8 Aralık

İÇ POLİTİKA

CHP’li Özel: Cumhurbaşkanı ile helalleşmeyeceğiz, onunla hesaplaşacağız (t24.com.tr)

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ açıklamasını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı ile helalleşmeyeceğiz, onunla hesaplaşacağız” dedi.

TBMM’de bütçe görüşmelerinin üçüncü gününde neler yaşandı? (t24.com.tr)

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde çarşamba günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun merkezinde olduğu sert tartışmalar yaşandı, tartışma zaman zaman yumruklu kavgaya dönüştü.

Avrasya Araştırma’nın son seçim anketi: CHP oylarını yüzde 30.4’e yükseltirken AKP 27.6’ya geriledi (t24.com.tr)

Avrasya Araştırma’nın son seçim anketine göre CHP oylarını yüzde 30.4’e yükseltirken AKP 27.6’ya geriledi.  “Yeniden cumhurbaşkanı adayı olursa Tayyip Erdoğan’a oy vermem” diyenlerin oranı ise yüzde 56 oldu.

İyi Partili Paçacı: Kemal Bey’e karşı olduğumuz sonucu çıkmaz ama… (t24.com.tr)

İyi Partili Cihan Paçacı, “Kemal Bey cumhurbaşkanı olması halinde doğru bir isimdir. Ancak adayların tespiti sırasında en fazla seçilme ihtimali olan ve birinci turda seçilmeyi sağlayacak bunu riske sokmayacak olan adayın tercihi doğru olur” dedi. Paçacı, “Bu söylediklerimizden Kemal Bey’e karşı olduğumuz sonucu çıkmasın ama İyi Parti’nin yol haritası paydaşlarla ortak bir aday tespit edilmesi ve bu noktada seçilecek bir isim olması” diye konuştu.

Akşener: En kritik kurumlar 500 milyon dolarlık uçak için peşkeş çekilemez (t24.com.tr)

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “ASELSAN’ın, ROKETSAN’ın Katarlılara verileceğine dair bir şey söyleniyor. Onlar bizim kritik kurumlarımızdır. Devletimizin en kritik kurumları, 5 maaş, 10 maaş alabilmek için, 500 milyon dolarlık uçaklarla uçabilmek için peşkeş çekilemez.” dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı: İmamoğlu’nun Taksim projesini ben de beğendim (t24.com.tr)

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Taksim projesini beğendiğini söyledi.

İmamoğlu: Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemde değil, odağım yalnızca belediye başkanlığı görevinde (t24.com.tr)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna, “Adaylık konusu gündemimde değil” yanıtını verdi.

Sırrı Süreyya Önder’den AYM’ye: Siyaset yasağı bana işlemez; Kürt olmayı, solcu olmayı, daha insani bir gelecek hayal etmeyi elimden hangi yasak alabilir! (t24.com.tr)

“Mesela Kürt hareketi Kürt siyasetinin var ettiği bir hareket değil, Kürtlerin var ettiği bir harekettir. TBMM’de oturan vekilleri olmasa da, o siyasi hareket hep var olacak. Dili, kimliği, onuru rencide edilenlerin bu ve benzeri dertleri çözülmeden de yasakla falan ortadan kalkmayacaktır.”

Osman Kavala’yı ziyaret eden CHP’li Erkek, Erdoğan’ın sözlerini değerlendirdi: Hukuk devleti olmadığımızı ilan etti (t24.com.tr)

Silivri Cezaevi’nde iş insanı Osman Kavala’yı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Avrupa Birliğinin kararlarını tanımıyoruz” sözleri ile ilgili olarak, “Kavala da farkında. ‘Hakkımdaki iddianameler, çok kötü kurgular. Siyasi nedenlerle tutuluyorum’ dedi. Erdoğan, hukuk devleti olmadığımızı tüm dünyaya ilan etmiş oldu” ifadesini kullandı.

HDP: Aysel Tuğluk’a yaşatılanlar neyin intikamı? (t24.com.tr)

HDP’den Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik operasyon kapsamında 2016 Aralık’ta tutuklanan eski milletvekili Aysel Tuğluk’un ciddi sağlık sorunlar  hakkında bir açıklama geldi ve “Aysel Tuğluk’a yaşatılanlar neyin intikamı?” diye soruldu.

Avukat Mahsuni Karaman: 6-8 Ekim olayları sırasında düğünde olduğu ispatlanan Mazlum İçli hukuksuz bir şekilde mahkûm edildi (t24.com.tr)

Avukat Mahsuni Karaman, 6-8 Ekim olaylarına katıldığı gerekçesiyle 2014 yılında tutuklanan ve 124 yıl 8 ay hapis cezasına mahkûm edilen müvekkili Mazlum İçli’nin olayların yaşandığı sırada Diyarbakır merkeze 140 kilometre uzaklıktaki bir köyde bulunduğunu ve bunun ispatlanmasına rağmen hukuksuz şekilde mahkûm edildiğini söyledi. Karaman, davanın siyasi bir boyut taşıdığını ve iktidar tarafından HDP’ye açılan kapatma davasına da dayanak oluşturduğunu söyledi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin’e 3 birleşim ceza (t24.com.tr)

HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin, konuşması esnasında, “Kürdistan’a özgürlük” ifadelerini kullandı.TBMM Başkanvekili Süreyya Şadi Bilgiç tutanakları kontrol ettikten sonra Maçin’e 3 birleşim çıkarma cezasını oyladı. Oylama sonucu Maçin’e 3 birleşim katılmama cezası verildi.

TİHV: Özgürlükler sistematik saldırı altında, sorumlu iktidar ve rejim (t24.com.tr)

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından hazırlanan bir raporda, ülkede ifade; medya, toplantı, gösteri ve örgütlenme özgürlüklerinin sistematik bir saldırı altında olduğuna dikkat çekilerek, “sorunun temelinde sadece uygulamaya ilişkin yanlışlar değil, esas olarak mevcut siyasi yapının, iktidarın ve rejimin kendisi vardır” tespiti yapıldı.

Tarikat yurdunda satırla üniversite öğrencisini öldüren İhsan Güney tutuklandı (t24.com.tr)

Antalya İlim ve Kültür Derneği’nin öğrenci yurdunda üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul’u satırla başını keserek öldüren aşçı İhsan Güney tutuklandı.

O tarikat yurdu kaçak, zanlı sabıkalı çıktı (t24.com.tr)

Antalya’da üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul’un öldürüldüğü tarikat yurdunun kaçak olarak faaliyet gösterdiği öğrenilirken, yetkililer yurdun neden kapatılmadığı sorularına yanıt veremedi.

Dolmuş şoföründen işçiye: Bu pantolonla bu koltuğa oturamazsın (t24.com.tr)

Muğla’nın Bodrum ilçesinde akşam saatlerinde işinden dönen bir işçiyi, dolmuşa almak istemeyen şoför ile yolcular arasında tartışma çıktı. “Bu pantolonla bu koltuğa oturamazsın” diyen şoföre, yolcular tepki gösterdi.

İstinaf, çocuğa cinsel istismar suçundan tutuklanan Uşşaki tarikatı liderinin cezasını onadı (t24.com.tr)

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Eyyüp Fatih Şağban’ı “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Öte yandan “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise sanığın beraatine hükmeden mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Medikal kriz tüm yurda yayılıyor! 81 ilde ameliyatlar durdu (halktv.com.tr)

Dövizdeki ve enflasyonundaki artışa rağmen ürün fiyatlarının hala güncellenmediğini belirten Sağlık Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Daşcı, “6 Aralık’tan itibaren hastanelerden gelecek ürün taleplerine cevap veremeyeceklerini” duyurmuştu. 81 ilde ameliyatların durduğunu söyleyen (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten “Bugün geçmiş olsun dediğimiz hastalarımız için başınız sağ olsun demeyi istemiyoruz bakanlık ivedilikle bu sorunu çözsün” dedi.

 

EKONOMİ

Erdoğan′dan ekonomi mesajı: ″Ne yaptığımızı biliyoruz″ | Türkiye | DW | 08.12.2021

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bankada, yastık altında, kasasında parası, dövizi bulunan herkese yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum” dedi.

Fatih Altaylı: Çalışanlar, doğru olmayan veriler nedeniyle gereken zamları alamıyor; milyonlarca vatandaş TÜİK yöneticilerine dava açmalı (t24.com.tr)

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, TÜİK’in “Türkiye’nin en güvenilmez kurumu” olduğunu savunurken, TÜİK’in verileri yüzünden hak kaybına uğrayan vatandaşların dava açmaları gerektiğini, CHP’nin de bu davalara ilişkin hukuki altyapı oluşturması gerektiğini söyledi.

Karamollaoğlu: Bu halkın değil rantın bütçesi (t24.com.tr)

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen bütçeye ilişkin olarak, “Bu halkın değil rantın bütçesi” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan stokçuluk açıklaması: İslam’ın yasakladığı bir davranıştır (t24.com.tr)

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Elinde ürün olduğu halde daha çok kazanma hırsıyla piyasaya sürmemek yani ihtikara tevessül etmek, İslam’ın üstün ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan ve yasakladığı bir davranıştır” dedi.

CHP’li Başarır: Atatürk Havaalanı’nın arazisini Katar’a satmak istiyorlar (t24.com.tr)

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Atatürk Havalimanı arazisinin Katar’a satılmak istendiğini öne sürdü.

 

DIŞ POLİTİKA

Kulis: BAE’den sonra Mısır ve Suudi Arabistan’la da ilişkilerin normalleşmesi yönünde gelişmeler yaşanacak (t24.com.tr)

Türk yetkilisinin Türkiye’nin Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmesinin “Yunanistan’ın kâbusu olacak” dediğini aktaran Acet, şöyle devam etti:  “Bu sürecin içinde mesai harcadığı için arka planına da ilk elden vakıf olan bu isme göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra, yakında Mısır ve Suudi Arabistan’la ilişkilerin normalleşmesi yönünde de yeni gelişmeler karşımıza çıkabilir.

Avrupa Konseyi’nden Alevi davaları kararı: Devlet yetkililerinin tutumu, tarafsızlık ve eşit mesafe ilkesine aykırı (t24.com.tr)

Bakanlar Komitesi’nin kararlarında Türkiye Hükümeti’nin şimdiye kadar aldığı tedbirlerin, AİHM tarafından tespit edilen ihlallerin çözümü ve Alevilere yönelik ayrımcılığın önüne geçilmesi açısından yetersiz olduğunun altını çizildi.

AB’den iklim değişikliği ve sağlıkla ilgili ürünlerde KDV kararı- Artı Gerçek (artigercek.com)

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Katma Değer Vergisi (KDV) kurallarının değiştirilerek, iklim değişikliğiyle mücadele, halk sağlığı ve dijital dönüşümle ilgili mal ve hizmetlerdeki oranların azaltılmasında uzlaştı.

Hindistan Genelkurmay Başkanı helikopter kazasında öldü- Artı Gerçek (artigercek.com)

Hindistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada kazanın soruşturulduğunu duyurdu.

Merwan Bedel son yolculuğuna uğurlandı- Artı Gerçek (artigercek.com)

Türkiye’nin saldırısı sonucunda yaşamını yitiren Şengal Özerk Yönetimi Yürütme Konseyi Eş Başkanı Merwan Bedel Xwedêda, binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

ABD, İngiltere ve Avustralya’nın ardından Kanada’dan da Pekin’e boykot kararı | Euronews

ABD, İngiltere ve Avustralya’nın ardından Kanada da Pekin’deki Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulanacağını duyurdu. Çin’de başta Uygur Türkleri olmak üzere etnik ve dini azınlıklara yönelik uygulanan politikalar, uluslararası camianın tepkisine neden oluyor. Ülkede yaşanan insan hakları nedeniyle Çin’e yaptırımlar uygulanırken Pekin’de Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot kararları alınıyor.

Sudan’da iki Türk vatandaşı kaçırıldı – Son Dakika Dünya Haberleri | NTV Haber

Sudan’da Türk firmada çalışan bir mühendis ile idari personel kaçırıldı. Zanlıların fidye istemediği, önceki gün kabileler arasında yaşanan ölümlü saldırının failleri bulunana kadar rehinelerin tutulacağı bildirildi.

Biden: Moskova’nın endişelerini tartışmak için NATO-Rusya toplantısının hazırlıkları yapılıyor – 08.12.2021, Sputnik Türkiye (sputniknews.com)

ABD Başkanı Biden, Rusya’nın NATO’nun doğuya genişlemesi ile ilgili endişelerini görüşmek üzere üst düzeyde bir toplantı hazırlıklarının yapıldığını duyurdu.

 

9 Aralık

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu, Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti: Gün gelecek bu devlet Emine Şenyaşar ile de helalleşecek, önce katillerle hesaplaşacak (t24.com.tr)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının saldırısı sonucu ailesinden 3 kişiyi kaybeden Şenyaşar ailesini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, “Anneye hepinizin huzurunda söz veriyorum;  bu davanın takipçisi olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu: Gelmedik, sofranıza oturmadık, dertlerinizi dinlemedik, Şanlıurfa’ya helalleşmeye geldim (t24.com.tr)

“Şanlıurfa’nın 13 milletvekili var, son seçimlerde bir milletvekili verdiniz teşekkür ederiz. Geçmişte Şanlıurfa CHP’nin kalesi olarak görülürdü, bir milletvekili çıkarabiliyorsak bunun ayıbı bize ait. Sizlerle helalleşmeye geldim. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik, derdinizi dinlemedik,  caddelerde sokaklarda gezmedik, güzel türkülerinizi dinlemedik. Ankara’da oturduk, nutuklar attık, niye bize oy vermiyorsunuz dedik, niye versin ki?  Kabahat bizim, Şanlıurfa’ya helalleşmeye geldim.”

