kaşıkçı raporu ve Yemen savaşıyla ilgili kararları da göz önüne alındığında, Trump yönetiminden farklı olacağını açıkça gösteriyor.

İran’la Türkiye arasında Gara operasyonu gerilimi

İran’ın Bağdat Büyükelçisi Irec Mescidi, 23 Şubat günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yayın yapan Rudaw’a verdiği röportajda, Türkiye’yi Kuzey Irak’taki askeri operasyonlarını “Irak’ın egemenliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle eleştirdi.

Tunus’ta binlerce En Nahda yanlısı sokağa döküldü

Tunus’ta iktidardaki islamcı parti En Nahda Partisi ile Cumhurbaşkanı Kays Said arasındaki siyasi gerilim devam ediyor. Cumartesi günü binlerce En Nahda yanlısı sokaklara dökülerek “siyasi istikrar” talep etti.

Darbenin en kanlı günü: Myanmar’da 18 protestocu öldürüldü

Güney Asya ülkesi Myanmar’da darbe karşıtlarının eylemleri sürüyor. Myanmar polisi bugün, farklı kentlerdeki göstericileri dağıtamayınca ateş açtı. Darbenin en kanlı gününde, en az 18 kişi öldü. Bazı eylemcilerin başından ve göğsünden vurulduğu belirtildi.

Ekonomi

Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz ve eski başkan yardımcısı Turhan’dan çağrı: 128 milyar dolar için soruşturma açılsın

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, MB eski Başkanı Durmuş Yılmaz ve eski Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, açık yerine gizli yöntemlerle satılan 128 milyar dolarlık rezervin kimlere, hangi kurdan ve ne gerekçeyle satıldığının araştırma ve soruşturma yoluyla açığa çıkarılması gerektiğini söyledi.

Grevdeki Maltepe Belediyesi işçileri referanduma gidecek

Hakları için greve çıkan Maltepe Belediyesi işçileri, Genel-İş Genel Merkez Yönetiminin sözleşmeyi 4700 lira önerisinde bağıtlama niyetine karşı referanduma gidecek.

Maltepe Belediyesi işçisi grev oylamasındayken, Genel-İş Merkezi yine imzayı attı

Grevleri 6. güne giren Maltepe Belediyesi işçilerinin gözü işverenle DİSK Genel-İş Merkezi’nin arasında yapılan görüşmelerdeyken işveren son olarak 4700 TL önerisini getirdi. Genel Merkez Yönetimi’nin son aşamayı anlaşma eşiği olarak koyması üzerine Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube referanduma gitmeye karar verdi. Ancak oylama devam ederken Genel Merkez, Kadıköy’de olduğu gibi sözleşmeye imza attı.

Havalimanı değil, tam bir karadelik: Zafer vurgunu para basıyor

Türkiye’nin Kamu-Özel işbirliği finansman modeliyle yapılan ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı ülkede en az yolcunun kullandığı havalimanı. Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yapılan Zafer Havalimanı Yap-İşlet-Devret, projelerinin en büyük çöküşlerinden bir tanesi.

1 MART

İç Politika

Demirtaş: Barış ve birlikte yaşam dışında seçeneğimiz yok

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Medyascope’ta yayımlananan yazısında “HDP’yi kapatmayı ve dokunulmazlıkları kaldırmayı tartışmanın barışa katkısı olmayacağı açıktır. Bu hataya düşülmeyeceğini umuyorum” dedi.

Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü: PKK’liler Elçi’ye ateş etmedi

Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture, 3 Mart’ta görülecek Tahir Elçi duruşması öncesi sosyal medya hesabından Türkçe bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, ulaştıkları bulguların iddianamede cinayetin faili olarak gösterilen PKK’lilerin Elçi’ye ateş etmediğini açıkça gösterdiği belirtildi.

‘Garê’de Türkiye istediği sonucu alamadı’

Garê operasyonuyla Türkiye’nin bir kahramanlık destanı yaratmayı amaçladığını söyleyen gazeteci Kaya, ‘Türkiye’nin her istediği sonucu alamayacağını göstermiş oldu’ dedi

Bahçeli’nin danışmanından Erbakan anmasına sert tepki!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek, Necmettin Erbakan anması nedeniyle Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu hedef aldı. Anmada HDP Eş Başkanı Mithan Sancar’ın yer alması MHP’lileri kızdırdı.

Boğaziçi’nde Sosyal Bilimler’in başına fizikçi Naci İnci atandı

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü’nün başına Melih Bulu’nun rektör yardımcılığı görevini kabul eden Naci İnci atandı. Böylece hem Enstitü Müdürlüğü için seçim yapılması teamülüne uyulmadı hem de sosyal bilimler alanındaki çalışmaların başına Fizik Bölümü’nden bir isim getirilmiş oldu.

Esenyurt notları: Yeni doğan göçmenler bile sağlığa erişemiyor

İstanbul’da göçmen ve mültecilerin en çok yaşadığı ilçelerden biri de Esenyurt. Geçen hafta Kent Konseyi Göçmen ve Mülteciler Komisyonunu ziyaret ettim. 16 ülkeden insanları bünyesinde toplayan komisyon üyelerinden yaşadıkları sorunları dinledim. Acil taleplerini de.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e beraat

Uğur Dündar’ın sunduğu programdaki sözleri nedeniyle sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Akpınar ve Gezen’e beraat verildi.

Yönetmen Spike Lee’den Tepki

Siyah üyesi olmayan Altın Küre’ye: “Üyeleri çeşitlendirin”

Bu yılki tartışmalı adaylıklarda siyahların olduğu bazı filmlerin yok sayılması sert eleştirilere neden olmuştu.

DİSA ‘Erkeklik Okumaları/Tartışmaları Atölyesi’ düzenliyor

Önümüzdeki günlerde Diyarbakır Siyasal Ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) tarafından “Diyarbakır Erkeklik Okumaları Atölyesi” düzenlenecek. Enstitü’nün paylaştığı bilgilere göre, son başvuru tarihi 5 Mart 2021 olan atölye programı, üç ay sürecek.

Dış Politika

Reuters: Ermenistan’da protestocular hükümet binasını bastı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın istifasını talep eden göstericilerin bir hükümet binasına ‘zorla girdiği’ duyuruldu.

Çekler ödünç aşı istedi; Alman Sağlık Bakanı mercek altında

“Çekler diğer Avrupa ülkelerinden aşı isteyedursun Alman vatandaşları, tabiri caizse aşı beğenmiyor”

Avrupa’nın gözü kulağı bugünlerde Çek Cumhuriyeti’nde. Her gün yaklaşık 200 bin kişinin koronaya yakalanacağı ön görülen ülkede hükümet, bütün çocukları eve göndermek zorunda kaldı.

Avrupa Konseyi’nde Türkiye’ye karşı yaptırım çağrısı

Uluslararası üç STK, Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması yönündeki AİHM kararına uymadığı için Türkiye’ye karşı ihlal süreci başlatılmasını talep etti.

Covid-19: Ürdün İçişleri ve Adalet Bakanları önlemlere aykırı davrandıkları için istifa etti

Ürdün Kraliyet Divanı’nın yayınladığı kararnamede, Kral Abdullah’ın, görevlerinden ayrılan iki bakanının istifasını onayladığı aktarıldı.

AİHM’de açılan iklim davası başladı: Türkiye de dahil toplam 33 ülkeden savunma istendi

Altı Portekizli gencin açtığı iklim davası AİHM’de görülmeye başlandı. Ülkelerin davayı engelleme girişimleri başarısız oldu.

Ekonomi

AKP’den inşaatçıya yeni müjde: Borçlara devlet kefil oluyor

AKP’nin hazırladığı yeni kanun teklifine göre kamu-özel işbirliği (KÖİ) projesi alan ama bankalardan kredi bulamayan inşaatçılar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı devreye giriyor. Yeni kredilerin hepsine bakanlık kefil olacak. Yani ödenemeyen borç devlete kalacak. Yeni düzenlemeden son yıllarda ihalesi yapılıp sözleşmesi imzalanmış hastane, yol vs. tüm projeler yararlanabilecek.

10 soruda 2020 büyüme rakamları; bardağın dolu ve boş taraflarını Barış Soydan yorumladı

Soydan, GSYH büyümesinin vatandaşların kişisel refahlarını nasıl etkilediği sorusuna da yanıt aradı

TÜİK’in açıkladığı verileri yorumlayan T24 ekonomi yazarı Barış Soydan, üçüncü ve dördüncü çeyrekte yakalanan yüksek büyüme oranlarına rağmen, pandemi nedeniyle Türkiye’nin bahar aylarında sert biçimde daralmış olmasının yıl geneli büyümesini aşağıya çektiğini belirtti.

Büyüdü denilen Türkiye ekonomisi dolar bazında yüzde 5,65 daraldı

Türkiye ekonomisi 2020’de dolar bazında daraldı. Türkiye Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, 2020 yılında yüzde 5,65 daralarak 717 milyar dolara kadar geriledi.

Merkez Bankası’ndan ticari kredi maliyetini artıran iki adım

Ticari kredi kullandırım ücreti yüzde 10 artırıldı

AKP’nin yeni ‘torba’sı: Bakanlık, yap-işlet-devret projelerinde borç garantisi verecek

Teklifle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, özel bütçeli idarelerce yürütülen yap-işlet-devret altyapı projelerinde yabancı kreditörlerce sağlanan finansman için ilave teminat sağlayabilmek adına borç üstlenim anlaşmalarına taraf olabilecek.

Der Spiegel’den Halkbank dosyası: Türkiye ekonomisi kriz yıllarına dönebilir

Der Spiegel dergisi Halkbank davasını yazdı. Türkiye ekonomisinin kriz yıllarına dönebileceğini belirten Der Spiegel’in haberinde iş insanı Reza Zerrab, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın isimleri de geçiyor.

Yeni başlayanlar için Merkez Bankası rezervlerinin A,B,C’si

Merkez Bankası’nın rezervleri 2018’de yaşanan kur şokundan bu yana ekonomi gündemini en az doların seviyesi kadar meşgul ediyor. Peki rezerv neye deniyor ve miktarı ne kadar?

2 MART

İç Politika

Boğaziçili hocalar, Melih Bulu’nun atamasının iptal edilmesi için Danıştay’a başvurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Melih Bulu’yu rektör olarak atadığı günden bu yana öğrencileriyle birlikte direnen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Danıştay’a başvurdu. Dilekçelerinde “Yapılan atama işlemi, Anayasal ilkeler ve kurallarla bağdaşmaktan uzak, hukuka aykırı bir işlemdir” diyen 70 akademisyen atama kararının iptal edilmesini istedi.

Boğaziçili öğrenciler: Atananların atadıklarını tanımıyoruz, özgür üniversiteyi savunuyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri, Fizik Bölümü’nden Naci İnci’nin Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevine atanmasına tepki gösterdi.

Semih S. Tezcan: Sessizce Robert Kolej gitmiş, gıcır gıcır üniversite kurulmuştu

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Semih S. Tezcan (1979-1982): Ben 1966’da geldim. Etiler’den taksiye bindiğimde “Kolej’e,” derdim. Beş yıl sonra üniversite oldu. Bu sefer okula giderken “Boğaziçi Üniversitesi’ne” deyince adam şaşırırdı. “Ha… Kolej’e mi?” derdi. Uzun yıllar, Etiler’den bindiğinizde “Boğaziçi Üniversitesi’ni” taksiciler anlamazdı. Hâlâ Robert Kolej diye biliniyordu. Halbuki sessizce Robert Kolej gitmiş, yerine yepyeni, gıcır gıcır bir üniversite kurulmuştu.

Boğaziçi Protestolarına Destek

Haklarında soruşturma açılan YTÜ’lüler: Ailelerimiz arandı

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörlüğü, Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerine destek vermek için “şarkı söyleyen” öğrencilere soruşturma başlattı. Soruşturmalar, öğrencilerin ailelerine telefonla bildirildi. YTÜ Rektörü Tamer Yılmaz’dan ise henüz bir açıklama yok.

“Kontrollü normalleşme” kapsamında iki genelge

İçişleri Bakanlığınca tüm valiliklere “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderilirken, Cumhurbaşkanlığınca “Covid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” başlıklı bir genelge yayımlandı.

AKP kongrelerinin yapıldığı iller, vaka sayısının en çok arttığı şehirler oldu!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İşte şu salonun hali… Bakın bir kongre yapıyoruz, salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve Rize’de salon lebaleb dolu” ifadelerini kullandığı AKP kongrelerinin yapıldığı iller, haftalık vaka sayısının en çok arttığı şehirler olarak göze çarptı.

“Salgının 2021’de sonlanmasını beklemek gerçekçi değil”

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelere “Covid-19 önlemlerinin gevşetilmemesi” çağrısında bulundu. Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da “2021 sonunda salgının sona ermesini beklemek çok erken ve gerçekçi değil” dedi.

Aşılama takviminde neden en az bölge illeri aşılanıyor?

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın iller bazı aşılama eşitsizliklerine dikkat çekti. TTB yaptığı açıklamada bölge illerinde ki aşılama eşitsizliğin giderilmesi ve şeffaf bir aşılama takviminin izlenmesi gerektiğini vurguladı.

65 yaş ve üzeri grubunda en yüksek aşılanma oranları Ankara ( yüzde 86,8), Eskişehir (yüzde 83,9) ve Osmaniye (yüzde 81,6) illerinde gerçekleşmiştir. 65 yaş ve üzeri grubunda en düşük aşılanma oranları ise Hakkâri (yüzde 19,8) Şırnak (yüzde 21,3) ve Siirt (yüzde 24,3) illerinde gerçekleşmiştir.

Ankara’da kurtarılan çocuk derin internette satışa çıkarılmış

Başkentte geçen hafta yapılan polis operasyonu ile kurtarılan Ezidi çocuğun IŞİD tarafından derin internette satılmaya çalışıldığı ve kurtarma operasyonunun da bu olayla başladığı ortaya çıktı.

Hulusi Akar’ın S-400’lerle ilgili açıklamasının çarpıtıldığını söyleyen İbrahim Kalın: Girit formülü gündemimizde yok

Sabah gazetesine konuşan Kalın, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konuyla ilgili sözlerinin çarpıtıldığını öne sürdü. Akar, şubat ayının ilk haftalarında gazetecilere yaptığı açıklamalarda “Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, biz de bunu müzakereye açacağız” demişti. Akar aynı konuşmada Varşova Paktı üyesi olup sonradan NATO’ya katılan birçok Avrupa ülkesinde hala Sovyet döneminden kalma silah sistemlerinin olduğunu dile getirmişti.

Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planını açıkladı: 9 amaç, 50 hedef

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Erdoğan, “İstişare sürecinin sonunda 9 amaç, 50 hedef, 393 faaliyeti içeren bir belge olarak ortaya çıktı. 2 yıllık bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlanmıştır” dedi. Planda yer alan unsurlardan bazıları şöyle: AYM’ye bireysel başvuru kolaylaşacak. Yargıda üst düzey görevlerde kıdem şartı aranacak. Uzun yargılama zararları karşılanacak. Katalog suçlarda somut delil aranacak…

İşte İnsan Hakları Eylem Planı’nın temel ilkeleri, amaçları ve öne çıkan başlıkları

Belge, mevzuat ve idari faaliyetleri hukuki öngörülebilirlik, şeffaflık ve hesap verilebilirlik temelinde ele alan; mülkiyet hakkına, kazanılmış haklara, suç ve cezanın şahsiliğine, masumiyet karinesine güçlü bir vurgu yaparak bu alanlarda somut değişiklikler planlayan; ayrıca, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını, hakimlik teminatını ve adalete erişimi güçlendirecek önemli faaliyetler öngören İnsan Hakları Eylem Planı’nın temel ilke amaç ve öne çıkan başlıkları şöyle:

“İnsan Hakları Eylem Planı’nın inandırıcılık sorunu var; temel sorunlar çözülmedikçe kozmetik kalır”

Rıza Türmen, Fikret Bila ve Gökçer Tahincioğlu yorumladı

Dokunulmazlık fezlekelerine ‘insan hakları’ arası

AK Parti, HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için adım atmaya hazırlanıyor. İnsan Hakları Eylem Planı açıklaması nedeniyle bu haftanın gündemine alınmayan fezlekelerle ilgili sürecin gelecek hafta yapılacak AK Parti MYK toplantısında ele alınıp daha sonra Meclis’te adım atılması bekleniyor. HDP’de, “Sadece konuşmaları suç olarak gösteren bu fezlekeleri ifşa edeceğiz. Hukuki bir süreç değil siyasi bir operasyon olduğunu ortaya koyacağız” değerlendirmesi yapılıyor.

