9 Kasım 2023

İç Politika

Son Dakika… Bakan Yerlikaya duyurdu: Narkogüç operasyonlarında 210 şüpheli yakalandı!

Son dakika gelişmesi… İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uyuşturucu ile mücadele kapsamında düzenlenen “Narkogüç” operasyonlarında 210 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat değişikliği çalışmalarının ayrıntıları netleşiyor! Her derste konu: İslam

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “müfredat sadeleşecek” diyerek duyurduğu çalışmalar netleşiyor. Derslerde Türk âlimleri yerine İslam âlimleri anlatılacak. Örneğin biyoloji dersinde anatomi konusu işlenirken dini görüşlere de yer verilecek.

AKP’nin yeni kıyım projesi yolda: Maden işletmek kolaylaşacak

2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre iktidar maden arama faaliyetlerini “kamu yararı” olarak tanımlamayı planlıyor. Bununla birlikte verilen maden ruhsat sayısının da artırılması düşünülüyor. Halihazırda doğal alanlar maden uğruna yok ediliyorken, yaşam savunucuları yeni planlamalarla birlikte kıyımın artacağını düşünüyor.

Yurttaş evsiz kalabilir: Kentsel dönüşüm yasası Meclis’te kabul edildi, tapular tehlikede!

Deprem gerekçesiyle gündeme gelen “Kentsel Dönüşüm Yasası” Meclis’ten geçti. Yurttaşın evine, “rezerv alan” kararıyla el koyulmasının önü açıldı. Yasa, “mülkiyet hakkını ihlal edeceği” için tepkilere neden oldu. Yurttaşın yerinden sürülebileceğini belirten uzmanlar, “Dar gelirli mülksüzleşme tehlikesiyle karşı karşıya” uyarısı yaptı. Muhalefet, belediyelerin devreden çıkarılacağı eleştirisinde bulundu.

Yargıtay’ın AYM kararı: Ya Murat Karayılan da Meclis’e girerse

AYM üyeleri hakkında tutsak TİP Milletvekili Can Atalay ile ilgili verdiği ‘hak ihlali’ kararı nedeniyle Yargıtay suç duyurusunda bulunmuştu. Yargıtay kararında, ‘Fethullah Gülen, Adil Öksüz, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Duran Kalkan, Sabri Ok ve bunlar gibi şüpheli ya da sanıkların, milletvekili seçilmelerinin, TBMM’ye girmelerinin önü açılır’ dedi.

TBB, Yargıtay Disiplin Kurulu’na başvuracak

TBB Başkanı Erinç Sağkan, ‘görevden el çektirmeye davet’ yaptırımının uygulanması için Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu’na başvuracaklarını açıkladı

Özel’den Yargıtay açıklaması: Düpedüz darbe girişimi

Partisinin olağanüstü toplantısının ardından açıklama yapan Özgür Özel, Yargıtay kararına karşı “adalet oturumu” talep edeceklerini kabul edilmezse Meclis’i terk etmeyeceklerini belirtti.

HEDEP’li Serhat Eren: Yargıtay AYM’ye kayyum atandı

Yargıtay’ın AYM’ye kayyum atandığını söyleyen HEDEP’li Serhat Eren, ‘Anayasa Mahkemesine hem de Meclis iradesine darbenin başlangıç noktasıdır’ dedi.

HEDEP: Yargıtay kararı yeni bir darbe teşebbüsüdür

Yargıtay’ın AYM’nin Can Atalay kararını hiçe saymasına karşın açıklama yapan HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, hukukun uzun süredir rafa kaldırıldığını ifade ederek, bu adımı yeni bir ‘darbe teşebbüsü’ olarak tanımladı.

Özel’den Yargıtay’ın AYM üyelerine soruşturma açmasına tepki: Düpedüz darbe girişimi

Partisinin olağanüstü toplantısının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay’ın AYM üyeleri hakkında soruşturma açmasına tepki göstererek ‘Düpedüz darbe girişimi’ dedi. Özel, ‘Adalet oturumu’ talep edeceklerini kabul edilmezse Meclis’i terk etmeyeceklerini belirtti

İstanbul Barosu’ndan Yargıtay hakkında suç duyurusu

İstanbul Barosu, ‘Can Atalay’la ilgili AYM tarafından verilen hak ihlali kararını yerine getirmedikleri’ gerekçesiyle Yargıtay 3. Ceza Daire hakkında suç duyurusunda bulundu.

İzmir ve Adana barosundan Yargıtay’a tepki protestosu

Yargıtay’ın AYM kararını tanımamasına tepki gösteren İzmir ve Adana baroları, ‘Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan karar Anayasa’ya karşı bir kalkışmadır’ diye belitti.

Kobanê Davası: Yargıtay eliyle anayasal kalkışma yaşanmıştır

‘Türkiye’de yargı hiçbir AYM kararına uymuyor’ diyen siyasetçi Günay Kubilay, Yargıtay’ın AYM’nin kararını tanımamasına dikkat çekerek, ‘Yargıtay eliyle bir anayasal kalkışma yaşanmıştır’ dedi.

Atalay’ın avukatı: Mesele Can’ı aştı, anayasal düzen tartışması yaşıyoruz

Yargıtay’ın TİP Milletvekili Can Atalay kararını değerlendiren avukatı Akçay Taşçı, ‘Mesele Can Atalay’ı çoktan aşmış durumda. Artık bir anayasal düzen tartışması yaşıyoruz. O nedenle konu artık iktidar grupları arasındaki bir çatışmanın ürünü’ diyerek ortak bir karşı duruş gerektiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı’na: Hükûmet Rojava’da hastaneleri bombaladı, sizden açıklama duyamadık

Bütçe komisyonunda konuşan HEDEP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, Sağlık Bakanı Koca’nın İsrail’in Türkiye-Filistin hastanesini bombalamasına dair tepkisini anımsatarak, ‘Hükûmet Rojava’da da hastaneleri bombaladı, biz sizden hiçbir açıklama duyamadık’ dedi.

Gazeteci Celalettin Yalçın tutuklandı

Gözaltına alınan gazeteci Celalettin Yalçın, tutuklandı.

Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu

Asrın Hukuk Bürosu, 32 aydır haber alamadıkları müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için bir kez daha Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu.

CHP Meclis Genel Kurulu’nu boşaltmama eylemi başlatıyor

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Can Atalay kararını uygulamayan Yargıtay’ın aynı zamanda Meclis’i hedef aldığını söyledi.

Meclis Danışma Kurulu Yargıtay kararı için toplanacak

Meclis Danışma Kurulu, Yargıtay’ın Can Atalay kararını değerlendirmek üzere saat 17.00’de toplanacak.

Kurtulmuş ile görüşen Özel: Olağanüstü toplantı için çağrı yapılacak

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ile görüşen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Meclis Danışma Kurulu’nun kurulmasını talep ettiğini ve Kurtulmuş’un bu bağlamda bir çağrı yapacağını açıkladı.

Meclis Başkanvekili Önder: Can Atalay kararını okumayacağım

HEDEP’li Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Yargıtay’ın ‘darbe’ girişiminde bulunduğunu belirterek, Can Atalay ile ilgili kararı kendi nöbetinde okumayacağını söyledi.

Ekonomi

Çiğ sütteki fiyat artışı raflara yansıdı: Süte 2.5 lira zam

Çiğ süt fiyatının 12 liradan 15 liraya yükselmesiyle sütün raf fiyatına 2.5 lira zam geldi. Zincir marketlerde private label markalı yüzde 3.1 yağlı 1 litrelik sütün fiyatı 21.5 liradan 24 liraya çıktı.

Sigaraya, çikolataya, şekerlemeye, sakıza zam

Sigarada son zam haberi Imperial Tobacco grubundan geldi. Zamlı tarifeyle Imperial Tobacco grubu sigaraları 45-57 liraya yükseldi. Ayrıca çikolata, şekerleme ve sakızlara da zam geldi.

Tariş zeytinyağı alım fiyatını 295 TL olarak açıkladı: Tüketici bir litre zeytinyağını rafta ortalama 410 TL bandında görecek

Tariş, zeytinyağının kilosunu 295 TL’den alacağını açıkladı. UZZK Başkanı Tan, Tariş’in yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalıştığını söylese de açıklanan fiyatın üretim maliyeti olduğunu belirterek fiyatların birkaç ay sonra böyle kalmayacağını savundu.

Japon otomobil devi Mazda Türkiye’den çekildi

Japon otomotiv devi Mazda Motor, Türkiye, satış operasyonlarını belirsiz bir süre için durdurma kararı aldığını açıkladı.

Dış politika

Netanyahu’nun psikiyatristi Moshe Yatom ‘dayanamadı’: Not bırakarak intihar etti

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun psikiyatristi Dr. Moshe Yatom’un evinde ölü olarak bulunduğu öğrenildi. İntihar ettiği belirlenen psikiyatristin evinde intihar notu da ortaya çıkarken Yatom’un yaşananlardan Netanyahu’yu sorumlu tuttuğu belirtildi.

ABD: İsrail Gazze’de her gün saldırılara 4 saat ara verecek

ABD, ‘İsrail Gazze’nin kuzeyinde her gün 4 saat ara verecek. Aralarda askeri operasyon olmayacak, duraklamalar bugün başlayacak’ açıklaması yapıldı.

Çatışmalarda 34’üncü gün: Ateşkes için müzakere

İsrail ve Filistin arasında 34’üncü güne giren çatışmalarda ölü sayısı artarken, Hamas’ın elindeki bir grup esire karşılık 3 günlük ateşken için müzakereler yürütüldüğü belirtildi.

ABD’de Kongre çalışanları isyan etti: Sessiz kalmaya tahammülümüz yok

ABD’de 100’den fazla Kongre çalışanı düzenledikleri protestoda, Gazze’de ateşkes yapılması çağrısında bulunarak, “Artık sessiz kalmaya tahammülümüz yok” dedi.

UNRWA: Gazze savaşında 99 çalışanımız hayatını kaybetti

UNRWA, İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den beri 99 çalışanlarının hayatını kaybettiğini duyurdu.

ABD’den Suriye’de hava operasyonu

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Suriye’de İran’a yakın gruplara hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

İran’da 9 tutuklu idam edildi

İran İnsan Hakları Örgütü, İran’ın Qezal-Hesar cezaevinde 9 tutuklunun toplu bir şekilde idam edildiğini açıkladı

Pedro Sánchez iktidara dönmek için Katalan parti ile anlaştı

Pedro Sánchez’in İspanyol Sosyalist Partisi, iktidara yeniden dönmek için bağımsızlık yanlısı Katalan parti ile anlaşmaya vardı.

İtalya Parlamentosu’nda Abdullah Öcalan için basın toplantısı

İtalya Parlamentosu’nda ‘Türkiye’de Siyasi Haklar ve Abdullah Öcalan Davası’ başlığıyla düzenlenen basın toplantısında tecridin kırılması için İtalya’nın üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi istendi.

Dünya, kayıtlardaki en sıcak 12 aylık dönemi yaşadı

Araştırma kuruluşu Climate Central tarafından yapılan analizde, Kasım 2022-Ekim 2023 döneminde en sıcak 12 aylık dönemi yaşadı.

10 Kasım 2023

İç Politika

Yargıtay Başkanlığı AYM’yi hedef aldı: Hukuk sistemini kaosa sürüklüyor

Yargıtay Başkanlığı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin arkasında dururarak Anayasa değişikliği istediğinin sinyalini verirken, ‘AYM adli ve idari mahkemelerce verilen kararları bozan bir mahkeme olmadığı gibi istinaf ve temyiz mercii değildir’ dedi

MHP de AYM’yi hedef aldı: Ya kapatacağız ya da yeniden yapılandıracağız

Yargıtay’ın AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından yaşanan yargı krizi sürüyor.

Erdoğan Yargıtay’ı savundu: Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez

Yargıtay’ı sahiplenen Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin ‘arka arkaya yanlış kararlar verdiğini’ ve Yargıtay’ın aldığı kararın ‘asla bir kenara atılamayacağını’ söyledi.

