07 Haziran 2020 Pazar

Kirazlıyayla köylüleri jandarma engelini aşarak maden şirketini protesto etti

Bursa Kirazlıyayla köylülerinin yaşam alanlarını gasbetmek isteyen maden şirketine karşı yapacakları basın açıklaması jandarma tarafından engellenmek istendi.

KADEM, sosyal medyada başlayan ‘erkekler yerini bilsin’ paylaşımlarını “kınadı”

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), sosyal medyada kadınlar tarafından başlatılan ‘erkekler yerini bilsin’ akımını “kınadıklarını” açıkladı.

08 Haziran 2020 Pazartesi

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak, sermayeye verilecek yeni kredileri duyurdu

Albayrak, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın yaptığı, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kaynaklı 18 milyar TL’lik 10 yıla kadar vadeli Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi imkanını, bugün itibarıyla yüzde 7,75 sabit faizli ‘Yatırıma Destek’ TL kredisi olarak kullanıma sunduk” paylaşımını, kendi Twitter hesabından paylaştı.

AKP’li Şamil Tayyar istifa etti: Aktif siyaseti bırakıyorum

AKP’nin eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Twitter’dan yaptığı açıklamada 1 ay önce atandığı AKP’nin Medya ve Tanıtım Başkan Yardımcılığı’ndan istifa ettiğini açıkladı. AKP’li Mahir Ünal’la yürttükleri görevden istifa eden Tayyar, aktif siyaseti de bırakacağını söyledi.

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT’de katıldığı programda Ayasofya tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Ayasofya ile ilgili karar hakkında, “Ayasofya ile ilgili orayı camiye çevirmeyin diyorlar. Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz? Böyle bir adım atılacaksa bunun yetki sahipleri bellidir. Danıştay kararını verir o karara göre atılması gereken adım neyse atılır” açıklamasında bulundu.

Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunan avukatların savunması istendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunan avukatlardan savunma istedi.

Van’da patlama: 2 işçi hayatını kaybetti, 8 işçi yaralandı

Çatak ilçesinde yol çalışması yapan firmanın servis aracına yönelik saldırıda 2 işçi yaşamını yitirdi. 8 işçi de yaralandı.

Gözaltına alınan Kirazlıyaylalı kadınlar serbest bırakıldı

Bursa Kirazlıyayla’da maden şirketine karşı yaşam alanlarını savunan ve bu sabah gözaltına alınan kadınlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Oğlunun kaldırıma gömülen kemiklerine 27 yıl sonra sarıldı

Burhan Altıntaş’ın 27 yıl boyunca yolunu gözleyen anne Sabiha Altıntaş, kucağına verilen oğlunun kemiklerine doyasıya sarılmasına izin verilmediğini söyledi.

Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel gözaltına alındı

Tele1 Ankara Temsilcisi, gazeteci İsmail Dükel sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltı nedeni henüz bilinmiyor.

Gazeteci Müyesser Yıldız gözaltına alındı

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız “siyasi ve askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alındı.

09 Haziran 2020 Salı

İki gazeteci daha ‘askeri casusluk’ ile suçlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’e askeri casusluk” suçlaması yapıldı.

DİSK Başkanı Çerkezoğlu: Kronik hastalık işten çıkarılma gerekçesi yapılıyor, ücretleri ödenmiyor

Koronavirüsten sonra normalleşme sürecinde işverenle çalışanlar arasında hasta-sağlıklı ayrımı yapmaya başladı. DİSK, çalışanlar arasında ayrımcılığın engellenmesi için bakanlığa yazı gönderecek.

Dünya Sağlık Örgütü: Salgının bitmesine daha çok uzun süre var

Dünya Sağlık Örgütü Genel DirektöTedros Adhanom Ghebreyesus, “Salgın altı aydan fazla bir süredir devam ediyor, herhangi bir ülkenin ayağını pedaldan çekmesinin zamanı değil” dedi.

Dünya Bankası Uyardı: 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en derin durgunluk

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs salgınının, küresel ekonomiyi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en derin ekonomik durgunluğa soktuğunu vurguladı.

Resmi Gazete’de yayınlandı! TÜİK’te 10 bölge müdürü görevden alındı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) 10 bölge müdürü görevden alındı. TÜİK’te başkanlığa 22 Mayıs 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın özel kalem müdürü Elif Esen’le evli olan Muhammed Cahit Şirin atanmıştı.

Otomotivde üretim mayısta yüzde 54 azaldı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), mayıs ayı ile ocak-mayıs dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar rakamlarını açıkladı. Mayıs ayı rakamlarına göre geçen yıla göre üretim ve ihracat neredeyse yarı yarıya azaldı. 2019 yılında 136 bin 513 olan otomotiv üretimi yüzde 54 gerileyerek 63 bin 145’e düşerken, ihracat ise dolar bazında yüzde 57 azaldı.

Diyarbakır’da dernek ve evlere yapılan baskında 6 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır’da evlere yapılan baskında HDP Bağlar Belediye Meclis Üyesi Vahit Doğru ve TUAY-DER Eş Başkanı Mehmet Emin Güzel’in de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, TBMM’de saldırıya uğradı

Türkiye Büyük Millet Meclisinde süren görüşmeler esnasında konuşma yapan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, MHP’li Olcay Kılavuz’un yumruklu saldırısına uğradı.

Dünya Bankası, “Türkiye ekonomisi yüzde 5.2” daralacak dedi

Dünya Bankası, Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 5 olarak güncellendi.

Leyla Güven cezaevinden tahliye edildi

Milletvekilliği düşürülerek tutuklanan Leyla Güven, kalan bir aylık cezası, tutuklu yargılandığı başka bir dosyadan mahsup edilerek tahliye edildi.

İstanbul Adalet Sarayındaki cinsiyetçi afiş tepki çekti

İstanbul Adalet Sarayı duvarlarına asılan mesafe tedbiri afişlerinde erkeklerin bacaklarını açmış yayılarak otururken kadınların bacakları bitişik ve çekingen oturur şekilde resmedilmesi tepki çekti.

Gözaltına alınıp bırakılan Kaz Dağları direnişçileri “Bizler kazanacağız” dedi

Kaz Dağları’nın maden şirketlerince talan edilmemesi için 320 gündür direnen yaşam savunucuları, jandarma baskınıyla gözaltına alındı. Daha sonra serbest bırakılan yaşam savunucuları açıklama yaptı.

İstinaf Mahkemesi Dicle Vadisi’ndeki iptal kararını onayladı

İstinaf, İdare Mahkemesi’nin UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri’ni yapılaşmaya açan projenin ilk etabını iptal etmesi kararını yerinde buldu.

Ayasofya’nın ibadete açılması için verilen önerge AKP’nin oylarıyla reddedildi

İYİ Partinin Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması talebiyle verdiği önerge, AKP’nin oylarıyla reddedildi. AKP’li Mehmet Muş, “Şimdi ret veriyoruz ama temmuzda gerekli adımlar atılacak” dedi.

Şiddetten gözaltına alınıp serbest bırakılan erkek aynı kadını bıçakladı

İstanbul Beşiktaş’ta kendisinden ayrılan Ceylan G.’yi darbeden ve adli makamlarca serbest bırarakılan Nazir İ. adlı erkek, bu kez kadını önünü keserek bıçakladı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ mermi ile tehdit edildi

Yeniçağ Gazetesi Yazarı Yavuz Selim Demirağ köşesinde; posta kutusuna mermi bırakılarak tehdit edildiğini yazdı.

Otokar’da 15 işçide virüs görüldü, üretime devam denildi

Otokar fabrikasında 15 işçide Kovid-19 görülmesi üzerine temaslı işçiler karantinaya alındı. Firma, işçi sayısı azaltılarak üretime devam edileceğini duyurdu. İşçiler ise endişeli.

HV-İHD: İlk 5 ayda bin kişi kolluk güçlerinin şiddetine uğradı; şiddeti durdurun

TİHV ve İHD yılın ilk beş ayında bine yakın yurttaşın kolluk güçlerinin fiziksel şiddetine, işkence ve diğer kötü muamele uygulamasına maruz kaldığını açıkladı.

Diyarbakır’da koronavirüste ‘ikinci dalga’ endişesi

“Normalleşme” ile birlikte Diyarbakır’da koronavirüs vaka sayısı arttı. Kentte ikinci dalga endişesi yaşanıyor. Prof. Dr. Recep Tekin: Nerdeyse vaka sayılarına yetişemez duruma geldik.

10 Haziran 2020 Çarşamba

AKP hükümeti gözünü yine işçinin kıdem tazminatına dikti

AKP hükümeti, daha önce zaman zaman gündem ettiği “kıdem tazminatının fona devri” için yine adım atmaya hazırlanıyor.

