10 Şubat 

https://t24.com.tr/haber/5-yazar-tarafindan-kaleme-alinan-2021-dunya-oyku-gunu-bildirisi-yayimlandi,932304

 

11 Şubat

Yönetmen Salvador Calvo’nun 14 dalda, Mart 2021’deki Goya ödüllerine aday olan filmi ‘Adu’ insanlığımızı sorgulatan ve iyi işlenmiş, bir göçmen öyküsü filmi.

http://www.diken.com.tr/afrika-dahil/

1972 yılında kurulan, Adile Naşit, Gazanfer Özcan ve son olarak Ali Poyrazoğlu gibi sanatçıların sahne aldığı ve 2017 yılından beri kapalı olan Şişli Tiyatrosu yatırımcı Mustafa Kalkan‘ın öncülüğünde Fabula Kültür ve Sanat tarafından Şişli Belediyesi‘nin de desteği ile yenilendi.

https://kulturlimited.com/sisli-tiyatrosu-yenilendi/

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi zabıtaları, sokakta müzik yapan Servet Erkan’a “sokak müziği ruhsatı” olmadığı için para cezası kesti ve tekrarlaması halinde “sanattan ve ticaretten men” uyarısı yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sokakta-muzik-yapan-muzisyene-sanattan-ve-ticaretten-men-cezasi-uyarisi-haber-1513016

İBB Şehir Tiyatroları ‘Salondan Yayın’da bu hafta: İzleyicileri, çocuklar için özel programlar, hazırlıkları devam eden oyunların provaları, İstanbul’un kültür sanat hayatına yön veren isimlerle söyleşiler, uzun süre kapalı gişe sahnelenmiş oyunların tekrar gösterimleri gibi birçok etkinlik bekliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ibb-sehir-tiyatrolari-salondan-yayinin-bu-haftaki-programi-belli-oldu-haber-1513003 

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türkiye’nin 2023’te uzaya yollamayı planladığı Türkiyeli vatandaşın uzayda ezan okunmasını talep etti. Ünal, “Türkiye’mizde tarihinde ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor, ezan sesini fiili olarak, uzaydan dünyaya dinletelim. Tarihe not düşelim” dedi.

https://www.kulturservisi.com/p/turk-diyanet-vakif-sen-baskani-uzayda-ezan-okutalim/

 

12 Şubat

“Bizleri virüs değil açlık öldürüyor. Gözlerinizi alamayıp izlediğiniz biz sanatçılar yine aynı gözler karşında ölüyoruz.”

https://www.evrensel.net/haber/425748/muzik-bolumu-ogrencileri-gozunuzun-onunde-oluyoruz

İstanbul Kasımpaşa’da bulunan ve Sultan Abdülaziz Han tarafından yaptırılan tarihi Divanhane’nin Eski Karakol Binası, yol genişletme çalışması kapsamında yıkılıyor. Daha önce hilti ile yıkılması tepki toplayan tarihi bina için İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin (İBB) yapmış olduğu yıkım iptal yazısı reddedildi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahit Polat, iptal başvurusunun cinsiyetçi ifadelerle reddedilmesine karşı suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. 

https://t24.com.tr/haber/ibb-nin-istanbul-da-bulunan-tarihi-divanhane-binasinin-yikimi-iptal-yazisi-reddedildi-ibb-erkekse-sikayetini-ust-kurula-yapsaydi,932809

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin bağışıyla hayata geçirilen ve 2018 yılından bu yana her yıl, yaptıkları üretimlerle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına veya kişilere verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün 2020 ve 2021 sahipleri belirlendi.

https://t24.com.tr/haber/gulriz-sururi-engin-cezzar-tiyatro-tesvik-odulu-nu-14-sahne-paylasacak,932675

Miles Davis’in caz dünyasında füzyon devrimini gerçekleştirmesine yardım eden, caz standartları kitapları basıldığı sürece içinde yer alacak olan klasikler yazan piyanist Chuck Corea, 79 yaşında hayatını kaybetti.

https://t24.com.tr/haber/caz-dunyasindan-bir-dev-daha-eksildi-chick-corea-79-yasinda-hayatini-kaybetti,932599

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre, 2021 Yılı ‘Hacı Bektaş Veli Yılı’ olarak kutlanacak.

