7 Kasım 

İç haberler

İSİG: Ekim ayında 207 işçi yaşamını yitirdi

2020 yılının ilk 10 ayında 1734 işçinin hayatını kaybettiğini belirten İSİG Kocaeli Temsilcisi Karstarlı, Türkiye’de koronavirüsün tespit edildiği 11 Mart’tan bugüne kadar en az 325 işçinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

İzmir’de yardım çadırına polis ablukası: 7 gözaltı

İzmir’de depremzedelere destek için kurulan Halkevleri’nin yardım standı ve çadırı polis zoruyla kaldırıldı. 7 kişi gözaltına alındı.

“Ekonomik krizin asıl sebebi Cumhurbaşkanlığı Sistemi”

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Merkez Bankası Başkanı’nın bir gece ansızın yapılan operasyonla görevden alınıp, bir başka başkanın getirilmesi kötü yönetimin yansımasından başka bir şey değildir.

“Sayın Bahçeli ile Kapalı Maraş’ta piknik yapacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhur ittifakı olarak Sayın Bahçeli ile birlikte inşallah heyetimizle Kuzey Kıbrıs’ta olacağız. Orada törenlere katılacağız ve törenlerden sonra da Kapalı Maraş bölgesinde şöyle topluca bir piknik yapacağız.

Dış haberler

YNK’li Sengawî: Kararı parlamento değil Barzani aldı

YNK Politbüro üyesi Mehmûd Sengawî, ‘savaş kararı’nı Federe Kürdistan Parlamentosu’nun değil Mesut Barzani’nin aldığını belirterek, savaştan yana olmadıklarını resmi olarak KDP’ye bildirdiklerini söyledi

Seçimin Galibi Joe Biden

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandı.

Arınç: Benim tercihim Biden’dı; Trump rüyası bitti, gemi karaya oturdu

AK Partili Bülent Arınç ABD seçimlerinde kendisinin tercihinin Biden olduğunu belirterek ABD-Türkiye ilişkilerinin çok daha iyi olacağını söyledi. Arınç, “Hala Trump diye rüyalarında görenler varsa onlar da bilsin ki bu rüya bitti. Artık gemi de karaya oturdu” dedi.

Kamala Harris tek seçimde üç kez tarih yazdı

Joe Biden’ın başkan yardımcısı adayı Kamala Harris, Biden’ın başkanlığı kazanmasının ardından asıl tarih yazan kişi oldu. ABD’nin ilk kadın, ilk siyah ve ilk Asyalı başkan yardımcısı Harris’in siyasi kariyeri, kişisel hayatı ve vaatleri..

Jeffrey istifa etti

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey görevinden ayrıldığını açıkladı. Jeffrey’in yerine yardımcısı Joel Rayburn’un geçmesi bekleniyor

İsviçre Federal İstihbarat Örgütü’nden IŞİD raporu

İsviçre Federal İstihbarat Örgütü’nün IŞİD raporuna göre Türkiye’nin coğrafi olarak transit giriş ve çıkışta kilit rol oynadığına vurgu yapıldı

8 Kasım

İç haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından yapılan paylaşımda, Albayrak’ın sağlık sorunları sebebiyle görevinden istifa ettiği ifade edildi. Konuya ilişkin bakanlıktan henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Albayrak’ın Twitter hesabına ulaşılamadığı görüldü.

Koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı 10 bin 887 oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın verilerini paylaştı. Türkiye’de son 24 saatte 141 bin 944 Kovid-19 testi yapıldı, 2 bin 516 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 84 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 2 bin 740 ağır hasta tespit edildi.

Covid-19 tedbirlerine uymayan 585 kişi ve işletmeye suç duyurusu

İçişleri Bakanlığının cuma günü ülke genelinde yaptığı Covid-19 denetimlerinde 105 şehir içi ve şehirler arası toplu ulaşım aracı ile taksi seferden, 13 iş yeri faaliyetten men edildi.

MHP’nin DEVA ve Gelecek’e tepkisi: Çözüm süreci gömüleli çok oldu

Gelecek Partisi Batman İl Başkanı Abdülbaki Polat’ın “İnanıyorum ki Başkan Ahmet Davutoğlu olmasaydı Kürt kentleri tank, top ve uçaklarla bombalanacaktı” sözlerine MHP’den tepki geldi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, “Türkiye’nin daha önce tecrübe ettiği çözüm süreci gömüleli çok olmuştur” dedi.

Erdoğan’dan CHP’ye: Afetlerin sorumlusu sizsiniz

İzmir depremindeki yıkımlar dolayısıyla CHP’yi eleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “İzmir depremi CHP’nin enkaz altında kaldığı bir depremdir. Kalkıp nasıl iktidara fatura kesmeye yöneliyorsunuz. Sorumlu sizsiniz, bu afetlerin sorumlusu sizsiniz” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için de “İzmir milletvekilisin kaç saat kaldın? Turistik seyahat yaptın Ankara’ya geri döndün. Bunun adı yüzsüzlükten öte ahlaksızlıktır. Siz parti içi kavgayla uğraşın” ifadesini kullandı.

Dış haberler

Ankara’dan ilk tepki: ABD’nin yeni yönetimi bizi etkileyecek

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Biden’ın seçilmesine ilişkin yaptığı açıklamada ‘Yeni yönetimin tavrı tabii ki bizi etkileyecektir. Beklentimiz tek taraflı yaklaşımlardan uzak kalınması’ dedi.

HDP’den Biden kutlaması: Dönüm noktası

ABD Başkanı seçilen Joe Biden’a HDP’den kutlama mesajı: “Amerika’nın demokrasi tarihinde önemli bir başarı ve dönüm noktası olarak görüyoruz. Etik ve barışçıl bir dış politika gibi gündemlere öncelik verip desteklemesini umut ediyoruz.”

‘Özgürlük için iç barış’ çağrısı

Kürtler arası bir iç barışın sağlanması için imza kampanyası başlatan dünyanın birçok ülkesinde yaşayan bin 500’den fazla aydın, sanatçı ve siyasetçi, ‘İç savaş felaket, iç barış ise özgürlük getirir’ çağrısı yaptı

Macron ile Putin Karabağ’ı görüştü

Putin’in Macron’a “Rusya’nın ateşkes uygulama ve taraflar arasında çözüm için pazarlık yapmalarını sağlama” yönünde çalışmaları hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

 

9 Kasım

İç haberler

Pfizer ve BioNTech aşısı Covid 19’a karşı yüzde 90 etkili

Aşı adayı, aralarında Türkiye’nin de olduğu 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde test edildi ve denemelerde ciddi bir güvenlik endişesi ortaya çıkmadı.

Erdoğan’ın isteği üzerine Seçim Kanunu değişiyor: Beş madde sıralandı

Sabah’ta yer alan habere göre, Yazıcı başkanlığındaki komisyonun belirlediği 5 başlık şu şekilde:

1) İttifaklar için seçim barajı, 2) Milletvekillinin bir partiden diğer partiye geçiş için bekleme süresi, 3) Meclis’teki grup kurmak için yeterlilik sayısı, 4) Dar bölge daraltılmış bölge seçim sistemleri, 5) Muhtarlık seçimlerinin yerel yönetim seçimleri ile değil başka bir günde yapılması

İşte Berat Albayrak’ı istifaya götüren tüm ayrıntılar

Gazeteci Barış Yarkadaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı istifaya götüren süreci madde madde yazdı.

Babacan: Dün gece istifa değil, iflas açıklandı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Bilecik 1. Olağan Kongresinde konuştu. Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını değerlendiren Babacan, “Dün gece sosyal medya üzerinden istifa değil, iflas açıklanmıştır” dedi.

İktidara yakın gazeteler istifayı “görmedi”

Bakan Albayrak’ın istifa iddiası Sabah, Hürriyet, Milliyet, Yeni Şafak, Akşam, Posta, Takvim, Yeni Akit gazetelerinde yer almadı

“Gazetecilik adına utanılacak bir gün”

Gazeteciler Tuğrul Eryılmaz ve Aydın Engin, Berat Albayrak’ın istifasını duyurmayan gazete ve televizyon kanallarını eleştirirken Doç. Dr. Esra Arsan, bunun Türkiye basın tarihine geçecek bir skandal olduğunu söyledi.

CHP’li Özel: HDP’nin açıklaması gereken birçok konu var

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘HDP’nin neden Millet İttifakı içinde olmadığı’ şeklindeki soruya “HDP ile aynı parti olamadığımızı gerçeğini bir kere görmek gerek. HDP her birimiz kadar yasal bir parti. Elbette eleştiri aldıkları ve kendilerinin cevaplaması gerektiği birçok konu vardır. Terörle aranda mesafe var mı? Bunları HDP’nin açıklaması lazım” diye konuştu.

Çelik: Cumhurbaşkanımız takdirini paylaşacaktır

AKP Sözcüsü Çelik, Albayrak’ın istifasıyla ilgili olarak, “Göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanlığı makamının takdirindedir. Cumhurbaşkanımız takdirini, uygun gördüğü şekilde kamuoyuyla paylaşacaktır” dedi.

“Albayrak’ın ‘görevden af talebi’ kabul edildi”

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir” denildi.

DİSK’in hesabına kısıtlama

DİSK’in resmi Twitter hesabı Twitter tarafından “beklenmeyen aktiviteler” gerekçesiyle kısıtlandı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (ISIG) Twitter hesabından yapılan paylaşımda DİSK için getirilen kısıtlamanın zamanlamasına “Torba yasa Meclis’te görüşülüyor, yasaya karşı eylem yapan DİSK’in twitter hesabına kısıtlama getiriliyor…” sözleriyle dikkat çekildi.

Müyesser Yıldız hakkında tahliye kararı

Askeri casusluk suçlamasıyla 155 gündür tutuklu olan Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız hakkında mahkeme tahliye kararı verdi.

Polis, İstanbul’da 18 trans kadını gözaltına aldı: “Korona tedbiri”

Avukat Hatice Demir, “Şüpheli dahi olmayan 18 trans kadını pandemide gece vakti gözaltına alıp saatlerce küçücük odalarda beklettiler” diyor.

Sanatçılar karantinadaki erkek şiddeti oyununda buluştu

Londra merkezli uluslararası tiyatro kumpanyası Tiyatro East N Bull’ın “Karantinada Hapis, Karantinada Kilitli” dijital projesi, sokağa çıkma yasağı sırasında artan erkek şiddeti olaylarını merkeze alıyor.

“Enerji ve maden torba yasa teklifi geri çekilsin”

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, enerji ve maden alanında düzenlemeleri içeren torba yasa teklifine ilişkin, “Kanun teklifinde halk yok, enerji demokrasisi yok, enerji tasarrufu yok, enerji verimliliği yok, enerji kooperatiflerine teşvik yok, ekolojik duyarlılık yok” dedi.

