Bianet, Birgün, Evrensel, Arti Gerçek, T24, Duvar, Cumhuriyet, Yeşil Gazete, Yeni Yaşam, BBC Türkçe, DW Türkçe, Independent Türkçe, Ahval

 

5 Aralık

 

İç Haberler

 

31.896 vaka, 6.128 hasta, 196 ölüm

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 178.903 test yapıldığını, 31.896 kişiye Covid-19 tanısı konduğunu, 6.128 kişinin “hasta” kabul edildiğini, 196 kişinin de Covid-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı.

 

İTO’dan çarpıcı rapor: ‘112’ye ulaşılamıyor, hastalar kendi başlarına iğne yapıyor’

İTO Aile Hekimleri Komisyonu’nun hazırladığı raporda, evde tedavi gören ve ASM’lere gidemeyen Covid-19 hastalarının kendilerine ‘iğne yapmak’ zorunda kaldığı belirtildi. Raporda, evde tedavi altındaki hastaların durumlarının ağırlaşması halinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne ve ilçe sağlık müdürlüklerine ulaşılamadığı da vurgulandı.

 

Hatay’da sadece iki fabrikada Kovid-19’a yakalanan işçi sayısı 90

Hatay’da MMK Metalürjide şimdiye kadar 60 işçiye, Yolbulan Metal fabrikasında ise 30 işçiye Kovid-19 tanısı konuldu.

 

“Öğrencileri tüm müfredattan sorumlu tutmak sorumsuzluktur”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu tutulmasına ilişkin açıklama yaptı: “Uzaktan eğitimde ve canlı derslerde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencileri yok sayarak, öğrencileri bütün müfredattan sorumlu tutmak tam bir sorumsuzluktur.”

 

Salgın nedeniyle “evde kal” çağrısı yapılırken 592 bin ailenin doğal gazı kesildi

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, koronavirüs salgını nedeniyle yurttaşa “evde kal” denilirken borcundan dolayı Türkiye genelinde 592 bin, Bursa’da 34 bin ailenin doğalgazının kesildiğini bildirdi.

 

Giresun’da esnaflar: İflaslar peş peşe geliyor, destek şart

Ali Kara, Covid-19 önlemleri kapsamında kapatılan işyerlerinin ardından iflasların peş peşe gelmeye başladığını belirterek, hükümetin esnafa acil olarak destek vermesi çağrısı yaptı.

 

Koronavirüs TTB: Kasım ayında 17’si hekim, 63 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kasım ayında 17’si hekim olmak üzere toplam 63 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle hayatlarını kaybettiğini duyurdu.

 

Bursa Tabip Odası Başkanı: Temizlik işçileri filyasyon ekiplerinde görevlendiriliyor

Bursa Tabip Odası Başkanı Alparslan Türkkan, kentte hastanelerin acil servislerine kadar dolu olduğunu belirterek Sağlık Bakanlığının süreci yönetemediğini vurguladı.

 

Genelgede olmadığı halde alkollü içecek satan dükkanlar kapatıldı

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamasına rağmen alkol satışı yapan tekel bayileri polis tarafından kapatıldı.

 

“Kadınlar siyasette çok daha güçlü olmalılar”

CHP Genel Başkanı Kemal, Kılıçdaroğlu, “Kadının siyasette daha güçlü olabilmesinin yolunun parlamentoda daha fazla temsil edilmesinden geçiyor” derken, Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Amacımız sadece şiddet gören kadınların yaşam hakkını savunmak değil, aynı zamanda bu yaşama yön vermek, değiştirmek” dedi.

 

CHP’li kadınlar ve Salıcı’dan ‘taciz’ açıklaması: CHP’yi suçlamaları aymazlıktır

CHP’liler, Maltepe’de yaşanan taciz olayı üzerinden kendilerine yüklenen AKP’ye Ensar Vakfı’nı hatırlatarak yanıt verdi.

 

Akşener’den erken seçim yorumu: Erdoğan kışı sevmez

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Gördüğüm kadarıyla 2021 Haziran gibi seçim olabilir. Erdoğan kışı sevmez. Haziran’da seçim bekliyorum, olması da gerekiyor. Çünkü, çok feci bir fakirlik var” dedi.

 

Erdoğan ‘Tank Palet Fabrikası özelleştirme değil’ dedi: Resmi belge ne diyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tank Palet Fabrikası’nın Katarlılara satıldığına ilişkin tartışmalara dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Yapılan işlemin adı satış değil, özelleştirme değil, işletme hakkı devridir” dedi. Erdoğan’ın 19 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yer alan kararına göre, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar verildi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın ihalelerini Menzilciler kapattı: Laboratuvar da tarikata

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’daki yedi kamu hastanesinin ardından 1 No’lu Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın da Covid-19 PCR testi ihalesini Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen şirkete verdi. 55 milyon TL’lik sözleşme imzalandı.

 

BTS: Çin’e gidiyor diye uğurlanan tren Maltepe’den döndü, nerede olduğunu bilmiyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle İstanbul’dan Çin’e uğurlanan “ilk ihracat treni”nin Maltepe istasyonundan Halkalı Garı’na geri getirildiği belirtildi.

 

Van Gölü’nde yaşamını yitiren mültecilerden Parvızı, elbiseleriyle defnedilmiş

Van Gölü’nde teknenin batmasıyla yaşamını yitiren 61 mülteciden İranlı Perzhman Parvızı’nın elbiseleriyle defnedildiği ortaya çıktı.

 

AYM, koğuşların kamerayla izlenmesinin hak ihlali olduğuna hükmetti

Meral Danış Beştaş’ın başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, koğuşların kameralarla izlenmesine dair şikayeti reddeden İnfaz Hakimliğinin hak ihlaline imza attığına hükmetti.

 

‘Stratejik karbon tesisi’ için pandemide ÇED yapıldı, bakanlık imar planını değiştirdi

Hatay’ın Payas ilçesinde Oyak Sentetik Karbon Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuracağı karbon siyahı üretim tesisi ‘stratejik yatırım’ olarak duyuruldu. Dört Organize Sanayi Bölgesi (OSB), 20’ye yakın taş ocağı ve İskenderun Demir Çelik ve Anonim Şirketi (İSDEMİR) ile termik santrallerin bulunduğu 42 bin nüfuslu ilçede ‘Türkiye’nin dışa bağımlılığını sona erdireceği’ öne sürülen Karbon Siyahı Üretim Tesisi kurulacak.

 

Tecride karşı grevler büyüyor: Sebahat Tuncel’de greve başlıyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit politikasına karşı açlık grevine başlayan tutuklulara Sebahat Tuncel’de katılma kararı aldı. Tuncel, İmralı’ya nakil başvurusunda da bulundu

 

Dış Haberler

 

DSÖ: Salgın henüz bitmedi, rehavete kapılmayın

Ghebreyesus, “DSÖ, Kovid-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor. Kovid-19 salgınının hala uzun bir yolu var ve önümüzdeki günlerde liderler ve vatandaşlar tarafından alınan kararlar hem virüsün kısa vadede seyrini hem de bu salgının nihayetinde ne zaman sona ereceğini belirleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

Paris’te isyan ateşi büyüyor: 22 kişi gözaltına alındı

Fransa’nın başkenti Paris’te ‘güvenlik yasa tasarısı’na karşı düzenlenen protestolar, kitleselliğini artırarak tüm hızıyla sürüyor. Kentin pek çok noktasında eylemciler polisle karşı karşıya gelirken, 22 kişi gözaltına alındı.

 

Margaritis Schinas: Türkiye’ye yaptırımlar orta ve uzun vadeli olacak

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım kararı alacağını belirtti. Schinas, yaptırımların kısa vadeli değil; orta ve uzun vadeli olacağını söyledi. Schinas, “Türkiye her şeyi yanlış yaptı. Yalnız Avrupa’yı değil; herkesi karşısına almak için elinden geleni yaptı. Bunun da maliyeti vardır” diye konuştu.

 

Türkiye’ye mesaj gibi buluşma: Sisi ve Macron bir arada

El Sisi, Macron ile pazartesi günü bir araya gelecek ve Türkiye’nin kırmızı çizgi ilan ettiği Doğu Akdeniz ile Libya meselelerini masaya yatıracak.

 

6 Aralık

 

İç Haberler

 

Türkiye’de Koronavirüs | 195 kişi daha hayatını kaybetti; 30 bin 402 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 195 kişi daha hayatını kaybetti, 6 bin 093 yeni hasta dahil olmak üzere 30 bin 402 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 14 bin 900’e, hasta sayısı ise 539 bin 291’e yükselirken, toplam vaka sayısı henüz bilinmiyor.

 

TTB: Kasım ayı sağlıkçılar için kıyım ayı oldu

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kasım ayında 63 sağlık çalışanının koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. TTB Merkez Komite üyesi İbrahim Akkurt, “Kasım ayı sağlıkçılar için kıyım ayı oldu. Yasamızı sümen altı edercesine TBMM’de oyalayanlar rahat mı?” diye sordu.

 

Bakan Koca açıkladı: ‘Çin Türkiye’nin aşı talebini karşılayamadı’

Covid-19 vaka ve ölüm sayılarının Türkiye’de her geçen gün artış göstermesi aşı beklentilerini yükseltti. Ancak Türkiye’nin 50 milyon doz aşı sipariş ettiği Çin’in daha fazla talebi karşılayamadığı öğrenildi.

 

SGK’dan ‘pandemi bakım ücreti’ krizine çözüm: Vaka tanımına uyan kişilerin yoğun bakım ücretleri de SGK’ya fatura edilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu, Medula sisteminde yaptığı duyuru ile hastane yoğun bakım servislerinde yatan, PCR test sonucu pozitif olmayan ancak olası vaka tanımına uyan ve koronavirüs tedavisi başlanan hastaları ‘pandemi hastası’ olarak tanımaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastane yoğun bakımlarda yaşanan ‘pandemi bakım ücreti’ krizine çözüm olabilecek bir adım attı. Artık PCR test sonucu negatif olan ancak Sağlık Bakanlığı’nın olası vaka tanımına uyan kişilerin yoğun bakım ücretleri de SGK’ya fatura edilecek.

 

Önce talimat sonra torpil: Yoğun bakım yatakları da VIP hastalara

Covid-19 vakalarının artışıyla hastanelerin yoğun bakım servisleri hızla dolarken yoğun bakım yataklarının başhekimliklerin talimatıyla “VIP ve özel hastalar için ayrıldığı” belirtildi. Genel Sağlık-İş Başkanı Bacaksız, “Bu hekimlik mesleğine müdahale etmektir, bu insanlık suçudur” dedi.

 

Trabzon’da Koronavirüs vakalarında artış; pandemi hastanesi önünde ambulans yoğunluğu oluştu

Trabzon’da son aylarda Koronavirüs vakalarında yüzde 50 artış yaşanırken, poliklinik hizmetlerinin kaldırılıp, Covid-19 hastalarına bakılan Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil Servisi’nde, ambulansların vaka hastalarını bırakmak için oluşturduğu yoğunluk dikkat çekti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Koronavirüs vaka sayısında ciddi artış olan iller arasında açıkladığı Trabzon’da tedbirler artırıldı. Kentte vaka sayılarında yüzde 50 artış yaşanırken, bazı yerleşim alanları karantinaya alınmaya başlandı.

 

TGF: 13 Gazeteci pandemide yaşamını yitirdi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu, koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de 13 gazetecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Dünya genelinde ise 513’ten fazla gazeteci yaşamını yitirdi

 

‘Milli Tank’ projesi Altay’ın akıbeti yılan hikâyesine döndü

Türkiye ile Katar arasında gerçekleştirilen ve tepki çeken satış anlaşmalarının ardından CHP milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilip Katar ortaklı BMC’ye devrini gündeme getirmesi akıllara “Milli Tank” projesini getirdi. 2020’de üretimine başlanacağı yönünde açıklamalar yapılan Altay’ın akıbeti halen belirsiz.

 

‘Sabotaj’ iddiası Meclis gündeminde: ‘Motorun çalışması neden canlı yayında gösterilmedi?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katıldığı, Eskişehir’deki ilk Milli Helikopter Motoru TEİ-TS1400’ün teslim töreninde kameralara yansıyan, TEİ Genel Müdürü Faruk Akşit’in “Töreni sabote etmek isteyenlere hakkımızı helal etmiyoruz” sözünü CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer meclis gündemine taşıdı.

 

Karamollaoğlu: ‘Benim de telefonum dinleniyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “telefonlarının dinlendiğini” açıklamasının ardından siyasette yeni bir tartışma başladı. Bu tartışmalar devam ederken Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’dan da benzer bir açıklama geldi. Karamollaoğlu “Ben de dinleniyorum” dedi.

 

‘Kılıçdaroğlu’nun dinlenmediğine kimse inanmaz’ diyen Kübra Par’a Soylu’dan yanıt

Yazıya Twitter üzerinden yanıt veren Süleyman Soylu ise şu ifadeleri kullandı: “Kübra Hanım, Yazık, üzüldüm adınıza, hukukun izin vermediği kimse dinlenemez, ağır suçtur… Batının aparatlarının devletimizi itibarsızlaştırmak için, halkın endişe ve korkusundan faydalanma kurgusuna teslim olmuşsunuz…”

 

Babacan: ‘Demirtaş tutuksuz yargılanmalı, Kürt sorunu…’

Babacan, “Son zamanlarda yeni bir çözüm süreci olasılığı, yeni bir Kürt partisi kurulacağı iddiaları var. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi: “Yani şöyle daha yeni ‘Türkiye’de Kürt sorunu yoktur’ diye Cumhurbaşkanı’nın bir ifadesi var. Sorunu yok kabul ettiklerine göre neyin çözümüne başlayacaklar, ben onu anlayamıyorum. Yani şu anda hükümetin inkâr ettiği bir sorun var ve sorun yok derken hadi çözüme dediğinizde ne yapacaklarını ben merak ediyorum doğrusu. Şu anki yönetimin oryantasyonu öyle değil yani.”

 

MSB 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen personel sayısını açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ‘FETÖ’ ile mücadele kapsamında, 15 Temmuz 2016’dan itibaren 20 bin 612 personelin ihraç edildiği, üç bin 560 personel hakkında adli, idari sürecin devam ettiği kaydedildi.

 

Gercüş tecavüz soruşturması: Uzman çavuş, polis, korucu 27 isim var

Gercüş’te çocuğa yönelik tecavüz soruşturması genişletildi. Soruşturma kapsamında, aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da olduğu 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı, iki kadını da fuhuşa sürüklediği iddia edildi.

 

Erkek yargının cezasızlık bedeli: Anne ve iki kızı öldürüldü

Erzurum’un Yakutiye ilçesinde 26 suç dosyasından kaydı bulunan Raci Aslan adlı erkek, eski eşini ve iki kızını ateşli silahla vurarak öldürdü. Kaçmaya çalışan Aslan, Gölbaşı’nda yakalandı.

 

El-Kaide’den yargılanan Halis Bayancuk’tan Cübbeli Ahmet’e: “Kendine bir irin çukuru kazmanı ve bu duruma hazırlanmanı tavsiye ediyorum”

Tevhid Gündemi internet sitesinde Halis Bayancuk Cübbeli Ahmet Hoca için “Cübbeli Ahmet ismindeki adam, hem yalancıdır hem müfteridir hem de iddialarının hiçbirine delil zikredemeyecek kadar aciz bir insandır” dedi.

