29 Mart 2023

İç Politika

Kılıçdaroğlu’nun ziyareti İnce’nin seçime katılma kararını değiştirmedi

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesine yönelik CHP kamuoyundan gelen çağrıların ardından gerçekleşen Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi sonrasında, İnce “döne döne vuruşmaya devam edeceğiz” dedi

Seçim öncesi bu kez ‘elektriğe indirim, asgari ücrete zam’ açıklaması

Emekli maaşlarına ve ikramiyelerine zam yapılacağının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün de elektriğe yüzde 15; sanayide kullanılan doğalgazda da yüzde 20 indirim uygulanacağını açıkladı.

Spectrum House | Depremdeki ölü sayısına AKP’liler de inanmıyor

Spectrum House’nun araştırmasına göre; AKP seçmeninin yarısı depremde açıklanan ölü ve yaralı sayısını güvenilir bulmuyor. Görüşmecilerin büyük çoğunluğu “depremde bu kadar yıkım olmasından” hükümeti sorumlu tutuyor.

Antakya Medeniyetler Korosu siyah kıyafetlerle sahnede

Depremlerde 7 üyesini kaybeden müzik topluluğu yarın da İstanbul’da sahnede olacak.

Dış Politika

Senato, Başkanların Irak’a işgal gücü göndermesine izin veren yetkiyi kaldırdı

ABD Senatosu Çarşamba günü, Başkanların “Irak’ta Askeri Güç Kullanım Yetkisi”ni yürürlükten kaldırdı. Yetkiyi, baba ve oğul Bush Körfez savaşı ve Irak işgalinde, Obama IŞİD’e hava saldırıları, Trump Kasım Süleymani operasyonunda kullanmıştı.

İsviçre’de 2000’den fazla kadın hükümete AİHM’de dava açtı

Yaş ortalamaları 73 olan davacı kadınlar, iklim değişikliğinin insan hakları, sağlıkları ve hatta yaşamları için risk oluşturduğunu söylüyor.

Guardian, kurucuları kölecilikten çıkar sağladığı için özür diledi

İngiltere’nin Guardian gazetesi, kurucuları 19’uncu yüzyılda kölecilikten çıkar sağladığı için özür diledi ve 10 yıla yayılan “onarıcı adalet” programı açıkladı.

30 Mart 2023

İç Politika

« [HDP] Hesaplarındaki [blokajın] kaldırılması yönünde nasıl oy kullanırsınız?”

Erdoğan, Anayasanın 138. Maddesi’nin açık hükmüne karşın, AYM’nin HDP’nin Hazine yardımı hesabının bloke edilmesi kararını kaldıran yargıçları tek tek aradı. Hesaplardaki blokajın kaldırılması yönünde nasıl oy kullanabildiklerini sordu.

Yeşil Sol Parti Seçim Bildirgesini açıkladı: Birlikte değiştireceğiz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın’ın açıkladığı beyannamede “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” vurgusu yapıldı.

Kılıçdaroğlu kadınlara seslendi: Sizleri bir çırpıda yarı yolda bıraktılar

Sosyal medya hesabından seslenen Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, “Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz” dedi.

Bahçeli’nin ‘Ortak Liste’ Açıklamasına AKP’den Yorum
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, MHP’nin seçime kendi listelerinden girme kararı hakkında açıklama yaptı. Yavuz, “Bu zeminde buluşup anlaştığımızı bir süredir söylüyorum. Buna aykırı bir durum sözkonusu değil. Devlet Bey’in ortaya koyduğu tavır da bizim aktardığımız durumun aynısı” dedi.

“Cezaevlerindeki tüm mahpusların sesi olmak için adayım”

Yeşil Sol Parti aday adayı Asya Gezer: “Ben bir parçamı cezaevinde yitirdim, sadece Garibe de değil, ondan sonra da birçok mahpus cezaevlerinde yaşamını yitirdi. Tüm mahpusların özellikle kadın mahpusların sesi olmak istiyorum.”

İnce’nin Adaylığı Muhalefete mi İktidara mı Yarar?

İnce zaten dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini ziyaretinden sonra, “İttifaklar olmalıdır siyasette. Fakat bu ittifaklar menfaat ittifakları olmamalıdır. İlke ittifakları olmalıdır. Bizim ilkelerimiz çok nettir. Biz Atatürk’ü tartıştırmayız. Teröre karşı mesafeliyiz. PKK’sına, IŞİD’ine, FETÖ’süne, Hizbullah’ına. Kadın hakları konusunda asla geri adım atmayız” sözleriyle hem CHP’nin kurduğu Millet İttifakı’na ve HDP ile olan dolaylı işbirliğine mesafeli olduğunu hem de sözlerinin sonunda Kılıçdaroğlu’na “hoş geldiniz ve güle güle” diyerek CHP liderinin lehine adaylıktan çekilmeye niyeti olmadığını göstermişti.

Türkiye’de Seçim Güvenliği İçin Freedom House’dan Sosyal Medya Şirketlerine Çağrı

Washington’daki düşünce kuruluşu Freedom House, 14 Mayıs seçimlerinden önce dijital ortamda Türkiye’deki seçim sürecine ne gibi müdahaleler olabileceğini mercek altına aldı.

“Kadın ve Çocuk Katili İdam Gibi Caydırıcı Ceza Almalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Ben hunharca kendi çocuklarını ve karısını katleden bir insanın idam edilmesinin gerekli olduğu kanaatindeyim” diyerek, suçun göz önünde işlenmiş veya delilerle kesinleşmiş olduğu durumlarda caydırıcılık amacıyla idam cezası uygulanması gerektiğini söyledi.

TBB’den dava açmak isteyen depremzedelere uyarı

Türkiye Barolar Birliği, depremzedelerin hukuken hak kaybına uğramamaları için kamu spotu yayınladı: “Hasar danışma adı altındaki şirketler kimse adına dava açamaz.”

Alp Selek: Bize, 25 yıldır işkence ediyorlar

Adalet Nöbeti’nde konuşan Pınar Selek’in avukatı ve babası Alp Selek, “Mahkeme bizi dinlerse lehe karar verir” dedi.

Vartinis davasında sanığın “etkin aranması” talebi

Vartnis davasında Ekim 2023’te zamanaşımının dolacağını vurgulayan avukat Özgül, sanık Bülent Karaoğlu’nun bölgede işlemiş olduğu suçları hatırlatarak daha etkin bir arama yapılmasını talep etti.

İBB, İSMEK bünyesinde Zazaca kurs açtı

İSMEK bünyesinde ilk kez açılan Zazaca kurs programında yüz yüze ve uzaktan eğitim seçenekleri bulunuyor.

İBB Hiranur Vakfı’na ait kaçak yapıları yıktı

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, “Konu hukuki denetimden geçti. Hukuki denetim doğrultusunda biz yapmamız gereken yasal görev ve sorumluluklarımız gereği burada yapının kaçak bölümlerinin yıkımına başladık” dedi.

ÜniKuir seçim bildirisini duyurdu

Bildiride, üniversiteli ve genç LGBTİ+’ların seçim sürecinden ve seçim sonrasından talepleri yer alıyor.

Üniversitelerde yüz yüze eğitim 3 Nisan’da başlıyor

YÖK Başkanı Erol Özvar, deprem nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin pazartesi itibarıyla başlayacağını açıkladı.

ÖSYM Başkanı: Deprem bölgesindeki 4 ilde sınavları yapacağız

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yaklaşık 3,5 milyon adayın katılacağı YKS’nin Hatay, Malatya, Maraş ve Adıyaman’da yapılacağını açıkladı.

TTB: Teklif, aile hekimlerine performans baskısı getiriyor

Komisyondaki yasa teklifiyle, hekimlerin etik ilkelere uygun davranışının denetleme yetkilerinin kaldırılmak istendiğini belirten TTB, teklifin hukuken muğlak ifadeler içerdiğini açıkladı.

Ekonomi

Bloomberg: Seçim sonucuna yönelik belirsizlik yatırımcıyı kaçırıyor

Bloomberg, 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçim sonuçlarına yönelik belirsizliğin riski seven yatırımcıları bile kaçırdığını açıkladı.

Dış Politika

ABD Suriye’de İran Devrim Muhafızlarıyla bağlantılı 8 savaşçıyı öldürdü

Pentagon Basın Sekreteri Tuğgeneral Pat Ryder Perşembe günü basın brifinginde, geçtiğimiz hafta gerçekleşen çatışmalarda öldürülen savaşçıların Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) ile ilişkili olduğunu, ancak İranlı olmadıklarını söyledi.

“Putin Akkuyu’nun Açılışına Gelebilir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’deki Akkuyu’ya ilk yakıtın 27 Nisan’da yüklenerek resmen nükleer tesis statüsü kazanacağını açıklamasının ardından, dün akşam da Akkuyu nükleer santralinin açılışına Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in gelebileceğini söyledi.

