8 Mayıs

İç politika

Özel, Erdoğan’a sunduğu dosyayı ilk kez açıkladı: ‘Yurt dışına gitmeden brifing almam lazım’ dedim, ‘Sayın Başkan’a brifing verilsin’ dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEM Parti ve MHP lideri Bahçeli ile yaptığı kritik görüşmelerle Türkiye siyasetinde “diyalog zemini” oluşturmayı amaçlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yumuşama lafını doğru bulmuyorum. Normalleşme. Bahçeli ile görüştüm. Bütün gazeteler ‘7 yıl sonra ilk temas yazmış’ fakat bu yanlış. Dünyanın hiçbir yerinde, gerçek demokrasilerde el sıkışmayan parti liderleri olmaz. Eskiden de el sıkışılmazdı ve darbeciler el ovuşturdu onların o halini görünce…” dedi.

Özgür Özel, ataması yapılmayan öğretmenler için 18 Mayıs’ta Saraçhane’ye çağırdı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ataması yapılmayan öğretmenler için 18 Mayıs Cumartesi İstanbul Saraçhane’de toplanacaklarını duyurdu.

Müsavat Dervişoğlu’ndan “yeni anayasa” açıklaması

İYİP Genel Başkanı olduktan sonra ilk grup toplantısında konuşan Müsavat Dervişoğlu partisinden istifa eden isimlere “geri dönme” çağrısı yaptı. Yeni Anayasa tartışmalarına kapıyı kapattı.

DEM Partili Serhat Eren, 10 kontenjanı olan Kürtçe öğretmen atamasını Meclis’e taşıdı

Kürtçe öğretmen atamasının kontenjan sayısının 10 olmasını Melis gündemine taşıyan DEM Parti Milletvekili Serhat Eren, Bakan Tekin’e “Sadece 10 kontenjan verilmesinin gerekçesi nedir?” diye sordu.

Birçok kentte eş zamanlı ev baskınları: Çok sayıda kişi gözaltında

Antalya, Eskişehir, Hakkari ve İstanbul’un da aralarında olduğu birçok kentte eş zamanlı ev baskınları gerçekleşti. Baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Birecik’te DEM Parti binasına silahlı saldırı: “Sonuç alamayacaksınız”

Urfa’nın Birecik ilçesinde DEM Parti İlçe Örgütü binasına silahlı saldırı gerçekleştirildi. DEM Parti’den belediye başkanı seçilen Mehmet Begit’in kardeşi Halil Begit, gözaltına alındı.

Adalet Bakanı KEFEK’te: ‘Kadın haklarının korunması’ sözde kalıyorEkmek ve Gül, KİH, Mor Çatı ve EŞİK’in hazırladığı dosyayı Adalet Bakanı’na ileten EMEP Milletvekili Karaca: “Medeni Kanun’da kadınlara sormadan ‘sil baştan’ değişiklik çalışmalarının kabul etmiyoruz”

Denizli’de JES sondajı patlaması sonrası çıkan gaz 10 gündür yayılıyor, ilçe halkı tedirgin

Denizli Sarayköy’de 10 gün önce JES sondaj çalışması sırasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan hidrojen sülfür gazı çevreye yayılmaya devam ederken halk kuyunun kapatılmasını istiyor.

Kanun Hükmü’ belgeseline uygulanan sansüre sinemacılardan tepki: Kabul etmiyor, sansüre karşı sesimizi yükseltiyoruz!

Sinemacılar ve örgütleri,. İşçi Filmleri Festivali programında yer alan ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin Çankaya, Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlıkları tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi.

Ekonomi

Soma Katliamı’nda kamu görevlileri yargılandı: “10 yıldır adalet gerçekleşmedi”

Soma Katliamı’nda kamu görevlilerinin yargılandığı duruşma sonrası açıklama yapan avukatlar ve aileler, adaletin 10 yıldır gerçekleşmediğini söyledi.

TİS süreci tıkanan Purma’da işçiler greve çıktı

İzmir Kemalpaşa’da bulunan 100’ün üzerinde işçinin çalıştığı Purmo Group’ta işçiler greve çıktı. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş ile Purmo Group yönetimi arasında geçen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret, sosyal ödeme ve ödeneklerle ilgili maddelerde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler grev dedi.

Dış Politika

BM: İsrail’in Refah Sınır Kapısı bölgesine saldırıları nedeniyle Gazze’ye yardım giremiyor

BM, İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı’nı ele geçirerek bölgeye yaptığı saldırılar nedeniyle Gazze Şeridi’ne herhangi bir yardım alınamadığını bildirdi.

ABD’den İsrail’e sevkiyat açıklaması: Yüksek miktarda mühimmat barındıran bir sevkiyatı durdurduk

ABD Savunma Bakanı, ABD’nin İsrail’e bazı silahların sevkiyatını durdurduğunu teyit etti, “Refah’ta kesinlikle büyük bir çatışma görmek istemiyoruz” dedi.

Netanyahu’dan Refah uyarısı yapan Biden’a yanıt: ‘Gerekirse tırnaklarımızla savaşırız’

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’de büyük ses getiren silah sevkiyatını kesme tehdidine Başbakan Binyamin Netanyahu’dan yanıt geldi.

Netanyahu, “gerekirse tırnaklarıyla savaşacakları” çıkışını yaptı.

İsrail ordusunun baskın yaptığı Şifa Hastanesinde bulunan toplu mezardan 49 ceset çıkarıldı

İsrail ordusunun saldırı düzenlediği Gazze’de kentindeki Şifa Hastanesi yerleşkesinde 3. toplu mezar tespit edildi. 49 Filistinlinin cansız bedenine ulaşıldı.

İsrailliler hükümetten ateşkes anlaşmasını imzalamasını istedi

İsrailliler, Batı Kudüs ve başkent Tel Aviv’de düzenledikleri eylemlerle hükümetten Hamas’ın kabul ettiği ateşkes anlaşmasını imzalamasını istedi. Polisi, Batı Kudüs’teki eyleme müdahale etti.

IKYB parlamento seçimleri hazırlıkları durduruldu

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, Federe Kurdistan Bölgesi (IKYB) parlamento seçimleri hazırlıklarını durdurdu.

Barselona Üniversitesinden İsrail’le ilişkileri kesme çağrısı

Barselona Üniversitesi Senatosu Filistin’le dayanışma eylemleri yapan öğrencilerin talebi üzerine merkezi ve yerel hükümetlere İsrail ile tüm kurumsal ve akademik bağlarını koparma çağrısı yaptı.

9 Mayıs

İç politika

CHP’li Günaydın: Sinan Ateş iddianamesinin kabul edilebilir bir yanı yok

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, yaptığı basın açıklamasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Günaydın, Sinan Ateş iddianamesine ilişkin ‘kabul edilebilir bir yanı yok’  değerlendirmesinde bulundu.

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, Bahçeli’ye gönderme yaptı: ‘Operasyon çekiliyor, Pensilvanya’ deniliyor; operasyon çekenler kurumsal araçları katillere tahsis edenlerdir!

Ayşe Ateş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Sinan Ateş Davası’na ilişkin ”Bakalım hukuki süreç Ankara’da mı bitecek, yoksa Pensilvanya’ya mı dayanacak” açıklamasına ”Eğer bir operasyon çekiliyorsa çekenler bu ve benzer delillerle suçu sabitlenmiş olanlardır” şeklinde yanıt verdi.

Osman Kavala’dan “yeniden yargılama” açıklaması: Temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir

2017 yılından bu yana tutuklu bulunan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hak ihlali kararı verdiği iş insanı Osman Kavala, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada yeniden yargılama talep ederek, “Temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir” dedi.

Yeniden yargılanan gazeteci Zehra Doğan beraat etti

Gazeteci Zehra Doğan hakkında 2 yıl 9 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden yapılan yargılamada beraat kararı verildi.

Ekonomi

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan artırdı, yüzde 38’e yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında konuşuyor. Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan artışla yüzde 38’e güncellendiğini açıkladı. Karahan, fiyatlama davranışları ve enflasyon beklentilerini yakından takip ettiklerini belirtti.

Dış Politika

BBC araştırdı: Gazze’deki su tesislerinin yarısı devre dışı kaldı

BBC’nin uydu görüntüleri üzerinden yaptığı araştırma, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki yüzlerce su ve arıtma tesisinin hasar gördüğünü veya yok edildiğini ortaya çıkardı.

Ticaret Bakanlığı, İsrail’in ‘ihracat yasağı gevşetildi’ iddiasını yalanladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin İsrail’e yönelik ihracat yasağını gevşettiği iddialarını yalanladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik ihracat kısıtlamalarının çoğunu iptal ettiğini iddia etmişti.

Kuzey Kıbrıs’ta Tatar’a tepki: ‘Kıbrıslı Türklerin iradesini temsil etmiyor’

BM’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Holguin Cuellar ile görüşmesine ilişkin açıklama yapan Ersin Tatar, tepki çekti. Muhalefet partileri, Tatar’ın Kıbrıs Türk toplumunu ‘çıkmaza sürüklediğini’ savundu.