Cumhurbaşkanı adaylığı tartışması CHP ile İyi Parti arasında çatlağa yol açar mı? (t24.com.tr)

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “başbakan olacağım” açıklamasıyla adaylık denkleminden çıkması siyasi kulislerde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “adaylık olasılığının güçlendiği” şeklinde yorumlanıyor. Konuşulan bir başka iddia ise İYİ Parti’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak bakmadığı yönünde

Yöneylem Araştırma’dan seçim anketi: AKP ilk kez birinci parti konumunu yitirdi; Millet İttifakı’nın oy oranı Cumhur İttifakı’nın 7.7 puan önünde (t24.com.tr)

Yöneylem Araştırma; Kasım 2021 Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Rapora göre 2021 yılı içinde AKP ilk kez birinci parti konumunu yitirdi, CHP en çok tercih edilen parti oldu. CHP’nin oyu 25.6, AKP’nin ise yüzde 24.3. Millet İttifakı’nın oy oranı Cumhur İttifakı’nın 7.7 puan önünde. Türkiye genelinde seçmenlerin yüzde 24.3’ü AKP’yi, yüzde 25.6’sı CHP’yi, yüzde 10.6’sı İYİ Parti’yi, yüzde 7.8’i HDP’yi ve yüzde 5.2’si MHP’yi destekleyeceğini ifade etti. Recep Tayyip Erdoğan’a önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde “Asla oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 59.6 seviyesine yükseldi.

Kılıçdaroğlu’ndan Meclis’teki el hareketine ilişkin açıklama: Asla öyle bir kastım yoktu, ellerime değil sözlerime baksınlar (t24.com.tr)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’te bütçe görüşmelerindeki konuşması sırasında yaptığı el hareketine ilişkin olarak açıklamada bulundu. CHP lideri, “Kastınız o malum el hareketini yapmak mıydı?” sorusuna, “Hayır, asla öyle bir kastım yoktu. Ellerime değil sözlerime baksınlar…” diye yanıt verdi.

Erdoğan’dan AKP grubuna Kılıçdaroğlu çıkışı: Sesiniz çıkmıyor, böyle grup yönetimi olur mu?- Artı Gerçek (artigercek.com)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun el hareketi gündemden düşmüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütçe görüşmesi sırasında Kılıçdaroğlu’nun bir elini diğer elinin üzerine vurması sonrası AKP’nin “kınama cezası isteğinin sonuçlanmaması üzerine grup yönetimine tepki gösterdiği” öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı: Cam tavan kırma mı, ismini yüzdürme mi? (haberturk.com)

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, “Kısaca ‘cam tavanı kırmak’ diye tanımlanan bu metafora göre Kılıçdaroğlu yıllardır aşılamayan %25’te partisini tutan tavan oylarını aşmanın peşinde.” görüşünü savundu. Sarıkaya, “Kılıçdaroğlu’nun son çıkışlarıyla cam tavanı çatlattığı ve kırmak üzere olduğu görüşü hâkim” düşüncesini dile getirdi.

“AKP’de ayrılmak isteyenleri dosyalarla durdurmaya çalışacaklar” (t24.com.tr)

Pehlivan, dokuz yıl boyunca AKP’nin kurmay kadrosunda görev alan bir ismin şu görüşlerini aktardı: “Dış politikadaki hamlelerini kendi kitlesine ‘Dünyaya nizamat veren ülkeyiz, düşmanlık olmaz’ diye sunacaklar. İçeride ise güvenlikçi baskı politikalarını artıracaklar. Bana kalırsa bazı muhalif parti yöneticilerine ‘FETÖ’ ve ‘ajanlık’ suçlamalarıyla operasyon yapmayı da düşünebilirler. Kendi kadrolarında olup ayrılmayı isteyenleri ise haklarındaki dosyalarla durdurmaya çalışacaklar. Bu fişleme yoluyla korkutarak içerideki çatlakların büyümesini engellemeyi planlıyorlar. Ve tüm bunlar yaşanırken, yani demokrasi ile hukuk rafa kaldırılırken çağdaş dünya ile de bağların zayıflamasını arzuluyorlar. Böylece AİHM gibi denetim mekanizmalarını devre dışı bırakacaklar.”

Demirtaş’tan Erdoğan’a miting çağrısı (t24.com.tr)

“İki saat için çıkayım, sen de meydana çık; bir kişi eksik toplayan siyaseti bıraksın”

Gümüşhane-Trabzon sınırının tespitine ilişkin karar Resmi Gazete’de (t24.com.tr)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi, Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köyleri ile Trabzon’un Şalpazarı ilçesi, Gökçeköy Mahallesi arası iki il sınırının tespitine ilişkin karar yürürlüğe konuldu.

Nureddin Nebati’nin mağaza çalışanlarının şikâyetleri; “Aile hayatına bu kadar saygısızca bir çalışma ortamı hiç görmedim” (t24.com.tr)

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü yazısında Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Nureddin Nebati’nin çalışanlarının “İnsanlık dışı koşullar” sebebiyle yaptıkları şikâyetlere yer verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Aya sert iniş yapma hedefine yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık (t24.com.tr)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türk mühendis ve teknisyenlerinin tasarladığı araçla aya sert iniş yapma hedefine yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Uzayda ateşleyeceğimiz hibrid roket motorunun testlerini sürdürüyoruz” dedi.

Erkeklere “ikinci eş alın” diyen eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer, görevine geri döndü (t24.com.tr)

Medeni hukuk ve laikliği hedef alan açıklamaları nedeniyle tepki çeken eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer, hastanedeki görevine döndü.

Soylu, İBB’nin hazırladığı yolsuzluk dosyalarının akıbetini açıkladı (t24.com.tr)

Bakan Soylu, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri hakkındaki dosyalara ilişkin olarak, “Dün Sayın Kılıçdaroğlu da sordu. İstanbul’da 34 dosya vardı. 3 ihale dosyasında, 16 gayrimenkul alımı, 1 sivil toplum kuruluşları, 1 kentsel dönüşüm dosyasında hukuka aykırılık olmadığından rapor düzenlenmiştir. Müfettişlerce 6 dosya hakkında ön inceleme talebinde bulunuldu ve ben onayladım” diye konuştu.

Yeni Akit yazarı Karahasanoğlu’ndan Cübbeli Ahmet’e: ‘Nas’ın azı çoğu olmaz’ deyip fuhuş, hırsızlık da mı yapacağız? (t24.com.tr)

Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü ve yazarı Ali Karahasanoğlu, bugünkü yazında faizle mücadele hakkında “Yarım Nas olmaz. Madem öyle 1 bile faiz vermeyeceksin. Nas’ın azı çoğu olmaz. Yarım yamalak Nas da olmaz” diyen kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’yü eleştirdi. Ünlü’ye “Nasıl olsa faizi sıfırlayamadık diye.. Dinen faiz konusunda emredilen noktaya gelemedik diye.. “Nas’ın azı çoğu olmaz” deyip.. Fuhuş da mı yapacağız? Hırsızlık da mı yapacağız?” diye sordu.

Emniyette “Mücahit Birinci” operasyonu: 8 polise soruşturma açıldı, 1’i açığa alındı (t24.com.tr)

Birinci: Devletin yatak odasına girerek, gizli kalması gereken belgeleri manipüle etmişler.

Rektör Naci İnci’den kendisine sırtlarını dönen 16 Boğaziçi akademisyeni hakkında suç duyurusu (t24.com.tr)

Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Melih Bulu’nun ardından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Naci İnci, bu kez de kendisine sırtlarını dönerek eylem yapan 16 akademisyen hakkında suç duyurusunda bulundu. İnci, daha önce de  iki öğrenci hakkında suç duyurusunda bulunarak tutuklanmalarına neden olmuştu.

Karadeniz soğumadı, hamsi soğuk sulara kaçtı – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normalinin üzerinde seyretmesi nedeniyle hamsi sürüleri, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya kıyılarına yöneldi. Sezon başında bolca avlanan ve balıkçıların yüzünü güldüren hamsi, bu sezon Türkiye’de erken tükendi.

Tuz Gölü, yüzde 65 oranında çekildi – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan ve başta flamingolar olmak üzere binlerce kuşa ev sahipliği yapan Tuz Gölü, kuraklığın etkisiyle küçülüyor. Çekilme oranının yüzde 65’e yaklaştığını belirten uzmanlar, sulama konusunda dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.

İstanbul’a su sağlayan iki baraj kurumak üzere: Su seviyesi kritik düzeye indi – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

Kırklareli’ndeki Kazandere ve Pabuçdere barajlarında su seviyesi kritik düzeye indi. Yüzde 5’in altına inen iki barajda da çatlaklar ve kum tepeleri oluştu.

 

EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Asgari ücrette beklentiyi karşılayacak bir artış planlıyoruz (t24.com.tr)

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, asgari ücretle ilgili, “Asgari ücrete ilişkin görüşmeler de devam etmekte. Herkesin beklentilerini karşılayacak bir artış yapmayı planlıyoruz. İşçi kardeşlerimiz rahat etsin” dedi.

Erdoğan’ın döviz çağrısı: Erbakan “pansuman tedbiri” derdi – Yetkin Report | Siyaset, Ekonomi Haber-Analiz, Yorum

“Doğru, bankalardaki döviz hesapları yüzde 60’ı geçmiş durumda. Ama vatandaş Erdoğan’ın çağrısı üzerine döviz bozdurmaya başlasa, Erdoğan’ın -tarihi önemde olduğunu söylediği- konuşmasında olduğu gibi ekonomiyi düzlüğe çıkaracak miktarda değil” diyen Yetkin, İnsanlar birbiri ardına gelen zamlardan bunalmış vaziyetteyken Erdoğan dünyanın 10 büyük ekonomisine girme hedefini anlatıyordu. Bu kanamalı hastaya pansuman yapmak değilse nedir? Gerçeklerle ilgimizi tamamen kesmek üzereyiz” ifadelerini kullandı.

 

DIŞ POLİTİKA

Sözcü yazarı: Mendebur Soros haklı çıktı, Katar’a polis ihraç edeceğiz! (t24.com.tr)

“Soros’ un dediği oldu” diyen Doğru, şöyle yazdı:“ABD’li ‘darbe finansörü’ ve ‘para spekülatörü’ George Soros, 18 yıl önce ‘Türkiye’nin en iyi ihraç ürünü, askeridir’ demişti. Soros’a ‘Nereden biliyorsun?’ diye sordular. Soros şu cevabı verdi: ‘Türkiye’nin Arjantin’den tek farkı (Arjantin parasından 12 sıfır, Türkiye parasından 6 sıfır attı) stratejik pozisyonudur. Bu stratejik pozisyonuna bağlı olarak, Türkiye’nin en iyi ihraç ürünü de güvenlik gücüdür.’

Almanya’da koalisyon hükümeti iş başı yaptı; yeni dönemin Ankara için şifreleri (t24.com.tr)

T24 diplomasi analisti Barçın Yinanç ve Dış Politika Editörü Metin Kaan Kurtuluş, Almanya’da üçlü koalisyon hükümetinin göreve başlamasını ve yeni dönemin Türkiye ve göçmenler için neler getireceğini Dış Politika ile İçli Dışlı’da yorumladı. Kurtuluş “Dış politikanın belirlenmesi ne ölçüde dışişleri bakanlığına gelen Yeşillerin genç ve devlette tecrübesiz lideri Annalena Baerbock’a bırakılacak belli değil. Almanya başbakanlığında da bir dış politika ekibi olacak; başbakan da dış politikaya kendi damgasını vurmak isteyebilir” dedi.

Türkiye’nin davet edilmediği ‘Demokrasi Zirvesi’ bugün başlıyor- Artı Gerçek (artigercek.com)

Euronews Türkçe’nin aktardığı habere göre Reuters’e konuşan Freedom House Başkan Yardımcısı Annie Boyajian “Eğer zirve sıradan bir toplantıdan farklı olacaksa, ABD de dahil olmak üzere her bir katılımcının demokrasi ve insan hakları ile ilgili anlamlı sözler vererek bunları hayata geçirmesi gerekiyor,” demişti.

Reuters: ABD ve İsrail, İran’a karşı askeri tatbikat olasılığını görüşüyor- Artı Gerçek (artigercek.com)

Reuters haber ajansı, İran’la yeniden başlayan nükleer müzakerelerin başarısız olması halinde ABD ve İsrail’in ülkeye olası bir askeri tatbikat planladıklarını duyurdu.

Biden: Rusya Ukrayna’yı işgal ederse asker göndermemiz masada değil- Artı Gerçek (artigercek.com)

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna sınırındaki gerginliği konuştu. ABD ve Avrupa’nın olası bir Ukrayna işgalini önlemek için Rusya’ya yönelik yaptırım kararı alabileceği belirtildi. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın işgal edebileceği iddia edilen Ukrayna’ya asker gönderme seçeneği üzerinde durmadıklarını ifade etti.

Kremlin: Türkiye’ye S-400’ün ikinci partisini sevk etmeyi umuyoruz- Artı Gerçek (artigercek.com)

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemlerinin ikinci partisinin sevkiyatını gerçekleştirmeyi umduklarını söyledi.

ABD, İngiltere ve Avustralya’dan sonra Kanada’dan da Çin’e boykot kararı- Artı Gerçek (artigercek.com)

Kanada Başbakanı Trudeau, konuyu müttefikleriyle müzakere ettiklerini ve Pekin’deki Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacaklarını açıkladı.

 

10 Aralık

İÇ POLİTİKA

Mahkeme, Osman Kavala’nın tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti – Evrensel

Osman Kavala’nın tutukluluğuna yönelik yapılan itiraz, üst mahkeme olan 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

Korkusuz yazarının kulisi: AKP içinde “rahatsız genç milletvekilleri”, külliye ve AKP’nin hantal yapısından şikâyetçilermiş (t24.com.tr)

Takan, “Şu andaki gözlemime göre, söz konusu ‘rahatsızlıktan’ bir lider çıkar mı?.. Ali Babacan veya Ahmet Davutoğlu’nun partilerine bir kayma olur mu?.. Yarının ne getireceğini kestirmek kolay değil ama sorulara vereceğim cevap: Çok zor. Bu, aile içi dırdırlanma olarak kalır bence… Abdullah Gül’ün İstanbul ofisinden yürüttüğü faaliyetleri de dikkate alarak bir ihtiyat payı bırakıp bu faslı burada noktalayalım” görüşünü ifade etti.

