30 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

Valilik: Kendi halinde içki içenlere yaptırım yok

İstanbul Valiliği’nin alkol genelgesi hakkında yeni açıklama yapan Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emin Gökçegözoğlu, ‘çevreye rahatsızlık verenler için uygulanacağını’ söyledi.

Alkol yasağının gerekçesi: “Kadınların huzuru”

İstanbul’daki açık alanlarda alkol tüketiminin yasaklanmasına dair genelgenin tartışmalara neden olmasının ardından İstanbul Valisi açıklama yaparak yeni yasak getirmediklerini söyledi.

Hukukçular anlattı: Açık alanlarda alkol içmek hukuken yasaklanabilir mi?

İstanbul Valiliği, vatandaşların halka açık alanlarda, piknik yeri gibi yerlerde alkollü içki tüketmelerinin önlenmesi talimatı verdi. Avukat Şöhret Can Kolsuz ve Emre Telci, hukuken yasağın geçerli olup olmadığını ve yurttaşların ceza almaları durumunda ne yapmaları gerektiğini anlattı.

Turan’ın cenazesi, memleketi Mêrdîn’e götürülüyor

Yaşamını yitiren hasta tutuklu Şakir Turan’ın cenazesi, memleketi Mêrdîn’e doğru yola çıkarıldı.

Akşener’den İstanbul ve Ankara’da yerel seçim ittifakına açık kapı

İYİ Parti’nin yerel seçimlerde kendi adaylarını çıkarıp çıkarmayacağına ilişkin tartışma sürüyor. Partinin lideri Meral Akşener, sözcüsü Kürşad Zorlu’nun “İstanbul ve Ankara’da kendi adaylarımızı çıkaracağız” açıklamasından “geri adım attı.”

Zorlu’nun kapadığı kapıyı Akşener aralamıştı: İYİ Partili Özlale’den de büyükşehirlerde işbirliğine yeşil ışık

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu’nun İstanbul ve Ankara’da aday çıkaracaklarını söylemesi ve Akşener’in ortak adaya kapı aralaması sonrası Ümit Özlale de büyükşehirlerde işbirliğine yeşil ışık yaktı: İşbirliği zemini oluşursa biz işbirliğine kapıyı kapatmadık.

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan adaylık açıklaması: Yola çıktığımı ifade edebilirim, adayım demek hadsizlik olur

İBB Başkanı İmamoğlu, yerel seçimde yeniden adaylığı konusunda “Yola çıktığımı ifade edebilirim, adayım demek hadsizlik olur” dedi. Akşener’in “İmamoğlu ve Yavaş’ın çağrıya yanıt vereceğini sandım” sözlerine ise “Her şey çok güzel olacak” yanıtını verdi.

DİSK-Meral Akşener buluşmasına Nilgün Türkler’den tepki

22 Temmuz 1980’de öldürülen DİSK kurucusu Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler: “Ben babamı öldüren katillerin cenazesine gidenlere suç duyurusunda bulunurken, bunlar ziyarette.”

EKONOMİ

10 öğrenci kentinde kiralar cep yakıyor: İstanbul, 17 bin 700 lira ile başı çekti

Öğrencilerin en çok tercih ettiği 10 şehirdeki ortalama konut kiralarında artış dikkat çekiyor. Verilere göre, İstanbul’da en çok üniversitenin bulunduğu mahallelerde kiralar, kent ortalamasının da üzerinde.

DIŞ POLİTİKA

DSG duyurdu: Derazor Askeri Meclis Komutanı görevden alındı

DSG, ‘ilkelerine uymadığı, görevini kötüye kullanıp halka karşı suç işlediği’ gerekçesiyle Derazor Askeri Meclisi Askeri Komutanı Ehmed El Xebil’i görevden aldığını duyurdu.

Til Temir’in Dirdara köyü bombalandı

Til Temir’in Dirdara köyü ağrı silahlarla bombalandı Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları devam ediyor.

İdam edilen 4 kardeşi için adalet arayan Monfared’in cezası uzatıldı

İran rejimi tarafından farklı tarihlerde idam edilen 4 kardeşi için adalet ararken tutuklanan Maryam Akbari Monfared’in tahliyesine bir yıl kala 2 yıl daha hapis cezası verildi.

İranlı gazeteci Maroofian dördüncü kez tutuklandı

İran rejimi tarafından katledilen Jîna Emînî’nin babasıyla röportaj yapan gazeteci Nazila Maroofian dördüncü kez tutuklandı.

İran’da gözaltına alınan aktivistler tacize maruz kaldı

İran’ın Gilan eyaletinde tutuklanan kadın hakları aktivistlerinin, gözaltı sırasında sorgu görevlileri tarafından fiziksel tacize ve dayağa maruz kaldığı belirtildi

Gabon’da askerler yönetime el koydu ülke sınırları kapatıldı

Gabon’da cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının ilanından sonra bir grup asker, yönetimi ele geçirdiklerini duyurdu.

Japonya Başbakanı radyoaktif su endişelerini gidermek için deniz ürünü yedi

Başbakanın eyleminin, Japonya’nın Fukuşima planı nedeniyle ülkedeki deniz ürünlerinin itibarının zedelenmesi yönündeki endişeleri gidermeyi amaçladığı bildirildi.

Lula: “Dünya BRICS Zirvesi’nden sonra artık eskisi gibi kalamaz”

Brezilya Cumhurbaşkanı son zirvedeki genişlemeyle birlikte BRICS’in satın alma gücü paritesine göre G7’den daha güçlü bir blok olduğuna dikkat çekti. Lula, BRICS’in katkısıyla BM Güvenlik Konseyi daimi üye sayısının artırılabileceğini söyledi.

31 Ağustos

 

İÇ POLİTİKA

İstanbul Barosu’ndan ‘içki genelgesinin’ iptali için dava

Valiliğin içki yasağına ilişkin genelgesinin özel yaşamın gizliliğine müdahale olduğunu belirten İstanbul Barosu, genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı.

Şirnex’te zırhlı araç bir çocuğa çarptı

Şirnex’te, zırhlı polis aracının çarptığı 12 yaşındaki çocuk ağır yaralandı.

Şemrex’te saldırıya uğrayan Erdem yaşamını yitirdi

Mêrdîn’in Şemrex ilçesinde silahlı saldırıya uğrayan Kahraman Erdem yaşamını yitirdi.

Kadın Savunma Ağı üyesi Önen’in evine polis baskını

Kadın Savunma Ağı üyesi Deniz Önen, evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Ahmet Faruk Ünsal DEVA’dan istifa etti

DEVA Partisi kurucularından Ahmet Faruk Ünsal, sanal medya hesabında Ali Babacan’ın ‘şeffaf’ olmadığını söyleyerek istifa etti.

Mansur Yavaş’tan ‘para karşılığı işe alım’ iddialarına suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Halk Ekmek’te “para karşılığı işe alım alım yapıldı” iddiası için teftiş başlattı. Yavaş ayrıca suç duyurusunda da bulundu.

Mansur Yavaş “nasip olursa” Ankara BB Başkan adaylığına yeniden aday

Mansur Yavaş, Atatürk Orman Çiftliğindeki 30 Ağustos kutlamaları sırasında “bir beş yıl daha Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı” yapmak istediğini açıkladı. Ancak, bunun için CHP’nin kendisini aday göstermesi gerektiğinden söz etmedi.

Bursa’da trans kadına yangın tüpü sıkanlar adliyeye sevk edildi

Bursa’da durakta bekleyen trans bir kadının üzerine yangın söndürme tüpü sıkılması olayıyla ilgili yakalanan şüpheliler, saldırıyı “Eğlencesine yaptık,” diye savundu.

Celalettin Can’a adliyede işkence: Kelepçe takıldı, hücreye konuldu

Özgür Gündem’le dayanıştığı için verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası onanan Celalettin Can, “Ülkenin içinde bulunduğu karanlık günlerden bir utanç tablosu bu” dedi.

Hatay’da su kesintilerine karşı eylem

“Dursunlu Mahallesi’nde su yok, insanlar sağlıksız ortamlarda yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Su sıkıntısıyla birlikte hava sıcaklığının da artması mahalle halkını salgınla karşı karşıya bırakabilir.”

EKONOMİ

Bakan Şimşek, ‘kura müdahale’ iddialarını yalanladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Merkez Bankası’nın seviye hedefi gözeterek rezerv satışı ile kura müdahale ettiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.” dedi.

Memur ve emeklinin zam oranı belli oldu: Hakem Kurulu şaşırtmadı, hükümetin teklifini 1 kuruş dahi artırmadı

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, hükümetin zam teklifini aynen kabul etti. Memur ve memur emeklilerine 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak.

TÜİK: Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüdü

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, yılın ikinci çeyreğinde büyümeye en büyük katkı iç tüketim ve inşaattan geldi. Sanayideki yüzde 2,6 daralma dikkat çekti. İhracat düşerken, ithalat arttı.

Zorunlu arabuluculuk dönemi başlıyor: ‘Yüzde 25 sınırı devam ettikçe sıkıntılar sürecek’

Kiracı ile ev sahibi arasındaki zorunlu arabuluculuk dönemi yarın başlıyor. Ancak uzmanlara göre yeni uygulama, taraflar arasında kemikleşen sorunlara sadece kısmi bir çözüm.

DIŞ POLİTİKA

Nijer’de cunta, Fransa büyükelçisinin sınır dışı edilmesi için talimat verdi

Cunta yönetiminden Fransa Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen notada, Nijer polisine, Büyükelçi Sylvain Itte’yi sınır dışı etmek için talimat verildiği belirtildi.

BM: Ukrayna’da 9 bin 500 sivil hayatını kaybetti

BM, devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna’da 9 bin 500 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Esed: Türkiye çekilmeden normalleşme olmaz

İran Dışişleri Bakanı’nı ağırlayan Beşar Esed, Şam ile Ankara arasındaki ilişkilerin yeniden canlanması şartının Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi olduğunu söyledi.

Yunanistan’da 1.5 milyon dönüm kül oldu

Yunanistan’da orman yangınlarında şimdiye kadar 1.5 milyon dönüm kül oldu Yunanistan’daki yangınlar 13’üncü gününde devam ediyor.

İran: Nükleer programımız durdurulamaz

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, ülkesinin nükleer programına yönelik herhangi bir saldırıya “kararlı ve yıkıcı” bir şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

IŞİD, 12 yaş ve üstü oğlan çocukları SDG kamplarından kaçırıyor

SDG’nin IŞİD’lerin tutulduğu kamplarda radikalleşmeyi ve cinsel istismarı önlemek için çocuk rehabilitasyon merkezi açması üzerine IŞİD yeni bir karar aldı. Yeniden yapılanmaya çalışan IŞİD, El Hol ve Roj kamplarındaki oğlan çocukları kaçırıyor.

Diyanet’ten Skandal Protokol! Çocukları Radikal İslamcı Gruplara Emanet Ettiler…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, bünyesinde 40’tan fazla radikal islamcı gurup bulunduran Suriye İslam Meclisi ile bir protokol imzaladığı ortaya çıktı. 21 Eylül 2020 tarihinde imzalanan protokol kapsamında, Suriye İslam Meclisi üyeleri Türkiye’de özellikle çocukların katıldığı çok sayıda program düzenlerken devletin en üst kademesine çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

1 Eyül

 

İÇ POLİTİKA

İstasyon Meydanı: Barışın muhatabı Abdullah Öcalan’dır

İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Eylül mitingine katılan yurttaşlar ‘Barışın muhatabı Abdullah Öcalan’dır’ dedi.