Ateizm Derneği’nden Diyanet İşleri Başkanı hakkında suç duyurusu

Ateizm Derneği, ahirete inancı olmayanların her türlü kötülüğü yapabileceğini söyleyen Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Naci Ağbal: Fiyat istikrarı temel amaç

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal “Temel amacımız, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır” dedi

Dış haberler

Annelerden Barzani’ye: Yeter artık!

Barış Anneleri Barzani’ye ‘Artık gözyaşı istemiyoruz, zafer ulusal birlikten geçiyor’ diye seslendi. Federe Kürdistan Bölgesi’nde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yönetimi tarafından bazı bölgelere askeri güç yığılmasına Barış Anneleri de tepki gösterdi.

Bağdat’ta IŞİD saldırısı: 11 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’a saldırıda bulunan IŞİD’in, 6’sı Haşdi Aşayiri üyesi ve 5’i de sivil olmak üzere 11 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi. IŞİD hücrelerinin Irak sahasındaki saldırıları devam ediyor. IŞİD, dün gece saatlerinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Rıdvaniye bölgesinde bulunan Haşdi Aşayiri aşireti güçlerine yönelik saldırıda bulundu.

TSK Şengal’i bombaladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları, Şengal’in Xanesor Beldesi’ne bağlı Barê köyünü bombaladı. KDP’ye yakın medya organları, bombardımanda Şengal Direniş Birlikleri’ne (YBŞ) ait bir aracın hedef alındığını ileri sürdü.

ABD’de silahlı göstericiler yine sokaklara indi

ABD’nin mevcut başkanı Donald Trump oyların çalındığı yönünde iddialarda bulunurken, birçok eyalette mahkemeye başvuracaklarını söyledi. Trump kampanyasının avukatları bazı eyaletlerde başvurularını yaparken, Trump destekçileri de uzun namlulu silahlarla sokağa indi.

10 Kasım

İç haberler

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu

Sağlık sorunları sebebiyle görevinden affını isteyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfii Elvan atandı. Elvan’ın, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmasıyla birlikte meclisten istifa eden milletvekili sayısı 5’e yükselecek.

İstanbul’da da 65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması

İstanbul’da 65 yaş ve üstü vatandaşlar 12 Kasım Perşembe gününden itibaren saat 10.00-16.00 arası evlerinden çıkabilecek.

İSTANBUL TABİP ODASI AÇIKLAMASI “İstanbul için acil kapanma zamanı”

Covid-19 sürecinde gerçek vefat sayılarının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığının yaklaşık üç katı olduğunun ifade edildiği İstanbul Tabip Odası açıklamasında, “İstanbul için acil kapanma zamanı” denildi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Albayrak’ yorumu: Veziri verip şahı kurtaramazsınız!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ilişkin, “Hayırlı iş” yorumunu yaptı. Kılıçdaroğlu, “Asıl sorumlu bu işin tepesindekidir, damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız; veziri verip şahı kurtaramazsınız” sözleriyle Erdoğan’ı işaret etti.

İnce: Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını heyecanla bekliyorum

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın dağılması için belli kişilere para verildiği iddiasını anımsatan Muharrem İnce bugünkü grup toplantısını kastederek “Ben bugün o kişiyi açıklayacağına inanıyorum. Konuşmasını heyecanla bekliyorum” dedi.

Sancar’dan Erdoğan’a ‘istifa’ çağrısı: Sadece Hazine ve Maliye Bakanı yetme

Sancar, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasıyla ilgili, “Asıl sorumlu bu sistemin tepesidir. Sadece Hazine ve Ekonomi Bakanı’nın istifası yetmez” dedi.

Berat Albayrak’ın istifası sonrası Süleyman Soylu’dan flaş açıklama

Soylu, “Dostum Sn Berat Albayrak’a ülkem Milletim ve geleceğimize yönelik çabası, gayreti ve samimiyeti için şükranlarımı sunuyorum” ifadesinde bulundu

Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığına getirildi

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti’de Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olacak.

AİHM Cumhuriyet davasında Türkiye’yi mahkum etti

AİHM, aralarında gazetenin o dönemki GYY Murat Sabuncu ve Akın Atalay ile karikatürist Musa Kart da olmak üzere toplam 8 kişiye 16’şar bin euro para cezası ödenmesini kararlaştırdı. AİHM gerekçeli kararında Cumhuriyet gazetesi eski çalışanlarının gözaltına alınmaları ve mahkeme öncesi tutukluluk hallerinin mantıklı gerekçelere dayanmadığı görüşüne vardı.

Meclise 5 yeni fezleke

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Dersim Milletvekili Alican Önlü ve Iğdır Milletvekili Habip Eksik hakkında birer fezleke hazırlandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında da birer fezleke hazırlandı.

Erzurum’da HDP yöneticilerine gözaltı

Erzurum Horasan ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe yöneticileri Necmettin Aydın ve Adem Gözüngü gözaltına alındı.

HDP PM üyesine gözaltı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis (PM) üyesi Murat Aydın, Bingöl merkezde gözaltına alındı. Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Aydın, “örgüt üyeliği” gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Cizre’de 5 kişi serbest bırakıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün gözaltına alınan 11 kişiden 5’i serbest bırakıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe yöneticileri ile Belediye Meclis üyelerine dönük yapılan operasyonda, aralarında İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç ve yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu’nun da bulunduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı.

Adli Tıp’ın “silahla vuruldu” kararına rağmen askerlerin ifadesi alınmadı

Kobane’ye geçerken öldürülen Kader Ortakaya’yla ilgili Adli Tıp İhtisas Kurulu mütalaası 6 yıl sonra dosyaya girdi: Ortakaya “yüksek kinetik enerjili silahla” vurularak öldürüldü. Sınırdaki Tabur Komutanlığı, “sadece biber gazı kullandık” demişti.

Mahkeme: Berkin Elvan’ı vuran polis “mağdur” değil

Berkin Elvan’ı vurmakla yargılanan ve gazetecilerin yargılandığı başka bir davada kendi adı geçmemesine rağmen şikayetçi sıfatıyla yer alan polis F.D.’nin, “mağdur” olmadığına karar verildi.

‘Rüşvet ve göçmen kaçakçılığı’ olayını haberleştiren gazeteciye soruşturma

Nusaybin 2’nci Hudut Karakol Komutanı Piyade Binbaşı İlkay Katı, astsubaylar Nihat Muratoğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı ile aralarında sivillerin de olduğu 9 kişinin “göçmen kaçakçılığı” ve “rüşvet” suçlamasıyla tutuklanmasını 15 Eylül’de “2’nci Hudut Komutanı rüşvet ve göçmen kaçakçılığından tutuklandı” haberiyle duyuran Mezopotamya Ajansı (MA) Mardin muhabiri Ahmet Kanbal hakkında soruşturma açıldı.

Cezaevlerinden Meclis’e 5 bin başvuru

Sezgin Tanrıkulu’nun 2018-2020 tarihleri arasında komisyona yapılan başvuruların sayısı ve içeriğine dair soruları yanıtlayan komisyon, başvuru sayısının toplamda 6 bin 149 olduğu belirtildi.

Verilmeyen kitabın gerekçesi 9 ay sonra tebliğ edildi

Diyarbakır 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğü, tutuklu Mahsun Saruhan’ın kendisine verilmeyen Kemal Burkay’ın “Kürtler ve Kürdistan” kitabı nedeniyle itirazda bulunduğu Diyarbakır Ceza İnfaz Hakimliği kararını, tam 9 ay sonra tebliğ etti. Kitap içinde şifreli haberleşme ağlarına rastlanmamıştır ama kitap Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kürtlere karşı amansız davrandığını, Kürtlere karşı bir dil ve can kırımına giriştiği iddiasında bulunmaktadır. Ayrıca kitap boyunca Kürdistan imgesinin sürekli canlı tuttuğu gözlemlenmiştir.

SHUDER: Deprem yardım paketlerinde hijyenik ped olmuyor

SHUDER’den yapılan açıklamada, deprem sonrasında kadınların yaşadığı sorunlar gündeme getirildi.

TÜİK sihirbazlığı! İşsizlik azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2020 işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 456 bin kişi azalarak 4 milyon 194 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,8 puanlık azalışla %13,2 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 1,0 puanlık azalışla yüzde 15,7 oldu.

Dış haberler

Erdoğan’dan Biden’a tebrik mesajı

Erdoğan mesajında “Ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Kremlin paylaştı; işte Karabağ Anlaşması

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya, Dağlık Karabağ’da bir aydan uzun süredir devam eden çatışmaları sona erdirmek için anlaşma imzaladı. Anlaşmanın tam metnine ilişkin Rusya’dan açıklama geldi. Kremlin anlaşma metnine ilişkin maddeleri internet sitesinde yayınladı. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların durmasını ve Dağlık Karabağ’da yıllardır süren belirsizliğin çözümünü öngören anlaşmanın maddeleri şöyle:

‘Acı verici anlaşma’ Ermenistan halkını sokağa döktü

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Karabağ’a ilişkin ‘çok acı verici’ bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Bunu üzerine sokağa çıkan halk, hükümet binasını bastı

 

11 Kasım 

İç haberler

Erdoğan’dan Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin ilk açıklama

“Albayrak, sağlık sorunları nedeniyle affını istedi, kabul ettik” açıklamasını yapan Erdoğan, kabine değişikliği iddialarına ilişkin, “İçi boş, masa başında uydurulan haberler” diye konuştu.

AK Parti’de değişim, muhalefette seçim beklentisi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifasının ardından AK Parti’de değişim beklentisi arttı. Olası bir kabine değişikliği için ocak ayı işaret ediliyor. Son yaşananların “Türkiye yönetilemiyor, Türkiye savruluyor” sözlerinin veciz bir ifadesi olduğunu söyleyen muhalefet temsilcisi “Mesele Berat Albayrak değil, mesele Erdoğan meselesi. Bu saatten sonra tüm kabineyi de değiştirseler, erken seçim talebinin haklılığı görüldü, cin şişeden çıktı” dedi.

AKP’den “İyi Parti ile gizli görüşme yapılıyor” iddiasına yalanlama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ümit Özdağ’ın partisi ile AKP arasında gizli anayasa görüşmeleri yapıldığı yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Çelik, “Ümit Özdağ adlı şahıs ahlaksız bir yalan söylemiş. İsmimi de anarak Ak Parti ile İyi Parti arasında bir süredir gizli görüşmeler ve gizli bir yeni anayasa çalışması yapıldığı şeklinde tamamen uydurma olan, hiçbir gerçekliğe dayanmayan bir açıklama yapmıştır. Ümit Özdağ’ın bu iftirası en hafif tabirle utanmazlıktır. Yalan yanlış sözlerle şahsımı hedef alması siyaset değil, ahlaksızlıktır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’den ABD seçimlerine ilişkin ‘filli eşekli’ açıklama

Bahçeli, ABD seçimleriyle ilgili, “Kaldı ki, biz ne Biden şakşakçısıyız ne Trump sevdalısıyız, ne filin hortumundan tutuyoruz ne de eşeğe binmek için sıra bekliyoruz, hamdolsun Türk oğlu Türk olarak cihanı kavrıyoruz” yorumunu yaptı.