10 Mayıs

İç politika

Ankara’da kritik hafta, Beştepe’de sürpriz görüşme: Erdoğan ve Bahçeli’den 11 gün sonra ikinci buluşma

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonrası ilk kez Bahçeli’nin konutunda buluştuktan 11 gün sonra yeniden bir araya geldi. Bu kez Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

İmamoğlu başkonsoloslarla bir araya geldi: ‘Bu saldırı zalimliğin ötesinde’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da görev yapan yabancı ülke misyon şefleriyle, ‘Başkonsoloslar Buluşması’nda bir araya geldi. İmamoğlu konuşmasında İsrail’i eleştirdi.

Özgür Özel: Makamlara saygısızlık yapmayız ama anayasal hakları geri alacağız, sokaklardan korkmayacağız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlerin ardından partisinin seçimi kazandığı il ve ilçelere teşekkür ziyaretlerini sürdürüyor. CHP lideri Özel, bugün teşekkür ziyaretleri kapsamında, Kütahya’ya geldi.

Erdoğan Danıştay’da konuştu: Yargının yasama ve yürütmeye müdahalesi yanlış

“Siyaset kurumu, nasıl layüsel değilse, yargı da eleştirilemez değildir. Yargının kararlarını beğenmeyebilir, itiraz edebilir, hoşnutsuzluğumuzu açıkça dile getirebiliriz. Buna kimse engel olamaz, olmamalıdır.”

Yargıtay’da düğümü çözecek gelişme: Muhsin Şentürk, adaylıktan çekildi

Yargıtay Başkanlığı için 13 Mayıs’ta yapılacak seçimde Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, aday olmayacağını duyurdu. En son yapılan 35’inci tur oylamada 105 oy alan Şentürk’ün, mevcut Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’yı destekleyeceği öğrenildi.

Yargı Paketi’nin taslağı belli oldu: İşte ‘yeni tip casusluk’ olan ‘etki ajanlığı’ düzenlemesinin ayrıntıları

Son olarak 8. Yargı Paketi’nin kanunlaştığı Meclis’te, 9. Yargı Paketi olarak tanımlanan yeni kanun teklifine ilişkin görüşmeler de yasama yılı bitmeden tamamlanacak. AKP’nin Meclis’e sunmaya hazırlandığı 9. Yargı Paketi’nin taslağına göre, Türkiye’de “yeni tip casusluk” suçları oluşturularak yeni düzenlemelere gidilecek.

Sinan Ateş cinayeti soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame neden tartışma yarattı?

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame tartışma yarattı.

Ekonomi

Ankara’da binlerce eğitimci “Yusuf Tekin istifa” sloganıyla MEB önünden Meclis’e yürüdü

“Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz”

Öğretmenler ‘can güvenliği için’ ülke genelinde iş bıraktı: Eğitimcilerin talepleri neler?

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bir özel okulda müdür olarak görev yapan İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürülmesinin ardından eğitim sendikaları bugün ülke genelinde iş bıraktı.

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye sağladığı 35 milyar dolarlık finansman ne için kullanılacak?

Dünya Bankası’nın (DB) beş yıl içinde Türkiye’ye toplam 35 milyar dolar finansman sağlamasını içeren programı geçtiğimiz günlerde açıklandı. DB’nin onayladığı Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) kapsamında mevcut 17 milyar dolar tutarındaki ülke portföyüne ek olarak 18 milyar dolarlık bir kaynak sağlanması öngörülüyor.

S&P, Türk bankalarının riskleri için uyarıda bulunup, kredi büyümesi tahmini yaptı

Son dakika… S&P, Türkiye ile ilgili yayınladığı yeni değerlendirme raporunda krediler için tahminde bulunarak, bankaların mevcut risklerinin nasıl azaltılabileceği konusunda uyarıda bulundu. Raporda ayrıca, 2025 yılı sonu için de dolar/TL kuru tahmini yapıldı.

Dış politika

BM Genel Kurulu’ndan Filistin’in tam üyeliğine yeşil ışık: Tekrar Güvenlik Konseyi’ne gönderilecek

Filistin’in BM’ye tam üyelik kriterlerini yerine getirdiğine işaret edilen kararda, gözlemci statüsündeki Filistin’e “oylamalara katılma ve BM organlarına aday gösterme” haricinde ilave haklar verilmesi talep edildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölü sayısı 34 bin 943’e çıktı

İsrail’in 7 aydır Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 34 bin 943 Filistinli katledildi. Yaralı sayısı 78 bin 572’ye yükselirken, İsrail’in engellemesi nedeniyle binlerce ceset hala enkaz altında.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro’dan BM’ye: Netanyahu için yakalama kararı çıkarılmalı

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Gazze’de barış gücü kurulması için çağrıda bulundu.

11 Mayıs

İç politika

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş: Özgür Özel ‘Bu işte Devlet Bahçeli’nin bir dahli olduğunu düşünüyor musun’ diye sordu

“Devlet Bahçeli’nin bu işle hiçbir ilgisinin olduğunu düşünmüyorum… Sinan’ı katlettiler, bu defa beni tehdide başladılar…”

İmamoğlu, Ramallah Belediye Başkanı’yla görüştü: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Ekrem İmamoğlu, Ramallah Belediye Başkanı Kassis’i misafir etti: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız. Vahşetin bir an önce durması gerektiğini sesimizin son noktasına kadar haykırıyoruz.

Numan Kurtulmuş’tan yeni Anayasa mesajı: Tartışma yeri TBMM

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa görüşmelerine ilişkin, “Bu işin tartışma yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Bu süreci kimsenin zehirlemesine müsaade edilmemesi lazım” dedi.

CHP’den belediye başkanlarına ‘israfla mücadele ve kayırmacılık’ genelgesi: ‘Kamu kaynaklarından uzak durun’

CHP Genel Merkezi, yerel seçimlerin ardından belediye başkanlarına “Kayırmacılık, şatafat ve israfla mücadele” başlıklı bir genelge gönderdi.

DEM Parti’den Mersin raporu: Uyuşturucu, çeteleşme, şiddet…

DEM Parti Milletvekilleri Ali Bozan ve Perihan Koca, Mersin’e dair bir rapor hazırladı. Raporda, ‘uyuşturucu’, ‘çeteleşme’ ve şiddet olayları öne çıktı.

Emek örgütleri DEM Parti’ye saldırıyı protesto etti

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, Birecik’te DEM Parti binasına saldırıyı protesto ederek, “Belediyenin zorbalıkla zapt edilmeye çalışılma çabalarını kınıyoruz” dedi.

İstanbul’da Taksim’e yürümek isteyen 50 kişinin tutuklanmasına tepki: ‘Taksim’i de arkadaşlarımızı da alacağız’

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri; 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyen 50 kişinin tutuklanmasına ilişkin; ” Tutuklanan arkadaşlarımızın talebi hepimizin talebidir. Taksim’i de arkadaşlarımızı da alacağız” açıklamasını yaptı.

Amedspor kupayı kaldırdı

1.Lig’e çıkan Amedspor, Diyarbakır Stadyumu’nda düzenlenen törenle kupayı aldı. Binlerce taraftarın katıldığı törende sanatçılar da sahne aldı.

Ekonomi

Kamuda tasarruf adımları neler? Ayrıntılar belli oluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ajandası işliyor. Kamuda tasarruf adımlarının ayrıntıları netleşiyor.

Dış politika

ABD: İsrail, Amerikan silahlarını kullanarak uluslararası hukuku ihlal etmiş olabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında Amerikan silahlarını kullanarak uluslararası insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini kaydetti. Bakanlığın hazırladığı raporda, ABD’nin sağladığı silahların, İsrail’in yükümlülükleriyle “çelişen şekilde” kullanılmış olabileceğini değerlendirmenin “makul olduğu” dile getirildi.

Malmö’de ‘İsrail’ protestosu: ‘Eurovision soykırımı kutluyor’

İsveç’te bu akşam final etabı yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’na İsrail’in katılımı bir kez daha protesto edildi. Malmö’de toplanan 30 bin kişi, “Özgür Filistin” ve “İşgale son” sloganları attı.

12 Mayıs

İç Politika

Van cezaevinde şüpheli ölüm

Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tekli hücrede tutulan Reber Soydan şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Mersin Çevre Platformu: Doğayı kurtarmak için önce sermaye egemenliğinden kurtulacağız!

Mersin Limanı “genişletme” projesine dair tepki gösteren Mersin Çevre Platformu: “Doğamızı, asalak patronlardan korumak için kararlı, örgütlü ve cesur bir mücadele başlatalım.”

Ekonomi

Dr. Tuğçe Erçetin: Acı reçeteyi uygulamak için ‘yumuşamaya’ ihtiyaçları var

Dr. Tuğçe Erçetin: “İktidar önümüzdeki en az üç yıl seçim olmamasından da yararlanarak acı reçeteyi uygulamakta kararlı. Bu noktada ‘yumuşama’ siyasetine herkesten çok ihtiyacı var iktidarın.”

