6 Haziran 2021

Sedat Peker dizisinde 9. bölüm

Sedat Peker “Yaşadıkça ve yaşlandıkça değil, direndikçe büyürüz” başlığıyla 9’uncu videosunu yayınladı. Peker son videosunda Demirören’in Doğan grubunu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon doları ödemediğini öne sürdü. Peker, Sezgin Baran Korkmaz’ın yurtdışına kaçmadan önce İçişleri Bakanlığı’nda Süleyman Soylu ile görüştüğünü ve Soylu’nun Korkmaz’a yurtdışına kaç dediğini iddia etti.

CHP: Soylu’yu soruşturma komisyonu kurulsun

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması ve Süleyman Soylu hakkında bir soruşturma komisyonu kurulması” gerektiğini söyledi.

Boğaziçi’nde bir öğretim üyesi daha görevden uzaklaştırıldı

Melih Bulu protestolarına destek verdiği için öğretim görevlisi Feyzi Erçin’in derslere girmesi engellenmişti. Erçin’in ardından Ecmel Ayral’da görevden uzaklaştırıldı.

AKP’de bir isim daha istifasını açıkladı

AKP’de bir istifa haberi daha geldi. Mamak Belediyesi Başkan Vekili Esra Yılmaz, yolsuzluk tespit ettiğini söyleyerek istifa etmişti. AKP Bursa’da yönetici olarak çalışan Sedat Yalçın ve Rize Pazar Belediyesi AKP’li Meclis Üyesi Mehmet Engin’in istifaları da ardı ardına duyurulmuştu. AKP Trabzon Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur’da il başkanlığına istifasını sundu.

Tüm eğitimciler aşı randevusu alabilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından, tüm öğretmenlerin aşı olacağını duyurdu. Selçuk’un paylaşımı şöyle: “Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın aşı randevuları Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlandı. Mesai arkadaşlarımız an itibarıyla randevularını e-Nabız’dan alabilirler. Eğitim ailemiz adına tüm sağlık camiamıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Ciddi bir gıda krizi kapıda”

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüleri Kızıldere ve Sönmez ile İzmir Milletvekili Çepni’nin düzenlediği basın toplantısında, kuraklık ve iklim krizinin sınıfsal bir ekonomik kriz haline de geldiği ve ciddi bir gıda krizinin kapıda olduğu vurgulandı.

Bakan Kurum: Marmara’yı kaderine terk etmeyeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi’nde müsilajla mücadele çalışmalarını inceledi. 91 ayrı noktadan numuneler aldıklarını kaydeden Kurum, bugün içinde eylem planını açıklayacaklarını söyledi.

LGS bitti, kontenjanlar nedir, sonuç ne zaman açıklanacak?

17 bin 793 okulda yapılan LGS’ye 1 milyon 243 bin 801 öğrencinin katıldı, sonuçlar 30 Haziran’da açıklanacak.

 

Bergama-Soma Karayolu 21b yöntemiyle sessiz sedasız gerçekleşen ihaleyle Dörtyol İnşaat’a verildi

Sözcü’nün haberine göre “Bergama-Soma Yolu (Km: 0+000 – 10+000 (i) – 34+654,94 Arası) “Bergama Çevre Yolu, Bergama Şehir Geçişi ve Soma-Savaştepe Otoyol Bağlantısı Dahil” Toprak İşleri, Sanat Yapıları, Üstyapı ve BSK yapılması İşi” ihalesi 8 Nisan’da gerçekleştirildi.

Satılan okul sayısında büyük artış

Koronavirüsün en çok etkilediği alanlardan biri de özel okullar oldu. Paraanaliz’in haberine göre pandemide binlerce özel okul kapandı. Kapanan okulların bazısı öğrencileriyle birlikte devredilmek istenirken bazılarının  binaları ise farklı sektörlere satılıyor. Bu noktada pandemi nedeniyle büyüyen sağlık sektörü en büyük alıcı olarak öne çıkıyor.

Çiftçi yırtık lastik ayakkabısını gösterdi: Çift ayakkabıya para yok, sağ tekini sipariş verdim; Tayyip Erdoğan bizi bu hale getirdi

ANKA Haber Ajansı’nda Aksaray Eşmekaya Köyü’nde 150 dekar arazisi olduğunu ancak borçtan kurtulamadığını aktaran çiftçi Mehmet Özkara, giydiği yırtık lastik ayakkabının tekini çıkartıp eline alarak iktidara sert tepki gösterdi. Mehmet Özkara şunları söyledi:

 

7 Haziran 2021

128’in cevabı gelmeden, şimdi de 38 milyar dolar iddiası

Sedat Peker’in “Seçim zamanı AKP’nin dağıttı kahveler benimdi, parası ödenmedi” sözleriyle ilgili konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Suç örgütü elebaşı, AK Parti için mitingler düzenlemekle kalmamış. AK Parti’nin seçimlerde dağıttığı, milyonlarca poşet kahveyi de o vermiş. kahve parasını da tahsil edememiş. Anlaşılan bunlar birbirlerini de tokatlıyorlar.” dedi. Öte yandan Öztrak ” 2014’ten 2021’e kadar yandaşlara giden para, yıllık ortalama kurlarla, 38 milyar dolar. Bugünkü kurla çevirirsek, 328 milyar lira!” dedi.

CHP’den eski AKP’li İBB yönetimine suç duyurusu

CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Ali Mahir Başarır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) önceki yönetimine ‘görevi kötüye kullanma’, ‘görevi ihmal’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarına dolandırıcılık’ ve ‘irtikâp’ suçlarını işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Habertürk’ten Veyis Ateş kararı

Habertürk’te 17:00 ile 19:00 arasında Akşam Bülteni’ni sunan Ateş’in, bu akşam ekrana çıkmayacağı öğrenildi. Habertürk’ün bugünkü akşam haberlerini, kanalın bir diğer ekran yüzü Ceren Bektaş Atuk sunacak.

Peker’den Ağar’la ilgili yeni iddia: Mazot kaçakçılığı yapıyor

Ağar’ın ‘Marina’daki MAK Petrol üzerinden mazot kaçakçılığı yaptığını’ öne süren Peker, şunları yazdı: “Derin Mehmet, Marina’nın yönetiminden ayrılmakla bu işler olmaz. Senin ve oğlunun üstüne olan, Mübariz’den gasp ettiğin, Marina’nın içinde olan MAK Petrol’ü de Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacaksın” Yoksa o benzin istasyonunda yaptırdığın mazot kaçakçılığının dosyasını açacağım.

Ahmet Şık hakkında soruşturma başlatıldı

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, “27’nci Dönem Milletvekili Ahmet Şık’ın katıldığı bir yayında sarf ettiği iddia olunan ‘Bu devlet katil. Bu devleti yıkmamız gerekiyor. Evet Türkiye Cumhuriyeti devleti bir katil devlettir’ şeklindeki sözleriyle ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

HDP: Tuğlayı halkların ortak iradesi ve mücadelesi çekecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar başkanlığında 5 Haziran 2021’de toplanan HDP Parti Meclisi, toplantının sonuç bildirgesi açıkladı. Bildirgede, “Ortaya çıkan rantın devlet içinde ve devletle ilişkili çeteler arasındaki paylaşımı da her dönemde olduğu gibi iktidar içi kavgayı körüklüyor. İktidar blokunun son dönemlerdeki iç kavgalarının ve çelişkilerinin, pazar ve rant elde etme çekişmelerinin sonucu olarak ortaya dökülen siyaset-mafya ilişkileri bir dönemin kapanmakta olduğunun da göstergesidir.” denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı’nın bir diğer maaşı daha ortaya çıktı: Aylık 45.917 TL maaş alıyor

CHP’li Yavuzyılmaz, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, T.C. İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Mehmet Emin Birpınar’ın, Bakan yardımcılığı dışında Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığından aldığı maaşı ifşa etti. Buna göre Birpınar, Bakan Yardımcılığından 27.917 TL, Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığından 18.000 TL olmak üzere aylık toplam 45.917 TL maaş alıyor!

Süleyman Soylu internet üzerinden sigorta hizmeti için yeni şirket kurdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve oğlu Engin Levent Soylu’nun, ocak ayında yeni bir sigorta şirketi kurduğu öğrenildi. Şirketin sermayesi 100 bin TL olarak belirlenirken, faaliyet alanı içine internet üzerinden sigorta satışı da eklendi. Cumhuriyet’in haberine göre şirketin faaliyet konusu içinde “e-sigorta hizmetleri sunmak” başlığı yer aldı. Esigortan Sigorta Acentelik Hizmetleri Anonim Şirketi’nin kuruluş sermayesi ise 100 bin TL olarak belirlendi. Şirket hisseleri, Süleyman Soylu ve oğlu arasında eşit olarak bölündü.

Erdoğan’ın karşısında bacak bacak üstüne atan kadın uyarıldı

Üsküdar’da Erdoğan’ın karşısında oturan ve bacak bacak üstüne atarak dondurma yiyen bir kadının uyarılması kameralara yansıdı.

Türkiye’nin ABD’ye silah ihracatı yüzde 56 arttı

Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü C. Utku Aral, “Türkiye’nin son 13 ayda, yarı otomatik tabanca, yarı otomatik tüfek ve av tüfeği gibi ürünler ihracatının arttığını biliyoruz. Sivil silahlanma konusunda ABD’de önemli bir hareketlenme var. Bizim de ABD’ye satışlarımız 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 kat arttı” dedi.

Turkcell, QNB Finansbank ve Garanti Bankası’nda milyonlarca kullanıcı bilgisinin sızdırıldığı iddia edildi

Bankavitrini’nin haberine göre önde gelen hacker platformlarından biri olan Raidforums’ta bir kullanıcı, 2,8 milyon QNB Finansbank kullanıcısının bilgilerini sızdırdığını, istenildiği takdirde bu bilgileri satabileceğini iddia etti. Aynı kullanıcı, buna ek olarak 31 milyon Turkcell kullanıcısı ile 4 milyon Garanti Bankası kullanıcısının da verisini sızdırdığını öne sürüyor.

TÜSİAD “Küresel Siyaset Forumu” kuruldu

Küresel düzeydeki siyasal dinamikleri ve dış politika konularını disiplinler arası bir bakışla ele almak amacıyla Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) bünyesinde “Küresel Siyaset Forumu” oluşturuldu. Forumun Akademik Koordinatörlüğünü Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Evren Balta yürütecek.

Interpol girse hükümet kalmaz!

Kuzey Kıbrıs’a ilişkin iddiaların gündemde önemli bir yer tuttuğu bu süreçte yazar Abdullah Korkmazhan, Kıbrıs’ın suç ve suçlu cennetine dönüştürüldüğünü söyledi. Uzun bir süredir gündemden düşmeyen ve düşeceği de görünmeyen devlet-mafya-siyaset-iktidar-sermaye ve medya ilişkisinin önemli bir ayağı da Türkiye’nin denetiminde olan Kuzey Kıbrıs. Kriminal suçların zincirleme ve yaygın hal aldığı Kıbrıs’ın adı, Türkiye tarihinde özel harp üssü veya Gladiyo merkezi olarak yer edindi. 40 bin asker ve tüm sınırın kapalı olduğu Ada, uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş, kumarhane, gazino ve mafyanın cirit attığı bir yer olarak anılıyor. Organize suç örgütlerinin çöktüğü Kıbrıs’ta, gündemin yansımalarını Mezopotamya Ajansı’ndan Sedat Yılmaz’a değerlendiren akademisyen yazar Abdullah Korkmazhan, devlet-mafya ilişkisine dair verdiği bilgiler, dikkati çektiği konular ve iddialar “bu kadarı da olamaz” dedirtiyor. Cumhurbaşkanından dışişleri bakanına, hükümet ortaklarından milletvekillerine, kaçakçılık, yolsuzluk, rüşvet ve cinayet suçları gırla.Hükümetin birçok üyesiİnterpol’ce aranıyor.Korkmazhan’ın “suç ve suçlu cenneti” dediği ve uluslararası hukuk dışı bırakılan bir Kıbrıs için buyurun

“İklim krizi, G7 ekonomilerinde Covid krizindekinin 2 katı küçülmeye yol açabilir

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam ve dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Swiss Re Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, küresel ısınmaya yol açan sera gazlarının salımının yeterince azaltılmamasının, G7 ülkelerine çok pahalıya mal olacağını ortaya koydu. Araştırmaya göre bu durumda ABD, İngiltere, Japonya, Kanada, Fransa, Almanya ve İtalya ekonomileri, Covid-19 krizindekinin iki katı küçülebilir.

Araştırma, 30 yıl içerisinde küresel ısının ortalama 2,6 derece yükselmesi durumunda, G7 ekonomilerinin yılda ortalama yüzde 8,5 küçüleceğini ya da 5’er trilyon dolar kayba uğrayacağını gösteriyor.