Rusya ve Yunanistan’a selam, ABD’ye “gözümüz üstünüzde” mesajı

MGK bildirisinde “miadı dolmuş terör örgütünü himaye eden aktör” olarak nitelenen ABD’nin “asıl niyetinin anlaşıldığı”, Yunanistan’la “yakalanan olumlu hava”nın devamı ve Rusya-Ukrayna arasında “kalıcı barış” için gayretlerin sürdürüleceği kaydedildi.

AB, yenilenebilir enerji hedeflerini yükseltmede anlaştı

AB, iklim değişikliğiyle mücadele ve Rusya’nın fosil yakıtlarına bağımlılığı sona erdirme planlarının bir parçası olarak yenilenebilir enerji kullanım hedeflerini yükseltme konusunda anlaştı.

Ekvator Ginesi’nde Marburg virüsü salgını

Ekvator Ginesi’nde ölümcül Marburg virüsüne yakalananların sayısı 13’e çıktı.

31 Mart 2023

İç Politika

Deprem bölgesinde tarımsal üretime başlamak için acilen 112 milyon dolar gerek

6 Şubat depremlerinde tarımsal üretimin yüzde 20’den fazlasının zarara uğradığını, sektörde maddi hasarın 1,5 milyar dolar kaybınsa 5,1 milyar dolar olduğunu saptayan FAO, aileleri desteklemek ve üretime başlamak için 112 milyon dolar istiyor.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na silahlı saldırı

Saldırının gerçekleştiği İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın Merter’deki binasında polis incelemelerde bulunuyor.

Akşener’den partisine saldırıyla ilgili açıklama

“Kadınlar size sesleniyorum; bir erkek siyasetçiye yapılamayan her türlü hakaret, pislik, iğrençlik bana yapıldı, kadın olduğum için.”

Cumhurbaşkanlığı aday listesi Resmi Gazete’de yayımlandı

Kurul tarafından yapılan değerlendirmede, 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde Cumhurbaşkanı adayları alfabetik sıralamaya göre, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan’dan oluştu.

EŞİK’ten siyasi partilere mektup: Eşit temsil istiyoruz

Mektupta, seçimlerde yer alacak partilerin toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısına sahip olması gerektiği ifade edilirken, seçim çalışmalarının merkezine eşitlik politikalarının konulması çağrısı yapıldı.

Suruç’ta 23 kişi tutuklandı

Urfa’nın Suruç ilçesinde HDP’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu 23 kişi tutuklandı. Malazgirt’te ise bir kişi tutuklandı.

Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül’le görüştü

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştü.

Hiranur Vakfı’ndaki istismar davası ertelendi

Karar çıkması beklenen H.K.G davası, dinlenmeyen tanıklar olduğu gerekçesiyle 5 Haziran’a ertelendi.

Pınar Selek davası destekçilerine Valilik yasağı

Mısır Çarşısı patlaması davasında beraat kararı dördüncü kez kez bozulan Pınar Selek’in duruşmasında mahkeme kırmızı bültenle arama ve gıyabi tutuklama kararının devamına karar verdi. İstinabe talebini de reddetti. Bir sonraki duruşma 29 Eylül’de.

Dış Politika

Türkiye Finlandiya’nın NATO Üyeliğini Onayladı

TBMM’de yapılan oylamada, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolüne onay verilmesine ilişkin yasa teklifi 276 oyla kabul edildi.

ENKS heyeti Afrin’deki Newroz saldırısı için Ankara’da

Türkiye destekli ENKS heyeti, Afrin’de Kürtlerin hedef alındığı Newroz saldırısı için Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştü.

İsrail Şam’ı peş peşe iki gece hava saldırılarıyla vurdu

İsrail Hava Kuvvetleri Şam çevresindeki askeri tesisleri ve Halep Havalimanı’nı hedef alan gece saldırılarını sıklaştırdı. Perşembe ve Cuma gece yarısı gerçekleşen saldırılar maddi hasara ve iki hava savunma görevlisinin yaralanmasına yol açtı.

“ABD’den Ukrayna’ya 2,6 Milyar Dolarlık Mühimmat”

Amerikalı üç yetkili, Amerika’nın Ukrayna’ya yapacağı 2 milyar 600 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketinin hava gözetim radarları, tanksavar roketleri ve yakıt tankerleri içerebileceğini, paketin Pazartesi günü açıklanmasının beklediğini söyledi.

Taliban, ‘Kadınların Sesi’ radyo istasyonunu kapattı

Taliban, Afganistan’da kadınların sesi radyo istasyonu Radio Sadai-e Banowan’ı kapattı.

İtalya veri koruma kurulu ChatGPT uygulamasını mahremiyet ihlali gerekçesiyle yasakladı

Yasak, sohbet robotunun 20 Mart’ta bazı mahrem konuşmaları ve kullanıcıların kişisel hesap ayrıntılarını ortaya döken veri ihlali nedeniyle geldi. Kurul yasağı kaldırmak için üretici firma OpenAI’den 20 gün içinde çözüm geliştirmesini istedi.

1 Nisan 2023

İç Politika

İYİ Parti İl Başkanlığına kurşun sıkan şüpheli serbest bırakıldı

Emniyetteki işlemlerinin ardından Bakırköy Adalet Sarayı’na sevk edilen Melikşah E.’nin ifadesi Örgütlü Suçlar ve Terör Soruşturma Bürosu savcısı tarafından alındı. Savcılık sorgusunun ardından Melikşah E. serbest bıraktı.

Kılıçdaroğlu: Depremzedelere konutları ücretsiz teslim edeceğiz

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yayınladığı yeni videosunda, depremzede yurttaşların konutlarını ücretsiz teslim edeceklerini bildirdi

Kılıçdaroğlu’ndan seccade açıklaması | İstismarcıları milletimizin vicdanına bırakıyorum

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seccadenin üzerinde çekilen fotoğrafı ile ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi: “Dünyada kimseyi incitmek istemem, hele milletimi asla.”

Kılıçdaroğlu’na destek: Seccade sadece halı/kilimdir, kutsal değil

Yere serili seccadeye bastığı fotoğrafının sosyal medyada paylaşılması üzerine hedef gösterilen CHP lideri Kılıçdaroğlu’na destek açıklamaları yapıldı: “Namaz kılarken seccade, kıldıktan sonra halıdır. Kutsaliyeti yoktur. Günahı da yoktur.”

“31 yıldır soruyoruz Nezir Acar nerede?”

Cumartesi Anneleri/İnsanları 31 yıl önce Mardin Dargeçit’te gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Nezir Acar’ın akıbetini sordu: “Nezir Acar’ın akıbetini açıklama ve faillerini cezalandırma yükümlüğünüzü yerine getirin.”

İHD: 2023’te 13 mahpus hayatını kaybetti

İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Çevirmen ve İHD Genel Başkanı Eren Keskin, cezaevlerindeki şüpheli ölümlere dair açıklama yaptı.

Diyarbakır’da ‘dur ihtarına’ uymadığı iddia edilen genç öldürüldü

Diyarbakır Çermik’te jandarma, ‘dur ihtarına’ uymadığını iddia ettiği Mikail Ekinci’ye ateş açtı. Ekinci olay yerinde hayatını kaybetti.

Sosyal medyada sansür Resmi Gazete’de | Tüm bilgiler savcıya

BTK’nin Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal ağlarla ilgili getirdiği yeni düzenlemeye göre; kullanıcı bilgileri artık Türkiye’de barındırılacak ve gerekli görüldüğü takdirde savcıya verilecek. Ayrıca hakim kararıyla, yüzde 90’a kadar bant daraltma cezası uygulanabilecek.

Ekonomi

İTO açıkladı || İstanbul’da enflasyon yüzde 70’i geçti

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre; İstanbul’da martta bir önceki aya göre yüzde 2,95 arttı.

S&P Türkiye’nin kredi notunu ‘negatif’e düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti, böylece kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Dış Politika

İsrail polisi Mescid-i Aksa’da bir Filistinliyi vurdu

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’ya açılan Silsile Kapısı’nda Filistinli bir kişinin, İsrail polislerinin silahını almaya yeltendiği iddia edildi.

2 Nisan 2023

İç Politikaa

İBB’den İstanbul Depremi için 7 maddelik eylem planı

Olası İstanbul Depremi için hazırlanan 7 maddelik eylem planını açıklayan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, “Deprem dirençli bir kent istiyorsak hazırlık süreçlerinin tamamında çağdaş temellere dayanan hakikatlerle ve sağduyuyla konuya yaklaşmamız gerekiyor” dedi.