İnsan Hakları Eylem Planı’ndan saatler sonra: 79 ve 71 yaşındaki kadınlar tutuklandı

Diyarbakır’da gözaltına alınan 14 kişiden MEBYA-DER yöneticisi 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan tutuklandı

Reform paketi ve süreceği görünen abluka

Reform paketi açıklandığına ve bazılarının iddia ettiği gibi önemli değişikliklerin sinyalini vermediğine göre, gerçekte olup biteceklere bakmaya devam edebiliriz. İktidar hiçbir şey yapmadan normalleşeceğine ikna olunmasını, ikna olunmasa bile kendisine biraz daha vade açılmasını, küçük hamlelerle gerilimi kendi lehine çevirebileceğini hesaplamaya devam ediyor.

TBB Başkanı Feyzioğlu: İnsan Hakları Eylem Planı yıldızlara erişmemizi sağlayacak bir plan

Feyzioğlu, İnsan Hakları Eylem Planı’nın sokaktaki insana ve hane halkına dokunduğunu ifade etti

Mithat Sancar: HDP bu ülkenin yönetimine ortak olacak

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerinin kapatılmasını isteyen AK parti ve MHP’ye tepki göstererek “HDP eninde sonunda çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacak. Bunu böyle bilsinler” dedi.

Gergerlioğlu’ndan vekillere mektup: Meclis iradesine darbe vuruldu

Aldığı 2,5 yıl hapis cezası kesinleşen ve milletvekilliğinin düşmesi gündeme gelen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekillerine mektup göndererek “Yargıtay kararı TBMM’ye yani millet iradesine sonra da benim gibi insan hakları savunucusu bir milletvekiline verilmiş olması insan hakları aktivizmine vurulmuş büyük bir darbedir” dedi.

Bahçeli: HDP kapatılsın, başka bir ad altında tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmesin

MHP lideri Bahçeli erken seçimin olmayacağını söyledi. Bahçeli, “Türkiye bir hukuk devletiyse HDP’nin kapatılması acildir, şarttır. Başka bir ad altında tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir” dedi.

AK Partili Cahit Özkan: Milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan “HDP hem siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır. Biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız” ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı: Vatan Partisi’nin dağıttığı bildirileri Ermeni, Alevi yurttaşların evlerinin kapılarından tanırız!

Vatan Partisi ‘HDP kapatılsın’ kampanyası başlattı

Aydınlık gazetesi “Vatan Partisi’nin HDP kapatılsın seferberliği devam ediyor” haberine göre HDP’nin kapatılması için 106 merkezde eylem yaptı.

Yargıtay HDP’yi kapatma talepleri sonrası harekete geçti, parti hakkında inceleme başlatıldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP ile ilgili inceleme başlattı. İnceleme sonucu “HDP’nin örgüt eylemlerinin odağı” olduğu tespit edilirse, parti hakkında kapatma davası açılması da gündeme gelecek.

Kılıçdaroğlu: Yargı bağımsızlığının olmadığı bir ülkede milletvekilinin dokunulmazlık dışında bir güvencesi yok

128 milyar dolar yurt dışına kaçmak isteyen yabancılara verilen paradır. Rüşvettir. Adamlar yurt dışına çıktı. 83 milyon alın teriydi.

Akademisyen Cihan Erdal 5 aydır tutuklu: Eğitim hakkı engelleniyor

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Cihan Erdal, 5 aydır tutuklu. Tez çalışması için Türkiye’ye geldikten sonra tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderilen Erdal’ın avukatı Dilan Ateş, müvekkilinin serbest bırakılması çağrısında bulunurken, “Şu an eğitim hakkı da engelleniyor” dedi.

Japonya’nın eski başbakanından Türkiye açıklaması: Nükleer enerjiyi tavsiye ettiğim için pişmanım

Japonya’nın eski başbakanı Naoto Kan, Fukuşima nükleer felaketinden önce Türkiye’ye ‘nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde tavsiye ettiği için’ pişman olduğunu söyledi. Kan, “Bugün olsa bunu yapmam” ifadelerini kullandı.

‘Büyük kadın buluşması’ 6 Mart’ta Kadıköy’de

Çok sayıda kadın örgütünün yer aldığı İstanbul 8 Mart Kadın Platformu 6 Mart Cumartesi günü Kadıköy’de bir araya gelme çağrısı yaptı: Beşiktaş İskelesi’nde Büyük Kadın Buluşması’nda olacağız. Dünyayı yerinden oynatacağız. Özgürlüğümüzü kazanacağız.

Dış Politika

Cinsel tacizle suçlanan New York Valisi Cuomo özür diledi

Eski danışmanlarının kendisine yönelttiği cinsel taciz suçlamalarının ardından ABD’nin New York Valisi Andrew Cuomo, özür diledi. Söylediklerinin ‘yanlış yorumlandığını’ savunan Cuomo, “Herhangi birinin böyle düşünmesine neden olduğum için gerçekten üzgünüm” dedi.

Beyaz Saray: Prens Selman’a yaptırım uygulama hakkımız saklı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin raporda ‘cinayette onayı olduğu’ belirtilen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yaptırım uygulama haklarının saklı olduğunu ifade etti. Psaki, “Tabii ki uygun gördüğümüz zaman ve biçimde yaptırım uygulama hakkımız saklı” dedi.

ABD’de 170 vekilden Türkiye mektubu: Sorunlu insan hakları meseleleri ele alınsın

ABD’de Temsilciler Meclisi’ne üye 170 vekil, Joe Biden yönetimine Türkiye’deki ‘sorunlu insan hakları meselelerini’ gündeme getirmesi için çağrıda bulundu. Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e yazılan mektupta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin ‘ilişkilerde gerilime yol açtığı’ ifade edildi.

Paşinyan, Ermenistan’da yarı başkanlık sistemine geçmeyi planladıklarını duyurdu

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, yarı başkanlık sistemine geçmeyi planladıklarını söyledi. Öte yandan Paşinyan destekçileri ve muhaliflerinden oluşan binlerce kişi iki ayrı miting yaptı.

Kriz büyüyor: Ermenistan Cumhurbaşkanı’ndan Paşinyan’a ikinci veto

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol  Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden almasına ilişkin  kararnameyi ikinci kez geri gönderdi. Ermenistan Anayasası’na göre kararname 4 Mart’ta otomatik olarak devreye girebilir

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD’ye karşılık vereceğiz

ABD’nin Rus muhalif Navalnıy’ın hapis cezasına çarptırılması nedeniyle Rusya’ya yönelik olası yaptırımlarını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin ülkesine karşı tek taraflı ve “gayrimeşru” yaptırım uyguladığını söyledi.

Rusya’nın en büyük insan hakları derneği baskılar sonucu kapanıyor

Rusya’nın en büyük insan hakları derneği hükümetin baskıları nedeniyle kapanacağını duyurdu. Dernek kurucusu Lev Ponomaryov, “devlet düşmanı ve yabancı ajan” olarak görüldükleri müddetçe çalışmalara devam edemeyeceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price: Türkiye ile özellikle Suriye bağlamında ortak çıkarlarımız var

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türkiye ile Suriye’deki ortak çıkarlarımızı gerçekleştirebilmek amacıyla yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ekonomi

Kadıköy gibi Maltepe Belediyesi grevi de işçi iradesi yok sayılarak bitirildi!

Maltepe Belediyesi işçilerinin 23 Şubat’ta başlattıkları grev, pazar akşamı itibarıyla sona erdirildi.

Grev, sözleşme görüşmelerini yürüten taraflar arasında bir anlaşmayla sonlandırılmadı. Tersine, altı aydır görüşmelerde işçileri temsil eden Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube yöneticilerinin Genel-İş Genel Merkez yönetimi tarafından bir tarafa itilerek, daha önce kabul edilmeyen maddeleri kabul eden bir sözleşmeye imza atmasıyla bitirildi.

3 MART

İç Politika

Bakan Gül: Demokrasi artarsa ekmek artar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İnsan Hakları Eylem Planı’nı değerlendirdi: “Türkiye’de reformcu bir parti olan AK Parti’nin, kurulduğu günden beri sürekli ve kesintisiz sürdürdüğü reform yolculuğunun bir adımı. Yani pedalı sürekli çeviriyoruz, eğer çevirmezsek düşeriz.”

Kılıçdaroğlu: Bu eylem planı “İnsan hakları yok” demektir

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı “Bir parti, bir devleti 19 yıl yönettikten sonra kalkıp ‘İnsan Hakları Eylem Planı açıklıyorum’ diyorsa orada insan hakları yok demektir” sözleriyle eleştirdi.

Bir günde 66 gazeteci hakim karşısına çıkacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Hiç kimse, eleştirisi veya düşünce açıklaması nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz” diyerek duyurduğu İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasından iki gün sonra 66 gazeteci aynı gün çeşitli davalarda hakim karşısına çıkacak. DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, “Bir günde bu kadar çok davanın olması basın ve ifade özgürlüğünde nerede olduğumuzun bir göstergesidir” dedi.

Muhalefetten Eylem Planı yorumu: Makyaj, göz boyama, gülünesi…

9 Amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içeren İnsan Hakları Eylem Planı açıklandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Makyaj ve göz boyama” olarak nitelendirdiği planı, “AYM ve AİHM kararlarına uymayan iktidar nasıl insan haklarından bahsedebilir. Kavala’yı 3.5 yıldır tutuklu tutuyorsan hiçbir haktan bahsedemezsin” sözleriyle eleştirdi. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Sanırsınız 1948’deki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni yeniden keşfettiler. Gülünesi” yorumunda bulundu.

AİHM kararları için Meclis’te genel görüşme talebine ret

HDP’nin AİHM kararlarının uygulanmamasının yarattığı sorunların çözülmesi amacıyla Meclis’te genel görüşme talebi, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

MEBYA-DER’e ikinci operasyon: 81 yaşındaki yönetici gözaltında

Diyarbakır’da MEBYA-DER’e yönelik 4 gün sonra yapılan ikinci operasyonda, 81 yaşındaki Şehmus Türk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ev baskınlarıyla gözaltına alındı. 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan da dün tutuklandı.

Konuşma yapılırken ‘tepkisiz kalmak’ da suç sayıldı!

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşma yaparken sessiz kalması, ‘örgüt propagandası’ sayıldı.

Boğaziçililere Rektörlük Soruşturmasi

Öğrenciler güvenlikçileri protesto etti: Hepimiz oradaydık!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Rektörlük binasına “Kayyımlık” yazdıkları için haklarında soruşturma açılan arkadaşlarına destek verdi. Boğaziçililer, hazırladıkları dilekçelerle Melih Bulu’yu bir kez daha protesto edip kendilerine de soruşturma açılmasını istedi.

Boğaziçi eylemleri iki ayı geride bıraktı: Akademisyenler ve öğrenciler birlikte eylem yaptı

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından akademisyen ve öğrencilerin başlattığı eylemler iki ayı geride bıraktı.

8 milletvekili hakkında düzenlenen 10 fezleke Meclis’te

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun da aralarında bulunduğu 8 milletvekili hakkında düzenlenen 10 fezleke daha TBMM Başkanlığı’na gönderildi.

Akşener’den fezleke yorumu: Milletimizin hür iradesine saygı duyacağız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis’te düzenlenen grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Temel Karamollaoğlu’ndan HDP açıklaması: Siz birini kapatırsınız bir başkası çıkar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, hükümetten yapılan HDP’nin kapatılması yönündeki açıklamalara dair “Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siz birini kapatırsınız bir başkası çıkar” diye konuştu.

CHP’den HDP açıklaması: Partileri millet açar, millet kapar

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, HDP’nin kapatılmasına ilişkin yürütülen tartışmalara, “Partileri millet açar, millet kapatır” dedi. Erdoğan’ın saraydan Meclise 110 araç ve 2 helikopterle geldiğini hatırlatan Altay, “Dünyanın en pahalı Cumhurbaşkanı” diye konuştu.

Babacan’dan ‘Eylem Planı’ yorumu: Adaletsizlikleri halının altına süpürdükleri sürece bunlar pisliği temizleyemezler

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin “Eylem Planı’nda aylardır sıraladığımız hak gasplarına dair tek bir cümle göremedik. Plan temel meseleye çözüm getirmiyor. Temel adaletsizlikleri halının altına süpürdükleri sürece bunlar pisliği temizleyemezler” dedi.

Korona virüsü için 81 il valiliğine yeni genelge

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği yeni genelge ile meslek odaları veya bunlara bağlı alt odaların üyelerinden oluşturulacak ekip, haftada en az bir kez üyelerinin iş yerlerini denetleyecek.

Çin aşısının Faz 3 sonucu açıklandı: Etkililik oranı yüzde 83.5

Hacettepe Üniversitesi, Sinovac aşısının etkililik oranını açıkladı. Üniversiteden yapılan açıklamada, “Faz 3 sonuçlarına göre, aşının etkililiği yüzde 83,5; hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100” denildi.

Covax’dan yoksul ülkelere 237 milyon doz aşı: Bu ortaklık salgının seyrini değiştirecek

İki aşamada teslim edilecek aşıların, 142 ülkeye ulaştırılması planlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından aşıların tüm dünyada adil bir şekilde dağıtılması için oluşturulan Covax, Mayıs ayı sonuna kadar 142 ülkeye 237 milyon doz AstraZeneca aşısının teslim edileceğini kaydetti. İlk teslimatları Gana ve Fildişi Sahili‘ne yapılan aşılar, ülkelere iki aşamada teslim edilecek.

TTB’li Yerlikaya: Bölgede test sayısı da aşılama da düşük; öle öle bağışıklık kazanıldı

TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, test sayılarında ciddi azalmanın olduğunu ve aşılama oranlarının düşük olduğunu söyledi.

Doğu ve Güneydoğu koronavirüsten nasıl korundu?

Koronavirüs risk haritasına göre Doğu ve Güneydoğu’daki 13 kent ve Uşak, riskin en az olduğu iller olarak belirlendi. Riskli bölgelerin başında gelen Güneydoğu’da bu başarı nasıl sağlandı, rakamlar gerçeği yansıtıyor mu?

Uzmanlara göre, geçen yaz ve sohbahar mevsimlerinde hızlı bir yükseliş gösteren salgın nedeniyle birçok kişi enfekte oldu. Buna bağlı olarak toplumsal bağışıklığın geliştiğini ve insanlarda korunma bilinci oluştuğuna dikkat çeken doktorlar, son zamanlarda hastalığın etkisinin azalması nedeniyle insanların eskisi gibi test yaptırmaya da çok rağbet göstermediği görüşünde.

AKP’li vekile göre Covid-19’a karşı tarhana etkili

Uşak Milletvekili Güneş, Uşak’ın “Düşük riskli iller” arasında yer almasıyla ilgili “Uşak tarhanasının da büyük rolünün olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Türkiye son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği ülkelerden

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), 2020 yılında ülkelerdeki özgürlük ve demokrasi durumuyla ilgili raporunu yayımladı.

Rapora göre, dünya genelinde demokrasideki düşüş hızlandı, otoriter liderler daha da cesaretlendi.

Türkan Elçi: Gerçek bir mağdur umut etmekten hiçbir zaman vazgeçmez

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, “Toplumda yaşadığımız genel atmosfer düşünüldüğünde “umut” sözcüğü çoğu insan için inandırıcılığını yitirmiş olabilir, fakat gerçek bir mağdur hiçbir zaman umut etmekten vazgeçmez vazgeçemez, çünkü umut onların yaşam dayanağıdır” dedi.