Ankara Barosu Yargıtay önünde

Ankara Barosu  Yargıtay’ın AYM kararını tanımayarak TİP milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmemesi ve AYM üyelerine suç duyurusuna karşı Yargıtay’a doğru başlattığı yürüyüş Yargıtay önünde devam ediyor. Protestoya desten veren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erdoğan eliyle anayasal düzenin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını söyleyerek, ‘Sen anayasanın hükmünü değiştirecek güçte değilsin. Halk sana bu yetkiyi vermedi. Sen bu yüzden darbecisin’ dedi.

Kavala’dan Bahçeli’ye: Bunlar, yargıda düşman hukukunu meşrulaştıran söylemler

Gezi Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Osman Kavala, Bahçeli’nin kendisine dair, ‘Osman Kavala Sorosçudur, casustur’ sözlerine tepki göstererek, ‘Bunlar, yargıda düşman hukuku uygulamalarını meşrulaştıran söylemlerdir’ dedi.

Kışanak: Azami tutukluluk süresi doldu, ben neden hala içerideyim?

Kobanê Davası’nda tutuklu bulunan siyasetçi Gültan Kışanak, Erdoğan’ın yargıya ilişkin ‘Ben hakemim’ sözlerini hatırlatarak, ‘Sizden mi tahliye istesek yoksa saraydan mı bilmiyorum’ dedi. Kışanak ayrıca azami tutukluluk süresinin de dolduğunu belirterek ‘Ben neden hala içerideyim?’ diye sordu.

Hüda Kaya’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Avukat Zilan Leventoğlu, Hüda Kaya’nın tutuklanmasına karşı yaptıkları itirazın reddedildiğini duyurdu.

Ailelerden İmralı için görüşme başvurusu

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevinde kalan diğer tutukluların aileleri, yakınları ile görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu.

İYİ Parti’de bir istifa daha

Durmuş Yılmaz, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla İYİ Parti’den istifa ettiğini duyurdu

Ekonomi

İşsizlik oranı eylülde yüzde 21,8 oldu

TÜİK’in açıkladığı resmi verilere göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 21,8 oldu. Dar tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 9,1 olarak açıklandı.

CHP’den AYM’ye ’emekli ikramiyesi’ başvurusu: Tüm emekliler bu ikramiyeye kavuşsun

CHP, 5 bin TL ikramiye düzenlemesinde çalışan emeklilerin kapsam dışında tutulması kararını Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı.

İsviçre bankasından dolar 39 lira olacak tahmini

Zürih merkezli İsviçre bankası UBS, TL’de değer kaybının süreceğine işaret etti. Banka, doların 2024 sonunda TL karşısında 39 liraya yükseleceği öngörüsünde bulundu.

Koç Holding’den ‘batarya hücresi üretim tesisi’ yatırımına ilişkin açıklama

Koç Holding, Ford batarya hücre yatırımının iptal edildiğini duyurdu. KAP’a konu hakkında yapılan açıklamada, batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı ve niyet mektubunun feshedildiği belirtildi.

Dış Politika

İsrail Gazze’de okul vurdu: En az 20 ölü

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları 35’inci gününde devam ederken, hastaneler ve çevresini bombalamaya devam eden İsrail, Şifa Hastanesi’nde poliklinik binasını bombaladı; çok sayıda ölü ve yaralı var. İsrail’in bir okula düzenlediği saldırıda da en az 20 Filistinlinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

İsrail, Suriye ve Lübnan’da Hizbullah’ı vurdu

İsrail ordusundan yapılan son açıklamada, Suriye’nin bombalandığı duyurulurken Lübnan’daki Hizbullah’ın alt yapısını yok etmek için operasyonlara devam edildiği belirtildi

Minbic Gençlik Meclisi önünde patlama

Minbic Gençlik Meclisi önünde gerçekleşen patlamada yaralılar olduğu belirtildi Minbic Gençlik Meclisi önünde bir patlama gerçekleşti.

Türkiye Amêdiyê köylerini bombalıyor

Türkiye Amêdiyê köylerini bombaladı, Berçî köyündeki bir eve top mermisi isabet etti

11 Kasım 2023

İç Politika

Cumartesi Annelerinin mücadelesi Galatasaray Meydanı’nı yeniden açtı

Cumartesi Anneleri, ısrarlı mücadeleleri sonucunda 5 buçuk yıldır kendilerine yasaklanan Galatasaray Meydanı’na giriş yapabildiler.

Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Yargıtay’a tepki

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Yargıtay’ın AYM’yi tanımayan kararını protesto etti ve ‘Tüm halkımızı bu garabete karşı çıkmaya davet ediyoruz’ çağrısı yaptı.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Yargıtay protestosu

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ni protesto etti

Yeni Şafak AYM üyelerini hedef gösterdi

Yeni Şafak Gazetesi AYM üyelerini fotoğraflarını yayınlayarak hedef gösterdi.

Bakan Tunç: AYM’nin kararları herkesi bağlar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yüksek yargıdaki krize ilişkin konuştu: “Sorunun çözümü yeni bir anayasa yaparak çelişkileri ortadan kaldırmaktan geçiyor. Anayasa değişikliği olmadan sorun kalıcı olarak çözülemez.”

CHP’de MYK ve ‘Gölge Kabine’ açıklandı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Parti Meclisi Toplantısı sonrası ‘Gölge Kabine’ ve yeni MYK’yi açıkladı.

CHP’nin Meclis’teki Yargıtay protestosu 12 Kasım’a kadar sürecek

CHP milletvekillerinin, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin AYM üyelerine yönelik suç duyurusu üzerine başlattığı Meclisi terk etmeme eylemi 12 Kasım’a kadar sürecek.

MHP’li İzzet Ulvi Yönter, gazeteci Alican Uludağ’ı tehdit etti: Nefesimiz ensende

Alican Uludağ, yüksek yargıda krize neden olan kararın altında imzası olan Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi Hakan Yüksel’in MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter ile ilişkisini ortaya çıkarttı.

Deniz Zeyrek: HEDEP ile AKP arasında doğrudan arka kapı diplomasisi başlamış vaziyette

Gazeteci Deniz Zeyrek, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) ile AKP arasında arka kapı diplomasisi başladığını iddia etti.

Ekonomi

Emeklilerden 5 bin TL’lik ödemeye tepki: ‘Açlığa terk edildik’

Emekliler Dayanışma Sendikası, çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus olarak verilen 5 bin TL’lik ödemeyi protesto etti. ‘Açlığa terk edildik’ diyen emekliler, yılda dört kez asgari ücret tutarında ek ödeme ve toplu sözleşme hakkı talep etti.

Dış Politika

Filistin Kızılayı: Kudüs Hastanesi kuşatıldı, tanklar 20 metre mesafede

Filistin Kızılayı, İsrail tanklarının, Gazze Şeridi’ndeki Kudüs Hastanesi’ne 20 metre uzaklıkta olduğunu açıkladı.

Şifa Hastanesi’de yakıt tamamen bitti; hayatını kaybedenler toplu mezara gömülecek

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları 36’ıncı gününde devam ederken, Şifa Hastanesi’nin direktörü yaptığı açıklamada, İsrail’in yerleşke içinde hareket eden her şeyi hedef aldığını söyledi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı da hastanede yakıtın bittiğini ve hayatını kaybedenler için toplu mezar kazılacağını söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı: Şifa Hastanesi’nde 39 bebek öldü

Gazze’deki Şifa Hastanesi İsrail’in saldırıları nedeniyle hizmet dışı kaldı. Filistin Sağlık Bakanı, Şifa Hastanesinde yoğun bakımda tutulan 39 bebeğin oksijen yetersizliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsrail, Batı Şeria’da pek çok adrese baskın düzenledi

İsrail güçleri, işgal altında bulunan Batı Şeria’da pek çok adrese baskın düzenlerken, gözaltı ve hayatını kaybedenlere dair bilgi edinilemedi

Riyad’daki Gazze zirvesi sonrası ortak bildiri

Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Gazze zirvesi sonrası yayımlanan ortak bildiride, İsrail’in Gazze’deki saldırganlığı kınandı.

Filistin Başkanı Abbas: Gazze için üzerimize düşeni yaparız

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, çatışmaların sona ermesinin ardından Gazze Şeridi’nde yönetimi devralmaya talip olduğunu söyledi.

Londra’da on binlerce kişi Filistin’e destek için yürüdü

Londra’da on binlerce kişi Filistin’e destek ve acil ateşkes sağlanması için 5. kez sokaklara indi.

Macron’dan İsrail’e ateşkes çağrısı: Sivilleri öldürmenin hiçbir gerekçesi yok

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarda sivillerin öldüğünü belirterek, “Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz” dedi.

Fransa, FHKC üyesi Abu Daqqa’yı sınır dışı etti

Fransa’da hakkında ‘sınır dışı etme’ kararı verilen FHKC üyesi Maryam Abu Daqqa’nın Mısır’a gönderildiği öğrenildi.

70 BM Büyükelçisi Cenevre’de Gazze’ye yönelik uluslararası eylem çağrısı için buluştu

BM Büyükelçileri Cuma günü Cenevre’deki BM Merkezi’nde Gazze’deki kan ve acıyı sona erdirmek üzere uluslararası toplumun derhal harekete geçmesi için ortak çağrıda bulundu.

Halep’te Şam güçlerine saldırıda 4 kişi öldü

Halep’te Şam hükümet güçlerine ait bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 4 kişinin öldüğü belirtildi.

ABD’nin Hewlêr’in Herir ilçesinde bulunan askeri üssüne saldırı

Hewlêr’in Herir ilçesinde bulunan ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçlerine ait askeri üsse saldırı düzenlendi.

ABD, Irak ve Federe Kurdistan Bölgesi’ne Patriot yerleştirdi

Pentagon Sözcüsü Pat Ryyder, ABD güçlerinin savunulması için Federe Kurdistan Bölgesi ve Irak’a Patriot Savunma Sistemleri yerleştirdiklerini duyurdu.

Türkiye Biradost köylerini bombaladı

Türkiye’ye ait savaş uçakları Biradost alanı sınırları içerisinde bulunan alanları bombaladı.

12 Kasım 2023

İç Politika

HEDEP’ten yerel yönetimler konferansı: Kentler öz kimliklerine kavuşturulacak

HEDEP’in yerel yönetimlere dair gerçekleştirdiği konferansında bir dizi önerge kabul edildi. Kayyumlara dair önergede, kayyumların yarattığı tahribat yeniden kazanılacak belediyeler ile ortadan kaldırmanın hedeflediği belirtildi.

HEDEP’in Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

HEDEP Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Konferansı’nın sonuç bildirgesinde, kayyumlar tarafından gasp edilen her alanın eşit temsiliyetle geri geri alınacağı vurgusu öne çıktı.

HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan: Dayatılan ittifaklara karşı seçeneksiz değiliz

Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı’nda konuşan HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde Kurdistan’da kendi adaylarını çıkaracaklarını ifade ederek, ‘Batıda ittifaklara açığız. Halkımızın işine gelmeyen ittifaklar bize dayatılırsa seçeneksiz değiliz’ dedi

HEDEP İstanbul İl Eşbaşkanları seçildi

HEDEP İstanbul İl Örgütü’nün 2’nci Olağanüstü Kongresi’nde, yeni eşbaşkanlar Gonca Yangöz ile Murat Kalmaz oldu. Kongrede ‘PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlayacağız’ mesajı öne çıktı.

Cizre Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki konser engellendi

Konserin engellenmesine tepki gösteren yurttaşlar oturma eylemi yaptı.

Kulis: AKP, AYM’nin yetkilerini yasa yoluyla daraltmayı planlıyor; taslak hazırlandı

AKP iktidarı yargıdaki tartışma sonrası AYM Kanunu’nun 50. maddesinde yasayla değişiklik yapacağı iddia ediliyor

Ekonomi

Son sigara grubuna da zam geldi: İşte 2024 zamlı sigara fiyatları

TT grubuna gelen zamla birlikte zam gelmeyen sigara grubu kalmamış oldu. Zamla beraber en pahalı sigara 53 TL oldu.