Kızılay’a bağışlanan yardım kolileri İsmailağa Cemaati’nden çıktı

Ordu Fatsa’da, yurttaşların Kızılay’a bağışladığı kıyafetler ve yardım kolileri İsmailağa Cemaati’nin kaçak yurtlarından çıktı. Kızılay yöneticisi, “Buranın yurt olduğunu biliyorduk ama bizce bu durumun bir sakıncası yok” dedi.

YEŞİL SOL PARTİ KADIN SEÇİM BEYANNAMESİNİ AÇIKLADI

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün – Uçar, “Seçeneksiz değiliz dedik, Özgürlük kadınlarla geliyor, demokratik bir yaşam için yeşil sol partide yine hepimiz birlikte varız. İnanıyoruz, kararlıyız, geliyoruz, değiştiriyoruz. Buradayız, kadınlarla değiştireceğiz” dedi.

Buldan: 14 Mayıs kadınlar için bir rejim oylamasıdır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Özgürlük ağacının kökleri yeterince güçlü ve derindir. Şimdi güneşin ışığında, yeşil sol ağacının etrafında kenetlenerek zaferi kucaklamaya çok daha yakınız. Çok daha hazırız” dedi.

Sosyal medyada YSK ile ilgili paylaşım yapanlara soruşturma

Başsavcılık, sosyal medyada, Yüksek Seçim Kurulu Başkan ve üyelerine yönelik “hedef gösterici”, “tehdit” ve “hakaret içeren” paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatılacağını açıkladı.

İnce’den dört sayfalık açıklama | Aday olduğum için kızan kardeşlerime…

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, adaylığı ilgili tartışmalar için “Seçimlere girerek, her iki tarafın da adaylarına oy vermek istemeyen seçmenlere bir seçenek sunuyorum. Seçim seçenekler arasından yapılır” dedi.

Savcılık, trans kadın Ajda’yı “mağdur”ken “suçlu” ilan etti

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, trans kadın Ajda Ender hakında komşularına ve avukatı Murat B.’ye “hakaret” ettiği iddiasıyla dava açtı. Ender, “Transfobik saldırılarını savcılığa bildirdiğim için savcılık heteroseksit davrandı” diyor.

Ekonomi

Emekliler Dayanışma Sendikası | En düşük emekli aylığı 12 bin TL olmalı

Emekliler Dayanışma Sendikası’ndan yapılan açıklamada “Hani reformla emekliler tek çatı altında toplanmıştı norm ve standart sağlanacaktı. Sosyal Güvenlik Reformu yapılmasaydı bugün en düşük emekli aylığı 12 bin TL olacaktı” denildi.

Dünyada en yüksek beşinci gıda enflasyonu Türkiye’de

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de yıllık gıda enflasyonu yüzde 69 olarak gerçekleşirken, Türkiye dünyada, Lübnan, Zimbabve, Arjantin ve İran’ın ardından beşinci sırada yer aldı. İlk 10’u tamamlayan ülkeler ise Mısır, Ruanda, Gana, Surinam ve Sri Lanka oldu.

Dış Politika

Netanyahu’nun erteleme kararı protestoları durdurmadı

On binlerce İsrailli, koalisyon hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemesine karşı protestoların 13. haftasında yine meydanlara indi.

İtalya kamuda yabancı kelime kullanılmasını yasaklamaya hazırlanıyor

Aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi Milletvekili Fabio Rampelli, sunduğu yasa teklifinin tüm yabancı dilleri kapsadığını ancak özellikle İngilizce kelimelerin kullanımına yönelik olduğu ifade etti.

Finlandiya’ya NATO vizesi Resmi Gazete’de

Finlandiya’nın Meclis’te onaylanan NATO’ya katılımı protokolü Resmi Gazete’de yayımlandı.

3 Nisan 2023

İç Politika

AFAD, depremin 57. gününde 6 bölgeyi afet bölgesi ilan etti

AFAD, 6 Şubat’taki depremlerde Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde, Batman’da hasar gören binaların bulunduğu yerleşim yerlerini Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak kabul etti.

TTB: Depremzede çocuklar yeterli beslenemiyor

Dr. Betül Ulukol “Afet sonrasında bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayıldığı, Türkiye’de elimine edilen hastalıkların deprem bölgesinde yeniden görülebileceği unutulmamalı” dedi.

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı: Kürtler birlik olursa başarı kaçınılmazdır

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı’nın 14 Mayıs seçim beyannamesi açıklamasında, ‘Kürtlerin birlik olmaları halinde kazanamayacakları seçim olmadığı’ vurgulandı

Yeşil Sol Parti’nin seçim bürosunun açılmasına izin verilmedi

Seçim startını veren Yeşil Sol Parti, Riha’nın (Urfa) Xelefi (Halfeti) ilçesi Gogan Mahallesi’nde seçim irtibat bürosu açmak istedi. Açılış öncesinde valiliğin “eylem ve etkinlik yasağını” gerekçe göstererek, askerler müzik çalınamayacağını söyleyerek kitleye tazyikli suyla saldırdı.

Bir sosyalist olarak…

Televizyonda TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ı izleyince, yazma ihtiyacı ortaya çıktı. Öyle görülüyor ki, Emek ve Özgürlük İttifakı bir seçim ittifakı niteliğinde değil. Ortak cumhurbaşkanı adayı yok. Ortak seçim listesi de olmayacaksa, bu ittifak artık bir seçim ittifakı değildir

TİP’ten yazılı açıklama: Kışanak’ın çağrılarını özenle ele alıyoruz

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, tutuklu siyasetçi Kışanak’ın gazetemizde yayınlanan yazısı ile ilgili açıklama yaparak, ‘kazanılan mevzileri riske atan tutum ve girişimlerden uzak durduklarını’ belirtti

Demirtaş’tan seçim için “troll ordusu” uyarısı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Her yerde sandıklara sahip çıkacak gönüllüler ile sosyal medya manipülasyonlarını boşa çıkaracak aktivistler, bu halk gücünün en etkili parçası olacak.”

“Erdoğan kaybetmeye yakın, TİP ‘büyük risk’ aldı, Muharrem İnce diye bir faktör yok”

Konda’dan Aydın Erdem’e göre, “değişim havası” Erdoğan aleyhine, ancak seçimler muhalefet için “çantada keklik” değil, TİP’in “sosyal medya popülerliği”nin oya dönüşmesi uzak ihtimal, Muharrem İnce sonuçları etkileyecek bir faktör sayılamaz

CHP’den üniversiteliler için Demokrasi Bileti Kampanyası

CHP Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, seçim sürecinde üniversite öğrencilerinin memleketlerine gidip oy kullanabilmeleri için Demokrasi Bileti Kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Diyarbakır Barosu: Kürt işçilere yönelik saldırıyı kınıyoruz

Bodrum’da çalışan üç Kürt inşaat işçisinin Kürtçe konuştukları için saldırıya uğramalarıyla ilgili Diyarbakır Barosu yazılı bir açıklama yayımladı.

HDP Gençlik Meclisi: Saldırılara boyun eğmeyeceğiz

Aralarında HDP Gençlik Meclisi üyeleri ve Demokratik Modernite dergisi çalışanı Sema Korkmaz’ın da bulunduğu 19 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili HDP Gençlik Meclisi yazılı bir açıklama yayımladı.

Gazeteciyi tehdit etmişti: Ak Gençlik Ocakları Başkanı hakkında suç duyurusu

TGS Kocaeli İl Temsilcisi Süriye Çatak Tek adliye önünde yaptığı açıklamada savcılığı ve emniyeti göreve davet etti. “Biz kamuoyunda karşılığı olmayan, hangi amaçlarla kurulduğu belli olmayan kurumların gazetecileri sindirmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Oyuncular Sendikası: Kızılcık Şerbeti’ne verilen ceza sansürdür

Sendika, RTÜK tarafından ‘kadına şiddet’ sebebiyle verilen 5 kez yayın durdurma kararını sansür olarak yorumladı.

HDP Dara Antik Kenti’ndeki beton yapıyı Kültür Bakanına sordu

Mardin Milletvekili Pero Dündar imzasıyla sunulan soru önergesinde “Kentin tarihi dokusuyla bağdaşmayan çalışmaların ve inşa edilen yapıların düzeltilmesi için herhangi bir planlamanız var mıdır?” denildi.

Ekonomi

TÜİK: Yıllık Enflasyon Yüzde 50,51

Kasım ayında yüzde 85,51’le son 24 yılın zirvesini gören yıllık enflasyon, üst üste dördüncü kez düşerek yüzde 50,51’e geriledi. Aylık enflasyon ise, 2023’in ilk iki ayında yüzde 6,65 ve yüzde 3,15 artış gösterdikten sonra Mart’ta da yüzde 2,29 artış gösterdi. Böylelikle yılın ilk üç ayındaki enflasyon oranı yüzde 12,09’a ulaştı.