 

AKP’li Özlem Zengin: Kadınlar gerçek manada seçilme hakkını AK Parti döneminde kullanmıştır; öncüsü de Cumhurbaşkanımızdır

“5 Aralık, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi ile alakalı bir gündür. Çok önemli bir gündeyiz. Fakat bu hakkın oy verme anlamında kullanılması 2013 yılına kadar olmuştur. Oy verme ile ilgili olarak. Ama 2013 yılında ilk defa 5 tane kadın milletvekilimiz başörtülü olarak meclise girdiler. Ama başörtülü olarak meclise girebilme yani seçilme hakkının gerçek manada kullanılması ilk defa 2015 seçimlerinde olmuştur.”

 

Eski MİT’çi Eymür’den gazeteci Bildirici’nin yazısına açıklama: MİT’e Çakıcı’yı Atasagun önerdi; Çakıcı’nın tek yara izi de köpekten kaçarken olmuştur

“Atasagun 13 Temmuz 1987 tarihinde Alaattin Çakıcı ve Tarık Ümit ile görüşme yapmış, 16 Temmuz 1987’de gereği Güvenlik Dairesince yapılmak üzere MİT Müsteşarlığına bir yazı yollamıştı. Çakıcı ve Ümit’in yurtdışı faaliyetlerde kullanılmasının uygun olacağını belirten yazının ekinde şahıslarla “Görüşme Raporu” vardı. Yani Teşkilattaki resmi kayıtlara göre ilk ve son resmi temas Şenkal Atasagun’undur.”

 

Ankara Sanat Tiyatrosu doğum gününde 1963’ten beri kullandığı salonu boşaltmak zorunda kaldı

1963 yılında Asaf Çiğiltepe öncülüğünde kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Ihlamur Sokak’ta 58 yıldır perde açtıkları salonlarını, tiyatronun doğum günü olan 6 Aralık’ta boşaltmak zorunda kaldıklarını duyurdu. AST, yayımladığı açıklamada; “Bu süreçte salonumuzdan kopmamak adına yaptığımız her türlü girişimlerimiz, çalışmalarımız, görüşmelerimiz, gayretlerimiz de maalesef sonuçsuz kalmıştır.” dedi.

 

“2020, son beş yılın en kurak yılı olabilir”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul’un üç, Ankara’nın beş, İzmir’in beş buçuk aylık suyu olduğunu açıkladı.

 

Dış Haberler

 

DSÖ’den Türkiye açıklaması: ‘Verilerden haberdar değildik’

DSÖ’nün her ülkeden semptom göstersin göstermesin pozitif çıkan herkesin rapor edilmesini istediğini vurgulayan Shaikh, “Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılması rahatlatıcı, çünkü gerçekten salgının yayılımını engellemekte önemli”açıklamasında bulundu. Türkiye’deki verilerden haberdar olmadıklarını belirten Dr Shaikh, Türkiye’deki durumun da diğer ülkeler gibi olduğunu ifade ederek “Endişe verici seviyede yüksek sayılarla karşı karşıyayız” dedi.

 

AB liderleri toplantısı öncesi Türkiye’den yeni NAVTEX ilanı

Türkiye, 10-11 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi öncesi bir NAVTEX daha ilan etti.

 

Türkiye’den Yunanistan’a ‘askerî faaliyet’ yanıtı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yunanistan’ın Doğu Akdeniz ve Ege’de 24 askerî faaliyet yapacağını duyurması gerginliği arttırıyor” denildi.

 

Türk ve Mısır fırkateyni arasında gerginlik

Mısır, Yunanistan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kıbrıs’ın katılımıyla İskenderiye’nin kuzeybatısındaki deniz bölgesinde gerçekleşen Medusa askeri tatbikatında Türk ile Mısır fırkateynleri (büyük gemileri destekleyen, nispeten küçük modern savaş gemisi)  arasında ufak çaplı gerginlik yaşandı.

 

ABD’li senatörlerden ‘Türkiye’ye yaptırım’ mektubu

ABD’li Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve James Lankford, Wall Street Journal (WSJ) gazetesine bir mektup yazdı. “Türkiye’nin Ruslarla yakınlaşmasının bedeli” başlığı kullanılan mektupta, Trump’ın Ankara’ya S-400’ler sebebiyle yaptırım uygulaması gerektiğine dikkat çekildi.

 

Türkiye, Libya’ya yeniden paralı asker gönderiyor

Londra merkezli Şarkul Avsat gazetesinin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SİHG) dayandırdığı habere göre Türkiye önümüzdeki günlerde yeni bir grup Suriyeli paralı askeri Libya’ya göndermek için hazırlık yapıyor.

 

İran medyasından Mossad yetkilisine Tel Aviv’de suikast iddiası

İran’ın nükleer çalışmalarını yürüten Fahrizade’nin Tahran’da öldürülmesinin ardından, İran medyası tarafından Mossad yetkilisi Fahmi Hinavi suikast düzenlendiği öne sürüldü.

 

Ekonomi Haberleri

 

OECD ülkeleri arasında en derin eşitsizlik Türkiye’de

İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı’nın (OECD) açıkladığı son istihdam raporuna göre, Türkiye OECD ülkeleri arasında bölgeler arasında istihdamda en derin eşitsizliğin olduğu ülke. İstihdamda en güçlü bölgesi ile en zayıf bölgesi arasındaki fark 19 puanı aşan Türkiye’yi eşitsizlikte İtalya, Yunanistan, Avusturya ve İspanya takip ediyor. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da işsizlik oranı TÜİK rakamları ile bile yüzde 25’i buluyor.

 

CHP’den Volkswagen açıklaması: Türkiye’ye güven neredeyse bitti

Volkswagen’in Manisa’da kurmayı planladığı fabrika projesinden vazgeçmesini değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “İçinde bulunduğumuz durum göz önüne alındığında hangi yatırımcı, parasının geleceğinden endişe etmeden, güvenle yatırım yapar?” dedi.

 

Ar-Ge fonundaki para buhar mı oldu? 547 milyon TL gönderildi 499 milyon TL yazıldı

BTK’nin faaliyet raporuna 547 milyon TL olarak yazılan, “Ar-Ge fonu için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na aktarılan” para, bakanlığın kayıtlarına 499 milyon TL olarak geçirildi. CHP’li Emir, “48 milyon TL buhar mı oldu?” diye sordu.

 

Türkiye Karadeniz’deki sondaj faaliyetlerini genişletiyor

Karadeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerinde bulunacak sondaj gemisi Kanuni’nin Filyos Limanı’nda hazırlıkları sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “geri sayımın başladığını” duyurdu.

 

7 Aralık

 

İç Haberler

 

Türkiye’de Koronavirüs | 203 kişi daha hayatını kaybetti; 32 bin 137 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 203 kişi daha hayatını kaybetti, 6 bin 420 yeni hasta dahil olmak üzere 32 bin 137 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 15 bin 103’e, hasta sayısı ise 545 bin 711’e yükselirken, toplam vaka sayısı henüz bilinmiyor.

 

Sağlık Bakanlığı, Covid-19’un yakın temaslılarında karantina süresini 10 güne düşürdü

“Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır.Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir.”

 

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Koronavirüs aşıları 2 hafta Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından test edilecek

Kayıpmaz, ithal edilen aşıların ülkeye girdikten sonra ilk olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda test edileceğini ve eğer uygunluk görülürse erken kullanım onayı verileceğini söyledi. Bu test işleminin yaklaşık 2 hafta sürdüğünü vurgulayan Kayıpmaz, aşılar eğer onay alırsa aşılama işleminin risk gruplarına göre 4 aşamada gerçekleştirileceğini kaydetti.

 

İHD: Covid-19 hapishanede çok hızlı yayılıyor

İHD’nin Karadeniz hapishaneleri raporundan: “Hastaların havasız, kışın soğuk, yazın sıcak ringler ile hastaneye sevk edilmesi, hastane önlerinde ringler içerisinde saatlerce bekletilmesi uygulamalarına son verilmeli.”

 

Patronlar istedi Bakanlık yaptı: Temaslı olan işçi 7 gün sonra işbaşı yapacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘iş dünyasının talebi’nin yerine getirildiğini belirtti, “Kovid-19 yakın temasta test negatif çıkar ve semptom gelişmezse 8. gün işe dönüş sağlanabilecek” dedi.

 

PTT’de çalışanlara “Temaslı olanların listesini vermeyin” baskısı iddiası

CHP’li milletvekili Mahir Polat, Kovid-19 testi pozitif çıkan çalışanlarla teması olan PTT personellerinin ısrarla çalıştırılmasını Meclis gündemine taşıdı.

 

Gerçüş paylaşımlarına 27 gözaltı

Batman’ın Gerçüş ilçesinde bir çocuğa aralarında kamu görevlilerinin de olduğu kişilerin cinsel istismarda bulunduğu öne sürülürken, Emniyet Genel Müdürlüğü söz konusu gelişmeye ilişkin sosyal medyada paylaşımlarda bulunan 27 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

 

Batman’daki çocuk istismarı Meclis gündeminde: Musa Orhan’ın serbest bırakılması hatırlatıldı

HDP milletvekilleri İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına yanıtlaması için soru önergesi verdi.

 

İmamoğlu, AKP döneminin dosyalarını açmaya başladı: Medya A.Ş. ihalesi, 15.4 milyonluk kamu zararı gerekçesiyle yargıya taşındı

İmamoğlu, göreve gelmeden önce bahsettiği “AKP dönemine ilişkin yolsuzluk dosyalarını” açmaya başladı. 15.4 milyonluk kamu zararı gerekçesiyle aralarında Ulaştırma Bakanı’nın da bulunduğu 23 kişi hakkında suç duyurusu yapıldı.

 

Kılıçdaroğlu: Beşli çetenin bütün yatırımlarını kamulaştıracağız ve alacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yatırım projelerinin dolar üzerinden yapılmasını, anlaşmaların Londra’daki mahkemelere bağlanmasını ve hükümete yakın şirketlere verilmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Allah’ın izniyle iktidar olacağız ve bu soygun düzenine son vereceğiz, 5’li çetenin bizim torunlarımızı dahi sömürecek olan yatırımlarını kamulaştıracağız ve alacağız”

dedi.

 

Mansur Yavaş: Ankara’yı sıfır lira borçlandırdım; Gökçek döneminden 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyası savcılıkta

Mansur Yavaş, Ankara Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse’nin, kendisi hakkındaki iddialarına Meclis toplantısında yanıt verdi. “Para benim değil, Ankara halkının parası” diyen Yavaş, “Şimdi bekliyoruz Ak Parti Grubu’ndan, bu belgeler savcılığa intikal ettirilmiştir. Bu para Ankara’nın parasıysa, yok edilen para da tüyü bitmeyen yetimin hakkıysa, ben Ak Parti Grubu’nu hesabını sormak için dosyaya müdahil talebiyle başvurmalarını bekliyorum. Mansur Yavaş döneminde böyle bir şey olmayacak, kendi dönemimizin zengini yok” ifadesini kullandı.

 

CHP’li belediye asgari ücreti 4 bin 500 lira yaptı

Asgari ücret görüşmeleri sürerken CHP’li bir belediye asgari ücretle çalışan işçilerin maaşını 4 bin 500 TL’ye yükseltti. Konya’nın Tuzlukçu İlçe Belediyesi Başkanı CHP’li Nurettin Akbuğa “Emekçilerin insanca yaşayabilecekleri bir ücret almaları gerekiyor” dedi.

 

Alman Federal Meclisi adına Ahmet Altan için başvuru yapıldı, UNESCO, Türkiye için karar verecek

Almanya Federal Meclis Başkan Vekili Claudia Roth’un, “Başkan Vekili” sıfatıyla Ahmet Altan’ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına rağmen 5 yıldır tutuklu bulunduğunu belirterek, tahliye edilip yeniden tutuklanmasının ardından UNESCO’ya başvuru yaptığı ortaya çıktı. UNESCO, başvuru ile ilgili olarak Türkiye’den, Altan’ın, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”, “Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi” hükümlerine aykırı biçimde cezaevinde tutulduğu iddiası konusunda bilgi talep etti.

 

Asker sevkleri ertelendi

MSB asker sevklerinin ertelendiğini duyurdu.

 

Gazeteci Ayşegül Doğan’a altı yıl üç ay hapis cezası verildi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV Program Koordinatörü Ayşegül Doğan’a “örgüt üyesi olmak iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hapis cezası verildi.

 

9 yıl sonra Newroz cezası

Batman’da 9 yıl önce düzenlenen Newroz’dan sonra katıldığı yürüyüş nedeniyle 3 yıl 9 ay ceza alan Menice İş, cezaevine gönderildi. Cezaevine gönderilen İş’in kronik kalp hastası olduğu öğrenildi.

 

İstanbul’da taş ocağında göçük; iki işçi hayatını kaybetti

İstanbul, Arnavutköy’de taş ocağında göçük meydana geldi. İki işçi, hayatını kaybetti.

 

130 günlük direniş zaferle sonuçlandı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube’ye üye olmalarının ardından işten atılmaları üzerine direnişe başlayan işçilerin 130 gün süren direnişlerinin ardından tüm talepleri karşılandı

 

Trakya’da kuraklık alarmı; üretimde kayıplar başladı, herkes yağışları bekliyor

Trakya bölgesinde yüzde 60’lardan yüzde 96’lara kadar yaşanan yağış kaybı nedeniyle kuraklık tehlikesi gündeme geldi. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, şu an bile buğday kayıplarının yüzde 30-50 arasında olduğunu ifade ederken, umutların besleyici yağışlarda olduğunu açıkladı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da ”Toprak üzerine çıkmayan buğdaylarımız var, kısa zaman içerisinde yağışa ihtiyacı var” dedi.

 

Maden sondajlarının aralıksız devam ettiği Kazdağı’nda su bitti, yağmur yok!

Çanakkale’de yaz döneminin kurak geçmesinden dolayı hem tarımsal üretimde hem de içme ve kullanma suyu ihtiyacında tehlike sinyalleri veriliyor.

 

Koruma altındaki İkizdere Vadisi’ne bu defa Reis İnşaat HES yapmak istiyor

Cengiz İnşaat’ın İkizdere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağına karşı dayanışma çağrıları sürerken, bu kez yine AKP’ye yakınlığıyla bilinen Reis İnşaat HES projesi açıkladı.

 

Prof. Dr. Erdoğan Atmış: OGM’nin orman göstergeleri raporu itirafname gibi

Orman Genel Müdürlüğü “Sürdürülebilir Orman Yönetimi Kriter ve Göstergeleri 2019 Türkiye Raporu”nu yayımlandı. Prof. Dr. Erdoğan Atmış: Ormanlardaki parçalanmanın yapacağı yıkım, açıkça anlatılmış.

 

Dış Haberler

 

Erdoğan’dan Avrupa Birliği’ne Doğu Akdeniz mesajı: Koçbaşı gibi kullanılmaya müsaade etmemeli

“Avrupa Birliği içine düştüğü stratejik körlükten bir an önce kurtulmalı, Rum kesimi ve Yunanistan tarafından doğu Akdeniz’de bir koçbaşı gibi kullanılmasına müsaade etmemelidir” diyen Erdoğan, Doğu Akdeniz’e kıyıdaş tüm bölge ülkelerini ve Kıbrıs Türklerinin yer alacağı bir konferans düzenlenmesi önerisini bir kez daha yineledi.