Uzun süreli işsizlik de iş arama süreleri de arttı

İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin yüzde 33’ü bir yıldan uzun süredir iş arıyor. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 17 seviyesindeydi. Ekim 2022-Ekim 2023 arasındaki bir yılda uzun süreli işsizlik 16 puan birden arttı.

Çiftçiler 5 bin TL’lik ödemeden yararlanamadı: Ziraat odalarından ‘üreticiyi mağdur etmeyin’ çağrısı

ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçiler, emeklilere verilen 5 bin TL’lik ödemeden yararlanamadı. Çiftçilerin yüzde 75’inin emekli olduğunu vurgulayan TZOB Yönetim Kurulu üyesi Soydan ve Giresun Ziraat Odası Başkanı mağduriyetin giderilmesi çağrısı yaptı.

Dış Politika

Hamas, rehine müzakerelerini askıya aldı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları aralıksız sürerken DSÖ yaptığı son açıklamada Şifa Hastanesi ile tüm iletişimlerinin kesildiğini duyurdu.

İsrail tankı hayatını kaybetmiş Filistinlinin üstünden geçti

İsrail’e ait bir tankın, Gazze’de ölü bir Filistinlinin üzerinden geçtiği görüntüler insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

İsrailli aşırı sağcı Bakan: Hamas’ı destekleyen herkes yok edilmeli

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ‘Hamas’ı destekleyen herkesin yok edilmesi gerektiğini’ söylerken, Tarım Bakanı Avi Dichter ise Gazze’de yaşananları ‘2023 Gazze Nekba’sı’ olarak tanımladı.

Hizbullah ve İsrail arasındaki gerilim tırmanıyor: Beyrut’u Gazze’ye çeviririz

Hizbullah lideri Nasrallah, cumartesi günü yaptığı açıklamada İsrail sınırında yeni silahlar kullandıklarını söyleyerek, ‘Yarım ton patlayıcı İsrail karakollarına düştüğünde neler olacağını hayal edebilirsiniz’ dedi. İsrail Savunma Bakanı Gallant ise Hizbullah’ı tehdit ederek ‘Beyrut’un Gazze ile aynı kaderi paylaşabileceğini’ söyledi.

İsrail uçakları Suriye’yi bombaladı

İsrail ordusu, Suriye’den Golan Tepeleri’nin İsrail tarafından ilhak edilen kısmına doğru ateş açılmasının ardından İsrail savaş uçakları Suriye’yi bombaladı

Dünya’nın birçok yerinde milyonlar İsrail’i protesto etti

Ateşkes çağrılarını reddeden İsrail’e karşı küresel kamuoyunda tepkiler büyüyor. Londra, Paris, Berlin ve New York başta olmak üzere birçok kentte protesto gösterileri düzenlendi

Akdeniz’de ABD uçağı düştü: 5 asker hayatını kaybetti

Akdeniz’de 10 Kasım’da askeri eğitim kapsamında yakıt ikmali yaparken düşen ABD uçağında 5 personelin öldüğü duyuruldu.

ABD‘nin Xirab Cir ve Rimelan üslerine saldırı

Amerika’nın Suriye’deki Xirab Cir ve Rimelan askeri üslerine hava saldırısı düzenlendi

Bangladeş’te protestolar sürüyor: Bir tekstil işçisi daha katledildi

Bangladeş’te daha iyi ücret talebiyle işçilerin gerçekleştirdiği eylemlerde bir işçi daha hayatını kaybetti.

13 Kasım 2023

İç Politika

Atalay ve Can’ı ziyaret eden Saki: Celalettin Can’ın sağlık durumu iyi değil

Can Atalay ve Celalettin Can’ı ziyaret eden HEDEP İstanbul Milletvekili Özgül Saski, Celalettin Can’ın sağlık durumunun iyi olmadığını, bir an evvel ameliyat olması gerektiğini söyledi.

3 vekilin dokunulmazlıkları komisyona gönderildi

HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın da aralarında bulunduğu 3 milletvekilinin dokunulmazlıkları Karma Komisyonu’na gönderildi.

Kobanê Davası: Devletin bütünlüğünü bozma iddiası ancak mühendislik çalışması olabilir

Kobanê Davası’ndaki savunmasını sürdüren Günay Kubilay, savcının haklarındaki mütülaası için ‘HDP MYK’nin Kobanê çağrısından devletin bütünlüğünü ve birliğini bozma iddiasını çıkartmak, ancak kâğıt üzerinde bir mühendislik çalışması ile çıkartılabilecek bir sonuç olabilir’ ifadelerini kullandı.

Kobanê Davası’nda ara karar: Kışanak ve Tuncel uzun tutukluluğa rağmen yine tahliye edilmedi

Kobanê Davası’nda tutuklu bulunan siyasetçilerin tahliye talepleri bir kez daha reddedildi.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı davasında 6 kişi tahliye edildi

İstiklal Caddesi’ndeki 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının üzerinden 1 yıl geçti. 24’ü tutuklu 36 sanık hakkında açılan davada altı sanık hakkında tahliye kararı verildi. Duruşma 22 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

‘Özgürlük Yürüyüşü’ne davet: Tecrit bütün Ortadoğu’yu etkiliyor

18 Kasım’da gerçekleşecek ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne davet çalışmaları pek çok kentte devam ederken, halk toplantılarından çıkan sonuç tecridin bütün Ortadoğu’yu etkilediği…

Bakırhan Alevi örgütlerini ziyaret etti

Kongre sonrası sivil toplum örgütleri ile bir araya gelme çalışması başlatan ve bu amaçla Alevi örgütlerini ziyaret eden HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, toplumsal muhalefetle bir hat oluşturacaklarını belirtti.

HEDEP Sözcüsü Doğan: Olası bir görüşme ancak ilkeler doğrultusunda olabilir

AKP ile HEDEP’in arka kapılar ardında pazarlık yaptığı iddialarını yalanlayan HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, ‘Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin kazanmalarına ve muhtemel kazanımlarına dönük korkunun tezahürü’ dedi. Doğan, olası bir görüşmenin ise ancak ilkeler doğrultusunda olacağını belirtti.

HEDEP: Demokratik Cumhuriyet için yerel demokrasiyi güçlendireceğiz

HEDEP’in hafta sonu düzenlediği ‘Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı’nın yayınlanan sonuç bildirgesinde, kayyum politikasına dair özeleştiri verilerek, demokratik bir Cumhuriyet için yerelden demokrasinin halkla birlikte örüleceği vurgulandı.

CHP’den ‘yargı krizi’ nöbeti: Çağlayan Adliyesi’nde oturma eylemi başlatıldı

CHP, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin AYM kararını tanımamasının ardından Çağlayan Adliyesi’nde oturma eylemi başlattı.

DİSK’in İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşü başladı: “Gelirde adalet, vergide adalet”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Milyonlarca işçinin, emekçinin sesi olmak için yürüyoruz” dedi.

Bir süredir el değiştireceği söyleniyordu: KRT’nin satıldığı iddia edildi

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül’e satılacağı öne sürülen KRT’nin, feshedilen Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fırat Bozfırat’a satıldığı öne sürüldü.

Zonguldak’ta işçiyi öldürüp yakanlar ifadelerinde birbirlerini suçladı

Zonguldak’ta ormanda yanmış cesedi bulunan Muhammed Nourtani’nin ölümüyle ilgili tutuklanan ocak sahipleri Hakan Körnöş, Enver Gideroğlu ve çalışan Ahmet Aydın ifadelerinde birbirlerini suçladı.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki yönetici, personeli fişleyip herkese e-posta attı

Boğaziçi Üniversitesi Yayım İşleri Şube Müdürlüğü’nün başına getirilen yönetici, birimdeki personeli fişleyerek hazırladığı dosyayı birimdeki çalışanlara attı.

Ekonomi

Türkiye’den İsrail’e her gün 7 gemi dolusu mal gidiyor

Gazze saldırısının başladığı 7 Ekim’den bu yana Türkiye’den İsrail’e toplam 253 gemi dolusu mal taşındı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, dünya çapında İsrail’e mal taşında ABD ve Çin’den sonra Türkiye ve Almanya üçüncü sırada yer alıyor.

Yıllık cari açık 51,7 milyar dolar oldu

Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler hesabı eylülde 1 milyar 876 milyon dolar fazla verdi. 12 aylık cari açık ise 51,7 milyar dolar oldu.

Dış Politika

İsrail ordusu Gazze’de parlamento binasını işgal etti

İsrail ordusuna bağlı bir grup, Hamas’a ait parlamento binasını işgal ettiklerine dair bir fotoğraf paylaşırken Hamas, beş günlük ateşkes karşılığında 70 çocuk ve kadın rehineyi bırakmaya hazır olduğunu açıkladı.

İsrail hastanelere saldırıyor: Hastalar ölüyor, cesetler çürüyor

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana süren saldırıları devam ederken kuşatma altındaki Şifa hastanesinde, yakıt eksikliği nedeni ile her geçen gün hastaların öldüğü, morgdaki cesetlerin çürüdüğü açıklandı.

Netanyahu Gazze’de kalmada ısrarcı; ABD farklı bir plan üzerinde çalışıyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, savaş sonrasında İsrail ordusunun Gazze’de kalmaya devam edeceği mesajını yinelerken, ABD yönetimi Netanyahu’nun planına sıcak bakmıyor ve bir uluslararası gözlem misyonu oluşturulması gerektiğini savunuyor.

Batı Şeria’da yerleşimci şiddeti İsrail güçlerinin gözetiminde artıyor

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in silahlandırma kampanyası sonrası işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yerleşimci şiddetinde belirgin bir artış yaşandı.

Uluslararası Af Örgütü: AB uluslararası hukuka uymakta başarısız oldu

Uluslararası Af Örgütü, Gazze’de acil ateşkes yapılması gerektiğini ifade ettiği açıklamasında, AB’nin uluslararası hukuka uyma ve ateşkes çağrısı yapma konusunda başarısız olduğunu belirti.

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Borrell: “İsrail Gazze’yi işgal edemez”

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Filistinliler için yeni bir devlet inşa edilmesi gerektiğini belirterek, Filistinlilerin sürgününe ve Gazze’nin İsrail tarafından işgaline izin verilemeyeceğini söyledi.

İngiltere’de Filistin tartışması: İçişleri Bakanı görevden alındı

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Filistin’e destek eylemlerine karşı tutumu nedeniyle görevinden alındı.

Tüm dünyadan doktorlar Gazze’ye gitmek için bekliyor

Tüm dünyadan çok sayıda doktor, Gazze’deki hastanelerde görev yapmak için bölgeye gitmeyi bekliyor.

‘Şifa Hastanesi’ne acil yakıt tahsis edilmeli’

Gazze’de 16 Kasım’dan sonra iletişim tamamen kesilecek, bölgedeki birçok hastane çalışamaz durumda.

BM’de bayraklar yarıya indi, Gazze’de öldürülen çalışanlar için saygı duruşu

BM’ye bağlı UNRWA’nın 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 100’den fazla personelin öldüğünü duyurmasıyla BM’nin Asya ofislerinde, bayraklar yarıya indirilerek Gazze’de hayatını kaybeden çalışanlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Thunberg’den Filistin’e destek: İşgal edilmiş topraklarda iklim adaleti yok

Hollanda’da, Afgan ve Filistinli kadınları sahneye davet eden iklim aktivisti Greta Thunberg’in sözü kesilerek protesto edildi.

Rusya’dan İdlib’e hava saldırısı: 34 ölü 60 yaralı

Rusya’nın, İdlib’de silahlı gruplara ait noktalara yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarında 34 kişi öldü, 60’ı da yaralandı.

ABD-İran geriliminde karşılıklı saldırılar

ABD’ye ait savaş uçakları, Dêrezor’un Meyadin ve Ebukemal ilçelerinde bulunan ve İran bağlantılı gruplara ait olan silah depolarını bombalarken, İran misilleme olarak ABD üslerini vurdu

Irak’ta seçimler öncesi Sadr’dan boykot kararı

Irak’ta 18 Aralık’ta yapılması planlanan seçimler öncesi Sadr Hareketi’nin ‘boykot’ kararı aldığı açıklandı.