TÜİK enflasyon yüzde 50,51 dedi ENAG ise yüzde 112,51

Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre ise, tüketici fiyat endeksi (E-TÜFE) martta yüzde 5,08 arttı. Endeksteki yıllık artış ise yüzde 112,51 oldu. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 112.51 olarak gerçekleşti.

Dış Politika

İtalya’nın Ardından Almanya da ChatGPT’yi Engelleyebilir

Almanya’nın veri güvenliği endişeleri nedeniyle ChatGPT’yi engelleyebileceği bildirildi. İtalya da hafta sonunda benzer bir adım atmıştı. İtalya’da ulusal veri ajansı, yapay zeka şirketi OpenAI’ın sohbet robotu chatbot’u geçici olarak yasaklamış ve uygulamanın gizlilik kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle soruşturma başlatmıştı. Yasak üzerine Microsoft’un desteklediği OpenAI, Cuma günü İtalya’da ChatGPT’yi çevrimdışı bırakmıştı.

Finlandiya Başbakanı Seçimi Kaybetti

Finlandiya’da Ukrayna-Rusya savaşının gölgesinde, ekonomik sorunların ve NATO üyeliğinin hakim olduğu bir seçim kampanyasının ardından, Başbakan Sanna Marin’in partisi Sosyal Demokratlar seçimi kaybetti. Seçimi, muhafazakarların Ulusal Koalisyon Partisi ile Finliler Partisi kazandı.

Karadağ’da 32 yıllık iktidar sona erdi

Karadağ’da cumhurbaşkanılığı seçiminin galibi, Avrupa Hareketi’nden Jakov Milatovic oldu. Mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in 32 yıllık iktidarı sona erdi.

İsrail askerleri Nablus’ta 2 Filistinliyi öldürdü

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin Nablus’ta iki Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı.

Rusya, nükleer silahları NATO sınırına yerleştiriyor

Moskova’nın Minsk Büyükelçisi Boris Gryzlov, nükleer silahlarını, Belarus’un batısına konuşlandıracaklarını açıkladı.

4 Nisan 2023

İç Politika

“Molozlar toprağa dökülüyor, insanlar zehir soluyor”

Hatay’ın Samandağ ilçesinde sağlıksız bir şekilde yürütülen enkaz kaldırma çalışmalarına karşı yaşam nöbetine başlayan Hatay Ekoloji Platformu, dayanışma çağrısında bulundu.

Samandağlılar: Gitmiyoruz, molozlara karşı yaşamı savunuyoruz

Samandağ’a bağlı Uzunbağ Mahallesinde moloz dökülen alanın girişini kapatan yurttaşlar, yaşam nöbetine devam ediyor.

Samandağ’da yaşam nöbetindeki depremzedelere gözaltı

Jandarma, Hatay’ın Samandağ ilçesinde sağlıksız bir şekilde yürütülen enkaz kaldırma çalışmalarına karşı yaşam nöbetine başlayan çok sayıda depremzedeyi gözaltına aldı.

İskenderunlu depremzede: İhtiyaçlarımızı artık devlet karşılamalı

Herkesin aklında depremden sonra onlarca televizyonun ortak yayımladığı “yardım kampanyasında” toplanan 115 milyar 146 milyon 528 bin lira var.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yeni vaatler: Emekli ikramiyesi asgari ücret kadar olacak

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda geçmişe yönelik ikramiyelerin farklarıyla birlikte Kurban Bayramında emeklilere 15 bin lira ödeneceğini vadetti.

“Erdoğan’ın siyasi kaderini HDP belirleyebilir”

CNN International, HDP’nin 14 Mayıs seçimlerinin sonuçlarını belirlemek açısından kilit bir pozisyonda olduğunu vurgulayarak, “Erdoğan’ın siyasi kaderi Türkiye’nin Kürtleri tarafından belirlenebilir” dedi.

Kılıçdaroğlu Trabzon’da: Ayrımcılığa son vereceğiz

İmamoğlu tarafından kürsüye davet edilen Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına “Ayrımcılığa son vereceğim, söz veriyorum” diye başladı ve şöyle konuştu: “Bu ülkenin birleşmeye ihtiyacı var. Bu ülkenin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Söz veriyorum söz. Türkiye’ye söz, Trabzon’a söz bu ayrımcılığı bitireceğiz. Güzel Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Bu coğrafyada hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye inşa edeceğiz.”

YSK: Anayasa’nın 101. Maddesi Erdoğan’ın 2014’teki Cumhurbaşkanlığını kapsamıyor

YSK Erdoğan’ın 2014’teki seçiminin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” öncesinde olmasından ötürü 101. Madde kapsamı dışında kaldığına hükmetti. Ancak Anayasa’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diye bir kavram yer almıyor.

Temel’den TİP’e dair açıklama

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Temel, Emek ve Özgürlük İttifakı ve TİP’e dair kamuoyunda yürütülen tartışmalar ile ilgili açıklama yaptı: ‘Tek çağrımız sadece Yeşil Sol Parti’nin altına mührü vurmalarıdır’

Erkan Baş: “Yeşil Sol Parti’ye ve diğer muhalefet güçlerine zarar vermeyeceğiz”

Baş, partisinin Emek ve Özgürlük İttifakı ve ittifakın ana gücü Yeşil Sol Parti’ye (YSP) kaybettirmesi olasılığı olan hiçbir yerde aday çıkarmayacaklarına ilişkin güvence verdi ve listeler üzerinde YSP ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

Gabonlu öğrencinin ölümünü haberleştiren gazetecilere gözaltı

Karabük’te Filyos Çayı’nda cansız bedeni bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın son görüntülere ulaşan Ali Sencer Arslan ile Murat Özelci savcılığın gizlilik kararına uymadıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

İstinaf Berkin Elvan’ı öldüren polis memurunun cezasını onadı

Polis memuruna “olası kasıtla kasten öldürme” suçundan verilen 16 yıl 8 ay hapis cezası onandı. Yargıtay da kararı onarsa polis memuru hapse girecek.

Perizade: Nefret söylemine karşı dayanışalım

Kürt kadın sanatçı biseksüel Yeşil Sol Parti aday adayı Semyani Perizade, sosyal medyada maruz bırakıldığı nefret söylemine karşı dayanışma talep etti.

Soykan: Türkiye uyuşturucuda bir rota haline geldi

Gazeteci Timur Soykan dünyadaki uyuşturucu kartellerinin Türkiye’yi bir “rota” olarak kullandığını söyleyerek iktidarın politik tercihleri bunu etkiliyor dedi

2022’de kitap üretimi yüzde 13,3 küçüldü

2022 yılında 380 milyon 296 bin 402 adet kitap üretildi. Bağımsız yayıncılık sektörü 2021 yılını 438 milyon 679 bin 864 adet kitap üretimi ile tamamlamıştı.

İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti: 31 Bin 788 Lira

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), “İstanbul’da Yaşam Maliyeti” araştırmasını yayınladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ajansın araştırmasına göre, İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86,14 arttı. Mart ayında İstanbul’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 31 bin 788 lira olarak hesaplandı. Böylece, İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, geçen aya göre 1225 lira arttı.

Dış Politika

Trump mahkeme için New York’ta: Güvenlik önlemleri zirvede

Trump’ın hâkim karşısına çıkmak için gittiği New York’ta güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Manhattan’daki mahkemede Trump’a, eski porno oyuncusu Stormy Daniels’a “sus payı” ödenmesi sırasında ticari kayıtları tahrif ettiği iddiası sorulacak.

Trump serbest bırakıldı, Mar-a-Lago’ya dönüyor

Manhattan Adliyesi’ne gelişinde tutuklanarak yargıç önüne çıkarılan önceki ABD Başkanı Donald Trump sorgusundan sonra serbest bırakıldı. Trump 34 ayrı suçlamanın tümünü reddetti. Trump’ın duruşma sırasında çok az söz aldığı bildirildi.

Hengaw: İran yılın ilk üç ayında 48 Kürt’ü idam etti

Hengaw İnsan Hakları Örgütü, İran rejiminin yılın ilk üç ayında en az 48 Kürt’ü idam ettiğini açıkladı.

İran’da iki kentte 25 kız öğrenci daha zehirlendi

İran’ın Tebriz ve Urmiye kentlerindeki iki ayrı kız okulunda 25 öğrenci zehirlendi.

Rusya-Ukrayna savaşında 500’ü aşkın çocuk öldü

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 500’ü aşkın çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türkiye, Süleymaniye’ye uçuşları durdurdu

Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’na tüm uçuşları durdurdu.

Bağdat ve Erbil anlaşmaya vardı

Irak ile Federe Kürdistan Bölgesel hükümetleri, petrol ihracatı konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

CENTCOM: Üst düzey IŞİD lideri öldürüldü

ABD, Suriye’de düzenlediği saldırıda IŞİD’in üst düzey bir liderinin öldürüldüğünü açıkladı.

