Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ ormanını katleden yol inşaatının devamı için Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkılmasına tepki gösterdi.

Bosna Hersek-Karadağ ziyareti sonrası uçakta gazete çalışanlarıyla konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taliban’ın açıklamaları ılımlı ancak tereddütler söz konusu” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Eski bakan Erdoğan Bayraktar, 17-25 Aralık soruşturmaları ile ilgili, “Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım Adan Z’ye kadar doğrudur” dedi.

Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in telefonuna ait HTS kayıtlarını inceleyen avukatlar, failin katliamı tek başına değil örgütsel bir yapı içinde planladığını belirtti.

CHP heyeti: Dersim’deki yangında 140 hektarlık alan etkilendi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında görevlendirilen heyet, Dersim’de yangınların devam ettiği bölgelerde incelemelerde bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında görevlendirilen heyet, Dersim’de yangınların devam ettiği bölgelerde incelemelerde bulundu.

Uzun süredir Türkiye’nin Şengal’e saldırı girişiminde bulunacağı tartışılırken, TSK Ağustosun ikinci haftası Şengal’de hastaneyi bombalaması sonucu 4’ü sağlık emekçi 8 kişi katledildi. Türkiye’nin uzun zamandır Şengal’i hedef alması demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve kamuoyu tarafından eleştirilirken, kadınlar bu duruma tepkisini saldırıda katledilen Doktor Muhlise Sidar için çeşitli kentlerde eylem ve açıklamalarda bulunarak dile getirdi.

30/08/2021

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Kabil Havaalanı’nın güvenliğini kendimiz sağlayacağız” dedi. Mücahid, teknik, ticari ve diplomatik konularda Türkiye’den yardım isteyebileceklerini söyledi.

Dersim’deki orman yangınına geç müdahale edilmesi tepkilere neden olurken, bir dayanışma mesajı da sanatçı Tarkan’dan geldi: Dersim’deki yangınların bir an önce kontrol altına alınmasını diliyorum.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başdanışmanı Hüseyin Sözlü, dünyaca ünlü şarkıcı Tarkan Tevetoğlu’nu orman yangınlarıyla ilgili sosyal medya paylaşımı üzerinden hedef aldı.

Çimento fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olan inşaat müteahhitleri, inşaatları durdurma kararı aldı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda eylem kararı çıktığını, inşaatların 2 Eylül Perşembe günü itibarıyla durdurulacağını açıkladı.

Yüz yüze eğitimin başlayacak olması, on binlerce öğrencinin eğitim gördüğü Kocaeli’de kira artışlarına sebep oldu. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun yaşadığı bölgelerde konut kiraları cep yakıyor.

31.08.2021

 

 

Gazetemiz yazarı Barış Pehlivan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın işaret ettiği Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

Son 6 yılda 127 yeni cezaevi açan AKP iktidarı, cezaevi projelerine bir yenisi daha ekledi. Çine Cezaevi 296.6 milyon liraya ihale edildi. 2021’de yeni cezaevleri için imzalanan sözleşme tutarı 1.5 milyar liraya yaklaştı. Türkiye, Avrupa’nın cezaevinde en yüksek oranda vatandaşı bulunan ülkesi durumunda.

Alman BDDK’sı Ziraat Bank’a dokunulmazlığı olan ve siyasi etkiden bağımsız” genel müdür atıyor. Genel müdür görevinin bir finansal denetim şirketine de verilebileceği belirtiliyor.

Raporda, ‘Harcanan 38.5 milyar dolarla Ford-Otosan’ın altı kat büyüğü kurulabilir, bu şirkette 79 bin istihdam sağlanabilirdi’ görüşü dile getirilirken Almanya ve Fransa’daki sistem önerildi.

TÜİK, Türkiye ekonomisinin temmuz ayı ihracatının 16,4 milyar dolar, ithalatın ise 20,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Böylece İhracatta yıllık artış yüzde 10,4; ithalatta ise yüzde 16,8 oldu. İlgili dönemde dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51,3 artarak 4,3 milyar dolara yükseldi.

