6 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Bakan Tekin’den itiraf: MEB 56 ilde TÜGVA ile dini eğitim protokolü yapmış

“Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek için ‘Bütçe yok’ cevabı verenler, paraları dini vakıf ve cemaatlere, TÜGVA gibi paralel eğitim kurumlarına akıtmakta sakınca görmüyor.”

HEDEP’in Deniz Poyraz’a ilişkin önergesi reddedildi

Deniz Poyraz cinayetinin aydınlatılmasına ilişkin Meclis’te görüşülen önerge, AKP-MHP oyları ile reddedildi.

Giresun milletvekili Işık Gezmiş: Kadınların sesi olacağım

CHP Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, yerel seçimlerde daha çok kadın belediye başkanı ve meclis üyesi seçilmesi için de dayanışmayı sürdüreceğini söyledi.

Boğaziçili Kadın ve LGBTİ+’lar ücretsiz ped ve tampon talep ediyor

Kuzey Piramit’te toplanan öğrenciler “Türkiye’de kadınların yüzde 82’si hijyenik pede erişemezken utanması gereken sizsiniz” diyerek ücretsiz ped ve tampon taleplerini dile getirdi.

EKONOMİ

Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması: İşverenlerimizi yormayacak bir süreç yönetilecek

Yeni asgari ücretle ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşçilerimizin onayını alacak, işverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefi ile bu süreç yönetilecek” dedi.

DIŞ POLİTİKA

İlk kez izin verildi: AP Raportörü, Silivri’de Kavala’yla görüştü

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Osman Kavala’yla görüşmesine izin verilen ilk AP üyesi, Türkiye Raportörü Amor oldu. Amor, Adalet ve Dışişleri bakanlıklarına teşekkür etti.

Batı’dan akmadı, Katar’dan damlasın

Prof. Dr. Murat Birdal: “Arap sermayesinin fonları Türkiye gibi büyük bir ekonomiyi döndürmeye yetmez. Ancak ne gelirse kârdır yaklaşımıyla yeni anlaşmalar yapılmaya çalışılıyor.”

Erdoğan’ın Atina ziyareti: Gönüllü değişim değil zorunlu çark

Ziyaret, sorunlarda temel bir değişikliğin sonucu değil iki ülkenin emperyalist planlardaki konumlarının ve Türkiye yönetiminin dış politikada yaşadığı zorlanmanın bir gereği olarak yorumlanıyor

7 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Cenazelerin “karton kutuda” verilmesi protesto edildi: 46 gözaltı

Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) üyeleri, “karton kutularda” verilen cenazeleri protesto etmek amacıyla İstanbul Şirinevler Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Bakan Tunç duyurdu: Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul’da kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olan ve serbest bırakılan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu hakkında yurt dışı çıkış yasağı verildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca’dan TTB açıklaması: Tabip odalarının amacı sadece hekim haklarını korumak olmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması üzerine, “Tabip odalarının amacı, sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır” dedi.

İnce kulisi: İmamoğlu’yla görüştü, İzmir adaylığı teklif edilebilir

Gazeteci Saymaz, Memleket Partisi lideri İnce’nin geçen hafta İBB Başkanı İmamoğlu ile görüştüğünü aktardı: Yerel seçimde işbirliği konuşuldu. İnce’ye İzmir Büyükşehir adaylığı teklif edilebilir.

HEDEP’li Eş Başkanlar: Protokol utanç belgesi ama CHP ile konuşmaya engel değil

HEDEP Eş Genel Başkanları Hatimoğulları ve Bakırhan, AK Parti ve CHP ile çeşitli başlıklardaki görüşmelerini sürdüreceklerini kamuoyuyla paylaştı.

İYİ Parti’den örgütlere ‘ittifak’ yasağı

Seçimde ‘hür ve müstakil’ hareket etme kararı veren İYİ Parti’de Teşkilat Başkanı Kavuncu, il-ilçe başkanlarına yerelde ittifak tekliflerini tartışmaya bile girmeden reddedilmesi talimatı gönderdi.

AK Parti ve CHP’ye kötü haber: Yerel seçimde sandıkları patlatacak üç parti

ORC Araştıma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, yerel seçimlerde sürpriz beklediği partileri ve oy oranlarını açıkladı. Pösteki, TİP’e MHP’ye ve Yeniden Refah’a işaret ederek sürpriz rakamlar verdi.

Grevdeki işçilere patrondan ihtarnameli tehdit: Tazminatsız atarız

Urfa OSB’de 11 gündür grevde olan Özak işçilerine, ihtarname çekildi. İhtarnamede iki gün içinde grevi bırakmamaları halinde, tazminatsız ve bildirimsiz olarak işten çıkarılacakları bildirildi.

“Kiracıların sorunları araştırılsın” önergesine AKP ve MHP’den ret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla verdikleri araştırma önergesinin, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi verdi.

Gazeteci İrfan Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı

Evine yapılan baskın ile gözaltına alınan gazeteci İrfan Uçar, adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken 20 yıl önce önceki telefon görüşmeleri suç olarak gösterildi.

Aleyna Tilki: Tacize uğradığım mekânlarda sahneye çıkmam dayatılıyor

Aleyna Tilki, tacize uğradığı mekânlarda sahneye çıkmasının dayatıldığını ve istediği mekânlarda da sahne almasının engellendiğini duyurdu.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan, Yunanistan’da Sakelaropulu ve Miçotakis ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 yıl aradan sonra resmi ziyarette bulunmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ve Başbakan Miçotakis ile görüştü.

8 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

HEDEP’ten kanun teklifi: Askerler oy kullanmak için en az bir yıl görev yapsın

HEDEP Milletvekili Öznur Bartın, asker ve polislerin bulundukları il ve ilçede oy kullanmaları için en az bir yıl görev yapmalarını düzenleyen kanun teklifi hazırladı.

Zorlu’dan, Diyarbakır’daki bulvara Şeyh Sait ismi verilmesine tepki

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Diyarbakır’da Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak bulvara ‘Şeyh Sait’ isminin verilmesini Meclis gündemine taşıdı.

32 yıllık tutuklu tahliye oldu

Mardin’in 1992 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yargılandığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen Rıdvan Yusufoğlu, tahliye edildi. Yusufoğlu, Elazığ Karakoçan K-1 Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

AYM Meclis’e 4 ay süre verdi: ‘Örgüt adına suç işleme’ maddesi iptal

AYM, TCK’deki “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan cezalandırılır” hükmünü ‘Anayasa’ya aykırı’ diyerek iptal edip Meclis’e 4 ay süre verdi.

Diyanet dil seçeneklerinde Kürtçeyi yok saydı

Dil seçenekleri arasında Türkçe, Arapça, Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça yer aldı.

Liseliler Milli Eğitim önünde: Arkadaşlarımız iş cinayetlerinde ölüyor

Sosyalist Liseliler, Bahri Dağdaş Şeker fabrikasında stajyer öğrenci olarak çalışan 17 yaşındaki Ulaş Dumlu’nun iş cinayetinde yaşamını yitirmesini İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto etti.

Kılıçdaroğlu’ndan Özel’e: Çok çalışıyorsunuz, yakından takip ediyorum

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinde yerel seçimler, olası iş birlikleri ve İYİ Parti’nin kararı konuşuldu.

Seçil Erzan anketi: Çoğunluğa göre futbolcular suçlu

Türkiye’nin gündemini uzun süredir meşgul eden gizli fon dolandırıcılığyla ilgili ilk anket yapıldı. Türkiye genelinde bin 752 kişinin katılımıyla yapılan ankette “Kim sorumlu?” sorusu soruldu.

EKONOMİ

TOKİ’nin ‘dar gelirliye konut’ projesinde taksitler asgari ücreti katladı

TOKİ’nin başlattığı konut projesi hüsrana dönüştü. Erdoğan’ın 4 yıl önce aylık 894 lira taksitle ihtiyaç sahiplerinin ev sahibi olacağını ilan ettiği projede taksit tutarı 18 bin lira oldu.

Özak Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor: Müftülük camiyi kapattı

Sendikal hakları ve insanca çalışma koşulları için mücadele eden Özak Tekstil işçilerinin direnişi 12’nci gününde sürerken müftülük, işçilerin girmesini engellemek için camiyi kapattı.

DIŞ POLİTİKA

Bahçeli’den İsveç açıklaması: Filistin tanınırsa, İsrail tazminat öderse, Netanyahu yargılanırsa…

MHP lideri Bahçeli, İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle ilgili şu şartları öne sürdü: “Filistin devleti tanınırsa, İsrail tazminat ödemeyi kabul ederse, Netanyahu’nun Lahey’de yargılanmasının yolu açılırsa.”

Erdoğan: Gazeteci katliamları Hamas bahanesiyle görmezden geliniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan “TRT World Forum 2023” programında konuşuyor.

BM, tüm cinsel şiddet iddialarını araştırmak için İsrail’den erişim izni istedi

Birleşmiş Milletler (BM), İsraillilere ve Filistinlilere yönelik “tüm cinsel şiddet” iddialarını araştırmak için İsrail’den erişim izni talep etti.

9 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Başsavcılık: Şüphelinin yakalanması için uluslararası prosedür başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Fatih’te motokuryeye çarptıktan sonra yurt dışına kaçan Somali Cumhurbaşkanının oğluyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şüphelinin yakalanması için uluslararası prosedürlerin işletildiği duyuruldu.