“Ankara’yla Riyad Arasında Güvenlik İşbirliği Var”

Washington’daki düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü’nün uzmanlarından Muhammed Halid Alyahya, Türkiye’yle Suudi Arabistan arasında güvenlik alanında işbirliği olduğunu belirtti. Alyahya, geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Suudi Arabistan tarafından 5 milyar dolarlık mevduat yatırıldığını hatırlattı.

ABD yargısı Elon Musk’ı sendika karşıtı tvitini silmeye mahkum etti

ABD 5. Temyiz Mahkemesi Elon Musk’ın Tesla CEO’su olarak sendikaya üye oldukları takdirde işçileri, hisse senedi sahibi olma opsiyonunu yitirmekle tehdit eden tvitiyle federal çalışma yasasını ihlal ettiğine karar verdi. Musk tvitini silecek.

5 Nisan 2023

İç Politika

HDP’liler Meclis’te sordu: AYM’ye doğrudan yürütmenin başı telefon açtı mı açmadı mı?

Meclis’te HDP’nin “Anayasa Mahkemesi üzerindeki yürütme baskısının önlenmesi”ne dair önerisi reddedildi.

Yaşam Nöbeti 3. günü: Depremde ölmedik, mikroptan ölmeyelim

Samandağ’da 3’üncü gününde süren Yaşam Nöbeti’nde konuşan Besime Öregen, “Depremden ölmedik, mikroptan ölmeyelim. Ne hastanemiz var, ne doktorlarımız var, bir şey olursa nereye gideceğiz” dedi.

Türkiye hava sahasını Süleymaniye Havalimanı’nı kullanacak uçaklara kapattı

Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibarıyla kapatıldı.

Demirtaş: Emek ve Özgürlük İttifakının seçime nasıl gireceği netleşti

Selahattin Demirtaş, ortak karara saygı duyulması çağrısı yaparak “Türkiye İşçi Partili arkadaşlarımıza, İttifak çatısı altında kendi amblemleriyle girecekleri seçimde başarılar diliyoruz” dedi.

Selahattin Demirtaş FT’ye konuştu… ‘Kürtler belirleyici olacak’

HDP’nin cezaevinde tutulan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İngiliz gazetesi Financial Times’a konuştu. Demirtaş, Kürtleri de kapsayan birleşik bir muhalefetin “diktatörlüğe” gidişi engelleyebileceğini söyledi.

HDP eski milletvekili İdris Baluken cezaevinden çıktı

İdris Baluken, 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden tahliye edildi

Dış Politika

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Çin’de: Kendimizi Çin’den uzaklaştırmamalıyız

Macron, Çin ziyaretinde, ekonomik bağları koparmaya karşı olduğu mesajını verdi. Ukrayna’daki savaşın sonlandırılması için Pekin’in “daha aktif rol oynaması”nı istedi.

Trump’ın mahkemesi: Gerçek suçları örten aşağılık bir siyasi gösteri

Eski ABD Başkanı Donald Trump büyük medya ilgisiyle mahkemeye teslim olarak yargılanmaya başladı. Ancak dava gerçek siyasi suçlarındansa “seks skandallarına” odaklanıyor.

Mescid-i Aksa baskını sonrası İsrail Gazze’yi vurdu; Arap Birliği acil toplandı

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına karşılık Gazze Şeridi’nden İsrail’e roketler atılmasının ardından İsrail uçakları Gazze’yi bombaladı.

İran, 7 yıl sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne büyükelçi atadı

İran, 7 yıl aranın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ne büyükelçi atadığını duyurdu. Abu Dabi Büyükelçisi olarak Rıza Amiri görevlendirildi.

Almanya’da aydınlar ve sendikacılardan “Rusya ile müzakere ve barış” çağrısı

Almanya’da Paskalya barış mitingleriyle karşılanacak. Çok sayıda tanınmış sendikacı ve aydın Rusya ile müzakere ve barış çağrısı yaptı. DİDF de göçmen işçileri barış gösterilerine katılmaya çağırdı.

Fransa’da “emeklilik reformu” isyanı sürüyor: Hükümet ile sendikalar anlaşamadı

Fransa’da emeklilik yaşını 62’den 64’e yükselten düzenlemeye karşı haftalardır grev ve gösteriler düzenleyen sendikaların temsilcileri ile Başbakan Borne arasındaki görüşmeden sonuç çıkmadı.

Moskova’daki dörtlü zirvede Suriye ve Türkiye’ye “Esnek ve yapıcı olun” çağrısı

Türkiye, Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakan yardımcılarının Moskova’daki dörtlü zirvesinde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Esnek ve yapıcı olmanızı bekliyoruz” dedi.

ABD Pasifik Filosu: Çin nükleer tehdidi ile karşı karşıyayız

ABD Pasifik Filosu Komutanı Tuğamiral Jeff Jablon, ABD’nin “daha önce hiç karşılaşmadığı iki nükleer eş düşmanla karşı karşıya” olduğunu belirterek, bunların Çin ve Rusya olduğunu açıkladı.

Kremlin: Putin Moskova’da Kalın’la Akkuyu’nun açılış hazırlıklarını görüştü

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Moskova’da bir görüşme gerçekleştirdiğini ve söz konusu görüşmede Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin nisan sonundaki açılışının hazırlıklarının ele alındığını belirtti.

Ekonomi

Resmi Gazete’de yayımlandı: En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL, bayram ikramiyesi 2 bin TL

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira, bayram ikramiyesi 2 bin lira oldu.

Tencere enflasyonu mart ayında yüzde 10.2 oldu

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD), mart ayında tencere enflasyonunun (gıda fiyatlarındaki artış) yüzde 10,2 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

6 Nisan 2023

İç Politika

EMEP’in Yeşil Sol Parti listelerinden, kendi adaylarıyla seçime katılma kararı resmileşti

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni Emek Partisi’nin seçime Yeşil Sol Parti listelerinden, kendi adaylarıyla katılma kararının resmileşmesinin ardından ayrıntıları Selma Gürkan’la konuştuk.

“Hocamızın yanındayız, akademisyenlerin iradesine sahip çıkıyoruz”

İTÜ bileşenleri deprem kararnamesi ile ilgili bildiri yayınlayarak uyarılarda bulunan Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nün Başkanı Prof. Dr. Funda Yirmibeşoğlu’nun görevden alınmasını protesto etti.

Türkiye, kömürlü termik santralde Çin ve Hindistan’ın ardından 3. sırada

Yeni yayımlanan Kömürlü Termik Santrallerin Küresel Takibi raporuna göre Türkiye, planlanan kömürlü termik santral kapasitesi bakımından Çin ve Hindistan’ın ardından dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Kaftancıoğlu: CHP İl Başkanlığına yönelik düzenlendiği düşünülen bir silahlı saldırı gerçekleşti

Canan Kaftancıoğlu, bugün sabaha karşı CHP İstanbul İl Başkanlığına yönelik düzenlendiği düşünülen bir silahlı saldırı gerçekleştiğini duyurdu. Valilik, “Bir araçtan havaya ateş edildi” dedi.

Doç. Dr. Banu Yılmaz Ankara Üniversitesindeki görevine dönüyor

KHK ile ihraç edilen Doç. Dr. Banu Yılmaz’ın Ankara Üniversitesi’ndeki görevine iade edilmesine karar verildi. Doç. Dr. Yılmaz “Sevindirici ama herkes için adalet sağlanana kadar eksik” dedi.

2 milyon 650 bin depremzede hâlâ çadırda kalıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremzedeler için kurulan çadırlarda 2 milyon 650 bin kişinin kaldığını açıkladı.

Erdoğan, TMMOB’u hedef aldı: Atacağımız adım vardı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı televizyon programında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni hedef aldı, “Ellerindeki yetkiler maalesef birçok yerde olumsuz şekilde kullanılıyor” dedi.

Morgan Stanley 6 araştırmayı raporlaştırdı: ‘İnce’nin adaylığı Erdoğan’a yarıyor’

Morgan Stanley, Türkiye seçimleriyle ilgili bir anket raporu yayınlandı. Raporu köşesine taşıyan Altaylı, “İnce’nin iddiasının aksine İnce’nin adaylığı muhalefete değil, Erdoğan’a yarıyor” dedi.

Bahçelievler’de Yeşil Sol Parti seçim bürosuna saldırı

Bahçelievler’de açılan Yeşil Sol Parti’nin seçim bürosuna saldırı düzenlendi. Yeşil Sol Parti Bahçelievler İlçe Örgütü, saldırıya ilişkin suç duyurusunda bulunacak.

TÜİK 2 yıllık göç istatistiklerini paylaştı: 2021’de artış yüzde 116,9

TÜİK, 2 yıldır yayınlamadığı 2020 ve 2021 yılı göç istatistiklerini yayınladı. 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 49,7 azalan yurtdışından göç 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 116,9 arttı.

