8 Mayıs

Tam kapanma dönemi ne zaman sona erecek?

Türkiye’de 29 Nisan akşamı başlayan tam kapanma döneminin 17 Mayıs Pazartesi sabah 05.00 itibarıyla sona ermesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız” dedi.

 

Hidroksiklorokin: Sağlık Bakanlığı, tartışma yaratan sıtma ilacını Covid-19 tedavi rehberinden çıkardı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), “COVID-19’a karşı etkili olmadığı gibi yan etkileri de bilinmesine ve TTB olarak tüm uyarılarımıza rağmen, hidroksiklorokin ilacı ancak bugün Sağlık Bakanlığı tarafından rehberden çıkarıldı. Bilimsel bilgiden yana olmaya ve doğruları söylemeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki saldırısına tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da Filistinlere yönelik saldırısına tepki gösterdi. Erdoğan, “İsrail’in gerçekleştirdiği menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

Türk Alman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Erdoğan’a soruşturma

Türk Alman Üniversitesi Prof. Dr. Murat Erdoğan hakkında soruşturma başlattı. Erdoğan sosyal medya paylaşımında trolleri eleştirdiğini, Cumhurbaşkanı ve hükümeti hedef almadığını söyledi.

 

İşkencedere Vadisi’ne demir kapı konuldu

İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin verdiği mücadele devam ederken, şirket çalışma yapılan alanın girişini demir kapıyla kapattı.

 

Bakan Karaismailoğlu’na tepki: Cengiz İnşaat CEO’su musun?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İkizdere’de taş ocaklarının Cengiz İnşaat’a ihalesiz verildiği iddialarının yanıtsız bırakıldığını belirterek Bakan Karaismailoğlu’nu eleştirdi.

 

Yeni Şafak’tan yeni anayasa iddiası: Bazı kurumlar çıkarılacak

Yeni Şafak gazetesi AK Parti’nin 120 maddelik yeni anayasa teklifinin hazır olduğunu ve YÖK, RTÜK gibi bazı kurumların çıkarılacağını iddia etti.

 

Elazığ Başsavcılığı’ndan Sedat Peker’e yanıt: Cinayet değil

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Peker’in, Tolga Ağar’ın cinsel saldırısına uğrayıp öldürüldüğünü iddia ettiği Yeldana Kaharman’la ilgili açıklama yaptı: “Hukuki süreç tamamlanmıştır.”

 

Von der Leyen: Patentin kaldırılması sorunu hızlı çözmez

ABD’nin koronavirüs aşı patent haklarının kaldırılması önerisi Porto’da yapılan AB Zirvesi’nde gündeme geldi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, aşı patentlerinin kaldırılmasının “kısa ve orta vadede sorunları çözmeyeceğini” söyledi. AB temsilcisi aşı patent haklarının kaldırılması yerine aşıya sahip ülkelerin bunu paylaşmaları, aşı ithalatının sınırlandırılmaması ve üretime yatırımın artırılmasını önerdi.

 

Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve İngiliz varyantlarının farkları neler, aşılar etkili oluyor mu?

Hindistan’da tespit edilen koronavirüs varyantı İngiltere’ye de ulaştı. İngiliz kamu sağlığı uzmanları virüsün ‘kaygı verici’ olduğunu söylüyor.

 

Biden, Şam’ı “ulusal güvenliğini tehdit etmekle” suçluyor ve ABD yaptırımlarının süresini uzatıyor

Suriye rejiminin, kimyasal silahlar ve terör örgütlerine destek sağlamakla ilgili olanlar da dahil olmak üzere eylemleri ve politikaları ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisi için olağanüstü bir tehdit oluşturuyor. Bu yüzden 2004 yılının Mayıs ayında (eski ABD Başkanı George W. Bush yönetiminde) yürürlüğe konulan ve 11 Mayıs 2021’de sona erecek olan ulusal acil durum uygulaması bir yıl daha uzatıldı.

 

Mescid-i Aksa: Doğu Kudüs’teki olaylarda 200’ü aşkın Filistinli yaralandı, BM Güvenlik Konseyi’ne ‘acil toplantı çağrısı’ yapıldı

Açıklamalara göre İsrail polisi, ses bombaları ve plastik mermiyle Filistinlilere müdahale ederken, Filistinliler ise taşlar ve cam şişelerle karşılık verdi.

 

ABD Afganistan’dan çekilme için takviye birlik gönderdi

ABD yönetimi, Afganistan’dan çekilme sürecinde Amerikan ve NATO askerlerini korumaları için ülkeye takviye birlikler gönderdi.

Bu birlikler arasında ağır bombardıman ve savaş uçakları da yer alıyor.

 

Yunanistan’da Medeni Kanun’u değiştirmeye çalışan hükümete ‘Kadın ve çocuklar tehlikeye atılıyor’ eleştirisi

Yunanistan’da Medeni Kanun’da kapsamlı değişiklik öngören yasa tasarısı bu ay parlamentoda oylanacak. Tasarı, velayet hakkı kimde olursa olsun, çocukla ilgili kararların anne ve baba tarafından ortaklaşa verilmesini öngörüyor. Tasarıyı eleştirenler ise düzenlemenin ev içi şiddete maruz kalan kadın ve çocukları tehlikeye atacağından endişeli.

 

9 Mayıs

Sedat Peker’den üçüncü video: “Derin devletçiler, Pelikancılar bir tripoda bir kameraya yenileceksiniz”

Barış Akademisyenlerine: Benden özür dilememi bekliyorlarsa o zaman bir açıklama yapacaklar, o zaman ben normal özür de dilemeyeceğim ‘ya hayvanlık etmişiz hakkınızı helal edin’ diyeceğim.

 

İçişleri Bakanlığı’ndan Sedat Peker açıklaması

İçişleri Bakanlığı’ndan, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e ilişkin yapılan açıklamada, “Anılan kişinin, yurt dışından sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği yayınlardaki iftira ve ithamları, güvenlik güçlerimiz ve devletimiz üzerine yeni bir organize suç faaliyeti olarak değerlendirilmektedir” denildi.

 

Ali Babacan: Sedat Peker videolarını izlemeye dayanamıyorum, Türkiye 1990’lardaki karanlığa döndü; Cumhurbaşkanı’na meydan okuyorum, çarşı pazarı bir dolaşsın!

“Bütün bu olanlar Türkiye’nin 90’ların karanlığına geri döndüğünü gösteriyor bize. Her alanda olduğu gibi. Nasıl ekonomide görüyorsak 90’lara dönüşü yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla, bu konularda da maalesef 90’ların karanlığına ülkenin geri döndüğünü görüyoruz.”

 

Kılıçdaroğlu’nun Sedat Peker eleştirisine Soylu’nun yanıtı: Siyaset mafyası

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Peker eleştirisini Bakan Soylu “Siyaset mafyası” diyerek yanıtladı. Soylu açıklamasında Peker’in “İş insanıyım” demesine rağmen yine organize suça yöneldiğini anlattı.

 

CHP’li Emir’den ‘Keymen’ soruları: 50 milyon doz aşı neden gelmedi?

CHP’li Murat Emir, Çin’den 50 milyon doz aşının gelmediğine dikkat çekti “DMO, 50 milyon doz aşının gecikmesiyle ilgili bugüne kadar Keymen ve Sinovac temsilcileriyle temasa geçmiş midir?” diye sordu.

 

Peker ‘Kemiklerini kırdırdım’ dedi, İşbaşaran yanıt verdi: Seni fazla öttürmezler

Sedat Peker, eski milletvekili Feyzi İşbaşaran için “Kemiklerini kırdırdım” dedi. İşbaşaran yanıtladı: “Seni oralarda daha fazla öttürmezler. MİT/polis himayesinde mafyacılık oynamanın ömrü bu kadar.”

 

Vartinis katliamı davası Anayasa Mahkemesi’ne taşındı

Vartinis’te öldürülenlerin avukatları, beraat verilen 3 askerin de yargılanması ve köy yakma emri veren komutanın tutuklanması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Dava zaman aşımı tehdidi altında.

 

Anket sonucu: Erdoğan sadece Kılıçdaroğlu’na karşı kazanabiliyor

Aksoy Araştırma’nın anketine göre, olası bir cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a karşı en yüksek oy yüzde 47,9 ile Mansur Yavaş’ın. Erdoğan, sadece Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kazanıyor.

 

Mescid-i Aksa gerilimi sürüyor: İsrail polisinin saldırısında en az 90 Filistinli yaralandı

Doğu Kudüs’te İsrail polisinin Filistinlilere saldırısıyla patlak veren gerilim sürüyor. Dün geceki en az 90 Filistinli daha yaralandı.

 

 

10 Mayıs

DEVA Partili Yeneroğlu: Bugün Türkiye, 90’ların mafyalarıyla bir kısım zenginlerin sefa sürdüğü; yoksulun da ‘biz gidersek onlar gelir’ tehditleriyle susturulduğu keyfi bir yönetimdir

Yeneroğlu, Peker’in iddialarına ilişkin derhal adli soruşturma başlatılması gerektiğini savundu.

 

Susurluk’u aşan bir durum ortaya çıktı”

Sedat Peker’in adli sicil kaydının “temiz” olduğu ortaya çıktı. Peker’in ortaya attığı iddialarla ilgili ise henüz bir soruşturma yok. Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’e göre Susurluk’u aşan bir durum söz konusu.

 

Ali Babacan: 2018’de Abdullah Gül’e “Ortak aday olursanız biz sizi destekleyeceğiz” diyenler sözlerinin arkasında dursaydı, o gün o iş olurdu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ortak aday olması için muhalefetin teklif götürdüğünü ve kendisinin de masada olduğuna işaret ederek, “2018’de kötü bir tecrübemiz var. Ortak adaylık teşebbüsü vardı ama olmadı. Ülke 5 yıl kaybetti” dedi.

 

Davutoğlu: Sedat Peker’e devlet adına koruma veren siz değil miydiniz; bu iktidar bitiyor, seçim olmazsa yıldırım düşer!

Daha önce Sedat Peker ile ilgili yere göğe sığmayan ifadeler kullanıp tweetler atanlar, Sedat Peker’in açık destek verdiği sayın Cumhurbaşkanı  ve iktidar aktörleri, şimdi aralarında bir kavga başlamış bu görülüyor.

 

CHP’li Öztrak: Ülke, Kurtlar Vadisi’ne dönmüş; bu korkunç itiraflar için tek bir Cumhuriyet Savcısı kılını kıpırdatmıyor

Mafya konuşuyor, hükümet susuyor. İddialar da öyle böyle değil. FETÖ’cü yaftasıyla insanların içeri attırılıp, Bodrum’daki marinalarına çökülmesine, Kolombiya’dan gelen kokainlerden, bir gazetecinin öldürülmesine kadar pek çok korkunç olay dile getiriliyor. Bu itiraflara bakılırsa, ülke, Kurtlar Vadisi’ne dönmüş.

 

Yılport’tan Latin Amerika’da işlettiği limandan yüklenen gemide kokain bulunmasıyla ilgili açıklama: Konteynerleri mühürlü teslim alıyoruz

Yılport Holding A.Ş. olarak bahse konu olan Puerto Bolívar limanının işletmeciliğini üstlenmekteyiz. Bir terminal işletmecisi olarak asli görevimiz, sahiplerinin limanımıza getirdiği yükleri gemilere yüklemek ve gemilerle limanımıza gelen yükleri sahiplerine teslim etmektir. Puerto Bolívar limanımızda da içi dolu konteyneri mühürlü şekilde sahamıza alıp, gümrük ve emniyet teşkilatlarının kontrolünden geçtikten sonra, gemiye yüklemekteyiz. Puerto Bolívar’da herhangi bir ticaret, yani mal alım satımı yapmayıp, sadece liman işletmeciliği gerçekleştirmekteyiz.

 

Kılıçdaroğlu’dan çağrı: Bayram öncesi 2 günü kontrollü açalım, çok çok zordalar

Maalesef esnafımızın durumu içinden çıkılmaz hale geldi. “Açlık ile tokluğun arası bir dilim ekmek” demiştim geçenlerde. Yarım dilime döndü maalesef…

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye ile görüştü

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail’in saldırılarını “terör” olarak nitelendirdi.

 

Meclis’ten İsrail’e ortak kınama

“Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi en kuvvetli şekilde beyan ediyoruz

 

Dışişleri Bakanlığı duyurdu: Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’a gidiyor

Sayın Bakanımızın ziyareti çerçevesinde Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah El Suud ile yapacağı görüşmede ikili ilişkiler ele alınacak ve bölgesel konular istişare edilecektir.

 

İmamoğlu: C40 bünyesinde daha aktif olarak yer almak arzusundayız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ABD Başkanlığı İklim Özel Elçisi, eski Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de hazır bulunduğu C40 toplantısına katıldı.

 

Feminist avukatlardan yargıdaki cinsiyetçilikle mücadele girişimi: Toplumsal Cinsiyet ve Hukuk

Toplumsal cinsiyet ve hukuk alanında çalışmalar gerçekleştiren bir grup feminist avukat, yargılama süreçlerindeki cinsiyetçi dil ve ayrımcılığı açığa çıkarmak ve bu konuda farkındalık yaratarak yaşanacak dönüşüme katkı sağlamak üzere  www.toplumsalcinsiyetvehukuk.com adlı siteyi kurdu.

 

İsrail-Filistin: Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da gerilim nasıl başladı, neden arttı?

Kudüs’te Müslümanlar için kutsal olan Ramazan ayında, Nisan sonunda başlayan gerilim “Kudüs Günü” yaklaşırken daha da tırmandı.

 

Protesto gösterileri, İsrail polisinin müdahalesi ve çatışmalarda yüzlerce Filistinli ve 30’a yakın İsrail polisi yaralandı.