Yeniçağ yazarı Demirağ: AKP’nin gidici olduğunu gören Melih Gökçek itirafçı olmaya mı hazırlanıyor? (t24.com.tr)

Demirağ’ın yazısının bir bölümü şöyle: “Metal Yorgunluğu” gerekçesi ile görevden alınan Melih Gökçek’in AKP’nin kuruluş aşamasında yer almayarak DP ile oynadığını hatırlatmaya gerek duymuyorum. AKP’nin aldığı rüzgârı hissedip son dakikada “AKP otobüsüne binen Gökçek”ten Recep Tayyip Erdoğan’ın da memnuniyetsiz olduğunu bu işlere kafa yoran tüm kesimler bilir. Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki davaları, yüksek yargıda çözen Gökçek’e vefa borcunu fazlası ile ödeyen Erdoğan’dan son talebi “Kendisi ve ailesinin yargılanmama garantisi”ni alan Melih Gökçek’in Türkiye’yi şimdilik terk etmeyişinin sebebi bu. Lakin, AKP’nin de gidici olduğunu gören Gökçek, geçtiğimiz hafta CNN’de Ahmet Hakan’a, Genel Sekreteri dahil çok sayıda FETÖ’cü ile çalıştığını açıklaması, bana göre, vesayet altından kurtulduğunda bağımsız mahkemelerde “itirafçı” statüsü kazanarak hapisten kurtulma planının küçük parçasıdır.

OHAL Komisyonu, İbrahim Kaboğlu’nun göreve iade talebini reddetti (t24.com.tr)

OHAL Komisyonu, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun Marmara Üniversitesi’ndeki görevine geri dönmek için yaptığı başvuruyu reddetti.

Türkiye Barolar Birliği: İnsan hakkı ihlallerinin sıradanlaşmasına izin vermeyeceğiz! (t24.com.tr)

“Türkiye Barolar Birliği, insanlığın ortak değeri olan hak ve özgürlükleri savunmak için baskıcı yönetim anlayışlarının karşısında demokrasiyi ve insan haklarını en güçlü şekilde savunmaya devam edecektir”

KONDA: Her 100 kişiden 73′ü hak ihlali sorunu olduğunu düşünüyor | Türkiye | DW | 09.12.2021

KONDA’nın araştırmasına göre Türkiye’de her 100 kişiden 73’ü ülkede insan hakları sorunu olduğunu düşünüyor. Ancak Ağırdır’a göre siyasi tercihlerde artık yoksulluk rol oynuyor.

Cezaevinde cinsel şiddete uğrayan Garibe Gezer’in intihar ettiği açıklandı (gazeteduvar.com.tr)

Cezaevinde cinsel saldırıya uğradığını söyleyen Garibe Gezer’in intihar ettiği açıklandı. Daha önce önerge verdiklerini hatırlatan HDP’li Beştaş, “Bu bir intihar değil, bu bir şüpheli ölümdür” dedi.

Yeni Yaşam Gazetesi | Yeni Yaşam (yeniyasamgazetesi2.com)

Kandıra Cezaevinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in avukatı Veysi Eski, Gezer’in bulunduğu hücre dahil tüm hücrelerin acil butonunun devre dışı bırakıldığını söyledi. Eski, “Bu butonların devre dışı bırakılması ciddi anlamda bir ihmaldir” dedi

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Gübre fiyatlarındaki artış, ülkeyi gıda krizine sokabilir  – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)

“Gübre fiyatlarındaki artış hızı, doları, altını ve mazotu geçti. Geçen yıl 1800 lira olan gübre bu yıl 14 bin 700 liraya ulaştı” diyen Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlıklara seslenerek, “Gübre fiyatlarına müdahale edilmez ise gıdada önümüzdeki süreçte Türkiye çok sıkıntılı ve zor bir sürece girebilir” ifadelerini kullandı.

 

EKONOMİ

İyi Partili Durmuş Yılmaz’dan yeni Bakan Nebati’ye: Bir tweet’le bakanlığınızı geciktirdim, kusura bakmayın (t24.com.tr)

Bütçe görüşmeleri sırasında yeni Bakan Nebati’ye hitaben konuşan İyi Partili Durmuş Yılmaz, “Sayın Bakanım, attığım bir tweet’le de sizin Bakan olmanızı 10 gün geciktirdim, kusuruma bakmayın” dedi.

AKP, stokçulara ceza artırımı için TBMM’ye yasa teklifi sunacak (t24.com.tr)

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısı sonrasında yaptığı, “Girdi maliyetleriyle ve kurdaki yükselişle izah edilemeyecek fiyat artışı yapan, bilhassa da stokçuluğa yönelen hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır” açıklamasının ardından, stokçularla ilgili yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunmaya hazırlanıyor.

Kerim Rota: Ülkede stokçuluk değil, kötü paradan kurtulma paniği var- Artı Gerçek (artigercek.com)

Enflasyon rakamlarındaki artışla ilgili konuşan Rota, şu ifadeleri kullandı: “Aslında bugün market raflarında gördüğümüz fiyatlar, henüz Türk lirasındaki son değer kaybının hepsini yansıtmış durumda değil. Tahminen söylüyorum: 10-11 civarındaki bir dolar kuruna göre endekslenmiş fiyatlarla yaşıyoruz hâlâ. Ama bunun üzerinde yüzde 25’lik daha bir değer kaybı geldi. Bir enflasyon-kur sarmalının henüz başında olduğumuzu söyleyebilirim. Bize dayatılan yeni modelin en azından ne içerdiğini artık biliyoruz. Türk lirasının sürekli değer kaybettiği, bu değer kaybına karşı enflasyonun yükseldiği ama enflasyon yükselirken de yılda bir yapılan maaş artışıyla da ücretli kesimlerin ezilmesine engel olunmak için tasarlanmış bir dönem. Ancak ben reel ücretlerin gerilemesinden başka bir şey görmüyorum bu modelde. “Son 3 haftadır stok yapma eğiliminin arttığını gözlemliyoruz. En sade vatandaştan başlayarak, hammadde almak isteyen sanayicisine kadar her kesimde aslında bir stokçuluk değil de büyük bir panik var. Kötü paradan kurtulma paniği bu. Türk lirasını kötü para haline getiren de bu hükümet. Üzerine bir de Sayın Cumhurbaşkanı “Faizler düşmeye devam edecek” dedi. O zaman vatandaşınıza “Siz paranızı Türk lirasında tuttuğunuz sürece, reel alım gücünüzü kaybedeceksiniz” demiş oluyorsunuz.””

TÜİK: Ekim ayı işsizlik oranı yüzde 11,2 | Ekonomi | DW | 10.12.2021

TÜİK verilerine göre Ekim ayında işsiz sayısı bir önceki aya göre 75 bin kişi azalırken işsizlik oranı yüzde 11,2 oldu. Genç işsizlik oranı ise yüzde 20,1 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası anketi: Yıl sonu enflasyon ve dolar tahmini yükseldi- Artı Gerçek (artigercek.com)

Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 23,85’e yükseldi. Ankette yıl sonu dolar tahmini 13.77’ye çıktı.

Moody’s Türkiye için enflasyon tahminini açıkladı- Artı Gerçek (artigercek.com)

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de aralıkta enflasyonun yüzde 25’in üzerine çıkmasını beklediğini açıkladı.

TCMB’den dövize üçüncü müdahale – Bloomberg HT

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sitesinde yayımladığı açıklamada “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir.” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

Demokrasi Zirvesi başladı: Biden, “Otokratlar yüzünden küresel özgürlük tehdit altında” | Euronews

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Joe Biden Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Çin ve Macaristan’ın da davet edilmediği Demokrasi Zirvesi’nin açılış konuşmasında gücünü geliştirme, nüfuzunu dışarıya yayma ve baskıyı haklı gösterme arayışındaki otokrat yönetimlerin küresel özgürlüğü tehdit ettiğini belirtti.

Biden: Enflasyonun nedeni çok ciddi tedarik zinciri sorunlarımızın olması (birgun.net)

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede 39 yılın zirvesine ulaşan enflasyona ilişkin, “Enflasyonun nedeni gerçekten çok ciddi tedarik zinciri sorunlarımızın olması. Bu sorun da fiyatlarda önemli artışlara yol açıyor. Tüm bunların temel sebebi ise Covid-19” dedi.

DSÖ: Omicron vakaları genellikle ağır seyretmiyor | DÜNYA | DW | 09.12.2021

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Bölge Ofisi, koronavirüsün Omicron varyantının hızla yayıldığını ancak Güney Afrika’dan gelen ilk verilere göre bu varyant nedeniyle Covid-19’a yakalananlarda hastalığın genellikle ağır seyretmediğini bildirdi.

Barzanilerin ABD’deki gizli mal varlıkları ve malikaneleri- Artı Gerçek (artigercek.com)

The American Prospect dergisi, IKBY Başbakanı Mesrur ​​Barzani’nin ABD’deki gizli mal varlığını ifşa eden ‘Cowboy Eczanesi’ (Cowboy Drugs) adlı bir makale yayımladı.

İran’da bir ulusal güvenlik sorunu: Derin susuzluk (gazeteduvar.com.tr)

İran’daki su buhranı acilen radikal çözümler gerektiren bir bekâ meselesi haline dönüşmüş durumda ve başta göç olmak üzere derin bölgesel problemleri de beraberinde getirecek.

İsrail’den ABD’ye çağrı: İran’a yaptırımlar kaldırılmamalı (birgun.net)

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede, “İran ile müzakerelere dönülse bile Tahran’a yönelik yaptırımlar kaldırılmamalı” ifadelerini kullandı.

ABD, Wikileaks’in kurucusu Assange’ın iadesi için yaptığı temyiz başvurusunu kazandı | Independent Türkçe (indyturk.com)

Mahkemenin kararında, ABD’nin Assange’ın süper güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı, ceza alması durumunda vatandaşı olduğu Avusturalya’ya gönderileceği yönündeki teminatlarının yeterli bulunduğu belirtildi.

 

11 Aralık

İÇ POLİTİKA

Garibe Gezer gerçekten intihar mı etti?- Artı Gerçek (artigercek.com)

Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve sistematik şiddetin yanı sıra cinsel işkenceye maruz kalan tutuklu Garibe Gezer, bulunduğu hücrede şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Cezaevi yönetimi Gezer’in intihar ettiğini iddia ederken, otopsi işlemleri de avukatları olmadan yapıldı.  Gezer’in ön otopsi raporunda, ölüm nedeni belirlenmezken, avukatların Gezer’in şüpheli bir şekilde ölümü sonrası cezaevine girmesi ise engellendi. Gezer’i hastaneden almak isteyen avukatlar darp edildi. Cezaevinde ağır işkencelere ve tecavüze maruz bırakılan, şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in cenazesi İstanbul’dan Mardin havaalanına getirildi. Mardin Belediyesi tarafından ise cenaze aracı verilmedi.

Eren Keskin: Gezer’in ölümüyle ilgili deliller kaçırılıyor- Artı Gerçek (artigercek.com)

Garibe Gezer’in ölümüne ilişkin süreci takip edeceklerini belirten Eren Keskin, otopsinin avukatlar gelmeden yapılmasının delilleri kaçırmak anlamına geldiğini ifade etti.

Gergerlioğlu’ndan Gezer tepkisi: Nasıl tek kişilik hücrede tuttunuz?- Artı Gerçek (artigercek.com)

Adalet Bakanlığı’na üç yıl içinde 2 bin 400’den fazla soru önergesi verdiğini aktaran Gergerlioğlu, soru önergelerine ise yüzde 20 cevap verildiğini aktardı. Soru önergelerinin yüzde 80’ine cevap verilmemesine tepki gösteren Gergerlioğlu, “Neden cevap verilmiyor? Çünkü ihlaller ortaya çıksın istenmiyor” dedi.

KHK ile ihraç edilen sağlık emekçisi intihar etti- Artı Gerçek (artigercek.com)

KHK’yle Diyarbakır Çocuk Hastanesi’ndeki görevinden ihraç edilen sağlık emekçisi Fatma Demirel hayatına son verdi. HDP’li Gergerlioğlu ‘Çaresizlikten bu kaçıncı intihar’ diyerek duyurdu.

Cumhur İttifakı ‘Daraltılmış Bölge’den vazgeçmiş- Artı Gerçek (artigercek.com)

Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ağustos 2021’de açıkladığı seçim yasası değişikliğine ilişkin Hayati Yazıcı ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Daraltılmış bölge uygulamasının iptal olduğunu belirten Yazıcı, “Seçim ittifaklarında bir sorun yok, ittifakla seçime girme devam edecek” diye konuştu.

Urfalı gençlerden Kılıçdaroğlu’na Demirtaş sorusu: İktidara geldiğinizde serbest bırakılacak mı?- Artı Gerçek (artigercek.com)

En son CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu milletvekillerinden oluşan bir heyetle Urfa’daydı. Kılıçdaroğlu’na ilgi oldukça yoğundu. Kılıçdaroğlu’nun Urfa programında STK temsilcileri ve muhtarlar buluşması vardı. Toplantının yapılacağı salon tıklım tıklım dolmuş, salona giremeyenler konuşmayı dışarından dinledi.