Dış Politika

Avrupa Konseyi raporu: Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin AİHM kararları uygulanmıyor

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin raporunda, Kavala davası başta olmak üzere Türkiye’de en çok düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğüne ilişkin AİHM kararlarının uygulanmadığı belirtildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin yıllık raporunda ifade ve basın özgürlüğü davaları vurgusu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının icrasını denetlemekle yükümlü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 2022 raporunu yayımladı. Raporda, beş farklı dava grubunu içeren ve “İfade Özgürlüğü Grubu” olarak da anılan dava gruplarında herhangi bir ilerleme olmamasının kaygı verici olduğu vurgusu yapıldı.

Rapor: Türk mafyasının küresel kokain ticaretindeki kilit rolü

Türk ve yabancı kolluk kuvvetlerinin yakın zamanda Güney Amerika’dan Türkiye’ye sevk edilen rekor miktarda kokain ele geçirmesi, uyuşturucu ticareti yapan Türkiye merkezli suç örgütlerinin Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına yönelik sevkiyatlardaki artan rolünü ortaya koyuyor

Ekonomi

Market rafında ‘Bu ürün pahalı geldiyse, Erdoğan sayesinde’ etiketi

Çıkartmalarda, “Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde”, “Bu ürün bizim yüzümüzden pahalı. Oy verirken aklınızda bulunsun” ifadeleri yer aldı.

Dünya Bankası, deprem sonrasında Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 3,2 ve 2024-2025’te ise ortalama yüzde 4,2 büyümesini bekliyor. Bankanın daha önce “Ocak 2023 Küresel Ekonomik Tahminler” başlığıyla yayımladığı raporunda ise Türkiye’ye yönelik 2023 yılı büyüme tahmini yüzde 2,7, 2024 yılı büyüme öngörüsü ise yüzde 4 seviyesindeydi.

Merkez Bankası rezervleri 122,4 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 31 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 271 milyon dolar azalarak 122 milyar 423 milyon dolara geriledi.

Kur korumalı mevduatlarda artış sürüyor

Kur korumalı mevduatların büyüklüğü geçen hafta 28,2 milyar TL artışla 1,7 trilyon TL ile yeni rekor seviyeye yükseldi.

Merkez Bankası’ndan bankalara deprem bölgesinde kullanılacak kaynaklar için talimat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bankalara deprem bölgesinde kullanılacak kaynaklar için yeni talimat gönderdiği belirtildi. Buna göre swap piyasasında fonların kullandırılmasına aracılık edecek bankalarla daha uzun vadeli işlem imkanı sunulacak.

Dolardaki artış devam eder mi? Uzmanlar değerlendirdi: ‘Doları tutacak güçleri kalmadı’

Dolar/TL 19.25’in de üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın kur koruma kapsamında ilan ettiği dolar 19.2660 lirayı gördü. Uzmanlar, “Doları tutacak güçleri kalmadı” dedi.

7 Nisan 2023

İç Politika

Partili Cumhurbaşkanlığının ilk dönemi bitti, 5 yılın bilançosu çıktı

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetildiği 5 yıllık ilk yasama dönemi tamamlandı. CHP’li Kaboğlu, 5 yılın röntgenini çekti. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetildiği 5 yıllık ilk yasama dönemi tamamlandı. CHP’li vekil İbrahim Kaboğlu’nun paylaştığı verilere göre, 5 yılda 2 bin 880 ayrı düzenleme yapan 140 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yürürlüğe girerken, kararnamelerin sayısı Meclis’in çıkardığı kanunların sayısını geçti. Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri’nin ⅓’ünün daha sonra çıkan başka Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile değiştiğini ya da iptal edildiğini söyleyen Kaboğlu, yasama yetkisinin yürütme tarafından gasp edildiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu engellenen “418 milyar dolar” reklam filmini yayımladı: Söke söke alacağım

Hazine’den çalınan 418 milyar dolarla ilgili reklam filmlerinin engellendiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından reklamı yayımladı, “Söke söke alacağım” dedi

DSP’nin “Erdoğan’ı destekleyeceğiz” açıklamasının ardından partiden istifalar başladı

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklamasının ardından aralarında genel başkan yardımcıları ve parti meclisi üyelerininde olduğu istifalar başladı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı’na yönelik silahlı saldırıya ilişkin 4 kişi gözaltına alındı

Valilik, CHP İstanbul İl Başkanlığı’na yönelik silahlı saldırıya dair 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Şüpheliler “E.D’nin sosyal medya paylaşımı için havaya ateş ettiğini” söyledi.

Millet İttifakı, protokol değişikliğini YSK’ye sundu: Dört parti CHP listelerinden girecek

Millet İttifakının protokol değişikliği YSK’ye sunuldu. CHP ve İYİ Parti, İttifak çatısı altında kendi logolarıyla, diğer dört parti ise CHP listesinden seçime girecek.

Eski DSP’li 74 bakan ve milletvekili, Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladı

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın AKP’nin seçim teklifine yeşil ışık yakmasının ardından eski DSP’li milletvekili ve bakanlardan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması geldi.

“Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten gözaltına alınan Mahir Akkoyun serbest bırakıldı

“Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde” yazılı stickerlar tasarlayan Mahir Akkoyun, “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen Akkoyun serbest bırakıldı.

AKP “beraber yol yürümeyi” teklif etti, DSP kabul etti: “Erdoğan’ı destekleyeceğiz”

Dünkü Kemal Kılıçdaroğlu ziyaretinin ardından bugün de AKP heyeti DSP’ye gidip “beraber yol yürümeyi” teklif etti. DSP Başkanlık Kurulu toplanıp teklifi kabul etti ve Erdoğan’ı destekleme kararı aldı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: İş gücü yok, deprem konutları yetişmez

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “Hükümetin hedeflediği sürede deprem bölgesinde kalıcı konutları yapacak iş gücü yok” dedi. Erdoğan, konutların 1 yılda biteceğini açıklamıştı.

Dış Politika

Fransa’da mahkeme, grev yapan işçilerin “zorla çalıştırılması” kararının yürütmesini durdurdu

Fransa’da mahkeme, valiliiğin rafineride grev yapan işçileri “zorla işe başlatma” kararının yürütmesini durdurdu.

Batı Şeria’da silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürüldü, biri ağır yaralandı

Batı Şeria’nın Ürdün Vadisi bölgesinde gerçekleştirilen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürüldü, biri ağır yaralandı.

İran ve Suudi Arabistan anlaştı: Büyükelçilikler yeniden açılacak

Pekin’de görüşme gerçekleştiren İran ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları, iki ülke arasında büyükelçiliklerin yeniden açılması konusunda anlaşma sağladı.

Ukrayna: Kırım sınırına ulaşması halinde müzakere edebiliriz

Zelenskiy’nin üst düzey bir danışmanı yaptığı açıklamada, Kiev güçlerinin askeri Kırım sınırına ulaşması halinde Moskova ile görüşmeye hazır olunduğunu söyledi.

ABD’nin Ukrayna savaşıyla ilgili belgeleri sosyal medyaya sızdı

Pentagon, Ukrayna ordusunu güçlendirmeye yönelik gizli Amerikan ve NATO planlarına ilişkin belgelerin sosyal medya kanallarına sızdığını açıkladı.

Ekonomi

Dünyada bir yıldır azalıyor Türkiye’de günden güne artıyor

Dünya gıda fiyatları endeksi mart ayında 127’nin altına inerek 8 ayın en düşüğünü gördü. Türkiye’de TÜİK’e göre bile gıda fiyatları aralıksız 31 aydır yükseliyor. Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 67.8 seviyesinde.

Borç yapılandırma paketi 2023 kapsamı yürürlüğe girdi: Vergi affı başvurusu nasıl yapılır, son gün ne zaman, ilk ödemeler hangi ay yapılacak?

Milyonları ilgilendiren Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için sona gelindi. Vergi affı borç yapılandırma kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek Meclis’te kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hangi borçlar yapılandırılacak? İşte borç yapılandırma paketi kapsamı…

Yüzde 60’lık ‘liralaşma’ hedefini tutturmayan bankaya ek zorunlu karşılık

TL’nin toplam mevduat içindeki payı yüzde 60’ın altında olan bankalara ilave 5 puan yabancı para zorunlu karşılık uygulanacak.

Memurlar iş bıraktı: İnsanca yaşamak istiyoruz

Geçim sıkıntısı altında ezilen kamu emekçileri dün 81 ilde iş bıraktı. Memurlar, “Maaşlar açlık sınırının altında, insanca yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

8 Nisan 2023

İç Politika

Galatasaray Meydanı’nda gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest bırakıldı

Galatasay Meydanı’nda açıklama yapmak isterken gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest bırakıldı.