HDP’den demokrasi yürüyüşü” için çağrı

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlatacakları yürüyüşün demokrasi mücadelesi” olduğunu söyleyen HDP’li vekiller, hak ve hukuktan yana olan herkesi destek vermeye çağırdı.

Bekçilere zor ve silah kullanma yetkisi veren madde Meclis’te kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’nin iki maddesi daha kabul edildi. Buna göre çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

Munzur Gözeleri’nin yapılaşmaya açılmasına tepki: Kepçelerin önüne yatarız

Dersim Ovacık’ta bulunan Alevilerin kutsal yeri ve ibadetlerinin gerçekleştirdiği Munzur Gözeleri’nin yapılaşmasına tepki gösteren Ziyaret köyü halkı, Gerekirse kepçelerin önüne yatarız” dedi.

Hasankeyf’te 900 yıllık Küçük Saray suya gömüldü

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihi Hasankeyf’te 900 yıllık Küçük Saray, sızıntı nedeniyle suya gömüldü.

DİSK: Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 39

TÜİK’in işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirten DİSK-AR, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yöntemiyle yaptığı hesaplamayı açıkladı: Mart 2019’a göre geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyon artarak revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı (tam zamanlı istihdam kaybı dahil) 13 milyon 385 bine yükseldi.

11 Haziran 2020 Perşembe

Giresun Çanakçı’ya yapılacak 5’inci HES projesi iptal edildi

Giresun Çanakçı’da üzerinde dört hidroelektrik santralı (HES) bulunan 40 kilometrelik dereye yapılmak istenen beşinci HES, tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca iptal edildi.

Küçülme derinleşebilir

OECD’ye göre ikinci dalga yaşanırsa Türkiye ekonomisi yüzde 8.1 daralır.

TTB Başkanı Sinan Adıyaman: Fiziksel mesafe koşulları ortadan kaldırıldı

TTB Başkanı Sinan Adıyaman, “hızlı açılma” sonrası artan vakalara işaret ederek Henüz birinci dalga bitmedi” uyarısında bulunarak fiziksel mesafe şartlarının da ortadan kaldırıldığına dikkat çekti.

BEKSAV’ın “Direniş Günleri” festivali yasaklandı

BEKSAV’ın bu yıl 5’incisini düzenleyeceği 15-16 Haziran’dan Gezi’ye Direniş Günleri” etkinliği Kaymakamlık kararıyla yasaklandı.

HDP Beşiri İlçe Örgütüne polis baskını düzenlendi, Eş Başkanlar gözaltına alındı

Batman’da HDP Beşiri İlçe Örgütüne polis baskını düzenlendi, İlçe Eş Başkanları Hasan Şakar ve Şefika Çetin gözaltına alındı.

Bakan Koca’nın dikkat çektiği ilde ikinci dalga endişesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da dikkat çektiği Diyarbakır’da vaka sayıları her geçen gün artıyor. Yurttaşlar, ikinci dalganın olabileceğinden endişe duyuyor.

Bursa’da vaka sayısı bir günde yüzde 50 arttı

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte iller seyahat yasağı kaldırıldı, kafeler açıldı. Sokağa çıkan yurttaşlar arasında sosyal mesafe kayboldu. Bursa Valisi Yakup Canpolat, koronavirüs vakalarında bir günde yüzde 50 artış olduğunu söyledi

CHP, İnfaz düzenlemesinin iptali için ikinci kez AYM’ye başvurdu

CHP, İnfaz Kanunu’ndaki düzenlemelerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay konuyla ilgili açıklama yaptı

Kütüphaneye şortla giden kadın ‘müdür rahatsız oluyor’ diye uyarıldı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 20 yaşındaki M.U. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gebze Gençlik Merkezi kütüphanesinde giydiği şort nedeniyle uyarıldı. Konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Metin Topuz’a 8 yıl 9 ay hapis

ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz yargılandığı FETÖ davasında “terör örgütüne yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

12 Haziran 2019 Cuma

Bitlis’te tüm eylemler ikinci bir emre kadar yasaklandı

Bitlis genelinde her türlü eylem ve etkinlik ikinci bir emre kadar yasaklandı. Yasağa gerekçe olarak Kovid-19 salgını gösterildi.

Valilik, HDP’nin Ankara yürüyüşü öncesi Edirne’ye girişleri sınırlandırdı

HDP’nin 15 Haziran’da başlatacağı Ankara yürüyüşüne ilişkin açıklama yapan Edirne Valiliği, 14-17 Haziran tarihlerinde kente girişlerin sınırlandırıldığını açıkladı.

İlker Başbuğ adliyede ifade verdi

İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programındaki konuşması nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

Halkevlerinin “nefes alamıyorum” eylemine müdahale: 10 kişi gözaltına alındı

Ankara’da Halkevleri tarafından yapılmak istenen “Nefes alamıyorum” eylemine polis müdahalesi sonucunda 10 kişi gözaltına alındı.

Namet’te vaka sayısının 100’ü aştığı iddia ediliyor

Gebze’de 800’ü aşkın işçinin çalıştığı Namet fabrikasında koronavirüs bulaşan işçi sayısının 100’ü aştığı iddia edildi.

Twitter, AKP gençlik örgütlenmesiyle bağlantılı 7 bin 340 hesabı kapattığını açıkladı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter, Türkiye’den 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını açıkladı. Twitter, bu hesapların Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Erdoğan’ın başdanışmanı Hamza Yerlikaya Vakıfbank’ta görevlendirildi

Vakıfbank, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın Kurumsal Yönetim Komitesi’nde görevlendirdiğini Kamu Aydınlatma Platformu’na açıkladı.

Fahrettin Altun’dan Twitter açıklaması: Twitter Türk siyasetini dizayn ediyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twittter’ın AKP ile bağlantılı olduğu iddiasıyla 7 bin 340 hesabı kapatılmasına yine Twiter’dan tepki gösterdi. Twitter’ın “sahte hesap” iddiasının gerçek dışı olduğunu kaydeden Altun, “Twitter’ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti’ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir” diye konuştu.

Aile içi cinsel istismarda mağdur çocuk suçlandı

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ders notlarında aile içi cinsel istismarı meşrulaştırıcı ifadeler yer aldı. Prof. Dr. Mücahit Dilekmen tarafından hazırlanan notlarda, istismar nedeni olarak 6-8 yaşında kız çocuğu olmak”, küçük kızda aniden gelişen baştan çıkarıcı tavırların varlığı” gibi ifadelerle mağdur çocuk suçlandı.

Türk Tabipleri Birliği, salgının 3 ayını değerlendirdi: “Vakalar hafifledi” açıklamalarını hayretle izliyoruz

Basın açıklamasını okuyan Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz da, pandeminin halen sürdüğüne ve uzun bir süre daha sürecek gibi göründüğüne dikkat çekerek, başta işçiler, çalışanlar olmak üzere salgının toplumun çeşitli kesimleri üzerindeki uzun dönemli sosyal etkilerinin de henüz başında olduğumuzu vurguladı.

Prof. Dr. Levent Akın: Diyarbakır’ı, İstanbul’u bırakın, Ankara’ya bakın

Hükümetin aldığı normalleşme kararının ardından bazı illerde yaşanan vaka sayılarındaki artış bilim insanlarını endişelendiriyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, özellikle Ankara konusunda uyardı.

Bursa’da korona virüsü vakaları artıyor

Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez, İl Pandemi Kurulu’nun, korona virüsünün yayıldığı alanlar konusunda şeffaf davranmadığını belirterek, bu durumun halkın daha tedbirsiz davranmasına yol açtığını söyledi. Sahada vaka artışını gözlemlediklerini belirten Güzide Elitez, “Bursa, diğer yerlere göre salgında başarısız oldu” dedi.

Vaka sayısı düşmeyince Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağı istedi

Normalleşme adımlarından önce Haziran ortasında günlük vaka sayılarının 500’lü rakamlara düşmesinin beklendiği, ancak bu gerçekleşmeyince Bilim Kurulu’nun vaka artışı yaşanan yerlerde sokağa çıkma yasağı istediği belirtildi.

AKP’li milletvekillerinin suç duyurusunda bulunduğu eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ ifade verdi

‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmalarına ilişkin, “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın” açıklaması yapan ve AKP’li 6 ismin suç duyurusunda bulunduğu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ifadeye vermek üzere adliyeye geldi.

Twitter, AK Trol ağını ifşa edip çökertti; Stanford raporladı: Gezi döneminde, kamuoyu düşüncesini şekillendirmesi ve muhaliflere karşı çıkması için 6 bin kişi işe alındı

Stanford raporunda, AKP’nin 2013’teki Gezi eylemleri sırasında sosyal medya üzerinden kamuoyu düşüncesini şekillendirmesi ve muhaliflere karşı çıkması için 6 bin kişiyi işe aldığını da aktardı. Stanford Araştırmacıları, “AK Troller” adlı bu grubun sıklıkla gazetecileri, politikacıları ve muhalifleri hedef aldığını ve bazılarının hesaplarını çaldığını ifade etti.