 

8 Haziran 2021

Aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde

Koronavirüs aşısına ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında bulunuyor. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak. Aşıya erişimin yaygınlaşmasının ardından, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Marmara ölüyor! İşte müsilajın en korkunç halini gözler önüne seren kareler

Marmara Denizi’ni esir alan müsilajın (deniz salyası) kıyıyı tamamen kapladığı görüntüleri felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Bursa’nın Mudanya ilçesinde, diş hekimi Alper Altay’ın bir tekneden çektiği görüntülere Marmara Denizi’ndeki müsilaj (deniz salyası) yoğunluğu yansıdı. Altay, geçen ay, Güzelyalı Marina’daki teknesine bakmak için gittiğini ve sıra dışı bir manzarayla karşılaştığını söyledi.

CHP: Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı mafya

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Yeraltı dünyasının önemli bir aktörü açıklamalar yapıyor. Gazeteler, televizyonlar tartışıyor. İktidar sahibinden tık yok. İktidar sahipleri ve mafya ortak devleti yönetiyorlar.”

‘Soylu’nun elinde Erdoğan’ı zora sokacak çok bilgi var’

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV canlı yayınında, İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında soruları yanıtladı. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in devlet-mafya ilişkisini ortaya çıkaran videolarına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Sedat Peker yer altı dünyasının aktörlerinden birisi. Bunların bir kısmı zaten daha önce ifade edilmişti. Parlamento tutanaklarına geçmişti ama bunlar iktidar partisi bunu muhalefetin suçlaması olarak sundu, böyle bir şey yoktur dedi ama şimdi işin içinde olan bir kişi açıkladı” ifadelerine yer verdi.

Peker soruşturması siyasilere değil Cumhuriyet’e açıldı

Sedat Peker’in açıklamalarını haberleştiren Cumhuriyet’e Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in şikayeti üzerine soruşturma açıldı. Peker, Çetin’in Yeldana Kaharman cinayetinde soruşturmayı engellediğini iddia etmişti.

Cezaevleri alarm veriyor: Doluluk ve ihlaller arttı

Avrupa Konseyi raporuna göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 1’i cezaevinde ya da denetimli serbestlik kapsamında. CHP’li Bülbül, cezaevlerinde hak ihlalleriyle ilgili Meclis’te komisyon kurulması için önerge verirken HDP’li Canbaz da TMK 17. Maddenin kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Atanmış rektör Bulu’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Melih Bulu, partisinin grup toplantısında kendisini eleştiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu’na “Kendisinin üslubunu bir kenara bırakarak konunun esasına ilişkin birkaç hatırlatma yapmak istiyorum” diyerek yanıt verdi.

HDP: Suçları Ankara’dan Susurluk’a duble yol olur

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: “Halk, günlerdir soruşturma açacak bir savcı yok mu diye sormaktadır. Aranan yargı nerede ortaya çıktı? HDP’yi kapatma davasında.”

Siyasi partilerden HDP’ye kapatma davasına tepki

Halkların Demokratik Partisi’nin  (HDP) kapatılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin imzasıyla yeniden hazırlanan iddianame, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderildi.  HDP’nin kapatılması girişimine dair CHP, Gelecek ve DEVA partilerinden tepki geldi

Müsilaj temizlik seferberliği başlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaja karşı deniz temizliği seferberliğini başlattıklarını belirterek, “2021 yılı sonuna kadar da Marmara Denizi’nin tamamını ‘Koruma Alanı’ ilan edeceğiz” dedi.

Öğrencileri göz yaşlarına boğan sorular

“Başarısızlık” duygusu içinde LGS sınavına giren öğrenciler İmam Hatip Liselerine mahkum ediliyor. Öte yandan Pazar günü yapılan LGS sınavı için de şaibe tartışmaları gündeme geldi. 2021 yılının sınav sorularının bir yayınevine ait kitapçıkla benzerlik gösterdiği ortaya çıktı.

“Türkiye’de hayvan hakkı yok”

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 400 türden 10 bin hayvana ev sahipliği yapan Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük hayvanat bahçesi. Ancak ziyaret sırasında dahi gözlenebilen hayvan hakları ihlalleri denetim ve yasal eksikliği gözler önüne seriyor.

 

Ali Bulaç’a 12 bin 240 Euro manevi tazminat

AİHM, Bulaç’ın başvurusunda özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Merkez Bankası piyasayı 62 milyar TL fonladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), miktar yöntemiyle düzenlediği 15 Haziran vadeli repo ihalesini gerçekleştirdi. Merkez Bankası ihale kapsamında piyasaya 61 milyar 999 milyon 999 bin 980 lira verdi.

Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan, icra-iflas kanun teklifine tepki: İşçi alacaklarının tahsili imkansız hale gelecek

Sendika, görüşülecek kanun teklifiyle işçilerin batan şirketlerden alacaklarını tahsil etmenin imkansız hale geleceğini söyledi. Yapılan açıklamada 2004 sayılı İcra İflas Kanunun 206. Maddesine göre “İşçilerin, iş ilişkisine dayanan ve iflâsın açılmasından önceki bir yıl içinde tahakkuk etmiş ihbar ve kıdem tazminatları dahil alacakları ile iflâs nedeniyle iş ilişkisinin sona ermesi üzerine hak etmiş oldukları ihbar ve kıdem tazminatları” birinci sıra alacaklardandır”  hatırlatması yapıldı.

Son 5 yılda 161 milyar liralık ihale alan 5 şirket 55 sözleşme imzaladı; sadece 3’ü açık usülde yapıldı!

Sözcü gazetesinin haberine göre; listesin ilk sırası 2020’de de değişmedi. 17 sözleşmeye 49.7 milyar liraya imza atan Kalyon İnşaat yer aldı. 40,4 milyarlık 15 ihale alan Kolin ikinci oldu. Üçüncü sıradaki Cengiz İnşaat, devletten 12 ayrı ihalede toplam 33.9 milyarlık iş aldı. Geçtiğimiz yıllarda listenin üst sıralarında görülmeyen ERG İnşaat sadece bir dev ihaleyle zirvenin ortağı oldu. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren İhalesini alan ERG İnşaat dördüncü sıraya yerleşti. Saray’ın müteahhidi olarak bilenen Rönesans ise aldığı 10 ihalede 15.8 milyar liralık sözleşmeye imza attı.

Pandemi istihdamda en çok tarımı vurdu; kayıtlı çiftçi sayısı yüzde 5.1 azaldı

Sözcü’den Sayime Başçı‘nın haberine göre Mart 2021 itibarıyla sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 6 oranında artarak 21.4 milyona ulaştı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre sigortalı ücretli çalışan grupta (4/a) artış yüzde 7.3 oldu. Aynı dönemde çiftçi sayısında ise yüzde 5.1’lik düşüş görüldü. Öte yandan pandemi sürecinde kapanma tedbirleriyle istihdamın daraldığı faaliyet kollarındaki düşüş sürdü. Mart 2021’de Mart 2021’de yıllık olarak konaklama ve yiyecekte yüzde 6.6, kültür, sanat, eğlence, dinlence ve sporda yüzde 6.5’lik düşüşler yaşandı.

Metro İstanbul: 2020 yılında işe başlayan çalışanlarımızın yüzde 92’si kadınlardan oluştu

Metro İstanbul, “2020 yılında işe başlayan çalışanlarımızın yüzde 92’si kadınlardan oluştu” duyurusunu yaptı. Metro İstanbul’un Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “2020 yılında işe başlayan çalışanlarımızın yüzde 92’si kadınlardan oluştu. Kadın çalışan sayımızı artırmaya devam edeceğiz” denildi.

Bitcoin’den en çok para kazanan ülkeler açıklandı; Türkiye’nin sıralamadaki yeri şaşırttı

Dünyanın en büyük hacimli kripto para birimi Bitcoin’in geçtiğimiz aylarda rekor seviyelere ulaşmasının ardından, yatırımcıların 2020 yılında kripto paralardan en çok para kazandığı ülkeler açıklandı. ABD’nin birinci olduğu listede Türkiye sürpriz bir şekilde 16. sırada yer aldı.

AVUSTRALYA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU

“Çete lideri Hakan Ayık Türk yetkililerle bağlantılı” iddiası

Avustralya tarihinin en büyük uluslararası organize suç operasyonunda aranan Hakan Ayık’ın Türkiye’den yetkililerle ilişki içinde olduğu iddia edilirken, Avustralya polisi estetik operasyonla yüzünü değiştirdiği bilgisi verdi.

Macron’a fiziksel saldırı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Drome bölgesindeki bir ziyareti sırasında kalabalığı selamlarken bir kişinin fiziksel saldırısına uğradı.

 

9 Haziran 2021

6 bin 454 vaka, 558 yeni hasta, 87 ölüm

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 224 bin 193 test yapıldığını, 6 bin 454 kişiye COVID-19 tanısı konduğu, 558 kişinin “hasta” kabul edildiğini, 87 kişinin de COVID-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Sedat Peker’in 9 Twitter mesajına erişim engeli

Sedat Peker’in Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu ile ilgili iddialarda bulunduğu 9 Twitter mesajına erişim engeli getirildi. Toklu, Peker hakkında suç duyurusunda bulunurken CHP’li vekiller Toklu’nun yer aldığı yeni video ve fotoğraf paylaştı

CAN DÜNDAR’A KIRMIZI BÜLTEN TALEBİ

Interpol: Bir kere reddettik, bir daha da talep gelmedi

Interpol, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Can Dündar hakkında kırmızı bülten çıkartılmasını istemesiyle ilgili kendilerine yeni bir talep gelmediğini söyledi.

“IŞİD bölgesinde kalıyorduk, İHH’dan yardım geliyordu”

10 Ekim davasında tanık olarak dinlenen Merve Dündar: “Ben Almanya’da okuyordum. İnternet üzerinden tanıştık. Almanya’da 10. sınıftaydım. Evlendikten hemen sonra Suriye’ye gittik” dedi.

Erdoğan’dan muhalefete: Aç dolaşanları doyuruverin!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurttaşların yoksul olduğunu söyleyen muhalefet liderlerine nankörlükle suçladı. Ayrıca, “7 Haziran 2015 seçimlerinin asla unutulmaması gerekiyor” dedi.

Akşener: Memleketin doğası için mücadeleye devam

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “memleketin cennet doğasını kupon arazi gören” iktidara karşı mücadele edeceklerini, Kanal İstanbul’a geçit vermeyeceklerini ve Marmara Denizi’nin ölümüne sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Ahmet Şık’tan Bahçeli hakkında suç duyurusu

TİP’li Ahmet Şık, MHP Genel Başkanı Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikayet dilekçesinde, Bahçeli’nin Şık’ı açıkça hedef göstererek ölümle tehdit ettiğine dikkat çeken Şık’ın avukatları, Bahçeli hakkında kamu davası açılmasını talep etti.

Kanal İstanbul meselesi ‘duygusal’, hatanızdan dönün”

İBB Başkanı İmamoğlu, “Kanal denilen meselenin içindeki mesele kanal değil, sağına soluna dikilecek binalar. Mesele duygusal. Bunu yapmayın, bu yanlıştan dönün. Israr ediyoruz, yalvarıyoruz” dedi.

Çocuğunu “istismar eden” baba tutuklandı

Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı raporda da çocuğun istismar ettiği yönündeki bulguya yer verildi. Avukat Eren Keskin, “Eğer bu basına yansımasaydı, bu dava devam edecekti. Bir hakim, çocuğu istismar eden babaya verdi. Ya anne çocukları götürmeseydi ve bu çocuğu baba alsaydı? Hakim meydana gelebilecek yeni istismarlardan sorumlu olacaktı. Kendisini vicdanen bundan nasıl kurtaracaktı?” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi’nin iptali sonrası ‘sadece kendi müziğime odaklanmayacağım’ dedim”

“Kadınlar için müzikle ilgilenmenin yollarını kolaylaştırmak istiyoruz” diyen Sarıaltun, kendi müziğini yapmak isteyen genç kadınlara ücretsiz eğitim olanağı sunan müzik programı ve kolektifi Beats By Girlz’ün Türkiye ayağını anlattı.

İcra ve İflas Yasası TBMM’de kabul edildi

Teklife göre, İflas idaresi üç kişiden oluştuğu kanun metninde yer alıyor. Eklenecek fıkra ile, iflas idare memurları, bilirkişilik kurulları tarafından oluşturulan iflas idare memurları tarafından seçilecek. Bu şekilde seçilen iflas idare memurlarının, birinin yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir, birinin ise hukukçu olması zorunluluğu olacak.

Borç yapılandırması yürürlüğe girdi: Vergi cezaları, gecikme faizi, sigorta primleri, KYK borçları…

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, 30 Nisan 2021 ve öncesinde beyana dayanan vergilerde verilmesi gereken beyannamelerin vergi, vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme cezaları, 2021 yılı için 30 Nisan 2021 tarihine kadar tahakkuk eden vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, gecikme cezaları, idari para cezaları, SGK tarafından tahakkuk ettiği halde ödenmemiş, sigorta primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezaları belediyelerin amme alacakları kapsıyor.

