7 Aralık 2022

İç Politika

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel kızını 6 yaşında ‘evlendirmişti’: Ailesi konuştu, Soykan belgelerle yanıt verdi!

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında dini nikâhla evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili iddiaların ardından ailesi konuştu. Gazeteci Timur Soykan, sosyal medya hesabından belgelerle yanıt verdi.

Son Dakika… İBB’den Hiranur Vakfı’nın binasına mühür kararı

Son dakika haberi… İBB İmar Müdürlüğü ekipleri, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak yapısını mühürledi.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında ‘evlendirmesi’ Meclis’te tartışma yarattı

İsmailağa tarikatına bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi henüz altı yaşında dini nikahla evlendirdiği ve çocuğun her gün cinsel istismara uğradığının ortaya çıkmasının yankıları sürüyor. Söz konusu skandal TBMM Genel Kurulu’nda da tartışmalara neden oldu.

Kültür Bakanlığı ‘Kurak Günler’e verdiği fonu geri istedi, Emin Alper isyan etti: Tehdit hayata geçirildi

Yönetmen Emin Alper, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Kurak Günler” filminin çekimleri için verdiği destek fonunun geri istendiğini duyurdu.

HDP eski MYK üyelerine ‘Ermeni Soykırımı’ davası: Milli menfaatlere aykırı

HDP’li 11 eski MYK üyesine 24 Nisan 2021’de yaptıkları basın açıklamasında Ermeni Soykırımı ile ilgili kullandıkları ifadeler gerekçe gösterilerek ‘Türklüğe hakaret’ suçundan dava açıldı.

Boğaziçi kayyumuna bir ret daha: “Adrese teslim” kadroları üst mahkeme de onaylamadı

Üst mahkeme, Boğaziçi Üniversitesinde Cumhurbaşkanı kararıyla kurulan Hukuk Fakültesi için açılan “adrese teslim” öğretim üyesi ilanlarını iptal etti.

Ekonomi

Merkez Bankası’nın toplam rezervlerinde artış sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde artış ivmesi geçen haftada da devam etti. 2 Aralık haftası itibariyle brüt rezervler 125 milyar dolara dayandı.

Bloomberg: Türkiye, Rus gazında yüzde 25’ten fazla indirim istiyor

Türkiye’nin Rus gazında yüzde 25’ten fazla indirim talep edeceği ileri sürüldü. Bloomberg’in Türk yetkililere dayandırdığı haberine göre, Türk ve Rus yetkililer, yarın Ankara’da bir görüşme gerçekleştirecek. Haberde, Türkiye’nin görüşmede, Rus gazı için yüzde 25’ten fazla indirim talep edeceği ifadelerine yer verildi. Yetkililer, eğer Türkiye’nin istediği bir indirim alamaması durumunda ödemeleri 2024 yılına ertelemek için çabalayacağını bildirdi.

Dış Politika

Irak’tan Türkiye ve İran sınırına askeri sevkıyat: Sınır Muhafızları Gücü’nü konuşlandıracak

Irak merkezi yönetimi, Türkiye ile İran sınır bölgesinde oluşturacağı yeni “Sınır Muhafızları Gücü” için başvuruları almaya başladı.

Finlandiya’dan Türkiye açıklaması: Silahların ihracat lisanslarını verebiliriz

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ankara’da olumlu bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, Finlandiya’nın yakın gelecekte Türkiye’ye bazı silahların ihracat lisanslarını verebileceğini söyledi.

Rusya’dan Ukrayna mesajı: Daha fazla bölgeyi ilhak etmeyeceğiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’da daha fazla bölge ilhak etmeyi planlamadıklarını belirterek, “Gündemde böyle bir şey yok. En azından bu yönde açıklamalar olmadı. Rusya’ya yeni katılan bazı bölgelerdeki işgal altındaki toprakların özgürleştirilmesi gerekiyor.” dedi.

Rusya’dan ‘ABD, Ukrayna’da darbe planlıyor’ iddiası

Rusya Dışişleri Sözcüsü, ABD Dışişleri Müsteşarı Nuland’ın Ukrayna ziyaretini değerlendirdi: Yardımlarının dağıtımıyla ilgili anlaşmazlıkların şiddetlendiği koşullarda Ukrayna’da olması tesadüf değil.

Almanya’da ‘darbe girişimi’: Vergi ödemeyenler, pasaport basanlar…

Aralarında askerlerin ve eski milletvekilinin bulunduğu 25 kişi, ‘cumhuriyeti yıkmak için terör örgütü kurmakla’ gözaltına alınmıştı. Peki, gözaltına alınanlara hangi suçlamalar yöneltiliyor?

İran’daki Mahsa Amini protestolarında ilk idam cezası infaz edildi, halk sokaklara döküldü

İran’da Mahsa Amini protestolarıyla ilgili ilk idam cezası infaz edildi. 23 yaşındaki Muhsin Şikari, bu sabah İslam rejimi tarafından öldürüldü. Halk rejime karşı sokaklara döküldü.

Beyaz Saray: Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyon istemiyoruz

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, “Suriye’deki birliklerimizi ve personelimizi ya da IŞİD’le mücadele misyonumuzu tehlikeye atacak askeri operasyonlar görmek istemiyoruz” dedi.

İran’daki Amini protestolarında ilk idam cezası infazı

Bir güvenlik gücünü bıçakla yaralamak ve Tahran’da bir sokağı kapatmak suçlamasıyla idama mahkum edilen Mohsen Shekari’nin cezası infaz edildi.

Peru’da Kongre’yi fesheden Cumhurbaşkanı Castillo cezaevine gönderildi

Peru’da hükümeti devirmeye çalışmakla suçladığı Kongreyi feshettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Pedro Castillo Kongre tarafından görevinden alındı. Gözaltına alınan Castillo cezaevine gönderildi.

 

8.12.2022

İç Politika

Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan çocuk istismarına tepki

Amed Emek ve Demokrasi Platformu çocuk istismarına Bakanlığın uzun bir süre sessiz kalmasını eleştirerek “Bu suçların üstünün örtülmeye çalışıldığını gösteriyor” dedi.

Rojava halkı tecritte karşı yürüdü

Kendisinden aylardır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritte karşı birçok yerde kesintisiz eylemler başladı. Rojava’da da birçok kentte yürüyüşler yapıldı

Mahkeme, tarikatta çocuk istismarı davası için 22 Mayıs 2023’e duruşma tarihi verdi

Mahkeme, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının maruz kaldığı cinsel istismara dair iddianameyi kabul ederek, 22 Mayıs 2023 tarihine duruşma günü verdi.

Diyanet’ten Hiranur Vakfı açıklaması: Bireylerin rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında ‘evlendirmesiyle’ ilgili açıklama yapan Diyanet, “İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz” dedi.

HDP: İsmailağa’daki istismar vakasına suskun kalan yetkililere sesleniyoruz; bu suça ortaksınız!

HDP’li kadın vekiller, İsmailağa Cemaati ile ilişkili Hiranur Vakfındaki çocuk istismarına dair Mecliste açıklama yaptı.

AKP ve MHP’nin planı üç sandıklı seçim

AKP ve MHP’nin anayasa değişikliği teklifini yarın Meclise sunması bekleniyor. Cumhur İttifakı’nın planı, başörtüsü ve LGBTİ karşıtı propagandayla seçimde üç sandık getirmek.

Boğaziçi kayyumuna bir ret daha: “Adrese teslim” kadroları üst mahkeme de onaylamadı

İktidar medyası hedef göstermişti; Bakanlık “Kurak Günler” filmine verilen desteği geri istedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı iktidar medyasının hedef gösterdiği Emin Alper’in filmi Kurak Günler’e verilen desteği faiziyle geri istedi.

Ekonomi

Hedef zincir marketler | Erdoğan’ın “üç harfliler” dediği zincir market sorunu ne?

AKP-MHP iktidarı artan fiyatlar karşısında zincir marketleri sorumlu tutuyor, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “üç harfliler” diyerek hedef aldığı zincir market sorununda neler yaşandı?

Dış Politika

İran’daki Mahsa Amini protestolarında ilk idam cezası infaz edildi, halk sokaklara döküldü

İran’da Mahsa Amini protestolarıyla ilgili ilk idam cezası infaz edildi. 23 yaşındaki Muhsin Şikari, bu sabah İslam rejimi tarafından öldürüldü. Halk rejime karşı sokaklara döküldü.

 

 

9.12.2022

İç Politika

HSK’den 6 yaşındaki çocuğa istismar soruşturmasında takipsizlik kararı veren savcı hakkında soruşturma

HSK 6 yaşındaki çocuğun istismar uğratılmasıyla ilgili soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına hükmeden savcı hakkında soruşturma başlattı.

Sinemacılardan “Kurak Günler” çağrısı: Sinema tarihine geçecek vahim bir sansür vakası

Çok sayıda sinemacı ortak açıklama yaparak, Kültür Bakanlığına “Sinema tarihine vahim bir sansür vakası olarak geçecek bu hatadan dönmeleri” için çağrı yaptı.

Hulusi Akar’dan ‘kimyasal silah araştırması’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialara TBMM Genel Kurulu’nda yanıt verdi. Akar, “24 Kasım’da heyet teşkil ettik her şeye rağmen. Heyet gitti, inceleme ve ölçümleri yaptı. Bunların hepsini derlediler toparladılar, getirdiler, Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarına verdiler. Hiçbirinde hiçbir şekilde kimyasal olmadığı raporu şu anda elimizde” dedi.