HDP’nin toplanma çağrılarının ardından Edirne’ye giriş 14-17 Haziran’da sınırlandırıldı

Edirne Valiliği, HDP’nin Edirne’de toplanma çağrıları üzerine, bu durumun yeni tip Koronavirüs’le mücadelede zafiyet oluşturabileceği gerekçesiyle il geneline girişlerin 14-17 Haziran’da sınırlandırıldığı duyurdu.

Avukat Eren Keskin ifade verdi: Düşüncelerim yargılanamaz

Keskin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda ifade verdi. 5 yıl önceki sosyal medya paylaşımlarının suç kapsamına alınmayacağını belirten Keskin ifadesinde, Düşüncelerim hiç kimse tarafından yargılanamaz” dedi.

Müyesser Yıldız’ın avukatı: Onu ısrarla arayan asker, İstanbul’dan bir jandarma ikmal astsubayı

Askeri casusluk’ iddiasıyla dört günlük gözaltının ardından tutuklanan OdaTv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, defalarca görüştüğü iddia edilen E.B. isimli askerin İstanbul’da görevli bir jandarma ikmal astsubay olduğu belirtildi.

DSÖ koronavirüsten korunmanın en etkili yolunu açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü’nün baş bilim insanı Dr. Soumya Swaminathan, dünyanın yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele edebilmesinin en güvenli ve etkili yolunun aşı olduğunu söyledi. Swaminathan, “Adil ve eşit” aşı dağıtımının nasıl yapılacağı konusunda bilgi de verdi.

Miçotakis: Türkiye haklarımızı ihlal ederse ciddi sonuçları olacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Libya arasında yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda imzalanan anlaşmanın ‘geçersiz olduğunu’ söyledi. Miçotakis, “Türkiye egemenlik haklarımızı ihlale teşebbüs ederse bunun ciddi sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Lübnan’da doların ani yükselişi halkı sokağa döktü

Ekonomik krizin yaşandığı Lübnan’da, dolar son iki günde 4 bin Lübnan lirasından 6 bine yükselince, halk sokaklara çıkarak bu durumu protesto etti. Lübnan Merkez Bankası Başkanı, değer kaybının sosyal medyada abartılı şekilde gösterildiğini belirtti.

İşte AKP’nin ‘kıdem tazminatı’ planı: Hem emeklilik hem de kıdemden kurtulmak istiyorlar

Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından AKP’nin Tamamlayıcı emeklilik” sisteminin bir parçası olarak bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı fonu kurmayı amaçladığı ortaya çıktı.

Koronavirüs’ün darbesi ağır oldu: Sanayi üretimi üçte bir daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretiminin Nisan’da yıllık bazda yüzde 31.4 azaldığını açıkladı. TÜİK’in verilerine göre Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 33,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 14,9 küçüldü.

13 Haziran

HDP’li Ali Kenanoğlu: Valiliğin engelleme kararı, yürüyüşümüzün gerekçesini anlatıyor

Edirne Valisinin kente girişleri sınırlandırmasının HDP’nin yürüyüşünü engellemeye yönelik olduğunu belirten Kenanoğlu, Valiliğin kente girişleri yasaklaması aslında yürüyüşümüzün gerekçesini iyi anlatmaktadır. İşte tam da biz bu baskıcı ortamı, bu keyfi tutumları, Anayasa’ya aykırı davranışları deşifre etmek ve buna karşı ‘hep birlikte’ demek için yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Valiliği şehre giriş çıkışı ve eylemleri yasakladı

HDP, 15 Haziran’da başlatacağı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü“nün Edirne kolunun 19 Haziran’da Kandıra Cezaevi’nde açıklama yapacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın hemen ardından Kocaeli Valiliği’nden yasak kararı geldi. Valilik, dışında eylem, basın açıklaması, stant açma gibi etkinlikleri de yasakladı. Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü ve işçiler karara tepki gösterdi.

Demirtaş: HDP, yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile ittifak yapmamıştır

Tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin 31 Mart yerel ve mahalli seçimlerinde CHP ve İyi Parti ile iş birliği yapmadığını ifade ederek, sadece bazı kritik büyükşehirlerde, demokrasinin gelişmesi amacıyla, tek taraflı olarak CHP adaylarının desteklenmesi kararı aldığını” ifade etti.

Türkiye’de 1459 kişide daha koronavirüs tespit edildi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 1459 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 14 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 176 bin 677’ye, can kaybı 4 bin 792’ye ulaştı.

Fransa’da binlerce kişi ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı eylem yaptı

“Adama İçin Adalet Kolektifi” çağrısıyla gösteri yasağına rağmen Paris’teki Republique Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, ırkçılığı ve polis şiddetini protesto etti. Eylemde 2016’da polis aracında hayatını kaybeden 24 yaşındaki siyah Adama Traore için adalet istendi. Eylemciler, çeşitli dövizler taşıdı ve “Adama için adalet”, “Katil polis”, “Polis şiddetine hayır”, “Adalet yoksa barış yok” sloganları attı.

“Covid-19, Milyonlarca Çocuğu İşçiliğe İtebilir”

“Yoksulluk arttıkça, okullar kapandıkça ve mevcut sosyal hizmetlerin kapasitesi azaldıkça, giderek daha çok sayıda çocuk işgücüne itiliyor. COVID-19 sonrası dünyayı yeniden şekillendirirken, çocukların ve ailelerin gelecekte benzer krizleri atlatabilmek için gereksinim duyabilecekleri becerilere ve kaynaklara sahip olmalarını sağlamalıyız. Bu anlamda kaliteli eğitim, sosyal koruma hizmetleri ve daha iyi ekonomik fırsatlar, büyük üstünlük sağlayacak faktörler olabilir.”

İşten çıkarma yasağı uzatılıyor…

İşten çıkarma yasağının süresine ilişkin soruya cevap veren Selçuk, Fesih kısıtı ile işlerini kaybetmelerini engelledik vatandaşlarımızın. Aynı zamanda iş verenlerimizin giderlerini azaltacak bir destek sağlayarak da hem işçi hem işverenlerimizi korumayı hedefledik. İnşallah istihdamı korumak için bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz” ifadelerin kullandı.

Seyit Aslan: Sermayeye yeni kaynak lazım olduğu için kıdem tazminatına göz dikiyorlar

Patronlar geçmişten beri kıdem tazminatının kaldırılmasına dök hükümetlerin üzerinde lobi çalışması yaptılar. Kıdem tazminatının işçiler için fazla olduğunu ifade ettiler. Bu hükümet açısında da 2002’den beri hep bir biçiminde gündemde. En son yapılan tartışmalarda rafa kalkmıştı. Türkiye’nin bir kriz sürecinde olduğunu, bu krizin giderek derinleştiğini biliyoruz. Türkiye’nin kendi iç kaynakları bütünüyle tükenmiş durumda. Sermayeye yeni kaynaklar aktarılması için kaynağa ihtiyaç var.

12 Aylık Cari Denge 1 Yıl Sonra Yeniden Açık Verdi

Normalde, beklenen ekonomik daralma ve petrol fiyatlarında devam eden zayıf seyir nedeniyle yılı cari fazla ile tamamlamamız beklenebilirdi. Ancak, küresel ekonomide beklenen daralmanın (başta en büyük dış ticaret ortağımız olan Avrupa Bölgesi’nde); Türkiye’nin dış ticaret dengesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir…..

Economist: Türk şirketleri için hayat zor, ama fırsatlar da var

The Economist’e göre Türkiye ciddi bir resesyonun ortasında. İhracat zayıf TL’ye rağmen gerilerken,  enflasyon da durulmuyor. Yılda $35 milyar gelir getiren turizm endüstrisi son 10 yılın en kötü sezonuna hazırlanıyor. Ama…fırsatlar da çok

Eski güreşçi Hamza Yerlikaya, Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Spor Bakan Yardımcısı eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atandığı ortaya çıktı.

14 Haziran

Türkiye’de Koronavirüs 15 kişi daha hayatını kaybetti, 1562 yeni tanı kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 16 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1562 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Böylece toplam ölü sayısı 4 bin 807’ye toplam vaka sayısı 178 bin 239’a yükseldi.

Konya’da Koronavirüs vakalarında artış; kentteki tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi

Yeni normalleşme süreci öncesinde günlük vaka sayısının 5 ila 8 arasında seyrettiği Konya’da son bir hafta içinde Koronavirüs vaka sayısı ortalaması 100’ün üzerine çıktı. Kentteki tüm hastaneler, pandemi hastanesi ilan edildi.

İşte son seçim anketinde Erdoğan’ın oy oranı!