Ofis çalışanı örgütlerinden uzaktan çalışma açıklaması: Mesai saatleri dışında bağlantıyı kesme hakkı istiyoruz

Uzaktan çalışmayı düzenleyen yönetmeliğin ağır çalışma koşullarını kapsamadığını söyleyen 9 dayanışma ağı, mesai kavramının ve hakların yeniden düzenlenmesini talep etti. İşçilere mesai saatleri dışında bağlantıyı kesme hakkı tanınmalı, mesai saatleri ve ara dinlenmeleri kesin sürelere bağlanmalı, fazla çalıştırmanın önüne geçilmelidir. İşveren, evden çalışma ile ortaya çıkan maddi yükümlülüklerde çalışana herhangi bir ilave yük yaratmayacak miktarda kendine düşen payı ödemelidir. Evden çalışma düzeninde işçilerin kamera ile izlenmesi, ses kaydı alınması, denetlenmesi uygulamalarına son verilerek kişisel hakların korunması sağlanmalıdır. Gece çalışması yasaklanmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı Stratejik ve Bütçe Başkanlığı: Gıda fiyatlarındaki yükseliş ile yaygın işsizlik, toplumsal huzursuzluk için zemin oluşturuyor

Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin “Dünya Ekonomisindeki Son Gelişmeler Bülteni”ni yayımlayan Cumhurbaşkanlığı Stratejik ve Bütçe Başkanlığı ilginç saptamalarda bulundu. Cumhuriyet’in haberine göre kurum, gıda fiyatlarındaki yükseliş ile yaygın işsizliğin, yoksulluk sınırı altına inen insan sayısını önemli ölçüde artırdığını belirterek bu durumun “toplumsal huzursuzluklar için zemin oluşturduğunu” vurguladı.

Macron’dan fiziksel saldırı açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, uğradığı fiziksel saldırıyla ilgili “Eylemlerde ve söylemlerde şiddet ve nefret olmamalı, aksi takdirde demokrasinin kendisi tehdit haline gelir” dedi.

IŞİD’in ölüm tarlalarında yeni bulgular

IŞİD’in bölge ülkelerinin desteğiyle işgal ettiği Şengal’deki toplu mezarlarda yeni tespitler yapıldı. IŞİD’in Ağustos 2014’te işgal edip Ezidi Kürtlere karşı soykırım yaptığı Şengal’de, farklı mezarlıklarda çoğunluğu kadın ve çocuklara ait 11 kişiye ait kemik parçaları bulundu.

Amman üzerinden Hewler havaalanına SMO sevkiyatı iddiası

Türkiye’nin daha önce Azerbaycan, İdlib ve Libya’da kullandığı silahlı grupları Amman üzerinden Hewler Havaalanı’na geçirdiği ve oradan da Behdînan ve Soran’a götürdüğü iddia edildi. Sınır ötesi operasyon, sınır hattına yakın yerlerde kesilen ağaçların Ceniz Holding üzerinden Türkiye’ye taşınması ve BM gözetimindeki Mahmur Mülteci kampına SİHA saldırısına tepkiler artarken Libya-Amman-Hewler Havalimanı hattıyla Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarının taşındığı kaydediliyor.

Kuzey ve Doğu Suriye heyeti Fransa Parlamentosu’nda

Ziyarette birçok konu tartışılırken, Suriye krizi, Suriye krizine çözüm bulabilmek için Fransa ve Avrupa devletlerin rolü,  tutuklu IŞİD üyeleri ve aileleri tartışılan konular arasındaydı. Bunun yanı sıra IŞİD işgalinden ağır bedellerle kurtarılan Rakka şehrini tanıtan bir film izlendi.

10 Haziran 2021

KONDA erken seçim için tarih verdi

Muhalefetin gündeme getirdiği erken seçim tartışmaları ve iktidarın buna karşı tavrını değerlendiren Ağırdır, 2022’nin Mayıs-Kasım ayları arasında bir erken seçim ihtimali olabileceğini söyledi. İktidarın erken seçim isteme ihtimalini doğuracak 3 neden olabileceğini söyleyen Ağırdır, şöyle konuştu:

HDP’ye kapatma davası açan başsavcı Şahin: 451 kişiye siyasi yasak istiyoruz

Şahin ” HDP iddianamesini hazırladık. Anayasa mahkemesine teslim ettik. Bundan sonraki süreç Anayasa Mahkemesinin yetkisinde. 15 gün inceleme süresi var. Değerlendirecekler. Biz elimizden geleni yaptık. Tüm delilleri dosyaları cd içerisinde teslim ettik. Konuşmalar var. 843 sayfalık bir iddianame. 451 kişi hakkında yasak isteniyor. 69 kişi de terör örgütü lehine konuşmaları parti mensubu konuşmaları var. 451 kişi hakkında siyasi yasak istiyoruz. Banka hesabına tedbir konulmasını talep etti” dedi.

Sedat Peker’e yeni operasyon: MİSİAD Başkanı gözaltında

Şanlıurfa’da Sedat Peker’e yönelik yürütülen operasyonda, Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı (MİSİAD) Feridun Öncel gözaltına alındı. Öncel, sorgulanmak üzere İstanbul’a gönderildi.

İsim isim birden fazla maaş alan AKP’lilerin listesi

AKP’li birçok isim gündeme birden fazla maaş alması sebebiyle gelmişti. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz’ın da sık sık dile getirdiği isimlere son olarak TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’de eklendi.

Kısa çalışma ödeneği uygulaması ay sonu bitiyor

Pandemiyle birlikte kepenk kapatan sektör temsilcilerinden, 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek olan kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) uygulamasının ve işten çıkarma yasağının yıl sonuna kadar uzatılması çağrısı geliyor. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süre uzatım yetkisinin de süresinin eş zamanlı biteceğine dikkat çekerek, TBMM’den yasa çıkarılması gerektiğini vurguladı.

İşsizlik yüzde 13.9’a, işsiz sayısı 4.5 milyona yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Nisan ayı işsizlik ve istihdam verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık artış ile yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti.

Dünya Bankası, Türkiye’ye 400 milyon dolar kredi verilmesini onayladı

P andemi sürecinde zor günler geçiren Türkiye, Dünya Bankası’na deprem güçlendirme, enerji verimliliği ve iklime karşı dayanaklılığı artırma alanlarında kullanılmak üzere 400 milyon dolar tutarında iki ayrı kredi başvurusu yaptı.

TOBB ve TÜSİAD: Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı onaylamazsa ciddi maliyetle karşılaşacağız

İş dünyasının iki etkili örgütü olan TOBB ve TÜSİAD, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamaması halinde, ticarette ciddi engellerle karşılaşacağı uyarısında bulundu.

TOBB ve TÜSİAD, TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’na sunum yaptılar.

Dünya genelinde çocuk işçi sayısı son 20 yılda ilk kez arttı; çocuk işçilerin sayısı 160 milyona ulaştı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü öncesinde “Çocuk İşçiliği: 2020 Küresel Tahminler, Eğilimler ve Önümüzdeki Yol” başlıklı bir rapor yayımladı. Rapora göre çocuk işçilerin sayısı, son 20 yılda ilk kez artış göstererek 160 milyona yükseldi. Öte yandan devam eden covid-19 salgınının 9 milyon çocuğu daha bu anlamda risk altına aldığı belirtildi

Pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntı içindeki yurttaşlar

Koronavirüs pandemisi ile birlikte pek çok sektörün durma noktasına gelmesi, zaten kriz içindeki Türkiye ekonomisini daha çok zora soktu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre istihdam artıyor gibi gözükse de, Koronavirüs pandemisinin etkisiyle pazar esnafından kuryeye, kuryeden kasiyere kadar pek çok farklı iş kolunda çalışan yurttaşlar zor günler geçiriyor. Geçim sıkıntısıyla boğuşan yurttaşlar alıştıkları düzenlerini terk etmek zorunda kaldı. Evlilik hazırlığı yapanlar evlenmekten vazgeçiyor, evliler boşanıyor. Yoksulluğun yarattığı baskı nedeniyle pandemiyi unutan yurttaşlar, ekonomideki kötü gidişin bir an önce sonlanmasını istiyor.

Ziraat Bankası’nın ilan oyunu!

Demirören Holding ve Ziraat Bankası arasında yaşanan Eyüpsultan Göktürk Mahallesi Kemer Country’deki arazi – kredi skandalının perde arkası ortaya çıktı. Arazilerin yüz milyonlarca lira krediye karşılık bankaya devrinin ardından üstelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söz konusu arazileri imara açan planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişken Ziraat Bankası arazileri sitesinden 20 Şubat 2020’de satışa çıkardı. Toplam 21 arazinin sitede sayfa sayfa ilanı yer aldı. İlanların açıklamalarında arazilerin çoğunluğunun “konut” alanında kaldığı ifade edildi. Araziler için on milyonlarca lira istendi.

TÜSİAD’dan AKP’ye ziyaret

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve üyeleri, İyi Parti ziyaretinin ardından AKP Genel Merkezi’ne gitti.

Merkez Bankası’nın rezervleri 1.1 milyar dolar arttı; 93 milyar dolara yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 4 Haziran haftasına ilişkin yayımladığı “haftalık para ve banka istatistikleri” yayımladı. Buna göre TCMB’nin toplam rezervleri 4 Haziran itibariyle 1 milyar 82 milyon dolar arttı. Böylece toplam rezerv 93 milyar 687 milyon dolara ulaştı. TCMB’nin brüt döviz rezervleri ise 917 milyon dolar artarak, 49 milyar 638 milyon dolara yükseldi.

‘Cumhurbaşkanı Erdoğan ateşkes istedi’

Stêrk TV’de özel programında konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Karayılan “Birkaç ay önce Türk Devleti ve hatta Tayyip Erdoğan’ın kendisi bizlere haber gönderdi ve ‘Türkiye içerisinde yani Kuzey Kürdistan’da ateşkes ilan edin dedi” açıklaması yaptı

Barzani’ye ‘Diktatör’ tepkisi

Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani, dün resmi ziyaretler için gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de, bir gencin saldırısına uğradı. Başkent Brüksel’de yaşayan Kürt genci, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır ötesi operasyonuna özel birliklerini dahil eden Barzani’ye “Diktatör” diyerek saldırdı. Gözaltına alınan genç, polis otosuna götürüldüğü sırada da “Diktatör” diyerek tepkisini sürdürdü.

‘Dijital kölelik’ ve esnek çalışma dayatmasına karşı genel grev

Yunanistan’da emekçiler Başbakan Kiriakos Miçotakis hükümetinin çalışma koşullarını 19’uncu yüzyıla döndürmeye çalıştığını kaydederek 71 kentte genel greve gitti

 

11 Haziran 2021

Saldırıya uğrayan İYİ Partili başkan: Öldürmeye yönelikti

Silahlı saldırıya uğrayan Trabzon Yomra Belediye Başkanı İYİ Partili Mustafa Bıyık, saldırının kendisini öldürmeye yönelik olduğunu söyledi. Bıyık, saldırganın azmettiricisinin olduğuna işaret etti.

KDP Ankara’ya hizmet ediyor

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ile Federe Kürdistan’daki operasyonu ve KDP’nin tutumunu konuştuk:  Türkiye’nin, Kürt halkının tüm kazanımlarına sınır tanımadan yöneldiği çok net ortada. Burada KDP’nin rolü Türkiye’yi sıkışmışlıktan çıkarma pozisyonudur. Bu, özgür Kürdistan’ın geleceğine ihanettir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne 23 Nisan’da başlattığı operasyon sürüyor. Operasyonda birçok köy boşaltıldı. Bölgedeki ağaçlar kesilerek Türkiye’ye getirildi, bölge halkının topraklarının Türkiye’ye satıldığı ortaya çıktı. En son KDP birçok yere yığınak yaparak dahil oldu. Kürtler arasında büyük tepkilere neden olan operasyon ve KDP’nin yaklaşımını Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz gazetemize değerlendirdi.

Barzani kardeşe silah çekmeyecekti

AKP’nin siyaset anlayışı, yürüttüğü politikalar, HDP’nin kapatılmak istenmesi, sınır ötesi operasyon, KDP’nin tutumu ve Kürtler arasında baş gösteren tehlikeye ilişkin konuşan Ahmet Türk, Mesut Barzani’ye “Kürtler artık kardeşlerine asla silah çekmeyecek” sözünü hatırlattı. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ömer Çelik ve Mehmet Erol sorularını yanıtlayan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Milliyetçi cephenin Kürtlerin nefes almaması için her yola başvurduğunu, fakat bu siyasetin ömrünün çok uzun olmadığını söyledi.