Bahçeli: Biden’e karşı tedbirli ve kuşkuluyuz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD’nin yeni başkanı Biden’a karşı tedbirli ve kuşkulu olacaklarını söyledi. Bahçeli, “Belki de ABD’ye yakın bir gelecekte etnik kamplaşma hakim olacak, bu ülke eyaletler bazında bir ayrışma sürecine sürüklenebilecektir. Yeni ABD Başkanı’nın dış politika ve uluslararası güvenlik konularında izleyeceği temel siyaseti zaman içinde daha iyi anlaşılacak ve değerlendirilebilecektir” dedi.

Gelecek Partisi’nde Kürtçe krizi: Twitter hesabı kapanıyor

Gelecek Partisi’nin Kürtçe Twitter hesabını yöneten Abdullah Anuk, partinin hiçbir yöneticisinden destek görmediğini belirterek twitter hesabını kapatacağını ve partideki görevinden ayrıldığını açıkladı: “Kürtçe’ye değer ve destek verilmeyen hiçbir siyasi partinin içinde bulunmak istemediğimi de belirtmek isterim.”

‘Hukukun politik tekeli’ İmralı’da oluşturuluyor

Avukat Özgür Faik Erol, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin hukuki ve politik arka planını değerlendirdi

Eleştiriye tahammül yok: Demirbaş tutuklandı

Antalya’da sokak röportajı sırasında ekonominin gidişatını ve iktidarı eleştiren İsmail Demirbaş hakkında önce ev hapsi kararı verildi, sonra da tutuklanarak cezaevine gönderildi 

Cezaevleri ölüm saçıyor: Sıtkı Pektaş göz göre göre öldü

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde 28 yıldır tutuklu bulunan tutuklu Sıtkı Pektaş, geçirdiği mide kanaması nedeniyle yaşamını yitirdi

HDP’ye üye olan gence saldırı ve tehdit

Mersin’in Akdeniz ilçesinde oturan 18 yaşındaki Şiyar Özdemir, 9 Kasım’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kampanyası kapsamında partiye üye oldu. HDP Akdeniz İlçe Örgütü’ne giderek üye olan Özdemir, aynı günün akşamında kimliği belirsiz 3 kişinin saldırısına uğradığını söyledi.

27 öğrenciye istismara, 621 yıl hapis

27 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan Mahmut Aydın Köksar’a 621 yıl hapis cezası verildi. Antalya’da 27 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan Mahmut Aydın Köksar’ın karar duruşması bugün Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Faiz beklentisi ve Erdoğan doları aşağı çekti

Erdoğan’ın “Ağbal ve Lütfi Elvan’ın göreve başlamasıyla piyasa göstergelerinde yaşanan seyir doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” sözlerinin ardından dolar/TL 8.00 seviyesinin altına indi.

Dış haberler

Biden dünyaya mesaj verdi: ABD oyuna geri dönüyor!

Merkel, Macron ve Johnson ile görüşen Biden, ‘Amerika’nın geri döndüğünü söylüyorum. Oyuna geri dönüyoruz’ mesajı verdi

Rusya: Türkiye ile beraber konuşlanmak hiç konuşulmadı

Azerbaycan ile Ermenistan arasında uzun süre devam eden çatışmalar, Rusya’nın bölgeye “barış gücü” adı altında asker gönderme ve bir anlaşma imzalatmasıyla son buldu. Türkiye’nin de bölgede Rusya gibi asker bulunduracağı iddiasının doğur olmadığını belirten Moskova hattından yeni bir yalanlama daha geldi.

Mozambik’te IŞİD 50’den fazla insanı katletti

Mozambik’te, IŞİD çeteleri ikin gün boyunca gerçekleştirdikleri katliamda 50’yi aşkın kişiyi katletti Mozambik devlet ajansı, ülkenin kuzeyindeki IŞİD çetelerinin, 50’den fazla kişiyi kafalarını keserek katlettiğini aktardı. Diğer basın kuruluşları da çetelerin baskın yaptıkları bir köydeki futbol sahasını “infaz mekanına” çevirdiğini, köylülerin kafalarını kesip bedenlerini parçaladıklarını yazdı. Devlet ajansı başka bir köyde de kafası kesilenler olduğunu belirtti.

 

12 Kasım 

İç haberler

İstanbul’da sigara içmenin yasaklandığı yerler açıklandı

İçişleri Bakanlığı genelgesinin ardından İstanbul’da 125 sokak, 93 cadde ve 84 meydanda sigara içmek yasaklandı

İBB’nin “İstanbul’u depreme hazırlama” teklifine AKP ve MHP’den ret

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir’i yıkan depremin ardından tekrar gözlerin çevrildiği İstanbul’u güçlendirmek için meclise dört önemli gündem maddesi sunduklarını açıklamıştı. Bu maddeler arasında yer alan İstanbul İmar Yönetmeliği’nde çatılarla ilgili yapılacak değişiklik önerisi, 11 Kasım 2020 tarihli İBB Meclis gündemine geldi.

“İzmir depremi sonrası bulaş riski arttı”

CHP İzmir milletvekili Mahir Polat, İzmir’de yaşanan depremin ardından Covid-19 vaka artışını Meclis gündemine taşıdı.

İZMİR DEPREMİ ÇOCUK HAKLARI RAPORU”‘Enkaz turizmi’ çocuğun gizlilik hakkını ihmal ve istismar ediyor”

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü (BUSOS), Çocuk Hakları Merkezi, Derin Yoksulluk Ağı ve Rengarenk Umutlar Derneği’nin ortak hazırladığı rapor, depremin ardından, alanda yapılan gözlemlerden ve görüşmelerden elde edilmiş bilgilerden derlendi.

Akşener: Hiçbir siyasi oluşum, platform, şahıs, partiyle herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın açıklamalarının sorulması üzerine Akşener, “Ben tek bir şey söyleyeyim, biz HDP ile CHP ile Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Nokta. Genel Başkan olarak tekrar söyleyeyim, hiçbir arkadaşım bilgim içinde ya da dışında, bu kadar geniş söylüyorum. Buna sadece HDP değil, CHP, Saadet Partisi, başka var mıydı hatırlamıyorum isnatların arasında. Bir anayasa çalışması yapmadık ama daha ilginç bir şey vardı dün, AK Parti ile de anayasa çalışması yapıyormuşuz.

Davutoğlu: Türkiye psikolojik olarak erken seçim atmosferine girdi

“Psikolojik olarak Türkiye erken seçim atmosferine girmiştir” diyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Partimiz 1 Mayıs’tan sonraki her seçime girme hakkı kazanmıştır. Yani şu anda Türkiye’de bir seçim pusulası oluştuğunda artık Gelecek Partisi var. Biz seçime hazırız” şeklinde konuştu.

Muhalefetin ve meslek örgütlerinin itirazları dinlenmedi; gazetecilerin yıpranma hakkı basın kartı şartına bağlandı

Gazetecilerin beş yıl erken emekli olmalarını sağlayan yıpranma payı hakkının yalnızca basın kartı sahipleri için geçerli olmasını ön gören yasa teklifi dün TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. CHP teklifin tüm basın çalışanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesini isterken, gazetecilerin yıpranma hakkının genişletilmesi içen verilen önerge AKP oylarıyla reddedildi. 

MEB’DEN UZAKTAN EĞİTİM İTİRAFI:”Ekonomik yapı eşitsizliği artırıyor, çocuklar okulu bırakıyor”

MEB’in yayınladığı raporda, “Öğrenciler arasındaki uçurumun daha da fazla büyümemesi için mevcut uzaktan eğitim verimliliğinin geliştirilmesi ve nüfusun tüm katmanlarına ulaştırılması gerekiyor. Sosyoekonomik gruplar arasında halihazırda geniş bir öğrenme boşluğu bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

Bayrampaşa Cezaevi katliamı davasında sanıklar hiçbir şey hatırlamadı

Bayrampaşa Cezaevi’nde 19 Aralık 2000’de yapılan katliamla ilgili açılan davanın duruşmasında sanık olarak yargılanan dönemin kamu personelleri, yaşananlara ilişkin; ‘Bilmiyorum, hatırlamıyorum‘ dedi

Söz verildi, açlık grevi sonlandırıldı

Van Cezaevi’nde OHAL uygulamalarına karşı 60 gündür devam eden açlık grevi eylemi, koşulların düzeltileceği teminatıyla sonlandırıldı.

Cizre’de gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı

Cizre’de HDP yöneticilerine yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı

Mardin’de eylem ve etkinlik yasağı bir kez daha uzatıldı

Mardin Valiliği, bir yılı aşkındır sürdürdüğü eylem ve etkinlik yasağını, bu kez pandemi gerekçesiyle bir ay daha uzattı.

Kayyum, TÜGVA temsilcisini müdür yaptı

Nusaybin Belediyesi kayyumu Emrullah Temizkan, TÜGVA Mardin Temsilcisi Mesut Çetin’i, Hukuk İşleri Müdürü olarak görevlendirdi.

Parkta PKK motifleri kullanıldığı gerekçesiyle soruşturma

Küçükçekmece’de yenilenen çocuk parkında kullanılan görsellerin PKK sembollerini andırdığı gerekçesiyle Başsavcılık soruşturma başlattı. Görseller Kaymakamlık talimatıyla belediye görevlilerince söküldü.

Özdil’in “Akar ile gezmeye gitmem” ifadesine hapis cezası

Katıldığı televizyon programında dönemin Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar için “Ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?” diyen Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yayıncılar Kooperatifi’nin kitap satış sitesi açıldı

Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP), yayıncılığın sorunlarını ortak çabayla aşma hedefiyle bir adım atarak internet kitap satış sitesini hayata geçirdi.

İstihdam teşvikine ilişkin yasa teklifi TBMM’de kabul edildi

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Emeklilik krizi kapıda!

Kısa çalışma ödeneği alan ve ücretsiz izne çıkarılan milyonlarca işçi düşük ücretlerle geçinmeye çalışırken, emeklilik primleri de aylardır yatırılmıyor.

Merkez Bankası duyurdu: 7/24 EFT geliyor

Merkez Bankası (MB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını açıkladı. Açıklamada, ‘Fonların Anlık ve Sürekli Transferi’ (FAST) olarak isimlendirilen yeni sistemle yurttaşların, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceği ifade edildi.