Tahir Elçi davası

Sanık polislerin tutuklanması talebi reddedildi, yurt dışına çıkışları yasaklandı

Avukatlar heyetin reddini istemişti

Deutsche Welle: ‘Türkiye’de kaç kadın cinayeti, intiharmış gibi gösterilip aktarıldı?’

Global Medya taramasında ön plana çıkan konular, Global Medya’da Türkiye haberleri ve Batı dünyasının 6 büyük gazetesinden başlıklar

‘Türkiye’de cinsel istismar dava oranı 3 kat arttı’

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türkiye’de son 10 yılda 250 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını açıkladı.

[İnsan Hakları Eylem Planı-1] Kadınlar için ne vadediyor?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Fidan Ataselim ‘Cumhurbaşkanı’nın Eylem Planı tanıtım toplantısında kadın haklarıyla ilgili böyle konuşmasını sağlayan şey kadınların mücadelesidir. Uygulanmasını da gene mücadeleyle sağlayabiliriz’ dedi.

Google algoritması okurların yüzde 90,6’sını iktidar medyasına yönlendiriyor

Google’a ait YouTube’un öneri algoritması da, bağımsız medyanın haber videolarını izleyenleri iktidar medyasının kanallarına yönlendiriyor ancak iktidar medyasının izleyicilerini bir ‘yankı odasında’ tutuyor.

Kanal İstanbul: Fiyatlar 20 kat arttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul’u engellemeye çalışıyorlar ya, onlara inat yapacağız” demişti. Erdoğan’ın bu açıklamasının üzerine itirazlar geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, “İstanbul ile inatlaşmayı hâlâ kendisine marifet görenlere 23 Haziran’ı hatırlatıyorum” dedi. Davutoğlu da, bölgede 2010’dan bu yana arazilerin kimlerin eline geçtiğinin açıklanmasını istedi.

Dış Politika

Myanmar’da polis ateş açtı: En az 10 kişi öldü

Myanmar’da 1 Şubat’ta yapılan askeri darbeye karşı düzenlenen gösterilerde, polislerin protestoculara ateş açtığı belirtildi. En az 10 kişinin öldüğü kaydedildi.

Çavuşoğlu: Mısırla Doğu Akdeniz’i müzakere edebiliriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanları için Mısır’la müzakere edilebileceğini söyledi. Çavuşoğlu, Mısır ile bu konuda ilerde anlaşma imzalanabileceğini ifade etti.

Muhalefet Paşinyan’ın seçim çağrısını reddetti: Önce istifa

Ermenistan’da muhalefet, Başbakan Nikol Paşinyan’ın ‘erken seçim’ çağrılarını reddetti. Muhalifler, önce Paşinyan’ın istifa etmesini istedi.

Pentagon: ABD’nin Suriye’de düzenlediği saldırı, henüz gözle görülür bir etki oluşturmadı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD ordusunun Suriye’de düzenlediği hava saldırılarında henüz gözle görülür bir etkisini görmediklerini ancak en nihayetinde koyulan hedeflere ulaşılmasını sağlayacağını beklediklerini belirtti.

Cibuti’de kaçakçılar mültecileri denize attı: En az 20 ölü

Cibuti’de insan kaçakçıları 80 mülteciyi denize attı. Mültecilerden en az 20’si öldü.

Ekonomi

Ekonomistler 6 aylık enflasyonu yüzde 20 olarak hesapladı

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), enflasyonun şubatta aylık bazda 1,84, son 6 ayda ise yüzde 19,98 arttığını hesapladı. 2020’de gerçek enflasyonun yüzde 36,72 olduğunu belirten ENAG “Yılın ilk iki ayında fiyatların artış hızında yani enflasyon oranında birikimsel olarak bir yavaşlama ya da düşüş olmadığını söylemek mümkündür. Bu ise enflasyonun kalıcı ve yapışkan özelliğini koruduğunu göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonda beklenmedik artış:

Ağbal’ın işi şimdi daha zor; piyasa yeni faiz artırımı, AKP kurmayları indirim istiyor

‘Büyük AVM’ler bankaların eline geçebilir’

Toplam borçlarının 13 milyar dolar civarında olduğunu belirten AYD Başkanı Hüseyin Altaş, kredilerin faizsiz ertelenmesi çağrısında bulundu.

Greve bir kala: Kartal Belediyesi’nde de sendika ile imzalar atıldı

Kartal Belediyesi işçilerinin greve çıkmasına bir gün kala ve işçilerden habersiz Genel-İş Sendikası Genel Merkezi ile belediye arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

4 MART

İç Politika

Bitlis’te askeri helikopter düştü, 11 asker hayatını kaybetti

Bitlis’in Tatvan ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu 11 asker hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren askerlerden biri Elazığ’daki 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş oldu.

Kürdistani İttifak’tan HDP’ye yönelik kapatma açıklamalarına tepki

HDP’nin kapatılması konusunda ‘hukuki bir garabet yaşandığını’ belirten Kürdistani İttifak Çalışma Grubu, “Kürt halkının sorunları vardır, çözümü siyasal, demokratik ve barışçıl olmalıdır” dedi.

CHP, “Diyarbakır Anneleri” ziyaretiyle eleştirilerin önüne geçti mi?

Tanrıkulu: Trollerin ne söyleyeceği bizi ilgilendirmez, annelerin talebi bizim talebimiz

CHP’li heyet, 550 gün sonra “Diyarbakır Anneleri”ni ziyaret etti. Annelerin heyete tepki gösterdiği iddia edildi. CHP’ye göre ise iddialar, “algı operasyonu”

CHP’li Özel: İtirazımız annelerin taleplerinin siyasileştirilmesine

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Diyarbakır’da HDP binası önünde bekleyenlere yaptıkları ziyareti anlattı. Özel, “Ayrılmamıza yakın iktidar yanlısı kameralar, mikrofonlar ajanslar koştu geldi. Dışarıdan bazı kişiler ‘buraya nasıl gelirsiniz’ dedi. Bizim itirazımız annelerin taleplerinin siyasileştirilmesine. Bizim itirazımız Diyarbakır annelerini duyan bazılarının Cumartesi annelerini duymamasına” dedi.

Davutoğlu: Fezlekeler siyaseti dizayn çabası, biz karşı çıkarız

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ile bir araya gelen Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, İnsan Hakları Eylem Planı’nın gündemi değiştirme çabası olduğunu ve samimi bulmadıklarını söyledi. Başbakanlığı döneminde dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunan Davutoğlu, gündemdeki fezlekelerle ilgili ise “Siyaseti dizayn etme çabası, biz buna karşı çıkarız” dedi. Karamollaoğlu ise açıklanan eylem planıyla ilgili “Şahsen önemsemiyorum” ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı: Helikopter kaza kırımına uğradı, 9 şehit var

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, Nemrut Dağı eteklerinde bir askeri helikopter düştü. AFAD ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi. Milli Savunma Bakanlığı: “Silah arkadaşlarımızdan dokuzu şehit oldu, dördü yaralandı.”

Tiyatro sanatçılarından Boğaziçi öğrencilerine destek: ‘Bu kez onlar sahnede ve biz onları alkışlıyoruz’

Aralarında Ayşenil Şamlıoğlu, Caner Cindoruk, Ezel Akay, Genco Erkal ve Selçuk Yöntem’in de bulunduğu 262 tiyatro sanatçısı bir bildiri yayınladı: ‘Mücadele eden öğrencilerin ve akademisyenlerin yanındayız.’

Melih Bulu’dan ‘kayyum’ tabelasına disiplin yanıtı

Boğaziçi öğrecilerinin “kayyum rektör” diyerek eylem düzenlediği Melih Bulu, ‘rektörlük’ tabelasına asılan ‘kayyumluk’ pankartına disiplin yönetmeliği ile tepki gösterdi.

New York’taki Erdoğan ilanına AK Parti’den tepki

New York’taki ünlü Times Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan reklamlar yayınlandı. Reklamların “FETÖ propagandası” olduğunu belirten AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımızın dirayetli yönetimi ile bu terör ve ihanet şebekesi ile mücadele sonuna kadar sürecektir” dedi.

İşkenceden şikayetçi olan Harun Çapkan: Susmayacağım

Esenler’de gözaltına alınırken işkence gördüğünü söyleyen Harun Çapkan ‘polise mukavemet’ gerekçesiyle hakim karşısına çıktı. Çapkan, “Suç duyurusunda bulundum ve suçlu oldum. Bu da yetmiyormuş gibi şişen yüzümü arabaya vurarak dağıttığımı söylediler. Kürt olduğumuz için aşağılayıcı davranıyorlar. Ben hakkımı arayacağım. Susmayacağım” dedi.

Mahkeme kararıyla İYİ Parti’ye dönen Ümit Özdağ istifa etti

“Akşener beni ihraç edecek kadar cesur değil, ama ben kurucular kurulunu kendisiyle oluşturduğum İyi Parti’den istifa ediyorum”

Çocukların üzerine zırhlı araç süren polis yerine görüntüyü paylaşan HDP’ye soruşturma

Batman’da çocukları ezmeye çalışan zırhlı aracın görüntülerini paylaşan HDP İl Örgütü hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı: Bir önlem alınmazsa salgında çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız

“Yeni normalleşme açıklaması da tümüyle ekonomik kaygılara dayanıyor”

Vaka sayısında yeniden ocak ayı başındaki tabloya dönüldüğünü belirten uzmanlar, Sağlık Bakanlığı’nın “İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı” haritasına göre, vakaların ülke nüfusunun yüzde 78’ini oluşturan 59 ilde arttığını ifade ediyor. Uzmanlar ayrıca, günlük vaka sayılarındaki hızlı artışa da dikkat çekiyor.

Kızılkaya köylüleri: Hepimizi cezaevine koysunlar, öyle açsınlar maden ocağını

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde birinci derece sit alanı olan bölgede eski maden ocağı yeniden faaliyete geçiriliyor. Valiliğe dilekçe veren Kızılkaya köylüleri, hayvanların otladığı meralar, tarım arazileri ve evlerin ortasına bulunan maden ocağı için “Ne olursa olsun faaliyete geçmesine izin vermeyeceğiz” diyor.

Erkekler Şubat’ta en az 33 kadını öldürdü, 14 kadının ölümü şüpheli

Erkekler Şubat ayında en az 33 kadını öldürdü, 14 kadının ölümü ise şüpheli olarak basına yansıdı. bianet’in erkek şiddeti çetelesine göre 12 kadın da cinsel saldırıya maruz bırakıldı.

Dış Politika

Alman Dışişleri: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılmalı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, İnsan Hakları Eylem Planı’yla ilgili değerlendirmesinde, ‘Türkiye’de insan hakları durumunun iyileşmesinde AİHM kararlarının derhal ve eksiksiz şekilde uygulanmasının ölçü olarak alınacağını’ vurguladı. Bakanlık, Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş’ın dosyalarına işaret etti.

Küresel Gündem… İlhan Uzgel: ABD’nin yeni politikasının adı ‘ince ayar’

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Küresel Gündem’in yeni bölümünde CIA’in hazırladığı Cemal Kaşıkçı raporu üzerinden ABD’nin Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiye ile kurduğu ilişki ele alınıyor. Uzgel ve Sağlam, Ocak ayında göreve başlayan Joe Biden yönetiminin insan haklarına dönük vurgusu ve otoriter yönetimlere olan eleştirileri çerçevesinde ABD’nin Ortadoğu politikasını değerlendiriyor.

Myanmar’da protestolar

BM, ‘Darbe sonrası en kanlı gün’ diyerek dün gösterilerde 38 kişinin öldürüldüğünü açıkladı

Fransa’da göçmen karşıtı aşırı sağ grup feshedildi

Fransa’da, göçmenlere savaş açtıklarını duyurmalarının ardından haklarında soruşturma başlatılan aşırı sağcı grup “Generation Identitaire” (Kimlikçi Nesil) feshedildi.

Biden’dan maske zorunluluğunu kaldıran Cumhuriyetçi valilere: Neandertal kafalılar

ABD Başkanı Joe Biden, bazı Cumhuriyetçi Partili valilerin eyaletlerinde maske zorunluluğunu kaldırmasını eleştirmek isterken Neandertallere karşı ‘ırkçılık’ diye nitelenebilecek bir açıklama yaptı.

Biden yönetimi geçici ulusal güvenlik stratejisini yayınladı

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, yeni yayınladığı geçici ulusal güvenlik strateji belgesinde, ABD’nin en güçlü askeri varlığının Pasifik bölgesi ve Avrupa’da olacağına dikkat çekti.

Avrupa Birliği Adil Geçiş Fonu’nu onayladı

17.5 milyar Euro değerindeki Adil Geçiş Fonu bloğun 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna geçme planı için önemli bir adım olarak görülüyor.

Mısır’dan Türkiye’ye sıcak mesajlar

Mısır’dan Çavuşoğlu’nun açıklamalarına cevap geldi.

Ekonomi

BOTAŞ’ın fazladan ödediği 5 milyon TL soruldu, iddia cevapsız kaldı

BOTAŞ’ın ihalesini Rönesans’ın kazandığı bir iş için fazladan 5 milyon TL ödeme yaptığı iddiası karanlıkta kaldı, BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özcan, yöneltilen soruyu cevapsız bıraktı.

Tavan fiyat kalkıyor! Uçak biletlerine zam göründü

İç hat uçak biletlerinin azami satış fiyatı (tavan fiyat) uygulamasından vazgeçiliyor. Tavan fiyatta, bilet fiyatları, bayram ve özel gün ayrımı yapılmadan tek yönde, 450 lirayı geçmiyordu.

Takibe düşen kredi miktarı bir haftada 576 milyon lira arttı

Bankacılık sektöründe takipteki alacaklar, 26 Şubat itibarıyla bir önceki haftaya göre 576 milyon lira artarak 151 milyar 250 milyon liraya yükseldi. Söz konusu takipteki alacakların 113 milyar 897 milyon lirasına özel karşılık (sorunlu hale geldiği artık belli olan krediler) ayrıldı.

5 MART

İç Politika

Babacan: Para basan kurumu bile borca soktular

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın kâr ettiğine yönelik açıklamaları eleştirdi. Babacan, “130 milyar dolar nerede? Öyle akraba bakanı ortadan kaybedelim, olanları unutturalım diyemezsiniz. Millet buna kanmaz” dedi.

Hrant Dink cinayeti davasının karar duruşması 26 Mart’a ertelendi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in, 14 yıl önce İstanbul Şişli’deki, gazetesinin önünde vurularak öldürülmesine ilişkin 6’sı tutuklu, 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı davada sona gelindi.

Gergerlioğlu Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkındaki hapis cezası kararının Yargıtay tarafından onanmasına karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Başvuruda ifade ve siyasi faaliyette bulunma haklarına siyasi amaçla müdahale edildiği belirtildi.

Sokakları kapanan HDP’li vekiller valilik önünde eylem başlattı, CHP ziyaret etti

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokak polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. HDP Milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan valilik binası önünde eylem başlattı.

Cumhur İttifakı bölmek isterken, bölünecek mi?

HDP’nin kapatılmasına dönük söylemini sertleştiren MHP lideri Bahçeli, İyi Parti’yi yanına çekemedi. Uzmanlara göre Akşener’den gelen “geçit vermeyeceğiz” çıkışı Cumhur İttifakı’nı bölecek bir hamle.

Öztrak: Erdoğan ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ çıkışını duydu, masayı dağıttı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘tek adam vesayet rejimi’ inşa etmek için İmralı’da ve Dolmabahçe’de masalar kurduğunu söyledi. Öztrak, “Erdoğan ne zaman ki, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ çıkışını duydu. Kendi kurduğu masayı dağıttı” dedi.