 

AB Yüksek Temsilcisi Borrell’den Türkiye açıklaması: Son zirveden bu yana ilerleme göremedik

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları bugünkü toplantılarında Türkiye’ye yönelik olası yaptırımları ve bunların yasal zeminini tartıştı. Toplantıya başkanlık eden ve AB’nin en üst düzeyli diplomatı olan AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de “Maalesef son zirveden bu yana pek bir ilerleme görmedik” dedi ve ekledi: “Türkiye’nin doğrultusunda önemli bir değişim görmedik. Aksine bazı açılardan durum kötüleşti”. Toplantının ardından konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’nin geri adım atmaması durumunda “Türkiye’ye bir yanıt verilmesi konusunda net bir mesaj verildi” ifadelerini kullandı.

 

Rusya ikinci S-400 anlaşması için Ankara’nın kararını bekliyor

Rus haber ajansı TASS’a göre Rus savunma sanayi şirketi Rostec’in yöneticisi Çemezov, S-400 hava savunma sistemiyle ilgili ikinci anlaşmada Ankara’nın kararını beklediklerini söyledi.

 

Fransa Mısır’a silah satışını sürdürecek

Mısır Devlet Başkanı El Sisi’yi Elysee Sarayı’nda ağırlayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Mısır’a insan hakları koşuluna bağlı olmadan silah satışına devam edeceklerini söyledi.

 

Dünyada silah satışları arttı: ABD birinci sırada

SIPRI’nin yıllık raporuna göre dünyada geçen yıl silah satışları yüzde 8,5 oranında arttı. En çok silah satışı yapan 25 şirketin sıralandığı listede başı ABD çekti.

 

İklim hedefleri konusunda Türkiye’ye “zayıf” not

İklim Değişikliği Performans Endeksi 2021’e göre hiçbir ülke Paris Anlaşması hedeflerini tutturmada başarılı olamadı. Türkiye zayıf, AB ise kısmen başarılı olarak değerlendirildi.

 

Papa’dan Irak Kürdistanı kararı

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in, Irak ve Irak Kürdistanı bölgesini ziyaret edeceği öğrenildi. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak ve Kürdistan’a ziyarette bulunmuş olacak.Yapılan açıklamaya göre Papa, 5-8 Mart 2021 tarihlerinde Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edecek.

 

ABD heyeti Rojava’da: PYD-ENKS görüşmeleri yeniden başlıyor

Rojava’da Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) başını çektiği 25 partinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile ENKS arasındaki görüşmelere katılmak üzere ABD’den bir heyet Rojava’ya gitti. ENKS Yürütme Kurulu Üyesi Fesla Yusuf ve PYNK’den Salih Gedo yakın bir zamanda taraflar arasındaki görüşmelerin yeniden başlayacağını duyurdu.

 

2020 Kadın Hakları Deklarasyonu yayımlandı: Haklarımız pazarlık konusu değildir

Türkiye’den Eşitlik İçin Kadın Platformunun da aralarında bulunduğu 12 kadın ağı ve platformu, 2020 Kadın Hakları Deklarasyonu yayımladı. Eşitlik isteyen kadınlar birlikte mücadele çağrısı yaptı.

 

Ekonomi Haberleri

 

Erdoğan’dan ‘hukuk ve ekonomi reformu’ vurgusu: Yatırımcılara “gelin, Türk misafirperverliğinin farkına varın” diyorum

Uluslararası yatırımcılara seslenen Erdoğan, “Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara ‘gelin, Türk misafirperverliğinin farkına varın’ diyorum. İlgili bakanlıklarımız ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizin sizlere gereken her türlü desteği sunmaya hazır olduğunu söylemek istiyorum” diye konuştu.

 

Fitch’den Türk bankaları için kötü haber

“Volatil piyasa koşulları değerlendirildiğinde refinansman riskleri yüksek ancak bankalar pandemi döneminde dış finansmana makul oranda erişimi sürdürdüler. Bankaların döviz likiditeye ulaşmaları, Merkez Bankası’na yüksek oranda bağımlı hale geldi.”

 

8 Aralık

 

İç Haberler

Türkiye’de Koronavirüs | 211 kişi daha hayatını kaybetti; 33 bin 198 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 211 kişi daha hayatını kaybetti, 6 bin 593 yeni hasta dahil olmak üzere 33 bin 198 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 15 bin 314’e, hasta sayısı ise 552 bin 304’e yükselirken, toplam vaka sayısı henüz bilinmiyor. Öte yandan 211 ölüm, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle ilk ölümün yaşandığı 17 Mart’tan bu yana Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı en yüksek veri oldu.

 

İstanbul’da Kasım ayı ölüm ayı oldu; yaşamını yitirenler ikiye katlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, İstanbul’da Kasım ayında geçen yıllar ortalamasının iki katı ölüm gerçekleştiğini belirterek, bir ayda 11 bin 500 kişinin öldüğünü bildirdi.

 

Türk Yoğun Bakım Derneği ünitelerdeki doluluk oranını açıkladı: ‘Uçurumun kenarındayız’

“Yoğun Bakımlarda Uçurumun Kenarındayız” başlıklı basın açıklamasında şu ifadeler kaydedildi: “Türkiye geneli için yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranlarının %70-75’lere ulaştığı bildirilmesine rağmen hastalığın daha yoğun görüldüğü illerimizdeki doluluk oranlarının daha yüksek olduğu açıktır. Bu nedenle yoğun bakım doluluk oranlarının il il açıklanması daha yararlı olacaktır. Yoğun bakım yataklarının yetersiz olduğu bugünkü ortamda önemli bir tehlike de, acil yoğun bakım yatağı gereksiniminin yaratmış olduğu sorunla hastanelerin uygun olmayan alanlarında yeni yoğun bakım ünitelerinin açılmaya başlanmasıdır.”

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden Pfizer’in Koronavirüs aşısı hakkında ilk analiz

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) BioNTech-Pfizer tarafından geliştirilen Koronavirüs aşısı hakkında analiz yayımladı. FDA, aşının koydukları acil kullanım kurallarına aşının uyumlu olduğunu duyurdu.

 

Türk Tabipleri Birliği’nden ‘aşı’ açıklaması

TTB’den yapılan açıklamada, Bilim Kurulu’nun 2 Aralık 2020’deki toplantısı sonrası, aşılar ve Türkiye’deki aşılama süreçleriyle ilgili yapılan açıklamaya rağmen, kamuoyunda belirsizliğin sürdüğü vurgulanarak, aşının, ne kadar sürede, kaç doz, öncelikle kimlere yapılacağı, aşılama ile ilgili programlarının olup olmadığının hızla toplumla paylaşılması istendi.

 

TTB: Marmara Bölgesi’nde yoğun bakımlar doldu, hastalar sedyede sıra bekliyor

Marmara bölgesindeki tüm illerde pandeminin hızla etkisini artırdığı, hasta ve vefat sayılarının bir ay öncesine göre 4-5 kat arttığı belirtilen toplantıda, hastanelerdeki servis ve yoğun bakım yataklarının tam doluluk gösterdiği, bazı hastanelerde hastaların sedye üzerinde tutulduğu ve boş yer açılmasının beklendiği ifade edildi.

 

3 sağlık çalışanı daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Kovid-19 nedeniyle bugün 3 sağlık çalışanı daha hayatını kaybetti. İzmir’de çalışan Dr. Metin İber ve Dr. Hamdi Kandilcioğlu ile Konya’da çalışan Eczacı Nazım Yiğit yaşamını yitirdi.

 

Hatay Belediye Başkanı Savaş: Yoğun bakımlardaki doluluk oranı yüzde 95’e çıktı; 15 günlük ev izolasyonu gerekiyor

Hatay’da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarında ciddi artış yaşandığı gözlenirken, Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş, konuya ilişkin “Aralık ayında Kasım ayının 3 katı kadar vaka ve ölümlü vaka görme tablosuyla karşı karşıya kalacağız gibi duruyor. Yoğun bakımlardaki doluluk oranı yüzde 95’e çıktı. 15 günlük evde izolasyon gerekiyor” dedi.

 

İSİG Meclisi: 2020’nin ilk 11 ayında en az 2032 işçi hayatını kaybetti; kasım ayındaki ölümlerin yüzde 54’ü Koronavirüs’e bağlı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yayımladığı ‘’İş Cinayetleri’’ kasım raporuna göre kasım ayında en az 294 işçi hayatını kaybetti. Ölümlerin %54’ünün Koronavirüs nedeniyle yaşandığının aktarıldığı raporda, sağlık sektörü en çok işçi ölümünün yaşandığı sektör olarak belirtildi.

 

Yasağı hiçe sayan patron 50 sendikalı işçiyi işten çıkardı, jandarma işçilere müdahaleye hazırlanıyor

Çorum’da DİSK Birleşik Metal-İş’e üye olan 50 işçi pandemi döneminde işten çıkarmalar yasak olmasına rağmen işten çıkarıldı.

 

Ankara ve Muğla’da kadın ölümleri

Ankara’da Vera Chikareva evinde şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Kadının evli olduğu Salih G. isimli erkek tarafından şiddet gördüğü belirtildi. Muğla’da ise şüpheli şekilde ölü bunulan Selvan A.’nın boşandığı erkek Tanju A. aranıyor.

 

İletişim Başkanı Altun, WhatsApp grubunda ‘5 maaş’ iddiasını yalanladı: Tek maaşım var, aldığım huzur hakkını hayra hasenata harcadım

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 5 maaş aldığı iddialarını yalanlarken, 2 yıldır Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyeliğinden aldığı huzur hakkını “tek kuruşuna dokunmadan hayra hasenata harcadığını” söyledi.

 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’ün Sakarya’daki evine silahlı saldırı

 

HDP İstanbul il binasında çok sayıda gizli dinleme cihazı bulundu

 

İnce: Parti kuracağım, Cumhur İttifakı’nda yer almayacağım

 

Artvin’de köylülerin 3 kez kovduğu HES şirketi bu sefer askerle geldi

Artvin’de Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köylülerinin daha önce 3 kez kovduğu HES şirketi bu sefer askerle gelerek çalışmalara başladı. Jandarma müdahale etmek isteyen köylülere engel oluyor.

 

Çorlu tren faciası davasını takip eden gazeteciye beraat

Çorlu tren faciasının ilk duruşmasında görüntü çektiği ve paylaştığı gerekçesiyle yargılanan gazeteci Rıfat Doğan beraat etti.

 

Gercüş’te istismara uğrayan çocuğun avukatı konuştu

Çocuğun avukatı Alaattin Şimşek, iddia edildiği gibi dosyada aralarında kamu görevlilerinin de olduğu 27 kişi ile ilgili iddiaların soruşturma dosyasında yer almadığını ve müvekillinin bu yönde beyanlarının olmadığını söyledi.

Ankara’da sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde alkol satışı yasaklandı

Satış yapanların idari para cezasıyla karşılaşılan yasağın gerekçesi bilinmiyor.

 

Dış Haberler

 

DSÖ’den ülkelere uyarı: Hazırladığımız aşı rehberine uyun

Ülkelerin gelecek hafta ve aylarda yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarını kullanıma sokacağını belirten Ghebreyesus, DSÖ Stratejik Uzmanlar Danışma Grubunun aşılamayla ilgili yayımladığı “Değerler Çerçevesi ve Nüfus Önceliklendirme Yol Haritası” rehberine uyularak, öncelikle en çok ihtiyacı olan kişilerin aşılanmasını istedi.

 

“Libya’da Türk gemisine el koyuldu” iddiası

Libya Ulusal Ordusu’nun Misrata limanına giden Jamaika bandıralı bir Türk gemisine el koyduğu duyuruldu. “Yasak bölgeye girdiği” gerekçesiyle ceza kesilen geminin yola devam edeceği belirtildi.

 

AB: “Türkiye ile olumlu bir yönde ilerlemek çıkarımızadır

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Türkiye-AB ilişkilerinin birçok boyutu bulunduğunu belirterek “AB’nin çıkarı, Türkiye’nin tutumuna bağlı olarak mümkünse olumlu bir yönde ilerlemek, yapıcı iş birliği ve diyalog içinde olmaktır” dedi.

 

Avrupa Birliği, yeni insan hakları yaptırım rejimini karara bağladı; artık dünyanın herhangi bir yerinde ihlalde bulunanların Avrupa’ya girişi engellenebilecek

Avrupa Birliği, insan haklarını ihlal ettiği tespit edilen kişileri hedef alacak, ABD’nin uyguladığı ‘Magnitsky Yasası’na benzeyen bir sistemi karara bağladı. Yeni sistem, bu kişilerin Avrupa Birliği ülkelerine girmesini engellemeyi hedefliyor.

 

‘Türkiye’ye yaptırımdan başka seçenek kalmadı, Almanya’nın engellemesi de zorlaşıyor’

AB’li yetkililer de peş peşe yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’ye yaptırımların kaçınılmaz olduğunu belirtirken, Alman Frankfurter Allegemeine Zeitung (FAZ) da, pazartesi günü gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları toplantısı ile, Almanya’nın Türkiye’yi hedef alan yaptırımları engelleme ihtimalinin giderek azaldığına dikkat çekiyor.

 

Çavuşoğlu’dan AB’ye diyalog ve diplomasi mesajı

Avrupa Birliği 10-11 Aralık’taki Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşmeye hazırlanıyor. Zirveye sayılı günler kala Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘diyalog ve diplomasi’ çağrısında bulundu.

 

Turan: ‘NATO içinde kavga var’

Geçen hafta gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu arasında şiddetli bir tartışma yaşandığı haberleri medyaya yansırken, bu tablonun NATO’nun iç bölünmelerini şiddetlendirdiği yorumları yapılıyor.

 

Federe Kürdistan’da tansiyon düşmüyor

Federe Kürdistan bölgesinde ekonomik kriz ve ödenmeyen memur maaşları nedeniyle başlayan protesto eylemleri Süleymaniye, Kerkük, Ranya, Qelediz, Kelar, Seyîdsadiq ve birçok merkezde devam ediyor. Bugünkü eylemlerde Asayiş güçlerinin saldırısıyla Herêm Elî adlı bir çocuğun Seyîdsadiq’ta yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

‘BM, Şam’ın çıkarlarına göre hareket ediyor’

Özerk Yönetim yetkilileri, BM’nin Kuzey ve Doğu Suriye’deki göçmenlere yardım yapmadığını ve baskı yapmak isteyen rejimin çıkarlarına göre hareket ettiğini vurguladı.

İngiltere, Pfizer BioNTech’in Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına başladı

Birleşik Krallık, “tarihinin en büyük aşılama programını” başlattı. Onayın ardından ülkedeki ilk koronavirüs aşısı 90 yaşındaki Margaret Keenan’a vuruldu.

 

Fransa’da siyasi ve dini inançlar da fişleme kapsamına alındı

Fransa’da İstihbarat Teşkilatları, Polis ve Jandarma tarafından tutulan üç fişleme bulunuyor. Bu fişlemelerin kapsamı geçtiğimiz hafta genişletildi. Daha önce yasak olan siyasi görüş ve felsefi ve dini inanç ibareleri artık fişleme kapsamına alındı. Ülke genelinde 40 binden fazla insanın söz konusu fişlerde adı geçtiği öğrenildi.