Dış haberler

Lavrov: Türk gözlemciler Karabağ’a girmeyecek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Karabağ’daki Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türk gözlemcilerin bölgeye girmeyeceğini söyledi

Karabağ ve Ermenistan’da uçuşa yasak bölge ilanı

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan, Ermeni Hava Kuvvetleri’nin Rus Hava Kuvvetleri ile birlikte Ermenistan ve Dağlık Karabağ hava sahasını kapattığını, bölgenin uçuşa yasak bölge ilan edildiğini açıkladı.

Ermenistan: Başbakan’a istifa çağrıları yükseliyor

2018’deki protesto dalgasıyla başa gelen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ anlaşmasının ardından bu kez kendi istifası için çağrılarla karşı karşıya.

Rusya: Türkiye İdlib’den ayrılacak

Suriye’den göç eden mültecilerin dönüşü için Şam’da ilk konferans gerçekleşti. Rusya temsilcisi Lavrentyev, Türkiye’nin İdlib’den çıkma güvencesi verdiğini açıkladı. Suriye’nin başkenti Şam’da Emevi Konferanslar Sarayı’nda Mültecilerin Dönüşü konulu uluslararası konferans yapıldı. Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın, video yoluyla açış konuşması yaptığı konferansa Rusya, Çin, İran, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Pakistan dahil 27 ülkeden heyetler ile BM temsilcileri katıldı.

Libya’daki taraflar seçim konusunda anlaştı

İki yönetimli Libya’da istikrarın yeniden sağlanması için Tunus’ta yapılan görüşmelerde, seçimlerin yapılması konusunda mutabakat sağlandı

Libya açıklarında göçmen teknesi battı, 74 kişi öldü

120’den fazla kişinin bulunduğu teknenin batması sonucu en az 74 kişi hayatını kaybetti.

Af Örgütünden Suudi Arabistanlı kadın aktivistler için kampanya: Brave

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyalar Sorumlusu Damla Uğantaş, Suudi Arabistan’ın kadın haklarını savunan aktivist kadınlara yönelik baskılarının sona erdirilmesi için “Brave/Cesur” isimi bir kampanya başlattıklarını duyurdu.

 

13 Kasım 

İç haberler

“Covid-19 pandemi değil, sindemi”

Bilim insanları Covid-19 salgınına karşı sadece “tıbbı önlemlerin” yeterli olmayacağını, dünyada yoksulluk gibi sosyo-ekonomik koşulları düzeltmeden Covid-19’u etkisiz hale getirmenin mümkün olmadığı uyarısını yapıyor ve yeni bir strateji öneriyor.

“Diyarbakır’da her gün 500-600 vaka tespit ediliyor”

DTO: Diyarbakır’da şu an 500’ün üzerinde hasta kliniklerde 100’ün üzerinde hasta yoğun bakım ünitelerinde yatıyor. Aile Sağlığı Merkezlerinde hasta yoğunluğu arttı. Hasta sevkleri ciddi sorun alanı haline geldi.

Bir günde beş kentte karantina

Edirne, Kars, Kastamonu, Bilecik ve Balıkesir’de kısmi karantina uygulaması başlandı; pandemi yasaklarına uymayanlara para cezası kesiliyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan “herkese test yapmayın” genelgesi

Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelge ile koronavirüse yakalanan kişilerin temaslılarına, sadece semptom gösterdikleri takdirde test yaptırılması talimatını verdi. Temaslı kişi 60 yaş üstü ise ancak 7 gün sonra kendisine test uygulanacak. İşyeri hekimi Dr. Ergün Demir Bakanlığın genelgesini “Bu durumda temaslı vatandaşlar PCR testi için piyasanın insafına terk edilmektedir. Test yapılmayan ancak evde izole kalması gereken temaslı vatandaşlar 250-300 TL’yi cepten ödeyerek test yaptırabileceklerdir” diyerek eleştirdi.

SES: Sağlık Bakanlığının 2021 bütçesi bir utanç belgesi

SES Eşbaşkanı Selma Atabey, Sağlık Bakanlığı 2021 bütçesine ilişkin yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçenin büyümesi beklenirken gittikçe küçüldüğünü dile getirdi.

Erdoğan: Ekonomide ve hukukta reform başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öncelikli hedeflerinin, enflasyonu tek haneli rakamlara çekmek olduğunu söyledi.

HSK “Kavala kararıyla” ilgili iddiaları reddetti

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Osman Kavala hakkında tutuklama kararı veren ve tahliye taleplerini reddeden hakimlerin kararlarını istemesinin, kadastro uyuşmazlıkları gibi her karar için yapılan rutin işlem olduğunu açıkladı.

Yavuzyılmaz: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan rüşvet kokusu geliyor

CHP milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, bir ihaledeki şartları yerine getirmeyen şirkete verilen cezada indirim yapıldığı ve taksitlendirildiği iddialarını gündeme getirdi. Yavuzyılmaz, “Cezaların affedilmesi için siyasi bir baskı var, rüşvet ve komisyon kokuları geliyor” diye konuştu.

MHP kan kaybediyor DEVA ve Gelecek yükselişte! İşte partilerin güncel üye sayıları

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi partilerin üye sayılarıyla ilgili verileri güncellendi. 2023 yılında 15 milyon üye hedefi bulunan AKP 41 günde 450 binin üzerinde yeni üyeyle 11 milyon üye sayısını geçerken Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin üye sayısı ise azaldı.

Babacan: Niye gelmiyor devir teslime? Hâlâ arkam sağlam sanıyor

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak’ın devir teslim törenine gelmemesini eleştirdi, “Bu milletin gözünün içine bakacak yüzleri yok. Bakan değişir, devir teslim olur. Kime güvenip de gelmiyor devir teslime? Hâlâ arkam sağlam diyor. Öyle zannediyor. Bu millet sizin yanlışlarınızın, akraba kayırmacılığınızın bedelini ödemek zoruna değil“ dedi.

Ahmet Hakan: Ümit Özdağ doğru söylüyor, Meral Akşener doğru söylemiyor

Hakan yazısında, “Ümit Özdağ şöyle dedi: ‘İyi Parti; HDP, CHP ve Saadet Partisi ile ortak anayasa çalışması yaptı.’ Meral Akşener de buna karşılık şöyle dedi: ‘Yok böyle bir şey. İyi Parti, böyle bir çalışmanın içinde olmadı.’ Independent Türkçe’nin yayınladığı belgeye göre yapılmış böyle bir çalışma… Taslağın adı: ‘Anayasal Demokrasi Çalışması’. Taslakta şöyle bir ifade yer alıyor: ‘CHP, HDP, İyi Parti ve Saadet Partisi’nin temsilcilerinin uzmanlar eşliğinde dört ay boyunca yürüttükleri ortak çalışma metninin kısa özeti’. 

Muharrem İnce: CHP yönetimi disiplin düşünmüyor

CHP içinde “Memleket Hareketi” başlatan ve bu hareketin kadrosunu da kamuoyuna açıklayan, partinin 2018 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile parti yönetimi arasında sular durulmuyor. Son olarak katıldığı bir televizyon programında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Saraydan para alıp parti kurmak isteyenler var” sözleriyle kendisini hedef aldığını savunan İnce, parti yönetimine de “Yalanların kurgu merkezi CHP Genel Merkezi” sözleriyle tepki gösterdi.

Merdan Yanardağ’dan sonra Muharrem İnce’ye bir yanıt da Cüneyt Akman’dan geldi

Tele1 ekranlarının kendisine açık olduğunu belirten Yanardağ, ” Siz de biz bir haber değeri görmüyoruz. Mesele bundan ibaret. Önemsizleştiniz, insanları Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzüstü bıraktınız, mesela bundan ibaret. Artık toplumda bir karşılığınız yok.” sözleriyle karşılık vermişti.

“Tatilden sonra okullarımıza dönmek temennisindeyiz”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Tatilden sonraki süreçte hepimiz, yani tüm kademelerdeki öğrenciler ve tüm öğretmenler, okullarımıza dönmek temennisindeyiz. Bunun için herkesin desteği gerekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesinden İzmir depremi raporu

Üniversitenin Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezince hazırlanan raporda, İl Afet Risk Azaltma Planları ile Deprem Master Planlarının yapılacak çalışmalar sonrasında uygulamaya konulması gerektiği vurgulandı. Tsunami riskine karşı modelleme çalışması gerektiği belirtildi.

Akar, Çözüm Süreci’nin bitirilmesini IŞİD’in katliamlarına bağladı

Bütçe görüşmelerinde konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, çözüm sürecinin bitirilmesini, IŞİD’in Suruç, Ankara, Antep ve İstanbul Havalimanı’nda yaptığı katliamlara bağladı

Urfa Barosu: Bêrû Urfa’da yasaklandı

Kürtçe tiyatro oyunu Bêrû, İstanbul Gaziosmanpaşa’nın ardından Urfa’da da yasaklandı.

Sanatçılardan işçilere destek: “Madencilerle yürüyoruz”

Aralarında Genco Erkal, Leman Sam, Pelin Batu, Yeşim Salkım’ın da bulunduğu sanatçılar, sosyal medyada madenciler için “Madenciyle yürüyorum” etiketiyle kampanya başlattı.

Demirtaş’ın Devran kitabı “örgüt üyeliğine” delil gösterildi

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden yazdığı Devran isimli öykü kitabı, Bitlis’te gözaltına alınıp serbest bırakılan Necmettin İşlek hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla açılan davada, suçlamaya delil olarak gösterildi.

Taksim Meydanı için 15 numaralı proje seçildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yarışmaya açılan Taksim, Bakırköy Meydanı ve Salacak kıyı bandı tasarımlarının oylanması tamamlandı. Oylamaya, 352 bin 784 yurttaşın katıldı

14 Kasım

İç Haberler

Berat Albayrak’ın görevden aldığı bürokratlara atama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Sayıştay savcılıklarına 4 atama yaptı. Atanan isimlerden bazıları istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından daha önce görevden alınan isimler.

Korona

İmamoğlu: İş kontrolden çıktı 2-3 haftalık kapanma şart

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu koronayla ilgili acil önlem çağrısında bulundu: ““Bu iş mart-nisan-mayıs dönemindeki gibi değil. İstanbul’umuzun şu anki verilerine baktığımızda 2-3 haftalık kapanma şart.”

Sağlık Bakanı Koca, ölüm sayısı vererek ‘Tedbir almada gecikiyorsunuz’ diyen İmamoğlu’nu aradı: Hassasiyetle çalışıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımda, 14 Kasım’da İstanbul’da bulaşıcı hastalıklar sebebiyle 164 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı

Ahmet Kekeç koronadan vefat etti

Korona virüsüne yakalanan ve yoğun bakımda olan Akşam Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç’in kurtarılamadığı açıklandı.