https://www.yenisafak.com/hayat/2021-yili-haci-bektas-veli-yili-olarak-kutlanacak-3598744

Contemporary Istanbul Vakfı’nın ilk üretim ve sergi mekânı Cocoon, 11 Şubat – 21 Nisan 2021 tarihleri arasında Baksı Müzesi’nin “Maske/Çağrışımlar” sergisine ev sahipliği yapıyor.

https://kulturlimited.com/baksi-muzesinin-maske-cagrisimlar-sergisi-cocoonda/

Orta Format, Şubat – Nisan 2021 tarihleri arasına yayılan 31. güncellemesinde ‘niyet’ olgusuna odaklanıyor ve farklı disiplinlerden insanların kendi alanlarında bu olguya nasıl yaklaştığını sorguluyor.

https://kulturlimited.com/orta-formattan-yeni-konusma-serisi-niyet/

Erdoğan, 2021 yılının ‘Hacı Bektaş Veli yılı’ olarak kutlanmasına ilişkin Resmi Gazete’de genelge yayımladı.

https://www.kulturservisi.com/p/2021-haci-bektas-veli-yili-ilan-edildi/

Caz piyanisti ve besteci Chick Corea, 79 yaşında hayata veda etti. Corea uzun süredir kanserle mücadele ediyordu.

https://www.kulturservisi.com/p/chick-corea-hayatini-kaybetti/

1940’lardan 2000’lere… İçinden geçtiğimiz ve içimizden geçen tarih. Annie Ernaux aile yemekleri sohbetlerini, fotoğraf albümlerini, gazete-televizyon haberlerini, reklamları, filmleri, şarkıları tarıyor, süzüyor, damıtıyor… Hafızasının dehlizlerinde derinlere, mahrem odalara girdikçe tarihi de yeniden yazıyor. 1970’lerin başlarındaki ilk kitabından bu yana Fransız edebiyatında yeni yollar açıyor. Romandan, kurgudan uzak duruyor. Ama “edebiyat yapıyor”. Saf edebiyat. “Geri gelmeyecek zamandan bir şey kurtarmak” için yazıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkçede yayınlanan “romanesk özyaşamöyküsü” Seneler’de “artık asla olmayacağımız zaman”dan Ernaux’nun kayda geçirdiklerini kendi ağzından dinliyoruz.

https://www.birartibir.org/kultur-sanat/1046-i-cimizden-gecen-tarih

“Bizleri virüs değil açlık öldürüyor. Gözlerinizi alamayıp izlediğiniz biz sanatçılar yine aynı gözler karşında ölüyoruz.”

https://www.evrensel.net/haber/425748/muzik-bolumu-ogrencileri-gozunuzun-onunde-oluyoruz

Contemporary Istanbul Vakfı’nın ilk üretim ve sergi mekanı Cocoon, Baksı Müzesi’nin “Maske/Çağrışımlar” sergisine ev sahipliği yapıyor. 20 sanatçı ve tasarımcının maskenin geçmişten bugüne hayatımızdaki rolünü ve pandeminin etkisiyle toplumları nasıl kontrolü altına aldığını anlatan Maske/Çağrışımlar sergisi, 11 Şubat itibari ile Fişekhane’de sanatseverler ile buluşuyor.

https://www.milliyet.com.tr/kultur-sanat/maskenin-ardindaki-cagrisimlar-fisekhanede-6429820

 

13 Şubat

Gazeteci-yazar Yusuf Kaplan, kurucusu olduğu Medeniyet Tasavvuru Okulunun (MTO) amacını şöyle özetledi: Yapmak istediğim şey, İbn Haldun, Mimar Sinan ve Mevlânâları yetiştirecek tohumlar ekmek. Benim kafamdaki model, Nizamiye modeli.

https://www.yenisafak.com/hayat/nizamiye-modeli-icin-calisiyoruz-3598896

İsveç’te yaşayan yazar Demir Özlü, bugün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazar-demir-ozlu-vefat-etti-haber-1513252

1929’dan itibaren oyunculuğu ile tiyatro tarihimize damga vuran Hagop Ayvaz, Kulis isimli dergiyle de yayıncılıkta iz bırakmıştı. Onu kişisel arşivi ve derginin örnekleri “Kulis: Bir  Tiyatro Belleği,  Hagop Ayvaz” isimli sergide bir araya getirildi.