İttifaklar, HDP’siz hesap yapamıyor, siyasette pek çok senaryo konuşuluyor: MHP kapatılmasını, AK Parti vekilsiz ve ödeneksiz bırakmak istiyor

Yüzde 1’lik partinin bile pazarlık yapabildiği ittifak sisteminde yüzde 11 oy oranına sahip HDP’nin kapatılması isteniyor. Siyasette herkes HDP’ye göre hesap yapıyor. Çünkü ittifakların dengesini açık şekilde değiştiren tek parti HDP

Ergün Toğrol: Hükümetlerin olgunluk göstermeleri lazım

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Ergün Toğrol (1982-1992): Üniversitenin finansmanıyla üniversitenin özerkliği aslında çelişen kavramlar. Üniversiteyi finanse edince devlet “Ben finanse ediyorum, karışacağım biraz” diyor. Devlet açısından bakılırsa ödeneklerin nasıl harcandığını sormak yanlış değil. Üniversiteler ise fazla karışılmasından rahatsız oluyor. Burada hassas bir denge var. Hükümetlerin o olgunluğu göstermeleri lazım. Ama politikada öyle olgunluk hep söz konusu olmuyor.

Boğaziçi’nde direniş sürüyor: Öğrencilerin tahliyesini talep ediyoruz

Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasıyla başlayan protestolar sürüyor. Akademisyenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan bültende, “Liyakati gözardı ederek, siyasi motivasyonlarla ve anayasal ilkelere aykırı bir şekilde gerçekleştirilen bu atamanın iptalini talep etmeye devam edeceğiz” denildi.

İlahiyat profesörü, Hitit Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin dekanı oldu!

Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık, Spor Bilimleri ve Turizm fakültelerinin dekan vekili olan Rektör Yardımcısı İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bölümü Öğretim Üyesi Halil İbrahim Şimşek’e yeni bir görev daha verildi. Şimşek, Hitit Üniversitesi Mimarlık Fakültesi dekanı oldu.

Kavala’nın tutukluluk incelemesinde çarpıcı karşı oy: Suç vasfı değişebilir, adli kontrol yeterli

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ile ilgili rutin tutukluluk incelemesi sonunda Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Ancak mahkeme heyetinin bir üyesi bu karara muhalif kaldı. Muhalif üye karşı oy yazısında, Kavala hakkındaki casusluk suçlamasının değişmesi ihtimali bulunduğunu, İstanbul dışına çıkamamak şeklindeki adlı kontrolün yeterli olacağını belirterek tahliyesini savundu.

Migros işçilerine polis müdahalesi: 14 işçi gözaltına alındı

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) üyesi işçiler darp edilerek gözaltına alındı.

Migros’un Kocaeli Şekerpınar deposunda çalışan ve sendikalı oldukları için ücretsiz izin ve sürgün dayatmasıyla karşı karşıya kalan 14 Migros işçisi darp edilerek gözaltına alındı.

Adana’da valilik 8 Mart mitingine LGBTİ+lar ve Boğaziçililerle ilgili pankart yasağı şartıyla izin verdi

Miting tertip komitesi, yasağın gerekçesini sorduklarında Emniyet görevlilerinin ‘Bunların 8 Mart ile ilgisi yok’ cevabını verdiğini kaydetti ve yasağı kabul etmediklerini duyurdu.

KA.DER’den 8 Mart karnesi: Erkek egemen sistem sınıfta kaldı

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), ‘8 Mart Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği Karnesi’ni açıkladı. Türkiye’nin cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldığını belirten derneğin derlediği sayılara göre çok sayıda kurum ve kuruluşta erkek egemenliği hakim.

Dış Politika

Papa Francis, ‘tarihi ziyaret’ için Bağdat’a ulaştı

Katolik Kilisesi’nin lideri Papa Francis, üç günlük tarihi ziyareti için Irak’ın başkenti Bağdat’ta gitti. Sabah saatlerinde Roma’dan yola çıkan Papa Francis ile 75 basın mensubunu taşıyan uçak, Bağdat’a ulaştı.

Savaşın ve şiddetin orta yerinde Ortadoğulu kadınlar

Halk isyanlarının başladığı 2011 yılından bu yana bu ülkelerin kadınları bütün bölge kadınlarına ilham kaynağı oldular…

Türkiye ve Mısır’ın Doğu Akdeniz flörtü

Türkiye, Mursi sonrası düşük profilli bir ilişki kurduğu Mısır’la normalleşme adımları atıyor. Peki Erdoğan ve el Sisi yan yana gelir mi? Ya da Kahire ile Doğu Akdeniz’de bir deniz yetki anlaşması imzalanması mümkün mü?

Doğu Akdeniz: Türkiye’nin ‘Mısır açılımı’ Yunanistan’ı harekete geçirdi, Miçotakis Sisi’yi aradı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Pazartesi günü Kahire’ye giderek Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile “iki ülke arasındaki enerji işbirliği ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüşeceği” açıklandı.

Aşı ihracatına engel tartışmaları alevlendirdi

İtalya ülkede üretilen 250 bin doz AstraZeneca aşısının Avustralya’ya ihracatını engelledi. Avustralya bu durumun aşı programını etkilemeyeceğini açıklasa da aşı ihracatı tartışması alevlendi.

Frontex soruşturmasından kesin sonuç çıkmadı

Avrupa Sınır Koruma Ajansı (Frontex) hakkında Yunanistan’ın geri itme vakalarından bazılarına müdahale etmediği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmadan kesin bir sonuç çıkmadı.

NATO: AB savunmasını AB üyesi olmayan ülkeler üstleniyor

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, AB’nin Avrupa’yı tek başına savunamayacağını belirterek Birlik’in tüm kanatlarını ABD, Türkiye ve İngiltere gibi AB üyesi olmayan NATO ülkelerinin koruduğuna işaret etti.

Avrupa Konseyi’nden üye ülkelere ‘İstanbul Sözleşmesi’ çağrısı

Avrupa Konseyi, kadına yönelik şiddeti engellemeyi öngören İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılmasının onuncu yılında, Türkiye’nin de aralarında olduğu tüm üye ülkelere sözleşmeyi yürürlüğe sokmaları için çağrı yaptı.

“Irk” kelimesi Anayasadan çıkarılıyor

Almanya’da içişleri ve adalet bakanlıkları Anayasa’nın ayrımcılığa karşı maddesindeki “ırk” kelimesini değiştirmek konusunda uzlaştı. Irk yerine “ırkçı nedenlerle” ibaresi getirilecek.

Ekonomi

Dolar 7.55’i geçti: 5 soruda, dün gece Amerika’da yaşananlar doları nasıl ateşledi?

Amerikan 10 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 1.60’a çıkınca dolar dün gece Türkiye’de yükselişe geçerek 7.55 TL’yi geçti. Daha sonra bir miktar gerileyerek haftanın son işlem gününe 7.52 seviyesiden başladı… İyi de Amerikan tahvillerinin faiziyle dolar/TL arasında nasıl bir bağ olabilir? Amerika’da yaşananlar bizi neden ilgilendirsin?

TÜİK: Türkiye’de kadınların istihdam oranı yüzde 28,7, erkeklerin oranı 63,1 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “İstatistiklerle Kadın 2020” raporunu yayımladı. Türkiye nüfusunun yüzde 49,9’unu kadınlar, yüzde 50,1’ini erkekler oluşturdu. Hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarına göre; 2019 yılında, Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı yüzde 45,7 oldu. Bu oran kadınlarda yüzde 28,7, erkeklerde yüzde 63,1 oldu. En az bir eğitim düzeyini tamamlayan kadınların oranı yüzde 85,7 iken, 2019 yılında çalışma hayatında kalma süresi kadınlarda 19,1 yıl, erkeklerde 39,0 yıl oldu. Kadınların yüzde 27,3’ü ise gece yalnız yürürken kendini güvende hissetmiyor.

2018’deki kur krizini tahmin eden ekonomist Charles Robertson, Türkiye’yi gelecek 2 yıl için uyardı

Rusya merkezli yatırım bankası Renaissance Capital’in küresel baş ekonomisti Charles Robertson, Türkiye’nin yüzde 7,4 ile hızlı büyüme kaydettiği 2017 yılında, ekonomideki ısınmanın sonunun iyi olmayacağı uyarısında bulunmuştu. Düşük faizli kredi büyümesiyle gelen yüksek cari açık ve artan dış finansman ihtiyacı, ABD ile yaşanan diplomatik krizle birleşerek kur krizini beraberinde getirmişti. Robertson, bu döngünün tekrarlanmasını beklediğini açıkladı.

6 MART

İç Politika

Osman Kavala’dan Avrupa’ya mektupöö

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne mektup gönderen Osman Kavala, hakkındaki dosyaların birleştirilmesinin “yıllar sürecek siyasal amaçlı yeni bir davanın önünü açacağını” belirtti.

Açlik Grevleri 100. Günde

HDP: Mahpusların talepleri kabul edilsin

Açlık grevlerinin 100’üncü gününde devam ettiğini dile getiren HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, “Talepler kabul edilinceye kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Ali Babacan: Kimsenin Türkiye’yi 1990’lı yıllara döndürmeye hakkı yok

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, İnsan Hakları Eylem Planı üzerinden iktidara eleştirilerde bulundu. 2002 yılındaki Avrupa Birliği müzakerelerini hatırlatan Babacan, “2021 yılında 2002’den de geriye gidilmesi bizi üzüyor. Bu millet bunu hak etmiyor. Kimsenin Türkiye’yi 1990’lı yıllara döndürmeye hakkı yok” dedi.

Mardin’de kayyum soruşturmasında gözaltı kararı

Mardin’de önceki kayyum döneminde Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndaki ihalelere ilişkin yeni bir soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında eski Daire Başkanı Füsun Karaboğa hakkında gözaltı kararı verildi

İki siyasi parti ‘dağılarak’ kapandı

Anayasa Mahkemesi, kurulduktan sonra üst üste iki kez büyük kongresini gerçekleştirmeyen Engelsiz Türkiye Partisi ile ilk büyük kongresini normal süre sınırı içinde yapmayan ve zorunlu organlarını oluşturmayan Büyük Türkiye Partisi’nin ‘kendiliğinden dağılmış sayılarak’ hukuki varlıklarının sona erdiğine karar verdi.

Mahkemeden skandal karar: Nüfus kaydına bakıp ceza verdiler

Adana’da “Seni Kürt partisine şikayet edeceğim” diyen yurttaşa, etnik kimliğine bakarak “Suç örgütlerinin adını kullanarak tehditte bulunmak” suçundan ceza verildi.

Kayyım Rektör Melih Bulu taşıt ihalesini yabancıya vermedi

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Rektör Melih Bulu’nun ilk ihalesi güvenlik kamerası almak olmuştu. Bulu bu sefer de personel servisi ihalesini AKP’ye yakınlığı ile bilinen şirkete verdi.

DSÖ eşitlik programından Kovid aşısı alan ilk Avrupa ülkesi Moldova oldu

COVAX aşıları Kamboçya ve Nijerya’nın aralarında olduğu başka ülkelere de teslim edildi

Kadıköy Belediyesi’nde kadın işçiler kazandı

Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ne İstanbul Sözleşmesi’nin maddeleri de eklendi.

Kazdağları’nı altın madeni için talan eden Alamos Gold’un izinleri iptal edildi

Kazdağları İstanbul Dayanışması, Alamos Gold’un Kazdağları’ndak proje izninin iptal edildiğini, proje alanının rehabilitasyonu için ödenek planlaması başlatıldığını duyurdu.

Başörtülü öğrenci ilkokula alınmadı iddiası: İki kişi açığa alındı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bir öğrenciyi başörtülü olduğu gerekçesiyle okula almadığı iddia edilen ilkokul yöneticisi ve öğretmenin açığa alındığı bildirildi.

“Duygu Asena Ödülü karanlık günlerimi aydınlattı”

PEN Duygu Asena Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Ayşe Buğra, online törende “Bu ödüle layık görülmek, özellikle uzun bir süredir içinde bulunduğum zor zamanlarda bu ödülle onurlandırılmak, bana büyük bir mutluluk verdi” dedi.

Fahrettin Altun: Eşcinsellik propagandasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, özgürlük ve hoşgörü kavramlarının ‘eşcinsellik propagandası’ için yozlaştırıldığını ileri sürerek “Vatandaşlarımızı her türlü aşırılıktan korumak devletin başlıca görevidir. Bu tür çirkinliklerin özellikle gençlere normal bir şey gibi sunulması, toplumsal düzenimize ve milletimizin asil karakterine yapılmış bir saldırıdır” dedi.

8 Mart Buluşmasi

Kadıköy’de kadın direnci: Korkmuyoruz, direniyoruz

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla İstanbul’un her köşesinden Kadıköy’e gelen kadınlar, üstleri aranarak meydana alınırken, LGBTİ+ kortejini ve gökkuşağı sembolleri alana uzun süre alınmadı.

Kadınlar 8 Mart öncesi Kadıköy’de buluştu:

Polis, gökkuşağı bayraklarının alana sokulmasına izin vermedi

Kadın+lar’ın Kadıköy’de gerçekleştirdiği eylemin ardından en az 6 LGBTİ+ aktivisti gözaltına alındı

Kadınlar 8 Mart öncesi İstanbul Kadıköy’de ‘Büyük Kadın Buluşması’ gerçekleştirdi.

Uğur Gürses’ten SPK’ya: Şirketlere tavsiye veren ‘erkekler korosu’, kendi alanında “yüzde 25 oranında kadın yönetim kurulu”nu hayata geçirmiyor.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü arifesinde kaleme aldığı yazısında şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde sergiledikleri tutumu değerlendirdi.

Dış Politika

İddia: TSK kontrolündeki El Bab ve Cerablus’a Akdeniz’den füze atıldı

Balistik füzelerin Rusya’nın Akdeniz’de bulunan savaş gemilerinden atıldığı ve yaşanan patlamalar a ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

Mogadişu’da bombalı saldırı: 20 ölü, 30 yaralı

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü aracın patlaması sonucu 20 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı

Biden’dan Erdoğan’a telefon müjdesi: Bir gün mutlaka

Gazeteci Murat Yetkin, ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve geldikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aramamasını değerlendirdi: “Halihazırda Cumhurbaşkanlığı makam katında hiç umursanmıyormuş edasıyla Biden’dan gelecek telefon bekleniyor.

Akar: Mısır’la anlaşma ya da mutabakat önümüzdeki dönemde olabilir

Mısır’ın, Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerinde Türkiye’nin ilan ettiği kıta sahanlığına uygun davranması hakkında konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, “Bu, çok önemli bir gelişme, bunun devam etmesini bekliyoruz. Deniz yetki alanları sınırlarımızla uyumlu bir şekilde Mısır ile anlaşma, sözleşme, mutabakat muhtırası gibi çalışmaların önümüzdeki dönemde olabileceğini değerlendiriyoruz” dedi.

ABD Senatosu 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketini onayladı

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden’in ülkenin ekonomisini canlandıracağını belirttiği 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 yardım paketini onayladı.

49’a karşı 50 oyla kabul edilen tasarı, Demokratların çoğunlukta olduğu Temsliciler Meclisi’ne gönderilecek.

Ekonomi

2020’de doğrudan yabancı yatırım nereden gelmiş?

Türkiye’nin ülke hukuk riski yabancı sermaye yatırımlarının gelmesini yani büyümenin nitelikli finansmanını ve üretim yapısını çok olumsuz etkiliyor.

Ağır fatura kapıda: Kısa çalışma ödeneği bitiyor, 1 milyon kişi işten atılacak

Kısa çalışma ödeneğinin mart sonuna bitecek olması nedeniyle şirketler işçi kıyımına hazırlanıyor. İşten atılacak işçi sayısının 1 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.

A 101’de mesai dayatması: Çocukların yüzünü göremiyorum

Kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber günde 12 saat mesaiye zorlandıklarını açıklayan A 101 işçileri, mesai saatlerinin düzenlenmesini istiyor. Diyarbakır’da çalışan bir işçi, “Evimden 06.00’da çıkmak zorundayım. 12 saat çalışıp çocuklarımın yüzünü bile doğru düzgün göremeden yatıyorum” diyor.