ABD’de Covid-19’dan ölenlerin sayısı 250 bini geçti

ABD’de korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 250 bin 31’e, vaka sayısı 11 milyon 70 bin 707’ye yükseldi

Dış Haberler

‘Yönetimi tehdit eden dayatmaları kabul etmeyiz’ – Yeni Yaşam Gazetesi

ENKS ile süren birlik görüşmelerine ilişkin konuşan Salih Müslim, Özerk Yönetim sistemini yıkacak talep ve dayatmaları kabul etmeyeceklerini vurguladı

http://yeniyasamgazetesi2.com/pompeo-cavusoglunun-davetini-reddetti/

Türkiye’ye yapacağı ziyarette hiçbir yetkiliyle görüşmeyeceği açıklanan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, mevkidaşı Çavuşoğlu tarafından Ankara’ya davet edildiği ancak bu teklifin reddedildiği belirtildi

Rus askerleri, Dağlık Karabağ’da devriye görevine başladı

Rusya, Dağlık Karabağ’daki ateşkesi izlemekle görevli askeri polislerin, bölgede devriye gezmeye başladığını açıkladı.

Libya’da seçimlerin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırıldı

Libyalı temsilcilerin katıldığı Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda, seçimlerin 24 Aralık 2021’de yapılması konusunda anlaşma sağlandı.

15 ülke dünyanın en büyük ticaret anlaşmasını imzaladı

15 ülke, küresel ekonominin neredeyse üçte birini kapsayan, dünyanın en büyük ticaret bloğunu oluşturdu.Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) 10 Güneydoğu Asya ülkesinin dışında, Güney Kore, Çin, Japonya, Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan oluşuyor. Blok, Çin’in bölgede büyüyen nüfuzunun bir parçası olarak görülüyor. Anlaşmada rakip Asya-Pasifik ticaret paktından 2017’de çekilen ABD yer almıyor

Ekonomi

Döviz hesaplarında büyük artış

Döviz hesapları 3,2 milyar dolarlık artışla 224 milyar dolara çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘gerekirse acı reçete’ açıklaması sonrası ise dolar ise bugün 7,68 seviyesine geriledi.

Çevre

http://yeniyasamgazetesi2.com/siyanurle-altin-aranmasina-izin-verildi/

Kelkit Havzası, Boğalı ve Sakarat yaylaları Tokat ve Amasya illerinin; Erbaa ve Taşova ilçelerinin ve çevresindeki onlarca köyü kapsayan alanlarda siyanürle altın aranmasına izin verildi

Erbaa’da siyanürlü altın arama çalışması yapan şirketin CEO’su Erdoğan’ın eski danışmanıymış

Erbaa’da siyanürlü altın arama çalışması yapan şirketin CEO’su Erdoğan’ın eski danışmanıymış

Toplumsal Cinsiyet

Polonya’dan mesaj var: Ne kadar baskı o kadar direniş

Kürtaj Rüya Takımı üyesi ve Kadınlar Kadınlara Yardım Ediyor direktörü Kinga Jelinska dünyanın dört bir yanında yankı uyandıran eylemleri ve Polonya’da kürtaj olmayı Yeni Yaşam Kadın ekine anlattı.

15 Kasım

İç Haberler

Seyit Rıza ve arkadaşları idam edilişlerinin 83’üncü yılında anıldı

Seyit Rıza ve arkadaşları, idam edilmelerinin 83’üncü yıl dönümünde birçok kentte anıldı. Düzenlenen etkinliklerde “Katliamlar aydınlanana kadar mücadele edeceğiz” vurgusu yapıldı.

Erdoğan, KKTC’de: Diplomasi oyunlarına artık tahammülümüz yok

KKTC’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Rumlar iktidarı ve refahı Kıbrıs Türkleri ile paylaşmak istemiyorlar. Garantör ülke olarak bizim bu diplomasi oyunlarına artık tahammülünüz yok” dedi. Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Maraş’ta piknik yapacak.

Kılıçdaroğlu: Yapılmış anayasa çalışması yok

Ümit Özdağ’ın ortaya attığı, “CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi 2018’de ortak anayasa çalışması yaptı’ iddiası, son günlerde iktidara yakın medyanın bir numaralı tartışma konusu olurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir kez daha yalanlama geldi: Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum.

Babacan: Başta Kavala ve Altan olmak üzere düşünce suçluları serbest bırakılmalı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın Türkiye’yi bir düşünce suçluları ülkesi durumuna düşürdüğünü söyleyip, “Bugünlerde “hukuk” demeye başladılar. Bunca hukuksuzluğu kim yaptı? HSK iki gün önce Osman Kavala hakkında AİHM ve Anayasa Mahkemesinde ihlale sebep olanları tespit etmek için yargılandığı mahkemeden kararları istedi. Bakacağız iş nereye gidiyor. Osman Kavala’yı, Ahmet Altan’ı ve nice kişiyi cezaevinde tutuyorlar” dedi.

Cübbeli Ahmet’ten ‘Pelikan’ paylaşımı

İsmailağa cemaatinin lideri Ahmet Mahmut Ünlü cemaatlere kumpas hazırlandığını iddia ettiği konuşmasını yeniden paylaşıp “Siz ördek nedir bilmezken, biz Pelikan’ı teşhis etmiştik” diye yazdı.

Furkan Vakfı Başkanı Kuytul’dan Adalet Bakanı’na: Bütün zulümlerden sorumlusun; hakim ve savcıları günah keçisi yapacaksın!

Formula 1’de İstanbul yarışını Hamilton kazandı, dünya şampiyonu oldu

İstanbul’da 9 yıl aradan sonra düzenlenen Formula 1 yarışında Lewis Hamilton 1. oldu. Hamilton bu zaferle dünya şampiyonluğunu garantiledi ve F1 tarihinin en başarılı pilotu olma başarısını yakaladı.

Korona

Türkiye’de son 24 saatte 89 kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Kovid-19’a dair Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte toplam hasta sayısına 3 bin 223 kişi eklendi, 89 kişi hayatını kaybetti. Toplam hasta sayısı 414 bin 278, can kaybı 11 bin 507 oldu.

Aşının mucidi Prof. Şahin: Normal hayata 2021 sonunda dönülebilir

Covid-19’a karşı yüzde 90 oranında etkili aşıyı bulan BioNTech şirketinin CEO’su Prof. Uğur Şahin, ‘her şey yolunda giderse aşının dağıtımının yıl sonunda ve gelecek yıl başlarında başlayabileceğini’ söyledi. Şahin, tüm aşılama programlarının gelecek sonbahar aylarından önce bitirilmesinin çok önemli olduğunu da vurguladı.

Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde korona semptomu gösteren sağlıkçılara ‘çalışın’ talimatı

Dicle Üniversitesi, sağlık çalışanlarının Covid-19 semptomu gösterseler dahi, çalışmaları yönünde talimat verdi. Ayrıca, “PCR testi pozitif çıkan çalışanların, test gününden 10 gün sonra (klinikte yatan hastalar 14, yoğun bakımda ise 20 gün sonra) yeniden test yapmadan maskeyle çalışmaya devam edecekleridir” talimatı verildi.

Almanya Ekonomi Bakanı: Tedbirleri erken kaldıranlar insan canıyla ağır bedel ödedi

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, korona virüsü tedbirlerinin 4-5 ay daha süreceğini söyledi. Ekonomi Bakanı, “Tedbirleri erken kaldıran ülkelerin hepsi insan canıyla ağır bedel ödedi” dedi.

AKP’li başkan: Hastaneler tamamen doldu, yatak kalmadı

Denizli’de AKP’li Acıpayam Belediye Başkanı Hulisi Şevkan belediye hoparlöründen yurttaşlara uyarıda bulunurken, ”Hastaneler doldu, yoğun bakımlar yetmiyor. Önlem almazsak ölümler artacak” ifadelerini kullandı.

Dış Haberler

Donald Trump ilk kez ‘Biden kazandı’ dedi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın ismini kullanmadan “O, seçim hileli olduğu için kazandı” ifadesini kullandı.

Ermenistan: Paşinyan’a suikast girişimi engellendi

Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi, Başbakan Nikol Paşinyan’a suikast girişiminin engellendiğini belirtti. Açıklamada, suikast girişimine siyasetçilerin de dahil olduğu iddia edildi. Gözaltına alınan muhalif lider Artur Vanetsyan’ın avukatı ise suikast hazırlığı suçlamasını reddetti ve “Siyasi muhalifleri susturmaya çalışan ülke yetkililerinin fantezisi” dedi.

Peru ayakta: Eylemlerde iki kişi öldü, polise tepki yağıyor

Peru’da devlet başkanı Martín Vizcarra’nın yolsuzluk iddiaları üzerine Kongre’de tartışmalı biçimde görevden alınması sonrası başlayan protestolarda en az iki kişi öldü. Polisin başkent Lima’da aşırı güç kullanımı ülkeyi ayağa kaldırdı.

Ekonomi

Yoksulun geliri Papua Yeni Gine seviyesine indi

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, AKP’nin 6 yılda en yoksuların gelirini Angola, Papua Yeni Gine seviyesine indirdiğini bildirerek, “Bu iktidar yoksulu daha da yoksul yaptı” dedi.

Çevre

2020 Küresel Kömürden Çıkış Listesi Yayımlandı: Bankaların, Yatırımcıların ve Sigortacıların Uzak Durması Gereken 935 Şirket

Urgewald’ın da aralarında bulunduğu 30 sivil toplum kuruluşu, elektrik üretimi amaçlı kömürün değer zinciri kapsamında faaliyet gösteren şirketlerin dünyadaki en kapsamlı veri tabanı olarak bilinen Küresel Kömürden Çıkış Listesi’ni (Global Coal Exit List, GCEL) yayımladı.

ÇED toplantısına halk izin vermedi – Yeni Yaşam Gazetesi

Bergama’ya bağlı Kozak Yaylası’nda bulunan Okçular köyünde Mevlüt Anar’a ait granit ocağı projesinin yapılmak istenen ÇED toplantısına izin vermedi 

http://yeniyasamgazetesi2.com/atlantikte-tropikal-firtinalar-hiz-kesmiyor/

Amerikan Ulusal Tayfun Merkezi (NHC) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl içinde Atlantik Okyanusu’nda meydana gelen tropikal fırtınalar veya tayfunlardaki artış dikkat çekici boyutlarda.

Toplumsal Cinsiyet

Pandemide, hamile ve emziren işçiler için sömürü katbekat arttı

Tekirdağ’da parfüm fabrikasında çalışan ve 4 aylık hamile olan Gizem, hamile işçilerin yasal hakları olsa da bu hakların fabrika duvarlarının ardında nasıl yok sayıldığının örneğini ortaya koydu.

16 Kasım 

İç Haberler

Akşener açıkladı: İmamoğlu’na Kanal İstanbul soruşturması

İYİ Parti Meral Akşener, Kanal İstanbul’a dair açıklamaları dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığını söyledi: “Devletin projesine karşı çıktığı için bölücülük yapmakla suçlanıyor.” İBB Sözcüsü Murat Ongun: “7 gün içinde ifadeye çağrıldı.”