Tarımsal üretim üsleri ABD, Brezilya, Arjantin ve Rusya’da kuraklığın en büyük suçlusu olarak gösterilen La Nina, son 1 yıl içinde buğday fiyatlarını yüzde 35, mısır fiyatlarını yüzde 60, soya fasulyesini yüzde 43, kahveyi yüzde 47, şeker fiyatlarını yüzde 60 yükseltti. Mahsulü tarlada kalan çiftçi, ‘geri gelecek’ korkusu sardı.

Pandemi nedeniyle yaşanan kısıtlamalar ve maliyetlerdeki artışla yükselişe geçen endeks, temmuzda yüzde 37,99 ile rekor seviyeye çıktı. Gayrimenkul hizmetlerindeki yüzde 164’lük artış yaşanırken yıllık bazda en çok düşük maliyet artışı yüzde 6,2 ile telekomünikasyon hizmetlerinde gerçekleşti.

Mersin Limanı’nda gerçekleştirilen operasyonda muz yüklü konteynerde 30 kilo kokain ele geçirildi, olayla ilgili 3 kişi tutuklandı.

İzmir’in Konak ilçesindeki Mersinpınar semtinde, İsmailağa Cemaati’ne bağlı olduğu belirtilen Sıla Vakfı üyeleri sokaklarda silahla gezip, kendilerini dinlemeyenleri tehdit ediyor.

 

ABD’de SUNY Üniversitesi’nde yazılan ‘1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü Ve Otoriter Popülizmin Yükselişi’ adlı doktora tezi Türkiye’de reddedildi.

1.9.2021

ABD’de iki haftadır devam eden “Caldor” yangını nedeniyle California ve Nevada’da acil durum ilan edildi.

İngiltere’de son 24 saatte yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında 207 kişinin hayatını kaybetmesiyle yaklaşık 6 aydaki en yüksek günlük can kaybı kayıtlara geçti.

 

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim barajı tartışmalarına dair “Cumhur İttifakı’nın kararı yüzde 7 olarak tescillendi” ifadelerini kullandı.

 

2.9.2021

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı “insanlıktan uzak” bir grup olarak tanımlayarak örgütün değişip değişmeyeceğinin de muamma olduğunu söyledi. Ancak Milley, ülkesinin gelecekte terörle mücadelede Taliban ile işbirliği içinde olmasının da “mümkün” olduğunu ifade etti.

Siyasal iletişim uzmanı İbrahim Uslu, AKP’nin oy oranının ilk kez yüzde 33’e indiğini açıkladı. Uslu, AKP’nin 2002’de ilk seçildiğinde aldığı yüzde 34.7’lik oy, direnç noktasıydı.

Yargıtay’ın Ankara Ahlatlıbel’de inşa edilen yeni hizmet binasının açılışı AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yapıldı. Yargıtay Başkanı Akarca’nın açılışta cübbesi ile dua etmesi büyük tepki çekti.

 

 

 

Taliban, IŞİD-H ile harbi savaşırsa bu sefer Yakıştı da” derler mi? Kim bilir… Taliban’la birlikte Afganistan diğer ülkelerdeki cihadî yapılar için çekim merkezi olur mu? HTŞ’nin İdlib’den atmaya çalıştığı El Kaide çizgisindekiörgütler Afganistan’a yol alır mı? Çin, Rusya ve İran’ın haşin bakışları altında bu gerçekleşir mi? Taliban dünya ile iyi ilişkiler ararken buna yol verir mi? Bahisler açık…

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesini yenilgi olarak görenlerin anti-emperyalist, bunun bir siyaset değişikliği ya da uzun vadeli plan çerçevesinde yapılmış bir hamle olduğunu savunanların Amerikancı olarak tanımlanması gibi bir tavrın gereksiz olduğunu belirtmeliyim. ABD’yi yenilgiye uğrattığı söylenen Taliban’ın 1980’lerden bu yana ABD ve onun sadık müttefiklerinin yörüngesinden çıkmadığını akılda tutmakta yarar var.

Bu felakete iklimsel durum ve devletin ihmalkârlığı yol açtı. Kentlere akın eden nüfusun ormanları işgal etmesiyle başlayan yapılaşma, oy kaygısı güden hükümetler tarafından görmezden gelindi.