Altı yaşında çocuğa istismar davası: Gümüşel’in 22 yıl 6 ay hapsi istendi

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşında ‘evlendirmesine’ ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi. Kadir İstekli için 67 yıl, Gümüşel için 22 yıl hapis cezası istendi.

Türkiye’de yükseköğretim raporu: Kurumsal özerklik şart

‘Türkiye Yükseköğretim Alanının Yeniden Yapılandırılması Çalıştayı’nın sonuç raporu açıklandı. Raporda üniversiteler için akademik özgürlük ve kurumsal özerkliğin şart olduğu vurgulandı.

Derya Yanık’tan 6 yaşındaki çocuğa istismar açıklaması: Daha önce mağdura koruma sağlamıştık

Derya Yanık, 6 yaşındaki çocuğa istismarla ilgili açıklama yaptı: Daha öncesinden mağdurun müracaatı ile en üst düzey destek, gizlilik ve korunması sağlanmıştır. Bu yeni bir vaka değil bakanlık için.

Dış Politika

Londra’da greve çıkan 115 bin postacı Parlamento Meydanı’nda buluştu

Londra’da İletişim İşçileri Sendikasında (CWU) örgütlü yaklaşık 115 bin postacı bugün bir kez daha greve çıktı.

ABD: İsveç ve Finlandiya’yı çok yakında NATO üyesi olarak göreceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile İsveç ve Finlandiyalı mevkidaşları Washington’da ortak basın toplantısı düzenledi. Blinken, “Çok yakında onları NATO üyesi olarak göreceğiz” dedi.

Son Dakika… Putin’den nükleer açıklaması: Yeryüzünden sileriz

Son dakika gelişmesi… Rusya Devlet Başkanı Putin, “Meselenin (Ukrayna) çözüm süreci basit olmayacak ve zaman gerektirecek. Öyle ya da böyle, bu sürecin tüm katılımcıları sahadaki gerçekleri kabul etmek zorunda kalacak” dedi.

NATO’dan Rusya uyarısı: Topyekün bir savaşı önlemeye çalışıyoruz

NATO Genel Sektereri Jens Soltenberg, Ukrayna-Rusya savaşının kontrolden çıkıp NATO ile Rusya arasında büyük bir savaşa dönüşmesinden korktuğunu söyledi.

Son Dakika… Putin’den nükleer açıklaması: Yeryüzünden sileriz

Son dakika gelişmesi… Rusya Devlet Başkanı Putin, “Meselenin (Ukrayna) çözüm süreci basit olmayacak ve zaman gerektirecek. Öyle ya da böyle, bu sürecin tüm katılımcıları sahadaki gerçekleri kabul etmek zorunda kalacak” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nda ‘Katar’dan rüşvet’ operasyonu: 4 kişi gözaltında

Brüksel’de ‘Avrupa Parlamentosu kararlarını etkilemek için Katar’dan rüşvet aldıkları gerekçesiyle’ 4 kişi gözaltına alındı.

İddia: İran’da sünni din adamı kaçırılarak öldürüldü

İran’ın Sistan-Belucistan eyaletinde sünni din adamı Abdulvahid Rigi’nin ‘kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak öldürüldüğü’ açıklandı.

ABD Temsilciler Meclisi, ‘F-16 şartı’ çıkarılan savunma bütçesini onayladı

Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan maddelerin çıkarıldığı 2023 savunma bütçesi, ABD Temsilciler Meclisi’nden oy çokluğuyla geçti.

“Peru’da asıl darbe halka vuruldu”

Peru Komünist Partisi (M-L), Castillo’nun oligarşinin tuzağına düştüğüne ve asıl darbenin neoliberal planlara karşı taleplerini yükselten halka vurulduğuna işaret ederek kurucu Meclis çağrısı yaptı.

Ekonomi

Otomotiv yan sanayi ihracat rekoru kırdı

Yan sanayi ihracatında ocak-kasım döneminde gerçekleştirilen 11,8 milyar dolarlık ihracat, yıllık bazda en iyi performansın sergilendiği 2021’i geride bıraktı.

Bakan Vedat Bilgin ’15 market’ dedi: Açlık ve yoksulluk sınırı araştırmaları ‘bilim dışı’ymış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM’de 2023 yılı bütçe görüşmelerinde konfederasyonların açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına ilişkin “Sadece Ankara’da 15 tane marketten fiyat alınarak oluşturulan bir şey. Kamuoyu oluşturmak açısından faydalı olabilir ama bundaki keyfiliğin ve bilim dışılığın altını çizmek isterim” dedi.

Vakıflara 19 yılda 12 milyar aktarıldı

Bütçeden dernek ve vakıflara 19 yılda 12 milyar liralık yardım yapıldı. 2004’ten bu yana yıllık yardım 165 kat arttı.

 

 

10.12.2022

İç Politika

HDP’li Gergerlioğlu: Türkiye hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünyada birinci sırada

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünyada birinci sırada olduğunu söyledi.

Mecliste Hiranur Vakfı’ndaki istismar protestosu: CHP’li vekiller sırtlarını Bakan Yanık’a döndü

Genel kuruldaki bütçe görüşmeleri sırasında CHP’li vekiller Hiranur Vakfı’ndaki 6 yaşındaki çocuğa yönelik istismarı Bakan Derya Yanık konuşurken sırtlarını dönerek protesto etti. İstifa sloganı attı.

HDP, Soylu’yu suça bulaşmış şahıslarla çekilmiş fotoğraflarla protesto etti

HDP Parlamento Grubu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, suça bulaşmış şahıslarla çekilmiş olan fotoğraflarıyla protesto etti.

Antalya’da istismar protestosu: Tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın

Antalya Kadın Platformu 6 yaşındaki çocuğun evlendirilerek istismara maruz bırakılmasına tepki göstererek; “Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz, tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın” dedi.

Meclis’te Dedeoğulları katliamı üzerinden ırkçılık tartışması

Dedeoğulları katliamının ırkçı olmadığını savunan İçişleri Bakanı Soylu’ya yanıt veren HDP’li Meral Danış Beştaş, “Irkçılığı üretiyorsunuz. Dedeoğulları katliamı ırkçı bir katliamdır” dedi.

10 Aralık İnsan Hakları Günü: İnsan haklarını savunmaya devam edeceğiz

İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir çok kentteki açıklamalarda insan hakları ihlallerine ve hak savunucuları üzerindeki baskılara dikkat çekilerek “İnsan haklarını savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Kadıköy’de istismar protestosu: Devlet bu suça ortak

Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, Hiranur Vakfı’nda 6 yaşındaki çocuğun istismara uğramasında devlet ve kurumlarının sorumlu olduğunu belirterek, ‘Cinsel suçlarda ‘somut delil’ şartı yüzünden bu istismarcılar cezasız kalıyor’ dedi

Dış Politika

Avrupa Parlamentosu’nda ‘Katar’dan rüşvet’ operasyonu: Başkan yardımcısı gözaltında

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ‘Avrupa Parlamentosu kararlarını etkilemek için Katar’dan rüşvet aldıkları gerekçesiyle’ Başkan Yardımcısı Eva Kaili dahil 5 kişi gözaltına alındı.

 

11.12.2022

İç Poltika

Diyarbakır’da ‘tecrit’ protestosu: İki kişi gözaltına alındı

İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için Diyarbakır’da protesto edildi. Protestoya katılan iki kişi gözaltına alındı.

Erzincan Valisi Makas, hilafetçi imam Halil Konakcı’yı ağırladı

Hilafet sevdalısı, kadınları ‘sokaklar kasap dükkanı gibi’ diyerek hedef alan İmam Halil Konakcı, Erzincan Valisi Mehmet Makas tarafından valilik makamında ağırlandı.

81 ilde hayvan hakları eylemi: Öldürtmeyiz

Birçok sivil toplum kuruluşu 81 ilde eşzamanlı olarak hayvan hakları için sokağa çıktı. İstanbul Kadıköy’de Süreyya Operası önünde düzenlenen basın açıklamasına İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, SOHAYKO Derneği Başkanı Elçin Yasin Yılmaz ve birçok hayvan hakları savunucusu katıldı.

Kadınlar sokaklarda haykırdı: Tarikat ve cemaatler kapatılsın

Mersin Kadın Platformu, tarikatta yaşanan istismar skandalıyla ilgili eylem yaptı. Eylemde konuşan Elmas Kara, “Tarikat ve cemaatler kapatılsın” dedi.

AKP tekrar harekete geçti: ‘Torba’dan zeytinlik katliamı çıktı

Zeytinliklerin madenciliğe açılması kararına Danıştay engelinin ardından iktidar, tekrar harekete geçti. AKP hazırladığı “torba kanun” içerisinde yer alan teklif ile zeytinlikleri talana açacak düzenlemeyi yasa haline getirmeyi amaçlıyor.

Erdoğan’dan başörtüsü teklifi açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği teklifine ilişkin “Bunlar parlamentoda işi çözmezse çözüm yeri millet, gideriz millete. Ülkede artık böyle bir sorun olmaması lazım” dedi.