Sadık Albayrak: Oğlum Berat Albayrak’ın istifası kendi tercihi, aile içi görüş ayrılığı falan yok

Gazeteci Sadık Albayrak, oğlu Berat Albayrak‘ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasına ilişkin olarak, “Kendi tercihi, aile içi görüş ayrılığı falan yok” açıklamasını yaptı. 

Suruç aileleri Akar’a tepki gösterdi

Çözüm sürecinin bitirilmesini IŞİD’in katliamlarına bağlayan Milli Savunma Bakanı Akar’a tepki gösteren Suruç aileleri, ‘Katilleri başka yerde aramasınlar’ dedi.

Ümit Özdağ: Kavuncu’yu savunmak adına beni ihraç ettiler

İYİ Parti’den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, “İhraç kararını bekliyordum. Buğra Kavuncu’yu savunmak adına beni ihraç ettiler. Keşke bu noktaya gelmeseydi” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: Kanal İstanbul benim için devlet projesi değil

İçişleri Bakanlığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na soruşturmanın gerekçesini açıklarken, Kanal İstanbul’dan ‘devlet projesi’ diye bahsetti. İmamoğlu ise “Benim için devlet projesi değil” karşılığını verdi.

CHP, Kanal İstanbul için referandum istedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Açık çağrımızdır, Kanal İstanbul Projesi için İstanbul halkının hakemliğine başvurulmalı, referanduma gidilmelidir. Sandıktan çıkacak sonuca herkes saygı duymalıdır.” ifadesini kullandı.

Korona

Halk sağlığı profesörü: Acil 14 gün kapanmalı, doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık acil 14 günlük kapanma önerisinde bulunarak, “İstanbul’da yoğun bakım yatağı bulmak son derece güç, doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir” dedi.

İstanbul’daki filyasyon ekipleri: Zincir aylar önce koptu, vakalara yetişemiyoruz!

İstanbul’daki filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlıkçılar, zincirin aylar önce koptuğunu kaydetti: Covid-19’a yakalanan ve evde tedavi görmesi gereken yurttaşlar arasında işe gitmek zorunda olduğunu söyleyenler de var.

ABD’de bir haftada 1 milyon vaka

Covid-19 vakalarının ekim ayının ortasından bu yana tırmanışa geçtiği ABD’de, son bir haftada 1 milyon yeni vaka tespit edildi. Rekor artışın kaydedildiği ülkede toplam vaka sayısı 11 milyonu aşarken, bazı eyaletlerde sağlık tedbirleri sıkılaştırıldı.

SON DAKİKA! İŞTE NORMALE DÖNÜŞ TARİHİ! Korona aşısının mucidinden önemli açıklama – HABERLER | Sağlık Haberleri

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve yüzde 90 başarılı olduğu bildirilen potansiyel aşıyı üreten Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucularından Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, hayatın gelecek kış itibarıyla normale dönebileceğini söyledi

Moderna’nın aşısı %94.5 etkili bulundu

Moderna’nın aşı çalışmalarının sonuçlarına göre, koronavirüse karşı geliştirilen aşı yüzde 94.5 etkili oldu.

Fahrettin Koca: Yayılmayı önleyici somut tedbirler tavsiye edilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısında vaka artışı üzerinde durulduğunu belirterek, “Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı” dedi.

Dış Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ziyaretine ‘provokasyon’ tepkisi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise Erdoğan’ın ziyaretine tepki gösterdi. Maraş’ı “işgal” altında gören bakanlık, Erdoğan’ın ziyaretinin BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 No’lu kararlarına tamamen aykırı olduğunu ve bu durumu “benzeri görülmemiş bir provokasyon” olarak kabul ettiklerini açıkladı.

Avrupa Birliği: Maraş’ın açılmasıyla ilgili eylemlerden üzüntü duyuyoruz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Kapalı Maraş’ın açılmasından ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik açıklamalardan üzüntü duyduklarını belirterek, “Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne, BM Güvenlik Konseyi kararları temeli dışında alternatif yoktur.” açıklamasını yaptı.

Fransa: ‘Saldırgan İslamcılık yapan Türkiye’ye AB sektörel mali yaptırım uygulayabilir’

Azerbaycan’a asker gönderme tezkeresi TBMM’ye sunuldu

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki mutabakat sonucu ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemek üzere bölgeye gönderilmesi düşünülen asker tezkeresi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Meclis’e sunuldu.

Moldova’da AB yanlısı Maia Sandu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu önde götürüyor

Moldova’da mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon’a karşı yarışan AB yanlısı Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) lideri eski Başbakan Maia Sandu ikinci tur seçimlerini kazanarak ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Trump cephesinden geri adım

Trump’ın avukatları, Trump destekçisi seçim gözlemcilerinin oyların sayımı sırasında anayasal haklarının ihlal edildiği suçlamasıyla yüz binlerce oyun geçersiz sayılması talebini geri çekti.

Ankara’ya değil İstanbul’a gelen Pompeo’nun amacı oy toplamak mı?

BD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görev süresinin sonuna yaklaşırken, Türkiye’ye yapacağı ziyaret tartışma yarattı. Türkiye’de hiçbir hükümet yetkilisiyle görüşmeyecek olan ve açıklanan programında sadece İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşeceği bilgisi yer alan Pompeo’nun, 2022 seçimlerinde Senato için yarışacağı Kansas’taki Yunan ve evanjelist oylarını toplamayı hedeflediği ifade ediliyor.

Önümüzdeki dönem zorlu geçecek

Seattle Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Onur Bakıner ile ABD seçimini konuştuk yeni yasamgazetesi 2: Erdoğan Kuzey Suriye için bir telefonla Trump’ı ikna etmiş. Biden böyle olmayacak. Erdoğan için zorlu geçecek, pragmatik yaklaşacak

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan istifa etti

Ekonomi

Konut satışları ekimde dip yaptı

Kamu bankaları eliyle yaz aylarında verilen ‘ucuz kredi’yle zirve yapan konut satışları, ekim ayında pandemi döneminin en düşük seviyesine geriledi. Konut satışları ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 azldı.

Bütçe 10 ayda 145 milyar lira açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ekim ayı Merkezi Yönetim Bütçe verilerine göre yılın ilk 10 ayında bütçe 145 milyar TL açık verdi

Zombi şirketler patlayacak – Ekonomi haberleri

Şirketler salgından sonra borç geri ödemelerinde büyük sıkıntılar yaşıyor. Salgın döneminde mali yapıları iyice bozulan ve kağıt üzerinde yaşayan şirketlerin yakında batmaya başlayacağı belirtiliyor.

Çevre

‘Enerji teklifini geri çekin, çevre felaketi yaşanacak’

Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi bu hafta Meclis’te görüşülmeye başlanacak. Meslek odaları “Sermayenin çıkarlarını koruyacak, çevre felaketine neden olacak” diyerek teklifin geri çekilmesini talep etti.

İklim ve Covid-19 krizlerinden kurtuluşun cevabı Yeşil Yeni Düzen’de

14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenen 10. Yeşil Ekonomi Konferansı’nda iklim ve Covid-19 krizlerinin Türkiye ve dünya ekonomileri üzerindeki yıkıcı etkileri, bu etkilere neden olan sistematik sorunlar, Yeşil Yeni Düzen’in bu sorunlara ürettiği çözümler tartışıldı.

Nesli tükenmekte olan geyiği öldüren MHP’li Kula: Ücretini ödedik

CHP, Kanal İstanbul için referandum istedi

17 Kasım 

İç Haberler

İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul animasyonu: Uyanın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul’un kente vereceği zarara ilişkin hazırlanan bir animasyonu, sosyal medya hesabından “En güzel ‘Devlet Projesi’ yarınlara doğayla dost, aydınlık şehirler bırakmaktır. Eylül uyusun, siz uyanın” mesajıyla paylaştı.

Sarıgül, TDH’nin kuruluş toplantısını yaptı

Mustafa Sarıgül’ün başlattığı Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Kurucular Kurulu, ilk toplantısını Ankara’da yaptı. Aralık ayında parti kuruluş dilekçesi verilecek.

Kemal Kurkut davasında polis beraat etti

Diyarbakır’da katıldığı Newroz kutlamasında öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut davasında mahkeme heyeti, sanık polis Y.Ş. hakkında beraat kararı verdi.  

Kurkut davası: Deliller karartıldı, OM’yi de beraat ettirecekler

Kemal Kurkut davasında beraat kararı verilmesine avukatlar tepki gösterdi. Avukat Sidar Avşar: “Burada cezasızlığa doğru gitme amacı var. Mahkemenin suç duyurusunda bulunma kararı aldıkları O.M.’yi de beraat ettirecekler.” Avukat Serdar Çelebi: Çocuk denilebilecek bir genç, kameraların önünde göz göre göre katledildi. Kimin ateş ettiği belliydi. Hiçbir şey yaşanmamış gibi beraat kararı verildi.”

Mustafa Albayrak: Türkiye’yi biz yönetiyoruz, Erdoğan’a ram olacaksınız

Yazar Mustafa Albayrak, canlı yayında gazeteci Barış Yarkadaş’la tartıştı: “Türkiye’yi biz yönetiyoruz, Tayyip Erdoğan’a ram olacaksınız, itaat edeceksiniz.”

Alaattin Çakıcı’dan Kılıçdaroğlu’na tehdit ve hakaret!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin özel isteği sonrasında tahliye edilen organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti.

CHP’li isimlerden Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı’ya sert tepki

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesinin ardından çok sayıda CHP’li isimden tepki geldi.

Ali Babacan’dan ‘Kanal istanbul’ tepkisi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Ağrı İl Kongresinde konuştu. Kanal İstanbul için devlet projesi diye bir kavram uydurdular diyen Babacan, “Kanal İstanbul diye bir projeyi kafayı taktınız. Çünkü orada rant var. O projenin yapılacağı ilin belediye başkanı o projeyi eleştiremezmiş! Tabii ki eleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’den anayasa çalışması tepkisi: Hodri meydan

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP’nin ortaklaşa yeni bir anayasa çalışması yaptığı iddiasını gündeme getiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Kurulan veya kurdurulan masaya kimler oturdu? İhanet metnini kim yazdı? Türk’ü, Türk milletini, Atatürk’ü, vatandaşlık tanımının değiştirilmesini, ana dilde eğitimi kim izah edecek? Hodrimeydan her kim hain bir mücadelenin içinde olacaksa, önce bizim bedenlerimizi toprağa gömmek zorundadır” dedi.

Erdoğan’dan dikkat çeken Berat Albayrak açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ”Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bir görev değişikliğine gittik. Bu görev değişikliği küresel düzeyde, siyasi ve ekonomik değişime uygun şekilde ülkemizde hukuk ve ekonomi alanında köklü değişiklik yaptığımız zamana denk düşmüştür” ifadelerini kullandı.