https://www.birgun.net/haber/hagop-ayvaz-in-kulis-ine-ziyaret-334044

Levi-Strauss ‘ilkel’ topluluklara bakarken, küresel Batı sömürgeciliğinin onların üzerindeki yıkıcı etkilerini göz ardı etmez. Batı’nın yükselişinin ‘ilkel’in sömürüsüyle doğrudan ilişkisine dikkat çeker.

https://www.ekdergi.com/modern-dunyanin-sorunlari-karsisinda-antropoloji-uzerine/ 

 

14 Şubat

Dünyada 10 yıldır farklı ülkelerde düzenlenen ve sadece davulcu kadınların katılımına açık olan HLAG, ilk kez Türkiye’de düzenlenecek. Ülkemizde sayıları hiç de azımsanmayacak rakamlara ulaşan davulcu kadınları bir araya getiren organizasyonun Türkiye temsilcisi Leyan Senay, “Belki bu toplumsal gelişimi görmeye ömürlerimiz yetmeyecek ama ileride bu topraklarda yetişecek kadın davulculara çok değerli bir miras bırakmış olacağız. Belki onlara artık sadece ‘davulcu’ diye hitap edilecek” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunyanin-butun-davulcu-kadinlari-birlesiyor-haber-1513066

Harikalar Odası (19): Pınar Derin Gençer ile performans sanatı ve bedenin belleği

https://medyascope.tv/2021/02/14/harikalar-odasi-19-pinar-derin-gencer-ile-performans-sanati-ve-bedenin-bellegi/

 

15 Şubat

Dijital tiyatro tekniğinin, hibrid hale de getirilebilecek üç farklı uygulama alanı var: Birincisi,  seyircinin belli bir mekânda toplandığı ve bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı tiyatro sahnesi. İkincisi, seyircinin belli bir mekânda toplandığı ve bilgisayar teknolojisinin ürettiği dijital tiyatro sahnesi. Üçüncüsü, seyircinin belli bir mekânda toplanmadan, bilgisayar teknolojisinin dünya çapında internet ortamında ürettiği dijital tiyatro sahnesi.

https://www.art-izan.org/kultur-sanat/guncel/dijital-tiyatro-ve-direnisin-sahnesi/

Geçtiğimiz haftalarda Filmmor‘dan ayrılan kadın+’lar tarafından yapılan iki açıklamanın ardından Filmmor kapanma kararı aldığını söyleyen bir açıklama yaptı.

https://kulturlimited.com/filmmor-kapanma-karari-aldi/

Translators Association’ın ilk çeviri ödülü Sema Kaygusuz’u İngilizce’ye çeviren çevirmen ve editöre verildi.

https://t24.com.tr/haber/translators-association-in-ilk-ceviri-odulu-sema-kaygusuz-un-yuzunde-bir-yer-romaninin-ingilizce-cevirmeni-ve-editorune-verildi,933291

Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl 22 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında 17. kez düzenlenecek. Festival, online olarak gerçekleştirilecek.

https://t24.com.tr/haber/17-akbank-kisa-film-festivali-online-olarak-duzenlenecek,933250

SİYAD Onur Ödülleri’nin oyuncu Nur Sürer ile belgesel sinemacı Can Candan’a, Emek Ödülü’nün ise Cine Majestic Sinemaları’nda makinist olarak görev yapmakta olan emektar sinema çalışanı Ali Koçoğlu’na verileceği açıklandı.

https://t24.com.tr/haber/siyad-onur-ve-emek-odulleri-nin-sahipleri-aciklandi,933188

Arter’in bu yıl ikincisini düzenleyeceği Yeni ve En Yeni Müzik Festivali, 26-27-28 Şubat’ta çevrimiçi ortamda ücretsiz olarak gerçekleşecek.

https://www.kulturservisi.com/p/arterden-cevrimici-ve-ucretsiz-yeni-ve-en-muzik-muzik-festivali/

İlki 1998 yılında düzenlenen ve Türkiye’deki kadın hareketiyle birlikte büyüyen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla sinemaseverlerle buluşacak.

https://www.murekkephaber.com/nur-surer-ve-zuhal-olcay-a-onur-odulu/11554/

 