 

İsrailli milliyetçilerin yürüyüşü öncesi Kudüs’te gerilim yüksek: 300’den fazla Filistinli yaralandı

İsrail’in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde Filistinli aileleri tahliye etme girişimiyle başlayan gerilim dinmiyor. Bugünkü çatışmalarda 300’den fazla Filistinli yaralandı.

 

Gazze Şeridi’nden Batı Kudüs ve Beyt Şems’e 6 roket fırlatıldı

Gazze Şeridi’nden Batı Kudüs ve İsrail’in orta bölgesindeki Beyt Şems kentine roket atılmasıyla birlikte İsrail’de sığınaklara inmeye çağıran sirenler çaldı. İsrail parlamentosu (Knesset) tahliye edildi. İsrailli milletvekilleri Knesset’ten çıkarılarak sığınaklara götürüldü.

 

Dışişleri Bakanlığı: İsrail bu eylemlerinden sorumlu tutulmalı

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını kınadı: “Bu olayların engellenebilmesinin tek yolu, İsrail’in uluslararası alanda sorumlu tutulması olacaktır.”

 

 

11 Mayıs

Sağlık Bakanlığı, 11 Mayıs 2021 son koronavirüs verilerini paylaştı. Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Covid-19 testi yapıldı, 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

 

Sağlık Bakanı Koca: İstanbul’da vaka sayısı ve poliklinik başvuruları yüzde 65 azaldı

Koronavirüs salgınında İstanbul ile ilgili son bilgileri paylaşan Sağlık Bakanı Koca kentte vaka sayısı ve poliklinik başvurularının yüzde 65, hastaneye yatışlarınsa yüzde 50 oranında azaldığını açıkladı.

 

Kılıçdaroğlu: Bir dikta yönetimini belki de dünya siyaset tarihinde ilk kez sandığa giderek yeneceğiz

Çünkü şu anda Türkiye bir sivil darbe dönemi yaşıyor ve Türkiye’nin bu sivil darbeden süratle kurtulması gerekiyor. Bu dönemden kurtulmanın yöntemi de demokratik koşullar içinde olmalı, yani sandık gelecek oyumuzu kullanacağız ve biz demokrasiyi bu ülkeye tekrar getirmiş olacağız. Ben bunu bazen şöyle de yorumluyorum; bir dikta yönetimini belki de dünya siyaset tarihinde ilk kez sandığa giderek yeneceğiz”

 

Devlet Bahçeli’den ‘Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’ hakkında açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nin haziran 2023 tarihinde yapılacağını söyledi.

 

Meral Akşener’den İstanbul Sözleşmesi mesajı: Aslında hayal değil

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Bir şey değişir ve her şey değişir. Bir zihniyet değişir ve tüm hayatımız değişir” ifadelerini kullandı.

 

Danıştay, Cumhurbaşkanlığı’ndan İstanbul Sözleşmesi savunması istedi

Danıştay, sözleşmenin neden iptal edildiğini hem usulü hem de esas yönünden gerekçelerini sordu. Cumhurbaşkanlığı’nın göndereceği savunmanın ardından Danıştay 10. Daire, önce yürütmeyi durdurma, ardından ise iptal talebini karara bağlayacak.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu kez de Cumhuriyet’i hedef aldı: Türkiye eski Türkiye değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve yardımcıları Muhterem İnce ve İsmail Çataklı Cumhuriyet gazetesini hedef gösterdi. Soylu, “Türkiye eski Türkiye değil. Hesabını hukuk önünde vereceksiniz” dedi.

 

TTB: Bakanlık Hidroksiklorokin sorularını yanıtlasın

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın kullanımını durdurduğu ‘hidroksiklorokin’ etken maddeli ilaçla ilgili sordu: “Uyarılarımıza rağmen bir yıldır hangi kanıta dayalı olarak kullanmaya devam ettiniz?”

 

AK Parti’den HSK seçimi için teklif: 2 üye Millet İttifakı’na, 5 üye Cumhur İttifakı’na

HSK’ye 7 üye seçecek olan TBMM’de, iktidar ile muhalefet arasındaki “uzlaşma” arayışı sürüyor. AK Partili Mustafa Elitaş, CHP ve İYİ Parti’ye 2 üye önerdiklerini belirtti.

 

CHP’li Bekaroğlu İşkencedere Vadisi’nde dozerin önüne oturdu

İşkencedere Vadisi’nde jandarma köylüleri çalışma alanına yaklaştırmadı. Bunun üzerine CHP’li Bekaroğlu, dozerin önüne oturarak çalışmayı durdurdu.

 

Seyid Rıza’nın torunu Murat Yıldız’dan haber alınamıyor: Tehdit ediliyordu

Ovacık’taki hava saldırısının ardından Seyid Rıza’nın torunu Murat Yıldız’dan günlerdir haber alınamıyor. Yıldız’ın bir süredir tehdit edildiği iddia edildi.

 

İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılında Türkiye’de kadınlardan ‘Vazgeçmiyoruz’ mesajı

İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıldönümünde, sosyal medyada fesih kararına tepki göstermeyi sürdüren kadın hakları örgütleri, bazı siyasi partiler ve kuruluşlar, avukatlar, gazeteciler ve öğrenciler, sözleşmeden “vazgeçmeyecekleri” mesajını paylaştılar.

 

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye İstanbul Sözleşmesi çağrısı: Çekilme kararı gözden geçirilsin

16 Avrupa ülkesinden 31 bakanın yayınladığı açıklamada, “Türkiye ve diğer ülkelerdeki kadın ve kız çocuklarla dayanışma içindeyiz. Türkiye’den kararını yeniden gözden geçirmesini istiyoruz” denildi.

 

Cengiz Holding, Limak’ı şikayet etti ihaleyi kendisi aldı

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği elektrik ihalesini alan Limak’ı şikayet eden Cengiz Holding ihaleyi tekrarlatıp kendi aldı.

 

Bakan Çavuşoğlu’ndan Filistin açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail’in Gazze ve Mescid-i Aksa’ya saldırılarına yönelik açıklamalarda bulundu.

 

İsrail Gazze’ye saldırı düzenledi! Hamas Tel Aviv’e 130 roket attı

İsrail ve Filistin geriliminde İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında meskun alanda bir binayı vurması sonrası Hamas Hareketi, Tel Aviv’e 130 roket attı, 3 kişi yaralandı.

 

BM’den İsrail’e çağrı: Haklarını barışçıl bir şekilde kullananlara kuvvet uygulanmamalı

Birleşmiş Milletler insan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, İsrail güvenlik güçlerinin ifade, örgütlenme ve toplanma özgürlüğüne izin vermesi gerektiğini söyledi.

 

12 Mayıs

Türkiye’de Koronavirüs | 232 kişi daha hayatını kaybetti, 13 bin 029 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatin verilerinin yer aldığı günlük Koronavirüs tablosunu paylaştı. Tabloya göre, 232 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, Covid-19 nedeniyle yaşanan toplam can kaybı sayısı 43 bin 821’e yükseldi.

 

Sağlık Bakanı Koca: Yarından itibaren sağlık çalışanlarımızın eşlerini aşılamaya başlıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı programında yeni bir kademeye geçileceğini belirterek, “Yarından itibaren sağlık çalışanlarımızın eşlerini aşılamaya başlıyoruz. Yarından itibaren randevu alabilecekler.” dedi.

 

Sedat Peker’in hedef aldığı Mehmet Ağar: Korkacak hiçbir şeyim yok, devlet beni istediği zaman araştırır

“Beni gündeme getirmelerinin asıl nedeni de bizi buradan uzaklaştırmak. Bizi buradan uzaklaştırınca yapılacak olan da belli: Buraya mafya çökecek. Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır”

 

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Öneş, Sedat Peker’in iddiaları için konuştu: TBMM komisyon kurmalı

“Şeffaf bir devlet yönetiminin bulunmayışı sorunlu siyasetle, organize suç örgütlerinin bağlantılı olduğu ya da olabileceği ihtimallerini ortaya çıkartıyor. Otoriterleşen bir yönetim biçiminin bu tip organizasyonlardan yardım alma, toplumu baskı altına alma şeklinde bazı menfaatler umduğu gibi şüpheler karşımıza çıkıyor.”

 

Cemil Çiçek’ten Sedat Peker açıklaması: Binde biri bile doğruysa felaket, savcılar harekete geçmeli

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili olarak, “Videoları seyreden, gazetede okuyan savcıların harekete geçip gereğini yapması gerekir” dedi. Çiçek, “Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır. Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış” ifadesini kullandı.

 

Marinanın yönetim kurulu başkanı Mehmet Ağar, oğlu Tolga Ağar da kurul üyesi, mafyaya karşı ailecek koruyorlar

Eski Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın bugün yayımlanan röportajından sonra Bodrum Yalıkavak Marina’nın yönetim kurulu üyelerine ilişkin bilgi veren CHP’li Başarır, Mehmet Ağar’ın Ticaret Bakanlığı’na kayıtlı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)’ne göre, Yönetim Kurulu Başkanı göründüğünü aynı zamanda yine oğlu olan AKP Milletvekili Zülfü Tolga Ağar’la birlikte bir de yönetim kurulu üyesi olarak göründüğünü söyledi.

 

Babacan: Trollerle, illegal yapılarla üzerimize gelmeye çalışan iktidar mensuplarına sesleniyorum: Korkmuyoruz

Bu yolda karşılaştığımız her türlü engele karşı güçlü bir şekilde mücadele edeceğiz. Ben şimdi buradan, trollerle, propaganda aygıtıyla, illegal yapılarla üzerimize gelmeye çalışan iktidar mensuplarına sesleniyorum: Hiçbir tehdit bizi durduramaz!

 

CHP lideri, iktidara geldiklerinde hayata geçirecekleri 8 temel konuyu açıkladı

Kemal Kılıçdaroğlu, ilk yapacakları işin İstanbul Sözleşmesi’ni tekrar yürürlüğe koymak olduğunu söyledi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüs kadar tehlikeli olan İslam düşmanlığı virüsü, özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor

Birleşmiş Milletler kürsüsünden yıllardır dile getirdiğimiz ‘Dünya 5’ten büyüktür’ çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik. Salgının ilk günlerinde maske, ilaç ve solunum cihazı konusunda yaşanan acımasız rekabetin şimdi aşıyla beraber ayyuka çıktığını görüyoruz.

 

Mithat Sancar: Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetle diyaloğa hazırız; Millet İttifakı’na girme talebimiz yok

“HDP’yi yedek güç gören bir hesap varsa bu rafa kaldırılmalı” diyen Sancar, “HDP’nin açık ve doğrudan katılımının ve yetkisinin olmayacağı bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin başarı konusunda muhalefete vaadi de çok zayıftır, sonrasında demokrasiye geçiş konusunda da çok cılız bir zemin yaratır” ifadelerini kullandı.

 

Marmara Denizi’nde müsilaj: Balıkçılığı vurdu, turizmi de vurabilir

Marmara Denizi’nin ekosistemini tahrip eden müsilaj (deniz salyası) deniz canlılığını da turizmi de tehdit ediyor. Bandırma, Erdek, Avşa, Ekinci’de denize girmek hayal olabilir.

 

DSÖ’nün görevlendirdiği bağımsız panel: Pandemi önlenebilirdi

Clark, 2020’nin Şubat ayı için “Pandemiyi önlemek için kayıp bir aydı. Birçok ülke bekleyip ne olacağını görmeyi tercih etti” dedi. Clark, ilerleyen süreçte bazı ülkelerin de harekete geçmek için yoğun bakım ünitelerinin dolmasını beklediğini ifade etti.

 

İsrail-Filistin gerilimi | İsrail hava saldırılarında 16’sı çocuk 65 kişi hayatını kaybetti

Gazze Şeridi’nden İsrail’e yapılan roket saldırısında, roketlerden birinin Sderot’ta bulunan bir eve isabet etmesi sonucu 3 kişi yaralandı. Aşkelon’da ise roketlerden biri bir binaya isabet etti. İsrail’in başkenti Tel Aviv’de yeniden sirenler çalmaya başladı.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Rusya, ABD, BM ve AB’nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün toplanması en acil görev haline geldi

“Tek taraflı eylemler devam ediyor, oysa BM Güvenlik Konseyi de Ortadoğu Dörtlüsü defalarca tek taraflı eylemlerden uzak durulması gerektiğini dile getirmişti. Bugünkü görüşmede, bugün en acil görevin uluslararası arabulucular Rusya, ABD, BM ve AB’nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün toplanması olduğu yönünde ortak bir fikir birliğine vardık.”

 

ABD Dışişleri’nden İsrail- Filistin açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Yakın Doğu İşleri Bürosunda İsrail ve Filistin İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Hady Amr’ın şiddetten bir çıkış yolu bulmak için İsrailli ve Filistinli liderlerle görüşeceğini açıkladı.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı’nda Türkiye’nin sunduğu üç öneri konusunda mutabık kalındı

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Kudüs ve Filistin’de meydana gelen İsrail saldırganlığı konusunda İİT Temsilciler Komitesi toplantısı Türkiye’nin girişimiyle dün Cidde’de toplandı.

 

Hulusi Akar: İdlib’de güvenliği bozmaya teşebbüs eden tüm unsurlar aklını başına toplamalı

Milli Savunma Bakanı Akar, “İdlib’de huzur ve güvenliği bozan, bozmaya teşebbüs eden, bozma niyetinde olan tüm unsurların aklını başına toplaması lazım. Huzur ve güvenliği sağlamakta kararlıyız” dedi.

 

Amerikalı emekli generallerden Biden yönetimine karşı sert bildiri: “Marksist tiranlık”

ABD ordusuna mensup emekli amiral ve generallerin oluşturduğu bir platform olan “Flag Officers for America” internet portalında yayınlanan ve Biden yönetimini sert sözlerle eleştiren bildiriye şu ana dek 124 amiral ve general imza attı.