Muhtarlıklar icra dairesine döndü: Artık baş edemiyoruz

Korona virüsü salgını döneminde artan işsizlik ve ekonomik sıkıntılarla beraber muhtarlıklara gelen borç tebligatlarının sayısı da hızla yükseldi. Muhtarlıklar adeta icra dairesine döndü, icra dosyaları dağ gibi birikti.

7 MART

İç Politika

Kılıçdaroğlu: HDP üzerine olağanüstü bir baskı uygulanıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’nin kapatılması tartışmalarıyla ilgili “İktidar kendisine oy vermeyen bütün Kürtleri cezalandırmak istiyor” dedi.

2020’de 11 milyar liraya yakın harcama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı ödenek artırımı istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, “2020 Yılı Faaliyet Raporu” yayımlandı.   2020 yılında 11 milyar TL’ye yakın para harcayan idare, 297 milyon TL’lik mal ve hizmet alımı yaptı

Uzmanlar yorumladı: Güneydoğu’da risk haritası nasıl “mavi” oldu?

Diyarbakır’da görev yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya, “Pandemi Güneydoğu’da yaz ayları boyunca ciddi düzeyde etki gösterdi. Görünen o ki her iki kişiden biri hastalığa yakalanmış. Yani, sürü ve toplum bağışıklığı gerçekleşmiş denebilir.” yorumunu yaptı.

İSİG raporu: Her dört iş cinayetinden biri Covid-19 kaynaklı

İSİG Meclisi’nin her ay düzenli olarak açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre, Şubat ayında en az 138 işçi hayatını kaybetti. Ölen işçilerden yedisi kadın. Yine rapora göre, Şubat’ta her dört iş cinayetinden biri Covid-19 kaynaklı.

Prof. Dr. Ayşe Buğra: Osman ve ben; çağdaş yazarların ve tekrar tekrar okuduğumuz klasik eserler sayesinde ayakta kaldık

“PEN Duygu Asena Ödülü bir süredir içinde bulduğum zor zamanlarda karanlık günlerimi aydınlattı

İÜ ve İÜ-Cerrahpaşa öğretim üyelerinden Boğaziçi’nde destek mektubu

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan öğretim üyeleri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerine destek amacıyla mektup yayımladı.

Atamalarda fizik, kimya, matematik ve biyoloji öğretmenleri yine hüsrana uğradı

Atanamayan binlerce öğretmenin beklediği Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin takvim ve kontenjanlar açıklandı. Ön başvuruların 15-26 Mart’ta, sözlü sınavlar 17 Mayıs-6 Haziran’da yapılacak başvuruların sonuçları ise 8 Temmuz’da açıklanacak.

Açlık grevi eylemini 21. grup devraldı

21’inci grubun devraldığı eylem, 101’inci gününde sürüyor.

İmralı tecridine karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemini, 101’inci gününde 21’inci grup devraldı. Mahmur’da başlatılan eylem 80, Yunanistan’da ise 63 gündür devam ediyor.

350 bin ağaç kesilmişti: Bakanlık, Alamos Gold’a tazminat davası açsın

Kazdağları’nda siyanürlü altın araması için 350 bin ağacı kesen Kanadalı şirket Alamos Gold’un izinlerinin iptal edilmesinin ardından Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Alanın acilen rehabilite edilmesini istiyoruz” çağrısı yaptı. Çevreci avukat İsmail Hakkı Atal da “Eğer Alamos Gold burayı tekrar ağaçlandırmıyorsa Orman Bakanlığı Alamos Gold’a tazminat davası açmalı” dedi.

Kadiköy Kaymakamliğindan Gözalti Açiklamasi

“LGBTİ+’lar polis kontrol noktasından geçmek istedi”

Kaymakamlık, 8 Mart mitinginde polisin saldırısını, “kadınların güvenliliğini sağlamak amacıyla oluşturulan kontrol noktasından geçmek isteyen LGBTİ+’ların polise mukavemet etmesi” olarak gerekçelendirdi.

Samsun’da kadına öldüresiye şiddetin faili: Şikâyetçiyim

Samsun’da sokak ortasında kadına öldüresiye şiddet uygulayan İbrahim Zarap ifadesinde, “Olaydan sonra çevredekiler beni darp etti. Eğer kimlikleri tespit edilebilirse hepsinden şikayetçi olacağım” dedi. Zarap, savcılık tarafından ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

Erdoğan’dan 8 Mart mesajı: Ailenin kutsiyetini korumaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yayınladığı mesajda Türkiye’de kadınların karşı karşıya kaldığı meselelerin çözüme kavuşturulması için çok ileri düzenlemeleri hayata geçirdiklerini savunarak “Kadına yönelik her türlü şiddeti ve ayrımcılığı bir kez daha en sert şekilde kınıyorum. Diğer taraftan aile yapımızı ifsat etmeyi amaçlayan her türlü girişim ve söylemin de karşısında durmaya, kadın ve erkek bir bütün olarak ailenin kutsiyetini korumaya devam edeceğiz” dedi.

Emniyetin KADES paylaşımına tepki yağdı: Kürtçe neden yok?

Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının Türkçe’nin yanı sıra Farsça, Arapça, İngilizce, Rusça ve Fransızca dil seçenekleriyle hizmet vermeye başladığını duyurdu. Sosyal medyada binlerce kullanıcı Türkiye’de en çok konuşulan ikinci dil olan Kürtçenin seçenekler arasında yer almamasına tepki gösterdi.

Bahçeli’nin açıklamasının ardından ‘üç hilal’ soruşturması

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’ya cinsel saldırıda bulunup boğarak öldüren A.Ç’nin gözaltı sırasında üç hilalli dövmenin görünmesi üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ”Kadına Yönelik Şiddet Araştırılsın’ önergelerimizi reddeden bu zihniyet, dövmeyi araştırmanın peşine düşmüş” diyerek bakanlığın soruşturmasına tepki gösterdi.

Dış Politika

Papa, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimini ziyaret etti

Papa, IKBY Başkanı Barzani ile havalimanındaki özel yetkilileri karşılama salonunda görüşme gerçekleştirdi.

Hindistan’da çiftçiler neden ayakta?

Hindistan parlamentosunun Eylül 2020’de yayınladığı belgeye göre yalnızca 2019’da 10 binden fazla çiftçi, borçları ve içine düştüğü çıkmaz sebebiyle intihar etti. Ayrıca Hindistan’da çiftçi intiharlarında ciddi artış var, toplam intihar vakalarının yüzde 7.4’ü çiftçi intiharlarından oluşuyor.

DSÖ: Pandemi, İkinci Dünya Savaşı’ndan daha yoğun bir travmaya yol açtı

“Pandeminin insanlık üzerinde psikolojik açıdan önemli etkisi olacak”

İsviçre’de ‘peçe yasağı’ referandumla kabul edildi

İsviçre’de yüzün kamusal alanda örtülmesini yasaklayan teklif referandumda kılpayı farkla kabul edildi. Aşırı sağın Müslümanların örtünmesine özel olarak değinilmeden hazırladığı teklifte protestocuların maskeyle kimliklerini gizlemesi de hedef alınıyor. Ancak teklif kamuoyunda ‘burka yasağı’ olarak anılıyor.

Ekonomi

Türkiye’de 34 milyon kişi bankalara borçlu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kredi kartı borç tutarının 147.9 milyar TL, toplam tüketici kredi borcunun ise 679.9 milyar TL olduğunu açıkladı.

Araç garantisinin yarısına bile ulaşılamadı; Avrasya Tüneli için 54 milyon dolar ödenecek

Avrasya Tüneli için geçen yıl verilen araç garantisinin yarısına bile ulaşılamadı. 2020 yılında geçmeyen 12 milyon 697 bin araç için Hazine’den 54 milyon 851 bin dolar daha çıkacak.

Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağı için karar ayı; iki aylık uzatma masada

Mart ayı, milyonlarca çalışan için de karar ayı olacak. Bu ay son kez verileceği açıklanan kısa çalışma düzenlemesinde, taleplere bağlı olarak bir değişiklik olup olmayacağı, önümüzdeki günlerde belli olacak. Ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının ise bir veya iki ay daha uzatılması bekleniyor.

Kıbrıslılar Erdoğan’ın Saray projesine tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki saray projesine Kıbrıslılar tepki gösterdi. Kuzey Kıbrıs ile imzalanan “İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması”na göre Türkiye’nin proje için 14 Milyon TL taahhütte bulunmasına tepki gösteren Kıbrıslılar “Böylesi bir kriz ortamında ülkemizde şatafatlı bir saray projesine girişilmesi kabul edilemez” dedi.

8 MART

İç Politika

Ceylan Önkol’un ölümünde İçişleri Bakanlığı kusurlu bulundu

Koyun otlattığı yerde havan mermisi patlaması ile ölen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’a ilişkin son yargı kararı Diyarbakır 2’nci İdare Mahkemesi’nde verildi. Mahkeme İçişleri Bakanlığı’nın yüzde 90 oranında kusurlu olduğunu belirterek aileye tazminat ödenmesine karar verdi.

İddia: Medeniyet Üniversitesi’nde Melih Bulu için kadro açıldı

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan ancak devlet memuru olmayan Prof. Dr. Melih Bulu’nun memurluk statüsü kazanması için İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde profesörlük kadrosu açıldığı ileri sürüldü.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kadın akademisyenler 8 Mart nöbeti tuttu

Akademisyenler, rektörlüğün kendilerine gönderdiği 8 Mart tebrik paketlerini ‘Kabul etmiyoruz’, ‘Vazgeçmiyoruz’ dövizleri ile birlikte rektörlüğün kapısına bıraktı.

Müyesser Yıldız’a 3 yıl 7 ay, İsmail Dükel’e 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Zeki Dükel ve bu kişilere bilgi sızdırdığı belirtilen Astsubay Erdal Baran’ın yargılandığı davada karar açıklandı.

Kürtçe konuşan genci öldüren kişiye müebbet hapis istemi

Diyarbakır plakalı araca el sallayıp Kürtçe selam verdiği için Şirin Tosun’u öldüren Zafer Aşık hakkında mütalaa açıklayan savcı, Aşık’ın müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Meral Akşener: İmamoğlu’nun tweet’ini arkadaşlarımızın çoğu beğenmedi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 8 Mart için kendisini ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı etiketleyerek mesaj veren Ekrem İmamoğlu’nun tutumu için ‘arkadaşlarımızın çoğunluğu bunu beğenmedi, haklıdırlar’ dedi.

İmamoğlu davet etti, Pervin Buldan açılışa katıldı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun daveti üzerine Büyükçekmece’deki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hatıra Ormanı’nın açılışına katıldı.

Osman Kavala Reuters’a konuştu: Siyaset-yargı ilişkilerinin geleceği konusunda çok iyimser olamıyorum

“Kendimi bildim bileli Türkiye’de özgürlüklerin yargı yoluyla kısıtlandığına şahit oldum, bu durumu eleştirdim”

Levent Gültekin: Saldırganlara kızmıyorum, onlar sonuç

Gazeteci Levent Gültekin Halk TV önünde 25 kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

HKP’nin, “Feminizm burjuva akımıdır. Sosyalizmle yan yana gelmez, getirilemez” iddiasına EHP, Lenin’in sözünü hatırlatarak cevap verdi

Feminizm, iki sosyalist parti arasında polemik konusu oldu. HKP’nin feminist eylemlerde emekçi-köylü kadınların olmadığı iddiasına karşın EHP Sözcüsü Özge Akman, “Mücadele etmezseniz elbette ki liberal feministler etkili olur” diye cevap Verdi

Korona günlerinde cinsiyet eşitliği: Evde eğitimin sorumluluğu %79 kadınlarda

Akademiden sağlık sektörüne pandemi, cinsiyet eşitliğini negatif yönde etkiliyor

Kadınlar 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’deydi

İstanbul’da her yıl 8 Mart Dünya Emekçiler Günü’nde gerçekleştirilen “Feminist Gece Yürüyüşü” için Taksim Sıraselviler Caddesi’nde toplanıldı. İstiklal Caddesi’nde yürüyüş için toplanan binlerce kadın, polis ablukası altında basın açıklaması okudu.

Ankara’da kadınlar yürüdü: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz

Ankara’da kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’de Feminist Gece Yürüyüşü’nün 15’incisini gerçekleştirdi. Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını attı.

Van’da 8 Mart mitingi: Ne korona ne erkek şiddeti kadınlara geri adım attıramayacak

Van’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Musa Anter Barış Parkı’nda miting düzenlendi. Mitingde konuşan HDP Eş Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, iktidarın korona virüsü salgınını fırsata çevirdiğini belirterek cezaevlerinde açlık grevi yapan tutukluların taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Dersimli kadınlar ise 8 Mart’ta Gülistan Doku’yu sordu.

Diyarbakır’da kadınlar 8 Mart’ı kutladı: Kadın tutsaklar için adalet

Kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingle kutladı. Mitinge katılan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için ısrarcı olacaklarını vurguladı.

Kadınlar ülke genelinde alanlara çıktı: “Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var!”

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle Türkiye genelinde alanlara çıkan kadınlar, baskı ve şiddete karşı taleplerini haykırdı. İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmak istenmesine tepki gösteren kadınlar, “Mahallelerimizden, fabrikalarımızdan, işyerlerimizden başlayarak en yakınımızdaki kadınlarla yan yana gelelim. Bizi yalnızlığa mahkûm etmek isteyenler karşısında örgütlenelim, mücadeleyi büyütelim” dedi.

“2018 yılında, 368 bin 499 koruma kararından sadece 5’inde fail için elektronik kelepçe kararı verildi”

Harputlu bir Ermeni’nin Atatürk’e mektubu ortaya çıktı

Agos gazetesinin 26 Şubat tarihli sayısında 83 yıldır devlet arşivinde bulunan ve Hüsnü Gürbey ile Mahsuni Gül’ün ulaştığı bir mektup yayınlandı. 1937 sonlarında, B.G. Karapetyan isimli bir Harputlu Ermeni’nin yazdığı mektup Atatürk’e gönderilmiş. Karapetyan mektubunda 1909’dan 1915’e Ermeniler’in başına gelenlere dair gelişmeleri sıralıyor, bunların analizini yapıyor ve Türkiye için tüm halkların özgürlük taleplerine yanıt verecek yeni bir yapı öneriyor.

Rasim Öztekin vefat etti

Tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin geçirdiği kalp krizinin ardından kaldırıldığı hastanede vefat etti. Öztekin 62 yaşındaydı.

Dış Politika

Kalın: YPG’ye destek ABD’yle önemli bir anlaşmazlık konusu

Cumhurbakanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400 tartışmaları için “Karar bir gecede alınmadı, S-400’ler NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek” dedi. Kalın, ABD’nin YPG politikasına ilişkin eleştirilerde de bulundu.

Hollanda’da rızaya dayanmayan her tür cinsel eylem ‘tecavüz’ sayılacak, cezası en az 4 yıl hapis

Hollanda’da, açık rızaya dayanmayan her türlü cinsel eylem “tecavüz” olarak değerlendirilecek. Rıza dışı seks ve tecavüz suçluları 4 yıldan 9 yıla varan hapis cezalarına çarptırılacak. Şiddet, baskı ya da tehdit yoluyla gerçekleşen suçlarda bu ceza, 12 yıla kadar çıkabilecek.

Ekonomi

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti

Kendisine yönelik dayatmalar nedeniyle bir süredir görevden ayrılacağı konuşulan ve 26 Şubat’ta ‘izne’ ayrılan Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti

Erdoğan: Yüzde 1,8’lik büyüme oranıyla Çin’den sonra ikinci sıradayız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 11. Boğaziçi Zirvesi’ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut oldu

Varlık Fonu Genel Müdürlüğü’ne (TVF) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin eski Başkanı Arda Ermut getirildi.

9 MART

İç Politika

Demirtaş: Erdoğan’a koalisyon teklifi yapıldığı doğru

Selahattin Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti’ye hükümet kurulması için üç alternatifli bir formül önerdiklerini doğrulayarak “Bunlar, ilk defa basına yansımıyor. O tarihte de bunları açıklamıştık zaten. Erdoğan’ın ne cevap verdiğiyse yaşananlardan anlaşılıyor olsa gerek” dedi.