İstismar skandalına tepkiler sürüyor: ‘Tarikatlarınız batsın’

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusunun kızını 6 yaşında evlendirip cinsel istismara sessiz kalmasının ortaya çıkmasıyla tepkiler arttı. Kadınlar Birlikte Güçlü örgütünden kadınlar bugün, ‘İstismarcıların affedildiği bu ülkede hiçbir çocuk güvende değil’ başlığıyla Kadıköy iskelesinin önünde bir eylem yaptı. Eylemde “Aileyi değil çocukları koru” ve “Tarikatlarınız batsın” sloganları atıldı.

15 yaşında evlendireceklerdi, İstanbul’da polis düğünü bastı!

İstanbul’da15 yaşındaki kız çocuğunun evlendirildiği ihbarı üzerine harekete geçen polis, düğüne baskın düzenledi. Düğün sahipleri ile polis arasında arbede yaşanırken, çocuk ve kendisiyle evlendirilmek istenen kişi ifadelerinin alınması için karakola götürüldü.

Ekonomi

Sözleşmeliye kadroda son durum: Sözleşmeliye kadro ne zaman, kimler kadroya alınacak?

Geçtiğimiz ay detayları açıklanan sözleşmeliye kadro verilmesine dair açıklamalarda bulunan Bakan Vedat Bilgin, çalışmanın teknik olarak bittiğini, düzenlemenin Meclis’e geleceğini söyledi. Sözleşmeli çalışanın kadro için 3 yıl bu statüde çalışmış olması aranacak.

EYT’de son durum: EYT’de yaş şartı olacak mı? Ne zaman çıkacak?

Aralık ayı itibarıyla asgari ücret zammı ile beraber EYT konusu da gündemde yerini koruyor. Hükümet kanadından peş peşe EYT açıklamaları gelirken EYT düzenlemesinden yararlanacak olanlar da yaş şartı, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi gibi ayrıntıları öğrenmeye çalışıyor. Bilindiği gibi, EYT yasası kapsamına girmek için 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmak ve çalışma yılı ile prim gün sayısını doldurmak gerekiyor. Bakan Bilgin, TBMM Genel Kurulu’nda EYT yasası ile ilgili kritik bir açıklama yaparken düzenlemenin Meclis’e geleceği tarihi de işaret etti.

Dış Politika

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Erdoğan-Putin işbirliği endişe verici

Avrupa Parlamentosu’na Putin ile Erdoğan arasındaki ilişkilerden duyduğu endişeye yer verdiği bir mektup gönderen Borrell, Türkiye’nin yaptırımlara dahil olmamasından ‘üzüntü duyduğunu’ belirtti.

AB ülkeleri Ukrayna’ya 18 milyar euro krediyi onayladı

Ukrayna’ya 18 milyar euro’luk yardım sağlamasını içeren paketin kabul edildiği duyuruldu.

ABD Suriye’de iki IŞİD elebaşının öldürüldüğünü açıkladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’nin doğusunda düzenledikleri baskında iki IŞİD elebaşının öldürüldüğünü duyurdu.

Katar’la yolsuzluktan gözaltına alınan AP Başkan Yardımcısı Kaili’nin sorgusu sürüyor

Katar menfaatine yolsuzluktan gözaltına alınan AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin sorgusu devam ediyor. Kaili’nin AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakındaki üyeliği donduruldu.

 

12.12.2022

İç Politika

Nebati’nin ‘fakir fukaraya vermek bereket getirir’ sözlerine tepki

Bakan Nebati “Asgari ücretliye de memura da emekliye de ne verilse haklarıdır. Dar gelirliye, fakir fukaraya vermek bereket getirir” dedi, sosyal medyada tepki yükseldi: Sadaka gibi görüyor.

Diyarbakır’da istismara karşı mor zincir eylemi

Dicle Amed Kadın Platformu, “Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz, faillerin aklanmasına izin vermeyeceğiz” sloganıyla Dağkapı Meydanı’nda mor zincir eylemi yaptı.

Erdoğan’dan istismar açıklaması: Bu meseleyi dinimizle ilişkili hale getirmek art niyet ürünüdür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının Türkiye’yi sarsan istismarı üzerinden ‘ahlaki çarpıtma’ yapıldığını savundu ve muhalefeti ‘art niyetli’ olmakla suçladı.

Ethem Sancak Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı oldu

AK Parti’den istifa ederek Doğu Perinçek’in Vatan Partisi’ne katılan iş insanı Ethem Sancak, Uluslararası İlişkiler Bürosu’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

34 yeni dokunulmazlık dosyası TBMM’ye sevk edildi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın da aralarında bulunduğu 25 milletvekiline ait 34 dokunulmazlık dosyası, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ulaştı.

CHP’li Kabaoğlu’dan ‘liman’ tepkisi: Açık bir anayasa suçu

CHP’li Kaboğlu, limanların özelleştirilmesi süresinin artırılması yanı sıra zeytinlik alanların madencilik faaliyetine açılmasına ve OHAL mağduriyetlerine dair açıklama yaptı: Anayasaya aykırı.

Erdoğan: Savunma sanayiinde şampiyonlar ligine yükseldik

İnovalig Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan 20 yıl önce savunma sanayiinde büyük bir başarı öyküsü yazdık, şampiyonlar ligine yükseldik” dedi.

Kılıçdaroğlu Adalet Bakanlığı önüne gitti: Evlatlarımız için adalet istiyoruz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle beraber Adalet Bakanlığı’na yürüyerek Hiranur Vakfı’nda ortaya çıkan skandala tepki gösterdi.

Son seçim anketi: İki ittifak arasındaki fark 10 puan

BUPAR’ın araştırmasına göre; seçimleri “Millet İttifakı” kazanır diyenler yüzde 49.5 olurken “Cumhur İttifakı” diyenlerin oranı yüzde 39.4’te kaldı.

Ekonomi

Reuters’ın çarpıcı 2023 Türkiye analizi: Ekonomide yeni şok olur mu?

Reuters’ın analizine göre enflasyon ve TL’nin değer kaybetmeden yatay seyretmesi iktidarın seçim propagandasında destek olabilir. Ancak öte yandan yavaşlayan büyüme ile istihdam seviyesinin nasıl korunacağı riskli konulardan biri olarak görülüyor.

Erdoğan’dan ‘düşük faiz’ açıklaması: ‘Enflasyon üzerindeki olumlu etkilerini daha çok hissedeceğiz’

Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hayat pahalılığı meselesini adım adım çözüme kavuşturuyoruz. Düşük faiz politikamızın enflasyon üzerindeki olumlu etkilerini yakında daha çok hissedeceğiz” iddiasında bulundu.

Yıllık cari açık zirvede

Merkez Bankası verilerine göre cari denge ekimde 359 milyon dolar açık verdi. Cari dengede aylık olarak yılın en düşük seviyesi görülürken, ekim açığıyla birlikte cari denge 12. ay üst üste aylık açık vermiş oldu. Yıllık cari açık ise 43.5 milyar dolarla 2018’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Son Dakika: TÜİK İşsizlik rakamlarını açıkladı

Son dakika haberleri… TÜİK’e göre, ekimde dar tanımlı işsiz sayısı bir önceki aya göre 57 bin kişi artarak 3 milyon 534 bin kişi oldu.

Zeytinde üretici değil aracının yüzü gülecek

Hasat sezonu biten zeytinde kuraklık nedeniyle verim düşüklüğü yaşanırken maliyet artışlarına karşın yeterli destek alamayan üretici zor durumda.

Dış Politika

İngiltere’de grev dalgası: Hükümet, Acil Durum Komitesi’ni topladı

Grev dalgasının yaşandığı İngiltere’de hükümet, Acil Durum Komitesi’ni toplantıya çağırdı. Komite başkanı, ‘grevleri iptal etme’ çağrısında bulundu.

AP’de yolsuzluk soruşturması: Kaili’nin Yunanistan’daki mal varlıkları donduruldu

Katar’dan yüklü miktarda rüşvet aldığı iddia edilen ve görevlerinden ihraç edilen Eva Kaili’nin Yunanistan’daki mal varlıkları donduruldu.

Rusya’dan ‘harekat’ açıklaması: Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyoruz

Türkiye’nin olası kara harekatına ilişkin konuşan Putin’in Orta Doğu Özel Temsilcisi Bogdanov, Ankara’yı bu operasyonu gerçekleştirmemesi konusunda ikna etmeye çalışmayı sürdürdüklerini belirtti.

Peru’da protestolarda 2 kişi öldü, Boluarte’den erken seçim adımı geldi

Castillo’nun azledilmesinin ardından başlayan protestolarda, 2 kişi öldü. Boluarte, “Genel seçimlerin Nisan 2024’te yapılması için Kongre’ye yasa teklifinde bulunacağım” açıklamasında bulundu.

CENTCOM: Suriye’de iki IŞİD sorumlusu öldürüldü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, ‘Enes’ kod adlı Suriye sorumlusu da dahil olmak üzere iki IŞİD yetkilisi nin öldürüldüğünü açıkladı.

Yunanistan basınından ‘Erdoğan’ yorumu: Çaresizlik eylemi…

Kathimerini gazetesinin “Erdoğan, Yunanistan’ı füze saldırısıyla tehdit etti” başlıklı haberinde, “Yetkililer, Erdoğan’ın bir çaresizlik eylemi olarak bir olay planlamasından endişe ediyor” denildi.