Korona

Türkiye’de koronavirüs: Günlük can kaybı 100’ün üzerinde

Eğitim-Sen: İstanbul’da okullarda salgın yayılıyor

Eğitim-Sen İstanbul 2 Nolu Şubesi’nin örgütlü olduğu ilçelerden 8’inde yaptığı tespitlere göre, yüz yüze eğitimin başladığı tarihten ara tatilin başladığı 13 Kasım’a kadar geçen sürede 198 öğretmen, 899 öğrenci ve 55 eğitim personeli korana virüsüne yakalandı. Bu süre zarfında, 237 öğretmen, 2 bin 580 öğrenci ve 55 eğitim personelinin de temaslı olduğu tespit edildi.

Erdoğan: Hafta sonları saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19 salgınına ilişkin yeni tedbirler açıkladı. Bu tedbirlerden bazıları şöyle: “Saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek. 20 yaş altına da belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Kıraathaneler kapatılacak. Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.”

Pfizer soğuk zinciri test ediyor: ‘Pilot aşı dağıtımı’ başlatıldı

Amerikan ilaç firması Pfizer, Alman firması BioNTech ile geliştirmekte olduğu aşının soğuk zincir kırılmadan tedarik edilebilmesi için bir pilot program başlattı. ABD’nin dört eyaletinde, aşının -70 derecelik soğuk zincir bozulmadan dağıtımı için bir model çıkarılacak.

Dış Haberler

Pompeo: Macron’la Türkiye’nin saldırgan tavrını görüştük

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’yi de kapsayan veda turuna Fransa’dan başladı. Pompeo, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la Paris’te yaptığı görüşmede, ‘Türkiye’nin saldırgan eylemlerini konuştuklarını’ söyledi; “Avrupa ve ABD, ‘Erdoğan’ı, bu tür eylemleriyle halkının çıkarına iyi hizmet etmediğine’ ikna etmek için birlikte çalışmalı” dedi.

Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkere TBMM’de kabul edildi

Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tezkere AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oyları ile geçti.

NYT: Trump geçen hafta İran’a saldırmak istedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçen hafta İran’ın Natanz nükleer tesisine saldırmak istediği belirtildi. NYT’ye göre Trump, geçtiğimiz hafta Oval Ofis’te bir toplantı yaparak seçeneklerini sordu; ABD Başkanı’nı üst düzey danışmanları vazgeçirdi.

Ekonomi

https://www.gazeteduvar.com.tr/imfden-derin-resesyon-uyarisi-haber-1504722

IMF, korona virüsü salgınının etkisiyle küresel ekonominin derin bir resesyonla karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Korona döneminde hükümetlerin açıkladığı mali paketlerin tutarı ise 20 trilyon doları buldu.

Vergi ve öğrenim kredisi borçlarına 18 taksit

Vergi ve prim borçlarının taksitlendirilmesi düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vergi, SGK alacakları, oda aidatları ve öğrenim kredileri ile trafik ve idari para cezaları taksitlendirilebilecek.

Kısa vadeli dış borç bir yılda 13 milyar dolar arttı

Çevre

İstanbul barajlarında son durum: Doluluk yüzde 27.49’a geriledi

18 Kasım

İç Haberler

Savcı, savunmaları alınmadan Kışanak ve Tuncel için ceza istedi: Acaba bahara yeni bir seçim mi var?

Kürt kadın siyasetçiler Sebahat Tuncel ve Gülten Kışanak’ın yargılandığı Malatya’daki dava duruşmasında savcı, henüz savunmaları alınmadan her iki isim hakkında “örgüt yöneticiliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla hapis cezası talep etti. Kışanak ve Tuncel bundan dolayı savunma yapmayacaklarını söyledi. Kışanak, savcının haklarında alelacele mütalaa vermesinin “Acaba bahara yeni bir seçim mi var?” düşüncesini akıllara getirdiğini belirtti. 

CHP: Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı mafyadır

CHP, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditlerine hükümetten bir tepki gelmemesi üzerine sert bir açıklama yayınladı: “Mafya bozuntusunun tehditlerine, hakaretlerine ne Saray’dan ne de Sarayın Bekçisi’nden en ufak bir tepki gelmedi. Öyle anlaşılıyor ki, bu mafya bozuntusundan medet umuyorlar. Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı Mafyadır. Mafyalı Cumhur ittifakı artık tam bir şer ittifakıdır.”

Bahçeli: Çakıcı’ya mafya bozuntusu demek rezilliktir

MHP lideri Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisini tehdit eden suç örgütü lideri Çakıcı’ya yanıt vermesine tepki gösterdi. Bahçeli, “Değerli Ülküdaşım Alaattin Çakıcı’ya mafya bozuntusu demek, yeraltı dünyasının karanlık yüzü suçlaması getirmek müfterilik, seviyesizlik, rezilliktir” dedi.

Babacan: Gezi davasında davacı değilim, müdahil değilim, mağdur da değilim

DEVA lideri Ali Babacan Gezi olaylarıyla ilgili açılan davada adının kendi bilgisi dışında yer aldığını belirterek “Savcı tek taraflı değerlendirme yapmış, benim şikayetim yok. Davacı değilim, müdahil değilim. Daha önce açıkladım; mağdur da değilim” dedi. Babacan acı reçetenin zam demek olduğunu belirterek “Yanlışlar Cumhurbaşkanı talimatıyla yapıldı… Sizin hatalarınızın bedelini niye bu millet ödesin?” diye konuştu.

Savcı Sayan: Kürtler yeni bir parti kuruyor

Korona

Araştırma: Sigara, virüslü hücre sayısını üçe katlıyor

Ekonomi

Erdoğan: Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmemeliyiz

Yüksek faize karşı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle yatırım yapılabilir mi? İstihdam sağlanabilir mi? Üretim yapılabilir mi? Mümkün değil. Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz lazım” dedi. Yatırım, istihdam ve ihracat vurgusu yapan Erdoğan “Yeni bir şahlanış dönemine giriyoruz” ifadesini kullandı.

Faiz kaç puan artırıldı? Faiz yüzde kaç?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, beklentiler doğrultusunda 4,75 puan (475 baz puan) faiz artışına gitti. Böylece 23 Mayıs 2018’deki 300 baz puanlık artıştan sonra en yüksek oranlı faiz artışı yapılmış oldu. Merkez Bankası ayrıca piyasaların talebi doğrultusunda sadeleşmeye gitti, artık tüm fonlama haftalık repo faiz oranı üzerinden yapılacak.

Dış Haberler

Putin: Türk askerinin Dağlık Karabağ’da sahada olması Ermenileri tahrik eder

Rusya Devlet Başkanı Putin, Dağlık Karabağ’daki anlaşmayı değerlendirdi. Putin, “Türk askerinin temas hattında yer alması Ermeni tarafını tahrik eder ve anlaşmanın bozulmasına zemin hazırlar” dedi. Rus lider, Erivan’ın anlaşma nedeniyle ‘Rusya tarafından terk edilmiş hissettiği’ yorumuna da karşı çıktı.

Paşinyan’dan 15 maddelik ‘eylem planı’

Dağlık Karabağ’daki anlaşma sonrasında ülke içinde istifası istenen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 15 maddelik bir ‘eylem planı’ açıkladı. Paşinyan, hem Dağlık Karabağ hem de Ermenistan’ın iç siyaseti konusunda maddeler içeren planın altı ay içinde hayata geçirileceğini belirtti.

ABD, Irak ve Afganistan’daki asker sayısını 2 bin 500’e indirecek

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, ABD’nin, Afganistan ve Irak’taki asker sayısını 15 Ocak 2021 itibarıyla 2 bin 500’e düşüreceklerini açıkladı. Miller, “Afganistan ve Irak’ın işgali ile başlayan savaşları bitireceğiz” dedi.

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı

İsrail, Suriye’ye hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusu, saldırının ‘Golan Tepeleri’ne İran adına patlayıcı yerleştiren üç kişinin yakalanması sonrası düzenlendiğini’ duyurdu; Golan-Şam arasında sekiz hedef vuruldu.

Trump, ‘hile’ iddialarını reddeden seçim yetkilisini görevden aldı

Çevre

Danimarka’da vizon krizi büyüyor: Gıda bakanı istifa etti

Danimarka Gıda Bakanı Mogens Jensen, hükümetin ’17 milyon vizonun öldürülmesi’ kararının yarattığı kriz nedeniyle istifa etti.

Toplumsal Cinsiyet

19 Kasım

İç Haberler

Korona

BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin: Noel’den önce aşı dağıtımına başlayabiliriz

Covid-19’a karşı yüzde 95 oranında etkili olduğu açıklanan Pfizer/BioNTech aşısı, acil durum onayı çıkması halinde aralık ayının ikinci yarısında dağıtılmaya başlanabilir. BioNTech firmasının CEO’su Uğur Şahin, ABD’de dağıtım için yarın başvuruda bulunacaklarını, onay çıkması halinde Noel’den önce acil durumlarda kullanım için aşı tedarik edebileceklerini söyledi.

Ekonomi

Merkez Bankası’ndan bir faiz artışı daha

Merkez Bankası, dün 475 paz puan artırdığı politika faizinin ardından haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizini de yüzde 13.25’ten yüzde 15’e yükseltti.

Bankacılık sektörünün mevduatı 160 milyar lira azaldı

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 160 milyar lira azalarak 3 trilyon 600 milyar liraya geriledi.

Dış Haberler

Almanya: Türkiye’ye AB yaptırımları yeniden gündeme gelebilir

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’tan Doğu Akdeniz açıklaması: Türkiye provokasyonlara devam ederse, aralıktaki AB zirvesinde yaptırımlar yeniden ele alınabilir.

Borrell: Türkiye ile AB bir dönüm noktasına yaklaşıyor

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ankara’nın Kıbrıs siyasetini eleştirdi. “Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili son eylemlerinin ve açıklamalarının BM kararlarına aykırı olduğunu ve gerilimi daha da tırmandırdığını düşünüyoruz” diyen Borrell, “Zaman daralıyor ve Türkiye ile ilişkilerimizde bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

KNK’den PDK ve PKK’ye çağrı

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, Kürt taraflar arasındaki sorunların diyalogla çözülmesi gerektiğini belirterek, “Hiçbir taraf çatışmaya izin vermemeli” dedi.

Çevre

Tarımın merkezinde çöp yakacaklar

36 bin ağaç, günde 500 ton su madene feda edilecek

20 Kasım 

İç Haberler

Diyarbakır’da DTK operasyonu: 101 gözaltı

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) bazı belgelerinde isimlerinin geçtiği iddiasıyla Diyarbakır’da operasyon düzenlendi. 101 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 24’ü avukat 72 kişi gözaltına alındı.