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban en önemli partnerinin Çin olduğunu, Türkiye ve Katar’ın da Kabil Havalimanı’nın yeniden işler hale getirilmesi için çalıştığını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İtalyan La Repubblica gazetesine mülakat veren Taliban lideri Çin’in ülkenin yeniden yapılanmasında en önemli partnerleri olduğunu ve Çin üzerinden dünya piyasalarına ulaşabileceklerini söyledi.

Talep arttı, kiralar fırladı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, 1000-1500 lira bandında olan evlerin 2 bin 500 liraya, 2 bin 500-3 bin bandında olan evlerin ise 4 bin liralara çıktığını belirtti.

 

4 Eylül

Türkiye’de son 24 saatte 283 bin 385 Covid-19 testi yapıldı, 20 bin 33 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Sultan Mehmet’e benzetmesine tepki göstererek, “Dolmabahçe Sarayı’nın karşı duvarına ‘zulüm 1453’te başladı’ diye yazan Gezicilerdi. Meral Hanım, işte sen bu Gezicilerle berabersin. Yolun açık olsun” dedi.

Türkiye’yi sarsan 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu nedeniyle iktidarla muhalefet yine karşı karşıya. Muhalefet “soruşturulsun” derken AKP sessiz. Partide, Erdoğan’ın yolsuzlukla mücadele stratejisi konuşuluyor.

AKP, yeni bir kurum oluşturarak sosyal medyada yaptırım ve denetim uygulamalarını genişletecek. Hedef; yalan haber ve provokasyonu önlemek. Muhalefet ise “Yeni bir cadı avı başlayacak” endişesinde.

Akçeşme İlkokulu’nda bir öğrencide korona virüsü tespit edildi. 30 kişi öğrenci ve bir öğretmen karantinaya alındı. Eğitim Sen Bursa’da dersliklerin kapasite üzerinde olduğuna dikkat çekti.

İdil’de zırhlı aracın çarpması sonucu ölen 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nun annesi Nazife Miroğlu konuştu. Anne Miroğlu, “O polislere bunu niye yaptınız diye soramadım” dedi.

 

Tuğgeneral Aydın suikastiyle ilişkili olduğu iddiasıyla 26 yıldır cezaevinde tutulan 83 yaşındaki M.E. Özkan, çeşitli hastalıklarına rağmen serbest bırakılmıyor. Hukukçular, Erdoğan’ın af yetkisini kullanmasını istiyor.

Kağıt ve plastik atık toplayarak geçimini sağlayan geri dönüşüm işçileri, İstanbul’da belediye ve valilik işbirliği ile gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Afganistan’da kontrolü ele geçiren Taliban yeni hükümetin tanıtımını yine erteledi. Başkent Kabil’de ise bir grup kadın yeni hükümette yer alma talebiyle yine protesto gösterisi düzenledi.

Afganistan’da radikal İslamcı Taliban’ın ele geçiremediği tek vilayet olan Pencşir’in düştüğüne dair haberler yalanlandı. Çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde partilerin başbakan veya liste başı adaylarıyla konuşuyoruz. Bu hafta sırada sağ popülist, göç ve İslam karşıtı AfD’nin liste başı adayı Tino Chrupalla var.

 

5 Eylül

İstanbul’da yapılacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Polis eylem yapmak isteyenlere saldırdı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 269 kişi daha hayatını kaybetti, 19 bin 391 yeni vaka tespit edildi.

Aşı olmayan ya da hastalığı geçirmemiş olanlardan, okul, sinema, tiyatroya girişlerde ya da şehirler arası toplu taşıma kullanırken negatif PCR test sonucu istenecek. Kural, 18 yaş üstü için geçerli olacak.

 

Pangaltı Evrim Atölyesi ile Türk Tabipler Birliği Maçka Sanat Parkı’nda Aşı Olmalı Mıyız?” etkinliği düzenledi.