İtalya’da iklim aktivistleri yolu kapattı

“Milano’da temmuz ayında ağaçların devrildiği, hayatın haftalarca durduğu ve çok sayıda aracın tahrip olduğu hava olayları yaşadık.”

14 Kasım 2023

İç Politika

Özgür Gündem davası ertelendi

Özgür Gündem gazetesinin yöneticileri ve yazarları hakkında açılan davanın duruşması ertelendi.

İstanbul Barosu’ndan Yargıtay’a suç duyurusu

İstanbul Barosu, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi üyelerinin TİP Milletvekili Can Atalay kararı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay’ın Atalay kararına itiraz: AYM kararını uygulayacak bir mahkeme arıyoruz

TİP milletvekili Can Atalay’ın avukatları, Atalay’ı tahliye etmeyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararına itiraz etti. Avukatlar ‘AYM kararını uygulayacak bir mahkeme arıyoruz’ dedi.

Bahçeli yine AYM’yi hedef aldı: Hukuk düzeninin safrası

AYM Başkanına ‘Kandile git’ diyen Devlet Bahçeli, bir kez daha AYM’yi hedef aldı. Bahçeli, ‘AYM, hukuk düzeninin safrası ve sancısıdır. Ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır’ dedi

Barış Anneleri: Herkes ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne katılmalı

Barış Anneleri Meclisi üyeleri, çatışmaların son bulması için tüm kesimleri 18 Kasım’da yapılacak ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne çağırdı

Gergerlioğlu’ndan kendisine hakaret eden MHP’lilere: Haddinizi bilin

Devlet Bahçeli’nin kendisine yönelik sözlerine tepki gösteren HEDEP’li Gergerlioğlu, MHP’liler tarafından tehdit ve hakarete uğradı. Gergerlioğlu, ‘Haddinizi bilin’ diyerek, tepki gösterdi.

Bakırhan: Demokratik yeni bir anayasaya hazırız

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Yargıtay krizine dikkat çekerek, ‘Yeni Anayasa’ tartışmalarına dair Meclis’e çağrıda bulunup, ‘Darbe anayasası yerine demokratik yeni bir anayasaya hazırız’ dedi.

HEDEP’ten MEB bütçesi görüşmelerinde anadil protestosu

Komisyon’daki MEB bütçesi görüşmeleri sırasında HEDEP’li vekiller, Kürtçe ve diğer dillere kaynak ayrılmamasını dövizler ile protesto etti.

Zorlu Center önünde Filistin eylemi: “İsrail’le tüm ilişkiler kesilsin”

“Zorlu Holding, bugün itibarıyla İsrail’deki en büyük Türkiyeli sermaye grubudur” diyen Filistin’de İşgale Son Kampanya Grubu, İsrail’le tüm ilişkilerin kesilmesi çağrısı yaptı.

Merdan Yanardağ ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davasında beraat etti

Merdan Yanardağ, BirGün’deki, ‘Faşizm ve İslamcı Faşizm’ başlıklı köşe yazıları nedeniyle yargılanıyordu.

Bakan Tunç tekrarladı: Yeni Anayasa yapmak mecburiyetindeyiz

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yüksek yargıda başlayan krizin ardından yaptığı yeni Anayasa çağrısını tekrar etti: “Anayasamızda gerçekleştirdiğimiz reformlar elbette ki darbeci ruhu ortadan kaldırmaya yetmedi. Parlamentoda bir uzlaşmayla yeni bir anayasayı yapmak mecburiyetindeyiz.”

İstanbul Barosu’ndan Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’na 3235 imza

İstanbul Barosu, Can Atalay ve Anayasa’nın korunması için Çağlayan Adliyesi önünde eyleme çıktı.

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara ceza

Mahkeme, tüm kadınlara 10 aylık hapis cezası veririken, İlayda Tuana Öztunçel ve Türkan Sıla Akkuş, hakkında “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararını verdi. Mahkeme diğer kadınlara verdiği 10 aylık hapis cezasını, 5 bin liralık para cezasına çevirdi.

Zonguldak’taki mülteci işçi cinayetinde 3 tutuklama

Zonguldak’ta öldürülen Afganistanlı maden işçisi Vezir Mohammad Nourtani’yle ilgili soruşturmada maden sahipleri ve bir maden çalışanı tutuklandı.

Ekonomi

ABD’de enflasyon ekimde değişmedi

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda değişim göstermedi. Yıllık bazda ise yüzde 3,2 artışla piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Motorinde 1,64 TL’lik indirim uygulandı

13 Kasım gece yarısından itibaren motorine 1,64 TL’lik indirim geldi. Benzinde bir fiyat değişikliği ise beklenmiyor.

Efe grubu alkollü içkilere zam geldi

Rakıya zam geldi. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, Efe grubu alkollü içkilere zam geldiğini duyurdu.

Dış Politika

Scholz, Erdoğan’ın İsrail’in “meşruiyet”ine yönelik sözlerine “saçma” dedi

Berlin ziyareti öncesinde Erdoğan’ın sözlerine tepkiler dinmiyor. Erdoğan’ın İsrail’in “faşizmi” ve “meşruiyeti”ne ilişkin sözleri sorulan Almanya Başbakanı Scholz, “Bunlar saçma” dedi.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolü 16 Kasım’da görüşülecek

İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne ilişkin teklif 16 Kasım’da Meclis’te görüşülecek

ABD ve İngiltere’den Hamas ve İslami Cihat’a yaptırım kararı

ABD ve İngiltere, Hamas ve İslami Cihat Hareketi’yle bağlantısı bulunan gerçek ve tüzel kişilere ortak yaptırım uygulama kararı aldı.

Gazze’de 42 gazeteci katledildi

İsrail’in Gazze’ye bombardımanında NuJINHA’nın Arapça Servisi Gazze Muhabiri Nagham Karajeh de yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: 48 saat içinde hastaneler hizmet veremez duruma gelecek

Gazze’de bulunan Sağlık Bakanlığı yeni bir açıklama yaparak, Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısını 4 bin 630’u çocuk olmak üzere 11 bin 240 olarak güncelleyerek 48 saat içinde hastanelerin hizmet veremez duruma geleceğini bildirdi. DSÖ ise yaptığı son açıklamada Gazze’deki hastanelerin yarısından fazlasının işlevsiz olduğu bilgisini paylaştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: Şifa Hastanesinde toplu mezar kazmaya başladık

DSÖ Sözcüsü Harris, “Gazze’deki 36 hastaneden 22’si, yani yarıdan fazlası yakıt yetersizliği, saldırılar ve güvenli olmayan ortam nedeniyle hizmet dışı kaldı” dedi.

MSF: Gazze’deki Şifa Hastanesinde durum insanlıkdışı

“Elektriğimiz yok. Hastanede su yok. Yiyecek de yok. Ana kapının önünde çok sayıda ceset var, yaralı hastalar da var, onları içeri alamıyoruz.”

Hamas 5 günlük ateşkes karşılığında 70 rehineyi bırakmayı önerdi

Hamas askeri liderliği 5 günlük ateşkese karşılık ellerindeki 250 dolayında rehineden 70 kadar çocuk ve kadını serbest bırakmaya hazır olduklarını söyledi. İzzettin el-Kassam Tugayları insani yardım önündeki tüm engellerin de kaldırılmasını istedi.

Gazeteci Metin Cihan: Türkiye’den İsrail’e 259 gemi gitti, lafta Filistin’i gerçekte İsrail’i destekliyoruz

Gazeteci Metin Cihan, İsrail-Filistin çatışmalarının başladığı 7 Ekim’den bu yana Türkiye’den İsrail’e 259 geminin gittiğini söyledi, “Lafta Filistin’i, gerçekte İsrail’i destekliyoruz” dedi.

AB: Yeni bir devlet inşa edilmeli, Gazze’nin işgaline izin vermeyeceğiz

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından konuşan Borrell, Filistinler için yeni bir devlet inşa edilmesi gerektiğini söyleyerek ‘Gazze’nin işgaline izin vermeyeceğiz’ dedi.

Beyaz Saray çalışanlarından Biden’a İsrail eleştirisi

Beyaz Saray’da birçok Dışişleri Bakanlığı çalışanı Biden’e ‘ateşkes’ telgrafı gönderirken, Biden’ın seçim kampanyasında çalışan 500 kişi de açık mektup yayınladı

Biden: Şifa Hastanesi’ne ağır bir müdahale olmamasını umuyorum

Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi, İsrail kuşatması altında hizmet veremeyecek duruma gelmişken ABD Başkanı Biden konuya dair yaptığı açıklamada, ‘Hastanelere yönelik ağır bir müdahale olmamasını umuyorum’ dedi.

Hizbullah: İsrail askerlerini güdümlü füze ile vurduk

Hizbullah, Lübnan’ın güney bölgesinde koşullanan İsrail askerlerini vurduğunu duyurdu İsrail ve Lübnan arasındaki gerilim tırmanıyor.

Batı Şeria ve Kudüs’te 193 Filistinli öldürüldü

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri 50 kişiyi gözaltına aldı.

DAİŞ’ten saldırı: 5 Şam askeri hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, DAİŞ, Humus’un doğusunda Şam güçlerine saldırdığını ve 5 Şam askerinin öldüğünü belirtti.

İran’da Beluc iki eylemci hakkında idam kararı

İran’da Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından başlayan eylemler sırasında tutuklanan Farshid Hassanzahi ve Jamshid Hassanzahi hakkında idam cezaları verildi.

Kaçırılan gazeteci Süleyman Ahmed 21 gündür rehin tutuluyor

KDP güçleri tarafından Sêmalka Sınır Kapısı’ndan kaçırılan Rojnews Arapça Servisi Editörü Süleyman Ahmed, 21 gündür rehin tutuluyor.

Gazeteci Germiyanî: KDP Türkiye’nin planları için 158 köyü boşalttı

Türkiye’nin saldırılarının sürdüğü Federe Kurdistan’daki gelişmelere dair konuşan gazeteci Baran Germiyanî, Türkiye’nin saldırılarına ortaklık eden KDP’nin şimdiye kadar 158 köy boşalttığını ve en az 600 köyün tehdit altında olduğunu söyledi.

Şengal’e yönelik SİHA saldırısı

Şengal’de bir araca yönelik gerçekleştirilen SİHA saldırısında 3 kişi yaralandı.

Starbucks çalışanları bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirecek

Starbucks çalışanları sendikası, 16 Kasım’da bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Bağdat’ta yerel seçim boykotu çağrıları sürerken Yüksek Mahkeme Meclis Başkanını görevden aldı

Irak’ta Şii siyasi ve dini lider Mukteda Es-Sadr’ın Aralık yerel seçimlerini boykot çağrısının ardından Yüksek Mahkeme Sünni Takaddüm Partisi lideri Meclis Başkanı Halbusi’nin vekilliğini düşürdü.

15 Kasım

İç Politika

Erdoğan’dan yargı krizi sonrası CHP’ye tepki: Meclis eylem yeri değil, oturmak için yer arıyorsanız parka gidin

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada yargı krizinde hem bir kez daha Anayasa Mahkemesi (AYM) karşısında Yargıtay’ı savundu, hem de Meclis’te “Adalet Nöbeti” başlatan CHP’ye tepki gösterdi.

Mansur Yavaş şikayetçi olmuştu: Önder Algedik beraat etti

Önder Algedik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü ormanındaki ağaç kesimine tepki göstermesi nedeniyle açtığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Yargıda rüşvet iddiası için suç duyurusu: ‘2 milyon TL istendi’

İstanbul’da bir kişi, uyuşturucu davasıyla ilgili başvurduğu avukatın kendisinden, yargıya rüşvet olarak vermek üzere 1.5-2 milyon TL istediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

KRT’nin yeni sahibi Bozfırat’tan açıklama: Sarıgül 600 vekilimizden biridir

KRT TV’nin yeni sahibi Fırat Bozfırat, süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Bozfırat, kanalın devrinin 13 Kasım’da gerçekleştiğini söyleyerek Mustafa Sarıgül’le ilgili iddiaları da yalanladı.

Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast salıverildi

16 yıl önce, 19 Ocak 2007’de Hrant Dink’i Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos Gazetesi binası önüde sokak ortasında tasarlayarak öldüren Ogün Samast Bolu F Tipi Cezaevinden salıverildi. Samast, infaz indirimleriyle cinayetin cezasının tamamını çekmiş kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail bir terör devletidir

“Hamas, Filistin’de seçimlere girip seçim kazanan bir siyasi parti. Seçimi kazandıktan sonra da hakkını, haklarını elinden aldınız. İsrail, Amerika birlikte aldılar.”

Bakırhan: Kürt meselesini Bahçeli aklıyla çözemezsiniz

“Kürt düşmanı iktidar ve onun küçük ortağı MHP, ‘Hepimiz Türk’üz’ demeye devam ediyor. Bir dilimiz, kültürümüz var. Kürt meselesi yok sayılacak bir mesele değil.”

Bakan Tunç: Bireysel başvuru hakkından geriye dönüş yok

Adalet Bakanı Tunç, yargıdaki krizle ilgili “Bireysel başvuruyu daraltmadan, vatandaşlarımızın hakkını koruyarak, bu konuda geriye gidiş olmadan bu belirsizliği ortadan kaldıracak kısmi Anayasa değişikliği olabilir” dedi.

Çakıcı’nın tehdidine, Gergerlioğlu’ndan suç duyurusu

Çakıcı’nın açıklamalarının ardından, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Çakıcı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ekonomi

Bakanlık mercek altına aldı: 600 sosyal medya fenomenini inceleyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Dilan-Engin Polat soruşturması sonrası sosyal medya fenomenlerini yakın takibe aldı. 600’e yakın sosyal medya fenomenin kapsamlı bir şekilde araştırılacağı öğrenildi.

Hac yolsuzluğunda adım atılmıyor: 1 yıldır dava açılmadı

Hac acentalarının hacı adaylarının hakkını gasp edip fahiş fiyattan sattığı iddia edilmişti. Olayı yeniden gündeme taşıyan Timur Soykan iddiaların hedefindeki Diyaeddin Şahin ile konuştu.

CHP Milletvekili Gürer: Borçlu 3 milyon 818 bin kişi icra kıskacında

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 616 bin 908 kişinin ise kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alındığını söyledi.

Dış Politika

Erdoğan-Meloni görüşmesi: Ankara ateşkes, Roma insani aralar istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İsrail’in Gazze’deki operasyonuyla ilgili bir telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan, İsrail’in uluslararası mahkemelerde cezalandırılması için çalışacağını, ateşkes ve kalıcı barış için de İtalya’dan destek beklediğini söyledi. Meloni ise ateşkes yerine “insani aralar” terimini kullandı ve Hamas’ın rehineleri serbest bırakması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan’ın Almanya ziyaretine Hamas damgası

Erdoğan’ın İsrail-Hamas savaşındaki tutumu Almanya’da yoğun tepkilere yol açmasına rağmen Türkiye’nin Hamas üzerindeki nüfuzunu kullanması ve mülteci mutabakatının devamı konusunda beklentiler ağır basıyor.

İsrail ordusundan Şifa Hastanesi’ne baskın

İsrail Ordusu Gazze Şeridi’nin en büyük hastanesi olan Şifa’ya operasyon düzenledi. İsrail Ordusu, Hamas’ın hastaneyi karargah olarak kullandığını savunuyor.

Emine Erdoğan’dan Dolmabahçe’de ‘Filistin zirvesi’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul’da 14 ülkenin devlet başkanlarının eşleri ve özel temsilcileriyle ‘Filistin İçin Tek Yürek Zirvesi’nde bir araya geldi.

“Hamas 3 günlük ateşkes karşılığında 50 rehineyi bırakmayı kabul etti”

Katarlı arabulucular, İsrail ve Hamas arasında rehine değiş tokuşuna yönelik anlaşmayı Hamas’ın genel hatlarıyla kabul ettiğini açıkladı. İsrail henüz yanıt vermedi.

16 Kasım

İç Politika

Ogün Samast neden, nasıl tahliye edildi?

Hrant Dink’in katili Ogün Samast, hapiste geçirdiği 16 yılın ardından tahliye edildi. Dink ailesinin avukatı Hülya Deveci, Samast’ın cezasını ve tahliye sürecini anlattı.

Hrant Dink cinayetinin araştırılması önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

HEDEP’in gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin araştırılmasına dair önergesi, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Bakan Güler: Almanya razı olursa 40 tane Eurofighter almak istiyoruz

Milli Savunma Bakanı Güler, ‘Eurofighter Typhoon’ uçağından almak için çalışma yürüttüklerini söyledi “Hem İngiltere hem İspanya ‘evet’ diyor, şimdi Almanya’yı razı etmek için çalışıyorlar” dedi.

KYK yurdundaki asansör 3’üncü kattan eksi 1’inci kata düştü

Ankara’daki bir öğrenci yurdunda arızalanan asansör 3’üncü kattan eksi 1’inci kata düştü. Sağlık durumları iyi olan öğrenciler tedbir amacıyla hastaneye götürüldü.

Kurtulmuş’tan Can Atalay tepkisi: TBMM kendi gündemine hakimdir

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Yargıtay ve AYM krizine ilişkin açıklamalarda bulundu: “TBMM kendi gündemine hakimdir. Kendi gündemi ve öncelikleri içinde bu konuda gereğini yapacaktır”

İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkan Yardımcısı Arslan istifa etti: ‘Bu karar iktidarı güçlendirir’

İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkan Yardımcısı Aylin Anıl Arslan, ‘yerel seçimlerde iş birliğine gidilmemesini’ gerekçe göstererek partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İYİ Parti’deki istifa rüzgârına Adnan Beker de eklendi

İYİ Parti’de istifalar sürüyor. Durmuş Yılmaz ve Bahadır Erdem’in ardından Ankara Milletvekili Adnan Beker de istifa ettiğini bildirdi.

Özgür Özel’den ‘anayasa’ mesajı: AYM’nin zayıflatılmasını meşrulaştıracak bir sürecin içinde olmayız

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Özgür Özel, AYM’nin zayıflatılmasını ve alınan kararların uygulanmamasını meşrulaştıracak bir sürecin içinde olmayacaklarını belirtirken Ogün Samast’ın tahliye edilmesine ilişkin, “Karanlık ve derin güçler hepimizin gözü önünde racon kesmektedir. Buna teslim olmayacağız” dedi.

Dilan-Engin Polat soruşturmasında yeni gelişme: Avukat itirafçı olmak için başvurdu

Kara para aklama suçuyla tutuklanarak cezaevine gönderilen Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin tutuklu durumda bulunan avukatı Ahmet Gün’ün etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istediği ortaya çıktı.

HEDEP’ten yerel seçim açıklaması: Batı illerinde ittifaka açığız

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin yerel seçime ilişkin politikasını açıkladı. Batı illerinde ittifaka açık olduklarını belirten Hatimoğulları, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesine de tepki gösterdi.

Barış Pehlivan’ın yargılandığı dava düştü, serbest bırakılması bekleniyor

Barış Pehlivan mahkemede “Sadece gazeteciyim, hem kendi çocuğumun hem de sizlerin çocuklarının adil bir dünyada yaşaması için gazetecilik yapıyorum. Gazetecilik suç değildir” dedi.

Ekonomi

BP, Petrol Ofisi’ne satılıyor

BP Türkiye’de faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarını elden çıkarıyor. BP’nin Türkiye pazarındaki yüzlerce akaryakıt istasyonu, Petrol Ofisi Grubu tarafından satın alınacak.

Kur Korumalı Mevduat’tan 3 ayda 569 milyar TL’lik çıkış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 10 Kasım haftası itibarıyla KKM toplamı 2 trilyon 838 milyar TL oldu.

Dış Politika

Erdoğan için Berlin’de bin 500 polis görevlendirildi

Erdoğan’ın yarın Berlin’e gerçekleştireceği ziyaret için bin 500 polis memurunun görevlendirildiği açıklandı. Ziyarete ilişkin eleştiriler ise sürüyor.

İsrail ordusu: Gazze limanını ele geçirdik

İsrail ordusu, Hamas’ın terörist saldırılar düzenlemek için kullandığını belirttiği Gazze limanında kontrolü sağladığını açıkladı. Diğer yandan ABD Başkanı Biden, İsrail’e Gazze uyarısını tekrarladı.

İsveç katılım protokolü için beklenmesi kararı verildi

TBMM Dışişleri Komisyonu İsveç’ten Türkiye’ye verdiği taahhütler ile ilgili daha çok bilgi alınması gerektiğini belirterek, NATO katılım protokol görüşmelerini erteleme ve onay için beklemeye karar verdi.

ABD-Çin: Yılın zirvesine “diktatör” damgası

ABD ve Çin liderlerinin dört saatlik görüşmesi sonrasında ABD Başkanı Biden’ın Şi hakkında sarf ettiği “diktatör” sözü gündem oldu. ABD’deki programını sürdüren Şi ise ılımlı mesajlar verdi.

İsrail’den Erdoğan’a “terör destekçisi” yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’i “terör devleti” diye nitelendirmesine İsrail’den sert tepki geldi. Başbakan Netanyahu Erdoğan’ı terörü desteklemekle ve “Türkiye içindeki Türk köylerini bombalamakla” suçladı.

Filistin Kızılayı: İsrail tankları El-Ehli Baptist Hastanesi’ni kuşattı

İsrail’in, 17 Ekim’de 471 kişiyi katlettiği Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ni kuşattığı duyuruldu.

BM raportörlerinden uluslararası topluma ‘Gazze’ çağrısı: Soykırım önlenmeli

BM’nin farklı alanlardaki 33 raportörünün imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Uluslararası sistemin soykırımı önlemede seferber olmamasından derin endişe duyuyoruz” denildi.

Ürdün, İsrail ile enerji ve su değişimi anlaşmasından çekildi

Ürdün Dışişleri Bakanı, İsrail ile enerji ve su değişimi anlaşmasını imzalamayacaklarını duyurdu.

Eurostat: Türkiye, AB’den en çok plastik atık ithal eden ülke oldu

Eurostat, Türkiye’nin geçen yıl AB’den en fazla geri dönüştürülebilir plastik atık ithal eden ülke olduğunu ortaya koydu.

17 Kasım

İç Politika

DW Türkçe’nin alternatif adreslerine erişim engeli

EngelliWeb, Deutsche Welle Türkçe’nin geçen yıl erişime engellenmesinin ardından Türkiye’de kullanmaya başladığı alternatif internet adreslerinin mahkeme kararıyla erişime engellendiğini duyurdu.

Maden işçisinin öldürüldüğü Zonguldak’ta kaçak ocaklar patlatılarak kapatılıyor

Zonguldak’ta kaçak madende çalışan Vezir Muhammed Nourtani’nin, maden sahiplerince öldürülmesinin ardından bölgedeki kaçak ocaklar jandarmalar eşliğinde dinamitlerle patlatıldı.

Meral Akşener: İYİ Parti olarak psikolojik bir harple karşı karşıyayız

Seçime parti olarak tek katılacaklarını söyleyen Meral Akşener, “Belli grupların böyle bir hakkımızın olmasını kabul etmediğini görüyoruz. Böyle bir psikolojik bir harple karşı karşıyayız” dedi.

RTÜK’ten 7 kanala ceza

RTÜK, 7 kanalda toplam 11 içeriğe yaptırım uygulanmasına karar verdi. “Kayda Geçsin” programına verilen cezada şikayeti yapanın Ülkü Ocakları Başkanı olduğu ortaya çıktı.

Barış Pehlivan tahliye edildi

Barış Pehlivan hakkındaki denetimli serbestlik dilekçesi Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edildi. Pehlivan tahliye edildi.

Özgür Özel: Numan Bey, hukukun gereğini yapacak mı göreceğiz

TBMM Başkanı Kurtulmuş’un Atalay ile ilgili ‘Meclis gereğini yapar’ sözünü değerlendiren CHP lideri Özel, “Muhalefetin endişe ettiğini yapmayacak ama hukukun gereğini yapacak mı göreceğiz” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Hasar tespiti ve yıkım kararı davaları, 168 günde tamamlanacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 6 Şubat’taki iki büyük depremden etkilenen 11 ilde hasar tespitleri ve yıkım kararlarına ilişkin idari yargılama usulüne geçici bir maddenin ilave edildiğini belirtti.