Meral Akşener, Altılı Masa krizini anlattı: ‘Aklın yeni mi başına geldi’ diyebilirsin

Soru üzerine Altılı Masa’dan ayrılıp sonra dönmesiyle ilgili konuşan Meral Akşener “Kağıdı imzalamaya gittiğimde masanın haberi yoktu. Bana aklın yeni mi başına geldi diyebilirsin. Özür dilerim” dedi.

Mecliste fezleke sayısı 733’e çıktı

Dokunulmazlıkların kaldırılması amacıyla Meclis’e gönderilen fezleke sayısı 733 oldu.

Meclis’te bu hafta: Yerel seçim gölgesinde bütçe maratonu

Bütçe görüşmelerinin ilk günü Cumhurbaşkanı adına sunumu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yapacak. Özgür Özel’in Meclis Genel Kurulu’ndaki ilk konuşması bütçe üzerine olacak.

HEDEP’ten bütçe şerhi: AKP’li yıllarda sermaye sınıfı kahkaha krizine girdi

HEDEP 2024 bütçe şerhinde iktidarın ekonomi politikalarını eleştirirken bir çözüm modeli de sundu.

Özhaseki’den rezerv bölge açıklaması: Tapusu olanı kimse çıkaramaz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, rezerv alanla ilgili “Tapusu olanı kimse çıkaramaz, başka yere gönderemez” dedi.

Cumartesi Anneleri: İbrahim Demir ve Agit Akiba nerede?

Cumartesi Anneleri, 976’ncı haftasında İbrahim Demir ve Agit Akiba’nın akıbetini sordu. Demir’in kızı Deniz Demir, “Biz 31 yıldır adalet istiyoruz. Burayı Cumartesi Anneleri’ne açın” dedi.

Sami Tan: Urfa’da Kürt Dili ve Kültürü Derneği için başvuru yaptık, bekliyoruz

Kürtçe Dil Bilimci Sami Tan, Urfa’da Kürt Dili ve Kültürü Derneği açmak için başvuruyu tamamladıklarını ve sonucu beklediklerini söyledi.

CHP’li Gürer: Karanlıkta okula giden öğrenciler mağdur oluyor

CHP’li Ömer Fethi Gürer, sabit saat uygulaması yüzünden başta karanlıkta okula giden çocuklar olmak üzere toplumun önemli kesiminin mağdur olduğunu belirterek “Kış saati uygulamasına geçilmeli” dedi.

Filistin için Kadıköy’de insan zinciri: Soykırımı durdurun

İsrail’in saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı pankartı taşıyan onlarca kişi, AKP’ye İsrail’e ticari ilişkileri durdur” İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya da “Soykırımı durdur” diye seslendi.

EKONOMİ

Rekabet Kurumu başkanı anlattı: Et fiyatları neden yüksek?

Kırmızı et sektörüne yönelik başlatılan incelemeyle ilgili konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, hızlı fiyat artışlarının nedenlerini anlattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Programımız başarılı işliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “En temel önceliğimiz enflasyonla mücadeledir. Programımız başarılı bir şekilde işliyor” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Fidan: ABD, Gazze konusunda artık yalnız kaldı

Dışişleri Bakanı Fidan, Gazze Temas Grubu ile Washington’da gerçekleştirdiği temasların ardından, “Amerikan siyaset sistemi de İsrail’le ilgili konularda artık çaresiz durumda” açıklamasını yaptı.

Reuters: Biden İsrail’e tank mermisi satmak için Kongre’den onay istiyor

Reuters’ın ABD kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi Kongre’den Gazze’de Hamas’a karşı yürütülen savaşta İsrail’in Merkava tankları için 45 bin mermi satışını onaylamasını istedi.

BM Gıda Programı: Gazze’de yeterince gıda yok

“Siviller çaresiz. Açlık var, insanlar aç… Marketlerde gıda yok, dağıtım noktalarında yeterince gıda yok.”

Le Pen, AB fonlarını zimmetine geçirdiği gerekçesiyle yargılanacak

Fransız aşırı sağcı milletvekili Marine Le Pen’in, Avrupa Birliği’ne (AB) ait fonları zimmetine geçirdiği gerekçesiyle yargılanacağı belirtildi.

 

10 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Türkiye Tek Yürek Kampanyası’na vaat edilen 30 milyar TL ödenmedi: Kim sözünü tutmadı?

6 Şubat depreminin ardından düzenlenen Türkiye Tek Yürek Kampanyası’nda vaat edilen 115 milyar TL’nin 85 milyarının toplandığı açıklandı. Bakan Yerlikaya parayı yatırmayanlarla görüştüklerini söyledi

MHP’li Meclis üyesinin kadınlara yönelik hakaretleri yargıya taşındı

Samsun İlkadım Belediyesi’nin MHP’li Meclis üyesi Cemalettin Kola’nın CHP’li Hatice Çakır’a söylediği “Terbiyesiz kadın, baldırınızı da açın, mini etek de giyin” sözleri yargıya taşındı.

Davutoğlu: İlk genel seçimde cumhurbaşkanı adayı olacağım

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, partisinin İstanbul kongresinde iktidarı eleştirdi, “İlk seçimlerde tek başıma cumhurbaşkanı adayı olacağım.” dedi.

Sedef Erken’den Milli Eğitim Bakanı’na: Lütfen zorunlu eğitim yasasını değiştirin

İstanbul Otizm Gönüllüleri Başkanı Avukat Sedef Erken, bir kez daha otizmli oğlunun zorunlu eğitim sisteminden çıkartılmasını istedi.

HEDEP’ten CHP yöneticisine: ‘Gizli protokol’ yapmak bizim işimiz değil

HEDEP Sözcüsü Doğan “AKP-HEDEP arasında İstanbul pazarlığı yapılıyor” diyen CHP PM Üyesi Fırat’a tepki gösterdi: Yalan haber yaymaktan mahcup olursunuz. ‘Gizli protokol’ bizim işimiz değil…

2024’te altının şifresi: Yüzde 41

Küresel bazda risklerin yüksekliği ve 2024 yılının seçim yılı olması altının hareketi için zemin oluşturuyor.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’in 4 gün alıkoyduğu Filistinliler, yaşadıklarını anlattı

İsrail’in alıkoyduğu ve yarı çıplak görüntüleri basına yansıyan Filistinliler darbedildi, kelepçelendi, aç ve susuz bırakıldı, aşağılandı ve yerlerde sürüklendi.

Hizbullah, İsrail’e ait 7 askeri noktaya saldırı düzenledi

Hizbullah Hareketi, Lübnan’ın güneyinden İsrail’e ait 7 askeri noktaya saldırı düzenlediğini duyurdu.

ABD yönetimi, İsrail’e 106.5 milyon dolarlık silah satışını onayladı

ABD yönetimi, Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail’e 106,5 milyon dolarlık askeri malzemenin satışına onay verdi. “Acil durum” gerekçesiyle satışın, Kongre’nin onayından geçmesine gerek olmayacak.

 

11 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Bakan Tunç’tan ‘Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu’ sorusuna: Gündem Filistin arkadaş…

Adalet Bakanı Tunç, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun kurye Göçer’in ölümüne neden olmasına ilişkin soruya “Gündem Filistin arkadaş” karşılığı verdi. Tunç buna ilişkin habere “Dezenformasyon” dedi.

Bahçeli’den yerel seçim açıklaması: Sonuçlanmaya yakın

Devlet Bahçeli Cumhur İttifakı’nın yerel seçim çalışmasına ilişkin bir soru üzerine “Komisyon çalışmaları devam ediyor. Zannederim sonuçlanmaya da yakın hale geliyor” dedi.

Özgür Özel, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu: Vergi sistemini tabana değil tavana yayma vakti gelmiştir

Özgür Özel, bütçe görüşmelerinde Meclis Genel Kurulu’nda genel başkan olarak ilk konuşmasını yaptı. Özel vergi sistemini ve hazırlanan bütçe teklifini eleştirdi.

HEDEP, DEM Parti oldu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin yeni kısaltması DEM Parti oldu.

DEM Partili Aslan: İl Milli Eğitim, Mardin’de Noel kutlamak isteyenleri tehdit etti

DEM Parti Milletvekili George Aslan, Mardin’de Noel kutlaması yapmak isteyenlerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tehdit edilerek hedef gösterildiğini belirterek konuyu Meclis’e taşıdı.

Semra Güzel’in tutukluluk halinin devamına karar verildi

HDP’nin dokunulmazlığı kaldırılan önceki dönem milletvekili Semra Güzel’in yargılanmasına devam edildi. Güzel’in tutukluluk halinin devamına karar verilirken duruşma 7 Şubat 2024’e ertelendi.

Bahçeli Meclis’te Kürtçe hitabı AYM’ye bağladı, Kurtulmuş’un uyarısına kızdı

Meclis’te bütçe görüşmelerini takip eden MHP lideri Bahçeli, HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın konuşmasına Kürtçe başlamasını AYM’ye bağladı, Meclis Başkanı Kurtulmuş’un uyarısına kızdı.

Kurtulmuş ‘İttihatçılık’ imasıyla CHP’yi hedef aldı, Meclis karıştı

TBMM Başkanı Kurtulmuş, CHP lideri Özel’in konuşması üzerine “Babıali baskını ve Abdulhamit Han’ın halline kimler karşıydı, kimler yanındaydı” dedi. CHP’lilerle Kurtulmuş arasında gerginlik yaşandı.