Qelgeli’de saatlerce taranan evde 2 kişi hayatını kaybetti

Qelqelî ilçesine bağlı Çamilî Mahallesi’nde askerler tarafından ağır silahlarla saatlerce taranan bir evde 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi

Çamilî Mahallesi hala asker ablukasında

Wan’da terkedilmiş bir eve yapılan bombardıman sonucu 2 kişinin yaşamını yitirdiği Çamilî Mahallesi’ndeki asker ablukası sürüyor

Çamilî’ye giden heyet: İki kişi açıkça infaz edildiler

Wan’ın Qelqelî ilçesine bağlı Çamilî Mahallesi’nde gerçekleştirilen saldırı ardından bölgeye giden heyet, iki kişinin açıkça infaz edildiğini belirterek ‘Bütün bu kirli operasyonların takipçisi olmaya devam edeceğiz’ dedi.

TBB’den yeni adli yıl mesajı: Umutlu değil kaygılıyız

Türkiye Barolar Birliği yeni adli yıl açılışı için yayınladığı yazılı açıklamada ülkede ‘adalet krizi’ yaşandığını vurgulayarak, yeni adli yılı umut ve heyecan yerine kaygıyla karşıladıklarını yazdı

Erdoğan’ın da katıldığı adli yıl açılışında Sağkan’a sansür

Erdoğan’ın katıldığı adli yıl açılışında konuşan TBB Başkanı avukat Erinç Sağkan, yargı-siyaset ilişkilerini eleştirerek AİHM kararlarının uygulanması ve Can Atalay’ın serbest bırakılması çağrısı yaptı. Sağkan’ın açıklamaları medya kuruluşları ve ajanslara servis edilmedi.

Adli yıl açılışında barolardan çağrı: Kürt sorunu barışçıl yöntemlerle çözülsün

Adli yıl açılışı nedeniyle birçok kentte açıklama yapan barolar, ülkenin hukuk, demokrasi ve insan hakları alanında yaşadığı sorunların önemli nedeninin Kürt sorunu olduğu belirtilerek, sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi çağrısında bulundular

Amed’de 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi

Amed’de 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen miting, İstasyon Meydanı’nda başladı.

Birçok kentte 1 Eylül açıklaması: Toplumsal barışa tecrit uygulamaktan vazgeçin

Birçok ilde siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesi ile yaptıkları açıklamalarda iktidara ‘toplumsal barışa uyguladığı tecrit politikasından vazgeçme’ çağrısı yaptı.

Bir aileye daha çocuğunun kemikleri kutu içinde teslim edildi: Cenaze namazı da yasaklandı

Sêrt’te 2020 yılında yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren Yılmaz Uzun’un kemikleri ailesine 3 yılın ardından kutu içinde teslim edildi.

Avukatlar, Can Atalay ve Gezi tutukluları için eylem yaptı

Avukatlar, TİP’ten milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay ve Gezi tutukluları için eylem yaptı. Basın açıklamasını okuyan Atalay’ın avukatı Akçay Taşçı, Atalay’ın tahliyesinin Yargıtay eliyle ihlal edildiğine dikkat çekti.

TBB Başkanı’ndan Erdoğan’ın yüzüne karşı: “Can Atalay hapiste değil TBMM’de olmalı”

2023-24 Adli Yıl açılışında mahkeme kararlarının eleştiriden bağışık olmayacağını ancak “AYM ve AİHM kararlarının uygulanmamasının da kabul edilemeyeceğini” söyleyen Sağkan: “Temel sorun yargı bağımsızlığını olmayışı” dedi.

Selçuk Bayraktar’dan siyasete ilk yeşil ışık: Mücadele politikaya girmemizi gerektiriyorsa korkup geri dönecek değiliz

Erdoğan’ın damadı ve Baykar Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, siyasete girip girmeyeceğinin sorulması üzerine “Ama mücadele siyasete girmemizi gerektiriyorsa burada biz korkup da geri dönecek değiliz” dedi.

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı şampiyonluk için Sırbistan’la karşılaşacak

Brüksel’de İtalya Kadın Milli Voleybol Takımı’nı 3-2 yenen Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı final oynamaya hak kazandı. Kadın Milli Takımı Pazar gecesi şampiyonluk için Hollanda’yı 3-1 yenen Sırbistan ile karşılaşacak.

EKONOMİ

İstanbul’da yıllık enflasyon ağustosta yüzde 74 ile rekor kırdı

İstanbul’da aylık enflasyon, yüzde 8,8 ile rekor kırdı. İTO verilerine göre, kentte ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 74,2 ile son altı ayın zirvesinde.

Kızılay AVM iflas etti: Yönetimi devralan Türk Kızılayı kiracı esnafa ihtar gönderdi

Karsaklar Gayrimenkul’e verilen Ankara Kızılay AVM iflas etti. Yönetimi devralan mülk sahibi Türk Kızılayı, süresiz kira sözleşmeleri bulunan ve iş yapma potansiyeli yüksek olan esnaflara ihtarname çekerek dükkânların boşaltılmasını istiyor.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Merkez Bankası iskonto faiz oranını artırdı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, reeskont faiz oranında artış yapıldı. Böylece reeskont faizi yüzde 15,75’ten yüzde 25,75’e; avans faizi yüzde 16,75’ten yüzde 26,75’e çıktı.

DIŞ POLİTİKA

DSG operasyon başlatmıştı: Dêrazor’da 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Dêrazor Askeri Meclisi ve İç Güvenlik Güçleri, bölgede yürütülen operasyonlarda yurttaşların can ve mal güvenliklerinin sağlanması amacıyla 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.

DSG operasyon başlatmıştı: Dêrazor yönetiminden Şam’a ‘yasa dışı yollarla grupları bölgeye geçiriyor’ suçlaması

DSG’nin Dêrazor’da DAİŞ’e karşı başlattığı ‘Güvenliği Güçlendirme’ operasyonun ardından Dêrazor Demokratik Sivil Yönetimi yaptığı açıklama ile, Şam hükümetini ‘yasa dışı yollarla kendine bağlı grupları bölgeye geçiriyor, yönetim ile halkın arasını bozmakla’ suçladı.

Efrîn ve Şehba’ya 51 kez saldırı

Ağustos ayında Efrîn ve Şehba’nın 33 bölgesine 51 kez saldırı gerçekleştirildi.

Minbic’e yönelik saldırılarda 4 çocuk katledildi

Türkiye’ye bağlı paramiliter grupların Minbic’e bağlı Mihsenli köyüne yönelik saldırısında 4 çocuk katledildi.

Suriye’nin güneyinde Şam rejimi aleyhine şu ana kadarki en geniş katılımlı protesto gösterisi

Suriye’nin güneyindeki Suveyda ilinde Şam yönetimi aleyhine iki hafta önce başlayan protesto gösterilerine katılım her geçen gün giderek artıyor. Fransız Haber Ajansı (AFP) yerel kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde, cuma günkü gösterilere şu ana kadarki en geniş katılımın gerçekleştiğini ve sokağa inen protestocuların sayısının 2 bini bulduğunu aktardı.

MSB duyurdu: Kandil ve Asos’a hava saldırısı düzenlendi

Haber Merkezi – Türkiye, Kürdistan Bölgesi’nin Asos ile Kandil bölgelerine eş zamanlı hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), dün gece Kürdistan Bölgesi’nin birçok yerinde PKK’ye yönelik çok sayıda hava harekâtı düzenlendiğini duyurdu.

İran’da cezaevinde işkence gören Rouhi hayatını kaybetti

‘Jin jiyan azadî’ eylemlerine katıldığı için hakkında idam kararı verilen ve sonrasında cezası bozulan İranlı aktivist Javad Rouhi cezaevinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Af Örgütü Rouhi’nin ağır işkencelere maruz kaldığını açıkladı.

Afrika Birliği, Gabon’un üyeliğini askıya aldı

Afrika Birliği, askeri darbe sonrası Gabon’un üyeliğini askıya aldığını duyurdu.

2 Eyül

 

İÇ POLİTİKA

Cumartesi Anneleri’ne ters kelepçe ile gözaltı

Cumartesi Anneleri, kaymakamlığın ‘yasak’ kararına rağmen eylemlerinin 962’inci haftasında da Galatasaray Meydanı’na yürümek istediler.

Cumartesi Anneleri eyleminde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eyleminde gözaltına alınan 32 kişi serbest bırakıldı.

İHD’den birçok ilde eylem: Kayıplar vicdandır, sahip çık

İHD üyeleri birçok ilde Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen Cumartesi Anneleri’nin gözaltına alınmasına tepki gösterdi

1 Eylül’de Barış Anneleri’nin talebi tecridin kaldırılması

Amed’de 1 Eylül mitinginde konuşan Barış Anneleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıyla barış ve eşitliğin sağlanabileceğini vurguladı.

Yeşil Sol Parti kongreye hazırlanıyor: Ön seçimsiz aday belirlenmeyecek

Ekim ayı ortalarında kongre yapmayı planlayan Yeşil Sol Parti, önümüzdeki yerel seçimler dahil artık ön seçim yapmadan adaylarını belirlemeyecek.

KHK ile ihraç edilen Mikail Bülbül göreve iade edildi

Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisiyken 2017’de yayımlanan bir KHK ile görevinden ihraç edilen Mikail Bülbül, görevine iade edildi. Kararı duruyan Bülbül, “Destek sunan herkese teşekkür ederim” dedi.

Erdoğan Hatay’da muhalefeti hedef aldı: ‘Deprem turistleri’ gittikten sonra da burada olduk

Hatay’da konut töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefeti hedef aldı: Şov peşindeki deprem turistleri gittikten sonra da Hatay’la kardeş ilan ettiğimiz 94 belediyemiz Hatay halkının yanında olmaya devam etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan başkanlara: Söylediklerimi aktaramıyorsunuz

Ankara’da ilçe başkanlarıyla bir araya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, parti örgütünü eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Grup toplantılarında söylediklerim sahada tekrarlanmıyor, insanlar duymuyor” dediği iddia edildi.

Bayan Yanı: Ebrar candır, gerisi yalandır

Milli Sporcu Karakurt, Twitter hesabından “Boş yapma Abdulhamit” yazılı pankartı taşıdığı anları gösteren fotoğrafı paylaştı. AKP’li isimlerin hedefi oldu. Mizah Dergi Bayan Yanı’ndan Karakurt’a destek geldi.

EKONOMİ

DIŞ POLİTİKA

DSG: Aşiretlerle değil Şam hükümetine yakın gruplarla çatışma yaşanıyor

Dêrazor’daki çatışmalara ilişkin açıklama yapan DSG, operasyonun aşiretlerin isteği üzerine başlatıldığını ve aşiretlerle değil, Şam hükümetine yakın gruplarla çatışma yaşandığını açıkladı.

Türkiye tarafından Bab ve Cerablus üslerinden Minbic’e saldırı

Türkiye’ya bağlı silahlı gruplar Cerablus ve Bab bölgesinde bulunan askeri üslerinden Minbic’e saldırıyor.

Kerkük-Hewlêr yolunun kapatılması protestolarında 2 Kürt katledildi

Irak polisi, Kerkük-Hewlêr ana yolunun kapatılmasını protesto edenlere doğrudan ateş açtı, 2 Kürt genci katledildi.

Avrupa’nın birçok kentinde tecride karşı yürüyüş

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Avrupa’nın farklı kentlerinde bir araya gelen binlerce Kürt, ‘Sayın Öcalan Kürt halkı için kırmızı çizgidir. Önderliğimiz özgür oluncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz ‘ mesajı verdi.

Qamişlo’da araca saldırı: Yaşamını yitirenler var

Qamişlo’da Girkê Legê- Dêrik yolu üzerinde bir araca saldırı düzenlendi, yaşamını yitirenler var.

Minbic Demokratik Sivil Yönetimi: Saldırıların amacı halkı göçertmek

Türkiye’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde katliam gerçekleştirdiğini belirten Minbic Demokratik Sivil Yönetimi, gayri ahlaki olan bu saldırıların bölgedeki istikrarı ile halkı göçertmeyi amaçladığını belirtti.