Cemil Çiçek: Çantalar dolusu para iddialarını görmezden gelemeyiz

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ‘çanta çanta’ para verdiği milletvekili açıklamalarına isim vermeden göndermede bulunarak, “Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var. Bunu görmezden gelebilir misiniz?” dedi. Çiçek, Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren’e yaptığı açıklamalarda yerel seçimlerdeki adaylık sürecine dikkat çekti. “Bir büyükşehir başkanlık seçimi için 50-60 milyonluk bir harcamayı göze almak lazım. Seçim büroları, -mesela sadece Ankara’da 800 büro açmak gerekiyor- orada istihdam edilecek kişiler, bilboardlar, afişler, otobüs kiralamaları, miting organizasyonları, yemeler içmeler, kamuoyu araştırmaları vs… Seçildiğinizde aldığınız maaş belli. Bununla o masraflar karşılanmaz. Kaçınılmaz olarak birilerinden yardım alırsınız. O yardımlar seçildikten sonra imar düzenlemeleri, kaçak katlar olarak fatura edilir” dedi.

Öz çocuğuna tecavüz eden AKP’li isim tutuklandı

5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği adli tıp raporlarıyla kanıtlanan AKP eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt tutuklandı.

Beyoğlu Belediyesi’nin yüzde 45’lik emlak vergisi zammına protesto

Emlak vergisine itiraz eden grup basın açıklamasında şöyle konuştu: “Beyoğlu Belediyesi 2022 yılında başlayacak emlak birim fiyatlarına yüzde 45 ve enflasyon
oranında zam yapmayı istemektedir. Bu artış, Beyoğlu’nda 5 yıl içerisinde emlak vergilerine yüzde 500 zam yapmak demektir. Yapılacak vergi zamları Beyoğlu İlçesindeki hem mülk sahiplerini hem de konut ve işyeri kiracılarını, esnafı etkileyecek, Beyoğlu vergi oranlarında, en yüksek artış yaşanan ilçeler arasında yer alacaktır. Beyoğlu Belediyesi tarafından yapılmak istenen bu zam, Beyoğlu’nun ekonomik gerçekliğine tamamen aykırı, kamu odaklı belediyecilik anlayışından uzak olmakla beraber halkın yaşadığı ekonomik kriz gerçeğini yok saymaktadır.”

En köklü yerli moda markalarından Zeki Triko kepenk kapattı

1958 yılında Zeki Başeskioğlu tarafından kurulan mayo markası Zeki Triko, İstanbul’da kalan son satış noktası olan Nişantaşı mağazasında da kepenk indirdi. Sözcü’nün haberine göre firmanın hiçbir telefonundan yetkililere ulaşılamazken internet sitesi de satışlara kapandı.

CHP’li Erdoğdu: Ziraat Bankası’nın Demirören kredisine yönelik ortaya çıkanlar Sayıştay raporunda yok

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediği iddiasına ilişkin olarak, “Ziraat Bankası’nın Demirören kredisine yönelik ortaya çıkanlar Sayıştay raporunda yok, Bankalar Kanunu’na aykırı ve kamu şirketinin zarara sokulması yönünden suç teşkil ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: Son dönemde üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında artan makas bizleri oldukça rahatsız ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Son dönemde üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında artan makas bizleri oldukça rahatsız ediyor. Üretici fiyatlarının artışında döviz kuru geçişkenliği ve artan emtia fiyatları rol oynuyor” dedi.

Çevrimiçi düzenlenen ‘Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda konuşan Bakan Elvan, enflasyona karşı yeni bir komite kurulacağını duyurdu.

Dolar 8.40’ın altında; piyasalarda gözler Erdoğan ve Biden görüşmesinde

Haziran başında 8.88, hafta başında 8.70’e yakın seviyelerde olan dolar/TL 8.42’ye kadar indi. Kur sabah saatlerinde 8.42/8.44 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatlerde euro/TL 10.27/10.29 seviyesindeydi.

Amerikalı Senatör Marco Rubio: Amazon, Apple ve Nike gibi şirketler Çin’deki zulme hepimizi ortak ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Senatör Marco Rubio, Amazon, Apple ve Nike gibi Amerikan şirketlerini Çin’deki çalışma kamplarını görmezden geldiği için ağır biçimde eleştirerek, bu şirketlerin ABD’li tüketicileri Çin’in baskıcı politikalarına suç ortağı yaptığını belirtti.

Çin’in batıdaki Sincan bölgesinde Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara uyguladığı baskıların tartışıldığı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin oturumunda konuşan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, pek çok ABD’li şirketin Çin devletinin zulmünden “kâr ettiği” gerçeğini fark etmediklerini ifade etti.

Onbinlerden sınır ötesi operasyona dahil olan KDP’ye çağrı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Federe Kürdistan Bölgesi’nde başlattığı operasyon ve operasyona KDP’nin dahil olmasına Kürtler alanlara çıkarak tepki gösteriyor. Kuzey ve Doğu Suriye’nin Cizre Bölgesi’nde, sınır ötesi operasyon ve KDP’nin operasyona dahil olmasına karşı “İşgal ve ihanete karşı onur yürüyüşü” gerçekleştirildi. Yürüyüş sonrası yapılan mitingde, KDP’nin saldırılar karşısındaki duruşuna tepki gösterildi ve HPG’nin bulunduğu noktalardan çekilmesi çağrısı yapıldı.

Kürt sanatçı ve aydınlar: KDP bir an önce güçlerini çekmeli

Almanya’nın Köln kentinde bir araya gelen sanatçı ve aydınlar, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna katılan Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) uyarıda bulundu. Ortak açıklama öncesi konuşan Hozan Diyar, Kürtler arası savaşın bir kez daha gündeme gelmesinin “utanç” olduğunu belirterek, “Kürt halkı yine elleri yüreğinde, gözleri Kürdistan’ın dağlarında. Ne yazık ki bir kez daha Kürtler arasında bir savaş tehlikesinden söz ediyoruz. Biz Kürt sanatçılar olarak, Kürtler arasında bir savaşla ilgili konuştuğumuzda utanıyoruz. Bu bütün Kürtler açısından da bir utanç kaynağıdır. 21’inci yüzyılda düşmanımızı tanımıyoruz. Boğazına kadar Kürt kanının içinde olan Türk devleti, Kürt gençlerini katlediyor, binlerce Kürt’ü de zindanlara atıyor. Rojava’yı işgal eden Türk devleti, bugün Güney Kürdistan’ı işgal etmeye çalışıyor. Düşmanımızı iyi tanıyalım, Erdoğan’ın Saddam’dan farkı yok. Yahudiler için Hitler ne ise Kürtler için de Erdoğan odur. Saddam dün nasılsa, Erdoğan bugün aynısıdır. Eğer bu düşmanı tanımıyorsak, bu büyük bir ayıptır. Eğer tanıyor ve ortak oluyorsak, bu daha büyük bir ayıptır” dedi.

G7 Zirvesi İngiltere’de başladı

Bu yıl 47’ncisi düzenlenen G7 Zirvesi, Galler’e bağlı Cornwall’daki Carbis Koyu’nda bugün başladı. Zirve 13 Haziran’a kadar devam edecek. Zirvede, devam eden salgın, küresel jeopolitik riskler ve iklim değişikliği gibi önemli başlıkların ele alınması bekleniyor.

ABD’den bazı yaptırımları kaldırma kararı

ABD, 3 İranlı eski yönetici ve iki firmaya yönelik yaptırım kararlarını kaldırdı. Hazine Bakanlığı tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada “Bugün Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi ve Dışişleri Bakanlığı, daha önce İran’ın petrokimya ürünlerinin satışı, taşınması, pazarlanması ve temin edilmesi faaliyetlerinde yer almış 3 İranlı yönetici ve iki firmaya yönelik yaptırımları kaldırıyor” denildi.

Yıllardır kadınlar ‘büyücü’ diye katlediliyor

Papua Yeni Gine’de yıllardır kadınlar “büyücülük yapmak” iddiasıyla katlediliyor. Mart ayından beri en az 5 kadın saldırıya uğradı biri katledildi. 2019 yılında da 6 çocuk, 10 kadın katledilmişti. Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte, Papua Yeni Gine’de kadınlar “büyücülük yapma” iddiasıyla katlediliyor. Verilere göre Mart ayından beri en az 5 kadın saldırıya uğradı, biri canlı yayında katledildi.

 

 

12 Haziran 2021

Sedat Peker, Demirören’i hedef aldı: Tüm mallarını kaybedeceksin!

Yayınlayacağı video hakkında bilgi veren Sedat Peker, yaptığı paylaşımlarda, Demirören’i hedef aldı. Peker, Milangaz dosyasının elinde olduğunu belirterek, “Seninle işim bittiğinde tüm mallarını kaybedeceksin” ifadeleriyle Demirören’e seslendi.

Peker’den yeni iddia: Çiftlik Bank’ın kurucusu Bolivya’da değil

Sedat Peker, ‘Çiftlik Bank’ ile binlerce kişiyi dolandırarak, yurt dışına kaçan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın Belarus’ta olduğunu iddia etti, “Devlet içinde görevli olan bazı insanlar bu paradan pay aldı” dedi.

İBB’deki 25 yıllık yolsuzluk dosyaları açıldı! İlk adres TÜGVA

Müfettişler, Mega Venezia Konutları projesindeki KİPTAŞ’a ait 35 daire ile İBB’nin sahibi olduğu ve üzerinde bitmemiş bina bulunan Eyüpsultan ilçesindeki arsanın takas edilmesine ilişkin süreci inceledi. İBB ile iştirakinin, Bilal Erdoğan’ın Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) için takas yaptığı ortaya çıktı. Eyüpsultan’a bağlı Abdülvedüt Mahallesi’nde bulanan ve mülkiyeti İBB’ye ait olan 2 bin 143 metrekarelik arsa üzerinde “Eyüp Gençlik Merkezi ve Zeminaltı Otopark Projesi” planlandı. Ancak söz konusu projeye ilişkin 2015 yılında hazırlanan zemin ve temel etüt raporunda projenin ismi TÜGVA Gençlik Merkezi olarak yer aldı. Buna karşın İBB Yapı İşleri Müdürlüğü, 2016 yılında “Eyüp Gençlik Merkezi İnşaatı İşi” adıyla bir ihale açtı. İhaleyi 30 milyon 381 bin 51 lira artı KDV ile Cumhur Alp İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti. kazandı. Şirketle belediye arasında 15 Temmuz 2016’da sözleşme imzalandı.

Selçuk Özdağ’a saldırana Ülkü Ocakları ödülü!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldırdığı gerekçesiyle yargılanan isimlerden Gülahmet Türk Ülkü Ocakları Bursa İl Başkanlığı’na getirildi.

Süleyman Özışık sessizliğini bozdu: Soylu beni hainlerin önüne attığı için isyan ediyorum

“Allah ve tarihin huzurunda şunu söylüyorum. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, devlet makamında olduğu ve cumhurbaşkanının yanında durduğu sürece onu savunmak benim boynumun borcu ve namus borcum olsun.”

Sayıştay raporu ortaya çıkarttı: Ziraat Bankası’nda tek şaibe Demirören değil!

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre,  İzlemeye alınan kredi 29,5 milyar TL’ye, kredi sayısı da 178 bin 987’den 230 bin 431’e çıktı. Bankaya olan büyük kredi borçlarını ödemeyen müşterilerin isimleri “sır” gerekçesiyle açıklanmıyor ancak alıp ödemedikleri kredilerin büyüklüğü milyarları buluyor.

Erdoğan’ın koruma ordusuna servet ödendi

Cumhurbaşkanlığı korumaları için harcanan para uyuşturucuyla mücadele için harcanan parayı bile geçti. Yılın ilk dört ayında harcanan para 100 milyon TL’yi geçti.

Mexmûrlular: Birkaç saat sonra olsaydı katliam olurdu

Mexmûr (Mahmur) Mülteci Kampı, Türkiye SİHA’ları tarafından bombalanmasına ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor. BM denetimindeki Mexmûr Mülteci Kampı’nda yaşayanlar, Türkiye’nin başlatmış olduğu sınırötesi operasyonu ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) operasyonlara destek vermesine ilişkin konuştu. Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) 5 Haziran’da kamp sakinlerinin kullandığı ve okula yakın olan parkı gün içinde bombalaması sonucu şans eseri can kaybı yaşanmadı. Türkiye’nin 12 bin nüfuslu Mahmur’a yönelik saldırıları ilk değil. KDP’nin 3 yıldır ambargo uyguladığı kamp, son 4 yılda 6 kez havadan bombalandı. Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’a konuşan kamp sakinleri, Türkiye’nin hava saldırısına ve KDP ambargosuna tepki gösterdi

 

13 Haziran 2021

İç Politika

Sedat Peker yakalandı mı?

Sedat Peker’in uzun süre sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmaması ‘yakalandı mı’ sorusunu gündeme getirdi. Halk TV yayınında aktarılana göre avukatları Peker’in yakalandığı iddiasını yalanladı.

Erdoğan’dan Biden’la görüşme açıklaması: Birçok dedikodular oldu, bunları geride bırakmamız gerek

NATO liderler zirvesine katılmak üzere Brüksel’e hareketi öncesinde açıklamalarda bulunan Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmelerine dair konuştu. Erdoğan, Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 100 milyar dolar seviyesine geldiğini iddia etti.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başvurusu AYM Genel Kurulu’na sevk edildi

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin iptali için AYM’ye yaptığı başvuru, AYM Genel Kurulu’na sevk edildi.