Gabonlu öğrencinin avukatı: Savunmalar bütün kadın cinayetlerinde aynı

Gabon uyruklu Dina’nın ölümüyle ilgili gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı. Avukat Kerim Bahadır Şeker, şüphelilerden D.A.’nın serbest bırakılmasına itiraz edeceklerini söyledi.

MetroPOLL’den son seçim anketi: Kılıçdaroğlu önde

Seçimlere sayılı gün kala MetroPOLL’ün yayımladığı ”Cumhurbaşkanı Seçimi” anketine göre, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 42.6 oy oranı ile ilk sırada yer aldı.

Deştin’deki nöbet eylemine jandarma müdahale etti: 9 gözaltı

Deştin’de çimento fabrikasına karşı nöbet eylemini sürdüren köylülerden 9 kişi jandarma tarafından 9 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 9 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı.

Dış Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’u kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul etti.

Son dakika… Çavuşoğlu ve Lavrov’dan ortak açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ortak düzenlediği basın toplantısında “tahıl koridoru meselesini ele aldık” açıklamasında bulundu.

Uzmanlar Lavrov’un ziyaretini yorumladı: ‘Rusya’dan iktidara destek ziyareti’

Türkiye, Rusya, İran ve Suriye arasında Moskova’da yapılan toplantının ardından Rus Dışişleri Bakanı Lavrov dün Ankara’ya geldi. Uzmanlar kritik ziyareti yorumladı: “Putin kendi gelmedi ama Lavrov’u göndererek hükümete destek mesajı verdi.”

Almanya’da Paskalya gösterileri: Binler savaşa karşı yürüdü

Almanya’da 1960’lı yıllardan bu yana savaşa ve silahlanmaya karşı düzenlenen Paskalya yürüyüşlerine bu yıl da pek çok şehirde binlerce kişi katıldı. Yürüyüşlerde “Savaşa hayır” mesajı verildi.

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Süleymaniye’ açıklaması: Türkiye özür dilemeli

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Süleymaniye’de yaşanan patlamanın ardından Irak Cumhurbaşkanlığı Türkiye’den resmi özür talep etti.

İran, başörtüsü takmayan kadınları tespit etmek için kamusal alanlara kamera yerleştiriyor

İran polisi, kamusal alanda başörtüsü takmayan kadınları tespit etmek için cadde ve sokaklar gibi kamusal alanlara kamera yerleştirmeye başladı.

ABD: Süleymaniye’deki İHA saldırısı sırasında konvoyda askeri personelimiz de vardı

ABD’nin The Wall Street Journal gazetesi, Süleymaniye’deki İHA saldırısının SDG Genel Komutanı Abdi’yi hedef aldığını, konvoyda 3 ABD askeri personelinin de olduğunu yazdı.

Yunanistan’da ‘terör yuvası’ olarak bilinen Lavrion mülteci kampı kapatılıyor

Yunanistan’ın Doğu Attika Bölgesi’ne bağlı Lavreotiki köyünde yer alan ve PKK, MLKP ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin yuvası olarak da bilinen Lavrion mülteci kampının kademeli olarak kapatılacağı bildirildi.

ABD, Türkiye’nin Rusya ile ticaretini düşürmesi çağrısında bulundu

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Ofisi Başkanı James O’Brien, G7 ülkelerinin baskısı üzerine, Türkiye’nin yaptırım uygulanan Batı mallarının Rusya’ya geçişini durdurmayı kabul ettiğini belirterek, Washington’un Ankara’nın Moskova ile ticaret verilerini düşüş beklentisiyle takip edeceğini vurguladı.

Ekonomi

Ete şimdi de şap zammı

AKP’nin yanlış politikaları hayvancılığı bitirdi. Hemen her gün zam gelen kırmızı ette şimdi de şap hastalığı tehdidi var. Hastalığa karşı acil önlem alınmazsa fiyatların daha da yükseleceği uyarısı yapıldı

Merkez Bankası’ndan TL hamlesi

Merkez Bankası, 14 Mayıs öncesi doları “yerinde tutmak” için harekete geçti. MB, “liralaştırma stratejisi” çerçevesinde bankalar için yeni dövizden TL’ye dönüşüm hedefleri ve tahvil yükümlülükleri belirledi.

Prof. Dr. Bilge Yılmaz İktidarın 14 Mayıs planını açıkladı: Doları tutabilmek için…

İktidarın döviz ve faiz politikası ile deprem bölgesine yapılan MB yardımlarını değerlendiren İYİ Partili Prof. Dr. Bilge Yılmaz “Bu sinsi planı sizlerle paylaşmak istiyorum” ifadesini kullanarak sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

 9 Nisan 2023

İç Politika

Dış Politika

Polis ablukasındaki Mescid-i Aksa’da gerginlik sürüyor

İsrail polisi sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gelmeye çalışan Filistinli gençlere müdahale etti. Ardından Yahudi yerleşimciler, polis eşliğinde mabedin avlusuna alındı.

Ukrayna’nın ‘bahar taarruzu’ planı ve müzakere hesapları

45 bin askerle “bahar taarruzu”na hazırlanan Ukrayna ordusunun üçte ikisi NATO tarafından eğitimden geçirildi. Hedefin 24 Şubat sonrası Rusya’nın ele geçirdiği kentleri geri almak olduğu belirtiliyor.

Ekomomi

Cari işlemler hesabı, şubatta 8 milyar 783 milyon dolar açık verdi

TCMB tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, Şubat 2023’te cari işlemler hesabı 8 milyar 783 milyon dolar açık verdi.

10 Nisan 2023

İç politika

Bülent Arınç’tan AKP’yi kızdıracak sözler: ‘Yapmayın, bu kadar basit değil olay’

Konuk olduğu programda iktidarı ve bununla birlikte hayat pahalılığını eleştiren Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, “Günün sonunda bu krizi üç harfliler diyerek marketlere bağladılar. Yapmayın, bu kadar basit değil bu olay” dedi. Arınç ayrıca HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılmasıyla yeniden gündeme gelen Hizbullah’ı da eleştirdi.

YÖK’ün kararı mahkemeden döndü: Hotar hakkındaki şikayetler incelenmeli

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar hakkında soruşturma açılması istemini reddeden YÖK’ün kararı, Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Hiranur Vakfı’nın kaçak binasında yıkım durduruldu!

Cinsel istismar skandalıyla gündemde olan Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasının bazı bölümlerinin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerince yıkılması işlemi, mahkeme kararıyla geçici olarak durduruldu.

İnfial yaratan Gabonlu öğrenci olayında yeni gelişme: Yeniden gözaltı kararı verildi

Karabük’te, cansız bedeni bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nun (17) şüpheli ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 3 kez gözaltına alınıp bırakılan sanık hakkında yeniden gözaltı kararı verildi.

Mustafa Balbay’ın ‘kaçak petrol’ yazısına Berat Albayrak’tan ‘karartma’ çabası: Erişim engeli getirildi

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay’ın Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Kuzey Irak’tan kaçak petrol ticareti yaptığı gerekçesiyle Türkiye’ye kesilen cezayı konu alan “Kara petrolden de kara bir ticaret” başlıklı köşe yazısına erişim engeli getirildi.

Motorine dev zam!

Petrol ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından gece yarısından itibaren motorine zam yapıldı.

Erdoğan: Savunma sanayii bütçemizi 75 milyar dolara yükseltiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TCG Anadolu dünyanın ilk Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gemisidir. Savunma sanayii bütçemizi 75 milyar dolara yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı.

Hüda-Par AKP ile anlaştı: 58 Hizbullah tetikçisi serbest bırakıldı

Hizbullah’ın silahlı yapılanmasında yer alan ve 183 yurttaşın ölümünden sorumlu olan 58 tetikçinin serbest bırakıldıkları ortaya çıktı

Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan İstanbul depremi senaryosu: Türkiye’nin siyasi bağımsızlığı kalmaz

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından gözlerin çevrildiği Marmara ve İstanbul için uzmanlardan uyarılar gelirken Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan bir senaryo geldi. Kahramanmaraş ve Gaziantep’in ekonomisinde yaşanan olumsuz durumu örnek veren Görür, “Marmara Bölgesi’nde bu deprem gerçekleşirse ekonomi çarkları duracak. Türkiye’nin yüzde 60 ekonomik üretiminin can damarı olan bir bölgenin ekonomisinin durması demektir. Türkiye ekonomik olarak diz üstü çöker. Siyasi bağımsızlığı da kalmaz” ifadelerini kullandı.

Bahçeli istedi YSK yaptı: HDP sandık kurullarında görev alamayacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), MHP’nin başvurusu üzerine seçimlere Yeşil Sol Partisi listelerinden girme kararı alan HDP’nin sandık kurullarında temsilci hakkı bulunduramayacağına karar verdi. Karara göre, ilk 3 partinin yer aldığı yurtdışı sandık kurullarında HDP yerine MHP olacak.