Avrupa’da tecrit yürüyüşü başladı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan mutlak tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması amacıyla Avrupa’nın farklı kentlerinde eylem ve etkinlikler başladı.

Yeşilgöz, taslak seçim programını açıkladı: ‘Göçle mücadele, zorunlu askerlik…’

Hollanda Adalet Bakanı ve VVD lideri Dilan Yeşilgöz, partisinin taslak seçim programını kamuoyuyla paylaştı. Yeşilgöz, önceliğini ‘göçle mücadele’ olarak belirledi.

3 Eyül

 

İÇ POLİTİKA

 

Gergerlioğlu zırhlı aracın çarptığı Tajdin’i ziyeret etti: Neden hep Kürt illerinde oluyor?

Zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 12 yaşındaki Tajdîn Adal’ıyı ziyaret eden Yeşil Sol Parti’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Niye başka illerde değil Kürt kentlerinde bu olaylar oluyor?” diye sordu.

Kadıköy’de 1 Eylül açıklaması: Halklar barış, iktidar savaş istiyor

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Kadıköy’de açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, AKP-MHP iktidarının içeride ve dışarıda yürüttüğü politikalarla, sınır içi ve dışındaki operasyonlarla çözümsüzlükte ısrar ettiği kaydedildi.

Vuslat Doğan Sabancı taburcu edildi, Ali Sabancı normal odaya alındı

Yunanistan’da geçirdikleri kazada ağır yaralanan Vuslat Doğan Sabancı’nın cuma akşamı evine çıktığı, eşi Ali Sabancı’nın ise yoğun bakımdan normal odaya alındığı belirtildi. Ali Sabancı’nın A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın maçlarını izlediği aktarıldı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ağustos ayı raporu: Tutuklu gazeteci sayısı yeniden 59’a çıktı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ağustos ayı raporuna göre, Türkiye’de tutuklu gazetecilerin sayısı yeniden 59’a yükseldi. Dernek, baskı, yıldırma, sansür ve nefessiz bırakma yönelimine son verilmesi çağrısında bulundu.

Diyanet’ten yeni fetva: Karma eğitim için ‘mahremiyet ve tesettür’ şartı

Diyanet, tartışmaların odağındaki karma eğitime ilişkin fetva verdi. Fetvada, “İslam’ın öngördüğü mahremiyet ve tesettür gibi dini hassasiyetlere riayet edilerek erkek ve kadınların bir arada bulunduğu ortamda eğitim görmesi mümkündür” denildi.

CHP’deki danışman krizi sürüyor, art arda tepkiler geliyor: ‘İlk gün de karşıydım, bugün de karşıyım’

CHP’deki danışman atamalarına parti içinden tepkiler sürüyor. CHP’li Gökçen, “Şeffaflık talep ediyorsak, şeffaf olacağız” derken; CHP’li Günaydın da tüzük değişikliği önerdi.

Mansur Yavaş’tan ‘CHP’den aday olmak istemiyor’ iddialarına yalanlama: Bundan böyle adaysak CHP’den adayız

ABB Başkanı Mansur Yavaş, ‘CHP’den aday gösterilmek istenmediğine’ yönelik iddialarını yalanladı: Öyle bir daha parti değiştirmek falan yok. Bundan böyle adaysak CHP’den adayız.

Gergerlioğlu: Zırhlı araç olayları neden sadece Kürt kentlerinde yaşanıyor?

Zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 12 yaşındaki Tajdin Adal’ı ziyaret eden Ömer Faruk Gergerlioğlu sordu: “Niye başka illerde değil Kürt kentlerinde bu olaylar oluyor?”

ODTÜ mezuniyetinde LGBTİ+ bayrağı açan öğrencilere soruşturma

ODTÜ mezuniyet töreninde LGBTİ+ bayrağı taşıyan iki öğrenciye açılan soruşturmada, öğrencilerin savunma vermediği takdirde “delillere” dayanarak haklarında işlem yapılacağı bildirildi.

EKONOMİ

Mali denge AKP döneminde alt üst oldu: SGK, 21 yılda 504 milyar TL açık verdi

SGK’nin 2002-2023 döneminde verdiği açığın toplamı 504,1 milyar TL’ye ulaştı. Kurum, bütçeden yapılan 391,2 milyar TL’lik rekor transfere karşın 9,6 milyar TL’lik açık verdi.

Resmi Gazete’de yayımlandı: KOBİ’ler için kredi garanti limitleri artırıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararıyla, KOBİ’lerin ve KOBİ dışı büyük işletmelerin kredi garanti limitleri artırıldı. Kararla KOBİ’lerin sistemden kullanabileceği kredi garantisi 100 milyon liradan 150 milyon liraya çıkarıldı.

Memur ve memur emeklisine zam kararı Resmi Gazete’de yayımlandı

Memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025 yılı zam oranlarını belirleyen Hakem Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ekonomi Bülteni: Açlık Sınırı 12 bin lirayı geçti / Çin ekonomisini onarmaya çalışıyor

AB’nin Rusya’dan LNG alımı rekor kırdı. Çin ekonomik sorunların yarattığı açmazı hafifletme çabasında. Memura 2024 için yüzde 20 zam. Açlık sınırı asgari ücretin 800 lira üzerine çıktı. Ekonomide öne çıkan başlıklar Ekonomi Bülteni’nde.

DIŞ POLİTİKA

SDG: Koalisyon ve bölgedeki aşiretlerle toplantı olumlu geçti

SDG Basın İrtibat Merkezi, Uluslararası Koalisyon ve bölgedeki aşiretlerle gerçekleştirdiği toplantının olumlu geçtiğini açıkladı.

Aşiret liderlerinden DSG’ye destek açıklaması: Operasyon gerekliydi

El Ali aşiretinin kanaat önderi Remedan El Rehal, DSG’nin operasyonunun uyuşturucu satıcılarının bölgeden temizlenmesi için gerekli olduğunu söyledi.

Türkiye ve bağlı gruplar karadan Til Temir köylerine saldırdı

Türkiye ve bağlı bağlı gruplar bugün (3 Eylül) sabah saatlerinde Til Temir’in Tawila, Til Tewîl ve Xemsîn köylerine karadan saldırdı. Til Temir Askeri Meclisi’nin de saldırılara karşılık verdiği belirtilirken, saldırının yapıldığı üç köyde şiddetli çatışmalar yaşandığı öğrenildi.

Tevgera Azadi’den Kerkük için uyarı: Sorunlar barışçıl yöntemlerle çözülmezse felaket yaşanır

Kürkük’te yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yapan Tevgera Azadi, Kerkük’teki olayların önüne barışçıl yöntemlerle geçilmediği takdirde daha büyük etnik ve mezhepsel bir savaşın yaşanabileceğine dikkat çekerek, tüm güçlere duyarlı yaklaşım çağrısı yaptı. Kerkük’te Hewlêr-Kerkük karayolunun açılması için Kürt yurttaşların düzenlediği eyleme Irak güvenlik güçleri silahlarla saldırdı. Saldırıda Hawkar Abdullah ile Aram Mustafa isimli iki genç katledildi. 11 kişi ise yaralandı.

Kerkük’te sokağa çıkma yasağı kaldırıldı: Ölü sayısı 4’e çıktı

Dün Kerkük’te eylem sonrası yaşanan saldırıda 4 Kürt genci hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.

Irak geri adım attı, Kerkük’te protestolar sonlandı

Kerkük’te 2017’de el konulan KDP binasının partiye geri verilmesi kararı üzerine 25 Ağustos’ta başlayan protestolar kararın ertelenmesiyle son buldu.

İran Kürtçe ders veren Kurdistan Bilim Enstitüsü’nü kapattı

İran Kürtçe eğitim veren Roznewbar Kurdistan Bilim Enstitüsü’nün lisansını ‘Kürt dilinin teşvik edilmesi’ gerekçesiyle iptal etti.

İran’da Ağustos ayında 74 kişi idam edildi

Hengaw’ın İran’a dair hazırladığı Ağustos ayı raporuna göre, İran’da bir ayda en az 74 kişi idam edilirken, 264 kişi de tutuklandı ve idam ve tutuklamalarda başı yine Beluc ve Kürtler çekti

 

4 Eyül

 

İÇ POLİTİKA

ODTÜ yönetimi, rektörlük çevresindeki eylemleri yasakladı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetimi, öğrencilere attığı e-postayla rektörlük çevresindeki eylemlerin ve basın açıklamalarının yasaklandığını duyurdu.

Aram Tigran önergesi ‘kaba ve yaralayıcı’ bulundu

Sanatçı Aram Tigran’ın ölüm yıldönümü vesilesiyle Meclis’e verilen soru önergesi, ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğu ileri sürülerek iade edildi.

Oğlunun cenazesi kutu içinde teslim edilen İbrahim Uzun: Yer gök başıma yıkıldı sandım, Kürtlere olan düşmanlığı gördüm

Siirt’te hava operasyonda ölen Yılmaz Uzun’un cenazesi üç yıl sonra kutu içinde ailesine teslim edildi. Baba Uzun, “O kutuyu aldığım anda yer gök başıma yıkıldı” dedi ve askerlerin taziyeye engel olmak için her evin kapısına asker dikildiğini söyledi.

28 yaşında girdiği cezaevinden 58 yaşında çıktı… Kürt yazar Menaf Osman’a sınır dışı kararına tepki

28 yaşında girdiği cezaevinden 58 yaşında çıkan Kürt yazar Menaf Osman, sınır dışı tehdidiyle karşı karşıya. Rojavalı bir Kürt olan Menaf Osman’ın dokuz kitabı bulunuyor. Menaf Osman için sınır dışı kararına ise tepkiler sürüyor: İzin verme, hayır de!

Kayyım, Cizre’deki tarihi Dengbêj Evi’ni ‘milli eğitime’ tahsis etti

Şırnak’ta Cizre Belediye kayyımı, Botan bölgesindeki dengbejlerin toplandığı Dengbej Evi’ni Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis etti. Gerekçe olarak da “Sanat değerlerini uygun ortamda sağlamak” gösterildi.

İstanbul Barosu’ndan Can Atalay çağrısı: AYM önünde basın açıklaması yapılacak

İstanbul Barosu, TİP’ten milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay için AYM önüne gidecek. Baro, 9 Eylül’de basın açıklaması yapacak.

Siyasetçilerden Avrupa şampiyonu olan Kadın Voleybol Takımı’na tebrik mesajları

A Milli Kadın Voleybol Avrupa Voleybol Şampiyonası finalinde Sırbistan’ı 3-2 mağlup etti ve altın madalyanın sahibi oldu. Siyasetçilerden sosyal medyada tebrik mesajları gecikmedi.

Kayyım uygulamaları -2: Beraat eden Eşbaşkan Kaya göreve dönemesin diye yeni soruşturma açıldı

Yerine kayyım atanan Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya, yargılandığı davadan beraat etti. Beraat kararından dört gün sonra açılan yeni soruşturmaya gizlilik kararı getirildi.

Yeşil Sol’un Aram Tigran önergesi iade edildi: ‘1915’ kaba ve yaralayıcıymış…

Meclis Başkanlığı, Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın’ın sanatçı Aram Tigran hakkındaki soru önergesini ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu. Başkanlık, Tigran’ın kimliğine dair ifadelerin ‘kişisel görüş’ olduğunu da ileri sürdü.

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı Avrupa Şampiyonu oldu

2023 CEV Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Sırbistan’ı 3-2 yenen Kadın Milli Voleybol Takımı, tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu oldu.

“Ebrar’a sesi çok çıkan bir azınlığın saldırıları kabul edilemez”

Galatasaray Düşünce Derneği, voleybolcu Ebrar Karakurt ile ilgili nefret söylemlerine tepki gösterdi.