Erdoğan’dan hakeme saldırı açıklaması: Asla izin vermeyeceğiz

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın hakem Halil Umut Meler’e yumruk atması sonrası paylaşım yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şiddetin Türk sporunun içinde barınmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

AK Parti, hakem yumruklayan Koca’yı ihraç talebiyle disipline sevk etti

AK Parti, hakem Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’yı disipline sevk etti. Ak Parti kurucusu olan Koca, iki dönem de milletvekilliği yapmıştı.

Lambdaistanbul, “Lubunya Tezler”le buluşturmaya devam ediyor

Lambdaistanbul’un yeni etkinlik serisi Lubunya Tezler’in yeni konuğu Niyaz Uslu. Uslu’nun “Kent Hakkı Bağlamında Transların Cinsiyet Kimliği Deneyimleri: Pakistan-Lahor, İstanbul Karşılaştırması” isimli yüksek lisans tezi hakkında konuşulacak.

EKONOMİ

Asgari ücrette ilk toplantı bugün: Yeni rakam için pazarlık başlıyor

Hükümet, işçi ve işveren heyetleri bugün saat 14.00’te yeni asgari ücreti tespit için bir araya gelecek. Pazarlıkların 15 bin 405 lira ile 17 bin lira arasında geçmesi bekleniyor.

TÜİK’e göre Türkiye’de işsizlik, Kasım 2012’den bu yana en düşük seviyesine geriledi

İşsiz sayısı Ekim’de bir önceki aya göre 163 bin kişi azaldı ve 2 milyon 961 bin kişiye geriledi. İşsizlik oranı yüzde 8,5.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölenlerin sayısı 18 bin 205’e yükseldi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısının son 24 saatte 208 kişi artarak 18 bin 205’e yükseldiğini bildirdi.

Harvard’da Filistin’e destek gösterileri düzenleyen öğrenciler disipline sevk edildi

Harvard’da Filistin yanlısı eylem düzenleyen 4 öğrenci, üniversitenin disiplin kuruluna sevk edildi. Disiplin kuruluna sevk edilen öğrencilerden Kojo Acheampong, “Bu saldırıların, Filistin halkıyla dayanışmamızın önüne geçmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Giyim markası Zara, tepkilerin ardından reklam kampanyasını durdurdu

Hazır giyim sektörünün küresel markalarından İnditex grubuna bağlı Zara, Filistinlilerin incitici bulduğu reklam kampanyasını boykot çağrılarının ardından durdurdu.

12 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

‘Can Atalay sonuçlar Resmi Gazete’de yayınlandığı an serbest bırakılmalıydı’

Saadet Partisi Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun, Meclis’te yaptığı konuşmada “Can Atalay 14 Mayıs seçim sonuçları Resmi Gazete’de yayınlandığı anda serbest bırakılmalıydı” dedi.

CHP’li Gülcan Kış’ın kira sorunu ile ilgili soru önergesi reddedildi

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış’ın, yüksek konut kiraları ve yol açtığı sonuçların araştırılması istemiyle verdiği meclis araştırma önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

AK Partili Zengin’den ‘Allah’ın gazabı böyle olur işte!’ savunması: Şu an siyaset zamanı değil

Saadet Partili Bitmez’in Meclis’te kalp krizi geçirdiği sırada bazı AK Partililerin “Allah’ın gazabı böyle olur!” diye bağırdığı tutanaklara geçti. Grup Başkanvekili Zengin eleştirilere yanıt verdi.

İktidarı eleştirmişti: Erdoğan, Erbakan ile seçimi konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’la görüştü. Görüşme talebinin Erdoğan’dan geldiği öğrenildi.

TBMM’de konuşma yapan milletvekili Hasan Bitmez kalp krizi geçirdi

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez Meclis’te konuşmasının sonunda kalp krizi geçirerek yere düştü. Bitmez yoğun bakıma kaldırıldı.

KOSAM’a göre asgari ücret bölgesel hesaplanmalı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Yatırım Teşvik Bölgelerini üzerinden altı bölgede asgari ücret hesaplaması yapan Kalkınma Odaklı Stratejik Araştırmalar Merkezine (KOSAM) göre asgari ücret 11 bin 402, TL ile 17 bin 103 TL arasında olmalı.

13 Aralık

İÇ POLİTİKA

Can Atalay’ın başvurusu AYM Genel Kurul’a sevk edildi

AYM Birinci Bölümü, TİP milletvekili seçilen tutuklu TİP milletvekili Can Atalay hakkındaki ihlal kararına uyulmaması nedeniyle yaptığı ikinci başvuruyu oy birliğiyle AYM Genel Kurulu’na sevk etti.

İYİ Parti, İBB Grup Başkanvekili Özkan’ı yeniden seçen meclis üyelerini de disipline sevk etti

İYİ Parti “özü başımıza” kararına karşı çıkanları tasfiye etmeyi sürdürüyor. Akşener’in talebiyle istifa eden İBB Grup Başkanvekili Özkan’ı yeniden seçen meclis üyeleri de disipline sevk edildi.

Ali Koç: Cumhurbaşkanı sadece TFF Başkanı’nı dinliyor, randevu talep edeceğiz

Futboldaki sorunlar için hükümetle görüşmek istediklerini söyleyen Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç “Sorunları sadece TFF Başkanı’ndan dinleyen Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu talep edeceğiz” dedi.

Özgür Özel DEM Parti’yi ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları ile bir araya geldi.

İmamoğlu: Kanal hayalleriyle İstanbul’u mahvetmelerine izin vermeyeceğiz

İBB Başkanı İmamoğlu, ‘Visit İstanbul web portal’ ve ‘İstanbul Creators Club Platformu’nun tanıtım toplantısında konuştu. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, isim vermeden Kanal İstanbul projesine atıf yaparak, “Kişisel beton hayalleriyle, kanal hayalleriyle İstanbul’u mahvetmeye hiç kimse izin vermedi, vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Enkaz üzerinde isyan:  Pişkince reddettiler, kamu görevlileri soruşturulmadı

Maraş’ta, 6 Şubat depremlerinde yıkılan Said Bey Sitesi’nde yakınlarını kaybedenler sitenin enkazı üzerinde eylem yaptı. 2016 yılında kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen ve 8 saniyede yıkılan Said Bey Sitresi’nde 44 kişi hayatını kaybetti, bir çocuk ise hâlâ kayıp.

TFF Başkanı, Faruk Koca’ya sahip çıktı; liglerin başlayacağı tarihi açıkladı

Hakem Halil Umut Meler’in uğradığı saldırı ve liglerin süresiz olarak ertelenmesi kararı hakkında basın toplantısı düzenleyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, liglerin 19 Aralık Salı günü tekrar başlayacağını açıkladı. Büyükekşi, Meler’e yumruk atan Faruk Koca için de “Faruk başkanımızı yıllardan beri tanıyoruz, böyle bir kişi değildir. Bir sağlık durumu mu oldu bilmiyoruz” dedi.

KYK Yurtları’nda skandallar bitmiyor: Zonguldak’ta 34 öğrenci zehirlendi

Zonguldak’taki KYK Yurdu’nda 34 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Öğrencilerin genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yurttaki yemekten numune aldı.

Erdoğan, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu ile parti merkezinde görüştü. Yapıcıoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, üçer kişilik parti heyetlerinin de yarın veya cuma günü görüşeceklerini söyledi

EKONOMİ

Fay hattında altın madeni: 7,2 milyon dolar borcu silindi

Erzincan İliç’te siyanür sızıntısına yol açan ancak ruhsatı iptal edilmeyen Anagold’un vergi borcunun silindiği şirketin Kanadalı ortağının bilançosunda ortaya çıktı. Rakamın TL karşılığı 209 milyon lira.

Bakan Bayraktar açıkladı: Kış saatine geçilmeyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, 2016’dan beri devam eden uygulamanın süreceğini ve kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini söyledi.

5 bakanlığa soru önergesi: Evsizlerin sayısı hiç olmadığı kadar arttı

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Türkiye’deki evsizlere ilişkin beş bakanlığa sorular sordu.

Seyyar satıcı kendini benzinle ateşe verdi

Tokat’ın Erbaa ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki seyyar satıcı Hakan Y. üzerine benzin döküp kendisini ateşe verdi. Hakan Y., yaralı olarak kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı. MHP’li Erbaa Belediyesi, zabıta ekiplerinin Hakan Y.’nin tezgahına müdahele ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını savundu.

‘Kamu bankasında 100 milyon dolarlık vurgun’ iddiası: Ünlü futbolcu yok diye ilerleme kaydedilmiyor

Kadıköy’de bir kamu bankasında çalışan Ü.G.’nin yüksek kar vaadiyle çok sayıda kişiyi dolandırdığı öne sürüldü. Dolandırıcılığın boyutunun 100 milyon dolar olduğunu iddia eden Abdullah Bişaroğlu, “Kamuoyunu meşgul eden futbolcular kadar belki de ünlü olmadıkları için dosyalarında hiçbir ilerleme kaydedilmiyor. Savcılığa yöneltilen ısrar dilekçelerine rağmen savcılık tarafından bu dosyada herhangi bir işlem yapılmıyor” dedi.