 

13 Mayıs

Türkiye’de Koronavirüs | 238 kişi daha hayatını kaybetti, 11 bin 534 yeni vaka tespit edildi

Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 238 kişi daha hayatını kaybetti, bin 217 yeni ‘hasta’ olmak üzere, 11 bin 534 yeni vaka ‘vaka’ tespit edildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan skandal video: Turistlerin göreceği Türkler ‘Ben aşılandım’ maskesi takacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi dünyaya tanıtmak için kurduğu ‘GoTurkiye’ adlı hesaptan skandal bir video paylaşıldı. Videoda, turistlerin göreceği Türklerin “Ben aşılandım” maskesi takacağı ifade edildi. Video sosyal medyada gelen tepkiler üzere, yayından kaldırıldı.

 

Sedat Peker dördüncü videoda, ‘kendisine koruma verdiğini’ açıkladığı İçişleri Bakanı Soylu’dan gelen haberle yurt dışına kaçtığını iddia etti!

“Temiz Sülü; ‘Ben DYP başkanlığına oynarken yanımda Sedat Peker’in arkadaşları ve akrabaları yoktu’ de, bir. İki; ‘Berat Bey’i Sedat Peker’e ben düşman etmedim’ de. Beni düşman etti, ‘O yapıyor, ben İstanbul’a karışamıyorum’ dedi. Üç; ‘Cenazede Sedat Peker’in akrabası Reşat Hacı Fazlıoğlu’na böyle demedim’ de. Dört; ‘Sedat Peker’e koruma vermedim’ de. ‘Korumasını ondan sonraki sene de vermedim’ de. Niye demiyorsun. Ben pis, beni bir rezil etsene ya.”

 

Mehmet Ağar, İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamasının ardından özür diledi

Yalıkavak Marina için “Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır” diyen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar sözleri nedeniyle Emniyet teşkilatından ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan özür diledi. Ağar, “Bütün eleştirilere hak veriyorum. Olayın kızgınlığından dil sürçmesi söz konusu. Benim bu tabiri kullanmam fevkalade yanlıştır. Bütün meslektaşlarımı incittiğimi düşünüyorum, kalbi özür diliyorum” dedi.

 

Süleyman Soylu’dan Sedat Peker’e yanıt: Hayatının bir noktasında benimle temasın var ve bu ispatlanırsa idam dahil her türlü cezaya, aşağılanmaya razıyım

“Üzerime düşeni alıyor ve yüzleşiyorum. İstanbul ve Bursa mahkemelerinde iki dosyan var. İstanbul’daki dosyanın başlangıcını bilmiyorum. Ancak dosyanın yeniden hareketlenmesi ve operasyona dönmesinde bizatihi katkım var.”

 

Halk TV: İçişleri Bakanı Soylu, Sedat Peker’in işaret ettiği akrabanın nikâh şahidi çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde 3 Nisan 2016 tarihinde organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ‘akrabam’ diye bahsettiği Reşat Fazlıoğlu’nun yeğeni Hakan Fazlıoğlu’nun Gaziosmanpaşa’da kıyılan nikâhının şahitliğini yaptığı iddia edildi.

 

CHP’li Erkek’ten Sedat Peker videoları açıklaması: Meclis açılır açılmaz mafya-iktidar ilişkileri hakkında harekete geçeceğiz

“Meclis açılır açılmaz mafya-iktidar ilişkileri ve iddiaları ilgili harekete geçeceğiz. Susurluk’tan daha ciddi iddialar ile karşı karşıyayız. İktidarın mafya ile ilişkileri açığa çıkıyor, meclisin bunları kesinlikle araştırması lazım. Biz neden güçlü Meclis diyoruz? İşte bunlar için diyoruz. Meclis güçlü olursa bunları soruşturur”

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan ‘Sedat Peker videoları’na yanıt: Muhalefet, mafyatik bir şahsın hezeyanlarından medet umuyor

Kalın, Bakan Soylu’nun paylaşımını alıntılayarak, “İçişleri bakanımız Süleyman Soylu meseleyi açıkça ortaya koyarken muhalefetin küçük siyasi hesaplarla ve mafyatik bir şahsın hezeyanlarından medet umarak iftira ve tezviratta bulunması muhalefet adına ne hazin bir durumdur. Umarım bu yaptıklarından hicap duyarlar.” diye yazdı.

 

Anket: Esnafın Millet İttifakı’na duyduğu güven artıyor

Esnafın gözünde en çok pozitif algı yaratan siyasi partilerin başında yüzde 31’lik oranla CHP’nin gelmesi dikkat çekti. CHP’yi, yüzde 30’la AKP, yüzde 22 ile İyi Parti ve yüzde 18’le MHP takip etti.

 

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın son seçim anketi: Hangi parti ne kadar oy alıyor?

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın mayıs ayı anket sonuçları yayımlandı. Açıklanan sonuçlara göre, AKP’nin oyu kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 26.3 olarak belirlenirken MHP’nin oyu ise yüzde 6,0 olarak açıklandı. Kararsızlar dağıtıldığında ise AKP’nin oyu yüzde 33.9’da, MHP’nin oyu ise yüzde 8.6’da kaldı.

 

283 bini aşkın tutuklu ve hükümlü, bayram görüşü yapamadı; “Karantina tedbirleri, insan hakları ihlali olarak uygulandı”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer, “Karantina tedbirleri, insan hakları ihlali olarak uygulandı. Kapanma önlemleri de hastalıktan korunma şeklinde değil, bir insan hakkı ihlaline ulaşacak şekilde uygulanıyor” dedi.

 

İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde işkence iddiası: “Özellikle Filistin ve Suriyeli iki sığınmacıda darp izleri saptandı”

İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) günlerdir havalandırmaya çıkma talepleri bile reddedilen sığınmacıların, bir görevlinin bayram öncesinde Kuran okuma taleplerine küfürle karşılık vermesi üzerine durumu protesto ettikleri, çıkan olaylarda çok sayıda sığınmacının darp edildiği öne sürüldü.

 

İsrail’in Gazze saldırılarında ölü sayısı 103’e yükseldi

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında can kaybının 27’si çocuk, 11’i kadın olmak üzere 103’e, yaralı sayısının ise 580’e yükseldiğini açıkladı.

 

Netanyahu, 1948 Arapları ile yaşanan çatışmaları ‘başka bir savaş cephesi’ olarak gördü

İsrail’deki Arap kentlerinde Ramazan’ın ilk günü patlak veren Kudüs ayaklanması sonrası Kudüs ve Mescid-i Aksa ile dayanışma içinde bir dizi gösteri düzenlendi. Gösterilere katılan on binlerce kişi işgalci İsrail’in saldırılarına karşılık verdiler.

 

Washington Post: İsrail’deki Arapların öfkesi, son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

İsrail ve Filistin arasında gerilim giderek artarken, The Washington Post gazetesinin haberine göre İsrail’de son 20 yılda ilk defa bu kadar çok sayıda Filistinli sokağa döküldü.

 

Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki Celile bölgesine 3 roket atıldı

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzeyine 3 roket atıldığını bildirdi.

Ordudan yapılan açıklamada, roketlerin bölgenin sahil kesimine doğru atıldığı ifade edildi.

 

ABD Hastalık Kontrol Merkezi: Aşılananlar artık maske takmak ve sosyal mesafe kuralına uymak zorunda değil

Fakat Walensky, uçaklar, otobüsler, hastaneler ve cezaevlerinde maske ve sosyal mesafe uyma kuralının sürdüğü bilgisini verdi

 

İlk çeyrekte kaynağı belirsiz para girişi 6,9 milyar dolar oldu

Geçen yılın ilk çeyreğinde 8,8 milyar dolar olan cari açık 7,7 milyar dolara geriledi. İlk çeyrekte kaynağı belirsiz para girişi 6,9 milyar dolar oldu

 

 

14 Mayıs

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kabine öncesi flaş uyarı

“Hala vaka sayımız çok yüksek. Kolay olmayacak. Ve şu bizi yanıltıyor; vaka sayılarındaki azalmaların şuanda bizim aldığımız tedbirlerle falan alakası yok. Onun büyük etkisini daha görmeye başlamadık. Eğer o eklenirse daha hızlandığını göreceğiz. Şuanki azalma; hiç aşı yapmayan, doğru dürüst tedbir  almayan ülkelerde de var. Bu bir paralel bir şekilde bütün ülkeleri etkileyen bir süreçtir.”

 

Alaattin Çakıcı: Devletimiz zamanı geldiğinde her türlü yasadışı pisliğe bulaşmış olanları layık olduğu yere kapatıp, devlet kurumları içinde bu insanlarla iş birliği yapanlardan bağırsaklarını temizleyecektir

Devletimiz zaman zamanı geldiğinde her türlü yasadığı pisliğe bulaşmış olanları layık olduğu yere kapatıp devlet kurumları içerisinde bu tip insanlarla iş birliği yapanlardan dolayı bağırsaklarını temizleyecektir. Aziz Türk milleti bundan emin olsun.

 

Erdoğan’dan “salgın kısıtlaması” açıklaması: Sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz

Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor aldığımız tedbirler ile vatandaşlarımızın işine, aşına, ekmeğine zarar vermeyecek esneklikte uygulamaya özen gösteriyoruz.

 

Kılıçdaroğlu ve Akşener’den helallik isteyen Erdoğan’a sandık çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik açıdan sıkıntıya düşen halktan ‘helallik’ istemesine İYİ Parti lideri Akşener’den yanıt geldi.

 

Kılıçdaroğlu’ndan Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili açıklama: Soylu istifa ederse bu tartışmanın üzerini örterler

“Hiç istifa etmesine gerek yok. Kapı gibi yerinde dursun, ‘onların arkasındayım’ desin açıkça. Bahçeli de söylesin, ‘gittim mafya liderini ziyaret ettim, gerekirse hepsini kucaklayacağım’ desin. Millet gerçeği, bunlar yerlerinde kaldığı zaman gerçeği görecektir. Erdoğan da seçimlere kadar kalsın.”

 

Demirtaş: Bu mafya düzeninden bir an önce kurtulmak için her yerde yüksek sesle erken seçim isteyin

Edirne Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kılıçdaroğlu ve Akşener’in ardından vatandaşlara erken seçim için baskı kurmaları çağrısında bulundu. Demirtaş, “Bu mafya düzeninden bir an önce kurtulmak için her yerde yüksek sesle erken seçim isteyin.” dedi.

 

Turgut Kazan, Mehmet Ağar’ın nasıl ‘aklandığını’ açıkladı

Türkiye’nin önde gelen hukukçularından, eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan,  eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Bakanı Mehmet Ağar’ın nasıl ‘aklandığını’ aktararak “Mehmet AĞAR’a benim alnım açıktır diyebilme imkanı yaratılmış oldu. İşte bu süreç hiç konuşulmuyor” dedi.

 

CHP’li Erkek, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in ipuçlarını verdi: Hakimler ve Savcılar Kurulu kaldırılarak Adalet Yüksek Kurulu’nu oluşturmayı önereceğiz

Halkı temsil eden tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü ve siyasi merkez olan TBMM… Meclis’e karşı sorumlu olan, siyasi kriz ve istikrar sorunu doğmaması için kolay kurulabilen, ama zor düşürülebilen kabine sistemi, olmazsa olmaz tabii ki.

 

Anayasa profesörü Kemal Gözler: Son bir yıldır Türkiye’de bazı konularda fiilî bir yasaklama rejimine geçildi, bazı insan fiilleri genelgelerle yasaklanıyor

“İnsanların sokağa çıkması, sağlık personelinin istifa etmesi, alkollü içeceklerin satılması veya polislerin fotoğraflarının çekilmesi ancak kanunla yasaklanabilir”

 

Erbil’den gelen Kürt aileye saldırı hakkında Mersin Valiliği’nden açıklama: Tamamen adli bir olay

Erbil’den Mersin’e gelen, uğradıkları saldırı nedeniyle yaralanan Kürt aile hakkında Mersin Valiliği açıklama yaptı.

 

Erdoğan haziran ayını işaret etmişti; Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı kuruluyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İsteseniz de yapacağız, istemeseniz de” diyerek haziran ayında çalışmalara başlanacağını duyurduğu Kanal İstanbul projesinde süreci yönlendirmek üzere “Kanal İstanbul İdaresi” kuruluyor.

 

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne kara operasyonu başlattı

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricust İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’ne girmeye başladığını vurgulayarak, operasyonla ilgili şu aşamada daha fazla detay veremeyeceğini kaydetti.

 

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 126’ya yükseldi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun beş gündür devam eden saldırılarının neden olduğu kayıplara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail saldırılarında 4 kişinin daha şehit düştüğü aktarıldı. Buna göre Gazze Şeridi’nde 10 Mayıs’tan bu yana şehit olan Filistinlilerin sayısı 126’ya yükseldi.

 

İnsan hakları örgütleri: İsrail’in Gazze’de sivil yerleşimleri vurması savaş suçu

İsrail’in vurduğu Gazze’deki çok katlı binaların yıkılışı kameralara da yansımıştı. Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Saleh Higazi, “Sivillerin yaşadığı yerlerin kasıtlı olarak hedef alınması, mülklerine kapsamlı ve gayrimeşru şekilde zarar verilmesi savaş suçudur” dedi.

 

Merkel’in sözcüsü: Hamas’ın İsrail’e roket atması terörist saldırıdır

İsrail’e atılan Hamas roketleri terörist saldırıdır. Bunlar tek bir amacı olan terörist saldırılardır: İnsanları ayrım gözetmeksizin ve keyfi olarak öldürmek ve korku yaymak. Merkel hükümeti, İsrail’in bu saldırılara karşı meşru müdafaa hakkını savunuyor.

 

BM: Gazze’ye saldırılarda 10 bine yakın Filistinlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor

10 bine yakın Filistinlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığının tahmin edildiği bildirilen açıklamada, yerlerinden edilenlerin okul ve camilerde barındığı, su, gıda, hijyen ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişimleri olduğu ifade edildi.