Sağlık Bakanlığı iş birliği ile hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in imzası ile 81 il Milli Eğitim Müdürlügüne gönderilen rehbere göre, bir sınıfta öğrencilerden herhangi birine Kovid-19 pozitif tanısı konulması durumunda öğretmenler ve öğrenciler izlemeye alınacak ve derslere devam edecek

 

Şırnak İdil’de 7 Yaşındaki Mihraç Miroğu’nun zırhlı aracın çarpması sonucunda katledilmesi kitlesel yürüyüşle protesto edildi. Bölge baroları da protesto için bir açıklama yayımladı.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde iki gün önce bisikletiyle evinin yakınında oynayan 7 yaşındaki Miraç Miroğlu zırhlı aracın çarpması sonucu katledildi. Miraç Miroğlu’nun katledilmesine ilişkin aralarında Diyarbakır, Van, Urfa ve Şırnak Barolarının da olduğu 14 baro ortak açıklama yayımladı.

 

Türkiye’de yıllık iş cinayetleri sayısının 2 bin civarında olduğu kaydedilen açıklamada, Son 8 yılda büyüme hedefli üretim zorlamaları binlerce işçinin ölümüne neden olmuştur. Ek olarak 15 Temmuz sonrası sendikal faaliyetin yoğun bir baskı altına alınması ve son bir buçuk yılda salgında ölümüne çalıştırma koşulları bu süreci daha da derinleştirmiştir.”

 

Türkiye’nin Şengal’e yönelik saldırılarının NATO kararı olduğunu belirten HDP Milletvekili Feleknas Uca, Avrupa’nın endişeliyiz” yerine artık Türkiye’ye kırmızı kart göstermesi gerektiğini söyledi.

Açıklama yapan Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakistan Bilen, KDP’nin Türkiye’nin çıkarlarına göre hareket ettiğini belirterek şunları söyledi:Türkiye bilmelidir ki amaçlarına ulaşamayacak. KDP’nin saldırıları da ihanetini göstermiştir. Saldırıları kabul etmiyoruz. Başûr halkı KDP gerçekliğini artık görmeli ve ihanete başkaldırmalıdır.”

Türkiye’nin tarihsel değişimine değinen Oğuz Kaan Salıcı, demokrasi talebinin bölgenin değişimi için önemli bir faktör olacağını, dolayısıyla adalet ve ilerleme adına bölgede demokrasi yanlısı güçlerin dostane ilişkiler içerisinde olmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Fukuşima’daki nükleer santralinde işlenmiş radyoaktif atık su, 1 kilometrelik denizaltı tüneli inşa edilerek Pasifik Okyanusu’na dökülecek.

6 Eylül

 

Yüz yüze eğitime katılımın zorunlu olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Ancak yönetmelikte tanımlı mazereti olanlar okula gelmeden EBA-TV ve dijital platformlar üzerinden derslerini takip edebilecekler” dedi.

 

Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlı olduklarını belirten Erdoğan, vatandaşlara aşı olma konusunda bir kez daha çağrıda bulunarak, “Devlet olarak bu hususta asla zorlayıcı yollara başvurmak istemiyoruz ancak salgına karşı en etkili koruyucu silahımız olan aşı imkânını da değerlendirmemiz şarttır” dedi.

İktidarın HDP’ye olan yaklaşımın bir benzeri muhalefetin bir kesiminde de var”

 

TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın oğlunun düğünü yapıldı. Düğün töreninde iş insanı Aydın Doğan, eski başbakanlardan Binali Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli aynı masada oturdu.

CHP MYK, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan‘ı uyarı için Merkez Disiplin Kurulu’na sevk etti. Özcan’ın bir kadınla anısını anlatırken kullandığı ifadeler tepki çekmişti.

2 ay önce ekonomiyi eleştirdiği için ‘hakaretten’ gözaltına alınan Mehmet Ali Sancaktutan, bugün de saldırıya uğradı. Sancaktutan, saldırganların AK Parti tarafından örgütlendiğini öne sürdü.

Şırnak’ta 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nu ezerek ölümüme neden olan zırhlı araç sürücüsü polis, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

İstanbul’da 6-7 Eylül pogromundan bir yıl sonra dünyaya gelen Katrin Nikalao, “Azınlıklara karşı Türkleştirme politikaları devam ediyor. Yıllar geçmesine rağmen her sene 6-7 Eylül anmaları karşı propagandalarla bastırılmaya çalışılıyor” dedi.