Burhan Şeşen: Ahlak bekçiliğine soyunan, militarist tüm iktidarların sanatla bir sorunu var

‘Sanatla, sanatçıyla uzlaşmak, onu anlamak yerine, yasaklamakla, aşağılamakla, cezalandırmakla bir yere varılacağını ummak bu yüzyılda olacak iş değil.’

Patlamada ihmaller zinciri: Jandarmaları ölüme göndermişler, ölümcül patlayıcılar elle yüklenmiş

 

Dış Politika

Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarı sona erdi

Koalisyon hükümeti parlamentoda yapılan güven oylamasını 60’a 59 oyla kazandı. Yamina lideri aşırı sağcı Naftali Bennett yeni başbakan oldu.

Biden’ın petrol şirketi kararı Türkiye’ye jesti mi?

Hafta içinde yapılacak Erdoğan-Biden ve Biden-Putin görüşmelerinde ana gündem maddelerinden birinin de Suriye olması beklenirken, Joe Biden’ın bir kararı Türkiye’ye “jest” olarak değerlendiriliyor.

Barış Konferansı’na giden Alman gazetecilere Erbil’de gözaltı

Alman Gazeteciler Birliği, Barış Konferansı’na katılmak için Erbil’e giden en az üç gazetecinin gözaltına alındığını açıkladı. Sol Partili bir grup da Düsseldorf Havalimanı’nda engellendi.

Hamas’tan Ilhan Omar’a tepki: Bizi İsrail’le eşitlemesi kabul edilemez

Hamas, ABD’de Demokrat Parti’nin ilerici kanadından Ilhan Omar’ın “ABD, Hamas, İsrail, Afganistan ve Taliban tarafından işlenmiş akıl almaz suçlara tanıklık ettik” sözlerine tepki gösterdi.

Mısır Dışişleri Bakanı: Mısır’ın Türkiye’den birtakım talepleri ve beklentileri var

Türkiye ve Mısır ilişkilerinin kademeli olarak ilerleyeceğini belirten Mısır Dışişleri Bakanı, “Mısır’ın Türkiye’den birtakım talepleri ve beklentileri var” dedi.

 

Ekonomi

ÇGD raporu: İlanların yüzde 78’i yandaşlara, ilan cezalarının yüzde 97’si muhaliflere!

ÇGD, mayıs ayı Medya İzleme Raporu’nu yayımladı. Raporda resmi ilanların yaklaşık yüzde 78’lik bölümünün; Sabah, Hürriyet, Posta, Milliyet, Yeni Şafak gazetelerine gittiği, ilan kesme cezalarının cezaların yüzde 97’sinin BirGün, Cumhuriyet, Evrensel, Korkusuz ve Sözcü’ye kesildiği belirtildi.

Bireysel kredilerde tehlike yaklaşıyor

Bireysel kredilerde takibe düşme oranı geçen yıla göre yüzde 8 arttı. Doç. Dr. Baki Demirel, “Riskli kredilerin yarattığı borç sorunu bir iki yılda daha çok hissedilecek” şeklinde konuştu.

AKP’den ‘750 milyon dolar nerede’ sorusuna karşılık: Ekonomiye zarar verir!

Demirören’in Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredinin akıbetine ilişkin sorulara AKP’den, “Ekonomiye zarar verir” karşılığı geldi.

 

Toplumsal Cinsiyet

 

 

Ekoloji

G7 zirvesi: Liderlerin iklim vaatleri çevre aktivistlerini memnun etmedi

İklim değişikliği için harekete geçme konusunda fikir birliğine varan G7 ülkeleri, yoksul ülkelerin emisyonları azaltmalarına yardımcı olmak için daha önce taahhüt ettikleri yıllık 100 milyar dolarlık finansman ayırma kararlarını yineledi. Ancak verilen bu vaadin ayrıntılarının sonuç bildirgisinde yer almaması çevre aktivistlerinin tepkisine neden oldu.

‘Marmara Eylem Planı, Katar’la imzalanan Su Anlaşması’nın hedefleriyle örtüşüyor’

CHP’li vekil Toprak, ‘iktidarın Marmara Eylem Planı’nda siyasi hesap peşinde olduğunu ve bu planın asıl amacının, yandaşlarına yeni kazanç kapısı açmak olduğunu’ söyledi.

Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında Balıkesir’de gübre fabrikasının faaliyetleri durduruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yapılan denetimlerde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen bir sanayi tesisinin faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurdu.

Kovid

G7’den yoksul ülkelere 1 milyar doz aşı hibesi taahhüdü

İngiltere’nin ev sahipliğinde Cornwall’daki Carbis Koyu’nda 11-13 Haziran’da düzenlenen G7 Zirvesi’nin sonuç bildirgesi açıklandı.

Yemeksepeti işçileri: Nevzat Aydın sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız

Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ancak sendikalaştığı için Nevzat Aydın tarafından iş kolu değiştirilen Yemeksepeti işçileri büro çalışanı olarak gözüktüğü için Covid-19 aşısı olamıyor. İşçiler, “Patron sendikalı olmamamızı istemediği için aşılanamayacağız” dedi.

Salgında son durum: Günlük vaka sayısı 5 bine düştü

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte 5 bin 012 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 53 kişi vefat etti.

 

 

 

14 Haziran 2021

İç Politika

Soma katliamı davası karar için 16 Haziran’a ertelendi

Soma katliamı davası karar duruşması 16 Haziran Çarşamba gününe ertelendi. Madenci ailelerinin avukatları sanıksız yargılama yapılmasına ve mahkeme heyetinin ilgisizliğine tepki gösterdiler.

KOBANÎ DAVASI “HDP kapatma iddianamesinin temelini oluşturun”

Avukat Maçoğlu “Savcı dosyada bir belge unutmuş. Soruşturmaya müdahale eden bu belgede diyor ki: Bu dosyaya çalışın ve HDP kapatma iddianamesinin temelini oluşturun” diye konuştu.

TGC, Veyis Ateş’e soruşturma açtı ve savunmasını istedi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Peker’in Sezgin Baran Korkmaz’ın otelinde kaldığını açıkladığı Habertürk programcısı Veyis Ateş’e soruşturma açtı.

Demirtaş, Sedat Peker’in açıklamalarını değerlendirdi: İfşa edilenler buzdağının görünen yüzü

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamaları, HDP’ye açılan kapatma davası ve muhalefetin erken seçim talebine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Bir milletvekili tarafından devlet hastanesinde 3 insan katledildi, üç yıl geçti, tutuklu yok’

‘Ankara’ya kadar gittim adalet yok. Ailemi katledenleri neden yakalamıyorlar. Savcılar neden bu katliamı saklıyor. Bunu neden bize yapıyorlar? Ailemi bitirdiler…’

 

Dış Politika

Biden-Erdoğan: “Çok iyi bir görüşmeydi” dedi mi?

NATO zirvesinin ardından Biden ve Erdoğan’ın ilk ikili görüşmeleri gecikmeli başladı. Beyaz Saray muhabirleri Biden’ın “Çok iyi bir görüşmeydi” sözleri, ABD Başkanı’na tekrar sorulduğunda “Ben bir şey söylemedim” dediğini bildirdi.

Bloomberg’den Erdoğan’la görüşecek Biden’a çağrı: Toleransın sonuna gelindiği gösterilmeli

Bloomberg’in yayın kurulu, bugünkü Biden-Erdoğan görüşmesi öncesi bir başyazı yayınladı. Makalede, ‘Batı, Türkiye’nin saldırganlığına toleransın sonuna gelindiğini göstermeli’ denildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy: NATO liderleri, NATO üyesi olacağımızı doğruladı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg:

Kabil Havalimanı konusunda Türkiye kilit rolde ancak henüz karar alınmadı

Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin ardından Yunan yetkili:

Gerilimlerin tekrarlamaması konusunda ortak anlayışa varıldı

Putin: Suriye’de, ABD kontrolündeki bölgeden gelen militanları yakaladık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de ABD’nin kontrol ettiği El Tanf bölgesinden Rus üslerine saldırı amacıyla Şam’ın kontrolündeki bölgelere geçen militanları yakaladıklarını açıkladı.

Erdoğan ve Merkel Brüksel’de bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi kapsamında Almanya Başbakanı Merkel’e görüştü. Alman hükümeti sözcüsü, iki liderin AB-Türkiye ilişkileri ve Kıbrıs sorununu değerlendirdiklerini söyledi.

 

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gül’ün üçüncü maaşı da ortaya çıktı

AKP’li Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün, bakan yardımcılığı ve Sun Express Yönetim Kurulu üyeliği dışında üçüncü yerden aldığı maaş da ortaya çıktı. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz’ın gündeme getirdiği maaşla birlikte Gül’ün bakan yardımcılığı ve Sun Express’ten aldığı üç maaşın toplamı 81 bin TL ediyor.

‘Usulsüzlüğü’ yapana değil, bildiren memura ceza üstüne ceza verildi

Y.Ö. cezaların yanı sıra bir de ölüm tehditleri almaya başladığını belirtti.

 

Toplumsal Cinsiyet

‘Kadın Yoksulluğuna Hayır’ buluşmaları: Tarlada biz çalışıyoruz ama paralarımızı erkekler alıyor!

HDP Kadın Meclisi’nin başlattığı ‘Kadın Yoksulluğuna Hayır’ buluşmalarının 5’nci etabının stardını Adana’da verdi. Heyetin ilk durağı Karataş ilçesinde tarlada çalışan kadın işçiler oldu.

Ekoloji

Gaziemir Emrez mahallesinde radyasyon normal değerin 7 bin 291 katı çıktı

İzmir’in Çernobil’i olarak anılan Gaziemir Emrez Mahallesi’de radyasyon cihazı ile ölçüm yapıldı. Yapılan ölçümlerde alanda normal değerin 7 bin 291 katı radyasyon olduğunu tespit edildi.

İstanbul Üniversitesi, müsilajı deniz bakteri izolatlarıyla temizlemeyi başardı

Pilot olarak 8 Haziran’da Yenikapı Yediemin Limanı’nda başlatılan çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. Gülşen Altuğ, “13 Haziran’da sabah uygulama yaptık, akşam uygulama yapmamıza gerek kalmadı” diye konuştu

Kovid

Son 24 saatte 781 bin 351 doz aşı uygulandı

Aşılamada günlük en yüksek doza ulaşıldı ve son 24 saatte 781 bin 351 kişi aşılandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarın itibariyle SGK’ya kayıtlı işçi ve memurların tamamının aşı randevusu alabileceğini duyurdu.

Bakan Koca duyurdu: SGK’ye kayıtlı çalışanlar aşı randevusu alabilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İşçi ve memurların tamamı için yarın yeni bir gün başlıyor. SGK kayıtlı tüm çalışanlar… Yarın ilk işimiz aşı randevusu almak olsun!” açıklamasını yaptı.

 

15 Haziran 2021

İç Politika

Kobanî davasında dört kişiye tahliye

Mahkeme, tutuklu sanıklardan Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal’ın yurtdışına çıkış yasağı adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

Ahmet Şık Bakan Soylu’ya Veyis Ateş’i sordu

TİP’li Ahmet Şık, İçişleri Bakanı Soylu’ya HabertürkTV’den Veyis Ateş’in kara aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Euro istediği iddiasıyla ilgili, “Paralar kime gidecekti, rüşvet isteyen klikte sen de var mıydın?” diye sordu.

Erdoğan’la ‘ittifak’ görüşmeleri yapan Oğuzhan Asiltürk, attığı 53 tweetle Karamollaoğlu’na bayrak açtı

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, partisine yönelik eleştirilerini sıraladığı sosyal medya paylaşımında, “İnşallah, önümüzdeki kongrede alacağımız kararlarla, Saadet Partimiz, kuruluşundaki değerleri savunur hâle gelir”

Mithat Sancar: Bir satış borsası açıldı, herkes kimin kimi satacağını merakla bekliyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları hakkında Meclis’te komisyon kurulması çağrısında bulundu. “Bir satış borsası açıldı” diyen Sancar, “Herkes kimin kimi satacağını merakla bekliyor” dedi.

Sezgin Baran Korkmaz: Veyis Ateş beni tehdit etti

Firari Sezgin Baran Korkmaz, Habertürk yazarı Sevilay Yılman’a adı mafyayla anılan Veyis Ateş’in kendisini tehdit ettiğini söyledi. Korkmaz, Yılman’a bir de ses kaydı dinletti.

Özışık kardeşlerin hedefindeki Didim Belediye Başkanı Atabay’a saldırı

Aydın’ın Didim ilçesinin Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay‘a kimliği belirsiz kişiler tarafından beyzbol sopalı saldırı gerçekleşti. Başkan Atabay, “Bir çete var. Otel yapmak istiyorlar izin vermedim” dedi.

Sedat Peker bu kez CHP’ye seslendi: Bu şahsın özel olarak oraya monte edildiğini görmüyor musunuz?

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, T24’e anlattı: Ankara’nın emriyle MİT seçimlere müdahale etti; ‘kazansan bile görevde kalamayacaksın’ dediler!