“İyi Parti, Faruk Acar ile yola devam etmeyecek” iddiası: “Ömer’in yolu kampanyası partiyi karıştırmış” (t24.com.tr)

Milliyet yazarı Zafer Şahin, AKP’den ayrılan Andy-Ar’ın kurucusu Faruk Acar’ın İyi Parti için hazırladığı ‘Ömer’in Yolu’ kampanyasının ‘partiyi karıştırdığını’ iddia ederek, “İyi Parti, dört aylığına anlaştığı Acar ile yola devam etmeme kararı almış” dedi.

İsmail Saymaz: Sedat Peker’in eşinin ve çocuklarının internet erişimi açılmış (t24.com.tr)

“Beklenti şöyleydi; Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri barıştı. Emir Türkiye’ye geldi. Hemen arkasından da Sedat Peker’i gönderirler. Bugün öğrendiğim kadarıyla aksi olmuş. Sedat Peker’in eşinin ve çocuklarının internet erişimi açılmış. Tüm evin interneti kesilmişti. Öğrendiğim kadarıyla eşine ve çocuklarına bu izin verilmiş.” Öte yandan Saymaz, “Benim bildiğim kadarıyla önümüzdeki hafta içerisinde Sedat Peker’in de içinde olduğu bir belgesel çalışması yayımlanacak” dedi.

Adalet Bakanı: Cumhurbaşkanımızın tekrar seçilmesiyle daha adil bir dünya kuracağız- Artı Gerçek (artigercek.com)

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2023 ve sonraki yıllarda Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceklerini iddia ederek, “Daha adil bir dünyayı 2023’te Sayın Cumhurbaşkanımızın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesiyle hep beraber kuracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, ilk 6 ayda atılacak adımları açıkladı: Mirasım bu olmalı benim (birgun.net)

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidarlarının ilk 6 ayında atacakları adımları açıkladı. İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun, ‘İnsan Hakları, Eşitlik ve Özgürlük Kurumu’ adı altında yeniden yapılandırılacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu kuruma tahsis edeceğim bina için gözüme saray hükümetinin propaganda aygıtı olan İletişim Başkanlığı’nın binasını kestirdim aramızda kalsın” dedi. Türkiye’de insanların özgür ve eşit olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye’ye bırakmak istediğim miras tam da budur” mesajı verdi.

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Omicron varyantı Türkiye’de görüldü! (birgun.net)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının Türkiye’de 6 kişide görüldüğünü açıkladı. Vakaların 5’i İzmir’de, 1’i İstanbul’da.

Meral Akşener ırkçı Atsız’ı andı, tepki topladı- Artı Gerçek (artigercek.com)

İYİ Parti lideri Meral Akşener, antisemitist görüşleriyle bilinen Türk milliyetçisi Hüseyin Nihal Atsız’ı ölüm yıl dönümünde anması sosyal medyada tepkilere yol açtı.

Erdoğan hız kesmiyor: Sosyal medya, demokrasi için ana tehdit- Artı Gerçek (artigercek.com)

Sosyal medyayı milli güvenlik meselesi olarak gören Erdoğan, çıtayı yükseltti ve ‘Dezenformasyon sadece bir milli güvenlik meselesi değil küresel bir güvenlik sorunudur’ dedi.

 

EKONOMİ

S&P, Türkiye’nin notunu ‘negatif’ olarak teyit etti- Artı Gerçek (artigercek.com)

S&P, Türkiye’nin döviz cinsi kredi notunu ‘B+’ yerel para birimi cinsin kredi notunu da ‘BB-‘ olarak teyit etti. Ayrıca Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirdi.

Ekmeğe gizli zam: 3,5 liraya çıktı- Artı Gerçek (artigercek.com)

11 Kasım’da İTO’dan gelen onayla resmi olarak zamlanan ve 2 liradan 2,5 liraya çıkan ekmek fiyatları artmaya devam ediyor. Fırıncılar bazı ilçelerde ekmeği 3 liradan satarken, şimdi de Kadıköy ve Ataşehir’de bir ekmek 3,5 liradan satılmaya başlandı.

Joe Biden: Fiyatları ve maliyetleri düşürmemiz gerek – Dünya Gazetesi (dunya.com)

ABD Başkanı Joe Biden, 39 yılın zirvesini gören kasım ayı enflasyon rakamlarının dünya genelinde ekonomilerin karşı karşıya olduğu baskıları yansıttığını ve gelecek aylarda fiyatlarda düşüş beklediğini söyledi.

Türk-İş: İşçinin kırmızı çizgisi 4 bin lira – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Milyonlarca işçinin gözü asgari ücret karar toplantısına çevrildi. Son toplantıda görüşmelerin ilk günündeki pozitif havadan eser kalmadı. İlk kez rakam telaffuz eden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücrette işçinin kırmızı çizgisi 4 bin liradır” dedi.

Bakan Bilgin: Asgari ücrette ciddi bir artış sağlayacağız (birgun.net)

Asgari ücretle ilgili açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Toplumun, işçilerin beklentilerini karşılayan ciddi bir asgari ücret artışı yapacağız” dedi. Bakan Bilgin 3600 ek göstergeyle ilgili de açıklamada bulundu.

Erdoğan: Hiçbir şirketin hukukun üstünde olamayacağını vurguluyoruz – Dünya Gazetesi (dunya.com)

“Maddi gücü, uluslararası konumu, iddiası ne olursa olsun, kimsenin, hiçbir şirketin hukukun üstünde olamayacağını vurguluyoruz.” diyen Erdoğan, “Kendini layüsel olarak gören küresel şebekelere rağmen, açık ve temiz bir iletişim anlayışıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Dünya yazarı Aktaş’tan yeni ekonomi modeli göndermesi: Bir beyin cerrahı ‘Bu sefer beyin ameliyatını bacaktan girerek yapacağım’ diyor… (t24.com.tr)

Aktaş, şu ifadeleri kullandı: “Bir beyin cerrahı ‘Bu sefer beyin ameliyatını bacaktan girerek yapacağım’ diyor ve ‘Olur mu, tüm iç organları mahvedersin, aman ha’ şeklindeki uyarılara kulak tıkayarak operasyona başlıyor. Hasta hâlâ ameliyat masasında ve hayati fonksiyonları giderek kötüleşiyor.”

 

DIŞ POLİTİKA

Kremlin Sözcüsü Peskov’dan ilginç Erdoğan yorumu- Artı Gerçek (artigercek.com)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sağ kolu olarak da bilinen Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov,  Yunan televizyon kanalı Antenna TV’ye konuşan Peskov, Türkiye ile Yunanistan’ı karşılaştırdı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili yorumlarda bulundu. Peskov, “Erdoğan, Başkan Putin’in takdir edeceği türde biri çünkü Putin de bir şey söylerse onu yapar. Bu önemli” yorumunu yaptı.

Pfizer/BioNTech aşısında endişe veren sonuçlar: 100 günden sonra etkisi yok- Artı Gerçek (artigercek.com)

Korona virüsü salgınına karşı geliştirilen ve Türkiye’de de kullanılan Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili endişe verici araştırmalar yapıldı. ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmalar şu an kullanılan korona virüsü aşılarının etkisini kısa bir süre içinde kaybettiğini ve bu süre zarfında Omicron varyantına karşı da korumanın azaldığını tespit etti. Bilim insanları, ikinci aşı olunduktan 120 gün sonra aşıların ağır hastalığı koruma oranının yüzde 89’dan yüzde 75’e düştüğünü duyurdu.

ABD’den Yunanistan’a 9,4 milyar dolarlık askeri satışa onay | ŞARKUL AVSAT (aawsat.com)

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a 6,9 milyar dolar değerinde 4 adet savaş gemisinin satışı ile 2,5 milyar dolarlık modernizasyon işlemlerini onayladı.

Savaş uçakları Şengal’de Halk Meclisi’ni bombaladı- Artı Gerçek (artigercek.com)

Türkiye’ye ait savaş uçakları Şengal Özerk Yönetimi’ne bağlı Xanesor ilçesinde bulunan Xanesor Halk Meclisi’ni bombaladı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Yaptırımlar kaldırılırsa anlaşma sağlanabilir (t24.com.tr)

İran’ın Avusturya’daki nükleer müzakerelere katılmayacağı ve “ciddi olmadığı” yönünde bazı iddiaların ortaya atıldığını dile getiren Reisi, “Biz müzakerelere katıldık ve taslak metni sunarak ciddiyetimizi gösterdik. Karşı taraf yaptırımları kaldırma konusunda kararlı olursa iyi bir anlaşma olur. Biz de kesinlikle böyle bir anlaşmanın peşindeyiz. Düşman yaptırımları devam ettirme ve artırma peşindeyse İran eli kolu bağlı oturmayacaktır. İran bu noktada birçok şey yapabilir.” ifadelerini kullandı.

 

12 Aralık

İÇ POLİTİKA

Öğrenciler Ankara’ya alınmadı (birgun.net)

Türkiye’nin dört bir tarafından barınamadıkları için Ankara’ya gelmek isteyen en az 35 öğrenci gözaltına alındı

Sokak röportajı yapan 3 Youtuber gözaltına alındı (t24.com.tr)

Kendine Muhabir’den Hasan Köksoy, ‘Sade Vatandaş’ lakaplı Mehmet Koyuncu, İlave TV’den Arif Kocabıyık ve Turan Kural’ın evlerine bugün sabah saatlerinde baskın yapıldı.  Hasan Köksoy,  Arif Kocabıyık ve kameramanı Turan Kural gözaltına alındı.

Bahçeli’nin ‘Alparslan Türkeş Vakfı’ resmen kuruldu (birgun.net)

MHP’nin Alparslan Türkeş Vakfı’na saldırıların ardından kuracaklarını açıkladığı alternatif Alparslan Türkeş vakfının kuruluş ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. İlana göre vakfın adı, “Türkiye Alparslan Türkeş Siyaset Akademisi Vakfı” oldu.

Kılıçdaroğlu’nun önündeki anket: MHP baraj altı gözüküyor (t24.com.tr)

Gazete Duvar’ın “Duvar Arkası” bölümünde “Bir yetkili saha çalışmaları ve anketler üzerinden CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sundukları raporu anlattı. Oy oranlarının da yer aldığı çalışmaya göre AK Parti yüzde 33, CHP yüzde 24.9, İYİ Parti yüzde 14, HDP yüzde 12, MHP ise yüzde 6.6 ile baraj altı görünüyor.

DEVA Partili Yeneroğlu: Asimilasyon devam ediyor… | Rudaw.net

Yeneroğlu, insanların anadillerini korumanın devletin en öncelikli görevi olduğunu belirterek, “Bunlar ret ediliyorsa, olumsuzlaştırılıyorsa o zaman elbette bir asimilasyon anlayışı vardır” diye konuştu.

HDP’li Kaçmaz’dan tutuklanan kardeşi hakkında… | Rudaw.net

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın kardeşi A. Kaçmaz, Cizre’de Tahir Güven’in öldürüldüğü saldırıyla ilgili soruşturmada tutuklandı. Kaçmaz “Mecliste şov yapsınlar diye bu kumpas tezgahlandı” açıklamasını yaptı.

Sedat Peker’li belgesel yayında: Olayın dışına çıktığında manyaklığı görebiliyorsun (gazeteduvar.com.tr)

Sedat Peker’i konu alan ve 140 Journos tarafından hazırlanan ‘Ya devlet başa’ belgeseli yayımlandı. Peker belgeselde “Bir kesimin hepsi benden nefret etti ama şimdi seviyorlar” dedi.

EKONOMİ

Bakan Nebati: Serbest piyasadan asla geri adım yok – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Bakan Nebati’nin, serbest piyasadan geri adımın asla söz konusu olmadığının altını çizdiği toplantıda, devletin her alanda destekleyici olmaya devam edeceği mesajı verildiği öğrenildi.

İş dünyası temsilcilerinden Bakan Nebati ile buluşma sonrası açıklama: Şeffaflık içinde çok net cevaplar aldık (t24.com.tr)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile buluştukları toplantıyı, ”Ham madde fiyatlarındaki artış, medikal firmaların ödemeleri, kamuya iş yapan firmaların durumu, alacakları, KDV alacakları gibi birçok konu gündeme geldi. Sayın Bakanın tüm sorunlarımızla ilgileneceği ve çözüm odaklı çalışacağı kanaati edindim. Çok verimli bir toplantı oldu” şeklinde değerlendirdi.

Ekonomist Yeşilada: Bizi çok ağır bir ekonomik bunalım bekliyor (t24.com.tr)

Integral Forextv’de konuşan Yeşilada, “Bizi çok ağır bir ekonomik bunalım bekliyor. Tüm yeni ekonomi modelinin ilham kaynağı ekonomik büyümeyi hızlandırmaksa şubat ortalarına geldiğimizde büyük ihtimalle uçak gibi yere çakılmış olduğunu göreceğiz” dedi. Yeşilada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de faizler düşerken Fed faiz arttırdığında tabii ki doların TL’ye karşı değeri artacaktır. Fed faiz artırmaları yüzünden ekonomi de mevduatlar gibi dolarize olacak. Ekonominin ancak %30-35’i fiyat artışlarını hazmedebilir, geriye kalanı dolarizasyona dayanamaz”

CHP’li Toprak: Katar ile imzalanan mutabakat içinde iktidarın yegane beklentisinin, Merkez Bankası’na kâğıt üzerinde rezerv bulmak olduğu anlaşılıyor (t24.com.tr)

Toprak yaptığı yazılı açıklamada, “Katar ile imzalanan rutin ve göstermelik 15 mutabakat içinde iktidarın yegâne beklentisinin 15 milyar dolar karşılığı Katar riyali tutarındaki swap anlaşmasının süresini bir yıl daha uzatabilmek, Merkez Bankası’na kâğıt üzerinde rezerv bulmak olduğu anlaşılıyor” dedi.