Rakel Dink: Yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi

Rakel Dink, eşi Hrant Dink’in katili Ogün Samst’ın tahliye edilmesine ilişkin, “Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi” açıklamasını yaptı.

‘Sarallar’ operasyonunda Özgür Saral ile birlikte 14 kişi tutuklandı

İstanbul ve İzmir’de düzenlenen ‘Kafes’ operasyonuyla gözaltına alınan Sarallar Grubu üyesi 24 şüpheliden Özgür Saral’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. 10 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu: Karadeniz’de NATO veya ABD’yi istemiyoruz

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tatlıoğlu “NATO’yu veya Amerika’yı Karadeniz’de istemiyoruz. Amacımız şu, Montrö’ye uyulsun. Karadeniz’i bir Orta Doğu’ya çevirmesinler. Karadeniz’e herhangi bir ülkenin veya NATO’nun girmesini istemiyoruz” dedi.

İkinci Akbelen vakası: Belçikalı şirket taş ocağı için 30 bin ağaç kesecek

Akbelen’deki doğa katliamının ardından bakanlık, Belçikalı şirketin ait taş ocağının genişletilmesi için Aydın ve Muğla’da 30 binden fazla ağacın kesilmesine onay verdi. Taş ocağı birinci derece arkeolojik SİT alanına da 30 metre uzaklıkta.

Ekonomi

PilenPak’ta sendika yetki aldı, patron toplu sözleşmeye yanaşmıyor

Basın-İş’in toplu iş sözleşmesi için kesinleşmiş yetki aldığı PilenPak Ambalaj’da patron masaya oturmuyor. Çalışanlar, sözleşme imzalanmasını ve işten atılanların geri alınmasını istiyor.

DİSK Ankara’ya yürüyor: Özgür Özel korteje katıldı

DİSK’in ‘gelirde, vergide, ülkede adalet’ talebiyle başlattığı yürüyüş Ankara’ya ulaştı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP milletvekilleri de yürüyüşte.

Yeniden hesaplandı: En düşük emekli, memur ve memur emeklisi maaşı ne kadar olacak?

Ocakta SGK ve Bağ-Kur emekli maaşları için 2 düzenleme yapılacak. Memur ve memur emeklileri de enflasyon farkına ilaveten yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı alacak.

Araştırma: Türkiye enflasyona dair en yüksek endişe taşıyan ilk 5 ülke içinde

Ipsos Türkiye’nin Araştırmasına göre Türkiye, yüzde 55’lik oranı ile enflasyona ilişkin en yüksek endişe taşıyan beşinci ülke oldu. İlk sırada yüzde 69 ile Arjantin yer aldı.

Merkez Bankası anketi: Piyasanın yıl sonu dolar ve faiz tahmini değişti

Merkez Bankası’nın 69 katılımcıyla gerçekleştirdiği kasım ayı piyasa katılımcıları anketinde 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi yüzde 45,28’den yüzde 43,94’e geriledi. Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 68,01 iken, bu anket döneminde yüzde 67,23’e geriledi. Katılımcıların yıl sonu doları/TL beklentisi ise 30,05 TL’den 30,00 TL’ye düştü.

Kısa vadeli dış borç tarihi zirvesini gördü!

Kısa vadeli dış borç stoku, eylül sonu itibarıyla 2022 yıl sonuna göre yüzde 9,6 oranında artışla 163,3 milyar dolar oldu. Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış kısa vadeli dış borç stoku ise eylül sonu itibarıyla 211 milyar dolarla rekor kırdı.

3 yıl sonra bir ilk: Türkiye’nin risk primi 350 baz puanın altına indi

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yaklaşık 3 yılın ardından ilk kez 350 baz puanın altına inerek 348,2 seviyesine geldi

Dış Politika

Erdoğan ve Scholz basın toplantısı düzenledi

Almanya’ya bir günlük çalışma ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Başbakanı Scholz ile Berlin’de basın toplantısı düzenledi. Erdoğan İsrail’e yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Ermenistan UCM’ye üye oluyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ermenistan’ın 1 Şubat 2024’te üye olacağını açıkladı. Azerbaycan’ı etnik temizlikle suçlayan Ermenistan, üyelik yoluyla Dağlık Karabağ’da yaşananların soruşturulmasını amaçlıyor.

ABD’den Türkiye için güvenlik uyarısı

ABD Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki vatandaşları için güvenlik uyarısı yayınladı. Ayrıca İzmir ve Adana konsolosluklarının geçici olarak ziyarete kapatıldı.

New York’ta ‘Türkiye’ soruşturması: Eski THY çalışanının evi arandı

New York Belediye Başkanı Adams’ın kampanya sorumlusu Suggs’ın yanı sıra Türkiye bağlantılı iki kişinin daha evlerinin arandığı ABD basınına yansıdı.

İsrail’den ‘savaşa devam’ mesajı: Rehineler bırakılsa da çok sınırlı ve kısa bir ateşkes olacak

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Hanegbi, Hamas’ın “çok sayıda” rehineyi bırakması karşılığında “çok sınırlı ve kısa” bir ateşkesi kabul edeceklerini söyledi. Hanegbi, “Ardından savaşa ilişkin hedeflerimizde ilerlemeyi devam ettireceğiz” dedi.

18 Kasım

İç Politika

Mersin’de hortum çıktı

Mersin’de, etkili olan yağışlı havayla birlikte Akdeniz üzerinden hortumlar oluştu.

Mehmet Şimşek Batman’da: Yakında büyükşehir olursanız şaşırmamanız lazım

Batman’ın Türkiye’nin en önemli büyüme motorlarından olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yakında büyükşehir olursanız şaşırmamanız lazım” dedi.

Hrant Dink’in arkadaşları: Katilleri koruyan cinayete ortaktır

Hrant Dink anmasında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bu ülkenin karanlık güçleri iş başındadır. İyi insanlara sesleniyoruz. Çağrıldığınızda koşun gelin sokaklara” dedi.

Meral Akşener’den ‘kayıp para’ açıklaması: ‘İspat ederlerse politikayı bırakırım’

Şile’de konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, parti içindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili, “Benim ve ailemin belediyelerle işi gücü yok. Kanıtlanırsa siyaseti bırakırım” dedi.

Erdoğan: 50+1 değişmeli, en çok oy alan kazanmalı

Almanya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil” dedi.

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’ndan seslendi: Nihat Aydoğan nerede?

Cumartesi Anneleri, 2018 yılından bu yana ikinci kez Galatasaray Meydanı’nda açıklama yaptı. Anneler 973’üncü hafta açıklamalarında Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordu.

Kürt illerinde HEDEP anketi: 2019’u geçti

Sosyo Politik’in son araştırmasına göre Kürt illerinde HEDEP, 2019’da HDP’nin aldığı oyu geçerken AK Parti’nin oyları ise 2019’a göre düşüş gösterdi.

Diyarbakır’da aralarında HEDEP’li vekillerin de olduğu gruba polis müdahalesi: 55 gözaltı

Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve akrabaları ile görüştürülmemesine karşı yapılan yürüyüşe müdahale eden polis, aralarında HEDEP’li milletvekillerinin ve DBP’lilerin de olduğu 55 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Ankara’da son anket: Mansur Yavaş’ın en yakın rakibi çok tanıdık

ORC Araştırma’nın paylaştığı son anket çalışmasına göre Ankaralıların yüzde 46,6’sı “Mansur Yavaş’a oy veririm” diyor. Buna en yakın orana sahip isim ise Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek.

Pegasus 82, THY ise 105 İstanbul seferini iptal etti

Pegasus Hava Yolları’nın ardından Türk Hava Yolları, olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul seferlerini iptal etti.  Pegasus 82 seferini iptal ederken THY, yarın İstanbul Havalimanı’ndan 82, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 23 olmak üzere toplam 105 seferini iptal etti.

Ekonomi

Türkiye’nin yeşil dönüşümünde kaynak sıkıntısı

Türkiye’de şirketlerin sera gazı emisyonlarında AB standartlarını karşılaması için çalışmalar hız kazandı. Ancak yeşil dönüşüm için KOBİ’ler kaynak sıkıntısı yaşıyor.

Konut satışları düşüyor, kriz bataklığa dönüşüyor

Konuttaki fahiş fiyatlarla birlikte konut satışlarının düşmesine dikkat çeken Buğra Gökce, “İstanbul’da bir asgari ücretlinin tüm maaşıyla konut kirasının sadece yüzde 67’sini karşılayabiliyor” dedi.

Antisemitizmle suçlanan Elon Musk’a dev şirketlerden boykot, Beyaz Saray’dan kınama

X’in patronu, ‘Yahudi karşıtı’ paylaşıma desteği nedeniyle tepkilerin odağında. Musk, bunun üzerine “nehirden denize Filistin, dekolonizasyon” gibi “İsrail’in yok edilmesi, soykırımı ima eden” ifade kullananları platformdan uzaklaştırılacağını söyledi.

Toplu taşıma için yeni yasa geliyor

AKP Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, taksi, dolmuş ve otobüs şoförlerinin yaptığı işin mülkiyetiyle ilgili yeni bir çalışma başlattıklarını ve bu konudaki yasa teklifinin yerel seçimlerden önce Meclis’e sunulabileceğini bildirdi.

Dış Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu’nun eceli yakındır

İsrail’e “terör devleti” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu terör devletinin başında olan kişi adeta İsrail halkını isyan ettirir hale getirmiştir. Onun için eceli yakındır” dedi.

Lübnan sınırında karşılıklı saldırılar: ‘İsrail’e ait 6 askeri nokta vuruldu’

Lübnan Hizbullahı, İsrail’e ait altı askeri noktaya saldırı düzenlediklerini duyurdu. İsrail ordusu ise Hizbullah’a ait hedeflerin topçu atışıyla vurulduğunu bildirdi.

Uydudan görüntülendi: Gazzeliler zorla gönderiliyor…

İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine gitmesi talimatını verdiği binlerce Gazzelinin Selahaddin yolu üzerinde beklediği anlar uydu görüntülerine yansıdı.

Alman İçişleri Bakanı DİTİB’den açıklama bekliyor

Almanya İçişleri Bakanı Faeser, Köln’de DİTİB’e bağlı bir camide Taliban temsilcisinin konuşma yapmasıyla ilgili olarak DİTİB’den açıklama istedi. Söz konusu kişinin Hollandalı bakanla da fotoğrafı ortaya çıktı.

İsrail, BM himayesindeki okulu vurdu: 50 can kaybı

Aksa Tufanı operasyonunun ardından başlayan çatışmalar devam ederken İsrail’in, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları şiddetlenerek sürüyor. Gazze’deki Şifa Hastanesi’nin boşaltılmasını isteyen İsrail, hastanedeki arama ve kazı çalışmalarını sürdürüyor. İsrail, Gazze’de yaşlıların barınma ve bakımı için hizmet veren Vefa Hastanesi’ni bombaladı.

TASS: Azerbaycan ve Ermenistan, barış anlaşmasının temel ilkelerinde anlaştı

Rus resmi haber ajansı TASS, Azerbaycan ve Ermenistan’ın barış antlaşmasının ilkeleri üzerinde anlaştığını duyurdu.

Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bini aştı

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları aralıksız devam ederken hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bini aştı, Şifa Hastanesi yoğun bakımında yatan hastaların hepsinin hayatını kaybettiği duyuruldu, İsrail ordusu hastanenin tahliyesi için 1 saat verdi

19 Kasım

İç Politika

Meclis’te bu hafta: İktidarın yeni torba yasa hazırlığı

Meclis’te bütçe maratonunun komisyon aşaması tamamlanıyor. İktidarın geniş bir torba yasa hazırlığında olduğu belirtilirken tüm siyasi partilerin yerel seçim hazırlıkları hız kazanıyor.

Meclis’te bu hafta: İktidarın yeni torba yasa hazırlığı

Meclis’te bütçe maratonunun komisyon aşaması tamamlanıyor. İktidarın geniş bir torba yasa hazırlığında olduğu belirtilirken tüm siyasi partilerin yerel seçim hazırlıkları hız kazanıyor.