Soma Katliamı 10. yılında: Adalet arayışımız hep sürecek

Soma Katliamı’nın 10. senesinde yurttaşlar Soma’da yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılan yurttaşlar katliamın üstünün örtülmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Rizeli çay üreticileri: Çay fiyatını kabul etmiyoruz

Dün sosyal medyadan 19 TL olarak açıklanan çay alım fiyatına yönelik tepkiler devam ediyor. Rize’de çay üreticileri, “Protesto ediyoruz bu fiyatı, kabullenmiyoruz” dedi.

Dış Politika

İsrail’de esir takası anlaşması ve Netanyahu’nun istifası talebiyle eylem düzenlendi

İsrail’de pek çok kentte ateşkes ve esir takası anlaşması ve Netanyahu’nun istifası talebiyle eylem düzenlendi. ABD ve Kanada’da Filistin’e destek eylemleri sürdü.

ABD’de Filistin’le dayanışma eylemlerinde 50 akademisyene gözaltı

ABD’de üniversitelerdeki İsrail protestoları sırasında 50 kadar öğretim üyesi gözaltına alındı. Amerikan Üniversite Profesörleri Birliğine göre akademik özgürlüğe yönelik derin bir tehdit var.

Mısır, Güney Afrika’nın UAD’de İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına “müdahil” olacak

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Güney Afrika’nın Soykırım Sözleşmesi’nin ihlali gerekçesiyle İsrail’e karşı açtığı davaya destek olmak amacıyla resmi olarak müdahil olacağını duyurdu.

Oslo’da Filistin ile dayanışma festivali ve Nakba eylemi yapıldı

İsrail’in Filistin’de sürdürdüğü katliamlar dün Norveç’in başkenti Oslo’da, Sandefjord, Tromsö ve Kristiansand’ta protesto edildi.

Neonaziler Paris’te mahkeme korumasında yürüdü

İşçi grevlerinden Filistin’le dayanışma eylemlerine kadar birçok protestonun polis şiddetine maruz kaldığı Fransa’da Neonazi gruplar Fransa’nın başkenti Paris’te mahkeme korumasında yürüyüş yaptı.

Irak petrol ve gaz lisansında aslan payı Çinli şirketlere

29 petrol ve gaz sahasına yönelik beşinci ve altıncı tur yatırımların lisans açılışı cumartesi günü Bağdat’ta yapıldı. Sözleşmelerin aslan payı Çinli şirketlere gitti.

13 Mayıs

İç Politika

Aralarında eski bakan, büyükelçi, milletvekili ve diplomatların da olduğu 159 kişiden Kobani davası için çağrı: Hukuk devletinin inşasına ve toplumsal barışa vesile olsun!

Eski büyükelçiler, diplomatlar, eski bakan ve milletvekilleri, hukukçular, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, kanaat önderleri ve sivil toplum aktivistlerinin bulunduğu 159 kişi, eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş‘ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobani davasının “ülkenin geleceğini etkileyecek bir eşik” olduğunu belirterek, “yargının bağımsızlığı” için çağrıda bulundu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için 5 aday belirlendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için yapılan oylamada en yüksek oyu sırasıyla Yaşar Şimşek aldı. İsmi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belirleyecek.

Ekonomi

Kamuda ‘tasarruf’ paketi açıklandı: Yeni araç alma ve kiralama yok

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, ‘Kamuda Tasarruf Paketi’ni açıkladı. Buna göre, yeni araç ve bina alımı/kiralaması yapılmayacak, emekli olanlar kadar kamuya yeni personel alınacak.

Mehmet Şimşek: Döviz rezervlerimizde iyileşme devam edecek

Cari açıkta 8 aydır düşüş yaşanmasının uyguladıkları ekonomi programının başarısı olduğunu söyleyen Mehmet Şimşek, “Cari açıkta gerileme ve döviz rezervlerimizde iyileşme devam edecek” dedi.

Tepkiler sürüyor: Ulusal Çay Konseyi’nden ‘fiyat’ istifaları

Rize ve Artvin Ziraat Odası Başkanları, Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı yaş çay fiyatına yönelik ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Ulusal Çay Konseyi’nden istifa ediyoruz” denildi.

İsrail’den Türkiye’yi bypass planı: ‘Ticarette yeni rota belirlendi’

İsrailli nakliye şirketi, üçüncü ülkeler üzerinden ticaretin sürdürülebileceğini bildirdi. Yedioth Ahronoth gazetesi, Bulgaristan ve Romanya’ya işaret etti.

Dış Politika

İsrail Ordusu yeniden Cibaliye’ye girdi, siviller kaçmayı sürdürüyor

İsrail ordusu Hamas’ın yeniden örgütlendiğini iddia ettiği bölgelere geri dönerken, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye’de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Cibaliye’den kaçan bazı siviller, tankların buradaki mülteci kampına yöneldiğini söylüyor. Gazzeli çok sayıda sivil Cumartesi gününden bu yana ağır bombardıman altında kalan bölgeden kaçtı.

İsrail askerlerinin ailelerinden mektup: ‘Refah harekatını durdurun’

900’den fazla İsrail askerinin anne ve babaları, askeri yetkililere bir mektup yazarak Refah’a kara operasyonunun durdurulmasını istedi, “Oğullarımız fiziksel ve ruhsal olarak tükenmiş durumda” dedi.

 

Putin, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’yu görevden aldı

5.dönemine başlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 12 yıldır Savunma Bakanı olan Sergey Şoygu’yu görevden aldığı, yerine Başbakan Yardımcısı ve ekonomist Andrey Belousov’un atandığı açıklandı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre 68 yaşındaki Şoygu Rusya Güvenlik Konseyi’nin başına getirilecek.

Katalonya’da seçim: Ayrılıkçı partiler çoğunluğu kaybetti

İspanya’nın özerk Katalonya bölgesinde yapılan yerel parlamento seçimlerde Sosyalist Parti birinci geldi ve ayrılıkçı partiler 10 yıldır süren parlamento çoğunluklarını kaybetti.

14 Mayıs

İç Politika

İsmail Saymaz: Gezi Davası’nda yeniden yargılama talebini değerlendirecek mahkeme heyeti değişti

Gazeteci İsmail SaymazOsman Kavala’nın avukatı Hilal Zengin’in başvurusu üzerine yeniden yargılama talebine bakacak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin değiştirildiğini açıkladı. Önceki heyetin yeniden yargılama talebini reddettiğini hatırlatan Saymaz, “Yeniden yargılama talebini yeni bir heyet değerlendirecek” bilgisini paylaştı.

Özgür Özel’den Kobani davası mesajı: Bu davayı güçlü bir heyetle takip edeceğiz, adalete uygun bir karar çıkmasını bekliyoruz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, iktidarın açıkladığı kamuda tasarruf genelgesinin ardından Meclis’in tasarruf dışında kalmaması gerektiğini belirterek, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a Başkanlık Divanı’nı olağanüstü toplayarak genelge hazırlamaları çağrısında bulundu. CHP’li belediyelere de seslenen Özel, “Belediyelerimizin hem bizim hem Cumhurbaşkanlığı genelgesine uymasını bekliyorum. CHP’li belediyeler geçmiş icraat pratiklerine bakıldığında yarı fiyatına iki kat iş yapar. Hem tasarrufluyuz hem verimliliğimiz yüksek” dedi.

Tuncer Bakırhan’dan toplumsal barış açıklaması: Kürtlerin statüsünü ve tanınmasını güvence altına alan bir Türkiyelilik, çözümün anahtarıdır

“Osman Kavala’ya haksızlık yapıyorsunuz, Can Atalay’ı da HDP’li seçilmişler gibi rehin tutarak halkın iradesini hiçe sayıyorsunuz, JİTEM davalarını bir bir aklıyorsunuz”

Bahçeli’den Ayhan Bora Kaplan soruşturmasındaki gelişmelere: Bir komplo devrede; 17-25 darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturması çerçevesinde yaşanan gelişmeler üzerine Mülkiye Başmüfettişlerinin raporu doğrultusunda üç emniyet müdürünün çığa alındığı süreç için “komplo” dedi.

Yargıtay’da kriz sona erdi; 37’nci turda Ömer Kerkez başkan seçildi

Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca Yargıtay Birinci Başkanı’nın belirlenmesi için 25 Mart’ta başlayan seçimlerin 37’nci tur oylamasında 193 oy alan Ömer Kerkez, Yargıtay Birinci Başkanı seçildi.

Sinan Ateş’in vurulma anı kamerada

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Çankaya’da, Kızılırmak Mahallesi’nde motosikletli iki kişinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Sinan Ateş’in yanında bulunan arkadaşlarından Selman Bozkurt ağır yaralanmıştı.

Ekonomi

Sanayi üretimi ikinci çeyrekte frene bastı

İç piyasa ve ihracat pazarlarındaki durgunlukla birlikte artan finansman sorunlarının üretim sektörleri üzerindeki baskısı artıyor.