Sözcü yazarı Cansen: Hükümet hem ‘hiç bir vatandaşımı enflasyona ezdirmeyeceğim’ hem de ‘kamu yatırımlarına devam edeceğim’ derse enflasyon zıvanadan çıkar (t24.com.tr)

Cansen:  “…herkes doları emsal gösterip kendi gelirinin de aynı oranda artmasını isterse yüksek enflasyonun psikolojik ortamı oluşur. Ortamın oluşması önemlidir ama tek başına yüksek enflasyon yaratmaz. İşin içine hükümet girip, hem ‘hiç bir vatandaşımı enflasyona ezdirmeyeceğim’ hem de ‘kamu harcamalarına ve yatırımlarına tam gaz devam edeceğim’ derse, enflasyon zıvanadan çıkar.”

Ekrem İmamoğlu: İhalede bir çuval un 127 TL iken bu yıl en düşük teklif 325 TL oldu (gazeteduvar.com.tr)

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk Ekmek’in 2022 yılı un ihalesinde bir çuval un için verilen en düşük teklifin 325 TL olduğunu açıkladı. İmamoğlu, geçen yıl bu rakamın 127 TL olduğunu kaydetti.

 

DIŞ POLİTİKA

İsrail’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne tarihi ziyaret – 13.12.2021, Sputnik Türkiye (sputniknews.com)

Bennett ziyareti sırasında Zayed’e hitaben yaptığı konuşmasında, “Sıcak konukseverliğinizi takdir ediyorum. Bu harika bir karşılama. Bir İsrailli liderin buraya ilk resmi ziyaretini gerçekleştireceğim için çok heyecanlıyım. İki ülke arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Rusya: Avrupa’ya orta menzilli nükleer füzeler yerleştirmek zorunda kalabiliriz | Euronews

Rusya, ‘NATO’nun da aynı planı olduğu iddiasıyla’ Kuzey Atlantik İttifakı’na yanıt olarak Avrupa’ya orta menzilli nükleer füzeler yerleştirmek zorunda kalabileceğini bildirdi.

G7’den Rusya’ya tehdit: ‘Ukrayna’ya saldırırsa devasa bedel ödetiriz’ (gazeteduvar.com.tr)

G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının Liverpool’da düzenlediği zirvenin sonuç bildirisinde Rusya’ya Ukrayna tehdidi yöneltildi: “Putin saldırırsa devasa sonuçlar ve ağır bedellerle karşılaşır.”

 

13 Aralık

İÇ POLİTİKA

‘OHAL ilan edilebilir’ diyen Prof. Özgenç’ten yeni öneriler (gazeteduvar.com.tr)

Türkiye Bilimler Akademisi Asli Üyesi hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç, “Toplumun ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilanına hazırlıklı olması gerektiği” ifadelerine yer verdiği paylaşımının ardından yeni bir mesaj yayınladı.

Sokak röportajı yapan Youtuber’lar için ev hapsi kararı (gazeteduvar.com.tr)

İlave TV sahibi Arif Kocabıyık, Kendine Muhabir sahibi Hasan Köksoy, Sade Vatandaş hesabı sahibi Turan Kural hakkında ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Ayhan Bilgen, HDP’den istifa etti: Yolcu yolunda gerek (gazeteduvar.com.tr)

Ayhan Bilgen, HDP’den istifa ettiğini açıkladı. Bilgen, “Yolcu yolunda gerek! Uyarı ve eleştirilerimde yanılmayı umuyor, barış ve demokrasi için mücadele eden herkese başarılar diliyorum” dedi.

Boğaziçi’nde 29 bölümden ortak açıklama: SBE’ye yapılan atama kabul edilemez (gazeteduvar.com.tr)

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne İzmir Bakırçay Üniversitesi’nden Doç. Dr. İlhami Öztürk’ün atanmasına tepki gösteren 29 bölüm, atama için “Kabul edilemez nitelikte” dedi.

Arınç: Belgeselin Sedat Peker’le ilgili olduğunu bilmiyordum (gazeteduvar.com.tr)

Bülent Arınç, 140journos’un hazırladığı ve kendisinin devletle ilgili görüşlerinin de aktarıldığı belgeselin Sedat Peker’le ilgili olduğunu bilmediğini öne sürdü.

 

EKONOMİ

Erdoğan, Kavcıoğlu ve kamu bankalarının müdürleriyle görüştü – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve kamu bankalarının genel müdürleri ile bir araya geldi. Görüşme beş saatten fazla sürdü, henüz bir açıklama yapılmadı.

UBS Türk lirası için rapor yayımlamayı sonlandırdı – Bloomberg HT

UBS, bundan sonra Türk lirasıyla ilgili rapor yayımlamayacaklarını ve yatırımcıların son yayımladıkları Türk lirası tavsiye raporlarını dikkate almamalarını belirtti.

Fitch, Türkiye Varlık Fonu ve 13 Türk bankasının kredi notu görünümünü negatife indirdi | Independent Türkçe (indyturk.com)

Fitch, makroekonomik, finansal istikrar ve dış finansmana yönelik risklerin devletin Türkiye’nin bankacılık sistemine müdahale etmesi olasılığını artırdığını vurguladı.

 

DIŞ POLİTİKA

Enflasyon Biden’ı vurdu, genel oy oranı yüzde 43’e düştü (gazeteduvar.com.tr)

ABD Başkanı Joe Biden’ın destek oranları düşüşe geçti. Ülkede enflasyon son 39 yılın zirvesine çıkmışken, anketlere göre Halkın yüzde 69’u Biden’ın enflasyonla mücadele biçimini onaylamıyor.

Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ile normalleşme adımları çerçevesinde karşılıklı temsilciler atayacağız – 13.12.2021, Sputnik Türkiye (sputniknews.com)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Yakında Ermenistan’la normalleşme adımları için karşılıklı Özel Temsilciler atayacağız. Her adımda Azerbaycan’la birlikte hareket edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Güney Kore: Kore Savaşı’nın bitmesiyle ilgili prensipte anlaşıldı (t24.com.tr)

Güney Kore lideri Moon Jae-in, Kuzey, Güney Köre, ABD ve Çin’in Kore savaşını resmen sonlandırmak için prensipte anlaştıklarını açıkladı.

 

14 Aralık

İÇ POLİTİKA

Kılıçdaroğlu: İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olmamda bir sorun yok (t24.com.tr)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global’de Candaş Tolga Işık’ın “Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor musunuz” sorusuna, “İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olmamda bir sorun yok. İttifak liderleri bu konu hakkında hiç konuşmadık. Eğer ki ittifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olmaktan gurur duyarım. Bir araya gelip oturup karar vermemiz lazım. Biz demokrasiyi savunuyoruz. Karşı tarafta otoriter sistem var.” şeklinde yanıt verdi.

Akşener’den sermaye kontrolü uyarısı: Türkiye’nin iflasına neden olur (gazeteduvar.com.tr)

Akşener, sermaye kontrolüne gidilebileceği iddialarına ilişkin, “Bankadaki hesaplara el koymaya varan kararlar çıkacağına kadar bir endişe yaratır ki bu Türkiye’nin iflasına neden olur” dedi.

Karamollaoğlu: Kılıçdaroğlu bir babayiğit (gazeteduvar.com.tr)

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu, perşembe günü bir araya geleceği CHP lideri için “Kılıçdaroğlu bir babayiğit. Partisini herkesle diyalog kurabilecek noktaya getirdi” ifadesini kullandı.

AİHM’den Nazlı Ilıcak kararı: Türkiye, 16 bin euro tazminat ödeyecek (gazeteduvar.com.tr)

AİHM, Nazlı Ilıcak’ın ‘terör örgütü üyesi olduğuna dair hiçbir somut kanıt bulunmadığını’ belirtirken, Türkiye’nin Ilıcak’a manevi tazminat olarak 16 bin euro ödemesine karar verdi.

İmamoğlu’ndan Karaismailoğlu’na: Hayatında küvette gemi oynatmamış adamsın… (cumhuriyet.com.tr)

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’na Kanal İstanbul’ projesiyle ilgili tepki göstererek “Sen hayatında bir tane küvette gemi oynatmamış adamsın, büyük gemiyi kanaldan geçirecekmiş” diye seslendi.

Avukatı, Sedat Peker ile görüştü: Savunmasını hazırlıyor (gazeteduvar.com.tr)

Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, Sedat Peker’in avukatı Ersan Bakır’la olan görüşmesini aktardı: “Sedat Peker hakkındaki suçlamalara dair savunma hazırlığı yapıyor.”

Melih Gökçek zırhlı aracı belediyeye teslim etti (gazeteduvar.com.tr)

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kendisine tahsis edilen zırhlı aracı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti.

İBB: İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, ‘Yaptırım Cetveli’ne karşı dava açtı; cinsel taciz, darp gibi suçlara yaptırım uygulamamızı istemiyor (t24.com.tr)

İBB: İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, ‘Yaptırım Cetveli’ne karşı dava açtı; cinsel taciz, darp gibi suçlara yaptırım uygulamamızı istemiyor.

AK Partili Kurtulmuş: Bizi çok daha zor bir süreç bekliyor (gazeteduvar.com.tr)

AK Partili Kurtulmuş, “Şimdi bizi çok daha zor bir süreç bekliyor. 2023’e kadar olan bu süre içinde gönüllerine girmeyi başardığımız milletimizin gönüllerinden düşmemeyi başaracağız” dedi.

Sevilay Yılman’ın Nureddin Nebati söyleşisi kriz çıkardı: Fatih Altaylı’nın yazısı kaldırıldı (gazeteduvar.com.tr)

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, yeni Hazine Bakanı Nebati ile yaptığı konuşmayı dün yayınladı. Söyleşinin yazılmamak kaydıyla olabileceğini anlatan Fatih Altaylı’nın yazısı yayından kaldırıldı.

Fuat Oktay, Bakan Nebati’nin sözlerini değerlendirdi: İyi niyete dayalı (gazeteduvar.com.tr)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Maliye Bakanı Nebati’nin ekonomiye ilişkin sözlerini değerlendirdi: “İyi niyete dayalı ifade.”

Konya katliamı davası: Tutuksuz sanıkların… | Rudaw.net

İlk duruşmada; azmettirici olduğu belirtilen ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıkların tutuklanması talebi reddedildi.

 

EKONOMİ

Dolar/TL 14’ü aşarak rekor kırdı – Bloomberg HT

Dolar/TL pazartesi günü 14 seviyesini geçerek rekor tazeledi. Dolar kuru, yüzde 1’den fazla yükselişle 14,75 seviyesine kadar tırmandıktan sonra 14,50 seviyesine geri çekildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın müdahalesi sonrasında ise 14,20’nin altına indi.

Özel sektörde en büyük eylem süreci öncesi son uyarı (gazeteduvar.com.tr)

Özel sektörün en büyük toplu iş sözleşmesi olan metal işkolundaki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal sendikası, MESS Başkanlığı ve temsilciliklerine siyah çelenk bıraktı.

Yabancıya konut satışında rekor – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Türkiye’de kasım ayında konut satışları yıllık bazda yüzde 59 artış kaydetti ve 178 bin 814 olarak gerçekleşti. Döviz kurlarında artışla birlikte yabancılara konut satışında rekor kırıldı ve ilk kez 7 bin adedin üzerine çıkıldı.

Kamu bankalarına sermaye enjektesi şart – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Şu anki kur artışı ve pandemindeki parasal genişleme sonrası sermaye ihtiyacının katlandığı konuşuluyor. Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre üç kamu bankasına en az 60-70 milyar lira seviyesinde sermaye artışı ihtiyacı bulunuyor. Hatta 100 milyar liraya bile çıkabileceği belirtiliyor sermaye artırımının.

Döviz artınca kredi limitleri eksiye düştü, ihracatçı ‘acil’ artırım istiyor – Dünya Gazetesi (dunya.com)

Döviz kurlarının geldiği seviyeler, dövize endeksli Türk Lirası kredisi kullanan ihracatçıları zor durumda bırakıyor. İhracatçılar bankalardan, kredi limitlerinin artırılmasını talep ediyor.

Japon bankadan dikkat çeken dolar ve erken seçim senaryosu – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü (sozcu.com.tr)

Japon banka Nomura, AKP’nin 5 adımlı bir plan doğrultusunda hareket ettiğini ve anketlerde oyu artınca erken seçim çağrısı yapacağını, bu durumda muhalefet kazanacağı için dolar/TL’de düşüş olabileceğini öne sürdü. Banka, planın işlememesi durumunda olabilecekleri de aktardı…

Prof. Dr. Korkut Boratav: İktidar kısa süreli bir nefes alma dönemi yaratabilirse erken seçime gidecek (t24.com.tr)

Prof. Dr. Korkut Boratav, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Sözcü gazetesinden Emre Deveci’ye konuşan konuşan Boratav, düşük faiz politikasının ‘yeni bir model’ değil erken seçim hazırlığı olduğunu söyledi. Boratav, “Ekonomi öyle bir tıkanma noktasına geldi ki, iktidar çok kısa süreli bir nefes alma dönemi yaratabilirse erken seçime gidecek” dedi.

“Mesela 16 Aralık Perşembe günü faizler değiştirilmez ve döviz piyasalarında nispi bir dinginlik yakalanırsa, asgari ücret ve kamudaki ücretlerde cömert bir artış yapılırsa, kısa da olsa bir nefes almak dönemi yakalanırsa, iktidar erken seçime gidecektir” diyen Boratav, “Normal iktisat mantığında düşünürsek, mevcut sürecin devam etmesi mümkün değil. Faiz indirilmeye devam ederse süreç tamamen kontrolden çıkar ve hiperenflasyon olur” dedi.

 

DIŞ POLİTİKA

Pfizer: Ürettiğimiz Covid hapı yüzde 89 oranında etkili, Omicron’a karşı da koruyor görünüyor (gazeteduvar.com.tr)

Pfizer, Covid-19’a karşı ürettiği hapın nihai test sonuçlarını açıkladı. Buna göre ilaç, ölüm ve hastaneye yatma sayılarını yüzde 89 oranında engelliyor; Omicron’dan koruduğuna dair de işaretler var.