 

Dış Politika

Biden-Erdoğan görüşmesi: S-400’le Kabil Havaalanı teklifi arasında bağlantı yok

Erdoğan-Biden görüşmesine dair konuşan ABD’li bir yetkili “S-400’ler ile Kabil Havalimanı arasında bir bağlantı yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İlham Aliyev arasında “Şuşa Beyannamesi” imzalandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şuşa’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü. İkili arasında “Şuşa Beyannamesi” imzalandı.

Erdoğan-Biden görüşmesi: ‘Türkiye neredeyse ABD yönetimine açık çek verdi’

Prof. Dr. İlhan Uzgel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Jode Biden görüşmesini Artı TV’de değerlendirdi.

İtalya basını: Müttefikler, Türkiye politikası konusunda bölündü

İtalyan basını, NATO Liderler Zirvesi’nde müttefiklerin ‘Türkiye politikası konusunda bölündüğünü’ yazdı.

Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması: ‘ABD’yi tehdit olarak görenlerin oranı azaldı, AB üyeliğine destek arttı’

Ekonomi

Bakanlığın yalısına milyonluk mobilya

Dışişleri Bakanlığı’nın kullandığı Müşir Fuat Paşa Yalısı’nın mobilyaları için açılan ihaleyi 2 milyon 895 bin TL teklif veren Erdem Büro Mobilyaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kazandı.

TÜİK verileri: Gelir dağılımında uçurum, son 11 yılın en yükseğini gördü

Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan Gini katsayısı, salgın yılında 0,410 ile 2009’dan bu yana en kötü seviyesini gördü. En zengin yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay artarken, göreli yoksulluk oranında artış gözlendi.

TOKİ projelerinde ihaleler de inşaatlar da şeffaf değil

İzmir’de TOKİ tarafından yürütülen konut inşaatlarının ihale süreçleri kamuoyu önünde şeffaf olarak paylaşılmıyor.

Çevre Bakanı Kurum: Müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediğini tespit ettik

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

 

Toplumsal Cinsiyet

Savcıya göre polis kadını “basit yaralamış”

Avukat Eren Keskin, Büyükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu Gökçe Y.’yi darp eden polis hakkında hazırlanan iddianamenin yetersiz olduğunu belirtti. Keskin, Gökçe’ye hakaret eden doktor için de TTB’ye başvurdu.

Kadınlardan Maltepe’de 19 Haziran’da düzenlenecek İstanbul Sözleşmesi mitingine çağrı

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı Maltepe’de 19 Haziran Cumartesi günü saat 13.00’te düzenlenecek mitinge çağrı videoları paylaşıldı.

Kadın Dayanışma Vakfı, pandemi döneminde dijital şiddete yönelik başvuruların arttığını açıkladı

Kadın Dayanışma Vakfı tarafından yayımlanan rapora göre, şiddetle mücadele mekanizmalarının baştan savma tutumları pandemi ile daha da görünür hale geldi.

Ekoloji

İBB ekipleri Kanal İstanbul şantiyesini tahliye etti

Erdoğan’ın “26 Haziran’da temelini atacağız” dediği Kanal İstanbul için kurulan şantiye, İSKİ arazisinde bulunduğu için İBB tarafından tahliye edildi. Bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi.

Bakan Kurum: Tüm arıtma tesislerine Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu ilk toplantısını yaptı. Bakan Kurum, “Tüm arıtma tesislerine Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz” dedi.

2 yıl önce Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Karaburun’da RES talanı hız kesmiyor

Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Karaburun Yarımadası’nda rüzgar enerji santrali talanı devam ediyor.Karaburun Kent Konseyi: Planlara onay verilmesi kuş türleri için yok oluş fermanıdır.

NATO ilk kez iklim değişikliğiyle mücadeleyi gündemine aldı

Dünyanın en güçlü savunma ittifakı, tarihinde ilk kez üye ülkelerin personel güvenliğini veya operasyonlarını etkilemeyecek şekilde ‘askeri faaliyetlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltma’ sözünü verdi.

Kovid

Günlük aşılama 1 milyon dozun üzerine çıktı

Günlük aşılamada ilk kez 1 milyon dozun üzerine çıkıldı. Son 24 saatteki 1 milyon 118 bin 160 artışla toplam uygulanan doz 35 milyon 611 bin 668’e oldu. Toplam aşılamanın yaklaşık üçte biri İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapıldı.

Sağlık Bakanı Koca: Organize sanayi bölgelerinde yerinde aşı uygulamasına başlıyoruz

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, “Organize sanayi bölgelerinde mobil ekiplerimizle yerinde aşı uygulamasına başlıyoruz” dedi.

IMF: Türkiye pandemide yurttaşlarına en az doğrudan destek sağlayan ülkeler arasında

IMF’nin 4’üncü madde konsültasyonu kapsamında yayınladığı raporda, Türkiye’nin pandemide yurttaşlara ve şirketlere en az doğrudan destek sağlayan ülkelerden biri olduğu belirtildi.

 

16 Haziran 2021

İç Politika

Türkiye’ye sürekli operasyon çeken ‘dış güçler’in araştırılması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İktidarın sıkıştığı her konuda gündeme getirdiği ‘dış güçler’in açığa çıkarılmasına yönelik araştrırma önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü

Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar alan bir siyasetçi olduğunu açıklayıp isim vermeyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendisinden resmi yazı ile bilgi isteyen TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü.

Can Gürkan’a ‘teksir’den 20 yıl verildi, adli kontrolle serbest bırakıldı: 301 madencinin katilleri dışarıda!

2019’da Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden başlayan Soma Maden Katliamı davasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 20 yıl hapis cezası verildi. Gürkan, Adli kontrolle serbest bırakıldı. Aile avukatlarından Nergiz Tuba Aslan “Kabul edilebilir gibi değil. Yeni infaz yasasına göre cezaları kesinleşse bile yatacağı en fazla birkaç aydır onu da yatar mı bilmiyorum. Biz mücadelenin hukuki boyutunu bırakmayacağız” dedi.

Berkin vurulduğu yerde anıldı: Cuma günkü karar duruşmasına çağrı yapıldı

Berkin Elvan’ın ekmek almaya giderken Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle vurulmasının üzerinden 8 yıl geçti. Elvan ailesi Berkin’in vurulduğu alanda toplanarak anma gerçekleştirdi. Aile fertleri “Biz ilerde bu kararın teşkil etmesini istiyoruz. Başka hiçbir isteğimiz yok. O yüzden size çok ihtiyacımız var” diyerek cuma günü görülecek karar duruşmasına çağrı yaptı.

Mersin Limanı’nda Ekvador’dan gelen 1 ton 150 kilo kokain ele geçirildi

Mersin Limanı’nda 1 ton 150 kilogram kokainin ele geçirildi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bunun bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı kokain yakalaması olduğunu duyurdu. Mersin Valiliği de, kokainin Ekvador’dan geldiğini açıkladı. Ekvador’un adı daha önce de Türkiye’ye gönderilen kokainle gündeme gelmişti.

İletişim Başkanlığı’na kişisel verilere sınırsız ulaşma yetkisi

AYM, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın tüm kamu kurum ve kuruluşlarından 83 milyonla ilgili tüm bilgilere ulaşma yetkisine onay verdi. Karara itiraz eden Başkan Zühtü Arslan, düzenlemenin kişisel verilerin korunmasını güvencesiz hale getirdiğini vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi Senatosu gasp ediliyor

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, üniversite senatosu toplantısına dikkat çekti ve ‘Seçilmiş Senatörlerimizin Yanındayız’ diyerek kampüsten ayrılmadı. Akademisyenler açıklamalarında, üniversitelerinin siyasi saiklerle yeniden yapılandırılmak istendiğini, atanmış yönetimin üniversite senatosunu atamalar ve görevlendirmeler aracılığı ile işlevselsizleştirmeye, fakülte ve enstitülerin senatoda gerçek anlamıyla temsil edilmesini engellemeye çalıştığını ifade etti

Maden-İş, 15-16 Haziran’ın yıl dönümünde işçi yumruklattı: “Böyle sendikacılık olmaz”

Türkiye Maden İşçileri Sendikası, 15-16 Haziran buyük işçi direnişinin 51. yıl dönümünde Soma’da toplu sözleşme sürecinin işleyişine itiraz eden madenciyi yumruklattı.

Kobane Davası ertelendi | Tutuklu siyasetçi Yorulmaz: Bazı gerçekler değişmez

HDP eski Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasının üçüncü oturumu ertelendi.

Karamollaoğlu’ndan Asiltürk çıkışı: Açıklamaları kendisini bağlar

Parti içi meseleleri basın önünde konuşmayacağı vurgusu yapan Karamollaoğlu, ‘Erbakan Hocamızın bize bıraktığı mirasın yerine getirilmesi için gayret gösteriyoruz’ ifadelerini kullandı.

Murat Ağırel’den Sezgin Baran Korkmaz iddiası: Söz konusu kayıtta 12 gazeteciyi maaşa bağladığını söylüyor

Sedat Peker yayınlandığı videoda İçişleri Bakanı Bakanı Soylu’nun, SBK Holding’in sahibi iş insanı Korkmaz’a, ‘Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurt dışına çık’ dediğini iddia etmişti.

Emniyet-Sen Genel Başkanı: Son 25 günde 15 polis intihar etti

Kobane Davası: HDP illegal toplantı organize ediyormuş algısı oluşturuluyor

Günay Kubilay savunmasında şu soruyu sordu: “Şiddetin iması dahi bulunmayan bir çağrı söz konusuyken, devlet kağıttan bir şato mu ki, politik bir eleştiri yapıldığında, demokratik bir protesto rüzgarı estirildiğinde birliği ve bütünlüğü bozulsun?”

Serkut Bozkurt: Sezgin Baran Korkmaz’dan para alan 12 gazeteciden biri Ahmet Hakan

Gazeteci Serkut Bozkurt, Sezgin Baran Korkmaz’dan para alan 12 gazeteciden birinin Ahmet Hakan olduğunu öne sürdü.

Tanal bu kez fotoğraflarla sordu: Bu tarihi eserler şu an nerededir?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Milli Saraylar Başkanlığı’nın “Hiçbir zaman var olmadı” dediği vazoların fotoğraflarını paylaşıp yeniden sordu: “Bu tarihi eserler şu an nerededir?”

 

Dış Politika

Putin – Biden zirvesi sona erdi: İki liderden ortak bildiri

İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvesi sona erdi. Görüşmenin ardından Kremlin, üzerinde uzlaşıya varılan ortak bildiriyi yayımladı.

SİHA’yla vurulan Maxmur’a Irak heyeti ziyareti

Irak içişleri, Savunma, Göç ve Göçmen bakanlıkları, istihbarat, Musul’daki Ortak Operasyon Odası ve Irak ordusuna bağlı 14’üncü Tugayından temsilcilerinden oluşan bir heyet SİHA ile bombalanan Maxmur Mülteci Kampını ziyaret etti.

Aliyev ile Erdoğan arasında ilginç Cengiz-Kolin diyaloğu: Onlar her yerde var

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev arasında otobüs seyahati sırasında Kolin ve Cengiz şirketlerinden bahseden dikkat çeken bir diyalog yaşandı.

Erdoğan: 6 ülke bir platform kuralım, düşmanlıklar ortadan kalksın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi’nde konuştu. Erdoğan, bölgenin barışa ihtiyacı olduğunu söyleyerek, aralarında Ermenistan’ın da yer aldığı 6 ülkeli bir platform kurulmasını önerdi.

 

Ekonomi

AB’nin yeni seyahat listesinde Türkiye yine yer almadı

Avrupa Birliği, Coronavirus pandemisi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamalarını altı ülke için hafifletti. Listede Türkiye yer almadı.

Rekor olarak kayıtlara geçti: Bütçeden müteahhitlere sadece bir ayda 8 milyar liralık harcama

Ülkedeki en önemli kamu kaynaklarını betona gömen ve yandaş müteahhitlerini zengin eden AKP iktidarı, 2021’nin beş ayında bu kişi ve firmalara 23 milyar TL’den daha fazla ödeme yaptı.

Fed faiz kararını açıkladı

Politika faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutuldu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin büyüme beklentisini düşürdü

Fitch Ratings, kredideki yavaşlamayla birlikte zayıflayan tüketimin 2021’in ikinci yarısında turizmde yaşanacak toparlanmayla dengelenebileceğine işaret etti.

 

Toplumsal Cinsiyet

Duygu Delen davası: Mehmet Kaplan, ev hapsi şartıyla tahliye edildi!

Duygu Delen’in ölümüne ilişkin açılan dosyada yargılamaya devam edildi. Mahkeme heyeti uzmanların dosyaya sunduğu 3 bilirkişi raporundaki çelişkinin giderilmesi için Adli Tıp Kurumu Üst Kurulundan yeni rapor istenmesine ve Mehmet Kaplan’ın ev hapsiyle tahliyesine karar verdi.