 

Prof. Dr. Mustafa Sarı, dalış yaptığı Marmara Denizi’nin dibinde müsilaj tehlikesinin sürdüğünü belirterek, “10 santimetre kalınlığında yorgan gibi bir örtü var. Kasım ayı çok kritik” dedi.

Süresiz nafaka, nafakasını ödeyemeyenlerin maruz kaldığı 3 ay tazyik hapsi, çocuk haczi, iftira mağdurları, velayet mağdurları, aile mahkemesi mağdurları ve aile konusunda ki mağdurlar 1 Ekim’de TBMM’nin açılması ile birlikte 5. Yargı paketi çalışmalarının hızla bitirilmesini bekliyorlar.

Yine bölgede dillendirilen iddialardan biri, Barzani ailesinin 42 milyar dolarının Türkiye’deki bankalarda olduğu. Kara paralar bunlar. Barzani Kürdistan’ın petrolünden elde edilen 42 milyar dolarını Türkiye’nin bankalarına yatırmıştır ve bu Türkiye tarafından Barzani’ye karşı kullanılıyor.”

Türkiye tarafından Efrîn’de inşa edilen ve içerisine Efrîn dışından getirilen ailelerin yerleştirildiği sömürge evlerine tepki gösteren Efrînli göçmenler, yapılanın bölgenin tarihini ve kültürünü hedef alan bir saldırı olduğunu belirtti.

Yılmaz Bilgen imzalı haberde, “Görüşmenin iki ülke arasında ^yeni bir sürecin başlangıcı olabileceği^ belirtiliyor. Haberde ilk iddianın Iraklı güvenlik unsurlarına yakın kaynaklar tarafından öne sürüldüğü belirtildi.” ifadesi kullanıldı.

El Cezire’ye konuşan Taliban yetkilisi Türkiye, Rusya, Çin, İran, Katar ve Pakistan’a resmi davet gönderdiklerini belirtti. İsmi açıklanmayan yetkili, yeni kurulacak yönetimin “uluslararası kamuoyu ile Afgan halkı tarafından kabul göreceğini” öne sürdü. Yetkili “gereken prosedürleri tamamladıklarını” söyledi.

Afganistan’da Taliban, yüksek öğretime dair genelge yayımladı. Sınıfları cinsiyetlerine göre birbirinden ayıran perde zorunluluğu getirilirken, kadın öğrencilere peçe zorunluluğu getirildi.

Afganistan’da Taliban ve Ulusal Direniş Cephesi arasında çatışmaların sürdüğü Pençşir Vadisi tartışma yaratmaya devam ediyor. İran, Taliban’ın bölgedeki saldırılarını kınarken diyalog çağrısı yaptı.

 

7 Eylül

 

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici’den mülteci yorumu:Ilımlı iklim tersine döndü, halk adeta kaynayan bir kazan gibi

“Halk nezdinde birikmiş bir öfke ve kızgınlık; hükûmetin göç politikasına karşı ciddi bir tepki var.”

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin “Türkiye Siyaset Paneli” başlıklı anketi yayımlandı. Ankette, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” ve “Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olursa Erdoğan’a oy verir misiniz?” gibi dikkat çekici soruların yanıtlarına da yer verildi.

“Diyanet İşleri Başkanı’nın oturduğu koltuğun gereklerine uygun davranışlar içinde kalması milletimizin beklentisidir”

 

Son Kabine toplantısında Covid-19 tedbirleriyle ilgili alınan kararlar kapsamında, 6 Eylül’den itibaren, okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla, aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 kez PCR testi yaptırması, koronavirüs aşısı yaptırmamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde negatif sonuçlu PCR testi belgesi ibraz etmesi gerekiyor.

 

Yoğun Bakım Derneği’nden Doç. Dr. Gül çalışmanın, Sinovac aşısının yoğun bakım verilerini bu kadar geniş perspektifle ortaya koyan ilk araştırma olduğunu söyledi.