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, güvendiği beş anket şirketinin verilerini derleyerek Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi için ulaştığı oy oranlarını açıkladı. Araştırmasında MetroPoll, MAK, Avrasya ile birlikte iki şirketin daha verilerini kullandığını söyleyen Özkiraz, iki şirketin adını, sonuçlarını henüz kamuoyuyla paylaşmadığı için söylemediğini aktardı.

Kılıçdaroğlu: Sorunun temel kaynağı liyakat, bunun ne kadar önemli olduğunu topluma anlatmalıyız

Sorunun temel kaynağı liyakat. Geçenlerde çıktı birisi açıklama yaptı. ‘Biz iktidar olduk, müsteşar olmak için 12 yıl beklemek gerekiyor, bizim beklemeye tahammülümüz yok. Dolayısıyla gittik başka bir örgütle iş birliği yaptık ve diğerlerini tavsiye ettik’ gibi bir cümle kurdu

Devlet Bahçeli: Ayasofya Camisi, Müslüman gönüllerle buluşmalı, kapısı ibadete mutlaka açılmalıdır

MHP Genel Başkanı Bahçeli, son dönemlerde Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmamasına ilişkin, ”Ayasofya Camisi’nin tasarruf hakkı sadece Türkiye’ye aittir. Ayasofya Camisi Müslüman gönüllerle buluşmalı, kapısı ibadete mutlaka açılmalıdır. Kimin ne söylediğinin önemi yoktur. Müzeden cami, camiden de müze olamayacaktır” dedi.

HDP’liler ‘Demokrasi Yürüyüşü’ öncesi Deniz Gezmiş’in yaptığı köprüden geçti

Öte yandan HDP’nin yürüyüşü öncesinde Adana, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ olmak üzere toplam 9 ile giriş-çıkış yasağı konuldu. Son yasağın geldiği Adana’da valilik, giriş ve çıkışların 15 gün süreyle kısıtlandığını duyurdu.

HDP’li Önlü: İktidarın yaratmak istediği provokasyona gelmeden başlattığımız yürüyüşümüze devam edeceğiz

Önlü, vatandaşların şiddetsiz yürüyüş yapma, açıklama yapma ve demokratik hakkını kullanmasının anayasal hak olduğunu söyledi. “Öyle bir hale geldiler ki artık faşist 82 Anayasası bile bunlara yetmiyor” diyen Önlü, şöyle devam etti: Onların dediği gibi günlerce yürünecek bir yürüyüş değil.

Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi paylaşımda bulunan zanlı gözaltına alındı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi paylaşımda bulunan zanlı gözaltına alındı. Başlatılan soruşturmada M.V., gözaltına alındı. Soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Bingöl Karlıova’da 5,7 büyüklüğünde deprem: Bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı

AFAD, Saat 17.24’te merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Deprem yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi. AFAD, enkaz altında kalan 1 güvenlik korucusunun yaşamını yitirdiğini, 18 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bingöl depremi için aylar öncesinden uyarı yapan Prof. Naci Görür: 2 büyük deprem daha bekliyoruz

Yetkililere Deprem oldukları zaman afet yönetimini yapıyorlar ama çağdaş olan ve insan hayatını kurtaran bu değil” diyen Görür, şunları vurguladı: Yapmaları gereken risk yönetimidir. Daha deprem gelmeden depremin nereden, nasıl geleceğini bilmek ve kestirmektir. Bu verileri alıp, deprem gelmeden önce riski azaltacak önlemleri almaları gerekiyor. Bizim yetkililerimiz hala bu önlemleri almıyorlar. Afet yönetiminden önce risk yönetimi yapılmalı.”

ABD’de ikinci isyan dalgası: Atlanta yanıyor

ABD’de polisin aracının içinde uyuyakalan bir siyahı sırtından vurarak öldürmesi sonrası ırkçı polis şiddetine karşı öfke yeniden ateşlendi. Atlanta’da, cinayetin işlendiği hamburger restoranı ateşe verildi. Kentin emniyet müdürü de istifa etti.

Çavuşoğlu ve Lavrov’un katılacağı Bakanlar Zirvesi ertelendi

Açıklamada, “Sayın Bakanımızın Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sayın Sergey Lavrov’la bugün yaptıkları telefon görüşmesinde, iki ülke bakan yardımcıları arasındaki temas ve görüşmelerin önümüzdeki dönemde devam etmesi kararlaştırılmıştır. Bakanlar düzeyindeki görüşmeler ise ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir” ifadesi yer aldı.

Camus’nün Veba’sından günümüz pandemisine

Institut français Türkiye’nin online edebiyat konferansı serisi “SALON EDEBİYAT” yazar Yiğit Bener ev sahipliğinde gerçekleşiyor. 3 Haziran’da Serra Yılmaz’ın konuk olduğu konferansta Camus salgın kıskacında” konusu ele alındı.

15 Haziran

Türkiye’de Koronavirüs 18 kişi hayatını kaybetti, 1592 yeni tanı kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 18 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1592 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Böylece toplam ölü sayısı 4 bin 825’e toplam vaka sayısı 179 bin 831’e yükseldi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Yamanel: Sokağa çıkma kısıtlaması dahil her an yeni tedbirler gelebilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Koronavirüs salgınının gidişatını değerlendirirken “Her an yeni tedbirler gelebilir. Yeni normal dediğimiz; maske takmak, sosyal mesafeyi uymak, hijyene uymak ve kalabalık oluşturmamak. Bu 4 kuralı sıkı şekilde uygulamamız gerekiyor. Sokağa çıkma kısıtlaması dahil her türlü tedbir olabilir. İl pandemi kurulları nasıl bir artış olduğunu gözlemliyorlar” dedi.

Türk savaş uçakları Kandil, Maxmur kampı ile Şengal’i bombalıyor

Yerel saatle 00.00’da başlayan bombardımanın sesi, Rojava’nın Dêrik kentinden de duyuldu. Medya Savunma Alanları’na bağlı birçok alanın bombalandığı öğrenildi. Medya Savunma Alanları’ndan Çiyayê Direbî, Kozînê, Balayan, Çiyayê Nasir’in bombalandığı öğrenildi. Maxmur’daki kaynaklar ise hava saldırısının sürdüğünü, ancak kampta yaşayan halkın alanlara çıkarak, durumu protesto ettiği bilgisini paylaştı.

Maxmur Meclisi: Asla teslim olmayacağız

Maxmur Halk Meclisi Eşbaşkanı Hecî Kaçan, Türk devletinin hava saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu. Maxmur halkının Türk devletinin işgal saldırılarına yabancı olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Maxmur halkı yaşamı boyunca çok büyük bedeller ödedi. Bugüne kadar tüm saldırılara karşı direnen halk, hiçbir zaman geri adım atmadı. Asla halkın iradesini teslim alamazlar.

Şengal ve Maxmur halkı: Saldırılar hedefine ulaşamayacak

Xwedêda Çûkê adlı kent yöneticisi ise, Türk devletinin yerleşim alanlarını ve mültecilerin kaldığı Şengal dağındaki bir kampı hedef aldığını söyledi. Xwedêda Çûkê, “Êzidî halkımız DAİŞ çetelerinin barbarlığından korunmak için Şengal dağına sığınmıştı. Ve ikinci kez Türk devletinin saldırılarına maruz kalıyorlar. Irak hükümetine çağrımız, kendi vatandaşlarını korumasıdır” diye konuştu.

DTK’den Maxmur açıklaması: AKP faşizmine sessiz kalmayın!

İşgalci Türk devletinin Maxmur mülteci kampına yönelik hava saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yapan DTK,” AKP Kürtlere saldırmayı bir kurtuluş yolu olarak seçmiştir” dedi.

HDP’liler Silivri’ye ilerliyor: Polis saldırdı, 6 kişi gözaltına alındı

Polisin keyfi uygulaması nedeniyle kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis kısa bir süre sonra bu kez saldırıya geçti, masaları dağıttı ve il yöneticilerini darp ederek gözaltına aldı. İlk bilgilere göre en az 6 kişi gözalttına alındı.

Hakkari’de polis barikat kurdu, Sancar halka seslendi: Darbecilerin en korktuğu şey özgürlüktür

HDP’nin Hakkari’den başlatacağı yürüyüş öncesi kentin birçok noktası abluka altına alındı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar il binası önünde halka seslendi. Sancar cezaevindeki HDP’liler için, gazeteciler için yürüdüklerini söyledi “Darbecilerin en çok korktuğu şey özgürlüktür” dedi.

Naci Görür: Son depremler iki depremi öne çekebilir

Bingöl’de dün meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından bu sabah da 5.6 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. İki depremin de merkez üssü Karlıova ilçesi oldu. Bölgede deprem beklediğini daha önce açıklayan profesör Naci Görür Erzincan-Yedisu ve Bingöl-Karlıova arasında yeni depremler yaşanabileceğini söyledi.