16 Şubat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Bizim Yunus’ Yılı Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Dilini kaybeden bir milletin hafızasını, benliğini hatta inancını kaybedeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üzülerek ifade etmek isterim ki dilimizde çoraklaşma sürecini yaşıyoruz. Yabancı dile verilen önem maalesef Türkçe’mizi gölgede bırakıyor.” ifadelerini kullandı. Hep birlikte ‘Dünya Dili Türkçe’ dememiz gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunus Emre’ye istinaden ‘Dünya Dili Türkçe’ adıyla seferberlik ilan ediyoruz. Bu çalışmalara gereken her türlü desteğin verileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

https://www.yenisafak.com/hayat/cumhurbaskani-erdogan-bizim-yunus-yili-acilis-toreninde-konustu-dunya-dili-turkce-adiyla-bir-seferberlik-ilan-ediyoruz-3599534

Ticaret Bakanlığı, Anadolu Kültür hakkında şirketin feshi için dava açtı. Bu dava Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, bir şirkete “faaliyetini dernek ve vakıflara benzer şekilde, kâr amacı gütmeden yürüttüğü” gerekçesiyle açılan ilk dava olma özelliği taşımaktadır.Anadolu Kültür, şirketi hedef alan yalan, tek taraflı ve hukuka aykırı haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

https://kulturlimited.com/anadolu-kulturden-kapatma-davasi-hakkinda-kamuoyu-bilgilendirmesi/

Maskeyi bir kavram olarak sanatla yorumlayan 20 sanatçı Fişekhane’de açılan Maske/Çağrışımlar Sergisi’nde buluştu. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Sanatçılarımız pandemiye teslim olmuyor ve maskeyi yaşamın parçası haline getirerek yeniden hayal kurduruyor. Sanatçının bu tehdit karşısında insanlara morallerini yüksek tutmayı önermesi önemli” diyor. Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan sergi açılışında önemli bir konuya değindi. Koçan, sanat üretimi ve projelerinin genelde Batı’dan Doğu’ya doğru olduğunu bu kez Doğu’dan Batı’ya bir akışın söz konusu olduğunu dile getiriyor. Koçan sergiyle birlikte pandeminin elimizden aldığı “hayal” kavramını yeniden harekete geçireceğimizi söylüyor ve ekliyor:

https://www.yenisafak.com/hayat/sanatcilar-pandemiye-teslim-olmuyor-3599381

https://www.yenisafak.com/hayat/sanatcilar-pandemiye-teslim-olmuyor-3599381

Ticaret Bakanlığı, Anadolu Kültür hakkında şirketin feshi için dava açtı. Bu dava Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, bir şirkete “faaliyetini dernek ve vakıflara benzer şekilde, kâr amacı gütmeden yürüttüğü” gerekçesiyle açılan ilk dava olma özelliği taşımaktadır.Anadolu Kültür, şirketi hedef alan yalan, tek taraflı ve hukuka aykırı haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

https://kulturlimited.com/anadolu-kulturden-kapatma-davasi-hakkinda-kamuoyu-bilgilendirmesi/

Çalışmalarını izleyici, üye, kamu, özel sektör ve diğer STK’ların katkılarıyla yürüten İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), salgın koşullarında etkinliklerini sınırlı bir program dâhilinde, sınırlı sayıda izleyicinin katılımıyla gerçekleştirebildi. Pandeminin İKSV’nin gelir-gider dengesindeki olumsuz etkisi nedeniyle vakıf, 2020 yılını 10 milyon TL’ye yakın bir zararla tamamladı.

https://kulturlimited.com/eczacibasi-toplulugundan-iksvye-ek-destek/ 

İstanbul Modern Sinema, 16 Şubat – 8 Mart 2021 tarihleri arasında Türk Tuborg A. Ş.’nin katkılarıyla 9. kez “Oscar’ın Yabancıları” programına ev sahipliği yapıyor. Program, 93. kez dağıtılacak Akademi Ödülleri yaklaşırken “En İyi Uluslararası Film” kategorisindeki yapımlardan oluşan bir seçkiyi izleyiciye sunuyor.

https://kulturlimited.com/istanbul-modern-sinemada-yeni-program-oscarin-yabancilari/

Müzik grubu Zakkum, “Akustik” bir seriye başladı: Grup, Youtube kanalları üzerinden her hafta kendi şarkılarının ve cover şarkılarının akustik versiyonlarını yayınlıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/zakkumdan-akustik-seri-haber-1513488