İran bir protestocuyu daha ‘kamuya açık alanda’ idam etti

İran’da Amini protestolarıyla bağlantılı olarak verilen ikinci idam cezası infaz edildi. Mecid Rıza Rahneverd isimli eylemcinin, kamuya açık bir alanda idam edildiği belirtildi.

Katar bağlantılı yolsuzluk operasyonu: ‘Son yılların en vahim skandalı’

Avrupa Parlamentosu’nda rüşvet iddialarına ilişkin yürütülen operasyon, dünya basınında geniş yer buldu. Politico’da, ‘’Gözlemciler, bunun en vahim yolsuzluk skandalı olabileceğini söylüyor” denildi.

 

13.12.2022

İç Politika

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Velileri’nden eylem: ‘Kirli elleri okuldan çekin’

Tarikatlara destek veren Cağaloğlu Anadolu Lisesi müdürüne veliler tepki gösterdi. Okul önünde yapılan basın açıklamasında gerici müdür Cafer Koçyiğit’in görevden alınması istenildi, “Çocuklarımız kırmızı çizgimizdir” denildi.

Avukatlardan İsmailağa cemaati yöneticileri hakkında suç duyurusu

Ankara’da Hukukçu Dayanışması üyesi avukatlar, İsmailağa’daki cinsel istismar skandalına ilişkin cemaat yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu ve Hiranur Vakfı’nın kapatılmasını istedi.

Cengiz’in projesinde ‘kamu yararı’ görülmedi: Mahkeme ÇED olumlu kararını iptal etti

ÇMO’nun Cengiz Holding’in ÇED olumlu kararı aldığı altın madeni projesine karşı açtığı davada mahkeme, “Halk sağlığının göz ardı edildiği ve üstün kamu yararının gözetilmediği” gerekçesiyle kararı iptal

6 yaşındaki çocuğa istismar skandalı: Duruşma tarihi öne alındı

Son dakika haberi… Türkiye’de infial yaratan ‘tarikatta 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar’ skandalında iddianame kabul edilirken, ilk duruşma tarihi ise 22 Mayıs 2023 olarak belirlenmişti. Kamuoyundaki tepkilerin ardından davanın ilk duruşması, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebi üzerine 30 Ocak 2023 tarihine çekildi.etti.

Kemal Kılıçdaroğlu: Asıl fail, devleti dumura uğratan anlayış ya da yönetim, Saray

CHP lideri Kılıçdaroğlu, tarikattaki istismar skandalına ilişkin “Erdoğan’ın çıkıp, hangi gücün buna engel olduğunu kamuoyuna açıklaması lazım. Hangi güç, bu davada geldi bu çocuğun hakkını savunmadı, çocuğun hakkını aramak için yola çıkan güç engellendi? Hepimiz biliyoruz bunu. Tek kişilik hükümet… Her şey belli. Failler belli, suç meydanda. Mağdur belli. Adaleti sağlayacak kişi ortada yok” ifadelerine yer verdi. Kılıçdaroğlu ayrıca, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal’ın dün yaptığı açıklamalarına ilişkin bir başka soruya “Tek sözcük, ciddiye almıyoruz” dedi.

Ensar Vakfı’na tahsis edilen araziye mahkeme ‘Dur’ dedi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Ensar Vakfı’na tahsis ettiği Urla-Zeytineli Koyu’ndaki 3’üncü derece doğal sit alanında bulunan tesislerin imar değişikliği için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Zeytinlikleri madenlere açan teklif jet hızıyla komisyonda: Şirketler sıkıştırıyor

Zeytinlikleri maden sahalarına açan teklif, yarın komisyonda görüşülecek. İktidar yeni yıl gelmeden teklifi yasalaştırmak istiyor, uzmanlar acelenin nedeni olarak şirketleri işaret ediyor.

Erbaş ‘aileye saldırı’ları anlattı, 6 yaşındaki çocuğa istismara yine değinmedi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, vaizlere yönelik düzenlenen seminerde “Müslümanca bir duruş sergileyen aileyi nasıl oluşturabiliriz? İşte geceniz gündüzünüz bu olacak” dedi, istismara değinmedi.

AK Partili Erol Kavuncu LGBTİQ+’ları hedef gösterdi

TBMM’de Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin görüşüldüğü sırada AK Parti milletvekili Erol Kavuncu, LGBTİQ+ bireyleri hedef gösterdi.

6 yaşında çocuğa istismar: Kemik yaşı raporuna soruşturma

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hiranur Vakfı’ndaki skandalla ilgili kemik yaşı raporuna soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Erdoğan’dan Suriye’ye operasyon açıklaması: Dost Rusya’dan desteklerini istedik

Erdoğan, Suriye’ye kara harekatı sorusuna “Dost Rusya ile birlikte buradaki atacağımız adımlarda birlikte, belki de uygulamayı yapma noktasında kendisinden destekleri de istedik” dedi.

İlahiyatçı Cemil Kılıç: Tarikatlar istedi MEB beni bugün ihraç etti

İlahiyatçı Cemil Kılıç, ihraç edildiğini duyurdu. Kılıç, tarikatların isteği üzerine ihraç ediliğini belirterek suçlamaların ar asında Kılıçdarğlu ve Akşener’e kitap hediye etmesi olduğunu söyledi.

Beşiktaş Belediyesinde “rüşvet” soruşturması: 16 kişi gözaltında, eski belediye başkanı aranıyor

Beşiktaş Belediyesine yönelik çıkar amaçlı suç örgütü kurma, rüşvet, irtikap soruşturmasında 16 kişi gözaltına alındı, eski belediye başkanı Murat Hazinedar aranıyor.

Levent Göktaş’ın Türkiye’ye iadesi talebine ‘Osman Kavala’lı ret gerekçesi

Hablemitoğlu suikastının faili Levent Göktaş’ın Türkiye’ye iadesini reddeden Bulgaristan mahkemesi karara Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamamasını ve Kavala’nın tutukluluğunu gerekçe gösterdi.

Yargı, dini vakıfla MEB arasındaki protokolü iptal etti: Amacını aşıyor

Eğitim-Sen, İzmir’deki dini bir vakıfla MEB arasında imzalanan bir öğrenci yurdunun devrine ilişkin protokolü mahkemeye taşıdı. Mahkeme vakfın amacını aştığını söyleyerek protokolü iptal etti.

İzmir ve Muğla’da kadınlar çocuk istismarını protesto etti: Çocuk istismarı suçtur, aklanamaz

İzmir ve Muğla’da kadınlar tarikat ve cemaatlerde yaşanan çocuk istismarlarını protesto etti, “Çocukları karanlığınıza teslim etmeyeceğiz. İstismarı aklatmayacağız” dedi.

Dicle Amed Kadın Platformu istismara karşı ‘mor zincir’ eylemi gerçekleştirdi

Dicle Amed Kadın Platformu, çocuk istimarına karşı, “Çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmeyeceğiz. Faillerin aklanmasına izin vermeyeceğiz” diyerek ‘mor zincir’ eylemi gerçekleştirdi.

İstanbul’da her beş kadından biri, çocuk yaşında evlendirilmiş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) İstanbul’da yaşayan ev kadınlarına ilişkin araştırmasına göre her 5 kadından biri 18 yaşından önce evlendirilmiş.

Ekonomi

TÜİK açıkladı: Perakende satışları arttı

TÜİK’e göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2022 Ekim’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.5 arttı.

Erdoğan iki fabrikadaki grevleri ‘erteledi’: Milli güvenliği bozucu nitelikte

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş’in Bekaert Çelik şirketinin iki fabrikasında aldığı grev kararlarını “Millî Güvenliği Bozucu Nitelikte Görüldüğü” gerekçesiyle 60 gün ‘erteledi’.

Grevleri yasaklanan Bekaert işçileri greve çıktı: İşçiler açsa patronlara huzur yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla grevleri yasaklanan Bekaert işçileri, yasak kararını tanımadı. Fabrika içinde yürüyüş yapan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, “Bu işyerinde grev var” pankartı açtı.

KYK burs ve kredileri 1250 TL oluyor, öğrenciler ise zammın ceplerine girmeden çıkacağını söylüyor

KYK kredileri 1250 TL’ye çıkıyor. Kocaeli Üniversitesinde görüştüğümüz öğrenciler ise TÜİK verileri baz alınarak yapılan zamların, hayat pahalılığı karşsısında hiçbir işe yaramayacağını söylüyor.

Dış Politika

ABD eski NATO Daimi Temsilcisi Lute: YPG’yi yüzüstü bırakamayız

Terör örgütü PKK’nin Suriye kolu YPG için “IŞİD’e karşı savaşta en önemli cephe müttefikimiz” ifadesini kullanan eski ABD NATO Daimi Temsilcisi Douglas Lute, TSK’nin operasyon bölgelerinde terörist unsurlara ek olarak Amerikalı personelin de bulunduğunu ve bedeli ne olursa olsun, Türkiye’nin olası harekâtını engellemeye çalışacaklarını belirtti.

400 göstericiye mahkumiyet

Tahran’daki göstericilerden 400’ü hakkında mahkumiyet kararı çıktı.

Almanya’dan Rusya ile işbirliği sinyali

Almanya Başbakanı Scholz, savaş sonrası Rusya ile işbirliği yapabileceklerinin sinyalini verdi.