İdlib’de Türk Lirası kullanılmaya başladı

Suriye’nin silahlı muhalif grupların kontrolünde olan İdlib vilayetinde Türk Lirası kullanılmaya başladı. Heyet Tahrir el Şam’a bağlı Kurtuluş Hükümetinin maaş ve yevmiye ödemelerini bu ay Türk Lirası ile yaptığı bildirildi.

Çavuşoğlu’ndan Libya açıklaması: Rusya ile çalışmaya devam ediyoruz

Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya’nın Libya konusunda farklı görüşlerde olduğunu ancak temel prensipler konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını işaret eden Çavuşoğlu, “Ateşkes konusunda çok farklı görüşler ortaya çıktı ya da kriz çıktı da o yüzden (Rus heyetin Türkiye ziyareti) ertelendi gibi değerlendirmeler yapılmasın. Bu doğru değil” ifadesini kullandı.

Fransa: Türkiye Libya’da silah ambargosunu ihlal ediyor

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan Türkiye’ye Libya eleştirisi: Türkiye, Libya açıklarına yedi gemi konuşlandırdı ve silah ambargosunu ihlal ediyor. Türkiye’nin Libya’ya müdahalesi kabul edilemez, hoş görülemez.

Kısa çalışma ödeneğinden 3 milyon kişi yararlandı

Koronavirüs salgınında normalleşme sürecine girilirken İstihdam Kalkanı paketinin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Yapılan düzenlemelere göre, 17 Nisan’da firmalara getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha devam edecek. 3 aylık süreçte ayrıca ücretsiz izne çıkarılan işçilere günlük 39 lira 24 kuruş, aylık bin 177 lira ödeme yapılmaya devam edilecek.

16 Haziran

Oluç: Kürt sorunu bombalarla çözülemez

HDP’ye yönelik yapılan saldırıların bütün siyasal ve toplumsal muhalefete yönelik saldırılar olarak okumak gerektiğinin altını çizen Oluç, bu gidişata dur demek için 1 Haziran’da 9 maddelik tutum belgesi açıkladıklarını anımsattı. Tutum belgesiyle demokrasi, adalet ve hukuk açısından mücadele zeminimizi tanımladıklarını belirten Oluç, demokratik ittifak vurgusunu yeniledi.

DEVA’dan HDP’nin yürüyüşünün engellenmesine tepki

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) HDP’nin Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlattığı ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’nün engellemesine tepki gösterdi. Partinin Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Anayasal hak olan ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkının’ keyfi olarak engellenmesini ve bu hakkı kullanmak isteyen vatandaşlara uygulanan şiddeti kınadıklarını belirtti.

Prof. Dr. Sarp Üner: Şeffaflık yok, kısıtlı bilgi var, artışın nedenleri açıklanmalı

“Vaka artışı ve salgının yayılımını önlemek için nasıl adımlar atılmalı?” sorumuza Prof. Üner, bakanlığın salgına ilişkin tüm gelişmeleri ve elde edilen bilgileri paylaşması gerektiğini vurgulayarak yanıtladı: Hangi il, ilçe, yaş grubunda vaka artışı var? Asker uğurlama, taziye, ziyaret vb. hangi etkinlikte hangi yaş grubunu ne kadar etkilemiş? Bunların ortaya net bir şekilde konulup ona göre önlemler alınmalı. Hangi etkinlik bulaşı artırıyorsa yasaklanabilir ya da işyerlerinde salgın artıyorsa çalışma koşulları esnetilebilir. Toplu taşımada ise ona yönelik tedbirlerin ortaya konulması gerekir.”

Kürt Ulusal Birliği Partileri’nden serhildan çağrısı

Açıklamanın sonunda bölge halklarına ve tüm Kürt halkına, serhildan çağrısı yapılarak ve Kürtler arası diyaloglar devam etmelidir. Bu diyaloglar Kürt halkı için olumlu sonuçlar getirecektir. Türk devleti diyalogların başarıya ulaşmaması için her türlü yolu kullanmaktadır. Şunu bir kez daha belirtiyoruz ki Türk devleti herhangi bir Kürt partisine değil, bütün Kürt halkına ve partilerine düşmandır. Türk devleti, bölge halklarının özgür ve demokratik toplumlar yaratma ümitlerinin düşmanıdır” denildi.

Rojava halkı soykırım saldırılarına karşı alanlara aktı

Qamişlo’nun Çilaxa, Tirbespiyê, Til Koçer ve Til Birak ilçeleri, Hesekê’nin Til Temir ilçesi ile Şehba Kantonu’nda alanlara akan binler, Türk devletinin Maxmur Mülteci Kampı, Şengal ve Medya Savunma Alanları’na yönelik işgal saldırılarını kınadı.

Siyasi partilerden uluslararası topluma çağrı: Türkiye’nin saldırılarını önüne geçin

Dün gerçekleşen saldırıların, bölge halklarının umutlarını hedef alan Türk devletinin işgal alanlarını genişletme planının bir parçası olduğu belirtilen açıklamada, Türkiye rejiminin Kürt halkına ve bölge halklarına yönelik saldırılarının devam etmesine sebep, uluslararası toplumun sessizliğidir. Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî ve Suriye’nin diğer bölgelerindeki işgaller bu yaklaşım nedeniyle olmuştur” denildi.

Türk devletinin saldırıları yüzlerce merkezde protesto edildi

Türk devletinin önceki gece Medya Savunma Alanları, Maxmur Mülteci kampı ve Şengal’e yönelik düzenlediği hava saldırıları, Kuzey ve Doğu Suriye, Güney Kürdistan, Avrupa başta olmak üzere her yerde düzenlenen kitlesel eylemlerle protesto edildi.

Arap Birliği’nden saldırılara tepki

Türkiye’nin dün gece Medya Savunma Alanları, Şengal ve Maxmur’a yönelik düzenlediği saldırılara tepki gösteren Arap Birliği Genel Sekreterliği, “Uluslararası hukuk normlarına aykırıdır” dedi.

‘Türkiye çeteler eliyle bölgenin demografisini değiştiriyor’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan siyasi araştırmacı Mesûd Mihemed, Suriye krizinin başlamasından sonra başlayan Rojava Devrimi’ni bahane eden Türk devleti bölgedeki krize dahil oldu. Halklar arasına fitne sokmaya başlayan Türk devleti çeteler eliyle bölgenin demografik yapısını değiştirmeye başladı” dedi.

M-4’te Türk-Rus devriyesine mayınlı saldırı

Edinilen bilgilere göre M-4 otobanında ortak devriyenin geçişi sırasında önce mayınlı saldırı oldu, ardından da araçlara roketli saldırı düzenlendi. Saldırıda bir Rus zırhlısında maddi hasar meydana geldi.

Erdoğan ve Merkel Libya gündemini görüştü

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Doğu Akdeniz ve Libya başta olmak üzere bölgesel meseleler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele, salgın sonrası dönemde atılabilecek adımlar ve ikili ilişkiler ele alındı.

İstanbul’da işçiler Bakırköy’den seslendi: Kıdem gasbına karşı birleşik mücadele

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’e bağlı sendikaların oluşturduğu İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’nun (İSŞP) çağrısıyla bir araya gelen işçiler, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı birleşik mücadale çağrısı yaptı.

Çevreyi kirlettiği için kapatılan termik santrallar tekrar devrede

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası “Çevre ile ilgili yükümlülüklerini yıllardır yerine getirmeyen santral sahipleri altı ayda sorunları çözdüler mi?” başlıklı açıklamasında çevreyi kirlettiği için kapatılan termik santrallerin yeniden devreye alındığı belirtildi.

17 Haziran

Milli Savunma Bakanlığı: TSK komandoları Haftanin’de

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), “Pençe-Kaplan Operasyonu” adı verilen kara harekatının başladığını, komandoların Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde olduğunu duyurdu.

Erdoğan mı, İmamoğlu mu? İşte son seçim anketinin sonucu

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz, yaptırdıkları son anket sonucunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı yarışında ikinci turda da Erdoğan’ı geçtiğini söyledi. Araştırmada partilerin oy oranlarına da mercek tutuldu.

Bakan Soylu’nun İstanbul zaferi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne Bakan Soylu’ya yakın isim olduğu belirtilen Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş getirildi. Bakan Albayrak’a yakın isimlerden avukat Mustafa Doğan İnal, sosyal medya hesabından dikkat çekici paylaşımda bulundu.

‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’ Diyarbakır’a ilerliyor

İlk olarak Tatvan’a ulaşan heyet, HDP Tatvan İlçe Örgütü önünde açıklama yapıldıktan sonra DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ve HDP Milletvekili Feleknas Uca partililere selam vermek isterken, polis halkla aralarına bariyer kurdu. Konvoyun Tatvan’dan ayrılmasının ardından İl Eş Başkanı Rumet Dursun’u darp eden polis bir kişiyi de gözaltına aldı.