Cihangir İslam CHP’ye katıldı

İstanbul Milletvekili Cihangir İslam bugün yapılan grup toplantısında CHP’ye katıldı. 24 Haziran seçimlerinde CHP listesinden TBMM’ye giren İslam, daha sonra Saadet Partisi’ne geçmiş ancak 4 Mart 2020’de istifa etmişti.

Şenyaşar ailesi adalet talebiyle Urfa Adliyesi önünde: Artık sabrımız kalmadı

Suruç’ta AKP’li vekil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşini ve 2 çocuğunu yitiren Emine Şenyaşar, bir kez daha adalet talebiyle Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Kamudaki görevinden ‘PKK’li’ diye ihraç edildi, beraat edince işe dönme talebi ‘FETÖ’den reddedildi

‘Yüzbinlerce insanın hayatını ilgilendiren ihraçlara karşı o kadar özensiz davranıyorlar ki hakkımda kurulan kararla bu açıkça görülebilir.’

Diyanet’ten hac ve umre açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan’ın normalleşme sürecini Ramazan Bayramı sonrasına ertelemesi nedeniyle Türkiye’den umre ziyaretleri yapılamayacağını duyurdu. Diyanet ayrıca, “2020 hac ibadeti Covid-19 salgını nedeniyle yapılamadığı için adayların kura ve kayıt hakları 2021 için de devam etmektedir” açıklamasını yaptı.

Ankara’da yeni tedbirler: HES kodu kullanımı genişletildi

Ankara Valiliği, toplu taşıma araçları, yeme-içme yerleri, kuaför, berber, düğün salonlarında HES kodu sorgulamasını zorunlu hale getirdi.

Edirne’de caddelere bile HES koduyla giriliyor

Edirne’deki vaka artışlarının önüne geçmek ve yayılımı azaltmak amacıyla İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı kapsamında kentin en yoğun caddelerinden Saraçlar ve Çilingirler’e girişlere HES kodu zorunluluğu getirildi.

Kaftancıoğlu: Başörtülü kadına hakaret ettiği iddia edilen Bahçelievler Meclis Üyemizle ilgili parti içi soruşturma başlatıldı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Bahçelievler Belediyesi CHP Meclis Üyesi İsmail Hakkı Temel hakkında filyasyon ekibinde görev yapan başörtüsü bulunan Tuğba Taşkın Öztürk’e hakaret ettiği iddiasıyla parti içerisinde soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Karlov suikastı davasında 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 28 sanıklı davada karar açıklandı. Mahkeme, 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Fetullah Gülen ile Emrullah Uslu’nun dosyaları ayrıldı.

Anayasa Mahkemesi’nden ilginç karar: Nükleer Düzenleme Kurumu KHK’sı iptal edildi

Anayasa Mahkemesi, Akkuyu nükleer santralinin 3’üncü reaktörünün temel atma töreni öncesi Nükleer Düzenleme Kurumu’nun kuruluşunu düzenleyen kanun hükmünde kararnameyi iptal etti.

HaberTürk yazarı Sarıkaya: Biontech aşısı geldiğinde o an sırada kim varsa ona yapılacak şekilde planlanma yapılmış

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, “Peki, Biontech aşısı kime yapılacak? Ona ilişkin de ilginç bir yöntem benimsenmiş. Anlattıklarına göre, 5 milyon doz Biontech aşısı geldiğinde o an sırada kim varsa ona yapılacak şekilde planlanmış.” bilgisini paylaştı.

AK Partili Nergis: Erkekler kadınlardan daha çok öldürülüyor

AK Parti Milletvekili Hülya Atçı Nergis, Türkiye’deki kadın cinayetlerinin abartıldığını söyleyerek “Öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı. Biz sadece kadınları ifade ediyoruz” dedi.

İstanbul 19. Feminist Gece Yürüyüşü

Kadın+’lar: Erkek şiddeti gidecek biz kalacağız

Yürüyüşü düzenleyen kadınlar, ““Seneye kadar umutsuzluğa kapılmamak için hatırlayacağımız bir kalabalık daha var artık” diye seslendi.

Edebiyatın Kadinları Anlatıyor

Pelin Buzluk: İfşalar, adalet mücadelesinde kadınlara başka alan açtı

Yazar Pelin Buzluk, “Birbirimizin çaresi olmaya, eşitlik ve adalet mücadelesine devam edeceğiz” diyor ve ekliyor: “Dayanışma yaşam ve düş alanlarımızı, dünyamızı genişletiyor.”

Üstün Ergüder: Çözüm, sivil toplum destekli üniversite

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder (1992-2000): Üniversitelerin kurumsal özerkliği ve hocalarımızın akademik özgürlüğü ülkemiz için önemli bir kamu yararıdır. Bu sayededir ki üniversitelerimiz ülkenin bilimsel ve teknolojik gelişmesine önderlik ederler. Parayı devlet veriyor diye üniversiteleri sıkı bir bürokratik rejimle kısıtlamak ülkenin gelişmesini olumsuz yönde etkiler.

Boğaziçi’ne Atanan Rektör

Melih Bulu, BÜ Senato kriterlerini de karşılamıyor

Endeksli yayınına rastlanmadı, atıf almadı. Melih Bulu, “22 yıllık hayalim” dediği Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Rektörlüğü’ne akademik başarısıyla “yerleşebilir miydi?”

Galatasaray Üniversitesi’ndeki Fransız akademisyenlerin çalışma izni uzatıldı

Galatasaray Üniversitesi’nde görevli 14 Fransız akademisyenin çalışma izinlerinin YÖK tarafından 3 ile 6 ay arasında uzatıldığı belirtildi.

Dış Politika

Meksika’da kadın cinayetleri protestosunda polis saldırısı

Meksika’da binlerce kadın, cinsiyet eşitsizliğini ve kadın cinayetlerini protesto etmek için başkent Mexico City’de toplandı. Polisler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başkanlık sarayının önünde bir araya gelen protestoculara biber gazıyla saldırdı.

Latin Amerika’da kadınlar adalet için sokaktaydı

Latin Amerika ülkelerinde kadınlar bir çok noktada kadın cinayetlerine karşı 8 Mart’ta alanlara çıktı. Bazı ülkeler de yer yer polis müdahalesinin yaşandığı gösterilerde kadınlar kadın cinayetlerinin politik olduğunu söyledi.

Alman devlet televizyonunda Türk spikere linç kampanyası

Alman devlet televizyonu ARD’de spikerlik yapan Türk asıllı Pınar Atalay, Tagesthemen (Gündem) adlı haber bülteninin açılışını Türkçe yapması aşırı sağcıların tepkisine neden oldu. Türk gurbetçiler ise spiker Atalay’a destek çıktı.

Joe Biden seçildi, İran’ın Çin’e gizli petrol ihracatı rekor seviyeye yükseldi

Biden’ın başkan olmasıyla İran’ın Çin’e dolaylı olarak yaptığı petrol ihracatı rekor seviyelere çıktı. Yaptırımların kalkacağı beklentisiyle Asya ülkeleriyle İran arasında görüşme başladı.

Myanmar’da darbeciler 5 medya kuruluşunun lisanslarını iptal etti

Myanmar’da yönetime el koyan ordu, darbe karşıtı protestolara destek veren medya kuruluşlarının lisanlarını iptal etti. Myanmar Now isimli internet sitesinden yapılan açıklamada “Şu an işimize devam etmenin hapis veya ölüm riski taşıdığı bir ortamdayız” denildi.

Rapor: Çin, Sincan’da BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Konvansiyonu’nun tüm hükümlerini ihlal etti

İnsan hakları, savaş suçları ve uluslararası hukuk alanında çeşitli görevler yapan 50 uzman tarafından hazırlanan bir rapora göre Çin, Sincan’da yaptıkları ile BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Konvansiyonu’nun tüm hükümlerini ihlal etti.

Çin dijital aşı kimliği dağıtmaya başladı

Covid-19 salgınına karşı dijital aşı kimliği uygulaması Çin’de başladı. Aşı kimliği ile Çinlilerin uluslararası seyahatlere çıkabilmeleri mümkün olabilecek.

Korona aşısı Darknet’te 1200 dolara satılıyor

Darknet’te 15 farklı pazarı inceleyen Kaspersky araştırmacıları, üç büyük korona aşısının 250 ile 1200 dolar arasında satıldığını tespitti. Uzmanlar, “Darknet’ten aşı satın almak iyi bir fikir değil” uyarısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu Katalan lider Puigdemont’un dokunulmazlığını kaldırdı

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada, İspanya’nın Katalonya bölgesinin eski başkanı, AP milletvekili Carles Puigdemont’un dokunulmazlığının kaldırılması kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı: Suudi Arabistan topraklarını hedef alan saldırıları endişeyle karşılıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, son dönemde Suudi Arabistan topraklarını hedef alan saldırıların endişeyle karşılandığını bildirdi. Açıklamada, “Kardeş Suudi Arabistan’a ve Suudi halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

Mısır, Ankara’ya ‘jest’ olarak yorumlanan haritayı ‘değiştirdi’

Mısır’ın MEB haritasının Ankara’da memnuniyetle karşılanıp anlaşma mesajları verilmesi Atina’yı harekete geçirdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Kahire’de Mısırlı mevkidaşıyla görüşmesinin ardından Yunan basını, Mısır’ın MEB haritasını değiştirdiği haberini geçti.

Ekonomi

Dolar yükseliyor, yeni faiz artışı fiyatlanıyor

Dolar yeniden 7,70 seviyelerine geldi. TL dün dolar karşısında en çok değer kaybeden 3 para birimi arasında yer aldı. Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta toplantısında yeni bir faiz artışına daha gidebileceği belirtiliyor.

Financial Times’tan Hakan Atilla yorumu: ABD’deki Halkbank davası öncesi istifa etti

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD’de 2018’de görülen davada, “ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma”, “Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma”, “bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma”, “bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma”, “kara para aklamak için kumpas kurma” suçlarından suçlu bulunmuştu.

İşten çıkarma yasağı ve nakdi ücret desteği 2 ay daha uzatıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı 2 ay süreyle uzatıldığını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye yaz sonunda uzay sınırını aşacak roketi ateşleyecek

Bakan Varank Bloomberg’e verdiği söyleşide, “Bu yaz sonunda inşallah 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşacak roketimizin ateşlemesini Delta V şirketimiz yapacak. Türkiye’den muhtemelen Sinop’tan ateşlemesini yapacak ve uzay sınırını aşacak.” dedi.

OECD, Türk ekonomisinin büyüme beklentisini iki katına çıkardı

Küresel ve bölgesel ekonomilere dair 2021-2022 büyüme beklentilerinde yukarı yönlü revizyona giden OECD, Türkiye’nin 2021 büyüme beklentisini ikiye katladı ve yüzde 5.9’a yükseltti.

10 MART

İç Politika

61 mültecinin ölümüyle ilgili savunma: Biz onları turist zannettik

Van Gölü’nde haziran ayında 61 mültecinin öldüğü tekne kazasıyla ilgili ilk duruşma bugün görüldü. Sanıklar, mültecileri turist zannettiklerini söyleyerek haklarındaki suçlamaları reddetti.

AYM’den Festus Okey kararı: Yaşam hakkı ihlal edildi

İstanbul’da Ağustos 2007’de gözaltına alınan ve götürüldüğü polis merkezinde polis kurşunuyla öldürülen Festus Okey için Anayasa Mahkemesi’nden karar çıktı. Mahkeme, Okey’in yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve Okey’in kardeşine 80 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

İstanbul’da yeni ‘normalleşme’ adımı: Otobüslerde yüzde 50 kısıtlaması kalktı

İstanbul’da otobüs firmalarının yüzde 50 kapasiteyle seyahat etme kısıtlaması kaldırıldı. HES kodu zorunluluğu sürecek.

Karamollaoğlu: İstanbul Sözleşmesi sonrası kadına şiddet 10 kat arttı

İstanbul Sözleşmesi’nin kabul edilmesinden sonra kadına şiddet vakalarının 10 kat arttığını söyleyen SAADET lideri Temel Karamollaoğlu, “Aileyi korumadan kadına şiddeti önleyemezsiniz” dedi. Karamollaoğlu “Türkiye’de kadını öne çıkaracağız diye aileyi yok saymanın yolları aranıyor. Evlenme yaşı çıkmış 28’e. Allah akıl fikir versin” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Damat kadar başınıza taş düşsün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerindeki kayba ilişkin eleştirilere yanıt verirken, damadı eski Hazine ve Maliey Bakanı Berat Albayrak’a sahip çıktı: “CHP zihniyeti mensupları Tweet yarışındılar, ‘damat da damat’. Damat kadar başınıza taş düşsün.  Sayın Berat Bey attığı adımları CHP zihniyetinin geçmişinde görmek mümkün mü? Tutturmuşlar, ‘Şu kadar para nerede’. O kadar paranın hepsi bu milletin hazinesinde ve Merkez Bankası’nda. “

Bahçeli’den İYİ Parti’ye oy verenlere FETÖ’cü suçlaması

MHP lideri Bahçeli İYİ Parti’ye oy verenlerin incelenmesini istedi: “Pensilvanya’nın desteği kime yönelmiştir? FETÖ’cüler kime destek vermiştir? Sanıyorum bu sorunun cevabı araştırıldığında İP’in oy tabanının mahiyeti, bu kumandalı partinin kimlerin taşeronluğunu yaptığı, ezcümle FETÖ’nün siyasi ayağı deşifre edilmiş olacaktır.”

AK Parti Sözcüsü Çelik: Bu tür paçavra haritaların hiçbir hükmü yoktur

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Papa Francis’in ziyareti dolayısıyla bastırdığı Kürdistan haritalı anı puluna ilişkin “Bu tür paçavra haritaların Türkiye Cumhuriyetinin kudreti karşısında hiçbir hükmü yoktur. Türkiye Cumhuriyetinin bütünlüğüne dönük haddini aşan her türlü paçavra harita ve paçavra projeye karşı irademiz ve kararlılığımız ortadadır” ifadelerini kullandı.

Akademisyen Çelik: HDP’nin kapatılması Türkiye için iplerin çekilmesidir

Meclis içi muhalefetin halen samimi bir ittifak oluşturulabileceğini belirten akademisyen Nur Betül Çelik, muhalefetin eşitlik temelinde eylem planı oluşturması gerektiğini söyledi.

Oruçlu olan Emine Şenyaşar adalet talebiyle bugün de adliye önünde oturdu ama savcıyla görüştürülmedi

Miraç Kandili dolayısıyla bugün oruçlu olan anne Emine Şenyaşar ve oğlu, gün boyu Urfa Adliyesi önünde beklemelerine rağmen savcıyla görüştürülmedi.

Tmmob Ankara Şubesi

“Ermeni ve Katolik mezarlarının üzerine dükkan yapılıyor”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus’taki İller Bankası’nın inşaatının yapıldığı yerde, Ermeni ve Katolik mezarlığının olduğunu, kazı sırasında insan kemiklerinin bulunduğunu belirterek, kazı ve inşai faaliyetlerinin durdurulması için çağrı yaptı.

İçişleri Bakanlığı, İmamoğlu hakkında soruşturma başlattı

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgının ilk döneminde Kağıthane- Kabataş hattındaki Fazilet durağına aynı anda 47 yolcunun bindiği iddialarıyla ilgili yürütülen savcılık soruşturmasında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birinci Hukuk Müşaviri Eren Sönmez, Hukuk Müşaviri Özge Vural Öztürk ve Başkan Danışmanı Murat Ongun hakkında soruşturma izni verilmesine karar verdi. Savcılık tarafından İBB’ye gönderilen yazıda, “Tarafınızdan gönderilen excel formatındaki kayıtlara göre 9. durak olarak gözüken Fazilet durağında 71 yolcunun bindiğinin yazılı olduğu, kamera kayıtlarına göre hat boyunca hiçbir durakta bir seferde 71 yolcunun bindiğine ilişkin herhangi bir veri olmadığı anlaşılmıştır “ denildi.