Dış Politika

Erdoğan: Hamas direniş örgütüdür, Türkiye’de 1000’i aşkın mensubu tedavi altında

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki ortak basın toplantısına, Hamas konusunda iki lider arasında yaşanan görüş ayrılığı damga vurdu.

Miçotakis Hamas için “terör örgütü” derken, Erdoğan birden fazla kez buna katılmadığını söyledi, Hamas’ı “direniş örgütü” olarak tanımladı ve Türkiye’de 1000’e yakın Hamas mensubunun tedavi gördüğünü ifade etti.

Dışişleri Bakanı Fidan ve Avusturyalı mevkidaşından ortak açıklama: “Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konusunda haklı şüphelerimiz var”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, bakanlıktaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İsrailli protestocular Gazze’ye giden yardım konvoyuna saldırdı

İsrailli protestocular, Batı Şeria’da Gazze’ye giden yardım konvoyuna saldırıp, yiyecek paketlerini ve tahıl çuvallarını yola saçtı.

Ürdün’den gelip, büyük bir insani yardım ihtiyacı bulunan Gazze’ye ilerleyen yardım konvoyları, El Halil’in batısındaki Tarkumiye kontrol noktasında, İsrailli protestocuların saldırısına uğradı.

15 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Ankara’da neler oluyor: 14 soruda Ayhan Bora Kaplan krizi

Ayhan Bora Kaplan dosyasındaki gizli tanık krizi: Darbeye teşebbüs mü, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya operasyon mu? DW’den Alican Uludağ krizi 14 soruda derledi.

Ankara’da hareketli gece: Erdoğan, MİT Başkanı ve Adalet Bakanı’nı Beştepe’ye çağırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan gece yarısı MİT Başkanı Kalın ve Adalet Bakanı Tunç’u; Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında gözaltına alınan 3 polis müdürüyle ilgili görüşmek için Beştepe’ye çağırdı.

Ali Yerlikaya: Kimler Cumhurbaşkanımıza oyun kurmaya çalışıyorsa…

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya “Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa adalete teslim edeceğiz” açıklaması yaptı.

3 büyükşehirde ‘Van’ operasyonu: DEM Parti yöneticileri de gözaltına alındı

DEM Parti’nin İstanbul Parti Meclisi, il, ilçe yöneticileri, çalışan ve üyelerinin de aralarında bulunduğu onlarca kişi evlerine yapılan polis baskınıyla sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Kobanê Davası: Ceza mı, beraat mı, erteleme mi?

Kobanê Davası’nın karar duruşması yarın Ankara’da görülecek. Kararın Türkiye’nin on yılları için belirleyici olduğu yorumu yapılırken, duruşmanın bir kez daha ertelenebileceğine dair öngörüler de var.

Meclis Başkanlığı Kürtçeye dair talebi ‘Anayasaya aykırı’ buldu

Meclis Başkanlığı, anadilde eğitimin anayasal güvenceye alınması ve Kürtçenin eğitimi dili olması talepleriyle verilen kanun teklifini “Anayasaya aykırı” gerekçesiyle işleme koymadı.

Heyet değişti, karar değişmedi: Osman Kavala’nın başvurusu reddedildi

Osman Kavala’nın yeniden yargılama talebini incelemek için oluşturulan yeni heyet, başvuruyu oy birliğiyle reddetti. Kavala’nın avukatının başvurusu daha önce de iki kez reddedilmişti.

MHP, Abdülkadir Selvi’ye adres gösterdi: Tek çare Silivri

MHP Sosyal Medya Sorumlusu Hüseyin Özkan, bir süredir yazılarında Osman Kavala’nın yeniden yargılanması gerektiğini dile getiren Abdülkadir Selvi’ye Silivri Cezaevi’nin yolunu gösterdi.

Rektörlük yanıt vermedi, İTÜ’deki öğrenci şenliği iptal edildi

İTÜ’de düzenlenmesi planlanan Taşkışla Öğrenci Şenliği iptal edildi. Organizasyon komitesi, aylardır emek vermelerine rağmen rektörlüğün izin konusunda kendilerine geri dönüş yapmadığını açıkladı.

Gezi’den sonra İstiklal de İBB’nin oldu

AK Parti döneminde Beyoğlu Belediyesi yetkisinde olan İstiklal Caddesi artık İBB’nin.

İBB Meclisi, belediye mülklerinin AK Partili belediyelere ve TÜGVA’ya tahsisini iptal etti

İBB Meclisi, belediye mülklerinin Esenler ve Ümraniye Belediyesi ile TÜGVA ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak tahsis edilmesine dair kararları iptal etti.

Erdoğan’dan ‘ailenin korunması ve güçlendirilmesi’ genelgesi

Erdoğan’ın ‘ailenin korunması ve güçlendirilmesi’ genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgeye göre merkezi ve tüm illerde “Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi İl Koordinasyon Kurulu” kurulacak.

EKONOMİ

Kredi kartından nakit çekime fren

Merkez Bankası’nın 16 Mart’ta kredi kartından nakit çekim faiz oranını yüzde 5’e çıkarması etkisini gösterdi.

Bütçe açığı nisanda 177,8 milyar lira oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Nisan ayına ilişkin merkezi yönetim bütçesi istatistiklerini yayımladı. Nisan ayında merkezi yönetim bütçesi 177,8 milyar TL, faiz dışı denge ise 63,8 milyar TL açık verdi.

ABD enflasyon verisi açıklandı

ABD’de nisan ayında tüketici enflasyonu aylık bazda piyasa beklentilerinin altında gelirken, yıllık bazda piyasa beklentilerine paralel açıklandı.

DIŞ POLİTİKA

Slovakya Başbakanı Fico’ya suikast girişimi: ‘Hayati tehlikesi bulunuyor’

Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun silahlı saldırı sonucu yaralandı. Saldırgan gözaltına alındı. Ameliyata alınan Fico’nun birçok organının saldırıda zarar gördüğü belirtildi.

Politico: Rusya, Türkiye üzerinden AB’ye gizlice petrol satıyor

Politico, Rusya’nın Türkiye aracılığıyla AB’ye gizlice petrol satışı yaptığını öne sürdü. Buna göre petrol, Türkiye limanlarında yeniden etiketleniyor ve ardından Avrupa’ya gönderiliyor.

ABD’den Ukrayna’ya askeri yardım: ‘Rusya’ya saldırıları teşvik etmiyoruz ama…’

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Washington yönetiminin Rusya’ya saldırıları ‘teşvik etmediğini ya da sağlamadığını’ ancak ‘bu savaşı nasıl yürüteceklerinin Ukrayna’nın kendi kararı olduğunu’ söyledi.

Ramallah’ta siren sesleri: Filistinliler, Nekbe’nin 76’ncı yıldönümünde ayakta

Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bir araya gelen Filistinliler, kırmızıya boyanmış un çuvalları, kefene sarılı oyuncak bebekler ve siyah bayraklar taşıdı.

Nekbe’nin yıldönümünde Hamas’tan açıklama: Gazze’deki soykırım sessiz kalanların alınlarında utanç lekesidir

Hamas’ın açıklamasında, “Batılı güçlerin halkımız ve meşru hakları konusunda uyguladığı çifte standart politikasının insani değerlere karşı işlenmiş büyük bir suç olduğunu belirtiyoruz” denildi.

Fransa, Yeni Kaledonya’da OHAL ilan etti: Tiktok yasaklandı, bağımsızlık yanlısı 2 kişi ev hapsine alındı

Fransa, seçim düzenlemesinin protesto edildiği özerk bölge Yeni Kaledonya’da OHAL ilan etti. Bölgeye ek asker gönderilecek ve Tiktok yasaklanacak.

AB’nin Sığınma ve Göç Anlaşması, Türkiye’yi nasıl etkileyebilir?

Avrupa Komisyonu’nun onayladığı Sığınma ve Göç Anlaşması, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ‘geçiş ülkeleri’ ile işbirliğinin güçlendirilmesini öngörüyor.

16 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Kobanê Davası’nda karar duruşması başladı: ‘Yumuşamadan bahsedenler için milat olacak’

Kobanê Davası’nın karar duruşması bugün Sincan Cezaevi yerleşkesindeki kampüste görülüyor. Demirtaş ve Yüksekdağ dahil tutuklu siyasetçiler duruşmaya katılmadı. Duruşma öncesi DEM Parti Eş Genel Başkanları, Sincan Cezaevi önünde açıklama yaptı.

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 1 komiser, 3 sivil kişi daha gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında 1 komiser ve 3 sivil kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı.

İsmail Saymaz: Karşı hamle gecikmedi, Soylu’nun müdürüne plaka soruşturması

Gazeteci İsmail Saymaz, bugünkü köşesinde “Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının beyin takımı dün gözaltına alınırken, karşı hamle gecikmedi” diye yazdı.