Özak Tekstil işçilerinin direnişinde 17. gün | BİRTEK-SEN Genel Başkanı hakkında tutuklama talebi

Urfa’da sendikalaşma mücadelesi yürüttükleri için işten çıkarılan Özak Tekstil emekçilerinin başlattığı direniş, 17. gününde devam ederken jandarma, işçilere ve EMEP Milletvekilleri Sevda Karaca ile İskender Bayhan’a TOMA’dan tazyikli gazlı su sıktı, 19 kişi gözaltına alındı. 19 kişi ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı. Öte yandan önceki gün Özak işçileriyle beraber gözaltına alınan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Arjantin Pesosu’na ‘şok terapisi’: Dolara karşı yüzde 50 devalüe edildi

Arjantin’in yeni devlet başkanı olan Javier Milei’nin “ekonomide şok tedavi” olarak nitelendirdiği politikaları kapsamında ülkenin para birimi peso, dolara karşı yüzde 50 devalüe edildi.

DIŞ POLİTİKA

Gazze Sağlık Bakanlığı: Can kaybı 18 bini geçti

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, İsrail’in operasyonları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bini geçti. Bakanlık sözcüsü ise yaralıların sayısının ise 50 bini geçtiğini duyurdu.

Haaretz’den Netanyahu’ya: Bu yalan ve nankörlük yeter

İsrail’in Haaretz gazetesindeki başyazıda, Başbakan Netanyahu’nun, 7 Ekim saldırılarının sorumluluğundan kaçmak için suçu eski başbakanlardan İzak Rabin’e yüklemeye çalıştığı öne sürüldü.

Vladimir Zelenskiy, ABD’li generallerin eleştirilerine tepki gösterdi

ABD’li generallerin Rusya’ya karşı savunmaya odaklanmaları yönündeki eleştirilerine yanıt veren Ukrayna Devlet Başkanı, “Bu kışla ilgili ve kışın karşı taarruz veya savunma operasyon yavaşlar” dedi.

İsrail: ABD ile anlaşmazlıklar mevcut, Gazze’de ateşkes olmayacak

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Tel Aviv ile Waşington arasında bazı anlaşmazlıkların olduğunu, Gazze’de şu anda bir ateşkese izin vermeyeceklerini söyledi.

Fransalı yayınevi ‘Filistin’de Etnik Temizlik’ kitabının satışını durdurdu

Yayınevi Fayard, İsrailli tarihçi Prof. Ilan Pappe ile sözleşmeleri sona erdiği için kitabın satışını durduğunu söyledi; fakat edebiyat çevreleri bunu ‘sansür’ olarak değerlendirdi.

#COP28 ‘fosil yakıtlardan uzaklaşma’ çağrısının yapıldığı anlaşmayla sona erdi

Fosil yakıtlardan uzaklaşma çağrısı, BM İklim Zirvesi’nin final metninde ilk kez yazılı olarak yer alsa da müzakereleri takip eden uzmanlara göre bu, Dubai’den çıkan zayı

Türkiye, bu yıl Dubai’de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP 28) binin üstünde rekor sayıda temsilciyle katıldı. Kırılgan ülkeler statüsünde değerlendirilmeyi talep eden Türkiye, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine en fazla maruz kalan ülkelerden biri olduğunu savunuyor.

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki esir asker takası gerçekleşti

Azerbaycan 32 Ermeni askeri Ermenistan da iki Azerbaycanlı askeri serbest bıraktı. Tutuklu askeri personelin karşılıklı teslimi, iki ülke sınırındaki Gazah bölgesinde gerçekleşti.

AB liderleri, Türkiye tartışmasını Mart 2024’e erteliyor

Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanlarının bu hafta Brüksel’de yapacakları zirvede Türkiye konusunu tartışmayacakları, AB-Türkiye ilişkilerin gelecek yıl etraflıca masaya yatırılacağı öğrenildi.

 

14 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

CHP’de İmamoğlu ve Yavaş yeniden aday

CHP 227 seçim çevresinde belediye başkan adaylarını belirledi. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş, Bursa’da Mustafa Bozbey ve Balıkesir’de Ahmet Akın büyükşehir belediye başkan adayı.

CHP’nin 226 belediye başkan adayının tam listesi

CHP’nin bugünkü PM Meclisi’nde kararlaştırılan belediye başkan adaylarının tam listesi açıklandı. Listeye göre, CHP 4 büyükşehir dışında 6 kentin adaylarını da belirledi.

Sporda şiddet: Faruk Koca hakkındaki iddianame tamamlandı

Başsavcılık, hakem Halil Umut Meler’e yönelik saldırıya ilişkin hazırladığı iddianamede Faruk Koca’nın, “kamu görevlisini kasten yaralama, tehdit ve yasak alanlara girme” suçlarından cezalandırılmasını talep etti.

PFDK kararı: Ankaragücü’ne 5 maç seyircisiz oynama, Koca’ya sürekli hak mahrumiyeti cezası

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun paylaştığı karara göre, Ankaragücü’ne ayrıca 2 milyon TL para cezası verildi.

Eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Koca, AKP’den istifa etti

Ankaragücü Spor Külübü Başkanı Hakem Halil Umut Meler’i yumrukladıktan sonra kesin ihraç istemiyle AKP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen, 22, 23’üncü dönem milletvekili ve Faruk Koca, partiden istifa etmek için dilekçesini verdi.

AYM’de Kararname ile açılan kadrolar iptal edildi

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile AYM’de açılan yeni raportör kadrolarını Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Saadet Partili Hasan Bitmez hayatını kaybetti

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaparken geçirdiği kalp krizinin ardından bugün hayatını kaybetti.

Bakur belgeseli davası: Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e 2’şer yıl hapis cezası

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’e, “Bakur” belgeseli nedeniyle 2’şer yıl 1’er ay hapis cezası verildi.

Özlem Zengin’in samimi bulunmayan Hasan Bitmez mesajı, tepkilerin odağında

Saadet Partili Hasan Bitmez fenalaşsa da ona sataşmayı sürdüren AKP’li Özlem Zengin’in ‘taziye mesajı’ samimi bulunmadı, tepki yağdı.

Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın ikinci başvurusunu 21 Aralık’ta görüşecek

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, daha önce verilen hak ihlali kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bireysel başvurusunu 21 Aralık’ta görüşecek.

İYİ Parti’de sular durulmuyor: İstifa furyasının yaşandığı partide neler oldu?

İstifa furyasının sürdüğü İYİ Parti’de son kriz, Genel Başkan Meral Akşener’in talebiyle istifa eden İYİ Parti İBB Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’ın yeniden seçilmesiyle yaşandı. Özkan’ın seçilmesi için oy kullanan 7 Meclis üyesi, kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok görevden alındı, bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Ece Güner istifa etti.

Yeşil Sol Parti yeniden kuruluşunu ilan etti

HDP’nin seçimlere listelerinden girdiği Yeşil Sol Parti, yeniden kuruluşunu duyurdu. Yeni parti amblemi ve ekibiyle yola çıkan partinin eş sözcüleri Didem Betül Göçer ve Ahmet Asena oldu.

Motokurye Göçer’in ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanının oğlu Sheikh’in GSM hattı açık; aramalara cevap vermiyor

Motokurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne sebep olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohamed Hassan Sheikh’in şimdiye kadarki en net fotoğrafına ulaşıldı. İstanbul Ataşehir’deki lüks bir sitede yaşayan Sheikh’in öğrenci olduğunu beyan ettiği ve GSM hattının halen açık olduğu ortaya çıktı. Sheikh, aramalar cevap vermedi.

EKONOMİ

Özak Tekstil işçilerinden direnişe devam kararı

Hakları için eylemde olan Özak Tekstil işçileri, direnişin nasıl süreceği yönünde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, işçilerin tamamı direnişe devam etme yönünde oy kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Erkan: Türk lirasına geçiş zamanı geldi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, “Türk Lirası’na geçiş zamanı gelmiştir. Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz” dedi.

Resmi Gazete’de yüzde 5 denilmişti: Zorunlu trafik sigortasında azami prim artış oranı iki katına çıktı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yetkisini kullanarak zorunlu trafik sigortasındaki yüzde 5’lik azami prim artışını yüzde 10’a yükseltti. Buna göre, sigorta şirketleri yılın ilk dört ayında, her ay yüzde 10’luk zam yapabilecek

 

DIŞ POLİTİKA

AB’den Ukrayna ile müzakerelere başlama kararı

AB liderleri Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasına karar verdi. Bosna-Hersek ile de müzakerelerin yakında başlayabileceğine işaret edildi, Gürcistan’a adaylık statüsü verildi.

Türkiye’den Almanya’ya imam gönderme uygulaması sona eriyor

Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den Almanya’ya imam gönderme uygulamasını sonlandırmak ve imamları Almanya’da yetiştirmek üzere Türkiye ile anlaşmaya varıldığını açıkladı.

İngiltere, Yahudi yerleşimcilerin ülkeye girişini yasaklıyor

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, “Yerleşimci şiddetinin sorumlularının İngiltere’ye girişini yasaklıyoruz” açıklamasında bulundu.

Erdoğan ile Biden; Gazze, İsveç’in NATO üyeliği ve F-16’ları görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile telefonda görüştü. Görüşmede İsrail’in Gazze’ye saldırıları, İsveç’in NATO üyeliği, F16 konusu ve ikili ilişkiler ele alındı.