Daha önce sadece 6 ay 7 gün hapis cezasına mahkum edilen ve bu cezası ertelenen polis, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali” tespitinden sonra yeniden açılan davada, bu suçtan ilk kez savunma yaptı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Dedeoğulları ailesinden yedi kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin güvenlik kamera görüntülerinin ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut’a verilip verilmeyeceğini Adalet Bakanlığı’na sordu.

Kayseri’de kadınları, ayaklarını kelepçe ve eşarpla bağlayıp falakaya yatırdığı görüntüler ortaya çıkan kargo çalışanı Erkan T., polis tarafından gözaltına alındı. Emniyetteki ifadesinde, “Bu videoları çekerek internet fenomeni olup, para kazanmak istiyordum” diyen Erkan T. serbest bırakıldı.

 

Taliban’ın kuracağı hükümetin kapsayıcı” olması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “ülkenin iç savaşa sürüklenmemesi için kapsayıcı bir hükümet gerekir” dedi.

5-6 Mayıs günlerinde Kahire’de ilk kez aynı masa etrafında buluşan Türk ve Mısırlı diplomatlar, 7-8 Eylül günlerinde 2. tur görüşmeleri bu kez Ankara’da gerçekleştiriyor.

 

Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen protesto gösterilerini dağıtmak isteyen Taliban savaşçıları havaya ateş açtı.

Kadın hakları İslam dinindeki yerine göre özen gösterilecek ve himaye edilecektir. Kadın hakları sembolik olmayacak. Yani bazı kadınlar bazı imtiyaza sahip olup bazıları yoksun kalmayacak, böyle bir eşitsizlik söz konusu olmayacaktır. İslam nizamı ve hükümetin görevi gereği kadınlar haklarına kavuşacaktır”

Taliban, kontrolünü ele geçirdiklerini iddia ettiği Pençşir Vadisi’ne bayraklarını dikerken çekilen görüntüleri paylaştı. Başkent Kabil’in kuzeydoğusundaki Pençşir, Taliban’ın kontrolü dışında kalan az sayıda bölgeden biriydi.

Bursa Gemlik’te yapımı devam eden TOGG yerli araba fabrikası inşaatında çalışan işçiler, birçok sorunla baş başa bırakıldı.

 

BDDK ve TBB üyesi bankalar ihtiyaç kredilerindeki artışa karşı alınacak önlemler için bir araya geldi. Bankacılar, ‘İhtiyaç kredilerinde acil önlem gerektirecek bir durum yok’ derken, BDDK’nın iki hafta içinde önlemleri açıklaması bekleniyor

 

8 Eylül

 

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük İstanbul depremiyle alakalı uyarılar yaptı. Depremin ülkeyi krize sokabileceğini aktaran Gör, alınması gereken önlemleri sıraladı.

Diyarbakır’da salgın çok sayıda çocuğu da etkiledi. Şu anda 72’si klinikte, 81’i de yoğun bakımda olmak üzere 153 çocuk tedavi görüyor.

MEB, ana sınıfında bir öğrencide Covid-19 tespit edilmesi durumunda sınıftaki tüm öğrencilerin yakın temaslı kabul edileceğini ve 14 gün boyunca takibe alınacağını bildirdi.,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban’ın geçici hükümeti ile ilgili “Bu geçici kabine nereye kadar devam eder onu da bilemeyiz. Bize düşen şu anda bu süreci dikkatle takip etmektir” dedi.

 

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “HDP’nin yüzde 13’ten 12’den 7’ye düşeceği varsayımı değil önümüzdeki seçim sürecinde kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15’e ulaşma ihtimali söz konusu” dedi.

Cumhur İttifakı ile birlikte hareket eden BBP lideri Mustafa DEstici, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’nin yüzde 7 saçim barajında anlaşmasına tepki gösterdi: Baraj olmamalıdır.

 

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ‘kumpas’ davaları sırasında açılan bir dava nedeniyle 5 ay hapis cezasın açarptırıldığını açıkladı.

Bu yıl anayasaya aykırı biçimde engellenen Onur yürüyüşüne polis saldırısı gerçekleşmiş, onlarca kişi gözaltına alınmıştı. LGBTİQ+ Meclislerinden gözaltına alınan 8 kişiye 2911 sayılı kanun gerekçe gösterilerek dava açıldı.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde Y.C. adlı erkek boşanma aşamasında olduğu G.C’ye silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda yaralanan G.C. hastaneye kaldırıldı, zanlı gözaltında.