Güney Afrika’da araştırma: İki doz Pfizer/BioNTech, Omicron’dan yüzde 33 koruyor (gazeteduvar.com.tr)

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yapılan bir araştırmaya göre, Pfizer/BioNTech aşısının iki dozu korona virüsünün Omicron varyantından yüzde 33 oranında koruyor.

DSÖ’den hatırlatma dozu eleştirisi: Bu varyanta karşı etkinliği konusunda kanıt yok (gazeteduvar.com.tr)

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, omicron varyantı sonrasında bazı ülkelerin yetişkin nüfusları için hatırlatma dozuna başlamasını eleştirdi, aşı eşitsizliğinin artmasından endişe duyduklarını söyledi.

Libya’da görevli 56 asker, komutanlarını CİMER’e şikâyet ettikten sonra TSK’dan ihraç edildi (gazeteduvar.com.tr)

TSK bünyesinde Libya’da görevlendirilen 56 uzman çavuş, komutanlarını mobbing yapmakla suçlayarak CİMER’e şikâyette bulundu. Görevlerine son verilen askerlerin sözleşmeleri feshedildi.

Hollanda’da seçimlerden dokuz ay sonra koalisyon hükümeti için anlaşma sağlandı – BBC News Türkçe

Hollanda’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en uzun süre devam eden koalisyon arayışları, seçimlerden 271 gün sonra anlaşmayla sonuçlandı. Parti gruplarının da onaylamasından sonra, Başbakan Mark Rutte liderliğinde 4 partili koalisyon hükümeti kurulacak.

 

15 Aralık

İÇ POLİTİKA

Selçuk Özdağ: Erdoğan ve Bahçeli 19 Haziran’da seçim kararı aldı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli’nin görüşmesinden erken seçim kararı çıktığını iddia etti.

Köy boşaltılıyor: Maden sahasına katacaklar

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Odabaş, mahkeme kararına rağmen çalışmaya devam eden altın madeninin saha genişletmek için bütün mahalleyi boşaltarak zehirli atık havuzu yapacağını açıkladı.

İBB Meclisi’nde Türkan Saylan tartışması: İsmi bir yerlerde yaşatılmayacaktır

İBB Meclisi’nde “Bir yıldır neden Türkan Saylan’ın adı bir sokağa verilmiyor” sorusuna AK Parti Grup Sözcüsü Gökkuş, “AK Parti burada olduğu sürece ismi bir yerlerde yaşatılmayacaktır” cevabını verdi.

‘İnsani su hakkı’ kabul edildi, İstanbul’da su ucuzladı

İstanbul’da suya yüzde 17,8 zam yapıldı. Her 2,5 metreküp için 0,5 metreküp ücretsiz su verilmesini içeren ‘insani su hakkı’nın kabul edilmesiyle zamma rağmen suya yüzde 6 indirim yapılmış oldu.

Parlamenter sistem çalışması bitti, rapor yazılıyor

6 siyasi partinin parlamenter sistem çalışmasında rapor yazımına geçildi. Uzlaşmaya göre; siyasi etik yasası çıkacak, komisyon kurulacak, mal beyanı 2 yılda bir yenilenecek, hediye sınırı getirilecek.

Bir yılda ikinci çevre felaketi: Maden atıkları Madra Barajı’na karıştı

Ayvalık’ta faaliyet gösteren Bilfer Madencilik ve Turizm A.Ş.’nin Bilfer Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi’ne ait atık depolama alanı bir yılda iki çökerek felakete neden oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ahmet Güneştekin’in ‘Hafıza Odası’ sergisini erken sonlandırdı

Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle bugün sonlandırılıyor.

Prof. Özgenç: Seçimler sadece savaş sebebiyle ertelenebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Prof. İzzet Özgenç, ‘ekonomik buhran gerekçesiyle OHAL’ açıklamasından, ‘seçimlerin ertelenmesi’ çıkarımı yapılmasının yanlış olduğunu söyledi.

“Aysel Tuğluk ve yüzlerce mahpus ATK nedeniyle ölüme terk ediliyor”

HDP, DBP ve Barış Anneleri, Diyarbakır’da yaptıkları açıkları açıklamada cezaevlerinde giderek artan hak ihlallerine ve hasta mahpuslara karşı tüm kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

 

EKONOMİ

Norveç ve İngiltere’de merkez bankaları faiz artırdı

Norveç Merkez Bankası, son üç ayda üçüncü kez faiz artırdı. Norveç kronu kararın ardından değerlenirken, İngiltere Merkez Bankası da enflasyona karşı faiz artırımına gitti.

ABD Merkez Bankası faizi sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (FED) politika faizini değiştirmedi ve yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. FED üyeleri 2022’de 3 kez faiz artışı bekliyor.

Hekimler yurt çapında iş bıraktı

Sağlık sistemini protesto eden sağlık emekçileri, Türkiye’nin dört bir yanında iş bıraktı. Sağlıkçılar, sistemin toplum sağlığı için artık önemli bir risk halini aldığını vurguladı.

 

DIŞ POLİTİKA

Erasmus+ krizinin perde arkası: AB fon tahsis edemedi

Erasmus+’tan yararlanan öğrencilerin yaşadığı hibe sorununa dair Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama geldi. Çavuşoğlu, sorunun AB kaynaklı olduğunu, henüz AB’nin Türkiye’ye fon tahsis edemediğini söyledi.

Araştırma: Sinovac Omicron’a karşı etkisiz, BioNTech’in de koruması az

Hong Kong’da yapılan bir araştırmaya göre Sinovac aşısı Omicron varyantını etkisiz hale getirmeye yetecek miktarda antikor üretmiyor; Pfizer/BioNTech’in koruması da ciddi oranda düşüyor.

AB’den karar: Türkiye ile müzakereler donmuş olarak kalacak

AB Konseyi, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulmuş olarak kalmasına karar verdi. Açıklamada “Konsey, Türkiye’nin AB’den giderek uzaklaştığını üzülerek not ediyor” denildi.

Putin: Ukrayna’ya tedarik edilen silahlar Rusya’nın güvenliğini tehdit ediyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin, “Ukrayna’ya modern silah tedarik edildiğini ve bunun Rusya’nın güvenliği için doğrudan tehdit oluşturduğunu” söyledi.

Brüksel’de üçlü zirve: Ermenistan ile Azerbaycan arasında demir yolu hattı uzlaşması

Soçi’deki üçlü zirveden sonra Ermeni ve Azeri liderler bu kez Brüksel’de üçlü görüşme gerçekleştirdi. Charter uçuşları kararı sonrası demiryolu hattı da yapılması planlanıyor

 

16 Aralık

İÇ POLİTİKA

Gebze’de EMEP mitingine izin yok: Meydan ‘kimliksiz’ yasak

Emek Partisi’nin Gebze’de düzenlemek istediği ‘Emeğin Mitingi’ne izin verilmedi. Bugün Kaymakam Mustafa Güler ile görüşen Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan yine olumsuz yanıt aldıklarını söyledi.

İHD Yöneticisi İlhan Kılıç: İşkenceyle öldürülmekle tehdit edildim

İHD Mersin Şube Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kılıç, Mersin Şoförler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Halit Şimşek tarafından “Seni işkenceyle öldüreceğim” denilerek darp edildiğini söyledi.

İstanbul Üniversitesinde ülkücü saldırı girişimi

İstanbul Üniversitesinde ülkücü bir grup öğrencilere saldırı girişiminde bulundu. Polis saldırgan ülkücüleri değil onlara karşı bir araya gelen öğrencileri okuldan çıkardı.

 

EKONOMİ

DİSK’ten asgari ücret tepkisi: Suya yazılan yazı

Geçen hafta düzenlenen mitigde asgari ücretin 5 bin 200 TL olmasını isteyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğu 4 bin 200 TL olan ücret için “Suya yazılan yazı” ifadesini kullandı.

Kamuda onbinlerce işçinin maaşı asgari ücretin altında kaldı

Asgari ücret 4250 liraya yükseltildi. Kamuda ağustosta 700 bin işçi için imzalanan toplu sözleşmeye göre ortalama net ücret 4 bin 150 lira olmuştu. Bu işçilerden 315 bini ise 3500 lira maaş alıyor.

Rezervlerdeki erime sürüyor: Swap hariç eksi 38.8 milyar dolar

Merkez Bankası’nın net rezervleri 22,5 milyar dolardan, 21,2 milyar dolara geriledi. Swap (ödünç alınan para) hariç net rezerv ise 38.8 milyar dolar olarak açıklandı.

Asgari ücret 4 bin 250 lira oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2022 yılı için asgari ücretin 4 bin 250 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Ayrıca asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırıldığını söyledi.

Bakanlık yeni ekonomi politikasını açıkladı: Türkiye Ekonomi Modeli

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni ekonomi politikasını “Türkiye Ekonomi Modeli” olarak adlandırdı: “Küresel olanak ve riskler bu modelin ülkemiz için hayati seviyede elzem olduğunu göstermektedir.”

Merkez Bankası faizi 1 puan düşürdü, yeni indirim yok mesajı verdi

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan (1 puan) indirerek, yüzde 14’e çekti. Karar metninde, önümüzdeki dönem için faiz indiriminin tamamlandığı mesajı verildi.

Konut fiyatları geçen yılın ekim ayına göre ortalama yüzde 40 arttı

Merkez Bankası’nın verilerine göre konut fiyatları 2020’nin Ekim ayına göre yüzde 40 arttı.

 

DIŞ POLİTİKA

Romano Prodi: Türkiye’nin AB üyeliği Allah’a kalmış

Eski Avrupa Konseyi Başkanı Romano Prodi: Öngörülebilir bir gelecekte Türkiye’nin üyeliği çok çok çok zor ya da imkânsız. Daha sonrası ise Allah’a kalmış. İnşallah diyelim.”

Miçotakis: Türkiye’deki ekonomik kriz tüm bölge için tehdit

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis: Türkiye’nin mali bir krizle karşı karşıya olmasından memnun değiliz çünkü bu durum daha geniş anlamda bölgeyi istikrarsızlaştırabilir.

Araştırma: Omicron 70 kat daha hızlı bulaşıyor

Hong Kong’da yapılan bir araştırmaya göre, korona virüsünün Omicron varyantı 70 kat daha hızlı bulaşıyor. Varyant, bronşlarda çoğalıyor.

Almanya’da 9 kişinin öldüğü ırkçı saldırıya ‘takipsizlik’ kararına Türkiye’den tepki

Almanya’da 9 kişinin öldürüldüğü ırkçı saldırı hakkında Federal Başsavcılık takipsizlik kararı verdi. Türkiye, söz konusu kararı ‘kaygı verici’ olarak yorumladı.

Libya Seçim Komisyonu üyesi: Seçimler ertelenebilir

Libya Seçim Komisyonu üyesi Marada, 24 Aralık’ta yapılması planlanan Libya seçimlerinin zamanında yapılmasının mümkün olmadığını açıkladı. Ülkede seçimlerin yapılması uzun süredir muammaydı.

bell hooks hayatını kaybetti

Feminist yazar, eleştirmen ve akademisyen bell hooks, 69 yaşında ABD Kentucky’de hayatını kaybetti.

ABD’de George Floyd’u öldürmekten ceza alan polis Chauvin suçunu itiraf etti

ABD’de siyahi George Floyd’u öldürmekten suçlu bulunarak 22,5 yıl hapis cezası alan eski polis Derek Chauvin, George Floyd’un ölümüyle ilgili federal suçlamaları kabul etti.

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı

İsrail, Rusya’nın hava sahasını S-300 ve S-400 gibi sistemlerle koruduğu Suriye’ye bir kez daha hava saldırısı düzenledi

 

17 Aralık

İÇ POLİTİKA

Ayhan Bilgen: 7 Haziran’da aldığımız kararlar sorunluydu

HDP’den ayrılan ve yeni bir parti kuruluşu için çalıştığını açıklayan Ayhan Bilgen, eski partisine yönelik eleştirilerde bulundu. Bilgen, Bülent Arınç’la görüşmesini de anlattı.

Performans kıskacı: DEÜ’de akademisyenler işsiz kalma riski ile karşı karşıya

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından getirilen kriter uygulaması ocak ayında uygulanmaya başlanacak. Kriterleri sağlayamayan doktor öğretim üyelerinin işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

103 emekli amiral hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, emekli 103 amiralin Montrö’yle ilgili bildiri yayınlanmasıyla ilgili açılan soruşturmada hazırladığı iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

İHD Batman: Cezaevlerinde kamera dışındaki alanda işkence yapılıyor

İHD Batman Şubesi Batman M Tipi Cezaevi ile Beşiri Kampüs Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı. Raporda “kamera olmayan alanlarda işkence yapıldığı” belirtildi.

Yargıtay’ın 11 üyesi belli oldu

Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu tarafından Yargıtay ve Danıştay’a üye seçimi yapıldı. Sedat Peker’in Sezgin Baran Korkmaz’ın otelinde bedava kaldığını söylediği Esat Toklu, Danıştay’a seçildi.

İstanbul Valiliği’nden ‘sahte alkol’ açıklaması: 22 kişi öldü

İstanbul Valiliği, son bir ayda 22 kişinin sahte alkol zehirlenmesi nedeniyle öldüğünü açıkladı. Tedavi gören 16 kişinin hayati tehlikelerinin olduğu belirtildi.

Adalet Bakanlığı’nda ‘FETÖ’ operasyonu: 30 gözaltı kararı

Ankara merkezli 5 ilde ‘FETÖ’nün Adalet Bakanlığı’ndaki mahrem yapılanmasına’ yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 30 gözaltı kararı verildi. 30 kişiden 27’si yakalandı.