Casusluk suçu yetersiz bulundu, yeni suç tarif ediliyor

AK Parti’nin kamuoyuna “Etki ajanlığı” olarak yansıyan yeni suç tarifi ile ilgili çalışması sürüyor. Muhalefet tepkili: “Etki ajanı düzenlemesi ile yeni bir cadı avının kapısı aralanıyor.”

Abdulkadir Selvi: Yurtdışında yargıyla ilgili Türkiye hakkında önemli bir dosyanın görüşüldüğü söyleniyor

Osman Kavala davasına ilişkin yazıları nedeniyle MHP’liler tarafından hedef gösterilen Selvi, Erdoğan’ın Bakan Tunç ve Kalın’la görüşmesini yazdı. Selvi, yurtdışında yargıyla ilgili önemli bir dosya görüşüldüğünü söyleyerek, Kavala dosyasına işaret etti.

Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na Muhsin Şentürk’ü atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, Can Atalay kararına imza atan Yargıtay 3. Ceza Daire Başkanı Muhsin Şentürk atandı.

Taksim’de üniversitelilerden ‘Ata Emre Akman’ eylemi: 11 gözaltı

Öğrenci Kolektifleri’nin, Balıkesir’de moto kurye olarak çalışırken öldürülen üniversiteli Ata Emre Akman için İstiklal Caddesi’nde yaptığı eyleme polis müdahale etti.

İBB’nin ücretsiz HPV aşısı uygulaması başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da ikamet eden ve belediyeden sosyal yardım alan, 9-26 yaş arası kişilere ücretsiz HPV aşısı uygulaması bugün başladı. Aşılamalar İBB tıp merkezlerinde gerçekleşecek.

EKONOMİ

Emekli zammında son gelişme: ‘Kısmi’ refah payı geliyor

Emekli zammı Temmuz hesapları yapılırken 4 aylık enflasyon verisi netleşti. Emekliye zam konusunda refah payına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Özgür Müftüoğlu: ‘Tasarruf paketi’ IMF’ye ve halka mesaj içeriyor

Özgür Müftüoğlu, ‘kamuda tasarruf’ paketiyle hem IMF’e adı konulmamış stand-by programının yürürlüğe konulduğu mesajının verildiğini hem de yerel seçim sonrası ortaya çıkan şatafat nedeniyle toplumda oluşan tepkinin törpülenmek istendiğini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

İsrail duyurdu: Gazze’de 5 asker ‘dost ateşiyle’ öldürüldü

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı’nda, 5 İsrail askerinin dost ateşiyle öldürüldüğü duyuruldu. 7 askerin ise yaralandığı açıklandı.

“FİLİSTİN SORUNU”NUN ÖZÜ

Nakba ya da “Felaket”: 15 Mayıs 1948

Filistinliler, öz yurtlarında mülteci kılındıkları Siyonist etnik temizliğin 76. yılına Gazze’yi yok etmeyi hedefleyen bir Soykırım heyulası altında girdi. Yalnızca BM’nin haksız paylaşım planı üzerinden geçen 77 yıl içinde uğratıldıkları yurtsuzlaştırılma/mülksüzleştirilme haritası bile Filistinliler’in nasıl bir uluslararası mezalimin hedefi olduklarını göstermeye yeterli.

Japonya’dan ABD’li senatöre atom bombası tepkisi: ‘Hiroşima asla tekrarlanmamalı’

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarına işaret ederek “İsrail, her şeyi yapmaya hakkın var” diyen Graham’a tepki geldi. Kamikava, açıklamaları ‘oldukça talihsiz’ sözleriyle niteledi.

ChatGPT, 151 kişiye karşı yaratıcı düşünme sınavını kazandı

ABD’li araştırmacılar, yapay zeka robotu ChatGPT-4 ile insanlar arasındaki yaratıcılık potansiyelini karşılaştırdı. Yapay zeka, üç farklı yaratıcılık testinin üçünde de insanlardan daha orijinal ve ayrıntılı yanıtlar verdi.

17 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Kobanê Davası’nda 5 tahliye, 12 beraat, 13 tutukluluğa devam kararı

Kobanê Davası’nda açıklanan kararların ardından Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, Ayla Akat, Ayşe Yağcı ve Meryem Adıbelli hakkında tahliye kararı verildi.

Gültan Kışanak 8 yıl sonra cezaevinden çıktı: Tahliyeye değil, özgürlüğe ve barışa ihtiyacımız var

Kobanê Davası’nda açıklanan kararların ardından, Kürt siyasetçi Gültan Kışanak 8 yıldır tutulduğu cezaevinden tahliye edildi. Kışanak: Mesele bir davayı kazanmak ya da tahliye olmak değil…

Beştepe’den Kobanê cezalarına ilk yorum: Milli yargımızla ne kadar gurur duysak az

“Devlet hadlerini bildirir” çıkışıyla AK Parti içinde de kriz yaratan başdanışman Uçum, Kobanê Davası’nda verilen cezaların ardından “Milli yargımızla ne kadar gurur duysak azdır…” dedi.

Kobanê Davası’ndan karar çıktı, 12 kentte eylem yasağı ilan edildi

Kobanê Davası’nın ardından Diyarbakır, Mardin, Dersim, Bingöl, Bitlis, Kars ve İzmir’in de aralarında olduğu 12 ilin valiliği gösteri yürüyüşü, toplantı ve her türlü protesto eylemini yasakladı.

DEM Parti’den ilk açıklama: İstiklal Mahkemeleri’nin ruhu hortladı

Kobanê Davası’nda verilen cezalara tepki gösteren DEM Parti Eş Genel Başkanları, “Bugün Sincan’da İstiklal Mahkemeleri’nin ruhu hortlamıştır. Biz bu cezaları tanımıyoruz” dediler.

“Dayanışma Cezalandırıldı”

Sebahat Tuncel: “2014’te Kürt halkına yönelik bir katliam vardı, HDP soykırıma sessiz kalamazdı”

“Kobanê Kumpas Davası”nda verilen mahkumiyet ve tahliye kararları ardından salıverilen Kürt kadın siyasetçilerden eski HDP ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, kendilerini karşılayanlara: “Dayanışma cezalandırıldı bugün. Yoldaşlarımızı, arkadaşlarımızı cezaevlerinde bırakarak çıktık” dedi.

15 barodan Kobanê Davası açıklaması: Toplumsal barışı bozma riski barındırıyor

Kobanê Davası kararlarının ardından 15 baro ortak açıklama yaptı. Yargının bağımsız olmadığı belirtilen açıklamada, temel hakları ihlal edilen siyasetçilerin derhal serbest bırakılması talep edildi.

Özgür Özel’den Kobani Davası’na ilişkin ilk açıklama

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kobani Davası yargılamalarından çıkan karara ilişkin ilk açıklamada bulundu. Sözcü TV’de Uğur Dündar ve Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlayan Özel, Kobani Davası’nı “siyasi bir dava” olarak tanımladı.

Erdoğan imzaladı: 28 Şubat hükümlüsü generallere af

Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 28 Şubat Davası’nda hüküm giyen emekli generallerin cezaları affedildi.

İmamoğlu’ndan ‘af’ açıklaması: Gezi mahkumları da serbest kalmalı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 28 Şubat sanıkları hakkında af kararı çıkmasına ilişkin yaptığı açıklamada “Müzakereler sonuç verdi. Gezi mahkumları da serbest bırakılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Şivan Perwer ve Aynur Doğan aynı sahnede: Keça Kurdan barışı

Kürt sanatçılar Şivan Perwer ve Aynur Doğan, aralarındaki gerilimi tatlıya bağladı. İki sanatçı Zaho’da aynı sahneyi paylaşıp, ‘Keça Kurdan’ı birlikte seslendirdi.

EKONOMİ

Toshiba 4 bin personelini işten çıkaracak

Toshiba’nın, ülke içinde çalışan sayısının yüzde 6’sına denk gelen 4 bin personelini işten çıkaracağı duyuruldu.

‘Kamuda tasarruf’ genelgesi Resmi Gazete’de

Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz’ın açıkladığı ‘kamuda tasarruf’ kararları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 11 maddelik genelge olarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Bankası döviz rezervleri 7,55 milyar dolar arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri art arda iki haftalık düşüşün ardından, geçen haftayı artışla tamamladı.

DIŞ POLİTİKA

İspanya, İsrail’e silah taşıyan geminin limanlarına girişine izin vermedi

İspanya’da azınlık sol koalisyon hükümeti, İsrail’e silah taşıyan Danimarka bandıralı ticari yük gemisinin ikmal yapmak için limanlarında durmasını engelledi.

İsveç’teki İsrail Büyükelçiliği yakınında silah sesleri: Gözaltılar var

İsveç polisinden yapılan açıklamada, İsrail Büyükelçiliği’nin de yakınlarında olduğu bir bölgede silah sesi olduğundan şüphelenilen sesler duyulduğu, bölgenin polis kordonuna alındığı açıklandı.