 

Ekonomi Haberleri

 

Moody’s’den Türkiye ekonomisine ilişkin açıklama

Moody’s yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin daha ortodoks parasal ve mali politikaya doğru yönelmesinin pozitif olduğunu belirtirken, “Ancak, politikalar uzun vadede devam ettirilmedikçe, bu oldukça belirsiz, yapısal değişim muhtemel değil.” ifadelerini kullandı.

 

‘İktidar Meclis’i devre dışı bırakarak paralel bütçe yaratıyor’

Meclis, 2021 Mali Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerine başladı. AKP’nin, ödenek aktarmaları, tamamlayıcı ve yedek ödenekler ile yeni harcama olanakları yaratarak ‘paralel bütçe’ oluşturduğu iddia edildi. Bu yöntemlerle sadece 2019 yılında 93 milyar TL’lik harcama yapıldığı belirtildi.

 

Kriz AKP’yi de vurdu: Genel Merkez, son üç aydır teşkilatlara para göndermiyor

İddialar göre, Genel Merkez,  son üç aydır ilçe bina kirası ve çalışanların maaşının ödenmesi için para göndermiyor.

 

9 Aralık

 

İç Haberler

 

Türkiye’de Koronavirüs | En yüksek günlük can kaybı açıklandı; 31 bin 712 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 217 kişi daha hayatını kaybetti, 6 bin 213 yeni hasta dahil olmak üzere 31 bin 712 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 15 bin 531’e, hasta sayısı ise 558 bin 517’ye yükselirken, toplam vaka sayısı henüz bilinmiyor. Öte yandan 217 ölüm, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle ilk ölümün yaşandığı 17 Mart’tan bu yana Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı en yüksek veri oldu.

 

Erdoğan: Selahattin Demirtaş’In önünün açılmasına asla yol vermeyiz

Azerbaycan ziyareti öncesi basına açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık dört yıldır cezaevinde bulunan eski HDP lideri Selahattin Demirtaş’ı ‘terörist’ olarak niteleyerek ‘Asla önünün açılmasına yol vermeyiz’ dedi.

 

CHP’li Emir’den ‘Çin aşısı’ iddiası: 10 gündür Türkiye’de, AKP’li siyasilere ve yakınlarına yapılmaya başlandı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Çin’le sözleşmesi yapılan Covid-19 aşısının Türkiye’ye geldiğini ve 10 gündür AKP’li siyasilerle yakınlarına aşı yapılmaya başlandığı iddiasında bulundu.

 

Batman’daki hastanede bazı yataklarda birden fazla hastanın yattığı görüntüler için yetkililerden farklı yanıtlar geldi

Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Doğum ünitesinde yeni doğum yapmış bir hastanın refakatçisi, bazı yataklarda birden fazla hastanın yattığı görüntüleri Bianet ile paylaştı.

 

Başakşehir’in Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında ırkçılık skandalı!

Başakşehir, maçın dördüncü hakeminin Webo’ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle PSG karşısında sahadan çekildi.

 

‘HDP’yi bölmek için Kürt partisi kurulduğu’ iddia edilmişti, İçişleri Bakanlığı’ndan onay çıktı

Geçtiğimiz günlerde HDP’yi parçalama amaçlı AKP eliyle yeni bir Kürt siyasi partisi kurulma hazırlıklarının sürdüğü iddiaları gündeme yansırken, İçişleri Bakanlığı’nın, Genel Başkanı Reşit Akıncı olan Kürt Demokratik Partisi’nin (KDP) kuruluşuna onay verdiği ortaya çıktı.

 

TİHV ve İHD’den ortak rapor: Yılın ilk 11 ayındaki hak ihlalleri…

Raporda, kötü muamele, işkence, öldürme gibi uygulamaların arttığına dikkat çekildi.

 

Berkin Elvan davası yine ertelendi

Duruşmada, sanık polis hakkında esas hakkındaki mütalaanın açıklanması bekleniyordu. Mahkeme başkanı bu aşamada esas hakkındaki mütalaanın verilmeyeceğini belirterek duruşmayı 29 Ocak 2021 saat 10.30’a erteledi.

 

Kilyos kaldırımına gömülen cenazeler üç yıldır ailelerine verilmedi

Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılarak Kilyos Mezarlığı’nda kaldırıma defnedilen çıkan çatışmamlarda yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazeleriyle ilgili sorun devam ediyor. Aradan üç yıl geçti ancak cenazeler hala verilmiş değil. Aileler çocuklarının cenazelerini isterken, hükümet sessizliğini koruyor.

 

Cami tabut, belediye araç vermedi. Aile ceset torbasında teslim aldı

Hatay’da hava saldırısında yaşamını yitiren Serhat Aykul’un cenazesi, ailesine dört ay sonra ceset torbasında teslim edildi. Cami tabut, belediye ise araç vermedi.

 

İmralı’da telefondan sonra aile görüşü de yasaklandı

PKK Lideri Abdullah Öcalan ve yanındaki tutukluların aile görüşü de yasaklandı. Gerekçe ise “disiplin cezası”.

 

Ticaret Bakanlığı: LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 uyarısı konulmadan satışı yasaya aykırı

Konuyla ilgili gönderilen yazıda, e-ticaret siteleri üzerinden satışa sunulan ürünlerin “LGBT ibaresi ile LGBT ve gökkuşağı temalarıyla birlikte +18 yaş uyarısına yer verilmeden satışa sunulmasının özellikle çocukların gelişimini olumsuz etkileyeceğine ilişkin” Bakanlığa çok sayıda tüketici başvurusu yapıldığı belirtildi.

 

Çocuğu cinsel istismar ve fuhuşa zorlama suçundan yargılananlar hakkında ‘tutuksuzluk hallerine devam’ kararı

Aksaray’da, 15 yaşındaki M.İ.’ye cinsel istismarda bulunduğu ve şantaj yaparak fuhuşa zorladığı iddia edilen dört erkeğin yargılanmasına devam edildi. Sanıklar ‘çocuklara fuhuş yaptırmak’, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak’ suçlarından yargılanıyor.

 

Çocuğun velayeti kendisini istismar eden babaya verildi: ‘Ona gideceğime buradan atlarım’

Babası tarafından cinsel istismara uğrayan A.K’nin velayeti ikinci kez istismar faili babaya verildi. Antep’te idari hakimlik yapan fail Ş.K’nin, İstanbul Adli Tıp Kurumu dahil altı istismar raporu var.

 

Çanakkale’de baraj boşaldı, su kullanımıyla ilgili yasaklar geldi

Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda 12 milyon metreküp su kaldı. Kuraklık nedeniyle barajda su miktarının iyice azalması üzerine harekete geçen Çanakkale Belediyesi, şehir şebeke suyu kullanılarak hortumla araç, halı ve kilim yıkanmasını yasaklarken, sanayi tesislerinde kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesine, bahçe sulamalarının da mümkünse kuyu suyu kullanılarak ve damlama sistemi ile yapılması kararı aldı.

 

Muhalefetin ‘otel aldın’ eleştirisine bakandan yanıt: Daha doğal ne olabilir ki

TBMM Genel Kurulu’nda, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un Bodrum’da otel satın alması gündeme geldi.

 

Dış Haberler

 

BM: Küresel ısınma 3 dereceye doğru ilerliyor

Paris’te beş yıl önce imzalanan İklim Anlaşması’nda küresel ısınmanın 2 derecenin altında tutulması hedeflenmişti. Ancak BM’nin yeni raporuna göre, küresel ısınma 3 derecenin üzerine çıkacak şekilde artıyor.

 

Covid-19 aşısı: Zengin ülkeler aşı stokçuluğuna başladı, ‘yoksul ülkelerde 10 kişiden sadece biri aşılanabilecek’

Halkların Aşı İttifakı adlı oluşum, varlıklı ülkelerin Covid aşısını stoklamaya başladığını ve bu yüzden en yoksul ülkelerin aşılamada güvenli bir düzeye ulaşamayacağını söylüyor.

 

Merkel’den Türkiye açıklaması: ‘Müzakerelerde istenilen sonuca ulaşılamadı’

Merkel, “Ne yazık ki dönem başkanlığımızın başında çok yoğun olarak yaptığımız Türkiye ile yoğun bir diyalog sürecine girme önerimiz benim arzu ettiğim ölçüde kabul görmedi. Doğu Akdeniz’deki aktiviteler sürüyor, özellikle Kıbrıs bu nedenle büyük sıkıntılarla karşı karşıya. İşte bu bağlamda nasıl ilerleyeceğimize dair karar almak durumunda kalacağız” diye konuştu.

 

Kuzey Kıbrıs’ta koalisyon hükümeti kuruldu

Kuzey Kıbrıs’ta koalisyon hükümeti üç parti tarafından kuruldu. Başbakan Ersan Saner olurken, kabine listesi de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunuldu.

 

Reuters’a sızdı: AB’nin Türkiye’ye yaptırım taslağı ortaya çıktı

Reuters’ın aktardığına göre, ‘kararda mutabık kalınması halinde AB’nin 2019’dan beri halihazırda yürürlükte olan bir yaptırım listesine ekleme yapılarak liste genişletilebilecek’. İç tartışmalara dönük bilgi veren diplomatlar, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarına dönük yaptırımları yetersiz bulduğunu aktardı. Şimdiye kadar Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) yalnızca iki üst düzey yetkilisi yaptırım listesine alındı.

 

ABD: Türkiye, Mısır ve İsrail arasında bir anlaşmayı memnuniyetle karşılarız; bu konuda Türkiye tarafında bazı işaretler gördük

ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’nin kuzeydoğusunda varılan anlaşmaya rağmen Türkiye’nin ABD’nin buradaki varlığından memnun olmadığını kaydetti. Jeffrey, “Bizim için en büyük sorun S-400” derken Türkiye için en büyük sorunun Fethullah Gülen’in iade edilmemesi ve ABD’nin Suriye’deki planları olduğunu kaydetti. Jeffrey, ABD’nin Mısır, İsrail ve Türkiye arasında bir anlaşmayı memnuniyetle karşılayacağını belirterek, “Bu konuda özellikle Türkiye tarafında bazı işaretler gördük. Joe Biden yönetimi de bunu destekler” ifadesini kullandı.

 

ABD’de Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan Ulusal Savunma Yetkilendirme tasarısını kabul etti

ABD’nin yasama organı Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi, içinde S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan bir madde de bulunan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı kabul etti.

 

ABD Dışişleri: Türkiye’nin Karabağ’daki son çatışmada oynadığı rolden endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkileri Müsteşar Yardımcısı Vekili Philip Reeker, Washington’un Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da son çatışmadaki rolünden derin endişe duyduğunu belirtti.

 

Aliyev: Karabağ’ın imarı için Türk şirketlerle anlaştık

Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Karabağ’da Ermeni işgalinden kurtarılan topraklarda imar çalışmaları için Türkiye’den şirketlerle anlaştıklarını belirtti.

 

‘Rusya, SDG ve Suriye hükümeti ile ortak gözlem noktası kuruyor’ iddiası

Rusya’nın Kuzey Suriye’de ana omurgasını Kürt YPG güçlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile üç ortak gözlem noktası kurulması konusunda anlaştığı iddia edildi.

 

Barzani’den Şengal açıklaması: ‘Yasal olmayan güçler hala bölgede, sorumluluk Bağdat hükümetinde’

Anlaşma kapsamında bölgeden çıkarılması gereken güçlerin hala yerinde olduğunu belirten Barzani “Maalesef hala yasal olmayan güçler bölgede bulunuyor ve bu konuda sorumluluk Bağdat hükümetine düşüyor” dedi.

 

Fransa hükümeti İslamcılık karşıtı yasayı onayladı

Fransa’da kabine, radikal İslamcılığa karşı hazırlanan yeni yasal düzenlemeleri kabul etti. Yeni düzenleme, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin camiler üzerindeki etkisini azaltılmayı da hedefliyor.

 

Serêkaniyê’nin insanlık mirası çalınıyor

Cihadist gruplar, tarihi eserlerin taşınamayanlarını haram sayarak yok ederken, taşınır olanları da çalıp yurt dışına pazarlıyor. Serêkaniyê’de de aynı yöntem uygulanıyor.

 

 

10 Aralık

İç Haberler

Bakan Koca aylar sonra açıkladı: Türkiye’de toplam Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 748 bin 567!

Toplam verilerin açıklanmasıyla Türkiye’nin, Koronavirüs salgınında dünya genelinde vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında 8’inci olduğu anlaşıldı.

 

Pfizer CEO’sundan aşı fiyatlarına ilişkin açıklama: Ülkelere göre değişecek

Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşısının fiyatı hakkında konuşan  Pfizer CEO’su Albert Bourla, aşının fiyatlandırmasının ülkelere göre değişeceğini, Afrika’ya ise kar amacı gütmeden aşıyı vereceklerini söyledi.

 

Türkiye’de Koronavirüs | 220 kişi daha hayatını kaybetti; 30 bin 424 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 220 kişi daha hayatını kaybetti, 5 bin 918 yeni hasta dahil olmak üzere 30 bin 424 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 15 bin 751’e, hasta sayısı ise 564 bin 435’e yükseldi.

 

Diyanet: Cuma namazı sonrası Türkiye’de bütün camilerde ‘yağmur duası’ edilecek

“Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız” konulu hutbe, cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde okunacak. Suyun bilinçli kullanılması ve israf edilmemesine ilişkin uyarıların yapılacağı hutbede, cuma namazının farzından sonra yağmur duası edilecek.

 

İnsan hakları penceresinden 2020: Adaletsizlik, protestolar ve baskılar bu yıl da gündemden düşmedi

Uluslararası Af Örgütü Kampanyalar Sorumlusu Damla Uğantaş, geride bıraktığımız yılı insan hakları çerçevesinden T24 için değerlendirdi.

 

İnsan hakları adına 805 yurttaştan çağrı: “Memleketin dört bir köşesinde yanan çoban ateşlerinin sesi olacak demokrasi ittifakı şart”

Aralarında Abdülbâki Erdoğmuş, Ahmet Türk, Oya Baydar, Hasan Cemal, Aydın Engin, Rıza Türmen, M. Fatih Maçoğlu, Baskın Oran, Ali Nesin, Eşber Yağmurdereli, İhsan Eliaçık, Fikret Başkaya, Ömer Madra, İsmail Beşikçi, Eser Karakaş, Nesrin Nas, Zülfü Livaneli, Şebnem Korur Fincancı, Fikri Sağlar, Tarık Ziya Ekinci, Hayri İnönü, Mazlum Çimen ,Abdülhakim Daş, Rakel Dink, Tarık Günersel gibi çok farklı kesimlerden kişilerin bulunduğu 805 yurttaş, 10 Aralık İnsan Halkları Günü nedeniyle yaptıkları çağrıda “onurlu, huzurlu, güvenli bir yaşam hakkımızı talep ediyoruz” dedi.

 

Bülent Arınç: İnanıyorum ki ülkemiz acilen vatandaşlarımızın özgürlük alanlarını güçlendirecek hukukî, ahlakî, toplumsal ve siyasî reformlara imza atacaktır

 

MetroPoll’ün kasım ayı anketi: AKP ve MHP’de erime devam ediyor

MetroPoll’ün kasım ayı anketinde kararsızların, protesto oy kullananların ve “cevap yok” diyenlerin toplam oranı yüzde 26,8 olduğu gözlemlendi.