 

İsrail’de binlerce kişi barış için sokaklara döküldü

İsrail’de Arap ve Yahudi çocukların bir arada eğitim görmesini sağlayan okullar açan, kar gütmeyen kuruluş El Ele (Yad be Yad) öncülüğünde yüzlerce kişi Kudüs’te barış çağrısı yaptı.

 

Almanya ve ABD’nin ardından İsrail’e bir destek de Fransa’dan

Macron, yaptığı açıklamada, Hamas’ın roket saldırılarını kınadı ve İsrail’in meşru müdafaa hakkına sahip olduğunu belirtti. Macron ayrıca, Gazze’deki sivil halkın içinde bulunduğu kötü durumla ilgili endişelerini dile getirdi. Fransız Cumhurbaşkanı, Gazze’deki durumdan Hamas’ı sorumlu tuttu.

 

İngiltere’de 53 milletvekilinden mektup: ‘Türkiye’deki insan hakları ihlallerine karşı daha aktif duruş sergilenmeli’

ABD’de Joe Biden yönetiminin pozisyonunun Türkiye’yle ilişkiler konusunda “oldukça açık” hale geldiği söylenen mektupta, İngiltere’nin de aynı doğrultuda hareket etmesinin beklendiği ifade edildi.

 

Cheney Oylaması Cumhuriyetçi Parti’yi Böler mi?

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler’in lideri Kevin McCarthy ve önde gelen muhafazakar gruplardan Cumhuriyetçi Çalışma Komisyonu’nun başındaki temsilci Jim Banks, Cheney’nin Trump’ın 2020 seçimlerinin çalındığı yalanını sürekli eleştirmesinin, Demokrat Başkan Joe Biden’ın gündemine karşı partinin duruşunu bozduğunu savundu.

 

2020’de yüzde 1.3 seviyelerinde olan borç bakiyesi yıllık artış oranı bu yıl aynı dönemde yüzde 47’ye yükseldi

Tüketici son aylarda bütçesini denkleştirebilmek için çareyi kredi kartında buldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Merkez Bankası verilerine göre 30 Nisan haftasında kredi kartlarında geçen yıl göre artış yüzde 46,7 ve kredi kartı hacmi 155.6 milyar liraya çıktı.

 

 

15 Mayıs

 

İç Politika

Kürt aileye ırkçı saldırı için Erbil’den Türkiye’ye çağrı: Ceza caydırıcı olmalı

Irkçı bir grubun Erbil’den Mersin’e gelen Kürt aileye saldırması hakkında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Ankara’ya çağrı var: Ceza caydırıcı olmalı ki, bu tür saldırılar bir daha tekrarlanmasın.

 

AA’nın Mescid-i Aksa’daki Erdoğan protestolarını ‘tezahürat’ gibi sunmasına tepkiler büyüyor

AA, Twitter üzerinden ‘Mescid-i Aksa’da ‘Erdoğan’ sloganları’ başlıklı bir video paylaştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’da “Biz buradayız sen neredesin Erdoğan” sloganı atıldı. Anadolu Ajansı (AA) videoyu ‘tezahürat’ gibi sundu.

 

Ankara’da İsrail protestosu: Hayatlarını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı

İsrail’in Filistin’e yönelik gerçekleştiği saldırılar Ankara’daki İsrail Büyükelçilik Konutu basın açıklaması ile protesto edildi. İHH’nın çağrısıyla toplanan grup, öğle namazının ardından hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

 

Ege Üniversitesi’nde 6 yıllık soruşturma: Mezunlara da ceza

Ege Üniversitesi yönetimi, 6 yıl önceki etkinlik nedeniyle öğrenciler hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı; Mezun olan veya okulla ilişiği kesilen öğrencilere ‘1 ay uzaklaştırma’ cezası verildi.

 

Boğaziçi Öğrencileri Anlatiyor

Renklerle direniyorlar: Basamak basamak geliyorlar

Boğaziçi direnişi 131. gününü devirdi. İİBF önündeki rengarenk merdivenler bir gece yarısı kazınıp sarı boyayla kapatılmaya çalışılsa da öğrenciler vazgeçmiyor, tekrar, tekrar boyuyor.

 

Alman makamları arasında Deniz Naki anlaşmazlığı: YPG iddiası görüş ayrılığı yarattı

Almanya’da suç çetesi kurmakla suçlanan eski futbolcu Deniz Naki hakkındaki soruşturma tamamlandı. Soruşturmada, YPG iddiası nedeniyle Alman makamları arasında görüş ayrılığı yaşandığı öğrenildi.

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı:

Daha önce üç kez yanlış yaptık; normalleşme adı altında tedbirleri kaldırırsak hızlı bir artışla karşı karşıya kalırız

 

RTÜK’ten transfobik ceza: Exxen, Çağla Akalın’ın olduğu bölümü yayından kaldırdı

RTÜK, Trans oyuncu Çağla Akalın’ın katıldığı, Exxen platformunda yayımlanan Katarsis programına transfobik ceza verdi. Akalın’ın yer aldığı bölüm yayından kaldırıldı.

 

Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı kuruluyor

Haziranda ilk kazmanın vurulması beklenen Kanal İstanbul için kurulacak Kanal İstanbul İdaresi’nde TOKİ, Emlak Konut, Karayolları, Demiryolları, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlükleri, Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında toplanacak.

 

Maltepe’deki Beton Park projesinin düşündürdükleri:

Başka bir park ve peyzaj anlayışı mümkün

Maltepe Belediyesi, kent mekânındaki söz hakkını yalnızca erkeklere bahşediyor; kadınların, çocukların, gençlerin, yaşlıların, LGBTİ+’ların ve sakat bireylerin bu park üzerinde görüşüne başvurmuyor.

 

Ömer Madra: İklim krizinde geri dönülemez noktaya sekiz yıl kaldı, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’na taraf olmaması utanç verici

“Her şeyin tüketime endeksli olduğu bir hayat tarzıyla, bu işin sürdürülemeyeceği aşikâr. İklim krizi de buna bağlı, pandemi de… Doğayla giderek artan tecavüzkâr ilişkinin sonucu olarak pandemi gibi kontrol edilemeyecek, hatta onun kontrolünün sizi ele alacağı bir duruma yaklaşıyoruz”

 

Dış Politika

İsrail’in Gazze’ye hava saldırısında çoğu çocuk 12 Filistinli daha öldü

İsrail’in Gazze’ye dün düzenlediği hava saldırılarında en az 12 Filistinli daha öldü. Bir mülteci kampının vurulduğu, ölenlerin çoğunun çocuk olduğu belirtiliyor.

 

İsrail bombardımanı sonucu ölenlerin sayısı 133’e yükseldi, ABD temsilcisi çözüm için bölgeye gitti

Öte yandan Gazze’den İsrail’e yönelik roket saldırılar da sürüyor. İsrail’de roketler nedeniyle sekiz kişi hayatını kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Bürosu İsrail ve Filistin Meseleleri Sekreter Yardımcısı Vekili Hadi Amr, bölgedeki gerilimi artırmak üzere İsrail’in Tel Aviv kentine gitti.

 

İskoçya’da iki mültecinin sınır dışı edilmesine bölge halkı engel oldu

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon yaşananların ardından yaptığı açıklamada, olaylara Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın neden olduğunu ifade etti.

 

Kanada Başbakanı’na ‘İsrail’e silah satışını durdurun’ çağrısı

Yeni Demokrat Parti 338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu’nda 24 milletvekilliği ile 4. büyük parti durumunda bulunuyor.

 

 

 

16 Mayıs

 

İç Politika

CHP’li milletvekilleri köprüye ‘128 milyar dolar nerede’ pankartı astı

CHP milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Sera Kadıgil ve Mahmut Tanal 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartı astı.

 

Sedat Peker, Ağar’a offshore hesaplarını sordu

Sedat Peker, Mehmet ve Tolga Ağar’a ilişkin baz istasyonu kayıtlarına ve mal varlıklarına bakılması çağrısı yaptı. Peker’in masasında bu kez ‘Hayırsız Peygamber Bob Dylan’ kitabı vardı.

 

Sedat Peker’in videolarının izlenme sayısı 15 milyonu aştı

Sedat Peker’in Süleyman Soylu, Pelikancılar, Mehmet Ağar ve Tolga Ağar ile ilgili iddialarda bulunduğu beş videonun izlenme sayısı 15 milyonu aştı. Beşinci video 10 saatte 2 milyon kez izlendi.

 

CHP’den güçlendirilmiş parlamenter sistem için ilkeler taslağı: Çalışma tamamlandı

CHP’nin hazırladığı çalışmaya göre; Başbakan Meclis’ten seçilecek, HSK kaldırılacak AYK oluşturulacak, Cumhurbaşkanının parlamentoyu fesih yetkisi sınırlandırılacak.

 

Doç. Osman Elbek: Dünya aşıları çeşitlendirirken Türkiye üç gün sonrasını düşünmedi, bedelini ölen insanlar ödüyor!

“Milyonlarca insanın ölümüne ve hastalanmasına rağmen şirketlerin utanmadan patentleri savunması insanlıkta geldiğimiz noktayı gösteriyor. İsrail maskesiz bir ortama ulaşabildiyse Hindistan böyle olduğu için ulaşabildi, bir başkasının aşı hakkını gasp edebildiği için ulaşabildi.

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Tarama testi yapmadığımız için görünen 10 binli rakamlar gerçek pozitif kişi sayısını yansıtmıyor

“O nedenle buna güvenip birdenbire önlemleri hızlı şekilde kaldırırsak yeniden bir vaka artışıyla karşılaşabiliriz”

 

Koronavirüs nedeniyle ölen Risale-i Nur Cemaati’nin önde gelen ismi Mustafa Kılıç’ın cenazesine yüzlerce kişi katıldı

Cenazeye Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekili Cevheri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül de katıldı

 

AK Partili Külünk’ten “Kademeli Normalleşme Tedbirleri”ne tepki: Gözden geçirilsin

Külünk paylaşımında, “Belirsiz Normalleşme Genelgesi işlevinde bu tarz planlar gerçekten sadece anormalleşmeyi besler” ifadesini kullandı

 

Çorum’da ‘örümcek adam’: Kale surlarına tırmanırken yakalandı

Çorum’da kale surlarında 8 metre yüksekliğe tırmanan alkollü olduğu iddia edilen kişi polis tarafından indirildi.

 

İkizdere’de jandarma köylülerin çadırlarını topladı

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin mücadelesi sürerken jandarma sabaha karşı köylülerin alandaki çadırlarını topladı.

 

Cengiz’den köylülere tehdit: Ya satın ya da kamulaştırırız

Cengiz Holding’in Kazdağları’nda açmak istediği madene karşı çıkan köylülere mektup gönderdi: “Topraklarınızı satın yoksa bakanlığa başvurup kamulaştırma isteyeceğiz.”

 

Rize Valiliği İkizdere’de eylem ve etkinlikleri yasakladı

Rize Valiliği, İşkencedere Vadisi’nde açılmak istenen taş ocağına karşı protestoların sürdüğü İkizdere ilçesinde her türlü eylem ve etkinliği onbeş gün süreyle yasakladı.

 

Dış Politika

Demokrat Parti’de Biden’a Filistin isyanı: Şimdi değilse ne zaman?

ABD’de İsrail’in Gazze’deki orantısız saldırılarına tepki göstermeyen Joe Biden’a kenti partisi Demokratlar arasından gelen eleştiriler artıyor.

 

Ortadoğu’daki statüko sıradan Filistinliler hariç herkesin işine geliyor

İsrail’le Gazze arasındaki son gerilim sakinleştiğinde ‘normale’ dönülmemeli. Bölgede sıradan Filistinliler hariç herkesin işine gelen statüko sürdüğü müddetçe şiddet döngüsü son bulmayacaktır.

 

Suudi Arabistan’dan İsrail’e kınama: Filistinlilerin insan hakları ihlal ediliyor

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan, İslam İşbirliği Teşkilatı Örgütü toplantısının açılışında İsrail’i kınadıklarını söyledi. Bin Ferhan, Gazze’de ateşkes çağrısı yaptı.

 

İsrail Ordusu: Yahya Sinwar’ın evini bombaladı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne hava saldırıları dalgasında Hamas’ın siyasi liderinin evini bombaladığını duyurdu.

 

BM: Tüm tarafları ateşkese çağırıyoruz

İsrail’in Hamas liderinin evine yönelik bombalı saldırısından saatler sonra toplanan BM Güvenlik Konseyi’nin toplantısı çevrimiçi başladı. Toplantıdan gelen ilk açıklamalarda ateşkes çağrısı yapıldı.

 

İtalyan liman işçileri İsrail’e gidecek silahları gemilere yüklemeyi reddetti

İtalyan liman işçileri, İsrail’e gidecek silah yüklü geminin yüklemesini yapmayı reddetti. İşçilerin örgütlü olduğu sendika, Filistin’le dayanışma için düzenlenecek yürüyüşe de katılacak.

 

Çavuşoğlu’dan Filistin açıklaması: Ümmet bizden liderlik bekliyor, Türkiye gereken her adımı atmaya hazırdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin de girişimleriyle Dışişleri Bakanları düzeyinde çevrim içi düzenlenen ‘Açık Katılımlı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı’nda konuştu.

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de gerginliğin artmasında İsrail’in sorumluluğu olduğunu belirten Çavuşoğlu, Mescid-i Aksa’da ibadet kısıtlamaları, insanların zorla evlerinden edilmeleri gibi hareketlerin mevcut duruma yol açtığını kaydetti.