İsrail’den Gazze’ye hava saldırıları: Çok sayıda ölü ve yaralı var

İsrail ordusunun, Gazze’nin farklı bölgelerine düzenlediği saldırılarda en az 14 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail Başbakanı Netanyahu’dan Refah saldırısı iddiası: Saldırı pek çok meseleyi çözecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’nin güneyindeki Refah’a düzenlenmeyi planladıkları kara harekatının pek çok meseleyi çözeceğini iddia etti.

17 Mayıs 2024 06:16

Kanlı çatışmaların gölgesinde Yeni Kaledonya’da kriz derinleşiyor

Yeni Kaledonya’da 3 gündür devam eden şiddet olaylarında gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Bugün bir jandarma görevlisinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 5’e yükseldi. Yaralı ve gözaltı sayısında da artış yaşanıyor.

18 Mayıs

İÇ POLİTİKA

TÜGVA, TÜRGEV, SETA Vakfı, Etnospor Konfederasyonu Avrupa Birliği’nden fon almış

İktidarın fon alan kuruluşları “milli güvenlik sorunu olarak” nitelendirirken AK Parti’ye yakın vakıf ve derneklerin Avrupa Birliği’nden her yıl milyonlarda Euro fon aldığı ortaya çıktı.

Gazeteci Metin Cihan, Avrupa Birliği’nden (AB) fon alan iktidara yakan vakıf, dernek ve kurumları paylaştı

https://www.gazeteduvar.com.tr/tugva-turgev-seta-vakfi-etnospor-konfederasyonu-avrupa-birliginden-fon-almis-haber-1692289

İstanbul ve Adana’da Kobanê eylemi: JİTEM ittifakından kurtulacağız

İstanbul’daki Kobanê Davası protestosunda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, “Bizi haksız ve hukuksuz şekilde cezaevlerine koyan bu iktidardan, JİTEM ittifakından kurtulacağız” dedi.

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar İstanbul’da protesto edildi.  Esenyurt ilçesindeki protestoya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Sol Parti MYK üyesi Alper Taş katıldı.

Kobanê Davası avukatı Çiğdem Kozan: İstinaf sürecinde cezaların kaldırılması gerek

Kobanê Davası avukatlarından Çiğdem Kozan, istinaf dilekçesi için gerekçeli kararı beklediklerini hatırlatarak, “Ortada bir suç olmadığı çok açık, istinaf sürecinde tüm cezalar kaldırılmalı” dedi.

Kobanê Davası, Diyarbakır’da protesto edildi

Kobanê Davası’nda verilen hapis cezaları Diyarbakır’da yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.

İstanbul ve Adana’da Kobanê eylemi: JİTEM ittifakından kurtulacağız

İstanbul’daki Kobanê Davası protestosunda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, “Bizi haksız ve hukuksuz şekilde cezaevlerine koyan bu iktidardan, JİTEM ittifakından kurtulacağız” dedi.

Ahmet Türk’ten ‘normalleşme’ açıklaması: Umut verdi ama bir şey çıkmadı

Kobanê Davası kararlarını değerlendiren Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “Normalleşme sürecinden söz edildi. Bu bize umut verdi ama hiçbir şey çıkmadı” dedi.

Özgür Çelik’ten DEM Parti’ye ziyaret

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Kobane Davası’nda açıklanan karar sonrası DEM Parti İstanbul İl Başkanlığını ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu’ndan eleştirilere Kürtçe ata sözlü yanıt: Bila mirov kuştiyê şera be ne girtîyê rovîya be

Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık konusunda ‘Anayasaya aykırı ama evet’ söylemi üzerinden gelen tepkilere Kürtçe atasözüyle yanıt verdi: “Bila mirov kuştiyê şera be ne girtîyê rovîya be.”

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü bahar şenliğine izin vermedi:

Kızlı erkekli konserler istemiyorum

EKONOMİ

Tarım işçileri Bursa’da: Genelge var, uygulama yok

Bursa’ya gelen mevsimlik tarım işçileri, hayata geçirildiği söylenen pek çok çalışmaya rağmen kötü koşullarda yaşamaya devam ediyor. Uzmanlar, tarım için bu işçilere ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Mehmet Şimşek detayları açıkladı: ‘Türk Yatırım Fonu’ geliyor

Mehmet Şimşek, “Türk Yatırım Fonu’nu 500 milyon dolar kayıtlı sermaye ile kuruyoruz. Türk Yatırım Fonu hem kamu hem de özel sektör yatırımlarımızın ivmelenmesini sağlayacak” dedi.

DIŞ POLİTİKA

İsrail basını: Hamas liderleri, Katar’dan ayrılmaları söylenince Türkiye’ye gitti

The Times of Israel gazetesinin iddiasına göre, Katar yönetimi, siyasi bürosu başkent Doha’da bulunan Hamas’tan bir süreliğine ülkeden ayrılmalarını istedi, ardından Hamas yetkililerini geri çağırdı.

Afganistan’da sel: 50 kişi hayatını kaybetti

Afganistan’ın batısındaki Gor vilayetinde şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle en az 50 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

IKBY: 5 yıldır Türkiye’de olan IŞİD’li yakalandı

Kürt Bölgesel Güvenlik Konseyi, Socrates Khalil isimli IŞİD’li’nin ‘Türkiye’de beş yıl geçirdikten sonra, sahte bir pasaportla Kürdistan’a döndüğünü ve hızla yakalandığını’ açıkladı.

İddia: Türkiye, Nijer’e Suriyeli paralı asker gönderiyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Abdulrahman, “Geçen yılın eylül ayından bu yana yaklaşık bin 100 Suriyeli savaşçının Nijer’e konuşlandırıldığını doğruladık” dedi.

İsrail’den Lübnan’da suikast: Cemaat el-İslami yöneticisi öldürüldü

İsrail’in, Lübnan’da bir araca düzenlediği saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birinin Cemaat el-İslami yöneticilerinden Şerahbil Ali es-Seyyid olduğu belirtildi.

19 Mayıs

İÇ POLİTİKA

KOBANÊ HDP’LİLERLE DAYANIŞMADA

Kobanê Davası kararları Kobanê’de protesto edildi

IŞİD’in Kobanê istilasına karşı 6-8 Ekim 2014 günlerinde Türkiye’de patlak veren protestoların da etkisiyle uluslararası koalisyonun hava akınlarını başlatması sonucunda işgali püskürten Kobanê dayanışmayı unutmadı. Halk, mahkum edilen HDP’liler için Kobanê sokaklarına taştı.

Ankara’da gündem Sinan Ateş ve Ayhan Bora Kaplan dosyaları

Kobanê Davası’nda verilen cezalar ile Sinan Ateş ve Ayhan Bora Kaplan dosyaları tartışmaları siyasete damga vurmaya devam ederken Meclis gündemi de yoğun.

Hastanelerde randevu krizinin perde arkası: ‘Şehir hastaneleri yüzünden 196 devlet hastanesi kaybedildi’

‘Onaylı randevu sistemine’ne geçilmesine rağmen hastanelerde randevu krizi halen gündemde. Randevu krizinin perde arkasında ‘şehir hastaneleri yüzünden 196 devlet hastanesi kaybedilmesi’ yatıyor.

EKONOMİ

Çin’in ABD doları cinsinden varlık satışı tarihi rekor kırdı

Çin bu yılın ilk çeyreğinde 53.3 milyar dolarlık rekor değerde ABD tahvilini elden çıkardı. BRICS ülkeleri 2022’den bu yana milyarlarca dolarlık ABD varlığı sattı. Eğilim, dolara dayalı küresel ekonomik sistemin akıbetine dair soru işaretlerini artırdı.

Bakan Şimşek ‘talimatı verdim’ diyerek duyurdu: Kapatılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Talimatı verdim” diyerek mal müdürlüklerinin kapatılacağını duyurdu.

İSİG Meclisi’nden 19 Mayıs’ta genç işçiler raporu:

11 yılda en az 2 bin 500 iş cinayeti

Rusya basınında geçen hafta: ‘Rusya’dan Türkiye’ye turistik tur satışında büyük artış’

Rusya basınında ilkbahar ve yaz turizmi tur satışlarında öne çıkan ülkelere ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı yazılarda, Türkiye’nin öne çıkan ülkeler arasında olduğu kaydedildi.

DIŞ POLİTİKA

İsrail’deki Gazze çatlağı derinleşiyor: Gantz’dan Netanyahu’ya tehdit

İsrail’de Gazze’deki savaşa son verilmesi ve kalıcı bir işgale girişilmemesi konusunda Başbakan Benyamin Netanyahu üzerindeki baskı artıyor. Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, altı maddelik bir plan sunarak Netanyahu’yu hükümetten çekilmekle tehdit etti.

İsrail ordusu mülteci kampını vurdu: En az 20 ölü

İsrail, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki yerleşim alanını hedef aldı.

Irak’ta parlamento karıştı, vekiller kavga etti: İkinci turda da başkan seçilemedi

Irak Parlamentosu’nda ilk turda adaylardan hiçbiri yeterli oy sayısına ulaşamayınca seçim ikinci tura kaldı. Oylama sırasında vekiller arasında kavga çıktı, oturum ertelendi.