 

Yeni kurulan Kürt partisi lideri: ‘Oy yok’ dedik, Soylu devreye girdi

Akıcı: “Yaptığımız yeni parti başvurusu reddedilmedi aynı zamanda henüz onaylamadı ancak bizi mahkemeye verebilirler. Başvurumuz kabul edilsin veya edilmesin Türkiye yasalarına göre başvuru yaptığınız takdirde siyasi çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Biz de başvurduk ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

İçişleri: Şanlıurfa’da terör örgütü mensubu, üzerindeki bombayı patlatmaya çalışırken etkisiz hale getirildi

Açıklamada, “Suriye uyruklu şahsın üzerine sarılı korse içerisinde ele geçirilen yaklaşık 1,5 kilogram parça tesirli patlayıcı imha edildi” denildi.

 

Mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamına karar verdi

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı davada Hakim Murat Adıgüzel “Tutukluluk halinde fayda yok” diyerek tahliyesini istedi, ancak oy çokluğu ile tutukluluğa devam kararı verildi.

 

AYM, çoklu baro kararının gerekçesini açıkladı: AYM Başkanı’ndan karşı oy

AYM, çoklu baro düzenlemesini iptal talebini reddeden kararının gerekçesini açıkladı. Karara AYM Başkanı Zühtü Arslan, Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan ve 4 üye şerh düştü.

 

Bursa’da sendikaların etkinlikleri salgın gerekçesiyle 1 Mart 2021’e kadar ertelendi

Bursa Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri gerekçesiyle sendikaların genel kurul toplantıları dahil düzenlenecek tüm etkinliklerinin ertelendiğini duyurdu. Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan ve Gıda-İş Bursa Bölge Temsilcisi Nuri Aysever, valiliğin bu kararına tepki gösterdi.

 

Şakran Cezaevi: ‘Mahpuslar nöbetleşe uyuyor, hijyen koşulları yok’

İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’nde depremden sonra yapılan nakiller sonrası kapasitenin üzerine çıkıldı. Bu durum yatak sıkıntısını doğururken, 35 metrekarelik koğuşlarda yiyecek yetersizliğinin yanı sıra herkesin aynı tuvaleti kullanması ve her anlamda yaşanan hijyen kısıtlılığı da salgın tehdidini giderek büyütüyor.

 

Cizre’de ‘yasak’ hiç kalkmadı: Dosyalar yerinde sayıyor, 14 kişi hala kayıp

7 Haziran 2015 seçimleri sonrası bölgedeki kimi kentlerde başlayan sokak savaşlarının ardından yıllar geçti ancak yaralar hala sarılmış değildi. Üzerinden beş yıl geçmesine rağmen yasak sırasında hayatını kaybeden 121 kişi için açılan soruşturmalar ve dosyalarda bugüne kadar ilerleme kaydedilemedi.

 

Baldur işçileri fabrikaya grev kararını astı

Baldur Süspansiyon fabrikasında, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu şube yöneticileriyle birlikte işçiler fabrikaya grev kararını astı.

 

Taciz açıklamaları sonrası yayınevleri Hasan Ali Toptaş ve Bora Abdo ile yollarını ayırdı

Açıklamaların ardından ilk olarak İletişim Yayınları Bora Abdo ile yollarını ayırdığını duyurdu. Ardından Everest Yayınları da Hasan Ali Toptaş ile çalışmayacaklarını açıkladı.

 

Türkiye Yazarlar Sendikası tacize karşı örgütlü mücadele çağrısı yaptı

Türkiye Yazarlar Sendikası yazarlar Hasan Ali Toptaş, Bora Abdo ve Hüseyin Kıran gibi pek çok ismin taciz ve cinsel saldırılarının ifşalanmasının ardından tacize karşı örgütlü mücadele çağrısı yaptı.

 

Aydın’da jeotermale karşı doğayı savunanlara dava açıldı

Aydın’ın Beyköy ve Kuyucular mahallelerinde Jeotermal Santralı’na (JES) kurmak için çalışma yapan Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş (KARKEY) adlı şirketin ÇED süreci tamamlamadan başlattığı projeye engel olduğu iddiası ile köylülere dava açıldı.

 

Dış Haberler

 

Hulusi Akar’dan S-400 açıklaması

Türkiye ile ABD’de kriz konusu olan S-400’lere ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan açıklama geldi. Akar, S-400’lerin “tercih” değil, “zorunluluk” olduğuna dikkat çekti. Akar, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak da ABD ve NATO’yla kaygıların giderilmesi için ortak çalışma yapmaya hazır olduğunu da söyledi.

 

AB otoriter rejimlere diz çöküyor

Avrupa Birliği, üye ülkelere maddi yardım için “hukuk devleti” ilkesini otoriter rejimlerin iktidarda olduğu Macaristan ve Polonya’nın baskılarıyla esnetti.

 

Macron’dan Türkiye açıklaması: ‘AB ülkelerinin egemenliğini…’

Macron, Doğu Akdeniz’de AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la gerilim yaşayan Türkiye’ye olası yaptırımlar konusunda “AB ülkelerinin egemenliğini savunmak zorundayız” dedi.

 

Alman ve Yunan AP vekillerinden Merkel’e mektup: Türkiye’ye denizaltı satışını durdurun; olası bir çatışmada kullanılmasından endişeliyiz

Mektupta Türkiye’nin AB üye ülkelerine Doğu Akdeniz’de askeri tehditlerde bulunduğu ve vekillerin Türkiye’nin olası bir çatışmada Alman yapımı denizaltıları kullanabileceklerinden endişeli oldukları belirtildi.

 

AB zirvesi öncesi NATO’dan Türkiye’ye destek mesajı

“Türkiye’nin hem NATO hem de Batı ailesinin bir parçası olarak taşıdığı önemi kabul etmek zorundayız”

 

Erdoğan ve Aliyev, Türkiye-Azerbaycan arasında ikili anlaşmaları imzaladı; “bölgede yeni bir işbirliği platformu” vurgusu yapıldı

Erdoğan, “Bizim kapılarımızı Ermenistan’a kapatalım diye bir derdimiz yok. Biz barışın güvercinleri olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İçişleri Bakanlığı: Rasulayn’da bombalı araçla saldırı sonucu 2 personelimiz şehit oldu

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Barış Pınarı Harekât bölgesi, Suriye-Rasulayn Haseke-2 Yol Kontrol Noktasında, bugün saat 15.25 sıralarında, bombalı araçla gerçekleştirilen saldırı sonucu; 2 jandarma personelimiz şehit olmuş, 8 jandarma personelimiz de yaralanmıştır” denildi.

 

SDG, Ruslar ve Şam ordusuyla stratejik ilçe için üç ortak askeri nokta kuracak

SDG, Rusya ve Şam ordusuyla bir anlaşma yapmıştı. Anlaşmanın detayıyla ilgili bilgi veren Gire Spi Askeri Meclisi Komutanı Riyad Halef, Ayn İsa ilçesinde ve M4 kara yolu üzerinde üç ortak askeri nokta kurma konusunda Ruslar ve Suriye ordusu ile anlaştıklarını söyledi.

 

Hafter güçlerinin alıkoyduğu Türk gemisi serbest bırakıldı

Libya’da General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun  el koyduğu Misrata Limanı’na giden Jamaika bayraklı Türk gemisinin serbest bırakıldığı öğrenildi.

 

La Repubblica: Türk İHA’ları Sirte ve Cufra üzerine uçuş yaptı

İtalyan ‘La Repubblica’ gazetesi Çarşamba günü, Türk insansız hava araçlarının askeri hareketliliğin yaşandığı Sirte ve Cufra üzerinde uçtuğunu bildirdi.

 

İran: ABD’nin yaptırımları nedeniyle Covid-19 aşısı için para transferi yapamıyoruz

İran Sağlık Bakanı Nemeki, ABD yaptırımları nedeniyle Covid-19 aşısı almak için para transferi yapabilecekleri bütün yolların kapatıldığını söyledi.

 

Uluslararası Af Örgütü Azeri ve Ermeni askerlerin savaş suçu işlediğini kanıtladı

27 Eylül’de Azerbaycan ve Ermenistan ile Dağlık Karabağ bölgesinde başlayan çatışmalar 9 Kasım’da Rusya’nın girişimleriyle son buldu. Uluslararası Af Örgütü ise hem Azerbaycan hem de Ermeni güçlerinin Dağlık Karabağ’daki son çatışmalar sırasında savaş suçları işlediğini açıkladı.

 

Türkiye, IŞİD’in silahlanmasına göz yumdu – CAR raporu

IŞİD’in silah yapımı için malzeme satın aldığı şirketlerin Suriye-Türkiye sınırında yoğunlaştığına işaret edilen araştırma, “kırmızı bayrak” olarak adlandırılan göstergelerin takibiyle hazırlandı.

 

Ekonomi Haberleri

 

DİSK-AR’dan TÜİK’e yanıt: İşsizlik oranı yüzde 12,7 değil, yüzde 26,4

İşsizlik oranının yüzde 1,1 gerilediğini ve Eylül ayında yüzde 12,7 olarak ölçüldüğünü öne süren TÜİK’e DİSK-AR’dan yanıt geldi. DİSK-AR, işsizliğin arttığını belirtti ve gerçek oranın yüzde 26,4 olduğunu söyledi.

 

Binlerce işletme kepenk indirdi: ’48 yıllık esnafım ama yolun sonuna geldik

İstanbul Ticaret Odası Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler sebebiyle İstanbul’da 20 bin işletmenin, Ankara Ticaret Odası ise başkentte 15 bin işletmenin geçici süreyle ya da tamamen faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

 

Avrupa Merkez Bankası’ndan pandemi kararı: 500 milyar avroluk artırım

Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısından, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (PEPP) 500 milyar avro artırma kararı çıktı.

 

Türkiye’den Tunus’a 5 milyon dolar hibe

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Kuzey Kıbrıs, Tunus, Nijerya, Nijer ve Kongo’yla imzalanan uluslararası andlaşmalar yayımlandı. Anlaşmalara göre Tunus’a 5 milyon dolar hibe edilecek.

 

Döviz hesaplarında yeni rekor

Merkez Bankası verilerine göre, vatandaşların döviz hesapları 231 milyar dolara çıkarak rekor kırdı. Bir önceki haftaya kıyasla 3 milyon 237 milyon artış gösteren döviz mevduatı, TL’den kaçışın da bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

 

Türkiye’den dünyada bir birincilik daha: En fazla servet kaçıran ülke…

Türkiye, yurtdışına para çıkarılan ülke sıralamasında dünyada ilk sıraya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, 2016 ile 2019 arasında 1 milyon dolar ve üzerinde 17.100 hesabın yurtdışına çıkarıldığını belirterek, “Türkiye en fazla servet kaçırılan ülke durumunda” ifadesini kullandı.

 

11 Aralık

 

İç Haberler

 

Türkiye’de Koronavirüs | 226 kişi daha hayatını kaybetti; 32 bin 106 yeni ‘vaka’ tespit edildi

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 226 kişi daha hayatını kaybetti, 5 bin 607 yeni hasta dahil olmak üzere 32 bin 106 yeni ‘vaka’ tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 15 bin 977’ye, hasta sayısı ise 570 bin 42’ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam vaka sayısının 1 milyon 780 bin 673 olduğunu açıklandı. Öte yandan 226 ölüm, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle ilk ölümün yaşandığı 17 Mart’tan bu yana Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı en yüksek veri oldu.

 

Türk Tabipleri Birliği: En iyi ihtimalle vaka sayısının 3 milyon olması gerekiyor

“Tabloda 20 milyon testten söz ediliyor. Mart ve nisanda yüzde 10’larda olan pozitiflik oranlarının kasım ortasından bu yana yüzde 30’lara çıktığını biliyoruz. En iyi ihtimaliyle tekrarlayan testler olduğunu düşünerek yüzde 15 ortalamayla test pozitifliği olsa vaka sayılarının 3 milyon olması gerekiyor”

 

Bilim Kurulu üyesinden Pfizer aşısı açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü, Biontech-Pfizer’ın geliştirdiği aşının Faz 2 ve Faz 3 çalışmalarının ara raporunun yayınlandığını belirtti. Özlü, “Aşı yüzde 95 koruyor ve güvenli. Türkiye’den de veriler yer aldı” dedi.

 

Adalet Bakanlığı’na operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Operasyonun, Adalet Bakanlığı içindeki ‘FETÖ’ üyesi olduğu iddia edilen kişilere yönelik olduğu belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, örgütün üst yöneticileriyle irtibatı tespit olduğu ileri sürülen, aralarında infaz koruma memuru, cezaevi katibi ve farklı birimlerde görevli 19’u aktif görevde, 14’ü ihraç edilmiş 33 kişi için gözaltı kararı verdi.

 

Bakan yolsuzluk haberlerine erişim engeli getirtti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun mahkemeye taşıdığı ve İBB’de kendinden önceki dönemde yolsuzluk yapıldığı iddialarını içeren haberlere mahkeme kararı ile erişim yasağı getirildi.

 

Devlet Bahçeli: 805 çürük şahıs sipariş bir zillet bildirisine ortaklaşa imza atmışlardır

Devlet Bahçeli, açıklamasında Halkların Demokratik Partisi’ni de (HDP) hedef alarak; “Bu kervan böyle gitmemelidir. Adalet ve hukuk mutlak surette devreye girmeli, HDP’nin kapısına açılmamak üzere kilit vurulmalıdır. Yani demem odur ki, HDP’yi Türk siyasetinin taşıma ve hazmetme kapasitesi dolmuştur. Bu terör ve bölücülük yatağı kapatılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan CHP’ye taciz ve tecavüz iddiaları üzerinden yüklendi

Erdoğan, CHP’yi “parti içindeki taciz ve tecavüzleri örtmeye çalışmakla” suçlayarak, “Kılıçdaroğlu parti teşkilatlarında ayyuka çıkan tecavüz, taciz, hırsızlık vakaları konusunda tek laf etmiyor. Güya kendisi de bayan olan İstanbul İl Başkanı’nın tecavüz, taciz, hırsızlık iddialarının örtmesi karşısında da en küçük tepki göstermiyor” dedi.

 

Ahmet Şık: ‘Bir yüksek yargı mensubu kadına şiddet ve yolsuzlukla suçlanıyor’

Bağımsız milletvekili Ahmet Şık, sosyal medya hesabından üst düzey bir yargı mensubu hakkında kadına şiddet ve yolsuzluk suçlamaları bulunulduğunu duyurdu.

 

Sağlık Bakanlığı’nın önünden seslendiler: ‘Tükeniyoruz, ölüyoruz’

Ankara’da bulunan sağlık meslek ve emek örgütleri, salgın sürecinde yaşamını yitiren sağlık emekçileri için Sağlık Bakanlığı önünde anma gerçekleştirmek istedi.

 

Dış Haberler

 

ABD Senatosu, Türkiye’ye yaptırım öneren yasa tasarısını kabul etti. Trump’ın önüne gidecek tasarı onaylanırsa işleme girecek

ABD Senatosu, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiğini ve Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını talep etti. Trump’ın önüne gidecek tasarı Başkan tarafından onaylanırsa işleme girecek. Kulislerde Trump’ın yasayı onaylayacağı ancak yaptırım konusunda hafif olanları seçeceği söyleniyor.