CHP’de ilk ‘Cihangir İslam’ istifası

CHP Beyoğlu eski İlçe Başkanı ve ve eski İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever Cihangir İslam’ın CHP’ye katılmasının ardından “Artık bu kadarını yüreğim taşımıyor. Kusura bakmayın” ifadeleriyle CHP’den ayrılıp Muharrem İnce’nin başlattığı Memleket Hareketi’ne katıldığını duyurdu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünite temel atma töreninde Erdoğan ve Putin’ten yüz yüze görüşme temennisi

Mersin’de yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) üçüncü ünitesinin temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans katılımıyla yapıldı.

AKP’li Muş’tan ‘çözüm süreci’ itirafı: Amaçlanan PKK’nin tasfiyesiymiş

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çözüm sürecine ilişkin Meclis kürsüsünden “Türkiye, PKK’nın tasfiyesi için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştı. Yani çözüm süreciyle alakalı da aslında hedeflenen, PKK’nın tasfiyesiydi, tasfiyesi amaçlanıyordu” sözlerini sarf etti.

Otobüslerle yola çıkarıldılar: 215 JÖH personeli Suriye’ye gönderildi

Suriye’nin Afrin kentinde görevlendirilecek 215 Jandarma Özel Harekat (JÖH) personelinin bulunduğu otobüs konvoyu Gaziantep’in İslahiye ilçesine ulaştı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’ne yanıt veren Soylu, bir kez daha Boğaziçi öğrencilerini hedef aldı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dünya Mijatovic’in mektubuna Adalet Bakanı değil İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yanıt verdi.

Soylu, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini hedef aldığı açıklamada, “Yakalanan şahısların tamamına yakınının terör örgütleriyle bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır” dedi. Soylu, “Ülkemizde sivil toplum ve örgütlenme özgürlüğüne ilişkin herhangi bir engelin varlığından söz etmek mümkün değildir” iddiasında bulundu.

Öğretim üyeleri, Melih Bulu’nun 8 Mart çikolatalarını iade etti

DUVAR – Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi’ne rektör atanmasının ardından öğrenciler ve öğretim üyeleri tarafından protesto edilen ve istifası istenen Melih Bulu, kadın öğretim üyelerine çikolata gönderdi. Çikolata paketlerinin üzerinde “8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun” yazdığı görüldü. Öğretim üyeleri ise Melih Bulu’nun gönderdiği çikolataları “Kabul etmiyoruz” notuyla rektörlük binasının önüne atarak protestolarını sürdürdü. (Video kaynak: Can Candan)

Anadolu Ajansı Ferhan Şensoy’un Rasim Öztekin için yazdığı mektubu sansürledi

Anadolu Ajansı, Ferhan Şensoy’un vefat eden sanatçı Rasim Öztekin için yazdığı mektubu sansürledi. Şensoy mektubunda, “Bir gün ben de uçup geleceğim gökyüzüne. Buluşuruz gökyüzünde neşeli bir meyhanede” ifadelerini kullandı. Anadolu Ajansı, mektuptaki “neşeli bir meyhanede” kısmına haberde yer vermedi.

Dış Politika

Avrupa başkentlerine “Türkiye’ye baskıyı yoğunlaştır” çağrısı

Türk Hükümeti’nin insan hakları tutumunun “pervasız hale geldiğine” işaret eden Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Konseyi’ne “siyasi zulüme karşı kararlılık sergileyin, ihlal prosedürünü başlatın” çağrısı yaptı.

‘Mısır-Yunanistan anlaşması Türkiye’nin Libya ile deniz yetki alanları anlaşmasını boşa çıkarıyor’

Sinan Ülgen’e göre, Doğu Akdeniz’de Mısır-Yunanistan anlaşması Türkiye’nin Libya anlaşmasını boşa çıkarıyor; Kahire’nin Türk kıta sahanlığına saygılı olduğu saptamaları ‘şaşırtıcı’. Ankara’nın karşıt ittifak tesisine yol açtığını belirten Ülgen, bunu dağıtmak için Mısır ve İsrail ile anlaşma ve İhvan siyasetinde değişiklik gerektiği görüşünde.

Bloomberg yazarı: Pragmatizm, Türkiye ile Mısır’ın buzları eritmesini sağlayabilir

ABD merkezli düşünce kuruluşu Orta Doğu Politikası için Tahrir Enstitüsü’nden Timothy Kaldas,

“Pragmatizm, Türkiye ile Mısır’ın aradaki buzları eritmesini sağlayabilir” başlıklı makalede, iki ülke arasında son yıllarda yaşanan siyasi sorunlara rağmen ticari ilişkilerin kesintiye uğramadan devam ettiği ve küresel gelişmeler ışığında karşılıklı çıkarların bir kez daha “pragmatizm ve işbirliği fırsatı doğurabileceğini” belirtti.

Yunanistan’da ‘Miçotakis Erdoğanlaşıyor’ tartışması

Komşu Yunanistan’da polis şiddetine tepki büyürken, Kiryakos Miçotakis hükümeti Türkiye benzetmeleriyle eleştiriliyor. Tanınmış hukukçu Thanasis Kabayiannis, Miçotakis’in politikalarını Türkiye’de yaşananlara benzetti. Eski maliye bakanı Yianis Varoufakis’in liderliğindeki Mera25 de, “Miçotakis bizi Erdoğan’ın Türkiye’sine benzetmeyecek” açıklaması yaptı.

Atina’da polis ve göstericiler karşı karşıya: Bir polis yaralandı, çok sayıda gözaltı var

Yoğun çatışmaların yaşandığı Yunanistan’ın başkenti Atina’da olaylar, pazar günü bir erkeğin polis tarafından darp edilmesi üzerine başladı.

Paşinyan’a ordudan yeni muhtıra: İstifa et

Komşu Ermenistan’da Dağlık Karabağ savaşının ardından başlayan kriz aşılamıyor. Rus ajansı TASS’ın haberine göre Ermenistan ordusu, Başbakan Nikol Paşinyan’a istifa çağrısını yineleyen bir bildiri daha yayınladı. Bildiri, Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden alma kararının yürürlüğe girdiğini açıklamasından sonra geldi.

İran için Sincar’ın stratejik önemi

Bölgedeki vekil aktörleri üzerinden askeri operasyona karşı rahatsızlığını ifade eden İran için Sincar ne anlam ifade ediyor?

Suriye’de karşı cephelerde yer alarak askeri ihtilaf yaşayan ve Dağlık Karabağ savaşıyla birlikte nüfuz mücadelesine giren İran-Türkiye rekabetinde yeni gerginlik sahası Irak’ın Sincar şehri. Bu kente yönelik operasyon ihtimali konuşulan Türkiye’ye en sert tepki İran’dan geldi.

Japonya’da kadın vekil Mio Sugita, yılın en cinsiyetçi kişisi seçildi

Japonya’da cinsiyetçilik ve cinsiyetçi söylemlerle mücadele eden akademisyen ve sivil toplum çalışanlarının kurduğu Noaseps isimli oluşumun yıllık anketinin sonuçları açıklandı. Kadınları ‘cinsel şiddet konusunda yalan söylemekle’ itham eden iktidar partisi vekili Mio Sugita anketten ‘birinci’ çıktı.

ABD’nin Arkansas eyaletinde kürtaj yasaklandı

ABD’nin Arkansas eyaletinde kürtaj yasaklandı. Artık tecavüz ve ensest sonucu oluşan gebeliklerde dahi kürtaj yapılamayacak.

ABD’nin Texas eyaletinde tüm Covid-19 sınırlamaları kaldırıldı

ABD genelinde en fazla korona virüsü vakasının görüldüğü ikinci eyalet olan Texas’ta tüm önlemler kaldırıldı. Eyaletteki aşılama oranının da ülke genelindeki diğer eyaletlere göre daha düşük olduğu belirtildi

AB, BioNTech/Pfizer aşısından 4 milyon doz daha alacak

Avrupa Birliği, korona virüsüne karşı BioNTech/Pfizer aşısından 4 milyon doz daha satın alacak. Aşıların salgının yoğunlaştığı bölgelere gönderileceği açıklandı.

Brezilya’da bir günde 1972 kişi Covid’den öldü, sağlık sistemi çökmek üzere

Brezilya’da korona virüsü salgınındaki ölü ve vaka sayıları giderek artıyor. Ülkede son bir günde 1972 kişi Covid-19’dan ölürken, uzmanlar önlemlerin yetersizliğine ve ülkede ortaya çıkan P1 varyantının daha bulaşıcı olduğuna dikkat çekiyor. Ülkenin önde gelen sağlık enstitülerinden Fiocruz’da çalışan doktor Jesem Orellana, “Brezilya insanlığa tehdit oluşturuyor” dedi.

Lübnan’daki son protestolar Hizbullah ve Emel’in Avn’a mesajı mı?

Emel Hareketi’ne yakın kaynaklar ise Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada geçen cumartesi akşamı Beyrut’un güney banliyölerinde meydana gelen eylemlerle herhangi bir bağlantısı olduğu iddialarını yalanladı

Lübnan’ın bazı bölgelerinde halk protestoları tekrarlanırken, 7 Mart akşamı da yollar kapatıldı ve araç lastikleri ateşe verildi. Beyrut’un güney banliyölerinde gece vakti meydana gelen dikkat çekici hareketler, özellikle de çok sayıda gencin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu Baabda bölgesine gitme çağrıları ile siyasi bir etkiye neden oldu. (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket (ÖYH), bu adımı (Şii) Hizbullah’ın yanı sıra olaylarda herhangi bir bağlantısı olduğunu kabul etmeyen (Şii) Emel hareketinden Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a siyasi bir mesaj olarak nitelendirdi.

Rusya ve Çin, Ay’da ortak bir uzay istasyonu inşa edecek

Rusya ve Çin Salı günü Ay’da ortak bir uzay istasyonu kurmayı planladıklarını açıkladı.

Ekonomi

TÜİK ilk kez açıkladı: Gerçek işsizlik yüzde 29

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı ocakta yüzde 12,2, mevsim etkisinden arındırılmamış işsizlik oranı ise yüzde 13,4 oldu. TÜİK’in AB’ye uyum amacıyla ilk kez ‘atıl iş gücü’ adı altında yayımladığı geniş tanımlı gerçek işsizlik oranıysa yüzde 29,1 olarak açıklandı.

Dolar 7.64 seviyesinde: ABD tahvil getirileri kaynaklı baskı hafiflese de sürüyor

ABD tahvil getirilerinin hafta başında belirginleşen yükselişiyle 7.80’e yaklaşan dolar, yönünü 7.70’ten aşağı çevirdi. Ancak, bankacılara göre tahvil getirileri kaynaklı baskı devam ediyor.

Moody’s: Çoğu ekonomi 2022’ye kadar salgın öncesi faaliyet seviyelerine dönemeyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının birçok sektör ve ülke için hala önemli bir kredi riski oluşturduğunu belirterek, salgının azaldığı ancak Kovid-19’un ortadan kalkmayacağına dikkat çektiği açıklamada, çoğu ekonominin 2022’ye kadar salgın öncesi faaliyet seviyelerine dönemeyeceğini bildirdi.

Uzaktan çalışma esasları işçiyi kaderine terk ediyor

Pandemi nedeniyle son bir yıldır yaygınlaşan uzaktan çalışmaya ilişkin yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Uzmanlara göre birçok nokta muallakta bırakılarak, aleyhte uygulamalar fiili olarak işçinin sırtına yıkılmış oldu. Yönetmeliğin sorunlara çözüm üretmekten uzak olduğunu belirten DİSK Hukuk Müdürü Avukat Necdet Okcan “Çalışma sözleşmesine işi havale ediyor, dolayısıyla işveren karşısında pazarlık şansı olmayan işçiyi kaderine terk ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Öztrak’tan, Erdoğan’ın ‘çelişkili’ rezerv açıklamasına yanıt: ‘Pandemi için kullandık’ demiştiniz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası rezervleriyle ilgili açıklamalarının çelişkili olduğuna dikkat çekti.

Hakan Atilla Türkiye’yi kurtarabilecek mi?

Hakan Atilla’nın ABD’deki Halkbank davası öncesi Borsa İstanbul’dan istifasıyla dikkatler yeniden Ankara-Washington hattındaki krizli ilişkide. Uzmanlara göre istifanın ABD üzerinde bir etkisi olmayacak.

11 MART

İç Politika

Avukat Diren Cevahir Şen: 30 bin kadın vardı, 13 kişi zıpladı demek saçmalık

8 Mart’ta Beyoğlu’nda yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 13 kişi dün gece evlerinden gözaltına alındı. Avukat Diren Cevahir Şen, kadınların gözaltı gerekçesini “Maskeli oldukları için slogan atıp atmadıklarının tespit edilemediği belirtiliyor. Ritme ayak uydurdukları görülmüş ve buna göre gözaltına alınmışlar. Orada 30 binin üzerinde kadın vardı” sözleriyle anlatıyor.

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları için gözaltına alınan kadınlar bırakıldı

8 Mart’ta Beyoğlu’nda yapılan ‘Feminist Gece Yürüyüşü’nde atılan sloganlar nedeniyle gözaltına alınan 13 kişinin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda ifadeleri alındı.

Boğaziçi’ne Almanya’daki partneri Carl von Ossietzky Üniversitesi’nden ağır eleştiriler

Boğaziçi’nin Almanya’daki partneri Carl von Ossietzky Üniversitesi, işbirliğinin durma noktasına geldiğini belirterek akademik özgürlüklerin yeniden tesis edilmesi çağrısı yaptı.

Boğaziçililer’den ‘sessiz rektör’ ile röportaj: Hocam, kukla olduğunuza dair iddialar var

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin Rektör Melih Bulu’yu protestoları sürüyor. Akademisyenler bugün yağmur altında şemsiyelerini açarak nöbetlerini tutarken, öğrenciler de hazırladıkları ‘kukla rektör’ ile bir röportaj yaptı.

Saldırıya uğrayan gazeteci Levent Gültekin’e 3338 imzacıdan destek:

Vicdanlara hitap eden sesini susturmak için yapılan saldırıyı kendimize yapılmış sayıyoruz

Danıştay’dan kritik karar:

AOÇ arazisinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapımına olanak sağlayan ifadeler için iptal kararı

YSK’den baro seçimleri kararı

Salgın nedeniyle ertelenen seçimlerin ‘normalleşme’ nedeniyle yapılabileceğine karar verildi.

AKP’li Yazıcı: ‘Seçim barajı 5 ile 10 arasında olacak’

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim barajı için “5 ile 10 arasında bir şey olacak” dedi. Yazıcı kesin bir rakam veremeyeceğini ancak ‘barajın bir noktaya ineceğini’ belirtti ve seçim sistemi için ‘daraltılmış bölge’ uygulamasının getirildiği bir sistem üzerinde çalışıldığını açıkladı.

FETÖ lideri Fethullah Gülen’den “Tekliflere açığız” mesajı

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fethullah Gülen, uzun bir aradan sonra örgüt içine mesajlar verdiği “kırık testi” konuşmalarına bir yenisini ekledi. Gülen’in yayımlanan mesajının sonunda “Tekliflere açığız” demesi dikkat çekti. Gülen mesajında örgüt üyelerine de dikkat çekerek, “Acelecilikle yola çıkılırsa, maksadın aksiyle tokat yenebilir” dedi.

Erdoğan: Destan yazdık

Türkiye’de koronavirüs vakasının görülmeye başlanmasının üzerinden tam 1 yıl geçmesi hakkında konuşan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık ordumuzun fedakârlığıyla, sürekli yenilerini hizmete aldığımız, kapasitelerini arttırdığımız hastanelerimizle ve güçlü altyapımızla sağlık alanında destan yazdık.” dedi.

Fukuşima’nin 10. Yilinda Akkuyu’da Reaktör Töreni

“Maske dağıtamayan hükümet nükleer kazadan nasıl koruyacak?”