Pervin Buldan: Bu ülkede barış ve demokrasi gelecekse, bunu HDP getirebilir

İstanbul’da ise Eş Genel Başkan Pervin Buldan, milletvekilleri ve HDP yöneticilerinin ağırlıklı mesaisi demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler olacak. Üç ayrı heyet sendikalar, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve meslek örgütleri ile  temasta bulunuyor.

‘Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü’ne katılmak isteyen HDP’liler Mardin’de engellendi

Midyat, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve diğer ilçelerden yola çıkan HDP’liler, Mardin-Diyarbakır yolu üzerindeki kontrol noktalarında durdurularak, kentten çıkışlarına ‘Coronavirus tedbirleri kapsamında Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan tedbirler’ gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Bunun üzerine partililer geri dönmek zorunda kaldı.

‘Salgını bitirdik’ söylemleri marta döndürebilir

Normalleşme adımları kapsamında salgına karşı alınan önlemlerin birer birer kaldırılması vaka sayısındaki artışı beraberinde getirdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, birçok ilde vaka artışları yaşandığına dikkat çekerek 1 Haziran’da da devam eden serbestleştirme ve tedbirlerin ortadan kaldırılması bu tabloyu ortaya çıkardı. Birçok hastanede ve kentte, kapatılan pandemi servisleri tekrar açılmaya başlandı” dedi.

Barolar eyleme geçiyor: Ankara’ya yürüyecekler

Barolar, AK Parti tarafından hazırlanan baro teklifine karşı “söz baroların” diyerek eylem başlatma kararı aldı. Hazırlanmakta olan yasa değişikliği ile gerçek niyetin baroları susturmak olduğunu belirten barolar, 19 Haziran’da baro başkanlarının bulundukları illerden Ankara istikametine doğru ‘savunma yürüyüşü‘ başlatacak.

İHD: Hırsızlık süsü verilerek Eren Keskin’in evine girildi

İnsan Hakları Derneği, Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in evine girildiğini, eşyaların dağıtılıp hiçbir şey alınmadan evden çıkıldığını duyurdu. Olaya ilişkin incelemenin devam ettiği belirtilen açıklamada, Olayın basit bir hırsızlık olayı olmadığı, olay yerindeki ilk incelemelerden doğrudan doğruya Eren Keskin’e yönelik korkutma ve tehdit amaçlı olduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Gülistan Doku dosyasında tutuklama talebi

Tunceli’de, 5 Ocak’tan beri haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’yu (21) arama çalışmaları, 166’üncü gününde de sürdü. Doku ailesinin avukatı Ali Çimen ise Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuru ile, Gülistan’ın kaybolmasında şüpheli olduğu öne sürülen erkek arkadaşı 23 yaşındaki Zainal Abarakov’un tutuklanmasını talep etti.

ENKS ile PYNK’den ortak açıklama: Suriye’de Kürtler arasında uzlaşma sağlandı

Suriye Kürt Ulusal Konseyi ve Kürt Ulusal Birliği Partileri tarafından yapılan ortak açıklamada Duhok anlaşması çerçevesinde uzlaşmanın sağlandığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bölgedeki danışmanı William Robak’ın da katıldığı açıklamada, “Heyetler bir ortak siyasi görüşe varmış ve anlaşma her iki heyet arasındaki görüşmelerin temeli olarak kabul etmiştir” ifadeleri kullandı.

‘Kürtler, uluslararası güçlerin çıkarlarına kurban ediliyor’

Türkiye’nin Şengal’e, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk ve Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik harekatlarını değerlendiren Kuzey-Doğu Özerk Yönetim Eşbaşkanlık Sözcüsü Emine Osê, Türkiye tarafından yapılan bu harekatların IŞİD’in projelerinin devamı olduğunu öne sürdü.

‘Esad’dan sonra Hafter, Türkiye-Rusya ilişkileri geriliyor, S-400’ler etkilenecek’

Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, NATO’nun karşı çıktığı Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemini bugünkü köşesine taşıdı. Türkiye’nin Suriye’nin ardından Libya’daki konumu sonrası Rusya ile ilişkilerin iyice gerildiğini belirten Selvi, “Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gerilmesinden S-400’ler doğrudan etkileniyor. Son dönemde Libya ve Hafter konusunda yaşanan sorunların seyri S-400’lerin aktif hale getirilmesi sürecini de etkileyecek.” dedi.

18 Haziran

CHP’den Süleyman Soylu’ya istifa çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e yönelik kullandığı ifadeler nedeniyle istifaya çağırdı.

Babacan: Başkanlık Sistemini denedik ve olmayacağını gördük

Babacan 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan Kanun Hükmünde Karanamelerle ihraç edilen ve OHAL Komisyonu kararlarını bekleyen KHK’lilerle ilgili sorunları parti programına aldıklarını ifade ederek, “KHK kanayan bir yaradır, adalet eksikliğidir. Burada önemli olan, gerçekten yargıyı iyi çalıştırmak, ama tarafsız ve bağımsız çalıştırmak ve varsa hak kayıpları bunları da acilen iade etmek. Biz parti programımızda bunu açık açık yazdık bu kapsamdaki KHK’lılarla ilgili mutlaka gereken yapılmalıdır dedik” dedi.

‘Bu darbe de diğer darbeler gibi er ya da geç mücadelemizle sonuçlanacak’

HDP, Edirne’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nü İstanbul’daki finalini Beşiktaş Abbasağa parkı yaptı. Polis ilçe binası etrafında, parkın girişlerinde ve ara sokaklarda bekleyerek, parkın içinde dolaşan kişileri GBT taramasından geçirdi. Yine parkın çevresinin onlarca TOMA ve gözaltı araçlarının bekletilmesi dikkat çekti.

HDP’liler Amed’de esnaf ile halkla buluştu

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), iki koldan Ankara’ya başlatmış olduğu yürüyüş devam ediyor. HDP heyeti gün boyu Amed’in 4 merkez ilçesi Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur’da halk ve esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretler sırasında renkli görüntüler de ortaya çıkarken, heyet halk ve esnaf tarafından büyük coşkuyla karşılandı. HDP’liler, halka yürüyüşün amacını anlatarak, halkın da desteğiyle irade gaspına karşı mücadele edeceklerinin mesajını verdi.

TTB: Erken yeniden açılmanın sonuçları alarm veriyor!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, 1 Haziran’dan itibaren coronavirüs salgınında yeni döneme geçilmesinin erken olduğunu ve etkilesinin görülmeye başlanıldığı yönünde görüş bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayılarının açıklamasını 10 ille sınırlı tutmasını eleştirdi, tüm verilerin açıklanmasını istedi.

Halis Yerlikaya: Diyarbakır’da son 2 haftada vaka sayısı 1500’ü aştı

Diyarbakır ve bölgeye baktığımızda bazı yerlerde, bazı ailelerde kümelenmeler olduğunu görüyoruz. Buralar mevlite, taziyeye katılım, çoklu ibadet yerleri, yada nişana katılım gibi insanların toplu bir araya geldiği yerler. Salgının daha çok buralarda kümelendiğini görüyoruz. Birde yoksul kesimin yaşadığı yerler var. Bağlar, Sur gibi yerlerde hasta sayısının çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların ekonomik koşulları olmadığı için maske gibi sağlık gereçlerini alamıyorlar. Devlet, sosyal devlet olma gereği bu insanlara destek vermeli.

Süleymaniye’de binler işgale karşı yürüdü

Baxa Gişti önünde toplanan kitle Seholeke’ye doğru yürümek istedi. Asayiş ve hükümete bağlı polislerin halkı engelleme girişimi, direnişle kırıldı, ancak halk ve polis arasında kısa arbedeler yaşandı. Asayiş ve polis halka gaz bombaları ve coplarla saldırdı. Saldırıda 20 dolayında kişi yaralandı.

Türk ordusu Dihok’ta Hıristiyan köylerini bombaladı

Roj News’in haberine göre işgalci Türk ordusuna ait savaş uçakları, yerel saatle 15.30 sıralarında Dihok vilayetinin Sêmêla beldesine bağlı Hristiyan köyü Sêcê’nin yakınlarındaki Qeşefrê dağını bombaladı.

MSD ile Suriye Ulusal Meclisi arasında koalisyon kurma anlaşması

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ile Suriye Ulusal Meclisi, Viyana’da düzenledikleri ortak basın toplantısıyla ortak bir koalisyon kurulması için anlaşmaya vardı. Toplantıya Suriye Ulusal Meclisi Başkanı Dr. Emir Zêdan ile MSD Eşbaşkanı Riyad Derar katıldı.