İnfaz kararlarının peş peşe geldiği İran’da protestolar sürerken halkın molla nefreti büyüyor

İran asıllı ABD’li gazeteci Saman Arbabi, İran’daki protestolarda yaşananları ve idamları Cumhuriyet’e değerlendirdi. Arbabi, rejim güçlerince öldürülenlerin cansız bedenlerinin gizlendiğini ve ailelerin bilgisi olmadan gömüldüklerini söyledi.

AB’den Ukrayna’ya yeşil ışık: Silah yardımı fonunu artırıyor

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya silah yardımı yapılması gibi savunma ve güvenlik konularında kullanılan fonu 2 milyar avro artırma kararı aldı.

Peru’da Castillo destekçilerinin protestosu büyüyor: Ölü sayısı 7’ye yükseldi

Ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifasını ve Kongre’nin kapatılmasını talep eden protestocuların eylemleri sürerken, ölü sayısının 7’ye yükseldiği duyuruldu.

İngiltere’de demiryolu işçileri grevde

İngiltere’de demiryolu işçileri greve gitti. Network Rail Başkanı Andrew Haines, ‘sadece gerçekten çok gerekliyse’ seyahat etme uyarısında bulundu.

İngiltere’de hükümet grevleri kırmanın yolunu arıyor

İngiltere’de hükümet ve patronlar işçilerin insanca ücret talebini kabul etmiyor. Acil durum komitesi “Cobra” grevleri tartışmak üzere toplantıya çağrıldı. Askerlere de grev kırıcılığı görevi verildi.

 

14.12.2022

İç Politika

Ekrem İmamoğlu, 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı

Ekrem İmamoğlu’na YSK’ya hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay hapis ve ‘siyasi yasak’ cezası verildi. Karar temyiz sürecinde bozulmaz ise İmamoğlu görevden alınacak.

Hukukçular İmamoğlu kararını değerlendirdi: Yargı süreci 6 ayda bitmez

Hukukçular, İmamoğlu’na verilen cezayı değerlendirdi. Hukukçu Rezan Epözdemir, “Normal koşullarda 6 ayda İstinaf ve Yargıtay süreci yetişmez” dedi.

Kadir İstekli gözaltına alındı

6 yaşındaki çocuğun ‘evlendirilerek’ istismar edilmesiyle ilgili soruşturmada hakkında yakalama kararı verilen Kadir İstekli, Pendik’te gözaltına alındı

ABD yönetiminden İmamoğlu yorumu: Türkiye’yi temel özgürlüklere saygı duymaya davet ediyoruz

ABD Dışişleri Sözcüsü Price’den İmamoğlu’na ceza yorumu geldi: Bu haksız ceza insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne aykırı. Türkiye’yi temel özgürlüklere saygıya davet ediyoruz.

Suriye çıkmazı: Kırmızı yanmadı, sarıda vuralım

Görünen o ki Kobani, Tel Rıfat ve Menbic’i hedefe koyan yeni kara harekâtı için ABD ve Rusya’dan yeşil ışık alınamadı. İstanbul’daki terör saldırısıyla yakalanan dalganın etkisi de geçti. Şimdi sarı ışığa umut bağlayan farklı bir müdahale stratejisi şekilleniyor.

TÜSİAD’dan ‘gücün paylaşıldığı devlet’ vurgusu

Cumhuriyet kurulurken en belirleyici tercihin, iktidarın sınırlandırılmış süre için sınırlandırılmış yetkilerle kullanılması olduğunu söyleyen TÜSİAD Başkanı Turan: “Ülkeyi güçlü kılmanın yolu, adil ve gücün paylaşıldığı bir devlet yapısından geçiyor.”

Ekrem İmamoğlu: Hangi çılgın sizin millete ait herhangi bir sürecin önüne set koyabilirmiş, hangi çılgın zincir vurabilirmiş

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkında verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası hakkında Saraçhane’de açıklamada bulundu. Yoğun kalabalığa seslenen İmamoğlu, “Bizim 2023 ideallerimiz var. Hep birlikte, omuz omuza, gece gündüz çalışacağız. Milletimizi aydınlık günlere taşımak adına, 2023 yılında seçimlerde bu ülkenin üstüne çökmeye çalışan zihniyeti hep birlikte göndereceğiz” dedi. İmamoğlu ayrıca, altılı masa liderlerinin verilen cezaya karşı yarın İstanbul’da Saraçhane’de bir araya gelme kararı aldığını duyurdu.

Bulgaristan Levent Göktaş’ın Türkiye’ye iadesini kabul etti

Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelisi Mustafa Levent Göktaş’ın Türkiye’ye iadesine ilişkin talep, Bulgaristan makamlarınca kabul edildi.

Mersin’de 8 HDP’li ve bir CHP’li gözaltına alındı

Mersin’de HDP Akdeniz ve Toroslar ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 12 kişi hakkında gözaltı kararı çıktı. Aralarından bir CHP’li, 8 HDP’linin olduğu 9 kişi gözaltına alındı.

“Cizre bodrumları”ndaki ölümlerin üzerinden 7 yıl geçti

“2015 ve 2016 yıllarında ‘sokağa çıkma yasağı’ adı altında uygulamaya konulan kent ablukaları, bu topraklarda en büyük hukuksuzluklar, insan hakları ihlalleri ve vahşet tabloları olarak insanlık tarihine geçti.”

Ekonomi

Fed faizi 50 baz puan artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), yılın son toplantısında faizi 50 baz puan artırdı. Art arda 7. kez faiz artıran Fed, politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı.

AK Parti dönemi grev yasağı listesi: 20 yılda 19 yasak

Bekaert grevi ile birlikte AK Parti döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yasaklanan grev sayısı 19’a ulaştı: Devlet işveren ve işçi arasından arabulucu olmalı, yasakçı değil.

Dış Politika

Sisi’den ‘deniz sınırı’ kararnamesi: ‘Türkiye’nin hak iddialarını yok sayıyor’

Sisi, Akdeniz’deki deniz sınırını tanımlayan yeni bir kararname imzaladı. The Greek City Times’ın haberinde, Sisi’nin kararname ile ‘Türkiye’nin hak iddialarını yok saydığı’ belirtildi.

AP’de rüşvet soruşturması: 1.5 milyon euro nakit paraya el konuldu

Avrupa Parlamentosu’nun eski başkan yardımcılarından Eva Kaili’nin evi de dahil olmak üzere, yapılan baskınlarda toplam 1,5 milyon euro nakit para bulundu.

Pentagon: Suriye’de SDG ile ortak devriyeler başladı

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Ryder, Suriye’de SDG ile ortak devriyelerin başladığını söyledi. Ryder, “Orada yerel ortaklarla çalışma odağımız IŞİD’in yeniden yapılanmasını önlemek üzerinedir” dedi.

Yunanistan, polis kurşunuyla ölen Roman çocuk için ayakta

Yunanistan’da protestocular, polis kurşunuyla ölen 16 yaşındaki Roman çocuk Kostas Frangulis için ‘adalet’ talebiyle sokaklara çıktı.

İran, BM’ye bağlı Kadının Statüsü Komisyonu’ndan çıkarıldı

İran, Birleşmiş Milletler’in (BM), 45 üyeli Kadının Statüsü Komisyonu’ndan çıkarıldı.

AB’den Türkiye’ye çağrı: Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyun

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Yunanistan ile Türkiye’ye diyalog çağrısı yaparak, Türkiye’nin gerilimi düşürmesi gerektiğini söyledi.

 

15 Aralık 2022

İç Politika

Savcı, İmamoğlu’na verilen cezayı istinafa götürüyor

Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, savcı Furkan Okudan’ın 2 yıl 7 ay hapis cezası kararını istinafa götürmeye hazırlandığını açıkladı.

Kılıçdaroğlu Saraçhane’de konuştu: Adalet ya gelecek ya gelecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek için düzenlenen Saraçhane mitinginde yaptığı konuşmada, “Adalet ya gelecek ya gelecek” dedi.

Bahçeli’den ‘İmamoğlu’ açıklaması: Operasyonun hedefi CHP Genel Başkanı’dır

MHP lideri Bahçeli, İmamoğlu’na yönelik mahkeme kararına ilişkin açıklama yaptı. Karara saygı duyulmasının “mecburiyet” olduğunu savunan Bahçeli, Altılı Masa’nın adayını netleştirmesi çağrısı yaptı.

Süleyman Soylu’dan ‘İmamoğlu’ açıklaması: Buna Bizans oyunu denir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezası sonrasındaki açıklamaları eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Buna Bizans oyunu denir” şeklinde konuştu.

Figen Yüksekdağ’ın başvurusunda AYM ‘hak ihlali’ kararı verdi

AYM, eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın başvurusu üzerine 2016 yılındaki 8 Mart mitinginin yasaklanması ve fiziki şiddete maruz bırakılmasıyla ilgili olarak ‘hak ihlali’ kararı verdi. İrfan Fidan karşı oy kullandı.

Altılı Masa’nın Saraçhane mitinginde ortak ses: İktidar

Kimi zaman büyük coşku kimi zaman cılız alkış seslerinin olduğu Saraçhane’deki miting “demokrasi” talebiyle sonlandı. Mitingde sahne kitlenin ortasında kaldı. Ali Babacan’ın Demirtaş için kullandığı sözler en çok alkış alan ifade oldu.