Yücel Sayman son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul Barosu eski başkanı Yücel Sayman, İstanbul Barosu önünde düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“Şebinkarahisar ve Ayvalık’ta ekolojik yıkım suçu işlendi”

Çevre Mühendisleri Odası Giresun ve Balıkesir’deki atık depolama alanlarında meydana gelen kazalara ilişkin açıklamasında, projelerdeki ÇED süreçlerinin ve denetim mekanizmalarının mevzuatlara aykırı işletildiğini söyledi.

Av. Karabulut: Konya Katliamının ardında paramiliter güçler var

Konya Meram’da katledilen Dedeoğulları Ailesinin Avukatı Abdurrahman Karabulut, “saldırının organize ve arkasında paramiliter güçler” olduğunu söyledi: “Saldırgan işsiz ama hesabında ciddi para akışı var, 25 bin TL’lik araç kiralıyor. Lüks otellerde kalıyor. Arkasındaki yapı ortaya çıkarılmalı.”

“Rektörlük Dr. Ravichandran’ın çalışma iznini iptal ettirdi”

Boğaziçi akademisyenler: “Yabancı uyruklu öğretim üyesi statüsünde çalışan Dr. Öğretim Üyesi Mohan Ravichandran’ın Eylül 2021’de YÖK tarafından bir yıllığına uzatılan çalışma izninin, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün talebi üzerine iptal edildi.”

Kasım’da 164 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi’nin raporuna göre yılın ilk 11 ayında iş cinayetlerinde ölenlerin sayısı en az 2 bin 17.

 

DIŞ POLİTİKA

ABD’nin Terörizm Raporu: Türkiye ifade özgürlüğüne karşı terör tanımını geniş tutuyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Terörizm Raporu’nu paylaştı. Türkiye’de ‘barışçıl gösteri hakkını ve ifade özgürlüğünü kriminalize etmek için terör tanımının geniş tutulduğu’ söylendi.

Moskova, güvenlik anlaşmasının taslağı paylaştı: NATO’nun genişlemesi durmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova tarafından önerilen Rusya ile ABD arasındaki güvenlik garantileri sözleşmesinin ve Rusya ile NATO ülkeleri arasındaki güvenlik anlaşmasının taslaklarını paylaştı.

ABD, 8 Çinli şirketi kara listeye aldı

ABD, aralarında drone üreticisi DJI’nin de olduğu 8 Çinli teknoloji firmasını yaptırım listesine ekledi. Şirketler, başta Uygurlar olmak üzere azınlıkların gözetim ve takibini desteklemekle suçlandı.

Donbass’ta çatışma

Ukrayna ile Rusya arasında krize neden olan Donbass bölgesinde çatışma çıktı

ABD’nin 2020 ‘Terörizm’ Raporu: Türkiye yabancı terörist savaşçılar için kaynak ülke

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl açıklanan ve ülkerin ayrı ayrı incelendiği “2020 Terörizm Raporunda” Türkiye’ye ilişkin tespitlerde bulunuldu. Raporda Türkiye’nin “IŞİD’le birlikte Suriye ve Irak’taki diğer terörist gruplara katılmak isteyen yabancı terörist savaşçılar, ayrıca Suriye ve Irak’tan ayrılmak isteyen yabancı terörist savaşçılar için bir kaynak ve transit ülke” olduğu da belirtildi.

Nükleer görüşmelere ara verildi

Fransa, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ile İran arasındaki nükleer görüşmelere ara verilmesi karalraştırıldı

 

18 Aralık

İÇ POLİTİKA

Babacan: Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’da Kadıköy İlçe kongresine katıldı. Babacan, “Erdoğan, ‘Keşke bunu açıklamasaydım, nereden açıkladık’ diyecek” dedi.

Cumhuriyet gazetesinde 3 isim daha istifa etti

Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmeni Aykut Küçükkaya’nın ardından 3 isim daha istifa ettiğini açıkladı.

AK Parti milletvekili İffet Polat: Birleşik Arap Emirliklerine niye karşı çıkıyorsunuz?

Özel sektörün elindeki limanların işletme hakkını ihalesiz 49 yıla uzatan torba teklif kabul edildi. Muhalefet karara tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Cemevlerine yasal statü için çalışmalarımızı yaptık

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dersim’de açıklamalarda bulundu. Bakan Gül, Cemevlerine yasal statü tanınması notasında harekete geçtiklerini söyledi.

Ergene havzasına plastik sanayi tesisi: Bakanlık hukuku yok sayıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene Havzası’nda verimli tarım arazilerinin olduğu alana yapılması planlanan Plastik İhtisas OSB projesine ilişkin çevre planı değişikliğine onay verdi.

İzmir’de maden ocağında göçük: 45 işçi yaralı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger işçilerin hafif yaralandığını söyledi. Bağımsız Maden İş Sendikası işletmeye metan gazıyla ilgili alınması gereken önlemler konusunda defalarca uyarı yaptıklarını ancak uyarıların dikkate alınmadığını açıkladı.

Dindarlar AKP’den uzaklaşıyor: “Çıkar, yolsuzluk, israf arttı”

Araştırma, dindar seçmenlerde iktidara yönelik eleştirel tutumun yaygınlaştığını gösteriyor. Ekonomik sorunlar ve adaletsizlik en belirgin şikâyet konuları arasında yer alıyor. Dindar kesim AKP’den başka bir alternatif de göremediğini söylüyor.

“Hayata Dönüş” davasının siyasi ayağı eksik

Operasyonun kararını alan, katılan kamu görevlilerinin zamanaşımı ya da etkili soruşturma yürütülmemesi nedeniyle hukuki sorumluluklarından kurtulmaları, mevcut adli sistem içindeki “cezasızlık” halkasına bir yenisini daha ekler.

Maraş Katliamının 43. yılı: Türkiye’nin kara lekesi

Süleyman Demirel katliamın ardından gazetecilere “Bana sağcılar ve milliyetçiler cinayet işliyor dedirtemezsiniz, böyle bir şey söylemiyorum, devlet cinayet işleyenin yaka­sına yapışmak zorundadır” demişti.

 

EKONOMİ

ASELSAN’ın ‘Katar’ açılımı TBMM gündeminde

Savunma sanayi şirketi ASELSAN’ın, ‘ASELSAN QATAR’ markası için tescil çıkarması TBMM gündemine geldi.

ASELSAN’dan Katar açıklaması

ASELSAN’dan yapılan açıklamada, Katar ortaklığı iddiaları yalanlandı. ASELSAN QATAR markasının tescilinin 19 Ocak 2021’de yapıldığı bildirildi.

Murat Yetkin’den ‘5’li çete’ iddiası: CHP ve İYİ Parti’yle görüşmek için sıraya girdiler

Gazeteci Murat Yetkin, kamuoyunda ‘5’li çete’ olarak bilinen şirketlerin muhalefet partileriyle görüşmek için sıraya girdiklerini söyledi. Yetkin, Erdoğan’ın da bunu bildiğini ifade etti.

TÜSİAD’dan ‘ekonomi modeli’ açıklaması: Genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmeli

TÜSİAD, ‘yeni ekonomik model’e ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, “Genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmeli” ifadeleri yer aldı.

 

DIŞ POLİTİKA

El Pais gazetesi Papa’ya dosya verdi, İspanyol Kilisesi cinsel istismar iddialarını soruşturma kararı aldı

İspanya’da Katolik Kilisesi çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarını soruşturacak. Haber, El Pais gazetesinin 1942’den beri yaşanan vakaları 381 sayfalık dosyayla Papa’ya iletmesi sonrası geldi.

Kremlin: Elon Musk, Rusya pazarına ilgi gösterirse Putin ile görüşebilir

Kremlin’den yapılan açıklamada SpaceX kurucusu Elon Musk’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşebileceği söylendi. Musk, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

 

19 Aralık

İÇ POLİTİKA

Giresun’da kadın cinayeti

Giresun’un Görele ilçesinde Yiğit T. adlı erkek Hülya Alaca’yı tabancayla vurarak öldürdü. Zanlı gözaltında.

Gazeteci Muharrem Sarıkaya muhabire tokat attı

Gazeteci Talat Atilla, Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’nın yanında çalışan muhabire vurduğu görüntüleri paylaştı. Sarıkaya herkesten özür dilediğini söyledi.

Süleyman Soylu: Para, makam, mülk, çok varlık bizi şımartmıyor

İçişleri Bakanı Soylu Göçmenler Günü programında konuştu: Bir sınavdan geçiyoruz ve bu sınavda Cenab-ı Allah’ın tembihatlarına sıkı sıkıya sarılan bir liderimiz var, kıymetli Cumhurbaşkanımız…

Musa Orhan’a verilen cezanın gerekçeli kararı açıklandı

Batman’da intihara sürüklenen 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunan eski uzman çavuş Musa Orhan’a verilen 10 yıllık hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Kılıçdaroğlu’ndan Maraş Katliamı mesajı: Unutturmayacağız

Kemal Kılıçdaroğlu, Maraş Katliamı’nın yıldönümünde, “43 yıl önce Maraş Katliamı’nda yitirdiğimiz vatandaşlarımızın acısı ilk günkü gibi yüreğimizde hissediliyor. Unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

KESK’ten İstanbul’da miting: ‘Halktan yana bütçe istiyoruz’

KESK’in ‘Geçinemiyoruz’ mitingi İstanbul Kartal’da devam ediyor. Yoğun katılımın olduğu eylemde hükümetin istifası ve erken seçim talebi kitleler tarafından dile getiriliyor.

CHP’li belediyelerden 1 milyon 472 bin haneye 216 milyon lira destek

CHP’li belediyeler, halka hizmet götürürken iktidarın çeşitli engellemeleriyle karşılaştıkları gibi devlet kaynaklarının da partizanca Cumhur İttifakı belediyelerine aktarıldığı eleştirisinde bulundu.

Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı

Türksat 5B, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

 

EKONOMİ

Turyol bazı seferleri durdurdu: Maliyetlerimizi karşılayamıyoruz

Turyol, artan maliyetler nedeniyle bazı seferlerini durdurduğunu açıkladı.

Erdoğan’dan TÜSİAD’a: Sizin cinsinizi iyi biliyoruz, bizimle mücadele edemezsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “TÜSİAD ve yavruları size sesleniyorum. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik yollarını, versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz.”

İstanbul’da balıkçılardan zam protestosu: 2 gün denize açılmayacaklar

İstanbul’da balıkçılar, artan maliyetlere rağmen balık kasa fiyatlarının yükseltilmemesini protesto için ikin denize açılmama eylemi yapacak.

 

DIŞ POLİTİKA

Azerbaycan, AB arabuluculuğunda Ermenistan’a 10 askerini iade etti

Azerbaycan, esir alınan 10 Ermenistan askerini Erivan’a iade etti. Anlaşma, Brüksel’in arabuluculuğunda yapıldı.

Almanya’da aşı karşıtları yine sokağa indi

Almanya’nın birçok kentinde hükümetin koronayla mücadele politikasına karşı protesto gösterileri düzenlendi. Gösterilerde “Çocuğum senin süper kahramanın değil Pfizer!” gibi sloganlar kullanıldı.

Rai Tayfunu’nun vurduğu Filipinler’de ölü sayısı 75’e yükseldi

Filipinler’de Rai Tayfunu nedeniyle ölenlerin sayısı 75’e yükselirken kayıplar aranıyor. Afetten yaklaşık 780 bin kişi etkilendi.

Omicron varyantı yayılıyor: Ülkelerden yeni önlemler

Hollanda, Fransa, İrlanda Cumhuriyeti, Almanya, İsviçre, Norveç, Avusturya, İtalya ve İngiltere artan vakalar nedeniyle yeni önlemler açıklarken İspanya “çok yüksek riskli ülkeler” arasına girdi. Danimarka’da ise hükümet yeni tedbirler alınmasını önerdi.

 

20 Aralık

İÇ POLİTİKA

Umut Kitabevi’ni bombalayan ‘iyi çocuklar’ için beraat kararı

Bir kişinin öldüğü Umut Kitabevi’ne bombalı saldırıda suçüstü yakalanan ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın ‘İyi çocuklar’ dediği iki asker ve bir itirafçı beraat etti.

Metin Lokumcu davasında sanık polisler duruşmaya getirilecek

Metin Lokumcu’nun öldürülmesine ilişkin 13 polisin yargılandığı davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti, sanıkların duruşmaya getirilmesine karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Bodrum Çevre Platformu: Doğaya rant amaçlı saldırılar şiddetleniyor

Bodrum Çevre Platformu düzenlediği basın açıklamasında çevre ve doğaya yönelik rant amaçlı saldırıların giderek şiddetlendiğini, acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Ahmet Türk: 12 Eylül’de yaşadığım aynı hukuksuzlukla karşı karşıyayız

Duruşmaya Mardin’den SEGBİS ile katılan Ahmet Türk, “Bu süreçlerde hukuksuzluklarla karşılaştık. 12 Eylül’ü yaşadım. Ama aradan 50 yıl geçmesine rağmen bugün aynı hukuksuzlukla karşı karşıyayız” dedi.

 

EKONOMİ

Euro 20 lira oldu, dolar 18 lira sınırında

Hükümetin ekonomi politikaları nedeniyle TL haftaya yüzde 7 değer kaybıyla başladı. Döviz ve altın fiyatları rekorları altüst etti. Ülke risk primi ise 591 baz puanla tehlike sınırının üstüne çıktı.

Erdoğan: Merkez Bankası’nın döviz rezervi düşerken ben yoktum, cumhurbaşkanıydım

Erdoğan, Merkez Bankası’nın 125 milyar dolarlık rezervinin eritilmesine ilişkin sorumluluk almadı: “Başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara çıkardık, sonra düşüş yaşandı, yoktum, cumhurbaşkanıydım.”

MÜSİAD: Düşük faiz odaklı politikamızın destekçisiyiz

MÜSİAD’dan yapılan açıklamada, son günlerde suni bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışıldığı savunularak “Düşük faiz odaklı politikamızın destekçisi olduğumuzu yeniden ifade ediyoruz” denildi.