Ankara’da, ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklamasına polis müdahalesi: Çok sayıda kadın gözaltında

Ankara’da İstanbul Sözleşmesi Kampanya Grubu tarafından düzenlenen “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” eylemine davet açıklamasına polis müdahale etti. Çok sayıda kadının gözaltına alındığı kaydedildi.

Yeldana Kaharman’ın otopsi raporunu yayınlayan Baransel Ağca’ya bir soruşturma daha

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli şekilde hayatını kaybeden Yeldana Kaharman’ın otopsi raporunu paylaşan Gazeteci Baransel Ağca hakkında soruşturma açtı.

 

Ekoloji

Atık boşaltma tesisine 50 gün jesti!

Bandırma’da faaliyetlerini durdurduğunu açıkladığı Bandırma Gübre Fabrikaları’na (BAGFAŞ) “428 bin ton ihracatı yapması için” 50 gün süre verdiği ortaya çıktı.

Müsilajın Marmara’nın dibini örümcek ağı gibi sardığı görüntülendi

Marmara Denizi’nde Tavşan Adası civarında dalış yapan dalgıçlar, görüş mesafesinin sıfıra yakın olduğu 30 metre derinlikte, müsilajın yoğunluğunun arttığını ve örümcek ağı gibi deniz dibini sardığını görüntüledi.

Kadın Toplulukları ve İklim Krizi Çalıştayı 2 Temmuz’da başlıyor

KAD.İM projesi kapsamında hazırlanan ve üç gün boyunca sürecek çalıştay 2-4 Temmuz tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Çin’deki nükleer santralin radyasyon sızıntısı ne kadar ciddi?

Fransız şirket Framatome, Çin’in güneyinde yer alan Taishan Nükleer Santrali’ndeki sızıntıya ilişkin ABD Enerji Bakanlığı’na uyarı notu gönderdi. Peki sorun ne kadar ciddi ve endişelenmemiz gerekiyor mu?

 

Kovid

Türkiye’de koronavirüs: Son 24 saatte 6 bin 221 vaka, 71 can kaybı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de koronavirüsten 71 kişi daha hayatını kaybetti. 6 bin 221 yeni vaka tespit edildi.

Koca: 35 yaş üzeri için aşılama yarın başlıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 35 yaş üzerindeki tüm yurttaşlar için aşı randevularının yarın itibariyle açılacağını bildirdi.

Pandeminin “unutulanları” işçiler, nihayet aşılanmaya başlandı

 

17 Haziran 2021

İç Politika

HDP İzmir İl binasına saldırı: Parti çalışanı Deniz Poyraz öldürüldü

HDP’li vekil Murat Çepni “Deniz Poyraz adlı çalışanımız hayatını kaybetti” dedi.

Saldırgan: “İngilizce kursuna kaydolup keşif yaptım”

İzmir’de HDP il binasına silahla saldırarak Deniz Poyraz’ı öldüren saldırgan Onur Gencer, “Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim” dedi.

HDP’nin Taksim’deki açıklamasına polis müdahalesi

Siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ve sendikaların katıldığı açıklamanın ardından kitleye polis müdahale etti. Bir kişi gözaltına alındı.

HDP İzmir il binasına yönelik saldırı Şişhane’de protesto edildi

HDP, bir kişinin katledildiği HDP İzmir il binasına yönelik saldırıya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirmek üzere Şişhane’de toplandı. Çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve sendikalar “Fazişme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, “Deniz arkadaşımız 88 kadının ismlerinin asılı olduğu bir binada katledildi. Belki o isimleri asarken bir parçasını tuttu” dedi.

Şentop: Soylu’nun mektubunda isim yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ‘mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçi’ açıklaması üzerine görüşen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ” Dün Sayın Bakanımız geldi, yazılı cevabını da getirdi. Öncelikle şunu ifade edelim, kastettiği isim TBMM’de milletvekili olan bir kişi değil,” dedi.

Sol partiler ve emek örgütlerinden HDP saldırısına tepki: Sorumlular belli!

HDP İzmir İl Örgütü’ne düzenlenen ve Deniz Poyraz’ın yaşamını yitirdiği saldırı ardından sol parti ve kurumlar ile emek örgütlerinden açıklamalar geldi, saldırıda iktidarın sorumluluğuna işaret edildi.

Veyis Ateş, Habertürk’ten istifa etti

Sezgin Baran Korkmaz’dan bir lobi için olduğunu öne sürerek 10 milyon avro istediği ortaya çıkan Veyis Ateş, hakkındaki iddialar sonrası istifa etti.

Emniyet Genel Müdürlüğünden polis intiharlarıyla ilgili açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü, emniyet personellerinin intihar haberleri ile ilgili olarak, 2010 yılında görev yapan personel sayısı ile 2020 yılı personel sayısı karşılaştırıldığında yüzde 43,5 artış olmasına rağmen intihar oranlarında artış meydana gelmediğini söyledi.

Soma’nın hesabı mutlaka sorulur

Siyasi müdahalelerle 7 yıl boyunca sürüncemede bırakılan Soma Katliamı davasında karar sermayeden yana oldu. 301 madenci hayatını kaybederken aramızda gezen katiller hapse girmeyecek.

AKP, 4. Yargı Paketi kanun teklifini yarın TBMM Başkanlığına sunacak

AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, 4. Yargı Paketi’ne ilişkin kanun teklifini, yarın TBMM Başkanlığına sunacaklarını bildirdi.

Bahçeli’den açıklama: Bir cani üzerinden MHP’yi suçlamak kimsenin haddi değil

HDP’nin İzmir il binasına yönelik ırkçı saldırı ile ilgili açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Bir cani üzerinden MHP’yi suçlamak kimsenin haddi değil” ifadelerini kullandı.

HDP’ye saldırıyı ‘çatışma’ diye verdiler: ‘Özel savaşın aparatları’

İktidar medyasında HDP’nin İzmir binasına saldırıya ilişkin haberlerin ‘çatışma’ diye verilmesine tepki gösteren DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, “Bunlar bu savaşın özel aparatlarıdır” dedi.

Jandarma istihbaratın ihalesi Asiltürk’ün yeğenine verilmiş

Jandarma İstihbarat’ın bir ihalesini 10 yıldır kazanan MRD Bilişim, bu yıl da ihaleyi 3,8 milyon dolara aldı ancak İçişleri Bakanlığı tarafından diskalifiye edildi. İhale Asiltürk’ün yeğenine verildi.

Saldırgan Gencer’in kanlı tehdit ve otomobilli görüntüleri silindi

HDP’ye saldıran Onur Gencer’in Instagram hesabındaki story’lerin erken silindiği görüldü. Gencer silinen bir gönderide kanlı tehdit, diğerinde ise bir otomobille görünüyordu.

Katil Onur Gencer, katlettiği Poyraz’ın fotoğrafını Whatsapp’ta paylaştı

İzmir’de HDP binasına girerek Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer, Poyraz’ın fotoğrafını Whatsapp üzerinden paylaştı.

‘Kelepçesiz çıkarılan saldırgan polisin şefkatli kolları arasında’

Saldırganın görevini yaptıktan sonra devletin şefkatli kollarında can güvenliğinin sağlandığını söyleyen Kaya, ‘Kelepçesiz çıkarılan saldırgan polisin şefkatli kolları arasında’ dedi.

HDP saldırganı Onur Gencer’in profili: Suriye’de TSK silahlarıyla görüntüler, ırkçı hakaretler

HDP’li Deniz Poyraz’ı öldüren saldırgan Onur Gencer’in saldırıdan hemen önce sosyal medya hesabından ırkçı paylaşımlarda bulunarak HDP’yi hedef aldığı görüldü.

HDP İzmir il örgütüne yapılan saldırının faili Onur Gencer’le ilgili bilgiler ortaya çıktı

Yaptığı saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in Suriye’de TSK’ya ait silahla çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştığı görüldü.

Kobane Davası HDP binasına yapılan saldırı sebebiyle ertelendi

Kobane Davası’nın dördüncü duruşmasında avukatlar sanıklar ‘Bu şartlar altında savunma yapmamız mümkün değil’ diyerek mahkeme salonunu terk etti.

AYM, Cumhurbaşkanı kararıyla üniversitelerde kadro düzenlemesi kararnamesini iptal etti

AYM’nin kararında Cumhurbaşkanı’nın yetkisinin sınırsız olmadığına vurgu yapılarak, Anayasa’da kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılmayacağının hüküm altına alındığı belirtildi.

HDP’ye kapatma davası: Partide ‘muhalefete muhalefet’ ve ‘seçim boykotu’ seçenekleri tartışılıyor

 

Dış Politika

Beyaz Saray: Türkiye ile Kabil Havalimanı konusunda mutabakata varıldı

Erdoğan-Biden görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği Kabil Havalimanı konusunda iki ülke arasında genel bir mutabakata varıldığı açıklandı.

Rusya Türkiye’nin Afganistan’da kalmasına karşı: ‘ABD-Taliban anlaşmasına aykırı olur’

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin NATO çekilmesi sonrası Afganistan’da kalmasının ABD ile Taliban arasında varılan anlaşmaya aykırı olacağını söyledi.

Erdoğan: Biden’a ‘S-400 ve F-35 konusunda farklı adım atmamızı beklemeyin’ dedim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’a “Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin” dediğini söyledi.

Almanya’dan Türkiye’ye Afganistan desteği

Almanya Savunma Bakanı Türkiye Afganistan’da daha önemli bir rol üstlenmeye hazır olduğu için “müteşekkir” olduğunu söylerken, Milli Savunma Bakanı silah ihracatındaki kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini belirtti.

 

Ekonomi

AKP’lilerin çifte maaş sefası

Yurttaşlar ekonomik zorluklarla boğuşurken AKP’li bürokratlar iki üç maaş birden alıyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, çifte ve 3’lü maaş alan 14 ismi açıkladı.

Merkez Bankası kararını açıkladı, faiz oranlarına dokunmadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında beklendiği gibi, yüzde 19 seviyesindeki politika faizini değiştirmedi.

 

Toplumsal Cinsiyet

19 Haziran’da “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” diyeceğiz

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz Mitingi Hazırlık Grubundan Özgül Kapdan, mitingin hazırlık sürecini, mitinge katılımın önemini Evrensel’e anlattı.

İzmir’den kadınlar: Denizin hesabı sorulacak

HDP İzmir il binasında Deniz Poyraz’ın öldürülmesiyle ilgili açıklama yapan kadınlar, “88 kadın katledildi yazıyor HDP binasındaki pankartta. Bu pankarta Deniz’in ismini kurşunlarla yazdınız” dedi.

Bursa’da kadın cinayeti: Eşini çalıştığı okulda bıçaklayıp başında bekledi

Bursa’da Atalay D. isimli erkek, eşi Bircan D’yi çalıştığı okulda defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı. Saldırgan erkeğin başında beklediği Bircan D, kaldırıldığı hastanede vefat etti.

 

Ekoloji

Türkiye son 51 yılın en sıcak mayıs ayını yaşadı

Ortalama mayıs ayı sıcaklığının 16,7 derece olduğu Türkiye’de geçtiğimiz ayın sıcaklığı 19,3 derece olarak kaydedildi.

Müsilajın haritası çıkarıldı

Uydu görüntüleri üzerinden hazırlanan interaktif harita ile müsilajın anlık durumu görüntülenebiliyor.

Dünya nehirlerinde kuraklık alarmı

Yapılan bir araştırmaya göre dünyadaki nehirlerin çoğu ciddi kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Uzmanlar büyük nehirlerdeki su kaybının yılda bir gün su akışının tamamen durmasına eş değer olduğunu belirtiyor.

 

Kovid

İngiltere’de Delta varyantı hızla yayılıyor

İngiltere’de koronavirüsün Delta varyantının hızla yayıldığı açıklandı. 3 Mayıs-7 Haziran arasında vaka sayısı bu nedenle yüzde 50 arttı.

 

18 Haziran 2021

İç Politika

HDP binasına saldıran, Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer, tutuklandı

HDP İzmir İl Örgütü binasına saldıran ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer, tutuklandı.

Polis, Deniz Poyraz’ın katledildiği binanın girişinde bulunan tüm kamera kayıtlarını sildi

İzmir polisi, HDP çalışanı Deniz Poyraz’ın katledildiği binanın girişinde bulunan iş yerindeki tüm kamera kayıtlarını aldıktan sonra kayıt cihazlarını formatladı.

İzmir Valiliği, HDP’ye saldırı sonrası kamera kayıtlarının silindiği iddiasını yalanladı

İzmir Valiliği, HDP’ye yapılan silahlı saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin açıklama yaptı. Valilik, kamera kayıtlarının silindiği, bilgisayarlara format atıldığı iddialarını yalanladı.

HDP iddianamesi için kabul istemi: Raportör ilk incelemeyi kabul etti

HDP iddianamesiyle ilgili ilk incelemeyi tamamlayan raportör, kabulünü talep etti.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB’den HDP’ye destek eylemi: Şiddeti tırmandıran politikalara geçit vermeyeceğiz

Demokratik kitle örgütleri, siyasi iktidarı, toplumu birbirine düşürmeye yönelik ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı dilden vazgeçmeye çağırdı.