EKONOMİ

Enflasyon verileri açıklandı: Bakan Şimşek ‘sabır’ istedi

ENAG verilerine göre 12 aylık enflasyon yüzde 128,05 olarak gerçekleşirken TÜİK yüzde yıllık enflasyonu 58,94 olarak açıkladı. Bakan Şimşek ise halktan ‘sabır’ istedi.

Son dakika… ENAG ağustos enflasyonunu açıkladı: Yüzde 128

ENAG’ın yaptığı hesaplamaya göre, enflasyon ağustosta yüzde 128,05’e yükseldi. Aylık artış ise yüzde 8,59 oldu.

Ekonomistler TÜİK verilerini değerlendirdi: ‘Enflasyon yüzde 70’i bulur’

TÜİK’in resmi verilerine göre enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 9,09, yıllık yüzde 58,94 arttı. Ekonomistler, “Merkez Bankası’nın yıl sonu için yüzde 50 tahminin tutması mümkün değil” dedi.

JP Morgan Türkiye için enflasyon ve faiz tahminini yükseltti

Yatırım bankası JP Morgan, Türkiye için yıl sonu enflasyon ve faiz beklentisini yükseltti. JP Morgan, Türkiye’de enflasyonun Mayıs 2024’te yüzde 73 ile zirve yapmasını bekliyor.

Dış ticaret ağustosta yaklaşık 9 milyar dolar açık verdi

Dış ticaret ağustosta 8 milyar 875 milyon dolar açık verdi. İhracatta ilk sırada Almanya, ithalatta ise Çin yer aldı.

DİSK-AR: “Gıda enflasyonu ortalama yüzde 72, en zengininki yüzde 52, en yoksulunki yüzde 114”

DİSK-AR TÜİK’in enflasyon rakamları açıklandıktan sonra yaptığı incelemede enflasyonun toplumda gelir düzeyine göre farklı hissedildiğini buldu: Gıda enflasyonu en yüksek gelir grubunu nispeten daha az, en yoksulu ise en şiddetli vuruyor.

Eskişehir’de maden işçileri yeraltında açlık grevinde: “Haklarımızı istiyoruz”

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Başkanı Talih Kocabıyık, “190 arkadaşımız dört gündür yeraltında. Bu süreçte altısı rahatsızlandı. Arkadaşlarımız haklarını alana kadar eylemlerine devam edecek” dedi.

Madenciler açlık grevine başlamıştı… O şirketin sicil dosyası kabarık

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan SSS Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik işçileri, haklarını alamadıkları gerekçesiyle yer altında başlattıkları açlık grevinin 4. gününde. Seçim öncesi ziyaretlerde bulunup vaatler veren siyasilerin seçimden sonra kendilerini unuttuklarını belirten işçiler “Sesimizi duyan var mı” çağrısıyla yerin 400- 500 metre altında açlık grevi yapıyor. Grev yapan işçilerden biri dün hastaneye kaldırıldı.

DIŞ POLİTİKA

Kuzey ve Doğu Suriye’de 9 günde 28 köy bombalandı

Türkiye’ye bağlı silahlı gruplar Eyn Îsa, Til Temir, Qamişlo, Şehpa, Minbic ve Girê Spî’ye bağlı 28 köyü bombaladı. Demokratik Suriye Güçleri (DSG), 27 Ağustos saat 20.00 sıralarında Dêrazor ve Fırat’ın doğusunda DAİŞ’in gizli hücrelerine ve uyuşturucu ağlarına karşı “Güvenliğin Güçlendirlmesi” adıyla bir operasyon başlattı. Türkiye’nin, operasyonun başlamasından 3 saat sonra Kuzey ve Doğu Suriye’nin diğer bölgelerine yönelik yeni saldırılar başlattı.

Türkiye ile normalleşmenin tek yolu işgalden çekilmesi

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye ile normalleşmenin tek yolunun Türkiye’nin işgalden çekilmesinden geçtiğini yineledi.

Abdullah Öcalan için düzenlenen konferansın sonuç bildirgesi açıklandı

Kürt ve enternasyonalist gençlerin Abdullah Öcalan için yaptığı konferansının sonuç bildirgesi açıklandı: Tecride karşı AB, AİHM ve CPT harekete geçirilecek

Abdullah Öcalan için enternasyonalist gençlerden yürüyüş

Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla Dortmund’da yürüyüş gerçekleştirdi.

Erdoğan-Putin: “‘Tahıl Koridoru’ Batı yüzünden kapandı, açılması için Ukrayna’ya baskı yapsınlar”

Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin Soçi buluşması sonrasında birlikte “Batı’yı ve Ukrayna’yı” suçladı. Erdoğan “Ukrayna’nın yumuşaması”nı istedi, iki lider koridordan gelen tahılın yoksul ülkelere gitmediğini savundu.

Gabon’da darbeci Nguema ‘geçici başkan’ olarak yemin etti

Geçtiğimiz hafta Gabon’un 56 yıllık hanedanını deviren bir darbeye liderlik eden Brice Oligui Nguema, belirsiz bir süre sonra “özgür ve şeffaf seçimler” yapma sözü verdi

 

5 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

Boğaziçi Üniversitesi yurtlarında ‘üçlü ranza’ dönemi: ‘Hapishane mi burası? Medeni ve sağlıklı bir şekilde barınma haktır’

Boğaziçi Üniversitesi yurtlarına konulan üçlü ranzalar tepki çekti. Çok sayıda kişi odaları cezaevine ve toplama kampına benzetti: “Hapishane mi burası? Medeni ve sağlıklı bir şekilde barınma haktır!”

Kırklareli’nde sel: İki kişi öldü, dört kişi kayıp

Demirköy ilçesi ve İğneada beldesinde etkili olan kuvvetli yağışta dereler taştı, bazı yollar kapandı. Dört kişinin kayıp olduğu bildirilen İğneada beldesinde bungalov evlerin bulunduğu bölgede sele kapılan iki kişi kurtarıldı, 2 kişinin cesedine ulaşıldı.

Avukat ve Edebiyatçılardan Kürt yazar Menaf Osman’ın sınır dışı edilmek istenmesine tepki

30 yıl sonra tahliye edilen Kürt yazar Menaf Osman’ın sınır dışı edilmek istenmesine tepkiler büyüyor. Kürt Edebiyatçılar Derneği ve Özgürlük için Hukukçular Derneği, Osman’ın yaşam haklarının esas alınması ve sınır dışı edilmemesi çağrısı yaptı.

Hrant Dink cinayeti davasında firari eski emniyet müdürü mayısta yakalanıp serbest bırakılmış

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin açılan yeni davanın firari sanıklarından eski emniyet müdürü Yunus Yazar’ın mayıs ayında yakalandığı ancak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Eski Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Bul tahliye edildi

Yerine kayyım atanan ve gözaltına alınıp tutuklanan Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, Sincan 1 Nolu F tipi Cezaevi’nden tahliye oldu. Bul, memleketi Dersim’e gidecek.

Marmara Denizi’nde oksijen azalıyor, sıcaklık artıyor

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Marmara Denizi’nde oksijen miktarının giderek azaldığına dikkat çekerek duruma ilişkin tedbirlerin artırılarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Yerel seçim öncesi patladı: ‘Af’ beklentisiyle artan kaçak yapılaşma Karadeniz’i tehdit ediyor

Karadeniz yaylalarında, yeniden ‘imar affı’ gelir beklentisiyle yapılan olanlarca kaçak yapı yükseliyor. Doğal ve Tarihi Değerler Koruma Derneği Başkanı Erüz, “Deniz kirliliğinde en büyük etken, yaylarda kaçak tesisleşmelerden kaynaklanıyor” dedi.

30 yıl sonra tahliye olan Kürt yazar Menaf Osman Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü

28 yaşında girdiği cezaevinden 58 yaşında çıkan Kürt yazar Menaf Osman, sınır dışı tehdidiyle karşı karşıya. Osman, 36 saatlik fiili gözaltı sonrası Edirne Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

Sezgin Tanrıkulu’dan ‘Diyarbakır Cezaevi müzeye dönüştürülsün’ çağrısı

CHP’li Tanrıkulu, 12 Eylül askeri darbesi döneminde binlerce insanın işkence gördüğü Diyarbakır Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesi çağrısında bulundu: “Bu cezaevinin bir bütün olarak müzeye dönüştürülmesi, hafıza merkezine dönüştürülmesi lazım. ”

CHP’li Özgür Özel’den ‘Aday olacak mısınız?’ sorusuna yanıt: Özgüvenim, inancım, kararlılığım var

CHP’li Özgür Özel, “CHP Genel Başkanlığı’na aday olacak mısınız?” sorusuna yanıt verdi: “İşin sonunda bir adaylık olursa o özgüvenim, inancım, kararlılığım var. Adaylık noktasında kem küm ediyor değilim ama bir süreç var ve tamamlanması gerekiyor.”

Buldan ve Sancar HDP’den istifa ederek, Yeşil Sol Parti’ye katıldı

14 Mayıs seçimlerinde milletvekilliğine Yeşil Sol Parti listelerinden seçilen Buldan ve Sancar, seçimin ardından Yeşil Sol Parti’den istifa ederek HDP’ye geçmiş ve eş genel başkanlık görevine getirilmişlerdi. Eski eş genel başkanlar yeniden Yeşil Sol Parti’ye geçti.

Celalettin Can: Derhal özgürlüğümü talep ediyorum

Gazeteci, yazar Celalettin Can, kanunen denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılması gerekirken keyfi uygulama sonucu, hem kendisinin hem de diğer birçok mahpusun halen cezaevinde tutulduğunu aktardı.

EKONOMİ

Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda vergi ve enerji vurgusu

Merkez Bankası, enflasyonun ağustosta aylık bazda yüzde 9,09 yükselmesinde temel faktörün vergi kaynaklı zamlar ve enerji grubundaki fiyat artışları olduğunu belirtti. Gıda ve kirada da yüksek artışlar olduğuna dikkat çekildi.

Otomotiv satışları ağustosta yaklaşık 25 bin adet azaldı

Otomotiv satışları ağustosta frene bastı. Mayıs, haziran ve temmuzda aylık 110 bin adetin üzerine çıkan satışlar ağustosta 86 bin adete geriledi.

Sputnik’e direnen kadınlar: Bizimki haysiyet mücadelesi

Sputnik’e karşı grev yapan gazeteciler Gökçe Çalışkan, Günce Nur İnce, İrem Kaya, Özde Çelikbilek: “Kadın gazeteciler daha fazla örgütlenin.”

DIŞ POLİTİKA

Putin: Yaptırım kalkarsa tahıl koridoru canlanır

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, batının yaptırımları kalkması takdirde, tahıl koridoru antlaşmasını canlandırmaya hazır olduklarını söyledi

Avrupa’da Abdullah Öcalan için başlatılan yürüyüş ikinci gününde

Kürt ve enternasyonalist gençlerin Abdullah Öcalan için yaptığı ‘Özgürlük Yolculuğu’ yürüyüşü 2. Gününde devam ediyor.

AB’den Türkiye’ye ziyaret | Sığınmacılar için 781 milyon euroluk yeni sözleşme

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi işbirliği görüşmeleri için Türkiye’ye gelecek. Ziyaret sırasında en zor durumdaki sığınmacılara yönelik 781 milyon euroluk AB fonu sağlanması için sözleşme imzalanacak.

İran rejimi Jîna Emînî’nin amcası Safa Ali’yi tutukladı

İran’da ev baskınıyla gözaltına alınan Jîna Emînî’nin amcası Safa Ali’nin tutuklandığı belirtildi

Başörtüsü zorunluluğunu protesto eden sanatçı Yarrahi tutuklandı

İran’da, başörtüsü zorunluluğunu protesto eden Sanatçı Mehdi Yarrahi, Evin Cezaevi’ne sevk edildi.

Efrîn’de Ağustos ayında 6’sı kadın 62 kişi kaçırıldı

Efrîn-Suriye İnsan Hakları Örgütü’ne göre, Ağustos ayında 6’sı kadın 62 kişi kaçırıldı.