Nükhet Duru’nun son albümü “Hikâyesi Var”ı odağına alan “Duru Olmak” adlı müzik belgeseli 19 Şubat’ta Netflix’te izleyiciyle buluşacak.

https://www.kulturservisi.com/p/duru-olmak-belgeseli-19-subatta-netflixte-yayinda/

Zorlu PSM prodüksiyonu, Based Istanbul iş birliği ve Türk Tuborg A.Ş. katkılarıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kültleşen eserlerinin günümüz perspektifinden yorumlandığı kesitleri seyirciyle buluşturan ‘Dijital Sahne’ yedinci haftasında tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor. 18 Şubat Perşembe, saat 20.00’da, Zorlu PSM YouTube kanalında bu defa “Hırçın Kız” izleyicilerle buluşuyor. Tüm dünyada tiyatro denince akla ilk gelen isim William Shakespeare’in unutulmaz komedilerinden “Hırçın Kız”ın başrollerini Birce Akalay ve Serkan Altunorak üstleniyor.

https://www.milliyet.com.tr/kultur-sanat/dijital-sahnenin-birce-akalay-ve-serkan-altunorak-basrollerde-6432493

Arter’in ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlediği Yeni ve En Yeni Müzik Festivali, yeni müzik alanında üretim yapan belli başlı müzisyenleri ve bestecileri bir araya getiriyor. Festivalin ikinci edisyonu, 26-28 Şubat tarihleri arasında çevrimiçi yapılacak. Sanat yönetmenliğini Berlin’in deneysel sanat ve müzik sahnesinin önde gelen figürlerinden, Klangspuren Schwaz Tirol, MaerzMusik / Berliner Festspiele, Ruhrtriennale gibi köklü festival ve bienallerin sanat yönetmenliğini ve müzik küratörlüğünü üstlenen Matthias Osterwold’un üstlendiği etkinlik, çevrimiçi paneller, film gösterimleri ve atölyelerle dinleyicilere ve araştırmacılara üç günlük yoğun ve etkileşimli bir deneyim sunacak.

http://www.sanatatak.com/view/arterin-yeni-ve-en-yeni-muzik-festivali-bu-kez-cevrimici-gerceklesecek 

 

17 Şubat

Çalışmalarını izleyici, üye, kamu, özel sektör ve diğer STK’ların katkılarıyla yürüten İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), salgın koşullarında etkinliklerini sınırlı bir program dâhilinde, sınırlı sayıda izleyicinin katılımıyla gerçekleştirebildi. Pandeminin İKSV’nin gelir-gider dengesindeki olumsuz etkisi nedeniyle vakıf, 2020 yılını 10 milyon TL’ye yakın bir zararla tamamladı.

https://kulturlimited.com/eczacibasi-toplulugundan-iksvye-ek-destek/ 

Mahmut Çınar ve Tuğba S.’nin hazırladığı Askıda Sanat, Gazete Duvar’da izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Askıda Sanat, beşinci ve altıncı bölümlerinde Türkiye’de özel tiyatroların durumunu, tiyatrocuların karşılaştıkları sorunları ve sanatçıların çözüme dair önerilerini masaya yatırıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/askida-sanat-sahne-tozunun-bedeli-2-turkiyede-ozel-tiyatrolar-video-1513520

Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisi’nin 15 Ekim 2020’de aldığı kararla Şehir Tiyatroları’na devredilen Şişli’deki Kenter Tiyatrosu’nda incelemelerde bulundu. “Artık Kenter Tiyatrosu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin” diyen İmamoğlu, Türk Tiyatrosu’nun duayen sanatçıları Yıldız-Müşfik Kenter kardeşlerin adının bu şekilde yaşatılacağını söyledi.

https://www.murekkephaber.com/artik-kenter-tiyatrosu-istanbul-buyuksehir-belediyesi-nin/11569/ 

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, ömrünü İslâm’a hizmete adayan ve hak dava uğruna şehadete yürüyen muhterem şahsiyetleri, “Şahadet Bir Çağrıdır” programıyla andı. 

https://www.yenisafak.com/hayat/subat-sehitleri-esenlerde-anildi-3599646

“Fan research confirms there is pent-up demand for live events, however, we need to be aware of the impact on consumer disposable income levels,” she warns.