 

Avrupa Birliği, Türk şirket ve vatandaşlara yönelik yaptırım listesini genişletmeye karar verdi; daha sert adımlar mart ayına bırakıldı

Avrupa Birliği liderleri Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların kişi ve kurumlarla sınırlı tutulmasına, daha sert adımların Mart ayına bırakılmasına karar verdi. Sonuç bildirgesine göre Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım uyguladığı Türk şirket ve vatandaşlar listesini genişletecek.

 

AB liderlerinden Türkiye açıklamaları: Macron “Diyaloğa açığız” dedi

Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi sonunda açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye’nin doğalgaz aramaya yönelik adımlarından sonra yapılan yeni yaptırımlar AB’nin kendi yörüngesinde istikrarı bozacak eylemleri artık kabul etmeyeceğini gösterecek” dedi. Macron, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile diyaloğa açık olduğunu da ekledi.

 

Avrupa Yargı Ağı’ndan HSK’ye ‘tabela kurumuna dönüştü’ tepkisi

Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ), bağımsız olmadığı eleştirisi yaptığı Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) yönelik sert açıklamada “HSK artık bir tabelaya dönüştü” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi, Erdoğan’ın Bakü’de okuduğu şiir nedeniyle İran Dışişleri’ne çağırıldı

İran Dışişleri Bakanı Zarif de konuya ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü’de okuduklarının Aras’ın kuzeyindeki bölgelerin İran anavatanından zorla ayrılmasına atıfta bulunduğunu bilmiyordu” dedi.

 

Irkçılık tartışması büyüyor: ‘Negro’dan sonra şimdi de UEFA’dan ‘Çingene’ soruşturması

Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain-İstanbul Başakşehir karşılaşması sırasında, 4’üncü hakem Coltescu’nun, Başakşehir Yardımcı Antrenör Pierre Webo’ya ‘negro’ diyerek ırkçılık yaptığı iddialarının ardından UEFA tarafından başlatılan soruşturmaya Başakşehir de dahil edildi. Başakşehir’den bir ismin de hakeme ‘çingene’ dediği iddia edildi.

 

Ekonomi Haberleri

 

12 aylık cari açık 33,8 milyar dolara çıktı

Merkez Bankası, ekim ayı ödemeler dengesini açıkladı. Cari işlemler dengesi, ekim ayında 150 milyon dolar açık beklentisine karşın 273 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari açık 33,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Yıllık dış yardımlar 10 milyar doları aştı, dış borç 430 milyar dolar

Merkez Bankası rezervlerinin eksiye düştüğü, dış borcun 430 milyar dolara, işsizliğin 10 milyona ulaştığı günlerde Türkiye’nin diğer ülkelere yaptığı yardımlar merak uyandırıyor.

 

‘İlk kez hem Hazine hem de Merkez Bankası boş’

Ekonomist ve İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Prof İsmail Tatlıoğlu, Türkiye tarihinde ilk kez hem Hazine’nin hem de Merkez Bankası’nın boş olduğunu belirtti.

 

12 Aralık

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kiralarda düzenlemelere gidiyoruz, kısa zamanda açıklayacağız

AB ile olan ilişkimizde her zaman iyi niyetli ve diyalogla çözüm bulma yolunda yoğun çaba sarfetmemize rağmen gösterdikleri tutumu doğru bulmuyoruz. Köklü Türkiye AB ilişkilerinin bir iki devletin ayak oyunlarına esir edilmesi son derece yanlıştır. AB, Yunanistan ve Güney Kıbrıs tarafından içine çektildiği cendereden bir an önce kurtulmalıdır. Haklı davasında Türkiye’yi cezalandırmaya çalışarak hiçbir yere varılamaz.

 

CHP Covid-19 Danışma Kurulu toplandı: 28 günlük tam kapanma uygulansın

CHP Covid- 19 Danışma Kurulu, derhal ‘Aşılama Acil Durum Eylem Planı’ hazırlanması gerektiğine dikkat çekti ve “en az 14 günlük, ideal olarak 28 günlük tam kapanma uygulanmalı” çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, işini kaybeden, işyerini kapatmak zorunda kalan herkese “doğrudan gelir desteği verilmesi gerektiğini” vurguladı.

 

HDP Eşbaşkanı Sancar’dan Bahçeli’nin ‘kapatma’ çağrısına tepki: Her türlü hukuki operasyona karşı tecrübeliyiz, aldırmıyoruz

Ancak bütün bu gelişmelerin kendilerinin dışında olduğunu ifade eden Sancar, “Biz bunu tartışmayı, bunu çok ciddiye alarak konuşmayı gerekli görmüyoruz. Biz kendi işimizi yapıyoruz, her türlü ihtimale karşı tedbirimizi alıyoruz. Kapatma dahil, her türlü hukuksal tasfiye operasyonuna dair tecrübemiz büyüktür. Biz bunlara aldırmıyoruz, önemli bir tartışma konusu olarak görmüyoruz” diye konuştu.

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve 22 milletvekilinin dokunulmazlık dosyaları TBMM’ye sevk edildi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu 23 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu.

 

İHD Van Şube Başkanı Melet: Cezaevlerinde Esad Oktay’ın ruhu yaşatılıyor

Van’da cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili rapor yayınlayan İHD Van Şubesi, siyasi tutuklulara psikolojik şiddet uygulandığını belirtti. Şube Başkanı Murat Melet, “Bir cezaevi müdürü ‘Ben sizin ikinci Esad Oktay’ınızım’ demişti. Bu Van’daki uygulamaların en derin özetidir” dedi.

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer/BioNTech aşısına acil kullanım onayı verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi(FDA), Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği yeni tip Koronavirüs (Covid19) aşısına acil kullanım izni verdiklerini duyurdu.

 

Harvard Üniversitesi’den Doç. Dr. Altındiş, SinoVac aşısını anlattı: Hakkında neler biliniyor; güvenilir mi, koruyucu mu?

Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Emrah Altındiş, Türkiye’nin 50 milyon doz sipariş verdiği ve Aralık sonunda uygulanmaya başlanması planlanan Çin menşeli SinoVac aşısı ile ilgili konuşurken,  “Güvenliğini Faz 2’de kanıtladı, ağır bir yan etki görmediler. Dolayısıyla kısa dönemli yan etkisi yok. Güvenli olduğunu biliyoruz ama koruyucu olup olmadığını bilmiyoruz. Faz 3 çalışmaları da Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de sürüyor. Ancak Türkiye’nin tek bir aşıya bağımlı olması sorunlu. Faz 3 çalışmasında SinoVac çalışmazsa hemen alternatifleri devreye sokmamız gerekir” dedi.

 

Çiya Kurd: Türk devleti işgalini genişletmek için fırsatları kullanıyor

Türk devleti bir süredir işgal niyetini ört bas etmeye çalışıyor ve Suriye’de işgal alanını genişletmek istiyor. Serêkaniyê ve Girê Spî’ye yönelik son saldırısı, Kobanê’yi abluka alma ve Til Temir, Eyn İsa yakınlarını ve bazı köylerini kontrol altına çabası ile uluslararası M4 yolunun kontrol etme planını gerçekleştirmek istedi. Şu an bölgede yaşanan gelişmeler, daha önceki komploların devamı niteliğindedir.

 

 

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir: Veriler benden önce Albayrak’a gitti; yıllarca rakamlarla oynadılar

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, başkanlığı boyunca kendisine Gelir İdaresi’nden veri gelmediğini belirterek; verilerin açıklanmadan önce eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a gönderildiğini öne sürdü. Aydemir, “O zamanki Maliye Bakanlığı Müsteşarı, bu konuya engel oldu. O zamanki müsteşar şimdiki Merkez Bankası Başkanı” dedi.

 

Fitch: İktidarın bankacılığa müdahalesi, ‘negatif görünüm’ değerlendirmesinin sebeplerinden biri

Fitch, ekonomiyi canlandırmak için 2020’nin ikinci yarısında alınan önlemlerin zayflamasının, pandeminin ekonomiye nihai etkisine ilişkin belirsizliğin sürmesinin ve yüksek faiz ortamının, bankaların varlık kalitesi, büyüme oranı ve kâr marjı üzerinde baskı yaratacağı öngörüsünde bulundu.

 

 

13 Aralık

 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Pfizer-BioNTech aşısını onayladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Koid-19) aşısının 16 yaş ve üzeri kişilere yapılabilmesi için onay verdi.

 

Bir günde 6 sağlık çalışanı Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Türk Tabipleri Birliği verilerine göre, 1 günde İstanbul’da bir uzman doktor, Kütahya’da bir sağlık işçisi, Osmaniye’de otomasyon görevlisi, Tarsus’ta bir eczane teknisyeni, Erzincan’da bir laboratuvar teknisyeni, Isparta’da bir uzman doktor olmak üzere 6 sağlık çalışanı hayatını kaybetti.

 

Brezilya’da nüfusun sadece dörtte biri aşılanacak!

AA’nın haberine göre, Brezilya’da Yüksek Mahkemenin, muhalefet partisinin açtığı dava üzerine hükümetten talep ettiği aşı planıyla ilgili raporda, hükümetin risk altındaki 51 milyon kişiye aşı sağlamayı planladığı bildirildi. Bu, 212 milyon nüfuslu ülkede vatandaşların yüzde 25’inden azına aşı sağlanacağı anlamına geliyor.

 

Hasan Ali Toptaş ‘yargı’ya sığındı, kadınlardan yanıt geldi: Korkmuyoruz

Cinsel tacizlerinin ortaya çıkmasının ardından konuşan Hasan Ali Toptaş, tacizleri reddetti, ‘beni yargılamaya çalışanlar korksun yargılanmaktan’ dedi. Kadınlarsa, “korkmuyoruz” dedi.

 

Bütçenin sırtında garanti ve faiz yükü artıyor

Milyarlarca faiz ödemesi ve kamu-özel iş birliği ile yapılan işlerde devletin üzerindeki yükün arttığına dikkat çeken Oyan, dolar bazında verilen garanti ödemelerinin yükseldiğini söyledi.

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Önce işveren ve hükümet getirsin rakamı

Atalay, “TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını açıklasın. Ona göre hareket ederiz. Toplumun yüzde 40’ı güzel bir haber bekliyor. Güzel haberlere toplumun bu dönemde daha çok ihtiyacı var. İnşallah, umut ettiğimiz bir rakam önümüze gelir, biz de masada imzaları” ifadelerini kullandı.

 

Fransa’da eylemler: Yasaları çekin, halkı koruyun

Fransa’da eylemler: Yasaları çekin, halkı koruyun

Fransa’da polis şiddetini teşhir edenlere ceza öngören güvenlik yasa tasarısına karşı eylemlerde 142 kişi gözaltına alındı.

 

 

 

 

 

57 kadın örgütünden ortak açıklama: Uykuların kaçsın ben ne zaman ifşa edileceğim diye!

Kadın örgütleri, sosyal medyada başlayan taciz ifşaları hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Hasan Ali Toptaş ve diğer isimler hakkında taciz paylaşımı yaptığı için linç girişimine uğrayan kadınlara destek mesajları verildi.

 

 

14 Aralık

 

OECD’den bencillik uyarısı: Adil olun

OECD Genel Sekreteri Gurria, ABD ve Kanada gibi zengin ülkelerin nüfuslarının çok üstünde aşı satın aldığını belirterek ‘Niçin yoksul ülkelerdeki 5 milyar insanı düşünmüyoruz?’ dedi

 

Almanya’da Covid-19 aşısından sonra ilacı da bulundu

Almanya’da Fromycon isimli biyoteknoloji şirketi tarafından “FYP207” adlı koronavirüs ilacını bulundu. İlacın Covid-19’un mutasyona uğramasına karşı da koruma sağladığı belirtilirken acil onay başvurusu yapıldığı aktarıldı.

 

CHP’li Şevkin: Adana’da insanlar ölüme teslim ediliyor

“Hiçbir Adanalı yoğun bakımda tek bir yatak bulamıyor. Yoğun bakımlar yüzde 100 doludur. Hasta yatağını geçtik boş sedyenin dahi bulunmadığı kentimizde seferberlik ilan edilmesi şarttır. Bakanlık, daha çok insanımız ölmeden eski hastaneleri pandemi hastanelerine dönüştürmek, gerek Adana’da gerekse Türkiye genelinde yeterli oranda sağlık personeli ataması gerçekleştirmek, görevdeki sağlık personeline azami ölçüde maddi-manevi destek sunmak zorundadır.”

 

KDP, HPG’ye saldırdı

KDP’ye bağlı güçler, Federe Kürdistan’da Amediye’ye bağlı Segire koyu yakınlarında HPG güçlerine saldırdı. Ajansların geçtiği bilgilere göre 3 HPG’li ağır yaralandı.

 

Hrant Dink Davası: Savcı mütaalasını sundu

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada mütaalasını sunan Savcı, 53 kişinin farklı suçlardan cezalandırılmasını isterken, 11 kişi hakkında beraat talep etti. Savcı ayrıca 12 kişinin de dosyasının ayrılmasını istedi.

 

Zırhlı araçtan açılan ateşle 4 kişi öldü, 11 yıl ceza yeterli bulundu

Hakkari’de ‘Kobra’ tipi zırhlı bir araçtan açılan ateş sonucu dört kişinin ölmesiyle ilgili yargılanan Özel Harekat polisine verilen 11 yıl hapis cezası istinaf tarafından ‘hukuka uygun’ bulundu.

 

Şirin Payzın CNN Türk’ü anlattı: Konuk listeleri Ankara temsilcilerinden geliyordu

Uzun yıllar CNN Türk’te program yapan Şirin Payzın, Gezi olaylarının sonra hem iktidarda hem de CNN Türk’te kırılmaya neden olduğunu söyledi: “Bir dönem genel yayın yönetmeni editörlere (çağrılmayacaklara ilişkin) liste veriyordu. Ona da kanal yönetiminden liste geliyordu muhtemelen. Ama bir süre sonra farkına vardık ki esas listeler Ankara temsilcilerinden geliyormuş.”

 

ABD’den Türkiye’ye yaptırım kararına Trump’tan açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, 11 Aralık’ta ABD senatosu tarafından onaylanan yeni savunma bütçe tasarısını veto edeceğine yönelik sözünü yineledi. Tasarıda, Rus yapımı S-400 hava sistemlerini satın alan Türkiye’ye 30 gün içinde yaptırım uygulanması öngörülüyor.

 

ABD, Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını açıkladı: Kimler, hangi kurumlar etkileniyor?

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Türkiye’yi S-400 problemini derhal çözmek için ABD ile koordinasyon halinde çalışmaya çağırıyorum. Türkiye, ABD için değerli bir müttefik ve önemli bir bölgesel güvenlik ortağı. Türkiye’nin S-400 pozisyonunun teşkil ettiği engeli ortadan kaldırarak, on yıllardır süren üretken savunma sanayi iş birliğimizi sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Zülfikar Doğan: ABD ‘nokta atışla savunma sanayiini hedef aldı, İncirlik’i kapatma değerlendiriliyor

ABD’nin 12 CAATSA yaptırım maddesi içinden ilk adımı savunma sanayii için atması oldukça kritik sonuçlar yaratabilecek. Her ne kadar yerli savunma sanayii son dönemde önemli gelişmeler gösterse de bunların kritik elektronik parçaları, elektronik harp sistemleri ABD, Kanada ya da Avrupa ülkelerinden temin ediliyor veya lisans altında üretiliyor. ABD Yaptırımı teknoloji transferini, lisan teminini ve finansman, kredi sağlanmasını yasaklıyor.