Meral Akşener’in Alaattin Çakıcı yorumu: Adalet Bakanı Gül’e ‘Haddini bil’ dendi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditini “Milli iradeye tehdit” diye niteledi. “Türkiye’yi yönetenlerin de kulağının üstüne yatması çok manidardır” dİyen Akşener, ‘reform’ diyen Adalet Bakanı Gül’e “Haddini bil” mesajı verildiğini öne sürdü.

Babacan, Kılıçdaroğlu’nu aradı: Erdoğan’ın sessizliği kabul edilemez

Alaattin Çakıcı tarafından tehdit edilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Her konuda açıklama yapan Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki sessizliği kabul edilemez. Biz her zaman meşru siyaseti savunacağız.”

MHP’den CHP’ye yanıt: Ayaklarımızın altında çiğniyoruz

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, CHP’li Engin Altay’ın “Bir siyasi parti genel başkanını tehdit eden çete liderine ‘dava arkadaşım’ demek seviyesizliktir, çukur siyasetidir, rezilliktir” ifadelerini kullanmasına karşı “Çok ağır, ahlaki seviyeleri son derece aşan bu ifadelerini bizler ayaklarımızın altında çiğniyoruz. Bunun ahlaki hiçbir yanı yoktur” yorumunu yaptı. Bülbül, Alaattin Çakıcı için “uzun yıllar cezaevinde kalarak cezasını çekmiş bir arkadaşımız” dedi.

Arınç’tan Albayrak açıklaması: İki iddia külliyen yalan

Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bülent Arınç, ‘Berat Albayrak’ın istifasında parmağı olduğu’ iddiasına ilişkin “İki iddia da külliyen yalandır. Birincisi Albayrak’ın görevini bırakmasına dahil olmadım. ‘Gitmezse 30-40 AK Parti milletvekili ayrılır’ demedim. İkincisi Yüksek İstişare Kurulu’nda isim zikretmedik” dedi. Arınç, iş insanı Osman Kavala’ya ilişkin “Tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım” derken Selahattin Demirtaş’la ilgili “Tahliyesi olabilir” ifadesini kullandı.

Melih Gökçek’ten Bülent Arınç’a: Sen ne biçim Ak Partilisin?

Melih Gökçek, Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğini söyleyen Bülent Arınç’a “Cumhurbaşkanımın ve AK Partimizin fikri bu değil. Sen ne biçim AK Partilisin?” diye tepki gösterdi.

Zengin: Polisin işçileri tartaklamasını anlamakta zorlanıyorum

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, kendisiyle görüştükten sonra polis saldırısına uğrayan maden işçileriyle ilgili şöyle dedi: Açık söyleyeyim ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Söyleyecekleri tek şey de şuydu bence: ‘Biz gittik Özlem Hanım’la konuştuk. Yardımcı olacağını, elinden geleni yapacağını söyledi.’ En ufak bir ihtimal görseydim böyle bir şeyle karşılaşacaklarına dair elimden ne geliyorsa yapardım.”

Menemen Belediye Başkanı Aksoy ile 21 kişi gözaltına alındı

‘Resmi evrakta sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve tehdit’ iddialarıyla açılan soruşturma kapsamında 29 kişiye gözaltı kararı verildi. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un da aralarında bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı. 7 kişiye yönelik arama çalışmaları devam ediyor.

Twitter, Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na tehdidini sildi

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit ve hakaret içerikli açıklamasının yer aldığı tweet, Twitter tarafından silindi.

Altaylı: Türkiye 2024 yılında Öcalan’ı tahliye etmek zorunda kalabilir

Fatih Altaylı, Abdullah Öcalan ile ilgili dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. Fatih Altaylı, “2024’te bu kez “Abi” Öcalan’ı TRT’de stüdyo konuğu olarak görebilirsiniz.” dedi.

Savcı saldıranları korudu: Tutuklu Şenyaşar’a 150 yıl ceza istedi

Korona

Sağlıkçılardan aşı tepkisi: Bu saatten sonra yapılan aşı geç kalınmış olacak

Sağlık Bakanı’nın verdiği bilgiye göre tedarik edilen 2,3 milyon grip aşısı 600 bin kişiye yapıldı. Aşının 15 Eylül-15 Ekim arasında yapılması gerektiğini söyleyen Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimi Kolu Başkanı Filiz Ünal, sağlık çalışanlarının henüz aşılanmadığını belirterek, “Bu saatten sonra geç kalmış olacak” dedi.

Koca: Hem Pfizer’i, hem Sinovac’ı uyguluyoruz, antikor oluşuyor

Covid-19 aşısı alımı hakkında konuşan Sağlık Bakanı Koca, “Pfizer ile ilgili en erken 15 Aralık’tan sonra ruhsat alınabilir. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Çin aşısı için de aralıkta en az 10 milyon gibi bir aşıyı alabilir olacağız. Bu sayıyı artırmak istiyoruz. Hem Pfizer’i, hem Sinovac’ı uyguluyoruz. Antikor oluşuyor” dedi.

Bakan Koca’dan ‘toplam vakayı açıklama’ sinyali: Kurul’la tartışacağız

İçişleri Bakanlığı açıkladı: Sokağa çıkma yasağında ‘cuma namazına’ ayrıcalık!

İçişleri Bakanlığının, yeni tip koronavirüs ile mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamında uygulanacak tedbirler, bugün saat 20.00’de devreye girecek. Bakanlık, bugün Covid-19 tedbirleri hakkında sıkça sorulan soruları yanıtladı. Bakanlığın verdiği yanıtlarda 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ile ilgili Cuma namazı düzenlemesine de yer verildi. Düzenlemeye göre; 20 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar namaz saatlerinde yasaktan muaf olacak.

Ekonomi

Bakan Lütfi Elvan, Merkez Bankası’nın ‘bağımsızlığını’ ilan etti!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, piyasa çevrelerinin bağımsız karar alamaması nedeniyle eleştirdiği Merkez Bankası’yla ilgili açıklama yaparak, “Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankası’na aittir” dedi.

Erdoğan’dan faiz yorumu: Bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız

Devletin her 100 lira borcunun 58’i döviz cinsinden

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekim ayına ilişkin merkezi yönetim borç verilerini yayımladı. Buna göre eylül ayında 1 trilyon 863 milyar lira borcu olan merkezi yönetimin, ekim ayındaki borcu 1 trilyon 934 milyar liraya yükseldi. Sadece 1 aydaki borç artışı 71,8 milyar lira olarak kaydedildi.

Dış Haberler

Merkel: Türkiye’ye yaptırım ihtimali AB zirvesinde görüşülecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralık ayında düzenlenecek Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye’ye yaptırım ihtimalinin görüşüleceğini söyledi. “Olaylar umduğumuz gibi gelişmedi” diyen Merkel, “O zamana kadar yaşanacak gelişmeleri izleyeceğiz ve ona göre bir karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Almanya’da ülkücülere geçit yok

Almanya’da parlamento ülkede faaliyet gösteren Bozkurtlar isimli ülkücü hareketi yasaklanmasını içeren önergeyi kabul etti. İktidar ve muhalefetten beş partinin ortak kabul ettiği önergede, İçişleri Bakanlığı’ndan ve Başbakan Angela Merkel’den ülkücülerin tüm faaliyetlerinin yasaklanması istendi.

Oyların yeniden sayıldığı Georgia’da kazanan yeniden Joe Biden oldu

Demokrat Partili Joe Biden karşısında yenilgiye uğrayan Donald Trump’ın itirazı seçim sonucunu değiştirmeye yetmedi.

Azerbaycan Ağdam’a Girerken Ermenistan’da Siyasi Kriz Sürüyor 

Şengal’e üç polis tugayı yerleştirildi

Erbil ile Bağdat hükümetleri, 10 Ekim 2020 tarihinde Şengal’in yeniden inşası, idaresi ve güvenliği konusunda bir anlaşma imzaladı.

Çevre

AYM’den emsal niteliğinde hak ihlali kararı: Karaburun’da ÇED olumlu kararı iptal edildi

AYM kararından: Danıştay olayda teknik incelemeye gerek olmadığı yönünde bir tespit yapmamış, diğer taraftan yetersiz gördüğü bilirkişi raporundaki eksikleri tamamlatma yoluna gitmediği gibi bu durumun sebebini de kararında izah etmemiştir

Tutuklu Üstün: 2021 bütçesi doğanın ve emeğin sömürüsünün devamı

Meclis’teki bütçe görüşmelerine mesaj gönderen tutuklu ekolojist Üstün, ‘2021 bütçesi son yirmi yılda doğanın, emeğin sömürüsü programının bir devamı niteliğinde’ dedi

Alarm çanları çalıyor: İstanbul’da baraj doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesinde

Toplumsal Cinsiyet

Pandemide artan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı kampanya: Yükselt sesini dünya değişsin

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, pandemide artan toplumsal cinsiyet eşitsilziğine dikkat çekmek için herkesi #YükseltSesiniDünyaDeğişsin etiketiyle paylaşım yapmaya davet ediyor

 

Önerilen Yazı ve Videolar:

Ömer F.Kurhan: Azerbaycan-Ermenistan Savaşı – artizan

Fehim Taştekin: Kürtler Biden’da aradıklarını bulabilir mi?

Kerim Ülker: Rus Inter Rao Akkuyu’dan çekildi

Ahmet Taşgetiren: Reform yapacağız yapmasına da… – Ahmet Taşgetiren

Hakkı Özdal & Bahadır Özgür: İki Satır: Erdoğan makas mı değiştiriyor zaman mı kazanıyor?

Aline Ozinian: Ermenilerin yalnızlığının yüzüne vurulması can acıtıcı

Fehim Taştekin: Biden’dan kurtarıcı çıkarmak!

         Ya bizim barışımız? 

Murat Yetkin: Erdoğan’ın muhalefete feda ettiği ilk bakanı damadı oldu

         Erdoğan’ın önünde iki kritik tarih: 14 ve 19 Kasım

Çiğdem Toker: Kanal İstanbul “devlet projesi” mi?

Selva Demiralp: Albayrak’ın istifasının ekonomik dinamikleri

İsmail Saymaz: Müftülükte cinsel istismar

         Dersimiz domuzbağı

Öcalan’ın çözüm ısrarı

Şimdiki Zaman Siyaset; Halk Tv; 10 Kasım 2020

Levent Gültekin ve Murat Sabuncu, Erdoğan’ın ‘reçete’sini değerlendirdi | İki Yorum 12 Kasım 2020

Ragıp Duran – ‘Global medyadaki haberler’ 13 Kasım 2020

Ali Babacan: Cumhurbaşkanı’nın samimiyet testi, AKP Genel Başkanlığı’ndan ayrılmak olacaktır

Murat Yetkin: Yönetimde dağınıklık had safhada, Erdoğan’ın işi zor

Sinan Çiftyürek: ABD’nin Avrasya stratejisi, Biden ve Kürdistan siyaseti

140Journos: coğrafya kader