Irak’tan Türkiye’ye bir nota daha: Birliklerini geri çek

Irak, Türkiye Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırarak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde bombardımana son vermesi ve birliklerini geri çekmesi konusunda nota verdi. Bu, bir hafta içindeki ikinci nota oldu.

Suudi Arabistan, Şengal, Mahmur ve Haftanin’e yapılan saldırıları kınadı

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırıların bir Arap ülkesi olan Irak’ın iç işlerine müdahale olduğu belirtilirken, sınırların ihlal edilmesinin Arap ve bölge güvenliği için sorun oluşturabileceği bildirildi. Bakanlık, Suudi Arabistan Krallığı’nın egemenlik, güvenlik ve istikrarını koruma önlemleri kapsamında dost Irak Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu belirtti.

Libya’ya kritik ziyaret

İç savaşın sürdüğü Libya’da son dönemde sıcak gelişmeler yaşanırken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da içinde bulunduğu heyet başkent Trablus’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

BM: Türkiye üzerinden binlerce Suriyeli Libya’ya gönderiliyor

Son aylarda 18 yaşın altında çocukların da olduğu binlerce Suriyelinin savaştırılmak amacıyla Türkiye üzerinden Libya’ya gönderildiğinin altını çizen uzmanlar, Bu çocuklar son derece savunmasız ve sosyal-ekonomik durumları kötü olduğundan kaynaklı bunların para karşılığında savaşmak için Libya’ya gönderildiğinden endişe ediyoruz” dedi.

ABD’de corona rekoru…

ABD ‘de son 24 saatte 25 bin yeni koronavirüs (Corona virüs) vakası görülürken, Arizona, Florida, Oklahoma, Oregon ve Teksas gibi eyaletlerle vaka artışı rekorları kırıldı. Trump’ın koronavirüsle mücadele ekibinin başındaki Dr. Anthony Fauci ise, “Henüz birinci dalgayı yaşıyoruz” uyarısında bulundu.

Zini Gediği Anıtı’na saldırı: İçindeki kemikleri etrafa saçtılar

Zini Gediği Katliamı’nda yaşamını yitiren 95 Alevi için 8 Temmuz 2014’te inşa edilen ‘Anma Mekanı’ kimliği belirsiz kişiler tarafından yıkıldı. Anıtın içinde bulunan kemikler etrafa saçıldı.

Ve… TVF Turkcell’e ortak oldu…

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin yüzde 26.2 oranında hissedarı oluyor.

OECD: Türkiye, genç ve eğitim alamayan işsizlikte birinci

Salgın döneminde eğitime erişim konusunda yaşanan problemlere de değinilen raporda, pandemi sırasında 1.5 milyar gencin eğitime ve üniversiteye erişimi sınırlanırken, bu gençlerin yarısının gerekli kaynaklara yeterince erişemediği, dolayısıyla hayat boyu elde edebilecekleri gelirin yüzde 7 ila 10 arasında azaldığı tespit edildi.

Türkiye, dünyada işçi haklarında en kötü 10 ülke arasında

Raporda, işçi hakları açısından en kötü 10 ülke şöyle sıralandı:Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Honduras, Hindistan, Kazakistan, Filipinler, Türkiye ve Zimbabve. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, sendikacılara ve işçilere dönük keyfi gözaltı ve kovuşturmaların arttığına, ifade özgürlüğünün kısıtlandığına, işçi eylemlerine dönük polis şiddetinin arttığına, işçilerin sendikalaşma girişimlerinin hükümet ve işverenler tarafından engellendiğine dikkat çekildi.

19 Haziran

Bahçeli: MHP algı operasyonlarına aldırış etmeden zamanında yapılacak seçimlere hazırlanacak

Partimizin 13. Olağan Büyük Kurultayı’nın 14 Mart 2021 tarihinde yapılması da görüşülmüş ve karara bağlanmıştır. Sırasıyla yapılacak ilçe ve il kongrelerimizin hazırlanmış takvimi de zamanı geldiğinde paylaşılacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi algı operasyonlarına, batakhaneye dönen sosyal medya oyunlarına, ısmarlama ve ipotekli kamuoyu araştırma şirketlerine aldırış etmeden Cumhur İttifakı’nın itibar ve iradesiyle zamanında yapılacak seçimlere hazırlanacak, şeytana da külahını ters giydirecektir.

Baroların Ankara’ya ‘Savunma Yürüyüşü’ başladı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, üzerinde Güçlü baro güçlü avukat” yazılı tişört ile çıktığı yolda, Bugün başladığım yolculuk basit bir yolculuk değil. Yüreğimizin götürdüğü yere yürüyoruz! Bizim yüreğimizin götürdüğü yer hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve savunmanın güvenliğidir. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bütün bunları toplum adına yapıyoruz. Açtığımız bu yolda siyasi iktidar da bize katılabilir” ifadelerine yer verdi.

AYM: Demirtaş’ın tutukluluğu makul süreyi aştı

AYM, tutukluluğun makul süreyi aştığı ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddiayı kabul edilebilir bularak, bu durumun Anayasa’nın 19’uncu Maddesi’nin 7’inci fıkrasının ihlali olduğuna karar verdi. Mahkeme Demirtaş’a 50 bin lira manevi tazminat verilmesine ve kararın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Selahattin Demirtaş’ın avukatı Karaman: AYM, siyasi saiklerle yürütülen bir davayı aklama çabasına girmiş

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, AYM’nin Demirtaş hakkında verdiği ihlâl kararını değerlendirdi. Demirtaş’ın tutukluluğu süresince 5 farklı hak ihlâli için başvuruda bulunduklarını belirten Karaman, AYM’nin dün açıklanan kararının sadece tutukluluk devam kararlarının ölçüsüz olduğu” başvurusuna yönelik bir karar olduğunu belirtti.

Koronavirüs vakalarının arttığı kentlerde neler yaşanıyor?

BBC Türkçe’ye konuşan tabip odaları temsilcileri, özellikle şehirler arası seyahat kısıtlamasının kaldırılması ve ısınan havalar sebebiyle sosyal mesafe ve maske takma gibi kurallara uyulmaması sonucu bazı kentlerde vaka sayılarında ciddi artış olduğunu söylüyor.

Türk savaş uçakları Sida’yı bombaladı: 4 köylü şehit düştü

Türk savaş uçakları Şeladizê‘ye bağlı Sida köyünü bombalandı. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre 2 araçta vuruldu. İlk alınan bilgilere göre 2’si Rekanî ikisi de Oramar aşiretinden 4 köylü yaşamını yitirdi, yaralılar olduğu da belirtildi. Şehit düşenlerisimleri şöyle: Newzat Mustafa İslam, Deman Omer, Azad Mehdi ve Muxlis Adem.

NATO: Türkiye donanmasının Fransız gemilerini taciz ettiği iddialarını inceleyeceğiz

Stoltenberg dün NATO savunma bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Akdeniz’deki olay birkaç müttefik tarafından toplantıda ele alındı. NATO askeri yetkililerinin olayı tam olarak açıklığa kavuşturmak için olayı araştırdığından emin olmanız mesajı veriyorum” dedi.

Reuters: Bazı Avrupa ülkeleri, Dünya Sağlık Örgütü’nü yeniden yapılandırmak için ABD ile çalışıyor

Reuters’a konuşan üst düzey bir Avrupa Birliği sağlık yetkilisi, Britanya, Fransa, Almanya ve İtalya’nın DSÖ reformları hakkında ABD ile teknik seviyede görüşmeler yürüttüğünü ifade etti.

AB liderleri 750 milyar euroluk korona paketini görüşüyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısında bugün üye ülkelerin ekonomisi açısından kritik öneme sahip bir paket masaya yatırılıyor. TSİ 11’de başlayan ve 27 ülkeden liderlerin katılımıyla gerçekleşen toplantı, salgın nedeniyle video konferans aracılığıyla yapılıyor.

Merkez Bankası: Çin ile yapılan swap anlaşması kapsamında ilk yuan fonlaması yapıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin ile yapılan swap anlaşması kapsamında ilk yuan kullanımının 18 Haziran’da gerçekleştiğini duyurdu. Türk şirketlerinin Çin’den ithalatlarını yuan cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirdiği belirtildi.

Önerilen makale, söyleşi ve haber analizler

Duvar Özel… ABD isyanları: Sınıfsal ayrımcılığa ve ırkçılığa öfke

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ile yükselen isyan dalgası, üçüncü haftasında. Geniş katılımlı gösterilerin yanında, Beyaz Saray ile ABD’nin yerleşik kurumları arasında da çatışma var. ABD sokaklarını hak arayışı arenasına çeviren isyanları, Gazete Duvar yazarı Mühdan Sağlam New York Wellesley College’dan Dr. Nazan Bedirhanoğlu ve Portland Devlet Üniversitesi’nden araştırmacı Elif Sarı Genç ile konuştu.