Fukuşima’nın 10. yılı ve Türkiye’nin nükleer politikasını Ekosfer Derneği Kampanyalar Sözcüsü Özgür Gürbüz ve TMMOB Akkuyu Nükleer Santrali İzleme Komitesi Başkanı Bülent Damar bianet’edeğerlendirdi.

Dış Politika

Türkiye, Rusya ve Katar’dan ‘Suriye’de ayrılıkçılıkla mücadele’ mutabakatı

Türkiye, Rusya ve Katar, Suriye’de siyasi çözüm amacıyla Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenledi. Ortak bildiride, üç ülkenin ‘Suriye’de ayrılıkçılık girişimlerine karşı mücadele konusunda anlaştığı’ açıklandı. Bildiride, Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışmalarında ‘dış müdahale olmadan yapıcı angajmana verilen desteğin teyit edilmesi’ de dikkat çekti.

Netanyahu’dan Türkiye ile ilgili normalleşme açıklaması: Görüşüyoruz

Ankara- Tel Aviv ilişkilerinde normalleşme sürecine yönelik İsrail Başbakanı Netanyahu’dan ilk açıklama geldi. Netanyahu, “Evet Türkiye ile de görüşüyoruz, bu iyi bir gelişmedir” dedi.

ABD: Türkiye Doğu Akdeniz’de provokatif eylemlerde bulunuyor

Ankara ile KKTC’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözüm çağrısı yaptığı bir dönemde, ABD ‘birleşik Kıbrıs’ açıklaması geldi.

İki bakanlık Erdoğan’ın korumalarının Kürt göstericilere saldırdığı davada Türkiye aleyhine görüş sundu

ABD’de iki bakanlığın açıkladığı görüşte, Erdoğan’ın korumalarının söz konusu olaylarda fiziksel savunma yapmadığı ve saldırı halinde olduğunun altı çizildi.

Prens William: Biz hiç ırkçı bir aile değiliz

Prens William, Meghan Markle ve Prens Harry’nin ses getiren röportajı sonrası ırkçılık iddialarına yanıt Verdi

AB’den Johnson and Johnson’un tek dozluk aşısına yeşil ışık

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Johnson and Johnson firmasının tek dozluk Covid-19 aşısının AB’de kullanımı için tavsiye kararı aldı. Kararın AB Komisyonu tarafından kısa sürede kabul edilerek onaylanması bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu AB’yi ‘LGBTİ+ özgürlük bölgesi’ ilan etti

Avrupa Parlamentosu, Polonya ve Macaristan’daki homofobik açıklamalara ve hükümet destekli ayrımcılığa tepki olarak Avrupa Birliği’ni “LGBTİ+ özgürlük bölgesi” ilan etti. “Parlamento, Avrupa Birliği’ni, LGBTİ+ bireyler kişiler için bir özgürlük bölgesi olarak ilan eder” denilen karar metninde, birlik üyelerinin temel hakları koruyup tam olarak garanti etmesi istendi.

Biden’dan Taliban’ı iktidara döndürecek plan:

Taliban, hükümetin ve yasalarla anayasayı yapacak organların ortağı olacak

CNN: Yemen’de 400 bin çocuk açlıktan ölmek üzere

Dünya Gıda Programı, iç savaşın etkisindeki Yemen’de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun uyguladığı ambargo nedeniyle 400 bin çocuğun ölmek üzere olduğunu açıkladı.

Ekonomi

Osmangazi’ye 1 milyar 600 milyon lira geçmeyen araç ödemesi yapılacak

Yap işlet devret modeliyle özel sektöre yaptırılan köprü ve otoyollar için verilen araç geçiş garantileri nedeniyle her yıl devletin kasasından müteahhit firmalara milyarlarca lira ödeniyor. Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu işleten firmaya da sadece 2020’nin ikinci yarısı için yaklaşık 1 milyar 600 milyon lira ödeme yapılacak.

CHP’li Sertel: ‘Yapılan destek ”kıyağa” dönüştü’

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, pandemi sürecinde havaalanı işletmeciliği yapan özel sektöre sağlanan kolaylıkların bir tür kıyak çekmeye dönüştüğünü söyledi. Sertel, ”Sadece İstanbul Havalimanı’nın silinen borcu esnafa ödenen bin liralık desteğin iki buçuk katı” dedi.

İşsizlik Fonu eridi

Çalışanların brüt maaşından kesilerek oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu’nun toplam varlığı son 6 yılın en düşük seviyesine geldi. Fon’dan, korona virüsü salgınının yaşandığı 2020’de verilen destek ödemeleriyle birlikte 34 milyar lira dağıtıldı. Geçen yıl ocak ayında  131,1 milyar lira olan toplam fon varlığı 9 Mart itibariyle yüzde 28,29 eridi.

Cari açık 36 milyar 599 milyon dolar

Merkez Bankası’nın yayımladığı verilere göre cari işlemler hesabı ocakta 1 milyar 867 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 36 milyar 599 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası’nın döviz rezervleri Swap hariç eksi 46,2 milyar dolara geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervleri 5 Mart haftasında 3,6 milyar dolar azalarak 91,7 milyar dolara geriledi. Net rezerv ise 2,4 milyar gerileyerek 11,6 milyar dolara indi.

12 MART

İç Politika

Şenyaşar ailesinin tüm talepleri reddedildi

AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu dört kişinin ölümüne ilişkin açılan davanın 6’ncı duruşması başladı. Duruşmaya katılmayan anne Emine Şenyaşar, “Adalet” talebiyle Urfa Adliyesi önünde oturma eylemini sürdürdü. Mahkeme heyeti, Şenyaşar ailesi avukatlarının tüm taleplerini reddetti.

Diyarbakır’da Newroz deklarasyonu açıklandı

Diyarbakır’da Newroz gündemiyle toplanan Kürdistani İttifak Çalışması deklarasyon açıkladı. Siyasi parti temsilcileri de açıklamalarda bulundu.

Demirtaş’ın ‘demokrasi ittifakı’ sözüne Kılıçdaroğlu’nun yorumu: Doğru teşhis

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş’ın “Süreç demokrasi ittifakına doğru evriliyor” sözleriyle ilgili soruya yanıt verdi: “Millet İttifakı’nın özü de zaten bu; demokrasi. Bu açıdan bakıldığında doğru bir teşhis. Bu koşullarda, hep birlikte demokrasiyi savunmamız gerekiyor.”

Van’da HDP binası yeniden ablukaya alındı

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokak polis tarafından bir kez daha bariyerlerle kapatıldı. Sokağın ‘çocuklarının dağa kaçırıldığı’ iddiasıyla parti önüne gelecek bir grup için kapatıldığı öğrenildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden Demirtaş ve Kavala çağrısı: Serbest bırakılmalılar

AİHM’in Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala kararını uygulamayan Türkiye’ye Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden çağrı geldi.

Meral Akşener: Devlet Bahçeli FETÖ hakkında konuşmamı engelledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan Meclis FETÖ Araştırma Komisyonu’nda dinlenmesinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından engellediğini açıkladı.

Ali Babacan: Büyük puntolarla masanıza yazıp günde 10 defa hatırlayın; ekonomiyi düzeltmenin yolu hukuktan geçer

Partisinin 1. Olağan Amasya İl Kongresi’nde konuşan Babacan, açıklanması beklenen ekonomi paketi ve eğitim sistemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

İnsan Hak İhlalleri Raporu: 176 kişinin yaşam hakkı ihlali edildi, 434 kişi işkence veya kötü muamele gördü

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu  Türkiye’de Şubat ayında 176 yaşam hakkı ihlali, 434 işkence olayı yaşandığını açıkladı.

CHP’li Emir: Aşılama bu hızla giderse en erken Haziran 2022’de bitecek

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Covid-19 aşılama programının yavaş ilerlediğini söyledi. Emir, günlük aşı sayısına bakıldığında 50 milyon kişinin aşılanmasının 2022 yılının haziran ayını bulacağını öne sürdü.

Rektör Hatipoğlu 4 fakültenin de dekanı: Tıp, Mimarlık, İktisat, İslam İlimleri

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Nihat Hatipoğlu’nun Tıp, Güzel Sanatlar ve Mimarlık, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler ile İslami İlimler fakültelerinin dekanlıklarını da vekaleten yürüttüğü ortaya çıktı.

Boğaziçi’ne Atanan Rektörü Protesto

Çadıra müdahaleye hocalar izin vermedi: Öğrencime dokunma!

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin nöbet çadırına müdahale eden güvenlikçilere engel olan akademisyenler, haftaya başlayacak bahar döneminde öğrencilerinin eğitim haklarının ihlal edilmesine de izin vermeyeceklerine dikkat çekti.

Erdoğan’dan “İllerde yeniden kapanma olacak mı?” sorusuna yanıt: Aldığımız kararın arkasında durmayı zorlayacağız

“Çin’den 50 milyon doz aşı daha alabiliriz”

Dış Politika

Çavuşoğlu: Mısır’la diplomatik düzeyde temaslarımız başladı

Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanları için Mısır’la müzakere edilebileceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır’la ‘diplomatik temasların başladığını’ duyurdu. Çavuşoğlu, “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” dedi.

Avrupa Parlamentosu’ndan Suriye tasarısı: Türkiye askerlerini çeksin

Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen karar tasarısında, Türkiye’ye Suriye’den ‘asker çekme’ çağrısı yapıldı. “Suriye Demokratik Güçleri’nin bir müttefik olarak IŞİD ile mücadeledeki katkısının öneminin altını çiziyoruz” ifadelerine yer verilen raporda, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki varlığı ‘işgal’ olarak tanımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü: AstraZeneca aşısının kullanımı askıya alınmamalı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi’yle birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açtığı korkuları nedeniyle durdurulmaması gerektiğini, buna yönelik bir işaret olmadığını açıkladı.

Hamaney: Siyasal İslam İran’dır

İran’da dün kutlanan Me’bes Bayramı nedeniyle canlı yayında konuşan ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney, siyasal İslam’ın ‘İran devletine ve halkına dini kimliğini verdiğini’ söyledi. Siyasal İslam’ın ’emperyalizmin saldırısına uğradığını’ söyleyen Hamaney, ABD’nin ‘İran’ın bölgedeki varlığından son derece rahatsızlık duyduğunu’ dile getirdi.

Ekonomi

Yeni paketin başlıkları: Fiyat komitesi, yabancı yatırım, faizsiz finans…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıklayacağı ekonomik paketin öne çıkan başlıkları şunlar: Fiyat İstikrarı Komitesi kurulması, doğrudan yabancı yatırımları ve ‘faizsiz finans’ yatırımlarını çekmek, İstanbul Finans Merkezi Kanunu, dijital bankacılık…

Erdoğan Ekonomi Reform Paketi açıkladı

Erdoğan, basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutularak beyan yükümlülüklerinin kaldırıldığını açıkladı.

Uzmanlar Ekonomik Reform Paketi’ni yorumladı: Mesele reçete değil, sistem hasta; ‘yeni’ diye sunulanların çoğu eski

Eski Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve ekonomist Cüneyt Akman, Barış Soydan’a yorumladı

Ekonomist Ali Bilgen: ABD’deki Halk Bank davasından 20 milyar dolar ceza gelecek

”Halk Bankasının parasal sistem içerisinden çıkarılması gündeme getiriliyor”

ÖNERİLEN YAZILAR

Bekir Ağırdır: HDP üzerinden çatlak yaratma planı çalışmıyor

AK Parti tabanında işsizlik, yoksulluk, pandemi gibi reel sorunların rahatsızlık yarattığını ancak bunun henüz partiyi bırakmaya yetmediğini ifade eden Bekir Ağırdır, iktidarın vaatleriyle seçmeni tutamayınca karşı tarafa dair korkular üzerine oynamaya devam ettiğini belirtti.

Fehim Taştekin: Salvolar diplomasisi ve bölgenin laneti

Biz Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bir Selman ve Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi’yi aynı kefeye koyan Biden’ın üç müttefikle tutturacağı yolu kestirmeye çalışırken geri dönen diplomasideki sert peşrev dosta düşmana Amerikan caydırıcılığının çok uzaklara gitmeyeceğini hatırlatıyor.

Hakkı Özdal: Grev hakkı, ‘2 Mart darbesi’ ve rejimin insan hakları

28 Şubat için ortaya çıkan ‘hatırat’, insan hakları eylem planının açıklandığı 2 Mart günü için de çıksaydı, 1994’te DEP milletvekillerinin Meclis kapısında yaka paça gözaltına alınıp 10 yılı aşkın kalacakları hapse götürüldüğü de hatırlanabilirdi. Tam zamanında: Sabahında belediyelere kayyum atayıp, parti kapatma süreci başlatıp öğleninde insan hakları reformu açıklanan 2 Mart 2021 gününde…

HDP ilkelere bağlı değişime açık olmalı

Yerine kayyum atanan ve tutuklanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ile konuştuk: Siyasette iktidara göre pozisyon almak, ister yandaş ister karşıtlık temelli olsun reaksiyonel ve edilgen sonuçlar doğurur.

Fehim Taştekin: Ölümden sonra umut: Irak’tan bir Papa geçti

Papa Francis, Bush yönetiminin “Haçlı Savaşı” zevzekliğiyle işgal ettiği, Iraklıların insanlıktan çıkarıldığı ama en fazla da Müslüman’ın Müslüman’ın kanıyla boğulduğu, kadim Hıristiyan halkları Süryani ve Keldanilerin kendi topraklarından kazındığı, Ezidilerin yeni bir soykırıma uğratıldığı bu coğrafyanın acılarına dokunmak için ziyadesiyle gecikti. Belki de gecikmiş haliyle herkese daha fazla dokundu.

Evrim Kepenek, Edebiyatın Kadınları Anlatıyor

Meryem: İfşalar, iktidarı hizalandırmak için çok yararlı

Yazar Meryem, “Eğer bir gün edebiyatçı kadınlar medya ve toplum tarafından fark edilirse, doğrusu bu onların çok da hayrına olmaz. Çünkü onlar hakikati yazıyor ve medyayla toplumun hakikatle uzaktan yakından ilgisi yok” diyor.

Kemil et-Tavil, Sirte’nin sembolik anlamı… Kardabiye’den IŞİD’e, Kaddafi’nin iktidara çıkışından düşüşüne… ( https://turkish.aawsat.com/ )

Sirte 1915 yılında İtalyan istilacıların yenilgisine tanık oldu. Albay Muammer Kaddafi’nin uzun yönetimi sırasında gözde şehirdi. Kaddafi’nin düşüşüne tanıklık etti. Aynı şekilde Libya’daki IŞİD örgütünün “başkenti” olarak bilindi

Ali Yahi (Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler uzmanı Cezayirli gazeteci), Fas ile Cezayir arasındaki gerilim İhvan’ı sarsıyor

Siyasal İslami akımlar Ortadoğu’daki değişimler ışığında revizyonlar yapma aşamasında

Batı Sahra ve Mağrip Arap Birliği (MAB) sorunu İhvan örgütünü sarsma yolunda ilerliyor. Nitekim Cezayir Barış Toplumu Hareketi ve Fas Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) arasındaki meseleler karşılıklı suçlamalara ve eleştirilere dönüşmüş durumda. Barış Toplumu Hareketi’nin Fassız bir MAB çağrısında bulunması tansiyonun daha çok yükselmesine yol açtı.

Fehim Taştekin:’Mavi Vatan’dan bir ‘mumya’ geçti

Mısır’ın Kızıldeniz havzası, Kuzey Afrika ve Arap Birliği’ndeki ağırlığı göz ardı edildi. Kahire-Ankara zıtlığının uzun vadede hayra alamet olmadığı artık daha iyi anlaşılıyor. Libya’da yakalanabilecek bir uyum belki kilidi açabilir. Ama Mısırlıların anladığı uyumun ilk maddesi Türkiye’nin askerlerini ve Suriyeli milisleri çekmesi, üs edinme çabasından vazgeçmesi. Kolay kolay gelmez bu uyum!