 

Taliban Kültür Komisyonu Başkan Yardımcısı Wasiq, Afganistan’da kadınların spor etkinliklerine katılmasının yasaklanacağını söyledi.

 

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Türkiye ile ilişkileri normalleştirme, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmeyi istişare etmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

 

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, para politikasını belirlerken çekirdek enflasyona ağırlık” verileceğini vurguladı. Değerlendirmeler sonrası kurda hareketlilik arttı.

 

Geçen hafta BDDK ile bir araya gelen Bankalar Birliği’nden görüşmeye dair yapılan açıklamada, “Ülkemizin sağlıklı olarak büyümesine katkı vermek amacıyla ekonomi yönetimi ile birlikte yakın iletişim içinde çalışarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Resmî Gazete’de yayınlanan karar ile buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, mercimek, nohut ithalatında 31 Aralık 2021 tarihine kadar gümrük vergisi sıfırlandı.

Norveç Varlık fonu, net sıfır karbon salınımı hedefine ulaşılması için gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı planlıyor.

 

9 Eylül

 

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 23 bin 846 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 257 kişi vefat etti.

 

HDP’nin seçimlerde ortak aday çıkarılmasına yeşil ışık yakmasıyla dikkatler CHP ve İYİ Parti’ye çevrildi. Siyasi gözlemciler, iki partinin de cumhurbaşkanlığı seçimi için HDP’yle diyalog kuracağını öngörüyor.

Erbil’deki temasları, “CHP kuruluş felsefesine mi dönüyor?” sorusunu gündeme getirdi. Prof. Dr. Abdullah Kıran ve Demokrasiyi Güçlendirme Platformu Başkanı İlyas Buzgan değerlendirdi.

 

Milli Eğitim (MEB),15 bin öğretmen ataması için ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin 27 Eylül- 8 Ekim’de alınacağını, atama sonuçlarının da 31 Ocak’ta açıklanacağını duyurdu.

Anadolu Birliği Partisi, “Anayasayı Koruma İnisiyatifi Bir Araya Geliyor” çağrısı ile Maltepe Miting Alanı’nda 11 Eylül Cumartesi günü miting yapılması talebiyle İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulundu. Başvuru valilikçe kabul edildi.

 

ORC Araştırma Şirketi, son anket sonuçlarını yayımladı. Anket sonuçlarına göre, AK Parti oylarında büyük düşüş var.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AK Parti ve Erdoğan’ın inişte olduğunu ancak bunu kimsenin Erdoğan’a söylemediğini belirtti.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy halkı, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan Akbelen Ormanı için verilen kesim iznine karşı eylemlerini sürdürüyor. Köylülerin açtığı dava devam ederken, 7 Eylül’de bölgeye keşif amacıyla giden bilirkişi heyetinin raporunun önümüzdeki haftalarda sunulması bekleniyor.

Artüz, Ergene deşarjı ile çok kısa bir süre sonra Karadeniz’in de kaybedilebileceğini söyledi

 

Taliban, Afganistan’ın yeni geçici hükümetini açıkladı. Hükümetin başına Molla Hasan Ahund’u getiren Taliban, kabineye seçtiği isimlerle uluslararası toplumun çağrılarına kulak asmadığını gösterdi.

 

Afganistan’da Taliban’ın ilan ettiği geçici hükümette sadece erkeklerin yer almasını protesto eden kadınlar, elleri kırbaçlı Taliban üyeleri tarafından kovalandı.

Türkiye ile Mısır’dan heyetlerin Ankara’da gerçekleştirdikleri ikinci tur istikşafi istişarelerde taraflar, ilişkilerin normalleştirilmesi için yeni adımlar atılması konusundaki isteklerini teyit etti.

Fransa, ülkenin yakın tarihinde düzenlenen en büyük davalardan birine tanıklık ediyor. IŞİD’in üstlendiği Paris 2015 saldırısına ilişkin 140 gün sürecek dava bugün başladı.