Erdoğan, Esad’dan dert yandı: Normalleşme adımlarını tribünden seyrediyor

Erdoğan, Soçi dönüşü ‘soruları’ yanıtlarken, Suriye lideri Esad ile normalleşme adımları konusunda “Maalesef uzaktan, tribünden seyrediyor. Yani işin içerisinde bir türlü yer almıyor” dedi. Erdoğan, SDG’yle çatışan grupları övdü.

Deyrezor’da ölü sayısı 90’ı geçti, SDG El-Habil güçlerinin merkezine yürüyor

Fırat’ın doğusunda SDG kontrolündeki bölgelerde Deyrezor Askeri Meclisi altında birleşmiş olan yerel direniş güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. SDG, Ebu Havle yanlıları üzerine yürüyüşünü sürdürüyor. Ancak “istikrar” henüz uzakta.

Kürt Edebiyatçılar Derneği: Yazar Menaf Osman serbest bırakılsın

Kürt Edebiyatçılar Derneği, tahliyesinin ardından Edirne Geri Gönderme Merkezi’ne götürülen Menaf Osman için başta Uluslararası PEN olmak üzere sivil toplum örgütleri ve hukuk kuruluşlarını duyarlı olmaya çağırdı.

“KENDİ KADERİNİ TAYİN” YASASI Almanya’da hükümet, “cinsiyet değişikliğini” kolaylaştıracak yasayı onayladı

1980’lerin iki psikolojik değerlendirme raporunu zorunluluğunu ortadan kaldıracak olan teklif, trans, interseks ve ikili olmayan kişilerin ülkede yasal olarak isim ve cinsiyet geçişini kolaylaştıracak.

6 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

Meral Akşener kararı açıkladı: Ankara ve İstanbul dahil seçime ayrı gireceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “İttifak sistemi içinde yer almamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı. Akşener, yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara dahil 81 ilde aday çıkaracaklarını dile getirdi. İttifakların ülkeyi kutuplaştırdığı yorumunu yapan Akşener, “Biz bu partiyi CHP’nin adaylarını seçtirmek için kurmadık. Bitti” dedi.

Genelkurmay Başkanı Gürak, ABD’li mevkidaşıyla görüştü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, güncel gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Vaiz kadın voleybolcuları hedef aldı, cemaat namazı terk etti

Zonguldak Merkez’de hizmet veren Ulu Cami’de öğle vakti vaaz veren Ali Koblay, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın kıyafetini hedef gösterince cemaatin tepkisi ile karşılaştı.

Gazetelerde 6-7 Eylül Pogromu

6-7 Eylül Pogromu’nun üzerinden 68 yıl geçti. Saldırılar, tahripler ve tecavüzler sonrası göç eden azınlıkların yaşadıkları hâlâ hafızalarda. O günlerde yaşananlar gazetelere yalanlarla yansımıştı.

RTÜK onayladı: LGBTİ’leri hedef alan toplantının duyurusu kanallarda yayınlayacak

RTÜK, LGBTİ’leri hedef alan toplantının duyurusunun televizyon kanallarında kamu spotu olarak yayınlanmasına karar verdi.

EKONOMİ

Türkiye: Orta Vadeli Program açıklandı

Ekonominin 2024, 2025 ve 2026 yıllarına ilişkin yol haritasını belirleyen Orta Vadeli Program (OVP) kamuoyuna açıklandı. Program ile, 2026’da enflasyonun tek haneye düşürülmesi hedefleniyor.

Eskişehir’de madenciler açlık grevine son verdi, oturma eylemi sürüyor: İşçilerin aileleri ve işveren ne diyor?

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan Yunus Emre Termik Santrali’ni işleten Yıldızlar SSS Holding’e bağlı Doruk Madencilik işçileri, haklarını alabilmek için 5 gün kendilerini maden ocağına kapatarak sürdürdükleri açlık grevine son verdi. Ancak madenciler ocakta, eşleri dışarıda mücadele sürdürüyor.

DIŞ POLİTİKA

AB- Türkiye arasında 781 milyon euroluk sığınmacı sözleşmesi

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Varheyli’nin Ankara ziyareti sırasında Türkiye’de en zor durumdaki sığınmacılar için kullanılmak üzere 781 milyon euroluk AB fonu sağlanmasını öngören bir sözleşme imzalandı.

Yunan basınında Dışişleri Bakanı Yerapetritis’in Türkiye ziyareti: ‘Hakan Fidan ile birlikte ilişkilerde yeni bir başlangıca imza attı’

Yunan gazeteleri, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis’in Türkiye gezisine geniş yer verdi. Gazetelerdeki yorumlarda Yerapetritis’in dün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ankara’da yaptığı görüşme “olumlu bir adım” olarak değerlendirildi.

7 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

Sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e yükseldi

Sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı Kırklareli’nde kayıp son kişinin cansız bedenine ulaşılmasıyla 8’e yükseldi. Kırklaerli’nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği “bungalov evlerle” ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Diyanet’ten AKP MKYK üyesi Metin Külünk hakkında suç duyurusu

Diyanet, Ali Erbaş’a yönelik FETÖ ve PKK iddialarında bulunan AKP MKYK üyesi Metin Külünk hakkında hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı.

İspanya’da yakalanan Muhammed Yakut’un iadesi istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İspanya’nın Santander kentinde önceki gün polis tarafından yapılan kimlik kontrolüne takılarak yakalanan Muhammet Yakut’un Türkiye’ye iadesini talep etti.

Naci Görür’den Marmara için uyarı: Göz göre göre geliyorum diyor

Türkiye’de etkili olan sağnak yağışlar sonrası çeşitli bölgelerde arka arkaya seller meydana geldi. Yaşanan afetlerin ardından uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür yaşanan su taşkınlarına dikkat çekerek, sellerin göz göre göre geldiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu davayı kazandı: Soylu 40 bin lira tazminat ödeyecek

AKP İstanbul Milletvekili ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle 40 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

Bilim dışı zihniyetin eseri

Trakya ve İstanbul’da önceki gün etkili olan sağanak yağış, sele neden oldu. Başakşehir ve Küçükçekmece’de iki, Kırklareli’nde beş olmak üzere toplam yedi yurttaş hayatını kaybetti. Kayıp bir kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Kamuda tasarruf çocukları vurdu: Bakanlık anaokulu öğrencilerine verdiği yemeği kaldırdı

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde anaokulu öğrencilerine bakanlık yemek vermeyi kesecek. Öğretmenlere gönderilen mesaj da ailelerin beslenme çantası hazırlanması istenirken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kararı doğruladı.

Mahkeme ile MİT’in yazışmaları ortaya çıktı: MİT, IŞİD’li Ahmet Güneş’in ismini ‘terör listesinde’ bulamamış

10 Ekim Katliamı Davası’nda mahkeme ile MİT’in yazışmaları ortaya çıktı. Mahkemenin MİT’e “IŞİD terör örgütü mü” diye sorduğu belgelere yansıdı. MİT ise ‘terör örgütü mensubu listelerinde adlarının geçip geçmediğine dair bilgiye ulaşamadığını’ söyledi.

Kırklareli’deki altı kişinin öldüğü kaçak bungalovlar ‘karma çiftlik’ olarak gösterilmiş

Kırklareli’de sel nedeniyle altı kişinin öldüğü bungalov evlerin ‘Karma çiftlik’, ‘Bitkisel veya hayvansal üretim konusunda uzmanlaşma olmaksızın üretim’ adı altında faaliyet yürüttüğü ortaya çıktı.

Voleybolcu Hande Baladın’ı tehdit eden sanığa tahliye

A Milli Kadın Voleybol Takımı’ndan Hande Baladın’ı “Yüzüne asit atacağım” diye tehdit eden ve tutuklanan Mustafa Neşeli, tahliye edildi. Mahkeme, ruh sağlığı raporu istedi.

TMMOB: Arkadaşlarımız, AKP milletvekili aday adayı olmuş bir hakim kararıyla 500 gündür tutsak

Bakan Özhaseki: Depremden etkilenen illerde iki, üç ay sonra konutların teslimleri başlayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Depremden etkilenen illerde 200 bine yakın konutun ihalesi yapıldı. Rezerv alanlarda o konutlar yükseliyor. İki, üç ay sonra teslimler de başlayacak” dedi.

EKONOMİ

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 18 milyar dolarlık ek kaynak

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Lopez, Türk ekonomisini istikrara kavuşturma çabalarına destek olarak 18 milyar dolarlık ek kaynak planladıklarını açıkladı.

Ekonomi yönetiminden enflasyon, KKM ve maaş düzenlemesine ilişkin mesajlar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da katılımıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda çalışan memur ve işçilerin maaş artışlarına ilişkin “Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak” diye konuştu.

İcra dosyaları yüzde 59 arttı

Hayat pahalılığı nedeniyle kredi kartı kullanarak hayatta kalmaya çalışan yurttaşlar borçları için icralık oluyor. İcra dosyaları son bir yılda yüzde 58,9 oranında arttı.

Cevdet Yılmaz, emekli zammı için yıl sonunu işaret etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz” dedi.

İstanbul’da su basan Çam ve Sakura Hastanesi’nin raporunda sel uyarısı yapılmış

İstanbul Başakşehir’de 5 Eylül’de yaşanan sel felaketinde su baskınının yaşandığı Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne ilişkin yıllar önce hazırlanan raporda, projenin sel baskınının da aralarında bulunduğu birçok afet için risk barındırdığı belirtilmiş.

CHP, Cennet Koyu’nun Hazine’ye devri için başvuru yaptı: Yasal bir zorunluluk

Muğla Bodrum’da özelleştirme yoluyla Cengiz İnşaat’a satılan Cennet Koyu olarak bilenen alandaki taşınmazların Hazine’ye devredilmesi için başvuruda bulunuldu.

DIŞ POLİTİKA

İsveç’ten NATO üyeliği mesajı: Türkiye’yi bekliyoruz

İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom, ülkesinin NATO üyesi olmaya “tam olarak hazır” olduğunu açıkladı. Billstrom, Türkiye’nin onay sürecini başlatmasını beklediklerini söyledi.

Ukrayna Hırvatistan üzerinden tahıl ihracatına başladı

Tahıl Koridoru Anlaşması’na dönmeyen Rusya’nın Karadeniz’deki limanlara saldırılarını yoğunlaştırması üzerine Ukraynalı yetkililer, Hırvatistan’daki limanlar üzerinden tahıl ihracatına başladıklarını duyurdu.

Rusya: Afrika’ya tahıl planında Türkiye ile anlaştık

Rusya, Rus tahılının Katar’ın mali desteğiyle Türkiye’de işlenerek yoksul Afrika ülkelerine taşınması planında anlaşmaya varıldığını, yakın gelecekte teknik çalışmaların başlayacağını bildirdi.

Dikkatler G20 liderler zirvesine çevrildi

Hindistan’daki G20 Zirvesi’nde liderleri zor bir gündem bekliyor. Çin Devlet Başkanı Şi’nin zirveye katılmama kararı hararetli tartışmalara yol açarken uzmanlar DW’ye Pekin’in vermek istediği mesajı değerlendirdi.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda yasaklı “Lepestok” mayınları kullanılıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Ocak ayındaki raporunda Ukrayna ordusunun İzyum kentinde Lepestok mayınlarını kullandığını ve 11 sivilin hayatını kaybettiğini, onlarcasının yaralandığını duyurmuştu.

Erivan’ın sınıra yığınak yapıldığı iddialarına Bakü’den yalanlama: Hileli ve manipülatif

Ermenistan’ın ABD ile ortak askeri tatbikat düzenleyeceğini açıklamasının ardından bölgede yükselen gerilim sürüyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bugün Azerbaycan’ın sınıra askeri yığınak yaptığı iddiasına Bakü’den yalanlama geldi.