Buyurun yatırıma    (Ali Rıza Güngen)

Merkez Bankası’nın Kalkınma ve Yatırım Bankası’nı aracı kılarak (kendi kanununu zorlayan bir şekilde) yatırım taahhütlü ve uzun vadeli kredi vermeye kalkışması gibi hamleler ekonomi yönetiminin Türkiye’deki yatırım yetersizliği sorununa tekrar eğildiğini gösteriyor.

Anket AKP yüzde 30’a indi diyor; inanalım mı?  (Ahmet Tezkan)

Konuştuğum insanlara bakıyorum, AKP’yi hararetle savunanların sesi eskisi gibi çıkmıyor. Erdoğan’a bakışları üç yıl önceki gibi değil. “Reis’in de hatası yok değil” en çok sarf edilen cümle

“Türkiye kendi tarımını ithalat ve üretimsizlik yoluyla çökerten bir ülkedir”   (Sedat BAŞKAVAK – Tüm Köy Sen Örgütlenme Uzmanı)

Her yıl ortalama 8 milyon ton buğday ithal ederken kendi kendine yettiği iddiasında bulunmak yalanda ısrardan başka bir şey olmasa gerek. Üretici köylüler, ziraat mühendisleri vs. bu kadar ithalat tarıma zarar veriyor diye tepki gösterince, Tarım Bakanlığı, ithalatçı politikaları haklı göstermek için “İthal ediyoruz ama un ve makarna yapıp ihraç ediyoruz” diyor. Fakat rakamlar tam tersini söylüyor. Un ve makarna olarak yapılan ihracatın hepsini topladığınızda 3.5 milyon tonla ithal edilen miktarın, üçte biri yapıyor.

Sezar, açlık oyunları ve Kürtler  (Fehim Taştekin)

TEV-DEM’in tavrı, Şam’a bölgenin statüsüne yönelik cesur adımlar atması için sunulmuş bir açık çek olarak da okunabilir. Her halükarda yaptırımlar Suriye devletini yıpratacaktır. Buna karşın stratejik yer altı ve yer üstü varlıklarını kontrol eden Kürtler yaptırımların etkisine kapılmazsa Şam’la olası pazarlık sürecinde daha avantajlı bir konuma gelebilir.

Mavi Vatan ve Türkiye’nin yeni güvenlik doktrini    (İlhan Üzgel)

Türkiye’nin dış politika ve güvenlik stratejisi bir süredir dönüşüm içinde. Denizde Mavi Vatan” adı verilen ama bunu aşarak karayı da içeren yeni ve adı tam konmamış bir doktrin inşa halinde. Bir ayağı Irak’ın kuzeyinde, güney ucu Somali ve Katar’da, Batı’da ise Libya’ya kadar uzanan geniş bir hatta, askeri, siyasi ve ekonomik nüfuz etkinlik bölgesi kurmaya dayalı bu strateji, Türkiye’nin savunması ileri hatlardan başlar” fikrine dayanıyor.

Sürü bağışıklığı fikrinin sonucu   Mehmet Y. Yılmaz

Türkiye’nin ekonomik durumu, salgına karşı alınan sert önlemleri kaldıracak sıklette değil! Onun için Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, kontrol edebileceğini düşündüğü bir sürü bağışıklığı sistemine geçmeye karar verdi. Bugünkü tablonun nedeni budur, sorumsuz vatandaşları uyarırken, asıl sorumluluğu üstlenmesi gereken Erdoğan yönetimini de sorumluluğa davet etmeyi ihmal etmemek gerekir.

Étienne Balibar: Komünizm, aktif ve çeşitli bir kolektif öznelliktir  (Etienne Balibar)

Marksist düşünür Étienne Balibar komünizm ve sosyalizm üzerine tarihsel tartışmaların hattında kapitalizmin krizini ve devrimci radikalizmin imkanlarını tartışıyor. Balibar, kapitalizmin krizinden çıkarılacak dersler temelinde tamamen yeniden düşünülmesi gereken bir sosyalist dönüşüm fikrine işaret ediyor ve komünizmde bu dönüşüm için ihtiyaç duyulan enerjinin, buluş kapasitesinin, hayal gücünün, ütopyanın ve devrimci radikalizmin mevcut olduğunu vurguluyor.

Hakan Kara: “Yatırımcı ile barışmak için gerçekçi olunmalı”  (söyleşi)

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonominin nabzının durmaması için yüksek dozda mali ve parasal destek verildiğini belirten Kara, uygulanan tedavinin her vakada aynı şekilde yanıt vermediğini belirterek, Türkiye ekonomisinin enflasyon, düşük kaliteli dış finansman ve verimsizlik gibi kırılganlıkları nedeniyle tedavinin yan etkilerine maruz kaldığını söyledi.

Erdoğan kimden korkuyor?   (Bahadır Özgür)

2002 seçimlerinin sonucunu tayin eden şey düpedüz bu sokak hareketiydi. Bir ‘esnaf devrimiyle’ iktidara yürümüştü AKP. Şimdi krizle beraber sınıfsal sıkışmışlığı da artıyor. Dolayısıyla oraya siyasi müdahalelerle krediyi boca ediyor. Sandıkla değil sokakla geldim” mesajını güçlendirerek, bir de bekçi dikiyor başına.

Suriye’nin başına Sezar kesilmek ve mali ilhak  (Fehim Taştekin)

İdlib’de Şam Bank gururla Türk banknotları ve bozuk para torbalarını sergiliyor. HTŞ’nin yasama organı “Genel Şura Meclisi”, 10 Haziran’da Türk Lirası’na geçişe onay vermiş. Örgütün yürütme organı “Kurtuluş Hükümeti” maaşların artık Türk Lirası ile ödenmesini karara bağlamış. Türkiye’nin kontrol ettiği bölgeleri Türk Lirası’na geçirme hamlesi bir kopuş sürecidir.

Küresel Gündem… İlhan Uzgel: Erdoğan hiçbir zaman Avrasyacı olmadı

(söyleşi: İlhan Üzgel)

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Küresel Gündem’de bu hafta, Türkiye’nin dış politikada uyguladığı denge stratejisinin sınırları ele alınıyor. Uzgel ve Sağlam, Türkiye’nin içeride kurduğu ittifakları, Mavi Vatan kavramının önemini, Türkiye’nin Libya ve Suriye’deki adımlarının ABD ve Rusya ile ilişkilerine etkisini değerlendiriyor.

Ulusal birlik ve zoru görmek – II   (Doğan Çetin)

İlk yazımda Kürt ulusal birliği meselesinin neden Kürtlerin ‘biricik’ meselesi haline geldiğini, bu masayı Türkiye’nin nasıl işgal ettiğini, bu birlik çalışmasının nasıl bir planın sopası haline getirilmek istendiğini ve meselenin nasıl zorlu bir hale dönüştüğünü yazmıştım.

Kasımda Trump kazanırsa liberal demokrasiye dönüşü unutun  (Ergin Yıldızoğlu)

Adam dört yıl önce Amerika’yı yeniden büyük yapacağım” diyerek Başkan seçildi, muhafazakâr The American Interest” dergisinin editörü Adam Garfinkle, son yazısında, “Şimdiki çılgınlık”,  Sineklerin efendisi durumları” gibi ifadelerle tanımladığı bir noktaya geldi. Bu dönemde, Amerikalı olmaktan büyük gurur” duyanların oranı belirgin biçimde azaldı. Kasımda da Başkanlık seçimleri var.

HDP’ye kurulan tuzak ters tepti  (Celal Başlangıç)

Ekran üçe bölünmüştü; sol başta sunucu Didem Arslan Yılmaz, ortada Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sağda da hukukçu Salim Şen vardı. Üst bandında kocaman harflerle HDP’nin Ankara Yürüyüşü” yazıyordu Habertürk ekranının. Alt bantta da HDP yürüyüşü siyasete ne getirir” sorusu yer almıştı.

Fransa ve Türkiye arasında Akdeniz’de neden gerilim yaşanıyor?  (haber analiz)

Fransa’nın açıklamalarına göre, Akdeniz’de NATO misyonu çerçevesinde görev yapan Courbet isimli firkateyn, Tanzanya bandıralı bir gemiyi ambargoyu delerek, Libya’ya silah taşıdığı şüphesiyle denetlemek istiyordu. Fransızlar Courbet’nin bunun üzerine bu gemiye eşlik eden Türk gemileri tarafından taciz edildiğini, Türk savaş gemilerinin Courbet’ye üç kez radar kilitlediğini belirtti.

İçinden çıkamayacağınız bir sandık kurulsa ne olur?  (Koray Düzgören)

CHP’nin hedefi önümüzde, hangi değişen yasalara göre yapılacağı belli olmayan bir seçime, HDP’ye yönelik şiddeti görmezden gelerek sükûnet içinde gitmek mi?