ABD’de ifade özgürlüğünü savunan rektörleri kınayan karar tasarısı onaylandı

ABD’de Temsilciler Meclisi’nde, İsrail’e tepki gösterilerinde “ifade özgürlüğünü savunan” Harvard Üniversitesi Rektörü Claudine Gay, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Rektörü Sally Kornbluth ve Pensilvanya Üniversitesi’nin istifa eden Rektörü Elizabeth Magill’in verdikleri ifadeyi kınayan karar tasarısı kabul edildi.

Netanyahu: “Amerikalı dostlarımıza Gazze’de savaşmaya devam etme konusunda kararlı olduğumuzu söyledim”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’li yetkililere, “Gazze’de savaşmaya devam etme konusunda kararlı olduklarını” söylediğini açıkladı.

 

15 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

CHP’nin “eski İYİ Partili” aday taktiği

Yerel seçim adaylarını belirlemeye başlayan CHP bir ay içinde tüm adaylarını duyurmak istiyor. Parti, özellikle belediye meclis üyelikleri için İYİ Parti’de siyaset yapmış kişileri aday göstermeyi hedefliyor.

AKP adaylarını ay sonuna doğru açıklamaya başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanaat ve temayülleri aldıktan sonra Aralık ayı sonuna doğru büyükşehir adaylarını açıklamaya başlayacaklarını bildirdi.

İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, AKP’li belediye başkanına hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada ikinci kez beraat etti.

Salim Ensarioğlu İYİ Parti’den istifa etti

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu partisinden istifa etti. Partisinin “merkezden uzaklaşmasını” eleştiren Ensarioğlu, Şeyh Said ile ilgili açıklamaları nedeniyle disipline sevk edilmişti. Öte yandan istifa dalgasının sürdüğü İYİ Parti’nin Meclis’teki milletvekili sayısı böylece 39’a düştü.

Kazadan yeni görüntüler: Yunus Emre Göçer’in eşi ek ifade verdi

Kurye Yunus Emre Göçer’in eşi Öznur Göçer, eşinin öldüğü kazaya ilişkin ait yeni görüntülerin ortaya çıkmasının ardından savcılık tarafından ifadeye çağırıldı.

Amedspor’un saldırıya uğradığı Bursaspor maçında iki taraftara dava

Bursaspor ile Amedspor arasında oynanan maçta, Amedsporluları darp ettikleri gerekçesiyle yargılanan dört kişiden ikisi hakkında dava açıldı. Tribünlerde açılan ‘yeşil’ ve ‘beyaz Toros’ posterleriyle ilgili ise herhangi bir dava açılmadı.

Saldırıda ölen DEM Parti yöneticisi Gün’ün oğlu, hastanede ifade verdi: Sorumlusu korucu başı Şeyhmuz Babat’tır

DEM Parti yöneticisi babası Ahmet Gün’ün vefat ettiği silahlı saldırıda yaralanan ve hastanede tedavisi süren Abdurrahim Gün, olaydan eski korucu başı Şeyhmuz Babat’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Adıyaman’da AFAD STK’lerin konteynerlerine el koydu: ‘Yerel seçim öncesi tesadüf değil’

Adıyaman’da STK’lerin kadın ve çocuklara yönelik faaliyet yürüttüğü konteynerler AFAD tarafından valilik talimatıyla kaldırıldı. Roza Kadın Derneği’nden Berfin Polat, “Yerel seçimler öncesi STK’lerin sesini kısmaya çalışıyorlar” dedi.

Özgür Özel ile Ekrem İmamoğlu’ndan ortak açıklama: İstanbul’u ve İmamoğlu’nu İstanbullulara emanet ediyorum

Özel, yeniden aday gösterilen İmamoğlu ile ortak açıklama yaptı. ‘İstanbul İttifakı’ vurgusunun yapıldığı açıklamada Özel, “Ekrem başkanın elini kolunu bağlayanlar hizmete engel olmak isteyenler var. Bunun için Belediye Meclis çoğunluğunu istiyoruz” dedi.

CTP Milletvekili Özuslu: Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Sedat Peker, Atilla Peker ve Mehmet Korkut Eken hakkında tutuklama emri çıkarıldı

CTP Milletvekili Sami Özuslu, Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Sedat Peker, Atilla Peker ve Korkut Eken hakkında tutuklama emri çıkarıldığını ve bu isimlerin KKTC’ye gelmeleri durumunda tutuklanacaklarını söyledi.

Uğur Kurt davasında cezasızlıkta ısrar: Sanık polise ödül gibi ceza istendi

2014’te Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak üzere bekleyen Uğur Kurt’un başından vurularak öldürülmesi davasında savcı yine “taksir” dedi, polis Sezgin Korkmaz’a 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istedi.

Aydın’da köpek katliamı: Zehirlenen köpek sayısı 30’a çıktı, 3 tilki ölü bulundu

Aydın Nazilli’deki köpek ölümleri Köşk ilçesine de sıçradı. Zehirlenerek öldürülmüş bulunan köpeklerin sayısı 30’a çıktı. İlçede 3 tilki de ölü bulundu.

 

EKONOMİ

THY, Airbus ile 355 adet uçak için anlaştı

Gelecek 10 yılda filosunu genişletmeyi amaçlayan Türk Hava Yolları, Airbus’a 230 yeni uçak sipariş etti; 125 uçak için de satın alma hakkı sağladı.

Fatih Terim’in banka hesapları incelenecek

Bankacı Seçil Erzan’ın ünlü futbolcuları dolandırdığı iddiasıyla yargılandığı davada savcılık, soruşturmaya konu olan fona para yatırmadığını savunan teknik direktör Fatih Terim’in hesaplarının incelenmesini istedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Otomobil fiyatı ve kiralar yüzde 20-25 düştü

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomobil fiyatları ve emlak piyasasında yüzde 20-25 civarında düşüş olduğunu iddia etti.

AK Partili vekil için milyonluk imar planı değişikliği

Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı ihaleler tartışma yaratan AK Partili Cantürk Alagöz’e ait Ankara’daki arsada inşaat alanının artırılması için plan değiştirildi. Ayrıca Alagöz’ün ismi sokağına verildi.

Merkez Bankası dolar ve enflasyon beklentisini değiştirdi

TCMB’nin aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Buna göre, TÜFE’de artış beklentileri 12 ay sonrası için yüzde 43,94’ten 41,23’e, 24 ay sonrası için yüzde 25,09’dan 24,82’ye geriledi. TCMB’nin politika faizine ilişkin cari ay sonuna yönelik beklentiler yüzde 42,50 olurken, 3 ay sonrasına yönelik beklentiler yüzde 43,76 olarak belirlendi. Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 29,6229 olurken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi 38,62’den 39,4590’a yükseldi.

Fitch’ten Türk bankalarına ilişkin değerlendirme

Fitch Ratings’e göre, makro ihtiyati düzenlemelerin sadeleştirilmesi Türk bankalarının marjlarını destekledi. Yılın üçüncü çeyreğinde artan faiz oranlarının etkisiyle kredi büyümesinde ise yavaşlama görüldü.

İşçi sendikalarından İstanbul’da Özak işçileriyle dayanışma protestosu

Urfa’da patronun baskılarına ve işten çıkarmalarına karşı direnişe geçen Özak Tekstil işçilerine destek amacıyla İstanbul’da protesto gerçekleştiriliyor. Protestoda Özak işçileriyle dayanışma çağrısı yapılıyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Kremlin: Ukrayna’nın üyeliği AB’yi istikrarsızlaştırır

Kremlin sözcüsü Peskov, AB’nin Ukrayna ve Moldova ile müzakereleri başlatma kararının siyasi olduğunu ve AB’yi istikrarsızlaştırabileceğini söyledi. Peskov, Finlandiya ile gerilimin tırmanabileceği uyarısında da bulundu.

İsrail, Gazze’de yüzlerce Filistinlinin sığındığı okulu vurdu

İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyinde yüzlerce Filistinlinin yaşadığı okulu bombaladı.

BM: İsrail’in saldırıları üçüncü ayına girerse Mısır, Lübnan ve Ürdün’de yoksulluk artacak

Birleşmiş Milletler, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının üçüncü ayını doldurması durumunda Mısır, Lübnan ve Ürdün’de 230 bin kişinin yoksullaşacağını açıkladı.

ABD’de İsrail’i eleştiren ‘Noel Baba’ görevden alındı

ABD’de her yıl “Noel Baba” rolünü oynayan Ken Dorph, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını yürek burkucu bulduğu ve barış istediği için görevinden alındı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Hristodulidis’e Türkiye daveti muamması

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hristodulidis, “Elbette Sayın Erdoğan’dan bir davet alırsam kendisini ziyaret edeceğim. Elbette Erdoğan ile bir görüşme imkânı olursa bundan faydalanacağım” dedi.

Erdoğan, BAE lideri Al Nahyan’la görüştü: İsrail bir an önce durdurulmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’la görüştü. Görüşmede, Türkiye’nin Filistinlilere insani yardım ulaştırma gayretleri, barışı sağlamak için atılan adımlar ele alındı.

İsrail savaş kabinesiyle görüşen Sullivan’dan ‘Gazze’de daha az sivil kaybıyla düşük yoğunluklu aşama’ mesajı

Netanyahu ve savaş kabinesiyle görüşen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, “Gazze’deki savaş Hamas liderliğinin isabetli şekilde hedeflenmesi ve istihbarat üzerinden operasyonlara odaklanan yeni aşamaya geçecek” dedi, ama ne zaman başlayacağını belirtmedi.