Demirtaş’tan İmamoğlu mesajı: Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz

Selahattin Demirtaş, ‘Sarı öküz’ fıkrasına gönderme yaparak, Ekrem İmamoğlu’a verilen cezaya dair mesaj paylaştı. Kendisine ve Selçuk Mızraklı’ya verilen cezaların hızla onandığını hatırlatan Demirtaş, “Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz” dedi.

Diyarbakır Barosu’ndan Kürtçeyi engelleyen Esra Erol hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, Esra Erol’un ATV’de yayınlanan programında, Kürt bir kadının kızıyla Kürtçe konuştuğu an sesinin kesilmesini “ırkçı davranış” olarak değerlendirip suç duyurusunda bulundu.

Alaattin Çakıcı’nın kesinleşen hapis cezasına infaz durdurma kararı verildi

Ankara Bölge Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında 2017 yılında cezaevinde hükümlü bulunduğu sırada “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla verilen hapis cezasını, ‘kanun yararına bozma’ yoluna gitti. Mahkeme, bu nedenle 9 ay 10 günlük cezanın infazını durdurdu.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na “Hiranur Vakfı’na mühür” tepkisi: Sen ne yaptığının farkında mısın?

Yanında getirdiği basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’na “YSK üyelerine hakaret ettiği” suçlamasıyla verilen 2 yıl 7 ay 17 gün hapis ve “siyasi yasak” cezasına dair değerlendirme yapmadı. Ancak İsmailağa Cemaati ile ilişkili Hiranur Vakfı’nın 6 yaşında başlayan çocuk istismarı haberiyle gündeme gelmesi üzerine, İBB tarafından vakfın Sancaktepe’deki kaçak yapısının mühürlenmesine tepki gösterdi. Erdoğan, bu konuda İmamoğlu için “Şov yapıyor. Bir defa sen kendin ne yaptığının farkında mısın?” dedi.

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

BirGün’ün ortaya çıkardığı tarikatta çocuğa cinsel istismar skandalına ilişkin dava kapsamında, İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel ile kızını 6 yaşındayken ‘evlendirdiği’ Kadir İstekli, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan Gümüşel’in 2 yıl önce verdiği ifade ortaya çıktı. Gümüşel bu ifadesinde, “Kızım başka çocuklarla birlikte ve benim kontrolüm altında Kadir’in yanına gidiyordu. Ancak ağabeyi Muhammet Sıddık da yanında oluyordu” dedi.

Erdoğan: Anayasa değişikliği teklifine HDP’den de CHP’den de destek gelebilir

Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği teklifine İYİ Parti başta olmak üzere HDP ve CHP’den de destek gelebileceğini düşündüklerini söyledi. ‘Son kez destek’ sözü sorulan Erdoğan, bu soruya “Bu, Tayyip Erdoğan’ın siyasetten çekilmesi anlamına gelmez” ifadeleriyle yanıt verdi.

Ekonomi

Konut satışları yüzde 34 düştü

Konut satışları kasımda bir önceki aya göre yüzde 14,8, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 34,1 azaldı.

Bekaert işçileri Erdoğan’ın ‘grev erteleme’ kararına rağmen iş durdurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Millî Güvenliği Bozucu Nitelikte Görüldüğü” gerekçesiyle grevi 60 gün ‘ertelediği’ Bekaert fabrikalarında işçiler, “Aş, ekmek yoksa üretim yok” sloganlarıyla iş bıraktı.

Limanların 49 yıllığına özelleştirilmesi Meclis komisyonunda kabul edildi

AKP’nin TBMM’ye sunduğu 14 maddelik kanun teklifinde yer alan, limanların işletmesini 49 yıllığına özel sektöre bırakan madde kabul edildi. CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “Böyle bir Anayasa suçunu lütfen işlemeyelim” dedi.

Turunçgillerin üretici fiyatı yüzde 380, sebze yüzde 230, tahıl yüzde 152 zamlandı

Tarım ürünleri üretici enflasyonu kasımda aylık bazda yüzde 7, yıllık yüzde 169 artarak yeni rekor seviyeye geldi. Üretici fiyatı en çok artan ürün grubu yüzde 381’le turunçgiller oldu, onu yüzde 232’yle sebze ve yüzde 230’la çeltik izledi.

İlaç fiyatları yüzde 135 arttı: Yılın başında 1,64 liraya satılan Gripin, 14 lira oldu

Şubat ayında yapılması gereken fiyat güncellemesinin erkene çekilmesiyle ilaç fiyatlarında yüzde 36.77 artış olurken bu yılın başında 1. 64 TL’ye satılan tek hap şeklinde kutulu ambalajdaki Gripin’in fiyatı 14.07 TL oldu.

Dış Politika

Putin: Türkiye’nin doğalgaz altyapısı önemli potansiyele sahip

Türkiye’de yeni bir ‘gaz merkezi’ kurma planını yineleyen Putin, yeni ortaklarla ticari iş birliğini genişleteceklerini dile getirdi.

Peru’da 8 kişi öldü, 30 günlük OHAL ilan edildi

Peru’da Castillo yanlısı eylemlerde ölü sayısı 8’e yükseldi. Savunma Bakanlığı, 30 günlük OHAL kararını açıkladı.

AB’den Erdoğan’a ‘Yunanistan’ tepkisi: Saldırgan açıklamalar endişe yaratıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik açıklamalarını eleştiren AB Komisyonu Sözcüsü Stano, “AB, Yunanistan’a yönelik saldırgan açıklamaların ciddi endişe yarattığını defalarca vurguladı” dedi.

Rusya, Patriot’lar konusunda uyardı: Provokasyonun sonuçları olur

Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemleri göndermeye hazırlanan ABD’ye Rusya’dan uyarı geldi. Dışişleri Sözcüsü Zaharova, “Ukrayna’ya tedarik edilen herhangi bir silah sistemi öncelikli ve meşru hedefi olmaya devam edecek” dedi.

İmamoğlu kararına ABD, AP ve Almanya’dan tepki: ‘Adalet siyasete alet ediliyor, çok üzücü bir gün’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na hapis cezası verilmesine dünyadan tepki yağıyor. ABD, Avrupa Parlamentosu ve Almanya’dan peş peşe gelen açıklamalarda, adaletin siyasi amaçlarla kullanılmasına karşı uyarı yapıldı.

 

16 Aralık 2022

İç Politika

Kilis’te göçük altında kalan 2 işçi hayatını kaybetti

Kilis’te içme suyu hattı çalışmaları sırasında göçük meydana geldi. Olayda toprak altında kalan 2 işçi hayatını kaybetti

Eskişehir’de 6 yaşındaki çocuğun şüpheli ölümüyle ilgili hala ve amca tutuklandı

Eskişehir’de hastanede vefat eden 6 yaşındaki kız çocuğunun ölümünün şüpheli bulunması üzerine hala ve amca gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen hala ve amca tutuklandı.

Urfa’da kaza: 9 göçmen hayatını kaybetti

Harran’da bir minibüs sulama kanalına devrildi. Kazada 9 göçmen vefat etti.

‘İntihar etti’ denilen Kader Ertem’i istismar eden failin babası öldürmüş

Siirt’te çocuk yaşta evlendirilen ve 8 yıl önce av tüfeği ile intihar ettiği öne sürülen 14 yaşındaki Kader Ertem’i Tahir Atak’ın öldürdüğü ortaya çıktı.

Bekir Ağırdır: Selahattin Demirtaş ve Ekrem İmamoğlu önümüzdeki 10 yılın en önemli figürleri

Bekir Ağırdır, İmamoğlu’na verilen hapis ve siyasi yasak cezalarına gelen tepkiyi değerlendirerek, “Demirtaş, Kaftacıoğlu, Soyer Ekrem İmamoğlu önümüzdeki 10 yıl en önemli figürleri” dedi.

Boğaziçi direnişi: Tuna Tuğcu görevine dönüyor

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, direnişlerinin 712’inci gününde, akademisyen Tuna Tuğcu hakkındaki tedbir kararının kaldırıldığını belirterek, “Tüm arkadaşlarımızın geri dönmesini bekliyoruz” dedi.

Teyit’e göre Saraçhane mitingine 60 bin kişi katıldı

Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasından ardından düzenlenen Saraçhane mitingine katılım sayısıyla ilgili bazı iddialar gündeme geldi. İBB’nin 200 bin, Emniyet’in ise 25 bin olarak açıkladığı katılım sayısını Teyit.org 60 bin kişi olarak hesapladı.

Diyarbakır’da polis aracının geçişi sırasında patlama: Dokuz yaralı

Diyarbakır’da çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında patlama meydana geldi. İçişleri Bakanı Soylu, saldırıda yaralanan dokuz kişinin taburcu olduğunu açıkladı. Soylu, beş kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Ekonomi

Ekimde konut fiyatları yüzde 5,4 yükseldi

Konut fiyatları ekim ayında eylüle göre yüzde 5,4, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 188,2 yükseldi.

Yabancı yatırımcı bu Türkiye’ye niye gelsin?

İBB Başkanı İmamoğlu’na verilen ceza ekonomiyi de etkiledi. Ekonomistlere göre ‘yargı bağımsızlığı’nın tartışılıyor olması yabancı yatırımcıların gelmesini engelliyor.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon tahmini geriledi.