“In a post-Covid world, there may be lots of choice but attendance could be stifled by a change in purchase practice, with consumers displaying self-protection and a need for security in their spending habits. If ticket prices were lower for a period of time this may help mitigate risk.”

https://www.iq-mag.net/2021/02/operation-restart-how-eaa-members-plan-to-reopen/#.YDZ_qJMzbDI

Google ADS, Sidar Jîr’in “Şerm” (Ayıp) adlı kitabının Kürtçe reklam başvurusunu, “reklam politikasını ihlal ettiği” ve “desteklenmeyen dil” kategorisine girdiği gerekçesiyle reddetti.

https://www.kulturservisi.com/p/google-kurtce-reklami-desteklenmeyen-dil-gerekcesiyle-reddetti/

Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılanan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ikinci kez hakim karşısına çıktı. Savcı iki sanatçı hakkında da hapis cezası isteminde bulundu

https://susma24.com/metin-akpinar-ve-mujdat-gezene-cumhurbaskanina-hakaretten-hapis-istemi/

Peter Gabriel Biko’yu dünyanın farklı yerlerinden müzisyenlerle tekrar kaydetti

https://t24.com.tr/haber/peter-gabriel-biko-yu-dunyanin-cesitli-noktalarindan-muzisyenlerle-tekrar-kaydetti-turkiye-gibi-ulkelerde-irkcilik-siyasi-cikar-icin-kullaniliyor,933661

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, Begüm Güney Alkoçlar‘ın küratörlüğünü üstlendiği “Şimdi 2021” başlıklı sergi ile 15 sanatçının, birçoğu pandemi döneminde üretilen eserlerini çevrimiçi bir sergiyle bir araya getiriyor.

https://kulturlimited.com/oarttan-ilk-cevrimici-sergi-simdi-2021/

Spiritüel caz müziğin yaşayan efsanesi Pharoah Sanders, Floating Points ve Londra Senfoni Orkestrası işbirliğiyle “Promises” adlı albüme imza attı.

https://www.kulturservisi.com/p/pharoah-sanders-floating-points-ve-londra-senfoni-orkestrasindan-ortak-album/

 

18 Şubat

“Hayatın her alanında özgürlükleri ve evrensel insan haklarını savunan, her türden ayrımcılığa karşı duran müzik ve sahne emekçileriyiz” diyen müzisyenlerden Boğaziçi protestolarına destek geldi

https://susma24.com/muzisyenlerden-bogazici-universitesine-destek/

Bilkent Sahne AST’ta başlayacak olan Kadın Oyunları Festivali, Frida oyunu ile 4 Mart’ta perdelerini açıyor.

https://www.murekkephaber.com/kadin-oyunlari-festivali-frida-oyunu-ile-perdelerini-aciyor/11572/

Bu etkinlikte “Türkiye’de Sansür ve Otosansür: Aralık 2019 – Aralık 2020” raporumuzda öne çıkan bulguları sizlerle paylaşmak ve değerlendirmek istiyoruz. Sizi de bu değerlendirmemizde aramızda görmekten mutluluk duyarız

https://susma24.com/%f0%9f%93%a3webinar-turkiyede-sansur-ve-otosansur-2020-yilinin-degerlendirmesi/

 

19 Şubat

Bulunduğumuz zaman içerinde karşımızda tüm ciddiyetiyle duran bir gerçeklik var o da dijitalleşme. Teknolojik ilerleme ve dönüşüm hiçbir dönemde olmadığı kadar ciddi şekilde ilerleyişini her geçen gün sürdürmeye devam ediyor. Belki de bu noktada süreç içerisinde yakın zaman için belli kırılma noktalarından da bahsetmek gerekiyor. Mesela bu kırılma noktalarından birinin akıllı telefonlar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Akıllı telefonların ortaya çıkıp yaygınlaşması ile beraber hayatımızda birçok şey değişti, peşi sıra gelişmeler ve icatların üst üste eklenerek gelişmesi ile bugün geldiğimiz noktada her geçen gün şaşırmaya devam ediyoruz ve geleceği daha çok merak ediyoruz.