Deniz Poyraz, ailesi, yoldaşları ve yakınları tarafından uğurlandı

HDP’ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın cenazesi, Kadifekale Camii’de binlerce kişinin katıldığı törenle uğurlandı.

Berkin Elvan davasında 8 yıl sonra karar açıklandı: Sanık polise 16 yıl hapis cezası

Gezi direnişi sırasında polisin gaz fişeğiyle vurulan Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin görülen davada karar açıklandı.

HDP’ye yönelik saldırının üzerinden 30 saat geçti, Erdoğan ve Soylu hiçbir açıklama yapmadı

HDP’ye dönük saldırının ardından üzerinden 30 saat geçti. İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı sessizliğini koruyor.

Gencer, katlardaki kapıları çalarak kanlı ellerini yıkamak istemiş

Gencer’in cinayet sonrası iş hanında bulunan başka işyerlerinin kapısını çalarak, ellerini yıkamak istediği ortaya çıktı.

Erdoğan HDP’ye yapılan saldırının ardından ilk kez topluluk karşısına çıktı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nda konuştu.

Emekli Tuğamiral Aydın Eken intihar etti

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde emekli tuğamiral Aydın Eken, evinde başına dayadığı tabancasını ateşleyerek intihar etti.

Veyis Ateş: Paramount Otel’e Cihan Ekşioğlu’nun davetlisi olarak gittim

Peker ve Sezgin Baran Korkmaz’ın ifşaatının ardından Haber Türk’ten ayrılan Veyis Ateş, İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı: “Korkmaz’ın Paramount Otel’e Cihan Ekşioğlu’nun davetlisi olarak gittim.”

Ağır hasta tutuklu Özkan’ın avukatı: Bir gün aç bırakılmış

Elazığ’a sevk edilen ve yetkili hastanenin Diyarbakır’da olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderilen ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a gün boyunca yemek verilmediği belirtildi.

CHP heyetinden HDP’ye başsağlığı ziyareti: Bu bizi yıldırmamalı

CHP heyeti İzmir’de HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile partililere başsağlığı diledi.

Poyraz’ın tutuklu kardeşinin cenazeye katılması engellendi

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda öldürülen Deniz Poyraz, kadınların omuzlarında getirildiği Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda karanfillerle defnedilirken, Buca Cezaevi’ndeki iki kardeşinin cenazeye katılmasına izin verilirken Kepsut Cezaevi’ndeki kardeşine izin verilmedi.

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, “Bu cezalar, madenci ailelerinin acılarını rahatlatmadı çünkü verilen cezalar sonucu sanıkların yatarı yok. Yargıtay’a temyiz yoluna gidiyoruz” açıklaması yaptı.

Mersin Limanı’nda 150 kilo kokain daha ele geçirildi

Mersin Limanı’ndaki operasyonda 150 kilo daha kokain ele geçirildi, uyuşturucu miktarı 1 ton 300 kilograma çıktı.

HDP İzmir il binasına düzenlenen saldırı hakkında neler biliniyor?

 

Dış Politika

Kremlin: Türkiye’nin Azerbaycan’da askeri üsler kurması Rusya’yı önlem almaya zorlar

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Azerbaycan’da Türk askeri üsleri kurması halinde Moskova’nın ulusal güvenliğini sağlayacak önlemler alması için gerekçe teşkil edeceğini söyledi.

İran sandık başında

İran’dan bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini muhafazakâr aday İbrahim Reisi’nin kazanacağı tahmin ediliyor.

 

Ekonomi

Rusya, Türkiye’ye tüm uçuşları 22 Haziran’da başlatma kararı aldı

Rusya, pandemi nedeniyle askıya aldığı Türkiye’ye tüm uçuşları 22 Haziran’da yeniden başlatma kararı aldı.

JP Morgan, Türkiye’nin büyüme oranı tahminini yukarı yönlü revize etti

JP Morgan, Türkiye’nin aşılamadaki hızına dikkat çekerek büyüme tahminini 6,1’den 6,8’e yükseltti. Banka ilk faiz indiriminin eylül ayında yapılacağını beklediklerini hatırlattı.

1 milyon 200 bin liralık konutlar inşa eden işçiler ücretlerini alamadan kovuldu

Babacan Holding 1 milyon 200 bin liralık konutlarını inşa eden işçilerin 5 aylık ücretlerini vermeden kapının önüne koydu.

 

Toplumsal Cinsiyet

Çatalca’da kadın cinayeti

Adana’da yaşayan Erdal Çavuş, eşi İlknur Çavuş’u ziyarete geldikleri Çatalca’da silahla göğsünden vurarak öldürdü.

MHP’li Esin Kara, Kavak Yelleri dizisini hedef aldı: Böyle bir mantığı Türk aile yapısında görmedik

Kadına karşı şiddetin nedenlerinin belirlenmesi için çalışan TBMM Araştırma Komisyonu’nda MHP, ‘Kavak Yelleri’ni hedef gösterdi: Böyle bir mantığı Türk aile yapısında görmedik.

 

Ekoloji

İstanbul’da tramvay seferleri durdu

İstanbul’da su baskınları nedeniyle Kabataş-Bağcılar ve Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı seferleri yapılamıyor.

İkizdere’de Cengiz İnşaat talanına direnen köylünün evini jandarma bastı

İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın doğayı talan edecek taş ocağı projesine direnen köylülerden Dursun Baş’ın evini jandarma bastı.

İklim değişikliği | Akdeniz dünyada en hızlı ısınan ve en tuzlu deniz haline geliyor!

Dünya Doğayı Koruma Vakfının raporuna göre iklim değişikliğinin Akdeniz’deki etkileri endişe verici boyutta.

 

Kovid

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Delta Varyantı için bakanlığa çağrı

‘Dördüncü dalga’ya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması gereken en önemli bilginin ‘Delta Varyantı’nın Türkiye’deki yayılım oranı olduğunu söyledi.

Covid aşısı: Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aşılama neden yavaş ilerliyor?

Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı: ‘Altı ayda bir aşı şart’

19 Haziran 2021

İç Politika

Erdoğan iki gün sonra konuştu: Saldırıyı kınıyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP İzmir İl Örgütü’ne düzenlenen saldırıya ilişkin “Failin önündeki ve arkasındaki tüm ilişkiler ortaya çıkarılarak en ağır cezayı alacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP binasına saldıran kişi parti yöneticisinin yeğeni çıktı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde AKP bürosuna molotof kokteylli saldırı düzenlendi. Gözaltına alınan isimlerden Şemdin Barin, AKP İlçe Teşkilatı yönetiminde olan Ali Barin’in yeğeni olduğu belirtildi.

Sedat Peker’den yeni iddialar: İzmir limanına gelecek olan 5 ton kokainle ilgili sizi bilgilendireyim

Suç örgütü lideri Sedat Peker, “İzmir limanına gelecek olan 5 ton kokainle ilgili sizi bilgilendireyim” diyerek iddialarda bulundu. Peker açıklamalarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef aldı.

Kandilli açıkladı: İstanbul’da 4,2 büyüklüğünde deprem

Kandilli Rasathanesi, İstanbul’da 4,2 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini açıkladı. Kandilli depremin merkezinin Sultanbeyli olduğunu belirtti.

Şenyaşar ailesiyle görüşen Kılıçdaroğlu: Adalet sağlanmalı

Şenyaşar ailesi ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “3 kişi öldü tutuklu kimse yok. Bu nasıl hukuk, adalet? Adaletin sağlanması gerek” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Rüşvetçi büyükelçileri Türkiye’ye çağıracağız

CHP’li belediyelerin geçmiş 2 yılı masaya yatırılacak, gelecek yıllarda neler yapılacağı tartışılacak.

 

Dış Politika

İran Cumhurbaşkanı seçimlerini İbrahim Raisi kazandı

İran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde açıklanan ilk resmi sonuçlara göre seçimi kazanan İbrahim Raisi oldu.

Merkel ve Macron: AB, Türkiye’yle ilişkilerde büyük sınamalarla karşı karşıya

Merkel: Bir yandan görüş ayrılıkları mevcut, diğer yandan ise bazı meseleleri birlikte şekillendirmek istiyorsak, birbirimize ihtiyacımız da var.

 

Ekonomi

Kamuda ikinci Pekcan vakası

Eski Bakan Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasının bir benzeri Sağlık Bakanlığı’nda yaşandı. Bakan Yardımcısı Aydın’ın eşinin kurucusu olduğu şirketin, bakanlığa milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığı ortaya çıktı.

Savaştaki Suriye’den 209 bin ton hububat

TMO’nun geçen yıl Suriye’den 209 bin ton hububat aldığı açığa çıktı. ZMO Başkanı Suiçmez, “Suriye gibi savaş içindeki bir ülkeden hububat almamız manidar” dedi.

MESS sözleşmesi: Sarkuysan’ın işçi başına kârı yüzde 2 bin 651 arttı!

MESS sözleşmesi kapsamında bulunan Sarkuysan’ın 2019 yılında 88.8 milyon lira olan kâr, pandemi yılında 248 milyon lirayı aştı. İşçi başına kâr bir yılda 13.3 bin liradan 366 bin liraya çıktı.

AB ‘güvenli ülkeler’ listesine Türkiye’yi yine almadı

AB komisyonu, yüksek vaka sayıları nedeniyle Türkiye’yi, ‘zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler’ listesinden henüz çıkarmadı.

DİSK-AR: Türkiye gelir eşitsizliğinde Avrupa birincisi

DİSK-AR’ın TÜİK’in 2019 yılının gelir ve yaşam koşullarını ortaya koyduğu araştırmasına bir rapor hazırladı.

 

Toplumsal Cinsiyet

Kadınlar İstanbul’dan sesleniyor: Güçlü, umutlu, kararlıyız

Yüzlerce kadın “Deniz Poyraz ölümsüzdür” “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla Maltepe Miting alanına girmeye başladı.

 

Ekoloji

Aydın Çevre ve Kültür Platformu: Menderes’in çığlığını duyun!

Aydın Çevre ve Kültür Platformu, Menderes nehrinin kuruması ve kirlenmesine ilişkin Armutlu köprüsü üzerinde basın açıklaması yaptı.

Prof. Naci Görür’den Kanal İstanbul uyarısı: Depremin şiddetini kuvvetlendirecek

Kanal İstanbul uyarısında bulunan Prof. Naci Görür, ‘Marmara’ya açılan bölümde depremim şiddeti minimum 9 olacak, en verimli araziler çölleşecek’ dedi.

Körfez’de boşa giden çalışma: Temizlik bitti, musilaj geri geldi

İzmit Körfezi’nde yapılan temizlik çalışmalarına rağmen müsilaj (deniz salyası), Eskihisar sahilini yeniden kapladı.

 

Kovid

Bakan Koca: Aşı randevularında yaş sınırı 30’a indi

Sağlık Bakanı Koca, “Aşı randevularında yaş sınırı 30’a indi. 30 yaş üstü gençler yarından itibaren randevu alabilir” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı 5 milyon doz Sinovac aşısının Türkiye’ye ulaştığını duyurdu

Sağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin’den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye’ye ulaştığını bildirdi.

 

 

Önerilen Yazılar

Pınar Tarcan Biden-Erdoğan: Hem tanıdık hem yepyeni

14 Haziran’da Biden’ın başkanlığı döneminde ilk kez yüz yüze görüşecek olan ikilinin mazisi Obama dönemine dayanıyor. Görüşme öncesi notlar, Rusya hamlesi, Biden’ın bakışı ve Kamala Harris faktörü..

Bülent Şık: Müsilaj sorunu ve salgın riski: Eleştirilere yanıtlar

Marmara Denizi’ndeki müsilaj yıkıma uğratılmış bir ekosistemin açığa çıkardığı sorunlardan biri sadece. Asıl mesele tahrip edilmiş, çökmüş bir ekosistemle karşı karşıya olmamızdır.

Katiller müdahaleye maruz kalmadan 50 dakika binada kaldı, bir çanta silahla olay yerine geldiler

Deniz Poyraz işkence ile katledildi. Valilik ve tüm görevliler delilleri karartmak ve katile sempati oluşturmak için çalışıyor.

Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer: İçimi soğuttum, beni serbest bırakın!

Gencer, emniyette de adliyedede pişmanlık belirtmedi. Aynı beyanı tekrarladı: “İçimi soğuttum, beni serbest bırakın.” Serbest bırakılması gerektiğine inanıyordu. Deniz Poyraz’ı öldürdükten dakikalar sonra hırsla yeniden kurşun sıktığını ve saldırdığını da rahatlıkla anlattı.

Bebek Korusu’nun ‘tapulu’ oligarkı

Boğazın tarihi aynı zamanda iktidar değişimlerine paralel mülkiyet değişiminin ve “mala çökme”nin de tarihidir. Bakın, Bebek Korusu da kime geçmiş?