2023 Kasım’ı dünyanın bugüne kadarki en sıcak kasım ayı oldu

Üst üste üçüncü ayda tüm zamanların aylık ısı rekoru, kayda değer bir farkla kırıldı.

 

16 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Türkiye’de Rize’den büyük bir alan ormansızlaştı

Türkiye’de 2012’den bu yana 406 bin 201 hektar orman, başta enerji ve maden olmak üzere başka faaliyetlere açıldı. Bu alan 77 Belgrad Ormanı’na denk gelirken Rize’nin yüzölçümünden de büyük.

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi, yılbaşı süslerinin kaldırılması için işletmelere tebligat gönderdi

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu İlçesi’nde bulunan işletmelere gönderdiği tebligatla yılbaşı süslemelerini kaldırma talimatı verdi. Sosyal medyada hızla yayılan tepkilerin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi geri adım atarak tüm işletmelere gönderdikleri ihtarları geri topladı.

Milli Savunma Bakanı Güler’den “F-16 ve Eurofighter” mesajı

Milli Savunma Bakanı Güler, 2023 Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı düzenledi. “ABD’den talep edilen 40 adet F-16 Blok 70 Viper alımı ile 79 adet modernizasyon kitine yönelik sürece ilişkin bilgi veren Güler, “ABD ile teknik toplantılar tamamlandı. Ancak bir an evvel olumlu ve somut adımlar atılarak sürecin başlatılmasını beklediğimizi de muhataplarımıza iletiyoruz” dedi. Türkiye’nin Eurofighter uçağı alım talebiyle ilgili de konuşan Güler, Almanya’nın itirazlarına karşı müttefiklik vurgusu yaptı.

Erdoğan’dan sosyal medya çıkışı: “Ahlaki açıdan ciddi bir yozlaşma yaşanıyor”

İstanbul’da düzenlenen İlim Yayma Ödülleri’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yaygınlaşan sosyal medya platformlarıyla ilgili, “Bu platformlar vasıtasıyla milli bünyemizi tahrif ve tahrip eden sapkın akımların toplumumuza sirayet etmeye başladığına şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ

MB Başkanı Gaye Erkan: İstanbul’da ev bulamadık, annemlere yerleştik

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2025 sonunda yüzde 14 enflasyonu hedeflediklerini vurgulayan Erkan, İstanbul’daki kira sorununa değinerek ev bulamadıklarını ve annesinin yanına yerleştiklerini söyledi.

İlaç fiyatlarına yüzde 25 zam

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararnameyle birlikte, ilaç fiyatlamasında kullanılan Euro kuru güncellenerek, yüzde 25’lik artış yapıldı. Karar 25 Aralık’tan itibaren geçerli olacak.

Moody’s, Türkiye için değerlendirme yapmadı

Moody’s Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirme yapmadı. Kurum, halihazırda Türkiye’nin kredi notunu “B3” ve not görünümünü “durağan” olarak değerlendiriyor.

‘Asgari ücret zammı %50’yi geçmeyecek’

Asgari ücret zammı görüşmeleri sürerken tahminler de yapılmaya devam ediyor. Asgari ücrete 2024 yılı için yapılacak zam oranının yüzde 40 ila 50 arasında bir oran olacağı belirtiliyor.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’de rehinelerin yanlışlıkla vurulması tepki topladı

İsrail ordusunun Gazze’de yanlışlıkla üç rehineyi vurarak öldürmesi tepkiye yol açtı. Savunma Bakanlığı önünde toplanan kalabalık, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest kalması için yeni bir uzlaşma talep etti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 70. gün: Binlerce kişinin cesedine dahi ulaşılamadı!

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısı 18 bin 800’e çıktı. Saldırılarda yaşamını yitirenlerden 8 bini çocuk ve 6 bin 200’ünü kadınlar oluşturdu. Bombardıman nedeniyle 126 hükümet binası yıkıldı, 90 okul ve üniversite hizmet dışı kaldı, 282 okul ve üniversite kısmi zarar gördü, 112 cami tamamen, 200’ü kısmen, 52 bin 500 konut da tamamen yıkıldı.

ABD’de bir lise öğrencisi, annesinin Filistin yanlısı paylaşımları nedeniyle okuldan atıldı

ABD’de, Filistin kökenli bir lise öğrencisi, annesinin sosyal medyadaki Filistin yanlısı paylaşımları nedeniyle okuldan atıldı.

Şili’de halk kritik seçimin eşiğinde

Şili’de pazar günü yapılacak anayasa halk oylamasında, Pinochet diktatörlüğü anayasasını “aratacak” gerici bir taslak oylanacak. Eylül 2022’de, “dünyanın en ilerici anayasası” olarak sunulan tasarı reddedilmişti.

Rusya: Ukrayna, Kırım’a İHA’larla saldırı düzenledi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın, Kırım’a insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırdığını duyurdu.

ABD: Gazze’deki çatışmalar aylarca sürebilir

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Gazze’deki çatışmaların aylarca sürebileceğini, İsrail’e desteklerinin devam edeceğini ancak sivillerin hedef alınmaması konusunda İsrail güçlerinin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Batı Şeria’da Hamas’a destek artıyor mu, sonuçları ne olabilir?

Hamas’ın Ekim ayında İsrail’in güneyine düzenlediği saldırıdan önce bile Batı Şeria’da yeni bir ayaklanmanın yaklaşıp yaklaşmadığı konusunda spekülasyonlar vardı.

 

17 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

DEM Parti’de seçim ittifakı için yetki MYK ve Eş Başkanlarda

DEM Parti’de yerel seçimler öncesi müzakereye açık olunduğu mesajı veren Parti Meclisi, olası ittifaklara ilişkin yetkinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Eş Genel Başkanlarda olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı: 238 bin 55 Suriyeli Türk vatandaşı oldu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türk vatandaşlığına geçen toplam Suriyeli sayısının 238 bin 55 olduğunu açıkladı.

İbrahim Özkan İYİ Parti’den istifa etti

CHP ile yerel seçimlerde işbirliğini savunan İYİ Parti İBB Grup Başkanvekili İbrahim Özkan ve 5 İBB Meclis grubu üyesi istifasını verdi.

AK Parti’de temayül yoklaması: Erdoğan Sütlüce’de

Yerel seçimler için takvim ilerlerken AK Parti de aday belirleme çalışmalarına hız verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, temayül yoklaması toplantısı için Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’na geldi.

Meclis karıştı: Başrolde yine Özlem Zengin

Saadet Partili Hasan Bitmez’in Meclis’te kalp krizi geçirdikten sonra hayatını kaybettiği konuşmada kendisine sataşan AKP’li Özlem Zengin, Meclis’te yine olay çıkardı.

Erdoğan Cumhur İttifakı’nın devam etmesini istedi, HÜDAPAR prensip olarak ‘evet’ dedi

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini belirterek, “Genel seçimlerdeki Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesi yönünde bir arzu ve isteği olduğunu söyledi. Biz de ‘olabilir’ dedik prensip olarak” dedi. Yapıcıoğlu, “Henüz netleşmiş, kesinleşmiş bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Kamu binalarını Menzil inşa etmiş

Holdingleşen Menzil Cemaati, benzin istasyonlarından inşaata, enerji santrallarından beton üretimine kadar birçok alanda faaliyet yürütüyor. Hatta cemaat, komutanlık, belediye ve hastane binaları dahi inşa ediyor.

Hatimoğulları: Kent uzlaşısı stratejisini batıda da hayata geçireceğiz

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, kilit parti olduklarını vurguladı. Hatimoğulları, “Kent Uzlaşısı stratejisini en güçlü şekilde batıda hayata geçireceğiz” dedi.

Meclis bütçeyi, AYM Can Atalay’ın ihlal başvurusunu görüşecek

AYM Genel Kurulu, Can Atalay’ın ikinci ihlal başvurusunu perşembe günü görüşecek. Can Atalay’ın avukatı Deniz Özen yeni bir ihlal kararı beklediklerini söyledi.

Buca’da KYK yurdunda asansör düştü, Urfa’da 2 öğrenci asansörde kaldı

İzmir Buca’da bulunan Gazi Ayşe Kız Yurdunda içinde bir öğrencinin bulunduğu asansör 3 kat aşağıya düştü. Urfa’da ise iki öğrenci asansörde kaldı.

EKONOMİ

Babacan: MB Başkanı kiralardan şikayet ediyor, memur nasıl yaşayacak

Deva lideri Babacan: Bu ülkede Merkez Bankası Başkanı’nın kiralardan şikayet ettiği bir şehirde doktorlar, işçiler, öğrenciler ne yapacak?

Kredi ve kredi kartı borçları rekora koşuyor

Yüksek enflasyon nedeniyle alım gücü eriyen yurttaşlar, ay sonunu getirebilmek için yine kredi kartına ve kredilere yüklendi. Tüketici kredileri bir yılda yüzde 67.1 artışla 2 trilyon 556 milyar TL, ticari ve diğer krediler ise yüzde 44.9 artışla 8 trilyon 747 milyar TL oldu.