http://www.sanatatak.com/view/turkiyede-guzel-sanatlar-dijitallesmeden-nasil-etkileniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Biz Varız’ kampanyası kapsamında sanatçılara 7,5 milyon TL’den fazla nakdi yardımda bulunulduğu açıklandı.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/izmirde-sanatcilara-destek-75-milyon-tlyi-asti/

Pandemi sürecinde gelirlerinden yoksun kalan müzisyenler için “Her Ev Bir Sahne” projesi başlatıldı. 240 müzisyen 28 Şubat’a kadar evlerinden kesintisiz konserler verecek, gelir eşit dağıtılacak.

https://www.evrensel.net/haber/426307/gelirlerinden-yoksun-kalan-muzisyenler-icin-her-ev-bir-sahne-konserleri

13 Şubat’ta, “Ayşe” nickname’i (mahlası) kullanılarak sosyal medyada yapılan bir ifşada, Celal Mordeniz’e dönük oyunculuk eğitiminde cinsel taciz ve saldırı suçlaması yapıldı. Böylece tiyatro camiası uzak duramayacağı bir gündemle karşı karşıya kaldı. Verilen bilgiye göre, cinsel taciz ve saldırı Tiyatro Medresesi’nde, “Beden ve Haz” başlığı altında oyunculuk eğitimi verirken gerçekleşmiş.

https://www.art-izan.org/kultur-sanat/guncel/sahte-hoca-ve-uykularin-kacsin/

AEG Presents France, SMA, and Hellfest have criticised the government for its new framework, which restricts festivals to 5,000 seated guests

https://www.iq-mag.net/2021/02/french-industry-reacts-new-festival-restrictions/#.YDaBZJMzbDI 

Sinemaya yeni destek paketi

https://www.ntv.com.tr/sanat/sinemaya-1-8-milyonluk-yeni-destek,w2P5sn6nMUWqd80sCHRsZQ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Biz Varız’ kampanyası kapsamında sanatçılara 7,5 milyon TL’den fazla nakdi yardımda bulunulduğu açıklandı.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/izmirde-sanatcilara-destek-75-milyon-tlyi-asti/

2016’da bir müzisyen, bir oyuncu, bir haberci ve bir yazarın Duygu Asena’nın otobiyografik romanı Kadının Adı Yok’un kadın kahramanına ses verdiği “Kahramanlar Hep Erkek”i sahneye koyan Sanatatak kurucusu ve genel yayın yönetmeni Ayşegül Sönmez’in yolu bir kez daha tiyatro ile kesişti.

http://www.sanatatak.com/view/elestirmen-aysegul-sonmezden-yeni-bir-tiyatro-oyunu

Robotlar hayatın ve sanatın pek çok alanı gibi dansta da yerini alıyor. Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gedik Sanat, Roboweld Robot teknolojileri markasıyla birlikte dans ve müziği bir araya getiriyor.

http://www.sanatatak.com/view/sirada-robotik-raks-var

20 Şubat

İzmir’de yaklaşık 1 yıldır işsiz olan ve bunalıma giren 29 yaşındaki müzisyen Mehmet Mert El, yaşamına son verdi. El, İzmir’de son 1 ayda intihar eden ikinci müzisyen oldu. söyleyen İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu, “Sanatçıların ve müzisyenlerin sigortalı ve güvenceli bir şekilde çalışması lazım” dedi.

https://www.birgun.net/haber/muzisyen-intiharlari-sigortali-ve-guvenceli-bir-is-lazim-334871

Tiyatro Medresesi’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz’in faili olduğu cinsel taciz vakalarının kamuya duyurulmasından sonra, Elif mahlasını kullanan bir oyuncu daha atölye esnasında tacize uğradığını paylaştı. 2018 yılında gerçekleşen Solo Performans atölyesine katıldığını belirten oyuncunun, atölye esnasında yaşananları aktardığı açıklamasını paylaşıyoruz:

http://www.mimesis-dergi.org/2021/02/tiyatro-egitiminde-taciz-vakasinda-bir-ifsa-daha/

20 Şubat

Dünyaca tanınan ressam Ahmet Güneştekin’in, Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda mayıs ayı sonunda açacağı “Hafıza Odası” sergisi ile ilgili çalışmalar sürüyor.

https://medyascope.tv/2021/02/20/sanatci-ahmet-gunestekin-diyarbakirda-mayis-ayinda-acacagi-hafiza-odasi-sergisini-anlatti-diyarbakir-turkiyenin-hafiza-odasidir-son-100-yillik-hafizayi-so/