 

Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü’ne aday gösterilen Güllü, ‘ifşaları’ değerlendirdi

Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü’ne aday gösterilen Canan Güllü, tacizcileri ifşa hareketinin çığ gibi büyüyeceğini söyledi. Anne Klein Kadın Ödülü’nü alan Canan Arın ise “En iyi muhalefeti kadınlar yapıyor” dedi.

 

HDP: Tacizcilerin uykuları kaçacak

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bizler HDP Kadın Meclisi olarak taciz, tecavüz ve erkek şiddetine karşı Meclis’te, sokakta, evde, fabrikalarda, atölyelerde yani; bulunduğumuz her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Polonya’da kadınların kürtaj protestosu sürüyor

Polonya’nın başkenti Varşova’da çoğunluğu kadın binlerce kişi kürtajı bazı istisnalar dışında tümüyle yasaklayan anayasa mahkemesi kararını protesto etmek için pazar günü sokaklara döküldü.

 

İYİ Parti: Esnafa ayda 2 bin TL verilsin, stopajı sıfırlansın, vergisi ertelensin

İYİ Parti esnafın desteklenmesi için hükümete çağrı yaptı. Öneriler arasında aylık 2 bin TL’den 6 ay boyunca karşılıksız yardım, kira stopaj oranının 6 ay sıfırlanması, kredi geri ödeme sürelerinin 1 yıl uzatılması, vergi borcuna ilişkin ödemelerin 6 ay ertelenmesi yer alıyor.

 

Denizli’de egzoz gazından zehirlenen 8 işçiden 3’ü öldü

Dalgıç pompayı çalıştıran işçilerin egzozdan etkilenmesi üzerine mesai arkadaşları da yardım için çukura indi. Olayda 8 işçi egzozdan etkilendi. Olay yerine itfaiye, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Çukurdaki 3 işçi öldü, 5 işçi, çevredeki hastanelere kaldırıldı.

 

PTT’de eylem: Bizi kim attı diye soruyoruz üç maymunu oynuyorlar

Hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldıkları için İzmir ve İstanbul’da eş zamanlı oturma eylemi başlatan PTT-Sen yönetici ve üyeleri, eylemlerini dördüncü gününde sürdürüyor. İzmir’de PTT Baş Müdürlüğü binası önünde oturan işçilerden PTT-Sen Genel Başkanı Halit Büyük, Anayasal bir hak olan sendika hakkının engellendiğini ifade ederek, sonuç alana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

 

 

15 Aralık

 

AKP Sözcüsü Çelik’ten S-400 yaptırımı tepkisi: ABD’nin tek taraflı yaptırım kararına ilişkin olarak da kendi adımlarımızı atacağız

AKP Sözcüsü Çelik, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımına ilişkin ABD’nin yaptırım (CAATSA 231) kararı almasının hukuki zemini olmadığını, ve müttefiklik ilişkisi bakımından tamamen yanlış olduğunu söyledi. Çelik, “Kilis’e füzeler düşerken ve NATO müttefiklerimiz patriotlarını söküp geri götürürken ulusal güvenliğimizi korumak ve hava savunma ihtiyacımızı karşılamak için S-400 sistemini Rusya’dan temin ettik” ifadesini kullandı.

 

FT: ‘Yaptırımlar ABD-TSK ilişkisine zarar vermemek için incelikle tasarlandı’

ABD, CAATSA kapsamında Türkiye’ye sınırlı bir şekilde yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırımın detaylarını bilen ABD’li bir yetkili Financial Times’a açıklama yaptı ve “Yaptırımlar ABD ve Türkiye ordusunun ilişkisine zarar vermemek için incelikle tasarlandı” dedi.

 

CHP’den ‘S-400 yaptırımı’ çıkışı: Kabul etmiyoruz, sistem en kısa zamanda kullanılır hale getirilmeli

“Derin bir endişe ile karşılıyor ve bu kararı şiddetle kınıyoruz. Söz konusu yaptırımların nedeni olan S-400’lerin alımı, Türkiye’nin egemen kararıdır, o nedenile yaptırım adımını asla kabul etmemekteyiz. Şimdi yapılması gereken 2,5 milyar dolarlık yatırım yapılan bu sistemin en kısa zamanda kullanılır hale getirilmesidir”

 

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Parti kapatmalarının Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi

NTV canlı yayınında konuşan Kurtulmuş, “Türkiye milli beka meselesi olarak terörle mücadele ediyor. HDP’nin eline Türkiye partisi olmak için önemli fırsatlar geçti. Çukur eylemlerinde PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz diye tavır koymuş olsalardı bambaşka bir Türkiye’yi konuşuyor olabilirdik. HDP’ye ‘terörle aranıza duvar örün’ diyoruz. Parti kapatmalarının Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi” dedi.

 

İBB Başkanı İmamoğlu: Seçildiğimizde maaşları ödememiz gerekiyordu, İBB’nin kasasında para yoktu

İmamoğlu “Yurtiçinden bulamadığımız krediyi yurtdışından bulduk. 2017’den beri bekleyen şantiyelerin İstanbul’a maliyeti yaklaşık 11 milyar lira. Bu yüzden daha fazla bekleyemezdik” düşüncesini dile getirdi.

 

 

Osman Kavala’nın başvurusu bugün AYM’de görüşülecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada tahliye edilen ve beraatine karar verilen ancak “casusluk” suçundan tutuklanan iş insanı ve Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın başvurusunu bugün görüşecek.

 

AİHM’den ilk ‘KHK ile ihraç’ kararı: Adil yargılanma hakkı ihlal edildi

Hukukçu Kerem Altıparmak kararla ilgili “AİHM’in Pişkin kararı tahmin ettiğimiz gibi ne şiş yansın ne kebap kıvamında bir karar. İhraç kararnamesini ceza hükmü olarak görmüyor. Yasal öngörülebilirlik açısından iltisak, irtibat kavramlarında sorun görmemiş. İhlal kararının devam eden sürece hiçbir ciddi etkisi olmayacak” yorumu yaptı.

 

KDP’nin PKK’ye saldırısına Mazlum Kobane’den tepki

“KDP’nin Amediye’de PKK gerillalarına dönük saldırısı, Kürt kazanımlarını ortadan kaldırır ve kınanması gereken bir durumdur. Saldırıların durması ve sorunların diyalogla çözülmesi gerektiği çağrısını yapıyoruz.

 

Fitch: Türkiye’de para politikasında kredibilitenin yeniden inşası zaman alacak

Türk bankaları açısından varlık kalitesi baskıları halen kayda değer seviyede. Varlık kalitesi ölçütleri pandemi döneminde kredi sınıflandırma, kredi erteleme ve hızlı kredi büyümesi gibi rahatlatma adımları ile desteklendi. Bununla birlikte bankaların riskli KOBİ ve tenimatsız perakende sektörü bağlantıları, sorunlu inşaat, gayrimenkul ve enerji sektörleri ile pandemiden etkilenen turizm ve taşımacılık gibi alanlardaki riskleri ile yüksek döviz borçlanmalar dikkate alındığında risklerin yüksek kalmaya devam ettiği kanaatindeyiz.

 

 

16 Aralık

 

Erdoğan’dan S-400 yaptırımı yorumu: Amaç savunma sanayimizin önünü kesmek, bu nasıl müttefiklik?

Türkiye büyüdükçe, hedeflerine yaklaştıkça, maruz kaldığı saldırıların çapı da artıyor. Ülkemizle meşru rekabet zemininde mücadele edemeyenler tek taraflı yaptırımları deniyor. Geçen hafta AB’nin yaptırımları vardı dün de ABD’nin yaptırımları açıklandı. 2017’de beri CAATSA Türkiye’den başka hiçbir ülkeye uygulanmamıştır. Bu karar ülkemizin egemenlik haklarına saldırıdır. Bu nasıl bir müttefikliktir?

 

Bahçeli: AK Parti’nin içindeki yöneticiler cevap versin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP’nin kapatılması yönündeki açıklamasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan gelen, “parti kapatmak çözüm değil” açıklamasına tepki gösterdi.

 

ASM’lerin Covid-19 aşısı için olanağı yok

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal, Covid-19 aşıları için adres gösterilen aile hekimliği merkezlerinde yeterli hekim ve hemşire bulunmadığı söyledi. Ünal, aile hekimliklerinde aşılar için soğuk zincirin sürdürülmesini sağlayacak olanakların olmadığını da belirtti.

 

Hatay için 10 soruda karantina çağrısı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay’daki vaka sayısının yüzde 100 değil, yüzde 400 arttığını belirterek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Hatay ilini karantinaya alacak mısınız? Alacak mısınız Hatay ilini karantinaya? Karantinaya alacak mısınız Hatay ilini?” şeklinde 10 soru sordu. Oktay, yoğun bakım yatak sayısı, filyasyon ekibinin artırıldığı Hatay’da hafta sonu vaka sayısında düşüş sağlandığını söyledi.

 

Büyük kentlerde hastaneye başvuranlarda yüzde 40 gerileme oldu

Büyük kentlerdeki yoğun bakımların yüzde 20 oranında boşaldığı, hastaneye başvuranlarda ise yüzde 40 gerileme görüldüğü belirtildi.

 

Sağlık Bakanlığı, ‘Covid-19 Takip Merkezleri’ açıyor

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 geçiren hastaların sağlık durumlarının kontrol ve takibi için ‘Covid-19 Takip Merkezleri’ açmaya başladı. Ankara ve Eskişehir’de pilot uygulamalarına başlanan merkezlerin kısa sürede 24 ilde bulunan 30 sağlık bölgesinde; daha sonra da tüm yurtta yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Brezilya: Çin aşı onay sürecinde şeffaf değil

Ansiva açıklamasında Brezilya’nın CoronaVac aşısının değerlendirilmesi sürecinde uluslararası lider olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: “Bu aşıya Çin’de hazirandan beri acil kullanım onayı verildi. Çin’de acil kullanım onayının kriterleri şeffaf değil. Şu anda da Çin otoritelerinin karar vermekte kullandığı kriterle ilgilili bilgi mevcut değil.”

 

120 cezaevinde açlık grevi var

Siyasi mahpusların 5 günlük süresiz, dönüşümlü açlık grevi birinci ayını doldurdu. Seçilmiş siyasetçilerin de desteklediği açlık grevi, Avukat Yusuf Çakas’ın verdiği bilgiye göre yaklaşık 120 cezaevinde devam ediyor. Çakas, açlık grevinin ölüm orucuna dönüşmeden bitmesi için herkesin duyarlılık göstermesi gerektiğini söyledi.

 

Gergerlioğlu: Karakolda taciz örtbas ediliyor

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde 30 kadına cinsel istismarda bulunulduğu iddiası iddiasıyla ilgili açıklamalar yapan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Olay örtbas ediliyor” dedi.

 

KDP’den Rojava sınırına yoğun sevkiyat

Nêçirvan Barzani’nin 4 Eylül’de gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin ardından KDP, Rojava sınırı boyunca karakol ve gözlem noktaları inşa edip çok sayıda KDP gücünü bölgeye konumlandırmıştı. KDP güçleri son bir haftadır Rojava sınırına yoğun sevkiyatlar yapıp mevziler kazıyor.

 

KCK: KDP algı operasyonu ile Kürt birliğine zarar veriyor

KDP tarafından geliştirilen bu algı operasyonunu genişleterek son günlerde Başur’da baş gösteren kitlesel hareketlerde yansıyan şiddet eylemlerinin de arkasında hareketimizin olduğu propagandasını geliştirmiştir. Hareket olarak bu konudaki tutumumuzu kamuoyu ile daha önce paylaşmıştık.

 

KDP’nin Roj çeteleri ile tehlikeli planı

Gerilla alanlarını kuşatma adımlarından sonra provokatif girişim ve saldırılarını farklı bir boyuta taşıyan KDP, 13 Aralık günü sabah saatlerinde Zawite’ye bağlı Reşankê köyü yakınında gerilla güçlerinin içinde olduğu bir arabayı durdurup içindekilerin HPG gerillaları olduğunu fark ettikten sonra aracı yoğun bir biçimde taramıştı. Yine aynı gün saat 20:30 sularında Amediye’ye bağlı Kanê ve Sergelê köyleri arasındaki bölgede hareket etmekte olan bir gerilla aracını zırhlı araçlarla kuşatmış, araç durmayıp yoluna devam edince aracı tarayarak 3 HPG gerillasını ağır bir şekilde yaralamıştı.

 

M4 Karayolu’nda işgal girişimi

Türk devleti çeteleri, gece saat 01.40 sularında Eyn Îsa ilçesine yönelik saldırılarını artırdı. Çeteler, kentin batısında M4 Uluslararası Karayolu’nu kesme girişiminde bulundu.

 

Trump giderayak Türkiye’ye yaptırımı onayladı, uzmanlar olasılıkları değerlendirdi: Hedef savunma sanayii

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) silah ve teçhizat ihtiyaçlarını karşılayan SSB ile ABD şirketleri bundan sonra yeni projelerde ortaklık yapamayacak. CAATSA yaptırımlarının kaldırılması da Türkiye’nin S-400’ün mülkiyetinden vazgeçmesine bağlandı. CAATSA yaptırımlarıyla ABD’nin uzun süredir Türkiye’ye uyguladığı savunma sanayii ihracat yasağı resmileşmiş oldu.

 

Katar ve Türkiye’den ortak askeri tatbikat

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı ile Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından ‘Birleşik Komando Kolu, Meskun Mahalde Teröristle Mücadele Tatbikatı’ gerçekleştirildi.” ifadesine yer verildi.

 

Naci Ağbal: Dövize müdahale etmeyeceğiz

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ‘2021 Yılında Para ve Kur Politikası’ tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ‘enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını’ söyledi. Ağbal ayrıca, kurları belirleme amacıyla MB tarafından döviz alım ya da satım işleminin yapılmayacağını söyledi. Ağbal ancak, “ekonomik temellerden kopuk aşırı dalgalanmalar” olursa müdahale gelebileceğini söyledi.

 

17 Aralık

 

AYM seçimlerinde en yüksek oyu alan üç isim belli oldu

Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için yapılan seçimlerde en yüksek oyu İrfan Fidan, Nevzat Özsoy ve Mustafa Erol aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan üç isimden birini AYM üyeliğine atayacak.

 

BM teklifinden “derneklere kayyım” düzenlemesi çıktı: STK’ler için OHAL hukuku yolda

BMM’ye, AKP’li milletvekillerinin imzasıyla getirilen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesi Hakkında Kanun” teklifinden, İçişleri Bakanı’na, sivil toplum kuruluşlarının (STK) yönetimine kayyım atama yetkisi veren düzenleme çıktı. Teklif yasalaşırsa, İçişleri Bakanı ve valilikler, STK’lerin yönetiminde bulunan ve hakkında terör soruşturması açılan isimleri görevden alabilecek, derneğin faaliyetini geçici olarak durdurabilecek ve gerekli görürse yönetimlerine kayyım atayabilecek.