Filistinlilerin, Suudi Arabistan-İsrail anlaşmasına destek için şartları neler?

BBC’ye ulaşan bilgilere göre Filistinliler; ABD, Suudi Arabistan ve İsrail arasında üçlü anlaşma imzalanması halinde, anlaşmaya destek için yüzlerce milyon dolar maddi yardım ve Batı Şeria’da denetledikleri bölgelerin genişletilmesini talep ediyor.

Nairobi Deklarasyonu, Afrika İklim Zirvesi’nde 54 ülkenin oy birliğiyle kabul edildi

Deklerasyon ile, kasım sonunda Dubai’de başlayacak BM İklim Zirvesi öncesinde Afrika kıtasındaki ülkelerin ortak konumunu netleştirmesi amaçlanıyor. Ülkeler, kıtanın yenilenebilir enerji potansiyeline vurgu yaparak bunun açığa çıkarılması için finansal engellerin ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

DSÖ: Covid-19 vakalarında endişe verici boyutta artış var

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Ghebreyesus, kuzey yarımkürede kış mevsimi öncesinde Covid-19 vakalarında endişe verici boyutta artış olduğunu belirtti. Direktör ayrıca dang humması ve difteri gibi salgın hastalıkların olduğu ve silahlı çatışmaların yaşandığı Sudan, Bangladeş ve Nijerya’da sağlık hizmetlerinin sekteye uğradığını bildirdi.

8 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

Kaplan’a düzenlenen operasyonun şifresi: İntikam

Ayhan Bora Kaplan’ın ses getiren bir operasyonla gözaltına alınmasının yankıları sürüyor. Kaynaklar, operasyonun Yerlikaya hakkında FETÖ dosyası hazırlatılmasının intikamı olduğu iddiasında.

IŞİD’in ‘canlı bomba emiri’nin serbest bırakıldığı ortaya çıktı: ‘Annem iyi olduklarını söylüyor’

IŞİD itirafçısının “canlı bomba emiri” dediği Muhammed Cengiz Dayan’ın katliamdaki sorumluluğu nedeniyle hakkında başlatılan yeni soruşturmaya rağmen tahliye edildiği ortaya çıktı.

Yeniden Refah Partisi yerel seçimlere tek başına girecek

Yeniden Refah Partisi Seçim İşleri Başkanı Cengiz Zor, partisinin 31 Mart 2024 Yerel Yönetimler Seçimleri’ne tek başına gireceğini açıkladı.

Liselerde sınıf tekrarı geri geldi: Sınıf geçmenin şartları neler?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı yeni yönetmeliğe göre, bugünden itibaren açık liselere geçişler zorlaştırıldı ve sadece istisnai durumda olan öğrencilerin açık liseye geçebilmesine karar verildi. Öğrencilerin 50 ortalama ile sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya son verildi. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacak.

Kobani Davası’nda konuşan Önder: Beni yargılayamıyorsunuz

Kobani Davası’nda yargılanan Yeşil Sol Parti Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, hem milletvekili hem Meclis Başkanvekili hem de sanık olduğunu belirterek, “Beni yargılayamıyorsunuz. Ben kendime dilekçe yazıp, paraf edip size göndereceğim. Uygulamada böyle bir çatallaşma var” dedi.

Barolar, Can Atalay için AYM önünde: Olması gereken yer parmaklıkların arkası değil Meclis’tir!

Türkiye Barolar Birliği ve 55 Baro Başkanı, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılması için bugün Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yaptı. TBB Başkanı Erinç Sağkan, “Adli yıl açılışında yaptığım konuşmamda da ifade ettiğim üzere, meslektaşımız milletvekili Can Atalay’ın olması gereken yer demir parmaklıkların arkası değil, Meclis’tir” dedi.

CHP, Akşener’in danışmanını transfer etti: İYİ Partililer tepkili

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekili Seçimi’nde İYİ Parti’nin Bursa Milletvekili adayı ve Genel Başkan Meral Akşener’in danışmanı İbrahim Alagöz CHP’ye katıldı.

Bakanlık açıkladı: Depremden etkilenen 11 il hariç anaokullarına verilen yemek kaldırıldı

MEB, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ni değiştirdi. Buna göre, anaokullarına verilen yemek, depremlerden etkilenen kentler hariç olmak üzere kaldırıldı. Yeşil Sol Parti de konuyu Meclis gündemine alıp soru önergesi verecek.

Ankara Gar Katliamı davasında ara karar açıklandı

IŞİD’in 10 Ekim 2015’te düzenlediği Ankara Gar Katliamı’na ilişkin görülen davanın ara kararı açıklandı. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 30 Kasım 2023 tarihine ertelendi.

Homofobik vakıf, RTÜK onayını alınca sitesinden ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ ibaresini kaldırdı

RTÜK’ün “LGBT propagandasına dur” toplantısının kamu spotu olarak televizyon kanallarında yayınlanması kararı sonrası İstanbul Aile Vakfı, sitesinden ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ ibaresini kaldırdı. Yerine ‘aileyi ifsat eden unsurlar’ ibaresi getirildi.

Milyarları yutan şehir hastanelerinde tıbbi malzeme yok! Hastalar ameliyat için bekliyor

Milyarlarca liranın aktarıldığı şehir hastaneleri en basit tıbbi malzemeye muhtaç. Firmalardan iskonto talep eden iki şehir hastanesi malzeme alımını durdurunca ameliyatlar yapılamaz hale geldi.

EKONOMİ

Agrobay Seracılık önünde işçilere müdahale: Çok sayıda gözaltı

Agrobay Seracılık’ta sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve sera önünde eylemini sürdüren işçilere jandarma ve polis müdahale etti.

Dünyada ‘gıda fiyatları’ 2 yılın en düşük seviyesine indi, Türkiye’de yıllık yüzde 73 arttı!

FAO’nun raporuna göre gıda fiyatları ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,2 düşerek 121,4 puan oldu. Endeks, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Türkiye’de ise gıda fiyatları ağustosta bir önceki yıla kıyasla yüzde 72.86 artış gösterdi.

İhtiyaç kredilerinde faiz yüzde 50’yi aştı

1 Eylül itibarıyla mevduat ve ticari kredilerde faiz başa baş noktada görülürken ihtiyaç kredilerinde faizler yüzde 50’yi aştı. Kredi büyüme hızlarında da dipten yükselme eğilimi izlendi.

Bakan Şimşek’ten Dünya Bankası kredisi açıklaması

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye 18 milyar dolarlık ek kredi imkanı sunma planına dair Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. Şimşek, sosyal medya hesabından İngilizce yaptığı paylaşımda “Dünya Bankası’nın Türkiye fonunu belirgin şekilde artırma kararı, orta vadeli ekonomik programımıza dönük bir başka onaylamadır” dedi.

DIŞ POLİTİKA

BM’den iklim uyarısı: Zaman daralıyor

Birleşmiş Milletler, yeni raporunda iklim hedeflerine ulaşmak için gösterilen çabaların yetersiz olduğunu açıkladı. Raporda, “daha iddialı tasarruf hedeflerine” ihtiyaç olduğu belirtildi.

Covid-19: Pirola varyantı hakkında bilinmesi gerekenler

Yeni bir Covid-19 dalgası mı geliyor? Pirola varyantı daha mı tehlikeli? Özellikleri neler? Merak edilen soruların yanıtlarını derledik.

Almanya’da demiryolu hatlarında çok sayıda yangın: Kundaklama şüphesi var

Almanya’da Hamburg-Berlin arasındaki çok sayıda tren seferi kablo kutularında çıkan yangın nedeniyle iptal edildi. Rayları kullanılamaz duruma getiren yangında kundaklama şüphesi üzerinde duruluyor.

Rusya, ‘dost olmayan’ adımları nedeniyle Ermenistan’a nota verdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, son dönemde “dost olmayan” adımlar attığı iddiasıyla Ermenistan’a nota verdi.

9 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

CHP Sözcüsü Öztrak: Sezgin Tanrıkulu’nun ifadeleri kabul edilemez

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Sezgin Tanrıkulu’nun TSK hakkındaki açıklamalarına ilişkin “Bu konu yetkili organlarımızda görüşülecektir” dedi.

Ayhan Bora Kaplan operasyonu: 25 gözaltı

Esenboğa Havalimanı’nda yakalanan Ayhan Bora Kaplan’ın liderliğini yaptığı suç örgütüne yönelik operasyon genişledi, gözaltı sayısı 25’e yükseldi.

Şükrü Saraçoğlu’nun adı ‘Atatürk Stadyumu’ olarak değişiyor

Fenerbahçe’de stat isim değişikliği için üyeler tarafından Yönetim Kurulu’na yetki verildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan izin alındıktan sonra stadın ismi ‘Atatürk Stadyumu’ olarak değişecek.

Polis, AYM kararını yine çiğnedi: Cumartesi Anneleri gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 963’üncü hafta eyleminde Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda yine gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar hastaneden serbest bırakıldı.

Cumhur İttifakı ortağı Erbakan’dan hükümete eleştiri: ‘Çarpık vergi sistemi’

Partisinin Erzurum 3. Olağan İl Kongresi’ne katılan Yeniden Refah Partisi Lideri Fatih Erbakan’ın gündeminde vergi sistemi vardı. Mevcut vergi sisteminin ‘çarpık’ olduğunu söyleyen Erbakan, “Adil bir vergi sistemine geçilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

MHP, Akşener’in ‘yerel seçim’ çıkışına inanmadı: “El güçlendirmek için”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yerel seçimlere ayrı adaylarla girecekleri yönündeki açıklamasını, ‘pazarlıkta elini güçlendirmek’ amacıyla yaptığı söyledi. Yalçın, “Şimdiden söyleyelim, Ankara’da olmazsa İstanbul’da İP, yine küçük çıkarlar karşılığında CHP’nin kuyruğuna takılacak veya muhalif particiklere yamanacaktır” dedi.

Kuraklık: Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak otluğa döndü

Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak kuraklığın etkisiyle otluğa dönüştü. Irmak ile özdeşleşen tarihi köprünün ayakları insan boyuna uzanan otlarla kaplandı.

EKONOMİ

Motorin ve benzine zam geliyor

Motorine 1,50 TL’lik zam için tarih belli oldu. Zammın 13 Eylül Çarşamba saat 00.01’den itibaren geçerli olacağı belirtiliyor.

Dünya Bankası’ndan deprem bölgesi için 1 milyar dolarlık finansman

Kredinin karşılıksız olarak verilecek 388,3 milyon dolarlık kısmı, İLBANK’ın deprem bölgesinde yapacağı altyapı projelerinde kullanılacak

DIŞ POLİTİKA

Fas’ta deprem: Can kaybı artıyor

Fas’ta Cuma gecesi meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı bini aştı. Can kaybının daha da artmasından endişe ediliyor.

G20: Ukrayna Savaşı’na ilişkin ortak bildiri

G20 Liderler Zirvesi Yeni Delhi’de başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı zirvede kapsamlı ekonomik reformlar ele alınıyor.

İran: Amini’nin ölüm yıl dönümü yaklaşırken baskı artıyor

Polis gözetiminde yaşamını yitiren İranlı genç kadın Jina Mahsa Amini’nin ölüm yıl dönümü yaklaşırken, protestolarda hayatını kaybedenlerin yakınları gözaltına alınıyor.

Gabon’da geçiş hükümeti lideri: Seçimler iki yıl içinde yapılmalı

Gabon’da gerçekleştirilen darbenin ardından “geçiş hükümeti cumhurbaşkanı” sıfatıyla ülke yönetimine atanan Raymond Ndong Sima, seçimlerin 2 yıl içinde yapılması gerektiğini söyledi.

İspanya’da kadın futbolcuya tacizden sonra “Se Acabo” hareketi büyüyor: “Müsamaha yok, bitti!”

İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’in futbolcu Jenni Hermoso’yu dudağından öperek taciz etmesi sonrası başlayan eleştiriler, ABD’deki ‘Me Too’ hareketinden ilhamla “Se Acabó” (Bitti) hareketine dönüştü

10 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu: Yavaş bizim belediye başkanımızdır ve adayımızdır

Ankara’da konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Yavaş bizim belediye başkanımızdır ve adayımızdır” dedi.

Diyarbakır Barosu: Hedef gösteren saldırıları kınıyoruz

Diyarbakır Barosu, Sezgin Tanrıkulu’na yönelik “hedef gösterici saldırıları” kınayarak, “Yetkilileri gerekli tedbirleri almaya ve herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

Çekmeköy’de mahalleli kazandı: Deprem toplanma alanı ihalesi iptal edildi

Çekmeköy’de mahallelinin eylem yaparak tepki gösterdiği, park ve deprem toplanma alanının akaryakıt istasyonuna dönüştürülmesi ihalesi iptal edildi.

Akhtamar’da 11’inci ayin yapıldı

Yılda bir kez ayin izni verilen Surp Haç Kilisesi’nde ayin yapıldı. Birçok kişi ayin için Akhtamar Adası’na geldi.

Yeşil Sol Parti: Ortak geleceği inşa etme kararlılığımız sürecek

Yeşil Sol Parti’nin yeni döneminin tartışıldığı konferansları sürüyor. Parti Eş Sözcülerinin konuşmalarında üçüncü yol vurgusu ile ‘Ortak geleceği inşa etme kararlılığımız sürecek’ mesajı çıktı.

Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı videoda ‘EOKA’ fotoğrafı kullanılmasına ilişkin CHP’den açıklama

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı partisinin 100. yıl videosunda ‘EOKA’nın fotoğrafının kullanılmasına ilişkin CHP’li Aysu Bankoğlu, “Filmin 50 ve 59’uncu saniyeleri arasındaki bölümde Ecevit’in bu hainleri Beşparmak dağlarına gömmesinin hikayesi yer almaktadır” açıklamasını yaptı.

Eğitime yine son dakika değişikliği damga vurdu

AKP iktidarı eğitimde yapboz yönteminden vazgeçmiyor. Okulların açılmasına son 48 saat kala yapılan değişiklikle beraber 4’üncü sınıflarda sınav yapılmayacak. Ortaokul ve lisede ise sınavlar merkezi olacak.

Ayhan Bora Kaplan’ın, gözaltına alınmadan önce iki görevlinin yardımıyla VIP’yi kullanarak yurt dışına çıkmaya hazırlandığı ortaya çıktı!

Esenboğa Havalimanı VIP bölümünde iki görevlinin Kaplan’ın uçuşuna yardımcı olduğu belirlendi

HDP’yi, ‘şakasına’ yakmaya çalışmak

HDP Adana İl binasına yanıcı maddeler bırakan Aslı Cafri’nin, “şaka yapmak” savunmasının ardından serbest bırakıldığı ortaya çıktı! Avukat Tugay Bek yaşananları gazetemize yazdı.

[İklim Masası] İnsan kaynaklı iklim değişikliği Türkiye’de kurak alanları artıracak

Doç. Dr. Doğukan Doğu Yavaşlı’nın iklim değişikliğinin Türkiye’deki kurak iklim koşullarını nasıl etkileyeceğini incelediği bir çalışmaya göre, tüm ülkede nemli koşullar azalırken, yarı kurak veya kurak koşullara doğru kayma yaşanacak. Yüzyıl sonunda, Türkiye’nin yüzde 30’undan fazlası ‘kurak’ veya ‘yarı kurak’ olarak sınıflandırılacak. En çok etkilenecek bölgelerin Orta ve Güneydoğu Anadolu olması bekleniyor.

EKONOMİ

Kritik kuruluşlar borç batağında

AKP iktidarında kötü yönetim nedeniyle mali yapıları bozulan KİT’ler borca battı. 2019’da 3,5 milyar TL olan Hazine borcu, Ağustos 2023’te 8,5 milyar TL’ye fırladı. TCDD, TEİAŞ ve EÜAŞ en borçlu KİT’ler arasında yer aldı.

AKP’ye bütçe var, muhalefete yok

AKP’li belediyelerin ek bütçe talebi kabul edilirken CHP’li belediyelerin talebi veto yiyor. Esenyurt Belediyesi’nin ek ödenek talebi kısıtlandı. Beyoğlu Belediyesi’nin 350 milyon TL’lik ek bütçe talebi ise kabul edildi.

Üniversitelileri bekleyen kriz

İstanbul’da en çok öğrencinin bulunduğu 8 ilçede kira fiyatları 2 ayda yüzde 21 arttı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gökce, “Sosyal konut uygulamasını hayata geçirmek zorundayız. Kalıcı adım atılmazsa konut krizi derinleşir” uyarısında bulundu

İSİG Meclisi: Ağustos ayında en az 201 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, ağustos ayında en az 201 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. Derlenen verilere göre yılın ilk 8 ayında 1255 işçi yaşamını yitirdi.

DIŞ POLİTİKA

G20 sonuç bildirgesinde Rusya’ya kınama yok

G20 ülkelerinin mutabık kaldığı sonuç bildirgesinde Rusya’ya eleştiri yöneltilmemesi, Ukrayna’yı hayal kırıklığına uğrattı. Afrika Birliği yeni üye olurken, Çin’e rakip olacak bir ticaret koridoru üzerinde anlaşıldı.

Erdoğan ve Sisi Hindistan’da görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Delhi’de G20 özel davetlisi olarak bulunan Mısırlı mevkidaşı Sisi ile ikili görüştü. Erdoğan Sisi’ye, “yeni bir döneme” girdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan G20 sonrası İsveç mesajı: Biden’la görüştük, dostlar ‘İsveç de İsveç’ diyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamada Tahıl Koridoru’nda çözüm için Rusya’yı işaret etti. Erdoğan F-16’larla ilgili Biden ile görüştüklerini de açıkladı.

Kürt dünyasında geçen hafta: Federal bölge değil ‘vilayet’ yaklaşımı

IKB Bakanlar Kurulu Divanı Başkanı Umid Sabah “Kürdistan Bölgesi’ne ‘vilayet’ gibi davranılıyor. Bu yaklaşımı reddetmemize rağmen bizlere vilayetten daha az hak reva görülüyor” diye konuştu.

Yunanistan’da sel nedeniyle 12 kişi öldü

Ülkede etkili olan sel nedeniyle çok sayıda yerleşim birimi hâlâ sular altında.

Sudan’da pazar yerine düzenlenen hava saldırısında 43 kişi öldü

Sudan Doktorlar Sendikası, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında devam eden çatışmalarda başkent Hartum’un güneyindeki bir pazarı hedef alan hava saldırısında 43 kişinin öldüğünü açıkladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Ukrayna’da yaklaşan soğuklardan endişeli: Karşı saldırı için 30 ila 45 gün var

ABD ordusunun en tepedeki ismi Orgeneral Mark Milley, Ukrayna’da karşı saldırının başarısı için yaklaşan soğuklar öncesi 30 ila 45 gün olduğunu söyledi. Milley, “Yani Ukraynalıların işi henüz bitmedi” dedi.

Ermenistan’la ortak tatbikat öncesi ABD’den çağrı: Laçın Koridoru derhal açılsın

ABD Dışişleri Bakanlığı Ermenistan’la yarın başlayacak ortak tatbikat öncesi Laçın ve Ağdam koridorlarının derhâl ve eşzamanlı olarak açılması çağrısı yaptı. Bakanlık, “Dağlık Karabağ’da hızla kötüleşen insani durumdan derin endişe duyulduğunu” ekledi.

11 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

Erdoğan Tanrıkulu’nu hedef aldı: Cezasını alacaktır

Hindistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakkında soruşturma açılan CHP’li Sezgin Tanrıkulu için, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iftiralar atmaktan bıkmadılar” dedi.

Yeşil Sol Parti’den Sezgin Tanrıkulu’na destek

Yeşil Sol Parti, TSK’yle ilgili açıklamasının ardından hedef alınan CHP’li Sezgin Tanrıkulu’na destek açıklaması yaptı: “Biz hakikatin yanında durmaya her koşulda hakikati savunmaya devam edeceğiz…”

Ayhan Bora Kaplan soruşturması emniyete uzandı

Ayhan Bora Kaplan’ın Esenboğa Havalimanı girişinde gözaltına alınmasının ardından genişletilen soruşturmada 2. sınıf Emniyet Müdürü N.A.Ç’nin de gözaltına alındığı ortaya çıktı.

ÇEDES programına tepki: Ruhban sınıfına açılan alan

Alevi kurumları ile çeşitli eğitim kurumlarının Sultanahmet’te düzenledikleri basın açıklamasında, zorunlu din eğitimi ve ÇEDES programı protesto edildi.

10 Ekim Katliamı’nın sanığı Ahmet Güneş’e iyi hal indirimi verilmiş

 10 Ekim Katliamı Davası sanığı, IŞİD yöneticisi Ahmet Güneş’e örgüt üyeliğinden aldığı cezada ‘iyi hal indirimi’ verildiği ortaya çıktı.

6 yaşında evlendirme davası: Sahte yaş tespit raporuna tahliye kararı

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Gümüşel Ailesi’nin 6 yaşındaki kızlarını ‘evlendirmesiyle’ ilgili sahte kemik yaşı raporu düzenleme davasında tutuklanan Mehmet Emin Marankoz tahliye edildi.

Göz göre göre kaçtılar

6 Şubat Depremi’nde 35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı ile ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda müteahhidin ve binanın alt katındaki Kervan Pastanesi’nin taşıyıcı sistemlere zarar verdiği, yıkımda asli kusurlu oldukları tespit edildi. Kervan Pastanesi’nin sahipleri firar etti. Savcılık yakalama kararı çıkardı.

Sezgin Tanrıkulu’na yönelik soruşturma: Adalet Bakanı Tunç’tan ‘fezleke’ açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun TSK’ye yönelik iddiaları hakkında yaptığı açıklamada Bu soruşturma ile ilgili fezleke TBMM’nin gündemine geldi. Gerekli soruşturma süreci başlamıştır.  Bundan sonraki süreç Meclis’in takdirindedir” ifadelerini kullandı.

Kasa MEB’e değil Diyanet’e açılıyor

OVP, iktidarın tercihlerine ayna tuttu. OVP’ye göre MEB’in bütçe payında ‘sınırlı ilerleme’ kaydedildi. Diyanet’in bütçesinin 2026’ya kadar yüzde 262 artırılması planlanırken MEB’in bütçesinin artırımı yüzde 226’da kaldı.

Selçuk Mızraklı’nın tutuklu yargılandığı dava Diyarbakır’da görüldü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin seçilmiş eş başkanı Selçuk Mızraklı’nın yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Mızraklı, “Ben tutuklu değil tutsağım” dedi. Duruşmada, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Anaokulundan orta okula velilerin talebi: Tüm kademelerde ücretsiz okul yemeği

Geçen dönem sadece okul öncesi için hayata geçirilen ücretsiz okul yemeği, sessiz sedasız geri çekilirken veliler, ücretsiz ve sağlıklı beslenme hakkının tüm kademeler için zorunlu olduğunu söyledi.

Deştin’de doğa kazandı: Mahkeme, entegre çimento tesisinin ÇED raporunu iptal etti

Muğla’da yaşam alanlarını tahrip edecek entegre çimento fabrikasının yapımına karşı direnen Deştinlilerin adalet nöbeti zaferle sonuçlandı. Mahkeme, ekolojik yıkıma yol açacağı gerekçesiyle projenin Çevresel Etki Değerlendirme raporunu iptal etti.