21 Şubat

Yaklaşık bir yıldır her konuda olduğu gibi kültür sanatın da uzağındayız. Bu mahrumiyet süreci psikolojik ve toplumsal olarak bizde nasıl bir hasar yarattı? Kaygı düzeyinin de tavan yaptığı süreci ‘akord bozulması’ olarak tanımlayan uzmanlar, ilacın sanat olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Pandemide devletlerin insanları salt bir biyolojik varlık olarak ele alması, en büyük yanlışlardan biri oldu

https://www.birgun.net/haber/bozulan-akordlarimizi-yine-sanat-duzeltebilir-334615

Sinema, TV, tiyatro alanlarından kadınların kurduğu bir dayanışma platformu olan Susma Bitsin, kamuoyuna duyurulan gösteri sanatları cinsel taciz ve saldırı olayından sonra, tacize uğrayanların yanında olduklarını ve konuyu takip edeceklerini belirterek geçtiğimiz hafta başında açıklamayı yaptı:

http://www.mimesis-dergi.org/2021/02/tiyatro-egitiminde-cinsel-taciz-olayi-kadin-kurumu-ve-platformlarinin-da-gundeminde/

Emre Karayel SÖZCÜ HaftaSonu’na konuştu. Karayel salgın sürecinde özel tiyatroların büyük yara aldığını söyledi. Kültür Bakanlığı’nın soruna bir an önce çare bulması gerektiğini belirtti. “Yoksa kapanacaklar” dedi…

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/ozel-tiyatrolarin-vergi-borcu-silinmeli/

Türkiye Yazarlar Sendikası çağrısıyla, 344 yazar, şair, sanatçı ve gazeteci Boğaziçi öğrencilerine destek verdi. Bildiride, “Direnenlerin “terörist”, LGBTİ+ öğrencilerin “sapkın” ve Ayşe Buğra gibi bir akademisyenin “provokatör” ilan edilmesi kabul edilemez” denildi.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/344-yazar-sair-sanatci-ve-gazeteciden-bogazicine-destek/

Pek çok belirsizliği içinde barındıran pandemi süreci, sanat dünyasını da derinden sarstı. Geçtiğimiz yıllarda da ciddi sorunlar yaşayan sanatçılar 1 yıldır devam eden salgın nedeniyle büyük bir darboğazın içine girdi… Oyuncu, Yazar, Yönetmen ve Eğitmen Ege Maltepe ile salgının sanata ve sanatçıya yansımalarını konuştuk…

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/bir-yildir-buyuk-bir-belirsizlik-icinde-surukleniyoruz/

 

22 Şubat 

Live music is expected to return to indoor venues by the end of May, with a view to lifting all restrictions by 21 June, the government has announced

https://www.iq-mag.net/2021/02/uk-industry-reacts-reopening-roadmap/#.YDaAzpMzbDI

Prof. Dr. Ayşe Buğra; varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturduğu belirtilerek 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’ne layık görüldü.

https://www.evrensel.net/haber/426479/pen-duygu-asena-odulu-prof-dr-ayse-bugraya-verildi

Devlet Tiyatroları tarafından ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın’ isimli oyun yazma yarışması gerçekleştirilecek.

https://www.ntv.com.tr/sanat/devlet-tiyatrolari-cumhuriyetin-100-yilinda-kadin-adli-oyun-yazma-yarismasi-duzenleyecek,-Aof5TNJgkysET5Ao7EUYg

Ataşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle yaşanan “yeni normal”i, bunun sanata ve sanatçılara yansımasını “Yeniden” sergisi ile tartışmaya açıyor. 24 Şubat’ta açılacak sergi internet üzerinden de çevrimiçi olarak gezilebilecek.

https://www.nouvart.net/pandeminin-sanata-etkileri-yeniden-sergisi-ile-tartismaya-aciliyor/

 

23 Şubat 

Kadıköy Boa Sahne, 11 yazar, 7 yönetmen ve 16 oyuncunun gönüllü olarak bir araya geldiği kısa oyunlar projesini yarından itibaren yayınlayacak

http://www.mimesis-dergi.org/2021/02/boa-sahne-hayatta-kalma-cabasini-uretime-donusturuyor/