 

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Kararsızların üçte ikisi muhalefete yüzünü dönmeye başladı

ABD’nin, Rusya’dan S-400 hava savunma füze sistemi alınmasının ardından gelen Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarını, Avrupa Birliği’nin yaptırımlarını mart ayına ertelemesini, HDP’ye yönelik MHP’nin dilini, seçmen davranışlarındaki değişimi yorumlayan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Beklenen yaptırımlar konusunda korkulduğu kadar kapsamlı bir ‘kroşe’ vuruşu yok. Ama ambargonun bu kadarıyla bile orta vadede Türkiye’nin savunma sanayiinde etkileri görülür” diye konuştu.

 

Halk TV sunucusu Ertürk: HDP Türkiye’nin varlığıyla ilgili değil, neden parlamentoda?

Halk TV’de Günün Raporu programı sunucusu Fatih Ertürk, konuğu İYİ Partili Ahmet Kamil Erozan’a soru yöneltirken HDP’yle ilgili “Türkiye’nin varlığıyla ilgili bir parti görünmüyor. Peki HDP neden parlamentoda?” ifadesini kullandı. Ertürk sonraki sorusunda da “HDP’nin amacı uluslararası ilişkilerden Türkiye üzerinden bir projenin bir payını kapmak için özel olarak kurulmuş bir parti” dedi.

 

ATV yine HDP logosuna bomba ve mermi yerleştirdi

HDP’nin kapatılması çağrısıyla ilgili haberde parti logosuna el bombası ve mermi yerleştiren ATV, tepki ve şikayetlere rağmen yine aynı görselle haber sundu.

 

TTB sordu: Nerede üretilecek yerli aşı?

Türkiye’nin sadece Çin’den aşı alması ve bu sayının da yetersiz olduğu tartışmaları sürerken, umutlar yerli aşıya bağlandı. Yerli aşının tamamlanmasında nisan ayının erken bir tarih olduğunu belirten Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, Türkiye’de iyi üretim koşullarıyla milyonlarca doz aşı üretimi yapacak bir merkezin bulunmadığını, bu yüzden Çin’den getirilen aşının adil koşullarda dağıtılamayacağını söyledi.

 

Erdoğan’ın eski metin yazarı Aydın Ünal: Pelikan, yeni FETÖ’dür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eski metin yazarı ve eski AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal,  “Pelikancılar” adıyla bilinen grupla ilgili “Cumhurbaşkanı’nı savunan değil, onun arkasına saklanarak, Anayasal suç işlemeye kadar varan kirli işler çeviren bir örgüttür” dedi.

 

Putin: Erdoğan sözünü tutan biri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya ilişkilerine dair bir soruya yanıtında “Erdoğan’la görüş ayrılıklarımız var ama o sözünü tutan biri. Kuyruk sallamıyor” dedi. Putin, ‘Erdoğan’ın bir şeyin ülkesi için yararlı olduğunu düşündüğünde sonuna kadar gittiğini ve davranışlarını öngörmenin mümkün olduğunu’ söyledi.

 

AB ile mülteci anlaşması imzalandı

AB ile Türkiye arasında, mülteciler ve ev sahibi toplumun desteklenmesi kapsamında toplam 6 milyar doları bulan ‘Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı’ (FRIT) sözleşmesi imzalandı.

 

IMF: Türkiye Altın Rezervleri Kasım ayında azaldı

MF’nin internet sitesinde yer alan verilere göre, bir önceki ay 22,46 milyon ons olan rezervler, Kasım ayı sonunda 22,12 milyon onsa geriledi.

 

18 Aralık

 

Erdoğan: AK Partiyi kapatacağız, destekleyen iş adamların şirketlerine el koyacağız diyorlar; nerede kaldı sizin demokratlığınız!

Ağızlarını her açtıklarında demokrasiden adaletten bahsedenlerin AK Partiye ve Cumhur İttifakı’na yönelttikleri tehditlere baktığımızda katıksız bir faşizmin izlerini görüyoruz” diyen Erdoğan, “Ne diyorlar? İktidara gelirsek AK Partiyi kapatacağız, AK Partiyi destekleyen iş adamların şirketlerine el koyacağız, AK Partiye karşı muhalefet etmeyen medya kuruluşlarının kapısına kilit vuracağız diyor.

 

Millî Savunma Bakanı Akar: ABD’de yönetim, bakanlar, bürokratlar, yapı değişiyor, önümüzde neler olabilir bakacağız

Akar, “Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) yaptırımlar sebebiyle sıkıntıları olabilir, ama bunların ölümcül olmayacağı da kesin. Neler gördük. İHA, SİHA’mız yokken, İsrail İHA motorunu yapmayacağız deyince ne oldu? Kendi başımızın çaresine baktık. Önce askeri, sonra sivil firmalar aldı başını gitti. Bakanlıkta, SSB çalışıyor olayın boyutları var. Sıkıntılar neler olabilir onların tespiti ve çözümü için neler yapabiliriz.

 

15 Temmuz dosyasından ilk kez hâkim karşısına çıkan Osman Kavala: Hayatım boyunca askeri darbelere karşı çıktım

“Gerçeklikten bu kadar kopuk bu kadar tuhaf suçlamalarla AİHM kararına rağmen yıllarca tutuklu kalmam sıradan bir hak ihlali değil.”

 

HDP’nin açlık grevi eylemine müdahale: “Darp edilenler arasında vekilimiz Sezai Temelli ve Ferhat Encü de var”

HDP İstanbul’un Twitter hesabından yapılan açıklamada “Tecridi kınayan açıklamamıza böyle müdahale edildi. MYK üyelerimiz ve yöneticilerimiz dahil pek çok kişi gözaltına alındı. Darp edilenler arasında vekilimiz Sezai Temelli ve Ferhat Encü de var. Yalnız cezaevleri değil, koca ülke tecrit altında. Direneceğiz, tecridi yıkacağız!” denildi.

 

Ayhan Bilgen: HDP yaptıklarından çok yapamadıklarının, söyleyemediklerinin bedelini ödemektedir

HDP Türkiye toplumunun iknası ile demokratikleşme hedefine ulaşılabileceği varsayımı ile yola çıkmıştır. Büyük kısmı konjonktürden ve HDP dışı faktörlerden kaynaklanıyor olsa da bu sürecin yönetiminde üstlenilmesi gereken sorumluluk ve atılması gereken adımlar söz konusudur. Bu adımlara dair genel çerçeve ilkesel olarak beyan edilmiş ve ikna edici bir söyleme güven verici bir siyasete dönüşmemektedir. HDP yaptıklarından çok yapamadıklarının, söyleyemediklerinin bedelini ödemektedir.

 

 

 

 

Kandilli: İstanbul’un durumu ‘felaket’ diyebiliriz; deprem tehlikesi var, nüfus artışı ve ormansızlık da iklim krizi için büyük sorun

Adil Tek, “İstanbul için kuraklık artık depremden daha büyük tehlike. Yakında iklimsel kaynaklı ölümleri görmeye başlayacağız. İstanbul’da rekor sıcak günler hep son yıllarda ve bu günlerin yaşanma sıklığı artıyor. Felaket kelimesini kullanabiliriz Acil olarak sembolik 2 saatlik su kesintileri yapmamız lazım” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilen makale, söyleşi ve haber analizler

 

Pandemi ve yaşamın kıyısındakiler

 

Ülkemizdeki COVID-19 aşısı-1: CoronaVac

 

Aşı tartışmalarına iki yanıt / Çağhan Kızıl

 

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu “Türkiye’de Enerji Nereye Gidiyor” başlıklı raporunu yayımladı.

 

AB Yeşil Mutabakatı’nın getireceği değişiklikler ve nedenleri

 

Çözüm süreci -şimdilik- bir seraptır / Aydın Selcen

 

Erdoğan’ı kim sabote etmeye çalışıyor acaba? / Murat Yetkin

 

4 yalanda tank-palet gerçeği

 

İstanbulun en önemli üç sorunu: Deprem, ekonomi, ulaşım

 

Analık ödeneği için yasada değişiklik çağrısı

 

Alçak adamların yüksek edebiyatı /Zehra Çelenk

 

Reform AB yaptırımını engeller

 

Susma Bitsin hareketi: ‘Kadınlar dayanışmayla kendilerini daha güçlü hissediyor’ / Fundanur Öztürk

 

Dünya / Ortadoğu

 

NY Times: Erdoğan bir yol ayrımında

 

Af Örgütü: Pandemi hak ve özgürlüklere darbe indirdi

 

Yeryüzünün en büyük grevi ‘tarihin sonunda’ gerçekleşiyor / Kavel Alpaslan

 

Hintli çiftçiler “kara kanunlar”a karşı sokakta

 

Rojava üzerine bir uluslararası hukuk değerlendirmesi

 

Venezuela seçimleri: Maduro’nun kazandığı, muhalefetin boykot ettiği seçimler ülkeye ne getirecek?

 

‘Yıllarca barışçıl protesto ettik, kimse dikkate almadı’

 

Bayraktar ve Biden’ın gazıyla Ukrayna kükrerse… / Fehim Taştekin

 

Enver Paşa, Ayn İsa, Jeffrey ve ‘değerli tavizkârlık’ / Fehim Taştekin

 

Eyn İsa’ya yönelik saldırıların amacı ne? -Nazım Daştan

 

Müslüman Kardeşler Libya’da Erdoğan’ı sattı mı? | The Arab Weekly – Mona el Mahruki

 

Türkiye’nin emperyal projesi ve muhtemel sonucu / Ergun Babahan

 

Dağlık Karabağ’da ateş hattına sürüldüklerini anlatan Suriyeliler BBC’ye konuştu: ‘Kendimizi bir anda cephede bulduk’

 

Irak’taki protestolar “Kürt Baharı”na mı işaret ediyor?

 

Ekonomi

 

Analiz: Enflasyonu durdurmak mümkün mü?

 

2021 2020’den daha sıkıntılı olacak! Evren Devrim ZELYUT

 

Reuters analizi: Türkiye ekonomisi resesyona mı girecek?

 

Reuters: Covid’in ikinci dalgası, Erdoğan’ın kemer sıkma politikalarındaki kararlılığını test edecek

 

Pandemi kimleri zengin etti? / Özge Yurttaş

 

Bahadır Özgür: ‘Mega projelere nasıl mı el konulur?

 

Erdoğan, TÜSİAD’la yakınlaşma, ‘gölge ekonomi bakanı’ Hisarcıklıoğlu’yla mesafe hazırlığında / Zülfikar Doğan

 

 

Bahçeli’yi, Cumhurbaşkanı başdanışmanının Diyarbakır’daki temas ve arayışları mı kızdırdı?  (Başar Sabuncu)

Bundan bir süre önce Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan Diyarbakır’da iş insanlarından kanaat önderlerine bir grup isimle görüştü. Bu görüşmelerde Kürt sorununun çözümü üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmelere katılanlar bu konuda yeni bir arayış olduğunu düşündüler.

 

Türkiye’den dev adımlarla uzaklaşan Avrupa Birliği (ve Batı İttifakı)  (Özlem Kaygusuz)

ABD yaptırımlarının içeriği henüz belli değil; belli olsa dahi yeni kararlarla değişmesi mümkün. Bu nedenle Biden yönetiminin süreci nasıl yürüteceğini şu anda yorumlamak biraz zor. AB cephesinden ise durum biraz daha net. Son zirve kararlarında AB’nin kendisi açısından gerçekçi ve uygulanabilir bir çerçeve çizdiği görülüyor.

 

Mehmet Kaya: Yeni bir çözüm sürecinin kıyısındayız (Söyleşi – İrfan Aktan)

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, AKP’nin mevcut Kürt politikasıyla yola devam edemeyeceğinin farkında olduğunu ve yol, yöntem olarak öncekinden farklı yeni bir çözüm sürecine hazırlandığını iddia ediyor. Kaya bu iddiasını DTSO olarak yaptıkları bazı temaslara dayandırıyor.

 

CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç: Eskimiş taktiklerle martın sonu kışa dönebilir (söyleşi: İpek Özbey)

Artık önceden olduğu gibi Türkiye’ye yaptırım uygulansın mı uygulanmasın mı sorusu sorulmuyor, Türkiye’ye yaptırım uygulansın ama yumuşak mı, sert yaptırımlar mı uygulansın sorusu soruluyor

 

Batı’nın Türkiye takıntısı var mı?        (İlhan Üzgel)

Batı hiçbir ülkeyi takıntı yapmaz, tarihsel kin, hınç duygusuyla hareket etmez. Tepesine iki tane atom bombası atılan Japonya ABD’yi, ABD Soğuk Savaş döneminde çekiştiği Rusya’yı, mutlak olarak yenildiği Vietnam’ı, Irak’ı takıntı yapmadı. ABD, Vietnam’a yenildiği için, ‘bunun intikamını nasıl alırım’ diye yıllarca kin biriktirmedi.

 

Reform süreci ne olacak, HDP kapatılacak mı?  (Abdülkadir Selvi)

Çözüm sürecinde muhatap HDP’ydi. Reform sürecin paydaşı ise cumhur ittifakının ortağı olarak MHP. Bu açıdan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “2021 yılı reform yılı olacaktır. Bizim de anlayışımız ve özlemimiz budur. Hukuktan ekonomiye, daha doğrusu hayatın her alanında 2023 vizyonuna muvafık ve müzahir bir reform seferberliğine sonuna kadar destek olacağımızın güvence ve sözünü açık çek olarak veriyoruz” açıklaması çok önemli.

 

Altay Tankı, Albayraklar’ın şirketini niye böldü?  (Bahadır Özgür)

Albayrak Grubu’nun, Tümosan AŞ’yi ikiye bölme kararı ile şu sıralarda hararetle tartışılan Altay Tankı Projesi’nin ne alakası var? Sorunun yanıtı yakın tarihin mülkiyet değişimlerinden, siyaset-şirket simbiyozunun yerel ve küresel sonuçlarına uzanıyor.

 

Milli palavra!  (Fehim Taştekin)

ABD’nin bir Rus sisteminin Truva atı gibi NATO çemberine sokulmasını geçiştirmeyeceğini gördüklerinden kıvranıp duruyorlar, S-400’ü çalıştıramıyorlar. 2.5 milyar doların hesabını soran da yok. Nedeniniz her ne ise NATO’nun buna ‘eyvallah’ diyeceği sonucuna nasıl vardınız? Yaptırımların geleceğini bile bile aldıysanız B planınız neydi? Başka bir eksen mi, başka bir dünya mı? Ne derseniz deyin ama bağımsız savunma demeyin!

 

CAATSA totonun sonu: Asıl pazarlık şimdi başlıyor (Cansu Çamlıbel)

Türkiye’ye yaptırım kararını açıklayan “topal ördek” Trump olsa da asıl sorumluluk yaptırım sürecini yönetecek olan Joe Biden’a kaldı. Ankara’nın ipleri daha da gerecek adımları tercih edip Rusya ile yeni angajmanlara girmesi durumunda Biden yönetimi yaptırımların kapsamını genişletip CAATSA menüsünün şu an için ellenmemiş maddelerini de pekâlâ pakete ekleyebilir. Washington 14 Aralık’ta, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey’nin tabiriyle Erdoğan’a “dişini gösterdi” ama ısırmadı.

 

Helsinki-Kudüs konseptinden Şengal’e (M. Ali Çelebi)

NATO’nun Rusya’ya karşı Türkiye üstünden Hazar Denizi’ne ulaşması, İran’ı kıskaçlama güdüsüyle Karabağ Savaşı zımnen desteklendi. Dağlık Karabağ modelini Şengal’e uygulama için düğmeye basıldı.