İçki ve sigaraya ilave zam geliyor

İçki ve sigara üretim ve ticaretine yüksek vergilerden sonra şimdi de teminat yükü geliyor. Maliyetlerin artması yüzünden içki ve sigaraya ilave zam yapılması bekleniyor.

Türkiye’den Rusya’ya vergisiz yumurta ihracatı

Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Türkiye’den vergisiz yumurta ithal edeceklerini açıkladı. Patruşev’in yaptığı açıklamaya göre, vergisiz yumurtalar iki-üç hafta içerisinde Rusya’ya ulaşmış olacak.

DIŞ POLİTİKA

DSÖ: Şifa Hastanesi “kan gölüne” döndü

DSÖ Gazze’deki Şifa Hastanesi’nin acil servisinin İsrail bombardımanı neticesinde bir “kan gölüne” döndüğünü ve “resüsitasyona ihtiyacı olduğunu” açıkladı.

Sığınmacı teknesi battı: 61 ölü

Libya açıklarında sığınmacıları taşıyan bir teknenin batması sonucu en az 61 kişi hayatını kaybetti.

Putin’den Biden’a yanıt: “Tamamen saçmalık”

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı kazanırsa bir NATO ülkesine saldıracağını öne süren ABD lideri Biden’a yanıt veren Putin, bu iddiayı “tamamen saçmalık” olarak tanımladı.

Erdoğan, Orban’ın davetiyle Macaristan’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban’ın daveti üzerine yarın Macaristan’a resmi ziyarette bulunacak.

Açlıktan ölümle savaşan Filistinliler yardım kamyonlarını yollarda durduruyor: İsrail’deki kapı nihayet yardım geçişine açıldı

İsrail saldırısının 72. gününde olduğu Gazze Şeridi için BM birbiri ardına açlıktan ölüm uyarıları yayımlarken, uluslararası baskılar karşısında İsrail hükümeti Kerem Şalom kapısını yardım geçişine açtığını duyurdu.

Süveyş Kanalı İdaresi: 19 Kasım’dan bu yana 55 geminin rotası Ümit Burnu’na yönlendirildi

Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de İsrail’e giden gemileri hedef alan eylemlerinin ardından bazı gemicilik şirketleri Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Britanya, Almanya, Fransa ateşkes çağrısı yaptı

İsrail’in askeri kayıpları arttı, hava saldırılarında onlarca Filistinli öldü

ABD’de anket: Gençlerin çoğu Yahudileri ‘zalim’ buluyor, İsrail’in ‘Hamas’a verilmesini’ istiyor

ABD’deki bir ankete göre, 25 yaş altı Amerikalıların yarısından fazlası, İsrail devletinin ortadan kaldırılıp Hamas ve Filistin halkına devredilmesi gerektiğine inanıyor.

İsrail’den Gazze’de mülteci kamplarına saldırı: 36 Filistinli öldürüldü

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya ile orta kesimindeki Deyr Belah Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırılarda 36 Filistinliyi öldürdü.

 

18 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Türkiye’de internet sansürünün yeni hedefi: VPN sağlayıcılar

Bilgi İletişim Kurumu, internet sansürünü aşmaya yardımcı olan 16 VPN yazılımını engelledi. DW Türkçe’ye VPN engeline rağmen ulaşmak ise hâlâ mümkün.

AİHM ByLock bağlantılı 1000 davayı Ankara’ya tebliğ etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, şifreli mesaj uygulaması ByLock bağlantılı bin dava başvurusunu işleme koyarak Türk hükümetine tebliğ etti.

AYM’den tartışmalı Gar katliamı kararı

Anayasa Mahkemesi, 103 kişinin öldüğü Gar katliamında kamu görevlilerinin ihmali olduğuna ilişkin şikâyetin takipsizlikle sonuçlanması üzerine yapılan bireysel başvuruyu reddetti.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne operasyon: 10 gözaltı

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik, rüşvet alındığı ve ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla operasyon düzenlendi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar operasyon için ‘algı’ dedi.

Meclis’te Süryanice tartışması: Babanın çiftliğinde konuş

DEM Partili George Aslan, Noel’i Süryanice kutladı, İYİ Partililer tepki gösterdi. Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, “Dünyanın hiçbir dili, hiçbir inancı beni rahatsız etmez” dedi.

Somali Savunma Bakanı’ndan Öznur Göçer’e taziye ziyareti: Cumhurbaşkanı büroyu aradı

Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur, Göçer ailesinin avukatı Iyaz Çimen’in ofisini ziyaret etti. Somali Cumhurbaşkanı telefon açarak Yunus Emre Göçer’in eşi Öznur Göçer’e taziyelerini iletti.

Ek rapor: Kazada asli kusurlu Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu

Adli Tıp Kurumu, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud’un karıştığı ve moto kurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne sebep olan kazaya ilişkin hazırladığı ek raporda şüpheli Mohamud’un ‘asli derecede’, hayatını kaybeden Göçer’in ise ‘tali derecede’ kusurlu olduğunu aktardı.

İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilere yılbaşı ağacı saldırısı

İstanbul Üniversitesi’nde yılbaşı ağacı süslemek isteyen öğrencilere, güvenlik sert şekilde saldırdı. Paylaşılan fotoğraflarda bazı öğrencilerin yaralandığı görüldü.

İmamoğlu’ndan ‘eş başkanlık’ sorusuna yanıt: Benim kulağım kötü sesleri duymuyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilere yaptığı konuşma sırasında bir muhabirin “eş başkanlık” tartışmaları üzerine sorduğu bir soruya, “Benim kulağım kötü sesleri hiç duymuyor” yanıtını verdi. Yerel seçimlere değinen İmamoğlu, “İstanbul’da belli ki farklı siyasi partilerin çoklu bir İstanbul adayları yarışı olacak. Bu fayda getirir” şeklinde konuştu.

Kobanê davası: “TEM Şube raporu savcıya talimat niteliğinde”

Avukatların savunmalarıyla süren Kobanê Davası’nda DBP eski Eş Genel Başkanı Tuncel’in müdafii Akkal, “iddianamede Tuncel’in siyasetçi kimliği dışında hiçbir somut delil yer almadığını” söyledi. Akkal “Dosyadaki TEM Şube raporu, kolluğun savcıya talimatı niteliğindedir” dedi.

Spectrum House’tan kayyım raporu: Her dört kişiden üçü kayyım atamalarını doğru bulmuyor

Spectrum House Düşünce ve Araştırma Merkezi’nin kayyım raporuna göre, araştırmaya katılan her dört kişiden üçü kayyım atamalarını doğru bulmuyor. Raporda dikkat çeken ise kayyım atamalarını doğru bulmayan ikinci kitlenin İYİ Parti seçmeni olması.

İYİ Parti’den istifa etmişti: ‘AKP’ye geçmem’ diyen Nebi Hatipoğlu, AKP’nin Eskişehir adayı olacak

Yerel seçimlere 104 gün kala partilerin belediye başkanı adayları da kesinleşmeye başladı. İYİ Parti’den istifa eden ve ‘AKP’ye geçmem’ demesine rağmen AKP’ye katılan Nebi Hatipoğlu’nun AKP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi adayı olacağı öğrenildi.

EKONOMİ

Merkez Bankası: Alman ekonomisi yılı resesyon ile kapatacak

Merkez Bankasının tahminlerine göre Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılasında son çeyrekte de düşüş kaydedildi. Merkez Bankasına göre bunun nedeni inşaat ve sanayi sektöründeki durgunluk.

AKP’den “asgari ücret ve memur maaşı” mesajı

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini, alım gücünün artırılacağı asgari ücret rakamının ortaya konacağını iddia ederek, “Ocak başında ortaya çıkacak enflasyon oranının da değerlendirilmesiyle memur ve emeklilerimizin yaşam standardını daha yukarı çekecek, alım gücünü artıracak maaş düzenlemesi söz konusu olacak” dedi.

Asgari ücrette ikinci toplantı: Türk-İş “teklif vermeyeceğiz” dedi, topu patronlara attı!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024’te geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını gerçekleştirmek üzere toplandı. Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıdan sonuç çıkmadı. Toplantının ardından soruları yanıtlayan Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, sendika olarak bir teklifte bulunmayacaklarını söyledi.

Özak Tekstil işçilerinin direnişi 22. gününde: BİRTEK-SEN’den referandum çağrısı

Urfa’da sendikalaşma mücadelesi yürüttükleri için işten çıkarılan Özak Tekstil emekçilerinin başlattığı direniş, 22. gününde devam ediyor. Bugün yaptıkları açıklamada, Özak patronu ve Öz İplik-İş Sendikası’nın iddia ve suçlamalarına yanıt veren işçiler, sendikaya referandum çağrısı yaptı.

Türk Eczacıları Birliği Delegesi Tahir Özelçi: Bazı kanser ve diyabet ilaçları hastalara ulaştırılamıyor

Türk Eczacıları Birliği Delegesi Tahir Özelçi, İlaç Fiyat Kararnamesi’nin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Özelçi, “Yeni bulunan kanser ve diyabet ilaçları düzenlemenin yetersiz olmasından dolayı insanlara ulaştırılamamaktadır” dedi.

Merkez Bankası açıkladı: Konut fiyatları ekimde yıllık yüzde 86 arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, konut fiyatları ekimde yıllık yüzde 86,46 arttı. 100 metrekare büyüklüğündeki bir konutun ülke genelindeki ortalama fiyatı 3 milyon TL’nin üzerine çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Mısır’da Sisi üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmî sonuçları açıklandı. Cumhurbaşkanı Sisi, oyların yüzde 89,6’sını alarak üçüncü kez aynı göreve seçildi.