Merkez Bankası piyasaya 113 milyar lira verdi

Döviz kurlarına geçen haftalarda toplamda 6,5 milyar dolarlık müdahalede bulunmasına karşın etkisiz kalan Merkez Bankası, repo ihalesiyle piyasayı 113 milyar lira fonladı.

Babacan’dan Erdoğan’a: Talimatla Hazine’nin faizlerini düşürsün, görelim

Partisinin Sultanbeyli ilçe kongresinde konuşan DEVA lideri Babacan, “Haydi, talimatla Hazine’nin faizlerini düşürsün, görelim. Hazine faizleriyle ilgili nas yok muymuş?” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: Kurdaki artış nedeniyle 15.2 milyarlık ek faturayı merkezi yönetimden talep ediyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, doların artmasıyla belediye bütçesine yansıyan zararı merkezi yönetimden talep etti, yeni ekonomi politikası tutarsa “geri aktaracağız” dedi.

“Kur artışı mevduat kazancının üstündeyse zarar telafi edilecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar 18,30’dan 14,80’e geriledi.

Borsa İstanbul açığa satışa sınırlama getirdi

Sert kayıplar nedeniyle cuma günü iki kez devre kesici uygulanan borsa güne negatif fiyatlamayla başladı. Borsa İstanbul açığa satışa sınırlama getirdi.

Yurt dışı üretici fiyatları geçen yıla göre yüzde 47,89 arttı

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilere göre, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, kasımda aylık bazda yüzde 13,49 yükseldi. Endeksteki yükseliş geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 47,89 oldu.

Demirören’in Ziraat kredisi’nin sonuçları açıklandı

Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı krediyi Sayıştay açıkladı. Raporda, kredinin ödemesinde sorun çıktığı, kredi teminatında gösterilen 22 adet gayrimenkulun bankaya devrinin yapıldığı belirtildi.

 

DIŞ POLİTİKA

Şili’de solun zaferi: Öğrenci lideri Boric, ülkenin en genç devlet başkanı oldu

Şili’de Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda kazanan solcu aday Gabriel Boric oldu. On yıl önceki öğrenci protestoların liderlerinden olan 35 yaşındaki Boric, ülke tarihinin en genç lideri.

Kömürden elektrik üretimi 2021’de zirveye ulaştı

Uluslararası Enerji Ajansı, ekonomik toparlanmayla beraber kömür santrallerinden elektrik üretiminin 2021’de yüzde 9 arttığını açıkladı.

Ölümüne işkence: Myanmar’da toplu katliamlar

BBC’nin araştırma haberi sonucu ortaya çıkan bilgilere göre Myanmar ordusu Temmuz ayında en az 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir dizi toplu sivil katliam gerçekleştirdi.

Doğu Akdeniz planına Katarlı şirketten darbe

Erdoğan’ın Körfez ülkelerine yönelik açılımının tartışıldığı bir dönemde; Körfez İşbirliği Konferansı üyesi ülkelerin dış politikalarında farklılaşan yönelimleri önemli bir yer işgal ediyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Katar’la beraber sadece Kabil değil ülkedeki diğer havalimanlarını da işletiriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında, “Şartlar uygun olursa Katar’la beraber sadece Kabil değil ülkedeki diğer havalimanlarını da işletiriz” ifadelerini kullandı.

RSF: 2021’de 46 gazeteci öldürüldü, 488 gazeteci tutuklandı

Sınır Tanımayan Gazeteciler, 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Bilançosunu açıkladı; 46 gazeteci öldürüldü, 488 gazeteci tutuklandı, 65 kişi ise rehin tutuluyor.

Türkiye’ye silah vermeyin

Türkiye’nin son dönemlerde Şengal’e yönelik saldırılarının arttığını belirten Riham Hesen, BM’ye ‘Türkiye’ye silah vermeyin, hava sahasını yasaklayın’ çağrısında bulundu

 

21 Aralık

İÇ POLİTİKA

Yargıtay Nevin Yıldırım’a verilen cezayı onadı

Kendisine sistematik tecavüz, şiddet ve şantaj uygulayan Nurettin Gider’i özsavunma hakkını kullanarak öldüren Nevin Yıldırım hakkında verilen müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Kobanê Davası: Bu dava siyasi savunmamız da siyasi olacak

Kobanê Davası’nda konuşan HDP eski MYK üyesi Bülent Parmaksız, “Biz bu toprakları patronlara yedirmeyeceğiz. Direneceğiz, mücadele yükselecek bu hükümet gidecek” dedi.

68 kadın örgütünden Aysel Tuğluk çağrısı

Sağlık durumu kötüye giden tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk için ortak bir açıklama yayımlayan 68 kadın örgütü, “Bugün kendisine yaşatılanlara itiraz ediyor; Aysel Tuğluk’un tahliyesini talep ediyoruz” dedi. Açıklamada ayrıca “Tuğluk’un sağlığıyla ilgili gelişebilecek tüm olumsuz sonuçlardan, ‘idari ve adli makamlar sorumlu olacaktır” denildi

Özgür Gündem davasında yargılanan 22 gazeteci beraat etti

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine yapılan baskın sırasında ‘polise mukavemet’ suçlamasıyla gözaltına alınan ve 5 yıldır yargılanan 22 gazeteci beraat etti.

Prof. Dr. Sipahi: Türkiye’de Omicron varyantı nedeniyle kapanma olabilir

Omicron’un daha hızlı yayıldığını söyleyen Prof. Dr. Sipahi, Avrupa’da sıkılaştırılan tedbirlere dikkat çekti. Prof. Dr. Sipahi, “Bizim de 1-1,5 ay sonra tekrar kapanma olasılığımız az değil” dedi.

Yargıtay, ‘Erdoğan’a hakaret’ gerekçesiyle EMEP Genel Başkan Yardımcısı Yeğin’in parti üyeliğini düşürdü

Yargıtay, Cumhurbaşkanına hakaret davasında verilen cezayı gerekçe göstererek EMEP Genel Başkan Yardımcısı Umut Yeğin’in parti üyeliğini düşürdü. Karar yürürlükte olmayan bir kanuna göre verildi.

Hava Kuvvetleri’ne yönelik 26 ‘FETÖ’ gözaltısı

26 kişi hakkında ‘FETÖ üyesi’ olduğu iddiasıyla gözaltı kararı verildi. Aralarında görevdeki subay ve astsubayla da bulunuyor.

Kaza kurşunundan kasten öldürmeye: Ali El Hemdan davasında polise 25 yıl verildi

Adana’da Ali El Hemdan’ın öldürülmesi davasında sanık polis Fatih Karaca’ya “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti cezayı 25 yıla indirdi.

 

EKONOMİ

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Çakar: Erdoğan’ın açıklaması sonrası 1 milyar dolar bozduruldu

TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Çakar: Sadece internetten mobil bankacılık üzerinden 1 milyar dolar çözülme oldu.

‘Piyasaya yerli biri 40 milyar dolar sürdü’ iddiası

Erdoğan’ın dünkü açıklaması sonrası döviz kurlarında düşüş olurken, BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’tan çok konuşulacak bir açıklama geldi: Yerli biri tarafından piyasaya 40 milyar dolar sürüldü.

Tarımsal girdi enflasyonu rekor seviyede

Tarımsal girdi fiyat endeksi aylık yüzde 4,17, yıllık yüzde 29,58, artarak rekor seviyeye yükseldi. Resmi verilere en büyük maliyet artışı yüzde 90’la gübrede oldu.

Tüketici güveni tarihinin en düşük seviyesinde

Ekonomik güven endeksi aralık ayında 68,9’a düştü. Böylece tarihinin en düşük seviyesine gerilemiş oldu. 0-200 aralığında değer alan endekste 100 üzeri güveni, altı ise güvensizliği gösteriyor.

İş Bankası Genel Müdürü Aran: Bu sabah itibariyle 1.75 milyar dolar bozduruldu

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “Tedbirlerin açıklanması sonrası bu sabah itibariyle 1,75 milyar döviz bozduruldu” dedi.

Dövize endeksli TL mevduatların detayları belli oldu

3, 6, 9 ve12 ay vadeli açılabilecek hesaplarda minimum Merkez Bankası’nın politika faiz oranı uygulanacak. Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacak.

 

DIŞ POLİTİKA

Libya açıklarında göçmen trajedisi: 164 kişi boğularak yaşamını yitirdi

NATO, ABD, AB ülkeleri Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde katliam yapan devletleri silahlandırmaya ve katliam politikalarına destek vermeye devam ederken Akdeniz insanca yaşamak isteyen 164 mülteciye mezar oldu

Honduras’ta devlet başkanı seçimini solcu aday Xiomara Castro kazandı

Honduras’ta yapılan devlet başkanı seçimini, solcu aday Xiomara Castro kazandı. Ülkenin ilk kadın devlet başkanı olacak olan Castro, sağ partinin 12 yıllık iktidarına son verdi.

Şili Devrimci Komünist Partisi’nden seçim açıklaması: Halk, diktatörlüğe dönüş tehlikesi karşısında harekete geçti

Şili Devrimci Komünist Partisi, Şili’deki seçim sonuçlarına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Yunanistan’da silahlanan aşı karşıtları Kovid tanı merkezini basıp okul müdürünü kaçırdılar

Yunanistan’da silahlı aşı karşıtları “anayasa muhafızları” ismiyle “silahlı” örgüt kurdu. Aşı karşıtı örgüt, Kovid tanı merkezini bastı, bir okul müdürünü alıkoydu.

BM elçisinden siyasi çözüm için 2022 sinyali

BM Özel Elçisi Geir Pedersen Pazartesi günü Güvenlik Konseyi’ne verdiği demeçte, Suriye’deki siyasi bir sürecin ilerlemeye başlayıp başlamayacağına artık bakılması gerektiğini söyledi. Elçi, Rusya ve Türkiye elçileriyle de görüşüyor.

Libya seçim öncesi bıçak sırtında

Libya’nın başkenti Trablus’un bazı bölgelerinde askeri birlikler manevralar ve konuşlanmalar yapınca tansiyon yeniden yükseldi. Trablus Üniversitesi güvenlik gerekçesiyle derslere ara verdi.

 

Önerilen Yazılar

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı: Cam tavan kırma mı, ismini yüzdürme mi? (haberturk.com)

Kılıçdaroğlu’nun son çıkışları ile bu cam tavanı çatlattığı ve kırmak üzere olduğu görüşü hakim… Adaylık tartışmalarının buna katkı verdiği, parti tabanını dinamik tuttuğu, üyelere özgüven getirdiğine yönelik gözlemlerini de sıralıyorlar.

Almanya’da koalisyon hükümeti iş başı yaptı; yeni dönemin Ankara için şifreleri (t24.com.tr)

T24 diplomasi analisti Barçın Yinanç ve Dış Politika Editörü Metin Kaan Kurtuluş, Almanya’da üçlü koalisyon hükümetinin göreve başlamasını ve yeni dönemin Türkiye ve göçmenler için neler getireceğini Dış Politika ile İçli Dışlı’da yorumladı.

Fehim Taştekin: Barzani’nin serveti Kürtlerin neden kaçtığını anlatıyor- Artı Gerçek (artigercek.com)

Kürdistan 1991’den bu yana geçen süreçte farklı ve alternatif bir yönetim tesis etme fırsatını iyi kullanamadı. Aile ve aşiret tabanlı feodal bölüşüm sistemi Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin de temelini oluşturdu. Petrol gelirleri ve Bağdat’tan gelen bütçe payı bu feodal bölüşüme kanalize edildi. Bir tarafta servetin tekelleşmesi diğer tarafta yoksulluk var. Demokrasi ve insan hakları konusunda sicil kötü. Yurtdışında servetlerin ortaya çıkması da bu sistemin bir sonucu olarak şaşırtıcı değil.

Özer Sencar: “Muhalefetteki, ‘Erdoğan o kadar yıprandı ki karşısına kimi koysan kazanır’ algısı fevkalade yanlış, Erdoğan’ın zayıf hali bile bir güçtür” – Medyascope

Özer Sencar: “Muhalefetteki, ‘Erdoğan o kadar yıprandı ki karşısına kimi koysan kazanır’ algısı fevkalade yanlış, Erdoğan’ın zayıf hali bile bir güçtür”

Ruşen Çakır yazdı: Muhalifin muhalife propagandası ya da “Bana duymak istediğim şeyleri söyle” – Medyascope

Uzun bir süredir vurguladığım gibi Erdoğan çoktan kaybetti ama kimin kazandığı/kazanacağı hâlâ meçhul. Siyasette “Eğer Erdoğan mağlupsa karşısındakiler de galip demektir” gibi önermelere yer olduğu kanısında değilim. Yani kazanmak isteyen(ler)in yoğun bir seferberlik içine girmesi ve toplumu da peşinden sürüklemesi gerekiyor ve an itibariyle hâlâ bu noktaya varabilmiş değiliz.

Türkiye-Ermenistan normalleşmesi | Siyasi irade yetmez, kapsamlı barış süreci yürümeli

Dr. Pınar Sayan, Türkiye ve Ermenistan’ın ikili ilişkileri normalleştirme adına karşılıklı özel temsilci atama kararını değerlendirdi.

Erdoğan’ın döviz tedbirleri | Mustafa Sönmez: Ya faiz ödemeleri arşa ulaşacak ya da vergiler artacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dövizdeki yükselişe karşı açıkladığı yeni tedbirleri İktisatçı Mustafa Sönmez ile konuştuk: “Ya borçlanmayla faiz ödemeleri arşa ulaşacak ya da yeni vergiler salınacak.”

Hayri Kozanoğlu anlattı: Mevduatta kur farkı modeli nedir?

‘Mevduatta kur farkı modeli’ni anlatan iktisatçı Hayri Kozanoğlu, “Rantiye kesime verilen bu garanti tüm yurttaşların, yani hepimizin cebinden çıkacak” dedi.