EKONOMİ

Brüksel Euro Bölgesi için büyüme tahminini düşürdü

Avrupa Birliği Komisyonu, Euro Bölgesi için ekonomik büyüme tahminini aşağıya çekerken Almanya’da ekonominin küçüleceği öngörüsünde bulundu.

Türkiye: Temmuz’da işsizlik yüzde 0,2 düştü

TÜİK verilerine göre Temmuz’da işsizlik hafif bir düşüş gösterirken, işgücü 280 bin kişi artarak yaklaşık 35 milyon oldu.

Şimşek: Zayıf kur, yüksek enflasyon dönemi geride kalacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek enflasyonla mücadele, bütçe açığını düşürme ve yapısal reformların en önemli üç hedef olduğunu söyledi. Şimşek “Zayıf kur yüksek enflasyon dönemi geride kalacak” dedi.

Türkiye’nin kredi notunu açıklayan Fitch’ten ilk değerlendirme: Hassas

Fitch’in Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, seçimler sonrası para politikasındaki değişimle belirsizlikler azalsa da yüksek enflasyonun devam ettiğine işaret etti.

Trendyol işçileri, direnişin 15. gününde genel merkez önünde

Trendyol işçileri sendikalaştıkları için işten atılmalarının ardından direnişlerinin 15. gününde Maslak’taki Trendyol Genel Merkezi önünde bir araya geldi. Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) Başkanı Neslihan Acar,  “Belirli süreli sözleşmesini ilk Devrimci İşçi Sendikası’ndan duydunuz.

Beklentileri aştı: Cari açık temmuzda 5.5 milyar dolar

Cari işlemler hesabı, temmuzda 5 milyar 466 milyon dolar açık verdi. Piyasanın beklentisi 4.45 milyar dolar açık verileceği yönündeydi. 12 aylık cari açık ise 58.5 milyar dolar olarak kaydedildi.

Yeni karadelik ‘diğer harcamalar’

“Diğer” ve “sınıflandırmaya girmeyen” ismiyle bütçeye yerleştirilen harcamalar, ekonomide adeta yeni bir karadelik açtı. Özellikle bazı kalemlerde bu karanlık harcamalar, esas harcamanın ile büyüklüğünü aşıyor.

DIŞ POLİTİKA

Kremlin: Scholz ve Macron arabuluculuk şansını yitirdi

Kremlin sözcüsü Peskov, Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bağımsızlıklarını yitirdiğini ve arabuluculuk yapamayacaklarını söyledi. Peskov, Türkiye’nin rolü ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Avusturya: Türkiye-AB üyelik müzakereleri sonlandırılmalı

Ankara’ya karşı dürüst olma çağrısı yapan Avusturya Başbakanı Nehammer, Türkiye’nin fiiliyatta dondurulmuş olan müzakere sürecinin sonlandırılması gerektiğini savundu.

Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın telefon görüşmesinde iki ülke ilişkileri ve bölgesel konuların ele alındığı açıklandı.

Araştırma: Güneş’i ‘kapatsak’ bile Antarktika buzulları kurtulamayabilir

Bilim insanları, iklim krizini yavaşlatmak için ortaya atılan Güneş ışığını engelleme fikrini test etti. Sonuçlara göre, tek çare, kaçınılmaz olarak karbon salımını azaltmak.

Libya’da sel felaketi: 150 kişi öldü

Libya’nın doğusundaki Bingazi’de bulunan paralel yürütmenin başkanlık Sözcüsü Muhammed Masud, “Libya’nın doğusundaki Derna, Cebel El-Ahdar bölgeleri ve El-Marj banliyösünde Daniel fırtınasının neden olduğu sel sonucu en az 150 kişi hayatını kaybetti” dedi.

Azerbaycan-Ermenistan arasında gerginlik neden yeniden tırmandı, Türkiye nasıl bir politika izliyor?

Güney Kafkasya, 2020’de 44 gün süren ve Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almasıyla sonuçlanan Dağlık Karabağ savaşının ardından en gergin dönemini yaşıyor. Gerilimin artmasındaki en büyük neden Bakü ve Erivan arasında kapsamlı bir barış anlaşmasının hala imzalanamamış olması olarak görülüyor.

12 Eylül

 

İÇ POLİTİKA

Ayhan Bora Kaplan tutuklandı

Ankara’da yüklü miktarda para ile yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandığı açıklanan ve organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan tutuklandı.

Jet hızıyla talan: Arsa paylaşımlı projeler, bungalowlar, tinyhouselar

Geçici yapılara pandemi dönemiyle birlikte talep hızla arttı. Bu talebe, ülkenin doğal varlıklarını yağmalayan şirketler hızla dahil oldu, ormanı, kıyıyı, tarım alanlarını proje alanına çevirdiler.

İBB’den A Haber videosu: ‘Sabotaj ve yalan haber nasıl yapılır?’

İBB İstanbul metrolarındaki yürüyen merdivenlere ilişkin A Haber’in de içinde yer aldığı sabotajı gösteren bir video paylaştı: ‘Sabotaj, kumpas ve yalan haber nasıl yapılıyor izleyin.’

Göz göre göre kaçtılar

6 Şubat Depremi’nde 35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı ile ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda müteahhidin ve binanın alt katındaki Kervan Pastanesi’nin taşıyıcı sistemlere zarar verdiği, yıkımda asli kusurlu oldukları tespit edildi. Kervan Pastanesi’nin sahipleri firar etti. Savcılık yakalama kararı çıkardı.

Erdoğan tüm partileri yeni anayasa için müzakereye çağırdı, CHP’den yanıt geldi

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasaya ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. Başarır, “Yeni anayasanın toplumun tüm bireylerini kapsayacak olması lazım. Yani Erdoğan’ın gözüyle değil 85 milyonun gözüyle hazırlanmalı” açıklamasında bulundu.

YSP: İki hegemonik sınıf blokuna karşı çözüm siyasetini biz örgütleyeceğiz

Yeşil Sol Parti (YSP), 10-11 Eylül’de yapılan konferansın sonuç bildirgesini yayımladı. Bildirgede ‘3. yol’ vurgusu tekrarlanırken “Otoriter faşizan gelişmelere esastan itiraz edenler ise bizleriz; iki hegemonik sınıf blokuna karşı çözüm siyasetini biz örgütleyeceğiz” denildi.

Akbelen’de jandarma çadırları sökmüştü: Arsa sahibi, ‘İzin alındı’ diyen Muğla Valiliği’ni yalanladı

Muğla Valiliği’nin Akbelen Ormanı’nda nöbet alanının boşaltılmasına dair “İzin alındı” açıklamasını, arsa sahibi Hasan Demir yalanladı. Demir, evine gelen üç kişinin kendisine bir belge imzalatmak istediğini fakat imzalamayı reddettiğini söyledi.

Amedspor taraftarlarına ’68 Ergenekon’ taraftar grubundan tehdit

Amedspor’un 68 Aksaray Belediyespor deplasmanındaki maçı öncesinde ’68 Ergenekon’ adlı taraftar grubu, Amedspor taraftarlarını tehdit etti. Mesajda “Amed SF taraftarını, formalarını, atkılarını şehrimizde görmek istemiyoruz” denildi.

AFAD, beklenen İstanbul depremi için en riskli ilçeleri açıkladı

İstanbul depremi için en fazla risk taşıyan 15 ilçe açıklandı. Listelenen ilçelerin ise zemin sıvılaşma riskine göre belirlendiği vurgulandı.

Kobane Davası | Ahmet Türk: İmralı’ya da Kandil’e de devletin bilgisi dahilinde gittik

Kobane Davası’nda savunma yapan Ahmet Türk, çözüm sürecine dikkat çekerek, “İmralı’ya Kobane’ye, Kandile gitmişsek, bunlar devletin bilgisi dahilinde yapıldı” dedi.

EKONOMİ

OECD raporu: Eğitim yatırımlarında Türkiye son sıralarda

Türkiye, OECD raporuna göre ortaöğretim harcamalarında 40 ülke arasında 38’inci sırada.

Bağımsız Maden İş, Soma’da işten çıkarılan sendika temsilcisi için eylemde

Yeni Anadolu Madencilik şirketi tarafından haksız gerekçelerle işten çıkarılan Bağımsız Maden İş temsilcisi Ramazan Gündoğan için 11 Eylül’de TKİ Soma Linyit İşletmeleri önünde eylem başlatıldı.

Metal işçilerinden Corning işçilerine dayanışma: Corning işçisi yalnız değildir

Grevlerinde 61 günü geride bırakan Corning işçilerine metal işçilerinden destek geldi.

BES-AR: Yoksulluk sınırı 46 bin 980 lira oldu

BES-AR’ın araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 15 bin 660 lira, yoksulluk sınırı ise 46 bin 980 lira oldu.

Ege Üniversitesi Hastanesi sağlık işçileri haklarını istiyor: 220 milyon nerede?

Alacakları ödenmeyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan sağlık emekçileri, rektörlüğün verdiği sözlerin tutulmaması üzerine tekrar eyleme geçti.

DIŞ POLİTİKA

Libya’da ölü sayısı 5 bin 200’ü geçti

Libya’da büyük yıkıma neden olan sel felaketinde ölenlerin sayısının 5 bin 200’e yükseldiği bildirildi.

Hindistan ve Çin’de şiddetli yağış ve sel: Kayıp 70 timsah aranıyor

Hindistan’da etkili olan şiddetli yağışlar sebebiyle en az 21 kişi hayatını kaybetti. Çin’in güneyinde yaşanan sellerde ise bir çiftlikten kaçan 70’ten fazla timsahı bulmak için operasyon başlatıldı.

6 Türk Yunanistan’da silahlı saldırıda öldürüldü: Çete savaşı iddiası

Yunanistan basınına yansıyan haberlere göre, Almanya plakalı bir araçta bulunan altı Türk uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü. Olayla ilgili ‘çete savaşı’ iddiası ortaya atıldı.

ABD Başkanı Biden hakkında “azil soruşturması” talebi: Gerekçe, oğlunun para ilişkileri

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Başkan Biden hakkında azil soruşturması başlatılması talimatını verdiğini duyurdu. Temsilciler Meclisi Başkanı, soruşturmanın Cumhuriyetçi vekil James Comer tarafından yürütüleceğini bildirdi.

Küçük ada ülkeleri adalet arıyor: Sular altında kalacağız, bu denli adaletsizliğe sessiz kalamayız

Deniz seviyesindeki yükselme Tuvalu gibi küçük ada ülkelerini sular altında kalma tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor. Ülkeler, geleceklerini kurtarmak için okyanus yasasına sığınarak uluslararası bir mahkemede adalet arıyor.

 

Önerilen makale, söyleşi ve videolar

Eren Keskin: Türkiye’de barış talebi yok

​​​​​​​Arapça basın: Suriye’de yaşanan gerilim Erdoğan ile Putin’in görüşmesiyle bağlantılı

6-7 Eylül pogromu tanığı: Türkiye tarihiyle yüzleşmeli

Gazeteci Belakanî: Rojhilat’ta amaç Kürt partileri tasfiye edip baskıyı arttırmak

Özdemir: Türkiye aktif savaşta olan KDP’den resmi ilan istiyor

Dosya: Barışa Dair

Murat Sabuncu: “Selçuk Bayraktar idolü” ve Teknofest: Siyasette yeni militer-milliyetçi inşa süreci, ekonomide inşaattan savunmaya geçiş

Mustafa peköz: Deyri Zor’daki çatışmalarda uyuşturucu rotası

Kerkük ve Deyr el Zor’da neler oluyor: Fehim Taştekin değerlendiriyor

Suriye’de Kürt güçlerle Arap aşiretler arasında çatışmalar: Deyrizor’da neler oluyor?

Orta Vadeli Program neler öngörüyor, iş dünyası ve ekonomistler 3 yıllık yol haritasını nasıl yorumladı?

Türkiye’nin desteğini arkasına alan Azerbaycan, Üçüncü Karabağ Savaşı’na hazır