 

Arap dünyasında geçen hafta: Hamas’ın füzeleri herkesi şoke etti

Arap basınının geçen haftaki tek gündemi İsrail’in Mescid-i Aksa saldırısıyla başlayan çatışmalar oldu. Yüzden fazla Filistinlinin ölmesine yol açan çatışmalar birçok gazetede geniş yer buldu.

 

Almanya’da Müslümanlar ve antisemitizm tartışması alevlendi

Almanya’da sinagoglara saldırılar düzenlenmesi, Filistin ile dayanışma gösterilerinde Yahudi düşmanı sloganlar atılması tartışmaya neden oldu. Siyasetten ve Müslüman cemaatlerden kınama ve uyarı geldi.

 

Alman basını: Türkiye AB savunma projesinde yer almak için başvurdu

Alman gazetesi Welt am Sonntag: Türkiye, AB ülkelerinin askeri işbirliğini artırma projelerinden birine katılmak için başvuru yaptı. Milyarlık proje, askeri hareket kabiliyetini geliştirmeyi içeriyor.

 

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, ülkenin güneyindeki ilk resmi binasını açtı

İçişleri Bakanı, Sirte’ye gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde vatandaşların güvenliğini sağlama sözü verdi.

 

Avrupa Parlamentosu’nun dokunulmazlığını kaldırdığı, neo faşist Altın Şafak üyesi Yannis Lagos yargılanmak üzere Yunanistan’a gönderildi

Lagos, Avrupa Parlamentosu kürsüsünde Türk bayrağı yırtmıştı

 

Plaza De Mayo Anneleri kurucularından Nora Cortinas: Türkiye’deki diktatörlerin de sonu aynı olacak

Plaza De Mayo Anneleri kurucularından Nora Cortinas, Artı TV’de Ahmet Nesin’in konuğu oldu. Cortinas, beyaz eşarbın ortaya çıkış hikayesini anlattı.

 

Darbe anayasası çöpe atılıyor

Şilililer artık diktatör Augusto Pinochet’in anayasası ile yönetilmek istemiyor. Halk yeni anayasa için sandığa gitti. 2019 yılı sonunda düzenlenen protesto dalgalarının sonuç vermesiyle başlayan süreç seçimle sonuçlandı. Halklar sivil anayasa yazacak 155 kişilik meclisi seçmek için oy kullandı.

D’Hondt yöntemiyle baraj konulmadan 138 sandalye seçilecek. 17 sandalye kontenjanı  Şili’nin Mapuche, Aymara gibi 10 farklı yerli halkına ayrılmış durumda. Dört sandalyeli bir bölgede dört erkek aday seçilirse, en az oy alan iki erkek en yüksek oy alan iki kadın lehine çekilmiş sayılacak.

 

 

Ekonomi

Otomotiv sektörü büyük çıkmazda: Çip krizinin faturası 100 milyar doları geçebilir

AlixPartners tarafından yapılan araştırmada, otomotiv üretimini aksatan krizin küresel otomotiv endüstrisine yıl sonuna kadar 110 milyar dolarlık kayıp yaşatacağı kaydedildi.

 

Döviz bağımlılığı artan Türkiye’nin borçları 1.2 trilyon dolara dayandı

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) “Küresel Borç İzleme Raporu”na göre, yılın ilk çeyreğinde küresel borçlar 1.7 trilyon dolar azalarak 289 trilyon dolara geriledi. Bununla birlikte, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin (GOÜ) toplam borcu 2019’un sonundan bu yana 11 trilyon dolar artarak 86 trilyon dolara (gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 246’sı) ulaştı.

Gelişen ülkeler arasında dövize olan bağımlılık en fazla Türkiye ve Şili’de arttı. Türkiye’de 2020 ilk çeyrekte % 144.3 olan toplam borcun milli gelire oranı ise 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 163.4 oldu.

 

Kara deliğe döndü: 1 milyon 317 bin kişilik yolcu garantisi verilen havalimanına 61 kişi geldi

YİD modeli ile yapılan Zafer Havalimanı kara delik oldu. 2021 yılı için 1 milyon 317 bin kişilik yolcu garantisi verilen havalimanına mayıs ayına kadar sadece 61 yolcu geldi. Havalimanının hizmet verdiği Kütahya-Afyon ve Uşak’ın toplam nüfusu ise 1 milyon 678 bin kişi. Yani havalimanı için neredeyse 3 ilin nüfusu kadar yıllık yolcu garantisi verildi.

 

 

17 Mayıs

 

İç Politika

Kobanê Davası’nda 2. duruşma: ‘Yasadışı yargılama’ itirazı

Kobanê Davası’nın ikinci duruşması yarın görülecek. HDP, ilk duruşmadaki temel usul ihlalleri nedeniyle davayı “yasadışı yargılama” olarak nitelendirdi.

 

İkizdere için Cengiz Holding önünde yapılan basın açıklamasına polis saldırısı: 13 gözaltı

Rize İkizdere’de taş ocağı açma çalışmalarını sürdüren Cengiz Holding’in İstanbul’daki binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen Gençlik Hareketi Koordinasyonu’ndan 13 kişi gözaltına alındı.

 

DEVA Partisi Hassa teşkilatına saldırı: 3 kişi gözaltına alındı

DEVA Partisi Hatay Hassa İlçe Teşkilatı’na saldırı gerçekleşti. Camların, masaların kırıldığı; Türkiye bayrağı ve parti flamalarının üzerinde sigara söndürüldüğü saldırıda, 3 kişi gözaltına alındı.

 

Memleket Partisi resmen kuruldu, sözcüsü belli oldu

CHP’den istifa ederek Memleket Hareketi’ni başlatan Muharrem İnce, partisinin kuruluş başvurusunu yaptı. Muharrem İnce’nin A takımı da belli oldu.

 

Memleket Partisi’nden ‘çalıntı logo’ iddiasına cevap: Bir hikayesi var

Memleket Partisi’nin logosu tartışma yarattı. Parti logosu, yabancı bir e-ticaret şirketinin logosuyla benzerliği nedeniyle eleştirilirken, Genel Sekreter Hakkı Akalın, ‘çalıntı’ iddiasını yalanladı.

 

İçişleri’nden İmamoğlu’na dezenfektan incelemesi

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında dezenfektan ihalesi nedeniyle inceleme başlattı. Belediye yetkilisi, “Suç yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

 

Süleyman Soylu, Sedat Peker’in iddialarının araştırılmasını istedi

Sedat Peker’in videolarında öne sürdüğü iddiaların araştırılması için savcılığa başvuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ayrıca Peker’le ilgili de hakkındaki açıklamaları için suç duyurusunda bulundu.

 

CHP’den HSK seçimlerine itiraz: Siyasi bağlantıları var

TBMM, HSK üyelikleri için seçimlere hazırlanırken aday belirleme süreci de devam ediyor. CHP’den, 24 aday adayına ‘siyasi bağlantıları’ nedeniyle itiraz geldi.

CHP’nin konuya ilişkin hazırladığı raporda, adayların; referansları, geçmişteki milletvekili adaylıkları ve sosyal medya paylaşımlarının “yargı etiği ilkelerine aykırılık teşkil ettiği” belirtildi. Partiler arasında uzlaşma sağlanamadığı için aday adaylarını belirleyecek Karma Komisyonun yarınki toplantısı Perşembe gününe ertelendi.

 

MEB, Hasanoğlan Köy Enstitüsü projesini önce uygun buldu sonra iptal etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin MEB’e yazı yazarak “uygun” görüşü aldığı ve ihaleye çıkmaya hazırlandığı Hasanoğlan Köy Enstitüsü restorasyon projesi, bakanlığın yetki iptal kararı ile durduruldu.

 

Boğaziçi akademisyenleri nöbete devam etti

17 günlük ‘kapanma’ nedeniyle bir süre nöbetlerini sürdüremeyen Boğaziçi akademisyenleri bugün yasağın sona ermesiyle yeniden kampüse geldi. Akademisyenler rektörlük binasına sırtını döndü.

 

Avrupa’nın en büyük çöp yakma tesisi İstanbul’da açılıyor!

Tesis açılırsa İstanbul ciddi bir ekolojik yıkıma maruz kalacak. Her yıl yüzbinlerce ton zehirli gaz atmosfere, on binlerce ton uçucu ve kirletici düzeyi yüksek kül etrafa yayılacak.

 

Greenpeace: İngiltere’deki plastik atıkların yüzde 40’ı Türkiye’ye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla yakıldı

Geçtiğimiz yıl İngiltere’deki plastik atıkların yüzde 40’ının Türkiye’ye ihraç edildiği ve yasa dışı yollarla yakıldığı belirtildi. Plastik atıkların 210 bin ton civarında olduğu kaydedildi.

 

Dış Politika

Ürdün’den İsrail Büyükelçisini sınır dışı etme kararı

Ürdün Parlamentosu, oybirliğiyle İsrail’in Amman Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı. Ürdün’ün Tel Aviv’deki büyükelçisi de geri çağırılacak.

 

Hamas: İsrail’e ait Urim Üssü’nü vurduk

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e ait Urim Üssü’nü vurduklarını, ayrıca Netivot kentine yönelik füze saldırılarını yeniden başlattıklarını duyurdu.

 

Herrmann: Antisemitist olaylardan Erdoğan da sorumlu

Ortadoğu’da tırmanan gerginlik Almanya sokaklarına yansırken Bavyera İçişleri Bakanı Herrmann, antisemitist protesto ve olaylardan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kısmen sorumlu olduğunu söyledi.

 

Emek ve demokrasi güçlerinden Filistin halkıyla dayanışma eylemi

‘Saray-AKP iktidarı bir yandan İsrail’le askeri, ekonomik ve siyasi işbirliğini sürdürürken diğer yandan göstermelik kınamalarla durumu idare etmeye çalışıyor.

Emek ve Demokrasi güçleri İsrail ordusunun Filistin halkına yönelik saldırılarını protesto etmek için İstanbul ve Ankara’da bir araya geldi. Yapılan basın açıklamalarında halklların kardeşliğine vurgu yapılarak, “İktidarın ikiyüzlü politikalarına karşı halkların ve emekçilerin birleşik mücadelesi ile iktidarlara geri adım attıracağımızı biliyoruz” denildi.

 

Sanatçı, akademisyen ve milletvekilinden oluşan 350 isimden İsrail’e karşı ortak imza metni: Filistin için gerçek ve sonuç alıcı ekonomik ve diplomatik baskı kurmaya davet ediyoruz

350 akademisyen, sanatçı, milletvekili ve aktivist, Türkiye ve dünyaya seslenerek, İsrail’in Filistin saldırılarına karşı ekonomik ve diplomatik baskı kurabilmeye yönelik ortak çağrı metnine imza attı.

 

Ekonomi

Rusya, uçuş yasağının durumu için Türkiye’deki turizm merkezlerini denetleyecek

Rusya’nın uçuş yasağını haziran sonuna kadar uzattığı öne sürülürken, Rusya Başbakan Yardımcısı, bir Rus heyetinin durumu değerlendirmek üzere turizm merkezlerini denetleyeceğini açıkladı.

 

Erdoğan: Esnafa bir kereye mahsus maddi destek sağlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaflara iki ayrı grup halinde bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin ve 3 bin lira hibe ödemesi yapacaklarını söyledi.

 

İcra dosyalarında patlama: 4,5 ayda 2 milyon 754 bin 926 yeni dosya

CHP’li Bulut’un verdiği bilgiye göre, 1 Ocak-14 Mayıs arası icra ve iflas dairelerine 2 milyon 754 bin 926 yeni dosya geldi. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 766 bin 482 arttı.

 

Pandemi kararlarına tepki gösterenler sokağa çıkıyor

Hükümetin korona salgınında attığı adımlara tepki gösterenler Ankara ve İstanbul’da eylem düzenleyecek. Ankara’da esnaf valilik önünde vergi levhalarını yakacak İstanbul’da ise adres Kadıköy olacak.

 

 

18 Mayıs

 

İç Politika

Kobanê Davası’nda ikinci duruşma başladı… Demirtaş: Mahkeme heyeti çeviride sahtecilik yapmış

108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası’nın ikinci duruşması 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Selahattin Demirtaş, “İddianamenin esasının hiçbir kıymeti yoktur” dedi.

Tarihte ilk defa bir parti, AKP-MHP başka bir partiyi, HDP’yi yargılamaya çalışıyor.

Bu dava Kobanê Davası değil, HDP’ye dönük kumpas ve siyasi intikam davasıdır.

 

Erdoğan’ın yardımcısı Kobane Davası’nın mahkeme heyetine ‘başarılar’ diledi

Kobane Davası’nda mağduriyetleri bulunmayan gruplarla birlikte açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, HDP’yi hedef alarak, mahkeme heyetine başarılar diledi.

 

AİHM, Redhack davası için hak ihlali kararı verdi

AİHM, gazeteciler Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten’in Redhack davası nedeniyle yaptığı başvuruyu karara bağlayarak “ifade ve basın özgürlüğü” haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

 

Akşener’in Netanyahu benzetmesine iktidardan tepki: Yazıklar olsun

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı İsrail Başbakanı Netanyahu’ya benzetmesine AK Partili isimlerden tepki geldi.

 

Muharrem İnce ‘İlk seçimde iktidar olacağız’ dedi, çalıntı logo iddiasına yanıt verdi

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, muhalefet partilerini ‘korkaklıkla’ suçladı, “Biz kendi gücümüzle, milletin gücüyle gel başına iktidar olacağız. İki ay sonra herkes meydanları görecek” dedi.

 

Eymür: Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir

Sedat Peker’in açıklamalarını değerlendiren eski MİT yöneticisi Mehmet Eymür: Bugünkü tablo çok daha vahim, 90’larda bu kadar kepazelik yoktu. Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir.

 

Melih Bulu’nun kayyım kadrosuna bir erkek daha eklendi: Çikolatacı Rektör Danışmanı

Melih Bulu bu kez de rektör danışmanlığı pozisyonuna arkadaşı Volkan Gazioğlu’yu atadı. Gazioğlu rektör protestosu sırasında öğrencilere çikolata dağıtarak ‘ortamı yumuşatmaya çalışma’ çabası ile biliniyordu.