Ogün Samast hakkında yeni iddianame hazırlandı

4 gün önce cezaevinden tahliye edilen Ogün Samast ile ilgili yeni iddianame hazırlandı. Samast’ın ‘Suça sürüklenen çocuk’ olarak yer aldığı iddianamede 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

Eğitime ara verilen il ve ilçeler

Bolu’da hava koşulları nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi. Şile, Akçakoca, Yığılca, Hendek, Amasra, Eflani ve Eskipazar ilçelerinde de eğitime 1 gün ara verilmesi kararı alındı.

Özgür Özel ünlü Kürt soprano Pervîn Chakar’ın dinletisine katıldı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde dünyaca ünlü Kürt soprano Pervîn Chakar ve piyanist Paolo Villa’nın “Bir Opera Gecesi” dinletisine katıldı.

Duvar Arkası… Cumhur İttifakı’nda ‘değişiklik’ havası: Sürprizlere hazır olun

Cumhur’da sürprizler! İYİ Parti’de ‘kırılma’… CHP’de endişe! Yargıda ne olacak? 14 yeni parti! En çok konuşulan! Ekmeğe vuruyoruz! ‘Yeşillik’ atışması! Gelecek kongresi… Hepsi Duvar Arkası’nda…

Metin Uca’nın cenazesinde provokasyon: Yurttaşlar tepki gösterdi!

Sunucu ve yazar Metin Uca için Ankara’da cenaze töreni düzenlendi. Tören sırasında iki kişi provokasyonda bulundu; yurttaşlar tepki gösterince alandan ayrıldı.

Antep’te KYK yurdunda asansör katlar arası düştü, yurt müdürü ‘paraşüt sistemi’ni anlattı

Antep’te bulunan Abdulkadir Güllüoğlu KYK Yurdu’nda asansör 3’üncü kattan eksi 1’e düştü. Öğrencilerin tepkisi üzerine yurda gelen müdür, “Asansör kayabilir ama asansörlerimizde paraşüt sistemi var, kitler kendini” açıklaması yaptı.

Amedspor maçında yine gözaltı: HEDEP PM üyesi de var

Amedspor, kendi sahasında Fethiyespor ile 1-1 berabere kaldı. Maçta, HEDEP PM üyesinin de bulunduğu dört taraftar ayağa kalkmadıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

ANF bir video daha yayınladı: KDP yol yaptı, Türkiye kimyasal kullandı

Türkiye’nin Amediye bölgesinde savaş tünellerinde kimyasal silahlar kullandığı an kameralara yansıdı. Aynı alanda KDP’nin getirdiği kepçelerle tünellere yol götürülüyor

Ekonomi

Türk-İş Başkanı Atalay, asgari ücrette rakam vermedi: Zamanında konuşmak lazım

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete zammın ardından birçok kaleme zam yapıldığını belirterek şimdiden rakam konuşmak istemediğini ifade etti

Dış Politika

Dünya plastik kirliliğine çözüm arıyor

Uluslararası toplum, dünya genelinde plastik kullanımının azaltılması için Kenya’da bir araya geldi. Bu hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda uzlaşma sağlanmadı.

DSÖ: Şifa Hastanesi “ölüm bölgesi” oldu

DSÖ, Şifa Hastanesi’nin “ölüm bölgesi” hâline geldiğini belirtti. Hamas’ın her 24 saatte bir 50 rehineyi serbest bırakacağını öngören bir anlaşmaya varıldığı yönündeki iddiaları ise ABD ve İsrail doğrulamadı.

DİTİB: Taliban bizim inancımıza aykırı

Kendisine ait camide üst düzey Taliban temsilcisinin konuşma yapmasıyla eleştirilen DİTİB yeni bir açıklama ile “Taliban’ın insanlık, kadın ve özgürlük düşmanı” görüşlerine inançlarında yer olmadığını bildirdi.

2023 gelmiş geçmiş en sıcak yıl olabilir

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde kaydedildiği Ekim ayının ardından, El Nino etkisini daha da artıracak. Bilim insanları, El Nino sıcaklarının 2024’te de devam edeceği konusunda uyarıyor.

Katar’dan ‘Gazze’ açıklaması: İsrail-Hamas anlaşmasına yakınız

Rehine anlaşmasındaki zorlukların ‘çok küçük’ olduğunu dile getiren Al Sani, “Anlaşmaya varmaya yeterince yakın olduğumuza inanıyorum” dedi.

Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bine yükseldi

Gazze’deki hükümet, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının yaklaşık 700 kişi artarak, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere toplam 13 bine yükseldiğini açıkladı.

İddia: Husiler, Türkiye’den yola çıkan gemiye Kızıldeniz’de el koydu

Husilerin, İsrail’e ait bir yük gemisine el koyduğu ileri sürüldü. İsrail ordusu ise, geminin Türkiye’den yola çıktığını bildirdi.

İsrail’den Han Yunus ve Nusayrat kamplarına saldırı: 15 ölü

İsrail uçaklarının Gazze’nin Han Yunus ve Nusayrat kamplarına düzenlediği bombardımanda 15 Filistinli hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 300 oldu.

Cohen: Savaştan sonra Gazze’nin güvenlik kontrolü İsrail’de olacak

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Kohen, Filistin Yönetimi’nin, Gazze’nin yönetimi için çözüm olmadığını savundu ve “Ürdün Nehri’nden Akdeniz’e kadar her zaman güvenlik kontrolü İsrail’in elinde olacak” dedi.

Guterres’ten İsrail’in BM okullarına saldırılarına tepki: Artık durması gerekiyor

BM Genel Sekreteri Guterres, son 24 saatte Gazze’de iki BM okuluna saldırı düzenlenmesi karşısında derinden sarsıldığını belirterek, BM tesislerinin dokunulmaz olduğunu vurguladı.

İsrail gazetesi Haaretz: Bazı İsrailli sivilleri İsrail ordusu vurdu

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, 7 Ekim’de Hamas’ın saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin müzik festivalindeki sivilleri de vurduğunu yazdı.

20 Kasım

İç Politika

Dink Ailesi avukatı: Yeni iddianame zaman aşımı kapsamında

Hrant Dink cinayetinin geçen hafta tahliye edilen tetikçisi Ogün Samast hakkında yeni bir iddianame hazırlandı. Ancak Dink Ailesi avukatı, iddianamenin öngördüğü suç maddesinin zaman aşımı kapsamında olduğunu belirtti.

Can Atalay hakkındaki AYM kararına uyulmamasına ilişkin yapılan itirazdan sonuç çıkmadı

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Can Atalay hakkındaki Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararının itiraza açık bir karar olmadığı gerekçesiyle “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

11 gündür susan AYM’den ‘tarihi’ paylaşım: 360 derece sanal tur

Yargıtay’ın suç duyurusunun ardından sessizliğini koruyan Anayasa Mahkemesi, Anayasa Tarihi Galerisi’ni 360 derece sanal tur teknolojisi ile kullanıma açtığını duyurdu.

Kobanê Davası: Devletin öngöremediğini İsmail nasıl öngörsün

Kobanê Davası’nda yargılanan İsmail Şengül’e yöneltilen “Olayları öngöremediği” suçlamasına itiraz eden avukatı Cenk Yiğiter “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu olayları neden öngöremedi” dedi.

Hatipoğlu: AK Parti’ye geçmenin mutluluğunu tarif edemiyorum

İYİ Parti’den AK Parti’ye geçtikten sonra büyükşehir belediye başkan adayı olmak istediğini açıklayan Hatipoğlu, “AK Parti’ye bunun için geçmedim ama aday ol derlerse olurum” dedi.

28 Şubat’tan İmralı tutanaklarına: Akşener’in ‘talebesiyim’ dediği Teoman Koman kimdir?

Öcalan, Akşener’in “Talebesiyim” dediği Teoman Koman’ın CIA’dan maaş aldığını ileri sürmüştü. İddiaya göre Öcalan’ın bu sözünü kısmen doğrulayan MİT görevlisi, İYİ Partili Dervişoğlu’nun akrabasıydı.

CHP MYK Perde arkası: ‘HEDEP ile görüşürsek kamuoyuna duyuracağız, açık kapı siyaseti izleyeceğiz’

CHP MYK sonrası görüştüğümüz bir MYK üyesi, önümüzdeki süreçte açık kapı siyaseti izleyeceklerini belirterek, “HEDEP ile görüşürsek kamuoyuna duyuracağız” açıklamasında bulundu.

HEDEP’li Doğan: Salih Müslim ile görüştüğümde yanımda Dışişleri yetkilileri vardı

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in Türkiye’de kırmızı halı ile karşılandığını ve bu sırada çalıştığı İMC TV’ye söyleşi yapmak üzere yanına gittiğinde Dışişleri yetkililerinin kendisini karşıladığını hatırlattı.

Akşener, Özgür Özel’i ziyaret etmeyecek: Demirtaş’a selam ve Buldan’la görüşme rahatsız etmiş

Artı Gerçek’e konuşan İYİ Partili üst düzey isim, Meral Akşener’in CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaret etmeyeceğini açıkladı. Özel’in Selahattin Demirtaş’a selam yollaması ve Pervin Buldan’la bir araya gelmesinin rahatsızlık yarattığını söyledi.

Erdoğan İsrail saldırılarına ‘devlet terörü’ dedi, sınır dışı operasyonlara devam mesajı verdi

Erdoğan, İsrail saldırılarına ‘devlet terörü’ dedi, “bir gece ansızın gelebiliriz” diyerek Suriye’ye operasyonlara devam edileceğini tekrar etti.

Ekonomi

Enflasyon: Türk şirketleri Mısır’a kaçıyor

Erdoğan-Sisi yakınlaşması Türk şirketlere yaradı. Yüksek enflasyondan bunalan pek çok şirket, üretim için Mısır’ı seçiyor. Mısır’daki Türk yatırımları 2,5 milyar doları aşmış durumda.

Oxfam raporu: Dünyanın en zengin yüzde 10’u, tüm karbon emisyonunun yüzde 50’sinden sorumlu

Oxfam raporuna göre, dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesimin karbon emisyonu, en yoksul 66’lık kesimden yüksek. Bunun gelecekte 1.3 milyon insanın hayatına mal olacağı belirtilen raporda 12 milyarderin karbon emisyonuynun 2.1 milyon evin toplamından fazla olduğu kaydedildi. Rapor, yüzde 10’luk zengin kesiminse tüm emisyonun yarısından sorumlu olduğunu ortaya koydu.

Kabine toplantısı başladı: Emekli ikramiyesine ilişkin ek düzenleme gündemde

Kabine, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya geldi.

Dış Politika

NATO Balkanlardaki varlığını artırmayı değerlendiriyor

Bosna-Hersek ve Kosova’da temaslarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ittifakın bölgedeki askeri varlığını kalıcı bir biçimde artırmayı değerlendirdiğini söyledi.

Erdoğan: Holokost utancı Avrupalı liderleri esir almış durumda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’deki saldırılara ilişkin “Netanyahu İsrail halkı üzerinde yitirdiği itibarı hastaneleri, ibadethaneleri, okulları bombalayarak yeniden canlandırmak peşindedir” dedi.

Kabinedeki tartışmalar basına sızmıştı: ‘Netanyahu sansür hazırlığında’

İsrail’in Jerusalem Post gazetesine göre, Başbakan Netanyahu, ‘savaş kabinesi’ toplantılarından basına sızan haberlerin sansürlenmesi için yeni bir yasal düzenleme hazırlığında.

Avustralya’dan ‘Gazze’ açıklaması: Ateşkes için adım atmak istiyoruz

Avustralya Dışişleri Bakanı, “Gazze’de ateşkes için adımlar atmak istiyoruz ama bu ateşkes tek taraflı olamaz” dedi. İsrail’in Gazze’nin güneyinde düzenlediği saldırılarda 17 Filistinli öldürüldü.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürüyor: “Güvenli” denilen güneyde 17 sivil öldürüldü!

