Yol arkadaşımız Ömer Faruk Kurhan’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ömer Faruk Kurhan, yaşamını özgürlükçü bir kültür-sanat hareketinin oluşumuna adamış, toplumsal aydınlanma yoluna ışık tutan örnek bir kültür-sanat emekçisiydi. 1 Aralık 2021 günü sonsuzluğa uğurlayacağımız Ömer Faruk Kurhan’ın hatırası yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Emek, cesaret ve dürüstlükle yoğrulmuş dostluğunu hiç unutmayacağız.

Em pir xemgîn in ku rêhevalê me Ömer Faruk Kurhan jiyana xwe ji dest daye. Ömer Faruk Kurhan jiyana xwe li ser tevgereke çand û hunerê ya azadîxwaz kir û weke kedkarekî çand û hunerê ronî da rêya ronakbûna civakî. Roja 1ê Berfanbara 2021ê em ê Ömer Faruk Kurhan oxir bikin koça bêdawî û ew ê bîranîna wî rêya me her ronî bike. Em ê qet ji bîr nekin dost û hevaltiya wî ya bi ked, wêrekî û duristiyê hatiye honandin.

 

Ömer Faruk Kurhan Hakkında

Ortaöğretimini Galatasaray Lisesi’nde, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde tamamladı. Aktif olarak sahne sanatları alanına Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) döneminde giriş yaptı. 1989’da yayın hayatına başlayan Mimesis’in kurucu kadrosu içinde yer aldı. 1995-2000 yılları arasında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. 2000-2005’te, Kürtçe ve Türkçe yayıncılık yapan Aram Yayınları’nda, editörlük, İngilizce’den Türkçe’ye çeviri ve redaksiyon alanlarında faaliyet gösterdi. Aynı dönemde, İstanbul Eğitim-Sen bünyesinde kurulan Tiyatro Eğitim-Araştırma Birimi’nde (Eğitim-Sen TEAB’ta), kolektif ya da açık kaynak (open source) dramaturji, oyun yazımı ve sahnelemesine odaklanacak şekilde, eğitim ve danışmanlık görevleri üstlendi. 20 yıla yayılan tiyatro deneyimini, 2006 yılında, “Tiyatroda 20 Yıl” adlı çalışmasında özetleyip kitaplaştırdı. Son yıllarda dramaturji, metin yazımı ve reji odaklı faaliyetlerini hem amatör hem profesyonel yönelimli olarak gerçekleştirdi, eğitim-araştırma çalışmalarının organizasyonunda görev aldı.

 

Ömer Faruk Kurhan’ın Artizan sitesinde yayımlanan yazıları

Sedat Peker, Başkaldıran Falstaff, Halk Kahramanı Robin Hood

Bir Tripod, Bir Telefon Kamerası

Erkan Oğur – İbrahim Kalın Buluşması, Genco Erkal’a Savcılık Soruşturması

Çoğulcu Direniş ve Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Mücadele Bağlamında LGBTİ+

Boğaziçi Üniversitesi’nde Sivil Direniş

“Televizyon Dizi Pusulası – Dizi Eleştirisinin Temelleri”

Sahte Hoca ve Uykuların Kaçsın!

Dijital Tiyatro ve Direnişin Sahnesi

“Çevrimiçi Tiyatro Manifestosu” Üzerine

Mecburen Dijital Sahneye Giriş

Hâlâ Yanıtı Verilemeyen Bir Soru: Cemaat 15 Temmuz’un Neresindeydi?

Azerbaycan-Ermenistan Savaşı

Salgınla Mücadele ya da İşimiz Allah’a mı Kaldı?

Bir Musibet Olarak Korona Virüsü

Tuna Altınel’e Özgürlük

23 Haziran Seçimine Doğru

İstanbul Bilmecesi Henüz Çözülmemişken Yerel Seçimler Üzerine

Yerel Seçimlere Doğru

ABD Kürtleri Sattı Mı?

İktidar Dökülüyor, Sistem Çöküyor…

“Muhalefet Dökülüyor”

Ya Biat Et ya Yıkıl Git ya da…

24 Haziran Seçimleri Nasıl Kaybedildi?