 

Cumhuriyet Savcısı ‘muhtemelen işimi kaybedeceğim’ dedi, video ile duyurdu: Salgın tedbirleri hukuka aykırıdır, soruşturma başlatıyorum

“Herkes elindeki delilleri bu dosyaya göndersin”

Şanlıurfa Viranşehir Cumhuriyet Savıcısı Eyüp Akbulut, Youtube kanalından bir video yayınlayarak salgın tedbirleri, maske zorunluluğu ve aşı uygulaması hakkında resen soruşturma başlattığını açıkladı.

 

AİHM, Amedspor ve Deniz Naki’yi haklı buldu

AİHM, Amedspor ve eski futbolcusu Deniz Naki davasında “düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı” ve “adil yargılama hakkı”nın ihlal edildiğine karar verdi.

 

Cezaevi, akademisyen Cihan Erdal’a ‘sakıncalı soru’ sansürü uyguladı

Sekiz aydır tutuklu yargılanan LGBTİ+ aktivisti ve akademisyen Cihan Erdal’a bianet tarafından gönderilen söyleşi soruları ‘sakıncalı’ görülerek kendisine iletilmedi.

 

Nurettin Sofi operasyonunun detayları: Suriye’den Irak’a geçmesi sonun başlangıcı oldu, “özel ekip” kuruldu, 2 yıl sonra öldürüldü

PKK’nın askeri kanadının lider kadrosu arasında bulunan ve bir dönem örgütün “Suriye Genel Sorumlusu” da olan Sofi Nurettin, Irak’a geçmesinin ardından takibe alındı. 2 yıllık çalışmanın sonucu öldürüldü. Sofi Nurettin, kırmızı bültenle aranıyordu

 

Sedat Peker, Hadi Özışık ile görüntülü görüşmesini yayınladı

Sedat Peker, Süleyman Soylu ile aralarında arabuluculuk yaptıkları iddiasını reddeden gazeteci Hadi Özışık’la yaptığı görüşmeyi yayınladı. Görüşmede Hadi Özışık, Peker’in haklı olduğunu söylüyor.

 

Peker’in son videosu sosyal medyayı salladı: Bye bye happiness!

Sedat Peker’in Hadi Özışık ile yaptığı görüşmenin videosuna binlerce yorum yapıldı. Bir kullanıcı, Organize İşler filmindeki sahneyi hatırlatarak “Bye bye happiness, hello lonelines” diye yazdı.

 

Fahrettin Koca: Haziran ayında 30 milyon doz BioNTech aşısı gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta içinde 10 milyon doz Sinovac aşısının, sonbahara kadar da 90 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye’ye ulaşacağını açıkladı.

 

Forbes: Kanal İstanbul projesi bölge ve dünya için bir mayın tarlası

Forbes makalesini kaleme alan Melik Kaylan, Montrö Anlaşması’nın dünyanın en stratejik boğazlarından biri için çok kompleks bir çözüm bulduğunu ifade ederken, bu anlaşmaya müdahelenin birçok tarafı karşı karşıya getirebileceğini yazdı ve şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle tam da bunu yapmaya cesaret ediyor”.

 

Akdeniz’deki en büyük depremin nedeni düşündüğümüzden farklı olabilir

Akdeniz havzasında M.S. 365 yılında meydana gelen depremle ilgili yapılan yeni araştırma, depremin sebebinin bilinenlerden farklı olabileceğini düşündürüyor.

 

Taş ocağına tepki: Kadınlar masayı devirdi, muhtar ağladı

Denizli’nin Pamukkale İlçesi Güzelpınar Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, taş ocağı yapımıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapan firma yetkililerinin masasını devirdi. Muhtar gözyaşlarını tutamadı.

 

Şort giydiği için komşusuna saldıran Mahsun Tatar, yeniden gözaltına alındı

Antalya’da şort giydiği bahanesiyle Elif Ülkü Eroğlu’na hakaret edip saldıran ve ifade vererek serbest kalan Mahsun Tatar, yeniden gözaltına alındı.

 

Dış Politika

Dendias’tan Filistin görüşmeleri: ‘Ankara’ya karşılık Atina devreye girdi’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, İsrailli meslektaşı Gabi Ashkenazi’yle bir araya geldi. Dendias, daha sonra Filistin Yönetimi yetkilileriyle görüşecek.

 

Göründüğünden daha derin: İsrail-Azerbaycan ilişkileri

İsrail’in Gazze’deki saldırıları dünyada geniş yankı bulurken, Azerbaycan resmi bir açıklama yapmadı. Bakü’nün sessizliğinin nedeni iki devlet arasındaki ilişkilerin derinliğini gösteriyor.

 

Rusya ve ABD’nin İsrail-Filistin tavrı

Rusya Devlet Başkanı Putin, İsrail ile Filistin arasındaki şiddetin sona erdirilmesi çağrısı yaptı. ABD ise Birleşmiş Milletler açıklamalarını engellemeyi sürdürüyor.

 

İsrail-Filistin: İsrail’in Gazze’deki hava saldırılarını protesto eden Filistinliler genel greve gitti

Genel greve hem İsrail’de yaşayan bu ülke vatandaşı Filistinliler hem de Filistin Özerk Yönetimi kontrolündeki topraklarda yaşayanlar katılıyor.

 

Mısır’dan Gazze’nin yeniden inşa çalışmalarına 500 milyon dolar

Yaralı Filistinlileri tedavi için Mısır’a taşıyan ambulanslar Refah Sınır Kapısı’nda (AFP)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Mısır’ın İsrail’in hava saldırılarının ardından Gazze Şeridi’ndeki yeniden inşa çalışmaları için 500 milyon dolar kaynak ayıracağını açıkladı.

 

BM: İsrail’in saldırıları sonucu en az 52 bin Filistinli yerinden edildi

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, İsrail’in saldırıları sonucu 52 binden fazla Filistinlinin yerinden edildiğini açıkladı. 47 bin kişinin, BM tarafından yönetilen okullara sığındığı aktarıldı.

 

Gazze’den İsrail’e atılan roketler sonucu 2 kişi öldü, en az 10 kişi yaralandı

Yediot Aharonot gazetesi, Gazze’den gönderilen roketlerden birinin, İsrail’in güneyindeki Beerşeba şehri yakınlarındaki Negev Çölü’nde bulunan bir fabrikaya isabet ettiğini belirtti. Haberde, hayatını kaybeden ve yaralananların Taylandlı çalışanlar olduğu ifade edildi.

 

ABD Senatörü Bernie Sanders’tan Filistin konusunda ‘Rotamızı değiştirelim’ çağrısı

ABD Kongresi’nde Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders, İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarına karşı ABD’nin rotasını değiştirip tarafsız bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini ifade etti.

 

Türkiye’nin eğittiği Somalili askerler ‘siyasi baskı aracı’ olarak mı kullanılıyor, Ankara iddialar için ne diyor?

19 Şubat’ta başkent Mogadişu’da hükümete yakın birlikler ile muhalefeti destekleyen silahlı güçler arasında çatışmalar yaşandı.

Somali’de ordu içindeki bazı grupların karşı karşıya gelmesi, Türkiye’nin eğittiği askerleri de içine çeken askeri ve siyasi bir krize dönüştü. Türkiye’nin eğittiği güvenlik güçlerinin “siyasi amaç uğruna kullanıldığı ve bu durumun da Türkiye’nin itibarına zarar verdiği” yorumları yapılıyor.

 

Tunus’ta mülteci botu battı: 57 kişi boğuldu

Tunus Kızılayı, mültecileri taşıyan bir botun battığını ve 57 kişinin boğulduğunu açıkladı.

 

Yellen iş dünyasını vergi artışı için ikna etmeye çalışacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen iş dünyası liderlerine Başkan Joe Biden’in altyapı programını desteklemek için vergi artışını kabul etme çağrısında bulunacak

 

 

Ekonomi

Şatafat aşkı bitmiyor: Soylu’nun ‘yakıştı’ dediği 20 milyonluk konağı yapan ‘tanıdık’ çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beypazarı Hükümet Konağı’nın hizmete hazır olduğunu belirtti. Soylu, konağın fotoğraflarını da kullandığı paylaşımda, “Yakıştı mı yakıştı” etiketini kullandı. Salgın sürecinde 19 milyon 750 bin liraya yaptırılan konak projesini üstlenen şirket ise “tanıdık” çıktı.

 

Güney Avrupa ülkeleri yazın turist çekebilmek için neler yapıyor?

Ekonomileri önemli ölçüde turizme bağlı olan Güney Avrupa ülkeleri, karantina muafiyeti ve ücretsiz PCR testi gibi uygulamalarla turistlere güvenli bir tatil olanağı sunma çabasında

 

Türkiye, Gazprom’un en büyük ikinci müşterisi oldu

Şirketin Türkiye’ye gaz ihracatı yüzde 154 artarken, Almanya’ya ihracatı yüzde 38, İtalya’ya ihracatı ise yüzde 11 artış gösterdi.

 

Erdoğan ‘haydut devlet’ demişti: İsrail, Türkiye’nin ihracatında 8’inciliğe yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail için, ‘haydut devlet’, terörist devlet’ gibi ifadeler kullanırken, 2020 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 6,2 milyar dolara ulaştı.

 

 

19 Mayıs

 

İç Politika

EŞİK’ten milletvekillerine: Hayatlarımız ve haklarımız için gözümüz üzerinizde

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadın, çocuk ve LGBTİ+ hakları konusunda vekilleri yakın takibe aldı. Vekillerin yaptıkları ve yapmadıkları raporlaştırılacak.

 

Soylu: Hadi Özışık ile Süleyman Özışık hakkında suç duyurusunda bulunacağım

İçişleri Bakanı Soylu, Sedat Peker’le arasında arabuluculuk yaptığı iddia edilen Hadi Özışık ve Süleyman Özışık hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

 

Hadi Özışık: Soylu bana ‘Hadi Ağa’ der. Güzel maaş verdi, makam verdi

İçişleri Bakanı Soylu’nun kendisine ‘tezgah’ kurmakla suçladığı Hadi Özışık’ın anılarını anlattığı videosundan: Bana ‘Hadi Ağa’ der. Altıma araç verdi, güzel bir maaş verdi, güzel bir makam verdi.

 

Özel, Soylu’ya ‘Temasım ispatlanırsa idam dahil her cezaya razıyım’ sözlerini hatırlattı

CHP’li Özel, Peker’in Özışık’la yaptığı görüşmeyi yayınlamasının ardından kendisine kumpas kurulduğunu söyleyen Bakan Soylu’nun açıklamasını eleştirdi.

 

Peker’in açıklamalarıyla sarsılan Soylu düşecek mi; gözler Erdoğan’da

Soylu’nun Peker krizi sürecinde inşa etmeye çalıştığı savunma hattı, dönüşü olmayan bir maceraya atılmak yerine fırtınayı atlatabilmek için gözünü Saray’a çevirdiği anlaşılıyor

 

Süleyman Soylu: Gece 2’de 3’de bir Resmi Gazete ile görevim bitebilir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber’de konuştu.

 

Mehmet Ağar’ın Mübariz Mansimov’la görüntüleri paylaşıldı

Sedat Peker, Ağar’ın iş insanı Mübariz Mansimov’u tehdit edip  kumpas kurarak Yalıkavak Marina’yı aldığını iddia etmişti

 

Rize’de 11 meslek örgütünden taş ocağına destek ilanı: Benzer gruplar Gezi Parkı olaylarını başlattı

Rize’de 11 meslek örgütü, İkizdere’de yapılması planlanan taş ocağına gazete ilanıyla sahip çıktı, projeye karşı çıkanlara ‘terörist’ imasında bulunuldu.

 

Meral Akşener İkizdere’ye gidiyor

İYİ Parti lideri Meral Akşener yarın Rize’ye giderek İkizdere’de taş ocağına karşı direnen köylülerle bir araya gelecek.

 

Ali Edizer’den Bakan Gül’e: Bir hafta sabredeceğim

Menzil tarikatına yakınlığıyla bilinen GATA’nın eski başhekim yardımcısı Ali Edizer sosyal medya hesabından, kendisine “şaklaban” diyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Baran Tursun Vakfı raporu: Polisler 13 yılda 92 çocuk öldürdü

Baran Tursun Vakfı’nın raporuna göre, 2007 ile 2020 arasında 92 çocuk polisler tarafından öldürüldü. Polis kurşunuyla ölen sivillerin sayısı ise 404.

 

Cezaevindeki mahkumun annesi: Oğlumu darp ettiler, parmaklarını kırdılar

Kötü muamele nedeniyle iki cezavinden naklini isteyen Kurbani Özcan Diyarbakır Cezaevi’ne sevk edildi.

 

Valilik 1640 günlük yasağı bir kez daha uzattı

Van Valiliği, bin 640 gündür devam eden eylem etkinlik yasağını 15 gün daha uzattı.

 

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde işkence edilen mülteciler kelepçeyle birbirine bağlandı

İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonundan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Güler mültecilere suçlu muamelesi yapılmasının hiçbir hukuki gerekçesinin olmadığının altını çizdi.

 

MHP: Hürriyet ve Demirören medya grubu liderimizin açıklamalarına sansür mü uyguluyor?

MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 19 Mayıs mesajının manşette yer almadığına dikkat çekerek, “Hürriyet ve Demirören medya grubu liderimizin açıklamalarına sansür mü uyguluyor?” diye sordu.

 

Doğu Perinçek’ten Erdoğan’a: SETA’yı beslemek, İsrail’i ve ABD’yi beslemektir

“Filistin’e destek, Suriye ile iş birliğiyle başlar”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iktidara yakın düşünce kuruluşu SETA konusunda çağrıda bulundu. Perinçek, “SETA’yı beslemek, İsrail’i ve ABD’yi beslemektir” dedi.