Konut fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 188’i buldu

Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları ekimde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 188,2 oranında arttı. Türkiye genelinde ortalama birim fiyat metrekare başına 16 bin 563 TL’ye çıktı.

Kısa vadeli dış borç rekor seviyeye çıktı

Vadesine bir yıl veya daha az kalmış dış borç 186,3 milyar dolara yükselerek, rekor kırdı. Borcun yüzde 62’si özel sektörün.

Dış Politika

Japonya savunma bütçesini 315 milyar dolara yükseltti

Japonya’da hükümet, 5 yıllık savunma bütçesinin yaklaşık 315 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Rusya: Erdoğan’ın üçlü görüşme teklifine olumlu bakıyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ile üçlü görüşme teklifine sıcak baktıklarını söyledi. Bogdanov, Suriye’nin yaklaşımını henüz bilmediklerini ekledi.

ABD Senatosu 858 milyar dolarlık savunma bütçe tasarısını onayladı

ABD’nin 2023 mali yılı savunma bütçesini de içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısı Senato’da oy çokluğuyla kabul edildi.

‘İsveç kendi hukukunu hiçe sayıyor’

İsveç’te yaşayan Kürt göçmen Nahsan Keser, eşinin ‘terörle bağlantılı’ olduğu gerekçesiyle sınır dışı edilecek. Artı Gerçek’e konuşan Keser, eşi ve avukatları İsveç’in kendi hukukunu hiçe saydığını söyleyerek karara tepki gösterdi.

 

17 Aralık 2022

İç Politika

Erdoğan’dan İmamoğlu açıklaması: Siyasi tartışma yok, şahsın YSK’ya hakareti var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili mahkeme kararına ilişkin ilk kez konuştu.

Ahmet Davutoğlu: Sizin iktidarınız dağılacak, bu masa dağılmayacak

Davutoğlu, başörtüsüne ilişkin Anayasa değişiklik teklifi hakkında konuştu, “Referanduma gitmesi önümüzdeki seçimin ortamını zehirleyecek en tehlikeli unsurlardan biridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’dan ‘Erdoğan’ göndermeli İmamoğlu yorumu: Taklitler aslını yüceltir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, İmamoğlu’nun Erdoğan’a benzetilmesine ilişkin “Unutulmasın ki taklitler her zaman aslını yaşatır, aslını yüceltir” dedi.

İYİ Partili Aytun Çıray: Halkın desteği İmamoğlu’nun yanında, Kılıçdaroğlu devleti yönetebilecek insan…

Akşener’in, İmamoğlu’nu cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda desteklendiği konusundaki yorumlara yanıt veren Aytun Çıray, “Kılıçdaroğlu devleti yönetebilecek insan” dedi.

Malatya’da köylüler madene karşı açtıkları davayı kazandı

Doğanşehir’de yürütülmek istenen maden faaliyetleri için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı açılan dava kazanıldı. Avukat Erdoğan, “En büyük mücadeleyi köylüler verdi” dedi.

Diyarbakır’da Kürdistan Bayrağı Günü: CNK Sözcüsü gözaltına alındı

CNK Sözcüsü Jiyan Timurtaş Kürdistan Bayrağı Günü dolayısıyla gerçekleştirdiği etkinlik sonrası Diyarbakır’da gözaltına alındı.

Türkiye’ye iade edilen Levent Göktaş Marmara Cezaevi’ne konuldu

Bulgaristan’dan Türkiye’ye iade edilen Levent Göktaş, gece 04.30 sıralarında Marmara Cezaevi’ne gönderildi.

İYİ Partili Turhan Çömez: Selahattin Demirtaş’ın hapiste olması hukuksuzluk

İYİ Partili Turhan Çömez, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın mahkumiyetinin hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

İsmail Saymaz: HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Gültan Kışanak

“Bir HDP yetkilisi, Kılıçdaroğlu’nun aday gösterilmesi halinde Kışanak kararını gözden geçirebileceklerini söyledi”

Ekonomi

Kur korumalı mevduatın süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile kur korumalı mevduatın süresi 1 yıl daha uzatıldı.

Motorine beklenen zam fiyatlara yansıdı

Akaryakıt piyasasında yaşanan dengesizlik fiyatlara yansıdı. Benzinin ardından motorine de beklenen zam geldi

HaberTürk yazarı Aydemir: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ocak ya da şubatta doğalgazda indirim açıklayacak

“Ocak ya da şubat ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan doğal gazda indirim açıklayacak. Bu kadar zamdan sonra açıklanacak indirim oranı vatandaşı ne kadar etkiler veya ne kadar ikna eder bilemem ancak aralık ayında doğal gaza zam yapmayan hükümet, fiyatlar böyle gider ve Rusya’dan talep ettiği indirim gelirse, hem sanayide, hem ticarethanelerde ve en önemlisi konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatında indirime gidecek.”

Dış Politika

Gözaltına alınan 144 Kürt mülteci Ula Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor

Irak ve İran’dan Türkiye’ye gelen 144 mülteci Marmaris’te gözaltına alındı. Kadın ve çocukların yoğunlukta olduğu mültecilerin bir kısmının hasta olduğu öğrenildi.

Rusya: AB, Türkiye’ye baskı yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell’i sözlerini eleştirerek Türkiye’ye baskı uygulandığını söyledi.

İran İnsan Hakları Örgütü: 39 kişi daha idam cezası ve infaz riskiyle karşı karşıya

İran’da Mahsa Amini eylemleriyle bağlantılı olarak tutuklanan kişiler hakkında insan hakları örgütleri çağrılar yapıyor. IHR’ye göre en az 39 kişi daha ülkede idam cezası ve infaz riski altında bulunuyor.

Çin yeni Covid-19 ölümleri duyurmuyor, Pekin’de cenaze evleri doldu

Çin 7 Aralık’ta sert Covid-19 önlemlerini gevşettiğinden bu yana yeni virüs kaynaklı ölüm duyurmadı. Ancak Pekin’de cenaze evileri ve krematoryumlarda yoğunluk olduğu haberleri geliyor. Şanghay’da da yüz yüze eğitime ara verildi.

Tunus’ta çoğu siyasi partinin boykot ettiği genel seçimler yapılıyor

2022 yılı boyunca ekonomik ve siyasi krizin pençesinde olan Tunus’ta genel seçimler için oy verme işlemi başladı. Ancak muhalefet partileri Cumhurbaşkanı Said’in “tek adam yönetimini” protesto amacıyla seçimleri boykot ediyor.

İran’da direnişçileri tedavi eden doktor Ayda Rüstemi’nin işkence ile öldürüldüğü iddia edildi

İran’da, Mahsa Amani’nin 13 Eylül’de ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesinin ardından gösteriler devam ederken, direnişçilere yardım eden doktor Ayda Rüstemi işkence edilip öldürülmüş halde bulunduğu iddia edildi.

 

18 Aralık 2022

İç Politika

Polis, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: İktidarın düşmanlaştırma ve nefret politikalarının bir sonucudur

Türkiye’ye iade edilen Levent Göktaş cezaevinden yazılı açıklama yaptı

Bulgaristan’ın iade ettiği Hablemitoğlu suikastı sanığı Levent Göktaş, cezaevinden açıklama yaptı. İddiaları reddeden Göktaş, “Neden yurtdışına çıktı” sorusuna da yanıt verdi.

Yönetmen Sibel Tekin, örgüt ismi verilmeden ‘örgüt üyeliği’ suçundan tutuklanmış

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’i ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan tutuklayan hakimlik, Tekin’in hangi örgüte üye olmakla suçlandığını açıklamadı.

Cemevlerine fatura düzenlemesi: Kanun çıktı, adım atılmadı

Cemevlerinin faturalarının devlet tarafından ödenmesini öngören yasa yürürlüğe girdi ancak  adım atılmadı. Cemevi temsilcileri “Bir an önce faturaların devlet tarafından ödenmesini bekliyoruz” diyor.

Demirtaş’tan Encü açıklaması: ‘Bu iktidar haddini aşalı çok oldu’

Polisin, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat atmasına Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tepki gösterdi. Demirtaş, “Siz daha tokat görmemişsiniz. Sandığı bekleyin, göstereceğiz!” dedi.

Dini değerlere hakaret iddiasıyla akademisyen Uğur Kutay’a soruşturma başlatıldı

Dr. Uğur Kutay’a 5 Aralık Pazartesi günü verdiği “senaryo yazımı” dersindeki konuşması nedeniyle YTÜ tarafından da soruşturma açılmıştı. Birkaç öğrencinin rektörlüğe verdiği dilekçeden sonra üniversite yönetimi, Kutay’ın verdiği dersler elinden alınmıştı.

Ekonomi

Yüksek kira kent içi göçü hızlandırdı: İnsanlar depremi unutmak zorunda kaldı

Artan kiralar nedeniyle İstanbul’da kent çeperinde ‘ekonomik’ kiralık ev arayışı arttı. Kiralık ev arayanlar psikolojisinin bozulduğunu belirtirken, uzmanlar insanların barınma sorununu çözmek için depremi unutmak zorunda kaldığını ifade ediyor.

17 milyar TL’lik ihaleyi bir sene gizlemişler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin ihalesini, temeli atıldıktan sonra açıkladı. Pazarlık usulüyle yapılan ihalenin yaklaşık 17 milyar TL’ye üç şirkete verildiği belirtildi.