HRW’den İsrail’e ağır suçlama: Siviller aç bırakılıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İsrail hükümetini Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında sivilleri kasıtlı olarak aç bırakmakla suçladı. İsrail hükümeti kuruluşa tepki gösterdi.

Erdoğan Macaristan’ı ziyaret ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Macaristan’ı ziyaret ediyor. Ziyaret sırasında iki ülke arasında iş birliği alanında çok sayıda belgenin imzalanması planlanıyor.

Tayvanlı gemici taşımacılık devi Evergreen, İsrail ile ihracat ve ithalatı durdurdu

Tayvanlı gemi taşımacılığı şirketi Evergreen, İsrail ile ihracat ve ithalatın güvenlik riskleri nedeniyle durdurulduğunu açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları: Ölü sayısı 20 bine dayandı

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı İsrail’in düzenlediği saldırılarda son üç günde ölenlerin sayısı 653 artarak 19 bin 453’e yükseldiğini duyurdu. Hamas ise İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’den çekilmeden esir takası konusunda herhangi bir müzakere sürecine girmeyeceklerini bildirdi.

Varşova’da Gazze görüşmesi: CIA, Mossad ve Katar yeniden masaya oturdu

Mossad Şefi Barnea, CIA Direktörü Burns ve Katar Başbakanı Al Sani, Gazze’de yeni bir anlaşmayı görüşmek için Varşova’da buluştu. İsrail basını, rehinelerin kurtarılması için ağır suçlamalarla cezaevinde tutulan Filistinlilerin bırakılabileceğini yazdı.

 

19 Aralık 2023

İÇ POLİTİKA

Naci Görür’den uyarı: Marmara geriliyor, iki fay aktif

Aynı bölgede peş peşe yaşanan iki ayrı depremi değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara geriliyor. Kuzey Anadolu fayının oluşturduğu bölge ufak ufak kıpırdıyor” dedi.

AYM Başkanı ilk kez konuştu: Uzaktan kumandalı yargıç olmaz

Hakim ve savcı adaylarına konuşma yapan AYM Başkanı Zühtü Arslan, “Uzaktan kumandalı yargı da yargıç da olmaz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan “Yargı” dizisi hakkında RTÜK’e şikayet

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Yargı” dizisi hakkında RTÜK’e şikayette bulundu. Şikayet gerekçesi olarak “bakanlığa bağlı çocuk bakım kuruluşlarında büyüyen çocukların istismar edildiği, kuruluşlarda görevli personelin organize suç örgütü üyesi olup çocukların istismarına zemin hazırladığı” iddiasının işlenmesi gösterildi.

MTA, son depremlerden sonra Türkiye diri fay hattı haritasını güncelledi: İşte yenisi

MTA, yenilenmiş diri fay hattı haritasını paylaştı. Diri fay hatları ve riskli bölgelere ilişkin araştırmalar yurt genelinde gerçekleşen peş peşe depremler sonrası yoğunlaştı. Türkiye’de 45 ilde 5,5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 diri fay bulunuyor.

İmamoğlu’ndan Akşener’e yanıt: “Eski dost, düşman olmaz”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Her yerde tek başımıza giriyoruz. Ankara’da da İstanbul’da da seçime tek başımıza giriyoruz” açıklamasına yanıt verdi. İmamoğlu, “Bazen haddini aşan cümleler de kurabiliyorlar. Başından beri biz ne dedik: Eski dost, düşman olmaz. Bugün de aynı yerdeyiz” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener: Ankara ve İstanbul’da da seçimlere tek başımıza giriyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, diğer illerde olduğu gibi Ankara ve İstanbul’da da seçimlere yalnız gireceklerini açıkladı.

DEM Parti, Batı’da aday çıkaracağı yerleri açıkladı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin dünkü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında alınan kararları ve Batı’da aday gösterecekleri yerleri duyurdu.

Cengiz Holding, Eskişehir’de siyanürle altın arayacak

Gözünü Sarıcakaya Vadisi’ne diken Cengiz Holding, altın ve gümüş çıkarmak için ÇED başvurusu yaptı. Başvuruya tepki gösteren ESÇEVDER, “İleride telafisi mümkün olmayan yaralar açılacak” dedi.

78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can tahliye edildi

78’liler Girişimi Sözcüsü ve Yazar Celalettin Can tutuklu bulunduğu Marmara Cezaevinden tahliye edildi.

EKONOMİ

Yabancı yatırımcı ekonomiye güvenmeye mi başlıyor?

Son altı haftada Türkiye’ye giren yabancı sermaye miktarı 3 milyar dolara yaklaşarak son yılların rekorunu kırdı. Peki bu Türk ekonomisinin ayağa kalkmasına destek olacak mı?

Hangi parti ne kadar asgari ücret istiyor?

Asgari ücret toplantıları sürerken; siyasi partilerin asgari ücret talepleri de belli oldu.

Merkez Bankası Başkanı kiralardan yakındı, Adalet Bakanı arabuluculuk sistemini savundu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, basın mensuplarının Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın kira fiyatları eleştirilerini sorması üzerine arabuluculuk sistemini savundu. Tunç, “Arabuluculuk sisteminin kira fiyatlarının düşmesine katkı sağladığını görüyoruz” dedi.

BİRTEK-SEN Genel Başkanı: ‘Levi’s bize hak veriyor ama ağırdan alıyor’

Özak Tekstil işçilerinin direnişi 23. gününde. Özak Tekstil’in üretim yaptığı Levi’s firması ve ABD merkezli İşçi Hakları Konsorsiyumu (WRC) ile görüşmeler yaptıklarını belirten BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, süreci Artı Gerçek’e anlattı.

Foçalılar ‘Ekoköy’ adı altındaki rant projesine karşı

İzmir Foça’ya yapılmak istenen ve adına ‘Ekoköy’ denilen projeye bölge halkı karşı çıkıyor. Basın açıklaması gerçekleştiren Foçalılar, Foça’nın çeşitli projeler adı altında talan edilmesine karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Moody’s’ten Türkiye raporu: Toparlanma zaman alacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından hazırlanan raporda, Türkiye için ‘olumlu bir senaryoda bile’ kurumsal toparlanmanın zaman alacağı tespiti yapıldı.

DIŞ POLİTİKA

“Türkiye’nin AB üyeliğine Macaristan olumlu bakıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’ın 2024’ün ikinci yarısında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı devralacağını belirterek, “O süreçte çok daha farklı gelişmeler olabilir” dedi.

BM yetkililerinden Gazze açıklaması: Felaket

BM yetkilileri Gazze Şeridi’ndeki durumu “felaket” diye nitelendirerek, her beş çocuktan dördünün yeterli yiyeceğe sahip olmadığına dikkat çekti.

Kızıldeniz’de gemi saldırılarına karşı çok uluslu misyon

Husi isyancıların Kızıldeniz’de gemilere düzenlediği saldırılar nedeniyle aralarında ABD, Fransa ve Bahreyn’in de bulunduğu 10 ülke çok uluslu misyon kurdu.

WSJ esirleri yazdı: Gözden uzak bir pist, bir Türk ajan ve sıfır silah

Wall Street Journal, Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleştirilen tutuklu takaslarının detaylarını yazdı. Makalede Hakan Fidan, “Türkiye’nin rehine diplomasisindeki gizli eli” olarak nitelendirildi.

İsrail ve Hamas’tan peş peşe ‘Gazze’de rehine takası’ açıklamaları

Herzog, rehineleri geri almak amacıyla başlatılacak geçici ateşkese hazır olduklarını dile getirdi. Hamas ise, “İsrail saldırıları altında rehine takası yapmayı reddediyoruz” açıklamasında bulundu.

AB üyesi ülkeler 200 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısını çöpe attı

AB ülkelerinde son kullanma tarihi dolan yaklaşık 200 milyon adetten fazla Covid-19 aşısının imha edildiği belirtildi. İmha edilen aşıların değerinin 4 milyar euroyu bulduğu belirtiliyor.

Irak’taki vilayet seçimleri: Kürtler Kerkük’te sekiz sandalyeyi garantiledi, KYB KDP’nin önünde

Irak’taki vilayet seçimlerinde gözlerin çevrildiği Kerkük’te katılım rekor kırdı. 2005’ten beri ilk kez sandık kurulan bölgede Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Kürdistan Demokrat Partisi’ne fark atması, Kürt partilerinin çoğunluğu kazanması bekleniyor.

Amazon’da rekor kuraklık: ‘Böylesini hiç görmedik’

Amazon yağmur ormanları 2023 yılında kayıtlara geçen en şiddetli kuraklığı yaşadı. Çok sayıda kasabaya nehir yoluyla ulaşım kesildi. Bölgedeki orman yangınları arttı ve yaban hayatı zarar gördü.

Erdoğan, Biden ile arasındaki F-16 ve İsveç’in NATO üyeliği pazarlığını anlattı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları telefon görüşmesinde ABD Başkanı Biden’ın, İsveç’in NATO üyeliğinin TBMM’den geçirilmesi karşılığında F-16 satışını Kongreden geçirmeyi vadettiğini söyledi.