 

Gençler işsiz ve geleceksiz: Göç eden nüfus yüzde 70 arttı, intihar eden genç sayısı 19 binden fazla

CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Türkiye’de gençlerin sorunlarına dikkat çekilen bir rapor sundu.

 

Beşiktaşlı taraftarlara müdahale

Beşiktaşlı taraftarların şampiyonluk kutlamaları sırasında bariyerleri aşmaya çalışanlara polis müdahale etti.

 

İstanbul İl Sağlık Müdürü: Aşı randevularımızı günlük 170 bin doz açıyoruz ama maalesef 20-30 bini doluyor en fazla

İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, günlük 170 bin doz aşı randevusu açıldığını ancak bunun sadece 20-30 bininin dolduğunu söyledi. Memişoğlu, “65 yaş üzeri aşılama oranlarımız yüzde 82’nin üzerinde. 55 ile 64 yaş arasındaki aşılama oranlarımız maalesef hala yüzde 62. Bunu yükseltmemiz ve insanları aşıya getirmemiz lazım” dedi.

 

Pontus Rum Soykırımının 102. yıldönümü

353 bin insanın katledildiği binlerce insanın sürgün edilmesi ve Rum kültürünün tahrip olmasına neden olan Pontus Rum Soykırımı’nın bugün 102’nci yılı.

 

TÜDAV: Deniz salyası biyolojik çeşitliliği tehdit ediyor

TÜDAV açıklamasında müsilajın deniz suyuna giren ışığı azalttığını söyledi. Fotosentezin engellenmesi ise dip canlılarının ölmesi anlamına geliyor.

 

Dış Politika

Merkel’den “İsrail’in meşru müdafaa hakkına” vurgu

Almanya Başbakanı Merkel, İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Gazze’den yapılan saldırıları kınayarak, “İsrail’in meşru müdafaa hakkına” vurgu yaptı.

 

Almanya’da Hizbullah’la bağlantılı üç dernek yasaklandı

Almanya’da Lübnan Hizbullahı ile ilişkili olduğu öne sürülen üç dernek yasaklandı. Söz konusu derneklerin Almanya’da topladığı paraları Hizbullah’a aktardığı iddia ediliyor.

 

ABD’den Erdoğan’a kınama: Antisemitik dilin hiçbir yerde yeri yok

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerini ‘antisemitik’ diyerek tanımladı. Price, “Erdoğan’ın Yahudi halkıyla ilgili son yaptığı antisemitik açıklamaları kınıyoruz” dedi.

 

AK Parti’den ABD’ye yanıt: Cumhurbaşkanımız anti-semitizme karşı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ‘anti-semitik dil’ kullandığı gerekçesiyle kınayan ABD’ye AK Parti’den yanıt geldi: “Bu Cumhurbaşkanımız hakkında söylenmiş bir yalan.”

 

Biden ile Netanyahu görüştü: ‘Gazze’de gerilimi düşürün’

ABD Başkanı Biden ile İsrail Başbakanı Netanyahu’nın telefon görüşmesi yaptığı duyuruldu. Beyaz Saray açıklamasına göre Biden, Gazze’de ‘gerilimin düşürülmesini istediğini’ belirtti.

 

İspanya’ya 24 saatte 5 bin göçmen giriş yaptı: Hükümet göçmenleri geri gönderiyor

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, birçok göçmenin iadesinin yapıldığını ifade ederken, kalan göçmenlerin Fas’a geri gönderilmeleri hususunda gerekli önlemleri aldıklarını duyurdu.

 

‘FARC’ın sembol ismi Santrich, Venezuela’da öldürüldü’

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) sembol isimlerinden Jesús Santrich’in, Venezuela’da Kolombiya ordusu tarafından düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğü duyuruldu.

 

Myanmar’da darbeci şiddeti durmuyor

Şubat ayında ordunun darbe yaptığı Myanmar’da ölü sayısı artıyor. 1722 kişi hakkında ise gözaltı kararı var. Myanmar’da askeri darbeye ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı protesto lar sürüyor. Devlet güçlerinin saldırıları sonucu ölenlerin sayısı 805’e çıktı.

 

Araştırma: Güney Kore’nin başkenti Seul’ün atık sularında anormal oranda Viagra’ya rastlandı

Güney Kore’deki bir araştırma sonuçlarına göre başkent Seul’ün atık sularında, Viagra gibi sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan ilaç kalıntılarının yoğunluğu şaşırttı. Araştırmacılar anormal derecede yüksek oranın bu ilaçların reçetesiz kullanımına işaret ettiğini vurguladı, arıtma tesislerinin yetersiz kaldığı konusunda da uyardı.

 

AP’den “Ülkücüler terörist” iması

Avrupa Parlamentosu, tarihinin en eleştirel Türkiye raporunu oylamaya hazırlanıyor. Raporda “Irkçı ve aşırı sağcı” olarak tanımlanan Ülkücü hareket için terörist iması da var.

AP ilk defa bir Türkiye raporunda Ülkücü hareketin (Bozkurtlar) “AB terör örgütleri listesine eklenmesi” fikrini gündeme taşıdı. AP Türkiye raportörü İspanyol parlamenter Nacho Sanchez Amor tarafından hazırlanan Türkiye raporuna bu amaçla bir madde eklendi. “Irkçı ve aşırı sağcı” olarak tanımlanan Ülkücü hareketin “Sadece Türkiye değil aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde de kaygı verici şekilde ilerlediği” görüşü savunuldu.

 

 

Ekonomi

 

Bloomberg: Türkiye sezon açılışında uçuşlar için Rusya’yı ikna edemedi

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir yetkili, Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların en erken 15 Haziran’dan itibaren başlayacağını açıkladı. Ajans, Türkiye’nin Rusya’yı ikna edemediğini yazdı.

 

Merkez Bankası eski Başekonomisti: Halk destek beklerken kaynaklar heba edildi

Prof. Dr. Hakan Kara, ‘Diğer ülkeler kamu kaynaklarını pandemide halkına destek için kullanırken, biz döviz borcunu artırarak var olan kaynağı heba ettik’ dedi.

 

Bitcoin çakıldı, Binance ve Coinbase işlemleri kesintiye uğradı

Kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı gün içinde 32 bin dolara kadar geriledi. Kripto para borsası Binance, Ethereum ve ETC20 para çekişlerinin ağ yoğunluğu nedeniyle geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Başka bir kripto para borsası Coinbase’de de kullanıcıların erişimde sorun yaşadığı bildirildi.

 

 

20 Mayıs

 

İç Politika

HSK seçiminde uzlaşma sağlandı

Cumhur ve Millet İttifakı anlaştı, HDP komisyon toplantısına katılmadı.

 

Avukat Turgut Kazan’dan CHP ve İyi Parti’nin HSK tepkisi:

Bunu yapmakla yarattığınız o HSK’nın bütün yaptıklarına meşruiyet kazandırmış olmayacak mısınız?

 

Kobanê davasında 3. duruşma: Kürtçe konuşmalar çevrilmedi

108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası’nın üçüncü duruşması 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti. Yargılananların talepleri Kürtçe tercüman olmadan alındı.

 

Fransa ve Almanya’dan “tekrar” Kavala çağrısı

1297 gündür tutuklu bulunan hak savunucusu Osman Kavala için yeni bir çağrı daha geldi. AİHM kararının üzerinden altı ay geçmesine karşın Kavala’nın neden hala tutuklu olduğu soruldu.

 

Adalet Bakanı’na seslenen Şenyaşar ailesi darp edilerek gözaltına alındı

AKP’li vekilin korumaları ve yakınlarının saldırısında aile üyelerini kaybeden Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, Urfa Adliyesi önünde 73 gündür ‘adalet’ bekliyor.

 

Pervin Buldan, gözaltına alınan Şenyaşar ailesinin yerine adalet nöbetinde

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ziyareti öncesi Şenyaşar ailesi gözaltına alındı. Buldan ailenin adalet nöbetini sürdürdüğü Urfa Adliyesi önüne gelerek aile yerine adalet nöbeti tuttu.

 

Hakkari’de askerler 2 kişiyi vurdu: Saatlerce yardım beklediler

Hakkari’nin Derecik ilçesinde kaybolan hayvanlarını arayan çoban Şahap Şendol ile geçen yıl ağabeyi askerler tarafından vurulan kolber Celil Ekinci, askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı.

 

Mersin’de Kürt aileye saldırı raporu: Nefret suçu işlendi, adil yargılanmaya müdahale edildi

Erbil’den gelen ailenin Mersin’de uğradığı saldırıyla ilgili İHD ve ÖHD rapor hazırladı: Olay ırkçı saldırı niteliğinden çıkarılıp trafik tartışmasına indirgendi, aile polis baskısına maruz kaldı.

 

TSK’nin sınır ötesi operasyonuna ÖSO takviyesi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistanı’nın Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik başlattığı operasyon devam ederken, bölgeye Libya’dan ÖSO mensuplarının getirildiği belirtildi.

 

Akşener İkizdere’de konuştu: Erdoğan helal paraya ihtiyaç duyduğunda bana mahkeme açıyor

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in İkizdere ziyaretinde AK Partili bir grup saldırı girişiminede bulundu. Akşener, “Erdoğan helal paraya ihtiyaç duyduğunda bana mahkeme açıyor” dedi.

 

Kılıçdaroğlu: Rize’deki saldırı kim bilir hangi videonun konusu olacak

Rize’de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik provokasyon girişimine tepki gösteren CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Bu ülkenin dip köşe temizliğe ihtiyacı var. Seçimden korkma Erdoğan” dedi.

 

Erdoğan’dan Meral Akşener’e tazminat davası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Netanyahu’ atışması sonrası İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

 

Sedat Peker: Milletvekili istedi, Hürriyet gazetesi baskınını ben yaptırdım

Sedat Peker, 2015’deki taşlı, sopalı Hürriyet gazetesi baskınında, bir milletvekilinin talebiyle kendilerinin de yer aldığı söyledi, “Milletvekilinin telefon sinyallerine bakabilirsiniz” dedi.

 

Sedat Peker, ‘Sağ kolum’ dediği Erdal Aras ve Süleyman Soylu’nun fotoğrafını paylaştı

Sedat Peker, sosyal medya hesabından fotoğraf paylaşarak, “Benim eski sağ kolum olan Erdal Aras bey ve süslü sülümanın demokrat parti genel başkanlığı kazanma sevinçleri…” ifadesini kullandı.

 

Hadi ve Süleyman Özışık kardeşler kovuldu

Süleyman Soylu’nun şikayetinin ardından Hadi Özışık’ın tv100’de ve Habertürk’te yayınlanan programlardaki yorumculuk görevine son verildi. Süleyman Özışık’ın ise Türkiye gazetesindeki köşesi elinden alındı.

 

Devlet-mafya-tarikat-medya skandalı: ‘Gayri nizami harp yürütenlerin himayesinde kollanmış’ derken…

İçişleri Bakanı Soylu, 1990’lara işaret ederken Sedat Peker’in gayri nizami harp yürütenlerce kollandığını söylemesi dikkat çekti: “Türkiye’nin üzerinden yıllarca, birilerin himayesinde psikolojik, gayri nizami harp yürütenlerin himayesinde yıllarca kollanmış kişilere müsaade etmeyeceğiz.”

 

Cihaner: Süleyman Soylu’nun soruşturulması mümkün değil

Cihaner, mafyatik yapılanmaların ortak ekseninin sol ve Kürt düşmanlığı olduğunu söyledi.

Cihaner, “AKP aslında ideolojik zemini oldukça zayıf bir yapılanma. Ama bu yapılar ta 12 Eylül öncesinden gelen yapılar. Oraya dayanmak zorundaydı. Özellikle çözüm sürecinin sonlanmasıyla birlikte tabandaki ve parlamentodaki çoğunluğu bunlar aracılığıyla tamamladı. Şu andan sonra muhtemeldir ki burayı başka aktörlerle dolduracaklar.” dedi.

 

Eski Susurluk Komisyonu Başkanı Elkatmış: Böylesini görmedim

Eski Susurluk Komisyonu Başkanı ve AKP’nin kurucu üyesi Mustafa Elkatmış, Peker’in iddialarıyla gündeme gelen siyaset-mafya-medya ilişkisi için “Böylesini görmedim” dedi. Elkatmış, DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

 

Soylu-Peker kavgasından bir “Büyük temizlik” çıkar mı? Murat Yetkin

AK Parti hükümetinin, hatta daha önceki krizlerde açık tavrını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yana koyan, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin dahi bu son krizde Soylu’ya adeta “Ne halin varsa gör” suskunluğu içinde olmasına rağmen tanık olduklarımız Soylu-Peker kavgasının ötesinde.

 

‘Genelgeler hukuksuz’ diyen savcı görevden uzaklaştırıldı

HSK, sosyal medyadan yayın yaparak COVID-19 uygulamalarıyla ilgili re’sen soruşturma başlattığını duyuran Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyüp Akbulut’u geçici olarak görevden uzaklaştırdı.

 

Yeniden görülen Man Adası davası: Kılıçdaroğlu’nun 142 bin lira tazminat ödemesine karar verildi

Yeniden görülen “Man Adası” davasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarına 142 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.

 

Türkiye, Pfizer-BioNTech ile 60 milyon doz Covid-19 aşısı için anlaştı

Türkiye’nin 30 milyon doz daha aşı satın alma opsiyonu da anlaşmaya eklendi

 

Fahrettin Koca: Günlük vaka sayısı 10 binin altına düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük korona virüsü vaka sayısının 10 binin altına düştüğünü açıkladı.