İsrail’in, Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonunun ardından Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı saldırılar 45. gününde de devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında en az 5 bin 500’ü çocuk ve 3 bin 500’ü kadın olmak üzere 13 bin kişinin öldürüldüğü belirtildi. İsrail bugün, “güvenli” olarak tanımladığı Gazze’nin güneyinde de 17 sivili öldürdü.

İsrail’de rehine aileleri ‘idam cezası’na karşı: Oturumda kavga çıktı

İsrail’de “teröristler için idam cezası” öneren tasarıya ilişkin görüşmede, rehine yakınları ile aşırı sağcı vekiller tartıştı. Bir rehinenin babası, “Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın, Yahudileri kurtarmayı konuşmaya başlayın” dedi.

Arjantin’de Merkez Bankası’nı kapatma ve dolarizasyon sözü veren aşırı sağcı Javier Milei cumhurbaşkanı seçildi

Arjantin’de ikinci turu dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini aşırı sağcı aday Javier Milei kazandı. Oyların yaklaşık yüzde 90’ı sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 56’sını Milei, yüzde 44’ünü ise Ekonomi Bakanı Sergio Massa aldı.

21 Kasım

İç Politika

HEDEP’li Beştaş: İktidarın anayasa kayığına binmeyiz

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan HEDEP Grup Başkanvekili Beştaş, parti olarak anayasa tartışmalarından kaçmayacaklarını ama iktidarın hazırladığı bir kayığa da binmeyeceklerini söyledi.

Fidan’dan Avrupa’ya “siyasallaşan davalar” eleştirisi

Dışişleri Bakanlığı bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Fidan, milletvekillerinin sorularına yanıt verirken AİHM’deki bazı davaların “siyasallaştırıldığını” savundu.

Bahçeli’den 50+1 için “orta yol” mesajı

MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 50+1 çıkışıyla ilgili ilk kez konuştu. Bahçeli, Cumhur İttifakı içinde “orta yol” bulunabileceğinin sinyalini verdi.

Yeniden Refah Partisi: 50+1’i savunacak değiliz, karşı çıkacak da değiliz

Yeniden Refah Partisi MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Suat Kılıç, “Bugün tartışmamız gereken konu 50+1 değildir. Türkiye’nin öncelikli gündemi enflasyondur, ekonomidir” dedi.

Ogün Samast zamanı nasıl ‘aştı’: Savcı 283 gün bekledi

Hrant Dink’in katili Ogün Samast hakkında açılan yeni davayla ilgili zaman aşımı 19 Ocak 2022’de doldu. Ancak davaya neden olan suç duyurusu zaman aşımından 283 gün önce yapılmıştı.

HEDEP’li vekillerden Celal Adan tepkisi: Meclis kürsüsü işgal edildi

MHP’li Celal Adan’ın HEDEP’lilere küfür ettiği için özür dilemeyeceğini söylemesinin ardından Meclis’te tartışma çıktı. HEDEP’li vekiller Meclis kürsüsünü işgal etti.

İçişleri’nden Tunç Soyer’e ‘Osmanlı’ya ve Vahdettin’e hakaret’ soruşturması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında Osmanlı Devleti’ne ve son padişah Vahdettin’e hakaret ettiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.

İzmir’de ‘Demokrasi Yürüyüşü’ öncesi adalet nöbeti eylemi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, son süreçte yaşanan ‘yargı darbesi’ ve hukuksuzluklara karşı İzmir Adliyesi önünde Adalet Nöbeti eylemi düzenledi.

Yargıtay’ın AYM hakkındaki suç duyurusu için savcı görevlendirildi

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Atalay hakkında ihlal kararı veren 9 Anayasa Mahkemesi üyesi hakkındaki suç duyurusuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bir savcı görevlendirildi.

İddianame kabul edildi: Ogün Samast 26 Aralık’ta hakim karşısında

Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast hakkında yeni bir iddianame hazırlandı. Samast 26 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.

Özel’den Erdoğan’a net mesaj: Bizimle anayasa değiştiremezsin

Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuştu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı ‘yüzde 50+1’ tartışmasına değinen Özgür Özel, AKP ile anayasa yapmayacaklarını vurgulayarak, Erdoğan ve Bahçeli’ye “Hadi oradan keratalar, meşgul etmeyin memleketi” diye seslendi.

Kobanê Davası devam ediyor… Adıbelli: Savcılık gizli tanık mantığı ile mütalaayı hazırlamış

Kobanê Davası, tutuklu siyasetçi Meryem Adıbelli’nin savunmasıyla devam etti. Adıbelli, anayasada belirtilen haklarının gizli tanıklar tarafından sıralanıp kriminalize edildiğini, savcılığın da gizli tanık mantığı ile mütalaayı hazırladığını söyledi.

Süryani Gevriye Akgüç cinayetinde gelişme yok… HEDEP’li Aslan: ‘Yerinden etme politikası uygulanıyor’

Mardin’de Süryani Gevriye Akgüç’ün öldürülmesiyle ilgili soruşturmada 15 gündür fail ya da failler bulunamadı. HEDEP Mardin Milletvekili George Aslan, “Süryanilerin burayı terk etmesini ve gidenlerin de geri dönememesini sağlamak istiyorlar” dedi.

Bakan Bak’tan KYK yurtlarındaki asansör kazaları hakkında açıklama: Müfettiş görevlendirildi, yurtlar tek tek dolaşılıyor

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, KYK yurtlarındaki asansör kazaları hakkında, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından mühendislerin görevlendirildiğini açıklayarak, “Bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor. Asansör sözleşmeleri de mercek altına alındı” dedi.

Uğur Kaymaz ve babası katledilişlerinin 19’uncu yılında anıldı

Mardin’de 12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur ve babası Ahmet Kaymaz, ölümlerinin 19’uncu yılında mezarları başında anıldı.

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’e FETÖ üyeliğinden 15 yıla kadar hapis talebi

Eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir’in, “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği” ve “zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma” suçlamalarından yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Demir hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Akbelen’de maden çalışmaları başladı; dinamitler patlatılıyor: “Nerede kaldı Zeytin Kanunu, nerede kaldı 3 kilometre!”

Ekonomi

‘Barınma krizi ve fahiş kira artışları araştırılsın’ önerisine AKP ve MHP’den ret

İYİ Parti’nin fahiş kira zamları nedeniyle meydana gelen barınma krizini gündeme getirmek ve mağduriyetleri gidermek amacıyla kira fiyatlarına ilişkin TBMM’ye verdiği önergenin bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi için getirdiği grup önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kulis: En düşük emekli maaşı belli oldu iddiası

Kulislerdeki iddiaya göre, emekli aylığına yüzde 50-52 oranında zam yapılacak, en düşük emekli aylığı 10 bin liraya çıkarılacak.

Bakan Işıkhan’dan asgari ücrete tek zam sinyali

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrette tek zamma işaret etti. Bakan Işıkhan, “Tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” derken “Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bakan Özhaseki: Plastik atık ithalatı devam edecek

CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Türkiye’nin plastik atık ithalatını sorduğu soru önergesine, ithalatın süreceği yanıtını aldı.

Çeltik üreticileri açıklanan alım fiyatının revize edilmesini istiyor

Çeltik üreticileri açıklanan alım fiyatına tepkili. Mazot, gübre ve ilaç maliyetlerinde yüzde 300’ü bulan artışa dikkat çeken üreticiler, alım fiyatlarının revize edilmesini istedi.

Türkiye ile Cezayir arasında 12 anlaşma imzalandı: Hedef 10 milyar dolar ticaret hacmi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun görüştü. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, “Türkiye Cumhuriyeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasındaki Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi İkinci Toplantısı Ortak Bildirisi”ne imza atarken, iki ülke arasında farklı alanlarda 12 iş birliği anlaşması da imzalandı.

Dış Politika

İsrail-Hamas savaşında 50’den fazla gazeteci öldürüldü

Lübnan merkezli medya kuruluşu El Meyadin’de görev yapan iki gazetecinin İsrail saldırılarında öldürüldüğü bildirildi. 7 Ekim’den beri görev başında hayatını kaybeden gazetecilerin sayısı 50’yi geçti.

İsrail-Hamas anlaşmasının detayları netleşiyor

Hamas lideri Haniye, İsrail’le ateşkes anlaşmasına yakın olduklarını duyurdu. Varılması beklenen anlaşmanın detayları da netleşmeye başladı.

İsrail, El-Avde Hastanesi’ni vurdu: 4 doktor öldü

İsrail’in Gazze’deki El-Avde Hastanesi’ne yönelik bombardımanı sonucu 4 doktor hayatını kaybetti.

İskoçya Başbakanı’ndan Sunak’a mektup: Filistin’i tanıyın, ateşkes çağrısı yapın

İskoçya Başbakanı Yousaf, İngiltere Başbakanı Sunak ve ana muhalefet lideri Starmer’e mektup yazarak İsrail-Filistin çatışmasında derhal ateşkes çağrısı yapılmasını ve Filistin’in tanınmasını istedi.

İsrailli savaş pilotu: Gazze’de ‘kitlesel Hannibal Protokolü’ uygulandı

İsrail ordusunun 7 Ekim’de esirleri de öldürmeyi öngören ‘Hannibal Protokolü’nü kitlesel olarak uyguladığını söyleyen Nof Erez, “Burada gördüğümüz şey ise kitlesel bir Hannibal’dı” dedi.

Azerbaycan’dan Ermenistan’a çağrı: ‘Sınırda görüşelim’

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, “Üzerinde uzlaşmaya varılacak bir yer seçimi de dahil barış sürecinin devamının sorumluluğu ya da ülke sınırında görüşme kararı iki ülkeye aittir” dedi.

Netanyahu’dan esir takası açıklaması: “Yakında güzel haberler almayı umuyoruz”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile Hamas arasında gerçekleşmesi beklenen esir takası anlaşmasında ilerlemeler olduğunu, yakında güzel haberler almayı umut ettiklerini belirtti.

Guterres: Mevcut eğilimler gezegeni 3 derecelik sıcaklık artışına sürüklüyor

Sera gazı emisyonları, 2022’de önceki yıla göre yüzde 1,2 artarak 57,4 gigaton karbondioksit eşdeğeri seviyeyle rekor kırdı. Guterres, “Mevcut eğilimler, gezegenimizi 3 derecelik bir sıcaklık artışının çıkmaz sokağına doğru sürüklüyor” dedi.

Önerilen makale, söyleşi ve videolar 

 Türkiye ve Kuzey Suriye: Erdoğan’ın fark edilmeyen savaşı

Türkiye’nin Gazze’ye yönelik politikası ve İsrail-Hizbullah gerilimi Arapça basında

Netanyahu’nun Başdanışmanı: Gazze planı, Batı Şeria’daki askeri varlığa benzeyebilir

Aklı karışanlar için İsrail boykotu: Hangi şirket, niçin boykot ediliyor?

Çöp-atık yakma tesisleri zehirler ve öldürür

BP neden Türkiye’yi terk etti?

Khaled Al Hroub: Hamas’ın ‘zaferleri’ yüksek bedellere, kaçan fırsatlara neden oluyor

Ümit Kıvanç: Küresel hukuksuzluk tehlikesi

Orhan Gazi Ertekin: Anayasa Mahkemesi artık bir tür Asliye Hukuk Mahkemesi’dir

Akdoğan Özkan: Zelenski’nin suyu ısındı mı?

Batı’nın, sahada kendisine verilen süre dolan Zelenski’nin yerine Zalujniy’yi Ruslarla müzakere masasına oturmaya daha yatkın bir figür olarak görmeye başlaması, Kiev’de “bomba etkisi” yaptı.

Berrin Sönmez: ‘Türkiye Yüzyılı’ Yargıtay eliyle takdim edildi

İktidarın mevcut krizi tırmandıracağı aşikar ama nereye kadar sorusuna cevap vermek güç. Anayasayı değiştirmeleri mümkün görünmüyor. Üstelik referanduma kadar beklemek de istemiyorlar. Bir yasal düzenleme ile anayasa hükümlerini daraltmaları da imkansız. Geriye en hızlı yöntem olarak hak ihlali kararı veren AYM üyelerini istifaya zorlamak kalıyor.