İran’da tutuklu hak savunucusu Nergis Muhammedi’ye yeni suçlama

İran’da polisin kadınlara cinsel tacizde bulunduğunu dile getiren Nergis Muhammedi, hakkında açılan davayı ‘İran rejiminin kadınlara karşı başlattığı geniş çaplı savaşın bir parçası’ olarak niteledi.

Ermenistan’da protestolar: ‘Halk, olası barışın kalıcılığının teminatını istiyor’

Ermenistan’daki eylemleri değerlendiren gazeteci Varduhi Balyan ve Salpi Ghazarian, Azerbaycan’la barışın iki tarafın da istemesi, bu yolda uğraş göstermesi durumunda mümkün olduğuna dikkat çekti.

Pontos’un 19 Mayıs yüzü

Yunanlılarla yaşanan iki cephe çatışması dışında asıl savaş Pontoslu Rumlara yönelik yapıldı ve memleket işgalcilerden değil, binlerce yıldır o topraklarda doğup büyüyen Rumlardan kurtarıldı.

20 Mayıs

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan Kobanê Davası açıklaması: Devleti hedef almış isyan girişimiydi, yargı kararı yüreklere su serpti

Erdoğan, Kobanê Davası’ndaki mahkumiyet kararları için ilk kez konuştu: “Karar Kerbala’ya dönmüş yüreklere su serpti. 6-8 Ekim olayları protesto değil, devleti hedef almış isyan girişimiydi.”

Siyasetçi ve aydınlardan 1 Mayıs tutukluları için bildiri: Anayasal hakları ihlal edildi

Siyasetçi, yazar, gazeteci, sanatçı ve aydınlar, 1 Mayıs’ta polis barikatına karşı direndikleri gerekçesiyle tutuklanan 48 kişinin serbest bırakılması için bildiri yayınladı. Bildiride, tutuklananların anayasal haklarının ihlal edildiğine vurgu yapıldı.

CHP’den Suruç Katliamı davası için heyet: ‘Zincirin ilk halkasıydı’

CHP, 33 gencin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın davasını izlemek için milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu’ndan oluşan bir heyet oluşturdu.

Siyasette ‘yumuşama’ dönemi bilançosu: 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama

Mayıs ayının ilk 18 gününde en az 372 kişi gözaltına alındı, en az 108 kişi tutuklandı. Gözaltı ve tutuklama gerekçelerinde Van’daki irade gaspı protestoları ile 1 Mayıs kutlamaları başı çekti.

CHP: Süleyman Soylu, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına dahil edilmeli

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Ayhan Bora Kaplan soruşturması ile ilgili, “Süleyman Soylu’nun derhal dokunulmazlığının kaldırılarak yargılama sürecine dahil edilmesi gerekmektedir” dedi.

Çorlu Tren Faciası Davası’nda gerekçeli karar açıklandı

Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası davasında 9 sanığın 8 yıl 4 ay ile 17 yıl 6 ay arasında hapis cezası alması, 4 sanığın da beraatine ilişkin mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı.

ORC anketi: 42 yıl hapis cezası verilen Selahattin Demirtaş en güvenilir siyasetçiler arasında

ORC Araştırma, 11 bin 600 kişiyle gerçekleştirdiği ankete “en güvendiğiniz siyasetçiler kimler?” sorusu yöneltti. 42 yıl hapis cezası alan tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş yedinci sırada yer aldı.

DEM Parti’den kanun teklifi: Kayyımların borcu kendilerinden tahsil edilsin

DEM Parti, kayyımların bıraktığı borcun hazineye devredilmesi ve kusurları oranında kendilerinden tahsil edilmesi için Meclis’e kanun teklifi verdi. Teklifte kayyımların bıraktığı borçların listesi de paylaşıldı.

Bayraklı Belediyesi’nde kriz büyüyor: Memurlardan sonra işçiler de iş bıraktı

CHP’li Bayraklı Belediyesi’nin mali krizi gerekçesiyle işçi maaşlarında yüzde 30-40 kesintiye gitmesi üzerine Genel İş üyesi belediye işçileri iş bıraktı, belediyenin bulunduğu caddeyi trafiğe kapattı. Geçen hafta da memurlar iş bırakmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nden azınlık vakıfları seçimleri için ‘ihlal’ kararı

Anayasa Mahkemesi, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’nda seçim yapılamaması üzerine yapılan başvuruda ‘örgütlenme özgürlüğü ihlal edilmiştir’ kararı verdi. AYM, ‘temel hakkın kullanımını engelleyici nitelikte bir mevzuat boşluğu’ yaratıldığına hükmetti.

EKONOMİ

Şimşek: Yüzde 25 kira sınırının devam etmemesi gerektiğini düşünüyorum

Bakan Şimşek, kira artışlarında temmuza kadar devam edecek olan yüzde 25 sınırının yeniden uzatılmayacağı mesajı verdi. Şimşek “Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum, etmesi yönünde yapılan bir çalışma da yok” dedi.

Ekonomi dünyası: Hiç kimse milyar dolar ‘kazanmaz’

Gelir eşitsizliği tüm dünyada hızla artıyor. Milyarderler uykuda para kazanıyor. 806 milyarderin serveti 6 yılda iki katına çıktı. Servetin toksik yoğunlaşması sadece ekonomik değil politik bir sorun.

TCMB, 2 ayrı TL depo alım ihalesi açtı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 100 milyar liralık 24 Mayıs vadeli ve 75 milyar liralık 27 Mayıs vadeli 2 ayrı TL depo alım ihalesi gerçekleştirdi.

TÜİK: Yurt dışı üretici enflasyonu nisanda yüzde 65,53 oldu

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, yurt dışı üretici enflasyonu nisanda yıllık yüzde 65,53, aylık yüzde 1,37 arttı.

Dünya devi HSBC’den Türkiye analizi

HSBC, Türkiye’ye ilişkin raporunda yatırımcı duyarlılığında önemli iyileşme olduğunu belirtti.

HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner’in hazırladığı raporda “son görüşmelerimiz baz alındığında Türkiye’ye ilişkin yatırımcı duyarlılığı geçtiğimiz birkaç yıl öncesine kıyasla daha olumlu. Portföy akışlarındaki son ivmelenme de bunun bir kanıtı” değerlendirmesini yaptı.

DIŞ POLİTİKA

İran Cumhurbaşkanının ölümü uluslararası basında: “Şüpheli kaza”

İran Cumhurbaşkanının helikopter kazasında hayatını kaybetmesine dair uluslararası basında yayımlanan değerlendirmelerde “bölgede son dönemde artan çatışmalar ve istikrarsızlıklar” öne çıkıyor.

İran’da 5 günlük yas ilan edildi: Muhammed Muhbir, Reisi’nin görevini vekaleten devraldı

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkede beş günlük yas ilan etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir, Reisi’nin görevini vekaleten devraldı.

Yunanistan ve Kıbrıs’tan ‘Pontus soykırımını tanıyın’ çağrısı

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ‘Pontus Soykırımı’nın tanınması için uluslararası topluma çağrıda bulundu. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Hristodulidis, ‘soykırımın’ okul müfredatlarına gireceğini açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı, Sullivan’la görüştü: ‘Refah’taki kara harekatı genişletilecek’

Katarlı bakan Al-Khulaifi, İsrail’in Gazze’deki askeri kara harekatlarının devam ettiği bir zamanda ateşkes anlaşmasına varmak için siyasi bir irade bulunmadığını söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Netanyahu, Gallant ve üç Hamas lideri hakkında tutuklama talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Asad Ahmad Khan, Gazze’deki savaş nedeniyle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, hem de üç Hamas lideri hakkında yakalama talebinde bulundu.

21 Mayıs

İÇ POLİTİKA

DEM Parti Eş Genel Başkanları Demirtaş’ı ziyaret etti: ‘Mücadelemiz daha da bilendi’

Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, Türkiye’nin demokratikleşmesi için ortak mücadelenin süreceği mesajını verdi.

Hatimoğulları: Normalleşme dediğiniz, Kürtsüz bir normalleşmedir

‘Normalleşme’ tartışmalarına tepki gösteren Tülay Hatimoğulları “Normalleşme dediğiniz; Kürtsüz, devrimcilerin, sosyalistlerin, kadınların, biat etmeyenlerin olmadığı bir yumuşamadır” dedi.

Özgür Özel’den Kobanê Davası’nda yağan cezalara tepki: Siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik

Kobanê Davası’nda yağan cezalara tepki gösteren Özel, “Davada hukuki değil siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik” dedi. Özel, Cumartesi Anneleri/İnsanlarının Galatasaray Meydanı’nda eylem yapmasının yasaklanmasını da eleştirdi.

Bahçeli’nin Kobanê sorularına karşılık Özel’den Sinan Ateş soruları: Arsızlar yanıt versin

CHP lideri Özel, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. MHP lideri Bahçeli’ye Sinan Ateş cinayeti üzerinden yanıt verdi.