Cazibe bitti, süre uzadı

Kur korumalı mevduat hesaplarının 2023 sonuna kadar açılabileceğine ilişkin karar yayımlandı. Getirisi mevduat faizinin altında kalan ve cazibesi kalmayan hesaplara girişler azalırken Doç. Dr. Çifter, “Yeni hesap açmanın tek gerekçesi kur şoku beklentisi olabilir” diyor.

 

Dış Politika

Türkiye-Almanya-Yunanistan arasında üçlü görüşme gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya ve Yunanistan’dan yetkililerle birlikte Türkiye-Yunanistan arasında iletişim kanallarının yeniden canlandırılması konulu üçlü bir görüşme yaptı.

Avrupa Birliği’nden ‘karbon’ anlaşması

AB Konseyi, varılan reform anlaşması kapsamında, AB’deki emisyon izin miktarlarının 2024’ten itibaren azaltılacağını duyurdu.

Kerkük’te IŞİD saldırısı: Dokuz polis öldü

Kerkük kentinde düzenlenen IŞİD saldırısında 9 polis hayatını kaybetti. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldığı belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Kiev’de durum kötü

Su ve elektrik hizmetinin sağlanması konusunda sıkıntılar yaşandığını söyleyen Ukrayna lideri Zelenskiy, “Kiev’de durum kötü” dedi.

İran’da protestolara destek veren oyuncu Taraneh Alidoosti tutuklandı

İran geneline yayılan Mahsa Jîna Amini protestolarına destek veren İranlı oyuncu Taraneh Alidoosti tutuklandı.

Tunus’ta muhalefet seçimi boykot etti: Katılım yüzde 10’un altında

Çoğu partinin boykot kararı aldığı seçimlerde katılım oranı yüzde 8,8’de kaldı. Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri, halkın Said’in yönetimiyle ilgili yaşadığı hayal kırıklığını gösterdiğini söyledi.

Barzani ve Türkiye Başkonsolusu Şengal gündemi için bir araya geldi

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Memet Mevlüt Yakut, Federe Kürdistan Bölgesi eski başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesud Barzani ile Erbil’de bir araya geldi. Görüşmede, Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasındaki ilişkiler ele alındı. Barzani’nin Ofisi’nden görüşmeye dair yapılan açıklamada, ABD ve Türkiye’nin baskısıyla Bağdat ve Hewlêr arasında imzalanan “Şengal Anlaşması” da gündeme geldiği kaydedildi. Açıklamda, “Şengal mutabakatının uygulanması, mültecilerin kendi topraklarına geri döndürülmesinin yanı sıra yerinden edilmiş Şengal bölgesindeki insanların acı ve ıstıraplarının sona erdirilmesinin öneminden bahsetti” denildi.

 

19 Aralık 2022

İç Politika

Yargıtay Başsavcısı’ndan HDP’nin Hazine hesaplarına bloke talebi

Yargıtay Başsavcısı HDP’nin Hazine yardımı bulunan hesaplarının bloke edilmesini talep etti.

PAK, PSK ve Azadî Hareketi binalarına polis baskını

Diyarbakır’da bulunan PAK, PSK ve Azadî Hareketi’nin binalarına polisler tarafından baskın düzenlendi.

Hakkari Belediyesi eski eşbaşkanlarına 11 yıl 3’er ay hapis cezası

AYM’nin adil yargılama hakkı ihlali sonrası yeniden yargılanan Hakkari Belediyesi eski Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’ye 11 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Kadıköy’de ‘tokat’ protestosu: İktidarın korkusunun tablosu

HDP İstanbul İl EŞ Başkanı Ferhat Encü’ye polisin tokat atmasını protesto etmek isteyenler bugün Kadıköy’de bir araya geldi. Toplananlara müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Osman Kavala’dan Nermin Abadan Unat mesajı: Saraçhane’de olması hepimize tarihi bir uyarı

Gezi davasından tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’ye giden 101 yaşındaki Prof. Nermin Abadan Unat için mesaj gönderdi: Bu davranışı tarihi bir uyarı

Türkiye Raporu: MHP ve AK Parti seçmeni İmamoğlu kararını verdi

Türkiye Raporu’nun yayınladığı son anket verilerine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararı AK Parti ve MHP’li seçmenler tarafından ‘adil’ bulunmadı.

Bekir Ağırdır: Erdoğan’ın şimdi iki hedefi daha var

Araştırmacı yazar Bekir Ağırdır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis ve siyaset yasağını değerlendirerek Erdoğan’ın iki başka hedefi daha bulunduğunu söyledi.

Ekonomi

Net UYP eksi 249 milyar dolar oldu

Merkez Bankası, Türkiye’nin uluslararası yatırım pozisyonunun (UYP) ekimde eksi 249,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı. Verilere göre, yabancı para mevduatı artarken, bankaları kredi stoku azaldı.

TÜSİAD Başkanı Turan: Siyasi yasağın çağdaş toplumda yeri olmamalı

İBB Başkanı İmamoğlu hakkındaki davada hapis ve siyasi yasak kararı çıkmasına atıf yapan TÜSİAD Başkanı Turan “Seçilmiş siyasetçilerin, ifadeleri nedeniyle görevini yapma ve seçilme hakkından alıkonulmasının çağdaş demokratik toplumda yeri olmamalı” dedi

‘Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın yanında ortaya çıkmasının anlamı’

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın yanında açılışa katılması, ekonomi yönetiminde bir değişiklik mi olacak sorusunu gündeme getirdi.

Dış Politika

Reuters: Rusya, binlerce ton Ukrayna tahılını Boğazlar üzerinden Suriye’ye gönderdi

Reuters’ın haberine göre, ABD ambargosu altındaki Suriye ve Rusya arasında Boğazlar üzerinden süren tahıl sevkiyatı geçtiğimiz yıla göre 17 kat artarak 500 bin tonu geçti. Ukrayna, Rusya’yı ‘tahıl hırsızlığıyla’ suçlarken Rusya iddiaları reddediyor.

 

20 Aralık 2022

İç Politika

28 Şubat hükümlüsü Vural Avar cezaevinde hayatını kaybetti

28 Şubat Davası’nda yargılanan emekli korgeneral Vural Avar’ın dün hayatını kaybetti. Vural, 84 yaşındaydı.

Saymaz: Kılıçdaroğlu aday olursa Altılı Masa çoklu aday formülüne yönelebilir

Gazeteci İsmail Saymaz, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu önermesi durumunda Altılı Masa’nın çoklu aday formülüne yönelebileceğini söyledi.

Son anket: Cumhur İttifakı yüzde 40’ın altında, MHP baraj altı

Saros Araştırma’nın kasım ayı anketine göre Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 39,4, Millet İttifakı’nın oyu ise yüzde 38,2 oldu. MHP’nin oyu yüzde 6,3 olarak hesaplandı.

İYİ Parti’den aday yorumu: Kılıçdaroğlu ile kazanılamıyor, anket yapıyorsun, yüksek risk var

Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan üst düzey bir İYİ Partili, CHP lideri hakkında şöyle dedi: “Adaylığı çok içselleştirmiş. Bizim için isim çok önemli değil. Fakat Kılıçdaroğlu ile kazanılamıyor. Anket yapıyorsun, risk var. Hem de yüksek.”

Ekonomi

AB doğalgaza tavan fiyatta anlaştı, Rusya tepkili

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, aylardır süren tartışmanın ardından doğalgaza tavan fiyat uygulaması konusunda anlaştı. Konuyla ilgili karar AB enerji bakanlarının Brüksel’deki toplantısında alındı. 15 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak mekanizma, doğalgaz fiyatının belli şartlara göre yüksek olması halinde devreye girecek.

Dış Politika

Bob Menendez’den Yunanistan’a: ABD, sizin yanınızda

Erdoğan’ın Atina’ya yönelik ‘füze’ açıklamalarını eleştiren Menendez, “Erdoğan’ın füzelerinin gölgesinde yaşayan vatandaşlara sesleniyorum: ABD’nin sizin yanınızda olduğunu unutmayın” dedi.

İsveç’ten Bülent Keneş açıklaması: Son kararı bakanlar kurulu verecek

Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesine yönelik son kararı bakanlar kurulunun vereceğini söyleyen Strömmer, “”İsveç, hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir ülkedir” dedi.

ABD’de Kongre baskını: 6 Ocak Komitesi Trump’a isyan suçlaması yöneltilmesini tavsiye etti

ABD’de iki yıl önce Kongre’ye düzenlenen saldırıyı soruşturan Temsilciler Meclisi Komisyonu, eski başkan Donald Trump’ı cezai kovuşturma için Adalet Bakanlığı’na sevk etti. Komisyon, Trump’a isyan dahil dört suçun yöneltilmesini istedi.

 

Önerilen yazılar

Fehim Taştekin, İran’da bir ‘tuğla’ düştü: Sırada ne var?

İki farklı öngörü var: Ya konuşulan değişiklikler gösteriler durulunca açıklanacak. Ya da mevzuat değişikliğine gidilmeden uygulama askıya alınacak. Güya bu şekilde sistem sokağın baskısına boyun eğmemiş olacak! Belli ki müesses nizam hafif tavizlerle bu fırtınayı atlatabileceğine inanıyor.