Merkez Bankası verilerine göre TL’ye güvensizlik sürüyor. 238 milyar 200 milyon dolara yükselen döviz mevduatlarında yeni bir rekor kırıldı.

 

Önerilen makale, söyleşi ve haber analizler

 

Taliban, IŞİD-H ile harbi savaşırsa bu sefer Yakıştı da” derler mi? Kim bilir… Taliban’la birlikte Afganistan diğer ülkelerdeki cihadî yapılar için çekim merkezi olur mu? HTŞ’nin İdlib’den atmaya çalıştığı El Kaide çizgisindekiörgütler Afganistan’a yol alır mı? Çin, Rusya ve İran’ın haşin bakışları altında bu gerçekleşir mi? Taliban dünya ile iyi ilişkiler ararken buna yol verir mi? Bahisler açık…

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesini yenilgi olarak görenlerin anti-emperyalist, bunun bir siyaset değişikliği ya da uzun vadeli plan çerçevesinde yapılmış bir hamle olduğunu savunanların Amerikancı olarak tanımlanması gibi bir tavrın gereksiz olduğunu belirtmeliyim. ABD’yi yenilgiye uğrattığı söylenen Taliban’ın 1980’lerden bu yana ABD ve onun sadık müttefiklerinin yörüngesinden çıkmadığını akılda tutmakta yarar var.

Bu felakete iklimsel durum ve devletin ihmalkârlığı yol açtı. Kentlere akın eden nüfusun ormanları işgal etmesiyle başlayan yapılaşma, oy kaygısı güden hükümetler tarafından görmezden gelindi.

RAWA:‘Düşmanımız ortak. Afgan kadınlar ve dünyanın geri kalanındaki diğer kadınlar, Afganistan’da köleleştirilmiş kız kardeşlerini unutmamalı. Bizim kuvvetli sesimiz haline gelebilirler.”

 

Diyanet artık tamamen bir araç  (Söyleşi: Burcu Karakaş)

Geçtiğimiz aylarda yayınladığı ‘Biz Her Şeyiz/Diyanet’in İşleri’ kitabında, Diyanet’in özellikle AKP’li yıllarda üstlendiği yeni rolleri ve politik konumlanışını inceleyen Burcu Karakaş, 2010 ve 2016 sonrasında hızlanan süreç konusunda sorularımızı yanıtladı.

İran gemilerinin ardı gelir mi bilinmez. Fakat Hizbullah’ın hamlesi Lübnan siyaseti ve ülkeyi çevreleyen dehşet dengesindeki yerini teyit ediyor. İlk raundu aldığı söylenebilir.

Peş peşe gelen ve en son Afganistan’dan çekilme konusunda yaşanan bir dizi anlaşmazlık sonrası Avrupalı liderler, ABD Başkanı Joe Biden hakkındaki beklentilerini yeniden değerlendirmeye ve ABD’ye daha az bağımlı bir gelecek kurgulamaya başladı.

ABD’nin 20 yıl sonra Afganistan’dan çekilmesinin ardından cihatçı Taliban’ın kontrolüne geçen ülkede Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesi ve güvenliğinde Türkiye’nin rolü tartışma konusu oldu. Bloomberg konuyla ilgili, “Türkiye, Afganistan’ın dünyaya açılan kapısını neden korumak istiyor” başlığıyla bir analiz yayınladı.

Feminist düşünür Judith Butler’ın dün (7 Eylül 2021, Salı) Guardian’da yayınlanan röportajı birkaç saat içerisinde sansürlendi. 5harfliler, metnin orijinal halini Hazal Halavut’un çeviri ile yayımladı.

Taliban’ın iktidarı ele geçirmesiyle birlikte Afganistan’da yabancı aktörlerin yeni bir güç mücadelesinin perdeleri aralandı. Afganistan uzmanı Kirchner, Türkiye’nin bu süreçteki hamlelerini, DW Türkçe’ye değerlendirdi.

 

Merkez Bankası, 2006’daki kararını neden değiştirdi? TÜFE yerine niye çekirdek enflasyon tercih edildi? Bu adım, döviz kurlarını nasıl etkileyecek? Piyasalar hangi hamleden korkuyor? Erdal Sağlam’ın analizi