İstanbul’da 3. dalga ‘1 Mayıs’ operasyonu

1 Mayıs gerekçesiyle yapılan ev baskınlarında en az 27 kişi gözaltına alındı.

Ev baskınlarında aralarında Türkiye İşçi Partisi (TİP), Devrimci Gençlik, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) ile Sosyalist Meclisler İnisiyatifi (SMİ) üyelerinin de bulunduğu en az 15 kişi gözaltına alındı.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Roma gezisi yanıtı: Ekonomiyle uğraşsın

İBB Başkanı İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Belediyelerin görevi gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil” sözlerine, “Ekonomiyle uğraşsın” ifadeleriyle yanıt verdi.

Ayhan Bora Kaplan: Bana ‘Bakanlarla ilgili ifade ver’ dediler vermedim

Ayhan Bora Kaplan davasında tutuklu emniyet görevlilerinin dinlenilmesi talepleri reddedildi.

Serdar Ortaç’tan ‘Ahmet Kaya’ açıklaması: Allah benim bin belamı versin

Ahmet Kaya’ya ödül töreninde çatal fırlatma olayıyla 1996 yılında gündeme gelen şarkıcı Serdar Ortaç, pişmanlığını dile getirerek “Kendimi kesmek istiyorum o yıla döndüğüm zaman” dedi.

EKONOMİ

Murat Batı: Gayrimenkulden de servet vergisi alınsın

Prof. Dr. Murat Batı ile tasarruf tedbirleri ve vergi sistemini değerlendirdik. Batı’ya göre dolaylı vergi ne kadar fazlaysa, gelir adaletini bozma etkisi o kadar yüksek. Servet vergisinin mevcut sistemde işe yaramayacağını belirten Batı, gayrimenkullerden de servet vergisi alınmasından yana olduğunu ifade etti.

Tarım enflasyonu son bir yılın en yüksek seviyesinde

Tarım enflasyonunda yıllık yükseliş yüzde 50.

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart’a ilişkin Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verilerini açıkladı.

Buna göre, endeks Mart’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,16, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 12,67, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 49,93 arttı.

Yapı Kredi, First Abu Dhabi Bank’a satılıyor: ‘Görüşmeler ileri aşamada’

First Abu Dhabi Bank’ın, Yapı Kredi’deki Koç hisselerini satın alma görüşmelerinin ileri aşamaya geldiği belirtiliyor. Reuters’a konuşan kaynaklara göre, işlem büyüklüğü 8 milyar dolar civarında. Koç Holding, görüşme yapıldığını doğruladı.

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiriyor: Kiralar ne kadar artacak?

Yüzde 25 zam sınırının kaldırılması piyasayı nasıl etkiler? Ev sahipleri eski kiracılardan yüzde 25 zam sınırını gerekçe göstererek daha fazla zam isteyebilir mi? İşte tüm bu soruların yanıtları…

Hazine ve Maliye Bakanlığı 46 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün gerçekleştirdiği 2 tahvil ihalesiyle 46 milyar 309,6 milyon lira borçlanmaya gitti.

ABD Hazine Bakanı Yellen, Türkiye’ye işaret etti: ‘Rusya yaptırımlarına uyun’

Almanya başta olmak üzere Avrupalı bankalara Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyumu artırma çağrısında bulunan ABD Hazine Bakanı Yellen, Türkiye, Çin ve BAE’nin yaptırımları ihlal ettiğini söyledi.

DIŞ POLİTİKA

AB ülkeleri onay verdi: Dondurulan Rus varlıklarının kârı Ukrayna için kullanılacak

AB Konseyi, Rusya’nın dondurulan varlıklarından kaynaklanan olağanüstü gelirlerine yönelik hazırlanan planın üye ülkeler tarafından kabul edildiğini duyurdu.

İsrailli 1300 akademisyenden Gazze’ye saldırıların son bulması için ortak bildiri

İsrail’de 8 aydır devam eden Gazze Savaşı’na karşı ortak bildiri imzalayan 1300 akademisyen, “kendini savunma hakkının, gerçekçi olmayan bir amaç ya da liderlerin siyasi olarak hayatta kalması için savaşı sürdürme hakkı sağlamadığını” söyledi.

Araştırma: İsrail güçleri bilgi veriyor, yerleşimciler Gazze’ye yardım tırlarına saldırıyor

The Guardian gazetesinin yaptığı bir araştırma, İsrail polisi ve askerlerinin, Gazze’ye giden yardım konvoylarının yer bilgisini yasa dışı yerleşimciler ve faşist eylemcilerle paylaştığını gösterdi.

Reisi’nin ölümünün ardından İran’ı ne bekliyor? Arif Keskin: Hamaney için meşruiyet krizi | +PODCAST

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazası sonucu ölmesinin ardından 28 Haziran’da seçime gidiyor. Kazanın sabotaj olma ihtimali ve suikast iddiaları ise sürüyor. Arif Keskin’e göre ise ihmaller öne çıkıyor ve Hamaney’i meşruiyet krizi bekliyor.

‘Yolsuzluk’ krizi tırmanıyor: İspanya’dan Arjantin Büyükelçisi’ni geri çekme kararı

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Arjantin Devlet Başkanı Milei’nin Başbakan Sanchez hakkındaki sözleri dolayısıyla, ülkeyle doğrudan diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı.

ÖNERİLEN MAKALE/SÖYLEŞİ/PROGRAM

Eğitimin anayasası müfredat iktidarın ganimeti değildir (Berrin Sönmez)

Müfredat değişikliğinin kökten zarar verici niteliği hak ettiği ölçüde anlaşılmamış görünüyor. AKP zihniyeti gücü azalırken bir ganimet fırsatını kaçırmak istemediğini düşündürecek şeklide yıllardır çalıştıkları görülen çeşitli planları gecikmeden sahaya sürüyor.

Üçüncü Dünya Savaşı artık çok uzak bir ihtimal değil  (Hakan Aksay)

Türkiye, iktidarıyla ve muhalefetiyle bu tehlikenin farkına varmalı, ondan korunmak için şimdiden hazırlık yapmalıdır

Refah, Philadelphia, şah mat! (Fehim Taştekin)

“Hamas’ı yüzde 90 oranında bitirdik, bir tek Refah’ta dört tugay kaldı” diyen İsrail için fiyaskoyu bundan daha iyi tanımlayan ne olabilir? Filistinlileri dize getiremedi; nedamet görüntüsü yakalayamadı. Filistin davasını gömdüklerini sanıyorlardı; sorunun “Filistin” değil “İsrail meselesi” olduğu daha net görüldü.

Dövizin akıbeti ve Şimşek programı (Ümit Akçay)

Halkın kemerleri sıkılırken, mevcut para politikası, uluslararası para girişlerini yani sermaye akımlarını cezbetmek üzerine kurulu. 2024 seçimleri sonrasına, özellikle de son iki haftaya baktığımızda uluslararası finans kapitale önerilen bu cazip ‘servet transferi’ teklifinin karşılıksız kalmadığı ve sermeye girişlerinin başladığı görülüyor.

16 Mayıs’taki Kobani davası kararı, normalleşme olup olmayacağını ya da kapsama alanını işaret edecek  (Murat Sabuncu)

Bu davada alınacak kararlar elbette Türkiye’nin gideceği yöne dair de mesaj verecek. Uzun süredir militarist-milliyetçi bir dil belirlemiş iktidarın ‘normalleşme-yumuşama’ söyleminin kimleri kapsadığına dair belki de ilk önemli işaret olacak.

Dağ fare doğurdu  (Şeref Oğuz)

Maliye Bakanı tasarruf paketini açıkladı, sonuç hüsran. Ekonomik kış geliyor ve kulağımda bir hicaz şarkı; “Kış geldi firak açmadadır sinede yâre. Vuslat yine mi kaldı başka bahare…” Özetle tasarrufu; merkezi idare yerine yerel yönetimler, kamu yerine özel sektör, iktidar yerine vatandaş yapsın.

Reisi’nin ölümü ne getirir ne götürür? Fehim Taştekin değerlendirdi

Ümit Kıvanç: Devlet birilerinin birilerini katletmesini münasip mi görüyor?

Ümit Kıvanç’la ”Çok Kötü Bir Şey Oldu’ Madımak Katliamı ve Ötesi Üzerine Bir Film’ üzerine konuştuk. Kıvanç, “2 Temmuz 1993’e dair yeni öğrendiğim her şey, keşke öğrenmeseydim, denecek cinsten” dedi.

Kobanê Davası avukatı Çiğdem Kozan: İstinaf sürecinde cezaların kaldırılması gerek

Kobanê Davası avukatlarından Çiğdem Kozan, istinaf dilekçesi için gerekçeli kararı beklediklerini hatırlatarak, “Ortada bir suç olmadığı çok açık, istinaf sürecinde tüm cezalar kaldırılmalı” dedi.