 

Dipteki müsilaj görüntülendi: Yüzeydekiler sadece yüzde 5’i

Dalgıç İsa Şahintürk İstanbul’un Kadıköy ilçesinde denizdeki müsilajı görüntüledi. Şahintürk, yüzeydeki müsilajın dipte bulunanlarının yüzde 5’i olduğunu ifade edii.

 

Enerji projeleri için alınan acele kamulaştırma kararları Resmi Gazete’de yayımlandı

Alınan Cumhurbaşkanlığı kararlarına göre, bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

 

İklim Değişikliği Komisyonu’nda DSİ’nin Kanal İstanbul raporu yok sayıldı

DSİ tarafından Kanal İstanbul’a karşı hazırlanan raporun tartışılmasının önüne geçen Komisyon Başkanı Veysel Eroğlu, Kanal İstanbul’un iklim değişikliği ve kuraklık ile alakası olmadığını iddia etti.

 

Antartika’da dünyanın en büyük buzdağı koparak denize sürüklendi

Avrupa Uzay Ajansı, Antarktika’nın kuzeybatısındaki Ronne Buz Sahanlığı’ndan kopan dev buz kütlesinin Weddell Denizi’ne doğru sürüklendiğini duyurdu.

 

Dış Politika

 

Bernie Sanders: İsrail’e silah satışının iptal edilmesi için Senato’ya başvuracağım

Demokrat Parti, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin İsrail’e 735 milyon dolarlık silah satışı üzerinden ikiye bölündü.

 

İsrail olası ateşkes öncesi Gazze’nin altyapısını hedef alıyor

Ateşkes için görüşmeler sürerken, İsrail savaş uçakları, Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki Şüheda Meydanı’nı vururken, İsrail botları da Gazze’nin kuzeyinde ve Han Yunus’ta sahil kesimini bombaladı.

 

‘ABD ve İsrail, Türkiye’nin barış gücü önerisine karşı çıkıyor’

Türkiye’nin Filistin’e uluslararası barış gücü konuşlandırılması önerisini değerlendiren Rus uzman Dolgov, bu girişimin büyük olasılıkla Amerikalılar tarafından engelleneceğini ifade etti.

 

Guterres: Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze’deki çocukların hayatları

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze’deki çocukların hayatları” diyerek çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

 

İsrail ve Hamas, Mısır’ın arabuluculuğuyla ateşkes konusunda anlaştı

İsrail ve Hamas, Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması konusunda anlaşma sağladı. Ateşkes bu gece saat 02.00’de başlayacak.

 

 

Ekonomi

 

Merkez Bankası’nın rezervi erirken yöneticilerin cepleri dolmuş

Merkez Bankası’nın başkan, başkan yardımcıları, PPK ve banka meclisi üyelerinden oluşan 16 yöneticisine 2019-2020 döneminde toplam 24.8 milyon lira ücret ödendi.

 

Ali Babacan’dan akaryakıttaki ÖTV zammına tepki: Esnafa paket masalı anlatıyorlardı, mürekkep kurumadan ellerini yine milletin cebine attılar

DEVA Partisi lideri Babacan, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’nin yüzde 54, yüzde 78 ve yüzde 189 oranında artırılmasına tepki gösterdi.

 

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatında 1,8 milyar dolar artış

Merkez Bankası verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1 milyar 803 milyon dolar artış gösterdi ve 226 milyar 631 milyon dolara yükseldi.

 

 

 

 

 

ÖNERİLEN MAKALE, SÖYLEŞİ VE HABER ANALİZLER

 

Kahire esintisi ve fakat…   (Fehim Taştekin)

Normalleşme arayışının sonuç alması içeride ve dışarıda kapsamlı bir gözden geçirmeye bağlı. Bozulmayı tamir güçlü bir kapasiteyi gerektiriyor. Kandil diplomasisinden çok fazlasını…

 

Kolombiya’da Z kuşağı isyanı    (Metin Yeğin)

Kolombiya’daki gösterilerin en büyük özelliği, katılanların çok çok genç olması. Bogota ile Medellin arasındaki otobanları kesenler, barikatlar kuranlar arasında 30’undan büyük kimse göremezsiniz…

 

‘Suç örgütü lideri’ deyince tamam mı?   (Ümit Kıvanç)

Aslında belki de Türkiye yakın tarihini, daha somut ifadeyle, yakın tarihte devletin biz sıradan insanlara açıklanmayan icraatını Peker’in konumundaki insanlardan öğrenmeliyiz…

 

Şeyh Cerrah: Apartheid yansımaları    (Fehim Taştekin)

Uluslararası medyanın “çatışma” diyerek işgalciyle mağduru eşitlediği klişelerden aklımızı ve vicdanımızı muhafaza edebilirsek Filistinlilere dayatılan apartheid rejiminin çirkinliğini anlayabiliriz.

 

Ortadoğu’da hızlı trafik: Neden şimdi?   (Musa Özuğurlu)

Ne oldu da İran ve S. Arabistan herkesi şaşırtacak şekilde görüşmelere başladı? “Mecburiyet” kelimesi ile özetlenebilir ancak bu mecburiyeti oluşturan, son dönemde bölgede yaşanan gelişmelere bakalım.

 

310 milyon dolar ‘kara para’ ve bazı sorular  (Bahadır Özgür)

Türkiye’deki son yılların en büyük kara para aklama davası yine soru işaretleriyle dolu. Sezgin Baran Korkmaz ne kadar kara para akladı? Ve elini kolunu sallayarak nasıl çıktı gitti?

 

İttifak ortak aday çıkaracak, kilit parti HDP  (Mehmet Tezkan)

İstanbul’da buldukları gibi Türkiye için de bir isim bulup üzerinde uzlaşacaklar. Başka çareleri yok.. Peki nasıl bir aday?

 

Devlet organı olarak mafya   (Ali Duran Topuz)

Peker’in söyledikleri, savcılardan başka herkesi harekete geçirdi. En ilginci Ağar’ın cevabıydı: “Ben olmasam marinayı mafya alır.” Kim marinadaki “mafya kavgası”nı daha iyi izah edebilirdi?

 

Geleceksizlik üzerine   (Metin Yeğin)

Şimdi salgından sonra daha da daraldı her şey, ya evinizde oturacaksınız ya da motokurye olacaksınız. Şöyle bir soluk alıp, arkanıza dayanın, düşünün; Ne bekliyorsunuz gelecekten?

 

Fransa’da iç savaş ve askerlerin küresel başkaldırısı  (Oğul Tuna)

Fransa 21 Nisan 2021’de bu satırlarla sarsıldı. Karl Marx’ın çok farklı bir zamanda ve çok farklı bir bağlamda yazdığı “Fransa’da İç Savaş” bu kez 20’den fazla general ve 1200’e yakın askeri personelin imzaladığı -ya da imzaladığının iddia edildiği- bir bildiride açıkça dile getirildi.

 

Ekvador, Şili ve Kolombiya: İsyanın sonunda devrim yoksa ne var?

(Özgür Uyanık)

Kolombiya’da, Bolivya’da, Şili’de ya da Ekvador’da halk hükümete, partilere, kiliseye, orduya veya gerillaya güvenmiyor. Çünkü muhalifler dahil tüm bunlar onlarca yıl boyunca sistemin mekanizmalarını oluşturdular.

 

Sedat Peker’in söylemedikleri, Çakıcı, Ağar ve diğerleri  (Gökçer Tahincioğlu)

Peker, organize suç örgütü lideri ama Çakıcı değil mi? Neden yan yana gelmekte kimse beis görmüyor?

 

Soylu-Ağar ilişkisinin perde arkası   (Furkan Karabay)

Bakan Soylu, Ağar’a “Benim devletim Libya’ya ve Karabağ’a çökülmesine fırsat vermedi. Kıytırık bir marinaya mafya bozuntularının çökmesine fırsat vermez. Türkiye eski Türkiye değil” demişti. Fakat Pensilvanya’ya Fethullah Gülen’i ziyarete gittiğini açıklayan, FETÖ organizasyonu Türkçe Olimpiyatları’na katılıp Gülen’i öven Ağar’ın adı, hem İçişleri’ndeki atamalarda hem de yargıdaki kararlarda geçiyordu…

 

Hakkı Özdal

Yalıkavak’tan İkizdere’ye: Tek devlet, tek şirket

“Felaketler asla yalnız gelmez” kehaneti, ekonomik kriz ve salgının yanında bir devlet kriziyle yüzleştirerek bu rejim için de gerçekleşiyor. Susurluk-kriz-deprem döngüsü, benzer şekilde kuruluyor.

 

Küresel Gündem… İlhan Uzgel: Türkiye Libya’da bir skandal yaşadı

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Küresel Gündem’in bu bölümünde gerçekleşen ziyaretler çerçevesinde Türkiye’nin Libya ve Mısır ile ilişkisi ele alınıyor.

 

Bahadır Özgür

Milyar dolarlık rüşvet fonu Türkiye’ye nasıl bağlandı?

Ergenekon iddianamesinde Veli Küçük’le ilişkilendirilen bir şirket, yıllar sonra Azerbaycan merkezli rüşvet ve yolsuzluk skandalında karşımıza çıktı. Peki bu bağlantı neydi?

 

Fehim Taştekin

İlk günaha dönüş ve 48’in isyanı

Kutsal topraklardaki ilk günah bir kez daha kendini hatırlatıyor; 1948’in kâbusu geri dönüyor. Netanyahu bu sayede belki yolsuzlukla suçlandığı dosyalardan hapse girmekten kurtulabilir.

 

Tolga Şardan

Kavganın sebebi, İstanbul’un “gayrimeşru parası” olmasın sakın?!

2020’ye geldiğimizde İstanbul’un kayıt dışı para bütçesinin yaklaşık 10 milyar dolar olduğu emniyet kaynaklarından edindiğim bilgi. Bu miktarın yaklaşık yüzde 40’ına eş değer olan 4 milyar dolar ise net kâr olarak kabaca hesaplanıyor.

 

Tolga Şardan

Kayıt dışı paranın gölgesinde İstanbul manzarası

İstanbul’un tahminen yıllık 10 milyar dolarlık kayıt dışı para ekonomisi ister istemez herkesi cezbediyor kuşkusuz

İstanbul’un tahminen yıllık 10 milyar dolarlık kayıt dışı para ekonomisi ister istemez herkesi cezbediyor kuşkusuz.

Bu cezbediş seviyesinin, 2019’daki yerel seçimlerde kentin yerel yönetiminin iktidardan muhalefete geçmesiyle daha da yoğunlaştığını söylemek yanlış olmaz.

 

İsrail-Filistin Sorununun Tarihçesi: 1897’den 2021’e

1897’de İsviçre’nin Basel şehrinde toplanan Birinci Siyonizm Kongresi’nden 2017’de ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen kabul etmesine ve ardından 2021’de yaşananlara kadar Filistin-İsrail sorununun kronolojisi.

 

İsrail ve şiddetin kökenleri

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında onlarca çocuk öldü. “Hamas’ı eleştirenler, İsrail’in sivillerin gözünün yaşına bakmayan politikalarını nereye dayandırdığını görüyorlar mı?” Banu Güven DW Türkçe’de yazdı.

 

İsrail ve Filistinliler arasındaki son gerginlik nasıl patlak verdi?

Ortadoğu’da yıllardır süren anlaşmazlık, her üç büyük din için de kutsal olan topraklarda bir kez daha şiddet sarmalına girdi. İsrail-Hamas arasındaki çatışmaların bedelini ise en çok siviller ödüyor. Peki, bölgedeki son gerginlik nasıl patlak verdi ve şiddet nasıl tırmandı?

 

Musa Özuğurlu

Hipokrasi ile karışık Filistin fetişizmi

Ortadoğu’da ise insan hakları, demokrasi, yöneticilerin icraatları konuşulamaz, hükümetler eleştirilemez ama bir konunun üzerinde sınırsız konuşabilirsiniz: Filistin meselesi.

 

İslam Özkan

Kudüs’te Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yerleşimciler

İsrail, Doğu Kudüs sakinlerine yerleşim alanının yalnızca yüzde 13’ünü bırakırken, geri kalan araziyi 220 binden fazla yerleşimcinin ikamet ettiği on beş yerleşim yeri inşa etmek için kullandı.

 

Fehim Taştekin

Filistin: Direnişin yeni profili

Gazze Şeridi’nin abluka altında tutulması, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’e nefes aldırmayan işgal ve yerleşimler, 1948 sınırlarında İsrailli Arapları ikinci sınıf muamelesi yapan uygulamalar şiddetli yüzleşme için genelgeçer sebepler olsa da son tırmanışta bütün bir Filistin’i harekete geçiren itici faktör Kudüs oldu.

 

Mustafa Peköz

Dünyada Mafya, Türkiye’de Çeteler

Devlet-Çete-Siyaset üçgeninde gelişen çatışma boyutlanarak artıyor. Peker tarafından yapılan açıklamalar özellikle iktidar bloğunu sarsacak nitelikte olduğu açıktır. İleri sürülen iddiaların hukuksal boyutlarının mutlak bir şekilde araştırılması gerekiyor. Çünkü iddiaların alt yapısının sanıldığında güçlü olduğu görüldü. Peker’in beşinci videosu bu bakımdan sarsıcı etki yarattı denebilir.

 

Mühdan Sağlam

Kamu bankalarının kaybını kim ödeyecek?

Devlet bir yandan toplumu borçlandırarak pandemiyle baş ederken kamu bankalarını da yıllara yayılacak bir düşük kârlılık/zarara sürüklüyor.

 

Mehmet Altan

‘Medyanın namusu’ Sedat Peker’in alay ettiği noktalarda sürünüyor

“Basın ne işe yarar ve 80 sonrası çarpılma…” başlıklı yazıda, basının “işlevini ve asıl görevini hançerlenmemiş ve ihanete uğramamış hâliyle” kısaca yeniden anımsatmıştık.Şimdi artık medyanın, nasıl medya olmaktan çıkarıldığını görebiliriz.