İşte AKP’nin aday listesi: Kayyumlar, torpilliler, silahla poz verenler

AKP aday listesini açıkladı, listede her yere kayyum olarak atanan Turan Bedirhanoğlu, HDP önüne getirilen Ayşegül Biçer ve ‘torpilliyim’ diyen Rümeysa Kadak’tan silahlarla poz veren Savcı Sayan’a kadar birçok isim yer alıyor

Cengiz Çandar ülkeye döndü, savcı ceza istedi

Yeşil Sol Parti Milletvekilli adayı gazeteci Cengiz Çandar, seçim kampanyası için Türkiye’ye döndü. 6 yıl önce yaptığı paylaşım nedeniyle savcılık, Çandar için hapis cezası talep etti.

 Dış Politika

İran’da kız öğrenciler kimyasal gazla zehirlendi

İran’ın Kürdistan eyaletine bağlı Sakkız şehrinde bulunan Mirac Kız Lisesinde eğitim gören öğrencilerin kimyasal gazla zehirlendikleri iddia edildi.

ABD savaş gemisinin Çin karasularına girdiği bildirildi

Tayvan Boğazı’nda artan gerilimin ortasında Çin Halk Kurtuluş Ordusu Güney Komutanlığı Sözcüsü Tian Junli, ABD Donanması’na ait füze destroyeri USS Milius’un Çin karasularına “yasadışı” bir şekilde girdiğini açıkladı.

Kürt dünyasında geçen hafta: Suikast iddiası ve petrol anlaşması çatlağı derinleştirdi

Petrol anlaşması ve Abdi’ye suikast iddiası, IKB’deki hakim iki parti olan KDP ile KYB arasında medya üzerinden çekişmeye dönüştü.

ABD’nin gizli belgeleri sızdı: ‘Wagner, Türkiye’den silah almak istedi’

ABD’nin sosyal medyaya sızan gizli belgelerinde Rus paralı asker şirketi Wagner’in Türkiye’den silah almak için girişimde bulunduğu iddai edildi.

Ukrayna: Rusya, Suriye’deki taktiği uyguluyor

Rusya’nın Bahmut’ta ‘sözde Suriye’deki yakıp yıkma taktiğine’ geçtiğini söyleyen Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Sırskiy, Bahmut’u savunmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Ekonomi

TCMB açıkladı: Bir yıllık cari açık 10 yılın zirvesinde

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye ekonomisinde cari açık şubatta 8.78 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası çarşıdan dolar topluyor

Döviz ihtiyacını İstanbul’daki Kapalıçarşı’dan karşılayan kurumlara Merkez Bankası da katıldı. Banka, ‘tekerlekli demir sandıklarla’ her gün buradan dolar topluyor.

Satacak yer kalmadı, tarım alanlarına göz diktiler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bodrum Milli Emlak Müdürlüğü, Muğla’nın üç farklı ilçesinde devlet arazilerini 24 ay taksitle satışa çıkardı.

TÜİK: Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı yüzde 23,4 oldu

İşsizlik oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 10,0 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,7 iken kadınlarda yüzde 12,6 olarak tahmin edildi.

Tahvil deposu genişletiliyor

Merkez Bankası’nın menkul kıymet tesisi ve zorunlu karşılıklar kapsamında yaptığı değişikliklerin kredi faizlerinde bir miktar gerileme yaratması beklense de asıl etkisinin tahvil faizleri ile mevduat faizlerinde olması öngörülüyor.

Piyasadaki iddialara göre banka günde 260 milyon dolar topluyor: Çarşıda ‘Merkez’ hareketi

Seçim öncesi döviz fiyatlarında artışı önlemek, seçimden sonra ise kur korumalı mevduat gibi nedenlerle artacak döviz talebini karşılamak isteyen Merkez Bankası, Kapalıçarşı’nın yeni müşterisi oldu. İddialara göre Merkez Bankası her gün piyasadan 260 milyon dolar topluyor.

11 Nisan 2023

İç Politika

Eyüpsultan’da TÜGVA işgali: Yargı kararını kaymakamlık da dinlemedi, İBB bir başvuru daha yaptı

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Eyüpsultan’daki bir arsanın mahkeme kararına rağmen TÜGVA tarafından işgal edildiğini belirtti. Gökce, İBB olarak söz konusu arsanın tahliye edilmesi için kaymakamlığa başvurduklarını açıkladı.

Son Dakika: Erdoğan’ın açıkladığı AKP seçim beyannamesinde dikkat çeken vaat

Son dakika haberi… AKP’nin seçim beyannamesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Üniversite öğrencilerine vergi muafiyetinden, ev hanımlarına emeklilik desteğine ve kamuda mülakatın kaldırılmasına kadar pek çok başlık yer aldı. Erdoğan’ın vaatleri arasında, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “Aile destek sigortası” da yer aldı.

“Erdoğan sayesinde” etiketine ikinci gözaltı: CHP Gençlik Kolları üyesi serbest bırakıldı!

Bursa’da “Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde. Oy verirken aklınızda bulunsun” yazılı etiketler nedeniyle gözaltına alınan CHP Nilüfer İlçe Gençlik Kolları üyesi İdil Dengiz, serbest bırakıldı.

  Erdoğan’dan Naci Görür’e: Profesör müsveddesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti aday tanıtım toplantısında, Maraş merkezli depremlerin ardından yaptığı açıklama ve uyarılarla dikkat çeken deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’ü hedef aldı.

 Deprem sabahı tutuklanan gazeteci Nazlıcan Yıldız’a tahliye

İzmir’de gözaltına alınarak tutuklanan Jinnews Muhabiri Nazlıcan Yıldız’ın tahliyesine karar verildi.  Yıldız’ın tutuklamasına neden olan Gizli Tanık 9’un beyanlarındaki çelişkiler ise dikkat çekti.

AYM’den HDP kararı: Kapatma dosyası tutanakla raportöre

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin sözlü savunma vermemesini tutanak altına aldı. Dosya, AYM raportörüne verildi.

CHP il binası saldırı soruşturmasında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

CHP’nin İstanbul il binasına 6 Nisan’da gerçekleşen silahlı saldırıyla ilgili soruşturmada gözaltına alınanların tümü serbest bırakıldı.

Dış Politika

İsrail ordusu Batı Şeria’da 2 Filistinliyi öldürdü

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail ordusunun 2 Filistinliyi öldürdüğü belirtildi. Öte yandan Hamas’tan yapılan açıklamada, “İsrail tüm bölgeye ve çıkarlarına karşı tehlike oluşturuyor” denildi.

KYB’den 35 milyar dolar borç iddiası

KYB Politbüro Üyesi Ahmed Sadi Pire, Irak Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat’tan bağımsız petrol satmasına rağmen 35 milyar dolar borçlu olduğunu söyledi.

ABD’den ‘Süleymaniye’ açıklaması: Saldırı soruşturuluyor

Mazlum Abdi’nin hedef alındığı ileri sürülen saldırının soruşturulduğunu dile getiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, can kaybı bildirilmediğini duyurdu.

İran: Başörtüsü zorunluluğuna uymayanlar yargılanacak

Tahran Milletvekili Kevseri, başörtüsü zorunluluğuna uymayanların 15 Nisan’dan itibaren kamusal alanlara yerleştirilen kameralar ile tespit edileceğini söyledi.

İsrail’de halk yine sokaklardaydı: ‘Yasadışı gösteri diye bir şey yok’

İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkedeki durumdan muhalefeti suçlayarak Savunma Bakanı Gallant’ın görevine devam edeceğini açıkladı. Hükümet karşıtı yüzlerce protestocu ise yine sokaklardaydı.

İngiltere’de pratisyen hekimler 4 günlük greve başladı

İngiltere’de yaklaşık 50 bin pratisyen hekim ücret zammı talebiyle 4 günlük greve başladı. Hekimler en az yüzde 26 ücret zammı talep ediyor.

Ekonomi

İnşaat maliyet endeksi: Şubat ayında aylık yüzde 2,08 artış!

TÜİK verilerine göre; inşaat maliyet endeksi, 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,08, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 72,37 arttı.

Sanayi üretim endeksinde deprem etkisi: Aylık yüzde 6, yıllık yüzde 8,2 azalma!

Sanayi üretim endeksi, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli deprem felaketinin yaşandığı Şubat’ta aylık bazda yüzde 6, yıllık bazda yüzde 8,2 azalış gösterdi.

Önerilen yazılar

Fehim Taştekin: Mazlum Abdi’yi vurmak! Kürt coğrafyasını patlatmak!

TB2’lerin sicilinden hareketle kimse hedefin ıskalandığını düşünmüyor; Amerikalılar konvoya eşlik ederken bunun olamayacağını herkes biliyor. Belli ki “Takip ediyoruz, ne yaptığınızı ve nereye gittiğinizi biliyoruz” mesajı verildi